Қазақстан Республикасында Қолөнершiлiктi дамыту тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 11 шілде N 1051
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 4189 U984189_ Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын орындау үшiн және қолөнердi қайта өркендетуге бағытталған дәстүрлi халықтық кәсіпшілiктi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында Қолөнершiлiктi
дамыту тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу,
бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi осы
Қазақстан Республикасында Қолөнершiлiктi дамыту тұжырымдамасына сәйкес
Қазақстан Республикасында Қолөнершiлiктi дамытудың 2001-2002 жылдарға
арналған бағдарламасын әзiрлесiн.
3. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2000 жылғы 11 шілдедегі
N 1051 қаулысымен мақұлданған
Қазақстан Республикасында Қолөнершілiктi дамыту
тұжырымдамасы
КIРIСПЕ
Қазiргi уақытта Қазақстанда қолөнершiлiктi дамытудың алғышарттары мен нақты жолдары түсiнiктi болып отыр. Бұл процестiң тұрлаулы сипаты бар және республика халқының лайықты өмiр сүруiн, экономикалық гүлденуiн және қолөнершiлiктiң еркiн дамуы үшiн қажеттi жағдайларды қамтамасыз ете алады. Қазақстан экономикалық дамыған елдер қатарына саяси тәуелсiздiгiн де, ұлттық ерекшелiктерi мен мәдени дәстүрлерiн де сақтай отырып, дамыған азаматтық қоғамымен және құқықтық мемлекетiмен бiрге әлемдiк өркениеттi дамуға толыққанды қатысушы құқықтарында кiруге тиiс. Қолөнер өндiрiсінің негiзгі сипаттары мен белгілерi Қазақстанда тұрақты әлеуметтiк-саяси жағдайлар мен терең экономикалық қайта құрулар кезiнде қалыптасатын болады деп күтуге болады.
Қолөнершiлiкке тән сипаттар мен белгiлерге мыналарды жатқызуға болады:
қолөнершiлiк рыногын табиғи ресурстар, еңбек және капитал рыноктарына қосымша өндiрiс факторы ретiнде құру және дамыту, қолөнершілік ресурстарының әлеуметтiк-экономикалық дамудың нақты ресурстарына көшуi, қоғамның қолөнер өнiмдерiне және қызмет көрсетулерге қажеттiлiктерiн нақты қанағаттандыру;
қоғамдық өндiрiс жүйесiндегi қолөнершiлiк инфрақұрылымы рөлiнiң өсе түсуi;
аймақтардың, елдердiң және халықтардың экономикалық ықпалдасу процестерiне қолөнершiлiктiң толық құқықты қатысуы;
халықаралық, ұлттық және аймақтық деңгейлердегi қолөнер өндiрiсiнiң мүмкiндiктерiн кеңейту есебiнен бiлiм деңгейiн, мәдени дамуды арттыру және тиiсiнше бiлiктiлiк, кәсiбилiк және еңбек қызмет көрсетулерiнiң маңызды сипаттамалары ретiнде шығармашылық қабiлеттiлiктерi рөлiн арттыру.
Жоғарыда аталғандар қолөнершiлiкке деген көзқарасты өзгерту, адамзаттың әлеуетін күшейту үшiн қолөнер өндiрiсiн қолдану мүмкiндiгiн кеңейту және оны көптеген бағыттарда дамыту, рыноктық экономика жағдайында қалыпты бейiмделу мен қолөнердi қолайлы жүзеге асыруды қамтамасыз ететiн "нүктелер" мен әдiстердi анықтау қажеттiгiн айқындайды.
Қолөнершiлiк - шағын кәсiпкерлік субъектiлерiнiң бөлiгi, оларға еңбек өнiмiн жасау немесе қызмет көрсетулердi аз көлемде немесе қол еңбегiнiң жоғары үлесi бар жеке тапсырыстар бойынша және жеке ерекше бiлiмдерiн, дағдылары мен икемдерiн шығармашылықты, әдетте, қолөнер кәсiпорны iшiнде еңбектi функциялық және өндiрiстiк түрде бөлмей-ақ, қолөнершiнiң (шебердiң) өндiрiс құрал-жабдықтары меншiгi негiзiнде пайдалана отырып, беру тән.
Мұндай айқындама қолөнершiлiкке шағын кәсiпкерлiктi қолдаудың нормативтiк-құқықтық базасын қолдануға мүмкiндiк бередi. Қазақстан үшiн мұндай қолдаудың негiзi "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Z970131_ басқа нормативтiк-құқықтық актiлерде айқындалған.
Сөйтiп, қолөнершiнi қандай да бiр бұйымдарды және (немесе) қызмет көрсетулердi, әдетте, қол әдiсiмен, жеке еңбек құралдарының көмегiмен жасаумен айналысатын шағын кәсiпкерлiк өкiлi ретiнде айқындауға болады.
