Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегі агенттігінiң Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн дамытудың және жетiлдiрудiң 2001-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 1 қарашадағы N 1652 қаулысы Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.04. N 322 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгінiң Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн дамытудың және жетiлдiрудiң 2001-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 1 қарашадағы
N 1652 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегі агенттігінiң Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн дамытудың және жетiлдiрудiң 2001-2005 жылдарға арналған салалық
Бағдарламасы
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттігінің Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн дамытудың және жетiлдiрудiң" салалық бағдарламасының
1. ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы                Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн
дамыту және жетiлдiру
Бағдарламаны әзiрлеудiң           "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
негіздемесі                       2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7
наурыздағы N 367 қаулысы
Бағдарламаны негiзгі              Қазақстан Республикасының Төтенше
әзiрлеушiлер                      жағдайлар жөнiндегi агенттiгi
Iске асыру мерзiмi                2001-2005 жылдар
Бағдарламаның мақсаты             Қазақстан Республикасының Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн
дамытуды және жетiлдiрудi қамтамасыз ету
Бағдарламаның мiндеттерi          Өрттiң алдын алу және жою жөнiндегi
жұмыстардың деңгейiн көтеру, өрттi
уақытылы және ұтымды жою,
авариялық-құтқару жұмыстарын орындау
және төтенше жағдайлардың зардаптарын жою
Негiзгi iс-шараларды              Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi
орындаушылар                      іс-шараларда белгiленген
Қаржыландыру көлемi және көзi     Республикалық бюджеттiң қаражаты
бағдарламаны қаржыландыру көзi болып
табылады. 2001-2005 жылдарға арналған
бағдарламаны ғылыми қамтамасыз етудi
қаржыландырудың көлемi 1 млрд. теңгенi
құрайды. Олардың жыл сайынғы көлемi
Қазақстан Республикасының тиiстi жылға
арналған республикалық бюджет туралы
заңына сәйкес нақтыланып отырады.
Күтілетін түпкі нәтижелер         Бағдарламаны іске асыру Қазақстан
Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігі Мемлекеттік өртке қарсы
қызметінің дамуын және жетілдірілуін
қамтамасыз етеді.

Об утверждении отраслевой Программы развития и совершенствования Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2000 года N 1652. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2003 года N 322 (P030322)
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую Программу развития и совершенствования Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям на 2001-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2000 года N 1652
Отраслевая Программа
развития и совершенствования Государственной
противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
на 2001-2005 годы
1. Паспорт
отраслевой Программы "Развитие и совершенствование
Государственной противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
на 2001-2005 годы"
Наименование Программы      Развитие и совершенствование
Государственной противопожарной
службы Агентства Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
Основание для разработки    Постановление Правительства Программы
Республики Казахстан от 7 марта 2000
года N 367 "О Плане мероприятий по
реализации Программы действий
Правительства Республики Казахстан на
2000-2002 годы"
Основные разработчики       Агентство Республики Казахстан по
Программы                   чрезвычайным ситуациям
Срок реализации             2001-2005 годы
Цель Программы              Обеспечение развития и
совершенствования Государственной
противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан
Задачи Программы            Повышение уровня работы по
предупреждению и ликвидации пожаров,
обеспечение постоянной готовности
своевременному и эффективному тушению
пожаров, выполнение аварийно-
спасательных работ и ликвидации
последствий чрезвычайных ситуаций
Исполнители основных        Определены в мероприятиях по
мероприятий                 реализации Программы
Объем и источник            Источником финансирования Программы
финансирования              являются средства республиканского
бюджета. Объемы финансирования
научного обеспечения Программы на
2001-2005 гг. составляют 1 млрд.
тенге. Ежегодные их объемы будут
уточняться в соответствии с Законом
Республики Казахстан о
республиканском бюджете на
соответствующий год
Ожидаемые конечные          Реализация Программы обеспечит
результаты                  развитие и совершенствование
Государственной противопожарной
службы Агентства Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям

2. Кiрiспе
Республика аумағында жанар-жағар майдың, жарылғыш, қатты әсер ететiн улы және радиоактивтi заттардың едәуiр қоры бар өндiрiстiк-технологиялық кешендердiң, су айдындары мен су қоймаларының көп болуы, сондай-ақ ескiрген технологиялар мен жабдықтарды пайдалану төтенше жағдайлар мен апаттардың туындауының ықтимал қаупiне жағдай жасайды.
Қалық технологиялар мен тозған өндiрiстiк жабдықтарды пайдаланатын мемлекеттерде, өкiнiшке қарай, олардың қатарына, Қазақстан да жатады, зардабы ауыр өртке ұласатын, авария және апаттар туындау ықтималдығы едәуiр артады.
Өрттi туындағаннан кейiн алғашқы, сыни сәттерде сөндiрудiң маңызы өте зор. Кешеуiлдеу, жабдықтардың бүлiнуi, өндiрiстiң тоқтауына әкеп соғуы мүмкiн, бұл миллиондаған теңгемен есептелетiн зиянға ұрындырады. Өрттен кейiн зардап шеккен кәсiпорындардың 29 пайызы 3 жылдан кейiн жабылады, 43 пайызы мүлдем қалпына келе алмайды, тек 28 пайызы ғана өрттен кейiн де жұмыс iстей бередi.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде құтқару және басқа да шұғыл жұмыстар жүргізу үшiн Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң құрамында 339 аудандық, қалалық өрт сөндiру бөлiмдерi бар, олар 1,5 мыңға жуық негiзгі және арнайы өрт сөндiру техникасымен жарақталған, оның ішінде арнайы техникамен жабдықталған және жергiлiктi атқарушы органдардың инженерлiк және коммуналдық қызметтерiнiң, кәсіпорындар мен ұйымдардың негiзгі күштерi мен құралдары келiп жеткенге дейiн адамдарды құтқаруды және өрт сөндiрумен байланысты емес әртүрлi аварияларды жоюды жүргiзуге қабiлетті 21 мамандандырылған өрт сөндiру бөлiмi бар. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет өрт болуы және өрт қауіпсiздiгi қағидаларының бұзылғандығы туралы iстер бойынша анықтауды жүргiзетiн орган болып табылады, оның құрылымына арнаулы қадағалау органы - Мемлекеттiк өрт қадағалау органы кiредi.
Алайда, өртке қарсы қызметтi ресурстық және құқықтық қамтамасыз етудiң шектелуi өрттiң алдын алу жұмыстарын ұйымдастыру саласында және өрт сөндiру iсiнде, солармен байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуде дағдарысты жағдайдың өршуiне және жедел өрт сөндiру бөлiмшелерiнiң жауынгерлiк дайындығы өсуiнің тежелуiне әкеп соқты. Тиiстi өндiрiстердiң Қазақстанда болмауынан, өрт сөндiру техникалық құралдарының құны жоғарылығынан қажеттiлiк көптеген өнiм түрлерi бойынша 10-15 пайыз ғана қанағаттандырылады, сонымен қатар өрт сөндiру техникасының 56 пайызы есептен шығаруға және жаңартуға жатады, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi арнайы техника iс жүзiнде мүлде жоқ, өртке қарсы қызмет объектiлерiнiң 30 пайызына дейiнi күрделi жөндеудi қажет етедi. Қазақстандағы өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiнiң қолда бар саны өрттен сақтандыру және оны сөндiру жөнiндегi тиiмдi жұмысты қамтамасыз ету үшiн жеткiлiксiз, өрттiң 60 пайыздайы болатын ауылдық жерлерде, iс жүзiнде, Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң жауынгерлiк қабiлеттi бөлiмшелерi жоқ.
Халықты, шаруашылық жүргiзетін объектiлердi және елдiң аумағын бейбiт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар қатерiнен және оның туындауынан қорғау мақсатында Мемлекеттік өртке қарсы қызмет жүйесiнде жалпы саны 10 мың бiрлiктен астам арнайы құралымдар қосымша құрылуда.

