"Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 3 қазан N 1494
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері бойынша кейбір заң
актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне білім беру
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақ ССР-iнде ауылды, селоны және аграрлық-өнеркәсiптiк кешендi басым дамыту туралы" 1991 жылғы 13 ақпандағы Қазақ Советтiк Социалистiк Республикасының Заңына (Қазақ ССР Жоғары Советiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 8, 93-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 13-14, 327-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 927-құжат):
1) тақырыбы мен мәтiнiнде:
"Қазақ ССР-iнде", "Қазақ ССР-i", "Қазақ ССР", "Қазақ ССР-iне" деген сөздер "Қазақстан Республикасында", "Қазақстан Республикасы", "Қазақстан Республикасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) VIII "Денсаулық сақтау, халыққа бiлiм беру және мәдениет" бөлiмiнде
тақырыптағы "халыққа" деген сөз алып тасталсын;
42-бапта:
тақырыбындағы және 1-тармағындағы "мектеп жасына дейiнгі балалар мекемелерi", "мектепке жасына дейiнгi балалар мекемелерiнiң" деген сөздер "мектепке дейiнгi ұйымдар", "мектепке дейiнгi ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармағы алып тасталсын;
3) 47-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аграрлық-өнеркәсiптiк кешен үшiн кадрларды кәсiптiк жағынан даярлау, олардың бiлiктiлiгiн арттыру және оларды қайта даярлау, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады";
4) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беру саласында село халқын мемлекеттiк қолдау.
Село жастары арасынан келген азаматтарға, селоның әлеуметтiк-экономикалық дамуын айқындайтын мамандықтар бойынша орта кәсiптiк және жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдау кезiнде, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн мөлшерде қабылдау квотасы көзделедi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2000 года N 1494
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам образования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Казахской Советской Социалистической Республики от 13 февраля 1991 г. "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991г., N 8, ст. 93; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 13-14, ст. 327; 1995 г., N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 927):
1) в заголовке и тексте:
слова "в Казахской ССР", "Казахская ССР", "Казахской ССР" заменить словами "в Республике Казахстан", "Республика Казахстан", "Республики Казахстан";
2) в разделе VIII "Здравоохранение, народное образование и культура":
в заголовке слово "народное" исключить;
в статье 42:
в заголовке и пункте 1 слова "детские дошкольные учреждения", "детских дошкольных учреждений" заменить словами "дошкольные организации", "дошкольных организаций";
пункт 5 исключить;
3) пункт 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1. Профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка кадров для агропромышленного комплекса осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
4) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Государственная поддержка сельского населения в сфере
среднего профессионального и высшего профессионального
образования
Для граждан из числа сельской молодежи при поступлении на учебу в организации, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, на специальности, определяющие социально-экономическое развитие села, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.".

2. "Қазақ ССР-iнде мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Қазақ Советтiк Социалистiк Республикасының Заңына (Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 26, 345-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 9-10, 158-құжат; N 15, 208-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 219-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат):
1) мәтiндегі "Министрлер кабинетi" деген сөздер "Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "мемлекеттiк емес мекемелерде және" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiгіндегi "орта, арнаулы орта және жоғары" деген сөздер "және кәсiптiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсiптiк бiлiм беретiн ұйымдарда оқитын мылқаулар мен зағиптардың мемлекеттiк стипендияларының мөлшерi бiрдей белгiленген стипендиялар мөлшерiнен 75 процент жоғары болып белгiленедi. Орта және кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында оқитын өзге мүгедектердi стипендиямен қамтамасыз ету жөнiндегi жеңiлдiктердi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi";
3) 21-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "балалар" деген сөз алып тасталсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi "мекемелерiнде", "мекемелерде", "мекемелер" деген сөздер "ұйымдарында", "ұйымдарда", "ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Мүгедектерге жалпы орта және кәсiптiк бiлiм беру
Мүгедектерге жалпы орта және кәсiптiк бiлiм беру орта немесе арнаулы үлгiдегi мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарында ал қажет болған жағдайда - үйде жүзеге асырылады.
Стационарлық емдеу-алдын алу, оңалту және басқа да денсаулық сақтау ұйымдарында емделу курсынан өтiп жатқан мүгедек балалар үшiн жалпы бiлiм беру бағдарламасы көлемiнде оқу сабақтары ұйымдастырылады. Оқу сабақтарын ұйымдастыру тәртiбiн бiлiм беру және денсаулық сақтау саласындағы орталық атқарушы органдар белгiлейдi.
Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедек-балалар үшiн арнаулы бiлiм беру ұйымдарында, оңалту орталықтарында, мүгедектерге арналған үйлер мен орталықтарда арнаулы сыныптар құрылады.
Бюджеттен қаржыландырылатын тегiн мемлекеттiк бiлiм, бiлiм гранттары мен кредиттерiн алу үшiн конкурс өткiзiлген кезде көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер, сондай-ақ медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссияларының қорытындысы бойынша орта кәсiптiк және жоғарғы кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында оқуы өзiне зиянсыз болатын бала жасынан мүгедектер артықшылық құқыққа ие болады";

