Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің саудасында арнайы қорғау, антидемпингтік және өтем шараларын қолданудың тетігі туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 20 шілде N 1094
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісім қолданысын тоқтатты - ҚР 24.12.2014 N 266-V Заңымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 2000 жылғы 17 ақпанда Мәскеу қаласында жасалған Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің саудасында арнайы қорғау, антидемпингтік және өтем шараларын қолданудың тетігі туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз
Республикасы мен Ресей Федерациясы және Тәжiкстан
Республикасы Yкіметтерiнiң басшылары Кеңесiнiң
шешімі
17 ақпан 2000 жыл              N 72                    Мәскеу қаласы
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң саудасында
арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтем шараларын
қолданудың тетiгi туралы
хаттама
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы және Тәжiкстан Республикасы Yкiметтерi басшыларының Кеңесi шештi:
1. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң саудасында арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтем шараларын қолданудың тетiгi туралы хаттама (қосымшада берiлген) қабылдансын.
2. Мүше тараптардың үкiметтерi үш ай мерзiм iшiнде 1-тармақта көрсетiлген Хаттаманы күшiне енгiзу үшiн қажеттi iшкi рәсiмдердi өткiзу мақсатында шаралар қолдануды тапсырсын және оның нәтижесi туралы Интеграциялық Комитетке ескертсiн.
Беларусь Республикасы Үкiметiнiң атынан
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан
Қырғыз Республикасы Үкiметiнiң атынан
Ресей Федерациясы Үкiметiнiң атынан
Тәжiкстан Республикасы Үкiметiнiң атынан
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң саудасында
арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтем шараларын
қолданудың тетігi туралы
ХАТТАМА
(2000 жылғы 12 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Хаттаманың мәтiнi бойынша тиiстi септiктегі "елеулi нұқсан, едәуiр нұқсан" деген сөздер "едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан" деген тиiстi септiктегі сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.21 N 676 Қаулысымен.
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Yкiметi, Қазақстан Республикасының Yкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi, Ресей Федерациясының Yкiметi және Тәжiкстан Республикасының Yкiметi,
Кеден одағы және Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы еркiн сауда туралы екiжақты келiсiмдердi басшылыққа ала отырып, сондай-ақ 1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк туралы шарттың ережелерiн ескере отырып,

Об утверждении Протокола о механизме применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер в торговле государств-участников Таможенного союза
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2000 года N 1094
Примечание РЦПИ!
Действие Протокола прекращено Законом РК от 24.12.2014 № 266-V
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Протокол о механизме применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер в торговле государств-участников Таможенного союза, совершенный в городе Москве 17 февраля 2000 года.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Совет Глав правительств Республики Беларусь,
Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации
и Республики Таджикистан
Решение
от 17 февраля 2000 г.           N 72                     г. Москва
О Протоколе о механизме применения специальных защитных,
антидемпинговых и компенсационных мер в торговле
государств-участников Таможенного союза
Совет глав правительств Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан решил:
1. Принять Протокол о механизме применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер в торговле государств-участников Таможенного союза (прилагается).
2. Поручить правительствам Сторон принять меры к проведению в трехмесячный срок внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу указанного в пункте 1 Протокола, и о результатах уведомить Интеграционный Комитет.
За Правительство Республики Беларусь
За Правительство Республики Казахстан
За Правительство Кыргызской Республики
За Правительство Российской Федерации
За Правительство Республики Таджикистан
Протокол
о механизме применения специальных защитных, антидемпинговых
и компенсационных мер в торговле государств-участников Таможенного союза
(Вступает в силу с 12 декабря 2000 года)
Сноска. По тексту Протокола слова "существенный ущерб" в соответствующем падеже заменены словами "существенный (материальный, серьезный) ущерб" в соответствующем падеже постановлением Правительства РК от 21.06.2004 N 676.