2. Введение
Наличие на территории республики большого количества производственно-технологических комплексов, содержащих значительные запасы горюче-смазочных средств, взрывчатых, сильнодействующих ядовитых и радиоактивных веществ, водоемов и водохранилищ, а также использование устаревших технологий и оборудования создают потенциальную угрозу возникновения чрезвычайных ситуаций и катастроф.
В государствах, где используются отсталые технологии и изношенное производственное оборудование, к которым, к сожалению, относится и Казахстан, вероятность возникновения крупных аварий и катастроф с пожарами и тяжелыми последствиями значительно возрастает.
Крайне важно потушить пожар в самые первые, критические секунды после его возникновения. Промедление может привести к повреждению оборудования и простою производства, что обернется ущербом, исчисляемым миллионами тенге. После пожара 29% пострадавших предприятий закрываются через 3 года, 43% вообще не в состоянии восстановиться и только 28% переносят последствия пожара и продолжают свое существование.
Для проведения спасательных и других неотложных работ при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера в составе Государственной противопожарной службы имеется 339 районных, городских пожарных частей, на вооружении которых находится около 1,5 тысяч единиц основной и специальной противопожарной техники, в том числе 21 специализированная пожарная часть, оснащенные специальной техникой и способных до прибытия основных сил и средств инженерных и коммунальных служб местных исполнительных органов, предприятий и организаций проводить спасение людей и приступить к ликвидации различных аварий, не связанных с тушением пожаров. Государственная противопожарная служба является органом дознания по делам о пожарах и нарушениях правил пожарной безопасности, в ее структуре находится специальный орган надзора - Государственный пожарный надзор.
Однако, ограничения в ресурсном и правовом обеспечении противопожарной службы привели к нарастанию кризисных ситуаций в сфере организации пожарно-профилактической работы и в деле тушения пожаров, в проведении связанных с ними аварийно-спасательных работ и сдерживанию роста боеготовности оперативных пожарных подразделений. Потребность в технических средствах тушения пожаров из-за отсутствия в Казахстане соответствующих производств, высокой стоимости продукции по многим видам удовлетворяется на 10-15%, в то же время 56% пожарной техники подлежит списанию и обновлению, практически полностью отсутствует специальная техника для ведения аварийно-спасательных работ, до 30% объектов противопожарной службы нуждается в капремонте. Имеющаяся численность подразделений противопожарной службы Казахстана недостаточна для обеспечения эффективной работы по профилактике и тушению пожаров, сельская местность, где происходит порядка 60% пожаров, практически не имеет боеспособных подразделений Государственной противопожарной службы.
В целях зашиты населения, объектов хозяйствования и территории страны при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время в системе Государственной противопожарной службы дополнительно образовываются специальные формирования общей численностью более 10 тысяч единиц.

Қазiргі уақытта, Қазақстанда өрт нағыз ұлттық апатқа айналды, алайда, шығындар ауқымын халық және көптеген мемлекеттiк құрылымдар, әрдайым түсiне бермейдi. Өртке қарсы қызметтiң қолданып жатқан шараларға қарамастан, 1999 жылы 16 мың өрт болды, оның келтiрген зияны 2,9 миллиард теңгенi құрады. Өрт кезiнде 579 адам кайтыс болды, 490 адам жарақат алды. Жүргiзiлiп жатқан әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстердiң қарқынына едәуiр керi әсерiн тигiзе отырып өрттiң келтiрген залалының орташа жылдық карқыны 5-7 пайызға өсуде. Мамандардың бағалауы бойынша 2000 жылы өрттен келетiн шығын 3-4 миллиард теңгенi құрауы мүмкiн, (инфляция процестерiн есепке алмағанда), өрттен зардап шеккендердiң саны 800 адамнан, ал жарақат алғандар - 600 адамнан асады. Таяудағы 3 жыл iшiнде өрттiң саны екi есе, ал материалдық шығын шамамен - 4 есе өсуi мүмкiн. Мұның өзi, көбiнесе апат сипатында болып келетiн едәуiр экологиялық зиянды (ормандағы, мұнай және газ кен орындарындағы, химиялық кәсiпорындардағы, электр станцияларындағы және т.б. өрттердi) ескермегенде.
Қазақстандағы өрттiң келтiрген шығынының салыстырмалы деңгейi Украинамен салыстырғанда - 1,5 есе, Қырғызстанмен - 2 есе, Белоруссия және Өзбекстанмен - 3 есе аса отырып, ТМД елдерiнiң iшiнде салыстырмалы көрсеткіштердiң ең жоғарыларының бiрi (адамдардың қайтыс болуы мен жарақаттануы шығындарын ескермегенде).
Қазақстан Республикасында өртке байланысты қалыптасқан апатты жағдай ондаған жылдар бойы қордаланған және өзiнiң шешiмiн таппаған нормативтiк-құқықтық, қаржылық, материалдық-техникалық сипаттағы проблемалар кешенiнен туындады.
Өрт қауіпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы нақты мәселелерге кәсiби емес тұрғыдан қарау әкiмшiлiк және қылмыстық заңнамаларды түсiндiруде және қолдануда бұрмалануына жағдай жасайды, кiнәлiлердi өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұзғаны үшiн нақты жауапкершiлiктен босатады, өрттен келген шығынның орнын толтырудың пәрмендi тетiгiн енгiзуге мүмкiндiк бермейдi.
Өртке қарсы қызметтің жауынгерлiк дайындығын қолдауда қабылданған шаралар, жеке құрамға арналған жеңiлдiктердiң қысқартылуы онсыз да әлсiз өртке қарсы қорғаныстың қазiргi әлеуетiн қирату жөнiндегі терiс ағымдарды тежеуге мүмкiндiк бермейдi.
Кәсіпорындардың өрт сөндiру қызметiн ұстаудан және оттан қорғануды қамтамасыз етуге қажеттi шығындардан бас тарту есебiнен қаржылық қаражатты үнемдеуге ұмтылысы артуда, мұның өзi, өртке қарсы күрес проблемасын қысқа уақытта, одан әрi шиеленiстiруi мүмкiн. Ұжымшарлар мен кеңшарлардың қайта ұйымдастырылуына байланысты ауылдық жерлерде ерiктi өрт сөндiру жасақтары iс жүзiнде жойылды, мұның өзi, олардың өрттен қорғаусыз қалуына әкеп соқты.
Сақтандыру органдары сақтандырудың мейлiнше жоғары рентабельділiгiне қарамастан кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердің негiзгi қорларын өрттен сақтандырумен айналыспайды, ал объектiлердiң басшылары оның келешектiгiн түсiнбейдi.
Халықтың басым көпшiлiгiнiң өрттiң нақты қаупi туралы анық түсiнiктерi жоқ, өртке қарсы насихат пен халықты оқыту жөнiндегі шаралар жүйесi тиiмсiз. Нәтижесiнде, азаматтардың көпшiлiгi үшiн өрт болу ықтималдығы жоққа тән оқиға сияқты көрiнедi, өртке қарсы талаптар еленбейдi және өрт көбiнесе "адамдардың өздерi кiнәлi" себептен болып жатады.
Қазақстанда өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету iсiнiң дағдарысты жағдайына және отқа қарсы күрестi ұйымдастыру iсiнде келеңсiз ағымдардың бел алуына қарамастан, проблемалардың бүкiл кешенiн мемлекеттiк деңгейде қарау жүргiзiлмеген.

В настоящее время в Казахстане пожары стали настоящим национальным бедствием, однако, масштабы потерь не всегда осознаются населением и многими государственными структурами. Несмотря на принимаемые противопожарной службой меры, только в 1999 году произошло 16 тысяч пожаров, ущерб от которых составил 2,9 миллиарда тенге. При пожарах погибло 579 человек, получили травмы 490 человек. Среднегодовой темп прироста убытков от пожаров возрастает в среднем на 5-7% в год, оказывая заметное негативное влияние на темпы проводимых социально-экономических преобразований. В 2000 году по оценкам специалистов потери от пожаров могут составить 3-4 миллиарда тенге (без учета инфляционных процессов), число пострадавших при пожарах превысит 800 человек, а травмированных - более 600 человек. В течение ближайших 3 лет количество пожаров может удвоится, а материальные потери возрасти примерно в 4 раза. И это без учета значительного экологического ущерба, который часто бывает катастрофическим (пожары в лесах, на нефтяных и газовых месторождениях, химических предприятиях, электростанциях и др.).
Относительный уровень потерь от пожаров в Казахстане является одним из самых высоких среди стран СНГ, превышая сопоставимые показатели (без учета потерь от гибели и травмирования людей) по сравнению с Украиной - в 1,5 раза, Кыргызстаном - в 2 раза, Белоруссией и Узбекистаном - в 3 раза.
Сложившееся катастрофическое положение с пожарами в Республике Казахстан обусловлено комплексом проблем нормативно-правового, финансового, материально-технического характера, накапливающихся десятилетиями и не получавших своего решения.
Непрофессиональное представление о реальных проблемах в области обеспечения пожарной безопасности обуславливает искажения в трактовке и применении административного и уголовного законодательства, освобождает виновных от реальной ответственности за нарушение требований пожарной безопасности, не позволяет ввести действенный механизм возмещения потерь от пожаров.
Предпринимаемые меры поддержания боеготовности противопожарной службы, сокращение льгот для личного состава не позволяют сдерживать нарастание негативных тенденций по разрушению существующего и без того весьма слабого потенциала противопожарной защиты.
Возрастает стремление предприятий добиться экономии финансовых средств за счет отказа от содержания противопожарной службы и необходимых затрат на обеспечение зашиты от огня, что может в короткий срок еще более обострить проблемы борьбы с пожарами. В связи с реорганизацией колхозов и совхозов добровольные пожарные дружины в сельской местности практически ликвидированы, что привело к незащищенности ее от пожаров.
Органы страхования, несмотря на чрезвычайно высокую рентабельность страхования, не занимаются страхованием основных фондов предприятий, организаций и учреждений от пожаров, а сами руководители объектов не понимают перспективности страхования.
Подавляющая часть населения не имеет четкого представления о реальной опасности пожаров, система мер по противопожарной пропаганде и обучению населения неэффективна. В результате для большинства граждан пожар представляется маловероятным событием, игнорируются противопожарные требования, и большинство пожаров происходит по причине так называемого "человеческого фактора".
Несмотря на критическое положение дел с обеспечением пожарной безопасности в Казахстане и нарастание негативных тенденций в деле организации борьбы с огнем, рассмотрение всего комплекса проблем на государственном уровне не проводилось.