ҚОЛӨНЕРШIЛIКТI ДАМЫТУДЫҢ
ҚАЗIРГI ЖАЙ-КYЙIН ТАЛДАУ
Қолөнершiлiк осы заманғы көп укладты әлеуметтiк-рыноктық экономиканың маңызды секторларының бiрi болып табылады және шағын кәсіпорындардың кең желiсiн құруды шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен тиiмдi бәсекелес орта үшiн қолайлы алғышарттар жасайтын жеке майдагер-қолөнершiлердiң санын өсiрудi қамтамасыз етуге қабiлеттi. Олардың икемдiлiгi мен жинақылығы шаруашылық және әлеуметтiк мiндеттердiң тұтас кешенiн шешуге және халықты, оның iшiнде санатшылық қасиеттерi, нақты мүмкiндiктерi әр түрлi адамдарды, бiлiмдер қоры әр түрлi және кәсiби мүдделерi әр қилы адамдарды жұмыспен барынша қамтуды, олардың шығармашылық әлеуетiн толық iске асыруды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. Қолөнершiлiктi дамыту мемлекет iшiндегi тұрақтылық үшiн алғышарттар жасайтын әлеуметтiк теңесуге ықпал жасайды.
Қазақстанда қолөнершiлiк бай дәстүрлерге ие болды және негiзінен үйдегi өнеркәсiп түрiнде дамып келдi. Оның кең аумаққа тарауы бiрдей болмады және ол қалалар мен орталықтарда тезiрек дамыды.
Қолөнершi шеберлiгiн меңгеру ежелден игiлiктi iс саналған, iрi өнеркәсіпшiлер одан өздерiнiң шығу тегiн көрген, одан таланттарды iздеген және шеберлiктi жетiлдiру үшiн жағдайлар жасап отырған.
Жiбек жолы күрежолының қазақстандық учаскесi немесе "Степной" деп аталатын жол учаскесi Орта Азия халықтарының көшпелi және отырықшылық-егіншiлiк мәдениеттерiнiң өзара сауда-қолөнер iс-қимылының түбегейлi процестерiн көрсететiн тарихи, археология, сәулет, қала құрылысы және монумент өнерi ескерткіштерiнiң бiрегей кешенiн құрайды.
Жiбек жолының кенттену процесiнде көптеген ертедегі қалалық және ауылдық қоныстанулардың кеңеюi және нығаюы өрiс алды, олардың маңында сауда-қолөнер орталықтары пайда болды.
Қазақстанда ХХ ғасырдың басына қарай қолөнершiлер халықтың барынша үдемелi жiгiн құрады. Қолөнер кәсiптерi мен кәсiпшiлiктерiнiң саны өте үлкен болды, қалалар қолөнер өндiрiсiнiң тауарларына толы болды, қолөнер қызмет көрсетулерiнің саласы кеңiнен дамыды.
Өкiнiшке орай, жоспарлы шаруашылық тұжырымдамасы қолөнершiлiктi жарты ғасырдан астамға жуық уақыт iшiнде қоғамның әлеуметтiк және экономикалық құрылымынан алып тастаған болатын, ал мемлекеттiк өкiмет қолөнершiлердi әлеуметтiк жiк ретiнде жою жолында қатал саясат жүргізді. Алайда, бiздiң тарихымыз куә, қолөнершiлiктi дамыту алғышарттары қоғамдағы кез келген әлеуметтiк-саяси формациялар кезiнде сақталуын жалғастырып келедi.
Қазiргi уақытта қолөнершiлiк өндiрiс жүйесi ретiндегi өзiнiң үстем көзқарастарын жоғалтты, алайда ол шағын кәсіпкерлiктiң бөлегi ретiнде не өндiрiстің дербес жүйесi ретiнде әлемнiң көптеген дамыған елдерінде мемлекеттік қолдау ала отырып, бұдан әрi жалғасуда.
Қолөнершiлiк өзiнiң тiршiлiк қабiлетiн рынок жағдайларында тұтастай дәлелдейтiн Германия, Түркия, Үндiстан сияқты елдердің тәжiрибесi бiздiң елiмiзде де бiраз уақыттан соң қоғамның әлеуметтiк-экономикалық құрылымында берiк позицияларға ие болуға тиiс деген тұжырым жасауға мүмкiндiк бередi.
Қазақстанда қолданылып жүрген заңда қолөнер кәсiпорындарының қызметiн реттейтiн құқықтық базаның жоқтығына қарамастан, мыңдаған адам халықтық тұтыну тауарларының кең спектрiн және күнделiктi тұрмыста да, әшекей ретiнде де пайдаланылатын бұйымдарды жасаумен айналысады. Жер-жерде, бiздiң елiмiздiң әр түрлi бұрыштарында өз халқының тарихы мен дәстүрлерiн ұқыпты сақтаған адамдардың қолымен жасалған, халық кәсiпшiлiгiнiң бiрегей бұйымдарын кездестiруге болады.
