Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуі және Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 17 сәуір N 590. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.17. N 237 қаулысымен.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа айының өзгеруі туралы Бас Конвенциясына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуі және Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау жөніндегі шешімін дайындау кезінде ведомствоаралық үйлестіруді жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Мынадай құрамда Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуі және Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын:
Есенбаев                         - Қазақстан Республикасының
Мәжит Төлеубекұлы                  Экономика және сауда
министрі, төраға
Шоқпытов Андар                   - Қазақстан Республикасының
Мәулешұлы                          Табиғи ресурстар және қоршаған
ортаны қорғау министрі,
төрағаның орынбасары
Жақыпов                          - Қазақстан Республикасының Көлiк
Қабиболла Қабенұлы                 және коммуникациялар бiрiншi
вице-министрi
Тасболатов                       - Қазақстан Республикасы Қорғаныс
Абай Бөлекбайұлы                   министрiнiң орынбасары
Қосжанова                        - Қазақстан Республикасының Әдiлет
Жанаргүл Тоғызбайқызы              министрлiгi Заңнама
департаментінің директоры
Могильный                        - Қазақстан Республикасының Бiлiм
Валерий Валентинович               және ғылым министрлiгi Ғылым
департаментiнiң директоры
Тілеумұратов                     - Қазақстан Республикасының
Юрий Жұмабайұлы                    Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Өндiрiстiк емес төлемдер
департаментінің директоры
Ким                              - Қазақстан Республикасының
Афанасий Григорьевич               Төтенше жағдайлар жөнiндегi
агенттiгi Ұйымдастыру-бақылау
және кадр жұмыстары
департаментiнiң директоры
Мешiмбаева                       - Қазақстан Республикасының
Анар Ертөлеуқызы                   Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi
агенттiгi Әлеуметтiк-экономикалық
талдау департаментiнің директоры
(келiсiм бойынша)
Әбдірахманов                     - Қазақстан Республикасының
Есіркеп Оңланбекұлы                Экономика министрлігі Салалық
саясат департаментінің директоры
Бәзілжанов                       - Қазақстан Республикасының
Ерболат Кәрібжанұлы                Ауыл шаруашылығы министрлігі
Жер өңдеу департаментінің
директоры
Қазыханов                        - Қазақстан Республикасының
Ержан Хазейұлы                     Сыртқы істер министрлігі
Көп жақты ынтымақтастық
департаментінің директоры, хатшы
Нефедов                          - Қазақстан Республикасының
Петр Петрович                      Энергетика және минералдық
ресурстар вице-министрi
Тұрмағамбетов                    - Қазақстан Республикасының
Мәжит Әбдiқалықұлы                 Табиғи ресурстар және қоршаған
ортаны қорғау вице-министрi
Бертiсбаев                       - Қазақстан Республикасының
Несiпқұл Бертiсбайұлы              Энергетика және минералдық
ресурстар министрлiгi Электр
энергетикасы және қатты отын
департаментiнiң директоры
Өтеғұлов                         - Қазақстан Республикасы Қаржы
Мәулен Амангелдiұлы                министрлiгінiң Мемлекеттiк қарыз
алу департаментi директорының
мiндетiн атқарушы
ЕСКЕРТУ. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.06.16. N 831  қаулысымен , 2002 жылғы 13 маусымдағы N 640  қаулысымен .