3. Проблеманың қазiргі жай-күйiн талдау
Әлемнiң дамыған елдерiнен өзгешелiгi, Қазақстан Республикасында, қазiргі уақытта, өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы қатынастарды реттейтiн құқықтық база ендi ғана қалыптасуда. Бұл саладағы қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдер шашыраңқы, "Өрт қауіпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелерiне жауап бермейдi, көптеген талаптар бойынша бiр-бiрiне қайшы келедi, өрт қауіпсiздiгi мәселелерiн, сондай-ақ Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң, салалық өртке қарсы қызметтің өзара қарым-қатынасын, олардың мемлекеттiк билiк пен басқару органдарымен, министрлiктермен, ведомстволармен, меншік иелерiмен жаңа әлеуметтiк-экономикалық жағдайлардағы құқықтық қарым-қатынастарын реттейтiн тетiгi ескiрген.
МӨҚҚ органдарының инженерлiк-инспекторлық құрамы жұмыс көлемiнiң өсуi қызмет көрсету аймағына қосымша объектiлердiң қосылуына, олардың меншiк нысанының өзгеруiне байланысты (тұрғын үй секторы бiр бөлiгінiң өндiрiстiк, қойма объектiлерiне, кеңселерге қайта жабдықталуы, жұмыс iстеп тұрғандарының қайта жаңартылуы және кеңейтiлуi, оның iшiнде, шалғай аудандарда салынуы). Бiр өрт бақылау инспекторына шамамен 15 мың шаршы км аумақта орналасқан 1000-ға дейiн және одан да көп әртүрлi объект келедi. Осындай аймақтарда қадағалау-алдын алу жұмыстарын тиiмдi жүргізу тиiстi МӨҚҚ бөлiмдерi көлiк құралдарымен жеткiлiктi қамтамасыз етiлген жағдайда ғана мүмкiн болады. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы қызмет, жұмыстар, қызмет көрсету түрлерiн лицензиялау, сертификаттау функцияларын МӨҚҚ бөлiмшелерiнiң жұмыс практикасына енгiзу осы бөлiмшелердi есептеу техникасы құралдарымен жарақтандыруды қажет ететiн тиiстi арнайы ақпараттық жүйелердiң және мәлiметтер банкiнiң болуын талап етедi.
Өртпен, сондай-ақ, оның қоғамдық, өндiрiстiк ғимараттар мен құрылыстардағы зардаптарына қарсы күрестiң неғұрлым тиiмдi құралдары ретiнде өрттi анықтау мен сөндiрудiң автоматтандырылған жүйелерiн енгiзу жағдайы ауыр күйiнде қалуда. Көрсетiлген жүйелер үшiн элементтер мен жабдықтарды шығаратын негiзгi кәсiпорындар Украинада, Белоруссияда, Ресей мен Латвияда орналасқан. Қалыптасқан экономикалық жағдайға байланысты, Қазақстанның шаруашылық жүргізушi объектiлерiнiң өткiр қажеттiлiгiн бұл кәсіпорындардың өндiрiстiк қуаты қанағаттандыра алмайды, осыған байланысты, шет елдерден жабдық сатып алу үшiн мемлекет едәуiр валюталық қаражат жұмсауда, олар көптеген жағдайда, пайдалану шарттарының белгiленген нормативтерiне сай келмейдi. Сондықтан да қазiргі техникалық деңгейге сай келетiн отандық жабдықтар мен жүйелер өндiрiсiн жасап жаппай шығаруды игеру қажеттiлiгi пiсiп жетiлдi.
Өртке қарсы қызмет қазiргi заманғы өнеркәсiп объектiлерiнде, iрi орман өрттерi мен қабаттылығы жоғары ғимараттарды қоса алғанда, әкiмшілік ғимараттар мен тұрғын үйлерде өртке қарсы тиiмдi күресуге мүмкiндiк беретiн сапалы жаңа техникалық құралдармен жабдықталмаған, атап айтқанда:
- тез жанатын және жағармай сұйықтарын, сондай-ақ, сұйытылған көмiрсутектi газдарды сақтайтын сыйымдылығы мол резервуарларды сөндiретiн техникалық құралдар;
- негiзгі және арнайы мақсаттағы, қазiргi заманғы дөңгелекке орнатылған жаңа өрт сөндiретiн автомобильдер;
- тұрғын үй секторында өрттi тиiмдi сөндiруге арналған өрт сөндiретiн техникалық құралдар;
- экологиялық зияны жоқ өрт сөндiретiн қоспалар;
- адамдарды эвакуациялаудың және құтқарудың қазiргі заманғы құралдары.

3. Анализ современного состояния проблемы
В отличие от развитых стран мира в Республике Казахстан в настоящее время только формируется правовая база, регулирующая отношения в области обеспечения пожарной безопасности. Существующие нормативные правовые акты в этой области разрознены, не отвечают положениям Закона Республики Казахстан "О пожарной безопасности", по многим требованиям противоречат друг другу, содержат устаревший механизм регулирования вопросов пожарной безопасности, а также взаимоотношений Государственной противопожарной службы, отраслевой противопожарной службы, их правоотношения с органами государственной власти и управления, министерствами, ведомствами, собственниками в новых социально-экономических условиях.
Происходит возрастание объемов работы инженерно-инспекторского состава органов ГПС за счет включения в зону обслуживания дополнительных объектов в связи с изменением их форм собственности (переоборудование части жилого сектора под производственные, складские объекты, офисы, реконструкция и расширение действующих, строительство новых, в том числе в удаленных районах). На одного инспектора по пожарному надзору приходится до 1000 и более различных объектов, располагающихся на территории примерно в 15 тыс. кв. км. Эффективное ведение надзорно-профилактической работы в таких зонах возможно только при достаточной обеспеченности соответствующих подразделений ГПС транспортными средствами. Внедрение в практику работы подразделений ГПС функций лицензирования видов деятельности, работ, услуг, сертификации в области пожарной безопасности требует ведения соответствующих специальных информационных систем и банков данных, что обуславливает необходимость оснащения этих подразделений средствами вычислительной техники.
Тяжелое положение остается с внедрением автоматических систем обнаружения и тушения пожаров, как наиболее эффективных средств борьбы с пожарами, а также их последствиями в общественных, производственных зданиях и сооружениях. Основные предприятия по выпуску элементов и оборудования для указанных систем оказались сосредоточенными на территории Украины, Белоруссии, России и Латвии. Производственные мощности этих предприятий, сложившаяся экономическая ситуация не позволяет рассчитывать на удовлетворение таким образом острой потребности объектов хозяйствования Казахстана, в связи с чем государство расходует значительные валютные средства на приобретение оборудования за рубежом, которое во многих случаях не отвечает установленным нормативами условиям эксплуатации. Поэтому назрела необходимость в разработке и освоении серийного производства отечественного оборудования и систем, отвечающих современному техническому уровню.
Отсутствуют на вооружении противопожарной службы качественно новые технические средства, позволяющие эффективно бороться с пожарами на современных промышленных объектах, крупными лесными пожарами, в административных зданиях и жилье, включая здания повышенной этажности, в частности:
технические средства тушения резервуаров большой емкости для хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также сжиженных углеводородных газов;
новые пожарные автомобили основного и специального назначения, базирующиеся на современных шасси;
технические средства вооружения пожарных для эффективного тушения пожаров в жилом секторе;
экологически безвредные огнетушащие составы;
современные средства эвакуации и спасения людей.

