Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің N 3867-KZ заемының қаражатына жүзеге асырылатын "Қаржылық сектор мен кәсіпорындар секторын дамыту" бағдарламасын іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 1 наурыз N 335
Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің кәсіпорын секторында реформалар жүргізуге, банктік қызмет көрсетулердің сапасын жақсартуға, Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің заңдылық негіздері мен ұйымдастырушылық мүмкіндіктерін нығайтуға бағытталған N 3867-KZ заемының қаражатын тиімді іске асыру мақсатында, сондай-ақ Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі мақұлдаған заемның қаражатын қайта бөлуді ескере отырып Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қосымшаға сәйкес заемның қаражатын бөлу бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі заем туралы келісімде көзделген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің компоненттері бойынша барлық іс-шарларды дербес жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Заем туралы келісімге сәйкес заемның қаражатынан қаржыландырылатын берілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтер қосылған құнға салық пен кедендік төлемдерден босатылады деп белгіленсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірге жаңадан бөлуге сәйкес Кіші заем туралы келісімге қайта қол қойсын;
заемды іске асыруды үйлестіруді және Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің тәртібіне сәйкес тауарлар мен қызмет көрсетулерді жүргізуді бақылауды жүзеге асырсын.
5. Заемның қаражатын алушылар:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне заемның қаражатын одан әрі пайдалану туралы ұсыныс енгізсін;
бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына жауапты болсын және
заемның қаражатына алынған тауарлар мен қызмет көрсетулердің есебін
жүргізсін;
консультанттардан есеп алсын және жүргізілген жұмыстың тиімділігінің
бағасын көрсететін ілеспе хатпен бірге Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігіне жолдасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Е.Ә. Өтембаевқа жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 1 наурыздағы
N 335 қаулысына қосымша
Заемның қаражатын пайдалану бағыттары бойынша қаржы секторы мен
кәсіпорындар секторын дамытуға арналған бөлу
---------------------------------------------------------------------------
Компоненттің        Мақсаттары                 Алушы                АҚШ
атауы                                                       долларындағы
құны
---------------------------------------------------------------------------

О реализации Программы "Развитие финансового сектора и сектора предприятий", осуществляемой на средства займа Международного Банка Реконструкции и Развития N 3867-КZ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2000 года N 335
В целях эффективной реализации средств займа Международного Банка Реконструкции и Развития N 3867-КZ, направленного на проведение реформ в секторе предприятий, улучшение качества банковских услуг, укрепление законодательных основ и организационных возможностей финансовой системы Республики Казахстан, а также учитывая новое распределение средств займа, одобренное Международным Банком Реконструкции и Развития, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить распределение средств займа согласно приложению.
2. Установить, что Национальный Банк Республики Казахстан самостоятельно осуществляет все мероприятия, предусмотренные в Соглашении о займе по компонентам Национального Банка Республики Казахстан.
3. Установить, что в соответствии с Соглашением о займе поставляемые товары и оказываемые услуги, финансируемые из средств займа, освобождаются от уплаты налога на добавленную стоимость и таможенных платежей.
4. Министерству финансов Республики Казахстан:
переподписать с Национальным Банком Республики Казахстан Соглашение о подзайме в соответствии с новым распределением;
осуществлять координацию реализации займа и контроль за проведением товаров и услуг в соответствии с правилами Международного Банка Реконструкции и Развития.
5. Получателям средств займа:
вносить предложения в Министерство финансов Республики Казахстан о дальнейшем использовании средств займа;
нести ответственность за целевое использование выделенных средств и вести учет полученных на средства займа товаров и услуг;
получать отчеты от консультантов и сопроводительным письмом,
отражающим оценку эффективности проделанной работы, направлять в
Министерство финансов Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением данного постановления возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Утембаева Е.А.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2000 г. N 335
Распределение средств займа на развитие финансового
сектора и сектора предприятий по направлениям использования
__________________________________________________________________________
Наименование компонента!    Цель        !    Получатель       !Стоимость в
!                !                     !долларах США
---------------------------------------------------------------------------