О создании Межведомственной комиссии по вопросам ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата и выполнения обязательств Республики Казахстан по Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2000 года N 590. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2005 года N 237
В целях улучшения межведомственной координации при подготовке решения о ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата и выполнении обязательств Республики Казахстан по Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Межведомственную комиссию по вопросам ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата и выполнения обязательств Республики Казахстан по Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (далее - Комиссия) в следующем составе: <*>
Сноска. Состав комиссии изменен - постановлениями Правительства РК от 16 июня 2001 г. N 831   P010831_  ; от 13 июня 2002 г. N 640   Р020640_  .
Есенбаев                 -  Министр экономики и торговли
Мажит Тулеубекович          Республики Казахстан,
председатель
Шукпутов                 -  Министр природных ресурсов и охраны
Андарь Маулешевич           окружающей среды Республики Казахстан,
заместитель председателя
Казыханов Ержан Хазеевич -  директор Департамента многостороннего
сотрудничества Министерства иностранных
дел Республики Казахстан, секретарь
Абдрахманов              -  директор Департамента межотраслевой
Есиркеп Онланбекович        координации Министерства экономики
и торговли Республики Казахстан
Базильжанов              -  директор Департамента земледелия
Ерболат Карибжанович        Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Нефедов                  -  вице-Министр энергетики и минеральных
Петр Петрович               ресурсов Республики Казахстан
Турмагамбетов            -  вице-Министр природных ресурсов и охраны
Мажит Абдыкаликович         окружающей среды Республики Казахстан
Бертисбаев               -  директор Департамента электроэнергетики и
Несипкул Бертисбаевич       твердого топлива Министерства энергетики и
минеральных ресурсов Республики Казахстан
Утегулов                 -  исполняющий обязанности
Маулен Амангельдиевич       директора Департамента
государственного заимствования
Министерства финансов
Республики Казахстан
Джакупов                 -  первый вице-Министр транспорта
Кабибула Кабенович          и коммуникаций Республики
Казахстан
Тасбулатов               -  заместитель Министра обороны
Абай Болюкбаевич            Республики Казахстан
Кощанова                 -  директор Департамента
Жанаркуль Тогузбаевна       законодательства Министерства
юстиции Республики Казахстан
Могильный                -  директор Департамента науки
Валерий Валентинович        Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Тлеумуратов              -  директор Департамента
Юрий Джумабаевич            непроизводственных платежей
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
Ким                      -  директор Департамента
Афанасий Григорьевич        организационно-контрольной и
кадровой работы Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям
Мешимбаева               -  директор Департамента
Анар Ертулевна              социально-экономического анализа
Агентства по стратегическому
планированию Республики
Казахстан (по согласованию)

2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. "БҰҰ-ның Ахуалды өзгерту туралы Шеңберлі Конвенциясына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуі мәселесі жөніндегі жұмыс тобын құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 1999 жылғы 9 шілдедегі  N 99 өкімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Комиссия жарты жылды бір рет Үкіметке істелген жұмыстар туралы есеп ұсынсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 17 сәуірдегі
N 590 қаулысымен бекітілген
Біріккен Ұлттар Ұйымының
Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясына
Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуі және
Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас
Конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының
міндеттемелерін орындау мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссия туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Біріккен Ұлттар Ұйымының Ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекіту және Біріккен Ұлттар Ұйымының ауа райының өзгеруі туралы Бас Конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау мәселелері жөніндегі (бұдан әрі - БҰҰ АРӨБК), БҰҰ АРӨБК бойынша Қазақстан Республикасының қабылдаған міндеттемелерін орындауды үйлестіру және парниктік газдардың шығуын қысқарту жөніндегі мемлекеттік органдардың іс-қимылын үйлестіруді жақсарту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ведомствоаралық комиссияның жұмысын ұйымдастыруды реттейді.
2. Комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Қызметін ұйымдастыру
3. Комиссияның органдары:
1) Комиссияның жұмыс органы;
2) Комиссияның төрағасы;
3) Комиссия төрағасының орынбасары;
4) Комиссияның хатшысы
4. Комиссия Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының өкілдерінен құрылады. Комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрi болып табылады. Комиссия төрағасының орынбасары Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрі болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 маусымдағы N 640   қаулысымен
5. Комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды. Комиссияның отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет үшін жауаптылықта болады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.