Қазақстанның облыс орталықтарында есептеушi техниканың жергiлiктi желiлерi базасында Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң жедел ақпарат желiсiне бiрiккен, автоматтандырылған ақпарат жүйелерi мен жедел әрекет және өртке қарсы қызмет күштерiн жедел басқару жүйелерiн дамытуды және енгiзудi қамтамасыз ету қажет, мұның өзi, өрт туралы әрбiр хабарламаға жедел әрекет уақытын 1,5-2 минутi қысқартуға, өрт шығынын 9 пайызға дейiн азайтуға, өрттi сөндiру кезiнде және бiрiншi кезектегi авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу кезiнде өрт сөндiру басшысын қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етуге, өрт сөндiрудiң байланыс жүйелерiн елдi мекендер мен кәсiпорындардың тiршiлiгiн ақпараттық қолдау жүйелерiмен бiрiктiруге мүмкiндiк бередi.
Шет елдерде 50 мыңнан асатын халқы бар барлық қалаларда жедел әрекет бөлiмшелерiнiң уақытын 30-40 пайызға қысқартатын осындай автоматтандырылған жүйелер бар.
Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметке ведомстволық бағынысты 375-ке жуық объект бар немесе норма бойынша талап етiлетiннiң 56 пайызы, оның 10 пайызы (38) толық амортизацияланғандықтан одан әрi пайдалануға жарамайды. Одан басқа, өрт сөндiру депо құрылысының қарқыны қалаларда азаматтық және өнеркәсіп құрылысының қарқынынан едәуiр артта қалуда және қорыта келгенде, көптеген қалалардағы өрт сөндiру депосының қызмет көрсету радиусы нормативтен 3-5 есе жоғары, мұның өзi, өрттен адамдардың ықтималын күрт арттырады қаза болуы мен жарақат алуы, шығынның өсуiне әкеп соғады. Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн әртүрлi мақсаттағы 290-ға жуық жаңа объект құрылысын салу талап етiледі. Соңғы уақытқа дейiн бюджеттен бұл мақсаттарға қажетті қаржының 1 пайыздан аспайтын көлемi бөлiнiп келдi.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты өрттiң алдын алу және оны жою жөнiндегi жұмыстың деңгейiн арттыру, Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет пен ведомстволық өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiнiң тұрақты дайындығын қамтамасыз ету және өрттi уақытылы әрi тиiмдi сөндiру, авариялық-құтқару жұмыстарын орындау және төтенше жағдайдың зардаптарын жою жөнiндегі қызметiн одан әрi жетiлдiру болып табылады. Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Бағдарламада мынадай мiндеттердi шешу көзделген:
кадр әлеуетiн нығайту, өрт сөндiрушiлердiң құқықтық қорғалуын қамтамасыз ету;
өртке қарсы қызметтiң материалдық-техникалық базасын дамыту;
азаматтардың өрт кезiнде қайтыс болуы мен жарақат алуын азайту жөнiндегі шараларды
қамтамасыз ету зардап шеккендердi әлеуметтiк қорғауды күшейту;
мамандандырылған бөлiмдердiң және аймақтық отрядтарының желiсiн құру және дамыту;
өртке қарсы қызметтің ұйымдық құрылымын жетiлдiру.

Необходимо обеспечить развитие и внедрение в областных центрах Казахстана автоматизированных информационных систем и систем оперативного реагирования и управления силами противопожарной службы на базе локальных сетей вычислительной техники, объединенных в оперативную информационную сеть Государственной противопожарной службы, что позволит сократить время оперативного реагирования на 1,5-2 минуты на каждое сообщение о пожаре, добиться до 9% уменьшения потерь от пожаров, обеспечить руководителя тушения пожара необходимой информацией при ликвидации пожаров и проведении первоочередных аварийно-спасательных работ, объединить системы пожарной связи с системами информационной поддержки служб жизнеобеспечения населенных пунктов и предприятий.
За рубежом во всех городах с численностью населения свыше 50 тыс. человек имеются аналогичные автоматизированные системы, сокращающие время оперативного реагирования подразделений на 30-40%.
В Республике Казахстан имеется около 375 объектов подведомственных противопожарной службе или 56% от требуемого по нормам, из них 10% (38) непригодны для дальнейшей эксплуатации ввиду полной амортизации. Кроме того, темпы строительства пожарных депо значительно отстают от темпов гражданского и промышленного строительства в городах и в итоге во многих городах радиус обслуживания пожарных депо в 3-5 раз выше нормативного, что резко повышает вероятность гибели и травмирования людей, приводит к росту ущерба от пожаров. Для обеспечения нормального функционирования Государственной противопожарной службы требуется построить вновь около 290 объектов различного назначения. До последнего времени на эти цели из бюджета выделялось не более 1% от необходимых объемов финансирования.
4. Цели и задачи Программы
Целью Программы является повышение уровня работы по предупреждению и ликвидации пожаров, обеспечение постоянной готовности и дальнейшее совершенствование деятельности Государственной противопожарной службы и ведомственных противопожарных подразделений по своевременному и эффективному тушению пожаров, так и по выполнению аварийно-спасательных работ и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций. Для достижения поставленных целей, программой предусмотрено решение следующих задач:
укрепление кадрового потенциала, обеспечение правовой защищенности пожарных;
развитие материально-технической базы противопожарной службы;
усиление социальной зашиты пострадавших от огня;
обеспечение мер по снижению смертности и травматизма граждан при пожарах;
создание и развитие сети специализированных частей и региональных спасательных отрядов;
совершенствование организационной структуры противопожарной службы.

5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары және тетiгi
Осы бағдарламада қойылған мiндеттер мен мақсаттарды шешу үшiн бұл салада жүргiзiлетiн ғылыми зерттеулердiң нәтижелерi пайдаланылады.
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң жұмыс тәжiрибесi негiзiнде кәсiби шеберлiк
арттырылады.
Іс-шаралар мынадай бағыттар бойынша жүргiзiледi:
кәсiби шеберлiк бойынша iрiктеу жөнiндегi стандарттар мен құралдар жүйесiн құру;
жасақтаудың баламалы нысандарын енгiзу;
өртке қарсы жаппай шығарылып жатқан өнiмдердi сатып алу;
мiндеттi сақтандыру;
қазiргi өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiн өрт-құтқару бөлiмшелерi етiп қайта құру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу, атап айтқанда, республиканың
әлеуметтiк-экономикалық дамуына және халықаралық ынтымақтастығына байланысты.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру
Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткiзуге бағытталған жұмыстарды қаржыландыру тиiсiнше республикалық және жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген қаражаттар шегiнде жүзеге асырылуға тиiс.
Бағдарламаны iске асыруға жергiлiктi бюджеттерден қажет етiлетiн ақша қаражатының болжамды мөлшерi:
2001 жылы 200 млн. теңге
2002 жылы 200 млн. теңге
2003 жылы 200 млн. теңге
2004 жылы 200 млн. теңге
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Инвестициялар уақытылы жүзеге асырылған және Бағдарламада белгiленген iс-шаралар орындалған ретте 2005 жылға дейiнгi кезеңде өртпен күресте белгiлi бiр оң нәтижеге қол жеткiзу және шығынның 20-30 пайызға қысқаруын қамтамасыз ету, адамдардың қаза болуы мен жарақаттануын азайту, өрт қауіпсiздiгiнің тиiмдi жүйесiн құру және өртке қарсы қызметтiң жұмыс iстеуi үшiн қажеттi материалдық-техникалық база жасау көзделуде.
Бұдан басқа, осы Бағдарламаны iске асыру:
заңнамалық және басқа да нормативтiк кесiмдердi әзiрлеудi қоса алғанда, құқықтық базаны жетiлдiруге;
бiрiншi кезектегi өртке қарсы және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізетiн қазiргі заманғы отандық және импорттық құралдармен жарақталған арнайы бөлiмдер мен авариялық-құтқару отрядтары желiсiн құру және дамытуға;
зардап шеккендерге дәрiгерге дейiнгi алғашқы көмек көрсетуге арналған материалдық-техникалық база жасау;
қазiргi өртке қарсы қызмет бөлiмдерiнiң құрамында жедел ден қою бөлiмшелерiн құруға, оларды арнайы өрт сөндiру және авариялық-құтқару техникасымен, соның iшiнде, автомобильдермен, арнайы өрт сөндiру құралдарымен (көбiктеушiлермен, қатты-аэрозольды және су-аэрозольды өрт сөндiргіштерiмен, қазiргі заманға арнайы құралдармен) жабдықтауға;
жедел әрекет және жедел байланыс жүйелерiмен жабдықтаудың және қолданудың тактикалық тәсiлдерi мен нормативтерiн әзiрлеу және енгiзуге;
өрттен келетiн тiкелей және жанама зиян мен iлеспелi шығындарды төмендетуге;
өртке қарсы қызметтiң авиабөлiмшелерiн құруға;
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң құрылысы аяқталмаған және жаңа объектiлерiн
пайдалануға беруге мүмкiндiк бередi.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Для решения поставленных задач и целей данной Программы будут использоваться результаты научных исследований, проводимых в этой области.
Будет повышаться профессионализм на основе опыта работы Государственной противопожарной службы.
Будут проводиться мероприятия по следующим направлениям:
создание системы стандартов и средств по профессиональному отбору;
введение альтернативных форм комплектования;
закупка серийно выпускаемой противопожарной продукции;
обязательное страхование;
преобразования существующих подразделений противопожарных служб в пожарно-спасательные.
Достижение поставленных целей и задач в частности зависит от социально-экономического развития и международного сотрудничества республики.
6. Необходимые ресурсы и их финансирования
Финансирование работ, направленных на достижение программных целей, должно осуществляться в пределах средств, утвержденных соответственно республиканским и местным бюджетами.
Предполагаемая потребность в денежных средствах их местных бюджетов на реализацию Программы:
2001 год   200 млн. тенге,
2002 год   200 млн. тенге,
2003 год   200 млн. тенге,
2004 год   200 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
При осуществлении своевременных инвестиций и выполнении намеченных в Программе мероприятий предполагается за период до 2005 года достигнуть в борьбе с пожарами определенных положительных результатов и обеспечить сокращение потерь на 20-30 процентов, уменьшить гибель и травмирование людей, создать эффективную систему пожарной безопасности и необходимую материально-техническую базу для функционирования противопожарной службы.
Кроме того, реализация данной Программы позволит:
усовершенствовать правовую базу, включающую в себя разработку законодательных и других нормативных актов;
создать и развить сеть специализированных частей и аварийно- спасательных отрядов, оснащенных современными отечественными и импортными средствами ведения первоочередных противопожарных и аварийно-спасательных работ;
создать материально-техническую базу для оказания первой доврачебной помощи пострадавшим;
организовать в составе существующих частей противопожарной службы подразделения быстрого реагирования, оснастить их специальной пожарной и аварийно-спасательной техникой, в т.ч. автомобилями, специальными средствами пожаротушения (пенообразователи, твердо-аэрозольные и водо- аэрозольные огнетушители, современные спецсредства);
разработать и внедрить тактические приемы и нормативы оснащения и применения пожарно-технического оборудования быстрого реагирования и систем оперативной связи;
снизить прямой и косвенный ущерб от пожаров и сопутствующие потери;
создать авиаподразделения противопожарной службы;
ввести в эксплуатацию незавершенные строительством и новые объекты Государственной противопожарной службы.