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Правительство Республики Таджикистан, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь соглашениями о Таможенном союзе и двусторонними соглашениями о свободной торговле государств-участников Таможенного союза, а также учитывая положения Договора о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 г.,

1994 жылғы 15 сәуiрдегi Еркiн сауда аймағын құру туралы келiсiмге 1999 жылғы 2 сәуiрдегi Өзгерiстер мен толықтырулар туралы хаттаманың 23-тармағына сәйкес,
өзара сауда және үшiншi елдермен саудада жасалатын тауар импортына қатысты арнайы қорғау, антидемпингтік және өтем шараларын келiсiп қолдану мақсатында,
ұлттық өндiрiстi қорғауды қамтамасыз етуге, ұлттық және шетелдiк тауар өндiрушiлер арасында бәсекелестiктi дамытуға, сондай-ақ ұлттық өнiмнiң бәсекелестiк қабiлетiн арттыруға жәрдемдесуге жағдай жасауға тiлек бiлдiре отырып,
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң (мәтiн бойынша бұдан әрi - қатысушы мемлекеттер) iшкi рынокты және ұлттық өнiм өндiрушiлердi қорғау шараларын қолдану кезiнде шығындарды мүмкiндiгiнше азайтуға ұмтыла отырып,
халықаралық құқтың жалпы қабылданған нормалары мен қағидаттарын басшылыққа ала отырып, мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Хаттаманың мақсаттары үшiн мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
ұлттық экономика саласына келтiрiлген едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан - қатысушы мемлекеттің кеден аумағына осындай немесе тiкелей бәсекелес тауар әкелiнуiнiң, не осындай тауардың демпингтiк импорты, не тиiстi қатысушы мемлекет немесе үшiншi елдер субсидиялайтын тауар импортының артуы салдарынан туындаған және атап айтқанда, осындай тауар импортының қысқаруы қатысушы мемлекеттiң iшкi рыногында оны сатудың қысқаруы осындай тауар өндiрiсiнiң рентабельдiлiгiнiң төмендеуi, қатысушы мемлекеттiң ұлттық экономикасы саласы дамуының баяулауы, тауар қорларына, халықтың жұмыспен қамтылуына, жалақы деңгейiне, жалпы инвестициялық белсендiлiкке терiс әсерi түрiнде көрiнетiн ұлттық экономика салаларындағы елеулi түрде жалпы нашарлағаны дәлелдермен және басқа да көрсеткiштермен расталуы;
ұлттық экономика саласына келтірiлген материалдық нұқсан - демпингтiк немесе тауарлардың субсидияланатын импорты салдарынан туындаған және атап айтқанда, қатысушы мемлекетте соған ұқсас тауарлар өндiрiсi көлемiнiң және қатысушы мемлекеттің iшкi рыногында оларды сату көлемiнiң қысқаруынан, осындай тауар өндiрiсi пайдалылығының төмендеуiнен, тауар қорына, жұмыспен қамтуға, жалақы деңгейiне, ұлттық экономиканың осы саласына инвестициялардың деңгейiне келеңсiз әсер етуiнен көрiнетiн ұлттық экономика саласы жағдайының дәлелдемелермен расталған нашарлауы;
ұлттық экономика саласына келтiрiлген елеулi нұқсан - тауардың өспелi импортының салдарынан туындаған және жалпы қатысушы мемлекетте тiкелей бәсекелес тауар өндiруде ахуалдың нашарлауынан көрiнетiн ұлттық экономика саласының өндiрiстiк, сауда және қаржылық жағдайының едәуiр нашарлауы;
ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлу қаупi - ұлттық экономика саласына алдын алу мүмкiн емес едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтіруiнің дәлелдермен расталған болмай қоймайтындығы;
ұлттық экономика саласы - қатысушы мемлекет экономикасының кез-келген саласында осындай немесе тiкелей бәсекелес тауар өндiрушiлер;
осындай немесе тiкелей бәсекелес тауар - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығындағы сыртқы экономикалық қызметтiң бiрдей тауар номенклатуралық кодымен белгiленетiн және басқа тауардан мүлде айнымайтын немесе өзiнiң функционалдық мақсатына, қолданылуы, сапалық және техникалық сипаттамасы және басқа да негiзгі қасиеттерi бойынша салыстыруға келетiндiктен, сатып алушы тұтыну кезiнде осындай тауармен басқа тауарды алмастыратын немесе алмастыруға дайын тауар;
арнайы қорғау шаралары - Тараптың импорттың немесе арнайы баждың сандық шектеулерiн, соның iшiнде уақытша арнайы баж енгiзу жолымен қолданатын, iшкi рыногында еркiн айналуы үшiн қатысушы мемлекеттердiң бiрiнiң кеден аумағына тауар әкелудi шектеу жөнiндегi шаралар;
арнайы баж - арнайы қорғау шараларын енгiзу кезiнде қолданылатын және қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi органы әкелудiң кедендiк бажының базалық ставкасынан тыс алатын баж;
антидемпингтiк шаралар - Тараптың антидемпингтiк баж соның iшiнде уақытша антидемпингтiк баж енгiзу, не баға мiндеттемелерiн қабылдау арқылы тауардың демпингтiк импортын шектеу жөнiндегi шаралар;
антидемпингтiк баж - антидемпингтiк шаралар енгiзу кезiнде қолданылатын және қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi органы әкелудiң кедендiк бажының базалық ставкасынан тыс алатын баж;
демпингтiк импорт - қалыпты құнынан төмен экспорттық бағасы бойынша тауар импорты;
өтеу шаралары - Тарап өтеу баждарын, соның iшiнде уақытша өтеу баждарын енгiзу, не баға мiндеттемелерiн қабылдау жолымен қолданатын, қатысушы мемлекеттердiң бiрi немесе үшiншi бiр ел субсидиялайтын, тауар импортын шектеу жөнiндегi шаралар;
өтеу бажы - өтеу шараларын енгiзу кезiнде қолданылатын және қатысушы мемлекеттiң уәкiлеттi органы әкелудiң кедендiк бажының базалық ставкасынан тыс алатын баж.

