Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң "Жоғары аттестациялық комиссия" мемлекеттiк мекемесiнiң Жарғысын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 11 сәуір N 551. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.09.20. N 977 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 7 қыркүйектегi N 205 "Мемлекеттiк бақылау және қадағалау функцияларын реттеу туралы" Жарлығын және "Жоғары аттестациялық комиссия" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 28 желтоқсандағы N 2001  қаулысын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң, мемлекеттiк орган болып табылмайтын, "Жоғары аттестациялық комиссия" мемлекеттiк мекемесiнiң Жарғысы бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2000 жылғы 11 сәуiрдегi
N 551 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
министрлiгiнiң "Жоғары аттестациялық комиссия"
мемлекеттiк мекемесiнiң
ЖАРҒЫСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң "Жоғары аттестациялық комиссия" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрi - Қазақстанның ЖАК-ы) жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагогтiк кадрларды аттестациялауды жүзеге асыру үшiн мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанында құрылған, заңды тұлға мәртебесiн иеленген, коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Қазақстанның ЖАК-ы ғылыми дәрежелердi және ғылыми атақтарды беру жөнiндегi аттестациялау iстерiн қарайтын және белгiленген мемлекеттiк үлгiдегi құжаттарды беретiн бiрден бiр мемлекеттiк мекеме болып табылады.
3. "Жоғары аттестациялық комиссия" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстанның ЖАК-ы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 28 желтоқсандағы N 2001 қаулысымен мемлекеттiк мекеме болып қайта құрылды.
4. Қазақстан ЖАК-ының құрылтайшысы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тұлғасында мемлекет болып табылады.
Қазақстанның ЖАК-ын мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын орган Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi (бұдан әрi - Өкiлеттi орган) болып табылады.
5. Мемлекеттiк мекеменiң толық атауы:
мемлекеттiк тiлде - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлiгiнiң "Жоғары аттестациялық комиссиясы" республикалық мемлекеттiк мекемесi; қысқартылған атауы - Қазақстанның ЖАК-ы;
орыс тiлiнде - Республиканское государственное учреждение "Высшая аттестационная комиссия" Министерства образования и науки Республики Казахстан; қысқартылған атауы - ВАК Казахстана.
Қазақстан ЖАК-ының мекен-жайы:

Об утверждении Устава государственного учреждения "Высшая аттестационная комиссия" Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2000 года N 551. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2004 г. N 977 (P040977)
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года N 205 U990205_ "Об упорядочении государственных контрольных и надзорных функций" и постановления Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года N 2001 P992001_ "О реорганизации государственного казенного предприятия "Высшая аттестационная комиссия" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Устав государственного учреждения "Высшая аттестационная комиссия" Министерства образования и науки Республики Казахстан, не являющегося государственным органом.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 апреля 2000 года N 551
Устав
государственного учреждения
"Высшая аттестационная комиссия"
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Высшая аттестационная комиссия" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - ВАК Казахстана) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной для осуществления аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, в организационно-правовой форме учреждения.
2. ВАК Казахстана является единственным государственным учреждением, рассматривающим аттестационные дела по присуждению ученых степеней и присвоению ученых званий и выдающим документы установленного государственного образца.
3. ВАК Казахстана реорганизован в государственное учреждение постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года N 2001 P992001_ "О реорганизации Республиканского государственного казенного предприятия "Высшая аттестационная комиссия".
4. Учредителем ВАК Казахстана является государство в лице Правительства Республики Казахстан. Органом государственного управления ВАК Казахстана, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права государственной собственности, является Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее -Уполномоченный орган).
5. Полное наименование государственного учреждения:
на государственном языке - Казакстан Республикасы Білім жэне гылым министрлігінін "Жогары аттестациялык комиссиясы" республикалык мемлекеттік мекемесі; сокращенное название - Казакстаннын ЖАК-ы.
на русском языке - Республиканское государственное учреждение "Высшая аттестационная комиссия" Министерства образования и науки Республики Казахстан; сокращенное название - ВАК Казахстана.