8. Мемлекеттік өртке қарсы қызметті дамытудың және жетілдірудің
салалық бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
Іс-шаралар             !    Аяқтау    !Орындалуы үшін! Орындау
!    нысаны    !  жауаптылар  ! мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
8.1. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет  Қазақстан      ТЖА, Қаржы    2001 жыл
органдарының қатардағы және          Республикасы   министрлігі,
басшылық құрамының қызметтерiн       Үкіметінің     Экономика
өткеру туралы ережені әзірлеу        қаулысы        министрлігі,
Әділет
министрлігі
8.2. Қалаларда, елдi мекендер        Бұйрық         ТЖА, ЭИСМ     2001 жыл
пункттерiнде және шаруашылық
жүргiзу объектiлерiнде мемлекеттiк
өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiн
құру жөнiндегi нормативтердi
әзiрлеу
8.3. Қазақстан Республикасының       Министрлік.    ТЖА, ІІМ,     2001 жыл
ұлттық қауіпсiздiк, iшкi iстер       термен және    ҰҚК (келісім
және қорғаныс органдары,             ведомстволар.  бойынша),
авиациялық, темiржол, теңiз және     мен келісім    ҚорМ, ТОҚМ,
өзен көлiгi, орман шаруашылығы                      ККМ
объектiлерiнде МӨҚҚ және Қазақстан
Республикасының тиiстi мемлекеттiк
органдары арасында мемлекеттiк
өрттi қадағалауды жүзеге асыру
жөніндегi келiсiмдi әзiрлеу және
қол қою
8.4. Өрт қауiпсiздiгiнiң салалық     Бұйрық         ТЖА, ӨҚ       2005 жыл
ережесiн әзiрлеу.                                   және АҚ РАҒЗО
Өрт қауiпсiздiгiнiң қағидасын                       (келісім
қайта қарау                                         бойынша),
мүдделі
мемлекеттік
органдар,
облыстардың
МӨҚҚ
8.5. Өрт қауiпсiздiгi саласында      ЭИСМ           ТЖА, ЭИСМ     2001 жыл
сертификаттау жүйесiн                Стандарттау,
ұйымдастырудың және жұмыс            метрология
істеуiнiң нормативтiк базасын        және
әзiрлеу                              сертификаттау
жөніндегі
комитетінің
нормативтік
құқықтық
кесімдері
8.6. Тұрғын үй қорын, ұйымдар        Заңнамалық     Ұлттық Банк   2003 жыл
мен кәсіпорындарды меншiк            кесімнің       (келісім
нысанына қарамастан өрттерден        жобасы         бойынша),
мiндеттi сақтандыруды енгiзу                        ТЖА
8.7. Өрт қауiпсiздiгi саласында      Әкімшілік      ТЖА, Бас      2002 жыл
құқық бұзғаны үшiн жауапкершiлiктi   құқық          прокуратура
саралауды және күшейтудi             бұзушылық      (келісім
қамтамасыз ету                       туралы         бойынша),
Кодекске       ТОҚМ, Әділет
өзгерістер     министрлігі
енгізу
туралы
заңның
жобасы

8. План мероприятий по реализации отраслевой Программы
развития и совершенствования Государственной
противопожарной службы
Мероприятия          !    Форма       !Ответственные     !Срок
!  завершения    !за исполнение     !выполнения
8.1. Разработать Положение о   Постановление    АЧС, Министерство  2001 год
прохождении службы рядовым     Правительства    финансов,
начальствующим составом        Республики       Министерство
органов государственной        Казахстан        экономики,
противопожарной службы                          Министерство
юстиции
8.2. Разработать нормативы     Приказ           АЧС, МЭИТ          2001 год
по созданию подразделений
Государственной
противопожарной службы в
городах, населенных пунктах
и объектах хозяйствования
8.3. Разработать и подписать   Соглашение с     АЧС, МВД, КНБ      2001 год
соглашения по осуществлению    министерствами   (по согласованию),
государственного пожарного     и ведомствами    МО, МПРиООС, МТК
надзора на объектах органов
национальной безопасности,
внутренних дел и обороны
Республики Казахстан,
авиационного, железнодорожного,
морского и речного транспорта,
лесного хозяйства между ГПС и
соответствующими
государственными органами
Республики Казахстан
8.4. Разработать отраслевые    Приказ           АЧС, РСНИЦ ПБ      2005 год
правила пожарной безопасности.                  и ГО (по
Пересмотреть правила пожарной                   согласованию),
безопасности                                    заинтересованные
государственные
органы, ГПС
областей
8.5. Разработать нормативную   Нормативные      АЧС, МЭИТ          2001 год
базу организации и             правовые
функционирования системы       акты Комитета
сертификации в области         по стандартизации,
пожарной безопасности          метрологии и
сертификации МЭИТ
8.6. Ввести обязательное       Проект           Нац.Банк (по       2003 год
страхование жилищного фонда,   законодательного согласованию),
организаций и предприятий      акта             АЧС
независимо от форм
собственности от пожаров
8.7. Обеспечение               Проект Закона    АЧС, Генеральная   2002 год
дифференциации и усиления      о внесении       прокуратура
ответственности за             изменений в      (по согласованию),
правонарушения в области       Кодекс об         МПРиООС,
пожарной безопасности          административных  Министерство
нарушениях        юстиции

8.8. Қазақстан Республикасының       Бұйрық         ЭИСМ, ТЖА     2005 жыл
аумағында қолданыстағы өртке
қарсы iс-шараларды орындау
жөнiндегi талаптар келтiрiлген
құрылыс нормасы мен қағидасына
өзгерiс енгiзу
8.9. Қазақстан Республикасы Төтенше  Бұйрық         ККМ, ТЖА,      2001 жыл
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң                  Шығыс Қазақстан
авиабөлiмшелерi үшiн әуе                          облысының Мемле.
қатынастары үлгiлерi бойынша Ұшу                  кеттік өртке
және техникалық пайдалану                         қарсы қызметі
жөнiндегi нұсқауға өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу
8.10. Мемлекеттiк өртке қарсы        Қазақстан      ТЖА, Қаржы    2001 жыл
қызметке арналған негiзгi,           Республикасы   министрлігі,
арнаулы және көмекшi                 Үкіметінің     Экономика
техникаларды ұстауға және            қаулысы        министрлігі,
пайдалануға, заттық үлестерi                        Әділет
мен ағымдағы шығыстардың                            министрлігі
нормаларын әзiрлеу
8.11. Халықты өрт туралы хабардар     Қазақстан      МАҚКМ, ТЖА,   2001 жыл
ету, өртке қарсы насихат              Республикасы   Қаржы
жүргiзу үшiн бұқаралық ақпарат        Үкіметінің     министрлігі,
құралдарын пайдалану тәртiбiн         қаулысы        Экономика
әзiрлеу                                              министрлігі,
Әділет
министрлігі,
облыстардың,
Астана
және Алматы
қалаларының
МӨҚҚ
8.12. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет  Қазақстан      ТЖА,          2001 жыл
бөлiмшелерi үшін негізгі,             Республикасы   облыстардың,
арнаулы және көмекші                  Үкіметінің     Астана және
техникалардың қажеттілік              қаулысы        Алматы
нормативін әзірлеу                                   қалаларының
МӨҚҚ, Қаржы
министрлігі,
Экономика
министрлігі,
Әділет
министрлігі
8.13. Көкшетау техникалық институтын  Қазақстан      БҒМ, Қаржы    2001 жыл
Құтқарушылар академиясы етіп          Республикасы   министрлігі,
қайта құру                            Үкіметінің     Экономика
қаулысы        министрлігі,
Әділет
министрлігі,
ТЖА,
Көкшетау
техникалық
институты
(келісім
бойынша),
Көкшетау
қаласының
әкімі
8.14. Көкшетау техникалық             Бұйрық         ТЖА          2001-2002
институтының базасында, оны                                         жылдар
ұстауға арналған бюджеттiк
қаражаттың көзделген шегiнде
сарапшы-криминалистердi және
мемлекеттiк өртке қарсы қызмет
қызметкерлерiнiң бiлiктілiгiн
арттыру, сондай-ақ Қазақстан
Республикасы Қорғаныс
министрлiгiнiң өртке қарсы
қорғану қызметiнiң прапорщиктерi
мен офицерлерiн даярлау жөнiндегi
курстарды ұйымдастыру