Бұл - жүзiм сабағынан өрiлген жиhаз, балшық пен металдан жасалған ыдыстар, хас шеберлердiң қолдарымен жасалған кiлемдер, киiздер, ұлттық киiмдер. Былғарыны, малдың сүйектерi мен терiлерiн пайдалана отырып, жасалған сәндiк-қолданбалы бұйымдар мен күмiстен және басқа асыл металдардан жасалған әшекейлер ерекше қызығушылықты тудырады.
Алматы облысының Қарасай ауданында он жыл бойы қолөнершiлердiң поселкесi "Шеберлер ауылы" жұмыс жасайды, бұл - Қазақстанның әртүрлi аймақтарының шеберлерiн жинаған халықтық-қолданбалы өнердiң энтузиастары құрған үкiметтiк емес ұйым.
Осы ұйымның мүшелерi "Әйелдердің шығармашылық бастамасы лигасының", "Бақыт" сәндiк-қолданбалы өнер орталығының көмегiмен О. Таңсықбаев атындағы Алматы сәндiк-қолданбалы колледжiнiң жанынан қолөнершiлiктi жандандыру жөнiнде белгiлi жұмыс жүргiзуде.
Бүгiн бұл оң тәжiрибе, ең алдымен қолөнершілiк және мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарында қолөнершiлердiң мүдделерiн бiлдiретiн және қорғайтын қолөнер қоғамдық бiрлестiктерiн құру саласында зерделенуге, қорытылуға және ескерiлуге, ел аймақтарында таратылуға тиiс.
Қазiргi сәтте қолөнерлер мен кәсiпшiлiктердiң заңмен бекiтiлген тiзiмi жоқ, осы қызметтің әлеуметтiк-құқықтық және экономикалық жақтарын реттеп отыратын қолөнерлер туралы заң да жоқ.
Қазақстанда қолөнершілер санатына жатқызуға болатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң әжептәуiр кең жiгi жұмыс жасайды. Олардың бiраз бөлiгiнiң рынок жағдайларында тұрақты жұмыс жасайтынына және кәсiпкерлiктiң өзге нысандарымен салыстырғанда, тең бәсекелестiк мүмкiндiктерiне сенуiне болмайды, өйткенi олардың жұмыс жасауы бiрқатар факторлармен күрделене түседi, олардың iшiндегi аса маңыздылары:
қолөнер өнiмдерi мен қызмет көрсетулерiне тұрақсыз сұраным;
қызметтiң осы түрiне салынатын жоғары салық төлемдерi;
жеткiлiксiз инвестициялық мүмкiндiктер (негiзiнен кепiлдiк қамтамасыз етудiң болмауынан несиемен қамтамасыз етiлмеу);
қолөнершiлерде рыноктық қатынастарға қатысу үшiн жеткiлiктi экономикалық, заң және өзге де бiлiмдердiң болмауы.
Мақсатты мемлекеттiк қолдаудың және кең тұтынушы рыноктың арқасында дербес өндiрiстер болып отырған Қазақстан қолөнершiлiгi үшiн дәстүрлi халықтық көркем (сәндiк-қолданбалы өнер бұйымдарын шығаратын) кәсiпшiлiктерiнiң орны айрықша болуы мүмкiн.
Сөйтiп, қазiргi заманғы жағдайларда қолөнершiлiк экономикалық тиiмдiлiк және әлеуметтiк тұрақтылық тұрғысынан қарағанда, мемлекет оның жан-жақты қолдануы мен өсуiн қамтамасыз ете отырып, оның дамуын мiндеттi түрде өз қамқоршылығына алуға тиiс маңызды құбылыс.
Бұдан басқа, Батыс пен Шығыс арасындағы халықаралық және коммерциялық тасқындардың жүруiн келiстiретiн Қазақстанның тиiмдi геосаясаттық жағдайы, туристiк-рекреациялық аймақтардың, табиғи ландшафттардың, шетел туристерiн қызықтыратын флора мен фаунаның сан қырлылығы қолөнершiлiктi дамыту үшiн ынталандыру факторы қызметiн атқарады.
Қолөнершiлiк қызметiнiң басымдықты бағыттары азаматтардың немесе шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң пайдаға асыру, эстетикалық, салт-жоралғылық және өзге қажеттiлiктерiн қанағаттандыруға арналған халықтық кәсiпшiлiк бұйымдарды жасау болуға тиiс.
