"1941-1945 жж. соғыс ардагері" бірыңғай үлгідегі естелік белгісімен марапаттаудың және тапсырудың тәртібі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 27 наурыз N 448
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 55 жылдығын мерекелеуге байланысты және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкіметтерінің басшылары кеңесінің 1999 жылғы 8 қазандағы шешіміне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "1941-1945 жж. соғыс ардагері" бірыңғай үлгідегі естелік белгісімен марапаттаудың және тапсырудың тәртібі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 27 наурыздағы N 448 қаулысымен бекітілген
"1941-1945 жж. соғыс ардагері" бірыңғай үлгідегі естелік
белгісімен марапаттаудың және тапсырудың тәртібі жөніндегі
нұсқаулық
1. 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 55 жылдығы құрметіне "1941-1945 жж. соғыс ардагері" бірыңғай үлгідегі естелік белгісімен мыналар марапатталады:
СССР Қарулы Күштерінің қатарында Ұлы Отан соғысының майдандарында ұрыс қимылдарына қатысқан әскери қызметшілер мен ерікті жалдамалы құраманың адамдары; Ұлы Отан соғысының партизандары, астыртын майданға қатысушылар, Ұлы Отан соғысы кезеңінде СССР Қарулы Күштерінде қызмет еткен әскери қызметшілер мен ерікті жалдамалы құраманың адамдары;
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін", "Жапонияны жеңгені үшін" медальдарымен марапатталған адамдар, сондай-ақ "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін" медалінің куәлігі немесе 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушының куәлігі бар адамдар;
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы жанқиярлық еңбегі үшін СССР ордендерімен, "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы айбынды еңбегі үшін", "Еңбектегі ерлігі үшін", "Еңбекте үздік шыққаны үшін", "Ленинградты қорғағаны үшін", "Москваны қорғағаны үшін", "Одессаны қорғағаны үшін", "Севастопольді қорғағаны үшін", "Сталинградты қорғағаны үшін", "Киевті қорғағаны үшін", "Кавказды қорғағаны үшін", "Советтік Заполярьені қорғағаны үшін" медальдарымен марапатталған тылдағы еңбеккерлер, сондай-ақ "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған не "1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы айбынды еңбегі үшін" медалінің куәлігі бар адамдар.
2. Естелік белгісімен марапатталатын Қазақстан Республикасы азаматтарының тізімін жасау және бекіту мынадай тәртіппен жүргізіледі:
осы нұсқаулықтың 1-тармағында көрсетілген адамдар қатарындағы азаматтарға тізімдерді N 1 нысан бойынша (қоса беріліп отыр):
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігінің, Республикалық ұланның, Президенттің Күзет қызметінің басқармалары мен бөлімшелері - осы органдарда есепте тұратын адамдарға;
жергілікті атқарушы органдар - тұрғылықты мекен-жайлары бойынша жасайды.
Тізімдерге, оларды жасауға жауапты лауазым иелерінің қолы қойылады және сол органдардың басшылары бекітеді.
Марапаттауға арналған тізімдерге бір адамның қайта еніп кетуін болдырмау үшін Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қорғаныс министрлігінің, Ішкі істер министрлігінің, Республикалық ұланның, Президенттің Күзет қызметінің басқармалары мен бөлімшелері тізімдерді тұрғылықты жері бойынша жергілікті атқарушы органдармен келіседі.

Об утверждении Инструкции о порядке награждения и вручения памятного знака единого образца "Ветеран войны 1941-1945 гг."
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2000 года N 448
В связи с празднованием 55-ой годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов и в соответствии с решением Совета Глав правительств Содружества Независимых Государств от 8 октября 1999 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке награждения и вручения памятного знака единого образца "Ветеран войны 1941-1945 гг.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 марта 2000 года N 448
Инструкция
о порядке награждения и вручения памятного
знака единого образца "Ветеран войны 1941-1945 гг."
1. Памятным знаком единого образца "Ветеран войны 1941-1945 гг." в честь 55-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов награждаются:
военнослужащие и лица вольнонаемного состава, принимавшие в рядах Вооруженных Сил СССР участие в боевых действиях на фронтах Великой Отечественной войны, партизаны Великой Отечественной войны, участники подполья, военнослужащие и лица вольнонаемного состава, служившие в период Великой Отечественной войны в Вооруженных Силах СССР, лица, награжденные медалями "За Победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За Победу над Японией", а также лица, имеющие удостоверение к медали "За Победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." либо удостоверение участника Великой Отечественной войны 1941-1945 годов;
труженики тыла, награжденные за самоотверженный труд в годы Великой Отечественной войны орденами СССР, медалями "За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За трудовую доблесть", "За трудовое отличие", "За оборону Ленинграда", "За оборону Москвы", "За оборону Одессы", "За оборону Севастополя", "За оборону Сталинграда", "За оборону Киева", "За оборону Кавказа", "За оборону Советского Заполярья", а также лица, имеющие знак "Жителю блокадного Ленинграда" либо удостоверение к медали "За доблестный труд в Великий Отечественной войне 1941-1945 гг.".
