Айналыс мерзiмi бес жыл арнайы валюталық мемлекеттiк облигацияларды өтеудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 4 тамыз N 1201
Арнайы валюталық мемлекеттiк облигацияларды капиталдың халықаралық рыноктарында орналасқан Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарына айырбастау жолымен жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiнiң өтiмдiлiгін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Айналыс мерзiмi бес жыл арнайы валюталық мемлекеттік облигацияларды шығарудың, айналысының және өтеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 5 сәуiрдегi N 363 P990363_ қаулысына мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Айналыс мерзiмi бес жыл арнайы валюталық мемлекеттiк облигацияларды шығарудың, айналысының және өтеудiң ережесiнде:
5-тармақ ", бұл ретте тиiстi кезеңге арналған сыйақы сомасын есептеу үшiн арнайы валюталық мемлекеттiк облигациялар айналысының есептi кезеңдегі күнтiзбелiк күнiнiң саны және жылдағы 365 күн пайдаланылады" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 18 және 19-тармақтармен толықтырылсын:
"18. Эмитент арнайы валюталық мемлекеттiк облигацияларды (оның iшiнде оларды басқа мемлекеттiк бағалы қағаздарға ауыстыруға ұсыну жолымен) сыйақы есептеудiң кезектi кезеңiндегi iс жүзiнде айналыста болған уақыт үшiн сыйақы төлей отырып, мерзiмiнен бұрын өтеудi жүзеге асыруға құқылы.
Мерзiмiнен бұрын өтелетiн арнайы валюталық мемлекеттік облигациялар бойынша төлемдер, мерзiмiнен бұрын өтеу күнiнiң алдындағы күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Эмитенттің мерзiмiнен бұрын өтеу туралы шешiмi, өз кезегiнде, ол бұл туралы 5 жұмыс күнiнен кешіктірмей бастапқы дилерлерге хабарлайтын, мұндай өтеу күнiне дейiн 10 жұмыс күнi бұрын Қаржы агентiне (келiсiм бойынша) хабарланады.
19. Арнайы валюталық мемлекеттiк облигациялармен жасалатын операциялар бойынша салық салудың тәртiбi Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес анықталады.".
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 5 сәуiрдегi N 363 қаулысымен бекiтiлген Айналыс мерзiмi бес жыл арнайы валюталық мемлекеттік облигацияларды шығарудың, айналысының және өтеудiң ережесiне сәйкес айналыс мерзiмi 7 жыл және өтеу күнi 2007 жылғы 11 мамыр, бастапқы құны 1000 АҚШ доллары, капиталдың халықаралық рыноктарында орналастырылған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарына (бұдан әрi - Еурооблигациялар) айырбастауға ұсыныс жасай отырып, айналыс мерзiмi бес жыл, жиынтық бастапқы құны 244 097 500 (екi жүз қырық төрт миллион тоқсан жетi мың бес жүз) АҚШ долларына шығарылған барлық арнайы валюталық мемлекеттiк облигацияларды (бұдан әрi - АВМЕКАМ облигациялары) мерзiмiнен бұрын өтеудi жүзеге асырсын.

