Қазақстан Республикасының радиоқызметтерi арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгі жиiлiктер диапазонындағы жиiлiктер белдеулерiн бөлу кестесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қыркүйектегі N 1379 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығын қараңыз.
"Радиожиiлiк спектрiн мемлекеттiк мұқтаждар үшiн пайдаланудың тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 652 қаулысына сәйкес және радиожиiлiк спектрiн пайдалануды реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Қазақстан Республикасының радиоқызметтерi арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгi жиiлiктер диапазонындағы жиiлiктер белдеулерін бөлу кестесі бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1379 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі
Ескерту. Кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 454 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГТц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі (бұдан әрі - Кесте) радиоэлектрондық құрылғыларға (бұдан әрі - РЭҚ) тапсырыс беруші, жасаушы немесе оларды шет елдерден сатып алушы, сондай-ақ қолданыстағы РЭҚ-да жиіліктерді пайдалануды жоспарлауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасындағы жиіліктерді бөлу және пайдалану шарттарын регламенттейтін құжат болып табылады. Алайда Кесте Қазақстан Республикасының Үкіметі осы міндеттерді шешу үшін уәкілеттік берген тиісті мемлекеттік органның тиісінше ресімделген рұқсатын алмай жиілік жолақтарын (номиналдарын) РЭҚ-ны жасау, өндіру, шетелден әкелу және пайдалану үшін қолдану құқығын бермейді.
Жаңадан жасалынып (жетілдіріліп) жатқан РЭҚ-га жиілік жолақтарын (номиналдарын) белуді Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі Ведомствоаралық комиссиясы (бұдан әрі - ҚР РЖВК) жүзеге асырады, ал РЭҚ-ны азаматтық мақсатта пайдалану үшін жұмыс жиіліктерін тағайындауды уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда РЭҚ-тың жекелеген типтері үшін РЭҚ-тар Кестеде осы жолақ көзделген құралдарға, сондай-ақ үкіметтік мақсаттағы РЭҚ-ға кедергілер тудырмайтын жағдайда Кестеден тыс жиілік жолақтары (номиналдары) бөлінуі мүмкін.
Кестенің негізіне Халықаралық электр байланыс одағы бекіткен Радиобайланыс регламентінің жиіліктер бөлу кестесінде (бұдан әрі - Радиобайланыс регламентінің кестесі) белгіленген жиіліктер жолағын бөлу енгізілген. Радиобайланыс регламентінің кестесіне өзгерістер кезекті Дүниежүзілік радиобайланыс конференциясы өткеннен соң енгізіледі. Ұлттық бөлу Кестесіне өзгерістер, радиожиіліктік спектрін пайдаланудың қазіргі жай-күйін ескере отырып, қажет болған жағдайда, бірақ 5 жылда бір реттен сирек болмай енгізілуі мүмкін.

Об утверждении Таблицы распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года N 1379. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1998 года N 652 "О порядке использования радиочастотного спектра для государственных нужд" и в целях упорядочения использования радиочастотного спектра Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Таблицу распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2000 года № 1379
Таблица
распределения полос частот между радиослужбами
Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц
Сноска. Таблица в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2009 № 454 .
1. Общие положения
Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц (далее - Таблица) является документом, регламентирующим распределение и условия использования частот в Республике Казахстан юридическими и физическими лицами, заказывающими, разрабатывающими или закупающими за границей радиоэлектронные средства (далее - РЭС), а также осуществляющими планирование использования частот для действующих РЭС. Однако Таблица не дает право использовать полосы (номиналы) частот для разработки, производства, ввоза из-за границы и эксплуатации РЭС без получения надлежащим образом оформленного разрешения соответствующего государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан для решения этих задач.
Выделение полос (номиналов) частот для разрабатываемых (модернизируемых) РЭС осуществляется Межведомственной комиссией по радиочастотам Республики Казахстан (далее - МКРЧ РК), а присвоение рабочих частот для эксплуатации РЭС гражданского назначения осуществляется уполномоченным государственным органом.
При необходимости, для отдельных типов РЭС могут выделяться полосы (номиналы) частот с отступлением от Таблицы при условии, что эти РЭС не будут создавать помех средствам, для которых данная полоса предусмотрена Таблицей, а также РЭС правительственного назначения.
В основе Таблицы заложены распределения полос частот, установленные Таблицей распределения частот Регламента радиосвязи, утвержденные Международным Союзом Электросвязи (далее - Таблица Регламента радиосвязи). Изменения в Таблицу Регламента радиосвязи вносятся после проведения очередной Всемирной Конференции радиосвязи. Изменения в Таблицу могут быть внесены с учетом существующего состояния использования радиочастотного спектра, по мере необходимости, но не реже одного раза в 5 лет.

2. Қолданылатын қысқартулар мен анықтамалар
1) қысқартулар:
ДРК — Дүниежүзілік радиобайланыс конференциясы;
ҚР РЖВК — Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясы;
ҒНЖЖ — Ғаламдық навигациялық жерсеріктік жүйе;
АҚГТЖ — Апат кезіндегі және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ғаламдық теңіздегі жүйе;
"Жер - ғарыш" - Жер станциясынан ғарыш станциясына ақпарат беру радио желісі;
"ғарыш - Жер" - Ғарыш станциясынан жер станциясына ақпарат беру радио желісі;
"ғарыш - ғарыш" - Ғарыш станцияларының арасындағы ақпарат беру радио желісі;
ЖЖС - Жердің жасанды серігі;
ЭИСҚ — Эквивалентті изотропты сәулелену қуаты;
ХЭО-Р — Халықаралық электр байланысы одағы, радиобайланыс секторы;
РЛС - Радиолокациялық станция;
ҚР — Қазақстан Республикасы;
РЭҚ — Радиоэлектронды құрылғы;
РР — Радиобайланыс регламенті;
GSM — Global System for Mobile communications (Жаһандық ұтқыр байланыс жүйесінің стандарты);
ІМТ — International Mobile Telecommunications (Халықаралық ұтқыр байланыс стандарты);
ІМО — Халықаралық теңіз ұйымы;
MSI — Теңіздегі қауіпсіздікке байланысты ақпарат;
2) жалпы анықтамалар:
электр байланысы — кез келген түрдегі белгілерді, сигналдарды, жазбаша мәтіндерді, бейнелер мен дыбыстарды немесе хабарларды сым бойымен, радиомен, оптикалық немесе басқа электромагниттік жүйелермен тарату, сәулелену немесе қабылдау;
сәулелену — құрылған радиотаратушы станциясының радиациясы немесе радио таратушы станциялар радиациясын жасау;
радиация — кез келген көзден шығатын радиотолқындар нысанындағы энергия ағыны;
радио — радиотолқындарды қолданғанда пайдаланылатын жалпы термин;
радиотолқындар немесе Герц толқындары — кеңістікте жасанды толқын жолсыз таралатын, жиілігі 3000 ГГц шамадан төмен шектелетін электромагниттік толқындар;
радиобайланыс — радиотолқындар арқылы жүзеге асырылатын электробайланыс;
метеорлық радиобайланыс — иондалған метеорлар іздерінен шағылысудан таралатын радиотолқын арқылы жүзеге асырылатын электробайланыс;
жер бетіндегі радиобайланыс — ғарыш радиобайланысы мен радиоастрономияны қоспағанда кез келген радиобайланыс;
ғарыш радиобайланысы — бір немесе бірнеше ғарыш станциясы немесе бір немесе бірнеше шағылыстырғыш жерсеріктер немесе ғарыштағы басқа да объектілер пайдаланылатын кез келген радиобайланыс;
радиоанықтама — объектінің тұрған орнын, жылдамдығын және/немесе басқа да сипаттамаларын немесе радиотолқындардың таралу қасиеттері арқылы осы параметрлерге қатысты ақпарат алу;
радионавигация — кедергілерді табуды қоса алғанда навигация мақсатында пайдаланылатын радиоанықтама;
радиолокация — радионавигация мақсатынан басқа мақсаттарда пайдаланылатын радиоанықтама;
радиоторуыл — станцияның немесе объектінің тұрған бағытын анықтау мақсатында радиотолқындар қабылдауды пайдаланатын радиоанықтама;
радиоастрономия — ғарыштан шыққан радиотолқындарды қабылдауға негізделген астрономия;

2. Используемые сокращения и определения
1) сокращения:
ВКР - Всемирная конференция радиосвязи;
МКРЧ РК - Межведомственная комиссия по радиочастотам Республики Казахстан;
ГЛОНАСС - Глобальная навигационная спутниковая система;
ГМСББ - Глобальная морская система при бедствии и для обеспечения безопасности;
"Земля-космос" - Радиолиния передачи информации с земной станции на космическую станцию;
"космос-Земля" - Радиолиния передачи информации с космической станции на земную станцию;
"космос-космос" - Радиолиния передачи информации между космическими станциями;
ИСЗ - Искусственный спутник Земли;
Э.И.И.М - Эквивалентная изотропно излучаемая мощность;
МСЭ-Р - Международный союз электросвязи, сектор радиосвязи;
РЛС - Радиолокационная станция;
РК - Республика Казахстан;
РЭС - Радиоэлектронное средство;
РР - Регламент радиосвязи;
GSM - Global System for Mobile communications (Стандарт глобальной системы мобильной связи);
IMT - International Mobile Telecommunications (Международный стандарт мобильной связи);
IMO - Международная морская организация;
MSI - Информация, связанная с безопасностью на море.
2) общие определения:
электросвязь - всякая передача, излучение или прием знаков, сигналов, письменного текста, изображений и звуков или сообщений любого рода по проводной, радио, оптической или другим электромагнитным системам;
излучение - созданная радиация или создание радиации радиопередающей станцией;
радиация - исходящий из любого источника поток энергии в форме радиоволн;
радио - общий термин, применяемый при использовании радиоволн;
радиоволны или волны Герца - электромагнитные волны, частоты которых произвольно ограничены частотами ниже 3000 ГГц, распространяющиеся в пространстве без искусственного волновода;
радиосвязь - электросвязь, осуществляемая посредством радиоволн;
метеорная радиосвязь - электросвязь, осуществляемая посредством радиоволн, распространяющихся из-за отражения от ионизированных следов метеоров;
наземная радиосвязь - любая радиосвязь, за исключением космической радиосвязи или радиоастрономии;
космическая радиосвязь - любая радиосвязь, при которой используется одна или несколько космических станций или один или несколько отражающих спутников, или другие объекты в космосе;
радиоопределение - определение местонахождения, скорости и/или других характеристик объекта или получение информации относительно этих параметров посредством свойств распространения радиоволн;
радионавигация - радиоопределение, используемое для целей навигации, включая обнаружение препятствий;
радиолокация - радиоопределение, используемое для целей, отличных от целей радионавигации;
радиопеленгация - радиоопределение, использующее прием радиоволн с целью определения направления, в котором находится станция или объект;
радиоастрономия - астрономия, основанная на приеме радиоволн космического происхождения.

3) радиоқызметтер анықтамалары:
радиобайланыс қызметі — белгілі бір электр байланысы мақсатында осы Бөлімде анықталған радиотолқындарды таратуды, сәулеленуді және/немесе қабылдауды қамтитын қызмет;
тіркелген қызмет — белгілі бір тіркелген пункттер арасындағы радиобайланыс қызметі;
тіркелген жерсеріктік қызмет — жер бетіндегі белгілі бір аймақтарда орналасқан станциялардың, бір немесе бірнеше жерсеріктерін пайдаланатын радиобайланыс қызметі; берілген орналасу орны белгілі бір тіркелген орынды немесе белгілі бір аймақтарда орналасқан кез келген тіркелген орынды көрсетеді; кейбір жағдайларда бұл қызмет жер серіктер арасындағы қызмет те пайдаланылуы мүмкін жерсерігі мен жерсерігі желілерін қамтиды; тіркелген жерсеріктік қызметке басқа да ғарыштық радиобайланыс қызметінің фидер желілері де кіруі мүмкін;
жерсерік аралық қызмет — жасанды жерсеріктердің арасындағы байланысты қамтамасыз ететін радиобайланыс қызметі;
ғарыш пайдалану қызметі — тек қана ғарыш кемелерін пайдалануға, атап айтқанда ғарыш іздеу, ғарыш телеметриясы мен ғарыш телебасқару мақсатына арналған радиобайланыс қызметі. Бұл функциялар әдетте, ғарыш станциясы жұмыс істейтін қызмет шеңберінде ғана қамтамасыз етіледі;
жылжымалы қызмет — жылжымалы және құрлықтағы станциялар немесе жылжымалы станциялар арасындағы радиобайланыс қызметі;
жылжымалы жерсеріктік қызмет (радиобайланыс қызметі) — жылжымалы жер бетіндегі станциялар мен бір немесе бірнеше ғарыш станциялар арасындағы немесе осы қызметті пайдаланатын ғарыш станциялары арасындағы немесе жылжымалы жер бетіндегі станциялар арасындағы бір немесе бірнеше ғарыштық станциялар арқылы жасалынатын радиобайланыс қызметі. Бұл қызметке оның жұмыс істеуіне қажетті фидер желілерін де қамтуы мүмкін;
құрлықтағы жылжымалы қызмет — базалық станциялар мен құрлықтағы жылжымалы станциялар немесе құрлықтағы жылжымалы станциялар арасындағы жылжымалы қызмет;
құрлықтағы жылжымалы жерсеріктік қызмет — жер бетіндегі жылжымалы станциялар құрлықта орналасқан жылжымалы жерсеріктік қызмет;
теңіздегі жылжымалы қызмет — жағадағы станциялар мен кеме станциялары арасындағы жылжымалы қызмет немесе кеме станциялары арасындағы, немесе бір-бірімен өзара әрекеттес кеме ішілік байланыс станциялары; құтқарушы құралдар станциялары мен радиомаяк станциялары - апат орындарын көрсеткіштері де осы қызметке қатыса алады;
теңіздегі жылжымалы жерсеріктік қызмет — жылжымалы жер бетінің станциялары теңіз кемелерінің борттарында орналасқан жылжымалы жерсеріктік қызмет; құтқарушы жабдықтар станциялары мен радиомаяк станциялары - апатқа ұшырау орындарын көрсеткіштер де осы қызметке қатыса алады;
әуедегі жылжымалы қызмет — әуедегі жылжымалы қызметтің тұрақты станциялары мен әуедегі кемелер станциялары арасындағы, немесе құтқару жабдықтары станциялары қатыса алатын әуедегі кемелер станцияларының өз арасындағы жылжымалы қызмет; радиомаяк станциялары - апатқа ұшырау орындарын көрсеткіштер де қауіп пен апатқа ұшыраудың белгілі бір жиіліктерінде осы қызметке қатыса алады;
әуедегі жылжымалы (R)* қызмет — байланыс үшін қор ретінде қалдырылған, негізінен ұлттық немесе халықаралық азаматтық әуе жолдарындағы ұшулар сақтығы мен тұрақтылығына қатысты әуедегі жылжымалы қызмет;
әуедегі жылжымалы (ОR)** қызмет — байланысқа арналған, негізінен ұлттық немесе халықаралық азаматтық әуе жолдарынан бөлек байланыстарды да қамтитын, ұшуларды үйлестіруге қатысты әуедегі жылжымалы қызмет;
әуедегі жылжымалы жерсеріктік қызмет — жылжымалы жер бетінің станциялары әуе кемелерінің борттарында орнатылған жылжымалы жерсеріктік қызмет; құтқарушы жабдықтар станциялары мен радиомаяк станциялары - апатқа ұшырау орындарын көрсеткіштер де осы қызметке қатыса алады;
әуедегі жылжымалы (R)* жерсеріктік қызмет — байланыс үшін қор ретінде қалдырылған, негізінен ұлттық немесе халықаралық азаматтық әуе жолдарындағы ұшулар сақтығы мен тұрақтылығына қатысты жерсеріктік әуедегі жылжымалы қызмет;
әуедегі жылжымалы (ОR)** жерсеріктік қызмет — байланысқа арналған, негізінен ұлттық немесе халықаралық азаматтық әуе жолдарынан бөлек байланыстарды да қамтитын, ұшуларды үйлестіруге қатысты жерсеріктік әуедегі жылжымалы қызмет;
радиохабар тарату қызметі — хабардың таратылуы көпшіліктің тікелей қабылдауына арналған радиобайланыс қызметі. Бұл қызмет дыбыс таратуды, теледидар және басқа түрлі хабарларды таратуды жүзеге асыра алады;
жерсеріктік радиохабар тарату қызметі — ғарыш станцияларымен берілетін немесе таратылатын сигналдарды халықтық тікелей қабылдауына арналған радиобайланыс қызметі. Жерсеріктік радиохабар тарату қызметінде "тікелей қабылдау" ұғымына жеке сияқты, ұжымдық қабылдау да жатады;
радиоанықтама қызметі — радиоанықтау мақсаттарына арналған радиобайланыс қызметі;
радионавигациялық қызмет — радионавигация мақсаттарына арналған радиоанықтама қызметі;
жерсеріктік радионавигациялық қызмет — радионавигация мақсаттарына арналған жерсеріктік радиоанықтама қызметі. Сонымен қатар бұл қызметке, жұмыс атқаруға қажетті фидер жолдары да жатады;
теңіздегі радионавигациялық қызмет — теңіз кемелеріне қызмет көрсету үшін және оларды қауіпсіз пайдалануға арналған радионавигациялық қызмет;
әуедегі радионавигациялық қызмет — әуе кемелеріне қызмет көрсету мен оларды қауіпсіз пайдалануға арналған радионавигациялық қызмет;
әуедегі жерсеріктік радионавигациялық қызмет — жер бетінің станциялары әуе кемелерінің борттарында орналасқан жерсеріктік радионавигациялық қызмет;
радиолокацияльқ қызмет — радиолокация мақсаттарына арналған радиоанықтама қызметі;
метеорологиялық қосалқы қызмет — гидрологияны қоса алғанда метеорологияға пайдаланылатын бақылаулар мен зерттеулердің радиобайланыс қызметі;
жерсеріктік Жерді зерттеу қызметі — жер бетінің станциялары мен бір немесе бірнеше ғарыш станцияларының арасындағы, ғарыш станцияларының арасындағы жолдарды қосатын радиобайланыс қызметі:

3) определения радиослужб:
служба радиосвязи - служба, определенная в настоящем Разделе, включающая передачу, излучение и/или прием радиоволн для определенных целей электросвязи;
фиксированная служба - служба радиосвязи между определенными фиксированными пунктами;
фиксированная спутниковая служба - служба радиосвязи между земными станциями с заданным местоположением, когда используется один или несколько спутников; заданное местоположение может представлять собой определенный фиксированный пункт или любой фиксированный пункт, расположенный в определенных зонах; в некоторых случаях эта служба включает линии спутник-спутник, которые могут также использоваться в межспутниковой службе; фиксированная спутниковая служба может включать также фидерные линии для других служб космической радиосвязи;
межспутниковая служба - служба радиосвязи, обеспечивающая связь между искусственными спутниками;
служба космической эксплуатации - служба радиосвязи, предназначенная исключительно для эксплуатации космических кораблей, в частности, для целей космического слежения, космической телеметрии и космического телеуправления. Эти функции обеспечиваются обычно в рамках службы, в которой работает космическая станция;
подвижная служба - служба радиосвязи между подвижной и сухопутной станциями или между подвижными станциями;
подвижная спутниковая служба (служба радиосвязи) - между подвижными земными станциями и одной или несколькими космическими станциями, или между космическими станциями, используемыми этой службой или между подвижными земными станциями посредством одной или нескольких космических станций. Эта служба может включать также фидерные линии, необходимые для ее работы;
сухопутная подвижная служба - подвижная служба между базовыми станциями и сухопутными подвижными станциями или между сухопутными подвижными станциями;
сухопутная подвижная спутниковая служба - подвижная спутниковая служба, в которой подвижные земные станции расположены на суше;
морская подвижная служба - подвижная служба между береговыми станциями и судовыми станциями, или между судовыми станциями, или между взаимодействующими станциями внутрисудовой связи; станции спасательных средств и станции радиомаяков - указателей места бедствия также могут участвовать в этой службе;
морская подвижная спутниковая служба - подвижная спутниковая служба, в которой подвижные земные станции устанавливаются на борту морских судов; станции спасательных средств и станции радиомаяков-указателей места бедствия также могут участвовать в этой службе;
воздушная подвижная служба - подвижная служба между стационарными станциями воздушной подвижной службы и станциями воздушных судов или между станциями воздушных судов, в которой могут участвовать станции спасательных средств; станции радиомаяков-указателей места бедствия также могут участвовать в этой службе на определенных частотах бедствия и аварии;
воздушная подвижная (R)* служба - воздушная подвижная служба, резервируемая для связи, касающейся безопасности и регулярности полетов, главным образом на национальных или международных гражданских воздушных трассах;
воздушная подвижная (OR)** служба - воздушная подвижная служба, предназначенная для связи, включая связь, касающуюся координации полетов, главным образом вне национальных или международных гражданских воздушных трасс;
воздушная подвижная спутниковая служба - подвижная спутниковая служба, в которой подвижные земные станции устанавливаются на борту воздушного судна; станции спасательных средств и станции радиомаяков-указателей места бедствия также могут участвовать в этой службе;
воздушная подвижная спутниковая (R) служба - воздушная подвижная спутниковая служба, резервируемая для связи, касающейся безопасности и регулярности полетов, главным образом на национальных или международных гражданских воздушных трассах;
воздушная подвижная спутниковая (OR)** служба - воздушная подвижная спутниковая служба, предназначенная для связи, включая связь, касающуюся координации полетов, главным образом вне национальных или международных гражданских воздушных трасс;
радиовещательная служба - служба радиосвязи, передачи которой предназначены для непосредственного приема населением. Эта служба может осуществлять передачи звуков, передачи телевидения или другие виды передач;
радиовещательная спутниковая служба - служба радиосвязи, в которой сигналы, передаваемые или транслируемые космическими станциями, предназначены для непосредственного приема населением. В радиовещательной спутниковой службе термин "непосредственный прием" включает как индивидуальный, так и коллективный прием;
служба радиоопределения - служба радиосвязи для целей радиоопределения;
радионавигационная служба - служба радиоопределения, для целей радионавигации;
радионавигационная спутниковая служба - спутниковая служба радиоопределения, используемая для целей радионавигации. Эта служба может включать также фидерные линии, необходимые для ее работы;
морская радионавигационная служба - радионавигационная служба, предназначенная для обслуживания морских судов и безопасности их эксплуатации;
воздушная радионавигационная служба - радионавигационная служба, предназначенная для обслуживания воздушных судов и безопасности их эксплуатации;
воздушная радионавигационная спутниковая служба - радионавигационная спутниковая служба, в которой земные станции установлены на борту воздушного судна;
радиолокационная служба - служба радиоопределения для целей радиолокации;
вспомогательная служба метеорологии - служба радиосвязи, используемая для метеорологических, включая гидрологические, наблюдений и исследований;
спутниковая служба исследования Земли - служба радиосвязи между земными станциями и одной или несколькими космическими станциями, которая может включать линии между космическими станциями, и в которой:

1) жер серіктеріне орнатылған белсенді және белсенді емес датчиктердің көмегімен алынатын, қоршаған ортаның күйін қоса алғандағы Жердің сипаттамалары мен оның табиғи құбылыстарына қатысты деректер;
2) бұған ұқсас хабарлар Жер бетінде немесе әуедегі орналасқан платформалардан жиналады;
3) мұндай хабарлар тиісті жүйелерге тән жер бетінің станцияларына берілуі мүмкін;
4) платформаларға сұраныс жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл қызметке оның жұмыс істеуіне қажетті фидер жолдары да қосылуы мүмкін.
метеорологиялық жерсеріктік қызмет — метеорологияға қажетті Жерді зерттеудің жерсеріктік қызметі;
стандартты жиіліктер мен уақыт сигналдарының қызметі — белгілі бір жиіліктер, уақыт сигналдары немесе екеуі де жоғары дәлдікте орнатылған ғылыми, техникалық және басқа да мақсаттарда таратуды қамтамасыз ететін, жалпылама қабылдауға арналған радиобайланыс қызметі;
жерсеріктік стандартты жиіліктер мен уақыт сигналдарының қызметі — жер серіктерінде орнатылған ғарыш станцияларын пайдаланатын, стандартты жиіліктер мен уақыт сигналдарының қызметі мақсаттарында да қолданылатын радиобайланыс қызметі. Бұл қызметке оның жұмыс істеуіне қажетті фидер жолдары да қосылуы мүмкін;
ғарыш зерттеу қызметі — ғарыш станциялары мен баска да объектілердің ғарышта ғылым мен техникалық зерттеулер мақсатында қолданылатын радиобайланыс қызметі;
әуесқойлық қызмет — әуесқойлардың, яғни қажетті рұқсаттары бар, радиотехникамен пайда табу үшін емес, тек жеке басының қызығушылығына байланысты айналысатын, өзін-өзі жетілдіруге, өзара байланыс және техникалық зерттеу жүргізу мақсаттарында пайдаланылатын радиобайланыс қызметі;
жерсеріктік әуесқойлық қызмет — жер серіктерінде орналасқан ғарыш станцияларын әуесқойлық қызметі мақсаттарында пайдаланатын радиобайланыс қызметі;
радиоастрономия қызметі — радиоастрономияны пайдалануды жүзеге асыратын қызмет;
қауіпсіздік қызметі — адам өмірін және мүлкінің қауіпсіздігі мақсатында тұрақты немесе уақытша пайдаланылатын кез келген радиобайланыс қызметі
4) радиостанциялар мен жүйелер анықтамалары:
станция — радиобайланыс немесе радиоастрономия қызметін қамтамасыз ететін, белгілі бір жерде қажетті, қосалқы қондырғыларын қоса алғанда бір немесе бірнеше таратқыштар немесе қабылдағыштар не таратқыштар мен қабылдағыштардың жиынтық тобы. Әр станция өзінің атқаратын тұрақты немесе уақытша қызметіне сай топтастырылады;
жер бетіндегі станция — жер бетіндегі радиобайланысты қамтамасыз ететін станция. Осы кестеде, ерекше ескертілмеген жағдайда, кез келген станция жер бетінің станциясы болып есептелінеді;
жердегі станция — Жер бетінде немесе атмосфераның негізгі бөлігінде орналасқан:

1) информация, касающаяся характеристик Земли и ее природных явлений, включая данные по состоянию окружающей среды, получается при помощи активных или пассивных датчиков, устанавливаемых на спутниках Земли;
2) аналогичная информация собирается с платформ, находящихся на Земле или в воздухе;
3) такая информация может быть передана на земные станции, принадлежащие соответствующей системе;
4) может осуществляться запрос платформ;
Эта служба может включать также фидерные линии, необходимые для ее работы;
метеорологическая спутниковая служба - спутниковая служба исследования Земли для нужд метеорологии;
служба стандартных частот и сигналов времени - служба радиосвязи для научных, технических и других целей, обеспечивающая передачу определенных частот, сигналов времени или и тех и других, установленной высокой точности, предназначенных для всеобщего приема;
спутниковая служба стандартных частот и сигналов времени - служба радиосвязи, использующая космические станции, установленные на спутниках Земли, для тех же целей, что и служба стандартных частот и сигналов времени. Эта служба может включать также фидерные линии, необходимые для ее работы;
служба космических исследований - служба радиосвязи, в которой космические корабли или другие объекты в космосе используются для целей научных или технических исследований;
любительская служба - служба радиосвязи для целей самосовершенствования, взаимной связи и технических исследований, осуществляемая любителями, т.е. лицами, имеющими на это должное разрешение и занимающимися радиотехникой исключительно из личного интереса и без извлечения материальной выгоды;
любительская спутниковая служба - служба радиосвязи, использующая космические станции, установленные на спутниках Земли, для тех же целей, что и любительская служба;
радиоастрономическая служба - служба, осуществляющая применение радиоастрономии;
служба безопасности - любая служба радиосвязи, которая используется постоянно или временно в целях безопасности человеческой жизни и имущества.
4) определения радиостанций и систем:
станция - один или несколько передатчиков или приемников, или комбинация передатчиков и приемников, включая вспомогательное оборудование, необходимые в определенном месте для осуществления службы радиосвязи или радиоастрономической службы. Каждая станция классифицируется в соответствии со службой, в которой она действует постоянно или временно;
наземная станция - станция, осуществляющая наземную радиосвязь. В настоящей Таблице, если это не оговаривается особо, любая станция является наземной станцией;
земная станция - станция, расположенная либо на поверхности Земли, либо в основной части атмосферы Земли и предназначенная для связи:

1) бір немесе бірнеше ғарыш станцияларымен;
2) бір немесе бірнеше өзіне ұқсас станциялармен, бір немесе бірнеше шағылыстырғыш жер серіктері немесе аспандағы басқа да объектілердің көмегімен байланысқа арналған станция.
ғарыш станциясы — Жер атмосферасының негізгі бөлігінің шегінен ары жайғасқан немесе сол шектен ары шығуға арналған объектіде орналасқан станция;
құтқару жабдықтарының станциясы — тек қана құтқару мақсаттарына арналған құтқару қайықтарында, салдарында немесе басқа да құтқару құралдарында орнатылған теңіздегі немесе әуедегі жылжымалы қызметтердің жылжымалы станциясы;
тіркелген станция — тіркелген қызмет станциясы;
әуедегі тіркелген станция — әуедегі тіркелген қызмет станциясы;
жылжымалы станция — анықталмаған пункттердегі қозғалыс немесе аялдау кезіндегі жұмыстарға арналған жылжымалы қызмет станциясы;
жылжымалы жер бетінің станциясы — анықталмаған пункттерден қозғалыс немесе аялдаған уақытында жұмысқа арналған жылжымады жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі станциясы;
құрлықтық станция — қозғалыс уақытындағы жұмыстарға арналмаған жылжымалы қызмет станциясы;
жер бетінің құрлықтық станциясы — белгілі бір тіркелген пунктте немесе құрлықтағы белгілі бір аймақта орналасқан жылжымалы жерсеріктік қызметтің фидер жолдарын қамтамасыз ететін тіркелген жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі немесе кейбір жағдайларда жылжымалы жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі станциясы;
базалық станция — құрлықтық жылжымалы қызметтің құрлықтық станциясы;
жер бетіндегі базалық станция — белгілі бір тіркелген пунктте немесе құрлықтың белгілі бір аймағында құрлықтық жылжымалы жерсеріктік қызметтің фидер жолдарымен қамтамасыз ету үшін орналасқан тіркелген жерсеріктік жылжымалы қызметтің немесе, кейбір жағдайларда, құрлықтық жылжымалы жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі станциясы;
құрлықтық жылжымалы станция — жер бетінің географиялық елдер шекаралары немесе құрлықтар арасында ауыса алатын жылжымалы құрлықтық қызметтің жылжымалы станциясы;
құрлықтық жылжымалы жер бетінің станциясы — жер бетінің географиялық елдер шекаралары немесе құрлықтар арасында ауыса алатын құрлықтық жылжымалы жерсеріктік қызметінің жылжымалы жер беті станциясы;
жағалық станция — теңіздегі жылжымалы қызметтің құрлықтық станциясы;
жағалық жер бетіндегі станция — фидер жолдарымен теңіздегі жылжымалы жерсеріктік қызметті қамтамасыз ету үшін белгілі бір тіркелген құрлықтағы пунктте орналасқан тіркелген жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі немесе кейбір жағдайларда теңіздегі жылжымалы жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі станциясы;
кемедегі станция — кеме бортына орналасқан, құтқару жабдықтар станцияларына жатпайтын, бір орында тұрақты бекітілмеген, теңіздегі жылжымалы қызметтің жылжымалы станциясы;
жердегі кеме станциясы — кеме бортына орналасқан теңіздегі жылжымалы жерсеріктік қызметтің жерде орналасқан жылжымалы станциясы;
кеме ішінің байланыс станциясы — кеменің ішкі байланысына арналған немесе кеме мен құтқару қайықтары және құтқару салдарының арасындағы, құтқару жабдықтарының жаттығулары немесе құтқару әрекеттері кезіндегі байланысқа арналған немесе итерілетін және тіркеуге алу кемелерінің байланыстары үшін, сонымен бірге жағаға жақындап, арқандау кездерінде нұсқаулар беру үшін кеме бортына орналасқан теңіздегі жылжымалы қызметтің аз қуатты жылжымалы станциясы;
әуедегі жылжымалы қызметтің тұрақты станциясы — әуедегі жылжымалы қызметтің құрлықтық станциясы. Кейбір жағдайларда, әуедегі жылжымалы қызметтің тұрақты станциясы теңіз кемесінің бортына немесе теңіз платформасына орнатылуы мүмкін;
әуедегі кеме станциясы — әуе кемесінің бортына орнатылған, құтқару жабдықтары станцияларының қатарына жатпайтын, әуедегі жылжымалы қызметтің жылжымалы станциясы;
әуе кемесінің жер бетіндегі станциясы — әуе кемесінің бортына орнатылған, әуедегі жылжымалы жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі жылжымалы станциясы;
радиохабар станциясы — радиохабарларды тарату қызметінің станциясы;
радиоанықтама станциясы — радиоанықтау қызметінің станциясы;
радиомаяк станциясы — сәулеленуі жылжымалы станцияның өзінің торуыл бағытын немесе радиомаяк станциясының бағытына қатынасын анықтайтын радионавигация қызметінің станциясы;
апат орнының радиомаяк-көрсеткіш станциясы — сәулеленуі іздеу мен құтқару әрекеттерін жеңілдететін жылжымалы қызмет станциясы;
апат орнының радиомаяк-көрсеткіш жерсеріктік станциясы — сәулеленуі іздеу мен құтқару әрекеттерін жеңілдететін жылжымалы жерсеріктік қызметтің жер бетіндегі станциясы;
әуесқойлық станция — әуесқойлық қызмет станциясы;
радиоастрономиялық станция — радиоастрономиялық қызмет станциясы;
кемелік апаттық таратқыш — тек қана апаттық жиіліктерінде, апаттық немесе апаттық жағдайларға байланысты, олардың шұғылдығы мен қауіпсіздігіне байланысты пайдаланылатын кемелік таратқыш;
радар — эталондық сигналдарды ізделініп отырған орындардан шағылысқан немесе қайта таратылған радиосигналдармен салыстыра отырып табуға негізделген радиоанықтау жүйесі;
радиолокацияльқ маяк-жауапбергіш (ракон) — навигациялық тіркелген белгімен РЖС-тен (радар) қабылданған сигналмен автоматты түрде сұраныстық радардың экранында қашықтық, торуыл және тануды қамтамасыз ететін деректерді жаңғыртып айырмашылықты сигнал беретін қабылдау-тарату құрылғысы;
стандартты жиіліктер мен уақыт сигналдарының станциясы — стандарт жиіліктер мен уақыт сигналдары қызметінің станциясы;
маркерлік маяк — әуе кемесін өз орнын көрсететін мәліметпен қамтамасыз ететін, тіктен тік өзгеше түрлі радиотолқын сәулесін шығаратын, әуедегі радионавигациялық қызметтің таратқышы;
радиобиіктік өлшегіш — әуе кемесінің немесе ғарыш кемесінің бортына орнатылған, әуе кемесінің немесе ғарыш кемесінің жер немесе басқа да беттен биіктігін өлшейтін радионавигациялық кондырғы;
фидер жолы — ғарыш станциясына дейін немесе кері бағытта, анықталған орында орналасқан, тіркелген жерсеріктік қызметке жатпайтын, ғарыш радиобайланыс туралы ақпарат беретін, жер бетінің станциясынан шығатын радиожол. Анықталған орын белгілі бір белгіленген пунктте немесе анықталған аймақтың шегіндегі кез келген белгіленген пунктте болуы мүмкін;
бөгеуіл — бір немесе бірнеше сәулеленуден, радиациядан немесе индукциядан туындайтын, сапаның кез келген нашарлауынан, қателер мен ақпараттарды жоғалтуға әкелуінен көрінетін, мұндай энергияның болмаған кезінде, олардан арылу мүмкіндігі болатын, радиобайланыс жүйесінің қабылдау кезіндегі күтілмеген энергияның әсері;
Зиянды бөгеуіл — радионавигациялық қызметке немесе басқа да қауіпсіздік қызметтеріне кесірін тигізетін немесе сапаны әжептеуір төмендететін, немесе осы Кестеге сәйкес жұмыс істейтін радиобайланыс қызметін әлденеше рет үзетін немесе қиындататын бөгеуіл.

1) с одной или несколькими космическими станциями;
2) с одной или несколькими подобными ей станциями с помощью одного или нескольких отражающих спутников или других объектов в космосе.
космическая станция - станция, расположенная на объекте, который находится либо находился за пределами основной части атмосферы Земли или предназначен для вывода за эти пределы;
станция спасательного средства - подвижная станция морской подвижной службы или воздушной подвижной службы, предназначенная исключительно для спасательных целей и установленная на спасательной шлюпке, спасательном плоту или другом спасательном средстве;
фиксированная станция - станция фиксированной службы;
воздушная фиксированная станция - станция воздушной фиксированной службы;
подвижная станция - станция подвижной службы, предназначенная для работы во время движения или во время остановок в неопределенных пунктах;
подвижная земная станция - земная станция подвижной спутниковой службы, предназначенная для работы во время движения или во время остановок в неопределенных пунктах;
сухопутная станция - станция подвижной службы, не предназначенная для работы во время движения;
сухопутная земная станция - земная станция фиксированной спутниковой службы или, в некоторых случаях, подвижной спутниковой службы, расположенная в определенном фиксированном пункте или в пределах определенной зоны на суше для обеспечения фидерной линии для подвижной спутниковой службы;
базовая станция - сухопутная станция сухопутной подвижной службы;
базовая земная станция - земная станция фиксированной спутниковой службы или, в некоторых случаях, сухопутной подвижной спутниковой службы, расположенная в определенном фиксированном пункте или пределах определенной зоны на суше, для обеспечения фидерной линии для сухопутной подвижной спутниковой службы;
сухопутная подвижная станция - подвижная станция сухопутной подвижной службы, способная перемещаться по поверхности в пределах географических границ страны или континента;
сухопутная подвижная земная станция - подвижная земная станция сухопутной подвижной спутниковой службы, способная перемещаться по поверхности в пределах географических границ страны или континента;
береговая станция - сухопутная станция морской подвижной службы;
береговая земная станция - земная станция фиксированной спутниковой службы или, в некоторых случаях, морской подвижной спутниковой службы, расположенная в определенном фиксированном пункте на суше для обеспечения фидерной линии для морской подвижной спутниковой службы;
судовая станция - подвижная станция морской подвижной службы, установленная на борту судна, не закрепленного постоянно на одном месте, не являющая станцией спасательного средства;
судовая земная станция - подвижная земная станция морской подвижной спутниковой службы, установленная на борту судна;
станция внутрисудовой связи - маломощная подвижная станция морской подвижной службы, предназначенная для внутренней связи на борту судна или между судном и его спасательными шлюпками и спасательными плотами во время тренировок спасательных средств или при спасательных операциях, или для связи в группе буксируемых или толкаемых судов, а также для передачи указаний по швартовке и причаливанию;
стационарная станция воздушной подвижной службы - сухопутная станция воздушной подвижной службы. В некоторых случаях стационарная станция воздушной подвижной службы может устанавливаться, например, на борту морского судна или на морской платформе;
станция воздушного судна - подвижная станция воздушной подвижной службы, не являющаяся станцией спасательного средства, установленная на борту воздушного судна;
земная станция воздушного судна - подвижная земная станция воздушной подвижной спутниковой службы, расположенная на борту воздушного судна;
радиовещательная станция - станция радиовещательной службы;
станция радиоопределения - станция службы радиоопределения;
радиомаячная станция - станция радионавигационной службы, излучения которой предназначены для того, чтобы дать возможность подвижной станции определить свой пеленг или направление по отношению к радиомаячной станции;
станция радиомаяка - указателя места бедствия: станция подвижной службы, излучения которой предназначены для облегчения операций по поиску и спасанию;
спутниковая станция радиомаяка (указателя места бедствия) - земная станция подвижной спутниковой службы, излучения которой предназначены для облегчения операций по поиску и спасанию;
любительская станция - станция любительской службы;
радиоастрономическая станция - станция радиоастрономической службы;
судовой аварийный передатчик - судовой передатчик, используемый исключительно на частоте бедствия для нужд, связанных с бедствием, срочностью или безопасностью;
радар - система радиоопределения, основанная на сравнении эталонных сигналов с радиосигналами, отраженными или ретранслированными из места, подлежащего определению;
радиолокационный маяк - ответчик (ракон): приемо-передающее устройство, связанное с фиксированной навигационной отметкой, которая при приеме сигнала от РЛС (радара) автоматически передает отличительный сигнал, который может быть воспроизведен на экране запрашивающего радара, обеспечивая получение данных о расстоянии, пеленге и опознавании;
станция стандартных частот и сигналов времени - станция службы стандартных частот и сигналов времени;
маркерный маяк - передатчик в воздушной радионавигационной службе, излучающий радиоволны лучом характерной формы в вертикальном направлении с целью обеспечения воздушного судна информацией относительно его положения;
радиовысотомер - радионавигационное оборудование, установленное на борту воздушного судна или космического корабля, используемое для определения высоты воздушного судна или космического корабля над земной или иной поверхностью;
фидерная линия - радиолиния от земной станции, расположенной в определенном месте, до космической станции или обратно, передающая информацию в службе космической радиосвязи, не являющейся фиксированной спутниковой службой. Определенное место может быть в определенном фиксированном пункте или в любом фиксированном пункте в пределах определенных зон;
помеха - воздействие нежелательной энергии, вызванное одним или несколькими излучениями, радиациями или индукциями, на прием в системе радиосвязи, проявляющееся в любом ухудшении качества, ошибках или потерях информации, которых можно было бы избежать при отсутствии такой нежелательной энергии;
вредная помеха - помеха, которая мешает действию радионавигационной службы или других служб безопасности или серьезно ухудшает качество, затрудняет или неоднократно прерывает работу службы радиосвязи, работающей в соответствии с настоящей Таблицей.

5) ғарышқа қатысты анықтамалар алыс ғарыш — Жерден 2x10 6 км немесе одан артық қашықтықтағы ғарыш кеңістігі;
жер серігі — берілген үлкен массалы денені айналатын, қозғалысы негізінен тұрақты түрде сол дененің тартылыс күшімен анықталатын дене;
шағылыстырғыш жер серігі — радиобайланыс сигналдарға шағылыстыруға арналған жер серігі;
белсенді датчик — Жерсеріктік немесе ғарыш зерттеу қызметіндегі мәліметтерді радиотолқындар тарату мен қабылдау негізінде алатын өлшегіш аспап;
белсенді емес датчик — Жерсеріктік немесе ғарыш зерттеу қызметіндегі мәліметтерді табиғи текті радиотолқындар қабылдау негізінде алатын өлшегіш аспап;
геосинхрондық жер серігі — айналу периоды Жердің өз осімен айналу периодына тең жер серігі;
геостационарлық жер серігі — тура және айналма орбитасы жер экваторы жазықтығында жататын, сондықтан Жермен салыстырғанда қозғалыссыз болатын геосинхрондық жер серігі; жалпылама айтқанда Жермен салыстырғанда шамамен тұрақты тұратын жер серігі;
геостационарлық, жер серіктерінің орбитасы — тура және айналма орбитасы жер экваторы жазықтығында жататын, геосинхрондық жер серігінің орбитасы.
3. Кесте суреттемесі (Радиобайланыс регламентінің кестесі)
Ашық кітаптың сол жақ бетінде Халықаралық электробайланыс одағының (ХЭО) Радиобайланыс Регламентінің жиілік жолақтарын қызметтер бойынша орналастыру және жол асты ескертпелері 1,2 және 3 Аудандарға арнап келтірілген.
Радиобайланыс Регламентінің жиіліктер бөлу Кестесі, әрқайсысы бір-бір ауданға сай, үш бағаннан тұрады. Жиіліктер орналастыру нұсқауы жиіліктер бөлу кестесінің бүкіл енін алуы мүмкін немесе оның бір, әлде екі ғана бағанын қамтуы мүмкін. Бұл сәйкесінше, дүниежүзілік немесе аудандық бөлулерге сәйкес келеді.
Әрбір бөлудің жиіліктер жолағы кестенің сәйкес бөлігінің сол жақ жоғарғы бұрышында көрсетіледі.
Аттары үлкен әріптер мен басылған қызметтер (мысалға, ТІРКЕЛГЕН) бірінші реттік деп аталады.
Аттары кіші әріптер мен басылған қызметтер (мысалға, Жылжымалы) екінші реттік деп аталады.
Екінші реттік қызмет станциялары:
1) жиіліктер тағайындалған немесе келешекте тағайындалатын бірінші реттік қызметтер станцияларына зиянды бөгеуілдер тудырмауы тиіс;
2) жиіліктер тағайындалған немесе келешекте тағайындалатын бірінші реттік қызметтер станцияларынан зиянды бөгеуілдерден қорғанысты талап ете алмайды;
3) бірақ олар, тура сол станцияның өзінен немесе басқа бір екінші реттік, жиіліктері кейінірек тағайындалатын қызмет станцияларынан зиянды бөгеуілдерден қорғанысты талап ете алады.
Бір категория (бірінші, екінші реттік) ішінде қызметтер француз аттарына сәйкес алфавит тәртібімен қойылады. Бір категория деңгейінде, тізімде алып тұрған орыны олардың салыстырмалы артықшылығын көрсетпейді.
Егер, Кесте ішіндегі бөлінуге жақша ішіндегі қосымша қосылатын болса, онда бұл қызметке бөліну көрсетілген жұмыс түрімен шектеледі.
Қызмет аттарынан кейін берілген немесе осы жолақ бөлінген қызметтерге Кесте ішінде көрсетілген ескертпе нөмірлері бүкіл бөлінгенге толығымен қатысты.
Қызмет атының оң жағынан берілген ескертпе нөмірлері тек осы нақты қызметке қатысты.
Кейбір жағдайларда, мәтін аумағын қысқарту мақсатымен, жиіліктер бөлу кестесінің ескертпелеріндегі ел аттары қысқартылған түрде беріледі. Ескертпе қосымшада келтірілген.

5) определения, касающиеся космоса:
дальний космос - космическое пространство на расстояниях от Земли, равных или превышающих 2x106 км;
спутник - тело, обращающееся вокруг данного тела большей массы, движение которого в основном и постоянно определяется силой притяжения этого другого тела;
отражающий спутник - спутник, предназначенный для отражений сигналов радиосвязи;
активный датчик - измерительный прибор в спутниковой службе исследования Земли или в службе космических исследований, посредством которого информация получается за счет передачи и приема радиоволн;
пассивный датчик - измерительный прибор в спутниковой службе исследования Земли или в службе космических исследований, посредством которого информация получается за счет приема радиоволн естественного происхождения;
геосинхронный спутник - спутник Земли, период обращения которого равен периоду вращения Земли вокруг своей оси;
геостационарный спутник - 1) геосинхронный спутник, прямая и круговая орбита которого лежит в плоскости земного экватора и который, таким образом, остается неподвижным относительно Земли; 2) спутник, который остается приблизительно неподвижным относительно Земли;
орбита геостационарных спутников - орбита геосинхронного спутника, прямая и круговая орбита которого находится в плоскости земного экватора.
3. Описание таблицы (Таблица Регламента радиосвязи)
В левой части листа приводится распределение полос частот по службам и номера подстрочных примечаний Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи (МСЭ) для Районов 1, 2 и 3.
Таблица распределения частот Регламента радиосвязи состоит из трех столбцов, каждый из которых соответствует одному из Районов. Указание о распределении частот может занимать всю ширину Таблицы распределения частот или же только один или два из этих трех столбцов, что соответствует распределению на всемирной или региональной основе соответственно.
Полоса частот каждого распределения указывается в левом верхнем углу соответствующей части таблицы.
Службы, названия которых напечатаны прописными буквами (например: ФИКСИРОВАННАЯ), называются первичными.
Службы, названия которых напечатаны строчными буквами (например: Подвижная), называются вторичными.
Станции вторичной службы:
1) не должны причинять вредных помех станциям первичной службы, которым частоты уже присвоены или могут быть присвоены позже;
2) не могут требовать защиты от вредных помех со стороны станций первичной службы, которым частоты уже присвоены или могут быть присвоены позже;
3) могут, однако, требовать защиты от вредных помех со стороны станций той же самой или другой вторичной службы (служб), которой частоты могут быть присвоены позже.
В пределах каждой из категорий (первичная, вторичная) службы приводятся в алфавитном порядке в соответствии с французскими названиями. Занимаемое по списку место не указывает на относительный приоритет в пределах каждой из категорий.
В том случае, если к распределению в Таблице имеется дополнение в скобках, то распределение этой службе ограничивается указанным видом работы.
Номера примечаний, помещенных в Таблице ниже названия службы или служб, которым распределена данная полоса, относятся к этому распределению в целом.
Номера примечаний, помещенных с правой стороны названия службы, относятся лишь к этой конкретной службе.
В некоторых случаях названия стран, указанные в Приложении 1 к Таблице распределения частот, даются в упрощенном виде с целью сокращения текста.

4. Жиілік жолақтарын Қазақстан Республикасы радиоқызметтері арасында бөлу кестесі
Ашық кітаптың оң жақ бөлігінің бірінші (сол жақ) бағанында Қазақстан Республикасы радиоқызметтеріне жиілік жолақтарын бөлу, сонымен қатар, Кестеде жиілік жолақтарын (номиналдарын) Қазақстан Республикасының радиоэлектрондық жабдықтары пайдалануының шарттарын анықтай түсетін жол асты ескертпе нөмірлері келтірілген.
Ескертпелер келесі топтарға бөлінген:
5.nnn - Қазақстан Республикасында міндетті түрде пайдаланылатын Радиобайланыс Регламенті Кестесіне ескертпе;
Кnn - Қазақстан Республикасы радиоқызметтері арасындағы жиіліктер жолағын бөлу Кестесіне ұлттық ескертпелер.
Ескертпе мәтіндері 1 және 2 қосымшаларында берілген.
"Категория" бағанында жиіліктер жолағын пайдалану категориялары көрсетіледі, яғни:
ҮК - Негізінен үкіметтік радиоэлектрондық жабдықтарға пайдалануға арналған жиіліктер жолағы;
АЗ - Негізінен азаматтық (үкіметтік емес) радиоэлектрондық жабдықтарды пайдалануға арналған жиіліктер жолағы;
БР - Үкіметтік және азаматтық радиоэлектрондық жабдықтарды бірге пайдалануына арналған жиіліктер жолағы.
"Ескертпе" бағаны жиіліктер жолағын пайдалану туралы қосымша мағлұматтар енгізуге арналған.
кГц

4. Таблица распределения полос частот между
радиослужбами Республики Казахстан
В правой части листа в первой (левой) колонке приводится распределение по службам в Республике Казахстан, а также номера примечаний Таблицы, в которых уточняются условия использования полос (номиналов) частот радиоэлектронными средствами в РК.
Примечания разделены на следующие серии:
5.nnn - примечания к Таблице Регламента радиосвязи, применение которых обязательно для РК;
Кnn - национальные примечания к Таблице распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан.
Текст примечаний представлен в Приложении 1 и 2.
В колонке "Категория" указывается категория использования полос частот, а именно:
ПР - полоса частот, предназначенная для преимущественного использования радиоэлектронными средствами правительственного назначения;
ГР - полоса частот, предназначенная для преимущественного использования радиоэлектронными средствами гражданского назначения;
СИ - полоса частот, предназначенная для совместного использования радиоэлектронными средствами правительственного и гражданского назначения.
Колонка "Примечания" предназначена для внесения дополнительной информации относительно использования соответствующих полос частот.
кГц

К12 5.92 5.96 5.103
БР
2 000-2 025
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
5.92 5.103
БР
2 025-2 045
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
К13 5.92 5.103
БР
2 045-2 160
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
К13 К14 5.92
БР
2 160-2 170
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.93
БР
2 170-2 173,5
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
2 173,5-2 190,5
ЖЫЛЖЫМАЛЫ (апат және шақыру дабылдары)
К9 5.108 5.109 5.110 5.111
БР

К12 5.92 5.96 5.103
СИ
2 000 - 2 025
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной (R)
5.92 5.103
СИ
2 025 - 2 045
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной (R)
К13 5.92 5.103
СИ
2 045 - 2 160
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной (R)
К13 К14 5.92
СИ
2 160 - 2 170
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
5.93
СИ
2 170 - 2 173,5
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
СИ
2 173,5 - 2 190,5
ПОДВИЖНАЯ (сигналы бедствия и
вызова)
К9 5.108 5.109 5.110 5.111
СИ

РАДИОТАРАТҚЫШ 5.113
4 995-5 003            СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ СИГНАЛДАРЫНЫҢ
ҚЫЗМЕТІ
(5000 кГц)
кГц
3 230-5 003
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
3 230-3 400
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.116
БР
3 400-3 500
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
ҮК
3 500-3 800
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.92
БР
3 800-3 900
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
3 900-3 950
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
ҮК
3 950-4 000
ТІРКЕЛГЕН
РАДИОТАРАТҚЫШ
БР
4 000-4 063
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.127
БР
4 063-4 438
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ТІРКЕЛГЕН К9 К17
5.79А 5.109 5.110 5.128 5.130 5.131 5.132
БР
4 438-4 650
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
К13
БР
4 650-4 700
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
(R)
К18
БР
4 700-4 750
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
БР
4 750-4 850
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К17
БР
4 850-4 995
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
4 995-5 003
СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ
СИГНАЛДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ (5 000 кГц)
БР
кГц
5 003-6 765
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
5 003-5 005            СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ
СИГНАЛДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ
Ғарыш зерттеу қызметі
5 005-5 060            ТІРКЕЛГЕН
РАДИОТАРАТҚЫШ 5.113
5 060-5 250            ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.133
5 250-5 450            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5 450-5 480
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
(OR)
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5 450-5 480
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
(R)
5 450-5 480
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5 480-5 680            ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
5.111 5.115
5 680 - 5 730          ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
5.111 5.115
5 730-5 900
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5 730-5 900
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда
жылжымалы (R)
5 730-5 900
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда
(R)
5 900-5 950            РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134

РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.113
4 995 - 5 003
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И СИГНАЛОВ
ВРЕМЕНИ (5000 кГц)
кГц
3 230 - 5 003
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
3 230 - 3 400
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
5.116
СИ
3 400 - 3 500
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
ПР
3 500 - 3 800
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
5.92
СИ
3 800 - 3 900
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
СИ
3 900 - 3 950
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
ПР
3 950 - 4 000
ФИКСИРОВАННАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
СИ
4 000 - 4 063
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
5.127
СИ
4 063 - 4 438
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К9 К17
5.79А 5.109 5.110 5.128 5.130
5.131 5.132
СИ
4438 - 4650
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной (R)
К13
СИ
4 650 - 4 700
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
К18
СИ
4 700 - 4 750
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
СИ
4 750 - 4 850
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К17
СИ
4 850 - 4 995
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
СИ
4 995 - 5 003
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И
СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
(5 000 кГц)
СИ
кГц
5 003 - 7 450
Распределение по службам
Район 1
Район 2
Район 3
5 003 - 5 005
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
Служба космических исследований
5 005 - 5 060
ФИКСИРОВАННАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.113
5 060 - 5 250
ФИКСИРОВАННАЯ
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
5.133
5 250 - 5 450
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
5 450 - 5 480
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ
ПОДВИЖНАЯ (OR)
СУХОПУТНАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5 450 - 5 480
ВОЗДУШНАЯ
ПОДВИЖНАЯ (R)
5 450 - 5 480
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ
ПОДВИЖНАЯ (OR)
СУХОПУТНАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5 480 - 5 680
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
5.111 5.115
5 680 - 5 730
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
5.111 5.115
5 730 - 5 900
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5 730 - 5 900
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной (R)
5 730 - 5 900
ФИКСИРОВАННАЯ
Подвижная, за
исключением
воздушной подвижной
(R)
5 900 - 5 950
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134

5 060-5 250
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
К17 5.133
БР
5 250-5 450
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
К13 К17
БР
5 450-5 480
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (ОR)
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К13
БР
5 480-5 680
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
5.111 5.115
БР
5 680-5 730
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
5.111 5.115
БР
5 730-5 900
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К13
БР
5 900-5 950
РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К8 5.136
БР
5 950-6 200
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
К8 К19
БР
6 200-6 525
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К9 К18 5.109 5.110 5.130 5.132 5.137
БР
6 525-6 685
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
БР
6 685-6 765
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
БР
6 765-7 000
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛМАЛЫ
5.138 5.138А 5.139
БР
7 000-7 100
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
ТІРКЕЛГЕН К19
БР
7 100-7 200
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
К19 5.141С 5.142
БР
7 200-7 300
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
К19 5.141С 5.142
БР
7 300-7 350
РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
ТІРКЕЛГЕН ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К17 5.143 5.143В
БР
7 350-7 450
РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К17 5.143 5.143В
БР
кГц
7 450-13 360
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
7 450-8 100            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
5.143Е 5.144
8 100-8 195            ТІРКЕЛГЕН
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
8 195-8815             ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.109 5.110 5.132
5.145 5.111
8 815-8 965            ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
8 965-9 040            ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
9 040-9 400            ТІРКЕЛГЕН
9 400-9 500            РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
5.146
9 500-9 900            РАДИОТАРАТҚЫШ
5.147
9 900-9 995            ТІРКЕЛГЕН
9 995 - 10 003         СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ
ДАБЫЛЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ (10 000 кГц)
5.111
10 003-10 005          СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ
ДАБЫЛЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ
Ғарыш зерттеу қызметі
5.111
10 005-10 100          ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
5.111
10 100-10 150          ТІРКЕЛГЕН
Әуесқойлық
10 150-11 175          ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
11 175-11275           ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
11 275 - 11 400        ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
11 400-11 600          ТІРКЕЛГЕН
11 600-11 650          РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
5.146
11 650-12 050          РАДИОТАРАТҚЫШ 5.147
12 050-12 100          РАДИОТАРАТҚЫШ 5.134
5.146
12 100-12 230          ТІРКЕЛГЕН
12 230-13 200          ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.109 5.110 5.132
5.145
13 200-13 260          ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
13 260-13 360          ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
кГц
7 450-13 360
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
7 450-8 100
ТІРКЕЛГЕН
ҚҰРЛЫҚТАҒЫ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К13 К17 5.143Е
БР
8 100-8 195
ТІРКЕЛГЕН
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К17
БР
8 195-8815
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ТІРКЕЛГЕН
К9 К13 К17 К19 5.109 5.110 5.111 5.132 5.145
БР

5 060 - 5 250
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
К17 5.133
СИ
5 250 - 5 450
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
К13 К17
СИ
5 450 - 5 480
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К13
СИ
5 480 - 5 680
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
5.111 5.115
СИ
5 680 - 5 730
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
5.111 5.115
СИ
5 730 - 5 900
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К13
СИ
5 900 - 5 950
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К8 5.136
СИ
5 950 - 6 200
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К8 К19
СИ
6 200 - 6525
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
К9 К18 5.109 5.110 5.130 5.132
5.137
СИ
6 525 - 6 685
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
СИ
6 685 - 6 765
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
СИ
6 765 - 7 000
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
5.138 5.138А 5.139
СИ
7 000 - 7 100
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ СПУТНИКОВАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ К19
СИ
7 100 - 7 200
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К19 5.141С 5.142
СИ
7 200 - 7 300
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К19 5.141С 5.142
СИ
7 300 - 7 350
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К17 5.143 5.143В
СИ
7 350 - 7 450
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К17 5.143 5.143В
СИ
кГц
7 450 - 13 360
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
7 450 - 8 100
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной (R)
5.143Е 5.144
8 100 - 8 195
ФИКСИРОВАННАЯ
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
8 195 - 8 815
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ 5.109 5.110 5.132 5.145 5.111
8 815 - 8 965
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
8 965 - 9 040
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
9 040 - 9 400
ФИКСИРОВАННАЯ
9 400 - 9 500
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134
5.146
9 500 - 9 900
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.147
9 900 - 9 995
ФИКСИРОВАННАЯ
9 995 - 10 003
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
(10 000 кГц) 5.111
10 003 - 10 005
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
Служба космических исследований 5.111
10 005 - 10 100
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R) 5.111
10 100 - 10 150
ФИКСИРОВАННАЯ
Любительская
10 150 - 11 175
ФИКСИРОВАННАЯ
Подвижная, за исключением воздушной подвижной (R)
11 175 - 11 275
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
11 275 - 11 400
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
11 400 - 11 600
ФИКСИРОВАННАЯ
11 600 - 11 650
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134 5.146
11 650 - 12 050
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.147
12 050 - 12 100
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ 5.134 5.146
12 100 - 12 230
ФИКСИРОВАННАЯ
12 230 - 13 200
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ 5.109 5.110 5.132 5.145
13 200 - 13 260
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
13 260 - 13 360
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
кГц
7 450 - 13 360
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
7 450 - 8 100
ФИКСИРОВАННАЯ
СУХОПУТНАЯ ПОДВИЖНАЯ
К13 К17 5.143Е
СИ
8 100 - 8 195
ФИКСИРОВАННАЯ
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
К17
СИ
8 195 - 8 815
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К9 К13 К17 К19 5.109 5.110 5.111
5.132 5.145
СИ

(25 000 кГц)
БР
25 005-25 010
СТАНДАРТТЫ ЖИІЛІКТЕР МЕН УАҚЫТ
СИГНАЛДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ
Ғарыш зерттеу қызметі
БР
25 010-25 070
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
БР
25 070-25 210
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
25 210-25 550
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
БР
25 550-25 670
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
5.149
БР
25 670-26 100
РАДИОТАРАТҚЫШ
К8 К18
АЗ
26 100-26 175
ТЕҢІЗДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.132
БР
26 175-27 500
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.150
БР
МГц
27,5-47
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
27,5-28                ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІ
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
28-29,7                ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
29,7-30,005            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
30,005-30,01           ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (жер серігін тану)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
30,01-37,5             ТІРКЕЛГЕН ЖЫЛЖЫМАЛЫ
37,5-38,25             ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Радиоастрономиялық
5.149
38,25-39,986           ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
39,986-40,02           ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Ғарыш зерттеу қызметі
40,02-40,98            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.150
40,98-41,015           ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Ғарыш зерттеу қызметі
5.160 5.161
41,015-44              ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.160 5.161
44-47                  ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.162 5.162А
МГц
27,5-47
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
27,5-28
ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІ
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
28-29,7
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
К18
БР
29,7-30,005
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
30,005-30,01
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (жер серігін тану)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
БР
30,01-37,5
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
37,5-38,25
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Радиоастрономиялық
5.149
БР
38,25-39,986
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
39,986-40,02
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Ғарыш зерттеу қызметі
БР
40,02-40,98
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.150
БР
40,98-41,015
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Ғарыш зерттеу қызметі
БР
41,015-44
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР

(25 000 кГц)
СИ
25 005 - 25 010
СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ И
СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
Служба космических исследований
СИ
25 010 - 25 070
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
СИ
25 070 - 25 210
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ
СИ
25 210 - 25 550
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
СИ
25 550 - 25 670
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
5.149
СИ
25 670 - 26 100
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
К8 К18
ГР
26 100 - 26 175
МОРСКАЯ ПОДВИЖНАЯ 5.132
СИ
26 175 - 27 500
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
5.150
СИ
МГц
27,5 - 47
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
27,5 - 28
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
28 - 29,7
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ СПУТНИКОВАЯ
29,7 - 30,005
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
30,005 - 30,01
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(опознавание спутника)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
30,01 - 37,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
37,5 - 38,25
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Радиоастрономическая
5.149
38,25 - 39,986
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
39,986 - 40,02
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований
40,02 - 40,98
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.150
40,98 - 41,015
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований
5.160 5.161
41,015 - 44
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.160 5.161
44 - 47
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.162 5.162А
МГц
27,5 - 47
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
27,5 - 28
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ
28 - 29,7
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ СПУТНИКОВАЯ
К18
СИ
29,7 - 30,005
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ
30,005 - 30,01
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(опознавание спутника)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
СИ
30,01 - 37,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ
37,5 - 38,25
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Радиоастрономическая
5.149
СИ
38,25 - 39,986
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ
39,986 - 40,02
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований
СИ
40,02 - 40,98
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.150
СИ
40,98 - 41,015
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований
СИ
41,015 - 44
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ

5.185
87,5-100
РАДИОТАРАТҚЫШ
5.190
87-100
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
РАДИОТАРАТҚЫШ
88-100
РАДИОТАРАТҚЫШ
100-108                РАДИОТАРАТҚЫШ
5.192 5.194
108-117,975            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
5.197 5.197А
117,975-137            ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
5.111 5.200 5.201 5.202
137-137,025            ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш - Жер)
5.208А 5.208В 5.209
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
5.204 5.205 5.206 5.207 5.208
137,025-137,175        ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы жер серіктік (Ғарыш - Жер) 5.208А
5.208В 5.209
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
5.204 5.205 5.206 5.207 5.208
МГц
75,2-137,175
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
75,2 - 87,5
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
РАДИОТАРАТҚЫШ
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К8 К21 5.175 5.179
БР
87,5-100
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
К8 К19 К21
БР
100-104
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К8 К19 К25
БР
108-117,975
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К26 5.197А
ҮК
117,975-137
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (R)
К9 К26 5.111 5.200 5.201
ҮК
137-137,025
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш - Жер)
5.208А 5.208В 5.209
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
К26 К27 5.206 5.208
БР
137,025-137,175
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ (OR)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы жер серіктік (Ғарыш - Жер) 5.208А
5.208В 5.209
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R)
К26 К27 5.206 5.208
БР
МГц
137,175-148
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
137,175-137,825        ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш - Жер)
5.208А 5.208В 5.209
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
(R)
5.204 5.205 5.206 5.207 5.208
137,825-138            ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Ғарыш -
Жер)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН

5.185
87 - 100
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
87,5 - 100
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.190
88 - 100
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
100 - 108
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.192 5.194
108 - 117,975
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
5.197 5.197А
117,975 - 137
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
5.111 5.200 5.201 5.202
137 - 137,025
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (космос-Земля)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля) 5.208А 5.208В
5.209
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (космос-Земля)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
(R)
5.204 5.205 5.206 5.207 5.208
137,025 - 137,175
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (космос-Земля)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (космос-Земля)
Фиксированная
Подвижная спутниковая (космос-Земля) 5.208А 5.208В 5.209
Подвижная, за исключением воздушной подвижной (R)
5.204 5.205 5.206 5.207 5.208
МГц
75,2 - 137,175
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
75,2 - 87,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К8 К21 5.175 5.179
СИ
87,5 - 100
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К8 К19 К21
СИ
100 - 108
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К8 К19 К25
СИ
108 - 117,975
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К26 5.197А
ПР
117,975 - 137
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (R)
К9 К26 5.111  5.200 5.201
ПР
137 - 137,025
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(космос-Земля)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.208А 208В 5.209
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(космос-Земля)
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной
подвижной (R)
К26 К27 5.206 5.208
СИ
137,025 - 137,175
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(космос-Земля)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(космос-Земля)
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ (OR)
Фиксированная
Подвижная спутниковая (космос-Земля) 5.208А
5.208В 5.209
Подвижная, за исключением воздушной
подвижной (R)
К26 К27 5.206 5.208
СИ
МГц
137,175 - 148
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
137,175 - 137,825
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (космос-Земля)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)

223-230
РАДИОТАРАТҚЫШ
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы
К8 К21 К36
БР
230-235
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37
БР
235-267
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37 5.111 5.254 5.256 5.256А
БР
267-272
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Ғарыш пайдалану қызметі (ғарыш - Жер)
К26 К37 5.254 5.257
БР
272-273
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37 5.254
БР
273-312
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37 К38 5.254
БР
312-315
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Жылжымалы жер серіктік (Жер - ғарыш) 5.254
5.255
К26 К37
БР
315-322
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37 5.254
БР
322-328,6
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
К26 К37 5.149
БР
328,6-335,4
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К26 К40 5.258
ҮК
МГц
335,4-410
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
335,4-387              ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.254
387-390                ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Жылжымалы жер серіктік ғарыш - Жер) 5.208А
5.208В
5.254 5.255
390-399,9              ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.254,
399,9-400,05           ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.209 5.224А
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
5.222 5.224В 5.260 5.220
400,05-400,15          ЖЕР СЕРІКТІК СТАНДАРТТЫ СИГНАЛДАР МЕН
УАҚЫТ СИГНАЛДАРЫНЫҢ
ҚЫЗМЕТІ (400,1 МГц)
5.261 5.262
400,15-401             ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯ ҚЫЗМЕТІ
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер) 5.208А
5.208В 5.209
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер) 5.263
Ғарыш пайдалану қызметі (ғарыш - Жер)
5.262 5.264
401-402                ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯ ҚЫЗМЕТІ
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер)
ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Жер - ғарыш)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
402-403                ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯ ҚЫЗМЕТІ
ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (Жер - ғарыш)
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
403-406                ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯ ҚЫЗМЕТІ
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
406-406,1              ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.266 5.267
406,1-410              ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
5.149
МГц
335,4-410
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
335,4-387
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К37 5.254
БР
387-390
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
Жылжымалы жер серіктік (Ғарыш - Жер)
К26 К37 5.208А 5.208В 5.254 5.255
БР
390-399,9
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К26 К30 5.254
БР
399,9-400,05
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - Ғарыш)
5.209 5.224А
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
5.222 5.224В 5.260
К26 К30 5.220
АЗ
400,05-400,15
ЖЕР СЕРІКТІК СТАНДАРТТЫ СИГНАЛДАР МЕН
УАҚЫТ СИГНАЛДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІ (400,1 МГц)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ

223 - 230
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
Фиксированная
Подвижная
К8 К21 К36
СИ
230 - 235
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37
СИ
235 - 267
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37 5.111 5.254 5.256 5.256А
СИ
267 - 272
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Служба космической эксплуатации
(космос-Земля)
К26 К37 5.254 5.257
СИ
272 - 273
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(космос-Земля)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37 5.254
СИ
273 - 312
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37 К38 5.254
СИ
312 - 315
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Подвижная спутниковая
(Земля-космос) 5.254
5.255 К26 К37
СИ
315 - 322
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37 5.254
СИ
322 - 328,6 ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
К26 К37 5.149
СИ
328,6 - 335,4
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К26 К40 5.258
ПР
МГц
335,4 - 410
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
335,4 - 387
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.254
387 - 390
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Подвижная спутниковая (космос-Земля) 5.208А 5.208В
5.254 5.255
390 - 399,9
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.254
399,9 - 400,05
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.209 5.224А
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ 5.222
5.224В 5.260
5.220
400,05 - 400,15
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ ЧАСТОТ
И СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ
(400,1МГц)
5.261 5.262
400,15 - 401
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля) 5.208А
5.208В 5.209
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (космос-Земля)
5.263
Служба космической эксплуатации (космос-Земля)
5.262 5.264
401 - 402
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (космос-Земля)
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(Земля-космос)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
402 - 403
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(Земля-космос)
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
403 - 406
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
406 - 406,1
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.266 5.267
406,1 - 410
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
5.149
МГц
335,4 - 410
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
335,4 - 387
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К37 5.254
СИ
387 - 390
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
Подвижная спутниковая (космос-Земля)
К26 К37 5.208А 5.254 5.255 5.208В
СИ
390 - 399,9
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К26 К30 5.254
СИ
399,9 - 400,05
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.209 5.224А
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ 5.222
5.224В 5.260
К26 К30 5.220
ГР
400,05 - 400,15
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА СТАНДАРТНЫХ
ЧАСТОТ И СИГНАЛОВ ВРЕМЕНИ (400.1 МГц)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ

5.269 5.270 5.271 5.284 5.285 5.286
450-455                ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.209 5.271 5.286 5.286А 5.286В 5.286С 5.286
5.286Е
455-456
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.209 5.271
5.286А 5.286В
5.286С 5.286Е
455-456
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК
(Жер-ғарыш) 5.286А
5.286В 5.286С
5.209
455-456
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С 5.286Е
456-459                ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.271 5.287 5.288
459-460
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С5.286Е
459-460
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР
СЕРІКТІК
(Жер - ғарыш)
5.286А 5.286В 5.286С
5.209
459-460
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С 5.286Е
МГц
410-460
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
410-420
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - ғарыш)
К26 К30 К35 5.268
БР
420-430
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
Радиолокациялық
К26 К30
БР
430-432
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
К26 К30 К36 5.277
БР
432-438
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
К26 К30 К36 5.277 5.282 5.138
БР
438-440
ӘУЕСҚОЙЛЫҚ
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
К26 К30 К36 5.277
БР
440-450
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
Радиолокациялық
К26 К30 5.286
БР
450-455
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
К26 К30 5.209 5.286 5.286А 5.286В 5.286С
БР
455-456
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
К26 К30 5.209 5.286А 5.286В 5.286С
БР
456-459
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.286АА К26 К30 5.287
БР

5.269 5.270 5.271 5.284 5.285 5.286
450 - 455
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.209 5.271 5.286 5.286А 5.286В 5.286С 5.286D
5.286Е
455 - 456
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.209 5.271 5.2.86А
5.286В 5.286С
5.286Е
455 - 456
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
ПОДВИЖНАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.286А
5.286В 5.286С
5.209
455 - 456
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С 5.286Е
456 - 459
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.271 5.287 5.288
459 - 460
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С 5.286Е
459 - 460
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
ПОДВИЖНАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.286А
5.286В 5.286С
5.209
459 - 460
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
5.209 5.271 5.286А
5.286В 5.286С 5.286Е
МГц
410 - 460
Распределение по службам
Категория
Примечания
410 - 420
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(космос-космос)
К26 К30 К35 5.268
СИ
420 - 430
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
Радиолокационная
К26 К30
СИ
430 - 432
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К26 К30 К36 5.277
СИ
432 - 438
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К26 К30 К36 5.277 5.282 5.138
СИ
438 - 440
ЛЮБИТЕЛЬСКАЯ
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
К26 К30 К36 5.277
СИ
440 - 450
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
Радиолокационная
К26 К30 5.286
СИ
450 - 455
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
К26 К30 5.209 5.286 5.286А 5.286В
5.286С
СИ
455 - 456
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
К26 К30 5.209 5.286А 5.286В 5.286С
СИ
456 - 459
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
К26 К30 5.287
СИ

5.312 5.314 5.315
5.316 5.3І6А 5.319
806-890
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.317А
РАДИОТАРАТҚЫШ
5.317 5.318
862-890
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ,
әуедегі жылжымалыны
қоспағанда 5.317А
РАДИОТАРАТҚЬІШ
5.322
5.319 5.323
МГц
460-890
ҚР қызметкері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
460-470
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.286АА
Метеорологиялық жер серіктік (ғарыш - Жер)
К26 К30 5.287 5.289
БР
470-790
РАДИОТАРАТҚЫШ ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К8 К21 К26 К31 К42 К43 5.149 5.306 5.311А
5.312
БР

5.312 5.314 5.315
5.316 5.316А 5.319
806 - 890
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.317А
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.317 5.318
862 - 890
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной
5.317А
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.322
5.319 5.323
МГц
460 - 890
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
460 - 470
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.286АА
Метеорологическая спутниковая
(космос-Земля)
К26 К30 5.287 5.289
СИ
470 - 790
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
К8 К21 К26 К31 К42 К43 5.149 5.306
5.311А 5.312
СИ

қоспағанда 5.317А
Радиолокациялық
5.318 5.325
890-942
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.317А
РАДИОТАРАТҚЫШ
Радиолокациялық
5.320
902-928
ТІРКЕЛГЕН Әуесқойлық
Жылжымалы, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда
5.325А
Радиолокациялық
5.150 5.325 5.326
928-942
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда
5.327 5.317А Радиолокациялық
5.325
942-960
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда
5.317А
РАДИОТАРАТҚЫШ
5.322
5.323
942-960
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.317А
942-960
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.317А
РАДИОТАРАТҚЫШ
960-1 164              ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
5.328
1 164-1 215            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
5.328
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК
(ғарыш - Жер) (ғарыш - ғарыш) 5.328В
5.328А
1 215-1 240            ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ
ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш)
5.328В 5.329 5.329А
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.330 5.331 5.332
1 240-1 300            ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш)
5.328В 5.329 5.329А
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
Әуесқойлық
5.282 5.330 5.331 5.332 5.335 5.335А
МГц
890-1300
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
890-942
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.317А
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
Радиолокациялық
К26 К43 К45 5.323
БР
942-960
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.317А
К26 К43 К45 5.323
БР
960-1 164
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.328
К26 К46 5.327А
ҮК
1 164-1215
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.328
К26 АРР 5.4В06
ҮК
1215-1240
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш) 5.328В 5.329 5.329А
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
К47 5.332
ҮК
1 240-1 300
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш) 5.328В 5.329 5.329А
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
Әуесқойлық
К28 К47 5.282 5.332
ҮК
МГц
1 300-1 525
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
1300-1350              ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.337
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.149 5.337А
1 350-1 400
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.149 5.338 5.338А
5.339
1 350-1400
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.338 А
5.149 5.334 5.339
1 400 - 1 427          ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді емес)
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді емес)
5.340 5.341
1 427-1 429            ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (Жер - ғарыш)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда

подвижной 5.317А
Радиолокационная
5.318 5.325
890 - 942
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.317А
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
Радиолокационная
5.327
902 - 928
ФИКСИРОВАННАЯ
Любительская
Подвижная, за
исключением воздушной
подвижной 5.325А
Радиолокационная
5.150 5.325 5.326
928 - 942
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной
5.317А
Радиолокационная
5.325
942 - 960
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной
5.317А
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.322
5.323
942 - 960
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.317А
942 - 960
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.317А
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.320
960 - 1164
ВОЗДУШНАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.328
1164 - 1215
ВОЗДУШНАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.328
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля) (космос-космос) 5.328В
5.328А
1215 - 1240
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
(космос-космос)
5.328В 5.329 5.329А
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
5.330 5.331 5.332
1240 - 1300
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
(космос-космос)
5.328В 5.329 5.329А
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
Любительская 5.282
5.330 5.331 5.332 5.335 5.335А
МГц
890 - 1 300
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
890 - 942
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной
5.317А
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
Радиолокационная
К26 К43 К45 5.323
СИ
942 - 960
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной
5.317А К26 К43 К45 5.323
СИ
960 - 1164
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.328
К26 К46 5.327А
ПР
1164 - 1215
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.328
К26
ПР
1215 - 1240
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
(космос-космос) 5.328В 5.329
5.329А
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(активная)
К47 5.332
ПР
1240 - 1300
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
(космос-космос) 5.328В 5.329
5.329А
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(активная)
Любительская
К28 К47 5.282 5.332
ПР
МГц
1 300 - 1 525
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
1 300 - 1 350
ВОЗДУШНАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.337
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.149 5.337А
1 350 - 1 400
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.149 5.338 5.338А
5.339
1 350 - 1 400
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ 5.338А
5.149 5.334 5.339
1 400 - 1 427
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(пассивная)
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (пассивная)
5.340 5.341
1 427 - 1 429
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (Земля-космос)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной

5.347А
5.353А 5.351А
Жер серіктік Жерді
зерттеу қызметі
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда
5.341 5.342 5.351
5.354
1 530-1 535
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер) 5.353А
5.351А 5.347А
Жер серіктік Жерді зерттеу қызметі
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы 5.343
5.341 5.351 5.354
1 535-1 559            ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
5.347А 5.351А
5.341 5.351 5.353А 5.354 5.355 5.356 5.357
5.357А 5.359 5.362А
1559-1610              ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш) 5.208В 5.328В 5.329А
5.341 5.362В 5.362С
МГц
1525-1610
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
1 525-1 530
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер)
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
5.347А 5.351А
Жер серіктік Жерді зерттеу қызметі
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.349
5.341 5.354 5.351
БР
1530-1535
ҒАРЫШ ПАЙДАЛАНУ ҚЫЗМЕТІ (ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
5.347А 5.353А 5.351А
Жер серіктік Жерді зерттеу қызметі
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
5.341 5.351 5.354 5.353А
ҮК
1 535-1 544
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
5.347А 5.351А
К57 5.341 5.351 5.353А 5.354 5.356 5.357 5.357А
5.359
ҮК
1 544-1 559
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
5.347А 5.351А
К9 К49 К57 5.341 5.351 5.353А 5.354 5.356 5.357
5.357А 5.359
БР
1559-1610
ТІРКЕЛГЕН
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
(ғарыш - ғарыш) 5.208В 5.328В 5.329А

5.347А
5.351А
5.353А
Спутниковая служба
исследования Земли
Фиксированная
Подвижная, за
исключением
воздушной подвижной
5.341 5.342 5.351
5.354
1 530 - 1 535
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.351А 5.353А
Спутниковая служба исследования Земли
Фиксированная
Подвижная 5.343
5.341 5.351 5.354
1 535 - 1 559
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.351А
5.341 5.351 5.353А 5.354 5.355 5.356 5.357 5.357А
5.359 5.362А
1 559 - 1 610
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
(космос-космос)
5.208В 5.328В 5.329А
5.341 5.362В 5.362С
МГц
1 525 - 1 610
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
1 525 - 1 530
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
(космос-Земля)
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.351А
Спутниковая служба исследования
Земли
ПОДВИЖНАЯ, за исключением
воздушной подвижной 5.349
5.341 5.354 5.351
СИ
1 530 - 1 535
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ
( космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.353А 5.351А
Спутниковая служба исследования
Земли
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
5.341 5.351 5.354 5.353А
ПР
1 535 - 1 544
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.351А
К57 5.341 5.351 5.353А 5.354 5.356
5.357 5.357А 5.359
ПР
1 544 - 1 559
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.347А 5.351А
К9 К49 К57 5.341 5.351 5.353А
5.354 5.356 5.357 5.357А 5.359
СИ
1 559 - 1 610
ФИКСИРОВАННАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
(космос-космос) 5.208В 5.328В
5.329А

5.341 5.351 5.353А 5.354 5.355 5.357А 5.359
5.362А 5.374 5.375 5.376
МГц
1610-1660
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
1 610-1 610,6
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К49 К57 5.341 5.359 5.364 5.366 5.367 5.368
5.371 5.372
БР
1610,6-1 613,8
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
К49 К50 К57 5.149 5.341 5.359 5.364 5.366 5.367
5.368 5.371 5.372
ҮБ
1 613,8-1 626,5
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
Жылжымалы жер серіктік (ғарыш - Жер)
5.347А К49 К57 5.341 5.359 5.364 5.365 5.366
5.367 5.368 5.371 5.372
БР
1 626,5-1 636,5
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А
К36 К49 К57 5.341 5.351 5.353А 5.354 5.359
5.374
БР
1 636,5-1 660
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А
К9 К49 К52 К57 5.341 5.351 5.353А 5.354 5.359
5.357А 5.374 5.375 5.376
БР
МГц
1 660-1 710
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
1660-1660,5            ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК
(Жер -
ғарыш) 5.351А
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
5.149 5.341 5.351 5.354 5.362А 5.376А
1 660,5 - 1 668        РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.149 5.341 5.379 5.379А
1 668-1 668,4          ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А 5.379В 5.379С
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.149 5.341 5.379 5.379А
1 668,4-1 670          ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А 5.379В 5.379С
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
5.149 5.341 5.379D 5.379Е
1 670-1 675            ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
ТІРКЕЛГЕН
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК ҚЫЗМЕТ
(ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш)
5.351А 5.379В
5.341 5.379D 5.379Е 5.380А
1 675-1 690            ҚОСАЛҚЫ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
ТІРКЕЛГЕН
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК ҚЫЗМЕТ
(ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.341
1 690-1 700
ҚОСАЛҚЫ
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ
ҚЫЗМЕТ
МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ
ЖЕР СЕРІКТІК
ҚЫЗМЕТ (ғарыш -
Жер)
ТІРКЕЛГЕН
Жылжымалы, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда

5.341 5.351 5.353А 5.354 5.355 5.357А 5.359
5.362А 5.374 5.375 5.376
МГц
1 610 - 1 660
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
1 610 - 1 610,6
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.351А
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К49 К57 5.341 5.359 5.364 5.366
5.367 5.368 5.371 5.372
СИ
1 610,6 - 1 613,8
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.351А
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
К49 К50 К57 5.149 5.341 5.359
5.364 5.366 5.367 5.368 5.371
5.372
ПР
1 613,8 - 1626,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.351А
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
Подвижная спутниковая
(космос-Земля) 5.347А
К49 К57 5.341 5.359 5.364 5.365
5.366 5.367 5.368 5.371 5.372
СИ
1626,5 - 1636,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.351А
К36 К49 К57 5.341 5.351 5.353А
5.354 5.359 5.374
СИ
1636,5 - 1660
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.351А
К9 К49 К52 К57 5.341 5.351 5.353А
5.354 5.359 5.357А 5.374 5.375
5.376
СИ
МГц
1 660 - 1 710
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
1 660 - 1 660,5
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.351А
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
5.149 5.341 5.351 5.354 5.362А 5.376А
1 660,5 - 1 668
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ
ИССЛЕДОВАНИЙ (пассивная)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
5.149 5.341 5.379 5.379А
1 668 - 1 668,4
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.351А 5.379В 5.379С
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (пассивная)
Фиксированная
Подвижная, за исключением воздушной подвижной
5.149 5.341 5.379 5.379А
1 668,4 - 1 670
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.351А
5.379В 5.379С
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
5.149 5.341 5.379D 5.379Е
1 670 - 1 675
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
ФИКСИРОВАННАЯ
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ
ПОДВИЖНАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.351А
5.379В 5.341 5.379D 5.379Е 5.380А
1 675 - 1 690
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ СЛУЖБА МЕТЕОРОЛОГИИ
ФИКСИРОВАННАЯ
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
5.341
1 690 - 1 700
ВСПОМОГАТЕЛЬНАЯ
СЛУЖБА
МЕТЕОРОЛОГИИ
МЕТЕОРОЛОГИЧЕСКАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
Фиксированная
Подвижная, за
исключением
воздушной подвижной

