Акционерлiк қоғамдардың акциялары қосымша эмиссиясының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 4 мамыр N 656. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Акционерлiк қоғамдардың акциялары қосымша эмиссиясының жекелеген мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 7 маусымдағы N 707  қаулысын  орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешегi, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттiң алдында кез-келген басқа да берешектерi бар акционерлiк қоғамдар акцияларының қосымша эмиссиясын шығару тұрғысында сот органдарына жүгiнудiң тәртiбі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 4 мамырдағы
N 656 қаулысымен
бекітілген
Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешегi, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттiң алдында кез-келген басқа да берешектерi бар акционерлiк қоғамдар акцияларының қосымша эмиссиясын шығару тұрғысында сот органдарына жүгiнудiң тәртiбі
Осы Тәртiп "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешектерi, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттiң алдында кез-келген басқа да берешектерi бар акционерлiк қоғамдар акцияларының қосымша эмиссиясын шығару тұрғысында сот органдарына жүгiнудiң тәртiбiн белгілейдi.
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi, егер қоғамның (бұдан әрi - борышкер) салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттің алдындағы кез-келген басқа да берешектерi бойынша мерзiмi үш айдан астам кешiктiрілген берешегi мен мемлекеттiк бюджет пен мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен қаржыландырылатын ұйымдардың мерзiмi кешiктiрiлген берешегiнiң арасындағы айырмашылық қоғамның шығарылған (төленген) жарғылық капиталы мөлшерiнiң кемiнде үштен екiсiн құраған жағдайда, акционерлiк қоғамның (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардан басқа) акцияларының қосымша эмиссиясын шығаруы тұрғысында сот органдарына жүгiнуге құқықты.
Осы Тәртiпте мемлекеттiк бюджеттiң алдындағы кез-келген басқа да берешектер ретiнде акционерлiк қоғамдардың:
бюджеттiк несиелендiрумен байланысты қатынастардан;
шарттық қатынастардан;
сот шешімдерінен;
мемлекет кепiлдiк берген заемның мiндеттемелерiнен;
мемлекеттiк бюджет тiкелей кредитор болатын, ал акционерлiк қоғам тiкелей дебитор болып табылатын өзге де қатынастардан пайда болатын кредиторлық берешегi ұғылады.

Вопросы дополнительной эмиссии акций акционерных обществ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2000 года N 656. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 707 P990707_  "Отдельные вопросы дополнительной эмиссии акций акционерных обществ" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила обращения в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций акционерных обществ, имеющих задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также любые другие задолженности перед государственным бюджетом.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 мая 2000 года N 656
Правила
обращения в судебные органы на предмет выпуска
дополнительной эмиссии акции акционерных обществ,
имеющих задолженность по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет, а также любые другие задолженности перед
государственным бюджетом
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z980281_  "Об акционерных обществах" и определяют порядок обращения в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций акционерных обществ, имеющих задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также любые другие задолженности перед государственным бюджетом.
1. Министерство государственных доходов Республики Казахстан вправе обратиться в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акции акционерного общества (за исключением банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций) в случае, если разница между просроченной более чем на три месяца задолженностью общества (далее - должник) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также любыми другими задолженностями перед государственным бюджетом и просроченной задолженностью государственного бюджета и организаций, финансируемых за счет государственного бюджета перед должником, составляет не менее чем две трети от размера выпущенного (оплаченного) уставного капитала общества.
Под любыми другими задолженностями перед государственным бюджетом в настоящих Правилах понимается кредиторская задолженность акционерных обществ, возникающая из:
отношений, связанных с бюджетным кредитованием;
договорных отношений;
судебных решений;
обязательств гарантированного государством заимствования;
иных отношений, где непосредственным кредитором выступает государственный бюджет, а непосредственным дебитором является акционерное общество.

2. Борышкер акцияларының қосымша эмиссиясын шығару тұрғысында сот органдарына жүгiну туралы шешiм, егер онда осы Тәртiптің 1-тармағына сәйкес осындай жүгiну үшiн негiз болып табылатын мерзiмi кешiктiрілген берешегi бар екендiгi анықталса, салық заңдарына сәйкес оны кешендi тексерудiң нәтижелерi бойынша қабылданады.
Шешім акционерлік қоғамда осы Тәртіптің 1-тармағы талаптарына жауап беретін мерзімі кешіктірілген берешегі барлығы туралы расталған ақпараттың негізінде де қабылдануы мүмкін.