8.8. Внести изменения в        Приказ           МЭИТ, АЧС         2005 год
действующие на территории
Республики Казахстан
строительные нормы и
правила, где заложены
требования по выполнению
противопожарных мероприятий
8.9. Внести изменения и        Приказ          МТиК, АЧС,         2001 год
дополнения в Руководство                       Государственная
по летной и технической                        противопожарная
эксплуатации по типам                          служба Восточно-
воздушных сообщений для                        Казахстанской
авиаподразделений Агентства                    области
Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
8.10. Разработать нормы        Постановление   АЧС, Министерство  2001 год
вещевого довольствия и         Правительства   финансов,
текущих расходов на            Республики      Министерство
содержание и эксплуатацию      Казахстан       экономики,
основной, специальной                          Министерство
и вспомогательной техники                      юстиции
для Государственной
противопожарной службы
8.11. Разработать порядок      Постановление   МКИОС, АЧС,        2001 год
использования средств          Правительства   Министерство
массовой информации для        Республики      финансов,
информирования населения       Казахстан       Министерство
о пожарах, проведения                          экономики,
противопожарной пропаганды                     Министерство
юстиции, ГПС
областей,
городов Астаны
и Алматы
8.12. Рассмотреть              Постановление   АЧС, ГПС областей, 2001 год
нормативы положенности         Правительства   городов Астаны и
для подразделений              Республики      Алматы,
Государственной                Казахстан       Министерство
противопожарной службы                         финансов,
основной, специальной и                        Министерство
вспомогательной техники                        экономики,
Министерство
юстиции
8.13. Преобразовать            Постановление   МОН, Министерство  2001 год
Кокшетауский технический       Правительства   финансов,
институт в Академию            Республики      Министерство
спасателей                     Казахстан       экономики,
Министерство
юстиции, АЧС,
Кокшетауский
технический
институт (по
согласованию),
аким города
Кокшетау
8.14. Организовать на базе     Приказ          АЧС                2001-
Кокшетауского технического                                        2002 годы
института, в пределах
предусмотренных на его
содержание бюджетных
средств, курсы по подготовке
экспертов-криминалистов и
повышения квалификации
работников Государственной
противопожарной службы,
а также прапорщиков и
офицеров службы
противопожарной защиты
Министерства обороны
Республики Казахстан

8.15. Мемлекеттiк бюджет қаражаты     Қазақстан      БҒМ, Қаржы    2001 жыл
есебiнен оқитын мемлекеттiк           Республикасы   министрлігі,
өртке қарсы қызметтерiнiң             Үкіметінің     Экономика
мамандарын даярлауға және             қаулысы        министрлігі,
қайта даярлауға мемлекеттiк                          Әділет
тапсырысты бекiту                                    министрлігі,
Көкшетау
техникалық
институты
(келісім
бойынша),
мүдделі
мемлекеттік
органдар
8.16. Мемлекеттiк өртке қарсы         Нормативтік    БҒМ,          2001 жыл
қызмет мамандары үшiн бiлiм           құқықтық       Көкшетау
беру деңгейi жөнiндегi                кесім          техникалық
жалпыға мiндеттi стандартты                          институты
әзiрлеу және енгiзу                                  (келісім
бойынша),
ТЖА, ЭИСМ
Стандарттау,
метрология
және
сертификаттау
жөніндегі
комитеті
8.17. Өрт сөндiрушiлердi даярлаудың   Бұйрық         ТЖА,          2001 жыл
бастапқы кәсiптiк мектептер                          облыстардың,
құру                                                 Астана және
Алматы
қалаларының
әкімдері
8.18. "Өрт қауіпсiздiгiнiң және       Қазақстан      ТЖА, "ӨҚ      2005 жыл
Азаматтық қорғаныстың арнаулы         Республика.    және АҚ
ғылыми-зерттеу орталығын              сының          РАҒЗОң РМҚК
республикалық қазыналық               Үкіметіне      (келісім
кәсiпорнының полигонында              ұсыныс         бойынша),
қолданыстағы үйлерге жаңғырту                        Қаржы
жүргiзу және жаңа өндiрiстiк                         министрлігі,
корпустардың құрылысын жүзеге                        Экономика
асыру"                                                министрлігі
8.19. "Өрт қауіпсiздiгiнiң және       Бұйрық         ТЖА, ЭИСМ     2002 жыл
Азаматтық қорғаныстың арнаулы
ғылыми-зерттеу орталығын
республикалық қазыналық
кәсiпорнының базасында атом
электрэнергетикасының
объектiлерiнде өрт қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету жөніндегi,
металлургия, химия және көмiр
өнеркәсiбi объектiлерiнде өрт
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
жөнiндегi зерттеу жұмыстарын
орындау және iс-шараларды әзiрлеу
бойынша iс-шараларды зерттеу және
әзiрлеу жөніндегi зертханаларды
(бөлiмдердi) құру"
8.20. "Республикалық өрт жарылыс      Қазақстан      ТЖА, Қаржы    2003 жыл
қауіпсiздiгiне арналған               Республикасы   министрлігі,
өнiмдердi республикалық               Үкіметінің     Экономика
сертификаттау орталығын               қаулысы        министрлігі,
республикалық мемлекеттiк                            Әділет
кәсіпорнын құру"                                      министрлігі,
Салааралық
ғылыми-
технологиялық
машина жасау
орталығы
(келісім
бойынша),
ЭИСМ

8.15. Утвердить госзаказ на    Постановление   МОН, Министерство  2001 год
подготовку и переподготовку    Правительства   финансов,
специалистов государственных   Республики      Министерство
противопожарных служб,         Казахстан       экономики,|
обучающихся за счет средств                    Министерство
государственного бюджета                       юстиции,
Кокшетауский
технический
институт (по
согласованию),
АЧС, заинтересо-
ванные государ-
ственные органы
8.16. Разработать и внедрить   Нормативный     МОН, Кокшетауский  2001 год
общеобязательный стандарт по   правовой акт    технический
уровню образования для                         институт (по
специалистов Государственной                   согласованию), АЧС,
противопожарной службы                         Комитет по
стандартизации,
метрологии и
сертификаци МЭИТ
8.17. Создать                  Приказ          АЧС, Акимы         2001 год
профессиональные школы                         областей и городов
первоначальной подготовки                      Астаны, Алматы
пожарных
8.18. Провести реконструкцию   Предложение в   АЧС, РГКП          2005 год
существующих зданий и          Правительство   "РСНИЦ ПБ и ГО"
осуществить строительство      Республики      (по согласованию),
новых производственных         Казахстан       Министерство
корпусов на полигоне                           финансов,
Республиканского казенного                     Министерство
предприятия "Специальный                       экономики
научно-исследовательский
центр пожарной безопасности
и Гражданской обороны"
8.19. Создать на базе          Приказ          АЧС, МЭИТ          2002 год
Республиканского казенного
предприятия "Специальный
научно-исследовательский
центр пожарной безопасности
и Гражданской обороны"
лаборатории (отделы) по
изучению и разработке
мероприятий по обеспечению
пожарной безопасности на
объектах атомной
электроэнергетики, по
выполнению исследовательских
работ и разработке
мероприятий по обеспечению
пожарной безопасности на
объектах металлургической,
химической и угольной
промышленности
8.20. Создать                  Постановление   АЧС, Министерство  2003 год
Республиканское                Правительства   финансов,
Государственное предприятие    Республики      Министерство
"Республиканский центр         Казахстан       экономики,
сертификации продукции на                      Министерство
пожаровзрывобезопасность"                      юстиции,
Межотраслевой
научно-
технологический
центр машиностроения
(по согласованию),
МЭИТ