2. В Закон Казахской Советской Социалистической Республики от 21 июня 1991 г. "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 26, ст. 345; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 9-10, ст. 158; N 15, ст. 208; 1995 г., N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 219; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247):
1) в тексте слова "Кабинет Министров", "Кабинетом Министров" заменить словами "Правительство", "Правительством";
2) в статье 20:
в части первой слова "негосударственных учреждениях и" исключить;
в части второй слова "среднего, среднего специального и высшего" заменить словами "и профессионального";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Размер государственной стипендии глухонемым и слепым, обучающимся в организациях образования, дающих профессиональное образование, устанавливается на 75 процентов выше общеустановленных размеров стипендий. Льготы по стипендиальному обеспечению иных инвалидов, обучающихся в организациях, дающих среднее и профессиональное образование, определяются Правительством Республики Казахстан.";
3) в статье 21:
в части первой слово "детских" исключить;
в частях первой и второй слова "учреждениях", "учреждения" заменить словами "организациях", "организации";
4) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Среднее общее и профессиональное образование инвалидов
Среднее общее и профессиональное образование инвалидов осуществляется в государственных организациях образования общего или специального типа, а при необходимости - на дому.
Для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических, реабилитационных и других организациях здравоохранения, организуются учебные занятия в объеме общеобразовательных программ. Порядок организации учебных занятий определяется центральными исполнительными органами в области образования и здравоохранения.
Для детей-инвалидов первой и второй групп создаются специальные
классы при специальных организациях образования, реабилитационных центрах,
домах и центрах для инвалидов.
В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на получение
бесплатного государственного образования через бюджетное финансирование,
образовательных грантов и кредитов преимущественное право имеют инвалиды
первой и второй групп, а также инвалиды с детства, которым по заключению
медико-социальных экспертных комиссий не противопоказано обучение в
организациях, дающих среднее профессиональное и высшее профессиональное
образование.";