Қазақстан Республикасы, 480100, Алматы қаласы, Пушкин көшесi, 111-үй
2. Заңды мәртебесi
6. Қазақстанның ЖАК-ы заңды тұлға құқығын оны мемлекеттік тіркелген сәттен бастап иеленеді.
7. Қазақстан ЖАК-ының дербес балансы, заңдармен сәйкес банктерде шоттары, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi өз атауымен бланкiлерi, мөрi және мөртабандары бар.
8. Қазақстанның ЖАК-ы өзінің міндеттемелері бойынша оның иелігіндегі ақшаларымен жауап береді. Қазақстан ЖАК-ының ақшасы жеткіліксіз болған жағдайда оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі жауапты болады.
Қазақстан ЖАК-ының шарттық мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiгi заңдарға сәйкес оны ұстауға арналып бекiтiлген смета шектерiнде туындайды.
9. Қазақстанның ЖАК-ы жасаған азаматтық-құқықтық мәмiлелер Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен тiркеуге жатады.
3. Қазақстанның ЖАК-ы қызметiнiң мақсаты мен түрлерi
10. Қазақстан ЖАК-ы қызметiнiң мақсаты:
1) ғылыми және ғылыми-педагогтiк қызметкерлерге ғылыми дәрежелер және ғылыми атақтар беру туралы аттестациялық iстердi олардың бiрыңғай талаптарына сәйкес ұйымдастыру және қарау;
2) ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды, бағдарламаларды сараптаудан өткiзуге қатысу болып табылады.
11. Көрсетiлген мақсатқа қол жеткiзу үшiн Қазақстан ЖАК-ы қызметтiң мына түрлерiн жүзеге асырады:
1) ғылыми және ғылыми-педагогтiк кадрларды даярлаудың және аттестациялаудың бағыттарын анықтауға қатысу;
2) ғылыми және ғылыми-педагогтiк кадрларды даярлау және аттестациялау ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды, бағдарламаларды сараптау саласында заң және өзге де нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік құжаттар жобаларын әзірлеуге қатысу;
3) ғылыми дәрежелер және ғылыми атақтар беру мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру жөнiнде Өкiлеттi органға ұсыныстар енгiзу;
4) ведомстволық бағыныстылығына және олардың меншiк нысандарына қарамастан ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндiрiстiк ұйымдарда, жоғары оқу орындарында диссертациялық кеңестер желiсiн құру және оңтайландыру және диссертациялық кеңестердiң жеке құрамын, кеңестерге диссертацияларды қорғауға қабылдауға құқық беретiн ғылыми мамандықтар мен салалардың тiзбесiн Өкiлеттi органға бекiтуге ұсыну;
5) Ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатураларын әзiрлеу және оны Өкiлетті органға бекiтуге ұсыну;
6) кандидаттық емтихандардың бағдарламаларын әзiрлеуге қатысу;
7) ғылыми дәрежелер және ғылыми атақтар беру туралы аттестациялық iстердi қарау және олар бойынша бiрыңғай талаптарға сәйкес шешiм қабылдау; мемлекет атынан дипломдар мен аттестаттарды ресiмдеу және беру;

Местонахождение ВАК Казахстана: Республика Казахстан, 480100, г. Алматы, ул. Пушкина, 111.
2. Юридический статус
6. ВАК Казахстана приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации.
7. ВАК Казахстана имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством, бланки, печати и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках.
8. ВАК Казахстана отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у ВАК Казахстана денег ответственность по его обязательствам несет Правительство Республики Казахстан.
По договорным обязательствам ответственность ВАК Казахстана наступает в пределах утвержденной сметы на его содержание в соответствии с законодательством.
9. Гражданско-правовые сделки, заключаемые ВАК Казахстана, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Цель и виды деятельности ВАК Казахстана
10. Целью деятельности ВАК Казахстана является:
1) организация и рассмотрение аттестационных дел о присуждении научным и научно-педагогическим работникам ученых степеней и присвоении ученых званий в соответствии с едиными требованиями к ним;
2) участие в проведении экспертизы научных и научно-технических проектов,программ.
11. Для достижения указанной цели ВАК Казахстана осуществляет следующие виды деятельности:
1) участие в определении направлений подготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров;
2) участие в разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов и методических документов в области подготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров и экспертиз научных и научно-технических проектов, программ;
3) внесение предложений по совершенствованию нормативных правовых актов, регулирующих вопросы присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий, в Уполномоченный орган;
4) формирование и оптимизация сети диссертационных советов в научно-исследовательских и научно-производственных организациях, высших учебных заведениях, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности и представление персональных составов диссертационных советов, перечня специальностей и отраслей науки, по которым советам предоставляется право приема диссертаций к защите, на утверждение Уполномоченному органу;
5) разработка Номенклатуры специальностей научных работников и представление ее на утверждение Уполномоченному органу;
6) участие в разработке программ кандидатских экзаменов;
7) рассмотрение аттестационных дел о присуждении ученых степеней и присвоении ученых званий и принятие по ним решений в соответствии с едиными требованиями к ним; оформление и выдача дипломов и аттестатов от имени государства;