8.21. Мемлекеттiк өртке қарсы         Бұйрық         ТЖА           2001 жыл
қызметтiң Республикалық ақпараттық
деректер банкiн құру
8.22. Әкiмдермен келiсiм бойынша     Қазақстан       ТЖА,          2005 жыл
мемлекеттік өрттi қадағалау          Республикасы.   облыстардың,
қызметкерлерiнiң санын               ның Үкіметіне   Астана және
арттыру жөнiнде ұсыныс жасау         ұсыныс          Алматы
(1-қосымшаға сәйкес)                                 қалаларының
әкімдері
8.23. Бақылау және қадағалау         Бұйрық          ТЖА,          2001 жыл
функцияларын жүзеге асыру                            облыстардың,
кезiнде мемлекеттiк өртке                            Астана және
қарсы қызметтердiң жұмысын                           Алматы
ұйымдастыру жөніндегі                                қалаларының
нұсқаулықты әзірлеу                                  МӨҚҚ
8.24. Жалпы бiлiм беретiн және        Оқу            БҒМ, ТЖА      2002 жыл
бастауыш мектептерде, кәсiптiк        бағдарлама.
және жоғарғы оқу орындарында          лары
өрт қауіпсiздiгi жөнiндегi
курстарды енгiзу
8.25. Облыстардың, Астана және        Бұйрық         ТЖА,          2001 жыл
Алматы қалаларының мемлекеттiк                       облыстардың,
өртке қарсы қызметiне                                Астана және
көпшiлiкпен жұмыс жөніндегi                          Алматы
инспекторлар лауазымын енгiзу                        қалаларының
әкімдері
8.26. Әкiмдермен келiсiм бойынша      Қазақстан      ТЖА, Қаржы    2005 жыл
Шығыс Қазақстан, Павлодар,            Республикасы   министрлігі,
Қарағанды, Батыс Қазақстан,           Үкіметінің     Экономика
Алматы, Ақмола облыстарында           қаулысы        министрлігі,
өртке қарсы қызметтiң авиа-                          Әділет
бөлiмшелерін құру                                    министрлігі,
облыстардың
әкімдері
8.27. Мемлекеттiк өртке қарсы         Бұйрық         ТЖА,         2001-2005
қызметтiң өрт байланысы                              Салааралық     жылдар
орталық пункттерiнiң                                 ғылыми-
базасында өртке қарсы және                           технологиялық
авариялық-құтқару                                    машина жасау
қызметтерiнiң күштерi мен                            орталығы
құралдары жедел басқаруға                            (келісім
арналған "Байланыс жүйелерiн                         бойынша),
жедел басқару орталығын                              Ақмола, Алматы
құру"                                                 облыстарының
әкімдері,
Астана және
Алматы
қалаларының
МӨҚҚ
8.28. Өрт және авариялық құтқару      Қазақстан      ТЖА, Сала.   2005 жыл
техникаларын, өртке қарсы             Республикасы.  аралық ғылы.
жабдықтарды, оның iшiнде              ның Үкіметіне  ми-технология.
биiктердегi iрi орман өрттерiн        есеп           лық машина
сөндiруге арналған жабдықтарды,                      жасау орталығы
желiлiк және желiсiз жүйелер                         (келісім
бойынша орталықтандырылған                           бойынша), ТОҚМ,
қадағалау пунктiне дабылдарды                        "Агрореммаш" АҚ
енгiзу мүмкiндiгi арқылы                             (келісім
өрттердi табу және сөндiру                           бойынша), Батыс
жүйелерiн жаппай шығаруды                            Қазақстан
ұйымдастыру                                          облысының
әкімі

8.21. Создать                  Приказ          АЧС                2001 год
Республиканский
информационный банк данных
Государственной
противопожарной службы
8.22. По согласованию с        Предложение в   АЧС, акимы         2005 год
акимами выработать             Правительство   областей, городов
предложение по увеличению      Республики      Астаны и Алматы
численности работников         Казахстан
государственного
пожарного надзора
(согласно Приложению 1)
8.23. Разработать              Приказ          АЧС, ГПС           2001 год
Инструкцию по организации                      областей, городов
работы государственных                         Астаны и Алматы
противопожарных служб при
осуществлении контрольных
и надзорных функций
8.24. Ввести в                 Учебные         МОН, АЧС           2002 год
общеобразовательных и          программы
начальных школах,
профессиональных и высших
учебных заведениях курсы
по пожарной безопасности
8.25. Введение в               Приказ          АЧС, Акимы         2001 год
государственную                                областей городов
противопожарную службу                         Астаны, Алматы
областей городов Астана,
Алматы должности инспекторов
по работе с общественностью
8.26. По согласованию          Постановление   АЧС, Министерство  2005 год
с акимами создать              Правительства   финансов,
авиаподразделения              Республики      Министерство
противопожарной службы в       Казахстан       экономики,
Восточно-Казахстанской,                        Министерство
Павлодарской, Карагандинской,                  юстиции, акимы
Западно-Казахстанской,                         областей
Алматинской, Акмолинской
областях
8.27. Создать на базе          Приказ          АЧС,               2001-
центральных пунктов пожарной                   Межотраслевой      2005 годы
связи Государственной                          научно-
противопожарной службы "Центры                 технологический
оперативного управления систем                 центр машино-
связи" для оперативного                        строения (по
управления силами и средствами                 согласованию),
противопожарной и аварийно-                    акимы областей
спасательной службами                          Акмолы, Алматы,
ГПС областей
городов Астаны
и Алматы
8.28. Организовать серийное    Отчет в          АЧС,               2005 год
производство пожарной и        Правительство   Межотраслевой
аварийно-спасательной техники, Республики      научно-
противопожарного оборудования, Казахстан       технологический
в т.ч. для тушения крупных                     центр машино-
лесных верховых пожаров и                      строения (по
систем обнаружения и тушения                   согласованию),
пожаров с возможностью вывода                  МПРиООС, АО
сигналов на пункт                              "Агрореммаш"
централизованного наблюдения по                (по согласованию),
проводным и беспроводным                       аким Западно-
системам                                       Казахстанской
области

8.29. Жұмыс iстеп тұрған өрт сөндiру  Бұйрық         ТЖА,         2005 жыл
бөлiмдерiнiң базасына өртпен                         облыстардың,
байланысты бiрiншi кезектегi                         Астана және
авариалық-құтқару жұмыстарын                         Алматы
жүргiзуге осы заманғы құралдармен                    қалаларының
жарақтандырылған 77 мамандандырылған                 әкімдері
бөлiмшелердi құру (2-қосымшаға
сәйкес)
8.30. Мамандандырылған өрт сөндiру    Бұйрық         ТЖА,         2005 жыл
бөлiмшелерiн осы заманғы                             облыстардың,
жабдықтармен жарақтандыруды                          Астана және
аяғына жеткiзу (3-қосымшаға сәйкес)                  Алматы
қалаларының
әкімдері
8.31. Әскери расчеттардың кезекшi     Бұйрық         ТЖА,         2005 жыл
қарауылдарын 4 ауысымдық                             облыстардың,
кезекшiлiгiн ескере отырып                           Астана және
штаттық қажеттiлiгiне дейiн                          Алматы
толықтыру                                            қалаларының
әкімдері
және МӨҚҚ
8.32. Зардап шеккендерге дәрiгерлiк   Бұйрық         ТЖА,         2005 жыл
көмекке дейiн көмек көрсетуге                        облыстардың,
арналған медиктердiң кезекшi                         Астана және
қарауылдарының әскери расчетын                       Алматы
енгiзу                                               қалаларының
әкімдері
және МӨҚҚ
8.33. Зардап шеккендерге дәрiгерлiк   Бұйрық         ТЖА          2001 жыл
көмекке дейiнгi көмек көрсетудi
ескере отырып мемлекеттiк өртке
қарсы қызмет бөлiмшелерiнің жеке
құрамын дайындау бағдарламасын
әзiрлеу
8.34. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет  Бұйрық         ТЖА          2001 жыл
пен өрттерді сөндiрудi ұйымдастыру
жөнiндегi нормативтiк құжаттарды
әзірлеу
8.35. Мемлекеттiк өртке қарсы         Облыстар,      ТЖА, Ақмола     Жыл
қызметтiң құрылысы аяқталмаған        Астана және    және Алматы    сайын
құрылыстарын және жаңа объектiлерiн   Алматы         облыстарының   2005
пайдалануға енгiзу (4-қосымшаға       қалалары       әкімдері,      жылға
сәйкес).                              әкімдерінің    облыстардың,   дейін
шешімдері      Астана және
Алматы
қалаларының
МӨҚҚ
8.36. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет  Бұйрық         ТЖА, БҒМ,    2005 жыл
жұмысына жарамдылықты бағалау                        Еңбек және
жөніндегі біліктілік талаптарын                      халықты
әзірлеу                                              әлеуметтік
қорғау
министрлігі,
Денсаулық
сақтау ісі
жөніндегі
агенттік,
облыстардың
МӨҚҚ
8.37. Нысандық және арнаулы          Қазақстан       ТЖА, Қаржы   2001 жыл
киім-кешек туралы ережені әзірлеу    Республикасы    министрлігі,
және бекіту                          Үкіметінің      Экономика
қаулысы         министрлігі,
Әділет
министрлігі