5.439 5.440
4 400-4 500            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.440А
4 500-4 800            ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер) 5.441
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.440А
МГц
2 700-4 800
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
2 700-2 900
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.337
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.423
ҮК
2 900-3 100
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.424А
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.426
5.425 5.427
ҮК
3 100-3 300
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
Жер серіктік жерді зерттеу қызметі (белсенді)
ҒАРЫШ зерттеу қызметі (белсенді)
5.149
ҮК
3 300-3 400
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.149
ҮК
3 400-3 600
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
Жылжымалы 5.430А
Радиолокациялық
К61
БР
3 600-4 200
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
К61
БР
4 200-4 400
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.438
5.440
ҮК
4 400-4 500
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
4 500-4 800
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер) 5.441
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
БР
МГц
4 800-5 570
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4 800-4 990            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.440А 5.442
Радиоастрономиялық
5.149 5.339 5.443
4 990-5 000            ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
РАДИОАСТРОНОМИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ зерттеу қызметі (белсенді емес)
5.149
5 000-5 010            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер -
ғарыш)
5.367
5 010-5 030            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖЕР СЕРІКТІК (Жер -
ғарыш) (ғарыш - ғарыш)
5.328В 5.443В
5.367
5 030-5 091            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.367
5.444
5 091-5 150            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ӘУЕДЕГІ ЖЫЛЖЫМАЛЫ 5.444В
5.367 5.444 5.444А
5 150-5 250            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш) 5.447А
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.446А 5.446В
5.446 5.446С 5.447 5.447В 5.447С
5 250-5 255            ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ 5.447D
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.446А 5.447F
5.447Е 5.448 5.448А
5 255-5 350            ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.446А 5.447F
5.447Е 5.448 5.448А
5 350-5 460            ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді) 5.448В
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТ (белсенді) 5.448С
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.449
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.448D
5 460-5 470            РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
5.449
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ 5.448D
5.448В
5 470-5 570            ТЕҢІЗДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда

5.439 5.440
4 400 - 4 500
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.440А
4 500 - 4 800
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля) 5.441
ПОДВИЖНАЯ 5.440А
МГц
2 700 - 4 800
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
2 700 - 2 900
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.337
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.423
ПР
2 900 - 3 100
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ 5.424А
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.426
5.425 5.427
ПР
3 100 - 3 300
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Спутниковая служба исследования
Земли (активная)
Служба космических исследований
(активная)
5.149
ПР
3 300 - 3 400
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ 5.149
ПР
3 400 - 3 600
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
Подвижная 5.430А
Радиолокационная К61
СИ
3 600 - 4 200
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ
К61
СИ
4 200 - 4 400
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.438
5.440
ПР
4 400 - 4 500
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ
СИ
4 500 - 4 800
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (космос-Земля)
5.441
ПОДВИЖНАЯ
СИ
МГц
4 800 - 5 570
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
4 800 - 4 990
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ 5.442 5.440А
Радиоастрономическая
5.149 5.339 5.443
4 990 - 5 000
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
РАДИОАСТРОНОМИЧЕСКАЯ
Служба космических исследований (пассивная)
5.149
5 000 - 5 010
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.367
5 010 - 5 030
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
(космос-космос) 5.328В 5.443В
5.367
5 030 - 5 091
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
5.367 5.444
5 091 - 5 150
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
ВОЗДУШНАЯ ПОДВИЖНАЯ 5.444В
5.367 5.444 5.444А
5 150 - 5 250
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос)
5.447А
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
5.446А 5.446В
5.446 5.446С 5.447 5.447В 5.447С
5 250 - 5 255
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ 5.447D
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
5.446А 5.447F
5.447Е 5.448 5.448А
5 255 - 5 350
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной
5.446А 5.447F
5.447Е 5.448 5.448А
5 350 - 5 460
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная) 5.448В
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(активная) 5.448С
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.449
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ 5.448D
5 460 - 5 470
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.449
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ 5.448D
5.448В
5 470 - 5 570
МОРСКАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной подвижной

8 500-10 000
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
8 500-8 550            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.468 5.469
8 550 - 8 650          ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ
ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.468 5.469 5.469А
8 650-8 750            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.468 5.469
8 750-8 850            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.470
5.471
8 850-9 000            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТЕҢІЗДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.472
5.473
9 000-9 200            ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.337
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.471 5.473А
9 200-9 300            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТЕҢІЗДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.472
5.473 5.474
9 300-9 500            РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.427 5.474 5.475 5.475А 5.475В 5.476А
9 500-9 800            ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.476А
9 800-9 900            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
Жер серіктік Жерді зерттеу қызметі (белсенді)
ҒАРЫШ зерттеу қызметі (белсенді)
ТІРКЕЛГЕН
5.477 5.478 5.478А 5.478В
9900-10 000            РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
5.477 5.478 5.479
МГц
8 500-10 000
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
8 500-8 550
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
К19
ҮК
8 550-8 650
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
К19 5.469А
БР
8 650-8 750
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
К19
ҮК
8 750-8 850
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.470
ҮК
8 850-9 000
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТЕҢІЗДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.472
ҮК
9 000-9 200
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.337
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.473А
ҮК
9 200-9 300
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТЕҢІЗДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.472
5.474
ҮК
9 300-9 500
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
5.427 5.474 5.475 5.475А 5.475В 5.476А
ҮК
9 500-9 800
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.476А
ҮК
9 800-9 900
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ТІРКЕЛГЕН
5.479 5.478А 5.478В
ҮК

8 500 - 10 000
Распределение службам
Район 1
Район 2
Район 3
8 500 - 8 550
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.468 5.469
8 550 - 8 650
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
5.468 5.469 5.469А
8 650 - 8 750
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.468 5.469
8 750 - 8 850
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.470
5.471
8 850 - 9 000
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
МОРСКАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.472
5.473
9 000 - 9 200
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.337
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.471 5.473А
9 200 - 9 300
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
МОРСКАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.472
5.473 5.474
9 300 - 9 500
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ (активная)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.427 5.474 5.475 5.475А 5.475В 5.476А
9 500 - 9 800
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
5.476А
9 800 - 9 900
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Спутниковая служба исследования Земли (активная)
Служба космических исследований (активная)
Фиксированная
5.477 5.478 5.478А 5.478В
9 900 - 10 000
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Фиксированная
5.477 5.478 5.479
МГц
8 500 - 10 000
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
8 500 - 8 550
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
К19
ПР
8 550 - 8 650
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ
ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
К19 5.469А
СИ
8 650 - 8 750
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
К19
ПР
8 750 - 8 850
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.470
ПР
8 850 - 9 000
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
МОРСКАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.472
ПР
9 000 - 9 200
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.337
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.473А
ПР
9 200 - 9 300
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
МОРСКАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.472
5.474
ПР
9 300 - 9 500
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
5.427 5.474 5.475 5.475А 5.475В
5.476А
ПР
9 500 - 9 800
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ СЛУЖБА
КОСМИЧЕСКИХ
ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
5.476А
ПР
9 800 - 9 900
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Фиксированная
5.479 5.478А 5.478В
ПР

5.485 5.489
12,2-12,7
ТІРКЕЛГЕН
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда
РАДИОТАРАТҚЫШ
РАДИОТАРАТҚЫШ ЖЕР
СЕРІКТІК
5.492
5.487А 5.488 5.490
12,2-12,5
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР
СЕРІКТІК
(ғарыш - Жер)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда
РАДИОТАРАТҚЫШ
5.484А 5.487
12,5-12,75
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР
СЕРІКТІК
(ғарыш - Жер) 5.484А
(Жер - ғарыш)
5.494 5.495 5.496
12,5 -12,75
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР
СЕРІКТІК
(ғарыш - Жер) 5.484А
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда
РАДИОТАРАТҚЫШ
ЖЕР СЕРІКТІК 5.493
12,7-12,75
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР
СЕРІКТІК
(Жер - ғарыш)
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі
жылжымалыны
қоспағанда
12,75-13,25            ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш) 5.441
ЖЫЛЖЫМАЛЫ
ҒАРЫШ зерттеу қызметтері (алыс ғарыш) (ғарыш -
Жер)
13,25-13,4             ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ
ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.497
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.498А 5.499
13,4-13,75             ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ
ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ 5.501А
Жер серіктік стандарттық жиілік және дәлдік
уақыт
дабылы қызметі (Жер - ғарыш)
5.499 5.500 5.501 5.501В
13,75-14               ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш) 5.484А
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
Жер серіктік жер зерттеу қызметі
Жер серіктік стандарттық жиілік және уақыт
дабылы қызметі (Жер - ғарыш)
ҒАРЫШ зерттеу қызметі
5.499 5.500 5.501 5.502 5.503
ГГц
11,7-14
ҚР қызметтері бойынша бөлу
Категория
Ескертпе
11,7-12,5
ТІРКЕЛГЕН
РАДИОТАРАТҚЫШ
РАДИОТАРАТҚЫШ ЖЕР СЕРІКТІК
ЖЫЛЖЫМАЛЫ, әуедегі жылжымалыны қоспағанда
5.487 5.487А 5.492
БР
12,5-12,75
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (ғарыш - Жер) 5.484А
(Жер - ғарыш)
БР
12,75-13,25
ТІРКЕЛГЕН
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш) 5.441
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ҒАРЫШ зерттеу қызметтері (алыс ғарыш)
(ғарыш - Жер)
БР
13,25-13,4
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
ӘУЕДЕГІ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.497
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ (белсенді)
5.498А
БР
13,4-13,75
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
ЖЕР СЕРІКТІК ЖЕРДІ ЗЕРТТЕУ ҚЫЗМЕТІ
(белсенді)
ҒАРЫШ ЗЕРТТЕУ қызметі 5.501
Жер серіктік стандарттық жиілік және дәлдік уақыт
дабылы қызметі (Жер - ғарыш)
5.501В
БР
13,75-14
ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК (Жер - ғарыш) 5.484А
РАДИОЛОКАЦИЯЛЫҚ
Жер серіктік стандарттық жиілік және уақыт
дабылы
қызметі (Жер - ғарыш)
ҒАРЫШ зерттеу қызметі
Жер серіктік Жерді зерттеу қызметі
5.502 5.503
БР
ГГц
14-15,4
Қызметтер бойынша бөлу
1-аудан
2-аудан
3-аудан
14-14,25               ТІРКЕЛГЕН ЖЕР СЕРІКТІК
(Жер - ғарыш) 5.457А 5.457В
5.484А 5.506 5.506В
РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ 5.504
Жылжымалы жер серіктік (Жер - ғарыш) 5.504С

5.485 5.489
12,2 - 12,7
ФИКСИРОВАННАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением воздушной
подвижной
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
СПУТНИКОВАЯ 5.492
5.487А 5.488 5.490
12,2 - 12,5
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
5.484А 5.487
12,5 - 12,75
ФИКСИРОВАННАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля) 5.484А
(Земля-космос)
5.494 5.495 5.496
12,5 - 12,75
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
СПУТНИКОВАЯ (космос-
Земля) 5.484А
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением
воздушной подвижной
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
СПУТНИКОВАЯ 5.493
12,7 - 12,75
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ
СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос)
ПОДВИЖНАЯ, за
исключением воздушной
подвижной
12,75 - 13,25
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.441
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований (дальний
космос) (космос-Земля)
13,25 - 13,4
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.497
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ (активная)
5.498А 5.499
13,4 - 13,75
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ ЗЕМЛИ
(активная)
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ 5.501А
Спутниковая служба стандартных частот и
сигналов точного времени (Земля-космос)
5.499 5.500 5.501 5.501В
13,75 - 14
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.484А
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Спутниковая служба исследования Земли
Спутниковая служба стандартных частот и
сигналов времени (Земля-космос)
Служба космических исследований
5.499 5.500 5.501 5.502 5.503
ГГц
11,7 - 14
Распределение по службам в РК
Категория
Примечания
11,7 - 12,5
ФИКСИРОВАННАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ
РАДИОВЕЩАТЕЛЬНАЯ СПУТНИКОВАЯ
ПОДВИЖНАЯ, за исключением воздушной
подвижной 5.492
5.487 5.487А
СИ
12,5 - 12,75
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(космос-Земля)
5.484А
(Земля-космос)
СИ
12,75 - 13,25
ФИКСИРОВАННАЯ
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.441
ПОДВИЖНАЯ
Служба космических исследований
(дальний космос) (космос-Земля)
СИ
13,25 - 13,4
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
ВОЗДУШНАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.497
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
(активная) 5.498А
СИ
13,4 - 13,75
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
СПУТНИКОВАЯ СЛУЖБА ИССЛЕДОВАНИЯ
ЗЕМЛИ (активная)
СЛУЖБА КОСМИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
5.501А
Спутниковая служба стандартных
частот и сигналов точного времени
(Земля-космос)
5.501В
СИ
13,75 - 14
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ
(Земля-космос) 5.484А
РАДИОЛОКАЦИОННАЯ
Спутниковая служба стандартных частот
и сигналов времени (Земля-космос)
Служба космических исследований
Спутниковая служба исследования Земли
5.502 5.503
СИ
ГГц
14 - 15,4
Распределение по службам
Район 1
Район 2
Район 3
14 - 14,25
ФИКСИРОВАННАЯ СПУТНИКОВАЯ (Земля-космос) 5.457А
5.457В
5.484А 5.506 5.506В
РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ 5.504
Подвижная спутниковая (Земля-космос) 5.504В

5.53  - 9 кГц-тен төменгі жиіліктерді пайдалануға рұқсат
беретін әкімшіліктер, бұл жағдайда 9 кГц-тен жоғары
жиілік жолақтары бөлінген қызметтерге зиянды кедергілер
тудырмайтын шаралар қолдануы тиіс.
5.54  - 9 кГц-тен төменгі жиіліктерді ғылыми зерттеулер
жүргізуге пайдаланатын әкімшіліктер, бұл зерттеулерді
зиянды кедергілерден қорғау үшін, барлық мүмкін
шараларды пайдалану мақсатымен, бұл туралы мүдделі болуы
мүмкін әкімшіліктерді хабардар етуі тиіс.
5.55  - Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Ресей, Грузия,
Қырғызстан, Тәжікстан және Түрікменстан 14-17 кГц жолағы,
сонымен қатар радионавигациялық қызметке де бірінші
негізде таратылған. (ДРК - 07)
5.56  - 14-19.95 және 20.05-70 кГц жиілік жолақтары бөлінген
қызмет станциялары, ал 1-ауданнан 72-84 кГц және 86-90
кГц жолақтары да, стандартты жиіліктер мен уақыт
сигналдарын бере алады. Мұндай станциялар зиянды
кедергілерден қорғалуы тиіс. Армения, Әзірбайжан,
Беларусь, Болгария, Грузия, Қазақстан, Монғолия,
Өзбекстан, Қырғызстан, Словакия, Чех Республикасы, Ресей,
Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада бұл мақсатта,
басқа жағдайлар тең болғанда, 25 кГц пен 50 кГц
жиіліктері қолданылады. (ДРК-07)
5.57  - 14-19.95 және 20.05-70 кГц (1-ауданда 72-84 кГц және
86-90 кГц) жолақтарын пайдалану теңіздегі жылжымалы
қызметтің жағалық радиотелеграфтық станцияларымен
шектеледі (тек А1А және Ғ1В).
Ерекше жағдайларда, егер қажетті жолақ ені қалыпты
жағдайдағы А1А немесе Ғ1В сәулелену кластарының қаралып
отырған күйдегі жолақтарынан артық болмаса, J2В немесе
J7В сәулелену кластарын пайдалануға рұқсат етіледі.
5.58  - Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Болгария,
Грузия, Қазақстан, Қырғызстан, Ресей, Тәжікстан және
Түрікменстанда 67-70 кГц жолағы, сондай-ақ,
радионавигациялық қызметке де бірінші негізде таратылған.
(ДРК-2000)
5.59  Қызметтің басқа категориясы: Бангладеш және Пәкістанда
тіркелген және теңіздегі жылжымалы қызметтерде 70-72 кГц
және 84-86 кГц жолақтарды бірінші реттік негізде
таратылған. (5.33 бапта қара)
5.60  70-90 кГц (1-ауданда 70-86 кГц) және 110-130 кГц (1
-ауданда 112-130 кГц) жолақтарында импульстік
радионавигациялық жүйелерді пайдалануға болады, егер
олар осы жиілік жолақтары таратылған басқа қызметтерге
зиянды кедергілер тудырмаса.
5.61  Кесте бойынша жұмыс істейтін қызметтерге қатысты
әкімшіліктерден, п. 9.21 бабы бойынша орнатылған
процедурадан өткен келісім шарты алынатын болса,
2-ауданда теңіздегі радионавигациялық қызмет станциялары
70-90кГц және 110-130кГц жиілік жолақтарында орнатыла
және жұмыс істей алады. Бірақ, жоғарыдағы келісімге
сәйкес орнатылған теңіздегі радионавигациялық қызметтерге
тіркелген, теңіздегі жылжымалы және радиолокациялық
қызметтер зиянды кедергілер тудырмауы тиіс.
5.62  90-110 кГц жолақтағы радионавигациялық қызмет
станцияларын пайдаланатын әкімшіліктер, осы станциялар
тудыратын зиянды кедергілерді болдырмау үшін техникалық
және пайдалану сипаттамаларын үйлестіру жұмыстарын
жүргізулері қажет.

5.53  Администрации, разрешающие использование частот ниже 9 кГц,
должны принять меры, чтобы при этом не создавались вредные
помехи службам, которым распределены полосы частот выше 9 кГц.
5.54  Администрации, которые при проведении научных исследований
используют частоты ниже 9 кГц, должны ставить об этом в
известность другие, возможно заинтересованные, администрации,
для того чтобы были приняты все практически возможные меры для
защиты этих исследований от вредных помех.
5.55  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Российской Федерации, Грузии, Кыргызстане, Таджикистане и
Туркменистане полоса частот 14-17 кГц распределена также
радионавигационной службе на первичной основе. (ВКР-07).
5.56  Станции служб, которым распределены полосы частот 14-19,95 кГц
и 20,05-70 кГц, а в Районе 1 также полосы частот 72-84 кГц и
86-90 кГц, могут передавать сигналы стандартных частот и
времени. Такие станции должны ограждаться от вредных помех. В
Армении, Азербайджане, Беларуси, Болгарии, Российской
Федерации, Грузии, Казахстане, Монголии, Кыргызстане, Словакии,
Таджикистане и Туркменистане для этой цели и на тех же условиях
будут использоваться частоты 25 и 50 кГц. (ВКР-07).
5.57  Использование полос 14-19,95 кГц, 20,05-70 кГц и 70-90 кГц
(72-84 кГц и 86-90 кГц в Районе 1) морской подвижной службой
ограничивается береговыми радиотелеграфными станциями (только
А1А и F1B). В исключительных случаях разрешается использовать
излучения классов J2B или J7B, при условии, что необходимая
ширина полосы не будет превышать необходимую ширину полосы,
используемую обычно в рассматриваемых полосах для излучений
классов А1А или F1B.
5.58  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Кыргызстане,
Таджикистане и Туркменистане полоса частот 67-70 кГц
распределена также радионавигационной службе на первичной
основе. (ВКР-2000).
5.59  Другая категория службы: в Бангладеш и Пакистане распределение
фиксированной и морской подвижной службам полос 70-72 кГц и
84-86 кГц произведено на первичной основе (см.п.5.33).
(ВКР-2000).
5.60  В полосах 70-90 кГц (70-86 кГц в Районе 1) и 110-130 кГц
(112-130 кГц в Районе 1) можно использовать импульсные
радионавигационные системы, при условии, что они не будут
создавать вредных помех другим службам, которым распределены
эти полосы частот.
5.61  В Районе 2 станции морской радионавигационной службы могут
устанавливаться и работать в полосах 70-90 кГц и 110-130 кГц
при условии согласия, получаемого по процедуре, установленной
п. 9.21, от администраций, службы которых, работающие в
соответствии с Таблицей, могут быть затронуты. Однако станции
фиксированной, морской подвижной и радиолокационной служб
не должны создавать вредных помех станциям морской
радионавигационной службы, устанавливаемым в соответствии с
вышеуказанным согласием.
5.62  Администрации, которые эксплуатируют станции
радионавигационной службы в полосе 90-110 кГц, должны проводить
координацию технических и эксплуатационных характеристик, чтобы
избежать вредных помех работе, осуществляемой этими станциями.

5.63  Пайдаланылмайды. (ДРК-97)
5.64  Тіркелген қызмет станциялары үшін осы қызметке таратылған
90 және 160 кГц (1-аудандағы 148,5 кГц) арасындағы
жолақтар және теңіздегі жылжымалы қызмет станцияларында
осы қызметке бөлінген 110 және 160 кГц (1-аудандағы
148,5 кГц) арасындағы жолақтарда A1A немесе F1B, А2С,
F3C, F1C немесе F3C класс сәулеленулеріне ғана рұқсат
етілген.
Ерекше жағдайларда, теңіздегі жылжымалы қызмет
станцияларына J2В немесе J7В класс сәулеленулері 110 және
160 кГц (1-ауданда 148,5 кГц) жолақтар аралығында
рұқсат етілген.
5.65  Қызметтің басқа категориясы: Бангладеш, Иранда тіркелген
және теңіздегі жылжымалы қызметтерде 112-117,6 кГц және
126-129 кГц жолақтары бірінші реттік негізде таратылған
(5.33 қара). (ДРК-2000)
5.66  Қызметтің басқа категориясы: Германияда тіркелген және
теңіздегі жылжымалы қызметтерде 115-117,6 кГц жолағы
бірінші реттік негізде (5.33 қара), ал радионавигациялық
қызметке екінші реттік негізде (5.33 қара) таратылған.
5.67  Қосымша таратылу: Монғолия, Қырғызстан және
Түрікменстанда 130-148,5 жолағы, сонымен қатар,
радинавигациялық қызметке екінші реттік негізде
таратылған. Бұл елдер шегінде және олардың арасында бұл
қызмет жұмыс атқаруға бірдей құқықты. (ДРК-07)
5.67А 135,7-137,8 кГц жиіліктерін қолданатын әуесқойлық
қызметі станциясының жоғарғы сәулелену қуаты 1 Вт-тан
(э.и.с.қ.) аспау керек және олар 5.67. бапта келтірілген
елдерде жұмыс істейтін радионавигациялық қызметі
станцияларына зиянды бөгеулер жасамау керек. (ДРК-07)
5.67В 135,7-137,8 кГц жиілік жолағын қолдану Алжир, Египет,
Иран Ислам Республикасы, Ирак, Ливия Араб Джамахириясы,
Ливан, Сирия Араб Республикасы, Судан және Тунис
елдерінде тіркелген қызметімен және теңіздегі жылжымалы
қызметімен шектеледі. 135,7-137,8 кГц жиілік жолағы
жоғарыда айтылған елдерде әуесқойлық қызметінде
қолданылмау керек және осы айтылған мұндай қолданыстар
рұқсат етілген елдерде ескерілуі тиіс. (ДРК-07)
5.68  Ауыстырылымды таратылу: Ангола, Бурунди, Конго
Республикасы, Малави, Руанда және Оңтүстік Африка
Республикасында 160-200 кГц жолағы тіркелген қызметке
бірінші реттік негізде таратылған. (ДРК-03)
5.69  Қосымша таратылу: Сомалиде 200-255 кГц жолағы әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
таратылған.
5.70  Ауыстырылымды таратылу: Ангола, Ботсван, Бурунди,
Оңтүстік Африка Республикасы, Конго Республикасы,
Эфиопия, Кения, Лесото, Мадагаскар, Малави, Мозамбик,
Намибия, Нигерия, Оман, Руанда, Орталық-Африка
Республикасы, Свазиленд, Танзания, Чад, Замбия және
Зимбабведе 200-283,5 кГц жолағы әуедегі радионавигациялық
қызметке бірінші реттік негізде таратылған. (ДРК-07)

5.63  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.64  Станциям фиксированной службы в распределенных этой службе
полосах между 90 и 160 кГц (148,5 кГц в Районе 1) и станциям
морской подвижной службы в распределенных этой службе
полосах между 110 и 160 кГц (148,5 кГц в Районе 1) разрешаются
излучения только классов А1А или F1B, A2C, АЗС, F1C или F3C.
В исключительных случаях станциям морской подвижной службы
разрешаются также излучения классов J2B или J7B в полосах
между 110 и 160 кГц (148,5 кГц в Районе 1).
5.65  Другая категория службы: в Бангладеш распределение
фиксированной и морской подвижной службам полос 112-117,6
кГц и 126-129 кГц произведено на первичной основе (см.п.5.33).
(ВКР-2000).
5.66  Другая категория службы: В Германии распределение
фиксированной и морской подвижной службам полосы 115-117,6
кГц произведено на первичной основе (см.п.5.33) и
радионавигационной службе - на вторичной основе (см.п.5.32).
5.67  Дополнительное распределение: в Монголии, Кыргызстане и
Туркменистане полоса 130-148,5 кГц распределена также
радионавигационной службе на вторичной основе. В пределах этих
стран и между ними эта служба имеет равное право на
функционирование. (ВКР-07).
5.67А Максимальная излучаемая мощность станций любительской службы,
использующих частоты в полосе 135,7-137,8 кГц, не должна
превышать 1 Вт (э.и.и.м.), и они не должны причинять вредных
помех станциям радионавигационной службы, работающим в странах,
перечисленных в п.5.67. (ВКР-07)
5.67В Использование полосы частот 135,7-137,8 кГц в Алжире, Египте,
Исламской Республике Иран, Ираке, Ливийской Арабской
Джамахирии, Ливане, Сирийской Арабской Республике, Судане и
Тунисе ограничено фиксированной службой и морской подвижной
службой. Любительская служба не должна использоваться в
перечисленных выше странах в полосе частот 135,7-137,8 кГц, и
это должно учитываться странами, разрешающими такое
использование. (ВКР-07)
5.68  Заменяющее распределение: в Анголе, Бурунди, Республике Конго,
Малави, Демократической Республике Конго, Руанде и
Южно-Африканской Республике полоса 160-200 кГц распределена
фиксированной службе на первичной основе. (ВКР-03)
5.69  Дополнительное распределение: в Сомали полоса 200-255 кГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе.
5.70  Заменяющее распределение: в Анголе, Ботсване, Бурунди,
Центральноафриканской Республике, Республике Конго, Эфиопии,
Кении, Лесото, Мадагаскаре, Малави, Мозамбике, Намибии,
Нигерии, Омане, Демократической Республике Конго, Руанде,
Южно-Африканской Республике, Свазиленде, Танзании, Чаде,
Замбии и Зимбабве полоса 200-283,5 кГц распределена воздушной
радионавигационной службе на первичной основе. (ВКР-07)

5.71  Ауыстырылымды таратылу: Тунисте 255-283,5 жолағы
радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде таратылған.
5.72  Полярлық әсерлердің ықпалындағы солтүстік - аудандарда
(солтүстікке қарай 60 о ендікте) орналасқан Норвегияның
тіркелген қызмет станцияларына 283,5-490 кГц және
510-526,5 кГц жолақтарда орналасқан төрт жиілікте жұмыс
істеуге рұқсат етілген.
5.73  285-325 кГц (1-аудандағы 283,5-325 кГц) жолағын,
радионавигациялық қызметтегі радиомаяк станцияларына
зиянды кедергілер тудырмаса, қысқа жолақты жүйелерді
пайдалана отырып, теңіздегі радионавигациялық қызметте
қосымша радионавигациялық мәліметтерді таратуға
пайдалануға болады (ДРК-97).
5.74  Қосымша таратылу: 1-аудандағы 285,3-285,7 кГц теңіздегі
радионавигациялық қызметке (радиомаяктан басқа) бірінші
реттік негізде таратылған.
5.75  Қызметтің басқа категориясы: Армения, Әзербайжан,
Беларусь, Ресей Федерациясы, Грузия, Молдова, Қырғызстан,
Тәжікстан, Түрікменстан, Украинада 315-325 кГц жолағы
теңіздегі радионавигациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінеді, егер Балтық теңізінде жиіліктер
тағайындау осы жолақтағы жаңа теңіздегі және әуедегі
радионавигациялық қызметтер станцияларына мүдделі
әкімшіліктер арасында алдын ала кеңеспен шешілсе. (ДРК
-07)
5.76  410 кГц жиілігі теңіздегі радионавигациялық
қызметтеріндегі радиоторуылға арналған. 405-415 кГц
жолағы бөлінген басқа радионавигациялық қызметтер
406,5-413,5 кГц жолағындағы радиоторуылдарға кедергілер
тудырмаулары тиіс.
5.77  Қызметтің басқа категориясы: Австралия, Қытай, Францияның
теңіз ар жағындағы 3-аудандағы елдерінде Индия, Иран
Ислам Республикасы, Жапония, Пәкістан, Папуа-Жаңа Гвинея
және Шри-Ланкада 415-495 кГц жолағы әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінеді. Бұл елдердің әкімшіліктері, қолдан келгенінше
435-495 кГц жолақтағы әуедегі радионавигациялық қызметтер
станциялары кемелік станциялар сигналдарын
бүкілдүниежүзілік негізде (52.39 бапты қара) кеме
станцияларына арналған жиіліктердегі жағалық
станциялардың қабылдауына кедергілер тудырмауы керек.
(ДРК-07)
5.78  Қызметтің баска категориясы: Куба, Америка Құрама
Штаттары мен Мексикада 415-435 кГц жолағы әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.79  415-495 кГц және 505-526,5 кГц (2-аудандағы 505-510 кГц)
жолақтарын пайдалану теңіздегі жылжымалы қызметтегі
радиотелеграфиямен шектеледі.
5.79А 490 кГц, 518 кГц және 4209,5 кГц жиіліктерде жұмыс
істейтін НАВТЕКС қызметінің жағалық станцияларын
орнатқанда, әкімшіліктерге пайдалану сипаттамаларын
үйлестіру Халықаралық теңіздегі ұйымның (ХТҰ)
процедураларына (339 Қарарды қара (Қайта қаралған
ДРК-07)) сәйкес жүргізулері ұсынылады.

5.71  Заменяющее распределение: в Тунисе полоса 255-283,5 кГц
распределена радиовещательной службе на первичной основе.
5.72  Норвежским станциям фиксированной службы, расположенным в
северных зонах (севернее 60 0 северной широты), подверженных
влиянию авроральных возмущений, разрешено продолжать
работать на четырех частотах в полосах 283,5-490 кГц и
510-526,5 кГц.
5.73  В морской радионавигационной службе полоса частот 285-325 кГц
(283,5-325 кГц в Районе 1) может использоваться для передачи
дополнительной навигационной информации с применением
узкополосных методов, при условии что не будут создаваться
вредные помехи станциям радиомаяков, работающим в
радионавигационной службе. (ВКР-97)
5.74  Дополнительное распределение: в Районе 1 полоса 285,3-285,7 кГц
распределена также морской радионавигационной службе (кроме
радиомаяков) на первичной основе.
5.75  Другая категория службы: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Российской Федерации, Грузии, Молдове, Кыргызстане,
Таджикистане, Туркменистане, Украине и в зонах Черного моря
Румынии распределение морской радионавигационной службе
полосы 315-325 кГц произведено на первичной основе, при
условии что в зоне Балтийского моря присвоение частот в этой
полосе новым станциям морской или воздушной
радионавигационной служб должно проводиться при предварительных
консультациях между заинтересованными администрациями. (ВКР-07)
5.76  Частота 410 кГц предназначается для радиопеленгации в морской
радионавигационной службе. Другие радионавигационные
службы, которым распределена полоса 405-415 кГц, не должны
причинять вредных помех радиопеленгации в полосе 406,5-413,5
кГц.
5.77  Другая категория службы: в Австралии, Китае, Французских
заморских территориях в Районе 3, Индии, Исламской Республике
Иран, Японии, Пакистане, Папуа-Новой Гвинее и Шри-Ланке
распределение воздушной радионавигационной службе полосы
415-495 кГц произведено на первичной основе. Администрации
этих стран должны принять все практически возможные меры,
необходимые для обеспечения того, чтобы воздушные
радионавигационные станции в полосе 435-495 кГц не создавали
помех приему береговыми станциями сигналов судовых станций,
передаваемых на частотах, предназначенных для судовых станций
на всемирной основе (см.п.52.39). (ВКР-07)
5.78  Другая категория службы: на Кубе, в Соединенных Штатах
Америки и в Мексике распределение воздушной радионавигационной
службе в полосе 415-435 кГц произведено на первичной основе.
5.79  Использование полос 415-495 кГц и 505-526,5 кГц (505-510 кГц в
Районе 2) морской подвижной службой ограничивается
радиотелеграфией.
5.79А При вводе в действие береговых станций службы НАВТЕКС на
частотах 490 кГц, 518 кГц и 4209,5 кГц администрациям
настоятельно рекомендуется координировать рабочие
характеристики в соответствии с процедурами Международной
морской организации (ИМО) (см. Резолюцию 339 (Пересм. ВКР-07)).
(ВКР-07)

5.80  2-аудандағы 435-495 кГц жолағын әуедегі радионавигациялық
қызметке пайдалану дыбыс хабарларын пайдаланбайтын
бағытталмайтын радиомаяктармен шектеледі.
5.81  Шығарып тасталынған (ДРК-2000)
5.82  490 кГц жиілігі теңіздегі жылжымалы қызметте, жағадағы
станциялармен кемелерге, қысқа жолақты әріпбасушы
телеграф арқылы, тек қана навигациялық және
метеорологиялық ескертулер мен шұғыл ақпараттарды
таратуға пайдаланады. 490 кГц жиілікті пайдалану шарты 31
және 52 баптарында анықталған. Әуедегі радионавигациялық
қызметте 415-495 кГц жолағын пайдалануда әкімшіліктерге
490 кГц жиілікте зиянды кедергілер болдырмауын
қадағалауды ұсынады. (ДРК-07)
5.82А 495-505 кГц жолағын қолдану радиотелеграфиямен шектеледі.
(ДРК-07)
5.82В 495-505 кГц жиілік жолақтарын теңіздегі жылжымалы
қызметімен қатар басқа кызметтерге пайдалануға рұқсат
беретін Әкімшіліктер осы жиілік жолағында жұмыс істейтін
теңіздегі жылжымалы немесе көрші жиілік жолақтарында
үлесі бар, 490 кГц және 518 кГц жиіліктерін пайдалану
шарттары 31 және 52 баптарында анықталған басқа
қызметтерге зиянды кедергілер жасамауын қамтамасыз етеді.
(ДРК-07)
5.83  Шығарып тасталынған.
5.84  518 кГц жиілік жолағын пайдалану шарттары 31 және 52
баптарында анықталған (ДРК-07).
5.85  Пайдаланылмайды.
5.86  525-535 кГц жолақтағы 2-аудандағы радиотаратқыш станция
қуаты күндіз 1 кВт, түнде 250 Вт-тан артпауы керек.
5.87  Қосымша таратылу: Ангола, Ботсвана, Лесото, Малави,
Мозамбик, Намибия, Оңтүстік Африка Республикасы,
Свазиленд және Зимбабведе 526,5-535 кГц жолағы жылжымалы
қызметке, сонымен қатар, екінші реттік негізде таратылған
(ДРК-03)
5.87А Қосымша таратылу: Өзбекстанда 526.5-1606.5 кГц жолағы,
сонымен қатар, радионавигациялық қызметке де бірінші
реттік негізде бөлінген. Мұндай пайдалану, мүдделі
әкімшіліктердің 9.21 бабы бойынша келісім алған Жер
бетінде 1997 жылдың 27 қарашасына қойылған
радиомаяктардың қолдану мерзімімен шектеледі. (ДРК-97)
5.88  Қосымша таратылу: Қытайда 526,5-535 кГц жолағы,
сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке де екінші
реттік негізде бөлінген.
5.89  2-аудандағы 1605-1705 кГц жолағы Аудандық әкімшілік
радиоконференциясы (Рио-де-Жанейро, 1988 жыл) жасаған
Жоспар бойынша радиотаратқыш қызмет станцияларымен
пайдаланылуы керек.
1625-1705 кГц жолағында тіркелген және жылжымалы
қызметтер станцияларына тағайындалатын жиіліктерді
қарағанда, Аудандық әкімшілік радиоконференциясы
(Рио-де-Жанейро, 1988 жыл) жасаған Жоспарда көрсетілген
бөліністер ескерілуі керек.
5.90  1605-1705 кГц жолағында, егер 2-аудандағы белгілі бір
радиотартқыш станция мүддесіне қатысты болса, 1-аудандағы
теңіздегі жылжымалы қызмет станциясының қызмет көрсету
аймағы беттік толқындар таралуымен қамтамасыз ететін
зонамен шектелуі тиіс.
5.91  Қосымша таратылу: Филиппинде және Шри-Ланкада 1606,5-1705
кГц жолағы, сондай-ақ, радиохабар қызметіне де екінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.92  9.21 п. бабы бойынша алынған келісім болса, 1-ауданның
кейбір елдерінде радиоанықтама жүйесі 1606,5-1625 кГц,
1635-1800 кГц, 1850-2160 кГц, 2194-2300 кГц, 2502-2850
кГц және 3500-3800 кГц жолақтарын пайдаланады. Бұл
станциялардың орташа сәулелену қуаты 50 Вт-тан аспауы
тиіс.

5.80  В Районе 2 использование полосы 435-495 кГц воздушной
радионавигационной службой ограничено ненаправленными
радиомаяками, не применяющими речевую передачу.
5.81 (ИСКЛ - ВКР-2000)
5.82  В морской подвижной службе частота 490 кГц должна
использоваться исключительно для передачи береговыми
станциями навигационных и метеорологических предупреждений
и срочной информации для судов посредством узкополосной
буквопечатающей телеграфии. Условия использования частоты
490 кГц определены в Статьях 31 и 52. При использовании полосы
415-495 кГц для воздушной радионавигационной службы
администрациям предлагается следить за тем, чтобы на частоте
490 кГц не создавались вредные помехи. (ВКР-07).
5.82А Использование полосы 495-505 кГц ограничено радиотелеграфией.
(ВКР-07).
5.82В Администрации, разрешающие использование частот в полосе
495-505 кГц другими службами, помимо морской подвижной службы,
обеспечивают, чтобы не создавались вредные помехи морской
подвижной службе в этой полосе частот или службам, имеющим
распределения в соседних полосах частот, учитывая, в частности,
условия использования частот 490 кГц и 518 кГц, которые
определены в Статьях 31 и 52. (ВКР-07).
5.83  (Искл - ВКР-07)
5.84  Условия использования частоты 518 кГц морской подвижной службой
определены в Статьях 31 и 52. (ВКР-07)
5.85  Не использован.
5.86  В Районе 2 в полосе 525-535 кГц мощность несущей
радиовещательных станций не должна превышать 1 кВт в дневное
время и 250 Вт в ночное время.
5.87  Дополнительное распределение: в Анголе, Ботсване, Лесото,
Малави, Мозамбике, Намибии, Южно-Африканской Республике,
Свазиленде и Зимбабве полоса 526,5-535 кГц распределена также
подвижной службе на вторичной основе. (ВКР-03)
5.87А Дополнительное распределение: в Узбекистане полоса 526,5-1606,5
кГц распределена также радионавигационной службе на первичной
основе. Такое использование должно согласовываться с
затронутыми администрациями в соответствии с п.9.21 и
ограничено наземными радиомаяками, находящимися в эксплуатации
на 27 октября 1997 г., до конца их амортизационного
срока. (ВКР-97)
5.88  Дополнительное распределение: в Китае полоса 526,5-535 кГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
вторичной основе.
5.89  В Районе 2 полоса 1605-1705 кГц должна использоваться станциями
радиовещательной службы согласно Плану, установленному
Региональной административной радиоконференцией
(Рио-де-Жанейро, 1988 г.).
При рассмотрении частотных присвоений станциям фиксированной и
подвижной служб в полосе 1625-1705 кГц должны учитываться
выделения, указанные в Плане, установленном Региональной
административной радиоконференцией (Рио-де-Жанейро, 1988 г.).
5.90  В полосе 1605-1705 кГц, в случаях когда затрагивается
какая-либо радиовещательная станция Района 2, зона обслуживания
станций морской подвижной службы Района 1 должна ограничиваться
зоной, обеспечиваемой распространением поверхностной волны.
5.91  Дополнительное распределение: на Филиппинах и в Шри-Ланке
полоса 1606,5-1705 кГц распределена также радиовещательной
службе на вторичной основе. (ВКР-97)
5.92  В некоторых странах Района 1 системы радиоопределения
используют полосы 1606,5-1625 кГц, 1635-1800 кГц, 1850-2160
кГц, 2194-2300 кГц, 2502-2850 кГц и 3500-3800 кГц при условии
согласия, получаемого по п.9.21. Средняя излучаемая мощность
этих станций не должна превышать 50 Вт.

5.93  Қосымша таратылу: Ангола, Армения, Әзербайжан, Белорусь,
Ресей, Грузия, Венгрия, Қазақстан, Латвия, Литва,
Молдова, Моңғолия, Нигерия, Өзбекстан, Польша,
Қырғызстан, Словакия, Чех Республикасы, Тәжікстан, Чад,
Түрікменстан және Украинада 1625-1635 кГц, 1800-1810 кГц
және 2160-2170 кГц жолағы тіркелген және құрылықтағы
жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген,
егер 9.21. бабы бойынша алынған келісім болса. (ДРК-07)
5.94  Пайдаланылмаған.
5.95  Пайдаланылмаған.
5.96  Германия, Армения, Австрия, Әзербайжан, Белорусь, Дания,
Эстония, Ресей, Финляндия, Грузия, Венгрия, Ирландия,
Исландия, Израиль, Қазақстан, Латвия, Лихтенштейн, Литва,
Мальта, Молдова, Норвегия, Өзбекстан, Польша, Қырғызстан,
Словакия, Чех Республикасы, Біріккен Корольдік, Швеция,
Швейцария, Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада
әкімшілік өзінің әуесқойлық қызметіне 200 кГц-ке дейін
1715-1800 кГц және 1850-2000 кГц жолақтарында бөле алады.
Бірақ өзінің әуесқойлық қызметіне осы аралықта жолақтар
бөлгенде, көрші елдердің әкімшіліктерімен кеңес жүргізе
отырып, өздерінің әуесқойлық қызметтерінің басқа елдердің
тіркелген және жылжымалы қызметтеріне зиянды кедергілер
тудырмау бағытына қажетті шаралар қолдануы қажет. Кез
келген әуесқой станциясының орташа қуаты 10 Вт-тан аспауы
тиіс. (ДРК-03)
5.97  3-аудандағы Лоран жүйесі не 1850 кГц, не 1950 кГц
жиілікте сәйкесінше 1825-1875 кГц және 1925-1975 кГц
жолақтарда қамти отырып жұмыс жасайды. 1800-2000 кГц
жолағы бөлінген қалған қызметтер осы жолақтың кез келген
жиілігін пайдалануы мүмкін, егер олар 1850 кГц немесе
1950 кГц жиілікте жұмыс істейтін Лоран жүйесіне зиянды
кедергілер тудырмаса.
5.98  Ауыстырылымды таратылу: Ангола, Армения, Әзербайжан,
Белорусь, Бельгия, Камерун, Конго, Дания, Египет,
Эритрея, Испания, Эфиопия, Ресей, Грузия, Греция, Италия,
Қазақстан, Ливан, Литва, Молдова, Сирия, Қырғызстан,
Сомали, Тәжікстан, Тунис, Түрікменстан, Түркия және
Украинада 1810-1830 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.99  Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Австрия, Ирак, Ливия,
Өзбекстан, Словакия, Румыния, Сербия, Словения, Чад және
Того 1810-1830 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)

5.93  Дополнительное распределение: в Анголе, Армении, Азербайджане,
Беларуси, Российской Федерации, Грузии, Венгрии, Казахстане,
Латвии, Литве, Молдове, Монголии, Нигерии, Узбекистане, Польше,
Кыргызстане, Словакии, Чешской Республике, Таджикистане, Чаде,
Туркменистане и Украине полосы 1625-1635 кГц, 1800-1810 кГц и
2160-2170 кГц распределены также фиксированной и сухопутной
подвижной службам на первичной основе, при условии согласия,
получаемого в соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.94  Не использованы
5.95  Не использованы
5.96  В Германии, Армении, Австрии, Азербайджане, Беларуси, Дании,
Эстонии, Российской Федерации, Финляндии, Грузии, Венгрии,
Ирландии, Исландии, Израиле, Казахстане, Латвии, Лихтенштейне,
Литве, Мальте, Молдове, Норвегии, Узбекистане, Польше,
Кыргызстане, Словакии, Чешской Республике, Соединенном
Королевстве, Швеции, Швейцарии, Таджикистане, Туркменистане и
Украине администрации могут распределять своей любительской
службе до 200 кГц в полосах 1715-1800 кГц и 1850-2000 кГц.
Однако при распределении полос своей любительской службе в этих
пределах администрации должны после предварительных
консультаций с администрациями соседних стран принять такие
меры, какие могут оказаться необходимыми для предотвращения
вредных помех со стороны их любительской службы фиксированной и
подвижной службам других стран. Средняя мощность любой
любительской станции не должна превышать 10 Вт. (ВКР-03)
5.97  В Районе 3 система Лоран работает либо на частоте 1850 кГц,
либо на частоте 1950 кГц, с занимаемыми полосами 1825-1875 кГц
и 1925-1975 кГц, соответственно. Остальные службы, которым
распределена полоса 1800-2000 кГц, могут использовать любую
частоту в этой полосе, при условии что они не будут причинять
вредных помех системе Лоран, работающей на частотах 1850 кГц
или 1950 кГц.
5.98  Заменяющее распределение: в Анголе, Армении, Азербайджане,
Беларуси, Бельгии, Камеруне, Республике Конго, Дании, Египте,
Эритрее, Испании, Эфиопии, Российской Федерации, Грузии,
Греции, Италии, Казахстане, Ливане, Литве, Молдове, Сирийской
Арабской Республике, Кыргызстане, Сомали, Таджикистане,
Тунисе, Туркменистане, Турции и Украине полоса 1810-1830 кГц
распределена фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.99  Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Австрии,
Ираке, Ливийской Арабской Джамахирии, Узбекистане, Словакии,
Румынии, Сербии, Словении, Чаде и Того полоса 1810-1830 кГц
распределена также фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. (ВКР-07)

5.100 1-аудандағы 1810-1830 кГц жолақты, толығымен немесе
жарым-жартылай солтүстікке қарай 40 о солтүстік ендікте
орналасқан елдердің әуесқойлық қызметіне пайдалануға
рұқсат беру, 5.98 және 5.99 п. сәйкес жұмыс істейтін
әуесқойлық қызмет станциялары және басқа да қызмет
станциялары арасында зиянды кедергілер тудырмау бағытына
қажетті шаралар қолдану мақсатымен, 5.98 және 5.99
көрсетілген елдермен кеңес жүргізілгеннен соң ғана
берілуі тиіс.
5.101 Ауыстырылымды таратылу: Бурундий мен Лесотода 1810-1850
кГц жолағы тіркелген және жылжымалы қызметтерге, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізінде
бөлінген.
5.102 Ауыстырылымды таратылу: Боливия, Чили, Мексика, Парагвай,
Перу және Уругвай 1850-2000 кГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті
қоспағанда, радиолокациялық және радионавигациялық
қызметтерге бірінші реттік негізінде бөлінген. (ДРК-07)
5.103 1-аудандағы 1850-2045 кГц, 2194-2498 кГц, 2502-2625 кГц
және 2650-2850 кГц жолақтарында тіркелген және жылжымалы
қызмет станцияларына жиіліктер тағайындағанда
әкімшіліктер теңіздегі жылжымалы қызметтерге қойылатын
талаптарды ескерулері керек.
5.104 1-аудандағы 2025-2045 кГц жолағын қосалқы метеорология
қызметімен пайдалану мұхиттық станция-қалқыма
белгілерімен шектелген.
5.105 1-аудандағы, Гренландияны қоспағанда, радиотелефонда
2065-2107 кГц, жолақты пайдаланатын жағалық және кемелік
станциялар J3E, класты сәулеленуді пайдаланумен
шектеледі, оның үстіне орай жанауыштың шындық қуаты 1
кВт-тан аспауы керек. Пайдалануда: 2065,0 кГц, 2079,0
кГц, 2082,5 кГц, 2086,0 кГц, 2093 кГц, 2096,5 кГц, 2100,0
кГц және 2103,5 кГц тасымал жиіліктерін қолданған дұрыс.
Аргентина мен Уругвайда бұл мақсатта 2068,5 кГц және
2075,5 кГц, тасымал жиіліктерін пайдаланады, ал
2072-2075,5 кГц жолақтағы жиіліктер 52.165 бойынша
ескерілгендей қолданылады.
5.106 2 және 3-аудандарда, теңіздегі жылжымалы қызметке зиянды
кедергілер тудырмаған жағдайда, 2065 және 2107 кГц
жиіліктер аралығы, байланыс тек ұлттық шекаралар
төңірегінде болғанда, орта қуаты 50 Вт-тан аспайтын
тіркелген қызмет станцияларымен пайдаланылады.
Жиіліктерді ұсынғанда Бюроның назарын осы жағдайларға
аудару керек.
5.107 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Эритрея, Эфиопия, Ирак,
Ливия Араб Джамахириясы, Лесото, Сомали және Свазилендте
2160-2170 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы (К), қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген. Бұл қызмет
станцияларының орташа қуаты 50 Вт-тан аспауы тиіс.
(ДРК-03)
5.108 2182 кГц тасымал жиілік радиотелефондағы халықаралық апат
және шақыру жиілігі болып табылады. 2173,5-2190,5 кГц
жолағын пайдалану шарты 31 және 52 баптарында
көрсетілген. (ДРК-07)
5.109 2187,5 кГц, 4207,5 кГц, 6312 кГц, 8414,5 кГц, 2577 кГц

5.100 В Районе 1 разрешение на использование полосы 1810-1830 кГц
любительской службой в странах, расположенных полностью или
частично к северу от 40 0 северной широты, должно даваться
только после консультаций со странами, указанными в пп.5.98 и
5.99, с целью определения необходимых мер, которые следует
принять для предотвращения вредных помех между станциями
любительской службы и станциями других служб, работающих в
соответствии с пп.5.98 и 5.99.
5.101 Заменяющее распределение: в Бурунди и Лесото полоса 1810-1850
кГц распределена фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе.
5.102 Заменяющее распределение: в Боливии, Чили, Мексике, Парагвае,
Перу и Уругвае полоса 1850-2000 кГц распределена фиксированной,
подвижной, за исключением воздушной подвижной, радиолокационной
и радионавигационной службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.103 В Районе 1 при присвоении частот станциям фиксированной и
подвижной служб в полосах 1850-2045 кГц, 2194-2498 кГц,
2502-2625 кГц и 2650-2850 кГц администрации должны иметь в виду
особые требования морской подвижной службы.
5.104 В Районе 1 использование полосы 2025-2045 кГц вспомогательной
службой метеорологии ограничено океанографическими
станциями-буями.
5.105 В Районе 2, за исключением Гренландии, береговые и судовые
станции, использующие радиотелефонию в полосе 2065-2107 кГц,
должны ограничиваться использованием излучений класса J3E,
причем пиковая мощность огибающей не должна превышать 1 кВт.
Предпочтительно, чтобы использовались следующие несущие
частоты: 2065,0 кГц, 2079,0 кГц, 2082,5 кГц, 2086,0 кГц, 2093
кГц, 2096,5 кГц, 2100,0 кГц и 2103,5 кГц. В Аргентине и Уругвае
для этой цели используются также несущие частоты 2068,5 кГц и
2075,5 кГц, а частоты в полосе 2072-2075,5 кГц используются
так, как предусмотрено в п.52.165.
5.106 В Районах 2 и 3, при условии, что не создаются вредные помехи
морской подвижной службе, частоты между 2065 и 2107 кГц могут
использоваться станциями фиксированной службы только для связи
в пределах национальных границ и при средней мощности, не
превышающей 50 Вт. При заявлении частот необходимо обращать
внимание Бюро на эти положения.
5.107 Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Эритрее,
Эфиопии, Ираке, Ливийской Арабской Джамахирии, Лесото, Сомали и
Свазиленде полоса 2160-2170 кГц распределена также
фиксированной и подвижной, за исключением воздушной подвижной
(R), службам на первичной основе. Средняя мощность станций этих
служб не должна превышать 50 Вт. (ВКР-03)
5.108 Несущая частота 2182 кГц является международной частотой
бедствия и вызова в радиотелефонии. Условия использования
полосы 2173,5-2190,5 кГц определены в Статьях 31 и 52.
(ВКР-07)
5.109 Частоты 2187,5 кГц, 4207,5 кГц, 6312 кГц, 8414,5 кГц, 12 577

және 16 804,5 кГц жиіліктері цифрлық таңдамалы шақырудың
халықаралық апаттық және шақыру жиілігі болып табылады.
Бұл жиіліктерді пайдалану шарты 31 бабында көрсетілген.
5.110 2174,5 кГц, 4177,5 кГц, 6268 кГц, 8376,5 кГц, 12 520 кГц
және 16 695 кГц жиіліктері қысқа жолақтық әріпбаспа
телеграфының халықаралық апатқа ұшырау жиілігі болып
табылады. Бұл жиіліктерді пайдалану шарты 31 бабында
көрсетілген.
5.111 2182 кГц, 3023 кГц, 5680 кГц, 8364 кГц және 121,5 МГц
тасымал жиіліктерін және 156,525 МГц, 156,8 МГц, 243 МГц
жиіліктерін сондай-ақ, жер бетіндегі радиобайланыс
қызметінің әрекеттегі процедураларына сәйкес ұшқыштармен
басқарылатын ғарыш кемелерін табу және құтқару үшін
пайдалануға болады. Бұл жиіліктерді пайдалану шарты 31
бабында көрсетілген.
Жоғарыда айтылған жағдай 10 003 кГц, 14 993 кГц және 19
993 кГц, жиіліктеріне де қатысты, бірақ аталған
жағдайлардың әрқайсысындағы сәулелену көрсетілген
жиіліктің ±3 кГц жолағымен шектелуі тиіс. (ДРК-07)
5.112 Ауыстырылымды таратылу: Дания, Мальта, Сербия және
Шри-Ланкада 2194-2300 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.113 2300-2495 кГц (1-аудандағы 2498 кГц), 3200-3400 кГц,
4750-4995 кГц және 5005-5060 кГц жиілік жолақтарын
пайдалану шарттарын радиохабар қызметінің 5.16-5.20, 5.21
және 23.3-23.10 қараңыз.
5.114 Ауыстырылымды таратылу: Дания, Ирак, Мальта және Сербияда
2502-2625 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген (ДРК-07)
5.115 Іздеу және құтқару әрекеттерін үйлестіруге қатысушы
теңіздегі жылжымалы қызмет станцияларында 31 бабына
сәйкес 3023 кГц және 5680 кГц тасымал (эталондық)
жиіліктері пайдалануы мүмкін. (ДРК-07).
5.116 Әкімшіліктер 3155-3195 кГц жолақтарын жалпы бүкіл
дүниежүзілік аз қуатты сымсыз есту аппараттарын
қамтамасыз ету мақсатында пайдалануға рұқсат беруі керек.
Жергілікті кажеттіліктерді қамтамасыз ету үшін
әкімшіліктер бұл аппараттарға қосымша арналарды 3155 кГц
және 3400 кГц аралығындағы жолақтарда тағайындауы тиіс.
3000-нан 4000 кГц аралығындағы жиіліктер индукция
өрістерінің шеңберінде, аз қашықтықтарда жұмыс істейтін
есту аппараттарына арналғанын атап өту керек.
5.117 Ауыстырылымды таратылу: Кот-д'Ивуар, Дания, Египет,
Либерия, Мальта, Сербия, Шри-Ланка және Тогода 3155-3200
кГц жолағы тіркелген және жылжымалы қызметтерге, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде
бөлінген (ДРК-07)
5.118 Қосымша таратылу: Америка Құрама Штаттары, Мексика, Перу
және Уругвайда 3230-3400 кГц жолағы радиолокациялық
қызметке екінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.119 Қосымша таратылу: Гондурас, Мексика және Перуде 3500-3750
кГц жолағы тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген (ДРК-07)

кГц и 16 804,5 кГц являются международными частотами бедствия
для цифрового избирательного вызова. Условия использования
этих частот указываются в Статье 31.
5.110 Частоты 2174,5 кГц, 4177,5 кГц, 6268 кГц, 8376,5 кГц, 12 520
кГц и 16 695 кГц являются международными частотами бедствия для
узкополосной буквопечатающей телеграфии. Условия использования
этих частот указываются в Статье 31.
5.111 Несущие частоты 2182 кГц, 3023 кГц, 5680 кГц, 8364 кГц и
частоты 121,5 МГц, 156,525 МГц, 156,8 МГц и 243 МГц можно также
использовать в соответствии с действующими процедурами для
наземных служб радиосвязи для операций по поиску и спасанию
пилотируемых космических кораблей. Условия использования этих
частот определены в Статье 31.
То же самое относится к частотам 10 003 кГц, 14 993 кГц и
19 993 кГц, однако в каждом из этих случаев излучения должны
быть ограничены полосой ±3 кГц относительно указанной частоты.
(ВКР-07)
5.112 Заменяющее распределение: в Дании, Мальте, Сербии и Шри-Ланке
полоса 2194-2300 кГц распределена фиксированной и подвижной, за
исключением воздушной подвижной, службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.113 В отношении условий использования полос 2300-2495 кГц (2498 кГц
в Районе 1) 3200-3400 кГц, 4750-4995 кГц и 5005-5060 кГц
радиовещательной службой см.пп.5.16-5.20, 5.21 и 23.3-23.10.
5.114 Заменяющее распределение: в Дании, Ираке, Мальте и Сербии
полоса 2502-2625 кГц распределена фиксированной и подвижной, за
исключением воздушной подвижной, службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.115 Станции морской подвижной службы, участвующие в
координированных операциях по поиску и спасанию, могут также
использовать несущие (эталонные) частоты 3023 кГц и 5680 кГц в
соответствии со Статьей 31. (ВКР-07)
5.116 Администрации должны разрешать использовать полосу 3155-3195
кГц для обеспечения общего для всего мира канала для маломощных
беспроводных слуховых аппаратов. Для удовлетворения местных
потребностей дополнительные каналы для этих аппаратов
администрации могут присваивать в полосах между 3155 кГц и
3400 кГц.
Необходимо отметить, что частоты в диапазоне от 3000 до
4000 кГц подходят для слуховых аппаратов, которые рассчитаны на
работу на короткие расстояния, в пределах поля индукции.
5.117 Заменяющее распределение: в Кот-д'Ивуаре, Дании, Египте,
Либерии, Мальте, Сербии, Шри-Ланке и Того полоса 3155-3200 кГц
распределена фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.118 Дополнительное распределение: в Соединенных Штатах Америки,
Мексике, Перу и Уругвае полоса 3230-3400 кГц распределена также
радиолокационной службе на вторичной основе. (ВКР-03)
5.119 Дополнительное распределение: в Гондурасе, Мексике и Перу
полоса 3500-3750 кГц распределена также фиксированной и
подвижной службам на первичной основе. (ВКР-07)

5.120 (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.121 Пайдаланылмаған.
5.122 Ауыстырылымды таратылу: Боливия, Чили, Эквадор, Парагвай,
Перу және Уругвайда 3750—4000 кГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті
қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген (ДРК-07).
5.123 Қосымша таратылу: Ботсван, Лесото, Малави, Мозамбик,
Намибия, Оңтүстік-Африка Республикасы, Свазиленд, Замбия
және Зимбабведе 3900-3950 кГц жолағы 9.21. бабы бойынша
тұтынушының келісімімен бірінші реттік негізде радиохабар
тарату қызметіне бөлінген.
5.124 (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.125 Қосымша таратылу: Гренландияда 3950-4000 кГц радиохабар
тарату қызметіне бірінші реттік негізде бөлінген. Бұл
жолақтарда қызмет істейтін радиотаратқыш станцияларының
қуаты бұл елдің ұлттық қызметтеріне қажетті қуаттан
аспауы керек/және еш уақытта 5 кВт-тан аспауы керек.
5.126 3-аудандағы 3995-4005 кГц жолағы бөлінген қызмет
станциялары стандартты жиіліктер мен уақыт сигналдарын
бере алады.
5.127 4000-4063 кГц жолақ жиіліктерін теңіздегі жылжымалы
қызметтерде пайдалану кемелік радиотелефондық
станцияларымен шектеледі. (17 Қосымшаны және 52.220 бабын
қара).
5.128 4063—4123 кГц және 4130-4438 кГц жолақтағы жиіліктер
ерекше жағдайларда, байланысты өздері орналасқан елдердің
шекараларында қамтамасыз ететін және орташа қуаты 50
Вт-тан аспайтын тіркелген қызмет станцияларында
пайдаланыла алады да, олар теңіздегі жылжымалы
қызметтерге кедергілер тудырмауы тиіс, Бұдан басқа
Ауғанстан, Аргентина, Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Ботсван, Буркина-Фасо, Орталық-Африка Республикасы,
Қытай, Ресей Федерациясы, Грузия, Индия, Қазақстан, Мали,
Нигер, Қырғызстан, Тәжікстан, Чад, Түрікменстан және
Украинда 4063-4123 кГц, 4130-4133 кГц және 4408-4438 кГц
жолақтарында орташа қуаты 1 кВт-тан аспайтын жағадан
кемінде 600 км орналасқан тіркелген қызмет станциялары
жұмыс істей алады, егер теңіздегі жылжымалы қызметке
зиянды кедергілер тудырмайтын болса (ДРК-07).
5.129 Шығарып тасталынған.
5.130 4125 кГц және 6215 кГц тасымал жиіліктерін пайдалану
шарттары 31 және 52 баптарында көрсетілген. (ДРК-07).
5.131 4209,5 кГц жиілігі жағалық станциялар мен тек қана
метеорологиялық және навигациялық ескертулер мен жедел
ақпараттарды кемелерге қысқа жолақты әріпбасу тәсілімен
жеткізу үшін пайдаланылады. (ДРК-97)
5.132 4210 кГц, 6314 кГц, 8416,5 кГц, 12 579 кГц, 16 806,5 кГц,
19 680,5 кГц, 22 376 кГц және 26100,5 кГц жиіліктері
теңіздегі қауіпсіздік аппараттарын таратудың халықаралық
жиіліктері болып табылады (МSІ) (17 Қосымшаны қара).

5.120 (ИСКЛ - ВКР-2000)
5.121 Не использован.
5.122 Заменяющее распределение: в Боливии, Чили, Эквадоре, Парагвае,
Перу и Уругвае полоса 3750-4000 кГц распределена фиксированной
и подвижной, за исключением воздушной подвижной, службам на
первичной основе. (ВКР-07)
5.123 Дополнительное распределение: в Ботсване, Лесото, Малави,
Мозамбике, Намибии, Южноафриканской Республике, Свазиленде,
Замбии и Зимбабве полоса 3900-3950 кГц распределена также
радиовещательной службе на первичной основе при условии
согласия, получаемого по п.9.21.
5.124 (ИСКЛ - ВКР-2000)
5.125 Дополнительное распределение: в Гренландии полоса 3950-4000 кГц
распределена также радиовещательной службе на первичной основе.
Мощность работающих в этой полосе радиовещательных станций не
должна превышать такую мощность, которая необходима для
национального обслуживания, и ни в коем случае не должна
превышать 5 кВт.
5.126 В Районе 3 станции тех служб, которым распределена полоса
3995-4005 кГц, могут передавать стандартные частоты и сигналы
времени.
5.127 Использование полосы 4000-4063 кГц морской подвижной службой
ограничивается судовыми радиотелефонными станциями (см.п.52.220
и Приложение 17).
5.128 Частоты в полосах 4063-4123 кГц и 4130-4438 кГц могут в особых
случаях использоваться станциями фиксированной службы, которые
поддерживают связь только в границах той страны, где они
расположены, со средней мощностью не выше 50 Вт, при условии
что морской подвижной службе не будут причиняться вредные
помехи. Кроме того, в Афганистане, Аргентине, Армении,
Азербайджане, Беларуси, Ботсване, Буркина-Фасо,
Центральноафриканской Республике, Китае, Российской Федерации,
Грузии, Индии, Казахстане, Мали, Нигере, Кыргызстане,
Таджикистане, Чаде, Туркменистане и Украине в полосах 4063-4123
кГц, 4130-4133 кГц и 4408-4438 кГц могут работать станции
фиксированной службы со средней мощностью не выше 1 кВт, при
условии что они расположены по крайней мере в 600 км от берега
и при условии, что они не будут создавать вредных помех морской
подвижной службе. (ВКР-07)
5.129 Исключен.
5.130 Условия использования несущих частот 4125 кГц и 6215 кГц
определены в Статьях 31 и 52. (ВКР-07)
5.131 Частота 4209,5 кГц используется исключительно для передачи
береговыми станциями метеорологических и навигационных
предупреждений и срочной информации судам с помощью методов
узкополосного буквопечатания. (ВКР-97)
5.132 Частоты 4210 кГц, 6314 кГц, 8416,5 кГц, 12 579 кГц, 16 806,5
кГц, 19 680,5 кГц, 22 376 кГц и 26100,5 кГц являются
международными частотами для передачи информации безопасности
на море (MSI) (см. Приложение 17).

5.133 Басқа қызмет категориясы: Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Ресей Федерациясы, Грузия, Қазақстан, Латвия, Литва,
Өзбекстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Түрікменстан және
Украинда 5130-5250 кГц жолағы тіркелген және жылжымалы
қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген (5.33 бабын қара).
(ДРК-07).
5.134 5900-5950 кГц, 7300-7350 кГц, 9400-9500 кГц, 11 600-11
650 кГц, 12 050-12 100 кГц, 13 570-13 600 кГц, 13 800-13
870 кГц, 15 600-15 800 кГц, 17 480-17 550 кГц және 18
900-19 020 кГц жолақтарын радиохабар тарату қызметіне
қолдану 12 баппен сәйкес жүзеге асырылады. 517 Қарарға
сәйкес, әкімшіліктерге бұл жолақтарды цифрлы модуляциялы
сәулеленуді енгізуге жағдай жасау үшін қолдану ұсынылады.
(Қайта қарал. ДРК-07).
5.135 (Шығарып тасталынған ДРК-97)
5.136 Қосымша таратылу: 5900-5950 кГц жолағы келесі
қызметтердің станцияларымен пайдаланулары мүмкін, егер
байланысты тек орналасқан елдің шекарасында: тіркелген
қызметке (барлық үш - ауданда), құрылықтағы жылжымалы
қызметке (1-ауданда), жылжымалы, әуедегі жылжымалыны
қоспағанда (R), радиохабар тарату қызметіне зиянды
кедергілер тудырмаған жағдайда. Бұл қызметтерге
жиіліктерді пайдаланғанда әкімшіліктер қажетті ең төменгі
қуатты пайдаланулары керек және радиохабар қызметтерінің
радиобайланыс Регламентіне сай жарияланатын маусымдық
жиілік пайдалануларын ескеруі қажет.
5.137 6200-6213,5 кГц және 6220,5-6525 кГц жолақтары ерекше
жағдайларда байланысты өздері орналасқан елдердің
шекараларында ғана қамтамасыз ететін және орташа қуаты 50
Вт-тан аспайтын тіркелген қызмет станцияларында
пайдаланыла алады да, олар теңіздегі жылжымалы
қызметтерге зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. Бұл
жиіліктерді жарияларда Бюроның назары жоғарыда аталған
шартта болуы керек.
5.138 Келесі жолақтар:
6765-6795 кГц (орталық жиілік 6780 кГц),
433,05-434,79 МГц (орталық жиілік 433,92 МГц)
1-аудандағы,
5.280 п. Көрсетілген елдерді есептемегенде,
61-61,5 (орталық жиілік 61,25 ГГц),
122-123 ГГц (орталық жиілік 122,5 ГГц),
244-246 ГГц (орталық жиілік 245 ГГц)
өнеркәсіптік, ғылыми және медициналық (ӨҒМ) қолдануларға
арналған. Бұл жолақтарды ӨҒМ-да пайдалану әкімшіліктің
арнайы рұқсатымен, радиобайланыс қызметтеріне қатысы бар
басқа әкімшіліктердің келісімімен жасалынуы керек. Осы
тәртіптерді пайдаланатын әкімшіліктер ХЭҮ-Р-дың осыған
сәйкес соңғы Ұсыныстарын ескеруі керек.

5.133 Другая категория службы: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Латвии, Литве,
Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и
Украине полоса 5130-5250 кГц распределена подвижной, за
исключением воздушной подвижной, службе на первичной основе
(см.п.5.33). (ВКР-07)
5.134 Использование полос 5900-5950 кГц, 7300-7350 кГц, 9400-9500
кГц, 11 600-11 650 кГц, 12 050-12 100 кГц, 13 570-13 600 кГц,
13 800-13 870 кГц, 15 600-15 800 кГц, 17 480-17 550 кГц и
18 900-19 020 кГц радиовещательной службой осуществляется в
соответствии с процедурой Статьи 12. Администрациям
настоятельно рекомендуется использовать эти полосы, чтобы
способствовать внедрению излучений с цифровой модуляцией в
соответствии с положениями Резолюции 517 (Пересм. ВКР-07)
(ВКР-07)
5.135 (ИСКЛ - ВКР-97)
5.136 Дополнительное распределение: Частоты в полосе 5900-5950 кГц
могут использоваться станциями следующих служб, которые
поддерживают связь только в границах той страны, где они
расположены: фиксированной службы (во всех трех Районах),
сухопутной подвижной службы (в Районе 1), подвижной, за
исключением воздушной подвижной (R), службы (в Районах 2 и 3),
при условии что радиовещательной службе не будут причиняться
вредные помехи. При использовании частот для этих служб
администрации настоятельно призываются применять минимальную
необходимую мощность и учитывать использование частот
радиовещательной службой по сезонам, публикуемое в соответствии
с Регламентом радиосвязи. (ВКР-07)
5.137 Полосы 6200-6213,5 кГц и 6220,5-6525 кГц могут в исключительных
случаях использоваться станциями фиксированной службы, которые
поддерживают связь только в границах той страны, где они
расположены, и средняя мощность которых не превышает 50 Вт, при
условии что они не причиняют вредных помех морской подвижной
службе. При заявлении этих частот внимание Бюро должно быть
обращено на вышеуказанные условия.
5.138 Следующие полосы:
6765-6795 кГц (центральная частота 6780 кГц),
433,05-434,79 МГц (центральная частота 433,92 МГц) в Районе 1,
за исключением стран, упомянутых в п.5.280,
61-61,5 ГГц (центральная частота 61,25 ГГц),
122-123 ГГц (центральная частота 122,5 ГГц), и
244-246 ГГц (центральная частота 245 ГГц)
предназначены для промышленных, научных и медицинских
применений (ПНМ). Использование этих полос частот для
применений ПНМ должно производиться по специальному разрешению
соответствующей администрации, при согласии других
администраций, чьи службы радиосвязи могут быть затронуты. При
применении настоящего положения администрации должны учитывать
соответствующие последние Рекомендации МСЭ-R.

5.138А 2009ж. 29 наурызына дейін 6765-7000 кГц жолағы тіркелген
қызметке бірінші реттік негізде және құрылықтағы
жылжымалы қызметке екінші реттік негізде бөлінген. Сол
уақыттан ары қарай осы жолақ тіркелген және жылжымалы,
әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R), қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.139 Қызметтің басқа категориясы: Армения, Әзербайжан,
Беларусь, Ресей Федерациясы, Грузия, Қазақстан, Латвия,
Литва, Моңғолия, Өзбекстан, Қырғызстан, Тәжікстан,
Түрікменстан және Украинда 6765-7000 кГц жолағы 2009 ж.
29 наурызына дейін құрылықтағы жылжымалы қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген (п. 5.33). (ДРК-07)
5.140 Қосымша таратылу: Ангол, Ирак, Кения, Руанда, Сомали және
Тогода 7000-7050 кГц жолағы тіркелген қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.141 Ауыстырылымды таратылу: Египет, Эритре, Эфиопия, Гвинея,
Ливия Араб Джамахириясы және Мадагаскарда 7000-7050 кГц
жолағы тіркелген қызметке бірінші реттік негізде бөлінген
(ДРК-97)
5.141АҚосымша таратылу: Өзбекстан және Қырғызстан 7000-7100 кГц
және 7100—7200 кГц жолақтары сондай-ақ тіркелген және
құрылықтағы жылжымалы қызметке екінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.141В Қосымша таратылу: Алжир, Сауд Арабиясы, Австралия,
Бахрейна, Ботсван, Бруней-Даруссалам, Қытай, Комор
аралдары, Корея Республикасы, Диего-Гарсия, Джибути,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Эритрея, Индонезия,
Иран Ислам Республикасы, Жапония, Иордания, Кувейт, Ливия
Араб Джамахирия, Марокко, Мавритания, Жаңа Зеландия,
Оман, Папуа-Новой Гвинея, Катар, Сирия Араб Республикасы,
Сингапур, Судан, Тунис, Вьетнам және Йеменде 2009 ж. 29
наурызынан кейін 7100-7200 кГц тіркелген және жылжымалы,
әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R), қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген (ДРК-03)
5.141С 1 және 3-ауданда 7100-7200 кГц жолағы 2009 ж. 29
наурызына дейін радиохабар тарату қызметіне бірінші
реттік негізде бөлінген (ДРК-03)
5.142 2009 ж. 29 наурызына дейін 7100-7300 кГц жолағын
2-ауданда әуесқойлық қызметіне қолдану, 1 және 3-ауданда
тағайындалған радиохабар тарату қызметіне шектеу жасамауы
керек. 2009 ж. 29 наурызынан кейін 7200-7300 кГц жолағын
2-ауданда әуесқойлық қызметіне қолдану, 1 және 3-ауданда
тағайындалған радиохабар тарату қызметіне шектеу жасамауы
керек. (ДРК-03)
5.143 Қосымша таратылу: 7300-7350 кГц жолағындағы жиіліктер
тіркелген қызметі және құрылықтағы жылжымалы қызметі
станцияларымен пайдаланулары мүмкін, егер байланысты тек
орналасқан елдің шекарасында және олар радиохабар
қызметіне зиянды кедергілер тудырмаса. Бұл қызметтерге
жиіліктерді пайдаланғанда әкімшіліктер қажетті ең төменгі
қуатты пайдаланулары керек және радиохабар қызметтерінің
радиобайланыс Регламентіне сай жарияланатын маусымдық
жиілік пайдалануларын ескеруі қажет.

5.138А До 29 марта 2009 г. полоса 6765-7000 кГц распределена
фиксированной службе на первичной основе и сухопутной
подвижной службе на вторичной основе. После этой даты данная
полоса распределена фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной (R), службам на первичной основе. (ВКР-03)
5.139  Другая категория службы: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Латвии, Литве,
Монголии, Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане,
Туркменистане и Украине полоса 6765-7000 кГц до 29 марта 2009
года распределена сухопутной подвижной службе на первичной
основе (см.п.5.33). (ВКР-07)
5.140  Дополнительное распределение: в Анголе, Ираке, Кении, Руанде,
Сомали и Того полоса 7000-7050 кГц распределена также
фиксированной службе на первичной основе. (ВКР-03)
5.141  Заменяющее распределение: в Египте, Эритрее, Эфиопии, Гвинее,
Ливийской Арабской Джамахирии и на Мадагаскаре полоса
7000-7050 кГц распределена фиксированной службе на первичной
основе. (ВКР-97)
5.141А Дополнительное распределение: в Узбекистане и Кыргызстане
полосы 7000-7100 кГц и 7100-7200 кГц распределены также
фиксированной и сухопутной подвижной службам на вторичной
основе. (ВКР-03)
5.141В Дополнительное распределение: в Алжире, Саудовской Аравии,
Австралии, Бахрейне, Ботсване, Бруней-Даруссаламе, Китае,
Коморских Островах, Республике Корея, Диего-Гарсии, Джибути,
Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее, Индонезии,
Исламской Республике Иран, Японии, Иордании, Кувейте,
Ливийской Арабской Джамахирии, Марокко, Мавритании, Новой
Зеландии, Омане, Папуа-Новой Гвинее, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Сингапуре, Судане, Тунисе, Вьетнаме и
Йемене после 29 марта 2009 г. полоса 7100-7200 кГц
распределена также фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной (R), службам на первичной основе. (ВКР-03)
5.141С В Районах 1 и 3 полоса 7100-7200 кГц до 29 марта 2009 г.
распределена радиовещательной службе на первичной основе.
(ВКР-03)
5.142  До 29 марта 2009 г. использование любительской службой полосы
7100-7300 кГц в Районе 2 не должно налагать ограничений на
радиовещательную службу, предназначенную для использования в
Районах 1 и 3. После 29 марта 2009 г. использование
любительской службой полосы 7200-7300 кГц в Районе 2 не должно
налагать ограничений на радиовещательную службу,
предназначенную для использования в Районах 1 и 3. (ВКР-03)
5.143  Дополнительное распределение: Частоты в полосе 7300-7350 кГц
могут использоваться станциями фиксированной службы и
сухопутной подвижной службы, которые поддерживают связь только
в границах той страны, где они расположены, при условии что
они не создают вредных помех радиовещательной службе. При
использовании частот для этих служб администрации настоятельно
призываются применять минимальную необходимую мощность и
учитывать использование частот радиовещательной службой по
сезонам, публикуемое в соответствии с Регламентом радиосвязи.
ВКР-07

5.143А 7350-7450 кГц жолағы 3-ауданда 2009 ж. 29 наурызына
дейін тіркелген қызметке бірінші реттік негізде және
құрылықтағы жылжымалы қызметіне екінші реттік негізде
бөлінген. 2009 ж. 29 наурызынан кейін бұл жолақтағы
жиіліктер жоғарыда айтылған қызметтердің станцияларына
қолдануы мүмкін, егер байланысты тек орналасқан елдің
шекарасында және олар радиохабар қызметіне зиянды
кедергілер тудырмаса. Бұл қызметтерге жиіліктерді
пайдаланғанда әкімшіліктер қажетті ең төменгі қуатты
пайдаланулары керек және радиохабар қызметтерінің
радиобайланыс Регламентіне сай жарияланатын маусымдық
жиілік пайдалануларын ескеруі қажет. (ДРК-03)
5.143В 7350-7450 кГц жолағы 1-ауданда 2009 ж. 29 наурызына
дейін тіркелген қызметке бірінші реттік негізде бөлінген
және құрылықтағы жылжымалы қызметіне екінші реттік
негізде бөлінген. 2009 ж. 29 наурызынан кейін бұл
жолақтағы жиіліктер жоғарыда айтылған қызметтердің
станцияларына қолдануы мүмкін, егер байланысты тек
орналасқан елдің шекарасында және олар радиохабар
қызметіне зиянды кедергілер тудырмаса, әр станцияның
жалпы сәулелену қуаты 24 дБВт-тан аспаса. (ДРК-03)
5.143С Қосымша таратылу: Алжир, Сауд Арабиясы, Бахрейн, Комор
Аралдарында, Джибути, Египет, Біріккен Араб Эмираттары,
Иран Ислам Республикасы, Ливия Араб Джамахириясы,
Иордания, Кувейт, Марокко, Мавритания, Оман, Катар, Сирия
Араб Республикасы, Судан, Тунис және Йемен 2009 ж. 29
наурызынан кейін 7350-7400 кГц және 7400-7450 кГц
тіркелген қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДКР-03)
5.143D 2-ауданда 7350-7400 кГц жолағы 2009 ж. 29 наурызына
дейін тіркелген қызметке бірінші реттік негізде және
құрылықтағы жылжымалы қызметіне екінші реттік негізде
бөлінген. 2009 ж. 29 наурызынан кейін бұл жолақтағы
жиіліктер жоғарыда аталған қызметтердің станцияларына
пайдалануы мүмкін, егер байланысты тек орналасқан елдің
шекарасында және олар радиохабар қызметіне зиянды
кедергілер тудырмаса. Бұл қызметтерге жиіліктерді
пайдаланғанда әкімшіліктер қажетті ең төменгі қуатты
пайдаланулары керек және радиохабар қызметтерінің
радиобайланыс Регламентіне сай жарияланатын маусымдық
жиілік пайдалануларын ескеруі қажет. (ДРК-03)
5.143Е 7450-8100 кГц жолағы 2009 ж. 29 наурызына дейін
тіркелген қызметке бірінші реттік негізде және
құрылықтағы жылжымалы қызметіне екінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.144 3-ауданда 7995-8005 кГц жолағы бөлінген қызмет
станциялары, стандарт жиіліктер мен уақыт сигналдарына
бере алады.
5.145 8291 кГц, 12 290 кГц және 16 420 кГц тасымал жиіліктерін
пайдалану шарттары 31 және 52 баптарында көрсетілген.
(ДРК-07).
5.146 Қосымша таратылу: 9400-9500 кГц, 11 600-11 650 кГц, 12
050-12 100 кГц, 15 600-15 800 кГц, 17 480-17 550 кГц және
18 900-19 020 кГц жолақтағы жиіліктер тіркелген қызмет
станцияларымен пайдаланылулары мүмкін, егер олар тек
өздері орналасқан елдердің шекарасында байланысқа
қолданылып, радиохабар қызметіне зиянды кедергілер
тудырмаса. Тіркелген қызметтерге жиіліктерді
пайдаланғанда әкімшіліктер қажетті ең төменгі қуатты
пайдаланулары керек және радиохабар қызметтерінің
радиобайланыс Регламентіне сай жарияланатын маусымдық
жиілік пайдалануларын ескеруі кажет. (ДРК-07)
5.147 9775-9900 кГц, 11 650-11 700 кГц және 11 975-12 050 кГц
жолақтағы жиіліктер тіркелген қызмет станцияларымен
пайдаланылулары мүмкін, егер олар тек өздері орналасқан
елдердің шекарасында байланысқа қолданылып, радиохабар
қызметіне зиянды кедергілер тудырмай, оның жалпы
сәулелену қуаты 24 дБВт-тан аспаса.

5.143А В Районе 3 полоса 7350-7450 кГц до 29 марта 2009 г.
распределена фиксированной службе на первичной основе и
сухопутной подвижной службе на вторичной основе. После 29
марта 2009 г. частоты в этой полосе могут использоваться
станциями вышеуказанных служб, которые поддерживают связь
только в границах той страны, где они расположены, при условии
что они не будут создавать вредных помех радиовещательной
службе. При использовании частот для этих служб администрациям
настоятельно рекомендуется применять минимальную необходимую
мощность и учитывать использование частот радиовещательной
службой по сезонам, публикуемое в соответствии с Регламентом
радиосвязи. (ВКР-03)
5.143В В Районе 1 полоса 7350-7450 кГц до 29 марта 2009 г.
распределена фиксированной службе на первичной основе и
сухопутной подвижной службе на вторичной основе. После
29 марта 2009 г. частоты в полосе 7350-7450 кГц могут
использоваться станциями фиксированной и сухопутной подвижной
служб, которые поддерживают связь только в границах той
страны, где они расположены, при условии, что они не будут
создавать вредных помех радиовещательной службе, общая
излучаемая мощность каждой станции при этом не должна
превышать 24 дБВт. (ВКР-03)
5.143С Дополнительное распределение: в Алжире, Саудовской Аравии,
Бахрейне, Коморских Островах, Джибути, Египте, Объединенных
Арабских Эмиратах, Исламской Республике Иран, Ливийской
Арабской Джамахирии, Иордании, Кувейте, Марокко, Мавритании,
Омане, Катаре, Сирийской Арабской Республике, Судане, Тунисе и
Йемене после 29 марта 2009 г. полосы 7350-7400 кГц и 7400-7450
кГц распределены также фиксированной службе на первичной
основе. (ВКР-03)
5.143D В Районе 2 полоса 7350-7400 кГц до 29 марта 2009 г.
распределена фиксированной службе на первичной основе и
сухопутной подвижной службе на вторичной основе. После
29 марта 2009 г. частоты в этой полосе могут использоваться
станциями вышеуказанных служб, которые поддерживают связь
только в границах той страны, где они расположены, при
условии, что они не будут создавать вредных помех
радиовещательной службе. При использовании частот для этих
служб администрациям настоятельно рекомендуется применять
минимальную необходимую мощность и учитывать использование
частот радиовещательной службой по сезонам, публикуемое в
соответствии с Регламентом радиосвязи. (ВКР-03)
5.143Е До 29 марта 2009 г. полоса 7450-8100 кГц распределена
фиксированной службе на первичной основе и сухопутной
подвижной службе на вторичной основе. (ВКР-03)
5.144  В Районе 3 станции тех служб, которым распределена полоса
7995-8005 кГц, могут передавать стандартные частоты и сигналы
времени.
5.145  Условия использования несущих частот 8 291 кГц, 12 290 кГц и
16 420 кГц определены в Статьях 31 и 52. (ВКР-07)
5.146  Дополнительное распределение: Частоты в полосах
9400-9500 кГц, 11 600-11 650 кГц, 12 050-12 100 кГц, 15 600-
15 800 кГц, 17 480-17 550 кГц и 18 900-19 020 кГц могут
использоваться станциями фиксированной службы, которые
поддерживают связь только в границах той страны, где они
расположены, при условии что они не создают вредных помех
радиовещательной службе. При использовании частот для
фиксированной службы администрации настоятельно призываются
применять минимальную необходимую мощность и учитывать
использование частот радиовещательной службой по сезонам,
публикуемое в соответствии с Регламентом радиосвязи. (ВКР-07)
5.147  Частоты в полосах 9775-9900 кГц, 11 650-11 700 кГц и
11 975-12 050 кГц могут использоваться станциями фиксированной
службы, которые поддерживают связь только в границах той
страны, где они расположены, и общая излучаемая мощность
которых не превышает 24 дБВт, при условии что они не причиняют
вредных помех радиовещательной службе.