2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Признать утратившим силу распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 июля 1999 года N 99 R990099_ "О создании рабочей группы по вопросу ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата".
4. Комиссии один раз в полгода представлять отчет в Правительство о проделанной работе.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2000 года N 590
Положение
О Межведомственной комиссии по вопросам ратификации
Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной
Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении
климата и выполнения обязательств Республики Казахстан
по Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций
об изменении климата
1. Общие положения
1. Настоящее положение регулирует организацию работы Межведомственной комиссии по вопросам ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата и выполнения обязательств Республики Казахстан по Рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата, ратифицированной Республикой Казахстан (далее - РКИК ООН), созданной Правительством Республики Казахстан для координации выполнения принятых обязательств Республики Казахстан по РКИК ООН и улучшения координации действий государственных органов по сокращению выбросов парниковых газов.
2. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Организация деятельности
3. Органы Комиссии:
1) рабочий орган Комиссии;
2) председатель Комиссии;
3) заместитель председателя Комиссии;
4) секретарь Комиссии.
4. Комиссия формируется из представителей заинтересованных государственных органов Республики Казахстан. Председателем Комиссии является Министр экономики и торговли Республики Казахстан. Заместителем председателя Комиссии является Министр природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 июня 2002 г. N 640 P020640_ .
5. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.

6. Комиссияның хатшысы Комиссия отырыстарының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және олар өткеннен кейін хаттамаларды ресімдейді.
7. Комиссияның жұмыс органының функциялары Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігіне жүктеледі.
8. Комиссияның отырыстары кемінде жарты жылда бір рет өткізіледі. Комиссияның шешімдері ашық дауыспен отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады және хаттамамен ресімделеді.
9. Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда, оның жазбаша түрде жазылуы және хаттамаға қоса берілуі тиіс.
10. Жекелеген мәселелерді неғұрлым терең және егжей-тегжейлі пысықтау үшін Комиссия олардың құрамына ғалымдар мен мамандардың қатарынан мемлекеттік органдардың өкілдерін, сарапшылар мен консультанттарды енгізу арқылы уақытша және тұрақты жұмыс істейтін сараптамалық топтарды ұйымдастырады.
3. Комиссияның функциялары
11. Комиссия өз қызметінің аясында мынадай мәселелер бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар дайындайды:
1) Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның АӨБК-сы бойынша міндеттемелерін орындау жөніндегі бағдарламалар мен жұмыс жоспарлары бойынша;
2) парниктік газдардың шығуын қысқарту жөніндегі жұмыс процесіне қатысушы мемлекеттік органдардың қызметіне жалпы басшылықты, үйлестіруді және мониторингті қамтамасыз ету бойынша;
3) Сараптау комиссияларының Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның АӨБК-сы бойынша міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі жұмыстар туралы есептерін қараудың нәтижелері бойынша;
4) БҰҰ-ның АӨБК-сы ережелерін Қазақстан Республикасында іске асыру үшін елдің ғылыми әлеуетін жұмылдыру бойынша;
5) БҰҰ-ның АӨБК-сына Киот хаттамасын Қазақстан Республикасының бекітуінің қажеттілігін экономикалық бағалау және құқықтық сараптау бойынша;
6) ауа-райының кең ауқымды өзгеруі мәселелері жөніндегі Ұлттық стратегия бойынша;
7) Комиссияның сараптамалық топтары жұмысының, оның ішінде парниктік газдардың шығуын түгендеу және болжау мәселелері жөніндегі, нәтижелері бойынша;
8) Киот хаттамасының экономикалық тетіктерін талдаудың және оларды Қазақстан Республикасы экономикасының нақты жағдайына бейімдеудің нәтижелері бойынша;
9) БҰҰ-ның АӨБК-сын енгізу үшін институционалдық база құру және парниктік газдардың шығуын төмендету, оның мониторингі және бақылау бойынша;
10) позициялар мен халықаралық келіссөздер процестеріне қатысудың шешуші мәселелері бойынша;
11) парниктік газдардың шығуын қысқартуға бағытталған жобаларды бағалаудың әдістемесі мен технологиялары бойынша;