в соответствии с пунктом 23 Протокола от 2 апреля 1999 г. о внесении изменений и дополнений в Соглашение о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 г.,
в целях согласованного применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер в отношении импорта товара во взаимной торговле и в торговле с третьими странами,
желая обеспечить защиту национального производства, создание условий, способствующих развитию конкуренции между национальными и зарубежными товаропроизводителями, а также повышению конкурентоспособности национальной продукции,
стремясь минимизировать потери государств-участников Таможенного союза (далее по тексту — государства-участники) от применяемых мер по защите внутреннего рынка и национальных производителей продукции,
руководствуясь общепринятыми нормами и принципами международного права,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Протокола используются следующие основные понятия:
существенный (материальный, серьезный) ущерб отрасли национальной экономики - подтвержденное доказательствами значительное общее ухудшение положения отрасли национальной экономики, которое наступило вследствие возросшего ввоза на таможенную территорию государства-участника аналогичного или непосредственно конкурирующего товара, либо демпингового импорта такого товара, либо импорта товара, субсидируемого соответствующим государством-участником или третьими странами, и выражается, в частности, в сокращении объема производства такого товара, сокращении его реализации на внутреннем рынке государства-участника, снижении рентабельности производства такого товара, замедлении развития отрасли национальной экономики государства-участника, негативном влиянии на товарные запасы, занятость населения, уровень заработной платы, общую инвестиционную активность и другие показатели;
материальный ущерб отрасли национальной экономики - подтвержденное доказательствами ухудшение положения отрасли национальной экономики, которое наступило вследствие демпингового или субсидируемого импорта товаров и выражается, в частности, в сокращении объема производства аналогичного товара в государстве-участнике и объема его реализации на внутреннем рынке государства-участника, снижении рентабельности производства такого товара, негативном воздействии на товарные запасы, занятость, уровень заработной платы, уровень инвестиций в данную отрасль национальной экономики;
серьезный ущерб отрасли национальной экономики - существенное ухудшение производственного, торгового и финансового положения отрасли национальной экономики, которое наступило вследствие возросшего импорта товара и выражается в общем ухудшении ситуации в производстве непосредственно конкурирующего товара в государстве-участнике;
угроза причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики - подтвержденная доказательствами очевидная неотвратимость причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики;
отрасль национальной экономики - производители аналогичного или непосредственно конкурирующего товара в любых отраслях экономики государства-участника;
аналогичный или непосредственно конкурирующий товар - товар, который классифицируется одним и тем же кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств и полностью идентичен другому товару или сопоставим с ним по своему функциональному назначению, применению, качественным и техническим характеристикам и по другим основным свойствам таким образом, что покупатель заменяет или готов заменить таким товаром другой товар в процессе потребления;
специальные защитные меры - меры по ограничению ввоза товара на таможенную территорию одного из государств-участников для свободного обращения на его внутреннем рынке, которые применяет Сторона посредством введения количественных ограничений импорта или специальной пошлины, в том числе временной специальной пошлины;
специальная пошлина - пошлина, которая применяется при введении специальных защитных мер и взимается уполномоченным органом государства-участника сверх базовой ставки ввозной таможенной пошлины;
антидемпинговые меры - меры по ограничению демпингового импорта товара, которые применяет Сторона посредством введения антидемпинговой пошлины, в том числе временной антидемпинговой пошлины, либо принятия ценовых обязательств;
антидемпинговая пошлина - пошлина, которая применяется при введении антидемпинговых мер и взимается уполномоченным органом государства-участника сверх базовой ставки ввозной таможенной пошлины;
демпинговый импорт - импорт товара по экспортной цене ниже его нормальной стоимости;
компенсационные меры - меры по ограничению импорта товара, субсидируемого одним из государств-участников или третьими странами, которые применяет Сторона посредством введения компенсационной пошлины, в том числе временной компенсационной пошлины, либо принятия ценовых обязательств;
компенсационная пошлина - пошлина, которая применяется при введении компенсационных мер и взимается уполномоченным органом государства-участника сверх базовой ставки ввозной таможенной пошлины.