2. Составление и утверждение списков граждан Республики Казахстан, награждаемых памятным знаком производится в следующем порядке:
списки составляются по форме N 1 (прилагается) на граждан из числа лиц, указанных в пункте 1 данной Инструкции:
управлениями и подразделениями Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента - на лиц, состоящих на учете в этих органах; местными исполнительными органами - по месту жительства.
Списки подписываются должностными лицами, ответственными за их составление и утверждаются руководителями этих органов.
Во избежание случаев включения одних и тех же лиц в списки для награждения, управления и подразделения Комитета национальной безопасности, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента согласовывают списки с местными исполнительными органами по месту жительства.

3. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағына сәйкес естелік белгісімен марапаттау құқығын айғақтайтын зейнетақылық істеріндегі құжаттар естелік белгісімен марапатталуға арналған тізімдерді жасауға негіз болып табылады.
Ондай құжаттарға мыналар жатуы мүмкін:
қызыл әскер кітапшасы;
әскери билет;
әскери қызметті атқарғаны немесе жұмыс істегені туралы әскери бөлім басшылығы немесе тиісті мұрағат органдары берген анықтама;
Ұлы Отан соғысының майдандарында, милитаристік Жапониямен соғыста алған жарақаты (контузиясы) туралы анықтама;
"Ұлы Отан соғысы мүгедегінің куәлігі";
"Соғысқа қатысушының куәлігі";
Ұлы Отан соғысының кезеңдерінде ұрысқа қатысушы армияның құрамына кірген әскери бөлімдердің ерікті жалдамалы құрамының адамдарына берілген "Жеңілдіктерге құқығы туралы куәлік" (ашық-жасыл түсті);
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін", "Жапонияны жеңгені үшін" медальдарымен марапатталғаны туралы куәлік;
"1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы айбынды еңбегі үшін" медаліне куәлік;
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы жанқиярлық еңбегі үшін СССР ордендерімен, "1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы айбынды еңбегі үшін", "Еңбектегі ерлігі үшін", "Еңбекте үздік шыққаны үшін", "Ленинградты қорғағаны үшін", "Москваны қорғағаны үшін", "Одессаны қорғағаны үшін", "Севастопольді қорғағаны үшін", "Сталинградты қорғағаны үшін", "Киевті қорғағаны үшін", "Кавказды қорғағаны үшін", "Советтік Заполярьені қорғағаны үшін" медальдарымен, "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталғандығын растайтын құжаттар.
Көрсетілген наградаларымен марапатталғандығын растайтын құжаттар жоғалған жағдайда естелік белгісін мемлекеттік мекемелердің марапатталғандығы жөнінде растап куәландыратын құжаттарының негізінде, не жоғарыда аталған медальдермен марапатталғандығы туралы еңбек кітапшасындағы жазудың негізінде тапсыруға болады.
Куәлердің көрсетулері азаматтарды естелік белгісімен марапатталуға арналған тізімге енгізу үшін негіз бола алмайды.
4. "1941-1945 жж. соғыс ардагері" естелік белгісін тапсыруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының басшылары жүргізеді.
Естелік белгісін тапсыру тәртібі тиісті атқарушы органдармен келісіледі.
Марапатталғандарға естелік белгісімен бірге белгіленген нысандағы куәлік тапсырылады.
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 55 жылдығы құрметіне "1941-1945 жж. соғыс ардагері" бірыңғай естелік белгісі омыраудың оң жағына, басқа әскери белгілердің барлығынан жоғары тағылады.
марапаттауға арналған тізімге естелік белгісінің тапсырылғандығы туралы тиісті жазу жазылады. Естелік белгілерін тапсыру аяқталғаннан кейін марапатталғандардың тізімі белгіленген тәртіппен тұрақты сақтауға жатады. Естелік белгісін тапсырудың өткізілгендігі туралы мәліметтерді (N 2 нысан) орталық және жергілікті атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар 2000 жылдың 1 маусымына қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне береді. Жергілікті жерлерден мәліметтерді берудің мерзімдерін атқарушы органдар белгілейді. N 1-нысан Бекітемін _______________ _______________ қала, аудан, облыс М.О. "1941-1945 ж.ж. соғыс ардагері" естелік белгісімен марапатталатын адамдардың Тізімі _____________________________________________________________________ N ! Тегі, аты, әкесінің!Үйінің мекен-жайы,!Тізімге!Белгі тапсырылған р/р! аты ! телефоны !енгізу !күн ! ! !үшін не! ! ! !гіз бол! ! ! !ған құ.! ! ! !жат ! ___!____________________!__________________!_______!_________________ 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ___!____________________!__________________!_______!_________________ ___________________________________________________ (лауазымы) (қолы, Т.А.Ә.) М.О. 2000 "____"____________ Осы тізім бойынша марапатталғандарға белгі тапсырылғанын куәландырады_______________________ (лауазымы) М.О. ________________________ (қолы, Т.А.Ә.) 2000 ж."____"_________ N 2 нысан _____________________________________________бойынша (қаласы, облысы, министрлігі, ведомствосы) "1941-1945 жж. соғыс ардагері" естелік белгісін 2000 жылғы___________________________ тапсыру туралы Мәліметтер ____________________________________________________ !Естелік белгісімен !Естелік белгілерінің бар. ! !марапатталғандардың ! лық тапсырылғаны ! !тізіміне барлық ! ! !енгізілгені ! ! !_______________________!__________________________! ___________________________________________________ ___(Жергілікті атқарушы органдардың, ҰҚК-нің, ІІМ-нің, Қорғаныс Министрлігінің, Республикалық ұланның, Президенттің күзет қызметінің басшылары) 2000 ж."___"_______ ____________________ ______________ (қолы, Т,А,Ә,) Оқығандар: Қобдалиева Н.М. Икебаева А.Ж.