Қазақстан қолөнершiлiкке халыққа берілiп отырған тауарлар мен қызмет көрсетулердi қазақстандық мазмұнмен толтырудың үлкен мүмкiндiктерiн ашатын ұлы мәдени мұраға және осы заманғы өзiнше көпұлттық мәдениетке ие.
ҚОЛӨНЕРШIЛIКТI ДАМЫТУДЫҢ
МАҚСАТЫ МЕН ҚАҒИДАТТАРЫ

О Концепции развития ремесленничества в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2000 года N 1051
Во исполнение Государственной программы развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 4189 U984189_ , и в целях развития традиционных народных промыслов, направленных на возрождение ремесленничества, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию развития ремесленничества в Республике Казахстан.
2. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса в соответствии с данной Концепцией развития ремесленничества в Республике Казахстан разработать Программу развития ремесленничества в Республике Казахстан на 2001-2002 годы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июля 2000 года N 1051
Концепция
развития ремесленничества
в Республике Казахстан
Введение
В настоящее время осознаны предпосылки и реальные пути развития ремесленничества в Казахстане. Этот процесс имеет необратимый характер и может обеспечить населению республики достойную жизнь, экономическое процветание и необходимые условия для свободного развития ремесленничества. Казахстан должен войти в семью экономически развитых стран на правах полноценного участника мирового цивилизационного развития как с сохранением политической независимости, так и национальной самобытности и культурных традиций, с развитым гражданским обществом и правовым государством. Можно ожидать, что основные черты и признаки ремесленного производства будут сформированы в Казахстане при стабильных социально-политических условиях и глубоких экономических преобразованиях.
К характерным чертам и признакам ремесленничества следует отнести:
создание и развитие рынка ремесленничества как фактора производства в дополнение к рынкам природных ресурсов, труда и капитала, переход ресурсов ремесленничества в реальные ресурсы социально-экономического развития, фактическое удовлетворение потребностей общества в ремесленных продуктах и услугах;
возрастание роли инфраструктуры ремесленничества в системе общественного производства;
полноправное участие ремесленничества в процессах экономической интеграции регионов, стран и народов;
повышение уровня образования, культурного развития за счет расширения возможностей ремесленного производства на международном, национальном и региональном уровнях и, соответственно, повышение роли квалификация, профессионализма и способностей к творчеству как важнейших характеристик услуг труда.
Вышеперечисленное определяет необходимость изменения отношения к ремесленничеству, расширения возможностей применения ремесленного производства для усиления человеческого потенциала и его развития во многих направлениях, выявления "точек" и методов воздействий, которые обеспечат нормальную адаптацию и комфортное существование ремесленника в условиях рыночной экономики.
Ремесленничество - часть субъектов малого предпринимательства, для которых характерно изготовление продукта труда или предоставление услуг в малом объеме, или по индивидуальным заказам с высокой долей ручного труда и с творческим использованием собственных особых знаний, навыков и умений, как правило, без функционального и производственного разделения труда внутри ремесленного предприятия, на основе собственности ремесленника (мастера) на средства производства.
Такое определение позволяет распространить на ремесленничество нормативную правовую базу поддержки малого предпринимательства. Для Казахстана основа этой поддержки определена Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", другими нормативными правовыми актами. Таким образом, можно определить ремесленника как представителя малого предпринимательства, занимающегося изготовлением, как правило, ручным способом каких-либо изделий и (или) услуг при помощи собственных орудий труда.
Анализ современного состояния развития
ремесленничества
Ремесленничество является одним из важных секторов современной многоукладной социально-рыночной экономики и способно обеспечить создание широкой сети мелких предприятий, рост количества частных кустарей-ремесленников, создающих благоприятные предпосылки для развития малого предпринимательства и эффективной конкурентной среды. Их гибкость и мобильность позволяют решить целый комплекс хозяйственных и социальных задач и обеспечить максимальную занятость населения, в том числе людей с самыми различными свойствами интеллекта, физических возможностей, людей с различным запасом знаний и разными профессиональными интересами, полнее реализовать их творческий потенциал. Развитие ремесленничества способствует социальному выравниванию, что создает предпосылки для стабильности внутри государства.
Ремесленничество в Казахстане имело богатые традиции и развивалось в основном в виде домашней промышленности. Распространение его на огромной территории было неравномерным, и быстрее оно прогрессировало в городах и центрах.
Владение мастерством ремесленника издревле считалось делом благородным, в нем серьезные промышленники видели свои корни, в нем искали таланты и создавали условия для совершенствования мастерства.
Казахстанский участок трассы Шелкового пути или так называемый "Степной" участок пути представляет собой уникальный комплекс памятников истории, археологии, архитектуры, градостроительного и монументального искусства, отражающих глубинные процессы торгово-ремесленного взаимодействия кочевых и оседло-земледельческих культур народов Центральной Азии.