5) 23-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "мекемелер" деген сөз "ұйымдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгіндегi:
"мекемелерi" деген сөз "ұйымдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ата-аналарға" деген сөздерден кейiн "бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган белгілеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 24-бапта:
бiрiншi бөлiгіндегi "халыққа" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бес (алты) жасар мүгедек балаларды мектепке барар алдында даярлау мiндетті болып табылады және үйде, мектепке дейiнгі ұйымда немесе мектепте жалпы бiлiм беру бағдарламасы көлемiнде жүзеге асырылады. Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарында ол тегiн жүзеге асырылады";
7) 25-баптың тақырыбында және мәтiнiнде "мекемелерде", "мекемелер" деген сөздер "ұйымдарда", "ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 26-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "мекемелерде" деген сөз "ұйымдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Мүгедектердiң бiлiм алу, кәсiптiк даярлықтан өтуi және бiлiктiлiгiн арттыру нысандары
Мүгедектердiң бiлiм алуы, кәсiптiк даярлықтан өтуi және бiлiктiлiгiн арттыруы Қазақстан Республикасының бiлiм туралы Заңдарында белгiленген тәртiппен және нысанда жүзеге асырылады".
3. 1993 жылғы 19 қаңтардағы "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Z939000_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 28-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат; N 22, 135-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат):
1) 8-1-баптың бiрiншi бөлiгiндегi:
"барлық үлгiдегi" деген сөздер алып тасталып, "кәсiптiк-техникалық училищелерде және арнаулы орта оқу орындарында" деген сөздер "кәсiптiк бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "министрлiктер мен ведомстволардың оқу ұйымдарында және Республиканың мемлекеттiк бiлiм беру жүйесiндегi оқу орындарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-бапта:
3-тармақта:
а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) бiлiм беру iсiн жүргiзу құқығына лицензиясы бар жалпы бiлiм беретiн мектептер мен кәсiптік бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген шақырылушыларға, оларды бiтiргенге дейiн";
б) тармақшасының бiрiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң" деген сөздер "бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) ауылдық жерлерде орналасқан жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, кәсiптiк бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының орта кәсіптiк немесе жоғары кәсіптік педагогтік бiлiмi бар және мамандығы бойынша жұмыс iстеп жүрген мұғалiмдерiн (оқытушыларын), барлық жұмыс iстеген кезiне";

5) в статье 23:
в части первой слово "учреждениях" заменить словом "организациях";
в части третьей:
слово "учреждения" заменить словом "организации";
дополнить словами "в порядке, установленном центральным
исполнительным органом в области образования";
6) в статье 24:
в части первой слово "народного" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Предшкольная подготовка пяти (шести) - летних детей-инвалидов является обязательной и осуществляется в семье, дошкольной организации или школе в объеме общеобразовательной программы. В государственных организациях образования она осуществляется бесплатно.";
7) в заголовке и в тексте статьи 25 слова "учреждениях", "учреждениями" заменить словами "организациях", "организациями";
8) в части первой статьи 26 слово "учреждениях" заменить словом "организациях";
9) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Формы получения инвалидами образования, профессиональной
подготовки и повышения квалификации
Образование, профессиональная подготовка и повышение квалификации инвалидов осуществляются в порядке и формах, установленных законодательством Республики Казахстан об образовании.".
3. В Закон Республики Казахстан от 19 января 1993 г. "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 28; 1995 г., N 8, ст. 56; N 22, ст. 135; 1997 г., N 12, ст. 184):
в части первой статьи 8-1 слова "всех типов, профессионально-технических училищах и средних специальных учебных заведениях" заменить словами "организациях образования, дающих начальное профессиональное и среднее профессиональное образование";
2) в части первой пункта 1 статьи 9 слова "в учебных организациях министерств, ведомств и учебных заведениях системы государственного образования Республики" заменить словами "в организациях образования Республики Казахстан";
3) в статье 15:
в пункте 3:
подпункт а) изложить в следующей редакции:
"а) призывникам, обучающимся в общеобразовательных школах и организациях начального профессионального и среднего профессионального образования, имеющих лицензию на право ведения образовательной деятельности, до их окончания.";
в части первой подпункта б) слова "Министерства образования Республики Казахстан" заменить словами "центрального исполнительного органа в области образования";
подпункт а) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"а) учителям (преподавателям) общеобразовательных школ, организаций начального профессионального и среднего профессионального образования, расположенных в сельской местности, имеющим среднее профессиональное или высшее профессиональное педагогическое образование и работающим по специальности, на весь период работы.";