6. Секретарь Комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседаний Комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы после их проведения.
7. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
8. Заседания Комиссии проводятся не реже одного раза в полгода. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом.
9. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
10. Для более глубокой и детальной проработки отдельных вопросов и проблем Комиссия организует временные и постоянно действующие экспертные группы с включением в их состав представителей государственных органов, экспертов и консультантов из числа ученых и специалистов.
3. Функции Комиссии
11. Комиссия в сфере своей деятельности подготавливает предложения и рекомендации по следующим вопросам:
1) по программе и планам работ по выполнению обязательств Республики Казахстан по РКИК ООН;
2) по обеспечению общего руководства, координации и мониторинга действий государственных органов, принимающих участие в процессе работы по сокращению выбросов парниковых газов;
3) по результатам рассмотрения отчетов экспертных комиссий о работах по выполнению обязательств Республики Казахстан по РКИК ООН;
4) по мобилизации научного потенциала страны для реализации положений РКИК ООН в Республике Казахстан;
5) по экономической оценке и правовой экспертизе необходимости ратификации Республикой Казахстан Киотского протокола к РКИК ООН;
6) по Национальной стратегии по вопросам глобального изменения климата;
7) по результатам работы экспертных групп Комиссии, в том числе по вопросам инвентаризации и прогнозу выбросов парниковых газов;
8) по результатам анализа экономических механизмов Киотского протокола и их адаптации к реальным условиям экономики Республики Казахстан;
9) по созданию институциональной базы для внедрения положений РКИК ООН и снижению, мониторингу и контролю выбросов парниковых газов;
10) по ключевым вопросам позиции и участия в международных переговорных процессах;
11) по методике и технологии оценки проектов, которые направлены на сокращение выбросов парниковых газов;

12) сараптау топтары ұсынатын Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның АӨБК-сы бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ететін нормативтік, құқықтық құжаттарды әзірлеу бойынша;
13) жаңа технологияларды енгізу үшін жаңа тетіктер құру бойынша;
14) Қазақстан Республикасында парниктік газдардың шығуын шектеу жөніндегі басымдықты шаралар мен іс-әрекеттер бойынша;
15) Қазақстан Республикасында озонды бұзатын заттарды пайдалануды қысқарту жөнiндегi жұмыстарды ведомствоаралық үйлестіру бойынша;
16) табиғи ресурстардың пайдаланылуын басқаруды және қоршаған ортаны қорғауды жетiлдiретiн экономикалық тетiктердi енгiзу мүмкiндiктерiн зерделеу бойынша;
17) энергетика секторында жаңғыртылатын энергия көздерiн енгiзуге, парниктi газдар мен басқа да ластайтын заттар эмиссиясын азайтуға, отын ретiнде табиғи газды, электрдi пайдаланатын көлiк паркiн дамытуға бағытталған жобаларды жүзеге асыру бойынша;
18) дәстүрлi отын түрлерiн (көмiр, мұнай) экологиялық таза энергетикалық шикiзатқа (табиғи газ) алмастырып, мұнай кен орындарында iлеспе газдарды, көмiр шахталары мен қалдықтар көмiлген жерлерде метанды кәдеге жарату бойынша;
19) өнеркәсiпке энергия үнемдеушi жаңа технологияларды енгiзу, шағын энергетикаға арналған жабдықтарды: кiшi су электр станциясын, электр энергиясын өндiру мен механикалық жұмыстарды орындауға арналған жел агрегаттарын шығару, күн батареяларын және күн сәулесiмен су жылытатын коллекторлар өндiрiсiн дамыту бойынша;
20) ауыл шаруашылығында жердi пайдалануға, орман екпелерiн отырғызуды жақсартуға, озық технологияны енгiзуге, ауылға арналған жел және күн энергетикасының шағын энергетикасын пайдалануға бағытталған жобаларды жүзеге асыру бойынша;
21) мынадай халықаралық шарттар шеңберінде жобаларды үйлестіру бойынша:
1) шөлейттенуге қарсы күрес
2) озон қабатын қорғау
3) биологиялық алуан түрлілікті сақтау
4) ауаның алыс қашықтықта шекарааралық ластануын болдырмау.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 маусымдағы N 640  қаулысымен .
4. Комиссияның құқықтары
12. Комиссияны:
1) Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның АӨБК-сы бойынша міндеттемелерін орындау жөніндегі жұмыс жоспарларын түзету туралы ұсыныс әзірлеуге;
2) Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның АӨБК-сы бойынша міндеттемелерін орындауға тартылған мемлекеттік органдар үшін ұсынымдар әзірлеуге;
3) белгіленген тәртіппен Комиссияның құрамын өзгерту және/немесе толықтыру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) сондай-ақ өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін тиісті ұйымдардан қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға, тиісті мамандарды тартуға құқығы бар.