В процессе урбанизации Шелкового пути происходило расширение и укрепление многочисленных ранних городских и сельских поселений, возникновение вокруг них торгово-ремесленных центров.
В Казахстане к началу XX века ремесленники представляли собой достаточно прогрессивный слой населения. Число ремесленных профессий и промыслов было очень велико, города были насыщены товарами ремесленного производства, широко была развита сфера ремесленных услуг.
К сожалению, концепция планового хозяйства в течение почти более полувека исключала ремесленничество из социальной и экономической структуры общества, а государственная власть вела жесткую политику на уничтожение ремесленников как социального слоя. Но как свидетельствует наша история, при любых социально-политических формациях в обществе продолжают сохраняться предпосылки к развитию ремесленничества.
В настоящее время ремесленничество утратило свои господствующие позиции как система производства, однако оно продолжает существовать во многих развитых странах мира, получая государственную поддержку, как часть малого предпринимательства либо как самостоятельная система производства.
Опыт таких стран, как Германия, Турция, Индия, где в условиях рынка ремесленничество целиком доказывает свою жизнеспособность, позволяет сделать вывод, что со временем оно должно занять прочные позиции в социально-экономической структуре общества и в нашей стране.
В Казахстане, несмотря на отсутствие в действующем законодательстве правовой базы, регулирующей деятельность ремесленных предприятий, тысячи людей занимаются изготовлением широкого спектра товаров народного потребления и изделий, используемых как в повседневной жизни, так и в качестве украшений. Повсеместно, в разных уголках нашей страны можно встретить уникальные изделия народного промысла, изготовленные руками людей, бережно хранящих историю и традиции своего народа.
Это и плетенная из лозы мебель, посуда из глины и металла, ковры, кошма, национальная одежда, изготовленная руками талантливых мастериц. Особое восхищение вызывают изделия декоративно-прикладного искусства с использованием кожи, кости и шкур животных, украшения из серебра и других благородных металлов.
На протяжении более десяти лет в Карасайском районе Алматинской области существует поселок ремесленников - "Шеберлер аулы" - неправительственная организация, образованная энтузиастами народно-прикладного искусства, собравшими мастеров из разных регионов Казахстана.
Членами этой организации при содействии "Лиги женщин творческой инициативы", Центра декоративно-прикладного искусства "Бахыт" при Алматинском колледже декоративно-прикладного искусства им. А. Тансыкбаева проводится определенная работа по возрождению ремесленничества.
Сегодня этот положительный опыт должен быть изучен, обобщен и учтен, прежде всего в области ремесленничества и создания ремесленных общественных объединений, выражающих и защищающих интересы ремесленников в органах государственной власти и управления, и распространен в регионах страны.
В данный момент отсутствует законодательно утвержденный список ремесел и промыслов, нет и закона о ремеслах, который бы регулировал социально-правовые и экономические стороны этой деятельности.
В Казахстане существует достаточно широкий слой хозяйствующих субъектов, которые могут быть отнесены к категории ремесленников. Большей своей частью они не могут рассчитывать на стабильное существование в условиях рынка и на равные конкурентные возможности по сравнению с иными формами предпринимательства, поскольку их существование осложняется рядом факторов, наиболее существенные из которых:
неустойчивый спрос на продукцию и услуги ремесленничества;
высокие для этого вида деятельности налоги;
недостаточные инвестиционные возможности (необеспеченность кредитом, в основном из-за отсутствия залогового обеспечения);
отсутствие у ремесленников достаточных экономических, юридических и прочих знаний для участия в рыночных отношениях.
Исключением могут служить традиционные для казахстанского ремесленничества художественные народные промыслы (изготавливающие предметы декоративно-прикладного искусства), которые стали самостоятельными производствами благодаря целенаправленной государственной поддержке и обширному потребительскому рынку.
Таким образом, в современных условиях ремесленничество представляет собой важное с точки зрения экономической эффективности и социальной стабильности явление, развитие которого государство должно непременно взять под свою опеку, обеспечивая ему всемерную поддержку и рост.
Кроме того, выгодное геополитическое положение Казахстана, обуславливающее прохождение международных и коммерческих потоков между Западом и Востоком, многообразие туристско-рекреационных зон, природных ландшафтов, флоры и фауны, привлекательных для иностранных туристов, служит стимулирующим фактором для развития ремесленничества.
Приоритетными направлениями деятельности ремесленничества должно стать изготовление изделий народных промыслов, предназначенных для удовлетворения утилитарных, эстетических, ритуальных и иных потребностей граждан или хозяйствующих субъектов.
Казахстан обладает великим культурным наследием и современной самобытной многонациональной культурой, что открывает большие возможности ремесленничеству наполнить казахстанским содержанием предоставляемые населению товары и услуги.