Ескерту. 1-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.21 N 676 Қаулысымен.
2-бап
Мыналар: арнайы қорғау шаралары тауар импортын сандық шектеулер нысанында немесе арнайы баждар нысанында енгiзiлуi мүмкiн болып;
антидемпингтiк шаралар антидемпингтiк баждар не баға мiндеттемелерiн қабылдау нысанында енгiзiлуi мүмкiн болып;
осы Хаттама ережелерiне және (немесе) қатысушы мемлекеттердiң ұлттық заңнамасына сәйкес едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупін жою үшiн қажеттi мерзiмге өтеу шаралары өтеу баждары не баға мiндеттемелерiн қабылдау нысанында енгiзiлуi мүмкiн болып белгiленсiн.
3-бап
Тараптардың бiрiнiң мемлекетiнің аумағына тауар импорты ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлген немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қатерi бар санында және шарттарымен жүзеге асырылған жағдайда осы Тарап ұлттық заңнамаға сәйкес тексеру жүргiзгеннен кейiн осы тауар импортына қатысты арнайы қорғау, антидемпингтiк немесе өтеу шараларын қолдануы мүмкiн.
Қатысушы мемлекеттердiң iшкi рыноктарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Интеграциялық комитеттiң жанынан Iшкi рыноктарды қорғау жөніндегі комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрылады
Ескерту. 3-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.21 N 676 Қаулысымен.
4-бап
Егер Тараптардың бiрi үшiншi елдерден тауар импортына қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтеу шараларын қолдануға ниеттенсе, онда бұл Тарап алдын ала, бiрақ жоспарланған шаралар енгізiлгенге дейiн 30 күннен кешiктiрмей бұл туралы басқа Тараптарды хабардар етуге және консультациялар өткiзудi ұсынуға тиiс.
Консультациялар өткiзу туралы ұсыныс жазбаша нысанда жiберiледi, оған ұлттық экономиканың саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлген немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi бар фактінi растайтын материалдар қоса берiледi.
Егер Тараптардың бiрi қатысушы мемлекеттерден шығатын тауар импортына қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтеу шараларын қолдануға ниеттенсе, бұл Тарап жоспарланған тергеу аяқталғанға дейiн 30 күннен кешiктiрмей мүдделi Тараптарға уақыты мен оларды өткiзу орнын көрсете отырып, консультацияға шақыру қағазын, сондай-ақ арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтеу шараларын қолданбай-ақ жағдайды реттеу жөніндегі ұсынысты жiбередi.
Консультацияларға қатысатын Тараптар делегацияларының басшылары атқарушы билiктiң орталық мемлекеттiк органы департаментінiң (бөлiмшесiнiң) басшысынан төмен емес лауазымда болуы тиiс. Консультациялар жүргізу қатысушылардың құрамы мен лауазымдары мiндеттi түрде көрсетiлетiн хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға делегациялардың басшылары қол қояды және оның көшiрмелерi қол қойылған күннен бастап 10 күн мерзiмде Интеграциялық Комитеттiң Хатшылығына жiберiледi.
Консультациялар барысында Тараптар арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтеу шараларын қолданбай-ақ, жағдайды реттеу бойынша өзара қолайлы уағдаластықтарға қол жеткiзуге ұмтылуы тиiс.
Егер жүргiзiлген консультациялардың нәтижесiнде жағдайды реттеу бойынша өзара қолайлы уағдаластықтарға қол жеткiзiлмесе, онда iшкi рынокты қорғау шаралары туралы мәселе Комиссияның қарауына енгiзiледi
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.06.21 N 676 Қаулысымен.
4a-бап
Iшкi рынокты қорғау жөніндегі шаралар туралы мәселенi Комиссия қарау үшiн тергеу жүргізушi Тарап жоспарланған шаралар енгізiлгенге дейiн 45 күннен кешiктiрмей мынадай мәлiметтердi қамтитын материалдарды Интеграциялық Комитеттiң Хатшылығына жiбередi:
тауарлардың өспелi, демпингтiк немесе субсидияланатын импортының салдарынан ұлттық экономикаға едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлуi немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi бар негіздемесi;
оған қатысты тергеу жүргiзiлген кезеңнiң басындағы және соңындағы тауардың жиынтық импортындағы қатысушы мемлекеттердiң үлестерi;
қатысушы мемлекеттердiң тауарлар импортынан iшкi рынокты қорғау үшiн қабылдануы мүмкiн шаралар туралы ұсыныстар.
Едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсанның келуi және оның көлемi Мемлекетаралық Кеңес бекiтетiн ЕурАзЭҚ-өа мүше мемлекеттердiң өспелi, демпингтiк немесе субсидияланатын тауарлар импортының салдарынан ұлттық экономика салаларына едәуiр нұқсанның келуiн және оның көлемiн айқындаудың бiрыңғай әдiстемесiнiң негiзiнде айқындалады.
Комиссия қатысушы мемлекеттердiң iшкi рыногын қорғау туралы мәселенi материалдарды алған күнiнен бастап 14 күннiң iшiнде қарайды. Комиссия шешiмi, мүмкiндiгiнше, арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтеу шараларын қолданбай-ақ, жағдайды шешу жөнiндегi, не Тараптың осындай шараларды енгізу ниетiнен ең аз шектеулi шараларды қолдану жөнiндегi ұсынылып отырған ұсынымдарын қамтуы тиiс.
Тергеу жүргізушi Тарап Комиссия шешiмiн орындау үшiн барлық мүмкiн болатын шараларды қабылдайды.
Егер Тараптардың қайсыбiрi Комиссияның ұсынымдарына келiспеген жағдайда тергеу жүргізушi Тарап дербес және өз мемлекетiнiң заңнамасына сәйкес өз iшкi рыногын қорғау жөнiнде шаралар қабылдауға құқылы. Тергеу жүргізушi Тарап осындай шаралар қабылдау ниетi туралы Комиссия тиiстi шешiм қабылдағаннан кейiн 10 күннен кешiктiрмей Комиссияны хабардар етуi тиiс. Көрсетiлген шараларды қабылдау туралы шешiмге осындай шешiм қабылдаған Тарап мемлекетiнiң заңнамасына сәйкес шағымдануға болады.
Осы Хаттамадағы ешнәрсе Тараптарға, олардың тауар өндiрушiлерiне және қатысушы мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес мүдделi болып табылатын өзге де тұлғаларға, тергеулер жүргізу үшiн жауапты қатысушы мемлекеттердiң атқарушы билiгiнiң орталық мемлекеттiк органдарына түсiнiктемелер және олардың көз қарасынша, объективтiк фактiлердi белгiлеу үшiн қажеттi өзге де мәлiметтер ұсынуға кедергi келтiрмейдi. Өз кезегiнде, Тараптардың көрсетiлген атқарушы билiк органдары Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасында белгiленген рәсiмге және мерзiмдерге сәйкес бұл түсiнiктемелер мен мәлiметтердi қарауға қабылдауға мiндеттi.
Ескерту. Хаттама 4а-баппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.21 N 676 Қаулысымен.

Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.06.2004 N 676.
Статья 2
Установить, что:
специальные защитные меры могут быть введены в форме количественных ограничений импорта товара или в форме специальных пошлин;
антидемпинговые меры могут быть введены в форме антидемпинговых пошлин либо принятия ценовых обязательств;
компенсационные меры могут быть введены в форме компенсационных пошлин либо принятия ценовых обязательств, на срок, необходимый для устранения существенного (материального, серьезного) ущерба или угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба в соответствии с положениями настоящего Протокола и (или) национальным законодательством государств-участников.
Статья 3
В случае, когда импорт товаров на территорию государства одной из Сторон осуществляется в таких количествах и на таких условиях, которые наносят существенный (материальный, серьезный) ущерб или создают угрозу причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики, эта Сторона может после расследования, проведенного в соответствии с национальным законодательством, применить специальные защитные, антидемпинговые или компенсационные меры в отношении этого импорта товаров.
В целях обеспечения защиты внутренних рынков государств-участников создается Комиссия по защите внутренних рынков при Интеграционном Комитете (далее - Комиссия).
Сноска. Статья 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.06.2004 N 676.
Статья 4
Если одна из Сторон намерена применить специальные защитные, антидемпинговые или компенсационные меры в отношении импорта товара из третьих стран, то эта Сторона должна заблаговременно, но не позднее чем за 30 дней до планируемого введения меры, проинформировать об этом другие Стороны и предложить проведение консультаций.
Предложение о проведении консультаций направляется в письменной форме, к нему прилагаются материалы, подтверждающие факт существенного (материального, серьезного) ущерба или угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики.
Если одна из Сторон намерена применить специальные защитные, антидемпинговые или компенсационные меры в отношении импорта товара, происходящего из государства-участника, эта Сторона не позднее, чем за 30 дней до планируемого завершения расследования, направляет заинтересованным Сторонам приглашение на консультации с указанием времени и места их проведения, а также предложения по урегулированию ситуации без применения специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер.