Кәсіпорындардың  Кәсіпорындар басшыларының Қазақстан Республика. 1 567 970
басшыларына ар.  менеджмент, қаржы, марке. сының Экономика
налған оқу бағ.  тинг және басқа салалар   министрлігі
дарламасы        дағы мүмкіндіктерін
нығайту
---------------------------------------------------------------------------
Кәсіпорындарды   Кәсіпорындарды қайта құ.  Қазақстан Республика. 1 450 000
қайта ұйымдас.   руда, жекешелендіруде     сының Мемлекеттік
тыру мәселелері  және таратуда консульта.  кіріс министрлігі
жөніндегі кон.   циялық көмек көрсету.
сультациялық     Өнеркәсіп секторында
топ              қайта құрылымдау және
тарату рәсімін жетілдіру.
Өнеркәсіп секторында
қаржы тәртібін жетіл.
діру және салықтық ақ.
параттандыруды дамыту.
---------------------------------------------------------------------------
Медетші траст    Берешегі бар кәсіпорын.  Қазақстан Республика.  2 300 000
дарды басқару, қайта     сының Медетші банкі
ұйымдастыру және тарату
саласына жәрдемдесу
---------------------------------------------------------------------------
Жекешелендіруді  Жекешелендіру бағдар.    Қазақстан Республика.  1 100 000
жүргізуге        ламаларын іске асыруға   сы Қаржы министрлігі.
көмектесу        ықпал ету                нің Мемлекеттік мүлік
және жекешелендіру
комитеті
---------------------------------------------------------------------------
Бағалы қағаз.   Бағалы қағаздар рыногын   Қазақстан Республика.  200 000
дармен опера.   дамытуды қолдау           сының Бағалы қағаздар
циялардың ұзақ                            жөніндегі ұлттық
мерзімді жүйесі                           комиссиясы
---------------------------------------------------------------------------
Жобаларды іске  Жобаны іске асыруды қол.  Қазақстан Республика.  597 000
асыру саласын.  дау                       сының Қаржы министрлігі
дағы көмек
---------------------------------------------------------------------------
Зейнетақы реф.  Зейнетақы реформасын да.  Қазақстан Республикасы.12 700 000
ормасын техни.  мытуға және іске асыруға  ның Еңбек және халықты
калық қолдау    көмектесу                 әлеуметтік қорғау
министрлігі
---------------------------------------------------------------------------
Салық қызметін  Салықтық әкімшіліктен.    Қазақстан Республикасы.17 300 000
жетілдіру       діруді жетілдіруге көмек. ның Мемлекеттік кіріс
тесу                      министрлігі
---------------------------------------------------------------------------
Жобаны дайын.
дауға арналған
аванстарды өтеу
---------------------------------------------------------------------------
Коммерциялық    Қаржылық секторды дамы.   Қазақстан Республикасы.22753 000
банктердің      туға қолдау көрсету       ның Ұлттық Банкі
жүйесін дамыту,
жергілікті жер.
лерде банктік
қадағалау инсти.
туттарын құру,
ұзақ мерзімді
төлем жүйесі,
жобаларды іске
асыруға көмек.
тесу
---------------------------------------------------------------------------
Резервтік қор                                                    2 000 000
---------------------------------------------------------------------------
Заем бойынша                                                    62 000 000
Жиыны:
---------------------------------------------------------------------------
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

Учебная программа для   Укрепление      Министерство экономики    1 567 970
руководителей           возможностей    и торговли Республики
предприятий             руководителей   Казахстан
предприятий в
области
менеджмента,
финансов,
маркетинга и др.
Консультационная группа Оказание         Министерство             1 450 000
по вопросам             консультационной государственных доходов
реорганизации           помощи в         Республики Казахстан
предприятий             реорганизации,
приватизации и
ликвидации
предприятий.
Совершенствование
процедуры
реструктуризации и
ликвидации
в промышленном
секторе.
Совершенствование
финансовой
дисциплины в
промышленном
секторе и развитие
налогового
информирования
Реабилитационный траст  Содействие в области Реабилитационный     2 300 000
управления,          Банк Республики
реорганизации и      Казахстан
ликвидации
предприятий,
имеющих
задолженность
Помощь в проведении     Содействие в         Комитет              1 100 000
приватизации            реализации           государственного
программы            имущества и
приватизации         приватизации
Министерства
финансов
Республики
Казахстан
Долгосрочная система   Поддержка развития   Национальная комиссия  200 000
операций с ценными     рынка ценных бумаг   Республики Казахстан
бумагами                                    по ценным бумагам
Помощь в области       Поддержка реализации Министерство финансов  597 000
реализации проекта     проекта              Республики Казахстан
Техническая поддержка  Помощь в развитии и  Министерство труда  12 700 000
пенсионной реформы     реализации пенсионной и социальной защиты
реформы               населения Республики
Казахстан
Модернизация           Помощь в модернизации Министерство       17 300 000
налоговой службы       налогового            государственных
администрирования     доходов
Республики
Казахстан
Возмещение аванса на                                                32 030
подготовку проекта
Развитие системы       Поддержка в развитии Национальный Банк
коммерческих банков,   финансового сектора  Республики Казахстан 22 753 000
создание институтов
банковского надзора
на местах,
долгосрочная
платежная система,
помощь в реализации
проекта
Резервный фонд                                                    2 000 000
Итого по займу                                                   62 000 000
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)