Цель и принципы развития ремесленничества

Қазақстан Республикасында Қолөнершiлiктi дамыту тұжырымдамасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 4189 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын нақты жүзеге асыру мақсаттарында әзiрлендi.
Шынында, шағын бизнес субъектiлерi бола отырып, бiрқатар ерекшелiктерi бойынша қолөнер шеберханаларын шартты түрде ғана кәсiпорындар деп атауға және шағын кәсіпкерлiк үшiн заңда белгiленген өлшемдердi қолдануға болады.
Қолөнершiлiктi дамытудың принциптi негiздерi көне дәстүрлердi жандандыру, ұлттық мәдениеттi насихаттау, шығармашылық тұлға бостандығы болып табылады. Шағын кәсiпкерлiктi сипаттайтын өлшемдердiң барлық жиынтығынан қолөнер өндiрiсiне мыналар тән:
- өндiрiс саласына жататындығы;
- өндiру процесiнде қол еңбегi үлесiнiң үстем болуы;
- жеке меншiк иесiнiң еңбек процесiне немесе өндiрiс процесiне тiкелей қатысуы;
- тауарлар өндiрiсiнiң даралығы (шығарылатын өнiмнiң аз сериялылығы).
ҚОЛӨНЕРШIЛIКТI ДАМЫТУДЫҢ НЕГIЗГI БАҒЫТТАРЫ
Қолөнершiлiктi жандандыру мен дамытуды мемлекеттiк қолдау, бiрiншi кезекте, қолайлы әлеуметтiк-экономикалық, құқықтық жағдайларды жасауға және қолөнершiліктiң өздiгiнен ұйымдастырылуына жәрдемдесуге бағытталуға тиiс.
Қолөнершiлiктi мемлекеттiк қолдаудың қажеттiгi, оны қайта өркендету мен дамыту мыналарға негiзделген:
қолөнершiлiк сонымен бiр мезгiлде бастапқы капитал жинақтау құралдарының бiрi бола отырып, халықтың барынша кең жiгiнiң тiршiлiк етуiне қаражат бередi;
қолөнер өндiрiсi рынокты тауарлар мен қызмет көрсетулермен толтыруға ықпал жасайды және өндiрiстiң бiрқатар секторларында iрi өндiрiсшiлермен бәсекелесуге қабiлеттi;
қолөнер өндiрiсi оның бiршама тұрақтылығын қамтамасыз ететiн, рыноктағы өзгерiстерге барынша икемдi ден қою мүмкiндiгіне ие болады;
қолөнершiлiктi дамыту жұмыссыздық деңгейiн төмендетедi;
қолөнершiлiк халықтың тарихи-тұрмыстық дәстүрлерiн, мәдениетiн сақтайды және дамытады;
қолөнер өндiрiсiне тарту халықтың өнерпаздығын дамытады, адамның жеке қасиеттерiн ашуға мүмкiндiк бередi, оның өздiгiнен iске асырылуына және рыноктық қатынастарға тартуға ықпал жасайды;
қолөнершiлер жiгi - тiршiлiк етуi қоғам тұрақтылығын қамтамасыз ететiн, орта тап бөлiгi.
Мемлекеттiк қолдау қолөнер өндiрiсi ерекшелiгiнiң жоғарғы дәрежеде жергiліктi рынокқа бағдарланғанын ескере отырып, бiрiншi кезекте, аймақтық деңгейде қамтамасыз етiлуге және мыналарды қамтуға тиiс:
шеберханалар үшiн коммуналдық меншiкте орналасқан үй-жайларды жеңiлдiктi жағдайлармен беру;
шағын кәсiпкерлiктi дамытуға бөлiнген қаражаттардан жеңiлдiктi субсидиялар мен несиелер беру;
қолөнершiлiктi қолдаудың инфрақұрылымын құруға көмектесу:
- консалтингтiк қызмет көрсетулер жүйесiн ұйымдастыру (қолөнер кәсiпорындарын құруға және жұмыс жасатуға консультациялық көмек);
- тауарларды, шикiзатты және материалдарды өткiзу рыноктары туралы ақпараттық қамтамасыз ету, семинарлар, жәрмеңкелер, көрмелер және т.б. өткiзу;
- жарнама-маркетинт қызметiн ұйымдастыру;
қолөнер мамандықтары бойынша кадрлар даярлау үшiн жағдайлар жасау және тағылымдамалар ұйымдастыру;
қолөнер өндiрiсiнің дамуына ықпал жасайтын қолайлы қоғамдық пiкiр, оның iшiнде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қалыптастыру;
қолөнершiлiктi қолдау мен дамытудың аймақтық бағдарламаларын (аймақаралық келiсiмдер негiзiнде) әзiрлеу:
құқықтық қолдау:
- қолөнершiлердiң жасаған тауарына авторлық құқығын қорғау;
- заң консультациялары.