О некоторых вопросах погашения специальных валютных государственных облигаций со сроком обращения пять лет
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2000 года N 1201
В целях повышения ликвидности пенсионных активов накопительных пенсионных фондов путем обмена специальных валютных государственных облигаций на государственные ценные бумаги Республики Казахстан, размещаемые на международных рынках капитала, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года N 363 P990363_ "Об утверждении Правил выпуска, обращения и погашения специальных валютных государственных облигаций со сроком обращения пять лет" следующие дополнения:
в Правилах выпуска, обращения и погашения специальных валютных государственных облигаций со сроком обращения пять лет, утвержденных указанным постановлением:
пункта 5 дополнить словами ", при этом для исчисления суммы вознаграждения за соответствующий период используется количество календарных дней в расчетном периоде обращения специальных валютных государственных облигаций и 365 дней в году";
дополнить пунктами 18 и 19 следующего содержания:
"18. Эмитент вправе осуществлять досрочное погашение специальных валютных государственных облигаций (в том числе путем предложения к обмену их на другие государственные ценные бумаги) с выплатой вознаграждения за время их фактического нахождения в обращении в очередном периоде начисления вознаграждения.
Платежи по досрочно погашаемым специальным валютным государственным облигациям осуществляются в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дате досрочного погашения.
Решение Эмитента о досрочном погашении доводится до Финансового агента (по согласованию) за 10 рабочих дней до даты такого погашения, который, в свою очередь, не позднее, чем за 5 рабочих дней сообщает об этом первичным дилерам.
19. Порядок налогообложения по операциям со специальными валютными государственными облигациями определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.".
2. Министерству финансов Республики Казахстан в соответствии с Правилами выпуска, обращения и погашения специальных валютных государственных облигаций со сроком обращения пять лет, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года N 363, осуществить досрочное погашение всех выпущенных специальных валютных государственных облигаций со сроком обращения пять лет (далее - облигации АВМЕКАМ) суммарной номинальной стоимостью 244 097 500 (двести сорок четыре миллиона девяносто семь тысяч пятьсот) долларов США с предложением к обмену на государственные ценные бумаги Республики Казахстан, размещаемые на международных рынках капитала, номинальной стоимостью 1000 долларов США со сроком обращения 7 лет и датой погашения 11 мая 2007 года (далее - Еврооблигации).

3. Мыналар:
1) айырбастау АВМЕКАМ облигацияларын ұстаушылардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне 2000 жылдың 14 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде жазбаша өтiнiш беруi негiзiнде ерiкті түрде жүзеге асырылады;
2) АВМЕКАМ облигацияларының айналысы 2000 жылдың 14 сәуiрiнен бастап тоқтатыла тұрады;
3) АВМЕКАМ облигацияларын олардың рыноктық құнын ескере отырып, айырбастау бiр АВМЕКАМ облигациясының бастапқы құнының 90,58%-не тең дисконттық баға бойынша жүзеге асырылады;
4) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген баға бойынша АВМЕКАМ облигацияларының айырбасталатын жиынтық құнын бiр Еурооблигацияның бастапқы құнының мөлшерiне бөлгеннен кейiн қалдық ретiнде пайда болған соманы, АВМЕКАМ облигацияларының 2000 жылғы 9 сәуiрден айырбастау күнiне дейiнгі айналыс уақыты кезiндегi сыйақыны, сондай-ақ айырбастауға ұсынылмаған АВМЕКАМ облигацияларын бастапқы құны бойынша өтеу сомасын АВМЕКАМ облигацияларын мерзiмiнен бұрын өтеу күнiне Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi төлейдi;
5) Еурооблигацияларды орналастырудан түсетiн қаражаттың түскен күнi
АВМЕКАМ облигацияларын мерзiмiнен бұрын өтеу және айырбастау күнi болып
табылады деп белгiленсiн.
4. Осы қаулы 2000 жылғы 10 сәуірден бастап күшiне енедi және
жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Икебаева А.Ж.

3. Установить, что:
1) обмен осуществляется на добровольной основе на основании письменных заявок держателей облигаций АВМЕКАМ, поданных в Министерство финансов Республики Казахстан в срок до 14 апреля 2000 года;
2) обращение облигаций АВМЕКАМ приостанавливается с 14 апреля 2000 года;
3) обмен облигаций АВМЕКАМ с учетом их рыночной стоимости осуществляется с дисконтом по цене, равной 90,58% номинальной стоимости одной облигации АВМЕКАМ;
4) сумма, образовавшаяся как остаток после деления суммарной стоимости обмениваемых облигаций АВМЕКАМ по цене, указанной в подпункте 3) настоящего пункта, на величину номинальной стоимости одной Еврооблигации, вознаграждение за время обращения облигаций АВМЕКАМ с 9 апреля 2000 года до даты обмена, а также сумма погашения по номинальной стоимости не представленных к обмену АВМЕКАМ выплачиваются Министерством финансов Республики Казахстан в дату досрочного погашения облигаций АВМЕКАМ;
5) датой досрочного погашения и обмена облигаций АВМЕКАМ является дата поступления средств от размещения Еврооблигаций.
4. Настоящее постановление вступает в силу с 10 апреля 2000 года и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)