3. Основанием для составления списков для награждения памятным знаком являются имеющиеся в пенсионных делах документы, подтверждающие право на награждение памятным знаком согласно пункту 1 настоящей Инструкции.
К таким документам могут относится:
красноармейская книжка;
военный билет;
справка о прохождении военной службы или работе, выданная командованием воинской части или соответствующим архивным органом;
справка о ранении (контузии), полученном на фронтах Великой Отечественной войны, войны с милитаристской Японией;
"Удостоверение инвалида Великой Отечественной войны";
"Удостоверение участника войны";
"Удостоверение о праве на льготы" (светло-зеленого цвета), выдававшееся лицам вольнонаемного состава воинских частей, входивших в период Великой Отечественной войны в состав действующей армии;
удостоверения о награждении медалями "За Победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За Победу над Японией";
удостоверение к медали "За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.";
документы, подтверждающие награждение за самоотверженный труд в годы Великой Отечественной войны орденами СССР, медалями "За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.", "За трудовую доблесть", "За трудовое отличие", "За оборону Ленинграда", "За оборону Москвы", "За оборону Одессы", "За оборону Севастополя", "За оборону Сталинграда", "За оборону Киева", "За оборону Кавказа", "За оборону Советского Заполярья", знаком "Жителю Блокадного Ленинграда".
В случае утраты документов, подтверждающих награждения указанными наградами, памятный знак может быть вручен на основании документов государственных учреждений с достоверностью свидетельствующих о награждении, либо на основании записи в трудовой книжке о награждении перечисленными выше медалями.
Свидетельские показания не являются основанием для включения граждан в список для награждения памятным знаком.
4. Вручение памятного знака "Ветерана войны 1941-1945 гг." производится от имени Правительства Республики Казахстан руководителями центральных и местных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан.
Порядок вручения памятного знака согласовывается с соответствующими исполнительными органами.
Вместе с памятным знаком награжденным вручается удостоверение установленной формы.
Памятный знак единого образца "Ветеран войны 1941-1945 гг." в честь 55-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов носится на правой стороне груди выше всех остальных армейских знаков.
О вручении памятного знака в списке для награждения делается соответствующая запись.
По завершении вручения памятных знаков списки награжденных подлежат постоянному хранению в установленном порядке.
Сведения о произведенных вручениях памятного знака (форма N 2) центральные и местные исполнительные и иные государственные органы представляют в Правительство Республики Казахстан к 1 июня 2000 года.
Сроки представления сведений с мест устанавливаются исполнительными органами.
Форма N 1
Утверждаю
______________
______________
город, район, область
руководитель
М.П.
Список
Для награждения памятным знаком
"Ветеран войны 1941-1945 гг." ___________________________________________________________________ N№ | Фамилия, имя, отчество | Домашний | Документ, на     | Дата
п/п|                        |   адрес, |основании которого| вручения
|                        | телефон  |внесен в список   | знака ___|________________________|__________|__________________|______
1 |            2           |     3    |         4        | 5 ___|________________________|__________|__________________|______ _________________________________________________________________ Должность                              (подпись, Ф.И.О)
М.П.
"_____"______________2000 г.
Вручение знака награжденным по данному списку удостоверяется ________ _____________________________________________________________________ (должность)
М.П.                                   ____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"____"______________2000 г.
Форма N 2
Сведения о вручении памятного знака
"Ветеран войны 1941-1945 гг." по
_______________________________ (город, область,
министерство, ведомство) на _________________ 2000 г. _____________________________________________________________________ |Всего внесено в списки награжденных| Всего вручено памятных знаков | |памятным знаком                    |                               | |___________________________________|_______________________________| |___________________________________|_______________________________| _____________________________________________________________________ (руководитель центральных и местных исполнительных и иных государственных органов)
"_____"_______________ 2000г.
___________________________ (подпись, Ф.И.О.)
(Специалисты: Умбетова А.М., Цай Л.Г.)