Бұл ретте, мүдделi тұлғалар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне қажетті растайтын құжаттарды ұсынады.
3. Борышкердiң акциялардың қосымша эмиссиясын шығаруы тұрғысында сот органдарына жүгiну туралы шешiм қабылдау кезiнде акциялардың соңғы эмиссиясын орналастырудың нәтижелерi, акциялардың бағалы қағаздар рыногындағы ағымдағы баға кесiлулерi туралы деректер, сондай-ақ акцияларды орналастырудың нәтижесiне әсер етуге қабiлеттi өзге де жалпы қол жетiмдi ақпараттар ескерілуi тиiс. Мұндай деректер болмаған жағдайда борышкердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң жағдайы (өнiмi сұранысқа ие жұмыс істеп тұрған өндiрiсiнiң, қызметтiң басқа да түсiмдi түрлерi болуы) назарға алынады.
4. Борышкердiң акцияларының қосымша эмиссиясын шығаруы тұрғысында сот органдарына жүгiну туралы шешiмдi (бұдан әрi - шешiм), шешiмнiң көшiрмесiн тапсыру не тапсырысты почтамен жiберу жолымен борышкердi бiр мезгiлде хабардар ете отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi қабылдайды, ол туралы түбiртектi қоса беру арқылы шешiмге белгi жасалады.
Бұл ретте, көшiрменi борышкерге қолын қойғызып тапсырған күн, ал тапсырыс почтамен жiберілген жағдайда шешiмнiң көшiрмесi алынғаннан кейiнгi күн - құлақтандыру алынған күн болып табылады. Егер мерзiмнiң соңғы күнi демалыс немесе мереке күнiне дөп келсе, мерзiм демалыс немесе мереке күнiнен кейiнгi бiрiншi жұмыс күнiнiң соңында аяқталады.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi борышкер хабарлама алған күннен бастап 30 күн өткеннен кейiн, егер мерзiмi кешiктiрiлген берешектi ол толық көлемде өтемесе не мерзiмi кешiктiрiлген берешектi көрсетiлген мерзiмде өтеу мақсатында шығарылған жарғылық капиталдың мөлшерiн ұлғайту туралы шешiм қабылданбаса, бiр уақытта өз есебiнен бұқаралық ақпарат құралдарында мұндай акцияларды сатып алуға мүдделi тұлғаларға акциялардың саны мен олардың бағаларын көрсете отырып, алдын ала өтiнiм берудi ұсына отырып акциялардың ұйғарылып отырған қосымша эмиссиялары туралы хабарландыру жариялау арқылы борышкердiң акциялардың қосымша эмиссиясын шығаруы тұрғысында сотқа талап-арыз беруге құқылы. Егер, осындай хабарландыру бұқаралық ақпарат құралдарында алғашқы жарияланған күннен бастап 30 күннiң iшiнде акциялардың қосымша эмиссиясын сатып алуға алдын ала өтiнiмдер берiлмесе не берiлген өтiнiмдердiң көлемi (сатуға ұйғарылған акциялардың саны мен олардың бағаларының негiзiнде есептелген) қоғамның мерзiмi кешiктiрiлген берешегiнiң үштен бiрiнен азды құраған жағдайда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі талап-арыз беруден бас тарту сот органдарына хабарлайды.
Қосымша  N_______  ________
(күні)
Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер,
сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттiң алдында кез-келген басқа да
берешектерi бар акционерлiк қоғамдар акцияларының қосымша
эмиссиясын шығару тұрғысында сот органдарына жүгіну туралы
ШЕШIМ
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi Заңының 40-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кiрiс министрлiгi мына тұлғада
____________________________________________________________________                          (лауазымы, аты-жөні)
____________________________________________________________________
_____________________________ теңге сомасына
____________________________________________________________________
(акционерлiк қоғамның атауы, заңды мекен-жайы, басшының
аты-жөні, СТН)
____________________________________________________________________
акционерлiк қоғамы акцияларының қосымша эмиссия шығару тұрғысына сот органдарына жүгiнудi шештi.
Қоғамның мерзiмі 3 айдан астам мөлшерде кешiктiрілген берешегі
мынаны құрады:
салықтар және басқа да бюджетке төленетiн төлемдер бойынша -
_____________________ теңге
мемлекеттiк бюджеттің алдындағы басқа да берешектер бойынша -
_____________________ теңге.
Мемлекеттiк бюджет пен мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен
қаржыландырылатын ұйымдардың қоғамның алдындағы мерзiмi
кешiктiрiлген берешегiнiң мөлшерi _______________________ теңгені
құрайды.