8) диссертациялық жұмыстарды, аттестациялық iстердi сараптауға ақы төлеудiң тәртiптерi мен шарттарын айқындауға қатысу;
9) iргелi және қолданбалы ғылыми-зерттеу жобаларын, мемлекеттiк бағдарламаларды сараптауға қатысу;
10) ғылыми кадрларды даярлау және аттестациялау саласында халықаралық шарттар мен келісімдердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
11) басқа елдердiң ұлттық мемлекеттiк аттестациялау органдары берген ғылыми дәрежелері және атақтары бар Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдiктердi және азаматтығы жоқ адамдарды нострификациялауды және қайта аттестациялауды жүргiзудi ұйымдастыру;
12) Қазақстан ЖАК-ының негiзгi функцияларымен байланысты баспа қызметiн жүзеге асыру және оның өнiмдерiн сату.
12. Қазақстан ЖАК-ының осы Жарғыда көзделмеген қызметi Өкiлеттi органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
Қазақстан ЖАК-ы оны құру мақсатына жауап бермейтiн қызметпен шұғылдануға құқылы емес.
4. Қазақстанның ЖАК-ын басқару
13. Қазақстанның ЖАК-ын жалпы басқаруды Өкiлеттi орган жүзеге асырады.
Өкiлеттi орган заңдарда белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мүлiктi Қазақстан ЖАК-ына бекiтедi;
2) Қазақстан ЖАК-ын ұстауға арналған сметаны (шығыстар жоспарын) бекiтедi;
3) Қазақстанның ЖАК-ына берiлген мүлiктi пайдаланудың нәтижелiлiгiне және сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан ЖАК-ының құрылымын және шектi штат санын бекiтедi;
5) Қазақстан ЖАК-ы басшысының ұсынысы бойынша оның орынбасары мен бас ғалым хатшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) жылдық қаржылық есебiн бекiтедi;
7) заңдармен белгiленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
14. Қазақстан ЖАК-ының басшысы Төраға болып табылады; оны Өкiлеттi органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметтік лауазымға тағайындайды және қызметтік лауазымнан босатады.
15. Төраға мемлекеттiк мекеменiң жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды, Өкiлеттi органға тiкелей бағынады және мемлекеттiк мекемеге жүктелген мiндеттердiң орындалуына және олардың өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауапты болады.
16. Төраға дара басшылық принципiмен iс-қимыл жасайды және мемлекеттік мекеменiң қызмет мәселелерiн оның Қазақстан Республикасы заңдарымен және осы Жарғымен белгiленген құзырына сәйкес дербес шешедi.
17. Қазақстан ЖАК-ының қызметiн жүзеге асыру кезiнде Төраға заңдармен белгiленген тәртiппен:
1) Қазақстан ЖАК-ының атынан сенiмхатсыз әрекет етедi;
2) барлық ұйымдарда Қазақстан ЖАК-ының мүддесiн көздейдi;

8) участие в определении условий и порядка оплаты экспертизы диссертационных работ, аттестационных дел;
9) участие в экспертизе фундаментальных и прикладных научно-исследовательских проектов, государственных программ;
10) участие в разработке проектов международных договоров и соглашений в области подготовки и аттестации научных кадров;
11) организация проведения нострификации и переаттестации граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, имеющих ученые степени и ученые звания, присужденные национальными государственными органами аттестации других стран;
12) осуществление издательской деятельности, связанной с основными функциями ВАК Казахстана, и реализация ее продукции.
12. Деятельность ВАК Казахстана, не предусмотренная настоящим Уставом, осуществляется с разрешения Уполномоченного органа.
ВАК Казахстана не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей цели его создания.
4. Управление ВАК Казахстана
13. Общее управление ВАК Казахстана осуществляет Уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за ВАК Казахстана имущество;
2) утверждает смету (план расходов) на содержание ВАК Казахстана;
3) осуществляет контроль за эффективностью использования и сохранностью имущества, переданного ВАК Казахстана;
4) утверждает структуру и предельную штатную численность ВАК Казахстана;
5) по представлению руководителя ВАК Казахстана назначает на должности и освобождает от должностей его заместителя и главного ученого секретаря;
6) утверждает годовую финансовую отчетность;
7) осуществляет иные функции, установленные законодательством.
14. Руководителем ВАК Казахстана является Председатель, который назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Уполномоченного органа.
15. Председатель организует и руководит работой государственного учреждения, непосредственно подчиняется Уполномоченному органу и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
16. Председатель действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
17. При осуществлении деятельности ВАК Казахстана Председатель в установленном законодательством порядке:
1) без доверенности действует от имени ВАК Казахстана;
2) представляет интересы ВАК Казахстана во всех организациях;