4) 26-баптың с) және ж) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"е) бiлiм беру ұйымдарының педагогтер құрамы-оқу жылы кезеңiнде;
ж) меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, оқудың күндiзгi нысанында оқытатын барлық бiлiм беру ұйымдарында оқитындар";
4. "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Z934100_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 23-24, 516-құжат; 1995 ж., N 7, 48-құжат; N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 175, 180-құжаттары; 1997 ж., N 12, 181-құжат; 1998 ж., N 22, 308-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 21, 762-құжат; N 23, 920-құжат):
46-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "мекемелерiнiң" деген сөз "ұйымдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
5. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Z952200_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 3-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат, N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 жылғы 13 шілдесiнде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2000 жылдың 5 шiлдедегі Z000079_ Заңы):
10-баптың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заңды тұлғалардың жалпы бастауыш, жалпы негiзгi немесе жалпы орта және кәсiптiк бастауыш бiлiм, орта кәсiптiк, жоғарғы кәсiптiк оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк бiлiм беру, соның iшiнде мамандықтар бойынша бiлiм беру қызметi, сондай-ақ мектепке дейінгі және мектептен тыс ұйымдардың қызметі;".
6. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Z952235_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат, N 23, 928-құжат, N 24, 1067-құжат, 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар, 2000 жылғы 8 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z000065_ 2000 жылдың 8 шiлдесiндегi Қазақстан Республикасының Заңы):

4) подпункты е) и ж) статьи 26 изложить в следующей редакции:
"е) педагогический состав организаций образования - в период учебного года;
ж) обучающиеся всех организаций образования очной формы обучения, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 23-24, ст. 516; 1995 г., N 7, ст. 48; N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 175, 180; 1997 г., N 12, ст. 181; 1998 г., N 22, ст. 308; 1999 г., N 8, ст. 233; N 21, ст. 762; N 23, ст. 920):
в абзаце втором части первой статьи 46 слово "учреждений" заменить словом "организаций".
5. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст.222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О лицензировании", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2000г.):
подпункт 1) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1) образовательная деятельность, в том числе по специальностям, юридических лиц, дающих начальное общее, основное общее или среднее общее и начальное профессиональное образование, среднее профессиональное, высшее профессиональное, послевузовское профессиональное образование, а также деятельность дошкольных и внешкольных организаций.".
6. В Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997 г., N 4, ст. 51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N 13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст. 197, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г., N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" по вопросам автотранспорта", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" от 8 июля 2000 г.):

1) 57-бапта:
1-тармағында:
15) тармақшасында "арнаулы орта және жоғарғы" деген сөздер "орта кәсiптiк және жоғарғы кәсiптiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшасында "мектеп жасына дейiнгi балалар, орта, арнаулы орта және жоғарғы бiлiм беру" деген сөздер "мектепке дейiнгі тәрбиелеу және оқыту, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптiк және жоғарғы кәсiптiк бiлiм беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 123-баптың 3-тармағының 10) тармақшасында "мектепке дейiнгi балалар мекемелерi, орта, арнаулы орта және жоғары бiлiм" деген сөздер "мектепке дейiнгi тәрбиелеу және оқыту, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптiк, жоғарғы кәсiптiк бiлiм" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 134-баптың 1-тармағының 7) тармақшасында "мектепке дейiнгi балалар мекемелерi, орта, арнаулы орта және жоғары бiлiм" деген сөздер "мектепке дейiнгi тәрбиелеу және оқыту, жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптік және жоғарғы кәсiптiк бiлiм" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" 1998 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Z980258_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 14, 200-құжат; N 22, 308-құжат; N 24, 443-құжат):
4-баптың 5) тармақшасының он екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алматы қаласының аумағындағы жалпы бастауыш, жалпы негiзгi немесе жалпы орта және кәсiптiк бастауыш бiлiм беретiн, сондай-ақ мектепке дейінгі және мектептен тыс ұйымдар қызметiне;".
8. "Бiлiм туралы" 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Z990389_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат):
1) Заң мәтiнiнде 23-баптың 3 тармағын, 46-баптың 3-тармағын қоспағанда, "орталық атқарушы органдармен", "орталық атқарушы органдар", "орталық атқарушы органдардың" деген сөздер, "орталық атқарушы органмен", "орталық атқарушы орган", "орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) қабылдау квотасы-орта кәсiптiк және жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына ауыл жастары арасынан келген азаматтарды және басқа мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын ұлты қазақ адамдарды қабылдау үшiн бөлiнетiн бiлiм гранттары мен кредиттерiнiң шектi саны";
32) тармақшадағы "резидентура" деген сөз "клиникалық ординатура" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 6-тармағының үшiншi бөлiгі алып тасталсын;