5.148 (Шығарып тасталынған ДРК-97)
5.149 Төмендегі жиілік жолақтары:
13 360-13 410 кГц      4 990-5 000 МГц     128,33-128,59
ГТц
25 550-25 670 кГц      6 650-6 675,2 МГц   129,23-129,49
ГГц
37,5-38,25 МГц         10,6-10,68 ГГц      130-134 ГГц
73-74,6 МГц 1 және 3-  14,47-14,5 ГГц      136-148,5 ГТц
ауданда
150,05-153 МГц 1-      22,01-22,21 ГТц     151,5-158,8
ауданда                                    ГТц
322-328,6 МГц          22,21-22,5 ГГц      168,59-168,93
ГГц
406,1-410 МГц          22,81-22,86 ГТц     171,11-171,45
ГТц
608-614 МГц 1 және 3-  23,07-23,12 ГТц     172,31-172,65
ауданда                                    ГТц
1 330-1400 МГц         31,2-31,3 ГТц       173,52-173,85
ГТц
1 610,6-1 613,8 МГц    31,5-31,8 ГГц       195,75-196,15
1 және 3-ауданда    ГТц
1 660-1 670 МГц        36,43-36,5 ГГц      209-226 ГТц
1 718,8-1 722,2 МГц    42,5-43,5 ГТц       241-250 ГГц
2 655-2 690 МГц        48,94-49,04 ГГц     252-275 ГГц
3 260-3 267 МГц        76-86 ГТц
3 332-3 339 МГц        92-94 ГТц
3 345,8-3 352,5 МГц    94,1-100 ГТц
4 825-4 835 МГц        102-109,5 ГТц
4 950-4 990 МГц        111,8-114,25
бөлінген басқа қызмет станцияларына жиіліктер
тағайындалғанда, әкімшіліктер радиоастрономиялық қызметті
зиянды кедергілерден қорғаудың барлық жүзеге асырылатын
шараларын қарастыруы керек. Әсіресе, радиоастрономиялық
қызметке кедергілер тудырудың қауіпті көздері ғарыш және
әуедегі станциялардың сәулеленулері болуы мүмкін (4.5
және 4.6 және 29 бапты қара). (ДРК-2000)
5.150 Келесі жолақтар:
13 553-13 567 кГц (орталық жиілік 13 560 кГц),
26 957-27 283 кГц (орталық жиілік 27 120 кГц),
40,66-40,70 МГц (орталық жиілік 40,68 МГц),
902-928 МГц 2-ауданда (орталық жиілік 915 МГц),
2400-2500 МГц (орталық жиілік 2450 МГц),
5725-5875 МГц (орталық жиілік 5800 МГц), және
24-24,25 ГГц (орталық жиілік 24,125 ГГц)
өнеркәсіптік, ғылыми және медициналық (ӨҒМ) қолдануларға
арналған. Бұл жолақтардағы радиобайланыс қызметтерімен
жұмыс істейтіндер мұндай пайдаланымдағы пайда болатын
зиянды кедергілерге төзулері керек. Өнеркәсіптік, ғылыми
және медициналық жабдықтар бұл жолақтарда 15.13
ережелеріне сәйкес жұмыс істейді.
5.151 Қосымша таратылу: 13 570-13 600 кГц және 13 800-13 870
кГц жолақтардағы жиіліктер тіркелген және жылжымалы
әуедегі жылжымалыны қоспағанда (R), қызмет станцияларымен
пайдаланылулары мүмкін, егер олар тек өздері орналасқан
елдердің шекарасында байланысқа қолданылып, радиохабар
қызметіне зиянды кедергілер тудырмаса. Тіркелген
қызметтерге жиіліктерді пайдаланғанда әкімшіліктер
қажетті ең төменгі қуатты пайдаланулары керек және
радиохабар қызметтерінің радиобайланыс Регламентіне сай
жарияланатын маусымдық жиілік пайдалануларын ескеруі
қажет. (ДРК-07).

5.148  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.149  При присвоении частот станциям других служб, которым
распределены полосы частот:
13 360-13 410кГц     4950-4990 МГц       102-109,5 ГГц
25550-25670 кГц      4990-5000 МГц       111,8-114,25 ГГц
37,5-38,25 МГц       6650-6675,2 МГц     128,33-128,59 ГГц
73-74,6 МГц     в    10,6-10,68 ГГц      129,23-129,49 ГГц
Районах 1 и 3
150,05-153 МГц   в   14,47-14,5 ГГц      130-134 ГГц
Районе 1
322-328,6 МГц        22,01-22,21 ГГц     136-148,5 ГГц
406,1-410 МГц        22,21-22,5 ГГц      151,5-158,8 ГГц
608-614 МГц          22,81-22,86 ГГц     168,59-168,93 ГГц
Районах 1 и 3
1 330-1 400 МГц      23,07-23,12 ГГц     171,11-171,45 ГГц
1 610,6-1 613,8 МГц  31,2-31,3 ГГц       172,31-172,65 ГГц
1 660-1 670 МГц      31,5-31,8 ГГц       173,52-173,85 ГГц
Районах 1 и 3
1 718,8-1 722,2 МГц  36,43-36,5 ГГц      195,75-196,15 ГГц
2 655-2 690 МГц      42,5-43,5 ГГц       209-226 ГГц
3 260-3 267 МГц      48,94-49,04 ГГц     241-250 ГГц
3 332-3 339 МГц      76-86 ГГц           252-275 ГГц
3 345,8-3 352,5 МГц  92-94 ГГц
4 825-4 835 МГц      94,1-100 ГГц
администрации настоятельно призываются принимать все
практически возможные меры для защиты радиоастрономической
службы от вредных помех. Особенно серьезными источниками помех
для радиоастрономической службы могут быть излучения
космических или воздушных станций (см.пп.4.5 и 4.6 и
Статью 29). (ВКР-07)
5.150  Следующие полосы:
13 553-13 567 кГц    (центральная частота 13 560 кГц),
26 957-27 283 кГц    (центральная частота 27 120 кГц),
40,66-40,70 МГц      (центральная частота 40,68 МГц),
902-928 МГц        в (центральная частота 915 МГц),
Районе 2
2400-2500 МГц        (центральная частота 2450 МГц),
5725-5875 МГц        (центральная частота 5800 МГц), и
24-24,25 ГГц         (центральная частота 24,125 ГГц)
предназначаются также для промышленных, научных и медицинских
применений (ПНМ). Работающие в этих полосах службы радиосвязи
должны мириться с вредными помехами, которые могут быть
вызваны такими применениями. Промышленное, научное и
медицинское оборудование работает в этих полосах согласно
положениям п.15.13.
5.151  Дополнительное распределение: Частоты в полосах
13 570-13 600 кГц и 13 800-13 870 кГц могут использоваться
станциями фиксированной службы и в подвижной, за исключением
воздушной подвижной (R), службе, которые поддерживают связь
только в границах той страны, где они расположены, при условии
что они не создают вредных помех радиовещательной службе. При
использовании частот для этих служб администрации настоятельно
призываются применять минимальную необходимую мощность и
учитывать использование частот радиовещательной службой по
сезонам, публикуемое в соответствии с Регламентом радиосвязи.
(ВКР-07)

5.152 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Қытай,
Кот-д'Ивуар, Ресей Федерациясы, Грузия, Иран Ислам
Республикасы, Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан,
Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада 14 250-14 350 кГц
жолағы тіркелген қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген, тіркелген қызмет станциясының сәулелену қуаты
24 дБВт-тан аспау керек. (ДРК-03)
5.153 3-ауданда 15 995-16 005 кГц жолағы бөлінген қызмет
станциялары стандарттық жиіліктер мен уақыттық
сигналдарын бере алады.
5.154 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Беларусь, Ресей
Федерациясы, Грузия, Қазақстан, Молдова, Моңғолия,
Өзбекстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Түркіменистан және
Украинада 18068-18168 кГц жолағы тіркелген қызметке
бірінші реттік негізде, олардың өз шекараларында, шындық
айналу қуаты 1 кВт-тан аспаған жағдайда, пайдалануға
бөлінген. (ДРК-03)
5.155 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Беларусь, Ресей
Федерациясы, Грузия, Қазақстан, Молдова, Моңғолия,
Өзбекстан, Қырғызстан, Словакия, Тәжікстан,
Түрікменстанда және Украинада 21 850-21 870 кГц әуедегі
жылжымалы қызметіне (R) бірінші реттік негізде бөлінген
(ДРК-07)
5.155А Армения, Әзербайжан, Беларусь, Ресей Федерациясы,
Грузия, Қазақстан, Молдова, Монғолия, Өзбекстан,
Қырғызстан, Словакия, Тәжікстан, Түрікменстане және
Украинада 21 850-21 870 кГц жолағын тіркелген қызметтің
пайдалануы ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету қызметтерімен
шектелген. (ДРК-07)
5.155В 21 870-21 924 кГц жолағын тіркелген қызметтің пайдалануы
ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету қызметтерімен шектелген.
5.156 Қосымша таратылу: Нигерияда 22 720-23 200 кГц жолағы
қосымша метеорология қызметіне (радиозондтар) бірінші
реттік негізде бөлінген.
5.156А 23 200-23 350 кГц жолағын тіркелген қызметтің пайдалануы
ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету қызметтерімен шектелген.
5.157 23 350-24 000 кГц жолағын жылжымалы теңіздегі қызметтің
пайдалануы кемелер арасындағы радиотелеграф байланысымен
шектелген.
5.158 Пайдаланылмайды
5.159 Пайдаланылмайды
5.160 Қосымша таратылу: Ботсвана, Бурунди, Лесото, Малави,
Намибия, Руанда, Свазиленд және Заирде 41-44 МГц
жолағы, сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке де
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-2000)
5.161 Қосымша таратылу: Иран Ислам Республикасы мен Жапонияда
41-44 МГц жолағы, сондай-ақ, радиолокация қызметіне де
екінші реттік негізде бөлінген.
5.162 Қосымша таратылу: Австралия мен Жаңа Зеландия 44-47 МГц
жолағы, сондай-ақ, радиохабар қызметіне де бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.162А Қосымша таратылу: Германия, Австрия, Бельгия, Босния мен
Герцеговинада, Қытай, Ватикан, Дания, Испания, Эстония,
Финляндия, Франция, Ирландия, Исландия, Италия, Латвия,
бұрыңғы Югославия Республикасы Македония, Лихтенштейн,
Литва, Люксембург, Молдова, Монако, Норвегия, Нидерланд,
Польша, Португалия, Словакия, Чех Республикасы, Біріккен
Корольдіктер, Ресей, Швеция, Швейцария және Түркияда
46-48 МГц жолағы радионавигациялық қызметке де екінші
реттік негізде бөлінген. Бұл пайдаланым жел пішіні
радарларының жұмысымен 217 Қарарына сәйкес шектеледі.
(ДРК-07)

5.152  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане, Китае,
Кот-д'Ивуаре, Российской Федерации, Грузии, Исламской
Республике Иран, Казахстане, Узбекистане, Кыргызстане,
Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 14 250-14 350 кГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе.
Излучаемая мощность станций фиксированной службы не должна
превышать 24 дБВт. (ВКР-03)
5.153  В Районе 3 станции служб, которым распределена полоса
15 995-16 005 кГц, могут передавать стандартные частоты и
сигналы времени.
5.154  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Кыргызстане,
Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 18 068-18 168 кГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе
для использования в их границах при пиковой мощности
огибающей, не превышающей 1 кВт. (ВКР-03)
5.155  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Молдове,
Монголии, Узбекистане, Кыргызстане, Словакии, Таджикистане,
Туркменистане и Украине полоса 21 850-21 870 кГц распределена
также воздушной подвижной (R) службе на первичной основе.
(ВКР-07)
5.155А В Армении, Азербайджане, Беларуси, Российской Федерации,
Грузии, Казахстане, Молдове, Монголии, Узбекистане,
Кыргызстане, Словакии, Таджикистане, Туркменистане и Украине
использование полосы 21 850-21 870 кГц фиксированной службой
ограничено обеспечением служб, связанных с безопасностью
полетов воздушных судов. (ВКР-07)
5.155В Полоса 21 870-21 924 кГц используется фиксированной службой
для обеспечения служб, связанных с безопасностью полетов.
5.156  Дополнительное распределение: в Нигерии полоса
22 720-23 200кГц распределена также вспомогательной службе
метеорологии (радиозонды) на первичной основе.
5.156А Использование полосы 23 200-23 350 кГц фиксированной службой
ограничено обеспечением служб, связанных с безопасностью
полетов.
5.157  Использование полосы 23 350-24 000 кГц морской подвижной
службой ограничивается радиотелеграфной связью между судами.
5.158  Не использован.
5.159  Не использован.
5.160  Дополнительное распределение: в Ботсване, Бурунди, Лесото,
Малави, Демократической Республике Конго, Руанде и Свазиленде
полоса 41-44 МГц распределена также воздушной навигационной
службе на первичной основе. (ВКР-2000)
5.161  Дополнительное распределение: в Исламской Республике Иран и
Японии полоса 41-44 МГц распределена также радиолокационной
службе на вторичной основе.
5.162  Дополнительное распределение: в Австралии и Новой Зеландии
полоса 44-47 МГц распределена также радиовещательной службе
на первичной основе.
5.162А Дополнительное распределение: в Германии, Австрии, Бельгии,
Боснии и Герцеговине, Китае, Ватикане, Дании, Испании,
Эстонии, Российской Федерации, Финляндии, Франции, Ирландии,
Исландии, Италии, Латвии, бывшей югославской Республике
Македонии, Лихтенштейне, Литве, Люксембурге, Монако,
Черногории, Норвегии, Нидерландах, Польше, Португалии,
Словакии, Чешской Республике, Соединенном Королевстве,
Сербии, Словении, Швеции и Швейцарии полоса 46-68 МГц
распределена также радиолокационной службе на вторичной
основе. Это использование ограничено эксплуатацией радаров
профиля ветра в соответствии с Резолюцией 217 (ВКР-97)
(ВКР-07)

5.163 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Белорусь, Эстония,
Грузия, Венгрия, Қазақстан, Латвия, Литва, Молдова,
Моңғолия, Өзбекстан, Қырғызстан, Словакия, Чех
Республикасы, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан және
Украинада 47-48.5 МГц және 56.5-58 МГц жолақтары
тіркелген және құрлықтағы жылжымалы қызметтерге екінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.164 Қосымша таратылу: Албания, Германия, Австрия, Бельгия,
Босния, мен Герцеговинада, Ботсван, Болгария,
Кот-д'Ивуара, Дания, Испания, Эстония, Финляндия,
Франция, Габона, Греция, Ирландия, Израиль, Италия,
Иордания, Ливан, Ливия, Лихтенштейн, Люксембург,
Мадагаскар, Мали, Мальта, Марокко, Мавритания, Монако,
Нигерия, Норвегия, Нидерланд, Польша, Сирия, Біріккен
Корольдіктер, Сенегал, Словения, Швеция, Швейцария,
Свазиленд, Того, Тунис, Түркия және Югославияда 47-68 МГц
жолағы, Румынияда 47-58 МГц жолағы, Чех Республикасында
66-68 МГц, Латвия мен Литвада 48,5-56,5 МГц жолағы
құрылықтағы жылжымалы қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. Бірақ осы ескертпедегі әрбір жолақтарға зиянды
кедергілер тудырмауы және де бұл жолақтарда көрсетілмеген
елдердің қызметтегі немесе жоспарланған радиохабар
станцияларынан қорғанысты талап етпеуі тиіс. (ДРК-07)
5.165 Қосымша таратылу: Ангола, Камерун, Конго, Мадагаскар,
Мозамбик, Сомали, Судан, Танзания және Чадта 47-68 МГц
жолағы тіркелген және жылжымалы қызметке, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.166 Ауыстырылымды таратылу: Жаңа Зеландияда 50-51 МГц жолағы
тіркелген, жылжымалы және радиохабар қызметтеріне бірінші
реттік негізде бөлінген; 53-54 МГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген.
5.167 Ауыстырылымды таратылу: Бангладеш, Бруней-Даруссалам,
Индия, Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Малайзия,
Пәкістан, Сингапур және Тайландта 50-54 МГц жолағы
тіркелген, жылжымалы және радиохабар қызметтеріне бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.167А Қосымша таратылу: Индонезияда 50-54 МГц жолағы
тіркелген, жылжымалы және радиохабар қызметтеріне бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.168 Қосымша таратылу: Австралия, Қытай және Корей
Халық-Демократиялық Республикасында 50-54 МГц жолағы,
сондай ақ, радиохабар қызметтеріне де бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.169 Ауыстырылымды таратылу: Ботсвана, Бурунди, Лесото,
Малави, Намибия, Руанда, Оңтүстік-Африка Республикасы,

5.163  Дополнительное распределение: в Армении, Беларуси, Российской
Федерации, Грузии, Венгрии, Казахстане, Латвии, Литве,
Молдове, Узбекистане, Кыргызстане, Словакии, Чешской
Республике, Таджикистане, Туркменистане и Украине полосы
47-48,5 МГц и 56,5-58 МГц распределены также фиксированной и
сухопутной подвижной службам на вторичной основе. (ВКР-07)
5.164  Дополнительное распределение: в Албании, Германии, Австрии,
Бельгии, Боснии и Герцеговине, Ботсване, Болгарии,
Кот-д'Ивуаре, Дании, Испании, Эстонии, Финляндии, Франции,
Габоне, Греции, Ирландии, Израиле, Италии, Ливийской Арабской
Джамахирии, Иордании, Ливане, Лихтенштейне, Люксембурге,
Мадагаскаре, Мали, Мальте, Марокко, Мавритании, Монако,
Черногории, Нигерии, Норвегии, Нидерландах, Польше, Сирийской
Арабской Республике, Румынии, Соединенном Королевстве, Сербии,
Словении, Швеции, Швейцарии, Свазиленде, Чаде, Того, Тунисе и
Турции полоса 47-68 МГц, в Южно-Африканской Республике полоса
47-50 МГц, в Чешской Республике полоса 66-68 МГц, а в Латвии и
Литве полоса 48,5-56,5 МГц распределены также сухопутной
подвижной службе на первичной основе. Однако станции
сухопутной подвижной службы в странах, указанных в
связи с каждой из полос частот данного примечания, не должны
создавать вредных помех существующим или планируемым
радиовещательным станциям стран, не указанных в связи с данной
полосой частот, или требовать защиты от них. (ВКР-07)
5.165  Дополнительное распределение: в Анголе, Камеруне, Республике
Конго, Мадагаскаре, Мозамбике, Сомали, Судане, Танзании и Чаде
полоса 47-68 МГц распределена также фиксированной и
подвижной, за исключением воздушной подвижной, службам на
первичной основе.
5.166  Заменяющее распределение: в Новой Зеландии полоса 50-51 МГц
распределена фиксированной, подвижной и радиовещательной
службам на первичной основе; полоса 53-54 МГц распределена
фиксированной и подвижной службам на первичной основе.
5.167  Заменяющее распределение: в Бангладеш, Бруней-Даруссаламе,
Индии, Исламской Республике Иран, Пакистане, Сингапуре и
Таиланде полоса 50-54 МГц распределена фиксированной,
подвижной и радиовещательной службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.167А Дополнительное распределение: в Индонезии полоса 50-54 МГц
распределена также фиксированной, подвижной и радиовещательной
службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.168  Дополнительное распределение: в Австралии, Китае и Корейской
Народно-Демократической Республике полоса 50-54 МГц
распределена также радиовещательной службе на первичной
основе.
5.169  Заменяющее распределение: в Ботсване, Бурунди, Лесото, Малави,
Намибии, Демократической Республике Конго, Руанде, Южно-
Африканской Республике, Свазиленде, Замбии и Зимбабве полоса

Свазиленд, Заир, Замбия және Зимбабва 50-54 МГц жолағы
әуесқойлық қызметке бірінші реттік негізде бөлінген.
5.170 Қосымша таратылу: Жаңа Зеландияда 51-68 МГц жолағы
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.171 Қосымша таратылу: Ботсвана, Бурунди, Лесото, Малави,
Мали, Намибия, Руанда, Оңтүстік-Африка Республикасы,
Свазиленд, Заир және Зимбабведе 54-68 МГц жолағы
тіркелген және жылжымалы қызметке, әуедегі жылжымалы
қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген.
5.172 Қызметтің басқа категориясы: Француздың теңіз арғы
департаменттерінде, 2-ауданда, Гайана, Ямайка, және
Мексикада 54-68 МГц жолақтары тіркелген және жылжымалы
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. (5033 п. қара)
5.173 Қызметтің басқа категориясы: Француздың теңіз арғы
департаменттерінде, 2 -ауданда, Гайана, Ямайка, және
Мексикада 68-72 МГц жолақтары тіркелген және жылжымалы
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген.(5033 п. қара)
5.174 Шығарып тасталынған
5.175 Ауыстырылымды таратылу: Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Грузия, Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан, Ресей,
Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада 68-73 МГц және
76-87.5 МГц жолағы радиохабар қызметтеріне бірінші реттік
негізде бөлінген. Осы жолақтар бөлінген басқа елдердегі
қызметтер, сондай-ақ, жоғарыда аталған елдердің
радиохабар қызметті мүдделі көрші елдермен келісулері
керек жолағы тіркелген, жылжымалы және радиохабар
қызметтеріне бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.176 Қосымша таратылу: Австралия, Қытай, Корей Республикасы,
Филиппин, Корей Халық-Демократиялық Республикасы және
Батыс Самоа 68-74 МГц жолағы радиохабар қызметіне бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.177 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Белорусь, Эстония,
Грузия, Қазақстан, Латвия, Литва, Молдова, Моңғолия,
Өзбекстан, Қырғызстан, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан
және Украинада 73-74 МГц жолағы радиохабар қызметіне
бірінші реттік негізде, 9.21 п. алынатын келісім шартына
байланысты бөлінген.
5.178 Қосымша таратылу: Колумби, Коста-Рика, Куба, Сальвадор,
Гватемала, Гайана, Гондурас және Никарагуада 73-74.6 МГц
жолағы тіркелген және жылжымалы қызметке екінші реттік
негізде бөлінген.
5.179 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Белорусь, Грузия,
Қазақстан, Молдава, Моңғолия, Қырғызстан, Ресей,
Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада 74.6-74.8 МГц және
75.2-75.4 МГц жолақтары, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке тек қана жерде орналасқан
таратқыштарға пайдалануға бірінші реттік негізде
бөлінген.

50-54 МГц распределена любительской службе на первичной
основе.
5.170  Дополнительное распределение: в Новой Зеландии полоса 51-53
МГц распределена также фиксированной и подвижной службам на
первичной основе.
5.171  Дополнительное распределение: в Ботсване, Бурунди, Лесото,
Малави, Мали, Намибии, Демократической Республике Конго,
Руанде, Южно-Африканской Республике, Свазиленде и Зимбабве
полоса 54-68 МГц распределена также фиксированной и подвижной,
за исключением воздушной подвижной, службам на первичной
основе.
5.172  Другая категория службы: во Французских заморских
департаментах в Районе 2, Гайане, Ямайке и Мексике
распределение полосы 54-68 МГц фиксированной и подвижной
службам произведено на первичной основе (см.п.5.33).
5.173  Другая категория службы: во Французских заморских
департаментах в Районе 2, Гайане, Ямайке и Мексике
распределение полосы 68-72 МГц фиксированной и подвижной
службам произведено на первичной основе (см.п.5.33).
5.174  Исключен.
5.175  Заменяющее распределение: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Российской Федерации, Грузии, Казахстане, Молдове,
Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и
Украине полосы 68-73 МГц и 76-87,5 МГц распределены
радиовещательной службе на первичной основе. В Латвии и Литве
полосы 68-73 МГц и 76-87,5 МГц распределены радиовещательной и
подвижной, за исключением воздушной подвижной, службам на
первичной основе. Службы, которым эти полосы распределены в
других странах, а также радиовещательная служба в
перечисленных выше странах подлежат согласованию с
заинтересованными соседними странами. (ВКР-07)
5.176  Дополнительное распределение: в Австралии, Китае, Республике
Корея, Филиппинах, Корейской Народно-Демократической
Республике и Самоа полоса 68-74 МГц распределена также
радиовещательной службе на первичной основе. (ВКР-07)
5.177  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Российской Федерации, Грузии, Казахстане,
Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и
Украине полоса 73-74 МГц распределена также радиовещательной
службе на первичной основе при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.178  Дополнительное распределение: в Колумбии, Коста-Рике, Кубе,
Сальвадоре, Гватемале, Гайане, Гондурасе и Никарагуа полоса
73-74,6 МГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на вторичной основе.
5.179  Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Китае, Российской Федерации, Грузии, Казахстане,
Литве, Монголии, Кыргызстане, Словакии, Таджикистане,
Туркменистане и Украине полосы 74,6-74,8 МГц и 75,2-75,4 МГц
распределены также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе только для использования наземными
передатчиками. (ВКР-07)

5.180 75 МГц жиілік әуедегі маркерлік маяктерге бөлінген.
Әкімшіліктер қорғаныс жолақтарының шектеріне орналасқан,
өзінің қуатының себебінен немесе географиялық орнына
байланысты зиянды кедергілер тудырмауы мүмкін немесе
басқа да бір жағдаймен маркерлік маяктардың жұмысына шек
қоятын жиіліктерді басқа да қызметтер станцияларына
таратудан тартынуы керек.
74,8 және 75,2 МГц жиіліктеріне жақын шектік
жиіліктердегі тарату станцияларының қуатын шектеу және
әуедегі станциялардың сипаттамаларын жақсарту үшін барлық
мүмкіндіктерді қолдану қажет.
5.181 Қосымша таратылу: Египет, Израиль және Сирия Араб
Республикасында 74.8-75.2 МГц жолағы, сондай-ақ,
жылжымалы қызметке екінші реттік негізде, 9.21 п. сай
келісім алу жағдайында бөлінген. Әуедегі
радионавигациялық қызметтің станциялары зиянды
кедергілерден зардап шекпес үшін, жылжымалы
қызмет станцияларының, әуедегі радионавигациялық
қызметтің кейбір әкімшіліктеріне қажеттілігі 9.21 п.
сәйкес процедура бойынша анықталмайынша, бұл жиілік
жолақтарына енгізілмеуі тиіс. (ДРК-03)
5.182 Қосымша таратылу: Батыс Самоада 74.4-87 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.183 Қосымша таратылу: Қытай, Корей Республикасы, Жапония,
Филиппин және Корей Халық-Демократиялық Республикасында
76-87 МГц жолағы, сондай-ақ, радиохабар қызметіне
бірінші реттік негізде бөлінген.
5.184 Шығарып тасталынған.
5.185 Қызметтің басқа категориясы: Америка Құрама Штаттары,
Француздың теңіз арғы департаменттері 2 Аймағында,
Гайана, Ямайка, Мексикада және Парагвайда 76-88 МГц
жолақтары тіркелген және жылжымалы қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген (5.33 п. қара)
5.186 Шығарып тасталынған ДРК-97
5.187 Ауыстырылымды таратылу: Албанияда 81-87.5 МГц жолағы,
радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде бөлінген және
Арнайы аймақтық конференцияның (Женева, 1960 жыл)
Қорытынды актларының шешімдеріне сай пайданылады.
5.188 Қосымша таратылу: Австралияда 85-87 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген. Радиохабар қызметін Австралияда енгізу мүдделі
әкімшіліктер арасында арнайы келісімді қажет етеді.
5.189 Пайдаланылмайды.
5.190 Қосымша таратылу: Монакода 87,5-88 МГц жолағы, сондай-ақ,
жылжымалы құрылыстық қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген, егер 9.21 сай келісім алынса. (ДРК-97)
5.191 Пайдаланылмайды.
5.192 Қосымша таратылу: Қытай және Корея Республикасында 100-
108 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы
қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-97).

5.180  Частота 75 МГц присвоена маркерным маякам. Администрации
должны воздерживаться от присвоения частот, близких к границам
защитной полосы, станциям других служб, которые вследствие
своей мощности или своего географического положения могли бы
создавать вредные помехи или каким-либо другим образом
накладывать ограничения на работу маркерных маяков.
Необходимо прилагать все усилия для улучшения характеристик
приемников воздушных станций и ограничения мощности передающих
станций вблизи граничных частот 74,8 и 75,2 МГц.
5.181  Дополнительное распределение: в Египте, Израиле и Сирийской
Арабской Республике полоса 74,8-75,2 МГц распределена также
подвижной службе на вторичной основе при условии получения
согласия по п.9.21. Для того чтобы станции воздушной
радионавигационной службы не испытывали вредных помех, станции
подвижной службы не должны вводиться в эту полосу частот до
тех пор, пока она не перестанет быть необходимой для воздушной
радионавигационной службы любой администрации, которая может
быть определена посредством применения процедуры,
установленной п.9.21. (ВКР-03)
5.182  Дополнительное распределение: в Западном Самоа полоса 75,4-87
МГц распределена также радиовещательной службе на первичной
основе.
5.183  Дополнительное распределение: в Китае, Республике Корея,
Японии, Филиппинах и Корейской Народно-Демократической
Республике полоса 76-87 МГц распределена также
радиовещательной службе на первичной основе.
5.184  Исключен.
5.185  Другая категория службы: в Соединенных Штатах Америки,
Французских заморских департаментах в Районе 2, Гайане,
Ямайке, Мексике и Парагвае распределение полосы 76-88 МГц
фиксированной и подвижной службам произведено на первичной
основе (см.п.5.33).
5.186  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.187  Заменяющее распределение: в Албании полоса 81-87,5 МГц
распределена радиовещательной службе на первичной основе и
используется в соответствии с решениями, содержащимися в
Заключительных актах Специальной региональной конференции
(Женева, 1960 г.).
5.188  Дополнительное распределение: в Австралии полоса 85-87 МГц
распределена также радиовещательной службе на первичной
основе. Введение радиовещательной службы в Австралии подлежит
специальному согласованию между заинтересованными
администрациями.
5.189  Не использован.
5.190  Дополнительное распределение: в Монако полоса 87,5-88 МГц
распределена также сухопутной подвижной службе на первичной
основе при условии получения согласия по п.21 (ВКР-97)
5.191  Не использован.
5.192  Дополнительное распределение: в Китае и Республике Корея
полоса 100-108 МГц распределена также фиксированной и
подвижной службам на первичной основе. (ВКР-97)

5.193 Пайдаланылмайды.
5.194 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Сомали, Түрікменстанда
104-108 МГц жиілік жолағы, сондай-ақ, жылжымалы қызметке,
әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда (R), екінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.195 Пайдаланылмайды.
5.196 Пайдаланылмайды.
5.197 Қосымша таратылу: Пәкістан, Сирия Араб Республикасында
108-111.975 МГц жолағы, сондай-ақ, жылжымалы қызметке
екінші реттік негізде, 9.21 бойынша келісім алынған
жағдайда бөлінген. Әуедегі радионавигациялық қызметтің
станциялары зиянды бөгеуілдерден зардап шекпес үшін,
жылжымалы қызмет станциялары әуедегі радионавигациялық
қызметтің кейбір әкімшіліктеріне қажеттілігі 9.21 сәйкес
процедура бойынша анықталмайынша, бұл жиілік жолақтарына
енгізілмеуі тиіс. (ДРК-97).
5.197А Қосымша таратылу: 108-117,975 МГц жолағы, сондай-ақ
әуедегі жылжымалы қызметіне (R), бірақ оның қолдануы
қабылданға халықаралық авиациялық стандарттарға сәйкес
жұмыс істейтін жүйелермен шектеледі. Мұндай қолданыс 413
Резолюциямен сәйкес жүзеге асырылуы тиіс. (ДРК-07 қайта
қаралған). 108-112 МГц жиілік жолағын әуедегі жылжымалы
қызметіне (R) қолдану навигациялық ақпарат беруді
қамтамасыз ететін, халықаралық авиациялық стандартқа
сәйкес, әуедегі навигация функциясын демейтін жерде
орналасқан таратқыштардан және оларға байланысты
қабылдағыштардан тұратын жүйелермен шектеледі. (ДРК-97).
5.198 Шығарып тасталынған.
5.199 Шығарып тасталынған.
5.200 117.975-136 МГц жолағындағы 121.5 МГц жиілігі әуедегі
апаттық жиілік болып саналады, және, егер қажет болған
жағдайда, 121.5 МГц жиілігіне 123.1 МГц жиілігі қосымша
болып саналады. Жылжымалы теңіздегі қызмет станциялары
бұл жиіліктерде жылжымалы әуедегі қызмет станцияларымен
апат болған жағдайларда және қауіпсіздікті қамтамасыз ету
үшін 31 бабында және 13 Қосымшасының 38 Бабында
келтірілген шарттарға сай байланыс орната алады.
(ДРК-97).
5.201 Қосымша таратылу: Ангола, Армения, Әзербайжан, Белорусь,
Болгария, Эстония, Грузия, Венгрия, Иран, Ислам
Республикасы, Ирак, Жапония, Қазақстан, Латвия, Молдова,
Моңғолия, Мозамбик, Өзбекстан, Папуа-Жаңа Гвинея, Польша,
Қырғызстан, Словакия, Чех Республикасы, Ресей, Тәжікстан,
Түрікменстан және Украинада 132-136 МГц жолағы,
сондай-ақ, жылжымалы әуедегі (ОR) қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. Жылжымалы әуедегі (ОR) қызмет
станцияларына жиіліктер тағайындағанда, әкімшіліктер
жылжымалы әуедегі (R) қызмет станцияларына белгіленген
жиіліктерді ескерулері қажет. (ДРК-97)

5.193  Не использован.
5.194  Дополнительное распределение: в Азербайджане, Кыргызстане,
Сомали и Туркменистане полоса 104-108 МГц распределена также
подвижной, за исключением воздушной подвижной (R), службе на
вторичной основе. (ВКР-07)
5.195  Не использован.
5.196  Не использован.
5.197  Дополнительное распределение: в Пакистане и Сирийской Арабской
Республике полоса 108-111,975 МГц распределена также подвижной
службе на вторичной основе при условии получения согласия по
п.9.21. Для того чтобы станции воздушной радионавигационной
службы не испытывали вредных помех, станции подвижной службы
не должны вводиться в эту полосу частот до тех пор, пока она
не перестанет быть необходимой для воздушной
радионавигационной службы любой администрации, которая может
быть определена посредством применения процедуры, требуемой в
соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.197А Дополнительное распределение: полоса 108-117,975 МГц также
распределена на первичной основе воздушной подвижной (R)
службе, но ее использование ограничено системами, работающими
в соответствии с признанными международными авиационными
стандартами. Такое использование должно осуществляться в
соответствии с Резолюцией 413 (Пересм. ВКР-07). Использование
воздушной подвижной (R) службой полосы частот 108-112 МГц
ограничивается системами, состоящими из передатчиков наземного
базирования и связанных с ними приемников, которые
обеспечивают предоставление навигационной информации в
поддержку функций воздушной навигации в соответствии с
признанными международными авиационными стандартами. (ВКР-07)
5.198  Исключен.
5.199  Исключен.
5.200  В полосе 117,975-137 МГц частота 121,5 МГц является воздушной
аварийной частотой, и, если требуется, то дополнительной к
частоте 121,5 МГц является частота 123,1 МГц. Подвижные
станции морской подвижной службы могут поддерживать связь на
этих частотах со станциями воздушной подвижной службы в
случаях бедствий и для обеспечения безопасности в соответствии
с условиями, изложенными в Статье 31. (ВКР-07)
5.201  Дополнительное распределение: в Анголе, Армении, Азербайджане,
Беларуси, Болгарии, Эстонии, Российской Федерации, Грузии,
Венгрии, Исламской Республике Иран, Ираке, Японии, Казахстане,
Латвии, Молдове, Монголии, Мозамбике, Узбекистане, Папуа-Новой
Гвинее, Польше, Кыргызстане, Словакии, Чешской Республике,
Румынии, Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 132-136
МГц распределена также воздушной подвижной (OR) службе на
первичной основе. При присвоении частот станциям воздушной
подвижной (OR) службы администрация должна учитывать частоты,
присвоенные станциям воздушной подвижной (R) службы. (ВКР-97)

5.202 Қосымша таратылу: Сауда Аравиясы, Армения, Әзербайжан,
Белорусь, Болгария, Біріккен Араб Эмираттары, Грузия,
Иран Ислам Ресбпубликасы, Иордания, Қазақстан, Латвия,
Молдова, Оман, Өзбекстан, Польша, Сирия, Қырғызстан,
Словакия, Чех Республикасы, Румыния, Ресей, Тәжікстан,
Түрікменстан, Түркия және Украинада 136-137 МГц жолағы,
сондай-ақ, жылжымалы әуедегі (ОR) қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. Жылжымалы әуедегі (ОR) қызмет
станцияларына жиіліктер тағайындағанда, әкімшіліктер
жылжымалы әуедегі (R) қызмет станцияларына белгіленген
жиіліктерді ескерулері қажет. (ДРК-2000)
5.203 Шығарып тасталынған.
5.203А Шығарып тасталынған.
5.203В Шығарып тасталынған.
5.204 Қызметтің басқа категориясы: Ауғанстан, Сауда Аравиясы,
Бахрейн, Бангладеш, Босния мен Герцоговина,
Бруней-Даруссалам, Қытай, Куба, Біріккен Араб
Эмираттары, Индия, Индонезия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Малайзия, Оман, Пәкістан, Филиппин,
Катар, Сингапур, Шри-Ланка, Тайланд, Йемен мен
Югославияда 137-138 кГц жолақтары тіркелген және
жылжымалы қызметке, әуедегі жылжымалы (R) қызметті
қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген (5.33 қара)
(ДРК-07)
5.205 Қызметтің басқа категориясы: Израиль мен Иордания 137-
138 Мгц жолақтары тіркелген және жылжымалы қызметке,
әуедегі жылжымалы (R) қызметті қоспағанда, бірінші реттік
негізде бөлінген (5.33 қара).
5.206 Қызметтің басқа категориясы: Армения, Австрия,
Әзербайжан, Белорусь, Болгария, Египет, Финляндия,
Франция, Грузия, Греция, Венгрия, Қазақстан, Ливан,
Молдова, Моңғолия, Өзбекстан, Польша, Қырғызстан, Сирия,
Словакия, Чех Республикасы, Румыния, Ресей, Тәжікстан,
Түрікменстан және Украинада кГц жолақтары әуедегі
жылжымалы (ОR) қызметке бірінші реттік негізде бөлінген
(5.33 қара ). (ДРК-2000)
5.207 Қосымша таратылу: Австралияда 137-138 Мгц жолағы,
сондай-ақ радиохабар үшін аймақтық бөлулермен
ескерілгенше, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.208 137-138 МГц жиілік жолақтарын жерсеріктік жылжымалы
қызметке пайдалануда 46 Қарарда (Қайта қаралған ДКР-97)
9.11А баяндалған бөлу процедуралары қолданылуы керек.
5.208А 137-138 МГц, 387-390 МГц және 400.15-401 МГц
жолақтарында жерсеріктік жылжымалы қызметтің ғарыш
станцияларына жиіліктер тағайындағанда, әкімшіліктер
радиоастрономиялық қызметтерді 150.05-153 МГц, 322-
328.6 МГц, 406.1-410 МГц және 608-614 МГц
жолақтарында керексіз сәулеленулердің зиянды
кедергілерінен қорғауға іс жүзінде шаралар қолдануы
керек. RА.769-1 ХЭУ-Р Ұсыныстарында радиоастрономиялық
қызметтерге зиянды кедергілердің шектік деңгейлері
келтірілген. (ДРК-07)
5.208В 137-138 МГц;

5.202  Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Беларуси, Болгарии, Объединенных Арабских
Эмиратах, Российской Федерации, Грузии, Исламской Республике
Иран, Иордании, Латвии, Молдове, Омане, Узбекистане, Польше,
Сирийской Арабской Республике, Кыргызстане, Словакии, Чешской
Республике, Румынии, Таджикистане, Туркменистане и Украине
полоса 136-137 МГц распределена также воздушной подвижной (OR)
службе на первичной основе. При присвоении частот станциям
воздушной подвижной (OR) службы администрация должна учитывать
частоты, присвоенные станциям воздушной подвижной (R) службы.
(ВКР-2000).
5.203  Исключен.
5.203А Исключен.
5.203В Исключен.
5.204  Другая категория службы: в Афганистане, Саудовской Аравии,
Бахрейне, Бангладеш, Бруней-Даруссаламе, Китае, Кубе,
Объединенных Арабских Эмиратах, Индии, Индонезии, Исламской
Республике Иран, Ираке, Кувейте, Черногории, Омане, Пакистане,
Филиппинах, Катаре, Сербии, Сингапуре, Таиланде и Йемене
полоса 137-138 МГц распределена фиксированной и подвижной, за
исключением воздушной подвижной (R), службам на первичной
основе (см.п.5.33). (ВКР-07)
5.205  Другая категория службы: в Израиле и Иордании распределение
полосы 137-138 МГц фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам произведено на первичной основе
(см.п.5.33).
5.206  Другая категория службы: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Болгарии, Египте, Российской Федерации, Финляндии, Франции,
Грузии, Греции, Казахстане, Ливане, Молдове, Монголии,
Узбекистане, Польше, Кыргызстане, Сирийской Арабской
Республике, Словакии, Чешской Республике, Румынии,
Таджикистане, Туркменистане и Украине распределение полосы
137-138 МГц воздушной подвижной (OR) службе произведено на
первичной основе (см.п.5.33). (ВКР-2000).
5.207  Дополнительное распределение: в Австралии полоса 137-144 МГц
распределена также радиовещательной службе на первичной
основе, до тех пор пока эта служба не будет учтена
региональными распределениями для радиовещания.
5.208  При использовании полосы 137-138 МГц подвижной спутниковой
службой должна применяться координация в соответствии с
п.9.11А.(ВКР-97)
5.208А При присвоении частот космическим станциям подвижной
спутниковой службы в полосах 137-138 МГц, 387-390 МГц и
400,15-401 МГц администрации должны принимать все практически
возможные меры для защиты радиоастрономической службы в
полосах 150,05-153 МГц, 322-328,6 МГц, 406,1-410 МГц и 608-614
МГц от вредных помех со стороны нежелательных излучений.
Пороговые уровни помех, недопустимых для радиоастрономической
службы, приведены в соответствующей Рекомендации МСЭ-R.
(ВКР-07)
5.208В В полосах частот:
137-138 МГц;

387-390 МГц;
400,15-401 МГц;
1452-1492 МГц;
1525-1610 МГц;
1613,8-1626,5 МГц;
2655-2670 МГц;
21,4-22 ГТц
Жиілік жолақтарында 739 (Қайта қаралған ДРК-07) Қарары
қолданылады. (ДРК-07).
5.209 137-138 МГц, 148-150.05 МГц, 399.9-400.05 МГц,
400.15-401 МГц, 454-456 МГц және 459-460 МГц
жолақтарын жерсеріктік жылжымалы қызметке пайдалану
геостанционарлық емес жерсеріктік жүйелерімен шектелген.
(ДРК-97)
5.210 Қосымша таратылу: Италия, Чех Республикасы, Біріккен
Корольдіктер және 138-143.6 МГц пен 143.65-144
МГц жолағы, сондай-ақ, ғарыш зерттеулер (ғарыш-Жер)
қызметіне екінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.211 Қосымша таратылу: Германия, Сауд Арабиясы, Австрия,
Бахрейн, Бельгия, Босния мен Герцеговинада, Дания,
Біріккен Араб Эмираттары, Испания, Финляндия, Греция,
Ирландия, Израиль, Кения, Кувейт, бұрынғы Югославия
Республикасы Македония, Лихтенштейн, Люксенбург, Мали,
Мальта, Норвегия, Нидерланд, Катар, Біріккен
Корольдіктер, Словения, Сомали, Швеция, Швейцария,
Танзания, Тунис, Түркия және Югославияда 138-144 МГц
жолағы, сондай-ақ, теңіздегі және құрылықтағы жылжымалы
қызметке бірінші реттік негізде белінген.. (ДРК-07)
5.212 Ауыстырылымды таратылу: Ангола, Ботсвана, Бурунди,
Камерун, Орталық Африка Республикасы, Конго, Габон,
Гамбия, Гана, Гвинея, Ирак, Иордания, Лесото, Либерия,
Ливия, Малави, Мозамбик, Номибия, Нигерия, Оман, Руанда,
Сьерра-Леон, Оңтүстік Африка Республикасы, Свазиленд,
Чад, Того, Заир, Замбия және Зимбабведе 138-144 МГц
жолағы тіркелген және жылжымалы қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.213 Қосымша таратылу: Қытайда 138-144 МГц жолағы
радиолокациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.214 Қосымша таратылу: Босния мен Герцеговина, Хорватия,
Эритрея, Эфиопия, Кения, бұрынғы Югославия Республикасы
Македония, Мальта, Словения, Сомали, Судан, Танзания мен
Югославияда 138-144 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.215 Пайдаланылмайды.
5.216 Қосымша таратылу: Қытайда 144-146 МГц жолағы әуедегі
жылжымалы (ОR) қызметке екінші реттік негізде бөлінген.
5.217 Ауыстырылымды таратылу: Афғанстан, Бангладеш, Куба,
Гайана мен Индияда 146-148 МГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерке бірінші реттік негізде бөлінген.
5.218 Қосымша таратылу: 148-149.9 МГц жолағы, сонымен қатар,
9.21 бабы бойынша келісім алған жағдайда, ғарыш
пайдаланым қызметіне (Жер-ғарыш) бірінші реттік негізде
бөлінген. Жеке таратудағы жолақ ені ± 25 кГц-тен аспауы
тиіс.

387-390 МГц;
400,15-401 МГц;
1452-1492 МГц;
1525-1610 МГц;
1613,8-1626,5 МГц;
2655-2690 МГц;
21,4-22 ГГц
применяется Резолюция 739 (Пересм. ВКР-07). (ВКР-07)
5.209  Использование полос 137-138 МГц, 148-150,05 МГц, 399,9-400,05
МГц, 400,15-401 МГц, 454-456 МГц и 459-460 МГц подвижной
спутниковой службой ограничено негеостационарными
спутниковыми системами. (ВКР-97)
5.210  Дополнительное распределение: в Италии, Чешской Республике и
Соединенном Королевстве полосы 138-143,6 МГц и 143,65-144 МГц
распределены также службе космических исследований
(космос-Земля) на вторичной основе. (ВКР-07)
5.211  Дополнительное распределение: в Германии, Саудовской Аравии,
Австрии, Бахрейне, Бельгии, Дании, Объединенных Арабских
Эмиратах, Испании, Финляндии, Греции, Ирландии, Израиле,
Кении, Кувейте, бывшей югославской Республике Македонии,
Ливане, Лихтенштейне, Люксембурге, Мали, Мальте, Черногории,
Норвегии, Нидерландах, Катаре, Соединенном Королевстве,
Сербии, Словении, Сомали, Швеции, Швейцарии, Танзании, Тунисе
и Турции полоса 138-144 МГц распределена также морской
подвижной и сухопутной подвижной службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.212  Заменяющее распределение: в Анголе, Ботсване, Бурунди,
Камеруне, Центральноафриканской Республике, Республике Конго,
Габоне, Гамбии, Гане, Гвинее, Ираке, Ливийской Арабской
Джамахирии, Иордании, Лесото, Либерии, Малави, Мозамбике,
Намибии, Омане, Уганде, Сирийской Арабской Республике,
Демократической Республике Конго, Руанде, Сьерра-Леоне,
Южно-Африканской Республике, Свазиленде, Чаде, Того, Замбии и
Зимбабве полоса 138-144 МГц распределена фиксированной и
подвижной службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.213  Дополнительное распределение: в Китае полоса 138-144 МГц
распределена также радиолокационной службе на первичной
основе.
5.214  Дополнительное распределение: в Эритрее, Эфиопии, Кении,
бывшей югославской Республике Македонии, Мальте, Черногории,
Сербии, Сомали, Судане и Танзании полоса 138-144 МГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе.
(ВКР-07)
5.215  Не использован.
5.216  Дополнительное распределение: в Китае полоса 144-146 МГц
распределена также воздушной подвижной (OR) службе на
вторичной основе.
5.217  Заменяющее распределение: в Афганистане, Бангладеш, Кубе,
Гайане и Индии полоса 146-148 МГц распределена фиксированной и
подвижной службам на первичной основе.
5.218  Дополнительное распределение: полоса 148-149,9 МГц
распределена также службе космической эксплуатации
(Земля-космос) на первичной основе при условии согласия,
получаемого по п.9.21. Ширина полосы отдельной передачи не
должна превышать ±25 кГц.

5.219 148-149.9 МГц жолағын жер серіктік жылжымалы қызметке
пайдалануда 46 Қарарда 9.11А баяндалған үйлестіру
процедуралары қолданылуы керек. Жерсеріктік жылжымалы
қызмет тіркелген, жылжымалы және ғарыш пайдаланым
қызметтерінің 148-149.9 МГц жолақтағы дамуы мен
пайдалануын шектемеуі тиіс.
5.220 149-150.05 МГц және 399.9-400.05 МГц жолақтарын
жерсеріктік құрылыстық жылжымалы қызметке пайдалануда
9.11А негіздегі үйлестіру процедуралары қолданылуы керек.
Жерсеріктік құрлықтағы жылжымалы қызмет
радионавигациялық жерсеріктік
қызметтің 149-150.05 МГц және 399.9-400.05 МГц
жолақтарындағы дамуы мен пайдалануын шектемеуі тиіс.
5.221 Жерсеріктік жылжымалы қызмет станциялары 148-149.9 МГц
жолағында тіркелген немесе жылжымалы қызмет станцияларына
бөлу Кестесіне сай жиілік жолақтары бөлінген келесі
елдерде: Албания, Алжир, Германия, Сауда Аравиясы,
Австралия, Австрия, Бахрейн, Бангладеш, Барбадос,
Белорусь, Бельгия, Бенин, Босния мен Герцеговина,
Бруней-Даруссалам, Болгария, Камерун, Қытай, Кипр, Конго,
Корей Республикасы, Хорватия, Куба, Дания, Египет,
Біріккен Араб Эмираттары, Эритрея, Испания, Эстония,
Эфиопия, Финляндия, Франция, Габон, Гана, Греция, Гвинея,
Гвинее-Бисау, Венгрия, Индия, Иран Ислам Республикасы,
Ирландия, Исландия, Израиль, Италия, Ямайка, Япония,
Иордания, Қазақстан, Кения, Кувейт, Латвия, бұрынғы
Югославия Республикасы Македония, Ливан, Ливия,
Лихтенштейн, Люксембург, Малайзия, Мали, Мальта,
Мавритания, Молдова, Моңғолия, Мозамбик, Намибия,
Норвегия, Жаңа Зеландия, Оман, Уганда, Өзбекстан,
Пәкістан, Панама, Папуа-Жаңа Гвинея, Парагвай, Нидерланд,
Филиппин, Польша, Португалия, Катар, Сирия, Қырғызстан,
Словакия, Румыния, Біріккен Корольдіктер, Ресей, Сенегал,
Сьерра-Леона, Сингапур, Словения, Шри-Ланка, Оңтүстік
Африка Республикасы, Швеция, Швейцария, Свазиленд,
Танзания, Чад, Тайланд, Того, Тонга, Тринидад пен Тобаго,
Тунис, Түркия, Украина, Вьетнам, Йемен, Югославия, Замбия
және Зимбабведен зиянды кедергілер тудырмауды немесе
олардан қорғауды талап етпеуі керек. (ДРК-07)
5.222 149-150.005 МГц және 399.9-400.05 МГц жолақтарындағы
радионавигациялық жерсеріктік қызметтің сәулеленуі ғарыш
зерттеудің жердегі қабылдау станцияларымен де
пайдаланылуы мүмкін.
5.223 149.9-150.05 МГц жолағын тіркелген және жылжымалық
қызметтермен пайдалануда радионавигациялық жерсеріктік
қызметке зиянды кедергілер тудыру мүмкіндігін мойындай

5.219  При использовании полосы 148-149,9 МГц подвижной спутниковой
службой должна применяться координация в соответствии
с п.9.11А. Подвижная спутниковая служба не должна ограничивать
развитие и использование фиксированной и подвижной служб и
службы космической эксплуатации в полосе 148-149,9 МГц.
5.220  При использовании полос 149,9-150,05 МГц и 399,9-400,05 МГц
подвижной спутниковой службой должна применяться координация в
соответствии с п.9.11А. Подвижная спутниковая служба не
должна ограничивать развитие и использование
радионавигационной спутниковой службы в полосах частот
149,9-26 150,05 МГц и 399,9-400,05 МГц. (ВКР-97)
5.221  Станции подвижной спутниковой службы в полосе 148-149,9 МГц не
должны создавать вредных помех или требовать защиты от станций
фиксированной или подвижной служб, которые работают в
соответствии с Таблицей распределения частот в следующих
странах: Албании, Алжире, Германии, Саудовской Аравии,
Австралии, Австрии, Бахрейне, Бангладеш, Барбадосе, Беларуси,
Бельгии, Бенине, Боснии и Герцеговине, Ботсване,
Бруней-Даруссаламе, Болгарии, Камеруне, Китае, Кипре,
Республике Конго, Республике Корея, Кот-д'Ивуаре, Хорватии,
Кубе, Дании, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее,
Испании, Эстонии, Эфиопии, Российской Федерации, Финляндии,
Франции, Габоне, Гане, Греции, Гвинее, Гвинее-Бисау, Венгрии,
Индии, Исламской Республике Иран, Ирландии, Исландии, Израиле,
Италии, Ливийской Арабской Джамахирии, Ямайке, Японии,
Иордании, Казахстане, Кении, Кувейте, бывшей югославской
Республике Македонии, Лесото, Латвии, Ливане, Лихтенштейне,
Литве, Люксембурге, Малайзии, Мали, Мальте, Мавритании,
Молдове, Монголии, Черногории, Мозамбике, Намибии, Норвегии,
Новой Зеландии, Омане, Уганде, Узбекистане, Пакистане, Панаме,
Папуа-Новой Гвинее, Парагвае, Нидерландах, Филиппинах, Польше,
Португалии, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Кыргызстане, Корейской Народно-Демократической Республике,
Словакии, Румынии, Соединенном Королевстве, Сенегале, Сербии,
Сьерра-Леоне, Сингапуре, Словении, Шри-Ланке, Южно-Африканской
Республике, Швеции, Швейцарии, Свазиленде, Танзании, Чаде,
Таиланде, Того, Тонга, Тринидаде и Тобаго, Тунисе, Турции,
Украине, Вьетнаме, Йемене, Замбии и Зимбабве. (ВКР-07)
5.222  Излучения радионавигационной спутниковой службы в полосах
149,9-150,05 МГц и 399,9-400,05 МГц могут также использоваться
приемными земными станциями службы космических исследований.
5.223  Признавая, что использование полосы 149,9-150,05 МГц
фиксированной и подвижной службами может причинить вредные
помехи радионавигационной спутниковой службе, администрациям
настоятельно предлагается не разрешать такое использование по

отырып, әкімшіліктерге бұл жолақтарды 4.4 п. сәйкес
табандылықпен рұқсат етпеуді ұсынады
5.224 Пайдаланылмайды.
5.224А 149-150.005 МГц және 199.9-400.05 МГц жолақтарын
жерсеріктік жылжымалы қызметте (Жер-ғарыш) пайдалану,
2015 жылдың 1 қаңтарына дейін құрылықтағы жылжымалы
жерсеріктік қызметімен (Жер-ғарыш) шектеледі. (ДРК-97)
5.224В 149-150.005 МГц және 199.9-400.05 МГц жолақтарын
жерсеріктік радионавигациялық қызметке пайдалану 2015
жылдың 1 қаңтарына дейін күшіне енуі керек. (ДРК-97)
5.225 Қосымша таратылу: Австралия мен Индияда 150.05-153 МГц
жолағы радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.226 156.8 МГц жиілігі теңіздегі жылжымалы радиотелефондық
қызметтің халықаралық апаттық, қаупсіздік және шақыру
жиілігі болып табылады. Бұл жиілікті және
156,7625-156,8375 МГц жолағын пайдалану шарттары S31
Бабында және S52 Бабында, 18 Қосымшада айтылған.
156,525 МГц жиілігі АЖЖ жолағында сандық таңдау шақыруын
пайдаланатын теңіздегі жылжымалы радиотелефондық
қызметтің халықаралық апаттық, қауіпсіздік және шақыру
жиілігі болып табылады. Бұл жиілікті және
156,4875-156,5625 МГц жолағын пайдалану шарттары S31 және
S52 Бабында және 18 Қосымшада айтылған.
156-156,4875 МГц, 156,5625-156,7625 МГц, 156,8375-157,45
МГц, 160,6-160,975 МГц және 161,475-162,05 МГц жиілік
жолақтарында әрбір әкімшілік теңіздегі жылжымалы қызметі
станцияларына тағайындалған жиіліктерге басымдылық беруі
керек. (31 және 52 баптарды және 18 қосымшаны қара)
АЖЖ жолағында теңіздегі жылжымалы қызметі
радиобайланысына зиянды бөгеуіл тудыруы мүмкін болатын
аумақтарда басқа қызмет станцияларында бұл жолақ
жиіліктерін пайдалуынан қашқақтау керек. Бірақ 156.8 МГц
мен 156,525 МГц жиілігі мен теңіздегі жылжымалы қызметке
артықшылық беретін жиіліктерді өзара мүдделі және қатысты
әкімшіліктердің өзара келісулерімен ішкі теңіздегі
жолдарда күнделікті пайдалануларына және күші бар
келісімдерді ескере отырып пайдалануларына болады.
(ДРК-07)
5.227 Қосымша пайдалану: 156,4875-156,5125 МГц және
156,5375-156,5625 МГц жолақтар жиіліктері, сондай-ақ
тіркелген және құрылықтағы жылжымалы қызметіне бірінші
реттік негізде бөлінген. Бұл жиіліктердің тіркелген және
құрылықтағы жылжымалы қызметтермен қолдануы АЖЖ
диапазонындағы теңіздегі жылжымалы қызметіне зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс немесе қорғаныс талап етуі
тиіс. (ДРК-07).
5.227А Қосымша пайдалану: 161,9625-161,9875 МГц және
162,0125-162,0375 МГц жолақ жиіліктері, сондай-ақ,
жылжымалы жерсеріктік қызметіне (Жер-ғарыш) екінші реттік
негізде теңіздегі жылжымалы қызметіне қолданыстағы
станциялардан автоматикалық айырым жүйелерінің сәулелерін

п.4.4.
5.224  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.224А Использование полос 149,9-150,05 МГц и 399,9-400,05 МГц
подвижной спутниковой службой (Земля-космос) ограничено
сухопутной подвижной спутниковой службой (Земля-космос)
до 1 января 2015 г. (ВКР-97)
5.224В Распределение полос 149,9-150,05 МГц и 399,9-400,05 МГц
радионавигационной спутниковой службе должно действовать
до 1 января 2015 г. (ВКР-97)
5.225  Дополнительное распределение: в Австралии и Индии полоса
150,05-153 МГц распределена также радиоастрономической службе
на первичной основе.
5.226  Частота 156,525 МГц является международной частотой бедствия,
безопасности и вызова в морской подвижной радиотелефонной
службе в диапазоне ОВЧ, использующей цифровой избирательный
вызов (ЦИВ). Условия использования этой частоты и полосы
156,4875-156,5625 МГц изложены в Статьях 31 и 52 и в
Приложении 18.
Частота 156,8 МГц является международной частотой бедствия,
безопасности и вызова в морской подвижной радиотелефонной
службе в диапазоне ОВЧ. Условия использования этой частоты и
полосы 156,7625-156,8375 МГц изложены в Статье 31 и в
Приложении 18.
В полосах 156-156,4875 МГц, 156,5625-156,7625 МГц,
156,8375-157,45 МГц, 160,6-160,975 МГц и 161,475-162,05 МГц
каждая администрация должна предоставлять приоритет морской
подвижной службе только на тех частотах, которые она присвоила
станциям морской подвижной службы (см. Статьи 31 и 52 и
Приложение 18).
Следует избегать любого использования частот в этих полосах
станциями других служб, которым они распределены, в тех зонах,
где это может создавать вредные помехи морской подвижной
службе радиосвязи в диапазоне ОВЧ.
Однако частоты 156,8 МГц и 156,525 МГц и полосы частот, в
которых предоставляется приоритет морской подвижной службе,
могут использоваться для радиосвязи на внутренних водных путях
при условии достижения согласия между заинтересованными и
затронутыми администрациями с учетом текущего использования
частот и действующих соглашений. (ВКР-07)
5.227  Дополнительное распределение: полосы 156,4875-156,5125 МГц и
156,5375-156,5625 МГц также распределены фиксированной и
сухопутной подвижной службам на первичной основе.
Использование этих полос фиксированной и сухопутной подвижной
службами не должно причинять вредных помех морской подвижной
службе радиосвязи в диапазоне ОВЧ или требовать защиты от нее.
(ВКР-07)
5.227А Дополнительное распределение: полосы 161,9625-161,9875 МГц и
162,0125-162,0375 МГц распределены также подвижной
спутниковой службе (Земля-космос) на вторичной основе для
приема излучений автоматических систем опознавания (AIS) от
станций, действующих в морской подвижной службе (см.

қабылдау үшін бөлінген. (18 Қосымшаны қара) (ДРК-07).
5.228 Пайдаланылмайды.
5.229 Ауыстырылымды таратылу: Мароккода 162-174 МГц жолағы
радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде бөлінген. Бұл
жолақтарды пайдалану Кестеге сай бөлінген істегі немесе
жоспардағы немесе оларға әсері тиетін қызмет
әкімшіліктерінің келісіміне сәйкес орындалуы керек. Бұл
1981 жылдың 1 қаңтарына дейінгі станцияларға, олардың сол
кездегі техникалық сипаттамаларына қатысты емес.
5.230 Қосымша таратылу: Қытайда 163-167 МГц жолағы, сондай-ақ,
9.21 бабы бойынша келісім алған жағдайда, ғарыш
пайдаланым қызметіне (ғарыш-Жер) бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.231 Қосымша таратылу: Афғанстан, Қытай және Пәкістанда 167-
174 МГц жолағы, сондай-ақ, радиохабар қызметіне бірінші
реттік негізде бөлінген. Радиохабар қызметін бұл жолақта
енгізу, қызметтеріне әсері болатын 3 Аймақ елдерінен
келісім алу негізінде жүргізілуі тиіс.
5.232 Қосымша таратылу: Жапонияда 170-174 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.233 Қосымша таратылу: Қытайда 174-184 МГц жолағы,
сондай-ақ, 9.21. бабы бойынша келісім алған жағдайда,
ғарыш зерттеулер (ғарыш-Жер) және ғарыш пайдаланым
(ғарыш-Жер) қызметтеріне бірінші реттік негізде бөлінген.
Бұл қызметтер қолданыстағы және жоспардағы радиохабар
станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы немесе олардан
қорғанысты талап етпеуі тиіс.
5.234 Қызметтің басқа категориясы: Мексикада 174-216 МГц
жолағы тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген (5.33 п. қара).
5.235 Қосымша таратылу: Германия, Австрия, Бельгия, Дания,
Испания, Финляндия, Франция, Израиль, Италия,
Лихтенштейн, Мальта, Монако, Норвегия, Нидерланд,
Біріккен Корльдіктер, Швеция және Швейцарияда 174-223
МГц жолағы, сонымен қатар, құрылықтағы жылжымалы
қызметіне бірінші реттік негізде бөлінген, бірақ
құрылықтағы жылжымалы қызметі станциялары зиянды
кедергілер тудырмауы немесе осы ескертпедегі көрсетілген
елдердің қолданыстағы немесе жоспардағы радиохабар
станцияларынан қорғанысты талап етпеуі тиіс.
5.236 Пайдаланылмайды
5.237 Қосымша таратылу: Конго, Эритрея, Эфиопия, Гамбия,
Гвинея, Ливия, Малави, Мали, Сьерра-Леон, Сомали, және
Чадта 174-223 жолағы, сонымен катар, тіркелген және
жылжымалы қызметтерге екінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-07).
5.238 Қосымша таратылу: Бангладеш, Индия, Пәкістан және
Филиппинде 200-216 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.

Приложение 18). (ВКР-07)
5.228  Не использован.
5.229  Заменяющее распределение: в Марокко полоса 162-174 МГц
распределена радиовещательной службе на первичной основе.
Использование этой полосы должно быть обусловлено согласием
администраций, чьи действующие или запланированные службы,
которые работают согласно Таблице распределения частот, могут
быть затронуты. Это не относится к станциям, существовавшим на
1 января 1981 г., с их техническими характеристиками на это же
время.
5.230  Дополнительное распределение: в Китае полоса 163-167 МГц
распределена также службе космической эксплуатации
(космос-Земля) на первичной основе при условии получения
согласия по п.9.21.
5.231  Дополнительное распределение: в Афганистане, Китае и Пакистане
полоса 167-174 МГц распределена также радиовещательной службе
на первичной основе. Введение радиовещательной службы в этой
полосе должно быть обусловлено согласием соседних стран в
Районе 3, чьи службы могут быть затронуты.
5.232  Дополнительное распределение: в Японии полоса 170-174 МГц
распределена также радиовещательной службе на первичной
основе.
5.233  Дополнительное распределение: в Китае полоса 174-184 МГц
распределена также службам космических исследований (космос-
Земля) и космической эксплуатации (космос-Земля) на первичной
основе при условии получения согласия по п.9.21. Эти службы не
должны причинять вредных помех существующим или
запланированным радиовещательным станциям или требовать защиты
от них.
5.234  Другая категория службы: в Мексике распределение фиксированной
и подвижной службам в полосе 174-216 МГц произведено на
первичной основе (см.п.5.33).
5.235  Дополнительное распределение: в Германии, Австрии, Бельгии,
Дании, Испании, Финляндии, Франции, Израиле, Италии,
Лихтенштейне, Мальте, Монако, Норвегии, Нидерландах,
Соединенном Королевстве, Швеции и Швейцарии полоса 174-223
МГц распределена также сухопутной подвижной службе на
первичной основе. Однако станции сухопутной подвижной службы
не должны причинять вредных помех или требовать защиты от них
со стороны существующих или запланированных радиовещательных
станций тех стран, которые не перечислены в настоящем
примечании.
5.236  Не использован.
5.237  Дополнительное распределение: в Республике Конго, Эритрее,
Эфиопии, Гамбии, Гвинее, Ливийской Арабской Джамахирии,
Малави, Мали, Сьерра-Леоне, Сомали и Чаде полоса 174-223 МГц
распределена также фиксированной и подвижной службам на
вторичной основе. (ВКР-07)
5.238  Дополнительное распределение: в Бангладеш, Индии, Пакистане и
на Филиппинах полоса 200-216 МГц распределена также воздушной
радионавигационной службе на первичной основе.

5.239 Пайдаланылмайды.
5.240 Қосымша таратылу: Қытай мен Индияда 216-223 МГц жолағы,
сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке бірінші
реттік, ал радиолокациялық қызметке - екінші реттік
негізде бөлінген.
5.241 2-аудандағы 216-225 МГц жолағында ешқандай жаңа
радиолокациялық қызмет станциясын пайдалануға рұқсат
етілмейді. 1990 жылдың 1 қаңтарына дейінгі уақытта рұқсат
алған станциялар жұмыстарын екінші реттік негізде
жалғастыруға болады.
5.242 Қосымша таратылу: Канадада 216-220 МГц жолағы,
сондай-ақ, құрылықтағы жылжымалық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.243 Қосымша таратылу: Сомалиде 216-225 МГц жолағы басқа
елдердің істегі немесе жоспардағы радиохабар қызметтеріне
зиянды кедергілер тудырмаған жағдайда, сонымен қатар,
әуедегі радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.244 Пайдаланылмайды (ДРК-07)
5.245 Қосымша таратылу: Жапонияда 222-223 МГц жолағы,
сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке бірінші
реттік, ал радиолокациялық қызметке - екінші реттік
негізде бөлінген.
5.246 Ауыстырылымды таратылу: Испания, Франция, Израиль және
Монакода 223-230 МГц жолағы радиохабар және құрылықтағы
жылжымалы қызметке бірінші реттік негізде (5.33 п. қара)
бөлінген. Бірақ құрылықтағы жылжымалы қызмет станциялары
зиянды кедергілер тудырмауы немесе осы ескертпедегі
көрсетілген елдердің істегі немесе жоспардағы радиохабар
станцияларынан қорғанысты талап етпеуі тиіс.
5.247 Қосымша таратылу: Сауда Аравиясы, Бахрейн, Біріккен Араб
Эмираттары, Иордания, Оман, Катар және Сирияда 223-235
МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген.
5.248 Пайдаланылмайды.
5.249 Пайдаланылмайды.
5.250 Қосымша таратылу: Қытайда 225-235 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиоастрономиялық қызметке екінші реттік
негізде бөлінген.
5.251 Қосымша таратылу: Нигерияда 230-235 МГц жолағы, 9.21
бабы бойынша келісім алған жағдайда, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.252 Ауыстырылымды таратылу: Ботсвана, Лесото, Малави,
Мозамбик, Номибия, Оңтүстік-Африка Республикасы,
Свазиленд, Замбия және Зимбабведе 230-238 МГц және 246
-254 МГц жолағы, 9.21 бабы бойынша келісім алған
жағдайда, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.253 Пайдаланылмайды.
5.254 9.21 бабы бойынша келісім алған жағдайда, 235-322 МГц

5.239  Не использован.
5.240  Дополнительное распределение: в Китае и Индии полоса 216-223
МГц распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе и радиолокационной службе - на вторичной
основе.
5.241  В Районе 2 не разрешается использовать какие-либо новые
станции радиолокационной службы в полосе 216-225 МГц. Станции,
получившие разрешение на работу до 1 января 1990 г., могут
продолжать работать на вторичной основе.
5.242  Дополнительное распределение: в Канаде полоса 216-220 МГц
распределена также сухопутной подвижной службе на первичной
основе.
5.243  Дополнительное распределение: в Сомали полоса 216-225 МГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе, при условии что она не будет причинять
вредных помех существующим или запланированным
радиовещательным службам других стран.
5.244  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.245  Дополнительное распределение: в Японии полоса 222-223 МГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе и радиолокационной службе - на вторичной
основе.
5.246  Заменяющее распределение: в Испании, Франции, Израиле и
Монако полоса 223-230 МГц распределена радиовещательной и
сухопутной подвижной службам на первичной основе (см.п.5.33)
на том основании, что при подготовке частотных планов
радиовещательная служба должна иметь приоритетный выбор
частот; и распределена фиксированной и подвижной, за
исключением сухопутной подвижной, службам на вторичной
основе. Однако станции сухопутной подвижной службы не должны
причинять вредных помех существующим или запланированным
радиовещательным станциям в Марокко и Алжире или требовать
защиты от них.
5.247  Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Объединенных Арабских Эмиратах, Иордании, Омане, Катаре и
Сирии полоса 223-235 МГц распределена также воздушной
радионавигационной службе на первичной основе.
5.248  Не использован.
5.249  Не использован.
5.250  Дополнительное распределение: в Китае полоса 225-235 МГц
распределена также радиоастрономической службе на вторичной
основе.
5.251  Дополнительное распределение: в Нигерии полоса 230-235 МГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе при условии получения согласия по
п.9.21.
5.252  Заменяющее распределение: в Ботсване, Лесото, Малави,
Мозамбике, Намибии, Южно-Африканской Республике,
Свазиленде, Замбии и Зимбабве полосы 230-238 МГц и 246-254
МГц распределены радиовещательной службе на первичной основе
при условии получения согласия по п.9.21.
5.253  Не использован.
5.254  При получении согласия в соответствии с п.9.21 полосы 235-322

және 335.4-399.9 МГц жолағы жерсеріктік жылжымалы
қызметтерде пайдаланылуы мүмкін, егер бұл қызметтің
станциялары Жиіліктер үлестіріу Кестесіне сәйкес басқа
қызметтердегі қолданыстағы немесе жоспарланған
станцияларға зиянды кедергілер тудырмаса, 5.256А
көрсетілген қосымша бөлінуден басқа.
5.255 312-315 МГц (Жер-ғарыш) және 387-390 Мгц (ғарыш-Жер)
жолақтары жерсеріктік жылжымалы қызметтерде, сонымен
қатар, геостационарлық емес жерсеріктік жүйелермен
пайдаланылуы мүмкін. Мұндай пайдаланымда 9.11А бабына
сәйкес бөлу процедуралары пайдаланылуы керек. (ДРК-03)
5.256 Бұл жолақтағы 243 МГц жиілігі құтқару мақсаттарында
қолданылатын құтқару жабдықтары мен аппаратура
станцияларымен пайдаланылады. (ДРК-07)
5.256А Қосымша таратылу: Қытай, Ресей, Қазақстан және Украинада
258-261 МГц жолағы, сондай-ақ ғарыш зерттеу қызметіне
(Жер-ғарыш) және ғарыш пайдалану қызметіне (Жер-ғарыш)
бөлінген. Ғарыш зерттеу қызметі (Жер-ғарыш) және ғарыш
пайдалану қызметі (Жер-ғарыш) станциялары осы жолақта
жұмыс істейтін жылжымалы жүйелеріне және жылжымалы
жерсеріктік қызметтерге зиянды кедергілер жасамауы тиіс,
немесе қорғаныс талап етуі, ары қарай қолдануды және
мұндай жүйелерді дамыту шектелуге тиіс.(ДРК-03)
5.257 9.21 бойынша келісім алған жағдайда, 267-272 МГц
жолағы әкімшіліктермен өз елдеріндегі ғарыш телеметрияға
бірінші реттік негізде пайдаланылады.
5.258 328.6-335.4 МГц жолағын әуедегі радионавигациялық
қызметтің пайдалануы қондыруды аспаптар бойынша атқару
жүйелерімен шектелген (глиссада)
5.259 Қосымша таратылу: Египет, Израиль және Сирия Араб
Республикасында 328.6-335.4 МГц жолағы, 9.21 п. бойынша
келісім алған жағдайда, жылжымалы қызметке екінші реттік
негізде бөлген. Әуедегі радионавигациялық қызмет
станциялары зиянды кедергілерден зардап шекпес үшін,
жылжымалы қызмет станциялары, белгілі бір әкімшіліктің
9.21 қарастырылған процедурасымен анықталатын, әуедегі
радионавигациялық қызметіне қажеттігі болмасынша, бұл
жолаққа енгізілмеуі тиіс. (ДРК-07)
5.260 399.9—400.05 МГц жолағын тіркелген және жылжымалы
қызметтермен пайдалануда радионавигациялық жерсеріктік
қызметке зиянды кедергілер тудыру мүмкіндігін мойындай

МГц и 335,4-399,9 МГц могут использоваться подвижной
спутниковой службой, при условии что станции этой службы не
будут создавать вредных помех станциям других служб,
работающим или планируемым для работы в соответствии с
Таблицей распределения частот, за исключением дополнительного
распределения, указанного в п.5.256А. (ВКР-03)
5.255  Полосы 312-315 МГц (Земля-космос) и 387-390 МГц (космос-
Земля) в подвижной спутниковой службе могут также
использоваться негеостационарными спутниковыми системами.
При таком использовании должны применяться процедуры
координации в соответствии с п.9.11А.
5.256  Частота 243 МГц в данной полосе используется станциями
спасательных средств и аппаратурой, которые применяется для
целей спасания. (ВКР-07)
5.256А Дополнительное распределение: в Китае, Российской Федерации,
Казахстане и Украине полоса 258-261 МГц распределена также
службе космических исследований (Земля-космос) и службе
космической эксплуатации (Земля-космос) на первичной основе.
Станции службы космических исследований (Земля-космос) и
службы космической эксплуатации (Земля-космос) не должны
создавать вредных помех системам подвижной и подвижной
спутниковой служб, работающим в этой полосе, или требовать
защиты от них, или ограничивать использование и развитие таких
систем. Станции службы космических исследований (Земля-космос)
и службы космической эксплуатации (Земля-космос) не должны
ограничивать будущее развитие систем фиксированной службы в
других странах. (ВКР-03)
5.257  При согласии, получаемом по п.9.21, полоса 267-272 МГц может
использоваться администрациями в своих странах для космической
телеметрии на первичной основе.
5.258  Использование полосы 328,6-335,4 МГц воздушной
радионавигационной службой ограничено системами посадки по
приборам (глиссада).
5.259  Дополнительное распределение: в Египте, Израиле и Сирийской
Арабской Республике полоса 328,6-335,4 МГц распределена также
подвижной службе на вторичной основе при условии получения
согласия в соответствии с п.9.21. Для того чтобы станции
воздушной радионавигационной службы не испытывали вредных
помех, станции подвижной службы не должны вводиться в этой
полосе, до тех пор пока она не перестанет быть необходимой
воздушной радионавигационной службе любой администрации,
которая может быть определена посредством применения
процедуры, в соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.260  Признавая, что использование полосы 399,9-400,05 МГц
фиксированной и подвижной службами может вызвать вредные
помехи радионавигационной спутниковой службе, администрациям
настоятельно предлагается не разрешать такое использование по

отырып, әкімшіліктерге бұл жолақтарды 4.4 п. сәйкес
табандылықпен рұқсат етпеуді ұсынады.
5.261 Сәулелену 400.1 МГц стандарт жиілігінің бойында + 25 кГц
жолағымен шектелуі тиіс.
5.262 Қосымша таратылу: Сауда Аравиясы, Армения, Әзербайжан,
Бахрейн, Белорусь, Босния мен Герцеговина, Болгария,
Колумбия, Коста-Рика, Куба, Египет, Біріккен Араб
Эмираттары, Эквадор, Эстония, Грузия, Венгрия, Индонезия,
Иран Ислам Республикасы, Ирак, Израиль, Иордания,
Қазақстан, Кувейт, Либерия, Малайзия, Молдова, Нигерия,
Өзбекстан, Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия, Қырғызстан,
Словакия, Румыния, Ресей, Сингапур, Сомали, Шри-Ланка,
Тәжікстан, Түрікменстан, Украина және Югославияда 400.05
-401 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы
қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.263 400.15-401 МГц жолағы, сондай-ақ, ғарыш-ғарыш бақытында
ғарыш зерттеу қызметтеріне басқарылатын ғарыш кемелерімен
байланысуға бөлінген. Ғарыш зерттеу қызметтері, былай
пайдаланылғанда, қауіпсіздік қызметтері ретінде
қаралмайды.
5.264 Жерсеріктік жылжымалы қызмет 400.15-401 МГц жолағын
пайдаланғанда, 46 Қарардағы 9.11 п. сәйкес бөлу
процедуралары қолданылуы тиіс. 1 Толықтаманың 5
Қосымшасында қаралған қуат ағынының тығыздығының
шектелуі, компетенті дүниежүзілік радиобайланыс
конференциясында қайта қаралғанға дейін жүргізіледі.
5.265 Пайдаланылмайды.
5.266 Жерсеріктік жылжымалы қызметтің 406-406.1 МГц жолағын
пайдалануы аз қуатты жерсеріктік апаттық радиомаяк-апат
орындарын көрсеткіштермен шектеледі (сондай-ақ 31 Бабын
қара) (ДРК-07)
5.267 Пайдалануға рұқсат етілген 406-406.1 МГц жиілік
жолақтарына зиянды кедергілер тудыратын кез келген
сәулеленуге тыйым салынады.
5.268 Ғарыш зерттеулер қызметтеріне 410-420 МГц жолағын
пайдалану орбитадағы басқарылмалы ғарыш кемесінен 5 км-ге
дейінгі ара қашықтықтағы байланыспен шектеледі. Ғарыш
аппараттары жағынан туындайтын қосымша сәулеленулердің
Жер бетіндегі қуат ағынының тығыздығы төменгі шамалардан
артпауы керек: 0 о < б < 5 о -те - -153 дБ(Вт/м2), 5 о < б
< 70 о -те - -153+0.077(Ф-5) дБ(Вт/м2), және 70 о < б < 90 о
те - -148 дБ(Вт/м2), мұнда Ф - радиожиілік толқынының
түсу бұрышы, ал анықтамалық жолақ ені - 4 кГц. 4.10
пункті ғарыш аппараттары жағынан туындайтын қосымша
сәулеленулерге қолданылмайды. Бұл жиілік жолақтарында,
ғарыш зерттеу (ғарыш-ғарыш) қызметтері, тіркелген және
жылжымалы қызмет станцияларынан қорғанысты талап
өтпеулері керек, сонымен қатар, осы қызметтердің дамуы
мен пайдаланылуына бөгет келтірмеуі керек.
5.269 Қызметтің басқа категориясы: Австралия, Америка Құрама
Штаттары, Индия, Жапония және Біріккен Корольдіктерде

п.4.4.
5.261  Излучения должны быть ограничены полосой ±25 кГц относительно
стандартной частоты 400,1 МГц.
5.262  Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Бахрейне, Беларуси, Ботсване, Колумбии,
Коста-Рике, Кубе, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах,
Эквадоре, Российской Федерации, Грузии, Венгрии, Исламской
Республике Иран, Ираке, Израиле, Иордании, Казахстане,
Кувейте, Либерии, Малайзии, Молдове, Узбекистане, Пакистане,
Филиппинах, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Кыргызстане, Румынии, Сингапуре, Сомали, Таджикистане,
Туркменистане и Украине полоса 400,05-401 МГц распределена
также фиксированной и подвижной службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.263  Полоса 400,15-401 МГц распределена также службе космических
исследований в направлении космос-космос для связи с
пилотируемыми космическими кораблями. При таком использовании
служба космических исследований не должна рассматриваться как
служба безопасности.
5.264  При использовании полосы 400,15-401 МГц подвижной спутниковой
службой должны применяться процедуры координации в
соответствии с п.9.11А. Ограничение плотности потока мощности,
приведенное в Дополнении 1 Приложения 5, должно применяться до
тех пор, пока оно не будет пересмотрено компетентной всемирной
конференцией радиосвязи.
5.265  Не использован.
5.266  Использование полосы 406-406,1 МГц подвижной спутниковой
службой ограничено маломощными спутниковыми аварийными
радиобуями-указателями места бедствия (см. также Статью 31).
(ВКР-07)
5.267  Запрещается любое излучение, которое может создавать вредные
помехи разрешенному использованию полосы частот 406-406,1 МГц.
5.268  Использование полосы 410-420 МГц службой космических
исследований ограничено связью на расстояниях до 5 км от
находящихся на орбите пилотируемых космических кораблей.
Плотность потока мощности у поверхности Земли, создаваемая
излучениями, необходимыми для работ вне космических кораблей,
не должна превышать
-153 дБ (Вт/м2) при 0 0 < б < 5 0 ,
-153 + 0,077,( б - 5) дБ (Вт/м2) при 5 0 < б < 70 0 и
-148 дБ (Вт/м2) при 70 0 < б < 90 0 , где б - угол прихода
радиоволны, а эталонная ширина полосы равна 4 кГц. п.4.10
неприменим к работе вне космических кораблей. В этой полосе
частот служба космических исследований (космос-космос) не
должна требовать защиты от станций фиксированной и подвижной
служб или ограничивать их использование и развитие. (ВКР-97)
5.269  Другая категория службы: в Австралии, Соединенных Штатах
Америки, Индии, Японии и Соединенном Королевстве

420-430 МГц және 440-450 МГц жолағы радиолокациялық
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген (5.33 п. қара)
5.270 Қосымша таратылу: Австралия, Америка Құрама Штаттары,
Ямайка және Филиппинде 420-430 МГц және 440-450 МГц
жолақтары әуесқойлық қызметке екінші реттік негізде
бөлген.
5.271 Қосымша таратылу: Белорусь, Қытай, Индия, Қырғызстан,
Түрікменстанда 420-460 МГц жолағы әуедегі
радионавигациялық қызметке (радиобиіктік өлшегіштер)
екінші реттік негізде бөлген. (ДРК-07)
5.272 Қызметтің басқа категориясы: Францияда 430-434 МГц
жолағы әуесқойлық қызметке екінші реттік негізде бөлген.
(5.33 п. қара)
5.273 Қызметтің басқа категориясы: Дания, Ливия және Норвегияда
430-432 МГц және 438-440 МГц жолағы радиолокациялық
қызметке екінші реттік негізде бөлінген (5.32 п. қара)
5.274 Ауыстырылымды таратылу: Дания, Норвегия және Швецияда 430
-432 МГц және 438-440 МГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерге, бірінші реттік негізде бөлген.
5.275 Қосымша таратылу: Хорватия, Эстония, Финляндия, бұрынғы
Югославия Республикасы, Македония, Ливия Араб
Джамахириясы, Черногория, Словения және Сербияда 430-432
МГц және 438-440 МГц жолақтары, сондай-ақ, тіркелген
және жылжымалы қызмет станцияларына, жылжымалы әуедегі
қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлген.
(ДРК-07).
5.276 Қосымша таратылу: Ауғанстан, Алжир, Сауда Аравиясы,
Бахрейн, Бангладеш, Бруней-Даруссалам, Буркино-Фасо,
Бурунди, Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Эквадор,
Эритрея, Эфиопия, Греция, Гвинея, Индия, Индонезия, Иран
Ислам Республикасы, Ирак, Израиль, Италия, Иордания,
Кения, Кувейт, Ливан, Ливия, Лихтенштейн, Малайзия,
Мальта, Нигерия, Оман, Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия,
Корей Халық-Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали,
Швейцария, Танзания, Тайланд, Того, Түркия және Йеменде
430-435 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген қызметке
бірінші реттік негізде, ал 430-432 МГц және 438-440
МГц жолақтары, сондай-ақ, жылжымалы қызметке, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде
бөлген. (ДРК-07)
5.276 Қосымша таратылу: Ангола, Армения, Әзербайжан, Белорусь,
Камерун, Конго, Джибути, Венфия, Қазақстан, Латвия, Мали,
Молдова, Моңғолия, Нигер, Өзбекстан, Пәкістан, Польша,
Қырғызстан, Словакия, Чех Республика, Румыния, Ресей,
Руанда, Тәжікстан, Чад, Түрікменстан және Украинада 430-
440 МГц жолақтары, сондай-ақ, тіркелген қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.277 Қызметтің басқа категориясы: Аргентина, Колумбия,
Коста-Рика, Куба, Гайана, Гондурас, Панама және
Венесуэлада 430-440 МГц жолағы әуесқойлық қызметке