Руководители делегаций Сторон, принимающих участие в консультациях, должны занимать должности не ниже руководителя департамента (подразделения) центрального государственного органа исполнительной власти. Проведение консультаций оформляется протоколом с обязательным указанием состава и должностей участников. Протокол подписывается руководителями делегаций и его копии в 10-дневный срок с даты подписания направляются в Секретариат Интеграционного Комитета.
В ходе консультаций Стороны должны стремиться достичь взаимоприемлемых договоренностей по урегулированию ситуации без применения специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер.
Если в результате проведенных консультаций взаимоприемлемые договоренности по урегулированию ситуации не достигнуты, то вопрос о мерах по защите внутреннего рынка вносится на рассмотрение Комиссии.
Сноска. Статья 4 в редакции постановления Правительства РК от 21.06.2004 N 676.
Статья 4а
Для рассмотрения Комиссией вопроса о мерах по защите внутреннего рынка Сторона, проводящая расследование, не позднее, чем за 45 дней до планируемого введения меры направляет в Секретариат Интеграционного Комитета материалы, содержащие следующие сведения:
обоснование наличия существенного (материального, серьезного) ущерба или угрозы нанесения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики вследствие возросшего, демпингового или субсидируемого импорта товаров;
доли государств-участников в совокупном импорте товара на начало и конец периода, в отношении которого проводилось расследование;
предложения о мерах, которые могут быть приняты для защиты внутреннего рынка от импорта товара из государств-участников.
Наличие и объем существенного (материального, серьезного) ущерба определяется на основании Единой методики государств-членов ЕврАзЭС определения наличия и объема ущерба отрасли национальной экономики от возросшего, демпингового или субсидируемого импорта товаров, утверждаемой Межгосударственным Советом.
Комиссия рассматривает вопрос о защите внутреннего рынка государства-участника в течение 14 дней с даты получения материалов.
Решение Комиссии должно, по возможности, содержать рекомендации по разрешению ситуации без применения специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер, либо по применению мер менее ограничительных, чем те, которые предлагаются Стороной, намеревающейся такие меры ввести.
Сторона, проводящая расследование, принимает все возможные меры для выполнения решения Комиссии.
В случае, если какая-либо из Сторон не согласится с рекомендациями Комиссии, Сторона, проводящая расследование, вправе самостоятельно и в соответствии с законодательством своего государства принять меры по защите своего внутреннего рынка. О намерении принять такие меры Сторона, проводящая расследование, должна уведомить Комиссию не позднее, чем через 10 дней после принятия Комиссией соответствующего решения. Решение о принятии указанных мер может быть обжаловано в соответствии с законодательством государства Стороны, принявшей такое решение.
Ничто в настоящем Протоколе не препятствует Сторонам, их товаропроизводителям и иным лицам, являющимся заинтересованными в соответствии с законодательством государств-участников, представлять в центральные государственные органы исполнительной власти государств-участников, ответственные за проведение расследований, комментарии и иные сведения, необходимые, с их точки зрения, для установления объективных фактов. В свою очередь, указанные органы исполнительной власти Сторон обязаны в соответствии с процедурой и в сроки, установленные законодательством государств Сторон, принимать к рассмотрению эти комментарии и сведения.
Сноска. Протокол дополнен статьей 4а в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.06.2004 N 676.

5-бап
Едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру фактiсiнiң расталуы қолда бар деректерге негiзделуге тиiс болып және оған тауар импортының көлемi және оның осындай ұлттық iшкi рыноктағы немесе тiкелей бәсекелес тауар бағасына әсерi сияқты, импорттаушы қатысушы мемлекеттiң ұлттық экономикасы саласының өндiрушiлерi үшiн осы импорттың салдары ретiндегi объективтi талдау енгiзiлуi тиiс болып белгiленсiн.
Тауар импортының көлемi қатысушы мемлекеттiң аумағында өндiрiстiң және осындай немесе тiкелей бәсекелес тауар тұтынудың деңгейiне қатысты абсолюттiк және салыстырмалы мәндерiндегі едәуiр өсуi қөзқарасы тұрғысынан қаралады.
6-бап
Тауар импортының ұлттық iшкi рынок бағаларына әсерi, тауар импорты болмаған жағдайда орын алатын, импортталатын тауар бағасы мен ұлттық өндiрiстiң осындай немесе тiкелей бәсекелес тауары бағасы арасындағы едәуiр айырмашылық фактiсiн немесе импорттың осы бағалардың төмендеуiне әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкiн, осы бағалардың өсуiне кедергi келтiретiн немесе кедергi болуы мүмкiн өзге де едәуiр әсерi фактiсiн анықтау арқылы айқындалатыны белгiленсiн.