1) в статье 57:
в пункте 1:
в подпункте 15) слова "среднеспециальных и высших" заменить словами "средних профессиональных и высших профессиональных";
в подпункте 20) слова "детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования" заменить словами "дошкольного воспитания и обучения, начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального и высшего профессионального образования";
2) в подпункте 10) пункта 3 статьи 123 слова "детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования" заменить словами "дошкольного воспитания и обучения, начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального образования";
3) в подпункте 7) пункта 1 статьи 134 слова "детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования" заменить словами "дошкольного воспитания и обучения, начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального и высшего профессионального образования".
7. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 14, ст. 200; 1999 г., N 22, ст. 308; N 24; ст. 443):
абзац двенадцатый подпункта 5) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"организаций образования, дающих начальное общее, основное общее или среднее общее и начальное профессиональное образование, а также дошкольных и внешкольных организаций на территории города Алматы..
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927):
1) по тексту Закона, за исключением пункта 3 статьи 28, пункта 3 статьи 46 слова "центральными исполнительными органами", "центральные исполнительные органы", "центральных исполнительных органов" заменить словами "центральным исполнительным органом", "центральный исполнительный орган", "центрального исполнительного органа";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) квота приема - предельное количество выделяемых образовательных грантов и кредитов для приема в организации образования, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, граждан из числа сельской молодежи, и лиц казахской национальности, являющихся гражданами других государств.;
в подпункте 32) слово "резидентура" заменить словами "клиническая ординатура";
3) часть третью пункта 6 статьи 9 исключить;

4) 10-бап алып тасталсын;
5) 12-бапта:
1-тармағында:
"білім беру ұйымдарының (бұдан әрi - лицензиат) бiлiм беру қызметi" деген сөздер "заңды тұлғалардың (бұдан әрi - лицензиат) бiлiм беру қызметi, оның iшiнде мамандықтар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалардағы "бiлiм беру ұйымдарына" деген сөздер "заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын және 2) тармақшадағы "бередi" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшасында "кәсiптiк бастауыш бiлiм беретiн" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, "осы, тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлгендерден басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жалпы орта бiлiм беретiн: халықаралық, шетелдiк, мемлекеттiк емес, сондай-ақ республикалық бюджеттен қаржыландыратын мемлекеттiк - Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органдары бередi.";
6) 13-баптың 3-тармағы:
мынадай мазмұндағы төртiнші, бесiншi, алтыншы бөлiктермен толықтырылсын:
"Жалпы бiлiм беретiн пәндерден ағымдағы жылғы Республикалық және халықаралық олимпиадалардың жеңiмпаздары болып табылатын (I, II, III дәрежелi дипломдармен марапатталған) жалпы бiлiм беретiн орта мектептердiң бiтiрушiлерi, сондай-ақ Республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстарының соңғы үш жылдағы жеңiмпаздары (I, ІІ, ІІІ дәрежелi дипломдармен марапатталған) өзi жеңiмпазы болған олимпиада немесе конкурс пәнi таңдаған мамандығына сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк бiлiм беру гранттарын алу құқығына ие болады және Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдау емтихандарын тапсырмай қабылданады.
Ауыл жастары арасынан келген азаматтар үшiн, ауылдың әлеуметтік-экономикалық дамуын айқындайтын мамандықтар бойынша кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына оқуға түсетiн кезінде, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн мөлшерде қабылдау квотасы көзделедi.
Басқа мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын ұлты қазақ азаматтар үшiн кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына оқуға түсетiн кезде, Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн мөлшерде қабылдау квотасы көзделедi";
7) 16-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау тәртiбiн бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган белгiлейдi";
8) 25-бапта:
4-тармақтың екiншi бөлiгi "ұйымдары" деген сөзден кейiн "қаржыландырылуы жергiлiктi бюджеттен жүзеге асырылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың үшiншi бөлiгi алып тасталсын;