распределение полос 420-430 МГц и 440-450 МГц радиолокационной
службе произведено на первичной основе (см.п.5.33).
5.270  Дополнительное распределение: в Австралии, Соединенных Штатах
Америки, Ямайке и Филиппинах полосы 420-430 МГц и 440-450 МГц
распределены также любительской службе на вторичной основе.
5.271  Дополнительное распределение: в Беларуси, Китае, Индии,
Кыргызстане и Туркменистане полоса 420-460 МГц распределена
также воздушной радионавигационной службе (радиовысотомеры)
на вторичной основе. (ВКР-07)
5.272  Другая категория службы: во Франции распределение
любительской службе полосы 430-434 МГц произведено на
вторичной основе (см.п.5.32).
5.273  Другая категория службы: в Ливийской Арабской Джамахирии
распределение радиолокационной службе полос 430-432 МГц и
438-440 МГц произведено на вторичной основе (см.п.5.32).
(ВКР-03)
5.274  Заменяющее распределение : в Дании, Норвегии и Швеции полосы
430-432 МГц и 438-440 МГц распределены фиксированной и
подвижной, за исключением воздушной подвижной, службам на
первичной основе.
5.275  Дополнительное распределение: в Хорватии, Эстонии, Финляндии,
Ливийской Арабской Джамахирии, бывшей югославской Республике
Македонии, Черногории, Сербии и Словении полосы 430-432 МГц и
438-440 МГц распределены также фиксированной и подвижной, за
исключением воздушной подвижной, службам на первичной основе.
(ВКР-07)
5.276  Дополнительное распределение : в Афганистане, Алжире,
Саудовской Аравии, Бахрейне, Бангладеш, Бруней-Даруссаламе,
Буркина-Фасо, Бурунди, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах,
Эквадоре, Эритрее, Эфиопии, Греции, Гвинее, Индии, Индонезии,
Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Италии, Ливийской
Арабской Джамахирии, Иордании, Кении, Кувейте, Ливане,
Малайзии, Мальте, Нигерии, Омане, Пакистане, Филиппинах,
Катаре, Сирийской Арабской Республике, Корейской
Народно-Демократической Республике, Сингапуре, Сомали,
Швейцарии, Танзании, Таиланде, Того, Турции и Йемене полоса
430-440 МГц распределена также фиксированной службе на
первичной основе, а полосы 430-435 МГц и 438-440 МГц
распределены также подвижной, за исключением воздушной
подвижной, службе на первичной основе. (ВКР-07)
5.277  Дополнительное распределение: в Анголе, Армении,
Азербайджане, Беларуси, Камеруне, Республике Конго, Джибути,
Российской Федерации, Грузии, Венгрии, Израиле, Казахстане,
Мали, Молдове, Монголии, Узбекистане, Польше, Кыргызстане,
Словакии, Румынии, Руанде, Таджикистане, Чаде, Туркменистане и
Украине полоса 430-440 МГц распределена также фиксированной
службе на первичной основе. (ВКР-07)
5.278  Другая категория службы: в Аргентине, Колумбии, Коста-Рике,
Кубе, Гайане, Гондурасе, Панаме и Венесуэле распределение
любительской службе полосы 430-440 МГц произведено на

бірінші реттік негізде бөлінген (5.33 п. қара).
5.278 Қосымша таратылу: Мексикада 430-435 МГц және 438-440 МГц
жолақтары, 9.21 Бабы бойынша келісім алған жағдайда,
сондай-ақ, құрлықтағы жылжымалы қызметке бірінші реттік
негізде пайдаланылады.
5.279А Бұл жолақтың Жерсеріктік Жерді зерттеу (белсенді)
қызметінің датчиктерімен қолданылуы ХЭҰ-R. SА. 1260-1.
Ұсыныстарымен сәйкес жүзге асырылуы тиіс, сонымен катар,
432-438 МГц жолағындағы Жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) қызметі Қытайдағы әуедегі радионавигациялық
қызметіне зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. Бұл ескерту
(ДРК-03) 5.29 және 5.30. пп. сәйкес Жерсеріктік Жерді
зерттеу (белсенді) қызметінің екінші реттік негізде жұмыс
істеуін шектемейді.
5.280 Германия, Австрия, Босния мен Герцоговина,
Хорватия, бұрынғы Югославия Республикасы Македония,
Лихтенштейн, Черногория, Сербия, Португалия, Словения,
және Швейцарияда 433.75-434.79 МГц (орталық жиілігі
433.92 МГц) өнеркәсіптік, ғылыми және медициналық (ӨҒМ)
қолдануларға арналған. Бұл елдердегі осы жолақта
радиобайланыс қызметтерімен айналысатындар мұндайда пайда
болатын зиянды бөгеуілдерге төзулері керек. Өнеркәсіптік,
ғылыми және медициналық жабдықтар бұл жолақтарда 15.13 п.
ережелеріне сәйкес жұмыс істейді. (ДРК-07)
5.281 Қосымша таратылу: Француз теңіз арғы департаменттерінің
2-ауданда және Индияда 433.75-434.25 МГц жолағы ғарыш
пайдаланым (Жер-ғарыш) қызметіне бірінші реттік негізде
бөлген. Франция мен Бразилияда аталған жолақ осы
қызметтерде екінші реттік негізде бөлген.
5.282 435-438 МГц, 1260-1270 МГц, 2400-2450 МГц, 3400-
3410 МГц (тек 2 және 3-аудандарда) және 5650-5670 МГц
жолағында әуесқойлық жерсеріктік қызмет жұмыс істей
алады, егер олар Кесте бойынша (5.43 п.) жұмыс істейтін
басқа қызметтерге зиянды кедергілер тудырмаса. Мұндай
пайдаланымға рұқсат берген әкімшіліктер 25.11 ережелеріне
сай, жерсеріктік әуесқойлық станцияларының
сәулеленулерінен пайда болатын зиянды кедергілері тез
арада жоюды қамтамасыз етулері керек. 1260-1270 МГц
және 5650-5670 МГц жолақтарын жерсеріктік әуесқойлық
қызметтермен пайдалану Жер-ғарыш бағытымен шектеледі.
5.283 Қосымша таратылу: Австрияда 438-440 МГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге,
жылжымалы әуедегі қызметті қоспағанда, бірінші реттік
негізде бөлген.
5.284 Қосымша таратылу: Канадада 440-450 МГц жолағы
әуесқойлық қызметке екінші реттік негізде бөлген.
5.285 Қызметтің басқа категориясы: Канадада 440-450 МГц
жолағы радиолокациялық қызметке бірінші реттік негізде

первичной основе (см.п.5.33).
5.279  Дополнительное распределение: в Мексике полосы 430-435 МГц и
438-440 МГц распределены также сухопутной подвижной службе
на первичной основе при условии получения согласия по п.9.21.
5.279А Использование этой полосы датчиками спутниковой службы
исследования Земли (активной) должно осуществляться в
соответствии с Рекомендацией МСЭ-R SA. 1260-1. Кроме того,
спутниковая служба исследования Земли (активная) в полосе
432-438 МГц не должна создавать вредных помех воздушной
радионавигационной службе в Китае. Положения настоящего
примечания никоим образом не ограничивают обязанность
спутниковой службы исследования Земли (активной) работать в
качестве вторичной службы в соответствии с пп.5.29 и 5.30.
(ВКР-03)
5.280  В Германии, Австрии, Боснии и Герцеговине, Хорватии, бывшей
югославской Республике Македонии, Лихтенштейне, Черногории,
Португалии, Сербии, Словении и Швейцарии полоса 433,05-
434,79 МГц (центральная частота 433,92 МГц) предназначается
для промышленных, научных и медицинских применений (ПНМ).
Работающие в указанной полосе службы радиосвязи этих стран
должны мириться с вредными помехами, которые могут быть
созданы этими применениями. Оборудование ПНМ используется в
этой полосе в соответствии с положениями п.15.13. (ВКР-07)
5.281  Дополнительное распределение: во Французских заморских
департаментах в Районе 2 и в Индии полоса 433,75-434,25 МГц
распределена также службе космической эксплуатации (Земля-
космос) на первичной основе. Во Франции и Бразилии эта полоса
распределена той же службе на вторичной основе.
5.282  В полосах 435-438 МГц, 1260-1270 МГц, 2400-2450 МГц, 3400-
3410 МГц (только в Районах 2 и 3) и в полосе 5650-5670 МГц
может работать любительская спутниковая служба, при условии
что она не будет причинять вредных помех другим службам,
работающим в соответствии с Таблицей (см.п.5.43).
Администрации, разрешающие такое использование, должны
обеспечить в соответствии с положениями п.25.11 немедленное
устранение любых вредных помех, вызываемых излучениями
любой станции любительской спутниковой службы.
Использование полос 1260-1270 МГц и 5650-5670 МГц
любительской спутниковой службой ограничивается направлением
Земля-космос.
5.283  Дополнительное распределение: в Австрии полоса 438-440 МГц
распределена также фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе.
5.284  Дополнительное распределение: в Канаде полоса 440-450 МГц
распределена также любительской службе на вторичной основе.
5.285  Другая категория службы: в Канаде распределение
радиолокационной службе в полосе 440-450 МГц произведено на

бөлген. (5.33 қара)
5.286 449.75-450.25 МГц жолағы, 9.21 бабы бойынша келісім
алған жағдайда, сонымен қатар, ғарыштық пайдаланым
(Жер-ғарыш) және ғарыш зерттеулер (Жер-ғарыш)
қызметтеріне пайдаланылады.
5.286А 454-456 МГц және 459-460 МГц жолақтарын жерсеріктік
жылжымалы қызметке пайдаланғанда 9.11А п. негіздегі бөлу
процедуралары қолданылуы керек.
5.286В454-455 МГц жолақтарын 5.2860 п. көрсетілген елдерде,
455-456 МГц және 459-460 МГц 2-ауданда, 454-456
МГц және 459-460 МГц 5.286Е п. көрсетілген елдерде,
жерсеріктік жылжымалы қызмет станциялары тіркелген немесе
жылжымалы қызмет станцияларына бөлу Кестесіне сай жиілік
жолақтары бөлінген қызметтерден зиянды кедергілер
тудырмауды немесе олардан қорғауды талап етпеуі керек.
5.286С 454-455 МГц жолақтарын 5.286D көрсетілген елдерде, 455
-456 МГц және 459-460 МГц 2-ауданда, 454-456 МГц
және 459-460 МГц 5.286Е көрсетілген елдерде,
жерсеріктік жылжымалы қызмет станциялары жиілік бөлу
Кестесіне сай жұмыс істейтін тіркелген және жылжымалы
қызметтерінің дамуы мен пайдаланылуынан бөгет келтірмеуі
керек.
5.286D Қосымша таратылу: Канада, Америка Құрама
Штаттары мен Панамада 454-455 МГц жолағы, сондай-ақ,
жерсеріктік жылжымалы қызметке (Жер-ғарыш) бірінші реттік
негізде бөлген.
5.286Е Қосымша таратылу: Капе-Верда, Непал және Нигерия 454-
455 МГц және 459-460 МГц жолақтары, сондай-ақ,
жерсеріктік жылжымалы қызметке (Жер-ғарыш) бірінші реттік
негізде бөлген. (ДРК-07)
5.286АА 450-470 МГц жолағы Халықаралық жылжымалы электрбайланыс
(ІМТ) енгізуге талап білдіруші елдерге пайдалануға
анықталған, 224 Қарарды қара. (ДРК-07 Қайта қаралған).
Бұл анықтама бұл жолақтың анықталган кейбір қызметтерге
қолдануына кедергі жасамайды және Байланыс Регламентіне
үстемдік жасамайды.
5.287 Теңіздегі жылжымалы қызметте 457.525 МГц, 457.550 МГц,
457.575 МГц, 467.525 МГц, 467.550 МГц және 467.575 МГц
жиіліктері станциялармен кеме ішіндегі байланыстарға
пайдаланылады. Керек жерлерде кондырғылар 12.5 кГц жиілік
торына жасалынған және қосымша 457.5375 МГц, 457.5625
МГц, 467.5375 МГц және 467.5625 МГц жиіліктері кеме
ішіндегі байланыстарға пайдаланылады. Бұл жиіліктерді
территориялық суларда пайдалану, қаралып отырған
әкімшіліктің ұлттық ережелеріне сәйкес атқарылады.
Пайдаланылатын қондырғылар сипаттамалары М.1174 ХЭУ-Р
Ұсыныстарында (341 Қарарын қара) келтірілген
сипаттамаларға сай болуы керек. (ДРК-07)

первичной основе (см.п.5.33).
5.286  При получении согласия по п.9.21 полоса 449,75-450,25 МГц
может использоваться службой космической эксплуатации (Земля-
космос) и службой космических исследований (Земля-космос).
5.286А При использовании полос частот 454-456 МГц и 459-460 МГц
подвижной спутниковой службой должна применяться координация в
соответствии с п.9.11А. (ВКР-97)
5.286В Станции подвижной спутниковой службы, использующие полосы
454-455 МГц в странах, перечисленных в п.5.286D, 455-456 МГц и
459-460 МГц в Районе 2 и 454-456 МГц и 459-460 МГц в странах,
перечисленных в п.5.286Е, не должны создавать вредных помех
станциям фиксированной или подвижной служб, работающих в
соответствии с Таблицей распределения частот, или требовать
защиты от них. (ВКР-97)
5.286С Станции подвижной спутниковой службы, использующие полосы
454-455 МГц в странах, перечисленных в п.5.286D, 455-456 МГц и
459-460 МГц в Районе 2 и 454-456 МГц и 459-460 МГц в странах,
перечисленных в п.5.286Е, не должны ограничивать развитие и
использование фиксированной и подвижной служб, работающих в
соответствии с Таблицей распределения частот. (ВКР-97)
5.286D Дополнительное распределение: в Канаде, Соединенных Штатах
Америки и Панаме полоса 454-455 МГц распределена также
подвижной спутниковой службе (Земля-космос) на первичной
основе. (ВКР-07)
5.286Е Дополнительное распределение: в Кабо-Верде, Непале и Нигерии
полосы 454-456 МГц и 459-460 МГц распределены также подвижной
спутниковой службе (Земля-космос) на первичной основе.
(ВКР-07)
5.286АА Полоса 450-470 МГц определена для использования
администрациями, желающими внедрить Международную подвижную
электросвязь (IMT). См. Резолюцию 224 (Пересм. ВКР-07).
Данное определение не препятствует использованию этой полосы
каким-либо применением служб, которым она распределена, и не
устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. (ВКР-07)
5.287   В морской подвижной службе частоты 457,525 МГц, 457,550 МГц,
457,575 МГц, 467,525 МГц, 467,550 МГц и 467,575 МГц могут
использоваться станциями внутрисудовой связи. При
необходимости, для внутрисудовой связи может быть установлено
оборудование, предназначенное для разноса каналов на 12,5 кГц
и использующее также дополнительные частоты 457,5375 МГц,
457,5625 МГц, 467,5375 МГц и 467,5625 МГц. Использование этих
частот в территориальных водах может производиться в
соответствии с национальными правилами заинтересованной
администрации. Характеристики используемого оборудования
должны соответствовать характеристикам, указанным в
Рекомендации МСЭ-R М.1174-2. (ВКР-07)

5.288 Америка Құрама Штаттарының территориялық суларында және
Филиппинде кеме ішіндегі байланыстарға 457.252; 457.550;
457.575 және 457.600 МГц жиіліктер, сәйкесінше
қосақталған 467.750; 467.775; 467.800 және 467.825 МГц
жиіліктерін пайдаланған тиімді. Пайдаланылатын
қондырғылар сипаттамалары М.1174 ХЭУ-Р Ұсыныстарында (341
Қарарын қара) келтірілген сипаттамаларға сай болуы керек.
(ДРК-03)
5.289 Жерсеріктік Жерді зерттеу қызметі, метеорологиялық
жерсеріктік қызметті қоспағанда, сондай-ақ, 460-470 МГц
және 1690-1710 МГц жолақтарын ғарыш-Жер бағытында
таратуға пайдалана алады, егер олар Кесте бойынша
бөлінген жиіліктерде жұмыс істейтін станцияларға зиянды
кедергілер тудырмаса.
5.290 Қызметтің басқа категориясы: Ауғанстан, Армения,
Әзербайжан, Белорусь, Қытай, Жапония, Қазақстан,
Моңғолия, Өзбекстан, Қырғызстан, Словакия, Чех
Республикасы, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан және
Украинада 460-470 МГц жолағында жерсеріктік
метеорологиялық қызметке (ғарыш-Жер) тағайындау, 9.21
Бабы бойынша келісім алған жағдайда, бірінші реттік
негізде бөлінген (5.33 п. қара). (ДРК-07)
5.291 Қосымша таратылу: Қытайда 470-485 МГц жолағы,
сондай-ақ, ғарыш зерттеулер (ғарыш-Жер) мен ғарыш
пайдаланым (ғарыш-Жер) қызметтеріне, 9.21 бабы бойынша
келісім алған жағдайда және бұл қызметтер, істегі және
жоспарланатын радиохабар станцияларына зиянды кедергілер
тудырмайтын жағдайда, бірінші реттік негізде бөлінген.
5.291А Қосымша таратылу: Германия, Австрия, Дания, Эстония,
Финляндия, Лихтенштейн, Норвегия, Нидерланд, Чех
Республикасы және Швейцарияда 470-494 МГц жолақтары,
сондай-ақ, радиолакациялық қызметке екінші реттік негізде
бөлген. Бұл пайдаланым жел пішінінің радарлар жұмысымен
217 (ДКР-97) Қарарына сәйкес шектеледі.
5.292 Қызметтің басқа категориясы: Мексикада 470-512 МГц
жолағы тіркелген және жылжымалы қызметтерге, ал
Аргентина, Уругвайда және Венесуэлада - 21 бабы бойынша
келісім алған жағдайда, жылжымалы қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген (5.33 қара). (ДРК-07)
5.293 Қызметтің басқа категориясы: Канада, Чили, Колумбия,
Куба, Америка Құрама Штаттары, Гайана, Гондурас, Ямайка,
Мексика Панамада және Перуде 470-512 МГц және 614-806
МГц жолақтары, 9.21 бабы бойынша келісім алған жағдайда,
тіркелген қызметке бірінші реттік негізде бөлінген (S5.33
қара). Канада, Чили, Колумбия, Куба, Америка Құрама
Штаттары, Гайана, Гондурас, Ямайка, Мексика Панамада және
Перуде 470-512 МГц және 614-806 МГц жолақтары, 9.21
бабы бойынша келісім алған жағдайда, жылжымалы қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген (S5.33 қара). Аргентина
мен Эквадорда 470-512 МГц жолағы S21 бабы бойынша келісім
алған жағдайда, тіркелген және жылжымалы қызметтерге
бірінші реттік негізде бөлінген (S5.33 қара). (ДРК-07)

5.288   В территориальных водах Соединенных Штатов Америки и Филиппин
для станций внутрисудовой связи предпочтительно использовать
частоты 457,525 МГц, 457,550 МГц, 457,575 МГц и 457,600 МГц,
спаренные, соответственно, с частотами 467,750 МГц, 467,775
МГц, 467,800 МГц и 467,825 МГц. Характеристики используемого
оборудования должны соответствовать характеристикам,
указанным в Рекомендации МСЭ-R М.1174-1. (ВКР-03)
5.289   Спутниковая служба исследования Земли, за исключением
метеорологической спутниковой службы, может также
использовать полосы 460-470 МГц и 1690-1710 МГц для передачи
в направлении космос-Земля, при условии что она не будет
создавать вредных помех станциям, работающим в соответствии с
Таблицей распределения частот.
5.290   Другая категория службы: в Афганистане, Азербайджане,
Беларуси, Китае, Российской Федерации, Японии, Монголии,
Кыргызстане, Словакии, Таджикистане, Туркменистане и Украине
распределение полосы 460-470 МГц метеорологической
спутниковой службе (космос-Земля) произведено на первичной
основе (см.п.5.33) при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.291   Дополнительное распределение: в Китае полоса 470-485 МГц
распределена также службам космических исследований (космос-
Земля) и космической эксплуатации (космос-Земля) на первичной
основе при условии получения согласия по п.9.21 и при условии
что эти службы не будут создавать вредных помех существующим
и запланированным радиовещательным станциям.
5.291А  Дополнительное распределение: в Германии, Австрии, Дании,
Эстонии, Финляндии, Лихтенштейне, Норвегии, Нидерландах,
Чешской Республике и Швейцарии полоса 470-494 МГц
распределена также радиолокационной службе на вторичной
основе. Это использование ограничено эксплуатацией радаров
профиля ветра в соответствии с Резолюцией 217 (ВКР-97)
(ВКР-97)
5.292   Другая категория службы: в Мексике в полосе 470-512 МГц
распределение фиксированной и подвижной службам, а в
Аргентине, Уругвае и Венесуэле - подвижной службе произведено
на первичной основе (см. п.5.33) при условии получения
согласия в соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.293   Другая категория службы: в Канаде, Чили, Колумбии, Кубе,
Соединенных Штатах Америки, Гайане, Гондурасе, Ямайке,
Мексике, Панаме и Перу в полосах 470-512 МГц и 614-806 МГц
распределение фиксированной службе произведено на первичной
основе (см. п.5.33) при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. В Канаде, Чили, Колумбии, Кубе,
Соединенных Штатах Америки, Гайане, Гондурасе, Ямайке,
Мексике, Панаме и Перу распределение полос 470-512 МГц и
614-698 МГц подвижной службе произведено на первичной основе
(см.п.5.33) при условии получения согласия по п.9.21. В
Аргентине и Эквадоре распределение полосы 470-512 МГц
фиксированной и подвижной службам произведено на первичной
основе (см.п.5.33) при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. (ВКР-07)

5.294 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясында, Аравия, Бурунди,
Камерун, Кот-д'Ивуар, Египет, Эфиопия, Израиль, Кения,
Ливия, Малави, Судан, Чад және Йеменде 470-582 МГц
жолағы, сондай-ақ, тіркелген қызметке екінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.295 Пайдаланылмайды. (ДРК-07)
5.296 Қосымша таратылу: Германия, Сауд Арабиясы, Австрия,
Бельгия, Кот-д'Ивуар, Дания, Египет, Испания, Финляндия,
Франция, Ирландия, Израиль, Италия, Ливия, Литва, Мальто,
Марокко, Монако, Норвегия, Нидерланд, Португалия, Сирия,
Біріккен Корольдіктер, Швеция, Швейцария, Свазиленд және
Тунисте 470-790 МГц жиілік жолақтары, сондай-ақ, екінші
реттік негізде қосалқы радиохабар мақсаттарына
құрылықтағы жылжымалы қызметке үйлестірілген. Құрылықтағы
жылжымалы қызмет станцияларда, жиілік бөлу Кестесі
бойынша жұмыс атқаратын, осы ескертпеде көрсетілгеннен
өзге елдерде зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. (ДРК-07)
5.297 Қосымша таратылу: Канада, Коста-Рика, Куба, Сальвадор,
Америка Құрама Штаттары, Гватемала, Гайана, Гондурас,
Ямайка және Мексикада 512-608 МГц жолағы, сондай-ақ,
бекітілген және жылжымалы қызметтерге, 9.21. Бабы бойынша
келісім алу жағдайына, бірінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-07)
5.298 Қосымша таратылу: Индияда 549.75-550.25 МГц жолағы,
сондай-ақ, ғарыш пайдалану (ғарыш-Жер) қызметіне екінші
реттік негізде бөлінген.
5.299 Пайдаланылмайды.
5.300 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Египет, Израиль, Ливия
Араб Джамахириясы, Иордания, Оман, Сирия Араб
Республикасы және Суданда 582-760 МГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, екінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-07)
5.301 Пайдаланылмайды.
5.302 Қосымша таратылу: Біріккен Корольдіктерде 590-598 МГц
жолағы, сондай-ақ, әуедегі радионавигациялық қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген. Радионавигациялық қызмет
станцияларына барлық жаңа жиіліктер тағайындау, көрші
жолақ жиіліктерінен көшірілгендерін қоса есептегенде,
келесі елдер: Германия, Бельгия, Дания, Испания, Франция,
Ирландия, Люксембург, Марокко, Норвегия және Нидерланды
әкімшіліктерімен бөлулік жағдайда өтуі керек.
5.303 Пайдаланылмайды.
5.304 Қосымша таратылу: Африкалық радиохабар аймағындағы (5.10-
5.13 қара) 606-614 МГц жолағы, сондай-ақ,
радиоастрономиялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген.

5.294   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бурунди,
Камеруне, Кот-д'Ивуаре, Египте, Эфиопии, Израиле, Ливийской
Арабской Джамахирии, Кении, Малави, Сирийской Арабской
Республике, Судане, Чаде и Йемене полоса 470-582 МГц
распределена также фиксированной службе на вторичной основе.
(ВКР-07)
5.295   Не использован.
5.296   Дополнительное распределение: в Германии, Саудовской Аравии,
Австрии, Бельгии, Кот-д'Ивуаре, Дании, Египте, Испании,
Финляндии, Франции, Ирландии, Израиле, Италии, Ливийской
Арабской Джамахирии, Иордании, Литве, Мальте, Марокко,
Монако, Норвегии, Омане, Нидерландах, Португалии, Сирийской
Арабской Республике, Соединенном Королевстве, Швеции,
Швейцарии, Свазиленде и Тунисе полоса 470-790 МГц
распределена также на вторичной основе сухопутной подвижной
службе, предназначенной для вспомогательных целей в
радиовещании. Станции сухопутной подвижной службы в странах,
указанных в настоящем примечании, не должны создавать вредных
помех существующим или планируемым станциям, работающим в
соответствии с Таблицей распределения частот в странах,
отличных от тех, которые перечислены в настоящем примечании.
(ВКР-07)
5.297   Дополнительное распределение: в Канаде, Коста-Рике, Кубе,
Сальвадоре, Соединенных Штатах Америки, Гватемале, Гайане,
Гондурасе, Ямайке и Мексике полоса 512-608 МГц распределена
также фиксированной и подвижной службам на первичной основе
при условии получения согласия в соответствии с п.9.21.
(ВКР-07)
5.298   Дополнительное распределение: в Индии полоса 549,75-550,25
МГц распределена также службе космической эксплуатации
(космос-Земля) на вторичной основе.
5.299   Не использован.
5.300   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Египте,
Израиле, Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Омане,
Сирийской Арабской Республике и Судане полоса 582-790 МГц
распределена также фиксированной и подвижной, за исключением
воздушной подвижной, службам на вторичной основе. (ВКР-07)
5.301   Не использован.
5.302   Дополнительное распределение: в Соединенном Королевстве
полоса 590-598 МГц распределена также воздушной
радионавигационной службе на первичной основе. Все новые
присвоения частот станциям воздушной радионавигационной
службы, включая те, которые переносятся из соседних полос
частот, должны проходить координацию с администрациями
следующих стран: Германии, Бельгии, Дании, Испании, Франции,
Ирландии, Люксембурга, Марокко, Норвегии и Нидерландов.
5.303   Не использован.
5.304   Дополнительное распределение: в Африканской зоне радиовещания
(см.пп.5.10-5.13) полоса 606-614 МГц распределена также
радиоастрономической службе на первичной основе.

5.305 Қосымша таратылу: Қытайда 606-614 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиоастрономиялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.306 Қосымша таратылу: Африкалық радиохабар зонасының 1
Аймағында (5.10-5.13 қара) және 3-аудандағы 608-614
МГц жолағыы, сондай-ақ, радиоастрономиялық қызметке
екінші реттік негізде бөлінген.
5.307 Қосымша таратылу: Индияда 608-614 МГц жиілік жолағы,
сондай-ақ, радиоастрономиялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.308 Пайдаланылмайды.
5.309 Қызметтің басқа категориясы: Коста-Рика, Сальвадор және
Гондураста 614-806 МГц жолағы, 9.21 бабы бойынша келісім
алған жағдайда, тіркелген қызметке, бірінші реттік
негізде бөлінген. (5.33 қара)
5.310 Пайдаланылмайды.
5.311 Пайдаланылмайды.
5.311А 620-790 МГц жиілік жолағы туралы 549 (ДРК-07) Қарарын
қара. (ДРК-07)
5.312 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Белорусь,
Болгария, Венгрия, Қазақстан, Латвия, Молдова, Моңғолия,
Өзбекстан, Польша, Қырғызстан, Словакия, Чех
Республикасы, Румыния, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан
және Украинада 645-862 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.313 Пайдаланылмайды.
5.313А Бангладеш, Қытай, Корея Республикасы, Индия, Жапония,
Жаңа Зеландия, Папуа-Жаңа Гвинея, Филиппина және
Сингапурде 698-790 МГц жолағы немесе кейбір бөлектері
әкімшіліктермен Халықаралық жылжымалы байланысты (ІМТ)
енгізуге анықталған. Бұл анықтама бұл жолақтың басқа
қызметке қолдануына кедергі және басымдылық жасамауы
тиіс. Қытайда бұл жолақта ІМТ енгізу 2015 жылға дейін
басталмайды. (ДРК-07)
5.313В Қызметтің басқа категориясы: Бразилияда 698-806 МГц
жолағын жылжымалы қызметке бөлу екінші реттік негізде
орындалған. (п. 5.32 қара).
5.314 Қосымша таратылу: Австрия, Италия, Өзбекстан, Біріккен
Корольдіктер және Свазиленде 790-862 МГц жолағы,
сондай-ақ, құрылықтағы жылжымалы қызметке екінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.315 Ауыстырылымды таратылу: Греция, Италия, Марокко және
Тунисте радиохабар қызметіне 790-838 МГц жолақта
жиіліктер бөлу бірінші реттік негізде орындалған.
(ДРК-2000)
5.316 Қосымша таратылу: Германия, Босния мен Герцеговина,
Буркино-Фасо, Камерун, Кот-д Ивуара, Хорватия, Дания,
Египет, Финляндия, Израиль, Кения, бұрынғы Югославия
Республикасы Македония, Ливия, Лихтенштейн, Монако,
Норвегия, Нидерланд, Португалия, Сирия, Швеция, Швейцария
және Югославияда 790-830 МГц жолағы және осы елдерде,
сонымен қатар, Испания, Франция, Габон мен Мальтада 830-
862 МГц жолағы, сондай-ақ, жылжымалы қызметке, әуедегі
жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде
бөлінген. Бірақ әрбір жолаққа сәйкес көрсетілген, осы
ескертпеде сөз болып отырған елдердегі жылжымалы қызмет
станциялары зиянды кедергілер тудырмауы тиіс немесе
Кестеге сай жұмыс атқарып отырған елдердегі станциялардан
қорғанысты талап етпеуі керек. (ДРК-07)
5.316А Қосымша таратылу: Ангола, Бахрейн, Бенин, Ботсван,
Камерун, Конго (Республикасы), Француз теңіз арғы
департаменттерінде және 1 Ауданның қауымдастығында,
Гамбия, Ган, Гвинея, Кувейт, Лесото, Малави, Марокко,
Мавритания, Мозамбик, Намибия, Нигер, Оман, Уганда,
Польша, Катар, Руанда, Сенегала, Судан, Оңтүстік Африка
Республикасы, Свазиленда, Танзания, Чад, Того, Йемен,
Замбия және Зимбабвада 790-862 МГц жолағы; Испанияда,
Франция, Габона және Мальтада 790-830 МГц жолағы; Литвада
830-862 МГц жолағы және Грузия 806-862 МГц жолағы,
сондай-ақ, 5.312 келтірілген әкімшіліктерді қосқанда, бұл
орынды болған жағдайда 9.21 және Женева-06 Келісіміне
сәйкес мүдделі әкімшіліктерден келісім алған жағдайда
жылжымалы қызметіне, әуедегі жылжымалыны қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген.
Бірақ, осы ескертуде келтірілген, көрсетілген жолақтарға
байланысты елдердегі жылжымалы станциялар, Кестеге сәйкес
жұмыс атқаратын, бұл жолаққа байланысты көрсетілмеген
қызмет станцияларына қабылданбайтын кедергілер жасамауы
тиіс және бұл станциялар тарапынан қорғаныс талап етпеуі
керек. Мұндай бөліну 2015 жылдың 16 маусымына дейін
қолданылады. Литва және Польшада жылжымалы қызметке осы
бөліну шамасында тағайындалған жиіліктер Ресей мен
Беларусьның келісімінсіз пайдаланбауы керек. (ДРК-07)
5.316В 1-ауданда 790-862 МГц жиілік жолағының жылжымалы
қызметке, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда, бірінші
реттік негізде бөлінуі п. 5.312 ескертілген елдердің

5.305   Дополнительное распределение: в Китае полоса 606-614 МГц
распределена также радиоастрономической службе на первичной
основе.
5.306   Дополнительное распределение: в Районе 1, за исключением
Африканской зоны радиовещания (см.пп.5.10-5.13), и в Районе 3
полоса 608-614 МГц распределена также радиоастрономической
службе на вторичной основе.
5.307   Дополнительное распределение: в Индии полоса 608-614 МГц
распределена также радиоастрономической службе на первичной
основе.
5.308   Не использован.
5.309   Другая категория службы: в Коста-Рике, Сальвадоре и Гондурасе
распределение фиксированной службе в полосе 614-806 МГц
произведено на первичной основе (см.п.5.33) при условии
получения согласия по п.9.21.
5.310   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.311   Исключен.
5.311А  В отношении полосы частот 620-790 МГц см. также
Резолюцию 549. (ВКР-07)
5.312   Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Болгарии, Российской Федерации, Грузии, Венгрии,
Казахстане, Молдове, Монголии, Узбекистане, Польше,
Кыргызстане, Словакии, Чешской Республике, Румынии,
Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 645-862 МГц
распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе. (ВКР-03)
5.313   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.313А  В Бангладеш, Китае, Республике Корея, Индии, Японии, Новой
Зеландии, Папуа-Новая Гвинее, Филиппинах и Сингапуре полоса
698-790 МГц или ее участки определены для использования
администрациями, желающие внедрить Международную подвижную
связь (IMT). Данное определение не препятствует использованию
этих полос каким-либо применением служб, которым они
распределены, и не устанавливает приоритеты в Регламенте
радиосвязи. В Китае используется IMT в этой полосе не
начнется до 2015 года. (ВКР-07)
5.313В  Другие категории служб: в Бразилии распределение полосы
698-806 МГц подвижной службе произведено на вторичной основе
(см.п.5.32). (ВКР-07)
5.314   Дополнительное распределение: в Австрии, Италии, Молдове,
Узбекистане, Кыргызстане, Соединенном Королевстве и
Свазиленде полоса 790-862 МГц распределена также сухопутной
подвижной службе на вторичной основе. (ВКР-07)
5.315   Заменяющее распределение: в Греции, Италии и Тунисе полоса
790-838 МГц распределена радиовещательной службе на
первичной основе. (ВКР-2000).
5.316   Дополнительное распределение: в Германии, Саудовской Аравии,
Боснии и Герцеговине, Буркина-Фасо, Камеруне, Кот-д'Ивуаре,
Хорватии, Дании, Египте, Финляндии, Греции, Израиле,
Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Кении, бывшей
югославской Республике Македонии, Лихтенштейне, Мали, Монако,
Черногории, Норвегии, Нидерландах, Португалии, Соединенном
Королевстве, Сирийской Арабской Республике, Сербии, Швеции и
Швейцарии полоса 790-830 МГц и в этих же странах, а также в
Испании, Франции, Габоне и Мальте полоса 830-862 МГц
распределены также подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службе на первичной основе. Однако станции
подвижной службы в странах, указанных в связи с каждой из
полос, о которых идет речь в настоящем примечании, не должны
создавать вредных помех станциям служб, работающих в
соответствии с Таблицей в странах, не указанных в связи с
данной полосой, или требовать защиты от помех со стороны этих
станций. Такое распределение действует до 16 июня
2015 года. (ВКР-07)
5.316А  Дополнительное распределение: в Испании, Франции, Габоне и на
Мальте полоса 790-830 МГц, в Анголе, Бахрейне, Бенине,
Ботсване, Камеруне, Конго (Республике), Французских заморских
департаментах и общинах в Районе 1, Гамбии, Гане, Гвинее,
Кувейте, Лесото, Ливане, Малави, Марокко, Мавритании,
Мозамбике, Намибии, Нигере, Омане, Уганде, Польше, Катаре,
Руанде, Сенегале, Судане, Южной Африке (Республике),
Свазиленде, Танзании, Чаде, Того, Йемене, Замбии и Зимбабве
полоса 790-862 МГц; в Грузии полоса 806-862 МГц; и в Литве
полоса 830-862 МГц, распределены подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службе на первичной основе при условии

әуедегі радионавигациялық қызметі жайында п. 9.21 сәйкес
келісім алған жағдайда 2015 жылдың 17 маусымынан бастап
күшіне енеді. GЕ06 Келісімінің тараптары болып келетін
елдер үшін жылжымалы қызмет станцияларына қолдану,
сондай-ақ, көрсетілген Келісімдегі процедуралар
орындалған жағдайда жүзеге асырылады. 224 (ДРК-07 Қайта
қарал.) және 749 (ВКР-07) Қарары қолданылады. (ВКР-07)
5.317 Қосымша таратылу: 2-ауданда (Бразилия мен Америка Құрама
Штаттарын қоспағанда) 806-890 МГц жолағы, 9.21 бабы
бойынша келісім алған жағдайда, сондай-ақ, жерсеріктік
жылжымалы қызметке бірінші реттік негізге бөлінген. Бұл
қызмет ұлттық шекаралар ішінде пайдалануға арналған.
5.317А 2-ауданда 698-960 МГц жолағындағы және 1 және 3-ауданда
790-960 МГц жолағындағы, жылжымалы қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген бұл бөліктер, Халықаралық
жылжымалы (ІМТ) байланысын енгізуге талап білдіруші
әкімшіліктерге қолдануға анықталған. 224 қарарды (ДРК-07
қайта қаралған) 224 (ДРК-07) қара. Бұл анықтама бұл
жолақтарды бөлінген кейбір қызметтерге қолдануға кедергі
жасамайды және Радиобайланыс Регламентіне үстемдік
жасамайды. (ДРК-07).
5.318 Қосымша таратылу: Канада, Америка Құрама Штаттары және
Мексикада 849-851 МГц және 894-896 МГц жолақтары әуе
кемелерінің арасында көпшіліктік хат-хабар алмасуымен,
сондай-ақ, әуедегі жылжымалы қызметке бөлінген. 849-851
МГц жолағын пайдалану әуедегі станциялар арасында хабар
алмасуымен шектеледі, ал 894-896 МГц жолағын пайдалану
- әуе кемелері станциялары арасындағы хабар алмасуымен
шектеледі.
5.319 Қосымша таратылу: Белорусь, Ресей, Украинада 806-840
МГц (Жер-ғарыш) және 856-890 МГц (ғарыш-Жер) жолағы,
сондай-ақ, әуедегі жерсеріктік жылжымалы (R) қызметті
қоспағанда, жерсеріктік жылжымалы қызметке бөлінген. Бұл
жолақтарда жұмыс атқарылғанда, жоғарыда аталған
қызметтерде зиянды кедергілер туындамауы керек немесе
жиіліктер бөлу Кестесіне сай жұмыс істейтін елдердің
қызметтерінен олардан қорғаныс талап етілмеуі тиіс, ал
жұмыстың өзара мүдделі әкімшіліктер арасында арнайы
келісімдермен атқарылуы қажет, зиянды кедергілерден
қорғаныс ұсынылуы керек.
5.320 Қосымша таратылу: 3-ауданда 806-890 МГц және 942-960
МГц жолақтары сондай-ақ, әуедегі жерсеріктік жылжымалы
(R) қызметті қоспағанда, жерсеріктік жылжымалы қызметке,
9.21 п. бабы бойынша келісім алған жағдайда, бірінші
реттік негізде бөлінген. Бұл қызметтерді пайдалану ұлттық
шекаралар төңірегінде жұмыс істеумен шектеледі. Мұндай
келісімдерді жүргізгенде, Кестеге сай жұмыс істейтін
қызметтерге зиянды кедергілерден қорғаныс ұсынылуы керек.
5.321 Шығарып тасталынған
5.322 1-ауданда 862-960 МГц жолағында радиохабар қызмет
станциялары, 9.21 бабы бойынша келісім алған жағдайда,
Алжир, Египет, Испания, Ливия, Марокко, Нигерия, Оңтүстік
Африка, Танзания және Зимбабаны қоспағанда, тек қана

получения согласия заинтересованных администраций по п.9.21 и
в соответствии с Соглашением Женева-06, в зависимости от
случая, включая администрации, упомянутые в п.5.312, когда
это целесообразно. Однако станции подвижной службы в странах,
указанных в связи с каждой из полос, о которых идет речь в
настоящем примечании, не должны создавать неприемлемых помех
станциям служб, работающих в соответствии с Таблицей в
странах, не указанных в связи с данной полосой, или требовать
защиты от помех со стороны этих станций. Частотные присвоения
подвижной службе в рамках этого распределения в Литве и
Польше не должны использоваться без согласия Российской
Федерации и Беларуси. Такое распределение действует до
16 июня 2015 года. (ВКР-07)
5.316В  В Районе 1 распределение подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службе на первичной основе в полосе частот 790-862
МГц вступает в силу с 17 июня 2015 года при условии согласия,
полученного в соответствии с п.9.21 в отношении воздушной
радионавигационной службы в странах, упомянутых в п.5.312.
Для стран, являющихся сторонами Соглашения GE06,
использование станций подвижной службы осуществляется также
при условии успешного применения процедур указанного
Соглашения. Применяются Резолюция 224 (Пересм. ВКР-07) и
Резолюция 749 (ВКР-07). (ВКР-07)
5.317   Дополнительное распределение: в Районе 2 (за Исключением
Бразилии и Соединенных Штатов Америки) полоса 806-890 МГц
распределена также подвижной спутниковой службе на первичной
основе при условии получения согласия по п.9.21. Эта служба
предназначена для использования в пределах национальных
границ.
5.317А  Те части полосы 698-960 МГц в Районе 2 и 790-960 МГц в
Районах 1 и 3, которые распределены подвижной службе на
первичной основе, определены для использования
администрациями, желающими внедрить Международную подвижную
связь (IMT). См. Резолюцию 224 (Пересм. ВКР-07) и 749.
(ВКР-07) Это определение не препятствует использованию этих
полос каким-либо применением служб, которым они распределены,
и не устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи.
(ВКР-07)
5.318   Дополнительное распределение: в Канаде, Соединенных Штатах
Америки и Мексике полосы 849-851 МГц и 894-896 МГц
распределены также воздушной подвижной службе на первичной
основе для обмена общественной корреспонденцией с самолетами.
Использование полосы 849-851 МГц ограничено передачами
стационарных станций воздушной подвижной службы, а
использование полосы 894-896 МГц ограничено передачами
самолетных станций.
5.319   Дополнительное распределение: в Беларуси, Российской
Федерации и Украине полосы 806-840 МГц (Земля-космос) и
856-890 МГц (космос-Земля) распределены также подвижной
спутниковой, за Исключением воздушной подвижной спутниковой
(R), службе. При работе вышеуказанной службы в этих полосах
не должны создаваться вредные помехи или требоваться защита
от них со стороны служб других стран, работающих в
соответствии с Таблицей распределения частот, а сама работа
должна проводиться в соответствии со специальными
соглашениями между заинтересованными администрациями.
5.320   Дополнительное распределение: в Районе 3 полосы 806-890 МГц и
942-960 МГц распределены также подвижной спутниковой, за
Исключением воздушной подвижной спутниковой (R), службе на
первичной основе при условии получения согласия по п.9.21.
Использование этой службы ограничивается работой в пределах
национальных границ. При проведении такого согласования
службам, работающим в соответствии с Таблицей, должна
предоставляться необходимая защита от вредных помех.
5.321   Исключен.
5.322   В Районе 1 в полосе 862-960 МГц станции радиовещательной
службы должны работать только в Африканской зоне

Африка радиохабар аймағында (5.10-5.13 қара), жұмыс
атқаруы тиіс. (ДРК-2000)
5.323 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Болгария, Ресей, Венгрия, Қазақстан, Молдова, Өзбекстан,
Польша, Қырғызстан, Румыния, Тәжікстан, Түрікменстан және
Украинада 862-960 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. Мұндай пайдаланым, 9.21 бабы бойынша келісім
алған жағдайда, 1997 жылдың 27 қазанына дейін
қолданыстағы, олардың амортизациялық мерзімінің соңына
дейінгі, жердегі радиомаяктармен шектеледі. (ДРК-07)
5.324 Пайдаланылмайды.
5.325 Қызметтің басқа категориясы: Америка Құрама Штаттарында
890-942 МГц жолағы, 9.21 бабына сәйкес келісім алған
жағдайда, радиолокациялық қызметке, бірінші реттік
негізде бөлінген (5.33 қара).
5.325АҚызметтің басқа категориясы: Кубада 902-915 МГц жолағын
құрылықтағы жылжымалы қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген (ДРК-2000)
5.326 Қызметтің басқа категориясы: Чилиде 903-905 МГц жолағы,
әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда, жылжымалы қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген және 9.21 бабына сәйкес
келісім алған жағдайда пайдаланылады.
5.327 Қызметтің басқа категориясы: Австралияда 915-928 МГц
жолағы радиолокациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген (5.33 қара).
5.327А 960-1164 МГц жолағын әуедегі жылжымалы (R) қызмет
жүйелерімен қолдану халықаралық авиациялық стандарттарына
сәйкес танылған әуедегі жылжымалы қызмет жүйелерімен
шектеледі. Мұндай қолданыс 417 (ДРК-07) Қарарына
сәйкестелуі қажет (ДРК-07)
5.328 960-1215 МГц жолағы әуедегі навигацияның борттық
электрондық жабдықтарын және олармен тікелей байланыстағы
кез келген жердегі қондырғылары дүниежүзілік негізде
дамыту және пайдалану үшін қорға қойылады. (ДРК-2000)
5.328А 1164-1215 МГц жолағында радионавигациялық жерсеріктік
қызмет станциялары 609 Қарарға сәйкес (ДРК-07 қайта
қаралған) және 960-1215 МГц жолағындағы әуедегі
радионавигациялық қызмет станцияларынан қорғаныс талап
етпеуі керек. п. 5.43А Ережесі қолданылмайды, п. 21.18
ережесі қолданылады. (ДРК-07)
5.328В1164-1300 МГц, 1559-1610 МГц және 5010-5030 МГц жолағын
радионавигациялық жерсеріктік қызмет жүйелерімен және
желілерімен қолдану үшін үйлестіру немесе өтініш туралы
толық ақпарат, жағдайға байланысты, радиобайланыс

радиовещания (см.пп.5.10-5.13), за Исключением Алжира,
Египта, Испании, Ливийской Арабской Джамахирии, Марокко,
Нигерии, Южно-Африканской Республики, Танзании, Зимбабве и
Замбии, при условии получения согласия по п.9.21. (ВКР-2000).
5.323   Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Болгарии, Российской Федерации, Венгрии,
Казахстане, Молдове, Узбекистане, Польше, Кыргызстане,
Румынии, Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 862-960
МГц распределена также воздушной радионавигационной службе на
первичной основе. Такое использование возможно при условии
получения согласия затронутых администраций в соответствии с
п.9.21 и ограничено действующими на 27 октября 1997 года
наземными радиобуями до конца их амортизационного срока.
(ВКР-07)
5.324   Не использован.
5.325   Другая категория службы: в Соединенных Штатах Америки
распределение радиолокационной службе в полосе 890-942 МГц
произведено на первичной основе (см. п.5.33) и используется
при условии получения согласия по п.9.21.
5.325А  Другая категория службы: на Кубе распределение полосы 902-915
МГц сухопутной подвижной службе произведено на первичной
основе. (ВКР-2000)
5.326   Другая категория службы: в Чили полоса 903-905 МГц
распределена подвижной, за Исключением воздушной подвижной,
службе на первичной основе и используется при условии
получения согласия по п.9.21.
5.327   Другая категория службы: в Австралии распределение
радиолокационной службе в полосе 915-928 МГц произведено на
первичной основе (см.п.5.33).
5.327А  Использование полосы частот 960-1164 МГц воздушной
подвижной (R) службой ограничивается системами, которые
работают в соответствии с признанными международными
авиационными стандартами. Такое использование должно
соответствовать Резолюции 417 (ВКР-07). (ВКР-07)
5.328   Использование полосы 960-1215 МГц воздушной
радионавигационной службой резервируется на всемирной основе
для работы и развития бортовых электронных средств воздушной
навигации и любого непосредственно связанного с ними
наземного оборудования. (ВКР-2000).
5.328А  Станции радионавигационной спутниковой службы в полосе
1164-1215 МГц должны работать в соответствии с положениями
Резолюции 609 (Пересм. ВКР-07) и не должны требовать защиты
от станций воздушной радионавигационной службы в полосе
960-1215 МГц. п.5.43А не применяются. Применяются положения
п.21.18. (ВКР-07)
5.328В  Использование полос 1164-1300 МГц, 1559-1610 МГц и 5010-5030
МГц системами и сетями радионавигационной спутниковой
службы, в отношении которых полная информация для координации
или заявления, в зависимости от случая, получена Бюро

Бюросына 2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жіберілген болса
пп. 9.12, 9.12А және 9.13 ережелеріне сәйкес жүзеге
асырылады. Сондай-ақ 610 (ДРК-03) Қарары қолданылады,
бірақ (ғарыш-ғарыш) радионавигациялық жерсеріктік қызмет
жүйелерімен және желілерімен қолданған жағдайында 610
(ДРК-03) Қарары тек таратушы ғарыш стацияларына қатысты
болады. п. 5.329А сәйкес 1215-1300 МГц және 1559-1610 МГц
жолағындағы (ғарыш-ғарыш) радионавигациялық жерсеріктік
қызмет жүйелеріне және желілеріне қатысты пп. 9.7, 9.12,
9.12А және 9.13 ережелері тек басқа (ғарыш-ғарыш)
радионавигациялық жерсеріктік қызмет жүйелеріне және
желілеріне қолданылады. (ДРК-07)
5.329 1215-1260 МГц жолағын радионавигациялық жерсеріктік
қызметте пайдалануға, 5.331 бойынша рұқсат алған
радионавигациялық қызметке зиянды кедергілер тудырмаған
жағдайда болады.
1215-1300 МГц жолағын радионавигациялық жерсеріктік
қызметке қолдану 5.331 сәйкес жұмыс істеуге рұқсат
етілетін радионавигациялық қызметке зиянды кедергілер
тудырмайтын жағдайда және осы қызметтер тарапынан
қорғаныс талап етпейтін жағдайда қолданылады. Бұдан басқа
1215-1300 МГц жолағын радионавигациялық жерсеріктік
қызметке қолдану, радиолокациялық қызметке зиянды
кедергілер жасамаған жағдайда мүмкін болады. п. 5.43
ережесі радионавигациялық қызмет үшін қолданылмайды.
(ДРК-03) 608 Қарар қолданылады. (ДРК-03)
5.329А 1215-1300 МГц және 1559-1610 МГц жолағында жұмыс
істейтін (ғарыш-ғарыш) радионавигациялық жерсеріктік
қызмет жүйелерін қолдану қауіпсіздік қамтамасыз ететін
қызметтерді қамтымайды және радионавигациялық жерсеріктік
(ғарыш-Жер) жүйелеріне немесе бөлу Кестесіне сәйкес жұмыс
істейтін басқа қызметтерге кейбір қосымша шектеулер
жүктемейді. (ДРК-07)
5.330 Қосымша таратылу: Ангола, Сауд Арабиясы, Бахрейн,
Бангладеш, Камерун, Қытай, Біріккен Араб Эмираттары,
Эритрея, Эфиопия, Гайана, Индия, Индонезия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Жапония, Иордания, Кувейт,
Ливан, Ливия, Марокко, Мозамбик, Непал, Нигерия,
Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия, Сомали, Судан,
Шри-Ланка, Чад, Того және Йеменде 1215-1300 МГц жолағы
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.331 Қосымша таратылу: Алжир, Германия, Сауд Арабиясы,
Австралия, Австрия, Бахрейн, Беларусь, Бельгия, Бенин,
Босния және Герцеговина, Бразилия, Буркина-Фасо, Бурунди,
Камерун, Қытай, Корея Республикасы, Хорватия, Дания,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Эстония, Ресей,
Финляндия, Франция, Гана, Греция, Гвинея, Экваторлық
Гвинея, Венгрия, Индия, Индонезия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Ирландия, Израиль, Иордания, Кения,
Кувейт, Бұрынғы Югослав Республикасы, Македониу, Лесото,
Латвия, Ливан, Лихтенштейн, Литва, Люксембург,
Мадагаскар, Мали, Мавритания, Черногория, Нигерия,
Норвегия, Оман, Нидерланда, Польша, Португалия, Катар,
Сирия Араб Республикасы, Корея Халық-Демократиялық
Республикасы, Словакия, Қосылған Королдық, Сербия,
СловеНия, Сомали, Судан, Шри-Ланке, Оңтүстік-Африка
Республикасы, Швеция, Швейцария, Таиланд, Того, Турция,

радиосвязи после 1 января 2005 года, осуществляется в
соответствии с положениями пп.9.12, 9.12А и 9.13. Применяется
также Резолюция 610. (ВКР-03); однако в случае сетей и систем
радионавигационной спутниковой службы (космос-космос)
Резолюция 610. (ВКР-03) применяется только в отношении
передающих космических станций. В соответствии с п.5.329А в
случае систем и сетей радионавигационной спутниковой службы
(космос-космос) в полосах частот 1215-1300 МГц и 1559-1610
МГц положения пп.9.7, 9.12, 9.12А и 9.13 применяются только в
отношении других систем и сетей радионавигационной
спутниковой службы (космос-космос). (ВКР-07)
5.329   Использование радионавигационной спутниковой службы в полосе
1215-1300 МГц возможно только при условии, что она не будет
создавать вредных помех радионавигационной службе, работа
которой разрешается в соответствии с п.5.331, и не будет
требовать защиты от таких помех со стороны этой службы. Кроме
того, использование радионавигационной спутниковой службы в
полосе 1215-1300 МГц возможно лишь при условии, что она не
будет создавать вредных помех радиолокационной службе. В
отношении радиолокационной службы не применяются положения
п.5.43. Применяется Резолюция 608. (ВКР-03) (ВКР-03)
5.329А  Использование систем радионавигационной спутниковой службы
(космос-космос), работающих в полосах 1215-1300 МГц и 1559-
1610 МГц, не предусматривает обеспечение применений служб,
относящихся к безопасности, и не налагает каких-либо
дополнительных ограничений на системы радионавигационной
спутниковой службы (космос-Земля) или на другие службы,
работающие в соответствии с Таблицей распределения частот.
(ВКР-07)
5.330   Дополнительное распределение: в Анголе, Саудовской Аравии,
Бахрейне, Бангладеш, Камеруне, Китае, Объединенных Арабских
Эмиратах, Эритрее, Эфиопии, Гайане, Индии, Индонезии,
Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Ливийской Арабской
Джамахирии, Японии, Иордании, Кувейте, Ливане, Мозамбике,
Непале, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской Арабской
Республике, Сомали, Судане, Чаде, Того и Йемене полоса
1215-1300 МГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на первичной основе. (ВКР-03)
5.331   Дополнительное распределение: в Алжире, Германии, Саудовской
Аравии, Австралии, Австрии, Бахрейне, Беларуси, Бельгии,
Бенине, Боснии и Герцеговине, Бразилии, Буркина-Фасо,
Бурунди, Камеруне, Китае, Республике Корея, Хорватии, Дании,
Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Эстонии, Российской
Федерации, Финляндии, Франции, Гане, Греции, Гвинее,
Экваториальной Гвинее, Венгрии, Индии, Индонезии, Исламской
Республике Иран, Ираке, Ирландии, Израиле, Иордании, Кении,
Кувейте, бывшей югославской Республике Македонии, Лесото,
Латвии, Ливане, Лихтенштейне, Литве, Люксембурге,
Мадагаскаре, Мали, Мавритании, Черногории, Нигерии, Норвегии,
Омане, Нидерландах, Польше, Португалии, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Корейской Народно-Демократической
Республике, Словакии, Соединенном Королевстве, Сербии,
Словении, Сомали, Судане, Шри-Ланке, Южно-Африканской
Республике, Швеции, Швейцарии, Таиланде, Того, Турции,

Венесуэла және Вьетнамда 1215-1300 МГц сондай-ақ,
радионавигациялық қызметте бірінші реттік негізде
бөлінген. Канада мен Америка Құрама штаттарында 1240-1300
МГц сондай-ақ радионавигациялық қызметке бөлінген, бұл
жолақты радионавигациялық қызметке қолдану, әуедегі
радионавигациялық қызметпен шектелген. (ДРК-07)
5.332 1215-1300 МГц жолағында жерсеріктік Жерді зерттеу
қызметінің және ғарыш зерттеу қызметінің ғарыш
аппараттарының бортындағы белсенді датчиктер не зиянды
кедергілер тудырмауы, не сырттан зиянды кедергілерден
қорғанысты талап етпеуі, не бірінші реттік негізде
бөлінген радиолокациялық қызметтің, радионавигациялық
жерсеріктік қызметтің және де басқа қызметтердің жұмыс
істеуіне және дамуына шек қоймауы тиіс. (ДРК-2000)
5.333 Пайдаланылмайды.
5.334 Қосымша таратылу: Канада мен Америка Құрама Штаттарында
12040-1300 МГц және 1350-1370 МГц жолақтары,
сондай-ақ, радионавигациялық қызметте бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.335 Канада және АҚШ-та 1240-1300 МГц жолағында, жерсеріктік
Жерді зерттеу қызметінің және ғарыш зерттеу қызметінің
ғарыш аппараттарының бортындағы белсенді датчиктер не
зиянды кедергілер тудырмауы, не сырттан зиянды
кедергілерден қорғанысты талап етпеуі, не әуедегі
радионавигациялық қызметтің жұмыс істеуіне және дамуына
шек қоймауы тиіс. (ДРК-97)
5.335А 1260—1300 МГц жолағында ғарыш кораблінің бортындағы
Жерді зерттеу жерсеріктік қызметі және ғарыш зерттеу
қызметтерінің белсенді датчиктері ескертпеде бірінші
реттік негізде бөлінген радиолокациялық қызметтің және
басқа қызметтердің жұмысына немесе дамуына зиянды
кедергілер тудырмауы немесе қорғаныс талап етпеуі, басқа
да жағдайлармен шектеулер тудырмауы тиіс. (ДРК-2000)
5.336 Пайдаланылмайды.
5.337 1300-1350 МГц, 2700-2900 МГц және 9000-9200 МГц
жолақтарын, әуедегі радионавигациялық қызметте пайдалану,
тек бұл жолақтардағы жиіліктерде және, тек сол жолақта
жұмыс істейтін радиолокациялық қондырғылармен және
олармен байланысты әуе кемелерінің қабылдау-жауап
бергіштерімен шектеледі.
5.337А 1300—1350 МГц жолақтарын радионавигациялық жерсеріктік
қызметтің жер станцияларымен және радиолокациялық қызмет
станцияларымен қолдану әуедегі радионавигациялық
қызметтің дамуын және жұмысын шектемеуі немесе зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс. (ДРК-2000)
5.338В. Моңғолия, Қырғызстан, Словакия, Чех Республикасы және
Түрікменстанда радионавигациялық қызметтердің
қолданыстағы қондырғылары жұмыстарын 1350-1400 МГц
жолақта жалғастыра берулеріне болады. (ДРК-07)
5.338А 1350-1400 МГц, 1427-1429 МГц, 1429-1452 МГц, 22,55-23,55
ГГц, 30-31 ГТц, 31-31,3 ГГц, 49,7-50,2 ГГц, 50,4-50,9 ГГц
және 51,4-52,6 ГГц жиілік жолақтарында 750 (ДРК-07)
Қарары қолданылады. (ДРК-07).

Венесуэле и Вьетнаме полоса 1215-1300 МГц распределена также
радионавигационной службе на первичной основе. В Канаде и
Соединенных Штатах Америки полоса 1240-1300 МГц распределена
также радионавигационной службе; использование этой полосы
радионавигационной службой ограничено воздушной
радионавигационной службой. (ВКР-07)
5.332   В полосе 1215-1260 МГц активные датчики на борту космических
кораблей спутниковой службы исследования Земли и службы
космических исследований не должны создавать вредных помех,
требовать защиты от них или ограничивать каким-либо иным
образом работу или развитие радиолокационной службы,
радионавигационной спутниковой службы и других служб,
распределенных на первичной основе. (ВКР-2000)
5.333   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.334   Дополнительное распределение: в Канаде и Соединенных Штатах
Америки полоса 1350-1370 МГц распределена также воздушной
радионавигационной службе на первичной основе. (ВКР-03)
5.335   В Канаде и Соединенных Штатах Америки в полосе 1240-1300 МГц
активные датчики на борту космических кораблей спутниковой
службы исследования Земли и службы космических исследований
не должны создавать помех, требовать защиты от них или
каким-либо иным образом ограничивать работу или развитие
воздушной радионавигационной службы. (ВКР-97)
5.335А  В полосе 1260-1300 МГц активные датчики на борту космических
кораблей спутниковой службы исследования Земли и службы
космических исследований не должны создавать вредных помех,
требовать защиты от них или ограничивать каким-либо иным
образом работу или развитие радиолокационной службы и других
служб, распределенных в примечаниях на первичной основе.
(ВКР-2000)
5.336   Не использован.
5.337   Использование полос 1300-1350 МГц, 2700-2900 МГц и 9000-9200
МГц воздушной радионавигационной службой ограничивается
наземными радиолокационными установками и связанными с ними
приемоответчиками воздушных судов, которые передают только на
частотах в этих полосах и только тогда, когда приводятся в
действие радиолокационными установками, работающими в той же
полосе.
5.337А  Использование полосы 1300-1350 МГц земными станциями в
радионавигационной спутниковой службе и станциями в
радиолокационной службе не должно создавать вредных помех или
ограничивать работу и развитие воздушной радионавигационной
службы. (ВКР-2000)
5.338   В Монголии, Кыргызстане, Словакии, Чешской Республике и
Туркменистане действующие установки радионавигационной службы
могут продолжать работать в полосе 1350-1400 МГц. (ВКР-07)
5.338А  В полосах частот 1350-1400 МГц, 1427-1452 МГц, 22,55-23,55
ГГц, 30-31,3 ГГц, 49,7-50,2 ГГц, 50,4-50,9 ГГц и 51,4-52,6
ГГц применяется Резолюция 750 (ВКР-07). (ВКР-07)

5.339 1370-1400 МГц, 2640-2655 МГц, 4950-4990 МГц және
15.20-15.35 ГГц жолақтары ғарыш зерттеулер (әрекетсіз)
қызметіне және жерсеріктік Жерді зерттеу қызметіне
(белсенді емес) екінші реттік негізде бөлінген.
5.339А Пайдаланылмайды.
5.340 Барлық сәулелерге мына жолақтарда тыйым салынған:
1400-1427 МГц,
2690-2700 МГц, 5.422 ескертілгендерден басқа
10,68-10,7 ГГц, 5.483 ескертілгендерден басқа
15,35-15,4 ГГц, 5.511 ескертілгендерден басқа
23,6-24 ГГц,
31,3-31,5 ГГц,
31,5-31,8 ГГц, 2-ауданда
48,94-49,04 ГТц әуе кемесінің бортындағы станциядан
50,2-50,4 ГГц2,
52,6-54,25 ГГц,
86-92 ГГц,
100-102 ГГц,
109,5-111,8 ГГц,
114,25-116 ГГц,
148,5-151,5 ГТц,
164-167 ГГц,
182-185 ГГц.
190-191,8 ГГц,
200-209 ГТц,
226-231,5 ГГц,
250-252 ГГц, (ДРК-03)
5.341 1400-1727 МГц, 101-120 ГГц және 197-200 ГГц
жолақтарында кейбір елдер шеттен (жерден бөлек) әдейі
келген сәулеленулерді іздеу бағдарламасы бойынша белсенді
емес зерттеулер жүргізеді.
5.342 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Белорусь,
Болгария, Ресей, Өзбекстан, Қырғызстан және Украинада
1429-1535 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі жылжымалы
қызметке бірінші реттік негізде тек қана әуедегі
телеметрияға ұлттық территорияның көлемінде бөлінген.
2007 жылдың 1 сәуірінен 1452-1492 МГц жолағы мүдделі
әкімшіліктермен өзара келісім жағдайларында
пайдаланылатын болады. (ДРК-2000)
5.343 1435-1535 МГц жолағын 2-ауданда әуедегі жылжымалы
қызметтің телеметрия үшін пайдалануы жылжымалы қызметтің
басқа пайдаланымдарына қарағанда артықшылықта болады.
5.344 Ауыстырылымды таратылу: Америка Құрама Штаттарында 1452
-1525 МГц жолағы бектілген және жылжымалы қызметтерге
бірінші реттік негізде бөлінген. (5.343 п.)
5.345 1452-1492 МГц жолағын жерсеріктік радиохабар және
радиохабар қызметтерде пайдалану цифрлық дыбыстық
радиохабармен шектеледі, және 528 Қарардың (ДЖӘР-92)
ережелеріне сәйкес атқарылады.
5.346 Пайдаланылмайды.
5.347 Пайдаланылмайды.
5.348 1518-1525 МГц жиілік жолағын жылжымалы жерсеріктік
қызметте пайдалануда 9.11А п. сәйкес үйлестіру
процедуралары қолданылуы тиіс. 1518-1525 МГц жолағында
жылжымалы жерсеріктік қызмет станциялары тіркелген қызмет
станцияларынан қорғаныс талап етпеуі керек. п. 5.43А
Ережесі қолданылмайды (ДРК-03)
5.348А 1518-1525 МГц жолағында қуат ағынының Жер бетіндегі
тығыздығының шектік деңгейі, жылжымалы жерсеріктік
қызметтің ғарыш станцияларына (ғарыш-Жер), құрылықтағы
жылжымалы қызметке қарағанда, 9.11А сәйкес бөлудің
талабын анықтайтын, арнайыландырылған жылжымалы
радиоқұрылғыларға немесе жалпы пайдаланымдық байланыс
желілерімен (ЖПБЖ) қоса қолданылатын, Жапония
территориясында жұмыс істейтін, 5 Қосымшасының 5-2
Кестесінде келтірілген кез келген 4 кГц жолақтың барлық

5.339   Полосы 1370-1400 МГц, 2640-2655 МГц, 4950-4990 МГц и
15,20-15,35 ГГц распределены также службе космических
исследований (пассивной) и спутниковой службе исследования
Земли (пассивной) на вторичной основе.
5.339А  Исключен.
5.340   Все излучения запрещены в следующих полосах частот:
1400-1427 МГц,
2690-2700 МГц, за Исключением тех, которые предусмотрены в
п.5.422,
10,68-10,7 ГГц, за Исключением тех, которые предусмотрены в
п.5.483,
15,35-15,4 ГГц, за Исключением тех, которые предусмотрены в
п.5.511,
23,6-24 ГГц,
31,3-31,5 ГГц,
31,5-31,8 ГГц, в Районе 2,
48,94-49,04 ГГц со станций, находящихся на борту воздушных
судов,
50,2-50,4 ГГц,
52,6-54,25 ГГц,
86-92 ГГц,
100-102 ГГц,
109,5-111,8 ГГц,
114,25-116 ГГц,
148,5-151,5 ГГц,
164-167 ГГц,
182-185 ГГц,
190-191,8 ГГц,
200-209 ГГц,
226-231,5 ГГц,
250-252 ГГц, (ВКР-03)
5.341   В полосах 1400-1727 МГц, 101-120 ГГц и 197-200 ГГц некоторые
страны проводят пассивные исследования по программе поиска
преднамеренных излучений внеземного происхождения.
5.342   Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Болгарии, Российской Федерации, Узбекистане,
Кыргызстане и Украине полоса 1429-1535 МГц распределена также
воздушной подвижной службе на первичной основе исключительно
для воздушной телеметрии в пределах национальной территории.
С 1 апреля 2007 г. полоса 1452-1492 МГц будет использоваться
при условии соглашения между заинтересованными
администрациями. (ВКР-2000)
5.343   Использование полосы 1435-1535 МГц в Районе 2 воздушной
подвижной службой для телеметрии имеет приоритет перед
другими использованиями подвижной службы.
5.344   Заменяющее распределение: в Соединенных Штатах Америки
полоса 1452-1525 МГц распределена фиксированной и подвижной
службам на первичной основе (см. также п.5.343).
5.345   Использование полосы 1452-1492 МГц радиовещательной
спутниковой службой и радиовещательной службой ограничено
цифровым звуковым радиовещанием и подчиняется положениям
Резолюции 528 (ВАРК-92)*.
5.346   Не использован.
5.347   Исключен.
5.347А  Исключен
5.348   При использовании полосы 1518-1525 МГц подвижной спутниковой
службой должны применяться процедуры координации в
соответствии с п.9.11А. В полосе 1518-1525 МГц станции
подвижной спутниковой службы не должны требовать защиты от
станций фиксированной службы. Положения п.5.43А не
применяются. (ВКР-03)
5.348А  В полосе 1518-1525 МГц пороговый уровень в виде плотности
потока мощности у поверхности Земли, определяющий
необходимость координации согласно п.9.11А для космических
станций подвижной спутниковой службы (космос-Земля) в
отношении сухопутной подвижной службы, используемой для
специализированных подвижных радиосредств или в сочетании с
сетями электросвязи общего пользования (ТСОП), работающими на

түсу бұрыштарында, - 150 дБ(Вт/м 2 )-ке тең болуы керек.
1518-1525 МГц жолағында жылжымалы жерсеріктік қызмет
стациялары Жапония территориясындағы жылжымалы қызмет
станцияларынан қорғаныс талап етпеуі керек. (ДРК-03)
5.348В 1518-1525 МГц жолағында жылжымалы жерсеріктік қызмет
станциялары, Америка Құрама штаттары территориясындағы
(5.343 және 5.344 қара) және 5.43А Ережедегі 5.342 п.
атап өтілген елдердегі жылжымалы телеметрия қызметінің
әуедегі жылжымалы станцияларынан қорғаныс талап етпеулері
тиіс (ДРК-03).
5.348С Пайдаланылмайды.
5. 349 Қызметтің басқа категориясы: Сауда Аравиясы, Әзербайжан,
Бахрейн, Камерун, Египет, Франция, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Қазақстан, Кувейт, бұрынғы
Югославия Республикасы, Македония, Ливан, Марокко, Катар,
Сирия, Қырғызстан, Түрікменстан, және Йеменде жылжымалы
қызметке, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
1525-1530 МГц жолағы, бірінші реттік негізде бөлінген
(5.33 қара). (ДРК-07)
5.350 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Қырғызстан, Түрікменстанда
1525-1530 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі жылжымалы
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-2000)
5.351 1525-1544 МГц, 1545-1559 МГц, 1626.5-1645.5 МГц және
1646.5-1660.5 МГц жолақтары қандай да болмасын
қызметтердің фидер жолдарына пайдаланылмауы керек. Бірақ,
кейбір ерекше жағдайларда, әкімшілік бұл жолақтарды
пайдаланатын ғарыш станциялары арқылы, белгілі бір жерде
орналасқан жер бетіндегі кез келген жылжымалы жерсеріктік
қызметпен байланыс жасауға рұқсат ете алады.
5.351А 1518-1544 МГц, 1545-1559 МГц, 1610-1645,5 МГц,
1646,5-1660,5 МГц, 1668-1675 МГц, 1980-2010 МГц,
2170-2200 МГц, 2483,5-2520 МГц және 2670-2690 МГц
жолақтарын жылжымалы жерсеріктік қызметке қолдану жөнінде
212 (Қайта қарал. ДРК-07) және 225 (Қайта қарал. ДРК-07)
Қарарды қара. (ДРК-07)
5.352 Шығарып тасталынған.
5.352А 1525-1530 МГц жолағында, жылжымалы жерсеріктік қызмет
станциялары, теңіздегі жылжымалы жерсеріктік станцияларын
қоспағанда, зиянды кедергілер тудырмауы тиіс немесе
Франция, 3-аудандағы Францияның теңіз арғы
территориялары, Алжир, Сауда Аравиясы, Египет, Гвинея,
Индия, Израиль, Италия, Иордания, Кувейт, Мали, Мальта,
Марокко, Мавритания, Нигерия, Оман, Пәкістан, Филиппин,
Катар, Сирия, Танзания, Вьетнам және Йеменде жұмыс
істейтін, 1998 жылдың 1 сәуіріне дейін хабарланған,
тіркелген қызмет станциялрынан зиянды кедергілерден
қорғауды талап етпеуі керек. (ДРК-97)
5.353 Шығарып тасталынған.
5.353А 1530-1544 МГц және 1626.5-1645.5 МГц жолақтарында
жерсеріктік қызметтерге қатысты, 9 бабқа сәйкес
процедураларды қолданғанда, қажетті жиілік спектрлерін
бөлудегі артықшылықтар апаттық және қауіпсіздікті
қамтамасыз етудің Глобалдық теңіздегі жүйесіне (АҚГТЖ)
берілуі тиіс. Апаттық және қауіпсіздікті қамтамасыз
етудің теңіздегі жылжымалы жерсеріктік қызметі желі
көлемінде басқа жылжымалы жерсеріктік байланыстармен
салыстырғанды артықшылықты өнімге не болуы керек
Жылжымалы жерсеріктік жүйелер қолайсыз кедергілер
тудырмауы керек, не апаттық жағдайларда және
қауіпсіздікті қамтамасыз ететін АҚГТЖ жағынан қолайсыз
кедергілерден қорғанысты сұрамауы тиіс. Оның үстіне,
қауіпсіздік мақсатында атқарылатын байланыстың, басқа
жылжымалы жерсеріктік қызметтерден артықшылығын ескеру

территории Японии, должен составлять - 150 дБ(Вт/м 2 ) в любой
полосе шириной 4 кГц для всех углов прихода вместо величин,
приведенных в Таблице 5-2 Приложения 5. В полосе 1518-1525
МГц станции подвижной спутниковой службы не должны требовать
защиты от станций подвижной службы на территории Японии.
Положения п.5.43А не применяются. (ВКР-03)
5.348В  В полосе 1518-1525 МГц станции подвижной спутниковой службы
не должны требовать защиты от подвижных станций воздушной
телеметрии подвижной службы на территории Соединенных Штатов
Америки (см. пп.5.343 и 5.344) и в странах, перечисленных в
п.5.342. Положения п.5.43А не применяются. (ВКР-03)
5.348С  Исключен.
5.349   Другая категория службы: в Саудовской Аравии, Азербайджане,
Бахрейне, Камеруне, Египте, Франции, Исламской Республике
Иран, Ираке, Израиле, Казахстане, Кувейте, бывшей югославской
Республике Македонии, Ливане, Марокко, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Кыргызстане, Туркменистане и Йемене
распределение полосы 1525-1530 МГц подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службе произведено на  первичной основе
(см.п.5.33). (ВКР-07)
5.350   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Кыргызстане и
Туркменистане полоса 1525-1530 МГц распределена также
воздушной подвижной службе на первичной основе. (ВКР-2000).
5.351   Полосы 1525-1544 МГц, 1545-1559 МГц, 1626,5-1645,5 МГц и
1646,5-1660,5 МГц не должны использоваться для фидерных линий
какой-либо службы. Однако в исключительных случаях
администрация может разрешить осуществлять связь через
космические станции, использующие эти полосы частот, земной
станции любой из подвижных служб, расположенной в
определенном фиксированном пункте.
5.351А  В отношении использования полос 1518-1544 МГц,
1545-1559 МГц,    1610-1645,5 МГц,    1646,5-1660,5 МГц,
1668-1675 МГц,    1980-2010 МГц,      2170-2200 МГц,
2483,5-2520 МГц и 2670-2690 МГц подвижной спутниковой службой
см. Резолюции 212 (Пересм. ВКР-07) и 225 (Пересм. ВКР-07).
(ВКР-07)
5.352   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.352А  В полосе 1525-1530 МГц станции подвижной спутниковой службы,
за Исключением станций морской подвижной спутниковой службы,
не должны создавать вредные помехи станциям фиксированной
службы, заявленным до 1 апреля 1998 г., которые находятся во
Франции и Французских заморских территориях в Районе 3,
Алжире, Саудовской Аравии, Египте, Гвинее, Индии, Израиле,
Италии, Иордании, Кувейте, Мали, Мальте, Марокко, Мавритании,
Нигерии, Омане, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Танзании, Вьетнаме и Йемене, или
требовать защиты от них. (ВКР-97)
5.353   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.353А  При применении процедур раздела II Статьи 9 к подвижной
спутниковой службе в полосах 1530-1544 МГц и 1626,5-1645,5
МГц приоритет должен предоставляться удовлетворению
потребностей в спектре для передачи сообщений бедствия,
срочности и безопасности в Глобальной морской системе для
случаев бедствия и обеспечения безопасности (ГМСББ). Связь в
случаях бедствия, срочности и для обеспечения безопасности в
морской подвижной спутниковой службе должна иметь
приоритетный доступ и немедленную готовность по сравнению со
всеми другими видами связи подвижной спутниковой службы в
рамках сети. Подвижные спутниковые системы не должны
создавать неприемлемых помех системам передачи сообщений
бедствия, срочности и безопасности в ГМСББ или требовать
защиты от них. Должен учитываться приоритет связи,
осуществляемой в целях безопасности, в других подвижных
спутниковых службах. (Должны применяться положения Резолюции

қажет (222 Қарар қолдану қажет (ДРК-2000)). (ДРК-2000)
5.354 1525-1559 МГц және 1626.5-1660.5 Мгц жолақтарын
жылжымалы жерсеріктік қызметте пайдалануда 9.11А п.
сәйкес үйлестіру процедуралары қолданылуы тиіс.
5.355 Қосымша таратылу: Бахрейн, Бангладеш, Конго, Египет,
Эритрея, Ирак, Израиль, Иордания, Кувейт, Мальта, Сирия,
Сомали, Судан, Чад, Того, және Йеменде 1540-1645.5 және
1646.5-1660 МГц жолақтары, сондай-ақ, тіркелген
қызметке екінші реттік негізгі бөлінген. (ДРК-03)
5.356 1544-1545 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызметте
(ғарыш-Жер) пайдалану апаттық және қауіпсіздікті
қамтамасыз ету байланысымен шектеледі (31 Бабын қара).
5.357 Әуедегі жылжымалы қызметте (R) 1545-1555 МГц жолағында
әуедегі қызметтердің жер бетіндегі станцияларымен әуедегі
кемелер станциялары немесе әуедегі кемелер станциялары
арасында тікелей хабар тарату рұқсат етілген, егер мұндай
хабарлар жер серік-әуедегі кеме жолын созып және
толықтыратын болса.
5.357А 9 баптың II бөліміндегі процедуралардың 1545-1555 МГц
және 1646,5-1656,5 МГц жолағындағы жылжымалы жерсеріктік
қызметке қолданғанда, 44 баптың 1-6 категориясы
басымдылығымен хабар тарататын әуедегі жылжымалы
жерсеріктік қызмет (R) спектрінің қажеттілігін
қанағаттандыруға басымдылық беру керек. 44 баптың 1-6
категориясы басымдылығымен хабар тарататын әуедегі
жылжымалы жерсеріктік қызметтің (R) басымдылық
мүмкінділігі және шұғыл дайындылығы, қажет болғанда -
жүйе рамкасында қолданыстағы жылжымалы жерсеріктік қызмет
байланысының басқа түрлерімен салыстырғанда артықшылығы
болуы қажет. Жылжымалы жерсеріктік жүйелер 44 бабтың 1 -
6 категориясы басымдылығымен хабар тарататын әуедегі
жылжымалы жерсеріктік қызмет жүйелеріне жарамсыз
кедергілер тудырмауы қажет және олардан қорғаныс талап
етпеуге тиіс. Қауіпсіздік мақсатындағы, басқа жылжымалы
жерсеріктік қызмет байланыстарының басымдылығы есепке
алынуы қажет. (222 Қарардағы ереже қолдануы қажет.
(ДРК-2000). (ДРК-2000)
5.358 Шығарып тасталынған.
5.359 Қосымша таратылу: Германия, Сауда Аравиясы, Армения,
Австрия, Әзербайжан, Белорусь, Бенин, Болгария, Камерун,
Испания, Франция, Габон, Грузия, Греция, Гвинея,
Гвинее-Бисау, Венгрия, Иордания, Қазақстан, Кувейт,
Латвия, Ливия, Мали, Мавритания, Молдова, Моңғолия,
Нигерия, Уганда, Өзбекстан, Пәкістан, Польша, Сирия,
Қырғызстан, Корей Халық-Демократиялық Республикасы,
Румыния, Ресей, Сенегал, Свазиленд, Тәжікстан, Танзания,
Түрікменстан, Украина, Замбия және Зимбабведе 1550-
1645.5 МГц және 1646.5-1660 МГц жолақтары, сондай-ақ,
тіркелген қызметке бірінші реттік негізде бөлінген.
Әкімшіліктерге, 1550-1555 МГц, 1610-1645.5 МГц және
1646.5-1660 МГц жолақтарында, тіркелген қызметтің жаңа
станцияларын өндірмеу үшін, мүмкін болатын шаралардың
бәрін бұлжытпай орындау ұсынылады. (ДРК-07)
5.360 Пайдаланылмайды.
5.361 Пайдаланылмайды.
5.362 Пайдаланылмайды.
5.362А Америка Құрама Штаттарында, 1555-1559 МГц және 1656.5-
1660.5 МГц жолақтарында әуедегі жылжымалы жерсеріктік (R)
қызмет бірінші кезектегі өнімге ие болуы керек және
желінің төңірегінде, қажетті болған жағдайда, басқа да
жылжымалы жерсеріктік байланысқа қарағанда, оларды ұзарту
мүмкіндігі арқылы шұғыл дайындықта тұруы қажет. Жылжымалы
жерсеріктік жүйелер қолайсыз кедергілер тудырмауы тиіс,

222 (ВКР-2000)). (ВКР-2000).
5.354   При использовании полос 1525-1559 МГц и 1626,5-1660,5 МГц
подвижной спутниковой службой должны применяться процедуры
координации в соответствии с п.9.11А.
5.355   Дополнительное распределение: в Бахрейне, Бангладеш,
Республике Конго, Египте, Эритрее, Ираке, Израиле, Кувейте,
Ливане, Мальте, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Сомали, Судане, Чаде, Того и Йемене полосы частот 1540-1559
МГц, 1610-1645,5 МГц и 1646,5-1660 МГц распределены также
фиксированной службе на вторичной основе. (ВКР-03)
5.356   Использование полосы 1544-1545 МГц подвижной спутниковой
службой (космос-Земля) ограничивается связью при бедствии и
для обеспечения безопасности (см. Статью 31).
5.357   В воздушной подвижной (R) службе разрешены также
непосредственные передачи в полосе 1545-1555 МГц с наземных
станций воздушной службы на воздушные станции или между
воздушными станциями, если такие передачи используются для
продления или дополнения линий спутник-воздушное судно.
5.357А  При применении процедур раздела II Статьи 9 к подвижной
спутниковой службе в полосах 1545-1555 МГц и 1646,5-1656,5
МГц приоритет должен предоставляться удовлетворению
потребностей в спектре воздушной подвижной спутниковой (R)
службы при передаче сообщений с приоритетом категорий 1-6 по
Статье 44. Передача сообщений воздушной подвижной спутниковой
(R) службы с приоритетом категорий 1-6 по Статье 44 должна
иметь приоритетный доступ и немедленную готовность, при
необходимости - преимущества по сравнению со всеми другими
видами связи подвижной спутниковой службы, действующими в
рамках сети. Подвижные спутниковые системы не должны
создавать неприемлемых помех системам передачи сообщений
воздушной подвижной спутниковой (R) службы с приоритетом
категорий 1-6 по Статье 44 или требовать защиты от них.
Должен учитываться приоритет связи, осуществляемой в целях
безопасности, в других подвижных спутниковых службах. (Должны
применяться положения Резолюции 222. (ВКР-2000)). (ВКР-2000)
5.358   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.359   Дополнительное распределение: в Германии, Саудовской Аравии,
Армении, Австрии, Азербайджане, Беларуси, Бенине, Болгарии,
Камеруне, Испании, Российской Федерации, Франции, Габоне,
Грузии, Греции, Гвинее, Гвинее-Бисау, Ливийской Арабской
Джамахирии, Иордании, Казахстане, Кувейте, Ливане, Литве,
Мавритании, Молдове, Уганде, Узбекистане, Пакистане, Польше,
Сирийской Арабской Республике, Кыргызстане, Корейской
Народно-Демократической Республике, Румынии, Свазиленде,
Таджикистане, Танзании, Тунисе, Туркменистане и Украине
полосы 1550-1559 МГц, 1610-1645,5 МГц и 1646,5-1660 МГц
распределены также фиксированной службе на первичной основе.
Администрациям настоятельно рекомендуется принять все
практически возможные меры, для того чтобы избежать введения
в действие новых станций фиксированной службы в этих полосах.
(ВКР-07)
5.360   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.361   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.362   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.362А  В Соединенных Штатах Америки в полосах 1555-1559 МГц и
1656,5-1660,5 МГц воздушная подвижная спутниковая (R) служба
должна иметь приоритетный доступ и немедленную готовность, а
при необходимости - преимущества по сравнению со всеми
другими видами связи подвижной спутниковой службы,
действующими в рамках сети. Подвижные спутниковые системы не
должны создавать неприемлемых помех системам передачи
сообщений воздушной подвижной спутниковой (R) службы с