Қолөнер өндiрiсi саласын дамытуға бағытталған және орын алып отырған проблемаларды кешендi шешуге мүмкiндiк беретiн мемлекеттiк деңгейдегi бiрiншi кезектегi iс-шаралардың бiрi коммерциялық емес ұйымдар түрiндегi Қолөнер орталықтары мен Қолөнер Палаталарын құру болып табылады.
ТҰЖЫРЫМДАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ КЕЗЕҢДIЛIГI
Қазақстанда колөнершiлiк екi кезеңде дамуы мүмкiн.
Бiрiншi кезең - қолайлы нормативтiк-құқықтық база құру, оның ішінде заңдар мен нормативтiк актiлерде қолөнершiлiктi дамытудың құқықтық негiзiн бекiту, қолөнершiлiкке (бiрiншi кезекте үй-жайларды жалға беру жөнiнде, оның шағын кәсiпкерлiкке жататындығына байланысты және оның ерекше сипатын ескере отырып - салықтар жөнiнде) жеңiлдiктер беру.
Екiншi кезең - ол едәуiр мөлшердегi күрделi қаржыларды талап етедi, уақыты бойынша едәуiр қысқа және мыналарды қамтиды:
Қолөнерлер орталықтарын, Қолөнер Палаталарын және басқа қолөнер қоғамдық бiрлестiктерiн құру;
қолөнер бойынша мамандарды даярлау және қайта даярлау, бiлiктiлiктiң, кәсiбилiктiң және адам әлеуетiнiң маңызды сипаттамалары ретiнде қолөнер шығармашылығына деген қабiлеттiлiктердiң ролiн арттыру;
көпшiлiк тұтынушыға бағдарланған қолөнершілер қызмет көрсетулерiнiң индустриясын қалыптастыру және дамыту.
Осы мiндеттердi шешу қолөнершiлiктiң әлеуметтiк-экономикалық және рухани дамуының түпкiлiктi ресурсына нақты айналуын бiлдiредi. Ол сондай-ақ, азаматтық қоғам институттарының бекуiн, азаматтардың қолөнер өндiрiсi тауарларын кедергiсiз алуын, таратуын және пайдалануын нақты қамтамасыз ететiндiгiн, тұлғаның өздiгiнен даму мүмкiндiктерiн кеңейтудi бiлдiредi.
Осы кезең бойынша қозғалу жылдамдығы бөлiнген қаражатпен қамтамасыз етiлетiн болады. Осыған байланысты, қолөнер өндiрiсiнiң таза қазақстандық өлшемдерi мен сапалық сипаттамаларына, әлеуметтiк-мәдени ерекшелiктерге бағдарланған және бүгiнгi әлеуметтiк-экономикалық жағдайларда мемлекет тарапынан барынша аз күрделi қаржы жұмсалуын талап ететiн жол табу қажет. Осы кезеңдi iске асыру үшiн шетел көздерiнен немесе отандық коммерциялық құрылымдардан және халықтан инвестициялардың негiзгi көлемiн алу талап етiледi.
Бұдан басқа, бұл кезең қолөнершiлер жiгiнiң дiлiн едәуiр өзгертудi
және оларды шағын кәсiпкерлiктi дамыту мақсаттарына, басымдықтары мен
бағыттарына орай қайта даярлауды талап етедi.
Қолөнершiлiктi дамыту жолымен қозғалу, әсiресе, бiрiншi кезеңде кең
ауқымды қоғамдық қолдауды, қолөнершiлiктi қолдау мақсаттарын терең
сезiнудi және оның қалыптасуының негiзгi факторлары болып табылатын саяси,
экономикалық, әлеуметтiк және мәдени артықшылықтарды пайдалануды талап
етедi. Мұндай қолдау үшiн көптеген мамандардың жiгерлерi үйлестiрiлуге
және барлық баспасөз бен электронды бұқаралық ақпарат құралдарында аса
кеңiнен насихаттау қамтамасыз етiлуге тиiс.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

Концепция развития ремесленничества в Республике Казахстан подготовлена в целях практической реализации Государственной программы развития и поддержки предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 4189.
Являясь, по сути, субъектами малого бизнеса, в силу ряда особенностей ремесленные мастерские лишь условно можно назвать предприятиями и применить к ним параметры, установленные законодательством для малого предпринимательства.
Принципиальными основами развития ремесленничества являются возрождение древних традиций, пропаганда национальной культуры, свобода творческой личности. Из всей совокупности параметров, характеризующих малое предпринимательство, ремесленному производству присущи следующие: | принадлежность к производственной сфере;
преобладание доли ручного труда в процессе производства;
непосредственное участие собственника в процессе труда или в процессе производства;
единичность производства товаров (малосерийность выпускаемой продукции).
