Аңырақай шайқасының 270-жылдығын мерекелеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 8 тамыз N 1221
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгі мен Бiлім және ғылым министрлiгi Ш.Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтының 2000 жылдың күзiнде Аңырақай шайқасының 270 жылдығына арналған iс-шараларды өткiзу туралы ұсыныстары қабылдансын.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Алматы қаласында "Аңырақай шайқасы және оның қазақ халқының жоңғарлармен отан соғысындағы тарихи маңызы" республикалық ғылыми-теориялық конференциясының өткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Ш.Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтымен бiрлесiп "Аңырақай шайқасы және оның қазақ халқының жоңғарлармен отан соғысындағы тарихи маңызы" республикалық ғылыми-теориялық конференциясының материалдар жинағының жеке басылым ретiнде шығарылуын, сондай-ақ Аңырақай шайқасы туралы басқа да басылымдардың басып шығарылуын қамтамасыз етсiн;
2) қазақ халқының жоңғар шапқыншылығына қарсы ұлт-азаттық соғысының тарихи рөлi және Аңырақай шайқасының 270 жылдығының тойлануы бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Алматы облысының әкiмi белгiленген тәртiппен:
1) Алматы облысының аумағында Аңырақай шайқасын еске алу оба тасының орнатылуын;
2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен бiрлесiп бабаларымыздың жоңғарларға қарсы ұлт-азаттық соғысына және Аңырақай шайқасының 270 жылдығына арналған тойдың iс-шараларының өткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
5. Аңырақай шайқасының 270 жылдығын тойлауға арналған той салтанатын өткiзу жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыруға 2000 жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттерде осы мақсаттарға көзделген қаражат есебiнен және шегiнде жүзеге асырылатыны айқындалсын.
6. "1999 жылдан 2000 жылға дейінгі кезеңде республикалық деңгейде
өткізілетін мерейтойлардың тізбесі туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы 31 наурыздағы N 344
P990344_
қаулысына (Қазақстан
Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 11, 106-құжат) мынадай толықтыру
енгізілсін:
көрсетілген қаулымен мақұлданған, 1999 жылдан 2000 жылға дейінгі
кезеңде республикалық деңгейде өткізілетін мерейтойлардың тізбесі мынадай
мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Аңырақай  270  Министрлер      Тойға      Қазақстан      2000
шайқасы        мен әкімдердің  арналған   Республикасы   қыркүйек,
тиісті бұйрық.  іс-шаралар Мәдениет,      қазан
тары мен шешім. кешені     ақпарат және
дері                       қоғамдық келісім
министрлігі,
Қазақстан
Республикасы
Білім және ғылым
министрлігі,
Қазақстан
Республикасы
Қорғаныс
министрлігі, Алматы
және Жамбыл облыстары,
Алматы қаласының әкімдері"

О праздновании 270-летия Аныракайской битвы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2000 года N 1221
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложения Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан и Института истории и этнологии им. Ч.Валиханова Министерства образования и науки о проведении осенью 2000 года мероприятий, посвященных 270-летию Аныракайской битвы.
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить проведение в городе Алматы республиканской научно-теоретической конференции "Аныракайская битва и ее историческое значение в отечественной войне казахского народа с джунгарами".
3. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан:
1) совместно с Институтом истории и этнологии им. Ч.Валиханова Министерства образования и науки Республики Казахстан обеспечить выпуск отдельным изданием сборника материалов республиканской научно-теоретической конференции "Аныракайская битва и ее историческое значение в отечественной войне казахского народа с джунгарами", а также другие издания об Аныракайском сражении;
2) обеспечить освещение в средствах массовой информации исторической роли национально-освободительной войны казахского народа против джунгарского нашествия и 270-летия Аныракайской битвы в период празднования юбилея.
4. Акиму Алматинской области обеспечить в установленном порядке:
1) установление стелы в память об Аныракайском сражении на территории Алматинской области;
2) совместно с Министерством обороны Республики Казахстан проведение юбилейных мероприятий, посвященных национально-освободительной войне наших предков с джунгарами и 270-летию Аныракайской битвы.
5. Определить, что финансирование мероприятий по проведению юбилейных торжеств, посвященных празднованию 270-летия Аныракайской битвы, осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных для этих целей в республиканском и местных бюджетах на 2000 год.
6. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31
марта 1999 года N 344
P990344_
"О Перечне юбилеев, проводимых на
республиканском уровне в период с 1999 по 2000 годы" (САПП Республики
Казахстан, 1999 г., N 11, ст. 106) следующее дополнение:
Перечень юбилеев, проводимых на республиканском уровне в период с
1999 по 2000 годы, одобренный указанным постановлением, дополнить строкой
следующего содержания:
"Аныракайская 270 Соответствую-  Комплекс    Министерство   2000
битва            щие приказы и  юбилейных   культуры,     сентябрь,
решения        мероприятий информации и  октябрь
Министров и                общественного
акимов                     согласия
Республики
Казахстан,
Министерство
образования и
науки Республики
Казахстан,
Министерство
обороны Республики
Казахстан, акимы
Алматинской и
Жамбылской
областей, города
Алматы              ".

7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Қасымбеков Б.А.

7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)