не 44 Бабы бойынша 1 ден 6 дейінгі артықшылықты
байланысты атқаратын әуедегі жылжымалы жерсеріктік (R)
қызметтен қолайсыз кедергілерден қорғанысты сұрамауы
керек. Қауіпсіздік мақсатында атқарылатын байланыстың,
басқа жылжымалы жерсеріктік қызметтерден артықшылығын
ескеру қажет.
5.362В Қосымша таратылу: Алжир, Сауд Арабиясы, Камерун, Ливия
Араб Джамахириясы, Иордания, Мали, Мавритания, Сирия Араб
Республикасы және Тунисте 1559-1610 МГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген қызметке 2010 жылдың 1 қаңтарына
дейін екінші реттік негізде бөлінген. Бұл уақыт өткеннен
кейін тіркелген қызмет 2015 жылдың 1 қаңтарына дейін
екінші реттік негізде жұмыс істей алады; осы уақыттан
кейін бұл бөлу күшін жояды. Сондай-ақ, Германия, Алжир,
Армени, Әзербайжан, Беларусь, Бенин, Болгария, Испания,
Ресей, Франция, Габон, Грузия, Гвинея, Гвинея-Бисау,
Қазақстан, Литва, Молдова, Нигерия, Уганда, Өзбекстан,
Пәкістан, Польша, Қырғызстан, Корея Халық-Демократиялық
Республикасы, Румыния, Сенегал, Свазиленда, Тәжікстан,
Танзания, Түрікменстан және Украинада 1559-1610 МГц
жолағы, сондай-ақ, тіркелген қызметке 2015 жылдың 1
қаңтарына дейін екінші реттік негізде бөлінген, осы
уақыттан кейін бұл бөлу күшін жояды. Әкімшіліктерге
міндетті түрде, радионавигациялық жерсеріктік және
әуедегі радионавигациялық қызметтерді қорғау барысында,
бұл жолақта тіркелген қызмет жүйелеріне жаңа жиіліктер
тағайындалмау үшін барлық шараларды қолдану ұсынылады.
(ДРК-07)
5.362С Қосымша таратылу: Конго Республикасы, Египет, Эритрея,
Ирак, Израиль, Иордания, Мальта, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Сомали, Судан, Чад, Того мен Йеменде
1559-1610 МГц жолағы тіркелген қызметке 2015 жылдың 1
қаңтарына дейін бөлінген, одан кейін бұл бөлу күшін
жояды. Әкімшіліктерге міндетті түрде радионавигациялық
жерсеріктік қызметті қорғау және көрсетілген жолақта
тіркелген қызмет жүйелеріне жаңа жиілік тағайындалуға
рұқсат етпеу үшін барлық шараларды қолдану ұсынылады.
(ДРК-07)
5.363 Шығарып тасталынған.
3.364 1610-1626.5 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызметке
(Жер-ғарыш) және жерсеріктік радиоанықтама қызметіне
(Жер-ғарыш) пайдаланғанда 46 Қарардың (Қайта қаралған
ДКР-95)/ 9.11А п. сәйкес бөлу процедуралары пайдаланылуы
керек. Аталған жолақта жұмыс істейтін қызметтердің
біріндегі кез келген жылжымалы жер бетіндегі станция,
э.и.с.қ. тығыздығының -15 дБ(Вт/4 кГц)-тен артық шындық
мәндерін, егер мүдделі әкімшіліктер басқа туралы өзара
келісушілікте болмаса, 5.366 п. қағидаларына сәйкес (4.10
п. де соған жатады) жұмыс істейтін жүйелердің жолақтары
бөлігінде тудырмауы тиіс. Жолақтың бұл жүйелер жұмыс
істемейтін бөліктерінде жылжымалы жер бетінің

приоритетом категорий 1-6 по Статье 44 или требовать защиты
от них. Должен учитываться приоритет связи, осуществляемой в
целях безопасности, в других подвижных спутниковых службах.
(ВКР-97)
5.362В  Дополнительное распределение: полоса 1559-1610 МГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе
до 1 января 2010 года в Алжире, Саудовской Аравии, Камеруне,
Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Мали, Мавритании,
Сирийской Арабской Республике и Тунисе. После этой даты
фиксированная служба может продолжать работать на вторичной
основе до 1 января 2015 года; после чего данное распределение
теряет силу. Полоса 1559-1610 МГц распределена также
фиксированной службе в Германии, Алжире, Армении,
Азербайджане, Беларуси, Бенине, Болгарии, Испании, Российской
Федерации, Франции, Габоне, Грузии, Гвинее, Гвинее-Бисау,
Казахстане, Литве, Молдове, Нигерии, Уганде, Узбекистане,
Пакистане, Польше, Кыргызстане, Корейской Народно-
Демократической Республике, Румынии, Сенегале, Свазиленде,
Таджикистане, Танзании, Туркменистане и Украине на вторичной
основе до 1 января 2015 года; после чего данное
распределение теряет силу. Администрациям настоятельно
рекомендуется принять все практически возможные меры, чтобы
защитить радионавигационную спутниковую и воздушную
радионавигационную службы и не разрешать новых частотных
присвоений системам фиксированной службы в указанной полосе.
(ВКР-07)
5.362С  Дополнительное распределение: в Республике Конго, Египте,
Эритрее, Ираке, Израиле, Иордании, Мальте, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Сомали, Судане, Чаде, Того и Йемене
полоса 1559-1610 МГц также распределена фиксированной службе
на вторичной основе до 1 января 2015 года, после чего данное
распределение теряет силу. Администрациям настоятельно
предлагается принять все практически возможные меры, для того
чтобы защитить радионавигационную спутниковую службу и не
разрешать новых частотных присвоений системам фиксированной
службы в указанной полосе. (ВКР-07)
5.363   Исключен.
5.364   При использовании полосы 1610-1626,5 МГц подвижной
спутниковой службой (Земля-космос) и спутниковой службой
радиоопределения (Земля-космос) должны применяться процедуры
координации согласно п.9.11А. Любая подвижная земная станция,
работающая в какой-либо из этих служб в указанной полосе, не
должна создавать пиковых значений плотности э.и.и.м. более
-15дБ(Вт/4 кГц) в той части полосы, которая используется
системами, работающими в соответствии с положениями п.5.366
(к которому применим п.4.10), если только заинтересованные
администрации не договорились об ином. В той части полосы,
где такие системы не работают, средняя плотность э.и.и.м. для

станциясының э.и.с.қ. тығыздығының орта шамасы -3 дБ(Вт/4
кГц)-тен артпауы тиіс. Жылжымалы жерсеріктік қызмет
станциясы, 5.366 п. қағидаларымен жұмыс істейтін әуедегі
радионавигациялық қызмет станцияларынан және 5.359 п.
қағидаларымен жұмыс істейтін тіркелген қызмет
стацияларынан қорғанысты талап етпеуі керек. Жылжымалы
жерсеріктік желілерді бөлуге жауапты әкімшіліктер, 5.366
п. қағидаларына сәйкес жұмыс істейтін станцияларды
қорғаныспен қамтамасыз ету үшін, барлық мүмкін шараларды
қолдануы керек.
5.365 1613.8-1626.5 МГц жолақтарын жылжымалы жерсеріктік
қызметке (Жер-ғарыш) пайдалануда 9.11А сәйкес бөлу
процедуралары қолданылуы тиіс.
5.366 1610-1626.5 МГц жолағы әуе кемелерінің бортында
орналасқан, әуедегі навигациялық электрондық жабдықтарын,
және кез келген олармен тікелей байланыстағы жердегі
немесе жер серік бортындағы қондырғыларды дүниежүзілік
негізге дамыту және пайдалану үшін қорға қойылады. Бұл
жолақта жер серіктермен пайдалану, 9.21 Бабында
көрсетілген процедуралар бойынша келіседі.
5.367 Қосымша таратылу: 1610-1626,5 МГц, 5000-5150 МГц
жолақтары, сондай-ақ, 9.21 п. бойынша келісілген
жағдайда, әуедегі жылжымалы жерсеріктік (R) қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген.
5.368 Радиоанықтама және жылжымалы жерсеріктік қызмет
тұрғысында, әуедегі радионавигациалық жерсеріктік қызметі
қоспағанда, 1610-1626,5 МГц жолағында 4.10 п. ережелері
қолданылмайды.
5.369 Қызметтің басқа категориясы: Ангола, Австралия, Бурунди,
Қытай, Котд'Ивуара, Эртирея, Эфиопия, Индия, Иран Ислам
Республикасы, Израиль, Иордания, Пиван, Лирберия, Ливия,
Мадакаскар, Мали, Пәкістан, Папуа-Новой Гвинея, Сирия,
Сенегал, Судан, Свазаленд, Того, Заир және Замбияда
жерсеріктік радионықтама қызметіне (Жер-ғарыш)
1610-1626,5 МГц жолағы бірінші реттік негізде бөлінген
(5.33 қара) егер 9.21 Бабы бойынша, бұл ережелерде
аталмаған елдермен өзара келісушілік болса. (ДРК-03)
5.370 Қызметтің басқа категориясы: Венесуэлада жерсеріктік
радионықтама қызметіне (Жер-ғарыш) 1610-1626,5 МГц жолағы
екінші реттік негізде бөлінген.
5.371 Қосымша таратылу: 1-ауданда 1610-1626,5 МГц (Жер-ғарыш)
және 2483.5-2500 МГц (ғарыш-Жер) жолақтары, 9.21 Бабы
бойынша келісілген жағдайда, сондай-ақ, жерсеріктік
радионықтама қызметіне екінші реттік негізде бөлінген.
5.372 Жерсеріктік радионықтама қызмет станциясы және жылжымалы
жерсеріктік қызмет станциясы 1610.6-1613.8 МГц жолағында
(29.13 қолданылады) радиоастрономиялық қызмет
станцияларында зиянды кедергілер тудырмауы тиіс.
5.373 Пайдаланылмайды.
5.373А Шығарып тасталынған.
5.374 1631.5-1646.5 МГц жолақтарына жұмыс істейтін жылжымалы
жерсеріктік қызметтің жылжымалы жер бетіндегі
станциялары, 5.359 аталған елдерінде тіркелген қызмет
станцияларына зиянды кедергілер тудырмау тиіс. (ДРК-97)

подвижной земной станции не должна превышать -3 дБ(Вт/4 кГц).
Станции подвижной спутниковой службы не должны требовать
защиты от станций воздушной радионавигационной службы,
станций, работающих в соответствии с положениями п.5.366, и
станций фиксированной службы, работающих в соответствии с
положениями п.5.359. Администрации, ответственные за
координацию подвижных спутниковых сетей, должны предпринимать
все практически возможные усилия для обеспечения защиты
станций, работающих в соответствии с положениями п.5.366.
5.365   При использовании полосы 1613,8-1626,5 МГц подвижной
спутниковой службой (космос-Земля) должны применяться
процедуры координации согласно п.9.11А.
5.366   Полоса 1610-1626,5 МГц резервируется на всемирной основе для
использования и развития электронных средств воздушной
навигации, находящихся на борту воздушных судов, и любого
непосредственно с ними связанного оборудования, находящегося
на земле или на борту спутника. Использование этой полосы
спутниками подлежит согласованию по процедуре, установленной
согласно п.9.21.
5.367   Дополнительное распределение: полосы 1610-1626,5 МГц и 5000-
5150 МГц распределены также воздушной подвижной спутниковой
(R) службе на первичной основе при условии согласования по
п.9.21.
5.368   В отношении спутниковой службы радиоопределения и подвижной
спутниковой службы положения п.4.10 в полосе 1610-1626,5 МГц
не применяются, за Исключением воздушной радионавигационной
спутниковой службы.
5.369   Другая категория службы: в Анголе, Австралии, Бурунди, Китае,
Эритрее, Эфиопии, Индии, Исламской Республике Иран, Израиле,
Ливийской Арабской Джамахирии, Ливане, Либерии, Мадагаскаре,
Мали, Пакистане, Папуа-Новой Гвинее, Сирийской Арабской
Республике, Демократической Республике Конго, Судане,
Свазиленде, Того и Замбии распределение полосы 1610-1626,5
МГц спутниковой службе радиоопределения (Земля-космос)
произведено на первичной основе (см.п.5.33) при условии
получения согласия других стран, не перечисленных в данном
положении, в соответствии с п.9.21. (ВКР-03)
5.370   Другая категория службы: в Венесуэле распределение
спутниковой службе радиоопределения в полосе 1610-1626,5 МГц
(Земля-космос) произведено на вторичной основе.
5.371   Дополнительное распределение: в Районе 1 полосы 1610-1626,5
МГц (Земля-космос) и 2483,5-2500 МГц (космос-Земля)
распределены также спутниковой службе радиоопределения на
вторичной основе при условии согласования по п.9.21.
5.372   Станции спутниковой службы радиоопределения и подвижной
спутниковой службы не должны причинять вредных помех
станциям радиоастрономической службы, использующим полосу
1610,6-1613,8 МГц (применим п.29.13).
5.373   Не использован.
5.373А  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.374   Подвижные земные станции подвижной спутниковой службы,
работающие в полосах 1631,5-1634,5 МГц и 1656,5-1660 МГц, не
должны создавать вредных помех станциям фиксированной
службы в странах, перечисленных в п.5.359. (ВКР-97)

5.375 1645.5-1646.5 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызмет
(ғарыш-Жер) және жер серік аралық жолдарды пайдалану,
апатық және қаупсіздікті қамтамасыз етудің
байланыстарымен шектелді.
5.376 1646.5-1656.5 МГц жолақта әуедегі жылжымалы (R) қызметтің
әуедегі кемелер станцияларын әуедегі қызметтің жер
бетіндегі станцияларына немесе әуедегі кемелер
станциялары арасында тікелей хабар таратуға рұқсат
етіледі, егер мұндай таратулар әуедегі кеме-жер серігі
жолын ұзартуға немесе толықтыруға пайдаланылса.
5.376А 1660.0-1660.5 МГц жолағында жұмыс істейтін жылжымалы жер
бетіндегі станциялар радиоастрономиялық қызмет
станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. (ДРК-97)
5.377 Шығарып тасталынған
5.378 Пайдаланылмайды.
5.379 Қосымша таратылу: Бангладеш, Индонезия, Индия, Нигерия
және Пәкістанда 1660.5-1668.4 МГц жолағы,сондай-ақ,
метеорологиялық қосалқы қызметіне екінші реттік негізде
бөлінген.
5.379А Әкімшіліктер 1660.5-1668.4 МГц жолағындағы
радиоастраномия бағытының келешек зерттеулерін қорғау
үшін, мүмкіндікті шаралардың бәрін пайдалануы керек, оның
ішінде, 1664.4-1668.4 МГц жолағында әуе-жер бағытында
метеорологияның қосалқы қызметіндегі таратуларды
мүмкіндігінше тезірек шығару арқылы.
5.379В 1668-1675 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызметке
қолдану үшін 9.11А. сәйкес үйлестіру жұмысы жүргізіледі.
1668-1668,4 МГц жолағы үшін 904 (ДРК-07) Қарары
қолданылады. (ДРК-07)
5.379С 1668-1670 МГц жолағындағы радиоастрономиялық қызметтің
қорғанысын қамтамасыз ету үшін, жылжымалы жерсеріктік
қызмет жүйелерінің жер станцияларының Халықаралық
анықтама тізіміне енгізілген, жылжымалы жерсеріктік
қызметтің жылжымалы жер станциялары қуат ағынының
тығыздығы (қ.а.т.) -181 дБ(Вт/м 2 )-дан аспауы керек
жолақта 10 МГц-тік енімен және -194 дБ(Вт/м 2 ) кез келген
жолақта 20 кГц енімен 2000 с құрайтын 2% уақыт
интеграциясы аралығында. (ДРК-03)
5.379D 1668,4-1675 МГц жолағын бірлесе қолдану барысында
жылжымалы жерсеріктік қызмет және тіркелген және
жылжымалы қызметтерге 744 Қарары қолданылады. (Қайта
қарал. ДРК-07). (ДРК-07)
5.379Е Қытай, Иран Ислам Республикасы, Япония және Өзбекстанда
1668,4-1675 МГц жолағында жылжымалы жерсеріктік қызмет
станциялары қосалқы метеорология қызметі станцияларына
зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. Әкімшіліктерге міндетті
түрде, 1668,4-1675 МГц жолағында қосалқы метеорология
қызметінің жаңа жүйелерін іске асырмау ұсынылады және
мүмкіндігінше тезірек қосалқы метеорология қызметі
операцияларын басқа жолақтарға ауыстыру ұсынылады.
(ДРК-03)
5.380 Шығарып тасталынған

5.375   Использование полосы 1645,5-1646,5 МГц подвижной спутниковой
службой (Земля-космос) и для межспутниковых линий
ограничивается связью при бедствии и для обеспечения
безопасности (см. Статью 31).
5.376   В полосе 1646,5-1656,5 МГц разрешаются также непосредственные
передачи с воздушных станций воздушной подвижной (R) службы
на наземные станции воздушной службы или между воздушными
станциями, если такие передачи используются для продления или
дополнения линий воздушное судно-спутник.
5.376А  Подвижные земные станции, работающие в полосе 1660-1660,5
МГц, не должны создавать вредных помех станциям
радиоастрономической службы. (ВКР-97)
5.377   (ИСКЛ - ВКР-03)
5.378   Не использован.
5.379   Дополнительное распределение: в Бангладеш, Индии, Индонезии,
Нигерии и Пакистане полоса 1660,5-1668,4 МГц распределена
также вспомогательной службе метеорологии на вторичной
основе.
5.379А  Администрации должны принять все практически возможные меры
для защиты будущих исследований в области радиоастрономии в
полосе 1660,5-1668,4 МГц, в частности путем Исключения как
можно скорее передач в направлении воздух-земля во
вспомогательной службе метеорологии в полосе 1664,4-1668,4
МГц.
5.379В  Использование полосы 1668-1675 МГц подвижной спутниковой
службой подлежит координации в соответствии с п.9.11А. В
полосе 1668-1668,4 МГц применяется Резолюция 907 (ВКР-07).
(ВКР-07)
5.379С  Для обеспечения защиты радиоастрономической службы в полосе
1668-1670 МГц значения суммарной плотности потока мощности
(п.п.м.), создаваемого подвижными земными станциями сети
подвижной спутниковой службы, работающей в этой полосе, на
любой радиоастрономической станции, внесенной в Международный
справочный регистр частот, не должны превышать -181 дБ(Вт/м 2 )
в полосе шириной 10 МГц, и -194 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе
шириной 20 кГц в течение более 2 % времени интеграции,
составляющего 2000 с. (ВКР-03)
5.379D  В отношении совместного использования полосы 1668,4-1675 МГц
подвижной спутниковой службой и фиксированной и подвижной
службами применяется Резолюция 744 (Пересм. ВКР-07). (ВКР-07)
5.379Е  В полосе 1668,4-1675 МГц станции подвижной спутниковой службы
не должны создавать вредных помех станциям вспомогательной
службы метеорологии в Китае, Исламской Республике Иран,
Японии и Узбекистане. Администрациям настоятельно
рекомендуется не реализовывать новые системы вспомогательной
службы метеорологии в полосе 1668,4-1675 МГц и предлагается
как можно скорее перевести операции службы вспомогательной
метеорологии в другие полосы. (ВКР-03)
5.380   Исключен.

5.380А 1670—1675 МГц жолағында жылжымалы жерсеріктік қызмет
станциялары метеорологиялық жерсеріктік қызметтің 2004
жылдың 1 қаңтарына дейін өтініш білдірген қолданыста бар
жер станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы тиіс,
немесе бұл станциялардың дамуына шектеу қою қажет. Бұл
жолақтағы жер станцияларға тағайындалған кез келген жаңа
жиілік, жылжымалы жерсеріктік қызмет станциялар тарапынан
қорғалу қажет. (ВКР-07)
5.381 Қосымша таратылу: Ауғаныстан, Коста-Рика, Куба, Индия,
Иран Ислам Республикасы, және Пәкістанда 1690-16700 МГц
жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге,
жылжымалы әуедегі қызметті қоспағанда, бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.382 Қызметтің басқа категориясы: Сауд Арабиясы, Армения,
Австрия, Әзербайжан, Бахрейн, Беларусь, Босния мен
Герцоговина, Болгария, Конго, Египет, Біріккен Араб
Эмираттары, Эритрея, Эфиопия, Гвинея, Венфия, Ирак,
Израиль, Иордания, Қазақстан, Кувейт, бұрынғы Югославия
Республикасы Македония, Ливан, Мавритания, Молдава,
Моңғолия, Оман, Өзбекстан, Польша, Катар, Сирия,
Қырғызстан, Румыния, Ресей, Сомали, Тәжікстан, Танзания,
Түрікменстан, Украина, Йемен және Югославияда 1690-1700
МГц жолағы бектілген және жылжымалы қызметке, жылжымалы
әуедегі қызметті қоспағанда, бірінші негізде бөлінген
(5.33 қара) сондай-ақ, Корей Халық-Демократиялық
Республикасында 1690-1700 МГц жолағы бектілген қызметке
бірінші реттік негізде (5.33 қара) және жылжымалы
қызметке, әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда, екінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.383 Пайдаланылмайды.
5.384 Қосымша таратылу: Индия, Индонезия және Жапонияда
1790-1710 МГц жолағы, сондай-ақ, ғарыш зерттеу қызметіне
(ғарыш-Жер), бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.384А 1710-1885 МГц, 2300-2400 МГц және 2500-2690 МГц немесе
осы жолақтағы кейбір бөліктер, 223 қарарға сәйкес,
Халықаралық жылжымалы (ІМТ) байланысын енгізу талап
білдіруші әкімшіліктерге қолдануға анықталған. Бұл
анықтама басқа анықталған қызметтерге қолдануға кедергі
және Байланыс Регламентінде басымдылық жасамайды.
(ДРК-07)
5.385 Қосымша таратылу: 1718.2-1722.2 МГц жолақтары, сондай-ақ,
радиоастрономиялық қызметке спектральдық сызықтарды
бақылау үшін екінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-2000)
5.386 Қосымша таратылу: 2-ауданда, Австралия, Гуама, Индия,
Индонезия, және Жапонияда 1750-1850 МГц жолағы,
сондай-ақ, ғарыш пайдаланым (Жер-ғарыш) және ғарыш

5.380А  В полосе 1670-1675 МГц станции подвижной спутниковой службы
не должны создавать вредных помех существующим земным
станциям метеорологической спутниковой службы, заявленным до
1 января 2004 года, или ограничивать развитие этих станций.
Любое новое присвоение этим земным станциям в этой полосе
должно также быть защищено от вредных помех со стороны
станций подвижной спутниковой службы. (ВКР-07)
5.381   Дополнительное распределение: в Афганистане, Коста-Рике,
Кубе, Индии, Исламской Республике Иран и Пакистане полоса
1690-1700 МГц распределена также фиксированной и подвижной,
за Исключением воздушной подвижной, службам на первичной
основе. (ВКР-03)
5.382   Другая категория службы: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Бахрейне, Беларуси, Республике Конго, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее, Эфиопии, Российской
Федерации, Гвинее, Ираке, Израиле, Иордании, Казахстане,
Кувейте, бывшей югославской Республике Македонии, Ливане,
Мавритании, Молдове, Монголии, Омане, Узбекистане, Польше,
Катаре, Сирийской Арабской Республике, Кыргызстане, Сербии,
Сомали, Таджикистане, Танзании, Туркменистане, Украине и
Йемене распределение полосы 1690-1700 МГц фиксированной и
подвижной, за Исключением воздушной подвижной, службам
произведено на первичной основе (см.п.5.33); в Корейской
Народно-Демократической Республике распределение полосы
1690-1700 МГц фиксированной службе произведено на первичной
основе (см.п.5.33), а подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службе - на вторичной основе. (ВКР-07)
5.383   Не использован.
5.384   Дополнительное распределение: в Индии, Индонезии и Японии
полоса 1700-1710 МГц распределена также службе космических
исследований (космос-Земля) на первичной основе. (ВКР-97)
5.384А  Полосы 1710-1885 МГц, 2300-2400 МГц и 2500-2690 МГц или
участки этих полос определены для использования
администрациями, желающими внедрить Международную подвижную
связь (IMT) в соответствии с Резолюцией 223 (Пересм. ВКР-07).
Данное определение не препятствует использованию этих полос
каким-либо применением служб, которым они распределены, и не
устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. (ВКР-07)
5.385   Дополнительное распределение: полоса 1718,8-1722,2 МГц
распределена также радиоастрономической службе на вторичной
основе для наблюдений спектральных линий. (ВКР-2000).
5.386   Дополнительное распределение: в Районе 2, Австралии, Гуаме,
Индии, Индонезии и Японии полоса 1750-1850 МГц распределена
также службе космической эксплуатации (Земля-космос) и службе
космических исследований (Земля-космос) на первичной основе

зерттеулер (Жер-ғарыш) қызметтеріне, 9.21 Бабы бойынша
келісімге келген жағдайда және трофосфералық шашырау
жүйелерінде ерекше есептегі жағдайда, бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.387 Қосымша таратылу: Беларусь, Грузия, Қазақстан, Моңғолия,
Қырғызстан, Словакия, Румыния, Тәжікстан, және
Түрікменстанда 1770-1790 МГц жолағы, 9.21 Бабы бойынша
келісім алған жағдайда, метеорологиялық жерсеріктік
қызметке, бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.388 1885-2025 МГц және 2110-2200 МГц жолақтары дүниежүзілік
негізде Халықаралық жылжымалы байланыс жүйесін (ІМТ-2000)
өндіруге ынталы әкімшіліктердің пайдалануларына арналған.
Мұндай пайдаланулар, осы жолақтар бөлінген басқа
қызметтерге, бұл жолақтарды пайдалануға кедергі
жасамайды. Көрсетілген жолақтар ІМТ-2000-ға 212 Қарарға
сәйкес (Қайта қаралған ДКР-97) ұсынылуы тиіс.
5.388А 1885-1980 МГц, 2010-2025 МГц және 2110-2170 МГц
жолақтары 1 және 3-ауданда және 1885-1980 МГц және
2110-2160 МГц жолақтары және 2-ауданда стратосферлық
станцияларды базалық станциялар ретінде Халықаралық
жылжымалы байланыс-2000 (ІМТ-2000) қамтамасыз ету
барысында 221 Қарарға сәйкес (Қайта қаралған ДРК-03)
қолдануға болады. Бұл жолақта стратосферлық станцияларды
базалық станциялар ретінде қолдана отырып, ІМТ-2000
қолдану жұмысы, бұл жолақта, осы жолақ бөлінген, басқа
қызмет станциялары жұмысының мүмкіндігін жоя алмайды және
Радиобайланыс Регламентінде басымдылық орната алмайды.
(ДРК-03)
5.388В Алжир, Сауд Арабиясы, Бахрейн, Бенин, Буркина-Фасо,
Камерун, Комор Аралдарында, Кот-д'Ивуар, Қытай, Куба,
Джибути, Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Эритрея,
Эфиопия, Габон, Ганс, Индия, Иран Ислам Республикасы,
Израиль, Ливия Араб Джамахириясы, Иордания, Кения,
Кувейт, Мали, Марокко, Мавритания, Нигерия, Оман, Уганда,
Катар, Сирия Араб Республикасы, Сенегала, Сингапур,
Судан, Танзания, Чад, Того, Тунис, Йемен, Замбия және
Зимбабавада жылжымалы ІМТ-2000 станцияларын қосқанда,
тіркелген және жылжымалы қызмет станцияларын, көрші
елдерде п. 5.388А көрсетілген жолақта базалық ІМТ-2000
станциясы ретінде жұмыс істейтін стратосферлық (НАРS)
станцияларының қиыласқан каналдары кедергілерінен қорғалу
үшін, осы елдер шекарасынан тыс, Жер үстінде тудыратын,
қиюласқан каналдағы қуат ағының тығыздығы -127
дБ(Вт/(м2хМГц))-дан аспауы керек, егер НАРS өтініш беру
кезінде бұл жағдайға қатысты әкімшіліктен келісім алған
болмаса. (ДРК-03)
5.389 Пайдаланылмайды.
5.389А 1980-2010 МГц және 2170-2200 МГц жолақтарын жылжымалы
жерсеріктік қызмет станциялармен пайдалануда 46 Қарардың
(Қайта қаралған ДКР-95)/S9.11А п. және 716 Қарардың
(ДКР-95) ережелеріне сәйкес үйлестіру процедуралары
қолданылуы тиіс. (ДРК-07)

при условии согласования по п.9.21 и при особом учете систем
тропосферного рассеяния. (ВКР-03)
5.387   Дополнительное распределение: в Беларуси, Грузии, Казахстане,
Монголии, Кыргызстане, Словакии, Румынии, Таджикистане и
Туркменистане полоса 1770-1790 МГц распределена также
метеорологической спутниковой службе на первичной основе при
условии получения согласия в соответствии с п.9.21. (ВКР-07)
5.388   Полосы 1885-2025 МГц и 2110-2200 МГц предназначены для
использования на всемирной основе администрациями,
желающими внедрить системы Международной подвижной
связи-2000 (IMT-2000). Такое использование не препятствует
использованию этих полос другими службами, которым
распределены эти полосы. Указанные полосы частот должны быть
предоставлены для IMT-2000 в соответствии с Резолюцией 212
(Пересм. ВКР-97). (См. также Резолюцию 223 (ВКР-2000)).
(ВКР-2000).
5.388А  В Районах 1 и 3 полосы 1885-1980 МГц, 2010-2025 МГц и
2110-2170 МГц и в Районе 2 полосы 1885-1980 МГц и 2110-2160
МГц могут использоваться стратосферными станциями в качестве
базовых станций для обеспечения Международной подвижной
связи-2000 (IMT-2000) в соответствии с Резолюцией 221
(Пересм. ВКР-03). Работа в этих полосах применений IMT-2000,
использующих стратосферные станции в качестве базовых
станций, не исключает возможности использования данных полос
любой станцией служб, которым они распределены, и не
устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. (ВКР-03)
5.388В  В Алжире, Саудовской Аравии, Бахрейне, Бенине, Буркина-Фасо,
Камеруне, Коморских Островах, Кот-д'Ивуаре, Китае, Кубе,
Джибути, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее,
Эфиопии, Габоне, Ганс, Индии, Исламской Республике Иран,
Израиле, Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Кении,
Кувейте, Мали, Марокко, Мавритании, Нигерии, Омане, Уганде,
Катаре, Сирийской Арабской Республике, Сенегале, Сингапуре,
Судане, Танзании, Чаде, Того, Тунисе, Йемене, Замбии и
Зимбабве для защиты действующих на их территории
фиксированной и подвижной служб, в том числе подвижных
станций IMT-2000 от помех в совмещенном канале стратосферные
станции (HAPS), работающие в качестве базовых станций
IMT-2000 в соседних странах, в полосах, указанных в п.5.388А,
не должны превышать значения плотности потока мощности
(п.п.м.) в совмещенном канале, создаваемой на поверхности
Земли за пределами границ страны, -127 дБ(Вт/(м 2 хМГц)), если
только во время процедуры заявления HAPS не будет получено
конкретное согласие на это от затрагиваемой администрации.
(ВКР-03)
5.389   Не использован.
5.389А  Использование полос 1980-2010 МГц и 2170-2200 МГц подвижной
спутниковой службой подлежит координации в соответствии с
п.9.11А и положениями Резолюции 716 (Пересм. ВКР-2000).
(ВКР-07)

5.389В 1980-1990 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызметте
пайдалану зиянды кедергілер тудырмауы тиіс және тіркелген
және жылжымалы қызметтердің дамуын Аргентина, Бразилия,
Канада, Чили, Эквадор, Америка Құрамы Штаттары, Гондурас,
Ямайка, Мексика, Перу, Суринам, Тринидад мен Тогаго,
Уругвай және шектемеуі тиіс.
5.389С 2010-2025 МГц 2160-2170 МГц жолақтарын жылжымалы
жерсеріктік қызметке 2-ауданда пайдалану 2002 жылдың 1
қаңтарынан ерте басталмауы тиіс және 46 Қарардың (Қайта
қаралған ДКР-2000)9.11А п. және 716 Қарардаң (ДКР-95)
ережелеріне сәйкес үйлестірілуі қажет. (ДРК-97)
5.389D Шығарып тасталынған.
5.389Е 2010-2025 МГц және 2160-2170 МГц жолақтарын жылжымалы
жерсеріктік қызметте 2-ауданда пайдалану зиянды
кедергілер тудырмауы керек және тіркелген және жылжымалы
қызметтердін дамуын 1 және 3-аудандарда шектемеуі тиіс.
5.389F Алжир, Бенин, Кабо-Верда, Египет, Иран Ислам
Республикасы, Мали, Сирия Араб Республикасы және Тунисте
1980-2010 МГц және 2170-2200 МГц жолақтарын жылжымалы
жерсеріктік қызметте пайдалану не зиянды бөгеуілдер
тудырмауы, не бұл қызметтердің 2005 жылдың 1 қаңтарына
дейінгі дамуына кедергі жасамауы, не олардан қорғанысты
талап етпеуі қажет. (ДРК-2000)
5.390 Шығарып тасталынған.
5.391 Жылжымалы қызметтерге 2025-2110 МГц жолақтарында
жиіліктер бөлгенде, әкімшіліктер, ХЭҮ-Р SА.1154
Ұсыныстарында жазылғандай, жоғары тығыздықты жылжымалы
жүйелерді енгізбеуі керек және кез келген басқа түрлі
жылжымалы жүйелерді енгізгенге бұл ұсыныстарын ескерулері
қажет. (ДРК-97)
5.392 Екі немесе одан көп геостационарлық емес жер серіктерінің
арасында, ғарыш-ғарыш бағытындағы ғарышты зерттеу
қызметтері, ғарыш пайдаланым және жерсеріктік Жерді
зерттеу қызметтерінде 2025-2110 МГц және 2200-2290 МГц
жолақтарында хабар тарату, геостационарлық және
геостационарлық емес жер серіктерінің Жер-ғарыш,
ғарыш-Жер бағытындағы және ғарыш-ғарыш бағытындағы бұл
қызметтер мен жолақтардағы хабар таратуына ешқандай шек
салмауын, ол үшін мүмкін шаралардың бәрін қолдануын
әкімшілектерден табанды түрде талап етеді.
5.392А Шығарып тасталынған.
5.393 Мұндай қолданыс цифрлық дыбыстық радиохабар таратумен
шектеледі және 528 қарадағы шарт орындалғанда жүзеге
асыруы мүмкін (Қайта қарал. ДРК-03), жоғарғы 25 МГц
жолақтағы жерсеріктік радиохабар тарату жүйесіне қойылған
шектеулер тұрғысында шешіледі бөлімінің 3 тармағын
қоспағанда.
Қосымша таратылу: Канада, Америка Құрама Штаттары, Индия
және Мексикада 2310-2360 МГц жолағы, сондай-ақ,
жерсеріктік радиохабарлық қызметке (дыбыс) және/қосымша
жердегі дыбыс радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген мұндай пайдаланым цифрлық дыбыс радиохабармен

5.389В  Использование полосы 1980-1990 МГц подвижной спутниковой
службой не должно создавать вредных помех или ограничивать
развитие фиксированной и подвижной служб в Аргентине,
Бразилии, Канаде, Чили, Эквадоре, Соединенных Штатах Америки,
Гондурасе, Ямайке, Мексике, Перу, Суринаме, Тринидаде и
Тобаго, Уругвае и Венесуэле.
5.389С  Использование полос 2010-2025 МГц и 2160-2170 МГц подвижной
спутниковой службой в Районе 2 подлежит координации в
соответствии с п.9.11А и положениями Резолюции 716 (Пересм.
ВКР-2000). (ВКР-97)
5.389D  (ИСКЛ ВКР-03)
5.389Е  Использование полос 2010-2025 МГц и 2160-2170 МГц подвижной
спутниковой службой в Районе 2 не должно создавать вредных
помех или ограничивать развитие фиксированной и подвижной
служб в Районах 1 и 3.
5.389F  В Алжире, Бенине, Кабо-Верде, Египте, Исламской Республике
Иран, Мали, Сирийской Арабской Республике и Тунисе
использование полос 1980-2010 МГц и 2170-2200 МГц подвижной
спутниковой службой не должно ни создавать вредных помех
фиксированной и подвижной службам, ни препятствовать развитию
этих служб до 1 января 2005 г., ни требовать защиты от них.
(ВКР-2000).
5.390   Исключен.
5.391   При присвоении частот подвижной службе в полосах 2025-2110
МГц и 2200-2290 МГц администрации не должны вводить подвижные
системы высокой плотности, описанные в Рекомендации МСЭ-R
SA.1154, и должны учитывать эту Рекомендацию при введении
любых других видов подвижных систем. (ВКР-97)
5.392   Администрации должны принять все практически возможные меры
для обеспечения того, чтобы передачи на линии космос-космос
между двумя или несколькими негеостационарными спутниками в
службах космических исследований и космической эксплуатации и
в спутниковой службе исследования Земли в полосах 2025-2110
МГц и 2200-2290 МГц не создавали каких-либо ограничений для
передач Земля-космос, космос-Земля и других передач космос-
космос в этих службах и в этих полосах между геостационарными
и негеостационарными спутниками.
5.392А  Исключен.
5.393   Дополнительное распределение: в Канаде, Соединенных Штатах
Америки, Индии и Мексике полоса 2310-2360 МГц распределена
также радиовещательной спутниковой службе (звуковой) и
дополнительной наземной звуковой радиовещательной службе на
первичной основе. Такое использование ограничено цифровым
звуковым радиовещанием и может осуществляться при условии

шектелді және 528 Қарарының ДРК-03) қағидаларына сай
келуі керек. (ДРК-07)
5.394 Америка Құрамы Штаттарында 2300-2390 МГц жолақты
пайдалану телеметрия таратулары үшін жылжымалы қызметтің
басқа түрлі жұмыстарында қарағанда, әуедегі жылжымалы
қызметке басымдылық түрде қолдалынады. Канадада
2300-2483.5 МГц жолақты пайдалану телеметрия таратулары
үшін жылжымалы қызметтің басқа түрлі жұмыстарына
қарағанда, әуедегі жылжымалы қызметке басымдылық түрде
қолданылады. (ДРК-07)
5.395 Францияда және Түркияда 2310-2360 МГц жолақты
пайдалануда, жылжымалы қызметтің басқа түрлі жұмыстарында
қарағанда, әуедегі жылжымалы қызметке телеметрия
таратуларына басымдылық түрде беріледі. (ДРК-03)
5.396 2310-2360 МГц жолағындағы ғарыш жерсеріктік радиохабар
қызметі, 5.393 п. сәйкес жұмыс істеуші және басқа елдерге
осы жолақ бөлінген қызметке әсер туғызатын қызметтер 33
Қарарға сәйкес үйлестірілуі және хабарлануы керек. Жер
бетіндегі қосымша радиохабар станциялары, оларды іске
қоспас бұрын көрші елдермен екі жақты үйлестіру
жұмыстарын жүргізуі керек.
5.397 Қызметтің басқа категориясы: Францияда 2450-2500 МГц
жолағы радиолокациялық қызметке (5.33 қара) бірінші
реттік негізде бөлінген. Мұндай пайдаланым, жиіліктер
бөлу Кестесіне сәйкес жұмыс істейтін және алдын ала
жоспарланған немесе оларға әсері болатын қызметтердің
әкімшіліктерімен келісілуі кажет.
5.398 2483.5-2500 МГц жолақта жерсеріктік радиоанықтама
қызметіне қатысты 4.10 п. қағидалары пайдаланылмайды.
5.399 -аудандағы елдерде, 5.400 п. көрсетілген елдерден басқа,
жерсеріктік радиоанықтама қызмет станциясы
радиолокациялық қызметтер станцияларына зиянды кедергілер
тудырмауы тиіс және олардан қорғанысты талап етпеуі
керек,
5.400 Қызметтің басқа категориясы: Ангола, Австралия,
Бангладеш, Бурунди, Қытай, Эритрея, Эфиопия, Индия, Иран
Ислам Республикасы, Иордания, Ливан, Либерия, Ливия,
Мадакаскар, Мали, Пәкістан, Папуа-Новой Гвинея, Судан,
Свазиленд, Сирия, Того, Заир және Замбиада 2483.5-2500
МГц жолағы, 9.21 Бабы бойынша осы ережеде аталмаған басқа
елдерден келісім алған жағдайда, жерсеріктік
радиоанықтама қызметіне (ғарыш-Жер) бірінші реттік
негізді бөлінген. (ДРК-03)
5.401 Пайдаланылмайды.
5.402 2483.5-2500 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызметке
және жерсеріктік радиоанықтамалық қызметке пайдаланғанда
46 Қарадың 9.11 А п. ережелерінде қаралған үйлестру
процедуралары қолдануы қажет. Әкімшіліктерге,
радиоастрономиялық қызметке зиянды кедергілерді

выполнения положений Резолюции 528 (Пересм. ВКР-03), за
исключением пункта 3 раздела решает в отношении ограничений,
налагаемых на радиовещательные спутниковые системы в верхней
части диапазона 25 МГц. (ВКР-07)
5.394   В Соединенных Штатах Америки использование полосы 2300-
2390 МГц воздушной подвижной службой для передач телеметрии
имеет приоритет перед другими видами использования подвижными
службами. В Канаде использование полосы 2360-2400 МГц
воздушной подвижной службой для передач телеметрии имеет
приоритет перед другими видами использования подвижными
службами. (ВКР-07)
5.395   Во Франции и Турции приоритет в использовании полосы
2310-2360 МГц отдается воздушной подвижной службе для передач
телеметрии по отношению к другим видам работ в подвижных
службах. (ВКР-03)
5.396   Космические станции радиовещательной спутниковой службы в
полосе 2310-2360 МГц, работающие в соответствии с п.5.393 и
могущие затронуть службы, которым эта полоса распределена в
других странах, должны координироваться и заявляться в
соответствии с Резолюцией 33 (Пересм. ВКР-97). Дополнительные
наземные радиовещательные станции должны до ввода их в
действие проводить процедуру двусторонней координации с
соседними странами.
5.397   Другая категория службы: во Франции полоса 2450-2500 МГц
распределена на первичной основе радиолокационной службе
(см.п.5.33). Такое использование подлежит согласованию с
администрациями, чьи действующие или запланированные службы
работают в соответствии с Таблицей распределения частот и
могут быть затронуты.
5.398   В отношении спутниковой службы радиоопределения положения
п.4.10 в полосе 2483,5-2500 МГц не применяются.
5.399   В Районе 1 в странах, кроме тех, которые перечислены в
п.5.400, станции спутниковой службы радиоопределения не
должны создавать вредных помех станциям радиолокационной
службы или требовать защиты от них.
5.400   Другая категория службы: в Анголе, Австралии, Бангладеш,
Бурунди, Китае, Эритрее, Эфиопии, Индии, Исламской Республике
Иран, Ливийской Арабской Джамахирии, Ливане, Либерии,
Мадагаскаре, Мали, Пакистане, Папуа-Новой Гвинее,
Демократической Республике Конго, Сирийской Арабской
Республике, Судане, Свазиленде, Того и Замбии распределение
полосы 2483,5-2500 МГц спутниковой службе радиоопределения
(космос-Земля) произведено на первичной основе (см.п.5.33)
при условии получения согласия других стран, не перечисленных
в настоящем положении, в соответствии с п.9.21. (ВКР-03)
5.401   Не использован.
5.402   При использовании полосы 2483,5-2500 МГц подвижной
спутниковой службой и спутниковой службой радиоопределения
должна применяться процедура координации, предусмотренная
п.9.11А. Администрациям следует принять все практически
возможные меры для предотвращения вредных помех

2483.5-2500 МГц жолағындағы сәулеленулерден тудырмау
үшін, әсіресе, 4990-5000 МГц жолағына түсетін,
радиоастрономиялық қызметте дүниежүзілік негізде
таралған, екінші гармоника сәулеленулерінен барлық мүмкін
шараларды пайдалануы тиіс.
5.403 9.21 Бабы бойынша келісім алған жағдайда, 2520-2535 МГц
жолағын (2005 жылдың 1 қаңтарына дейін 2500-25350 МГц
жолағы), әуедегі жылжымалы жерсеріктік қызметті
қоспағанда, сондай-ақ, жылжымалы жерсеріктік (ғарыш-Жер)
қызметке ұлттық шекаралар көлемінде пайдалануға болады.
Бұл жағдайда 9.11 А ережелері қолданылуы керек. (ВКР-07)
5.404 Қосымша таратулы: 9.21 Бабы бойынша келісім алған
жағдайда, 2500-2516.5 МГц жолағын Индия және Иран Ислам
Республикасында, сондай-ақ, жерсеріктік радиоанықтама
қызметіне (ғарыш-Жер) ұлттық шекаралар көлемінде
қолдануға болады.
5.405 Қосымша таратылу: Францияда 2500-2550 МГц жолағы,
сондай-ақ, радиолокациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. Мұндай пайдаланым, Кесте бойынша істегі
немесе жоспарланған және оларға қатысы бар қызметтердің
әкімшіліктерімен келісуді кажет етеді.
5.406 Пайдаланылмайды.
5.407 Аргентинада 2500-2520 МГц жолағы, жылжымалы жерсеріктік
қызметте (ғарыш-Жер) істейтін ғарыш станцияларының Жер
бетіне түсіретін қуат ағынын тығыздығын шамасы-152
дБ(Вт/м/4кГц)-тан аспауы керек, егер мүдделі әкімшіліктер
басқа туралы уағдаласпаса.
5.408 (Шығарып тасталынған ВКР-2000).
5.409 Шығарып тасталынған
5.410 1-ауданда 2500-2690 МГц жолағы, 9.21 Бабы бойынша келісім
алған жағдайда, тропосферлық шашырау жүйесінде
пайдаланылуы мүмкін. Әкімшіліктер бұл жолақта жаңа
тропосферлық шашырау жүйесінің дамуын болдырмауға барлық
мүмкіндіктерді салуы керек. Бұл жолақта тропосферлық
шашырау жүйесінің жаңа радиорелелік желісін жоспарлау
барысында, бұл желілердің антенналарының бағытын
геостационарлық жерсеріктік орбитаға қарай бұрылмауы үшін
барлық мүмкіндікті салуы керек. (ДРК-07)
5.411 Шығарып тасталынған
5.412 Ауыстырылымды таратылу: Әзербайжан, Қырғызстан және
Түрікменстанда 2500-2690 МГц жолағы тіркелген және
жылжымалы қызметтерге, әуедегі жылжымалы қызметті
қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.413 Жерсеріктік радиохабар қызметінің жүйесін жобалағанда,
2500 және 2690 МГц аралығындағы жолақта, әкімшіліктер
2690-2700 МГц жолағындағы радиоастрономиялық қызметті
қорғауға қажетті бар шараларды қолдануы керек.
5.414 2500-2520 МГц жолағын жылжымалы жерсеріктік қызмет
(ғарыш-Жер) станциясына бөлу 9.11А п. ережелеріне сай
үйлестіру процедуралары қолданылған жағдайда іске асады.
(ДРК-07)
5.414А Жапонияда және Индияда 2500-2520 МГц және 2520-2535 МГц
жолақтарын қолдану жерсеріктік жүйеге п. 5.403 сәйкес
жылжымалы жылжымалы жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер), п.
9.ПА ережедегі шарттарды қолданғанда ұлттық шекара
шегінде пайдаланумен шектеледі. Қ.а.т. келесі мәні п.
9.ПА сәйкес барлық шарттар және әкімшіліктер территориясы
айналасында 1000 км радиуысы аумағында модуляцияның
барлық методтары үшін үйлестіру кезіндегі шекті деңгейі,
өтініш беруші жерсеріктік жылжымалы қызмет:
-136 дБ(Вт/(м 2 * МГц)) мұнда 0 о < Ө < 5 о
-136 0,55 (Ө - 5) дБ(Вт/(м 2 * МГц)) мұнда 5 о < Ө < 25 о
-125 дБ(Вт/(м 2 * МГц)) мұнда 25 о Ө < 90 о ,
бұл жерде Ө - горизантальды жазықтыққа келіп түсетін
толқын бұрышының градустағы мәнін көрсетеді. Бұл аумақтың

радиоастрономической службе от излучений в полосе 2483,5-2500
МГц, особенно от излучений второй гармоники, которые попадают
в полосу 4990-5000 МГц, распределенную радиоастрономической
службе на всемирной основе.
5.403   При согласии, получаемом в соответствии с п.9.21, полоса
2520-2535 МГц может также использоваться подвижной
спутниковой (космос-Земля), за Исключением воздушной
подвижной спутниковой, службой для работы в пределах
национальных границ. При этом применяются положения п.9.11А.
(ВКР-07)
5.404   Дополнительное распределение: при согласии, получаемом по
п.9.21, полоса 2500-2516,5 МГц может также использоваться в
Индии и Исламской Республике Иран для спутниковой службы
радиоопределения (космос-Земля) для работы в национальных
границах.
5.405   Дополнительное распределение: во Франции полоса 2500-2550 МГц
распределена также радиолокационной службе на первичной
основе. Такое использование должно осуществляться по
соглашению с администрациями, имеющими службы, работающие
или планируемые для работы в соответствии с Таблицей
распределения частот, и которые могут быть затронуты.
5.406   Не использован.
5.407   В полосе 2500-2520 МГц плотность потока мощности у
поверхности Земли, создаваемого космическими станциями
подвижной спутниковой службы (космос-Земля), не должна
превышать -152 дБ(Вт/(м 2 /4 кГц)) в Аргентине, если нет иной
договоренности между заинтересованными администрациями.
5.408   (ИСКЛ ВКР-2000)
5.409   Исключен.
5.410   В Районе 1 полоса 2500-2690 МГц может использоваться для
систем тропосферного рассеяния при условии получения
согласия, в соответствии с п.9.21. Администрации должны
приложить все практически возможные усилия, для того чтобы
избежать развития новых систем тропосферного рассеяния в этой
полосе. При планировании новых радиорелейных линий для
тропосферного рассеяния в этой полосе необходимо принять все
возможные меры, для того чтобы избежать направления антенн
этих линий в сторону геостационарной спутниковой орбиты.
(BКP-07)
5.411   Исключен.
5.412   Заменяющее распределение: в Азербайджане, Кыргызстане и
Туркменистане полоса 2500-2690 МГц распределена фиксированной
и подвижной, за Исключением воздушной подвижной, службам на
первичной основе. (ВКР-07)
5.413   При проектировании систем радиовещательной спутниковой
службы в полосах между 2500 и 2690 МГц администрации должны
принимать все необходимые меры для защиты
радиоастрономической службы в полосе 2690-2700 МГц.
5.414   Распределение полосы 2500-2520 МГц подвижной спутниковой
службе (космос-Земля) осуществляется при условии проведения
координации в соответствии с п.9.11 А. (ВКР-07)
5.414А  В Японии и Индии использование полос 2500-2520 МГц и
2520-2535 МГц в соответствии с п.5.403 спутниковой сетью в
подвижной спутниковой службе (космос-Земля) ограничивается
эксплуатацией в пределах национальных границ при условии
применения положений п.9.11А. Следующие значения п.п.м.
используются в качестве порогового уровня для координации в
соответствии с п.9.11А для всех условий и для всех методов
модуляции в зоне радиусом 1000 км вокруг территории
администрации, заявляющей сеть подвижной спутниковой службы:
-136 дБ(Вт/(м2 . МГц)) при 0 0 < Ө < 5 0
-136 + 0,55 (Ө - 5) дБ(Вт/(м2 . МГц)) при 5 0 < Ө < 25 0
-125 дБ(Вт/(м2 . МГц)) при 25 0 < Ө < 90 0 ,
где Ө угол прихода падающей волны над горизонтальной
плоскостью, в градусах. За пределами этой зоны применяются

сыртында 21-4 Кестенің 21 Баптағы ережелер қолданылады.
Бұдан басқа, Байланыс Регламентінің 5 Қосымшасының 1
толықтырылуының 5-2 Кестесінде көрсетілген координациялық
шектік деңгейі п. 9.11А байланысты 9 және 11 баптың
ережелерімен бірге, өтініш беру үшін толық ақпарат
радиобайланыс Бюросына 2007 жылдың 14 қарашасына дейін
келіп түскен, осы датаға дейін пайдалануға қосылған
жүйелерге қолданылады. (ДРК-07)
5.415 2500-2690 Мгц жолағын 2-ауданда, 2500-2535 Мгц және
2655-2690 МГц жолақтарын 3-ауданда тіркелген жерсеріктік
қызметте пайдалану, 9.21 Бабы бойынша келісім алған
жағдайда, ұлттық және аймақтық жүйелермен шектеледі. Бұл
жағдайда ерекше ықылас 1-аудандағы радиохабарлық
жерсеріктік қызметке аударылады. (ДРК-07)
5.415А Қосымша тарату: Индия және Жапонияда п. 9.21 сәйкес
келісім алған жағдайда 2515-2535 МГц жолағы, сондай-ақ,
әуедегі жылжымалы жерсеріктік (ғарыш-Жер) қызметке ұлттық
шекарада жұмыс істеуіне болады. (ДРК-2000)
5.416 2520-2670 МГц жолағын радиохабар жерсеріктік қызметіне
пайдалану ұлттық және аймақтық жүйелермен ұжымдық
қабылдаумен шектеледі және 9.21 Бабындағы процедуралар
бойынша келісімге тұруды талап етеді. Бұл жолақта п. 9.19
Ережесі әкімшіліктердің екі жақты және көпжақты
келіссөздері арқылы қолданылмауы тиіс.
5.417 (Шығарып тасталынған ВКР-2000)
5.417А п. 5.418 ережесін Корея Республикасында және Жапонияда
қолданғанда 528 Қарардың "шешеді" бөлімінің 3 тармағы
(Қайта қарал. (ДРК-03) жерсеріктік радиохабар тарату
(дыбыстық) қызметіне және қосымша жердегі радиохабар
тарату қызметіне, сондай-ақ, 2605-2630 МГц жолағында
бірінші реттік негізде жұмыс істеуіне рұқсат бере отырып
жеңілдетілген.
Мұндай қолданыс ұлттық қамту үшін тағайындалған
жүйелермен шектелген. Бұл ережеде келтірілген
әкімшіліктерге, біреуі осы ереже бойынша, екіншісі п.
5.416. ережесіне және 21 баптың 21-4 Кестесіне сәйкес
бір уақытта екі қиылысатын жиіліктер тағайындалмау керек.
2605-2630 МГц жолағында геостационарлық емес жерсеріктік
радиохабар жүйелерінде қолдану 539 Қарардың ережелеріне
сәйкес жүзеге асырылуы тиіс (қайта қарал. ДРК-03).
2605-2630 МГц жолағында жұмыс істейтін жерсеріктік
радиохабар тарату қызметі (дыбыс) геостационарлық
жүйелерінің қандай-да бір, ғарыш станциясының Жер үстінде
тудыратын сәулеленулерінің қуат ағынының тығыздығы,
барлық жағдайларда және модуляция методтарында келесі
шектік мәндерден аспауы керек:
-130 дБ(Вт/(м2 * МГц)) мұнда 0 о < Ө < 5 о ;
-130 + 0,4 (о - 5) дБ(Вт/(м2 МГц)) мұнда 5 о < Ө < 25 о ;
-122 дБ(Вт/(м2 - МГц)) мұнда 25 о < Ө < 90 о ,
бұл жерде 0 - горизантальды жазықтыққа келіп түсетін
толқын бұрышының градустағы мәнін көрсетеді. Бұл шаманы
кез келген елдің территориясында көтеруге болады, егер ол
елдің әкімшілігі келісім берген болса. Жерсеріктік
радиохабартарату қызметі (дыбыс) жүйелер жағдайында
Корея Республикасында айрықша ретінде, ерекше жағдайда,
қ.а.т. -122 дБ(Вт/(м 2 * МГц)), с п. 9.11 сәйкес 1000 км
радиустағы территория шамасындағы, жерсеріктік
радиохабартарату қызметі (дыбыс) жүйелеріне талап
білдіруші әкімшіліктерде, түсу бұрышы 35 о -тан аспағанда
үйлестіру үшін шекті деңгей ретінде, қолданылады.
(ВКР-03)
5.417В Корея Республикасы және Жапонияда 2605-2630 МГц
жолағының жерсеріктік радиохабар тарату (дыбыстық)
қызметінің геостационарлық емес жүйелерінің қолдануы,
үйлестіру туралы толық ақпарат 4 Қосымшаға сәйкес немесе
талап білдіруі туралы ақпарат 2003 жылдың 4 шілдесінен
кейін түскен болса, геостационарлық жерсеріктік жүйелер

положения Таблицы 21-4 Статьи 21. Кроме того, пороги
координации, представленные в Таблице 5-2 Дополнения 1 к
Приложению 5 Регламента радиосвязи (издания 2004 года),
совместно с применимыми положениями Статей 9 и 11, связанными
с п.9.11 А, применяются к системам, в отношении которых
полная информация для заявления была получена Бюро радиосвязи
к 14 ноября 2007 года и которые были введены в эксплуатацию к
этой дате. (ВКР-07)
5.415   Использование полос 2500-2690 МГц в Районе 2 и 2500-2535 МГц
и 2655-2690 МГц в Районе 3 фиксированной спутниковой службой
ограничивается национальными и региональными системами при
условии получения согласия, в соответствии с п.9.21, при этом
особое внимание должно обращаться на радиовещательную
спутниковую службу в Районе 1. (ВКР-07)
5.415А  Дополнительное распределение: в Индии и Японии, при условии
получения согласия по п.9.21, полоса 2515-2535 МГц может
также использоваться воздушной подвижной спутниковой службой
(космос-Земля) для работы в их национальных границах.
(ВКР-2000).
5.416   Использование полосы 2520-2670 МГц радиовещательной
спутниковой службой ограничивается национальными и
региональными системами для коллективного приема, при условии
получения согласия в соответствии с п.9.21. Положения п.9.19
должны применяться администрациями в этой полосе в ходе их
двусторонних и многосторонних переговоров. (ВКР-07)
5.417   (ИСКЛ ВКР-2000)
5.417А  При применении положения п.5.418 в Республике Корея и Японии
положение пункта 3 раздела "решает" Резолюции 528 (Пересм.
ВКР-03) смягчено, разрешая радиовещательной спутниковой
службе (звуковой) и дополнительной наземной радиовещательной
службе работать также в полосе 2605-2630 МГц на первичной
основе. Такое использование ограничено системами,
предназначенными для национального охвата. У администрации,
перечисленной в данном положении, не должно быть одновременно
двух перекрывающихся присвоений частот - одного в
соответствии с данным положением и другого в соответствии с
п.5.416. Положения п.5.416 и Таблица 21-4 Статьи 21 не
применяются. Использование негеостационарных спутниковых
систем радиовещательной спутниковой службы (звуковой) в
полосе 2605-2630 МГц должно осуществляться в соответствии с
положениями Резолюции 539 (Пересм. ВКР-03). Плотность потока
мощности, создаваемого у поверхности Земли излучениями
какой-либо космической станции геостационарной системы
радиовещательной спутниковой службы (звуковой), работающей в
полосе 2605-2630 МГц, в отношении которой полная информация
для координации в соответствии с Приложением 4 или информация
для заявления была получена после 4 июля 2003 г., при всех
условиях и методах модуляции не должна превышать следующих
предельных значений:
-130 ДБ(Вт/(м2 · МГц)) при 0 0 < Ө < 5 0 ;
-130 + 0,4 (Ө - 5) дБ(Вт/(м2 `МГц)) при 5 0 < Ө < 25 0 ;
-122 дБ(Вт/(м2 - МГц)) при 25 0 < Ө < 90 0 ,
где Ө - угол прихода (падения) падающей волны относительно
горизонтальной плоскости, в градусах. Эти пределы могут
превышаться на территории любой страны, администрация которой
дала на это согласие. В случае сетей радиовещательной
спутниковой службы (звуковой) в Республике Корея, как
исключение, значение п.п.м. -122 дБ(Вт/(м 2 · МГц)) должно
использоваться в качестве порогового уровня для координации в
соответствии с п.9.11 в зоне радиусом 1000 км вокруг
территории администрации, заявляющей систему РСС (звуковой),
при углах прихода, превышающих 35 0 . (ВКР-03)
5.417В  В Республике Корея и Японии использование согласно п.5.417А
полосы 2605-2630 МГц негеостационарными спутниковыми
системами радиовещательной спутниковой службы (звуковой),
полная информация для координации которых в соответствии с
Приложением 4 или информация для заявления была получена
после 4 июля 2003 г., должно осуществляться в соответствии с

тұрғысындағы ақпарат п. 9.12А ер еж елерімен сәйкес, жүзеге
асырылуы тиіс, бұл туралы 4 Қосымшаға сәйкес немесе
үйлестіру туралы толық ақпарат немесе талап білдіру
өтініші 2003 жылдың 4 шілдесінен кейін түсті деп
есептеледі, бұл жағдайда п. 22.2 қолданылмайда. п. 22.2
Ережесі геостационарлық жерсеріктік жүйелер тұрғысында
ары қарай қолданылуы қажет, үйлестіру үшін толық ақпарат
4 Ережеге сәйкес немесе өтініш туралы ақпарат 2003 жылдың
5 шілдесіне дейін алында деп есептеледі. (ДРК-03)
5.417С 2605-2630 МГц жолағы п. 5.417А бойынша, жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметінің геостационарлық
емес жерсеріктік жүйелерімен қолдана алады, бұл туралы 4
Ережеге сәйкес немесе үйлестіру туралы толық ақпарат
немесе ереженің п. 9.12 шарты орындалған жағдайда,
өтініші туралы ақпарат 2003 жылдың 4 шілдесінен кейін
берілсе. (ДРК-03)
5.417D 2605-2630 МГц жолағы геостационарлық жерсеріктік
жүйелерімен қолдана алады, егер бұл туралы 4 Ережеге
сәйкес немесе үйлестіру туралы толық ақпарат немесе
ереженің п. 9.13 шарты орындалған жағдайда, өтініші
туралы ақпарат 2003 жылдың 4 шілдесінен кейін берілсе,
егер 5.417А сәйкес жерсеріктік радиохабар тарату
(дыбыстық) қызметінің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелері тұрғысында 9.13 ережесінің шарттары орындалса,
бұл жерда 22,2 қолданылмайды. (ДРК-03)
5.418 Қосымша тарату: Корея, Индия, Жапония, Пәкістан және
Таиландта 2535-2655 МГц жолағы, сондай-ақ, жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметіне және қосымша
радиохабар тарату қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген сәйкес немесе үйлестіру жайындағы толық ақпарат
2005 жылдың 1 маусымына дейін алынған жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметінің геостационарлық
жерсеріктік жүйелері, ұлттық қамтуға тағайындалған
жүйелермен шектелген.
4 Қосымшаға сәйкес немесе үйлестіру жайындағы толық
ақпарат 2005 жылдың 1 маусымына дейін алынған жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметінің геостационарлық
жерсеріктік жүйелерінің 2630-2655 МГц жолағында жұмыс
атқаратын кейбір ғарыш станцияларымен Жер үстінде
туғызылатын қуат ағынының тығыздығы, барлық шарттарды
және барлық модуляция методтарында келесі шектік
шамалардан аспауы керек:
-130 дБ(Вт/(м2 * МГц)) мұнда 0 о < Ө < 5 о
-130 + 0,4 (Ө - 5) дБ(Вт/(м 2 * МГц)) мұнда 5 о < Ө < 25 о
-122 дБ(Вт/(м 2 * МГц)) при 25 о < Ө < 90 о ,
мұнда, Ө - горизанталдық жазықтыққа келіп түсетін
толқынның түсу бұрышы, градустағы шамасы. Бұл шектік
шамалар, егер әкімшіліктер келісім берсе, кез келген
елдің территориясында өсе алады. Айрықша түрде -122
дБ(Вт/(м2 * МГц)) қ.а.т. шамасы 9.11 сәйкес, жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметі жүйесіне өтініш
беруші әкімшіліктерге, 1500 км радиустық - ауданда
үйлестіру жұмысын жүргізу үшін шектік деңгей ретінде
қолданылады. Бұдан басқа, осы ережеде атап көрсетілген
әкімшіліктерде, 4 Қосымшаға сәйкес немесе үйлестіру
жайындағы толық ақпарат 2005 жылдың 1 маусымына дейін
алынған жүйелер үшін бір уақытта бірін-бірі жабатындай
тағайындалған жиіліктер - біреуі осы ережеге сәйкес,
біреуі 5.416 сәйкес, болмауы тиіс. (ДРК-07). (МOD)

положениями п.9.12А в отношении геостационарных спутниковых
сетей, полная информация для координации которых в
соответствии с Приложением 4 или информация для заявления
считается полученной после 4 июля 2003 г., при этом п.22.2 не
применяется. Положения п.22.2 должны продолжать применяться в
отношении геостационарных спутниковых сетей,
полная информация для координации которых согласно Приложению
4 или информация для заявления считается полученной до 5 июля
2003 г. (ВКР-03)
5.417С  Полоса 2605-2630 МГц согласно п.5.417А, может использоваться
негеостационарными спутниковыми системами радиовещательной
спутниковой службы (звуковой), полная информация для
координации которых в соответствии с Приложением 4 или
информация для заявления была получена после 4 июля 2003 г.,
при условии выполнения положений п.9.12. (ВКР-03)
5.417D  Полоса 2605-2630 МГц может использоваться геостационарными
спутниковыми сетями, полная информация для координации
которых в соответствии с Приложением 4 или информация для
заявления была получена после 4 июля 2003 г., при условии
выполнения положений п.9.13 в отношении негеостационарных
спутниковых систем радиовещательной спутниковой службы
(звуковой) согласно п.5.417А, при этом п.22.2 не применяется.
(ВКР-03)
5.418   Дополнительное распределение: в Республике Корея, Индии,
Японии, Пакистане и Таиланде полоса 2535-2655 МГц
распределена также радиовещательной спутниковой службе
(звуковой) и дополнительной наземной радиовещательной службе
на первичной основе. Такое использование ограничено цифровым
звуковым радиовещанием, и при этом должны применяться
положения Резолюции 528 (Пересм. ВКР-03). Положения п.5.416 и
Таблица 21-4 Статьи 21 к этому дополнительному распределению
не применяются. Использование негеостационарных спутниковых
систем радиовещательной спутниковой службы (звуковой) должно
осуществляться в соответствии с Резолюцией 539 (Пересм.
ВКР-03). Геостационарные системы радиовещательной спутниковой
службы (звуковой), в отношении которых полная информация для
координации в соответствии с Приложением 4 получена после 1
июня 2005 г., ограничиваются системами, предназначенными для
национального покрытия. Плотность потока мощности,
создаваемого у поверхности Земли излучениями какой-либо
космической станции геостационарной системы радиовещательной
спутниковой службы (звуковой), работающей в полосе 2630-2655
МГц, в отношении которой полная информация для координации в
соответствии с Приложением 4 получена после 1 июня 2005 г.,
при всех условиях и методах модуляции не должна превышать
следующих предельных значений:
-130 ДБ(Вт/(м2 МГц)) при 0 0 < Ө < 5 0 ;
-130 + 0,4 (Ө - 5) дБ(Вт/(м2 . МГц)) при 5 0 < Ө < 25 0 ;
-122 дБ(Вт/(м2 МГц)) при 25 0 < Ө < 90 0 ,
где Ө - угол прихода падающей волны над горизонтальной
плоскостью, в градусах. Эти пределы могут превышаться на
территории любой страны, администрация которой дала на это
согласие. Как исключение, значение п.п.м. -122 дБ(Вт/(м2 .
МГц)) используется в качестве порогового уровня для
координации в соответствии с п.9.11 в зоне радиусом 1500 км
вокруг территории администрации, заявляющей систему
радиовещательной спутниковой службы (звуковой).
Кроме того, у любой администрации, перечисленной в данном
положении, не должно быть одновременно двух перекрывающихся
присвоений частот - одного в соответствии с данным положением
и другого в соответствии с п.5.416 - для систем, в отношении
которых полная информация для координации в соответствии с
Приложением 4 получена после 1 июня 2005 года. (ВКР-07)

5.418А 3-Ауданның, 5.418 атап көрсетілген кейбір елдерінде
2630-2655 МГц жолағын 4 - Қосымшаға сәйкес немесе
үйлестіру жайындағы толық ақпарат 2000 жылдың 2
маусымынан кейін алынған жерсеріктік радиохабар тарату
(дыбыстық) қызметінің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелерінің қолдануы, геостационарлық жерсеріктік
жүйелеріне қатысты 4 Қосымшаға сәйкес немесе үйлестіру
жайындағы толық ақпарат 2000 жылдың 2 маусымынан кейін
алынды деп есептелетін 9.12А ережесімен сәйкес, жүзеге
асырылады. Бұл жерде 22.2 қолданылмайды. 22.2 Ережесін
қолдану, 4 Қосымшаға сәйкес немесе үйлестіру жайындағы
толық ақпарат 2000 жылдың 3 маусымына дейін алынған
геостационарлық жерсеріктік жүйелеріне қатысты жалғасуы
қажет. (ДРК-03)
5.418В 2630-2655 МГц жолағы 5.418 сәйкес, 4 Қосымшаға сәйкес
немесе үйлестіру жайындағы толық ақпарат 2000 жылдың 2
маусымынан кейін алынған жерсеріктік радиохабар тарату
(дыбыстық) қызметінің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелерімен қолдана алады, егер 9.12. ережесінің шарттары
толық орындалса. (ДРК-03)
5.418С 2630-2655 МГц жолағы, 4 Қосымшаға сәйкес немесе
үйлестіру жайындағы толық ақпарат 2000 жылдың 2
маусымынан кейін алынған геостационарлық жерсеріктік
жүйелерімен қолдана алады, егер 5.418 бойынша жерсеріктік
радиохабар тарату (дыбыстық) қызметінің геостационарлық
емес жерсеріктік жүйелеріне қатысты 9.12. ережесінің
шарттары орындалса. Бұл жерде 22.2 қолданылмайды.
(ДРК-03)
5.419 2670-2690 МГц жиілік жолағында жылжымалы жерсеріктік
қызмет жүйесін өндіре отырып, әкімшіліктер, жұмыстарын
1992 жылдың 3 наурызынан бастаған жерсеріктік жүйелерді
қорғау үшін, барлық мүмкіншілікті шараларды қолдануы
қажет. Жылжымалы жерсеріктік жүйелерін бұл жолақта
үйлестіру 95.11А п. ережелеріне сәйкес жүргізілуі қажет.
(ДРК-07). (МOD)
5.420 2655-2670 МГц жолағы жылжымалы жерсеріктік қызметке,
әуедегі жылжымалы жерсеріктік қызметті қоспағанда, 9.21
Бабы бойынша келісімге жеткен күнде (Жер-ғарыш), ұлттық
шекаралар төңірегінде пайдалануға болады. Сондай-ақ,
9.11А п. ережелеріне де сәйкес үйлестіруде пайдалануға
болады. (ДРК-07)
5.420А Шығарып тасталынған.
5.421 Шығарып тасталынған ДРК-03.
5.422 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Армения, Әзербайжан,
Бахрейн, Беларусь, Босния мен Герцоговина, Бруней
Даруссалама, Орталық Африка Республикасы, Конго,
Кот-д'ра, Кубе, Египет, Біріккен Араб Эмираттары,
Эритрея, Эфиопия, Габон, Гвинея, Гвинее-Бисау, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Иордания, Қазақстан, Ливан,
Малайзия, Мали, Марокко, Мавритания, Молдова, Моңғолия,
Нигерия, Оман, Өзбекстан, Пәкістан, Филиппин, Катар,
Сирия, Қырғызстан, Румыния, Ресей, Сомали, Тәжікстан,
Тунис, Түрікменстан, Украина, Йемен, Югославия, Заир және

5.418А  В некоторых странах Района 3, перечисленных в п.5.418,
использование полосы 2630-2655 МГц негеостационарными
спутниковыми системами радиовещательной спутниковой службы
(звуковой), полная информация для координации которых в
соответствии с Приложением 4 или информация для заявления
была получена после 2 июня 2000 г., должно осуществляться в
соответствии с положениями п.9.12А в отношении
геостационарных спутниковых сетей, полная информация для
координации которых согласно Приложению 4 или информация для
заявления считается полученной после 2 июня 2000 г., при этом
п.22.2 не применяется. Положения п.22.2 должны продолжать
применяться в отношении геостационарных спутниковых сетей,
полная информация для координации которых согласно Приложению
4 или информация для заявления считается полученной до 3 июня
2000 г. (ВКР-03)
5.418В  Полоса 2630-2655 МГц, согласно п.5.418, может использоваться
негеостационарными спутниковыми системами радиовещательной
спутниковой службы (звуковой), полная информация для
координации которых в соответствии с Приложением 4 или
информация для заявления была получена после 2 июня 2000 г.,
при условии выполнения положений п.9.12. (ВКР-03)
5.418С  Полоса 2630-2655 МГц может использоваться геостационарными
спутниковыми сетями, полная информация для координации
которых в соответствии с Приложением 4 или информация для
заявления была получена после 2 июня 2000 г., при условии
выполнения положений п.9.13 в отношении негеостационарных
спутниковых систем радиовещательной спутниковой службы
(звуковой) согласно п.5.418, при этом п.22.2 не применяется.
(ВКР-03)
5.419   При вводе системы подвижной спутниковой службы в полосе
2670-2690 МГц, администрации должны принять все необходимые
меры для защиты спутниковых систем, начавших работу в этой
полосе до 3 марта 1992 г. Координация подвижных спутниковых
систем в этой полосе должна проводиться в соответствии с
п.9.11А. (ВКР-07)
5.420   Полоса 2655-2670 МГц может использоваться также подвижной
спутниковой, за Исключением воздушной подвижной спутниковой,
службой (Земля-космос) для работы в национальных границах при
условии получения согласия в соответствии с п.9.21. Применима
координация согласно п.9.11А. (ВКР-07)
5.420А  Исключен.
5.421   (ИСКЛ ВКР-03)
5.422   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Бахрейне, Беларуси, Бруней-Даруссаламе,
Республике Конго, Кот-д'Ивуаре, Кубе, Египте, Объединенных
Арабских Эмиратах, Эритрее, Эфиопии, Габоне, Грузии, Гвинее,
Гвинее-Бисау, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле,
Иордании, Кувейте, Ливане, Мавритании, Молдове, Монголии,
Черногории, Нигерии, Омане, Пакистане, Филиппинах, Катаре,
Сирийской Арабской Республике, Кыргызстане, Демократической
Республике Конго, Румынии, Сомали, Таджикистане, Тунисе,

Замбияда 2690-2700 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және
жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген.
Мұндай пайдаланым 1985 жылдың 1 қаңтарына дейін жұмыста
болған қондырғылармен шектеледі. (ДРК-07).
5.423 2700-2900 МГц жолағында, жерде орналасқан,
метеорологиялық мақсаттарға арналған радарларға, әуедегі
радионавигациялық қызмет станциялармен тең деңгейде жұмыс
істеуге рұқсат етілген.
5.424 Қосымша таратылу: Канадада 2850-2900 МГц жолағы,
сондай-ақ, теңіздегі радионавигациялық қызметке бірінші
реттік негізде жағалық радарлармен пайдалануға арналған.
5.424А 2850-2900 МГц жолағында радиолокациялық қызмет
станциялары радионавигациялық қызмет станцияларына зиянды
кедергілер тудырмауы немесе олардан қорғаныс талап етпеуі
қажет (ДРК-03)
5.425 2900-3100 МГц жолақта кемелік қабылдауыш жауап бергіштері
(SІТ) пайдалану 2930-2950 МГц ішкі жолақпен шектелуі
керек.
5.426 2900-3100 МГц жолағын әуедегі радионавигациялық қызметтің
пайдалануы жерде орналасқан радарлармен шектелген.
5.427 2900-3100 МГц және 9300-9500 Мгц жолақтарында
радиолокациялық траспондерлердің жауабы радиолокациялық
маяктардың (раконов) жауабы ретінде қабылданбайтындай
болып жасалуы керек және ол, дегенмен осы Регламенттің
4.9 т. есепке ала отырып, радионавигациялық қызметін
теңіздегі және әуедегі радарларына кедергілер тудырмауы
тиіс.
5.428 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Болгария, Куба, Қазақстан,
Моңғолия, Польша, Қырғызстан, Румыния, Түрікменстан және
Украинада 3100-3300 МГц жолағы, сондай-ақ,
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-07)
5.429 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Бангладеш,
Брунней-Даруссалам, Қытай, Конго, Корей Республикасы,
Біріккен Араб Эмираттары, Индия, Индонезия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Жапония, Иордания, Кувейт,
Ливан, Ливия, Малайзия, Оман, Пәкістан, Катар, Сирия,
Корей Халық-Демократиялық Республикасы және Иеменде
330-3400 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы
қызметтеріне бірінші реттік негізде үлестірілген. Жер
орта теңізінің жағасында орналасқан елдер өздерінің
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген жер орта теңізін жағасында орналасқан
елдер өздерін тіркелген және жылжымалы қызметтеріне
радиолокациялық қызметтен қорғанысты талап етпеуі тиіс.
(ДРК-07)
5.430 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Болгария, Куба, Моңғолия,
Польша, Қырғызстан, Румыния, Түркменстан және Украинада
3300-3400 МГц жолағы, сондай-ақ, радионавигациялық
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07).
5.430А Қызметтің басқа категорясы: Албания, Алжир, Германия,
Андора, Сауд Арабиясы, Австрия, Әзербайжан, Бахрейн
Бельгия, Бенин, Босния және Герцеговинф, Ботсван,
Болгария, Буркина-Фасо, Камерун, Кипр, Ватикан, Конго
(Республикасы), Кот-д'Ивуар, Хорватия, Дания, Француз
теңіз арғы департаменттері және 1 ауданның жалпы
-аудандары, Египет, Испания, Эстония, Финляндия, Франция,
Габон, Грузия, Греция, Гвинея, Венгрия, Ирландия,
Исландия, Израиль, Италия, Иордания, Кувейт, Лесото,
Латвия, Бұрынғы Югославия Республикасы Македония,
Лихтенштейн, Литва, Малави, Мали, Мальта, Марокко,
Мавритания, Молдова, Монако, Моңғолия, Черногория,
Мозамбик, Намибия, Нигер, Норвегия, Оман, Нидерланд,
Польша, Португалия, Катар, Сирия, Словакия, Чех
Республикасы, Румыния, Қосылған Корольдық, Сан-Марино,
Сенегал, Сербия, Сьерра-Леон, Словения, Оңтүстік Африка
(Республикасы), Швеция, Швейцария, Свазиленда, Того, Чад,

Туркменистане, Украине и Йемене полоса 2690-2700 МГц
распределена также фиксированной и подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. Такое
использование ограничено оборудованием, находившимся в
эксплуатации на 1 января 1985 года. (ВКР-07)
5.423   В полосе 2700-2900 МГц наземным радарам, предназначенным для
метеорологических целей, разрешено работать на равной основе
со станциями воздушной радионавигационной службы.
5.424   Дополнительное распределение: в Канаде полоса 2850-2900 МГц
распределена также морской радионавигационной службе на
первичной основе для использования береговыми радарами.
5.424А  В полосе 2900-3100 МГц станции радиолокационной службы не
должны создавать вредных помех радарным системам
радионавигационной службы или требовать защиты от них.
(ВКР-03)
5.425   В полосе 2900-3100 МГц использование системы судовых
приемоответчиков (SIT) должно быть ограничено под диапазоном
2930-2950 МГц.
5.426   Использование полосы 2900-3100 МГц воздушной
радионавигационной службой ограничивается наземными радарами.
5.427   В полосах 2900-3100 МГц и 9300-9500 МГц отклик
радиолокационных транспондеров должен осуществляться так,
чтобы его нельзя было принять за отклик радиолокационных
маяков (раконов), и он не должен создавать помех судовым или
воздушным радарам радионавигационной службы, с учетом,
однако, п.4.9 настоящего Регламента.
5.428   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Монголии,
Кыргызстане, Румынии и Туркменистане полоса 3100-3300 МГц
распределена также радионавигационной службе на первичной
основе. (ВКР-07)
5.429   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Бангладеш, Бруней-Даруссаламе, Китае, Республике Конго,
Республике Корея, Кот-д'Ивуаре, Объединенных Арабских
Эмиратах, Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Ираке,
Израиле, Ливийской Арабской Джамахирии, Японии, Иордании,
Кении, Кувейте, Ливане, Малайзии, Омане, Уганде, Пакистане,
Катаре, Сирийской Арабской Республике, Корейской Народно-
Демократической Республике и Йемене полоса 3300-3400 МГц
распределена также фиксированной и подвижной службам на
первичной основе. Страны, граничащие со Средиземноморским
бассейном, не должны требовать защиты для своих фиксированных
и подвижных служб от радиолокационной службы. (ВКР-07)
5.430   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Монголии,
Кыргызстане, Румынии и Туркменистане полоса 3300-3400 МГц
распределена также радионавигационной службе на первичной
основе. (ВКР-07)
5.430А  Другая категория службы: в Албании, Алжире, Германии,
Андорре, Саудовской Аравии, Австрии, Азербайджане, Бахрейне,
Бельгии, Бенине, Боснии и Герцеговине, Ботсване, Болгарии,
Буркина-Фасо, Камеруне, Кипре, Ватикане, Конго (Республике),
Кот-д'Ивуаре, Хорватии, Дании, Французских заморских
департаментах и общинах в Районе 1, Египте, Испании, Эстонии,
Финляндии, Франции, Габоне, Грузии, Греции, Гвинее, Венгрии,
Ирландии, Исландии, Израиле, Италии, Иордании, Кувейте,
Лесото, Латвии, Бывшей югославской Республике Македонии,
Лихтенштейне, Литве, Малави, Мали, Мальте, Марокко,
Мавритании, Молдове, Монако, Монголии, Черногории, Мозамбике,
Намибии, Нигере, Норвегии, Омане, Нидерландах, Польше,
Португалии, Катаре, Сирии, Словакии, Чешской Республике,
Румынии, Соединенном Королевстве, Сан-Марино, Сенегале,
Сербии, Сьерра-Леоне, Словении, Южной Африке (Республике),
Швеции, Швейцарии, Свазиленде, Того, Чаде, Тунисе, Турции,

Тунис, Түркия, Украина, Замбия және Зимбабвада 3400-3600
МГц жолағы жылжымалы, әуедегі жылжымалыны қоспағанда, п.
9.21 сәйкес басқа әкімшіліктерден келісім алған жағдайда
және жылжымалы халықаралық (ІМТ) байланысы үшін
анықталған. Бұл анықтама, осы жолақ бұрын бөлінген басқа
қызметтердің қолдануына кедергі бола алмайды, және
радиобайланыс Регламентінде басымдылық көрсете алмайды.
Үйлестіру этапында пп. 9.17 және 9.18. ережелері
қолданылады. Әкімшілік бұл базалық станцияны (базалық
немесе жылжымалы) іске қосар алдында қуат ағынының
тығыздығы, 20 проценттен көбірек уақытта кез келген
әкімшілік шекарасы территориясында жер үстінен 3 м
биіктікте -154,5 дБВт/(м2 * 4 кГц) аспауын қамтамасыз
етуі қажет. Бұл шектік шамасы келісім берген кез келген
әкімшілік территориясында өсе алады. Қ.а.т. шектік
шамасының деңгейін сақтау үшін есептеулер және екі жақты
әкімшіліктердің келісімі бойынша, барлық сәйкес ақпаратты
тексерулер (жер үсті станциясына жауапты әкімшілік және
жер станциясына жауапты әкімшілік), егер сұраныс болған
жағдайда Бюроның көмегімен, жүргізілуі қажет.
Келіспеушілік болған жағдайда, есептеу мен тексерулер,
жоғарыда айтылған ақпараттар есебінде Бюрода жүргізілуі
тиіс. 3400-3600 МГц жолағында жылжымалы қызмет
станциялары, ғарыш станциялардан, 21-4 Кестесінде
көрсетілгеннен көп қорғаныс талап етпеуі қажет. Бұл
бөліну 2010 жылдың 17 қарашасынан кейін қолданысқа енеді.
(ДРК-07). (АDD)
5.431 Қосымша таратылу: Германия, Израиль, Нигерия және
Біріккен Корольдіктерде 3400-3475 МГц жолағы, сондай-ақ,
әуесқойлық қызметке екінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-03)
5.431А Қызметтің басқа категориясы: Аргентина, Бразилия, Чили,
Коста-Рика, Куба, Француз теңіз арғы департаменттері және
2-аудандағы жалпы-аудандарда, Доминикалық Республика,
Сальвадор, Гватемала, Мексика, Парагвай, Суринам, Уругвай
және Венесуэлада 3400-3500 МГц жолағы жылжымалы,
әуедегі жылжымалыны қоспағанда, қызметіне п. 9.21 сәйкес
басқа әкімшіліктердің келісімін алған жағдайда бірінші
реттік негізде бөлінген. 3400-3600 МГц жолағында
жылжымалы қызмет станциялары, ғарыш станциялардан, 21-4
Кестесінде көрсетілгеннен көп қорғаныс талап етпеуі
қажет.
Бұл бөліну 2010 жылдың 17 қарашасынан кейін қолданысқа
енеді. (ДРК-07). (АDD)
5.432 Қызметтің басқа категориясы: Корей Республикасы,
Индонезия, Жапония, және Пәкістанда 3400-3500 МГц
жолағы, жылжымалы қызметке, әуедегі жылжымалы қызметті
қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген. (5.33 п.
қара) (ДРК-2000)
5.432А Корея Республикасында, Жапонияда және Пәкістанда
3400-3500 МГц жолағы Халықаралық жылжымалы (ІМТ)
байланысына анықталған. Бұл анықтама, бұл жолақ бөлінген
басқа қызметтерге пайдалануларына бөгет жасамайды және
радиобайланыс Регламентінде басымдылық орнатпайды. Бөлу
этапында пп. 9.17 және 9.18. ережелері қолданылады.
Үйлестіру этапында пп. 9.17 және 9.18. ережелері
қолданылады. Әкімшілік бұл базалық станцияны (базалық
немесе жылжымалы) іске қосар алдында қуат ағынының
тығыздығы, 20 пайыздан көбірек уақытта кез келген
әкімшілік шекарасы территориясында жер үстінен 3 м
биіктікте -154,5 дБВт/(м2 * 4 кГц) аспауын қамтамасыз
етуі қажет. Бұл шектік шамасы келісім берген кез келген
әкімшілік территориясында өсе алады. Қ.а.т. шектік
шамасының деңгейін сақтау үшін есептеулер және екі жақты
әкімшіліктердің келісімі бойынша, барлық сәйкес ақпаратты
тексерулер (жер үсті станциясына жауапты әкімшілік және
жер станциясына жауапты әкімшілік), егер сұраныс болған
жағдайда Бюроның көмегімен, жүргізілуі қажет.
Келіспеушілік болған жағдайда, есептеу мен тексерулер,
жоғарыда айтылған ақпараттар есебінде Бюрода жүргізілуі
тиіс. 3400-3600 МГц жолағында жылжымалы қызмет
станциялары, ғарыш станциялардан, 21-4 Кестесінде
көрсетілгеннен көп қорғаныс талап етпеуі қажет. Бұл
бөліну 2010 жылдың 17 қарашасынан кейін қолданысқа енеді.
(ДРК-07)
5.432В Қызметтің басқа категориясы: Бангладеш, Қытай, 3
-аудандағы Француз теңіз арғы жалпы-аудандары, Индия,
Иран (Ислам Республикасы), Жаңа Зеландия және Сингапурде
3400-3500 МГц жолағы жылжымалы, әуедегі жылжымалыны
қоспағанда, қызметіне п. 9.21 сәйкес басқа
әкімшіліктердің келісімін алған жағдайда бірінші реттік
негізде бөлінген, және Халықаралық жылжымалы (ІМТ)
байланысында анықталған. Бұл анықтама, бұл жолақ бөлінген
басқа қызметтерге пайдалануларына бөгет жасамайды және
радиобайланыс Регламентінде басымдылық орнатпайды. Бөлу
этапында пп. 9.17 және 9.18. ережелері қолданылады.
Үйлестіру этапында пп. 9.17 және 9.18. ережелері
қолданылады. Әкімшілік бұл базалық станцияны (базалық
немесе жылжымалы) іске қосар алдында қуат ағынының
тығыздығы, 20 проценттен көбірек уақытта кез келген
әкімшілік шекарасы территориясында жер үстінен 3 м
биіктікте -154,5 дБВт/(м2 * 4 кГц) аспауын қамтамасыз
етуі қажет. Бұл шектік шамасы келісім берген кез келген
әкімшілік территориясында өсе алады. Қ.а.т. шектік
шамасының деңгейін сақтау үшін есептеулер және екі жақты
әкімшіліктердің келісімі бойынша, барлық сәйкес ақпаратты
тексерулер (жер үсті станциясына жауапты әкімшілік және
жер станциясына жауапты әкімшілік), егер сұраныс болған
жағдайда Бюроның көмегімен, жүргізілуі қажет.
Келіспеушілік болған жағдайда, есептеу мен тексерулер,
жоғарыда айтылған ақпараттар есебінде Бюрода жүргізілуі
тиіс. 3400-3600 МГц жолағында жылжымалы қызмет
станциялары, ғарыш станциялардан, 21-4 Кестесінде
көрсетілгеннен көп қорғаныс талап етпеуі қажет. Бұл
бөліну 2010 жылдың 17 қарашасынан кейін қолданысқа енеді.
(ДРК-07).