7-бап
Тауар импортының ұлттық экономика саласына әсерiнiң дәлелi саланың жағдайына әсер ететiн барлық маңызды экономикалық факторларды, атап айтқанда, орын алған немесе таяу уақытта сату көлемiнiң, пайданың және өндiрiс көлемiнiң, рыноктағы үлесiнiң еңбек өнiмдiлiгінiң, капитал салымының өтелуi, өндiрiс қуатының пайдаланылуы азаюы, iшкi бағаларға әсер ететiн факторлардың кiрiстерге нақты және ықтимал әсерiн, қоймалардағы қорларды, халықтың жұмыспен қамтылуын, жалақыны, өсу қарқынын, ұлттық экономика салалары кәсiпорындарының жиынтықты жарғылық қорының өсу мүмкiндiгiн немесе олардың капитал салымының көбеюiн бағалауға негiзделуге тиiстi болып айқындалсын.
8-бап
Импорттаушы қатысушы мемлекеттiң ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлуi немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупiнiң дәлелi, сондай-ақ, саланың жағдайына келеңсiз әсер ететiн тауар импортынан өзге факторларды, соның iшiнде қалыпты жағдайында жүзеге асырылатын тауар импорты бағаларының деңгейi мен көлемiн, сұраныс пен тұтынудың өзгеруiн, шектеулi сауда практикасының және шетелдiк және ұлттық өндiрушiлер арасындағы бәсекелестiк салдарын, өндiрiс технологиясының өзгеруiн, ұлттық экономика саласының экспорттық және өндiрiстiк көрсеткiштерiн зерделеуге негiзделуге тиiстi болып айқындалсын.
Мұндай факторлар келтiрген едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтеу шаралары қолданылуы мүмкiн тауар импортының есебiне жатқызылуға тиiстi емес.

Статья 5
Установить, что подтверждение факта существенного (материального, серьезного) ущерба должно основываться на имеющихся данных и включать объективный анализ как объема импорта товара и его влияния на цены национального внутреннего рынка аналогичного или непосредственно конкурирующего товара, так и последствий такого импорта для производителей отрасли национальной экономики импортирующего государства-участника.
Объем импорта товара рассматривается с точки зрения его значительного роста в абсолютных и относительных значениях по отношению к уровню производства и потребления аналогичного или непосредственно конкурирующего товара на территории импортирующего государства-участника.
Статья 6
Установить, что влияние импорта товара на цены национального внутреннего рынка устанавливается путем определения факта существенной разницы между ценами импортируемого товара и ценами на аналогичные или непосредственно конкурирующие товары национального производства или факта иного существенного влияния импорта на эти цены, которое приводит или может привести к их понижению, препятствует или будет препятствовать повышению таких цен, которое имело бы место в случае отсутствия импорта товара.
Статья 7
Определить, что доказательства влияния импорта товара на отрасль национальной экономики должны основываться на оценке всех значимых экономических факторов, оказывающих влияние на состояние отрасли, включая, в частности, имевшее место или возможное в ближайшем будущем снижение продаж, прибыли и объема производства, доли на рынке, производительности, окупаемости капиталовложений, использования производственных мощностей, факторов, влияющих на внутренние цены, фактического и потенциального влияния на доходы, запасы на складах, занятость населения, заработную плату, темпы роста, возможность увеличения совокупного уставного капитала предприятий отрасли национальной экономики или увеличения их капиталовложений.
Статья 8
Определить, что доказательство существенного (материального, серьезного) ущерба или угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба для отрасли национальной экономики импортирующего государства-участника должно основываться также на изучении факторов иных, чем импорт товара, которые негативно влияют на состояние отрасли, в том числе на объем и уровень цен импорта товара, осуществляемого на нормальных условиях, изменение спроса и потребления, последствия ограничительной торговой практики и конкуренции между иностранными и национальными производителями, изменение технологии производства, экспортные и производственные показатели отрасли национальной экономики.
Существенный (материальный, серьезный) ущерб, причиняемый такими факторами, не должен относиться за счет импорта товара, к которому возможно принятие специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.

9-бап
Ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi тек қана фактiлерге негiзделедi деп есептелсiн.