12) по разработке нормативных, правовых документов, обеспечивающих выполнение Республикой Казахстан обязательств по РКИК ООН, представляемых экспертными группами;
13) по созданию механизмов для внедрения новых технологий;
14) по приоритетным мерам и действиям по ограничению выбросов парниковых газов в Республике Казахстан;
15) по межведомственной координации работ по сокращению использования озоноразрушающих веществ в Республике Казахстан;
16) по изучению возможности внедрения экономических механизмов, совершенствующих управление использования природных ресурсов и охрану окружающей среды;
17) по осуществлению проектов в энергетическом секторе, которые направлены на внедрение возобновляемых источников энергии, уменьшение эмиссии парниковых газов и других загрязняющих веществ, развитие транспортного парка, использующего в качестве топлива природный газ, электричество;
18) по утилизации попутных газов на нефтяных месторождениях, метана на угольных шахтах и местах захоронения отходов, заменив традиционные виды топлива (уголь, нефть) на экологически чистое энергетическое сырье (природный газ);
19) по внедрению новых энергосберегающих технологий в промышленности, производство оборудования для малой энергетики: минигидроэлектростанции, ветровые агрегаты для производства электроэнергии и выполнения механических работ, развитие производства солнечных батарей и солнечных водонагревательных коллекторов;
20) по осуществлению проектов в сельском хозяйстве, которые направлены на улучшение землепользования, посадку лесных насаждений, внедрение передовой технологии, использование малой энергетики ветровой и солнечной энергетики для села;
21) по координации проектов в рамках международных договоров по:
1) борьбе с опустыниванием
2) защите озонового слоя
3) сохранению биологического разнообразия
4) предотвращению трансграничного загрязнения воздуха
на большие расстояния. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 июня 2002 г. N 640   P020640_  .
4. Права Комиссии
12.Комиссия имеет право:
1) разрабатывать предложения по корректировке планов работ по выполнению обязательств Республики Казахстан по РКИК ООН;
2) разрабатывать рекомендации для государственных органов, вовлеченных в выполнение обязательств Республики Казахстан по РКИК ООН;
3) в установленном порядке вносить предложения по изменениям и/или дополнениям в состав Комиссии;
4) запрашивать от соответствующих организаций необходимые материалы и информацию, а также привлекать соответствующих специалистов для выполнения возложенных на нее задач.

5. Комиссияның жұмысын тоқтатуы
13. Комиссияның қызметін тоқтатуы үшін:
1) Комиссияға жүктелген міндеттердің орындалуы;
2) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыратын мемлекеттік органның немесе өзге де комиссияның құрылуы;
3) Комиссияның міндетін орындалмайтын не оны орындауды мақсатсыз ететін өзге де жағдайлар негіз болуы мүмкін.

5. Прекращение деятельности Комиссии
13. Основаниями для прекращения деятельности Комиссии могут служить:
1) выполнение возложенных на Комиссию задач;
2) создание государственного органа или иной комиссии, осуществляющей
задачи, возложенные на Комиссию;
3) иные обстоятельства, которые делают задачи Комиссии невыполнимыми
либо их выполнение нецелесообразным.