Украине, Замбии и Зимбабве полоса 3400-3600 МГц распределена
подвижной, за исключением воздушной подвижной, службе на
первичной основе при условии получения согласия других
администраций в соответствии с п.9.21 и определена для
Международной подвижной связи (IMT). Это определение не
препятствует использованию этой полосы каким-либо применением
служб, которым она распределена, и не устанавливает
приоритета в Регламенте радиосвязи. На этапе координации
также применяются положения пп.9.17 и 9.18. Прежде чем какая
либо администрация введет в действие станцию (базовую или
подвижную) подвижной службы в этой полосе, она должна
обеспечить, чтобы плотность потока мощности (п.п.м.) на
высоте 3 м над уровнем земли не превышала -154,5 дБВт/(м2 . 4
кГц) более 20 процентов времени на границе территории любой
другой администрации. Этот предел может быть превышен на
территории любой страны, администрация которой дала на это
согласие. Для того чтобы обеспечить соблюдение предела п.п.м.
на границе территории любой другой администрации, должны быть
произведены расчеты и проверка с учетом всей соответствующей
информации при взаимном согласии обеих администраций
(администрации, ответственной за наземную станцию, и
администрации, ответственной за земную станцию) при помощи
Бюро, если таковая запрашивается. В случае разногласия
расчеты и проверка должны производиться Бюро с учетом
вышеупомянутой информации. Станции подвижной службы в полосе
3400-3600 МГц не должны требовать большей защиты от
космических станций, чем предусмотрено в Таблице 21-4
Регламента радиосвязи (издание 2004 года). Это распределение
действует с 17 ноября 2010 года. (ВКР-07)
5.431   Дополнительное распределение: в Германии, Израиле и
Соединенном Королевстве полоса 3400-3475 МГц распределена
также любительской службе на вторичной основе. (ВКР-03)
5.431А  Другая категория службы: в Аргентине, Бразилии, Чили, Коста-
Рике, Кубе, Доминиканской Республике, Сальвадоре, Гватемале,
Мексике, Парагвае, Суринаме, Уругвае и Венесуэле, Французских
заморских департаментах и общинах в Районе 2 полоса 3400-3500
МГц распределена подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службе на первичной основе при условии получения
согласия в соответствии с п.9.21. Станции подвижной службы в
полосе 3400-3500 МГц не должны требовать большей защиты от
космических станций, чем предусмотрено в Таблице 21-4
Регламента радиосвязи (издание 2004 года). (ВКР-07)
5.432   Другая категория службы: в Республике Корея, Индонезии,
Японии и Пакистане распределение полосы 3400-3500 МГц
подвижной, за Исключением воздушной подвижной, службе
произведено на первичной основе (см.п.5.33). (ВКР-2000)
5.432А  В Корее (Республике), Японии и Пакистане полоса 3400-3500 МГц
определена для Международной подвижной связи (IMT). Это
определение не препятствует использованию этой полосы
каким-либо применением служб, которым она распределена, и не
устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. На этапе
координации также применяются положения пп.9.17 и 9.18.
Прежде чем какая-либо администрация введет в действие станцию
(базовую или подвижную) подвижной службы в этой полосе, она
должна обеспечить, чтобы плотность потока мощности (п.п.м.)
на высоте 3 м над уровнем земли не превышала -154,5 дБВт/
(м2 . 4 кГц) более 20 процентов времени на границе территории
любой другой администрации. Этот предел может быть превышен
на территории любой страны, администрация которой дала на это
согласие. Для того чтобы обеспечить соблюдение предела п.п.м.
на территории любой другой администрации, должны быть
произведены расчеты и проверка с учетом всей соответствующей
информации при взаимном согласии обеих администраций
(администрации, ответственной за наземную станцию, и
администрации, ответственной за земную станцию) при помощи
Бюро, если таковая запрашивается. В случае разногласия
расчеты и проверка должны производиться Бюро с учетом
вышеупомянутой информации. Станции подвижной службы в полосе
3400-3500 МГц не должны требовать большей защиты от
космических станций, чем предусмотрено в Таблице 21-4
Регламента радиосвязи (издание 2004 года). (ВКР-07)
5.432В  Другая категория службы: в Бангладеш, Китае, Индии, Иране
(Исламской Республике), Новой Зеландии и Сингапуре,
Французских заморских общинах в Районе 3 полоса 3400-3500 МГц
распределена подвижной, за Исключением воздушной подвижной,
службе на первичной основе при условии получения согласия
других администраций в соответствии с п.9.21 и определена для
Международной подвижной связи (IMT). Это определение не
препятствует использованию этой полосы каким-либо применением
служб, которым она распределена, и не устанавливает
приоритета в Регламенте радиосвязи. На этапе координации
применяются также положения пп.9.17 и 9.18. Прежде чем
какая-либо администрация введет в действие станцию
(базовую или подвижную) подвижной службы в этой полосе, она
должна обеспечить, чтобы плотность потока мощности (п.п.м.)
на высоте 3 м над уровнем земли не превышала -154,5 дБВт/
(м 2 . 4 кГц) более 20 процентов времени на границе территории
любой другой администрации. Этот предел может быть превышен
на территории любой страны, администрация которой дала на это
согласие. Для того чтобы обеспечить соблюдение предела п.п.м.
на границе территории любой другой администрации, должны быть
произведены расчеты и проверка с учетом всей соответствующей
информации при взаимном согласии обеих администраций
(администрации, ответственной за наземную станцию, и
администрации, ответственной за земную станцию) при помощи
Бюро, если таковая запрашивается. В случае разногласия
расчеты и проверка должны производиться Бюро с учетом
вышеупомянутой информации. Станции подвижной службы в
полосе 3400-3500 МГц не должны требовать большей защиты от
космических станций, чем предусмотрено в Таблице 21-4
Регламента радиосвязи (издание 2004 года). Это распределение
действует с 17 ноября 2010 года. (ВКР-07)

5.433 2 және 3-аудандарда 3400-3600 МГц жолағы радиолокациялық
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. Дегенмен, бұл
жолақта радиолокациялық жүйелерді пайдаланушы барлық
әкімшіліктер олардың жұмыстарын 1985 жылға карай тоқтатуы
тиіс. Содан соң әкімшіліктер, барлық мүмкіншілікті
шараларды үйлестіруді қажет ететін бекітілген жерсеріктік
жүйелерді қорғау үшін қолдануы қажет.
5.433АВ Бангладеш, Қытай, 3-аудандағы Француз теңіз арғы
жалпы-аудандары, Индия, Иран Ислам Республикасы,
Жапония, Жаңа Зеландия, Пәкістан және 3-аудандағы
Француз теңіз арғы аудандары, 3500-3600 МГц жолағы
Халықаралық жылжымалы (ІМТ) байланысына анықталған. Бұл
анықтама, бұл жолақ бөлінген басқа қызметтерге
пайдалануларына бөгет жасамайды және радиобайланыс
Регламентінде басымдылық орнатпайды. Бөлу этапында пп.
9.17 және 9.18. ережелері қолданылады. Үйлестіру этапында
пп. 9.17 және 9.18. ережелері қолданылады. Әкімшілік бұл
базалық станцияны (базалық немесе жылжымалы) іске қосар
алдында қуат ағынының тығыздығы, 20 проценттен көбірек
уақытта кез келген әкімшілік шекарасы территориясында жер
үстінен 3 м биіктікте -154,5 дБВт/(м2 * 4 кГц) аспауын
қамтамасыз етуі қажет. Бұл шектік шамасы келісім берген
кез келген әкімшілік территориясында өсе алады. Қ.а.т.
шектік шамасының деңгейін сақтау үшін есептеулер және екі
жақты әкімшіліктердің келісімі бойынша, барлық сәйкес
ақпаратты тексерулер (жер үсті станциясына жауапты
әкімшілік және жер станциясына жауапты әкімшілік), егер
сұраныс болған жағдайда Бюроның көмегімен, жүргізілуі
қажет. Келіспеушілік болған жағдайда, есептеу мен
тексерулер, жоғарыда айтылған ақпараттар есебінде Бюрода
жүргізілуі тиіс. 3400-3600 МГц жолағында жылжымалы қызмет
станциялары, ғарыш станциялардан, 21-4 Кестесінде
көрсетілгеннен көп қорғаныс талап етпеуі қажет. Бұл
бөліну 2010 жылдың 17 қарашасынан кейін қолданысқа енеді.
(ДРК-07). (АDD)
5.434 Шығарып тасталынған.
5.435 Жапонияда 3620-3700 МГц жолағынан қызмет шығарылып
тасталған.
5.436 Пайдаланылмайды.
5.437 Шығарып тасталынған.
5.438 Әуедегі радионавигациялық қызметте пайдаланылатын
4200-4400 МГц жолағы тек қана әуе кемелерінде орнатылған
радиобиіктік өлшегіштер және солармен байланысты жерде
орналасқан қабылдағыш жауап бергіштерге қор ретінде
пайдаланылады. Дегенмен, бұл жолақта әрекетсіз
датчиктерді жерсеріктік Жерді зерттеу және ғарыш зерттеу
қызыметтеріне пайдалануға екінші реттік негізде рұқсат
етуге болады (радиобиіктік өлшегіштерден ешқандай
қорғаныс қамтамасыз етілмейді).

5.433   В Районах 2 и 3 полоса 3400-3600 МГц распределена
радиолокационной службе на первичной основе. Однако все
администрации, использующие радиолокационные системы в этой
полосе, должны прекратить их работу к 1985 г. После этого
администрации должны принимать все практически возможные меры
для защиты фиксированной спутниковой службы, к которой не
должны предъявляться требования координации.
5.433А  В Бангладеш, Китае, Корее (Республике), Индии, Иране
(Исламской Республике), Японии, Новой Зеландии, Пакистане и
Французских заморских сообществах в Районе 3 полоса 3500-3600
МГц определена для Международной подвижной связи (IMT). Это
определение не препятствует использованию этой полосы
каким-либо применением служб, которым она распределена, и не
устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. На этапе
координации применяются также положения пп.9.17 и 9.18.
Прежде чем какая-либо администрация введет в действие станцию
(базовую или подвижную) подвижной службы в этой полосе, она
должна обеспечить, чтобы плотность потока мощности (п.п.м.)
на высоте 3 м над уровнем земли не превышала
-154,5 дБВт/(м2 . 4 кГц) более 20 процентов времени на
границе территории любой другой администрации. Этот предел
может быть превышен на территории любой страны, администрация
которой дала на это согласие. Для того чтобы обеспечить
соблюдение предела п.п.м. на границе территории любой другой
администрации, должны быть произведены расчеты и проверка
п.п.м. с учетом всей соответствующей информации при взаимном
согласии обеих администраций (администрации, ответственной за
наземную станцию, и администрации, ответственной за земную
станцию) при помощи Бюро, если таковая запрашивается. В
случае разногласия расчеты и проверка должны производиться
Бюро с учетом вышеупомянутой информации. Станции подвижной
службы в полосе 3500-3600 МГц не должны требовать большей
защиты от космических станций, чем предусмотрено в Таблице
21-4 Регламента радиосвязи (издание 2004 года). (ВКР-07)
5.434   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.435   В Японии радиолокационная служба из полосы 3620-3700 МГц
Исключена.
5.436   Не использован.
5.437   (ИСКЛ ВКР-2000)
5.438   Используемая воздушной радионавигационной службой полоса
4200-4400 МГц резервируется исключительно для установленных
на воздушных судах радиовысотомеров и связанных с ними
наземных приемоответчиков. Однако в этой полосе может быть
разрешено применение пассивных датчиков в спутниковой службе
исследования Земли и службе космических исследований на
вторичной основе (защиты от радиовысотомеров не
обеспечивается).

5.439 Қосымша таратылу: Қытай, Иран Ислам Республикасы Ливия
Араб Джамахариясында және 4200-4400 МГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген қызметке екінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-2000)
5.440 Стандарттық жиіліктер мен уақыт сигналдарының жерсеріктік
қызметіне 4202 МГц жиілігі ғарыш-Жер бағытында және 6427
МГц жиілігі Жер-ғарыш бағытында хабар таратуға рұқсат
етілуі мүмкін. Мұндай таратулар ±2 МГц жолағымен
шектеледі және 9.21 Бабы бойынша келісілуі тиіс.
5.440А 2-ауданда (Бразилия, Куба, Француз теңіз арғы
департаменттері және аумақтары, Гватемала, Парагвай,
Уругвай және Венесуэланы қоспағанда) және Австралияда
4400-4940 МГц жиілік жолақтары әуедегі кемеле
станцияларында ұшу кезіндегі әуедегі жылжымалы телеметрия
қызметінде қолдануға болады. Мұндай қолданыс 416 Қарарға
(ДРК-07) сәйкес келуі тиіс және тіркелген жерсеріктік,
тіркелген қызметке зиянды бөгеуіл тудырмауы тиіс немесе
олардан қорғаныс талап етпеуі тиіс. Кез келген мұндай
қолданыс бұл жиілік жолақтарының тең жағдайда бірінші
реттік негізде бөлінген жылжымалы қызметтердің және басқа
қызметтердің қолдануына бөгет жасай алмайды және байланыс
Регламентінде басымдылық жасалынбайды. (ДРК-07)
5.441 4500-4800 МГц жолағын (ғарыш-Жер), 6725-7025 МГц
(жер-ғарыш) тіркелген жерсеріктік қызметке пайдалану 30В
Қосымша ережелеріне сәйкес жүргізілу керек. 10.7-10.95
ГГц (ғарыш-Жер), 11.2-11.45 ГГц (ғарыш-Жер) және
12.75-13.252 ГТц (Жер-ғарыш) жолақтары тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационар жер серіктерімен
пайдалану 30В Қосымша ережелерімен сәйкес болуы керек.
10.7-10.95 ГТц (ғарыш-Жер), 11.2-11.45 ГГц (ғарыш-Жер)
және 12.75-13.25 ГТц (Жер-ғарыш) жолақтары тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес
жерсеріктерімен пайдалану п. 9.12 ережелеріне сәйкес
басқа тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық
емес жер серіктері жүйелерімен үйлестіруі үшін қолдануы
қажет. Тіркелген жерсеріктік қызметте геостационарлық
емес жер серіктері, Радиобайланыс Регламентіне сәйкес
жұмыс істейтін, үйлестіру немесе өтініш беру үшін толық
ақпараттың берілу уақытына қарамай, тіркелген жерсеріктік
қызметтің, геостационарлық жерсеріктік жүйелерінен
қорғаныс талап етпеуі керек, тіркелген жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік жүйелері
жағдайына, сондай-ақ үйлестіру және өтініш беру туралы
толық ақпаратқа байланысты, геостационарлық жерсеріктік
жүйелер үшін, бұл жағдайда п. 5.43А қолданылмайды.
Тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес
жерсеріктік жүйелері көрсетілген жолақтарда жұмыс істеу
кезінде пайда болған кедергілер тез арада жойылуы қажет.
(ДРК-2000)

5.439   Дополнительное распределение: в Исламской Республике Иран и
Ливийской Арабской Джамахирии полоса 4200-4400 МГц
распределена также фиксированной службе на вторичной основе.
(ВКР-2000).
5.440   Спутниковой службе стандартных частот и сигналов времени
может быть разрешено использование частоты 4202 МГц для
передач в направлении космос-Земля и частоты 6427 МГц для
передач в направлении Земля-космос. Такие передачи ограничены
полосой ± 2 МГц относительно этих частот и подлежат
согласованию по п.9.21.
5.440А  В Районе 2 (за Исключением Бразилии, Кубы, Французских
заморских департаментов и сообществ, Гватемалы, Парагвая,
Уругвая и Венесуэлы) и в Австралии полоса частот 4400-4940
МГц может использоваться для воздушной подвижной телеметрии
для летных испытаний с помощью станций воздушных судов
(см.п.1.83). Такое использование должно соответствовать
Резолюции 416. (ВКР-07) и не должно создавать вредных помех
фиксированной спутниковой и фиксированной службам или
требовать защиты от них. Любое такое использование не
исключает использования этих полос частот другими
применениями подвижной службы или другими службами, которым
эти полосы частот распределены на равной первичной основе, и
не устанавливает приоритета в Регламенте радиосвязи. (ВКР-07)
5.441   Полосы 4500-4800 МГц (космос-Земля) и 6725-7025 МГц (Земля-
космос) должны использоваться фиксированной спутниковой
службой в соответствии с положениями Приложения 30В. Полосы
10,7-10,95 ГГц (космос-Земля), 11,2-11,45 ГГц (космос-Земля)
и 12,75-13,25 ГГц (Земля-космос) должны использоваться
геостационарными спутниковыми системами фиксированной
спутниковой службы в соответствии с положениями Приложения
30В. Полосы 10,7-10,95 ГГц (космос-Земля), 11,2-11,45 ГГц
(космос-Земля) и 12,75-13,25 ГГц (Земля-космос) должны
использоваться негеостационарной спутниковой системой
фиксированной спутниковой службы в соответствии с положениями
п.9.12 для координации с другими негеостационарными системами
фиксированной спутниковой службы. Негеостационарные
спутниковые системы в фиксированной спутниковой службе не
должны требовать защиты от геостационарных спутниковых систем
фиксированной спутниковой службы, работающих в соответствии с
Регламентом радиосвязи, независимо от даты получения Бюро
полной информации для координации или заявления, в
зависимости от случая, для негеостационарных спутниковых
систем фиксированной спутниковой службы, а также полной
информации для координации или заявления, в зависимости от
случая, для геостационарных спутниковых сетей, при этом
п.5.43А не применяется. Негеостационарные спутниковые
системы фиксированной спутниковой службы в вышеуказанных
полосах должны эксплуатироваться таким образом, чтобы при
возникновении любой неприемлемой помехи во время их работы
она была быстро устранена. (ВКР-2000).

5.442 4825-4835 МГц және 4950-4990 МГц жолақтарында жылжымалы
қызметке бөлу әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда,
жылжымалы қызметпен шектелген. 2-ауданда (Бразилия, Куба,
Гватемала, Парагвай, Уругвай және Венесуэланы қоспағанда)
және Австралияда 4825-4835 МГц жиілік жолақтары,
сондай-ақ, әуедегі кемелерде ұшу сынақтары кезінде,
әуедегі жылжымалы телеметриямен шектелген, әуедегі
жылжымалы қызметке бөлінген. Мұндай қолданыс 416 (ДРК-07)
Қарарына сәйкес келуі қажет және тіркелген қызметке
зиянды кедергілер тудырмауы қажет. (ДРК-07)
5.443 Қызметтің басқа категориясы: Аргентина, Австралия және
Канадада радиоастрономиялық қызметке бөлу 4825-4835 МГц
және 4950-4990 МГц жолақтарында бірінші реттік негізде
атқарылған (5.33 п. қара)
5.443А (Шығарып тасталынған ВКР-03)
5.443В 5030 МГц-тен жоғары жиілікте жұмыс істейтін
микротолқынды қондыру жүйелеріне зиянды кедергілер
тудырмау үшін, 5030-51,50 МГц жолағында Жер үстінде
радионавигациялық жерсеріктік қызметтің (ғарыш-Жер),
5010-5030 МГц жолағында жұмыс істейтін барлық ғарыш
станциялары тудыратын қуат ағынының жинақталған тығыздығы
ені 150 кГц жолағында -124,5 дБ(Вт/м 2 :) аспауы керек.
4990-5000МГц жолағындағы радиоастрономиялық қызметке
зиянды кедергілер тудырмау үшін, 5010-5030 МГц жолағында
жұмыс істейтін радионавигациялық жерсеріктік жүйлері
4990-5000 МГц жолағында 741 Қарарда анықталған
шектеулерді сақтауы тиіс. (ДРК-03)
5.444 5030-5150 МГц жолағы тікұшақтарды дәл кіргізу және
қондыру үшін халықаралық стандарттық жүйемен (микро
толқынды қондыру жүйесі) қолданылуы тиіс. 5030-5091 МГц
жолағында бұл жүйенің сұранысы осы жолақты басқа
түрлердегі пайдалану алдында артықшылықты болуы тиіс.
5091-5150 МГц-ті пайдалануға қатысты 5.444А тармақ
пен 114 Резолюция қолданылады (Қайта қаралғ. ДРК-03).
(ДРК-03)
5.444А Қосымша таратылу: 5091-5150 МГц жолағы тіркелген
жерсеріктік (Жер-ғарыш) қызметте бірінші реттік негізде
бөлінген. Бұл үлестірім жылжымалы жерсеріктік
геостационарлық емес жүйелерінің фидерлік жолдарымен
шектелген және 95.11А п. сәйкес үйлестірілуі тиіс;
5091-5150 МГц жолағына, сондай-ақ, мынандай шарттар
қолданылады:
- 2010 жылдың 1 қаңтарына дейін 5091-5150 МГц жолағын
пайдалану 114 Қарарға сәйкес жылжымалы жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік жүйелерінің
фидерлік жолдарымен атқарылуы тиіс;
- 2008 жылдың 1 қаңтарынан кейін жылжымалы жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік жүйелерінің
фидерлік жолдар станцияларына жаңа жиілік жиіліктер
бөлінбеуі тиіс;
- 2010 жылдың 1 қаңтарынан кейін, тіркелген жерсеріктік
қызмет, әуедегі радионавигациалық қызметке қарағанда
екінші реттік болып қалады. (ДРК-03).

5.442   В полосах 4825-4835 МГц и 4950-4990 МГц распределение
подвижной службе ограничено подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службой. В Районе 2 (за Исключением
Бразилии, Кубы, Гватемалы, Парагвая, Уругвая и Венесуэлы) и в
Австралии полоса частот 4825-4835 МГц распределена также
воздушной подвижной службе, ограниченной воздушной подвижной
телеметрией для летных испытаний с помощью станций воздушных
судов. Такое использование должно соответствовать Резолюции
416 (ВКР-07) и не должно создавать вредных помех
фиксированной службе. (ВКР-07)
5.443   Другая категория службы: в Аргентине, Австралии и Канаде
распределение радиоастрономической службе в полосах 4825-4835
МГц и 4950-4990 МГц произведено на первичной основе
(см.п.5.33).
5.443А  (ИСКЛ ВКР-03)
5.443В  Для того чтобы не создавать вредных помех микроволновой
системе посадки, работающей на частотах выше 5030 МГц,
суммарная плотность потока мощности, создаваемого у
поверхности Земли в полосе 5030-5150 МГц всеми космическими
станциями любой системы радионавигационной спутниковой службы
(космос-Земля), работающими в полосе 5010-5030 МГц, не должна
превышать -124,5 дБ(Вт/м 2 :) в полосе шириной 150 кГц. Для
того чтобы не создавать вредных помех радиоастрономической
службе в полосе 4990-5000 МГц, системы радионавигационной
спутниковой службы, работающие в полосе 5010-5030 МГц, должны
соблюдать ограничения в полосе 4990-5000 МГц, определенные в
Резолюции 741. (ВКР-03). (ВКР-03)
5.444   Полоса 5030-5150 МГц должна использоваться международной
стандартной системой (микроволновая система посадки) для
точного захода и посадки самолетов. В полосе 5030-5091 МГц
потребности данной системы должны иметь преимущество перед
другими видами использования этой полосы. В отношении
использования 5091-5150 МГц применяются п.5.444А и Резолюция
114 (Пересм. ВКР-03). (ВКР-03)
5.444А  Дополнительное распределение: полоса 5091-5150 МГц
распределена также фиксированной спутниковой службе
(Земля-космос) на первичной основе. Это распределение
ограничено фидерными линиями негеостационарных подвижных
спутниковых систем подвижной спутниковой службы и подлежит
координации в соответствии с п.9.11А.
К полосе 5091-5150 МГц применяются также следующие условия:
- до 1 января 2018 года использование полосы 5091-5150 МГц
фидерными линиями негеостационарных спутниковых систем в
подвижной спутниковой службе должно осуществляться в
соответствии с Резолюцией 114 (Пересм. ВКР-03);
- после 1 января 2016 года не должны производиться новые
присвоения частот земным станциям, обеспечивающим фидерные
линии негеостационарных спутниковых систем подвижной
спутниковой службы;
- после 1 января 2018 года фиксированная спутниковая служба
станет вторичной по отношению к воздушной радионавигационной
службе. (ВКР-07)

5.444В 5091-5150 МГц жолағын әуедегі жылжымалы қызметке
пайдалану:
Әуежайларда жер үсті қолданылуымен шектелетін халықаралық
авиациялық стандарттарға сәйкес және әуедегі жылжымалы
(R) қызметте жұмыс істейтін жүйелермен шектеледі. Мұндай
пайдаланым 748 (ДРК-07) Қарарға сәйкес келуі тиіс;
418 (ДРК-07) Қарарға сәйкес әуедегі кеме станциясынан
әуедегі телеметрияға алып бару (п. 1.83 қара) ұшу
қауіпсіздігін қамтамасыз етуді алып бару. Мұндай
пайдаланым 419 (ДРК-07) Қарарға сәйкес келуі тиіс.
5.445 Пайдаланылмайды.
5.446 Қосымша таратылу: 9.21 Бабына сәйкес келісім жағдайда,
5.369 және 5.400 п. аталып өткен елдерде 5150-5216 МГц
жолағы жерсеріктік радиоанықтама қызметіне (ғарыш-Жер)
бірінші реттік негізде бөлінген. 2-ауданда бұл жолақ,
сондай-ақ, жерсеріктік радиоанықтама қызметіне
(ғарыш-Жер) бірінші реттік негізде бөлінген. 5.369 және
5.400 п. атаған елдерді қоспағанда, 1 және 3-аудандарда
бұл жолақ, сондай-ақ, жерсеріктік радиоанықтама қызметіне
(ғарыш-Жер) екінші реттік негізде бөлінген. Оны
жерсеріктік радиоанықтама қызметіне пайдалану фидерлік
жолдарды 1610-1626.5 МГц және/немесе 2483.5-2500 МГц
жолақтарында жұмыс істейтін жерсеріктік радиоанықтама
қызметімен бірге пайдаланумен шектеледі. Жер бетіндегі
қуат ағынының жалпы тығыздығы, кез келген 4 кГц жолақ
енінде, барлық түсу бұрыштарында, еш уақытта -159
дБВт/м 2 -тан аспауы керек.
5.446А 5150-5350 МГц және 5470-5725 МГц жолақтарын, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда, жылжымалы станциялармен қолдану
229 Қарарға сәйкес (ДРК-03) жүзеге асырылуы тиіс.
(ДРК-07)
5.446В 5150-5250 МГц жолағында жылжымалы қызмет станциялары
жердегі тіркелген жерсеріктік қызмет станцияларынан
қорғаныс талап етпеулері тиіс. п. 5.43А Ережелер жердегі
тіркелген жерсеріктік қызмет станцияларына қатысты
жылжымалы қызметке қолданылмайды. (ДРК-03)
5.446С Қосымша таратылу: 1-ауданда (Алжир, Сауд Арабиясы,
Бахрейна Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Иордания,
Кувейт, Ливан, Марокко, Оман, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Судан және Тунисті қоспағанда) және
Бразилияда 5150-5250 МГц жолағы, сондай-ақ,
пайдаланылмайды. (ДРК-07)
5.447 Қосымша таратылу Кот-д'Ивуар, Израиль, Ливан, Пәкістан,
Сирия Араб Республикасы және Тунисте 5150-5250 МГц
жолағы, 9.21 Бабы бойынша келісім алған жағдайда,
жылыжымалы қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. Бұл
жағдайда 229 (ДРК-03) Қарар қолданылмайды. (ДРК-07)
5.447А Тіркелген жерсеріктік (Жер-ғарыш) қызметте бөлу
жылжымалы жерсеріктік геостанционарлық емес жүйелердің
фидерлік жолдарымен шектелген және үйлестірімде, 95.11А
п. сәйкес пайдаланылуы тиіс.

5.444В  Использование полосы 5091-5150 МГц воздушной подвижной
службой ограничивается:
- системами, работающими в воздушной подвижной (R) службе и
в соответствии с международными авиационными стандартами,
которые ограничены наземными применениями в аэропортах.
Такое использование должно соответствовать Резолюции 748.
(ВКР-07);
- передачами воздушной телеметрии со станций воздушных
судов (см.п.1.83) в соответствии с Резолюцией 418. (ВКР-07);
- передачами для обеспечения безопасности полетов. Такое
использование должно соответствовать Резолюции 419. (ВКР-07)
5.445   Не использован.
5.446   Дополнительное распределение: в странах, перечисленных в
пп.5.369 и 5.400, при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21, полоса 5150-5216 МГц распределена
также спутниковой службе радиоопределения (космос-Земля) на
первичной основе. В Районе 2 эта полоса распределена также
спутниковой службе радиоопределения (космос-Земля) на
первичной основе. В Районах 1 и 3, за Исключением стран,
перечисленных в пп.5.369 и 5.400, эта полоса распределена
также спутниковой службе радиоопределения (космос-Земля) на
вторичной основе. Использование ее спутниковой службой
радиоопределения ограничивается фидерными линиями совместно
со спутниковой службой радиоопределения, работающей в полосах
1610-1626,5 МГц и/или 2483,5-2500 Мгц. Общая плотность потока
мощности, создаваемого у поверхности Земли, ни в коем случае
не должна превышать -159 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе шириной
4 кГц для всех углов прихода.
5.446А  Использование полос 5150-5350 МГц и 5470-5725 МГц станциями
подвижной, за Исключением воздушной подвижной, службы должно
осуществляться в соответствии с Резолюцией 229. (ВКР-03).
(ВКР-07)
5.446В  В полосе 5150-5250 МГц станции подвижной службы не должны
требовать защиты от земных станций фиксированной спутниковой
службы. Положения п.5.43А не применяются к подвижной службе в
отношении земных станций фиксированной спутниковой службы.
(ВКР-03)
5.446С  Дополнительное распределение: в Районе 1 (за Исключением
Алжира, Саудовской Аравии, Бахрейна, Египта, Объединенных
Арабских Эмиратов, Иордании, Кувейта, Ливана, Марокко, Омана,
Катара, Сирийской Арабской Республики, Судана и Туниса) и в
Бразилии полоса 5150-5250 МГц распределена также воздушной
подвижной службе на первичной основе, ограниченной передачами
воздушной телеметрии со станций воздушных судов (см.п.1.83) в
соответствии с Резолюцией 418. (ВКР-07) Эти станции не
должны требовать защиты от других станций, работающих в
соответствии со Статьей 5. Пункт 5.43А не применяется.
(ВКР-07)
5.447   Дополнительное распределение: в Кот-д'Ивуаре, Израиле,
Ливане, Пакистане, Сирийской Арабской Республике и Тунисе
полоса 5150-5250 МГц распределена также подвижной службе на
первичной основе при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. В этом случае положения Резолюции 229.
(ВКР-03) не применяются. (ВКР-07)
5.447А  Распределение фиксированной спутниковой службе (Земля-космос)
ограничено фидерными линиями негеостационарных спутниковых
систем подвижной спутниковой службы и должно осуществляться
при координации в соответствии с п.9.11А.

5.447В Қосымша таратылу: 5150-5216 МГц жолағы, сондай-ақ,
тіркелген жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер) бірінші
реттік негізде үдестірілген.
Бұл үйлестірім жылжымалы жерсеріктік геостационарлық емес
жүйелерінің фидерлік жолдарымен шектелген және
үйлестірімде 9.11А п. сәйкес пайдалану тиіс. Ғарыш-Жер
бағытында 5150-5216 МГц жолағына жұмыс істейтін
бекітілген жерсеріктік ғарыш станцияларының жер бетінде
тудыратын қуат ағынының тығыздығы кез келген кГц жолақ
енінде, барлық түсу бұрыштарында, еш уақытта -164 дБ(Вт/м
2 ) тан аспауы керек.
5.447С 5.447А және 5.447В п. сай жұмыс істейтін тіркелген
жерсеріктік қызмет желісіне 5150-5250 МГц жолақта
жауапкершілікті әкімшіліктер, 9.11А п. сәйкес, 5.446 п.
сәйкес пайдаланымға 1995 жылдың 17 қарашасына дейін
өндірілген геостационарлық емес жерсеріктік желілерге
жауапкершілікті әкімшілктермен үйлестірімді түрде және
тең құқықты негізде жұмыс істеуі қажет. 5.446 п. сәйкес,
1995 жылдың 17 қарашасынан кейін жұмыс істейтін
жерсеріктік желілер, 5.447А және 5.447В п сай жұмыс
істейтін тіркелген жерсеріктік қызмет станцияларынан
қорғанысты талап етпеуі қажет және зиянды кедергілер
тудырмауы тиіс.
5.447D 5250-5255 МГц жолағын ғарыш зерттеулер қызметіне бірінші
реттік негізде бөлу белсенді ғарыш сөзбектермен
шектеледі. Бұл жолақты басқа ғарыш зерттеу қызметінен
пайдалану екінші реттік негізде жүргізіледі. (ДРК-97)
5.447Е Қосымша таратылу: 5250-5350 МГц жолағы 3-ауданда
Австралия, Корея Республикасы, Индия, Индонезия, Иран
Ислам Республикасы, Жапония, Малайзия, Папуа-Жаңа Гвинея
Филиппиндар, Корея Халық-Демократиялық Республикасы,
Шри-Ланка, Таиланд және Вьетнамда сондай-ақ, тіркелген
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген. Бұл жолақтың
тіркелген қызметке қолдануы, сымсыз радиоену жүйесін
өндіру үшін тағайындалған және Ғ.1613 ХЭО-R Ұсыныстарына
сәйкес жүзеге асырылуы тиіс. Бұдан басқа, тіркелген
қызмет радионықтама, Жерсеріктік Жерді зерттеу қызметі
(белсенді) және ғарыш зерттеу қызметінен (белсенді)
қорғаныс талап етпеуі тиіс, бірақ п. 5.43А ережелері,
Жерсеріктік Жерді зерттеу қызметі (белсенді) және ғарыш
зерттеу қызметіне (белсенді) қарағанда тіркелген қызметке
қолданылмайды. Тіркелген қызметке сымсыз радиоену
жүйелерін, қолданыстағы радиоанықтама жүйелеріне қорғаныс
қамтамасыз ету арқылы, ендіргеннен кейін, радиоанықтама
жүйелерін болашақта іске асыру, сымсыз радиоену
жүйелеріне қатты шектеулер қоймауы керек. (ДРК-07)

5.447В  Дополнительное распределение: полоса 5150-5216 МГц
распределена также фиксированной спутниковой службе
(космос-Земля) на первичной основе. Это распределение
ограничено фидерными линиями негеостационарных спутниковых
систем подвижной спутниковой службы и должно осуществляться
при координации в соответствии с п.9.11А. Плотность потока
мощности у поверхности Земли, создаваемого космическими
станциями фиксированной спутниковой службы, работающими в
направлении космос-Земля в полосе 5150-5216 МГц, ни в коем
случае не должна превышать -164 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе
шириной 4 кГц для всех углов прихода.
5.447С  Администрации, ответственные за сети фиксированной
спутниковой службы в полосе 5150-5250 МГц, работающие в
соответствии с пп.5.447А и 5.447В, должны координироваться на
равной основе в соответствии с п.9.11А с администрациями,
ответственными за негеостационарные спутниковые сети,
работающие в соответствии с п.5.446 и введенные в
эксплуатацию до 17 ноября 1995 г. Спутниковые сети,
работающие в соответствии с п.5.446, введенные в эксплуатацию
после 17 ноября 1995 г. не должны требовать защиты и не
должны создавать вредных помех станциям фиксированной
спутниковой службы, работающим в соответствии с пп.5.447А и
5.447В.
5.447D  Распределение полосы 5250-5255 МГц службе космических
исследований на первичной основе ограничено активными
датчиками, находящимися на борту космических кораблей. Другие
системы службы космических исследований используют эту полосу
на вторичной основе. (ВКР-97)
5.447Е  Дополнительное распределение: полоса 5250-5350 МГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе в
следующих странах Района 3: Австралии, Республике Корея,
Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Японии,
Малайзии, Папуа-Новой Гвинее, Филиппинах, Корейской
Народно-Демократической Республике, Шри-Ланке, Таиланде и
Вьетнаме. Использование этой полосы фиксированной службой
предназначено для внедрения систем фиксированного
беспроводного доступа и должно осуществляться в соответствии
с Рекомендацией МСЭ-R F.1613. Кроме того, фиксированная
служба не должна требовать защиты от служб радиоопределения,
спутниковой службы исследования Земли (активной) и службы
космических исследований (активной), но положения п.5.43А не
применяются к фиксированной службе в отношении спутниковой
службы исследования Земли (активной) и службы космических
исследований (активной). После внедрения систем беспроводного
фиксированного доступа в фиксированной службе с обеспечением
защиты существующих систем радиоопределения будущие
реализации систем радиоопределения не должны налагать более
жесткие ограничения на системы беспроводного фиксированного
доступа. (ВКР-07)

5.447F 5250-5350 МГц жолағында жылжымалы қызмет станциялары,
Жерді зерттеу жерсеріктік қызметінің (белсенді) және
ғарыш зерттеу қызметінің (белсенді) радиолокациялық
қызметінен қорғаныс талап етпеуі тиіс. Бұл қызметтер
жылжымалы қызметтерге ХЭО 1638 және ХЭО-R М 1632
Ұсыныстарында анықталғаннан басқа, жүйенің
сипаттамаларына және бөгеуіл өлшемдеріне негізделген,
басқа қатал түрдегі қорғаныс критерияларын орнатпау
керек. (ВКР-03)
5.448 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Ливия Араб Джамахариясы,
Моңғолия, Қырғызстан, Словакия, Чех Республикасы,
Румыния, және Түркменстанда 5250-5350 МГц жолағы,
сондай-ақ, радионавигациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.448А 5250-5350 МГц жиілік жолағын жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыш зерттеулер қызметіне (белсенді)
пайдалану радиолокациялық қызметтің болашақ дамуы мен
өрістеуіне кедергі келтірмеуі керек. (ДРК-03)
5.448В 5350-5460 МГц жолағында жұмыс атқаратын жерсеріктік
Жерді зерттеу (белсенді) қызметі және 5460-5570 МГц
жолағында жұмыс атқаратын ғарыш зерттеулер (белсенді)
қызметі, 5350-5460 МГц жолағындағы радионавигациялық
қызметке, 5460-5470 МГц жолағындағы радионавигациялық
қызметке және 5460-5470 МГц жолағында теңіздегі
радионавигациялық қызметтің пайдалануы мен дамуына зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс. (ДРК-03)
5.448С 5350-5460 МГц жолағында жұмыс атқаратын ғарыш зерттеулер
(белсенді) қызметі, осы жолақ бөлінген басқа қызмет
станцияларының пайдалануына зиянды кедергілер тудырмауы
немесе қорғаныс талап етпеуі тиіс.
5.448D 5350-5470 МГц жолағында радиолокациялық қызмет
станциялары, п. 5.449 сәйкес жұмыс атқаратын әуедегі
радионавигациялық қызметтің радарлық жүйелеріне зиянды
кедергілер тудырмауы немесе қорғаныс талап етпеуі тиіс.
5.449 5350-5470 МГц жолақты әуедегі радионавигациялық қызметке
пайдалану әуе кемелерінің бортына орналасқан радарлармен
және олармен байланысты борттық радиомаяктармен
шектеледі.
5.549А 35,5-36,0 ГГц жолағында Жердің қабатында Жерді
зерттейтін жерсеріктік қызметтің (белсенді) немесе ғарыш
зерттеулер қызметінің кез келген ғарыш датчигінен шығатын
қуат ағынының орташа тығыздығы, сәуле орталығынан 0,8 о
-тан артық болатын кез келген бұрышта 73,3 дБ-ден (Вт/м 2 )
аспауы тиіс. (ДРК-03)
5.450 Қосымша таратылу: Австрия, Әзербайжан, Иран Ислам
Республикасы, Моңғолия, Қырғызстан, Румыния, Түрікменстан
және Украинада 5470-5650 МГц жолағы, сондай-ақ, әуедегі
радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.450А 5470-5725 МГц жолағында жылжымалы қызмет станциялары
радиоанықтау қызметінен қорғаныс талап етпеуі тиіс.
Радиоанықтау қызметі жылжымалы қызметтерге ХЭО 1638
Ұсыныстарында анықталғаннан басқа, жүйенің
сипаттамаларына және бөгеуіл өлшемдеріне негізделген,
басқа қатал түрдегі қорғаныс критерияларын орнатпау
керек. (ДРК-03)

5.447F  В полосе 5250-5350 МГц станции подвижной службы не должны
требовать защиты от радиолокационной службы, спутниковой
службы исследования Земли (активной) и службы космических
исследований (активной). Эти службы не должны устанавливать
для подвижной службы более строгие критерии защиты,
основанные на характеристиках систем и критериях помех, чем
те, что определены в Рекомендациях МСЭ-R М. 1638 и МСЭ-R
SA. 1632. (ВКР-03)
5.448   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Ливийской
Арабской Джамахирии, Монголии, Кыргызстане, Словакии, Румынии
и Туркменистане полоса 5250-5350 МГц распределена также
радионавигационной службе на первичной основе. (ВКР-03)
5.448А  Спутниковая служба исследования Земли (активная) и служба
космических исследований (активная) в полосе частот 5250-5350
МГц не должны требовать защиты от радиолокационной службы.
Положения п.5.43А не применяются. (ВКР-03)
5.448В  Спутниковая служба исследования Земли (активная), работающая
в полосе 5350-5570 МГц, и служба космических исследований
(активная), работающая в полосе 5460-5570 МГц, не должны
создавать вредных помех воздушной радионавигационной службе в
полосе 5350-5460 МГц, радионавигационной службе в полосе
5460-5470 МГц и морской радионавигационной службе в полосе
5470-5570 МГц. (ВКР-03)
5.448С  Служба космических исследований (активная), работающая в
полосе 5350-5460 МГц, не должна создавать вредных помех
другим службам, которым распределена эта полоса, или
требовать защиты от них. (ВКР-03)
5.448D  В полосе частот 5350-5470 МГц станции радиолокационной службы
не должны создавать вредных помех радарным системам воздушной
радионавигационной службы, работающим в соответствии с
п.5.449, или требовать защиты от них. (ВКР-03)
5.449   Использование полосы 5350-5470 МГц воздушной
радионавигационной службой ограничено радарами на борту
воздушных судов и связанными с ними радиомаяками на борту
воздушных судов.
5.450   Дополнительное распределение: в Австрии, Азербайджане,
Исламской Республике Иран, Монголии, Кыргызстане, Румынии,
Туркменистане и Украине полоса 5470-5650 МГц распределена
также воздушной радионавигационной службе на первичной
основе. (ВКР-03)
5.450А  В полосе 5470-5725 МГц станции подвижной службы не должны
требовать защиты от служб радиоопределения. Службы
радиоопределения не должны устанавливать для подвижной службы
более строгие критерии защиты, основанные на характеристиках
систем и критериях помех, чем те, что определены в
Рекомендации MCЭ-R M.1638. (ВКР-03)

5.450В 5470-5650 МГц жиілік жолағында радиолокациялық қызмет
станциялары, 5600-5650 МГц жолағындағы метеорологиялық
мақсатта қолданылатын жер үсті радарларын қоспағанда,
теңіздегі радионавигациялық қызметінің радарлық
жүйелеріне зиянды кедергілер тудырмауы немесе олардан
қорғаныс талап етпеуі тиіс (ДРК-03)
5.451 Қосымша таратулы: Біріккен Корольдіктерде 5470-5850 МГц
жолағы, сондай-ақ, құрылыстық жылжымалы қызметке екінші
реттік негізде бөлінген. 5725-5850 МГц жолағында 21.2,
21.3, 21.4 және 21.5 п. көрсетілген қуат шектеулері
қолданылуы керек.
5.452 Метеорологиялық мақсаттарда қолданылатын, жерде
орналасқан, радарларға, теңіздегі радионавигациялық
қызметтің станцияларымен 5600 және 5650 МГц жиіліктер
аралығында тең негізде жұмыс істеуге рұқсат етілген.
5.453 Қосымша таратулы: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Бангладеш,
Брунней-Даруссалам, Камерун, орталық Африка Республикасы,
Қытай, Конго, Корей Республикасы, Египет, Біріккен Араб
Эмиратты, Габон, Гвинея, Индия, Индонезия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Жапония, Иордания, Кувейте,
Ливан, Ливия, Мадакаскар, Малайзия, Нигерия, Оман,
Пәкістанда, Филиппин, Катар, Корей Халық-Демократиялық
Республикасы, Сингапур, Свазиленд, Танзания, Чат және
Йеменде 5650-5850 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және
жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-03)
5.454 Қызметтің басқа категориясы: Әзербайжан, Грузия,
Моңғолия, Қырғызстан, Ресей, Тәжікстан, және
Түрікменстанда ғарыш зерттеулер қызметіне бөлу 5670-5725
МГц жолағында бірінші реттік негізде атқарылған.
(ДРК-07). (п. 5.33 қара).
5.455 Қосымша таратулы: Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Болгария, Куба, Грузия, Венгрия, Қазақстан, Латвия,
Молдова, Моңғолия, Өзбекстан, Польша, Қырғызстан,
Словакия, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан және Украинада
5670-5850 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07).
5.456 Қосымша таратулы: Камерунде 5755-5850 МГц жиілік жолағы,
сондай-ақ, тіркелген қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.457 Пайдаланылмайды
5.457А 5925-6425 МГц және 14-14,5 ГГц жолақтарында кеме
бортындағы жер станциялары тіркелген жерсеріктік
қызметтің ғарыш станцияларымен байланыста бола алады.
Мұндай қолданыс 902 (ДРК-03) Қарарға сәйкес жүзеге
асырылады. (ДРК-03)
5.457В Алжир, Сауд Арабиясы, Бахрейн, Комор Аралдары, Джибути,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Ливия Араб Джамахирия,
Иордания, Кувейт, Марокко, Мавритания, Оман, Катар, Сирия
Араб Республикасы, Судан, Тунис және Йеменде 5925-6425
МГц және 14-14,5 ГГц жиілік жолақтарында жер станциялары
кеме бортында 902 Қарарда көрсетілген сипатамалармен
сәйкес болған жағдайда, теңіздегі жылжымалы жерсеріктік
қызметте екінші реттік негізде жұмыс істей алады. Мұндай
қолданыс 902 Қарарға сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
(ДРК-03)

5.450В  В полосе частот 5470-5650 МГц станции радиолокационной
службы, за Исключением наземных радаров, используемых для
метеорологических целей в полосе 5600-5650 МГц, не должны
создавать вредных помех радарным системам морской
радионавигационной службы или требовать защиты от них.
(ВКР-03)
5.451   Дополнительное распределение: в Соединенном Королевстве
полоса 5470-5850 МГц распределена также сухопутной подвижной
службе на вторичной основе. В полосе 5725-5850 МГц должны
применяться ограничения мощности, указанные в пп.21.2, 21.3,
21.4 и 21.5.
5.452   Наземным радарам, используемым для метеорологических целей,
разрешено работать на равных основаниях со станциями морской
радионавигационной службы на частотах между 5600 МГц и 5650
МГц.
5.453   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Бангладеш, Бруней-Даруссаламе, Камеруне, Китае, Республике
Конго, Республике Корея, Кот-д'Ивуаре, Египте, Объединенных
Арабских Эмиратах, Габоне, Гвинее, Экваториальной Гвинее,
Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле,
Ливийской Арабской Джамахирии, Японии, Иордании, Кении,
Кувейте, Ливане, Мадагаскаре, Малайзии, Нигерии, Омане,
Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Корейской Народно-Демократической Республике, Сингапуре,
Шри-Ланке, Свазиленде, Танзании, Чаде, Таиланде, Того,
Вьетнаме и Йемене полоса 5650-5850 МГц распределена также
фиксированной и подвижной службам на первичной основе. В этом
случае положения Резолюции 229 (ВКР-03) не применяются.
(ВКР-03)
5.454   Другая категория службы: в Азербайджане, Российской
Федерации, Грузии, Монголии, Кыргызстане, Таджикистане и
Туркменистане распределение полосы 5670-5725 МГц службе
космических исследований произведено на первичной основе
(см.п.5.33). (ВКР-07)
5.455   Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Кубе, Российской Федерации, Грузии, Венгрии,
Казахстане, Молдове, Монголии, Узбекистане, Кыргызстане,
Таджикистане, Туркменистане и Украине полоса 5670-5850 МГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе.
(ВКР-07)
5.456   Дополнительное распределение: в Камеруне полоса 5755-5850 МГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе.
(ВКР-03)
5.457   Не использован.
5.457А  В полосах 5925-6425 МГц и 14-14,5 ГГц земные станции на борту
судов могут поддерживать связь с космическими станциями
фиксированной спутниковой службы. Такое использование должно
осуществляться в соответствии с Резолюцией 902 (ВКР-03).
(ВКР-03)
5.457В  В Алжире, Саудовской Аравии, Бахрейне, Коморских Островах,
Джибути, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Ливийской
Арабской Джамахирии, Иордании, Кувейте, Марокко, Мавритании,
Омане, Катаре, Сирийской Арабской Республике, Судане, Тунисе
и Йемене в полосах 5925-6425 МГц и 14-14,5 ГГц земные станции
на борту судов могут работать с характеристиками и при
условиях, которые указаны в Резолюции 902 (ВКР-03), в морской
подвижной спутниковой службе на вторичной основе. Такое
использование должно осуществляться в соответствии с
Резолюцией 902 (ВКР-03) (ВКР-03)

5.457С 2-ауданда (Бразилия, Куба, Француз теңіз арғы
департаменттері және Гватемала, Парагвай, Уругвай және
Венесуэла территорияларын қоспағанда) 5925-6700 МГц
жиілік жолағы әуедегі кеме станцияларында ұшу сынақтарын
жүргізу үшін әуедегі жылжымалы телеметрияда пайдалана
алады (п. 1.83 қара.). Мұндай пайдаланым 416 (ДРК-07)
Қарарына сәйкес болуы қажет және тіркелген және тіркелген
жерсеріктік қызметтерге зиянды кедергілер тудырмауы және
олардан қорғаныс талап етпеуі қажет. Кез келген мұндай
қолданыс бұл жолақтың басқа жылжымалы немесе, осы жолақ
бірінші реттік негізде бөлінген басқа қызметтерге
пайдалану мүмкіндігін жоя алмайды және байланыс
Регламентінде басымдылық орната алмайды. (ДРК-07)
5.458 6425-7075 МГц жолағында мұхит үстінде белсенді емес
микротолқындық сөзбектердің көмегімен өлшеулер
жасалынады. 7075-7250 МГц жолағында белсенді емес
микротолқындық сөзбектердің көмегімен өлшеулер
жасалынады. 6425-7025 МГц және 7075-7250 МГц жолақтарын
келешекте пайдалануды жоспарлағанда, әкімшіліктер
жерсеріктік Жерді зерттеу (белсенді емес) және ғарыш
зерттеу қызметтерінің (белсенді емес) қажеттіліктерін
ескеруі қажет.
5.458А Жиіліктерді 6700-7075 МГц жолағында тіркелген
жерсеріктік ғарыш станцияларына тағайындағанда,
әкімшіліктер 6650-6675.2 МГц жолағындағы
радиоастрономиялық қызметтегі спектралдық жолдарды
бақылауды жағымсыз сәулеленулер жағынан туатын зиянды
кедергілерден қорғаудың барлық мүмкін шараларын жасауы
кажет.
5.458В Тіркелген жерсеріктік қызметтерге 6700-7075 МГц
жолағында жиіліктер бөлгенде ғарыш - Жер жолына жылжымалы
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелерінің фидер жолдарымен шектеледі және 9.11А п.
сәйкес үйелестірілу тиіс. 6700-7075 МГц жолағының
геостационарлық емес жылжымалы жерсеріктік жүйелерінің
фидер жолдарымен қолдануына п. 22.2 ережелері
таратылмайды.
5.458С Тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық
жерсеріктік жүйелерін 7025-7075 МГц жолағында (Жер-ғарыш)
1995 жылдың 17 қарашасынан кейін өндірмекші
әкімшіліктерге, ХЭҮ-3 Ұсыныстарының негізінде,
жерсеріктік геостационарлық емес жүйелерді аталған
жолақта 1995 жылдың 18 қарашасына дейін мәлімдеген және
өндірген әкімшіліктермен, осы әкімшіліктердің сұранысы
бойынша, кеңес өткізуі қажет. Бұл кеңестер тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационарлық жерсеріктік
жүйелерінің, сонымен катар, геостационарлық емес
жерсеріктік жүйелерінің аталған жолақта бірге жұмыс
істеуді жеңілдету мақсатына болуы керек.
5.459 Қосымша таратылу: Ресейде 7100-7155 МГц және 7190-7235
МГц жиілік жолақтары, сондай-ақ, ғарыш пайдаланым

5.457С  В Районе 2 (за Исключением Бразилии, Кубы, Французские
заморские департаменты и территории, Гватемалы, Парагвая,
Уругвая и Венесуэлы) полоса частот 5925-6700 МГц может
использоваться для воздушной подвижной телеметрии для летных
испытаний с помощью станций воздушных судов (см.п.1.83).
Такое использование должно соответствовать Резолюции 416
(ВКР-07) и не должно создавать вредных помех фиксированной
спутниковой и фиксированной службам и требовать защиты от
них. Любое такое использование не исключает использования
этих полос частот другими применениями подвижной службы или
другими службами, которым эти полосы распределены на равной
первичной основе, и не устанавливает приоритета в Регламенте
радиосвязи. (ВКР-07)
5.458   В полосе 6425-7075 МГц проводятся измерения над океанами с
помощью пассивных микроволновых датчиков. В полосе 7075-7250
МГц проводятся измерения с помощью пассивных микроволновых
датчиков. При планировании использования полос 6425-7025 МГц
и 7075-7250 МГц в будущем администрации должны учитывать
потребности спутниковой службы исследования Земли (пассивной)
и службы космических исследований (пассивной).
5.458А  При осуществлении частотных присвоений космическим станциям
фиксированной спутниковой службы в полосе 6700-7075 МГц
администрации должны принимать все практически возможные меры
для защиты наблюдений спектральных линий радиоастрономической
службой в полосе 6650-6675,2 МГц от вредных помех со стороны
нежелательных излучений.
5.458В  Распределение фиксированной спутниковой службе в полосе
6700-7075 МГц для линий космос-Земля ограничено фидерными
линиями негеостационарных спутниковых систем подвижной
спутниковой службы и должно координироваться в соответствии с
п.9.11А. На использование полосы 6700-7075 МГц
(космос-Земля) фидерными линиями негеостационарных
спутниковых систем подвижной спутниковой службы положения
п.22.2 не распространяются.
5.458С  Администрации, заявляющие геостационарные спутниковые системы
фиксированной спутниковой службы в полосе 7025-7075 МГц
(Земля-космос) после 17 ноября 1995 г., должны на основе
соответствующих Рекомендаций МСЭ-R консультироваться с
администрациями, которые заявили и ввели в действие
негеостационарные спутниковые системы в указанной полосе
частот до 18 ноября 1995 г., по запросу этих администраций.
Эти консультации должны иметь целью облегчение совместной
работы в указанной полосе как геостационарных спутниковых
систем фиксированной спутниковой службы, так и
негеостационарных спутниковых систем.
5.459   Дополнительное распределение: в Российской Федерации, при

(Жер-ғарыш) қызметіне, 9.21. п. бойынша келісім алған
жағдайда, бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.460 7145-7190 МГц жолағын пайдалану ғарыш зерттеулер
(Жер-ғарыш) қызметіне қолдану алыс ғарышпен шектеледі,
7190-7235 МГц жолағында алыс ғарышқа ешқандай сәулелену
болмауы керек. 7190-7235 МГц жолағында ғарыш зерттеулер
қызметінде жұмыс атқаратын геостационарлық жер серіктер
қолданыстағы және болашақ тіркелген станциялар және
жылжымалы қызмет станцияларынан қорғаныс талап етпеуі
тиіс, бұл жерде п. 5.43А қолданылмайды. (ДРК-03).
5.461 Қосымша таратылу: 9.21. Бабы бойынша келісім алған
жағдайда, 7250-7375 Мгц (ғарыш-Жер) және 7900-8025 Мгц
(Жер-ғарыш) жолақтары, сондай-ақ, жылжымалы жерсеріктік
қызметке бірінші реттік негізде бөлінген.
5.461А 7450-7550 МГц жолағын метеорологиялық жерсеріктік
(ғарыш-Жер) қызметке пайдалану геостанционарлық
жерсеріктік жүйелермен шектеледі. 1997 жылдың 30
қарашасына дейін жарияланған геостанционарлық емес
метеорологиялық жерсеріктік жүйелер өмір сүру соңына
дейін бірінші реттік негізде жұмыстарын жалғастыра алады.
5.461B 7750-7850 МГц жолағын метеорологиялық жерсеріктік
(ғарыш-Жер) қызметке пайдалану геостанционарлық
жерсеріктік жүйелермен шектеледі. (ДРК-97)
5.462 (Шығарып тасталынған ДРК-97)
5.462А 1 және 3-аудандарда (Жапонияны қоспағанда) 8025-8400 МГц
жолағында Жерді зерттеу жерсеріктік қызметінің
геостанционарлық жер серіктері, алдын ала қатысы бар
әкімшіліктермен келіспейінше, белгілі түсу бұрыштарының
шамасына (Ө), қуат ағыны тығыздығының төмендегі алдын ала
берілген мәндерінен асырмауы керек:
- 174дБ(Вт/х 2 ), 4 кГц жолақта 0 о < ө < 5 о үшін
- 174+0.5(Ө-5) дБ(Вт/м 2 ), 4 кГц жолақта 5 о < ө < 25 о
үшін
- 164 дБ(Вт/м 2 ), 4 кГц жолақта 25 о < ө < 90 о үшін
Бұл шамалар 124 Қарарымен зерттеледі.
5.463 Әуедегі кемелер станцияларына 8025-8400 МГц жолағында
хабар тарату рұқсат етілмеген. (ДРК-97)
5.464 (Шығарып тасталынған ДРК-97)
5.465 Ғарыш зерттеу қызметінде 8400-8450 МГц жолағын пайдалану
алыс ғарышпен шектеледі.
5.466 Қызметтінің басқа категориясы: Израиль, Малайзия,
Сингапур және Шри-Ланкада ғарыш зерттеулер қызметіне бөлу
8400-8500 МГц жолағында екінші реттік негізде атқарылған
(5.32 п. қара). (ДРК-03)
5.467 (Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.468 Қосымша таратылу: Сауда Арабиясы, Бахрейн, Бангладеш,
Бруней-Даруссалам, Бурунди, Камерун, Қытай, Коста-Рика,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Габон, Гайана,
Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Ирак, Ямайка,
Иордания, Кувейт, Ливан, Ливия, Малайзия, Мали, Марокко,
Мавритания, Непал, Нигерия, Оман, Пәкістан, Катар, Сирия,
Корей Халық-Демократиялық Республикасы, Сенегал,
Сингапур, Сомали, Свазиленд, Танзания, Чад, Того, Тунис

условии получения согласия в соответствии с п.9.21, полосы
7100-7155 МГц и 7190-7235 МГц распределены также службе
космической эксплуатации (Земля-космос) на первичной основе.
(ВКР-97)
5.460   Использование полосы 7145-7190 МГц службой космических
исследований (Земля-космос) ограничено дальним космосом; в
полосе 7190-7235 МГц не должно быть никаких излучений в
дальний космос. Геостационарные спутники, работающие в службе
космических исследований в полосе 7190-7235 МГц, не должны
требовать защиты от действующих и будущих станций
фиксированной и подвижной служб, при этом п.5.43А не
применяется. (ВКР-03)
5.461   Дополнительное распределение: при согласии, получаемом по
п.9.21, полосы 7250-7375 МГц (космос-Земля) и 7900-8025 МГц
(Земля-космос) распределены также подвижной спутниковой
службе на первичной основе.
5.461А  Использование полосы 7450-7550 МГц метеорологической
спутниковой службой (космос-Земля) ограничено
геостационарными спутниковыми системами. Негеостационарные
метеорологические спутниковые системы, заявленные до
30 ноября 1997 г., могут продолжать работать в этой полосе на
первичной основе до конца их амортизационного срока. (ВКР-97)
5.461В  Использование полосы 7750-7850 МГц метеорологической
спутниковой службой (космос-Земля) ограничено
негеостационарными спутниковыми системами. (ВКР-97)
5.462   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.462А  В Районах 1 и 3 (за Исключением Японии) в полосе 8025-8400
МГц спутниковая служба исследования Земли, использующая
геостационарные спутники, не должна без согласия затронутых
администраций создавать плотность потока мощности,
превышающую следующие временные величины для углов прихода
( Ө ):
-174 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе 4 кГц при 0 0 < Ө < 5 0
-174 + 0,5 ( Ө - 5) дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе 4 кГц
при 5 0 < Ө < 25 0
-164 дБ (Вт/м2) в любой полосе 4 кГц при 25 0 < Ө < 90 0
Эти величины подлежат изучению в соответствии с Резолюцией
124 (ВКР-97). (ВКР-97)
5.463   Станциям воздушных судов не разрешается вести передачи в
полосе 8025-8400 МГц. (ВКР-97)
5.464   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.465   В службе космических исследований использование полосы
8400-8450 МГц ограничивается дальним космосом.
5.466   Другая категория службы: в Израиле, Сингапуре и Шри-Ланке
распределение полосы 8400-8500 МГц службе космических
исследований произведено на вторичной основе (см.п.5.32).
(ВКР-03)
5.467   (ИСКЛ ВКР-03)
5.468   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Бангладеш, Бруней-Даруссалам, Бурунди, Камеруне, Китае,
Республике Конго, Коста-Рике, Египте, Объединенных Арабских
Эмиратах, Габоне, Гайане, Индонезии, Исламской Республике
Иран, Ираке, Ливийской Арабской Джамахирии, Ямайке, Иордании,
Кении, Кувейте, Ливане, Малайзии, Мали, Марокко, Мавритании,
Непале, Нигерии, Омане, Пакистане, Катаре, Сирийской Арабской
Республике, Корейской Народно-Демократической Республике,
Сенегале, Сингапуре, Сомали, Свазиленде, Танзании, Чаде,

және Йеменде 8500-8750 МГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген
және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-03)
5.469 Қосымша таратылу: Армения, Әзербайжан, Беларусь,
Болгария, Грузия, Венгрия, Қазақстан, Литва, Молдава,
Моңғолия, Өзбекстан, Польша, Қырғызстан, Словакия, Чех
Республикасы, Румыния, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан
және Украинада 800-870 МГц жолағы, сондай-ақ, құрылықтағы
жылжымалы және радионавигациялық қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-03)
5.469А 8550-8650 МГц жолағында жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыш зерттеулер қызметіне (белсенді)
станциялары радиолокациялық қызмет станцияларына зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс немесе олардың пайдалануын және
дамуын шектемеуі тиіс. (ДРК-97)
5.470 8750-8850 МГц жолағын әуедегі радионавигациялық қызметте
пайдалану әулік кемелердің борттарына орналасқан, Допплер
эффектісін 8800 МГц орта жиілікте пайдаланатын
навигациалық аппаратурамен шектеледі.
5.471 Қосымша таратылу: Алжир, Германия, Бахрейн, Бельгия,
Қытай, Біріккен Араб Эмираттары, Франция, Греция,
Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Ливия, Нидерланд,
Катар және Суданда 8825-8850 МГц және 9000-9200 МГц
жолақтары, сондай-ақ, теңіздегі радионавигациялық
қызметке жағалық радарлармен пайдалануға бірінші реттік
негізге таратылған. (ДРК-07)
5.472 8850-9000 МГц және 9200-9225 МГц жолақтарын теңіздегі
радионавигациялық қызмет жағалық радарларының
пайдалануымен шектеледі.
5.473 Қосымша таратылу: Армения, Австрия, Әзербайжан, Беларусь,
Куба, Ресей, Грузия, Венгрия, Моңғолия, Өзбекстан,
Польша, Қырғызстан, Румыния, Тәжікстан, Түрікменстан және
Украинада 8850-9000 МГц және 9200-9300 МГц жолақтары,
сондай-ақ, радионавигациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.473А 9000-9200 МГц жиілік жолағында жұмыс жасайтын
радиолокациялық қызмет станциялары п. 5.337 анықталған
радионавигациялық қызмет жүйелеріне немесе п. 5.471
тізімделген мемлекеттерде бірінші реттік негізде бөлінген
теңіздегі радионавигациялық радарларға зиянды кедергілер
тудырмауы тиіс және олардан қорғаныс талап етпеуі керек.
(ДРК-07).
5.474 9200-9500 МГц жолағында, ХЭҮ-Р Ұсыныстары (сонымен қатар
31 Бабын қара) міндетті түрде есепке алынса, іздеу және
құтқару ретрансляторларын (SART) пайдалануға болады.
5.475 9300-9500 МГц жолағын әуедегі радионавигациялық қызметке
пайдалану әуедегі кемелердің бортында орналасқан
метеорологиялық радарларымен және жер бетінде орналасқан
радарлармен шектеледі. Сонымен қатар, 9300-9500 МГц
жолағында, теңіздегі радионавигациялық қызметке зиянды
кедергілер тудырмаған жағдайда, әуедегі радионавигациялық
қызметтің жер бетінде орналасқан радиолокациялық
маяктарына да жұмыс істеуге болады 9300-9500 МГц.
(ДРК-07).
5.475А 9000-9200 МГц жолағында радиолокациялық қызметте жұмыс
атқаратын станциялар, әуедегі радионавигациялық қызметте
жұмыс атқаратын, 5.337 п. анықталған жүйелерге немесе
5.471 п. келтірілген елдердегі осы жолақта бірінші реттік
негізде, радионавигациялық қызметте жұмыс атқаратын,
радарларға зиянды кедергілер тудырмауы тиіс, немесе
олардан қорғаныс талап етпеуі тиіс. (ДРК-07).
5.475В 9300-9500 МГц жолағында радиолокациялық қызметте
жұмыс атқаратын станциялар, байланыс Регламентіне сәйкес
радионавигациялық қызметте жұмыс атқаратын радарларға
зиянды кедергілер тудырмауы тиіс, немесе олардан қорғаныс
талап етпеуі тиіс.
Метеорологиялық мақсатта қолданылатын, жер үсті
радарларының, радиолокациялық қызметтің басқа
қолданыстарына қарағанда басымдылығы бар. (ДРК-07).
(АDD).

Того, Тунисе и Йемене полоса 8500-8750 МГц распределена также
фиксированной и подвижной службам на первичной основе.
(ВКР-03)
5.469   Дополнительное распределение: в Армении, Азербайджане,
Беларуси, Российской Федерации, Грузии, Венгрии, Литве,
Молдове, Монголии, Узбекистане, Польше, Кыргызстане, Чешской
Республике, Румынии, Таджикистане, Туркменистане и Украине
полоса 8500-8750 МГц распределена также сухопутной подвижной
и радионавигационной службам на первичной основе. (ВКР-03)
5.469А  В полосе 8550-8650 МГц станции спутниковой службы
исследования Земли (активной) и службы космических
исследований (активной) не должны создавать вредных помех
станциям радиолокационной службы или ограничивать их
использование и развитие. (ВКР-97)
5.470   Использование полосы 8750-8850 МГц воздушной
радионавигационной службой ограничено находящейся на борту
воздушных судов навигационной аппаратурой, использующей
эффект Доплера, на средней частоте 8800 МГц.
5.471   Дополнительное распределение: в Алжире, Германии, Бахрейне,
Бельгии, Китае, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах,
Франции, Греции, Индонезии, Исламской Республике Иран,
Ливийской Арабской Джамахирии, Нидерландах, Катаре и Судане
полосы 8825-8850 МГц и 9000-9200 МГц распределены также
морской радионавигационной службе на первичной основе только
для использования береговыми радарами. (ВКР-07)
5.472   В полосах 8850-9000 МГц и 9200-9225 МГц морская
радионавигационная служба ограничена использованием береговых
радаров.
5.473   Дополнительное распределение: в Армении, Австрии,
Азербайджане, Беларуси, Кубе, Российской Федерации, Грузии,
Венгрии, Монголии, Узбекистане, Польше, Кыргызстане, Румынии,
Таджикистане, Туркменистане и Украине полосы 8850-9000 МГц и
9200-9300 МГц распределены также радионавигационной службе на
первичной основе. (ВКР-07)
5.473А  Станции, работающие в радиолокационной службе в полосе
9000-9200 МГц, не должны создавать вредных помех определенным
в п.5.337 системам, работающим в воздушной радионавигационной
службе, или радарам, работающим в морской радионавигационной
службе в этой полосе на первичной основе в странах,
перечисленных в п.5.471, или требовать защиты от этих систем.
(ВКР-07)
5.474   В полосе 9200-9500 МГц могут использоваться ретрансляторы
поиска и спасания (SART) с должным учетом соответствующей
Рекомендации МСЭ-R (см. также Статью 31).
5.475   Использование полосы 9300-9500 МГц воздушной
радионавигационной службой ограничивается находящимися на
борту воздушных судов метеорологическими радарами и
наземными радарами. Кроме того, в полосе 9300-9320 МГц
разрешается работать наземным радиолокационным маякам
воздушной радионавигационной службы, при условии что они не
будут причинять вредных помех морской радионавигационной
службе. (ВКР-07)
5.475А  Использование полосы частот 9300-9500 МГц спутниковой службой
исследования Земли (активной) и службой космических
исследований (активной) ограничивается системами, для которых
необходима ширина полосы более 300 МГц и работа которых не
может быть полностью обеспечена в пределах полосы 9500-9800
МГц. (ВКР-07)
5.475В  Станции, работающие в радиолокационной службе в полосе
9300-9500 МГц, не должны создавать вредных помех радарам,
работающим в радионавигационной службе, в соответствии с
Регламентом радиосвязи, или требовать от них защиты. Наземные
радары, используемые для метеорологических целей, имеют
приоритет перед другими видами использованиями в
радиолокационной службе. (ВКР-07)

5.476 Шығарып тасталынған.
5.476А 9300-9800 МГц жолағында Жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыштық зерттеу қызметіне пайдалану
радионвигациялық және радиолокациялық қызмет
станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы тиіс және
олардан қорғаныс талап етпеуі тиіс. (ДРК-07)
5.477 Қызметінің басқа категориясы: Алжир, Сауд Арабиясы,
Бахрейн, Бангладеш, Бруней-Даруссалам Камерун, Египет,
Біріккен Араб Эмираттары, Эритрея, Эфиопия, Гайаня,
Индия, Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Ирак, Ямайка,
Жапония, Иордания, Кувейт, Ливан, Либерия, Малайзия,
Нигерия, Оман Пәкістан, Катар, Сирия Араб Республикасы,
Корей Халық-Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали,
Судан, Тринидад пен Тобаго және Йеменеде тіркелген
қызметке тарату 9800-10000 МГц жолағында бірінші реттік
негізде атқарылған (5.33 п.қара). (ДРК-07)
5.478 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Моңғолия, Қырғызстан,
Румыния, Түрікменстан және Украинда 9800-10000 МГц
жолағы радионавигациялық қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (ДРК-07)
5.478А 9800-9900 МГц жолағында Жерсеріктік Жерді
зерттеу (белсенді) қызметі және ғарыш зерттеу қызметі
(белсенді) станцияларының қолдануы, 9300-9800 МГц
жолағында түгел орналаса алмайтын жолақ ені 500 МГц-тен
жоғары болып келетін жүйелермен шектеледі. (ДРК-07)
5.478В 9800-9900 МГц жолағында Жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) қызметі және ғарыштық зерттеу қызметі
(белсенді) станциялары, осы жолақ екінші реттік негізде
бөлінген, тіркелген қызмет станцияларына зиянды
кедергілер тудырмауы немесе олардан қорғаныс талап етпеуі
тиіс. (ДРК-07)
5.479 9975-10 025 МГц жолағы, сондай-ақ, жерсеріктік
метеорологиялық қызметке, метеорологиялық радарлармен
пайдалануға екінші реттік негізде бөлінген
5.480 Қосымша таратылу: Аргентина, Бразилия, Чили, Коста-Рика,
Куба, Сальвадор, Эквадор, Гватемала, Гондурас, Мексика,
Парагвай, Нидерланд Антиль аралдары Перу және Уругвайда
10-10,45 ГТц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы
қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07).
5.481 Қосымша таратылу: Германия, Ангола, Бразилия, Қытай,
Коста-Рика, Кот-д'Ивуар, Сальвадор, Эквадор, Испания,
Гватемал, Венгрия, Жапония, Кения, Марокко, Нигерия,
Оман, Өзбекстан, Парагвай, Перу, Корей
Халық-Демократиялық Республикасы, Румыния, Танзания,
Таиланд және Уругвайда 10,45-10,5 ГТц жолағы, сондай-ақ,
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07).