3) Қазақстан ЖАК-ының сараптама кеңестерi, құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi және оның қызметiн регламенттейтiн басқа да нормативтiк құжаттарды бекiтедi;
4) заңдармен белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке иелiк етеді;
5) шарттар жасайды;
6) сенiмхаттар бередi;
7) Қазақстан ЖАК-ының iссапар, тағылымдама қызметкерлердi қазақстандық және шетелдiк оқу орталықтарында оқытудың және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттырудың өзге де түрлерi бойынша тәртiбi мен жоспарларын бекiтедi;
8) Қазынашылықта шоттарын ашады;
9) барлық қызметкерлер үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқау бередi;
10) Қазақстан ЖАК-ы Өкiлеттi орган тағайындағаннан басқа қызметкерлердi жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) Қазақстан ЖАК-ының қызметкерлерiне көтермелеу және тәртiптiк жаза шараларын қолданады;
12) өзiнiң орынбасары мен бас ғалым хатшысының мiндеттерiн және өкiлеттiгiнiң аясын айқындайды;
13) заңдармен, осы Жарғымен және Өкiлеттi органмен, оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Қазақстан ЖАК-ының Төралқасы министрлiктердiң, ғылыми ұйымдардың ұсынымдары ескерiле отырып, ғалымдардан құралады, аттестациялық iстердi қарайды және ғылыми дәрежелер беру және ғылыми атақтар беру туралы шешiм қабылдайды, жоғары білікті кадрларды нострификациялауды және қайта аттестациялауды жүзеге асырады, диссертациялар қорғаумен байланысты басқа да мәселелердi қарайды. Төралқа ол туралы Өкiлеттi орган бекiткен ереже негiзiнде iс-қимыл жасайды.
19. Қазақстан ЖАК-ының Төрағасы Төралқа Төрағасы болып табылады. Төралқа құрамына лауазымына байланысты Төрағаның орынбасары және бас ғалым хатшы енедi. Төралқа құрамын Өкiлеттi орган бекiтедi.
5. Қазақстан ЖАК-ының мүлкiн құрау
және қаржыландыру тәртiбi
20. Қазақстан ЖАК-ының мүлкi оған мемлекет берген мүлiктер есебiнен қалыптасады және негізгі қор мен айналым қаражаттарынан, сондай-ақ оның балансында құны көрсетiлген өзге де мүлiктерден тұрады.
21. Қазақстан ЖАК-ының мүлкi оның жедел басқару құқығына жатады.
22. Қазақстан ЖАК-ына мемлекеттiк емес ұйымдарға, шетел азаматтарына, сондай-ақ баспа өнiмдерiн шығаруға және сатуға қатысты қызметтiң негiзгi түрлерiн орындауға байланысты табыстар түсiретiн қызметтердi жүзеге асыру құқығы берiлген, бұл қызметтерден алынған кiрiс мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
23. Қазақстан ЖАК-ының қызметiн қаржыландыру тек мемлекет бюджетi есебiнен жүзеге асырылады.
24. Қазақстанның ЖАК-ы заңдарға сәйкес бухгалтерлiк есеп жүргізедi және есеп ұсынады.

3) утверждает положения об экспертных советах, структурных подразделениях ВАК Казахстана и другие нормативные документы, регламентирующие его деятельность;
4) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом;
5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает порядок и планы ВАК Казахстана по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников.
8) открывает счета в Казначействе;
9) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников ВАК Казахстана, кроме назначаемых Уполномоченным органом;
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников ВАК Казахстана;
12) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя и главного ученого секретаря;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим Уставом и Уполномоченным органом.
18. Президиум ВАК Казахстана формируется из ученых с учетом рекомендаций министерств, научных организаций, рассматривает аттестационные дела и принимает решения о присуждении ученых степеней и присвоении ученых званий, осуществляет нострификацию и переаттестацию кадров высшей квалификации, рассматривает другие вопросы, связанные с защитой диссертаций. Президиум действует на основании Положения о нем, утвержденного Уполномоченным органом.
19. Председателем Президиума является Председатель ВАК Казахстана. В состав Президиума входят заместитель Председателя и главный ученый секретарь по должности. Состав Президиума утверждается Уполномоченным органом.
5. Порядок образования имущества и финансирования ВАК
Казахстана
20. Имущество ВАК Казахстана формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в его балансе.
21. Имущество ВАК Казахстана принадлежит ему на праве оперативного управления.
22. ВАК Казахстана предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, связанную с исполнением основных видов деятельности в отношении негосударственных организаций, иностранных граждан, а также с изданием и реализацией печатной продукции, доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
23. Финансирование деятельности ВАК Казахстана осуществляется только за счет государственного бюджета.
24. ВАК Казахстана ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством.

25. Қазақстан ЖАК-ының қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және тексерiс белгiленген заң тәртiбiмен жүзеге асырылады.
6. Қазақстанның ЖАК-ын қайта ұйымдастыру және тарату
26. Қазақстанның ЖАК-ын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.

25. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности ВАК Казахстана осуществляется в установленном законодательством порядке.
6. Реорганизация и ликвидация ВАК Казахстана
26. Реорганизация и ликвидация ВАК Казахстана осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.