4) статью 10 исключить;
5) в статье 12:
в пункте 1:
слова "деятельность организаций образования" заменить словами "деятельность, в том числе по специальностям, юридических лиц";
в пункте 3:
слова "организациям образования" заменить словами "юридическим лицам";
в подпункте 1) после слов "профессиональное образование" дополнить словами "кроме перечисленных в подпункте 3) настоящего пункта";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) дающим среднее общее образование: международным, иностранным, негосударственным, а также государственным, финансируемым из республиканского бюджета, - центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.";
6) пункт 3 статьи 13:
дополнить частями четвертой, пятой, шестой следующего содержания:
"Выпускники средних общеобразовательных школ, являющиеся победителями Республиканских и международных олимпиад по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами I, II, III степеней) текущего года, а также победители Республиканских и международных конкурсов исполнителей последних трех лет (награжденные дипломами I, II, III степеней), в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, имеют право на получение государственных образовательных грантов и принимаются в высшие учебные заведения Республики Казахстан без сдачи вступительных экзаменов при соответствии выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса по которому они являются победителями.
Для граждан из числа сельской молодежи при поступлении на учебу в организации образования, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, на специальности, определяющие социально-экономическое развитие села, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Для лиц казахской национальности, являющихся гражданами других государств, при поступлении на учебу в организации среднего профессионального и высшего профессионального образования, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.;
7) пункт 5 статьи 16 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок нострификации документов об образовании определяется
центральным исполнительным органом в области образования.;
8) в статье 25:
часть вторую пункта 4 дополнить словами "финансирование которой
осуществляется из местного бюджета";
часть третью пункта 5 исключить;

9) 26-баптың 2-тармағындағы "резидентурасында" деген сөздер "клиникалық ординатурасында" деген сөздермен, қазақша мәтiнде "iзденушiлiкке" деген сөз "iзденiскерлiкке" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 29-баптың 3) тармақшасындағы "сондай-ақ жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын колледждерде кәсiптiк орта бiлiмi бар" деген сөздер алып тасталсын;
10)-1 Қазақша мәтiнге ғана қатысты.
36-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бiлiм беру ұйымдарында негiзгi жұмысынан қол үзбей (сырттай, кешкi және дистанциялық оқу нысандары бойынша) оқитын азаматтарға, Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында көзделген реттердi қоспағанда, жұмыс берушiлер ақы төленетiн және ақы төленбейтiн қосымша демалыстар, жалақысын сақтап және сақтамай жұмыстан бос күндер беруi де мүмкін."
11) 42-баптың 1-тармағындағы "еңбек шартымен не еңбек
келiсiм-шартымен", "еңбек шартының не еңбек келiсiм шартының" сөздерi
"жеке еңбек шартымен", "жеке еңбек шартының" сөздерiмен ауыстырылсын;
12) 46-баптың 7-тармағындағы "бiлiм алу және педагогтiк қызметпен
айналысу құқығын пайдалана алады" сөздерi "бiлiм алу және педагогтік
қызметпен айналысу құқығын пайдаланады" сөздерiмен ауыстырылсын;
13) 47-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

9) в пункте 2 статьи 26 слово "резидентуре" заменить словами
"клинической ординатуре";
10) в подпункте 3) статьи 29 слова "а также со средним
профессиональным образованием в колледжах, получающих средства из местного
бюджета" исключить;
11) в пункте 1 статьи 42 слова "трудовым договором либо трудовым
контрактом", "трудового договора либо трудового контракта" заменить
словами "индивидуальным трудовым договором", "индивидуального трудового
договора";
12) в пункте 7 статьи 46 слова "могут пользоваться правом на
образование и заниматься педагогической деятельностью" заменить словами
"пользуются правом на образование и занятие педагогической деятельностью";
13) пункт 2 статьи 47 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Абрамова Т.М.)