Основные направления развития ремесленничества
Государственная поддержка возрождения и развития ремесленничества должна быть направлена, в первую очередь, на создание благоприятных социально-экономических, правовых условий и содействие самоорганизации ремесленничества.
Необходимость государственной поддержки ремесленничества, его возрождение и развитие обусловлены следующим:
ремесленничество дает средства к существованию достаточно широкому слою населения, являясь одновременно одним из средств первоначального накопления капитала;
ремесленное производство способствует насыщению рынка товарами и услугами и в ряде секторов производства способно конкурировать с крупными производителями;
ремесленное производство имеет возможность более гибкого реагирования на изменения рынка, что обеспечивает его относительную устойчивость;
развитие ремесленничества снижает уровень безработицы;
ремесленничество сохраняет и развивает историко-бытовые традиции, культуру народа;
вовлечение в ремесленное производство развивает самодеятельность населения, позволяет раскрыть личные качества человека, способствует его самореализации и вовлечению в рыночные отношения;
слой ремесленников - часть среднего класса, существование которого обеспечивает стабильность общества.
Учитывая, что специфика ремесленного производства, ориентирована в большей степени на местный рынок, государственная поддержка должна обеспечиваться, в первую очередь, на региональном уровне и включать в себя:
предоставление на льготных условиях помещений для мастерских, находящихся в коммунальной собственности;
предоставление льготных субсидий и кредитов из средств, выделяемых на развитие малого предпринимательства;
помощь в создании инфраструктуры поддержки ремесленничества:
- организация системы консалтинговых услуг (консультационная помощь в создании и функционировании ремесленных предприятий);
- информационное обеспечение о рынках сбыта товаров, сырья и материалов, проведение семинаров, ярмарок, выставок и т. д.;
- организация рекламно-маркетинговой деятельности;
создание условий для подготовки кадров и организация стажировок по ремесленным специальностям;
формирование благоприятного общественного мнения, способствующего развитию ремесленного производства, в том числе через средства массовой информации;
разработку региональных программ поддержки и развития ремесленничества (на основе межрегиональных соглашений);
правовую поддержку:
- защита авторского права ремесленников на созданный товар;
- юридические консультации.
Одним из первоочередных мероприятий на государственном уровне, направленным на развитие сферы ремесленного производства и позволяющим решать существующие проблемы комплексно, является создание Центров ремесел и Ремесленных палат в виде некоммерческих организаций.
Этапность реализации Концепции
Развитие ремесленничества в Казахстане возможно в два этапа. Первый этап - создание благоприятной нормативной правовой базы, в том числе закрепление в законах и нормативных актах правовой основы развития ремесленничества, предоставление ремесленничеству льгот (в первую очередь по аренде помещений и по налогам - исходя из принадлежности к малому предпринимательству и учитывая его специфический характер).
Второй этап - он требует значительных капиталовложений, достаточно короткий по времени и будет включать в себя:
создание Центров ремесел, Ремесленных палат и других ремесленных общественных объединений;
подготовку и переподготовку специалистов по ремесленному делу, повышение роля квалификации, профессионализма и способностей к ремесленному творчеству как важнейших характеристик человеческого потенциала;
формирование и развитие индустрии услуг ремесленников, ориентированной на массового потребителя.
Решение этих задач будет означать реальное превращение ремесленничества в подлинный ресурс социально-экономического и духовного развития. Оно будет также означать укрепление институтов гражданского общества, реальное обеспечение права граждан на свободное получение, распространение и использование товаров ремесленного производства, расширение возможностей саморазвития личности.
Скорость движения по данному этапу будет обеспечиваться выделенными средствами. В этой связи необходим выбор пути, ориентированного на чисто казахстанские критерии и характеристики качества ремесленного производства, социально-культурные особенности и требующего в сегодняшних социально-экономических условиях лишь минимальных капиталовложений со стороны государства. Для реализации данного этапа требуется получить основные объемы инвестиций из зарубежных источников или от отечественных коммерческих структур и населения.
Кроме того, этот этап будет требовать существенного изменения менталитета слоя ремесленников и их переориентации на цели, приоритеты и направления развития малого предпринимательства.
Движение по пути развития ремесленничества, особенно на первом этапе, требует широкой общественной поддержки, глубокого осознания целей развития ремесленничества и использования политических, экономических, социальных и культурных преимуществ, являющихся основными факторами в его становлении. Для этой поддержки должны быть скоординированы усилия многих специалистов, и получено самое широкое пропагандистское обеспечение во всех печатных и электронных средствах массовой информации.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Польский В.Ф.)