Қоғамның шығарылған (төленген) жарғылық капиталының мөлшері
_______________ теңгені құрайды.
__________________
(қолы, аты-жөні)
М.О.
Осы шешімнің көшірмесін алдым*: ___________________
(қолы)
___________________________________________________
(акционерлік қоғам өкілінің аты-жөні, күні)
_______________________
* Шешімнің көшірмесі тапсырысты почтамен жіберілген жағдайда,
түбіртегі қоса тіркеле отырып, осы туралы белгі қойылады.

2. Решение об обращении в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций должника принимается по итогам его комплексной проверки в соответствии с налоговым законодательством, если будет установлено наличие у него просроченной задолженности, являющейся основанием для такого обращения в соответствии с пунктом 1 настоящих Правил.
Решение также может быть принято на основании имеющейся подтвержденной информации о наличии у акционерного общества просроченной задолженности, отвечающей требованиям пункта 1 настоящих Правил.
При этом заинтересованные лица представляют в Министерство государственных доходов Республики Казахстан необходимые подтверждающие документы.
3. При принятии решения об обращении в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций должника должны учитываться данные об итогах размещения последней эмиссии акций, текущих котировках акций на рынке ценных бумаг, а также иная общедоступная информация, способная повлиять на итоги размещения акций. В случае отсутствия таких данных принимается во внимание состояние финансово-хозяйственной деятельности должника (наличие действующего производства, продукция которого пользуется спросом других прибыльных видов деятельности).
4. Решение об обращении в судебные органы на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций должника (далее - решение) принимается Министерством государственных доходов Республики Казахстан по прилагаемой форме с одновременным уведомлением должника путем вручения копии решения либо отправки заказной почтой, о чем в решении делается отметка с приложением квитанции.
При этом днем получения уведомления является день вручения копии решения должнику под роспись, а в случае его направления заказной почтой - день, следующий за днем получения копии решения. Если последний день срока приходится на выходной или праздничный день, срок истекает в конце первого рабочего дня, следующего за выходным или праздничным днем.
5. По истечении 30 дней со дня получения уведомления должником, если просроченная задолженность им не погашена в полном объеме, либо не принято решение об увеличении размера выпущенного уставного капитала с целью погашения просроченной задолженности в указанный срок, Министерство государственных доходов Республики Казахстан вправе обратиться с исковым заявлением в суд на предмет выпуска дополнительной эмиссии акций должника, с одновременной публикацией за свой счет в средствах массовой информации объявления о предполагаемой дополнительной эмиссии акций с предложением лицам, заинтересованным в покупке таких акций, подать предварительные заявки с указанием количества акций и их цены. В случае, если в течение 30 дней с даты первой публикации в средствах массовой информации такого объявления предварительные заявки на покупку акций дополнительной эмиссии не будут поданы, либо объем поданных заявок (исчисленный исходя из количества предполагаемых к покупке акций и их цен) составит менее одной трети просроченной задолженности общества, Министерство государственных доходов Республики Казахстан заявляет судебным органам об отказе от иска.
Приложение
N____________                              ___________________
(дата)
Решение
об обращении в судебные органы на предмет выпуска
дополнительной эмиссии акций акционерного общества,
имеющего задолженность по налогам и другим обязательным
платежам в бюджет, а также любые другие задолженности
перед государственным бюджетом
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан от
10 июля 1998 года  Z980281_   "Об акционерных обществах" Министерство
государственных доходов Республики Казахстан в лице ___________________
________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
решило обратиться в судебные органы на предмет выпуска дополнительной
эмиссии акций акционерного общества ____________________________________
(наименование акционерного
________________________________________________________________________
общества, юридический адрес, Ф.И.0. руководителя, РНН)
на сумму ______________________ тенге.
Размер просроченной более чем на 3 месяца задолженности общества
составляет:
по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет  _________ тенге.
по другим задолженностям перед
государственным бюджетом        _________ тенге.
Размер просроченной задолженности государственного бюджета, и
организаций, финансируемых за счет государственного бюджета перед
обществом составляет ____________ тенге.
Размер выпущенного (оплаченного) уставного капитала общества
составляет ________________ тенге.
___________________________________
(подпись, ф.и.о.)
М.П.
Копию настоящего решения получил *:_________________________
(подпись)
_______________________________________________________________________
(ф.и.о. представителя акционерного общества, дата)
___________________________________
* При направлении копии решения заказной почтой об этом делается
отметка с приложением квитанции.