Бұл ретте мынадай фактiлер қаралуға тиiстi:
тауар импорты көлемiнiң едәуiр өсiп отырғандығының нақты мүмкiндiктерiн айғақтайтын импорт серпiнi;
бос өндiрiс қуаттарының болуы немесе өткiзудiң басқа рыноктарының ықтимал сыйымдылығын ескере отырып, импорттаушы қатысушы мемлекеттiң аумағына тауар импортын едәуiр арттырудың нақты мүмкiндiгі туралы айғақтайтын, экспорттаушының өндiрiс қуаттарының айқын қалыпты өсуi;
ұлттық тауар өндiрушiлер бағасына едәуiр пәрмендi әсер ететiн және импортталатын тауарларға сұраныстың одан әрi өсуiне әкелетiн тауар импорты бағасының деңгейi;
осындай немесе тiкелей бәсекелес тауар қорларының көлемi.
10-бап
Осы Хаттаманың 5-9-баптарында аталған факторлар немесе фактiлердiң ешбiрi өздiгінен едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiруi не едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi бар екендiгi туралы қорытынды үшiн мiндеттi түрде негіз болып табылмауға тиiстi деп саналсын. Едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлуiнiң немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупiнiң бар-жоғы туралы қорытынды барлық факторлардың немесе фактiлердiң жиынтығын зерделеу негізiнде қабылданады. Жекелеген жағдайларда, едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлуi не едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi тауар импорты көлемiнiң артуымен немесе олардың жоқтығынан туындаған жағдайларда, ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiрiлуi немесе едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiру қаупi арасында себеп-салдар байланысы болған және тауар импорты көлемiнiң өсуi, не тауардың демпингтiк импорты, не тауардың субсидияланған импорты болған жағдайда, арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтеу шаралары импорттың ұлттық экономика саласына едәуiр (материалдық, елеулi) нұқсан келтiретiн бағалар немесе жағдайларда жүзеге асырылатын фактiлерiне қолданылуы мүмкiн.
11-бап
Арнайы қорғау, антидемпингтiк және өтеу шараларын енгізу алдындағы тексерулерге қатысты әрбiр Тарап басқа Тараптың ұсынысын зерделеуге және негiзiнде түпкiлiктi шешiмдер қабылданатын елеулi фактiлер мен қорытындылар туралы Интеграциялық Комитеттi хабардар етуге келiседi. Арнайы қорғау, антидемпингтік және өтеу шаралары енгізiлгенге дейiн Тараптар, атап айтқанда, екi жақты консультациялар шеңберiнде проблемаларды сындарлы шешу үшiн барлық мүмкiн шараларды қолданатын болады.

Статья 9
Считать, что установление угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики основывается исключительно на фактах. При этом должны быть рассмотрены такие факты, как:
динамика импорта, свидетельствующая о реальной возможности продолжения значительного роста объемов импорта товара;
наличие свободных производственных мощностей или неизбежный очевидный рост производственных мощностей экспортера, который свидетельствует о реальной возможности значительного увеличения импорта товара на территорию импортирующего государства-участника с учетом потенциальной емкости других рынков сбыта;
такой уровень цен импорта товара, который оказывает существенный подавляющий эффект на цены национальных товаропроизводителей и может привести к дальнейшему росту спроса на импортируемые товары;
объем запасов аналогичного или непосредственно конкурирующего товара.
Статья 10
Считать, что ни один из факторов или фактов, перечисленных в статьях 5-9 настоящего Протокола, сам по себе не должен являться обязательным основанием для вывода о наличии существенного (материального, серьезного) ущерба либо угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба. Вывод о наличии или отсутствии существенного (материального, серьезного) ущерба или угрозы причинения существенного (материального, серьезного) ущерба принимается на основе изучения совокупности всех факторов или фактов. В отдельных случаях, когда существенный (материальный, серьезный) ущерб или угроза причинения существенного (материального, серьезного) ущерба вызвана возросшими объемами импорта товара или, в их отсутствие, тем фактом, что импорт осуществляется по ценам или на условиях, наносящих существенный (материальный, серьезный) ущерб отрасли национальной экономики, специальные защитные, антидемпинговые и компенсационные меры могут быть приняты в случае наличия причинно-следственной связи между существенным (материальным, серьезным) ущербом или угрозой причинения существенного (материального, серьезного) ущерба отрасли национальной экономики и возросшими объемами импорта товара, либо демпинговым импортом товара, либо субсидируемым импортом товара.
Статья 11
В отношении расследований, предшествующих введению специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, каждая Сторона соглашается изучать представление другой Стороны и информировать Интеграционный Комитет о существенных фактах и заключениях, на основе которых будут приниматься окончательные решения. До принятия решения о введении специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер Стороны будут предпринимать все возможное для конструктивного решения проблемы, в частности, в рамках двусторонних консультаций.