5.476   Исключен.
5.476А  В полосе 9300-9800 МГц станции спутниковой службы
исследования Земли (активной) и службы космических
исследований (активной) не должны создавать вредных помех
станциям радионавигационной и радиолокационной служб или
требовать защиты от этих систем. (ВКР-07)
5.477   Другая категория службы: в Алжире, Саудовской Аравии,
Бахрейне, Бангладеш, Бруней-Даруссаламе, Камеруне, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее, Эфиопии, Гайане,
Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Ираке, Ямайке,
Японии, Иордании, Кувейте, Ливане, Либерии, Малайзии,
Нигерии, Омане, Пакистане, Катаре, Сирийской Арабской
Республике, Корейской Народно-Демократической Республике,
Сингапуре, Сомали, Судане, Тринидаде и Тобаго и Йемене
распределение полосы 9800-10 000 МГц фиксированной службе
произведено на первичной основе (см.п.5.33). (ВКР-07)
5.478   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Монголии,
Кыргызстане, Румынии, Туркменистане и Украине полоса
9800-10 000 МГц распределена также радионавигационной службе
на первичной основе. (ВКР-07)
5.478А  Использование полосы 9800-9900 МГц спутниковой службой
исследования Земли (активной) и службой космических
исследований (активной) ограничивается системами, требующими
необходимую ширину полосы более 500 МГц, которая не может
быть полностью размещена в пределах полосы 9300-9800 МГц.
5.478В  В полосе 9800-9900 МГц станции спутниковой службы
исследования Земли (активной) и службы космических
исследований (активной) не должны причинять вредные помехи
станциям фиксированной службы, которым эта полоса
распределена на вторичной основе, или требовать защиты от
них.
5.479   Полоса 9975-10 025 МГц распределена также метеорологической
спутниковой службе на вторичной основе для использования
метеорологическими радарами.
5.480   Дополнительное распределение: в Аргентине, Бразилии, Чили,
Коста-Рике, Кубе, Сальвадоре, Эквадоре, Гватемале, Гондурасе,
Мексике, Парагвае, Нидерландских Антильских островах, Перу и
Уругвае полоса 10-10,45 ГГц распределена также фиксированной
и подвижной службам на первичной основе. В Венесуэле полоса
10-10,45 ГГц распределена также фиксированной службе на
первичной основе. (ВКР-07)
5.481   Дополнительное распределение: в Германии, Анголе, Бразилии,
Китае, Коста-Рике, Кот-д'Ивуаре, Сальвадоре, Эквадоре,
Испании, Гватемале, Венгрии, Японии, Кении, Марокко, Нигерии,
Омане, Узбекистане, Парагвае, Перу, Корейской
Народно-Демократической Республике, Румынии, Танзании,
Таиланде и Уругвае полоса 10,45-10,5 ГГц распределена также
фиксированной и подвижной службам на первичной основе.
(ВКР-07)

5.482 10,6-10,68 ГТц жолағында тіркелген және жылжымалы қызмет
стацияларының, әуедегі жылжымалыны қоспағанда, 10,6-10,68
ГТц жолағындағы антеннаға келтірілген қуат 3 дБВт-тан
аспауы керек. Бұл шектеулерді, п. 9.21. Бабы бойынша
келісім алған жағдайда, көтеруге болады. Бірақ, Алжир,
Сауд Арабиясы, Армения, Әзербайжан, Бахрейн, Бангладеш,
Беларусь, Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Грузия,
Индия, Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Ирак, Ливия
Араб Джамахириясы, Иордания, Қазақстан, Кувейт, Ливан,
Марокко, Мавритания, Молдова, Нигерия, Оман, Өзбекстан,
Пәкістан, Филиппины, Катар, Сирия Араб Республикасы,
Қырғызстан, Сингапур, Тәджікстан, Тунис, Түрікменстан
және Вьетнамда тіркелген және жылжымалы қызметтерге,
әуедегі жылжымалы қызметті қоспағандағы қойылған бұл
шектеліс қолданылмайды. (ДРК-07).
5.482А 10,6-10,68 ГТц жолағын Жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді емес) қызметі және тіркелген және жылжымалы,
әуедегі жылжымалыны қоспағанда, қызметімен бірге қолдану
барысында 751 (ДРК-07) Қарары пайдаланылады. (ДРК-07)
5.483 Қосымша таратылу: Сауд Аравиясы, Армения,
Әзербайжан, Бахрейн, Беларусь, Қытай, Колумбия, Корея
Республикасы, Коста-Рика, Египет, Біріккен Араб
Эмираттары, Грузия, Иран Ислам Республикасы, Ирак,
Израиль, Иордания, Қазақстан, Кувейт, Ливан, Моңғолия,
Катар, Қырғызстан, Корея Халық-Демократиялық
Республикасы, Румыния, Тәжікстан, Түрікменстан және
Иеменде 10,68-10,7 ГТц жолағы сонда-ақ тіркелген және
жылжымалы қызметке, әуедегі жылжымалыны қоспағанда,
бірінші реттік негізде бөлінген. Мұндай пайдаланым 1995
жылдың 1 қаңтарына дейін пайдалануға қосылған
қондырғылармен шектеледі. (ДРК-07)
5.484 1-ауданда 10,7-11,7 ГТц жолағын тіркелген жерсеріктік
қызметке (Жер-ғарыш) пайдалану жерсеріктік радиохабар
қызметінің фидер жолдарымен шектеледі.
5.484А 10,95-11,2 ГГц (ғарыш-Жер), 11,45-11,7 ГГц (ғарыш-Жер),
11,7-12,2 ГТц (ғарыш-Жер) 2-ауданда, 12,2-12,75 ГТц
(ғарыш-Жер) 3-ауданда, 12,5-12,75 ГГц (ғарыш-Жер)
1-ауданда, 13,75-14,5 ГГц (Жер-ғарыш), 17,8-18,6 ГТц
(ғарыш-Жер), 19,7-20,2 ГТц (ғарыш-Жер), 27,5-28,6 ГГц
(Жер-ғарыш), 29,5-30 ГТц (Жер-ғарыш) жолақтарында
тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес
жерсеріктік жүйелері п. 9.12. ережелері орындаған
жағдайда, басқа тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық емес жерсеріктік жүйелерімен үйлестіру
жүргізу үшін қолданылады. тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық емес жерсеріктік жүйелері, байланыс
Регламентіне сәйкес жұмыс атқаратын, Бюроға үйлестіру
немесе өтініш берген уақытына байланыссыз, тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационарлық жерсеріктік
жүйелерінен, қорғаныс талап етпеуі тиіс. Тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелеріне және үйлестіру жайлы және өтініш берілгені

5.482   В полосе 10,6-10,68 ГГц мощность, подводимая к антенне
станций фиксированной и подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, служб, не должна превышать -3 дБВт. Эти пределы
могут быть превышены при условии получения согласия в
соответствии с п.9.21. Однако в Алжире, Саудовской Аравии,
Армении, Азербайджане, Бахрейне, Бангладеш, Беларуси, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Грузии, Индии, Индонезии,
Исламской Республике Иран, Ираке, Ливийской Арабской
Джамахирии, Иордании, Казахстане, Кувейте, Ливане, Марокко,
Мавритании, Молдове, Нигерии, Омане, Узбекистане, Пакистане,
Филиппинах, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Кыргызстане, Сингапуре, Таджикистане, Тунисе, Туркменистане и
Вьетнаме это ограничение, налагаемое на фиксированную и
подвижную, за Исключением воздушной подвижной, службы, не
применяется. (ВКР-07)
5.482А  В отношении совместного использования полосы 10,6-10,68 ГГц
спутниковой службой исследования Земли (пассивной) и
фиксированной и подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службами применяется Резолюция 751 (ВКР-07).
(ВКР-07)
5.483   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Бахрейне, Беларуси, Китае, Колумбии, Республике
Корея, Коста-Рике, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах,
Грузии, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Иордании,
Казахстане, Кувейте, Ливане, Монголии, Катаре, Кыргызстане,
Корейской Народно-Демократической Республике, Румынии,
Таджикистане, Туркменистане и Йемене полоса 10,68-10,7 ГГц
распределена также фиксированной и подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. Такое
использование ограничено оборудованием, находившимся в
эксплуатации на 1 января 1985 года. (ВКР-07)
5.484   В Районе 1 использование полосы 10,7-11,7 ГГц фиксированной
спутниковой службой (Земля-космос) ограничивается фидерными
линиями для радиовещательной спутниковой службы.
5.484А  Полосы 10,95-11,2 ГГц (космос-Земля), 11,45-11,7 ГГц
(космос-Земля), 11,7-12,2 ГГц (космос-Земля) в Районе 2,
12,2-12,75 ГГц (космос-Земля) в Районе 3, 12,5-12,75 ГГц
(космос-Земля) в Районе 1, 13,75-14,5 ГГц (Земля-космос),
17,8-18,6 ГГц (космос-Земля), 19,7-20,2 ГГц (космос-Земля),
27,5-28,6 ГГц (Земля-космос), 29,5-30 ГГц (Земля-космос)
могут использоваться негеостационарной спутниковой системой
фиксированной спутниковой службы при условии выполнения
положений п.9.12 для координации с другими
негеостационарными спутниковыми системами фиксированной
спутниковой службы. Негеостационарные спутниковые системы
фиксированной спутниковой службы не должны требовать защиты
от геостационарных спутниковых сетей фиксированной
спутниковой службы, работающих в соответствии с Регламентом
радиосвязи, независимо от даты поступления в Бюро полной
информации для координации или заявления, в зависимости от
случая, для негеостационарных спутниковых систем
фиксированной спутниковой службы, а также полной информации
для координации или заявления, в зависимости от случая, для

туралы толық ақпараттарына байланысты, бұл жағдайда 5.43А
п. қолданылмайды. Тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық емес жерсеріктік жүйелері жоғарыда
көрсетілген жолақтарда, олардың жұмыс атқару кезеңінде,
кез келген тиімсіз кедергілерді болдырмайтын жағдайда
жұмыс атқара алады. (ДРК-2000)
5.485 2-ауданда 11,7-12,2 ГГц жолағанда тіркелген жерсеріктік
қызметтің ғарыш станциясындағы ретранслятор жерсеріктік
радиохабар таратуды қосымша пайдалануына болады, егер
мұндай таратуларда бір теледидар арнасындағы максимал
э.и.с.қ. 53 дБВт-тан аспаса және үлкен кедергілер
тудырмай немесе тіркелген жерсеріктік қызметтің
үйлестірілген жиілік тағайындауларынан үлкен қорғанысты
талап етпесе. Ғарыш қызметтерді алатын болсақ, онда бұл
жиіліктер жолағы негізінен тіркелген жерсеріктік
қызметтерге пайдаланулары керек.
5.486 Қызметтің басқа категориясы: Мексика мен Америка Құрама
Штатарында тіркелген қызметке үлестіріу 11,7-12,1 ГТц
жолағында екінші реттік негізде атқарылған. (5.32 п.
қара).
5.487 1 және 3-аудандарында 11,7-12,5 ГГц жолақта, тіркелген,
тіркелген жерсеріктік, жылжымалы, әуедегі жылжымалыны
қоспағанда, және радиохабар қызметі өздеріне бөлінген
жиілік жолақтарында, 30 Қосымшасының ережелеріне сәйкес
жұмыс істейтін жерсеріктік радиохабар қызметінің
станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. (ДРК-03)
5.487А Қосымша таратылу: 11,7-12,5 ГТц жолағы 1-ауданда,
12,2-12,7 ГТц жолағы 2-ауданда және 11,7-12,2 ГТц жолағы
3-ауданда тіркелген жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер)
бірінші реттік негізде бөлінген; олардың қолданысы
геостационарлық емес жүйелермен шектеледі, және тіркелген
жерсеріктік қызметінің геостационарлық емес жүйелерімен
үйлестіру жұмысы барысында 9.12 п. ережелері қолданылады.
Тіркелген жерсеріктік қызметінің геостационарлық емес
жүйелері, радиобайланыс Регламентіне сәйкес жұмыс
атқаратын, Бюроға түскен үйлестіру жайлы немесе өтініш
беруі жайлы ақпаратқа байланыссыз, радиохабар тарату
жерсеріктік қызметінің геостационарлық жерсеріктік
желілерінен қорғаныс талап етпеуі тиіс, 5.43А п.
ережелері тіркелген жерсеріктік қызметінің
геостационарлық емес жүйелері және үйлестіру туралы және
өтініш беру туралы толық ақпарат және геостационарлық
жерсеріктік желілер үшін қолданылмайды. Тіркелген
жерсеріктік қызметінің геостационарлық емес жүйелері
жоғарыда көрсетілген жолақтарда, кез келген болар болмас
зиянды кедергілер, тез арада жойылатын жағдайда жұмыс
атқаруы тиіс. (ДРК-03).
5.488 11,7-12,2 ГТц жолағы, 2-ауданда, 1, 2 және 3-ауданда жер
үсті қызметтері станцияларымен үйлестіруге қатысты 9.14
п. шарттары орындалған жағдайда, тіркелген жерсеріктік
қызметінің геостационарлық жерсеріктік жүйелерімен

геостационарных спутниковых сетей, при этом п.5.43А не
применяется. Негеостационарные спутниковые системы
фиксированной спутниковой службы в вышеуказанных полосах
частот должны работать при условии быстрого устранения любой
неприемлемой помехи, которая может возникнуть во время их
работы. (ВКР-2000).
5.485   В Районе 2 в полосе 11,7-12,2 ГГц ретрансляторы на
космических станциях фиксированной спутниковой службы могут
дополнительно использоваться для передач радиовещательной
спутниковой службы, при условии что такие передачи не будут
иметь максимальную э.и.и.м. больше 53 дБВт на один
телевизионный канал и не будут причинять больших помех или
требовать большей защиты, чем скоординированные частотные
присвоения, фиксированной спутниковой службы. Что касается
космических служб, то эта полоса должна использоваться в
основном для фиксированной спутниковой службы.
5.486   Другая категория службы: в Мексике и Соединенных Штатах
Америки распределение фиксированной службе в полосе 11,7-12,1
ГГц произведено на вторичной основе (см.п.5.32).
5.487   В полосе 11,7-12,5 ГГц в Районах 1 и 3 фиксированная,
фиксированная спутниковая, подвижная, за Исключением
воздушной подвижной, и радиовещательная службы в
распределенных им соответствующих полосах частот не должны
создавать вредных помех станциям радиовещательной спутниковой
службы, работающим в соответствии с Планом для Районов 1 и 3,
содержащимся в Приложении 30, или требовать защиты от них.
(ВКР-03)
5.487А  Дополнительное распределение: полоса 11,7-12,5 ГГц в Районе
1, полоса 12,2-12,7 ГГц в Районе 2 и полоса 11,7-12,2 ГГц в
Районе 3 распределены также фиксированной спутниковой службе
(космос-Земля) на первичной основе; их использование
ограничено негеостационарными системами, и к ним применяются
положения п.9.12 в отношении координации с другими
негеостационарными спутниковыми системами фиксированной
спутниковой службы. Негеостационарные спутниковые системы
фиксированной спутниковой службы не должны требовать защиты
от геостационарных спутниковых сетей радиовещательной
спутниковой службы, работающих в соответствии с Регламентом
радиосвязи, независимо от даты поступления в Бюро полной
информации для координации или заявления, соответственно, для
негеостационарных спутниковых систем фиксированной
спутниковой службы и полной информации для координации или
заявления, соответственно, для геостационарных спутниковых
сетей, при этом п.5.43А не применяется. Негеостационарные
спутниковые системы фиксированной спутниковой службы в
вышеуказанных полосах частот должны работать так, чтобы любые
неприемлемые помехи, которые могут возникнуть во время их
работы, быстро устранялись. (ВКР-03)
5.488   Полоса 11,7-12,2 ГГц может использоваться геостационарными
спутниковыми сетями фиксированной спутниковой службы в
Районе 2 при условии применения положений п.9.14 в отношении
координации со станциями наземных служб в Районах 1, 2 и 3. В

қолдана алады. 12,2-12,7 ГГц жолағының жер серіктік
радиохабар тарату қызметіне 2-ауданда қолдануы туралы 30
Қосымшаны қара. (ДРК-03)
5.489 Қосымша таратылу: Перуде 12,1-12,2 ГГц жолағы сондай-ақ,
тіркелген қызметке бірінші реттік негізде бөлінген.
5.490 2-ауданда 12,2-12,7 ГГц жолақта, жұмыста бар және болашақ
жер бетіндегі қызметтердің радиобайланысы, 30
Қосымшасында келтірілген, 2-ауданға арналған жерсеріктік
радиохабар жоспарларына сәйкес жұмыс істейтін ғарыш
қызметтеріне зиянды кедергілер тудырмауы тиіс.
5.491 (Шығарып тасталынған ВКР-03)
5.492 30 Қосымшасындағы аймақтық Жоспарға сәйкес немесе 30
Қосымшада 1 және 3-аудандар үшін Тізімге қосылған,
жерсеріктік радиохабар станцияларына тағайындаулар
жасағанда, олар, егер мұндай таратулар үлкен кедергілер
тудырмай немесе осы Жоспарға немесе осы Тізімге сәйкес
жұмыс істейтін жерсеріктік радиохабар таратуларынан артық
қорғанысты талап етпесе, тіркелген жерсеріктік қызметке
де (ғарыш-Жер) пайдалануы мүмкін. Ғарыш қызметтерді
алатын болсақ, онда бұл жиіліктер жолағы негізінен
жерсеріктік радиохабар қызметтеріне пайдалануы керек.
(ВКР-2000)
5.493 3-ауданда жерсеріктік радиохабар қызметінің 12,5-12.75
ГГц жолагында қуат ағынының тығыздығы барлық жағдайларда
және қызмет аймағының аумағындағы барлық модуляция
түрлерінде -111 дБ(Вт/(м 2 -27 МГц))-тен аспайтын шамамен
шектеледі. (ДРК-97)
5.494 Қосымша таратылу: Алжир, Ангола, Сауд Арабиясы, Бахрейн,
Камерун, Орталық Африка Республикасы, Конго, Кот-д'Ивуар,
Египет; Біріккен Араб Эмираттары, Эритерия, Эфиопия,
Габона, Гана, Гвинея, Ирак, Израиль, Ливия Араб
Джамахириясы, Иордания, Кувейт, Ливан, Мадагаскар, Мали,
Марокко, Моңғолия, Нигерия, Катар, Сирия Араб Республика,
Демократическая Республика Конго, Сомали, Судан. Чад,
Того және Йеменде 12,5-12,75 ГГц жолағы, сондай-ақ,
тіркелген және жылжымалы қызметтерге, жылжымалы әуедегі
қызметті қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-03).
5.495 Қосымша таратылу: Босния және Герцеговина, Франция,
Греция, Лихтенштейне Монако, Черногория, Уганда, Румыния,
Сербия, Швейцария, Танзания және Тунисте 12,5-12,75 ГТц
жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге,
жылжымалы әуедегі қызметті қоспағанда, екінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-07).
5.496 Қосымша таратылу: Австрия, Әзербайжан, Қырғызстан және
Түрікменстанда 12,5-12,75 ГГц жолағы сондай-ақ, тіркелген
және жылжымалы қызметтерге, жылжымалы әуедегі қызметті
қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген. Бірақ бұл
қызметтердің станциялары тіркелген жерсеріктік
қызметтердің 1-ауданда орналасқан басқа елдердегі, бұл
ескертпеде көрсетілмеген, жерде орналасқан станцияларына
зиянды кедергілер тудырмауы тиіс. Бұл жерде орналасқан
станцияларды осы ескертпеде көрсетілген, тіркелген және
жылжымалы қызметтермен үйлестірудің қажеті жоқ. Осы
ескертпеде аталған елдер территорияларында қуат ағынының
тығыздығын Жер бетінде шектеу тіркелген жерсеріктік

отношении использования полосы 12,2-12,7 ГГц радиовещательной
спутниковой службой в Районе 2 см. Приложение 30. (ВКР-03)
5.489   Дополнительное распределение: в Перу полоса 12,1-12,2 ГГц
распределена также фиксированной службе на первичной основе.
5.490   В Районе 2 в полосе 12,2-12,7 ГГц существующие и будущие
наземные службы радиосвязи не должны причинять вредных помех
космическим службам, работающим в соответствии с Планом
спутникового радиовещания для Района 2, содержащимся в
Приложении 30.
5.491   (ИСКЛ ВКР-03)
5.492   Присвоения станциям радиовещательной спутниковой службы,
соответствующие определенному региональному Плану или
включенные в Список для Районов 1 и 3 в Приложении 30, могут
также использоваться для передач в фиксированной спутниковой
службе (космос-Земля), при условии что такие передачи не
создают больших помех и не требуют большей защиты от помех,
чем передачи радиовещательной спутниковой службы, работающей
согласно этому Плану или Списку, соответственно. (ВКР-2000).
5.493   Радиовещательная спутниковая служба в полосе 12,5-12,75 ГГц в
Районе 3 ограничивается плотностью потока мощности, не
превышающей -111 дБ(Вт/(м 2 . 27 МГц)) на границе зоны
обслуживания при всех условиях и методах модуляции. (ВКР-97)
5.494   Дополнительное распределение: в Алжире, Анголе, Саудовской
Аравии, Бахрейне, Камеруне, Центральноафриканской Республике,
Республике Конго, Кот-д'Ивуаре, Египте, Объединенных Арабских
Эмиратах, Эритрее, Эфиопии, Габоне, Гане, Гвинее, Ираке,
Израиле, Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Кувейте,
Ливане, Мадагаскаре, Мали, Марокко, Монголии, Нигерии,
Катаре, Сирийской Арабской Республике, Демократической
Республике Конго, Сомали, Судане, Чаде, Того и Йемене полоса
12,5-12,75 ГГц распределена также фиксированной и подвижной,
за Исключением воздушной подвижной, службам на первичной
основе. (ВКР-03)
5.495   Дополнительное распределение: в Боснии и Герцеговине,
Франции, Греции, Лихтенштейне, Монако, Черногории, Уганде,
Румынии, Сербии, Швейцарии, Танзании и Тунисе полоса
12,5-12,75 ГГц распределена также фиксированной и подвижной,
за Исключением воздушной подвижной, службам на вторичной
основе. (ВКР-07)
5.496   Дополнительное распределение: в Австрии, Азербайджане,
Кыргызстане и Туркменистане полоса 12,5-12,75 ГГц
распределена также фиксированной и подвижной, за Исключением
воздушной подвижной, службам на первичной основе. Однако
станции этих служб не должны создавать вредных помех земным
станциям фиксированной спутниковой службы в странах Района 1,
которые не указаны в настоящем примечании. Координация этих
земных станций со станциями фиксированной и подвижной служб
перечисленных в данном примечании стран не требуется. На
территории упомянутых в данном примечании стран должны
применяться ограничения плотности потока мощности у

қызметте 21 Бабы 21-4 Кестесі бойынша орындалуы тиіс.
(ДРК-2000)
5.497 13,25-13,4 ГГц жолағын әуедегі радионавигациялық қызметте
пайдалану Доплер эффектісін пайдаланатын навигациялық
аппаратураларымен шектеледі.
5.498 Пайдаланылмайды.
5.498А 13,25-13,4 ГТц жолағындағы жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыш зерттеу (белсенді) қызметтері
зиянды кедергілер тудырмауы керек және әуедегі
радионавигациялық қызметтің пайдалануына және дамуына
кедергі жасамауы тиіс. (ДРК-97)
5.499 Қосымша таратылу: Бангладеш, Индия және Пәкістанда
13,25-14 ГГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген қызметке,
бірінші реттік негізде бөлінген.
5.500 Қосымша таратылу: Алжир, Ангола, Сауд Арабиясы, Бахрейн,
Бруней-Даруссалам, Камерун, Египет, Біріккен Араб
Эмираттары, Габоне Индонезия, Иран Ислам Республикасы,
Ирак, Израиль, Иордания, Кувейт, Ливан, Мадагаскар,
Малайзия, Мали, Мальта, Марокко, Мавритания, Нигерия,
Пәкістан, Катар, Сирия Араб Республикасы, Сингапур,
Судан, Чад және Тунисте 13,4-14 ГТц жолағы, сондай-ақ,
тіркелген және жылжымалы қызметке, бірінші реттік негізде
бөлінген (ВКР-03)
5.501 Қосымша таратылу: Әзербайжан, Венгрия, Жапония, Моңғолия,
Қырғызстан, Румыния және Түрікменстанда 13,4-14 ГГц
жолағы, сондай-ақ, радионавигациялық қызметке, бірінші
реттік негізде бөлінген (ДРК-07)
5.501А 13,4-13,75 ГГц жолағын ғарыш зерттеу қызметтеріне
бірінші реттік негізде бөлу ғарыш белсенді датчиктермен
шектеледі. Жолақты ғарыш зерттеу қызметтеріне басқаша
пайдалану екінші реттік негізде орындалады. (ВКР-97)
5.501В 13,4-13,75 ГГц жолағындағы жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыш зерттеу (белсенді) қызметтері
радиолокациялық қызметтің пайдалануына зиянды кедергілер
тудырмауы керек және дамуына кедергі жасамауы тиіс.
(ВКР-97)
5.502 13,75-14 ГГц жолағында тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық жүйесінің жер станцияларының антеннасының
минимальды диаметрі 1,2 м, тіркелген жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жүйесінің жер
станцияларының антеннасы - 4,5 м болуы керек. Бұдан басқа
радиолокациялық немесе радионавигациялық станцияларының
э.и.с.қ. бір секундтағы орташа мәні 2 о -тан жоғары
бұрыштарда 59 дБВт-тан, кіші бұрыштарда - 65 дБВт-тан
аспауы керек.
Тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық жүйесінің
антенна диаметрі 4,5 м-лік жер станцияларын іске қосу
алдында, әкімшіліктер, осы жер станциясы тудыратын қуат
ағынының тығыздығы мына шамадан аспауы керек:

поверхности Земли, указанные в Таблице 21-4 Статьи 21 для
фиксированной спутниковой службы. (ВКР-2000).
5.497   Использование полосы 13,25-13,4 ГГц воздушной
радионавигационной службой ограничивается навигационной
аппаратурой, использующей эффект Доплера.
5.498   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.498А  Спутниковая служба исследования Земли (активная) и служба
космических исследований (активная), работающие в полосе
13,25-13,4 ГГц, не должны создавать вредных помех воздушной
радионавигационной службе или ограничивать ее использование и
развитие. (ВКР-97)
5.499   Дополнительное распределение: в Бангладеш, Индии и Пакистане
полоса 13,25-14 ГГц распределена также фиксированной службе
на первичной основе.
5.500   Дополнительное распределение: в Алжире, Анголе, Саудовской
Аравии, Бахрейне, Бруней-Даруссаламе, Камеруне, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Габоне, Индонезии, Исламской
Республике Иран, Ираке, Израиле, Иордании, Кувейте, Ливане,
Мадагаскаре, Малайзии, Мали, Мальте, Марокко, Мавритании,
Нигерии, Пакистане, Катаре, Сирийской Арабской Республике,
Сингапуре, Судане, Чаде и Тунисе полоса 13,4-14 ГГц
распределена также фиксированной и подвижной службам на
первичной основе. (ВКР-03)
5.501   Дополнительное распределение: в Азербайджане, Венгрии,
Японии, Монголии, Кыргызстане, Румынии и Туркменистане полоса
13,4-14 ГГц распределена также радионавигационной службе на
первичной основе. (ВКР-07)
5.501А  Распределение полосы 13,4-13,75 ГГц службе космических
исследований на первичной основе ограничено активными
датчиками на борту космических кораблей. В других случаях эта
полоса используется службой космических исследований на
вторичной основе. (ВКР-97)
5.501В  В полосе 13,4-13,75 ГГц спутниковая служба исследования Земли
(активная) и служба космических исследований (активная) не
должны создавать вредных помех радиолокационной службе или
ограничивать ее использование и развитие. (ВКР-97)
5.502   В полосе 13,75-14 ГГц земная станция геостационарной сети
фиксированной спутниковой службы должна иметь минимальный
диаметр антенны 1,2 м, а земная станция негеостационарной
системы фиксированной спутниковой службы - 4,5 м. Кроме того,
усредненная за одну секунду э.и.и.м., излучаемая станцией
радиолокационной или радионавигационной службы, не должна
превышать 59 дБВт при углах места более 2 0 и 65 дБВт - при
меньших углах. До введения в эксплуатацию в этой полосе
земной станции геостационарной спутниковой сети фиксированной
спутниковой службы с диаметром антенны менее 4,5 м
администрация должна обеспечить, чтобы плотность потока
мощности, создаваемого данной земной станцией, не превышала:

- 115 дБ(Вт/(м2 * 10 МГц)), 1% уақыт аралығында, ең
төменгі деңгейдегі теңіз бетінен 36 м биіктікте, жағалық
мемлекетпен арнайы мойындалған;
- 115 дБ(Вт/(м * 10 МГц)) 1%-тен көбірек уақыт
аралығында, жер бетінен 3 м биіктікте, осы жолақта
құрылықтық жылжымалы қызметінің радарларын қолдануға
жоспарлап отырған әкімшіліктердің шекарасында, егер алдын
ала сәйкес келісімдер алынбаған болса;
Тіркелген жерсеріктік қызметтің антенна диаметрі 4,5
м-ден үлкен немесе тең болатын жер станцияларының кез
келген сәулеленулерінің э.и.с.қ. 68 дБВт кіші немесе 85
дБВт аспауы қажет. (ВКР-03)
5.503 13,75-14 ГГц жолағында, алдын ала жариялау үшін Бюроның
1992 жылдың 31 қаңтарына дейін алған мәліметтері бойынша,
ғарыш зерттеу қызметтерінің геостационарлық ғарыш
станциялары тіркелген жерсеріктік қызмет станцияларымен
тең жұмыс істеуі керек; бұл күннен соң, ғарыш зерттеу
қызметтерінің жаңа геостационарлық ғарыш станциялары
екінші реттік негізде жұмыс істейтін болады;
алдын ала жариялау үшін Бюроның 1992 жылдың 31 қаңтарына
дейін алған мәліметтері бойынша, ғарыш зерттеу
қызметтерінің геостационарлық ғарыш станциялары бұл
жолақта жұмысын тоқтатпайынша, сәулеленулердің э.и.с.қ.
тығыздығы кез келген тіркелген жерсеріктік қызметтің жер
станцияларында 6 МГц жолақтың 13,75-14 ГГц жиіліктер
аумағында 51 дБВт-тан аспауы керек.
- геостационарлық жерсеріктік орбитадағы ғарыш станциямен
жұмыс істейтін, кез келген тіркелген жерсеріктік
қызметтің жер станцияларында 13,77-13,78 ГГц жолағында
сәулеленулердің э.и.с.қ. тығыздығы мына шамадан аспауы
керек:
і) 4,7D + 28 дБ(Вт/40 кГц), мұнда D - тіркелген
жерсеріктік қызметтің жер станциялары антеннасының
диаметрі, 1,2 м тең немесе үлкен және 4,5 м кіші;
іі) 49,2 + 20 Log(0/4,5) дБ(Вт/40 кГц), мұнда D -
тіркелген жерсеріктік қызметтің жер станциялары
антеннасының диаметрі, 4,5 м тең немесе үлкен және 31,9 м
кіші;
ііі) 66,2 дБ(Вт/40 кГц) кез келген тіркелген жерсеріктік
қызметтің жер станциялары антеннасының диаметрі 31,9 м
тең немесе үлкен;
iv) 56,2 дБ(Вт/4 кГц) кіші жолақты (жолақтың керекті
енінен 40 кГц-ке төмен) антенна диаметрі 4,5 м тіркелген
жерсеріктік қызметтің жер станциясының сәулеленулері
үшін; геостационарлық емес жерсеріктік орбитадағы ғарыш
станциямен жұмыс істейтін кез келген тіркелген
жерсеріктік қызметтің жер станциясының сәулеленудің
э.и.и.қ. тығыздығы 13,75-14 ГГц жолағында ені 6 МГц
жолақта 51 дБВт-тан аспауы қажет. Бұл жиілік жолақтарында
жауын болған жағдайда өшу орынын толтыру мақсатында,
э.и.и.қ. тығыздығын өсіру үшін, автоматикалық қуатты
реттеу қолданылады. Тіркелген жерсеріктік қызметтің ғарыш
станцияларының қуат ағынының тығыздығы, жоғарыда
көрсетілген шамаға ашық аспан кезіндегі шамаға сәйкес

-115 дБ(Вт/(м2 . 10 МГц)) в течение более 1 % времени на
высоте 36 м над уровнем моря на отметке низшего уровня, как
официально признано прибрежным государством;
-115 дБ(Вт/(м . 10 МГц)) в течение более 1 % времени на
высоте 3 м над уровнем земли на границе территории
администрации, развертывающей или планирующей развернуть в
этой полосе радары сухопутной подвижной службы, если только
ранее не было получено соответствующее согласие.
Э.и.и.м. любого излучения земных станций фиксированной
спутниковой службы при диаметре антенны больше или равном
4,5 м должна составлять не менее 68 дБВт и не должна
превышать 85 дБВт. (ВКР-03)
5.503   В полосе 13,75-14 ГГц геостационарные космические станции
службы космических исследований, относительно которых Бюро
получило информацию для предварительной публикации до
31 января 1992 г., должны работать на равной основе со
станциями фиксированной спутниковой службы; после этой даты
новые геостационарные космические станции службы космических
исследований будут работать на вторичной основе. До тех пор
пока геостационарные космические станции службы космических
исследований, относительно которых информация для
предварительной публикации была получена Бюро до 31 января
1992 г., не прекратят работу в этой полосе:
- в полосе 13,77-13,78 ГГц плотность э.и.и.м. излучений любой
земной станции фиксированной спутниковой службы, работающей с
космической станцией на геостационарной спутниковой орбите,
не должна превышать:
i) 4,7D + 28 дБ(Вт/40 кГц), где D - диаметр антенны земной
станции фиксированной спутниковой службы, равный или больше
1,2 м и меньше 4,5 м;
ii) 49,2 + 20 log(D/4,5) дБ(Вт/40 кГц), где D - диаметр
антенны земной станции фиксированной спутниковой службы,
равный или больше 4,5 м и меньше 31,9 м;
iii) 66,2 дБ(Вт/40 кГц) для любой земной станции
фиксированной спутниковой службы, диаметр антенны которой
равен или больше 31,9 м;
iv) 56,2 дБ(Вт/4 кГц) для узкополосных (менее 40 кГц
необходимой ширины полосы) излучений любой земной станции
фиксированной спутниковой службы с диаметром антенны 4,5 м
или более; плотность э.и.и.м. излучений любой земной станции
фиксированной спутниковой службы, работающей с космической
станцией на негеостационарной спутниковой орбите, не должна
превышать 51 дБВт в полосе шириной 6 МГц в диапазоне
13,772-13,778 ГГц. В этих диапазонах частот в целях
компенсации затухания в дожде может использоваться
автоматическое регулирование мощности для увеличения
плотности э.и.и.м. до такой степени, чтобы плотность потока
мощности космической станции фиксированной спутниковой службы
не превышала значения, которое получается при использовании
земной станцией э.и.и.м., соответствующей вышеуказанным
пределам в условиях ясного неба. (ВКР-03)

келгенше көтеріледі. (ДРК-03) 5.503А Шығарып тасталынған.
5.504 14-14,3 ГГц жолағын радионавигациялық қызметке пайдалану
тіркелген жерсеріктік қызметтің ғарыш станцияларын
жеткілікті қорғауды қамтамасыз ететін түрде орындалуы
керек.
5.504А 14-14,5 ГГц жолағында әуедегі ұшақтардың жер станциялары
екінші негіздегі жылжымалы жерсеріктік қызметке,
сондай-ақ тіркелген жерсеріктік қызметтің ғарыш
станцияларымен байланыста бола алады. 5.29, 5.30 және
5.31. пп. Жағдайлар қолданылады (ДРК-03).
5.504В 14-14,5 ГГц жолағында әуедегі жылжымалы жерсеріктік
қызметте жұмыс істейтін Әуедегі кемелердің жер
станциялары, Испания, Франция, Индия, Италия, Біріккен
Корольдік және Оңтүстік-Африка Республикасы
территорияларында орналасқан, радиоастрономиялық
станцияның 14,47-14,5 ГГц жолағында кез келген байқауы
тұрғысында М.1643 ХЭО - R Ұсыныстары С бөлімінің 1
Қосымшасындағы ережелерін сақтаулары қажет. (ДРК-03)
5.504С Сауд Арабиясы, Ботсван, Кот-д'Ивуар, Египет, Гвинея,
Индия, Иран Ислам Республикасы, Кувейт, Лесото, Нигерия,
Оман, Сирия Араб Республикасы және Тунис
территорияларында 14-14,25 ГГц жолағындағы, кез келген
әуедегі жылжымалы жерсеріктік қызметтің әуедегі кемесінің
жер станциясы тудыратын қуат ағынының тығыздығы М.1643
ХЭО - R Ұсыныстары С бөлімінің 1 Қосымшасында көрсетілген
шамадан аспауы қажет, қатысты әкімшілікпен
(әкімшіліктермен) басқа келісім орнатылмаған болса. Бұл
ескертудің ережелері ешқандай да әуедегі жылжымалы
жерсеріктік қызметтің міндеттерін 5.29 п. сәйкес екінші
реттік негіздегі қолданысын шектемейді. (ДРК - 03)
5.505 Алжир, Ангола, Сауд Арабиясы, Бахрейн, Ботсван,
Бруней-Даруссалам, Камерун, Қытай, Конго Республикасы,
Корея Республикасы, Египет, Біріккен Араб Эмираттары,
Габон, Гвинея, Индия, Индонезия, Иран Ислам Республикасы,
Ирак, Израиль, Япония, Иордания, Кувейт, Лесото, Ливан,
Малайзия, Мали, Марокко, Мавритания, Оман, Пәкістан,
Филиппины, Катар, Сирия Араб Республикасы, Корея
Халық-Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали,
Судан, Свазиленд, Танзания, Чаде, Вьетнам және Йеменде
14-14,3 ГГц жолағы, сондай-ақ тіркелген қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.506 14-14,5 ГГц жолағы тіркелген жерсеріктік қызметке
(ғарыш-Жер) жерсеріктік радиохабар қызметінің фидер
жолдарына, тіркелген жерсеріктік қызметтің басқа
желілермен үйлестіру шарты орындалған жағдайда
жүргізіледі. Жолақты фидер жолдарына мұндай пайдалану
Европадан шет орналасқан елдерге қор ретінде қолданылады.
5.506А 14-14,5 ГГц жолағында э.и.с.қ. шамасы 21 дБВт асатын

5.503А  (ИСКЛ ВКР-03)
5.504   Использование полосы 14-14,3 ГГц радионавигационной службой
должно осуществляться таким образом, чтобы обеспечить
достаточную защиту космическим станциям фиксированной
спутниковой службы.
5.504А  В полосе 14-14,5 ГГц земные станции воздушных судов во
вторичной воздушной подвижной спутниковой службе могут также
осуществлять связь с космическими станциями фиксированной
спутниковой службы. Применяются положения пп.5.29, 5.30 и
5.31. (ВКР-03)
5.504В  Земные станции воздушных судов, работающие в воздушной
подвижной спутниковой службе в полосе 14-14,5 ГГц, должны
соблюдать положения Части С Приложения 1 Рекомендации МСЭ-R
М.1643 в отношении любой ведущей наблюдения в полосе
14,47-14,5 ГГц радиоастрономической станции, которая
расположена на территории Испании, Франции, Индии, Италии,
Соединенного Королевства и Южно-Африканской Республики.
(ВКР-03)
5.504С  В полосе 14-14,25 ГГц плотность потока мощности, создаваемого
любой земной станцией воздушного судна воздушной подвижной
спутниковой службы на территории Саудовской Аравии, Ботсваны,
Кот-д'Ивуара, Египта, Гвинеи, Индии, Исламской Республики
Иран, Кувейта, Лесото, Нигерии, Омана, Сирийской Арабской
Республики и Туниса, не должна превышать пределов, указанных
в Части В Приложения 1 Рекомендации МСЭ-R М.1643, если только
не была достигнута конкретная договоренность об ином с
затронутой администрацией (администрациями). Положения
настоящего примечания никоим образом не ограничивают
обязанность воздушной подвижной спутниковой службы
действовать в качестве вторичной службы в соответствии с
п.5.29. (ВКР-03)
5.505   Дополнительное распределение : в Алжире, Анголе, Саудовской
Аравии, Бахрейне, Ботсване, Бруней-Даруссаламе, Камеруне,
Китае, Республике Конго, Республике Корея, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Габоне, Гвинее, Индии,
Индонезии, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Японии,
Иордании, Кувейте, Лесото, Ливане, Малайзии, Мали, Марокко,
Мавритании, Омане, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Корейской Народно-Демократической
Республике, Сингапуре, Сомали, Судане, Свазиленде, Танзании,
Чаде, Вьетнаме и Йемене полоса 14-14,3 ГГц распределена также
фиксированной службе на первичной основе. (ВКР-07)
5.506   Полоса 14-14,5 ГГц может использоваться в фиксированной
спутниковой службе (Земля-космос) для фидерных линий
радиовещательной спутниковой службы при условии проведения
координации с другими сетями фиксированной спутниковой
службы. Такое использование полосы для фидерных линий
резервируется для стран, находящихся вне Европы.
5.506А  В полосе 14-14,5 ГГц судовые земные станции, величина
э.и.и.м. которых превышает 21 дБВт, должны работать при тех
же условиях, что и земные станции на борту судов, как указано

кемелік жер станциялары 902 Қарарда (ДРК -03)
көрсетілген, кеме бортындағы жер станцияларымен бірдей
шартта жұмыс атқарулары қажет. Бұл ескерту, 4 Қосымшаға
сәйкес толық ақпарат радиобайланыс Бюросында 2003 жылдың
5 шілдесіне дейін алынған кемелік жер станцияларына
қолданылмайды. (ДРК-03)
5.506В Тіркелген жерсеріктік қызметтің ғарыш станцияларымен
байланыста болатын кеме бортындағы жер станциялары,
14-14,5 ГГц жолағында, 902 Қарарда көрсетілген шамасында
Кипр, Греция және Мальта елдерінің алдын ала келісімін
алмай-ақ жұмыс атқара алады. (ДРК-03)
5.507 Пайданылмайды.
5.508 Қосымша таратылу: Германия, Босния и Герцеговиня,
Франция, Италия, Ливия Араб Джамахириясы, бұрынғы
Югославия Республикасы, Македония және Біріккен Королдық
елдерінде 14,25-14,3 ГГц жолағы тіркелген қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.508А 14,25-14,3 ГГц жолағында кез келген әуедегі жылжымалы
жерсеріктік қызметтің әуедегі кемесіндегі жер станциясы
тудыратын қуат ағынының тығыздығы Сауд Арабиясы, Ботсван
Қытай, Кот-д'Ивуар, Египет, Франция, Гвинея, Индия, Иран
Ислам Республикасы, Италия, Кувейт, Лесото, Нигерия,
Оман, Сирия Араб Республикасы, біріккен Королдық және
Тунис территориясында ХЭО-R М.1643 Ұсынысының 1
Қосымшасындағы В бөлімінде көрсетілген шектік шаманы
аспауы қажет, егер қатысты әкімшілік (әкімшіліктер)
арасында басқа келісімдер жасалынған болмаса. Бұл
ереженің ескертпелері әуедегі жылжымалы жерсеріктік
қызметтің міндеттерін екінші реттік негізде 5. 29 п.
сәйкес әрекеттенуін шектемейді.
5.509 Шығарып тасталынған
5.509А 14,3-14,5 ГГц жолағында кез келген әуедегі жылжымалы
жерсеріктік қызметтің әуедегі кемесіндегі жер станциясы
тудыратын қуат ағынының тығыздығы Сауд Арабиясы, Ботсван
Камерун; Қытай, Кот-д'Ивуар, Египет, Франция, Габон,
Гвинея, Индия, Иран Ислам Республикасы, Италия, Кувейт,
Лесото, Марокко, Нигерия, Оман, Сирия Араб Республикасы,
біріккен Королдық, Шри-Ланка, Вьетнам, және Тунис
территориясында ХЭО-R М.1643 Ұсынысының 1
Қосымшасындағы В бөлімінде көрсетілген шектік шаманы
аспауы қажет, егер қатысты әкімшілік (әкімшіліктер)
арасында басқа келісімдер жасалынған болмаса. Бұл
ереженің ескертпелері әуедегі жылжымалы қызметтің
міндеттерін екінші реттік негізде 5. 29 п. сәйкес
әрекеттенуін шектемейді. (ДРК-03)
5.510 14,5-14,5 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік (Жер-ғарыш)
қызметпен қолдану жерсеріктік радиохабар тарату
қызметінің фидер линияларымен шектеледі. Бұл жолақтың
мұндай қолданымы Европадан шет тұратын елдер үшін
сақталым қоры болып келеді.

в Резолюции 902 (ВКР-03). Настоящее примечание не применяется
к судовым земным станциям, в отношении которых полная
информация в соответствии с Приложением 4 была получена Бюро
радиосвязи до 5 июля 2003 г. (ВКР-03)
5.506В  Земные станции на борту судов, осуществляющие связь с
космическими станциями фиксированной спутниковой службы,
могут работать в полосе частот 14-14,5 ГГц без необходимости
получения предварительного согласия со стороны Кипра, Греции
и Мальты в пределах указанного в Резолюции 902 (ВКР-03)
минимального расстояния от этих стран. (ВКР-03)
5.507   Не использован.
5.508   Дополнительное распределение: в Германии, Боснии и
Герцеговине, Франции, Италии, Ливийской Арабской Джамахирии,
бывшей югославской Республике Македонии и Соединенном
Королевстве полоса 14,25-14,3 ГГц распределена также
фиксированной службе на первичной основе. (ВКР-07)
5.508А  В полосе 14,25-14,3 ГГц плотность потока мощности,
создаваемого любой земной станцией воздушного судна воздушной
подвижной спутниковой службы на территории Саудовской Аравии,
Ботсваны, Китая, Кот-д'Ивуара, Египта, Франции, Гвинеи,
Индии, Исламской Республики Иран, Италии, Кувейта, Лесото,
Нигерии, Омана, Сирийской Арабской Республики, Соединенного
Королевства и Туниса, не должна превышать пределов, указанных
в Части В Приложения 1 Рекомендации МСЭ-R М.1643, если только
не была достигнута конкретная договоренность об ином с
затронутой администрацией (администрациями). Положения
настоящего примечания никоим образом не ограничивают
обязанность воздушной подвижной спутниковой службы
действовать в качестве вторичной службы в соответствии с
п.5.29. (ВКР-03)
5.509   Исключен.
5.509А  В полосе 14,3-14,5 ГГц плотность потока мощности, создаваемая
любой земной станцией воздушного судна воздушной подвижной
спутниковой службы на территории Саудовской Аравии, Ботсваны,
Камеруна, Китая, Кот-д'Ивуара, Египта, Франции, Габона,
Гвинеи, Индии, Исламской Республики Иран, Италии, Кувейта,
Лесото, Марокко, Нигерии, Омана, Сирийской Арабской
Республики, Соединенного Королевства, Шри-Ланки, Туниса и
Вьетнама, не должна превышать пределов, указанных в Части В
Приложения 1 Рекомендации МСЭ-R М.1643, если только не была
достигнута конкретная договоренность об ином с затронутой
администрацией (администрациями). Положения настоящего
примечания никоим образом не ограничивают обязанность
воздушной подвижной службы действовать в качестве вторичной
службы в соответствии с п.5.29. (ВКР-03)
5.510   Использование полосы 14,5-14,8 ГГц фиксированной спутниковой
службой (Земля-космос) ограничивается фидерными линиями
радиовещательной спутниковой службы. Такое использование этой
полосы резервируется для стран, находящихся вне Европы.

5.511 Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Босния және
Герцеговина, Камерун, Египет, Біріккен Араб Эмираттары,
Гвинея, Иран Ислам Республикасы, Ирак, Израиль, Ливия
Араб Джамахириясы, Кувейт, Ливан, Пәкістан, Катар, Сирия
Араб Республикасы және Сомалида 15,35-15,4 ГГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге екінші
реттік негізде бөлінген.
5.511А 15,43-15,63 ГГц жолағы тіркелген жерсеріктік қызметке
(ғарыш-Жер) бірінші реттік негізде бөлінген. 15,43-15,63
ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер)
және Жер-ғарыш) пайдалану жылжымалы жерсеріктік қызметтің
геостационарлық емес жүйелерінің фидер жолдарымен п.
9.11А сәйкес үйлестіру жұмыстары жүргізілген жағдаймен
шектелген. 15,43-15,63 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік
қызметке (ғарыш-Жер) пайдалану жылжымалы жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жүйелерінің фидер
жолдарымен шектелген. Бүл жағдайға байланысты ақпарат
алдын ала жариялану үшін Бюроға 2000 жылдың 2 маусымына
дейін келіп түскен. Жер станциялары Ғарыш-Жер бағытында
жер станциясы антеннасының орыны мен ең кіші бұрышы және
горизонттың жергілікті жазықтығына қатысты күшейту
коэффициенті, сондай-ақ ең кіші үйлестіру ара қашықтығы
жер станцияларын зиянды кедергілерден қорғау ХЭО-R 3.1341
Ұсыныстарына сәйкес болуы тиіс. 15,35-15,4 ГГц жолағында
радиоастрономиялық қызметін қорғау үшін, 15,35-15,4 ГГц
жолағында шығарылатын жылжымалы жерсеріктік қызметтің
(ғарыш-Жер) геостационарлық емес жүйелерінің фидер
жолдары шамасындағы 15,43-15,63 ГГц жолағында жұмыс
атқаратын ғарыш станцияларының қуат ағынының жинақталған
шамасы - 156 дБ(Вт/м 2 ) деңгейінен аспауы тиіс, 50 МГц
ендік жолақта радиоастрономиялық обсерваторияның кез
келген орынында, 2% уақыт ішінде. (ДРК-2000)
5.511В Шығарып тасталынған.
5.511С Әуедегі радионавигациялық қызметке жұмыс атқаратын
станциялар ХЭО-R. S.1340. Ұсыныстарына сәйкес э.и.с.қ.
шектеуі қажет. Әуедегі радионавигациялық қызмет
станцияларын жер станцияларының фидер жолдарының зиянды
кедергілерінен қорғау үшін керекті ең кіші үйлестіру
арақашықтығы және горизонттың жергілікті жазықтығында
жер станциясының фидер жолдарымен берілетін ең үлкен
э.и.с.қ. шамасы МСЭ-R. S.1340 Ұсыныстарына сәйкес келуі
қажет. (ДРК-97)
5.511D 1997 жылдың 21 қарашасында жарияланғанға дейін Бюрода
алдын ала алынған толық мәліметтердегі тіркелген
жерсеріктік қызмет жүйелері 15,4—15,43 ГГц және
15,63-15,7 ГГц жолақтарыңда, ғарыш-Жер бағытында,
15,63-15,65 ГГц жолағында Жер-ғарыш бағытында
жұмыс жасай алады. 15,63-15,65 ГГц жолағында
геостационарлық емес ғарыш станцияларының
сәулеленулерінің қуат ағынының Жер бетіндегі тығыздығы
барлық түсу бұрыштарында - 146 дБ(Вт/(м 2 МГц) аспау
керек. 15,63-15,65 ГГц жолағындағы сәулеленулерді
геостационарлық емес ғарыш станцияларына әкімшіліктермен
жоспарлағанда, сәулеленулердің шамасы кез келген түсу
бұрыштарында - 146 дБ(Вт/(м 2 МГц)-тен асқан жағдайда,

5.511   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Боснии и Герцеговине, Камеруне, Египте, Объединенных Арабских
Эмиратах, Гвинее, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле,
Ливийской Арабской Джамахирии, Кувейте, Ливане, Пакистане,
Катаре, Сирийской Арабской Республике и Сомали полоса
15,35-15,4 ГГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на вторичной основе. (ВКР-07)
5.511А  Полоса 15,43-15,63 ГГц распределена также фиксированной
спутниковой службе (космос-Земля) на первичной основе.
Использование полосы 15,43-15,63 ГГц фиксированной
спутниковой службой (космос-Земля и Земля-космос) ограничено
фидерными линиями негеостационарных систем подвижной
спутниковой службы при условии координации в соответствии с
п.9.11А. Использование полосы 15,43-15,63 ГГц фиксированной
спутниковой службой (космос-Земля) ограничено фидерными
линиями негеостационарных систем подвижной спутниковой
службы, относительно которых информация для предварительной
публикации поступила в Бюро до 2 июня 2000 г. В направлении
космос-Земля минимальный угол места антенны земной станции и
коэффициент усиления по отношению к местной плоскости
горизонта, а также минимальные координационные расстояния для
защиты земной станции от вредных помех должны соответствовать
Рекомендации МСЭ-R S.1341. Для защиты радиоастрономической
службы в полосе 15,35-15,4 ГГц суммарная плотность потока
мощности, излучаемой в полосе 15,35-15,4 ГГц всеми
космическими станциями в пределах фидерных линий
негеостационарной системы подвижной спутниковой службы
(космос-Земля), работающей в полосе 15,43-15,63 ГГц, не
должна превышать уровень -156 дБ(Вт/м 2 ) в полосе шириной 50
МГц для любого местоположения радиоастрономической
обсерватории в течение более 2 % времени. (ВКР-2000).
5.511В  (ИСКЛ - ВКР-97)
5.511С  Станции, работающие в воздушной радионавигационной службе,
должны ограничивать э.и.и.м. в соответствии с Рекомендацией
МСЭ-R S.1340. Минимальное координационное расстояние,
необходимое для защиты станций воздушной радионавигационной
службы (применим п.4.10) от вредных помех со стороны земных
станций фидерных линий, и максимальный уровень э.и.н.м.,
передаваемый в местной плоскости горизонта земной станцией
фидерной линии, должны соответствовать
Рекомендации МСЭ-R S.1340. (ВКР-97)
5.511D  Системы фиксированной спутниковой службы, в отношении которых
полные сведения для предварительной публикации были получены
Бюро до 21 ноября 1997 г., могут работать в полосах
15,4-15,43 ГГц и 15,63-15,7 ГГц в направлении космос-Земля и
15,63-15,65 ГГц в направлении Земля-космос. В полосах
15,4-15,43 ГГц и 15,65-15,7 ГГц излучения негеостационарной
космической станции не должны превышать предельную величину
плотности потока мощности у поверхности Земли, равную
-146 дБ(Вт/(м 2 МГц)) для всех углов прихода. В полосе
15,63-15,65 ГГц, если администрация планирует излучения
негеостационарной космической станции, превышающие уровень
-146дБ(Вт/(м 2 МГц)) для любого угла прихода, она должна
произвести координацию с затронутыми администрациями в

оған қатысты әкімшіліктермен үйлестіру п. 9.11А сәйкес
жүргізілуі қажет. 15,63-15,65 ГГц жолағында Жер-ғарыш
бағытында жұмыс істейтін тіркелген жерсеріктік қызмет
станциялары радионавигациялық қызметтің әуедегі
станцияларына зиянды кедергілер тудырмауы керек.(4.10 п.
қолданылады) (ДРК-97)
5.512 Қосымша таратылу: Алжир, Ангола, Сауд Арабиясы, Австрия,
Бахрейн, Бангладеш, Бруней-Даруссалам, Камерун, Конго
Республикасы, Коста-Рика, Египет, Сальвадор, Біріккен
Араб Эмираттары, Эритрея, Финляндия, Гватемала, Индия,
Иңдонезия, Иран Ислам Республикасы, Ливия Араб
Джамахириясы, Иордания, Кения, Кувейт, Ливан, Малайзия,
Мали, Марокко, Мавритания, Черногория, Мозамбик, Непал,
Никарагуа, Оман, Пәкістан, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Сербия, Сингапур, Сомали, Судан, Свазиленд,
Танзания, Чад, Того және Йеменде 15,7-17,3 ГГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-07)
5.513 Қосымша таратылу: Израильде 15,7-17,3 ГГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші
реттік негізде бөлінген. Бұл қызметтер зиянды
кедергілерден қорғанысты талап етпеуі тиіс және оларды
Кесте бойынша жұмыс істейтін, 5.512. п. көрсетілмеген
елдерге тудырмауы керек.
5.513А 17,2-17,3 ГГц жолағында жұмыс істейтін ғарыш белсенді
сезбектер зиянды кедергілер тудырмауы керек немесе
бірінші реттік негізде бөлінген радиолокациялық және
басқа қызметтердің дамуына кедергі жасамауы тиіс.
(ДРК-97)
5.514 Қосымша таратылу: Алжир, Ангола, Сауд Арабиясы, Бахрейн,
Бангладеш, Камерун, Коста-Рика, Сальвадор, Біріккен Араб
Эмираттары, Гватемала, Үндістан, Иран Ислам Республикасы,
Ирак, Израиль, Италия, Ливия, Араб Джамахириясы, Жапония,
Иордания, Кувейт, Литва, Непал, Никарагуа, Оман,
Өзбекстан, Пәкістан, Катар, Қырғызстан және Суданда
17,3-17,7 ГГц жолағы, сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы
қызметтерге екінші реттік негізде бөлінген. 21,3 және
21,5 п. көрсетілген сәулелену шектеулері қолданылуы тиіс.
(ДРК-07)
5.515 17,3-17,8 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік қызмет
(ғарыш-Жер) пен және жерсеріктік радиохабар қызметтеріне
бірге пайдалану 30А Қосымшасының - 4 Толықтырмасы, 1
бөлімі қағидаларына сай орындалады.
5.516 5.516 17.3-18.1 ГГц жолағын пайдалану тіркелген
жерсеріктік қызметтің (Жер-ғарыш) геостационарлық
жерсеріктік жүйелерінің жерсеріктік радиохабар
қызметтерінің фидер жолдарымен шектеледі. 17.3-17.8 ГГц
жолағын 2 -ауданда тіркелген жерсеріктік қызмет
жүйелерімен (Жер-ғарыш) қолдану геостационарлық жер
серіктермен шектеледі. 17.3-17.8 ГГц жолағын 2 - ауданда
жерсеріктік радиохабар қызметтерінің фидер жолдарымен

соответствии с п.9.11А. Станции фиксированной спутниковой
службы, работающие в полосе 15,63-15,65 ГГц в направлении
Земля-космос, не должны создавать вредных помех станциям
воздушной радионавигационной службы (применим п.4.10).
(ВКР-97)
5.512   Дополнительное распределение: в Алжире, Анголе, Саудовской
Аравии, Австрии, Бахрейне, Бангладеш, Бруней-Даруссаламе,
Камеруне, Республике Конго, Коста-Рике, Египте, Сальвадоре,
Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее, Финляндии,
Гватемале, Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран,
Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Кении, Кувейте,
Ливане, Малайзии, Мали, Марокко, Мавритании, Черногории,
Мозамбике, Непале, Никарагуа, Омане, Пакистане, Катаре,
Сирийской Арабской Республике, Сербии, Сингапуре, Сомали,
Судане, Свазиленде, Танзании, Чаде, Того и Йемене полоса
15,7-17,3 ГГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на первичной основе. (ВКР-07)
5.513   Дополнительное распределение: в Израиле полоса 15,7-17,3 ГГц
распределена также фиксированной и подвижной службам на
первичной основе. Эти службы не должны требовать защиты от
вредных помех или создавать их службам, работающим в
соответствии с Таблицей, в тех странах, которые не указаны в
п.5.512.
5.513А  Активные датчики на борту космических кораблей, работающие в
полосе 17,2-17,3 ГГц, не должны создавать вредных помех
радиолокационной и другим службам, распределенным на
первичной основе, или ограничивать их развитие. (ВКР-97)
5.514   Дополнительное распределение: в Алжире, Анголе, Саудовской
Аравии, Бахрейне, Бангладеш, Камеруне, Коста-Рике,
Сальвадоре, Объединенных Арабских Эмиратах, Гватемале, Индии,
Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Италии, Ливийской
Арабской Джамахирии, Японии, Иордании, Кувейте, Литве,
Непале, Никарагуа, Омане, Узбекистане, Пакистане, Катаре,
Кыргызстане и Судане полоса 17,3-17,7 ГГц распределена также
фиксированной и подвижной службам на вторичной основе. Должны
применяться ограничения мощности, указанные в пп.21.3 и 21.5.
(ВКР-07)
5.515   Совместное использование полосы 17,3-17,8 ГГц фиксированной
спутниковой службой (Земля-космос) и радиовещательной
спутниковой службой должно осуществляться также в
соответствии с положениями § 1 Дополнения 4 к Приложению 30А.
5.516   Использование полосы 17,3-18,1 ГГц геостационарными
спутниковыми системами фиксированной спутниковой службы
(Земля-космос) ограничивается фидерными линиями
радиовещательной спутниковой службы. Использование полосы
17,3-17,8 ГГц в Районе 2 системами фиксированной спутниковой
службы (Земля-космос) ограничивается геостационарными
спутниками. Использование полосы 17,3-17,8 ГГц в Районе 2
фидерными линиями для радиовещательной спутниковой службы в

12.2-12.7 ГГц жолақта пайдалануы туралы 11 Бабын қара.
17.3-18.1 ГГц жолағы (Жер-ғарыш) 1 және 3 -аудандарда
және 17.3-17.8 ГГц жолағы (Жер-ғарыш) 2 -ауданда, 538
Қарарының ережелерін орындаған жағдайда, тіркелген
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелеріне қолданылады. п. 5.43А радиобайланыс
Регламентіне сәйкес жұмыс атқаратын, үйлестіру және
өтініш туралы толық ақпараттың Бюроға келіп түскен
уақытына байланысты емес, тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық жерсеріктік жүйелерінен қорғаныс талап
етпеуі тиіс, жағдайға байланысты, тіркелген жерсеріктік
қызметтің геостационарлық емес жерсеріктік жүйелері үшін
және үйлестіру және өтініш туралы толық ақпараттың Бюроға
келіп түскен уақытына байланысты, жағдайға байланысты,
геостационарлық жерсеріктік жүйелері үшін, бұл жерде
5.43А п. қолданылмайды. Тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық емес жерсеріктік жүйелері жоғарыда
көрсетілген жолақтарда, жұмыс кезінде пайда болуы мүмкін
кедергілерді тез арада жоя алатын жағдайда жұмыс істеуі
қажет. (ДРК-2000)
5.516А 17,3-17,7 ГГц жолағында тіркелген жерсеріктік қызметтің
жер станциялары (ғарыш-Жер) 1 -ауданда, 30А Қосымшаға
сәйкес жұмыс атқаратын жерсеріктік радиохабар тарату
қызметінің фидер жолдарынан қорғаныс талап етпеуі тиіс
немесе жерсеріктік радиохабар тарату қызметінің фидер
жолдары жер станцияларының орналасуына, фидер жолдарының
қызмет істеу зоналарында ешқандай шектеулер орнатпауы
тиіс. (ДРК-03)
5.516В Тіркелген жерсеріктік қызметтің жоғарғы тығыздықты
жүйелері үшін келесі жиілік жолақтары анықталған:
17,3-17,7 ГГц (ғарыш-Жер) 1 -ауданда,
18,3-19,3 ГГц (ғарыш-Жер) 2 -ауданда
19,7-20,2 ГГц (ғарыш-Жер) барлық -аудандарда,
39,5-40 ГГц (ғарыш-Жер) 1 -ауданда,
40-40,5 ГГц (ғарыш-Жер) барлық -аудандарда,
40,5—42 ГГц (ғарыш-Жер) 2 -ауданда,
47,5-47,9 ГГц (ғарыш-Жер) 1 -ауданда,
48,2-48,54 ГГц (ғарыш-Жер) 1 -ауданда,
49,44-50,2 ГГц ғарыш-Жер) 1 -ауданда,
27,5-27,82 ГГц (Жер-ғарыш) 1 -ауданда,
28,35-28,45 ГГц (Жер-ғарыш) 2 -ауданда,
28,45-28,94 ГГц (Жер-ғарыш) барлық -аудандарда,
28,94-29,1 ГГц (Жер-ғарыш) 2 және 3 -ауданда,
29,25-29,46 ГГц (Жер-ғарыш) 2 -ауданда,
29,46-30 ГГц (Жер-ғарыш) барлық -аудандарда,
48,2-50,2 ГГц (Жер-ғарыш) 2 -ауданда.
Мұндай анықтама бұл жолақтардың тіркелген жерсеріктік
қызметінің басқа жүйелеріне немесе басқа қызметтерге, осы
жиіліктер бірінші реттік негізде бөлінген, қолдануға
кедергі болмайды және осы айтылғанмен, осы жолақтың басқа
тұтынушыларына Регламентте басымдылық орната алмайды. 143
Қарарды қара ДРК-03). (ДРК -03)
5.517 2 -ауданда 17,3 - 17,8 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік
қызметінің (Жер-ғарыш) қолдануын, Радиобайланыс
Регламентіне сәйкес жұмыс істеп жатқан жерсеріктік
радиохабар қызметтеріне зиянды кедергілер тудырмауы тиіс
немесе қорғанысты талап етпеуі керек. (ДРК -07)

полосе 12,2-12,7 ГГц см. Статью 11. Использование полос
17,3-18,1 ГГц (Земля-космос) в Районах 1 и 3 и 17,8-18,1 ГГц
(Земля-космос) в Районе 2 негеостационарными спутниковыми
системами фиксированной спутниковой службы производится в
соответствии с положениями п.9.12 в отношении координации с
другими негеостационарными спутниковыми системами
фиксированной спутниковой службы. Негеостационарные
спутниковые системы фиксированной спутниковой службы не
должны требовать защиты от геостационарных спутниковых сетей
фиксированной спутниковой службы, работающих в соответствии с
Регламентом радиосвязи, независимо от даты поступления в Бюро
полной информации для координации или заявления, в
зависимости от случая, для негеостационарных спутниковых
систем фиксированной спутниковой службы и полной информации
для координации или заявления, в зависимости от случая, для
геостационарных спутниковых сетей, при этом п.5.43А не
применяется. Негеостационарные спутниковые системы
фиксированной спутниковой службы в вышеуказанных полосах
должны работать при условии быстрого устранения любой
неприемлемой помехи, которая может возникнуть во время их
работы. (ВКР-2000).
5.516А  В полосе 17,3-17,7 ГГц земные станции фиксированной
спутниковой службы (космос-Земля) в Районе 1 не должны
требовать защиты от земных станций фидерных линий
радиовещательной спутниковой службы, работающих в
соответствии с Приложением 30А, или налагать какие-либо
ограничения на местоположение земных станций фидерных линий
радиовещательной спутниковой службы где бы то ни было в
пределах зоны обслуживания фидерной линии. (ВКР-03)
5.516В  Для систем высокой плотности фиксированной спутниковой службы
определены следующие полосы частот:
17,3-17,7 ГГц (космос-Земля) в Районе 1,
18,3-19,3 ГГц (космос-Земля) в Районе 2,
19,7-20,2 ГГц (космос-Земля) во всех Районах,
39,5-40 ГГц (космос-Земля) в Районе 1,
40-40,5 ГГц (космос-Земля) во всех Районах,
40,5-42 ГГц (космос-Земля) в Районе 2,
47,5-47,9 ГГц (космос-Земля) в Районе 1,
48,2-48,54 ГГц (космос-Земля) в Районе 1,
49,44-50,2 ГГц (космос-Земля) в Районе 1 и
27,5-27,82 ГГц (Земля-космос) в Районе 1,
28,35-28,45 ГГц (Земля-космос) в Районе 2,
28,45-28,94 ГГц (Земля-космос) во всех Районах,
28,94-29,1 ГГц (Земля-космос) в Районах 2 и 3,
29,25-29,46 ГГц (Земля-космос) в Районе 2,
29,46-30 ГГц (Земля-космос) во всех Районах,
48,2-50,2 ГГц (Земля-космос) в Районе 2.
Такое определение не препятствует использованию этих полос
другими системами фиксированной спутниковой службы или
другими службами, которым данные полосы распределены на
равной первичной основе, и не устанавливает в настоящем
Регламенте приоритетов среди пользователей этих полос.
Администрации должны принимать это во внимание при
рассмотрении регламентарных положений в отношении этих полос.
См. Резолюцию 143 (ВКР-03). (ВКР-03)
5.517   В Районе 2 использование фиксированной спутниковой службы
(космос-Земля) в полосе 17,7-17,8 ГГц не должно причинять
вредных помех присвоениям радиовещательной спутниковой
службе, работающим в соответствии с Регламентом радиосвязи,
или требовать от них защиты. (ВКР-07)

5.518 Шығарып тасталынған.
5.519 қосымша таратылу: 18,0-18,3 ГГц жолағы 2-ауданда және
18,1-18,4 ГГц 1 және 3 аудандарда метеорологиялық
жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер) бірінші реттік негізде
бөлінген. Олардың қолдануы геостационарлық жерсеріктік
қызметпен шектеледі. (ДРК-07)
5.520 18.1-18.4 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік қызметке
(Жер-ғарыш) пайдалану жерсеріктік радиохабар
қызметтерінің фидер жолдарымен шектеледі. (ВКР-2000)
5.521 Ауыстырылымды таратылу: Германия, Дания, Біріккен Араб
5.522 Эмираттарында және Грецияда 18.1-18.4 ГГц жолағы
тіркелген, тіркелген жерсеріктік (ғарыш-Жер) және
жылжымалы қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген
(5.33 п. қара). Сонымен бірге 5.519 п. ережелері
пайдаланымды. (ВКР-03)
5.523 (Шығарып тасталынған ДРК -2000)
5.522А Тіркелген қызмет және тіркелген жерсеріктік қызмет
сәулеленулері 18,6-18,8 ГГц жолағында 21.5А және 21,16.2.
п.п көрсетілген шамаларымен шектелген. (ДРК-2000)
5.522В 18,6-18,8 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік қызмет пен
қолдану геостационарлық жүйелермен және 20 000 км-ден
астам орбита опогеясы жүйелерімен шектелген. (ДРК-2000)
5.522С 18,6-18,8 ГГц жолағында Алжир, Сауд Арабиясы, Бахрейн,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Ливия Араб
Джамахириясы, Иордания, Ливан, Марокко, Оман, Катар,
Сирия Араб Республикасы, Тунис және Йеменде 21.5А п.
көрсетілген шектеулер, ДРК-2000 Қорытынды Актілері күшіне
енгенге дейін пайдаланылған тіркелген қызметке
таралмайды. (ДРК-2000)
5.523 (Шығарып тасталынған ДРК -2000)
5.523А 18.8-19.3 ГГц (ғарыш-Жер) және 28.6-29.1 ГГц (Жер-ғарыш)
жолақтарын тіркелген жерсеріктік қызметтің
геостационарлық және геостационарлық емес желілеріне
пайдалану 9.11А ережелерін пайдаланғанда атқарылады, ал
22.2 п. п. пайдаланылмайды. 1995 жылдың 18 қарашасына
дейін бөлуден өткен геостационарлық желілері бар
әкімшіліктер, барынша 9.11п. (Қайта қаралған ДКР-97)
бойынша өтініштік мәліметтері Бюроға аталған күнге дейін
түскен геостационарлық емес желілерге, барлық мүдделі
жақтарға тиімді нәтижеге жету мақсатында, үйлестіруді
өтуге толық жағдай жасауы керек. Геостационарлық емес
желілер, толық өтініштік мәліметтері 3 Қосымшаға сәйкес
Бюромен 1995 жылдың 18 қарашасына дейін алынған есебіне
қаралып, тіркелген жерсеріктік қызметтің геостационарлық
желілеріне қолайсыз кедергілер тудырмауы керек. (ВКР-97)
5.523В 19,3-19,6 ГГц жолағын (Жер-ғарыш) тіркелген жерсеріктік
қызметқе пайдалану геостационарлық емес ЖЖҚ жүйелердің

5.518   Исключен.
5.519   Дополнительное распределение: полосы 18,0-18,3 ГГц в Районе 2
и 18,1-18,4 ГГц в Районах 1 и 3 распределены также
метеорологической спутниковой службе (космос-Земля) на
первичной основе. Их использование ограничивается
геостационарными спутниками. (ВКР-07)
5.520   Использование полосы 18,1-18,4 ГГц фиксированной спутниковой
службой (Земля-космос) ограничивается фидерными линиями
геостационарных спутниковых систем радиовещательной
спутниковой службы. (ВКР-2000).
5.521   Заменяющее распределение: в Германии, Дании, Объединенных
Арабских Эмиратах и Греции, полоса 18,1-18,4 ГГц распределена
фиксированной, фиксированной спутниковой (космос-Земля) и
подвижной службам на первичной основе (см.п.5.33). Применимы
также положения п.5.519. (ВКР-03)
5.522   (ИСКЛ - ВКР-2000)
5.522А  Излучения фиксированной службы и фиксированной спутниковой
службы в полосе 18,6-18,8 ГГц ограничены значениями,
указанными в пп. 21.5А и 21,16.2. соответственно. (ВКР-2000).
5.522В  Использование полосы 18,6-18,8 ГГц фиксированной спутниковой
службой ограничено геостационарными системами и системами с
апогеем орбиты более 20 000 км. (ВКР-2000).
5.522С  В полосе 18,6-18,8 ГГц в Алжире, Саудовской Аравии, Бахрейне,
Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Ливийской Арабской
Джамахирии, Иордании, Ливане, Марокко, Омане, Катаре,
Сирийской Арабской Республике, Тунисе и Йемене ограничения,
указанные в п.21.5А, не распространяются на системы
фиксированной службы, находящиеся в эксплуатации на дату
вступления в силу Заключительных актов ВКР-2000. (ВКР-2000).
5.523   (ИСКЛ ВКР-2000)
5.523А  При использовании полос 18,8-19,3 ГГц (космос-Земля) и
28,6-29,1 ГГц (Земля-космос) геостационарными и
негеостационарными сетями фиксированной спутниковой службы
должны применяться положения п.9.11А, а положения п.22.2 не
применяются. Администрации, имеющие геостационарные
спутниковые сети, находившиеся в процессе координации до
18 ноября 1995 г., должны в максимально возможной степени
сотрудничать при проведении координации согласно п.9.11А с
негеостационарными спутниковыми сетями, информация о
заявлении которых была получена Бюро до этого срока, с тем
чтобы достичь результатов, приемлемых для всех затронутых
сторон. Негеостационарные спутниковые сети не должны
создавать неприемлемых помех геостационарным сетям
фиксированной спутниковой службы, полная информация о
заявлении которых, требуемая согласно Приложению 4, считается
полученной Бюро до 18 ноября 1995 г. (ВКР-97)
5.523В  Использование полосы 19,3-19,6 ГГц (Земля-космос)
фиксированной спутниковой службой ограничено фидерными
линиями негеостационарных спутниковых систем подвижной
спутниковой службы. При таком использовании должны

фидер жолдарымен шектелген. Мұндай пайдаланымда п. 9.11А
ережелері қолданылады, бірақ п. 22.2. ережелері
пайдаланылмауы керек.
5.523С Радиобайланыс Регламентінің п. 22.2 пайдалануы, 19,3-19,6
ГГц және 29,1-29,4 ГГц жолақтарында, жылжымалы
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес желілерінің
фидер жолдарымен және 4 қосымшасына сәйкес үйлестіру
туралы толық мәліметтер немесе өтініштік ақпарат 1995
жылдың 18 қарашасына дейін Бюроға алынған есебінде болып,
тіркелген жерсеріктік қызмет станциялары жұмыстарын
жалғастыра беруі керек. (ВКР-97)
5.523D 19,3-19,7 ГГц жолағын (Жер-ғарыш) Тіркелген жерсеріктік
қызмет геостационарлық жүйелерімен және геостационарлық
емес жылжымалы жерсеріктік желілерінің фидер жолдарымен
пайдалануда п. 9.11А ережелері қолдануы керек, бірақ п.
22.2. ережелері қолданылмауы керек. Бұл жолақты басқа
жылжымалы жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес
желілерінің қолдануы немесе п.п.
5.523С және 5.523Е көрсетілген жағдайларда п. 9.11А ережелері,
қолданылмайды, 9 бабтағы процедураларды қолдану
жалғастырылуы қажет.(9.11А п. және 11 және 22.2. п.
Ережелерін қоспағанда. (ДРК-97)
5.523Е Радиобайланыс регламентінің п. 22.2 пунктінің пайдалануы
19,6—19,7 ГГц және 29,4-29,5 ГГц жолақтарында, жылжымалы
жерсеріктік қызметтің геостационарлық емес желілерінің
фидер жолдарымен және 4 қосымшасына сәйкес үйлестіру
туралы толық мәліметтер немесе өтініштік ақпарат 1995
жылдың 18 қарашасына дейін Бюроға алынған есебінде болып,
тіркелген жерсеріктік қызмет станциялары жұмыстарын
жалғастыра беруі керек.
5.524 Қосымша таратылу: Ауғаныстан, Алжир, Ангола, Сауда
Аравиясы, Бахрейн, Бруней-Даруссалам, Камерун, Қытай,
Конго Республикасы, Коста-Рика, Египет, Біріккен Араб
Эмираттары, Габон, Гватемала, Гвинея, Индия, Иран Ислам
Республикасы, Ирак, Израиль, Япония, Иордания, Кувейт,
Ливан, Малайзия, Мали, Марокко, Мавритания, Непал,
Нигерия, Оман, Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Конго Демократиялық Республикасы, Корей
Халық-Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали,
Судан, Танзания, Чад, Того және Тунисте 19,7-21,2 ГГц
жолағында және жылжымалы жерсеріктік қызметтің ғарыш
станцияларының 19,7-21,2 ГГц жолағында, мұндай жылжымалы
жерсеріктік қызметке бөлу аталған жолақта бірінші реттік
негізде жасалынған болса, қуат ағынының тығыздығына
ешқандай шек салмауы керек. (ВКР-07)
5.525 Жылжымалы жерсеріктік қызмет пен тіркелген жерсеріктік
қызмет желілері арасындағы аймақ аралық үйлестіруді
жеңілдету мақсатында, жылжымалы жерсеріктік қызмет
тасымалдарының кедергілерге ең әсерлілерін бар

применяться положения п.9.11А, но не должны применяться
положения п.22.2.
5.523С  В полосах 19,3-19,6 ГГц и 29,1-29,4 ГГц должны продолжать
применяться положения п.22.2 для фидерных линий
негеостационарных спутниковых систем подвижной спутниковой
службы и тех сетей фиксированной спутниковой службы, полная
информация для координации которых, необходимая в
соответствии с Приложением 4, или информация о заявлении
считается полученной Бюро до 18 ноября 1995 г. (ВКР-97)
5.523D  При использовании полосы 19,3-19,7 ГГц (космос-Земля)
геостационарными системами фиксированной спутниковой службы и
фидерными линиями негеостационарных спутниковых систем
подвижной спутниковой службы должны применяться положения
п.9.11А, но не должны применяться положения п.22.2. При
использовании этой полосы другими негеостационарными
системами фиксированной спутниковой службы или в случаях,
указанных в п.п.5.523С и 5.523Е, не должны применяться
положения п.9.11А, а должны продолжать применяться процедуры
Статей 9 (за Исключением п.9.11А) и 11 и положения п.22.2.
(ВКР-97)
5.523Е  В полосах 19,6-19,7 ГГц и 29,4-29,5 ГГц должны продолжать
применяться положения п.22.2 для фидерных линий
негеостационарных сетей подвижной спутниковой службы и тех
сетей фиксированной спутниковой службы, полная информация для
координации которых, необходимая в соответствии с Приложением
4, или информация о заявлении считается полученной Бюро до 21
ноября 1997 г. (ВРК-97)
5.524   Дополнительное распределение: в Афганистане, Алжире, Анголе,
Саудовской Аравии, Бахрейне, Бруней-Даруссаламе, Камеруне,
Китае, Республике Конго, Коста-Рике, Египте, Объединенных
Арабских Эмиратах, Габоне, Гватемале, Гвинее, Индии,
Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле, Японии, Иордании,
Кувейте, Ливане, Малайзии, Мали, Марокко, Мавритании, Непале,
Нигерии, Омане, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Демократической Республике Конго,
Корейской Народно-Демократической Республике, Сингапуре,
Сомали, Судане, Танзании, Чаде, Того и Тунисе полоса
19,7-21,2 ГГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на первичной основе. Такое дополнительное
использование не должно налагать ограничений на плотность
потока мощности космических станций фиксированной спутниковой
службы в полосе 19,7-21,2 ГГц и космических станций подвижной
спутниковой службы в полосе 19,7-20,2 ГГц, в том случае когда
такое распределение подвижной спутниковой службе в последней
из упомянутых полос произведено на первичной основе. (ВКР-07)
5.525   В целях упрощения межрайонной координации сетей подвижной
спутниковой и фиксированной спутниковой служб несущие в
подвижной спутниковой службе, наиболее восприимчивые к
помехам, должны, по возможности, располагаться в верхних

мүмкіндігінше 19,7-20,2 ГГц және 29,5-30 ГГц жолақтарының
жоғарғы жақтарына орналастыру керек.
5.526 19,7-20,2 ГГц және 29,5-30 ГГц жолақтары 2-ауданда және
20,1-20,2 ГГц және 29,9-30 ГГц жолақтары 1 және 3-ауданда
тіркелген жерсеріктік желілерімен де, жылжымалы
жерсеріктік желілерімен де, анықталған немесе
анықталмаған пункттерде немесе қозғалыста болатын, бір
пункті екінші пунктпен және бір пункті бірнеше пунктпен,
бір немесе бірнеше жер серіктері арқылы байланыстыруға
жердегі станциялар арасындағы жолдары кіруі мүмкін.
5.527 19,7-20,2 ГГц және 29,5-30 ГГц жолақтарында 4.10 п.
ережелері жылжымалы жерсеріктік қызметке
пайдаланылмайды.
5.528 Жылжымалы жерсеріктік қызметке таратылу ғарыш
станцияларындағы тар бағыттылған антенналар мен басқа да
соңғы деңгейлі технологияларда қолданатын желілерде
пайдалануға арналған. 2 -аудандағы 19,7-20,1 ГГц жолағы
және 20,1-20,2 ГГц жолағында, 5.524 п. ережелеріне сай
тіркелген және жылжымалы жүйелерді пайдаланатын
әкімшіліктер бұл жолақтарды тұрақты дайындықта ұстау үшін
барлық мүмкіншілікті шараларды орындаулары керек.
5.529 19,7-20,1 ГГц және 29,5-29,9 ГГц жолақтарды жылжымалы
жерсеріктік қызметке 2-ауданда пайдалану, 5.526 п.
көрсетілгендей, тіркелген жер серік пен жылжымалы
жерсеріктік желілерге бірден жататын жерсеріктік
желілермен шектеледі.
5.530 1 және 3 -ауданда 21,4-22 ГГц жолағын жерсеріктік
радиохабар тарату қызметімен пайдалану 525 Қарардың
ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады. (Қайта қарал.
ДРК-07). (ДРК-07)
5.531 Қосымша таратылу: Жапонияда 21,4-22 ГГц жолағы,
сондай-ақ, радиохабар қызметіне бірінші реттік негізде
бөлінген.
5.532 22,21-22,5 ГГц жолағын пайдалануда, жерсеріктік Жерді
зерттеу (белсенді емес) және ғарыш зерттеу (белсенді
емес) қызметтері тіркелген және жылжымалы қызметтерге,
әуедегі жылжымалы қызметті қоспағанда, шектеу қоймауы
тиіс.
5.533 Жер серік аралық қызмет радионавигациялық қызметтің
аэродром станциясындағы жер бетін торуылдау
қондырғыларының зиянды кедергілерінен қорғанысты талап
етпеуі керек.
5.534 (Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.535 24,75-25,25 ГГц жолақта артықшылық, бұл жолақтың
тіркелген жерсеріктік қызметтерінің (Жер-ғарыш) басқа
пайдалануларына қарағанда, жерсеріктік радиохабар
станцияларының фидер жолдарына беріледі. Мұндай басқа
пайдаланымдарды бұрынғы жұмыстағы және келешек радиохабар
қызметтер станцияларының фидер жолдары қорғаныспен
қамтамасыз етілуі керек және мұндай станциялардың зиянды
кедергілерінен қорғаныс талап етілмеуі керек.
5.535А 29,1-29,5 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік қызметтерінде
(Жер-ғарыш) пайдалану, геостационарлық жерсеріктік
жүйелермен және геостационарлық емес жылжымалы
жерсеріктік қызметтің фидер жолдарымен шектеледі. Мұндай
қолданыста 9.11 А п. сәйкес ережелері қолдануы тиіс,
бірақ 22.2 п. қолданбауы тиіс, 5.523С және 5.523Е пп.
көрсетілген, 9.11А п. ережелері қолданбайтын жағдайларды
қоспағанда, 9 бабтағы процедуралар және 22.2 п. ережелер
қолдануы тиіс. (ДРК-97)

частях полос 19,7-20,2 ГГц и 29,5-30 ГГц.
5.526   В полосах 19,7-20,2 ГГц и 29,5-30 ГГц в Районе 2 и в полосах
20,1-20,2 ГГц и 29,9-30 ГГц в Районах 1 и 3 сети,
принадлежащие одновременно фиксированной спутниковой и
подвижной спутниковой службам, могут включать линии связи
между земными станциями, находящимися в определенных или
неопределенных пунктах или же находящимися в движении, через
один или несколько спутников для осуществления связи между
двумя станциями или связи одной станции с несколькими.
5.527   В полосах 19,7-20,2 ГГц и 29,5-30 ГГц положения п.4.10 в
отношении подвижной спутниковой службы не применяются.
5.528   Распределение подвижной спутниковой службе предназначено для
использования сетями, применяющими узконаправленные антенны
и другую современную технологию на космических станциях.
Администрации, эксплуатирующие системы подвижной
спутниковой службы в полосе 19,7-20,1 ГГц в Районе 2 и в
полосе 20,1-20,2 ГГц, должны принимать все практически
возможные меры для обеспечения постоянной готовности этих
полос для администраций, эксплуатирующих фиксированные и
подвижные системы в соответствии с положениями п.5.524.
5.529   Использование полос 19,7-20,1 ГГц и 29,5-29,9 ГГц подвижной
спутниковой службой в Районе 2 ограничивается спутниковыми
сетями, принадлежащими одновременной фиксированной
спутниковой службе и подвижной спутниковой службе, как
указано в п.5.526.
5.530   В Районах 1 и 3 использование полосы 21,4-22 ГГц
радиовещательной спутниковой службой осуществляется в
соответствии с положениями Резолюции 525 (Пересм. ВКР-07).
(ВКР-07)
5.531   Дополнительное распределение: в Японии полоса 21,4-22 ГГц
распределена также радиовещательной службе на первичной
основе.
5.532   Использование полосы 22,21-22,5 ГГц спутниковой службой
исследования Земли (пассивной) и службой космических
исследований (пассивной) не должно налагать ограничений на
фиксированную и подвижную, за Исключением воздушной
подвижной, службы.
5.533   Межспутниковая служба не должна требовать защиты от вредных
помех со стороны аэродромных наземных станций оборудования
обнаружения радионавигационной службы.
5.534   (ИСКЛ ВКР-03)
5.535   В полосе 24,75-25,25 ГГц фидерные линии к станциям
радиовещательной спутниковой службы должны иметь приоритет
перед другими видами использования в фиксированной
спутниковой службе (Земля-космос). Эти другие виды
использования должны защищать существующие и планируемые
для работы в будущем сети фидерных линий к таким
радиовещательным спутниковым станциям и не должны требовать
защиты от них.
5.535А  Использование полосы 29,1-29,5 ГГц (Земля-космос) в
фиксированной спутниковой службе ограничивается
геостационарными спутниковыми системами и фидерными линиями
негеостационарных спутниковых систем подвижной спутниковой
службы. При таком использовании должны применяться положения
п.9.11А, но не должны применяться положения п.22.2, за
Исключением случаев, указанных в п.5.523С и 5.523Е, в которых
при таком использовании не должны применяться положения
п.9.11А, а должны продолжать применяться процедуры Статей 9
(за Исключением п.9.11А) и 11 и положения п.22.2. (ВКР-97)

5.536 25,25-27,5 ГГц жолақтарын жерсерікаралық қызметте
пайдалану, ғарыш зерттеу және жерсеріктік Жерді зерттеу
қызметтерімен, сонымен қатар, өнеркәсіптік және
медициналық қызметтердің ғарыштағы деректер таратуымен
шектеледі.
5.536А Жерсеріктік Жерді зерттеу станцияларын орнатушы
әкімшіліктер, көрші әкімшіліктер пайдаланатын тіркелген
және жылжымалы станциялардан қорғанысты талап ете
алмайды. Жерсеріктік Жерді зерттеу қызметінің жердегі
станциялары, қосымша SА.1278 ХЭҮ-Р Ұсыныстарын ескерулері
қажет. (ДРК-03)
5.536В Германия, Сауд Арабиясы, Австрия, Бельгия, Бразилия,
Болгария, Қытай, Корей Республикасы, Дания, Египет,
Біріккен Араб Эмираттары, Испания, Эстония, Финляндия,
Франция, Венгрия, Индия, Иран Ислам Республикасы,
Ирландия, Израиль, Италия, Ливия, Араб Джамахириясы,
Иордания, Кения, Кувейт, Ливан, Лихтенштейн, Литва,
Молдова, Норвегия, Оман, Уганд, Пәкістан, Филиппины,
Польша, Португалия, Сирия Араб Республикасы, Корей
Халық-Демократиялық Республикасы, Словакия, Чех
Республикасы, Румыния, Біріккен Корольдіктер, Сингапур,
Швеция, Швейцария, Танзания, Түркия, Вьетнам және
Зимбабведегі жер серіктік Жерді зерттеу қызметінде
25.5-27.0 ГГц жолағында жұмыс істейтін жердегі станциялар
тіркелген және жылжымалы қызмет станциялары жағынан
қорғанысты талап етпеуі керек және олардың пайдалануына
және кеңейтілуіне кедергі келтірмеуі тиіс. (ДРК-07)
5.536С Алжир, Сауд Арабиясы, Бахрейн, Ботсван, Бразилия,
Камерун, Комор аралдары, Куба, Джибути, Египет, Біріккен
Араб Эмираттары, Эстония, Финляндия, Иран Ислам
Республикасы, Израиль Иордания, Кения, Кувейт, Литва,
Малайзия, Марокко, Нигерия, Оман, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Сомали, Судан, Танзания, Тунис, Уругвай,
Замбия және Зимбабвада 25,5-27 ГГц жолағында, ғарыш
зерттеу қызметінде жұмыс атқаратын жер станциялары,
тіркелген және жылжымалы қызметтерден қорғаныс талап
етпеуі қажет және олардың қолданылуына және пайдалануына
және кеңейтілуіне кедергі келтірмеуі тиіс. (ДРК-03)
5.537 Геостационарлық емес жер серіктерін пайдаланатын, 27-27.5
ГГц жолағында жер серік аралық қызметте жұмыс істейтін
ғарыш қызметтеріне 22.2 п. ережелерінің талаптары
қолданылмайды.
5.537А Бутан, Камерун, Корея Республикасы, Ресей, Индия,
Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Жапония, Қазақстан,
Лесото, Малайзия, Мальдив аралдары, Моңголия, Мьянма,
Өзбекстан, Пәкістан, Филиппиндар, Қырғызстан, Корея
Халық-Демократиялық Республикасы, Шри-Ланка, Таиланд және

5.536   Использование полосы 25,25-27,5 ГГц межспутниковой службой
ограничивается применениями для космических исследований и
спутниковых исследований Земли, а также для передачи данных,
относящихся к промышленной и медицинской деятельности в
космосе.
5.536А  Администрации, эксплуатирующие земные станции спутниковой
службы исследования Земли, не должны требовать защиты этих
станций от станций фиксированной и подвижной служб,
эксплуатируемых другими администрациями. Кроме того, земные
станции спутниковой службы исследования Земли или службы
космических исследований должны (использоваться с учетом
Рекомендаций МСЭ-Р SA.1278 и МСЭ-Р SA.1625, соответственно.
(ВКР-03)
5.536В  В Германии, Саудовской Аравии, Австрии, Бельгии, Бразилии,
Болгарии, Китае, Республике Корея, Дании, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Испании, Эстонии, Финляндии,
Франции, Венгрии, Индии, Исламской Республике Иран, Ирландии,
Израиле, Италии, Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании,
Кении, Кувейте, Ливане, Лихтенштейне, Литве, Молдове,
Норвегии, Омане, Уганде, Пакистане, Филиппинах, Польше,
Португалии, Сирийской Арабской Республике, Корейской
Народно-Демократической Республике, Словакии, Чешской
Республике, Румынии, Соединенном Королевстве, Сингапуре,
Швеции, Швейцарии, Танзании, Турции, Вьетнаме и Зимбабве
земные станции, работающие в спутниковой службе исследования
Земли в полосе 25,5-27 ГГц, не должны требовать защиты от
станций фиксированной и подвижной служб или ограничивать их
использование и развертывание. (ВКР-07)
5.536С  В Алжире, Саудовской Аравии, Бахрейне, Ботсване, Бразилии,
Камеруне, Коморских Островах, Кубе, Джибути, Египте,
Объединенных Арабских Эмиратах, Эстонии, Финляндии, Исламской
Республике Иран, Израиле, Иордании, Кении, Кувейте, Литве,
Малайзии, Марокко, Нигерии, Омане, Катаре, Сирийской Арабской
Республике, Сомали, Судане, Танзании, Тунисе, Уругвае, Замбии
и Зимбабве земные станции, работающие в службе космических
исследований в полосе 25,5-27 ГГц, не должны требовать защиты
от станций фиксированной и подвижной служб или ограничивать
их использование и развертывание. (ВКР-03)
5.537   К космическим службам, использующим негеостационарные
спутники, работающие в межспутниковой службе в полосе 27-27,5
ГГц, требования положений п.22.2 не применяются.
5.537А  В Бутане, Камеруне, Республике Корея, Российской Федерации,
Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Японии,
Казахстане, Лесото, Малайзии, Мальдивских Островах, Монголии,
Мьянме, Узбекистане, Пакистане, Филиппинах, Кыргызстане,
Корейской Народно-Демократической Республике, Шри-Ланке,
Таиланде и Вьетнаме распределение фиксированной службе в

Вьетнамда 27,9-28,2 ГГц жолағындағы тіркелген қызметке
бөлінген. Бұл жолақ сонымен қатар, биік платформадағы
(НАРS) станциялармен, осы елдер территориясында қолдана
алады. НАРS станцияларының 300 МГц мұндай қолданысы
тіркелген қызметке бөлінген жолақта жоғарыда аталған
елдерде ары қарай НАРS-Жер бағытында жұмыс атқарумен
шектелген, бұл жерде олар тіркелген қызметтің басқа
жүйелеріне немесе осы жолақ бірінші реттік негізде
бөлінген басқа қызметтерге зиянды кедергілер тудырмауы
тиіс, немесе олардан қорғаныс талап етпеуі тиіс. Бұдан
басқа, НАРS станциялары басқа қызмет станцияларының
дамуына кедергі жасамауы тиіс. 145 Қарар (қайт қарал.
ДРК-07). (ДРК-07)
5.538 Қосымша таратылу: 27.500-27.501 ГГц және 29.999-30.000
ГГц жолақтары тіркелген жерсеріктік қызметке (ғарыш-Жер),
Жер-ғарыш жолдарындағы қуаттарды басқаруға арналған
радиомаяктар хабарына таратылған. Ғарыш-Жер бағытында
мұндай таратулар баламалық изотропты сәулелену қуатын
(э.и.с.қ.) көрші геостационарлық орбитадағы жер серіктер
бағытында +10 дБВт-дан асырмауы тиіс. (ДРК-07).
5.539 27.5-30 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік (Жер-ғарыш)
радиохабар қызметінің фидер жолдарын қамтамасыз етуге
пайдалануға болады.
5.540 Қосымша таратылу: 27.501-29.999 ГГц жолағы, сондай-ақ,
тіркелген жерсеріктік қызметте (ғарыш-Жер) екінші реттік
негізде Жер-ғарыш жолдарындағы қуаттарды басқаруға
арналған радиомаяктар хабарына бөлінген.
5.541 28.5-30 ГГц жолағында жерсеріктік Жерді зерттеу қызметі
станциялар арасында мәліметтер таратумен шектелген, ол
белсенді және белсенді емес сезбектермен бірінші реттік
ақпарат жинауға арналмаған.
5.541А 29.1-29.5 ГГц жолағында (Жер-ғарыш) жұмыс істейтін
геостационарлық емес ЖЖҚ желілерінің фидер жолдары мен
геостационарлық БЖҚ желілері, екі желінің арасындағы
өзара кедергілер деңгейін төмендете түсіп, қажетті сапалы
сипаттамаларға жету үшін жердегі станциялардың
таратуларының қажетті қуат деңгейлерінде болдыра отырып,
Жер-ғарыш жолындағы қуатты икемді басқаруды немесе басқа
тынуларды теңгеруді пайдалануы керек. Бұл әдістер, 4
Қосымшасына сәйкес үйлестік туралы талап етілетін
мәліметтер, Бюрода 1996 жылдың 17 мамырынан кейін алынған
деп есептелінеді, және де болашақ салиқалы дүниежүзілік
радиобайланыс конференциясымен өзгертілгенге дейін,
желілерге пайдалануы тиіс. 4 Қосымшасының талаптарына
сәйкес үйлестіру мәліметтерін аталған күннен ерте берген
әкімшіліктер, бұл әдістерді тәжірибелік түрдегі нақты
мүмкіншіліктеріне қарай пайдаланады. Бұл әдістер ХЭҰ-Р
[121 Қарарын (ВКР-97) қарар] бойынша қайта қаралуы
мүмкін. (ВКР-2000)

полосе 27,9-28,2 ГГц может также использоваться станциями на
высотной платформе (HAPS) в пределах территории этих стран.
Такое использование станциями HAPS 300 МГц распределенной
фиксированной службе полосы в перечисленных выше странах
ограничено далее работой в направлении HAPS-Земля, при этом
они не должны создавать вредных помех другим типам систем
фиксированной службы или другим службам, которым данная
полоса распределена на равной первичной основе, или требовать
защиты от них. Кроме того, станции HAPS не должны
ограничивать развитие этих других служб. См. Резолюцию 145
(Пересм. ВКР-07). (ВРК-07).
5.538   Дополнительное распределение: полосы 27,500-27,501 ГГц и
29,999-30,000 ГГц распределены также фиксированной
спутниковой службе (космос-Земля) на первичной основе для
передач радиобуев, предназначенных для управления мощностью
на линиях Земля-космос. Такие передачи в направлении
космос-Земля не должны превышать эквивалентной изотропно
излучаемой мощности (э.и.и.м.) + 10 дБВт в направлении
соседних спутников на геостационарной орбите. (ВКР-07)
5.539   Полоса 27,5-30 ГГц может использоваться фиксированной
спутниковой службой (Земля-космос) для обеспечения фидерных
линий радиовещательной спутниковой службы.
5.540   Дополнительное распределение: полоса 27,501-29,999 ГГц
распределена также фиксированной спутниковой службе (космос-
Земля) на вторичной основе для передач радиомаяков,
предназначенных для регулирования мощности на линии
Земля-космос.
5.541   В полосе 28,5-30 ГГц спутниковая служба исследования Земли
ограничена передачей данных между станциями, а не первичным
сбором информации с помощью активных и пассивных датчиков.
5.541А  Фидерные линии негеостационарных сетей подвижной спутниковой
службы и геостационарные сети фиксированной спутниковой
службы, работающие в полосе 29,1-29,5 ГГц (Земля-космос),
должны использовать адаптивное управление мощностью на линии
Земля-космос или другие методы компенсации замираний, с тем
чтобы передачи земных станций производились на уровне
мощности, необходимой для достижения желаемых качественных
характеристик линии при снижении уровня взаимных помех между
обеими сетями. Эти методы должны применяться к сетям,
информация для координации которых, необходимая в
соответствии с Приложением 4, считается полученной Бюро после
17 мая 1996 г., до тех пор пока это не будет изменено будущей
компетентной всемирной конференцией радиосвязи.
Администрации, представляющие информацию для координации
согласно Приложению 4 ранее указанной даты, могут
использовать эти методы в той степени, в какой это
практически возможно. (ВКР-2000).

5.542 Қосымша таратылу: Алжир, Сауд Аравиясы, Бахрейн,
Бруней-Даруссалам, Камерун, Қытай, Конго, Египет,
Біріккен Араб Эмираттары, Эритрея, Эфиопия, Гвинея,
Индия, Иран Ислам Республикасы, Ирак, Жапония, Иордания,
Кувейт, Ливан, Малайзия, Мали, Марокко, Мавритания,
Непал, Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия Араб
Республикасы, Корей Халық-Демократиялық Республикасы,
Сомали, Судан, Шри-Ланка және Чадта 29.5-31 ГГц жолағы,
сондай-ақ, тіркелген және жылжымалы қызметке екінші
реттік негізде бөлінген. 21.3 және 21.5 п. көрсетілген
қуат шектеулері қолданылуы керек. (ВКР-07).
5.543 29.95-30 ГГц жолағы жерсеріктік Жерді зерттеу қызметінің
ғарыш-ғарыш жолдарында телеметрия, ізге түсу мен басқару
мақсатында екінші реттік негізде пайдаланылады.
5.543А Бутан, Камерун, Корея Республикасы, Ресей, Индия,
Индонезия, Иран Ислам Республикасы, Жапония, Қазақстан,
Лесото, Малайзия, Мальдив аралдары, Моңғолия, Мьянма,
Өзбекстан, Пәкістан, Филиппиндар, Қырғызстан, Корея
Халық-Демократиялық Республикасы, Шри-Ланка, Таиланд және
Вьетнамда 31-31,3 ГГц жолағындағы тіркелген қызметке
бөлінген. Бұл жолақ сонымен қатар, биік платформадағы
(НАРS) станциялармен, осы елдер территориясында қолдана
алады. НАРS станцияларының 300 МГц мұндай қолданысы
тіркелген қызметке бөлінген жолақта жоғарыда аталған
елдерде ары қарай Жер-НАРS бағытында жұмыс атқарумен
шектелген, бұл жерде олар тіркелген қызметтің басқа
жүйелеріне немесе осы жолақ бірінші реттік негізде
бөлінген басқа жылжымалы және 5.545 п. сәйкес
пайдаланылатын жүйелерге зиянды кедергілер тудырмауы
тиіс, немесе олардан қорғаныс талап етпеуі тиіс. Бұдан
басқа, НАРS станциялары басқа қызмет станцияларының
дамуына кедергі жасамауы тиіс. НАРS жүйелері 31-31,3 ГГц
жолағындағы бірінші реттік негізде бөлінген
радиоастрономиялық қызметке, ХЭО-R RA 769 Ұсыныстарына
сәйкес қорғаныс өлшемдерін ескере отырып, зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс. Белсенді емес жерсеріктік
қызметтердің қорғанысын қамтамасыз ету үшін, 31,3-31,8
ГГц жолағындағы НАРS жер станциялары антеннасының кедергі
сәулеленулері қуатының тығыздығы, ауа райы ашық болса
-106 дБ(Вт/МГц) шамасымен шектелуі қажет, жаңбырлы
күндері, өшу шамасын азайту үшін, бұл шаманы -100 дБ
(Вт/МГц) дейін көтеруге болады, егер белсенді емес жер
серіктің нақты әсері бұл жағдайларда ашық күндердегі
шамадан аспаса. 145 Қарар (қайт қарал. ДРК-07). (ДРК-07)
5.544 31-31.3 ГГц жолағы ғарыш зерттеу қызметтерінде 21
Бабында, 21-4 Кестесінде көрсетілген қуат ағынының
тығыздығын шектеуде пайдаланылады.
5.545 Қызметтің басқа категориясы: Армения, Грузия, Моңғолия,
Қырғызстан, Тәжікстан және Түрікменстанда 31-31.3 ГГц
жолағы ғарыш зерттеу қызметіне бірінші реттік негізде

5.542   Дополнительное распределение: в Алжире, Саудовской Аравии,
Бахрейне, Бруней-Даруссаламе, Камеруне, Китае, Республике
Конго, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Эритрее,
Эфиопии, Гвинее, Индии, Исламской Республике Иран, Ираке,
Японии, Иордании, Кувейте, Ливане, Малайзии, Мали, Марокко,
Мавритании, Непале, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской
Арабской Республике, Корейской Народно-Демократической
Республике, Сомали, Судане, Шри-Ланке и Чаде полоса 29,5-31
ГГц распределена также фиксированной и подвижной службам на
вторичной основе. Должны применяться ограничения мощности,
указанные в пп.21.3 и 21.5. (ВКР-07)
5.543   Полоса 29,95-30 ГГц может использоваться на линиях
космос-космос спутниковой службы исследования Земли для
телеметрии, слежения и управления на вторичной основе.
5.543А  В Бутане, Камеруне, Республике Корея, Российской Федерации,
Индии, Индонезии, Исламской Республике Иран, Японии,
Казахстане, Лесото, Малайзии, Мальдивских Островах, Монголии,
Мьянме, Узбекистане, Пакистане, Филиппинах, Кыргызстане,
Корейской Народно-Демократической Республике, Шри-Ланке,
Таиланде и Вьетнаме распределение фиксированной службе в
полосе 31-31,3 ГГц может также использоваться системами на
базе станций на высотной платформе (HAPS) в направлении
Земля-HAPS. Работа систем с использованием HAPS в полосе
31-31,3 ГГц ограничена территорией вышеперечисленных стран и
не должна создавать вредных помех другим типам систем
фиксированной службы, системам подвижной службы и системам,
эксплуатируемым в соответствии с п.5.545, или требовать
защиты от них. Кроме того, станции на высотной платформе не
должны ограничивать развитие этих систем. Системы на базе
HAPS в полосе 31-31,3 ГГц не должны создавать вредных помех
радиоастрономической службе, имеющей первичное распределение
в полосе 31,3-31,8 ГГц, с учетом критериев защиты,
приведенных в Рекомендации МСЭ-R RA.769. Для обеспечения
защиты пассивных спутниковых служб плотность мощности
нежелательных излучений в антенне наземной станции HAPS в
полосе 31,3-31,8 ГГц должна быть ограничена уровнем
-106 дБ(Вт/МГц) в условиях ясного неба и может быть увеличена
до -100 дБ (Вт/МГц) в условиях осадков в целях ослабления
влияния замирания в дожде, если действительное влияние на
пассивный спутник в таких условиях не превышает влияния в
условиях ясного неба. См. Резолюцию 145 (Пересм. ВКР-07).
(ВРК-07).
5.544   В полосе 31-31,3 ГГц в службе космических исследований должны
применяться ограничения плотности потока мощности, указанные
в Таблице 21-4 Статьи 21.
5.545   Другая категория службы: в Армении, Грузии, Монголии,
Кыргызстане, Таджикистане и Туркменистане распределение
полосы 31-31,3 ГГц службе космических исследований

бөлінген (5.33 п. қара) (ДРК-07).
5.546 Қызметтің басқа категориясы: Сауд Арабиясы, Армения,
Әзербайжан, Беларусь, Египет, Біріккен Араб Эмираттары,
Испания, Эстония, Ресей, Грузия, Венгрия, Иран Ислам
Республикасы, Израиль, Иордания, Ливан, Молдова,
Моңголия, Өзбекстан, Польша, Сирия Араб Республикасы,
Қырғызстан, Румыния, Біріккен Корольдық, Оңтүстік-Африка
Республикасы, Тәжікстан, Түрікменстан және Түркияда
31,5-31,8 ГГц тіркелген және жылжымалы, әуедегі
жылжымалыны қоспағанда, бірінші реттік негізде бөлінген.(
5.33п. қара) (ДРК-07)
5.547 31.8-33.4 ГГц, 51.4-52.6 ГГц, 55.78-59 ГГц және 64-66 ГГц
жолақтары тіркелген қызметке жоғары тығыздық жағдайында
пайдаланылады (726 Қарарын (ДКР-97) кара). Бұл жолақ
жайында қарастырғанда әкімшіліктерге регламенттік
ережелерді есепке алғандары жөн. 39,5-40 ГГц және 40,5-42
ГГц жолақтарында тіркелген жерсеріктік қызмет
станцияларына жоғары тығыздықты қолданудың
мүмкіндіктеріне байланысты, (5.516В п. қара)
әкімшіліктерге, тіркелген қызметтің жоғарғы тығыздығын
ары қарай қолдануды қарастырғанда шектеулерді есепке
алулары қажет. (ДРК-03)
5.547А Әкімшіліктерге 31,8-33,4 ГГц жолағының тіркелген қызмет
және әуедегі кемелердегі станциялардың, радионавигациялық
қызметтердің пайдаланылуы кезіндегі зиянды бөгеттер
әсерін азайтудың барлық мүмкіндіктерін жасауға шаралар
қолданулары тиіс, бұл жерде әуедегі кемелердегі радарлық
жүйелердің пайдалану қажеттігін ескерілулері тиіс.
(ДРК-2000)
5.547В Ауыстырылымды таратылу:Америка Құрама Штаттарында 31.8-32
жолағы радионавигациялық және ғарыш зерттеулер (алыс
ғарыш) (ғарыш-Жер) қызметтеріне бірінші реттік негізде
бөлінген. (ВКР-97)
5.547С Ауыстырылымды таратылу: Америка Құрама Штаттарында
32-32.3 жолағы жер серік аралық радионавигациялық және
ғарыш зерттеулер (алыс ғарыш) (ғарыш-Жер) қызметтеріне
бірінші реттік негізде бөлінген (ДРК-97)
5.547D Ауыстырылымды таратылу: Америка Құрама Штаттарында
32.3-33 жолағы жер серік аралық және радионавигациялық
қызметтерге бірінші реттік негізде бөлінген 5.547Е
5.548 Ауыстырылымды таратылу: Америка Құрама Штаттарында
33-33.4 жолағы радионавигациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген (ДРК-97)
5.549 32-33 ГГц жолағында жер серік аралық және
радионавигациялық қызметтерді, 31.8-32.3 ГГц жолағында
ғарыш зерттеу қызметін (алыс ғарыш) жобалағанда,
әкімшіліктер барлық мүмкіншілікті шараларды,
радионавигациялық қызметтің жан жақты қауіпсіздігін
ескере отырып (707 ұсыныстарын қара). Бұл қызметтер
арасында зиянды кедергілер тудырмау үшін пайдалануы
керек. (ВКР-03)
Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Бангладеш,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Габон, Индонезия, Иран
Ислам Республикасы, Ирак, Израиль, Ливия Араб
Джамахириясы, Иордания, Кувейт, Ливан, Малайзия, Мали,
Мальта, Марокко, Мавритания, Непал, Нигерия, Оман,
Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия Араб Республикасы, Конго
Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали, Судан,
Шри-Ланка, Того, Тунис және Йеменде 33,4-36 ГГц жолағы
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген.

произведено на первичной основе (см.п.5.33). (ВКР-07)
5.546   Другая категория службы: в Саудовской Аравии, Армении,
Азербайджане, Беларуси, Египте, Объединенных Арабских
Эмиратах, Испании, Эстонии, Российской Федерации, Грузии,
Венгрии, Исламской Республике Иран, Израиле, Иордании,
Ливане, Молдове, Монголии, Узбекистане, Польше, Сирийской
Арабской Республике, Кыргызстане, Румынии, Соединенном
Королевстве, Южно-Африканской Республике, Таджикистане,
Туркменистане и Турции распределение полосы 31,5-31,8 ГГц
фиксированной и подвижной, за Исключением воздушной
подвижной, службам произведено на первичной основе
(см.п.5.33). (ВКР-07)
5.547   Полосы 31,8-33,4 ГГц, 37-40 ГГц, 40,5-43,5 ГГц, 51,4-52,6
ГГц, 55,78-59 ГГц и 64-66 ГГц могут использоваться для
применений высокой плотности фиксированной службы (см.
Резолюцию 75. (ВКР-2000)). Администрациям следует учитывать
это при рассмотрении регламентарных положений в отношении
данных полос. Ввиду возможности развертывания применений
высокой плотности фиксированной спутниковой службы в полосах
39,5-40 ГГц и 40,5-42 ГГц (см.п.5.516В) администрациям
следует в дальнейшем учитывать возможные ограничения
применений высокой плотности фиксированной службы, в
зависимости от случая. (ВКР-03)
5.547А  Администрации должны принимать практические меры для
минимизации возможных помех между станциями фиксированной
службы и станциями, находящимися на воздушных судах,
радионавигационной службы в полосе 31,8-33,4 ГГц, учитывая
при этом эксплуатационные потребности находящихся на
воздушных судах радарных систем. (ВКР-2000).
5.547В  Заменяющее распределение: в Соединенных Штатах Америки полоса
31,8-32 ГГц распределена радионавигационной службе и службе
космических исследований (дальний космос) (космос-Земля) на
первичной основе. (ВКР-97)
5.547С  Заменяющее распределение: в Соединенных Штатах Америки полоса
32-32,3 ГГц распределена радионавигационной службе и службе
космических исследований (дальний космос) (космос-Земля) на
первичной основе. (ВКР-03)
5.547D  Заменяющее распределение: в Соединенных Штатах Америки полоса
32,3-33 ГГц распределена межспутниковой и радионавигационной
службам на первичной основе. (ВКР-97)
5.547Е  Заменяющее распределение: в Соединенных Штатах Америки полоса
33-33,4 ГГц распределена радионавигационной службе на
первичной основе. (ВКР-97)
5.548   При проектировании систем межспутниковой службы в полосе
32,3-33 ГГц, радионавигационной службы в полосе 32-33 ГГц и
службы космических исследований (дальний космос) в полосе
31,8-32,3 ГГц администрации должны принимать все необходимые
меры для предотвращения вредных помех между этими службами с
учетом аспектов безопасности радионавигационной службы (см.
Рекомендацию 707). (ВКР-03)

5.549А Қосымша таратылу: Сауд Арабиясы, Бахрейн, Бангладеш,
Египет, Біріккен Араб Эмираттары, Габон, Индонезия, Иран
Ислам Республикасы, Ирак, Израиль, Ливия Араб
Джамахириясы, Иордания, Кувейт, Ливан, Малайзия, Мали,
Мальта, Марокко, Мавритания, Непал, Нигерия, Оман,
Пәкістан, Филиппин, Катар, Сирия Араб Республикасы, Конго
Демократиялық Республикасы, Сингапур, Сомали, Судан,
Шри-Ланка, Того, Тунис және Йеменде 33,4-36 ГГц жолағы
тіркелген және жылжымалы қызметтерге бірінші реттік
негізде бөлінген.
5.550 Қызметтің баска категориясы: Армения, Әзербайжан,
Беларусь, Ресей, Грузия, Моңғолия, Қырғызстан, Тәжікстан
және Түрікменстанда 34,7-35,2 ГГц жолағы ғарыш зерттеу
қызметіне бірінші реттік негізде бөлінген. (5.33 п.
қара). (ДРК-07).
5.550А 36-37 ГГц жолағын жерсеріктік Жерді зерттеу (әрекетті
емес) қызмет және тіркелген және жылжымалы қызметтерге
біріге қолдану үшін 752 (ДРК -07) Қарары пайдаланылады.
(ДРК -07)
5.551 (Шығарып тасталынған ДРК-97)
5.551А (Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.551АА(Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.551В (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.551С (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.551D (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.551Е (Шығарып тасталынған ДРК-2000),
5.551F Қызметтің басқа категориясы: Жапонияда 41,5-42,5 ГГц
жолағы жылжымалы қызметке бірінші реттік негізде
бөлінген. (5.33 п. қара). (ДРК-97)
5.551G (Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.551Н 42,5-43,5 ГГц жолағында барлық тіркелген жерсеріктік
қызметтің (ғарыш-Жер) геостационарлық емес жерсеріктік
жүйелері немесе радиохабар тарату жерсеріктік қызметінің
(ғарыш-Жер) ғарыш станциялары тудыратын экививаленттік
қуат ағынының тығыздығы (э.қ.а.т.), 42-42,5 ГГц жолағында
жұмыс атқаратын, кез келген радиоастрономиялық станцияның
орналасқан орынындағы 2% уақыт аралығында келесі
шамалардан аспауы қажет:
-230 дБ(Вт/м 2 ) ені ГГц және -246 дБ(Вт/м 2 ) ені 500 кГц
кез келген жолақта, 42,5-13,5 ГГц жолағында, бірайналы
телескоп ретінде тіркелген, радиоастрономиялық станцияның
орналасқан орынында; және
-209 дБ(Вт/м 2 ) ені 500 кГц кез келген жолақта 42,5-43,5
ГГц жолағында, өте ұзын базасымен интерферометр ретінде
тіркелген, радиоастрономиялық станцияның орналасқан
орынында. э.қ.а.т бұл шамалары ХЭО-R. S.1586-1
Ұсыныстарында келтірілген методикаларды қолдана отырып,
сондай-ақ, ХЭО-R S.1586-1 Ұсыныстарында келтірілген
радиоастрономиялық қызметтің антеннаның ең үлкен күшейту
шамасы мен антеннаның бағытының эталондық диаграммасы
бойынша есептелуі тиіс, және радиотелескоптың ең кіші
жұмыстық бұрышы үшін барлық аспанға қолданылады.(бұл үшін
өтініш білдірген ақпаратта бұл шама анықталмаған жағдайда
5 о шамасы қабылданады). Бұл шама кез келген
радиоастрономиялық станцияларда қолданылады, егер:
немесе 2003 жылдың 5 шілдесіне дейін пайдалануда болса,
Бюроға 2004 жылдың 4 қаңтарына дейін өтініш берілсе;
Немесе 4 Қосымшаға сәйкес берілген үйлестіру және өтініш
туралы ақпарат берілгенге дейін өтініш берілген болса,
осы шамалар қолданылатын ғарыш станцияларына байланысты
жағдайда. Көрсетілген уақыттан кейін өтініш берілген
басқа радиоастрономиялық станциялар жайында,
әкімшіліктердің ғарыш станцияларының жұмысына келісім
беруі үшін жұмыс жүргізіледі. 2 -ауданда 473 Қарар
(ДРК-03) қолданылады. Бұл ескертудегі шектік шамалар,
радиоастрономиялық станцияның орналасқан, осыған
әкімшіліктер келісім берген орынында өсе алады. (ДРК-07).
5.551І Тіркелген жерсеріктік қызметтің (ғарыш-Жер) немесе
радиохабар тарату жерсеріктік қызметінің (ғарыш-Жер)
42,5-43,5 ГГц жолағында жұмыс атқаратын геостационарлық
ғарыш станциялары тудыратын қуат ағынының тығыздығы,
радиоастрономиялық станцияның орналасқан орынында келесі
көрсетілген шамадан аспауы керек:
-137 дБ(Вт/м2) ені 1 ГГц және -246 дБ(Вт/м 2 ) ені 500 кГц
кез келген жолақта, 42,5-43,5 ГГц жолағында, бірайналы
телескоп ретінде тіркелген, радиоастрономиялық станцияның
орналасқан орынында; және
-116 дБ(Вт/м2) ені 500 кГц кез келген жолақта 42,5-43,5
ГГц жолағында, өте ұзын базасымен интерферометр ретінде
тіркелген, радиоастрономиялық станцияның орналасқан
орынында қолданылады. Бұл шама кез келген
радиоастрономиялық станциялардың орналасқан орындарында
қолданылады:
- немесе 2003 жылдың 5 шілдесіне дейін пайдалануда болған
және 2003 жылдың 4 қаңтарына Бюроға өтініш берілген;
- немесе осы шектік шамалар қолданылатын ғарыш
станциялары жайлы 4 Қосымшаға сәйкес, үйлестіру немесе
өтініш туралы толық ақпарат алынғанға дейін
өтініш білдірген.
Көрсетілген уақыттан кейін өтініш білдірген, басқа
радиоастрономиялық станциялар жайында, ғарыш станциясының
жұмысына рұқсат алу үшін әкімшіліктермен келісім

5.549   Дополнительное распределение: в Саудовской Аравии, Бахрейне,
Бангладеш, Египте, Объединенных Арабских Эмиратах, Габоне,
Индонезии, Исламской Республике Иран, Ираке, Израиле,
Ливийской Арабской Джамахирии, Иордании, Кувейте, Ливане,
Малайзии, Мали, Мальте, Марокко, Мавритании, Непале, Нигерии,
Омане, Пакистане, Филиппинах, Катаре, Сирийской Арабской
Республике, Демократической Республике Конго, Сингапуре,
Сомали, Судане, Шри-Ланке, Того, Тунисе и Йемене полоса
33,4-36 ГГц распределена также фиксированной и подвижной
службам на первичной основе. (ВКР-03)
5.549А  В полосе 35,5-36,0 ГГц средняя плотность потока мощности,
создаваемого у поверхности Земли любым космическим датчиком
спутниковой службы исследования Земли (активной) или службы
космических исследований (активной), при любом угле больше
0,8 0 от центра луча не должна превышать 73,3 дБ(Вт/м 2 ).
(ВКР-03)
5.550   Другая категория службы: в Армении, Азербайджане, Беларуси,
Российской Федерации, Грузии, Монголии, Кыргызстане,
Таджикистане и Туркменистане распределение полосы 34,7-35,2
ГГц службе космических исследований произведено на первичной
основе (см.п.5.33). (ВКР-07)
5.550А  В отношении совместного использования частот в полосе 36-37
ГГц спутниковой службой исследования Земли (пассивной) и
фиксированной и подвижной службами применяется Резолюция 752
(ВКР-07). (ВКР-07)
5.551   (ИСКЛ - ВКР-97)
5.551А  (ИСКЛ ВКР-03)
5.551АА (ИСКЛ ВКР-03)
5.551В  (ИСКЛ ВКР-2000)
5.551С  (ИСКЛ ВКР-2000)
5.551D  (ИСКЛ ВКР-2000)
5.551E  (ИСКЛ ВКР-2000)
5.551F  Другая категория службы: в Японии распределение полосы
41,5-42,5 ГГц подвижной службе произведено на первичной
основе (см.п.5.33). (ВКР-97)
5.551G  (ИСКЛ ВКР-03)
5.551Н  Эквивалентная плотность потока мощности (э.п.п.м.),
создаваемого в полосе 42,5-43,5 ГГц всеми космическими
станциями любой негеостационарной спутниковой системы
фиксированной спутниковой службы (космос-Земля) или
радиовещательной спутниковой службы, работающей в полосе
42-42,5 ГГц, не должна превышать следующих значений в месте
расположения любой радиоастрономической станции в течение
более 2 % времени:
-230 дБ(Вт/м 2 ) в полосе шириной 1 ГГц и -246 дБ(Вт/м 2 ) в
любой полосе шириной 500 кГц в диапазоне 42,5-43,5 ГГц в
месте расположения любой радиоастрономической станции,
зарегистрированной как однозеркальный телескоп; и
-209 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе шириной 500 кГц в диапазоне
42,5-43,5 ГГц в месте расположения любой радиоастрономической
станции, зарегистрированной как интерферометр со сверхдлинной
базой.
Эти значения э.п.п.м. должны вычисляться с использованием
методики, указанной в Рекомендации МСЭ-R S.1586-1, а также
эталонной диаграммы направленности антенны и максимального
усиления антенны радиоастрономической службы, приведенных в
Рекомендации МСЭ-R RA.1631, и применяются ко всему небу для
углов места выше минимального рабочего угла Ө min
радиотелескопа (для которого в отсутствие заявленной
информации должно быть принято значение по умолчанию 5 0 ).
Эти значения применяются на любой радиоастрономической
станции, которая:
- либо находилась в эксплуатации до 5 июля 2003 года и была
заявлена в Бюро до 4 января 2004 года;
- или была заявлена до даты получения полной информации для
координации или заявления в соответствии с Приложением 4, в
зависимости от обстоятельств, в отношении космической
станции, к которой применяются эти пределы.
В отношении других радиоастрономических станций, заявленных
после указанных дат, могут предприниматься попытки получить
согласие администраций, давших разрешение на работу
космических станций. В Районе 2 применяется Резолюция 743
(ВКР-03). Предельные значения, указанные в данном примечании,
могут быть превышены в месте расположения
радиоастрономической станции любой страны, администрация
которой дала на это согласие. (ВКР-07)
5.551I  Плотность потока мощности в полосе 42,5-43,5 ГГц, создаваемая
любой геостационарной космической станцией фиксированной
спутниковой службы (космос-Земля) или радиовещательной
спутниковой службы, работающей в полосе 42-42,5 ГГц, не
должна превышать следующих значений в месте расположения
любой радиоастрономической станции:
-137 дБ(Вт/м 2 ) в полосе шириной 1 ГГц и -153 дБ(Вт/М) в
любой полосе шириной 500 кГц в диапазоне 42,5-43,5 ГГц в
месте расположения любой радиоастрономической станции,
зарегистрированной как однозеркальный телескоп; и
-116 дБ(Вт/м 2 ) в любой полосе шириной 500 кГц в диапазоне
42,5-43,5 ГГц в месте расположения любой радиоастрономической
станции, зарегистрированной как интерферометр со сверхдлинной
базой. Эти значения должны применяться в месте расположения
любой радиоастрономической станции, которая:
- либо находилась в эксплуатации до 5 июля 2003 г. и была
заявлена в Бюро до 4 января 2004 г.;
- либо была заявлена до даты получения полной информации для
координации или заявления в соответствии с Приложением 4, в
зависимости от обстоятельств, в отношении космической
станции, к которой применяются эти пределы.
В отношении других радиоастрономических станций, заявленных
после указанных дат, могут предприниматься попытки получить
согласие администраций, давших разрешение на работу

жұмыстары жүргізіледі. 2-ауданда 743 қарар қолданылады.
(ДРК-03). Ескертпеде көрсетілген шектік шамаларды,
радиоастрономиялық станциялардың орналасқан орынындағы
әкімшіліктер бұған келісім берген жағдайда өсіруге
болады. (ДРК-03)
Жер - ғарыш бағытында тіркелген жерсеріктік қызметке
бөлінген 42.5-43.5 ГГц және 47.2-50.2 ГГц жолақтарының
жалпы ені, жерсеріктік радиохабар қызметінің фидер
жолдарын қамтамасыз ету үшін ғарыш-Жер таратуларының
37.5-39.5 ГГц жолағынан үлкен. Әкімшіліктер, жерсеріктік
радиохабар қызметтің фидер жолдарына 47.2-49.2 ГГц
жолағын қор ретінде қамтамасыз ету үшін барлық
мүмкіншілікті шараларды қолдануы қажет.
5.552 (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.552А 47.2-47.5 ГГц және 47.9-48.2 ГГц жолақтарын тіркелген
қызметке бөлу үлкен биіктікте орналасқан платформаларда
жұмыс істейтін станцияларға арналған. 47.2-47.5 ГГц және
47.9-48.2 ГГц жолақтары 122 қарарының ережелеріне сәйкес
пайдаланылады. (қайта қарал. ДРК-07). (ДРК-07)
5.552 43.5-47 ГГц, 66-71 ГГц, 95-100 ГГц, 134-142 ГГц, 190-200
ГГц және 252-265 ГГц жолақтарында құрылықтағы жылжымалы
қызмет станциялары жұмыс істей алады, егер олар осы
жолақтар бөлінген (5.43 п. қара) ғарыш радиобайланыс
қызметтеріне зиянды кедергілер тудырмайтын болса.
(ДРК-2000).
5.553 В полосах 43,5-47 ГГц и 66-71 ГГц могут работать станции
сухопутной подвижной службы, при условии что они не будут
причинять вредных помех службам космической радиосвязи,
которым распределены эти полосы (см.п.5.43). (ВКР-2000).
5.554 43.5-47 ГГц, 66-71 ГГц, 95-100 ГГц, 134-142 ГГц, 190-200
ГГц және 252-265 ГГц жолақтарында тіркелген пункттерде
орналасқан құрылықтағы станцияларды байланыстарын
жерсеріктік жолдар жұмысы рұқсат етілген, егер бұл жолдар
жылжымалы жерсеріктік қызмет немесе радионавигациалық
жерсерікті қызметке біріге пайдаланатын болса. (ДРК-2000)
5.554А 47,5-47,9 ГГц, 48,2-48,54 ГГц және 49,44-50,2 ГГц
жолақтарын тіркелген жерсеріктік (ғарыш-Жер) қызметпен
қолдану геостационарлық жер серіктермен шектелген.
(ДРК-03)
5.555 Қосымша таратылу: 48,94-49,04 ГГц жолақтары,
сондай-ақ, радиоастрономиялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-2000)
5.555А (Шығарып тасталынған, ДРК-03)
5.555В 48,94-49,04 ГГц жолағында, 48,2-48,54 ГГц және
49,44-50,2 ГГц тіркелген жерсеріктік қызметтің
(ғарыш-Жер) жолағында геостационарлық ғарыш станциялары
тудыратын қуат ағынының тығыздығы -151,8 дБ(Вт/м)
шамасынан аспауы кажет, ені 500 кГц кез келген жолақта
радиоастрономиялық станцияның орналасқан орынында.
(ДРК-03)
5.556 51,4-54,25 ГГц, 58,2-59 ГТц және 64-65 ГГц жолақтарда
ұлттық жоспарларға сәйкес радиоастрономиялық байқаулар
жүргізуге болады. (ДРК-2000)
5.556А 54.25-56.9 ГГц, 57.0-58.2 ГГц және 59.0-59.3 ГГц
жолақтарын жерсеріктік аралық қызметке пайдалану
геостационарлық орбитаға жер серіктерімен шектеледі. Жер

космических станций. В Районе 2 применяется Резолюция 743
(ВКР-03). Предельные значения, указанные в настоящем
примечании, могут быть превышены в месте расположения
радиоастрономической станции любой страны, администрация
которой дала на это согласие. (ВКР-03)
5.552   Суммарная ширина полос 42,5-43,5 ГГц и 47,2-50,2 ГГц,
распределенных фиксированной спутниковой службе для передач в
направлении Земля-космос, больше, чем полоса 37,5-39,5 ГГц
для передач космос-Земля, чтобы обеспечить фидерные линии к
радиовещательным спутникам. Администрации должны принимать
все практически возможные меры для резервирования полосы
47,2-49,2 ГГц для фидерных линий радиовещательной спутниковой
службы, работающей в полосе 40,5-42,5 ГГц.
5.552А  Распределение фиксированной службе в полосах 47,2-47,5 ГГц и
47,9-48,2 ГГц предназначено для использования станциями на
высотной платформе. Использование полос 47,2-47,5 ГГц и
47,9-48,2 ГГц осуществляется в соответствии с
Резолюцией 122 (Пересм. ВКР-07). (ВКР-07)
5.553   В полосах 43,5-47 ГГц и 66-71 ГГц могут работать станции
сухопутной подвижной службы, при условии что они не будут
причинять вредных помех службам космической радиосвязи,
которым распределены эти полосы (см.п.5.43). (ВКР-2000).
5.554   В полосах 43,5-47 ГГц, 66-71 ГГц, 95-100 ГГц, 123-130 ГГц,
191,8-200 ГГц и 252-265 ГГц разрешена также работа
спутниковых линий, соединяющих находящиеся в фиксированных
пунктах сухопутные станции, если эти линии используются
совместно с подвижной спутниковой службой или
радионавигационной спутниковой службой. (ВКР-2000).
5.554А  Использование полос 47,5-47,9 ГГц, 48,2-48,54 ГГц и
49,44-50,2 ГГц фиксированной спутниковой службой
(космос-Земля) ограничено геостационарными спутниками.
(ВКР-03)
5.555   Дополнительное распределение: полоса 48,94-49,04 ГГц
распределена также радиоастрономической службе на первичной
основе. (ВКР-2000).
5.555А  (ИСКЛ ВКР-03)
5.555В  Плотность потока мощности в полосе 48,94-49,04 ГГц,
создаваемого любой геостационарной космической станцией
фиксированной спутниковой службы (космос-Земля), работающей в
полосах 48,2-48,54 ГГц и 49,44-50,2 ГГц, не должна превышать
-151,8 дБ(Вт/м) в любой полосе шириной 500 кГц в месте
расположения любой радиоастрономической станции. (ВКР-03)
5.556   В полосах 51,4-54,25 ГГц, 58,2-59 ГГц и 64-65 ГГц
в соответствии с национальными планами могут проводиться
радиоастрономические наблюдения. (ВКР-2000).
5.556А  Использование полос 54,25-56,9 ГГц, 57-58,2 ГГц и 59-59,3 ГГц
межспутниковой службой ограничено спутниками на
геостационарной орбите. Плотность потока мощности единичной

бетінен 0 км-ден 1000 км-ге дейінгі биіктікке жер серік
аралық станцияның бар жағдайларда және барлық түрлі
модуляцияда жеке сәулелену қуат ағынының тығыздығы барлық
түсу бұрыштарында-147 дБ(Вт/м/100МГц)-тен аспауы тиіс.
(ВКР-97)
5.556В Қосымша таратылу: Жапонияда 54,25-55,78 ГГц жолағы,
сондай-ақ, аз тығыздықта қолдану үшін жылжымалы қызметке
бірінші реттік негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.557 Қосымша таратылу: Жапонияда 55.78-58.2 ГГц жолағы,
сондай-ақ, радиолокациялық қызметке бірінші реттік
негізде бөлінген. (ДРК-97)
5.557А 55,78-56,26 ГГц жолағында Жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді емес) қызмет станцияларын қорғау мақсатында,
тіркелген қызмет станциясы таратқышының антеннаға кірер
жолындағы ең үлкен қуат тығыздығы -26 дБ(Вт/МГц)
шектеледі. (ДРК-2000)
5.558 Жер серік аралық қызметке зиянды кедергілер тудырмаған
жағдайда (5.43 п. қара) 55,78-58,2. ГГц, 59-64 ГГц, 66-71
ГГц, 122,25-123 ГГц, 130-134 ГГц, 167-174,8 ГГц және
191,8-200 ГГц жолақтарында әуедегі жылжымалы қызмет
станциялары жұмыс істеуіне болады. (ДРК-2000)
5.558А 56,9-57 ГГц жолағын жерсеріктік аралық қызмет жүйелерімен
қолдану геостационарлық жерсеріктік орбитадағы жер серік
арасындағы жолдармен және биік жерқасы орбитасындағы
геостационарлық емес жер серіктерден төмендегі жерқасы
орбитадағы жер серіктерге берілетін жолдармен шектеледі.
Жер серік аралық жолдар үшін геостационарлық орбитадағы
дара кедергілер қуат ағынының тығыздығы, барлық Жер үсті
биіктіктерде 0 ден 1000 км-ге дейін барлық шарттарда және
барлық модуляция методтарында және барлық түсу
бұрыштарында -147 дБ(Вт/(м 2 • 100 МГц)) шамасынан аспауы
қажет. (ДРК-97)
5.559 Жер серік аралық қызметке зиянды кедергілер тудырмаған
жағдайда (5.43 п. қара) 59-64 ГГц және 126-134 ГГц
жолақтарында радиолокациалық қызметтің әуе кемелеріндегі
орналасқан радарлары жұмыс істеуіне болады. (ДРК-2000)
5.559А Шығарып тасталынған.
5.560 Ғарыш кемелерінде орналасқан Жерде зерттеу қызметтерінің
жерсеріктік радарлары 78-79 ГГц жолағында бірінші реттік
негізде жұмыс істей алады.
5.561 74-76 ГГц жолағында тіркелген, жылжымалы және радиохабар
қызметтері, жерсеріктік радиохабар қызметтерінде
жиіліктер тағайындауды жоспарлаудың сәйкес
конференциясының шешімі бойынша жұмыс істейтін
жерсеріктік радиохабар қызметіне зиянды кедергілер
тудырмауы тиіс. (ДРК-2000)
5.561А 81-81,5 ГГц жолағы, сондай-ақ әуесқойлық және әуесқойлық
жерсеріктік қызметке екінші реттік негізде бөлінген.
(ДРК-2000)
5.561В Жапонияда 84-86 ГГц жолағын тіркелген жерсеріктік
қызметпен (Жер-ғарыш) қолдану, геостационарлық
жерсеріктік орбитада қолданылатын, жерсеріктік радиохабар
тарату қызметінің фидер жолдарымен шектелген (ДРК-2000)

помехи на всех высотах от 0 до 1000 км над поверхностью
Земли, создаваемого станциями межспутниковой службы, для всех
условий и всех методов модуляции не должна превышать
-147 дБ(Вт/(м 2 . 100 МГц)) при всех углах прихода. (ВКР-97)
5.556В  Дополнительное распределение: в Японии полоса 54,25-55,78 ГГц
распределена также подвижной службе на первичной основе для
использования с малой плотностью. (ВКР-97)
5.557   Дополнительное распределение: в Японии полоса 55,78-58,2 ГГц
распределена также радиолокационной службе на первичной
основе. (ВКР-97)
5.557А  В полосе 55,78-56,26 ГГц с целью защиты станций спутниковой
службы исследования Земли (пассивной) максимальная плотность
мощности, создаваемая передатчиком на входе антенны станции
фиксированной службы, ограничивается -26 дБ (Вт/МГц).
(ВКР-2000).
5.558   В полосах 55,78-58,2 ГГц, 59-64 ГГц, 66-71 ГГц, 122,25-123
ГГц, 130-134 ГГц, 167-174,8 ГГц и 191,8-200 ГГц станции
воздушной подвижной службы могут работать, при условии что
они не будут создавать вредных помех межспутниковой службе
(см.п.5.43). (ВКР-2000).
5.558А  Использование полосы 56,9-57 ГГц системами межспутниковой
службы ограничено линиями между спутниками на геостационарной
спутниковой орбите и передачами от негеостационарных
спутников на высокой околоземной орбите спутникам на низкой
околоземной орбите. Для межспутниковых линий на
геостационарной орбите плотность потока мощности единичной
помехи на всех высотах от 0 до 1000 км над поверхностью Земли
для всех условий и всех методов модуляции не должна превышать
-147 дБ (Вт/(м2 . 100 МГц)) при всех углах прихода. (ВКР-97)
5.559   В полосе 59-64 ГГц могут работать находящиеся на воздушных
судах радары радиолокационной службы, при условии что они не
будут создавать вредных помех межспутниковой службе
(см.п.5.43). (ВКР-2000).
5.559А  Исключен. (SUP)
5.560   Находящиеся на космических станциях радары спутниковой службы
исследования Земли и службы космических исследований могут
работать в полосе 78-79 ГГц на первичной основе.
5.561   В полосе 74-76 ГГц станции фиксированной, подвижной и
радиовещательной служб не должны причинять вредные помехи
станциям радиовещательной спутниковой службы, работающим в
соответствии с решениями соответствующей конференции по
планированию частотных присвоений радиовещательной
спутниковой службе. (ВКР-2000).
5.561А  Полоса 81-81,5 ГГц распределена также любительской и
любительской спутниковой службам на вторичной основе.
(ВКР-2000).
5.561В  В Японии использование полосы 84-86 ГГц фиксированной
спутниковой службой (Земля-космос) ограничено фидерными
линиями радиовещательной спутниковой службы, использующими
геостационарную спутниковую орбиту. (ВКР-2000).

5.562 94-94.1 ГГц жолағын пайдалану жерсеріктік жерді зерттеу
(белсенді) және ғарыш зерттеу (белсенді) қызметтерінде
ғарыш кораблінің бортында орналасқан бұлт жамылғысын
зерттеу радарларымен шектеледі. (ДРК-97)
5.562А 94-94,1 ГГц және 130-134 ГГц жолақтарында,
радиоастрономиялық станцияның антеннасының негізгі
сәулесіне бағытталған жерсеріктік Жерді зерттеу
(белсенді) қызметінің ғарыш станциялары жіберген хабары,
кейбір радиоастрономиялық қабылдағыштарды зақымдауы
мүмкін. Мұндай таратқыштарды пайдаланатын Ғарыш
агенттіктер және лайық радиоастрономиялық станциялар,
мұндай жағдайларды болдырмай жұмыс атқару үшін,
бір-бірімен келісе жоспарлаулары тиіс. (ДРК-2000)
5.562В 105-109,5 ГГц, 111,8-114,25 ГГц, 155,5-158,5 ГГц және
217-226 ГГц жолақтарын тек қана ғарыш орналасу
радиоастрономиясымен шектелген. (ДРК-2000)
5.562С 116-122,25 ГГц жолағын жерсерікаралық қызметпен қолдану
геостационарлық орбитадағы жер серіктермен шектелген.
Жерсерікаралық қызмет станциялары, барлық шарттарда және
барлық 0 ден 1000 км-ге дейінгі Жер үсті биіктіктердегі
барлық модуляция методтарында және орбиталық
геостационарлық қалыптасуға жақындағы орын алған белсенді
емес датчиктердің тудыратын дара кедергілердің қуат
ағынының тығыздығы, барлық түсу бұрышында -148 дБ(Вт/(м 2
* МГц)) шамасынан аспауы қажет. (ДРК-2000)
5.562D Қосымша таратылу: 128-130 ГГц, 171-171,6 ГГц, 172,2-172,8
ГГц және 173,3-174 ГГц жолақтары, сондай-ақ, Корея,
Республикасында радиоастрономиялық қызметке бірінші
реттік негізде бөлінген. (ДРК-2000)
5.562Е Жерсеріктік Жерді зерттеу қызметіне бөліну 133,5-134 ГГц
жолағымен шектеледі. (ДРК-2000)
5.562F 155,5-158,5 ГГц жолағында жерсеріктік Жерді зерттеу
қызметіне (белсенді емес) және ғарыш зерттеу қызметіне
(белсенді емес) бөлу 2018 жылдың 1 қаңтарында
тоқтатылады. (ДРК-2000)
5.562G 155,5-158,5 ГГц жолағын тіркелген және жылжымалы қызметке
бөлінудің мерзімі 2018 жылдың 1 қаңтары болып
табылады.(ДРК-2000)
5.562Н 174,8-182 ГГц және 185-190 ГГц жолағын жер серік аралық
қызметтің қолдануы, геостационарлық орбитадағы жер
серіктермен шектелген. Жерсерікаралық қызмет станциялары,
барлық шарттарда және барлық 0 ден 1000 км-ге дейінгі Жер
үсті биіктіктердегі барлық модуляция методтарында және
орбиталық геостацинарлық қалыптасуға жақындағы орын алған
белсенді емес датчиктердің тудыратын дара кедергілердің
қуат ағынының тығыздығы, барлық түсу бұрышында -144
дБ(Вт/(м 2 * МГц)) шамасынан аспауы қажет. (ДРК-2000)
5.563 (Шығарып тасталынған ДРК-03)
5.563А 200-209 ГГц, 235-238 ГГц, 250-252 ГГц және 265-275 ГГц
жолақтарында жер үсті орналасу аппаратурасының, атмосфера
құрамын бақылау мақсатында белсенді емес байқауы жүзеге
асырылады. (ДРК -2000)

5.562   Использование полосы 94-94,1 ГГц спутниковой службой
исследования Земли (активной) и службой космических
исследований (активной) ограничено размещенными на борту
космических кораблей радарами изучения облачного покрова.
(ВКР-97)
5.562А  В полосах 94-94,1 ГГц и 130-134 ГГц передачи космических
станций спутниковой службы исследования Земли (активной),
направленные в главный луч антенны радиоастрономической
станции, могут повредить некоторые радиоастрономические
приемники. Космические агентства, эксплуатирующие такие
передатчики и соответствующие радиоастрономические станции,
должны взаимно планировать свою работу, с тем чтобы в
максимально возможной степени исключить такие случаи.
(ВКР-2000).
5.562В  В полосах 105-109,5 ГГц, 111,8-114,25 ГГц, 155,5-158,5 ГГц и
217-226 ГГц использование данного распределения ограничено
исключительно радиоастрономией космического базирования.
(ВКР-2000).
5.562С  Использование полосы 116-122,25 ГГц межспутниковой службой
ограничено спутниками на геостационарной орбите. Плотность
потока мощности единичной помехи, создаваемого станцией
межспутниковой службы, при всех условиях и для всех методов
модуляции на всех высотах от 0 км до 1000 км над поверхностью
Земли и вблизи всех геостационарных орбитальных позиций,
занимаемых пассивными датчиками, не должна превышать
-148 дБ(Вт/(м 2 . МГц)) для всех углов прихода. (ВКР-2000)
5.562D  Дополнительное распределение: в Республике Корея полосы
128-130 ГГц, 171-171,6 ГГц, 172,2-172,8 ГГц и 173,3-174 ГГц
распределены также радиоастрономической службе на первичной
основе до 2015 г. (ВКР-2000).
5.562Е  Данное распределение спутниковой службе исследования Земли
(активной) ограничено полосой 133,5-134 ГГц. (ВКР-2000).
5.562F  В полосе 155,5-158,5 ГГц распределение спутниковой службе
исследования Земли (пассивной) и службе космических
исследований (пассивной) будет прекращено 1 января 2018 г.
(ВКР-2000).
5.562G  Датой вступления в силу распределения фиксированной и
подвижной службам в полосе 155,5-158,5 ГГц является 1 января
2018 г. (ВКР-2000).
5.562Н  Использование полос 174,8-182 ГГц и 185-190 ГГц
межспутниковой службой ограничено спутниками на
геостационарной орбите. Плотность потока мощности единичной
помехи, создаваемого станцией межспутниковой службы, при всех
условиях и для всех методов модуляции на всех высотах от 0 км
до 1000 км над поверхностью Земли и вблизи всех
геостационарных орбитальных позиций, занимаемых пассивными
датчиками, не должна превышать -144 дБ(Вт/(м 2 . МГц)) для
всех углов прихода. (ВКР-2000).
5.563   (ИСКЛ ВКР-03)
5.363А  В полосах 200-209 ГГц, 235-238 ГГц, 250-252 ГГц и 265-275 ГГц
осуществляется пассивное зондирование атмосферы аппаратурой
наземного базирования с целью контроля состава атмосферы.
(ВКР-2000).

5.563В 237,9-238 ГГц жолағы, сондай-ақ, ғарыш кораблінің бортына
орналасқан бұлттар қабығын зерттейтін радарлар үшін
жерсеріктік Жерді зерттеу (белсенді) және ғарыш зерттеу
қызметтеріне (белсенді) бөлінген. (ДРК-2000)
5.564 (Шығарып тасталынған ДРК-2000)
5.565 Әкімшіліктерге 275-400 ГГц жолағын белсенді және белсенді
емес әртүрлі қызметтерді жобалауға және тәжірибелік
жүргізуге пайдалануына болады. Бұл жолақта белсенді емес
қызметтерде спектр жолдарының мынадай өлшеулерін
жүргізудің қажеттіліктері пайда болды:
радиоастрономиялық қызметте: 275-323 ГГц, 327-371 ГГц,
388-424 ГГц, 426-442 ГГц, 453-510 ГГц, 623-711 ГГц,
795-909 ГГц және 926-945 ГГц;
ғарыш зерттеу (белсенді емес) және жерсеріктік Жерді
зерттеу (белсенді емес) қызметтері: 275-277 ГГц, 294-306
ГГц, 316-334 ГГц, 342-349 ГГц, 363-365 ГГц, 371-389 ГГц,
416-434 ГГц, 442-444 ГГц, 496-506 ГГц, 546-568 ГГц,
624-629 ГГц, 634-654 ГГц, 659-661 ГГц, 684-692 ГГц,
730-732 ГГц, 851-853 ГГц және 951-956 ГГц.
Бұл аз зерттелген спектр аралығында болашақ ғылыми
зерттеулер белсенді емес қызметтерге қажетті болатын
қосымша спектр жолдары мен үздіксіз жолақтарды табуы
мүмкін. Келесі салиқалы дүниежүзілік конференция
өткізілгенше, әкімшіліктер бұл белсенді емес қызметтерді
зиянды кедергілерден қорғау үшін барлық мүмкіншілікті
шараларды қолдануы қажет. ДРК-2000
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 11 қыркүйектегі
N 1379 қаулысымен
бекітілген кестеге
2-қосымша
Радиобайланыс Регламент кестесіне 2-ескертпе
К1  9-145 кГц радиожиіліктер жолағы сымды байланыс жолдарының
жоғары жиілікті тығыздау аппаратурасында, осы аппаратураға
радиоқызметтер тарапынан бөгеттерді болдырмауды қамтамасыз
ететін шаралар қолданған жағдайда қолданылады.
К2  24 - 1000 кГц жолағында жиіліктер тағайындағанда, бұл
жолақтың жоғары вольттық электр тасымалдау жолдарындағы
жоғары жиіліктік тығыздауда аз арналы телефон байланысының
диспетчерлік аппаратурасында, жоғары вольттық
қондырғыларының релелік қорғаныс сигналдарын беру және
энергия жүйелерінің апатқа қарсы автоматикасында
пайдаланатынын ескеру кажет.
К3  65.(6) - 67.(6) кГц жолағы стандартты жиіліктер және уақыт
сигналдарының қызметіне, сонымен қатар радиохабар
станциялар желілерін синхронды басқару сигналдарына
тағайындалған.
К4  Шығарып тасталынған 2008ж.
К5  130 - 148.5 кГц және 495 - 505 кГц жолақтары әуедегі
радионавигациялық қызметтің амортизациялық мерзімі біткенге
дейін пайдаланылады.
К6  148.5 - 283.5 кГц және 526.5 - 1606.5 кГц әуедегі
радионавигациялық қызметке радионавигациялық қызметтегі
кедергілерді жою жағдайында және авиацияда ұшу
қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдаланылады. Бұл
жолақтар әуедегі радионавигациялық қызметте аппаратураның
амортизациялық мерзімі біткенге дейін қолданылады.

5.563В  Полоса 237,9-238 ГГц распределена также спутниковой службе
исследования Земли (активной) и службе космических
исследований (активной) исключительно для размещенных на
борту космических кораблей радаров изучения облачного
покрова. (ВКР-2000).
5.564   (ИСКЛ ВКР-2000)
5.565   Администрации могут использовать полосу 275-1000 ГГц для
проведения экспериментов и разработки различных активных и
пассивных служб. В этой полосе частот выявилась потребность в
проведении следующих измерений спектральных линий
пассивными службами:
- радиоастрономическая служба: 275-323 ГГц, 327-371 ГГц,
388-424 ГГц, 426-442 ГГц, 453-510 ГГц, 623-711 ГГц, 795-909
ГГц и 926-945 ГГц;
- спутниковая служба исследования Земли (пассивная) и служба
космических исследований (пассивная): 275-277 ГГц, 294-306
ГГц, 316-334 ГГц, 342-349 ГГц, 363-365 ГГц, 371-389 ГГц,
416-434 ГГц, 442-444 ГГц, 496-506 ГГц, 546-568 ГГц, 624-629
ГГц, 634-654 ГГц, 659-661 ГГц, 684-692 ГГц, 730-732 ГГц,
851-853 ГГц и 951-956 ГГц. Будущие научные исследования в
этой мало изученной области спектра могут выявить
дополнительные спектральные линии и непрерывные полосы,
представляющие интерес для пассивных служб. Администрации
должны принимать все практически возможные меры для защиты
этих пассивных служб от вредных помех до принятия Таблицы
распределения частот в вышеупомянутой полосе. (ВКР-2000).
Приложение 2
к Таблице, утвержденной
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2000 года № 1379
Примечание 2 к Таблице Регламента радиосвязи
К1    Полоса радиочастот 9-145 кГц используется аппаратурой
проводных линий связи с высокочастотным уплотнением при условии
применения в этой аппаратуре мер, обеспечивающих защиту от
помех со стороны радиослужб.
К2    При присвоении частот в полосе 24-1000 кГц необходимо
учитывать, что эта полоса используется для высокочастотного
уплотнения высоковольтных линий электропередачи малоканальной
аппаратурой диспетчерской телефонной связи, передачи сигналов
релейной защиты высоковольтного оборудования и противоаварииной
автоматики энергосистем.
К3    Полоса 65,(6)-67,(6) кГц может также использоваться для
передачи сигналов управления синхронными сетями
радиовещательных станций.
К4    Искл. 2008 г.
К5    Полосы 130-148,5 кГц и 495-505 кГц используется воздушной
радионавигационной службой до окончания амортизационного срока
аппаратуры.
К6    Полосы 148,5-283,5 кГц и 526,5-1606,5 кГц используются
воздушной радионавигационной службой при условии исключения
помех радиовещательной службе и обеспечения безопасности
полетов авиации. Данные полосы используются воздушной
радионавигационной службой до окончания амортизационного срока
аппаратуры.

К7  150 - 1750 кГц жолағын пайдалануда, бұл жолақта әуе
қозғалысын басқаратын және әуедегі радионавигациялық
қызметтің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жетекті
радиостанциялар істейтінін ескеру керек.
К8  Радиохабар қызметіне жиіліктер тағайындау радиохабар
станцияларына жиіліктер пайдаланудың келісілген жоспары
бойынша орындалады.
К9  500 кГц, 2174,5 кГц, 2182 кГц, 2187,5 кГц, 4125 кГц, 4177,5
кГц, 4207,5 кГц, 6215 кГц, 6268 кГц, 6312 кГц, 8291 кГц,
8376,5 кГц, 8414,5 кГц, 12290 кГц, 12520 кГц, 12577 кГц,
16420 кГц, 16695 кГц, 16804,5 кГц, 121,5 МГц, 156,525 МГц,
156,8 МГц, сонымен қатар жиілік жолақтары: 406 - 406,1 МГц,
1544 - 1545 МГц және 1645,5 -1646,5 МГц апатқа, тездік пен
қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайларына зиянды кедергілер
тудыратын кез келген сәулеленулерге тыйым салынады.
К10 1606.5 - 1750 кГц жолағы әуедегі радионавигациялық қызметте
аппаратураның амортизациялық мерзімі біткенге дейін
қолданылады.
К11 1805 кГц жиілігі теңіздегі жылжымалы қызметінде
метеорологиялық ескертулер мен жедел хабарлар жолдауға
пайдаланылады.
К12 1830 - 1930 кГц жолағында әуесқойлық қызметте, телеграфия
(А1А), 1840 - 1930 кГц жолағы - ОБП (R3Е, J3E), ал 1900 -
1930 кГц жолағында - амплитудалық модуляцияда (А3Е)
сәулелену қуаты 10 Вт-тан аспайтын станциялар жұмыс
істеуіне болады.
К13 2045 кГц, 4455 кГц, 4565 кГц, 5350 кГц, 5450 кГц, 5745 кГц,
5770 кГц, 5870 кГц, 5858 кГц, 7770 кГц, 8060 кГц, 8495 кГц,
9315 кГц, 9380 кГц, 9400 кГц, 10315 кГц, 10655 кГц, 13685
кГц, 16315 кГц, 19370 кГц жиіліктері теміржол транспортында
және төтенше жағдайлар кезінде радиобайланыс ұйымдастыру
үшін қолданылады
К14 2130 кГц және 2150 кГц жиіліктері темір жол байланысы
жүйелерінде телефондық тәртіпте пайдаланылады.
К15 Шығарып тасталынған 2008ж.
К16 2685 кГц теңіздегі жылжымалы қызметке апаттық және шақыру
сигналдарын беруге пайдаланылады
К17 4063 - 4438 кГц, 4750 - 4850 кГц, 5005 - 5450 кГц, 7350 -
8815 кГц, 9040 - 9400 кГц, 9900 - 9995 кГц, 10150 - 11175
кГц, 12100 - 12230 кГц, 18168 - 18780 кГц жиілік
жолақтарының кейбір бөлектері әуедегі қозғалысты басқару
және азаматтық авиацияда ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз
етудің бекітілген байланыс жабдықтарында пайдаланылады.
К18 4650 - 4700 кГц, 6200 - 6525 кГц, 9400 - 9500 кГц, 12230 -
13200 кГц, 14000 - 14250 кГц, 16360 - 17410 кГц, 21000 -
21450 кГц, 22000 - 22855 кГц, 25670 - 26100 кГц, 28 - 29.7
МГц жиілік жолақтарының кейбір бөлектері жұмыс атқарып
жатқан үкіметтік міндеттерді орындайтын бекітілген байланыс
жабдықтарының аппаратураларының амортизациялық
мерзімдерінің аяғына дейін пайдаланылады.
К19 5950 - 6200 кГц, 7000 - 7300 кГц, 8195-8815 кГц, 9500 -
9900 кГц, 13600 - 13800 кГц, 15100 - 15600 кГц, 17550 -
17900 кГц, 19680 -19800 кГц, 21450 - 21850 кГц, 87.5 - 104
МГц және 8500 - 8750 МГц жолақтары бекітілген қызмет
аппаратураларының амортизациялық мерзімдері біткенше
пайдаланылады.

К7    При использовании полосы 150-1750 кГц необходимо
учитывать, что в этой полосе работают приводные радиостанции
для управления воздушным движением и обеспечения безопасности
полетов воздушной радионавигационной службы.
К8    Назначение радиочастот средствам радиовещательной службы
производится в установленном порядке.
К9    Запрещаются любые излучения на радиочастотах 500 кГц, 2174,5
кГц, 2182 кГц, 2187,5 кГц, 4125 кГц, 4177,5 кГц, 4207,5 кГц,
6215 кГц, 6268 кГц, 6312 кГц, 8291 кГц, 8376,5 кГц, 8414,5 кГц,
12290 кГц, 12520 кГц, 12577 кГц, 16420 кГц, 16695 кГц, 16804,5
кГц, 121,5 МГц, 156,525 МГц, 156,8 МГц, а также в полосах
радиочастот 406-406,1 МГц, 1544-1545 МГц и 1645,5-1646,5 МГц,
не относящиеся к сообщениям в случае бедствия, тревоги,
срочности или для обеспечения безопасности.
К10   Полоса 1606,5-1750 кГц используется воздушной
радионавигационной службой до окончания амортизационного срока
аппаратуры.
К11   Частота 1805 кГц в морской подвижной службе используется для
передач метеорологических предупреждений и срочных сообщений.
К12   В полосе 1830-1930 кГц в любительской службе могут работать
станции, использующие телеграфию (А1А), в полосе 1840-1930 кГц
- ОБП (R3E, J3E), а в полосе 1900-1930 кГц - амплитудную
модуляцию (А3Е) с излучаемой мощностью не более 10 Вт.
К13   Частоты 2045 кГц, 4455 кГц, 4565 кГц, 5350 кГц, 5450 кГц,
5745 кГц, 5770 кГц, 5870 кГц, 5885 кГц, 7770 кГц, 8060 кГц,
8495 кГц, 9315 кГц, 9380 кГц, 9400 кГц, 10315 кГц, 10655 кГц,
13685 кГц, 16315 кГц, 19370 кГц используются для организации
связи на железнодорожном транспорте при чрезвычайных ситуациях.
К14   Частоты 2130 кГц и 2150 кГц используются радиостанциями системы
железнодорожной радиосвязи в телефонном режиме.
К15   Искл. 2008 г.
К16   Частота 2685 кГц используется для передач сигналов бедствия и
вызова в морской подвижной службе.
К17   Отдельные участки полос частот 4063-4438 кГц, 4750-4850 кГц,
5005-5450 кГц, 7350-8815 кГц, 9040-9400 кГц, 9900-9995 кГц,
10150-11175 кГц, 12100-12230 кГц, 18168-18780 кГц используются
действующими средствами фиксированной связи для управления
воздушным движением и обеспечения безопасности полетов
гражданской авиации.
К18   Отдельные участки полос частот 4650-4700 кГц, 6200-6525 кГц,
9400-9500 кГц, 12230-13200 кГц, 14000-14250 кГц,
16360-17410 кГц, 21000-21450 кГц, 22000-22855 кГц, 25670-26100
кГц, 28-29,7 МГц используются действующими средствами
фиксированной связи правительственного назначения до окончания
амортизационного срока аппаратуры.
К19   Полосы 5950-6200 кГц, 7000-7300 кГц, 8195-8815 кГц, 9500-9900
кГц, 13600-13800 кГц, 15100-15600 кГц, 17550-17900 кГц,
19680-19800 кГц, 21450-21850 кГц, 87,5-104 МГц и 8500-8750 МГц
используются фиксированной службой до окончания
амортизационного срока аппаратуры.

К20 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К21 48.5 - 56.5 МГц, 58 - 66 МГц, 76 - 100 МГц, 174 - 230 МГц
және 470 - 790 МГц жолақтары теледидарлық хабарларды
таратуда пайдаланылады. Хабар станцияларына жиіліктер
тағайындау белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі.
К22 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К23 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К24 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К25 104 - 108 МГц, 144 - 146 МГц жолақтары әуедегі жылжымалы
қызмет (ОR) аппаратураларының амортизациялық мерзімдері
біткенше пайдаланылады
К26 110 - 174 МГц және 230 - 1000 МГц жолақтарының кейбір
бөлектері, ұжымдық теледидар, радиохабар және кабельдік
теледидар қабылдау жүйелерінің кабельдік тарату желілерінде
сыртқы бөгеуілден қорғаныс нормасын орындау кезінде және
Кестеге сәйкес жұмыс істейтін басқа да РЭҚ-ларға
кедергілерді жоюға пайдалануы мүмкін. Аталған нормаларды
қанағаттандыратын осындай желілерді пайдалану, осы
аудандарға бөлінген эфирлік теледидар мен жиіліктік
модуляцияланған ультрақысқа толқындар (ЖМ УҚТ) таратуын
қоспағанда, ол пайда болуы мүмкін кедергілер мен басқа РЭҚ
жұмыстарын шектеуге шағым айтуға негіз бола алмайды.
К26 163,2-164,2125 МГц жиілік жолағы Қазақстан Республикасының
әскери басқару орталық атқарушы органының шешіміне сәйкес
қолданылады.
К27 137-138 МГц жолағындағы жиіліктегі әуедегі жылжымалы (ОR)
қызметі ғарыш қызметінің жер бетіндегі тұрақты қабылдау
пункттеріне зиянды кедергілер тудырмауы тиіс.
К28 144-146 МГц жиілік жолақтары әуесқойлық қызметте, 5 Вт-тан
аспайтын таратқыштарда екінші реттік негізде пайдалануы
мүмкін. Кейбір жағдайларда, 100 Вт-тан асатын таратқыштарды
пайдалану, станция орнына келісім алған жағдайда,
белгіленген тәртіп бойынша рұқсат етіледі.
К29 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К30 146 - 174 МГц, 390 - 470 МГц және 790 - 890 МГц
жолақтарындағы жиілік бөліктерін пайдалану, осы Кесте
бойынша үлестірілген азаматтық бағытқа арналған РЭЖ-тарға
кейбір белгіленген шектеулермен атқарылады,
К31 150.05 - 156.7625 МГц, 156.8375 - 174 МГц, 470 - 862 МГц,
1400 - 1427 МГц, 2100 - 2700 МГц және 5925 - 7075 МГц
жолақтарының кейбір бөліктері радиолокациялық қызметтің
жұмыстағы жабдықтарымен амортизациялық мерзімдері біткенше
пайдаланылады
К32 150.0625 - 150.4875 МГц және 165.0625 - 165.4875 МГц
жолақтары бір арналы тік көріністі радиорелелік
станцияларының және құрлықтағы жылжымалы қызмет
жабдықтарының сәулелену қуаты 2 Вт-қа дейінгі шамаларында
пайдаланылады.
К33 150-154 МГц жиілік жолағында ғарыштық объектілер және
Жердің жасанды серігінен ақпарат қабылдайтын жер
станцияларына, бекітілген және құрлықтағы жылжымалы қызмет
тарапынан жасалатын кедергілерді болдырмауға барлық
мүмкіндіктер жасалуы қажет.

К20   Искл. 2008 г.
К21   Полосы 48,5-56,5 МГц, 58-66 МГц, 76-100 МГц, 174-230 МГц и
470-790 МГц используются телевизионным вещанием. Частотные
присвоения вещательным станциям согласовываются установленным
порядком.
К22   Искл. 2008 г.
К23   Искл. 2008 г.
К24   Искл. 2008 г.
К25   Полосы 104-108 МГц и 144-146 МГц используются воздушной
подвижной (OR) службой до окончания амортизационного срока
аппаратуры.
К26   Отдельные участки полос 110-174 МГц и 230-1000 МГц могут
использоваться кабельными распределительными сетями систем
коллективного приема телевидения, радиовещания и кабельного
телевидения при выполнении норм, обеспечивающих внешнюю
помехозащищенность и исключении помех другим РЭС, работающим в
соответствии с Таблицей. Использование таких сетей,
удовлетворяющих указанным нормам, не может служить основанием
для предъявления претензий на возможные помехи и ограничения
работы других РЭС, за исключением полос частот, отведенных в
данном районе для эфирного телевизионного и УКВ ЧМ
радиовещания.
Полосы радиочастот 163,2-164,2125 МГц используются в
соответствии с решением Центрального исполнительного органа
военного управления Республики Казахстан.
К27   В полосе частот 137-138 МГц воздушная подвижная (OR) служба не
должна создавать вредных помех земным стационарным приемным
пунктам космических служб.
К28   Полоса частот 144-146 МГц может использоваться любительской
службой с мощностью передатчиков до 5 Вт на вторичной основе. В
отдельных случаях допускается использование передатчиков с
мощностью до 100 Вт при условии согласования мест размещения
станций установленным порядком.
К29   Искл. 2008 г.
К30   Использование отдельных участков частот в полосах 146-174 МГц,
390-470 МГц и 790-890 МГц, распределенных в настоящей Таблице
РЭС гражданского назначения, осуществляется с установленными
ограничениями.
К31   Отдельные участки полос 150,05-156,7625 МГц, 156,8375-174 МГц,
470-862 МГц, 1400-1427 МГц, 2100-2700 МГц и 5925-7075 МГц
используются действующими средствами радиолокационной службы до
окончания амортизационного срока аппаратуры.
К32   Полосы 150,0625-150,4875 МГц и 165,0625-165,4875 МГц
используются одноканальными радиорелейными станциями прямой
видимости и средствами сухопутной подвижной службы с мощностью
излучения до 2 Вт.
К33   В полосе радиочастот 150-154 МГц должны приниматься все меры по
исключению помех земным станциям приема информации с ИСЗ и
космических объектов от РЭС фиксированной и сухопутной
подвижной служб.

К34 150.5 - 151.7 МГц және 165.5 - 166.7 МГц жолақтары аз
каналды тік көріністі радиорелелік станцияларының сәулелену
қуаты 3 Вт-қа дейінгі шамаларында пайдаланылады.
К35 157.025 - 157.375 МГц, 161.5 - 161.65 МГц, 407 - 407.1 МГц
және 417 - 417.1 МГц жолақтарындағы кейбір жиіліктер
төтенше жағдайлардың пайда болуына байланысты біртұтас
шұғыл радиобайланыс жүйелерін ұйымдастыру үшін пайдалануға
болады.
К36 174 - 230 МГц, 430 - 440 МГц, 1626.5 - 1636.5 МГц
жолақтарындағы кейбір жиіліктер жылжымалы қызмет
жабдықтарымен амортизациялық мерзімдері біткенше
пайдаланылады.
К37 230 - 328.6 МГц және 335.4 - 390 МГц жолақтары негізінен
әуедегі жылжымалы (ОR) қызметіне пайдалануға арналған.
К38 300.2 МГц апат, қауіпсіздік және радиотелефонға елдің ішкі
судағы жолдарының жиілігі болып табылады.
К39 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К40 328.6 - 335.4 МГц жолағындағы жеке жиіліктер бекітілген
және жылжымалы қызметтерінің аппаратураларының
амортизациялық мерзімі біткенге дейін зиянды кедергілер
әсерін болдырмаған жағдайда әуедегі радионавигациялық
қызметте қолданылады. Бекітілген және жылжымалы
қызметтердің жаңа қондырғыларын пайдалануға енгізу бұл
жиіліктер жолағында атқарылмауы керек.
К41 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К42 401 - 406 МГц, 470 - 790 МГц жолақтары бекітілген және
жылжымалы қызметтерде аппаратураның амортизациялық мерзімі
біткенге дейін қолданылады. Бекітілген және жылжымалы
қызмет станциялары зиянды кедергілер тудырмауы және
радиобайланыс Регламентіне сәйкес жұмыс істейтін
қызметтерден қорғанысты талап етпеуі, сонымен қатар осы
қызметтердің пайдалануы мен дамуына кедергі туғызбауы тиіс.
К43 726 - 960 МГц жолағы әуедегі радионавигациялық қызметтің
әрекеттегі жабдықтарымен аппаратуралардың амортизациялық
мерзімі біткенге дейін қолданылады. Әуедегі
радионавигацияның жаңа жабдықтарын бұл жолақта енгізуге
рұқсат жоқ.
К44 790 - 862 МГц жолағының кейбір бөлектері, әрекеттегі
әуедегі радионавигацияның РЭЖ-тарына зиянды кедергілер
тудырмайтын болса, құрылықтағы жылжымалы радиобайланыста
пайдаланылады.
К45 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К46 1030 МГц жолағы жердегі таратқыш жабдықтармен
пайдаланылады, ал 1090 МГц жиілік әуедегі қозғалысты
басқару жүйелерінің борттық таратқыш жабдықтарымен
пайдаланылады.
К47 1215 - 1260 МГц және 1559 - 1610 МГц жолақтарын
радионавигациялық жер серіктік қызметтің (ғарыш-Жер)
"ГЛОНАСС" және "НАВСТАР" (СРS) типті жүйелерінің
қондырғыларына пайдалануына болады.
К48 Пайдаланылмайды.
К49 1545 - 1668.4 МГц жолағының кейбір бөлектері әрекеттен тік
көріністі радиорелелік станцияларымен белгіленген
шектеулермен пайдаланылады. Тік көріністі жаңа
радиорелейлік станцияларды пайдалануға енгізу бұл жиіліктер
жолағында атқарылмауы тиіс.
К50 Радиоастрономиялық қызметтің жиіліктер жолағын пайдаланудың
шарттары нақты аймақтарда қосымша анықталады.
Радиоастрономиялық станцияларды орналастыру пункттері
белгіленген тәртіпте келісіледі.

К34   Полосы 150,5-151,7 МГц и 165,5-166,7 МГц используются
малоканальными радиорелейными станциями прямой видимости с
мощностью излучения до 3 Вт.
К35   Отдельные частоты в полосах 157,025-157,375 МГц, 161,5-161,65
МГц, 407-407,1 МГц и 417-417,1 МГц могут использоваться для
организации единой системы оперативной радиосвязи при
возникновении чрезвычайных ситуаций.
К36   Отдельные участки полос 174-230 МГц, 430-440 МГц, 1626,5-1636,5
МГц используются подвижной службой до окончания
амортизационного срока аппаратуры.
К37   Полосы 230-328,6 МГц и 335,4-390 МГц предназначаются для
преимущественного использования воздушной подвижной (OR)
службой.
К38   Частота 300,2 МГц является частотой бедствия, безопасности и
вызова для радиотелефонии на внутренних водных путях страны.
К39   Искл. 2008 г.
К40   Отдельные частоты в полосе 328,6-335,4 МГц используются
средствами фиксированной и подвижной служб до окончания
амортизационного срока аппаратуры при условии исключения
вредных помех воздушной радионавигационной службе. Ввод в
эксплуатацию нового оборудования фиксированной и подвижной
служб не должен осуществляться в этой полосе частот.
К41   Искл. 2008 г.
К42   Полосы 401-406 МГц, 470-790 МГц используется фиксированной
и подвижной службами до окончания амортизационного срока
аппаратуры. Станции фиксированной и подвижной служб не
должны ни создавать вредных помех, ни требовать защиты от
них со стороны служб, работающих в соответствии с
Регламентом радиосвязи, ни препятствовать использованию и
развитию этих служб.
К43   Полоса 726-960 МГц используемся действующими средствами
воздушной радионавигационной службы до окончания
амортизационного срока аппаратуры. Внедрение новых средств
воздушной радионавигации в этой полосе частот не допускается.
К44   Отдельные участки полосы 790-862 МГц используются
системами сухопутной подвижной радиосвязи при условии, что они
не создают вредных помех действующим РЭС воздушной
радионавигации.
К45   Отдельные участки полос 890-915 МГц и 935-960 МГц используются
цифровыми системами сухопутной подвижной радиосвязи при
условии, что они не создают вредных помех действующим РЭС
воздушной радионавигации и посадки самолетов.
К46   Частота 1030 МГц используется наземными передающими
средствами, а частота 1090 МГц бортовыми передающими средствами
систем управления воздушным движением.
К47   Полосы 1215-1260 МГц и 1559-1610 МГц могут использоваться
оборудованием систем типа "ГЛОНАСС" и "HABCTAP" ("GPS")
радионавигационной спутниковой службы (космос-Земля).
К48   Не используется.
К49   Отдельные участки полосы 1545-1668,4 МГц используются
действующими радиорелейными станциями прямой видимости с
установленными ограничениями. Ввод в эксплуатацию новых
радиорелейных станций прямой видимости не должен осуществляться
в данной полосе частот.
К50   Условия использования полосы частот радиоастрономической
службой в конкретных районах страны определяются дополнительно.
Пункты размещения радиоастрономических станций согласовываются
установленным порядком.

К51 Шығарып тасталынған 2008 ж.
К52 1645.5 - 1656.5 МГц және 1660 - 1660.5 МГц жолақтарында
жұмыс істейтін жылжымалы жер серіктік қызметтің жердегі
жылжымалы станциялары, К49 п. сәйкес жұмыс істейтін
бекітілген қызметтің станцияларына зиянды кедергілер
тудырмауы тиіс.
К53 1770 - 1795 МГц жиіліктер жолағы, басқа қызметтер
станцияларына кедергілер болдырмаған жағдайда,
метеорологиялық температура-желдік барлау РЛС-ларында
амортизациялық мерзімі біткенге дейін пайдаланылады. Жаңа
метеорологиялық РЛС-ларды жобалау 1670 -1690 МГц жиілік
жолақтарында атқарылуы керек.
К54 Ғарыштық пайдаланым қызметінің жердегі станцияларының
орналасу аудандарында, осы станцияларға бекітілген және
жылжымалы қызметтер жағынан болатын кедергілерді
болдырмаудың ұйымдастыру шаралары қолдануы керек.
К55 2100 - 2300 МГц және 2500 - 2700 МГц жиілік жолақтарының
кейбір бөлектерін теледидар бағдарламаларын үлестіру
жүйелерінде пайдалануға болады.
К56 1980 - 2010 МГц, 2170 - 2200 МГц және 2483.5 - 2500 МГц
жолақтарын жер серіктік жылжымалы қызметте пайдалану зиянды
кедергілер тудырмауы тиіс сонымен қатар бекітілген және
жылжымалы қызмет станцияларынан қорғанысты талап етпеуі
тиіс, және осы қызметтердің 2005 жылдың 1 қаңтарына дейін
кедергі жасамауы керек.
К57 Байланыс операторларына бұлжытпайтын түрде 1 - 3 ГГц
аралығында бекітілген қызметтің жаңа жүйелерін пайдалануға
енгізбеу ұсынылады. 1700-2100 МГц жолағындағы бекітілген
қызмет аппаратуралары амортизациялық мерзімдері біткенге
дейін жұмыс жасайды.
К58 10.7 - 11.7 ГГц және 14.4 - 14.47 ГГц жиілік жолақтарының
кейбір бөлектері жер серіктік хабар қызметіне
пайдаланылады.
К59 1452-1492 МГц жиілік жолақтарының кейбір бөлектерін жерүсті
цифрлық хабар тарату және цифрлық жерсеріктік хабар тарату
мақсатында пайдаланудың мүмкіндіктері мен шарттары, ел
аумағының белгіленген аудандарында қосымша жерүсті цифрлық
хабар таратудың тәжірибелі пайдалану қорытындысын есепке
ала отырып анықталады.
К60 1730,2-1785 МГц және 1825,2-1880 МГц жолақтары GSМ-R. үшін
бөлінген.
К61 3400-4200 МГц жиілік жолақтары сымсыз радиоену жүйелерімен
бірге телерадиохабар тарату операторларының жерсеріктік
қабылдағыш антенналарымен қолданылады.
К62 2400-2483,5, 5150-5350, 5470-5725, 10152,25-10295,75,
10502,25-10645,75 МГц аралықтардағы жиілік жолақтары сымсыз
радиоену және РРЛ жүйелерімен белгіленген тәртіп бойынша
қолданылады.

К51   Искл. 2008 г.
К52   Подвижные земные станции подвижной спутниковой службы,
работающие в полосах 1645,5-1656,5 МГц и 1660-1660,5 МГц не
должны создавать вредных помех станциям фиксированной службы,
работающей в соответствии с п.К49.
К53   Полоса частот 1770-1795 МГц используется метеорологическими
РЛС температурно-ветрового зондирования до конца
амортизационного срока при условии Исключения помех станциям
других служб. Разработка новых метеорологических РЛС должна
осуществляться в полосе частот 1670-1690 МГц.
К54   В районах размещения земных станций службы космической
эксплуатации должны приниматься организационные меры по
исключению помех этим станциям со стороны фиксированной и
подвижной служб.
К55   Отдельные участки полос частот 2100-2300 МГц и 2500-2700
МГц могут использоваться системами распределения программ
телевидения.
К56   Возможность использования полос частот 1980-2010 МГц, 2170-
2200 МГц и 2483,5-2500 МГц подвижной спутниковой службой, в том
числе и спутниковым сегментом IMT, определяются дополнительно.
К57   Операторам связи настоятельно рекомендуется не вводить в
эксплуатацию новые системы фиксированной службы в диапазоне 1-3
ГГц. Полоса частот 1700-2100 МГц используется РЭС фиксированной
службы до конца срока амортизации аппаратуры.
К58   Отдельные участки полос 10,7-11,7 ГГц и 14,4-14,47 ГГц
используются радиовещательной спутниковой службой.
К59   Возможность и условия использования отдельных участков
радиочастот в пределах полосы 1452-1492 МГц для развития
наземного цифрового вещания и цифрового спутникового вещания
определяется дополнительно с учетом результатов опытной
эксплуатации наземных вещательных станций в конкретных районах
на территории страны.
К60   Полосы 1730,2-1785 МГц и 1825,2-1880 МГц выделены для
GSM-R.
К61   Полосы радиочастот в диапазоне 3 400-4 200 МГц используются
совместно системами беспроводного доступа и приемными
спутниковыми антеннами операторов наземного
телерадиовещания.
К62   Полосы радиочастот в диапазоне 2400-2483,5 МГц, 5150-5350 МГц,
5470-5725 МГц, 10152,25-10295,75 МГц, 10502,25-10645,7 МГц
используют РЭС беспроводного доступа и РРЛ в установленном
порядке.