8.29. На базе действующих      Приказ          АЧС, акимы         2005 год
пожарных частей создать 77                     областей городов
специализированных                             Астаны и Алматы
подразделений, оснащенных
современными средствами
ведения первоочередных
аварийно-спасательных работ,
связанных с пожарами
(согласно Приложению 2)
8.30. Произвести               Приказ          АЧС, акимы         2005 год
дооснащение современным                        областей городов
оборудованием                                  Астаны и Алматы
специализированных пожарных
подразделений (согласно
Приложению 3)
8.31. Укомплектовать боевые    Приказ          АЧС, акимы и ГПС   2005 год
расчеты дежурных караулов до                   областей городов
штатной положенности с учетом                  Астаны и Алматы
4-х сменного дежурства
8.32. Ввести в боевые расчеты  Приказ          АЧС, акимы и ГПС   2005 год
дежурных караулов медиков для                  областей городов
оказания до врачебной помощи                   Астаны и Алматы
пострадавшим
8.33. Разработать программу    Приказ          АЧС                2001 год
подготовки личного состава
подразделений Государственной
противопожарной службы
с учетом оказания доврачебной
помощи пострадавшим
8.34. Разработать              Приказ          АЧС                2001 год
нормативные документы по
организации
Государственной
противопожарной службы и
тушения пожаров
8.35. Ввести в эксплуатацию    Решение         АЧС, акимы        Ежегодно
незавершенные строительством   акимов          областей Акмолы   до 2005
и новые объекты                областей        и Алматы, ГПС
Государственной                и г.г. Астаны   областей
противопожарной службы         и Алматы        городов Астаны
(согласно Приложению 4)                        и Алматы
8.36. Разработать              Приказ          АЧС, МОН,         2005 год
квалификационные требования                    Министерство
по оценке пригодности к                        труда и социальной
работе в Государственной                       защиты, Агентство
противопожарной службе                         по делам
здравоохранения,
ГПС областей
8.37. Разработать и            Постановление   АЧС, Министерство  2001 год
утвердить положения о          Правительства   финансов,
форменном и специальном        Республики      Министерство
обмундировании                 Казахстан       экономики,
Министерство
юстиции

8.38. Шақыру жасындағы адамдарды     Қазақстан       ТЖА          2002 жыл
мемлекеттік өртке қарсы қызметке     Республикасы
баламалы қызмет етуді енгізу         Үкіметіне
мүмкіндігі туралы мәселені зерттеу   есеп
---------------------------------------------------------------------------
ҚР ТЖА Мемлекеттік өртке қарсы
қызметті дамытудың және жетілдірудің
2001-2005 жылдарға арналған
бағдарламасына
1-қосымша
Мемлекеттік өртті қадағалау қызметкерлерінің және Мемлекеттік өртке
қарсы қызметтің кезекші қарауылдарының жеке құрамының штаттық санын
кезең-кезеңімен ұлғайту кестесі ---------------------------------------------------------------------------
Р/с!    Аймақтар      !                    Жылдар
N !                  !----------------------------------------------------
!                  !     2001       !      2002      !      2003      !
!                  !----------------------------------------------------
!                  ! МӨҚ   !Бөлімше.! МӨҚ   !Бөлімше.! МӨҚ   !Бөлімше.!
!                  ! адам  !ж/қ саны! адам. !ж/қ саны! адам. !ж/қ саны!
!                  ! саны  !        ! саны  !        ! саны  !        !
---------------------------------------------------------------------------
1   Астана қаласы        4       25       3       25       3       50
2   Алматы қаласы        5       30       4       30       4       60
3   Ақмола облысы        4       30       3       30       3       60
4   Алматы облысы        4       37       3       37       3       74
5   Ақтөбе облысы        4       30       3       30       3       60
6   Атырау облысы        4       30       3       30       3       60
7   Шығыс Қазақстан
облысы               5       37       4       37       4       74
8   Жамбыл облысы        4       25       3       25       3       50
9   Батыс Қазақстан
облысы               4       30       4       30       4       60
10   Қарағанды облысы     5       37       4       37       4       74
11   Қостанай облысы      4       37       3       37       3       74
12   Қызылорда облысы     3       30       3       30       3       60
13   Маңғыстау облысы     3       30       3       30       3       60
14   Павлодар облысы      4       32       3       32       3       64
15   Солтүстік Қазақстан
облысы               3       30       3       30       3       60
16   Оңтүстік Қазақстан   4       30       3       30       3       60
облысы
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны               64      500      52      500      52     1000
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------
Р/с!    Аймақтар      !           Жылдар                !
N !                  !---------------------------------!

8.38. Изучить вопрос о         Отчет в         АЧС                2002 год
возможности внедрения          Правительство
альтернативной службы в        Республики
Государственной                Казахстан
противопожарной службе лиц
призывного возраста
Приложение 1
к Программе развития и
совершенствования Государственной
противопожарной службы АЧС РК
на 2001-2005 годы
График
поэтапного увеличения штатной численности работников
Государственного пожарного надзора и личного состава
дежурных караулов Государственной противопожарной службы
--------------------------------------------------------------------------
N !    Регионы       !                      Годы
п/п!                  !----------------------------------------------------
!                  !     2001       !      2002      !      2003
!                  !----------------------------------------------------
!                  !Кол-во !Кол-во  !Кол-во !Кол-во  !Кол-во !Кол-во  !
!                  !ед.    !ед. л/с !ед.    !ед. л/с !ед.    !ед. л/с !
!                  !работ. !подразд.!работ. !подразд.!работ. !подразд.!
!                  !ГПН    !        !ГПН    !        !ГПН    !        !
---------------------------------------------------------------------------
1   г. Астана            4       25       3       25       3       50
2   г. Алматы            5       30       4       30       4       60
3   Акмолинская          4       30       3       30       3       60
4   Алматинская          4       37       3       37       3       74
5   Актюбинская          4       30       3       30       3       60
6   Атырауская           4       30       3       30       3       60
7   Восточно-
Казахстанская        5       37       4       37       4       74
8   Жамбылская           4       25       3       25       3       50
9   Западно-
Казахстанская        4       30       4       30       4       60
10   Карагандинская       5       37       4       37       4       74
11   Костанайская         4       37       3       37       3       74
12   Кызылординская       3       30       3       30       3       60
13   Мангистауская        3       30       3       30       3       60
14   Павлодарская         4       32       3       32       3       64
15   Северо-
Казахстанская        3       30       3       30       3       60
16   Южно-Казахстанская   4       30       3       30       3       60
---------------------------------------------------------------------------
Итого               64      500      52      500      52     1000
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы) ---------------------------------------------------------
N !    Регионы       !              Годы               !
п/п!                  !---------------------------------!

!                  !     2004       !      2005      !
!                  !---------------------------------!
!                  ! МӨҚ   !Бөлімше.! МӨҚ   !Бөлімше.!
!                  ! адам  !ж/қ саны! адам. !ж/қ саны!
!                  ! саны  !        ! саны  !        !
---------------------------------------------------------
1   Астана қаласы        4       50       6       50
2   Алматы қаласы        5       60       6       60
3   Ақмола облысы        4       60       5       60
4   Алматы облысы        4       74       5       74
5   Ақтөбе облысы        4       60       5       60
6   Атырау облысы        4       60       5       60
7   Шығыс Қазақстан
облысы               5       74       6       74
8   Жамбыл облысы        4       50       5       50
9   Батыс Қазақстан
облысы               4       60       5       60
10   Қарағанды облысы     5       74       6       74
11   Қостанай облысы      4       74       5       74
12   Қызылорда облысы     3       60       4       60
13   Маңғыстау облысы     3       60       3       60
14   Павлодар облысы      4       64       6       64
15   Солтүстік Қазақстан
облысы               3       60       3       60
16   Оңтүстік Қазақстан   4       60       6       60
облысы
------------------------------------------------------
Жиыны               64      1000     81     1000
------------------------------------------------------
ҚР ТЖА Мемлекеттік
өртке қарсы қызметті дамыту
және жетілдіру бағдарламасына
2-қосымша
Авариялық-құтқару отрядтарымен
толықтырылған және қазіргі заманғы өрт сөндіру
құралдарымен жарақтандырылған және кезек күттірмейтін
авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізетін арнаулы өрт
сөндіру бөлімшелерін кезең-кезеңімен құру кестесі ------------------------------------------------------------------
Р/т!    Аймақтар      !                Жылдар                    !
N !                  !------------------------------------------!
!                  !  2001  !  2002  !  2003  !  2004  ! 2005 !
---!------------------!------------------------------------------!
1   Астана қаласы        1        1        1        1       1
2   Алматы қаласы        1        1        1        1       1
3   Ақмола облысы        1        1        1        1       1
4   Алматы облысы        1        1        1        1       1
5   Ақтөбе облысы        1        1        1        1       1
6   Атырау облысы        1        1        1        1       1
7   Ш-Қазақстан облысы   1        1        1        1       1
8   Жамбыл облысы        1        1        1        1       1

!                  !     2004       !      2005      !
!                  !---------------------------------!
!                  !Кол-во !Кол-во  !Кол-во !Кол-во  !
!                  !ед.    !ед. л/с !ед.    !ед. л/с !
!                  !работ. !подразд.!работ. !подразд.!
!                  !ГПН    !        !ГПН    !        !
---------------------------------------------------------
1   г. Астана            4       50       6       50
2   г. Алматы            5       60       6       60
3   Акмолинская          4       60       5       60
4   Алматинская          4       74       5       74
5   Актюбинская          4       60       5       60
6   Атырауская           4       60       5       60
7   Восточно-
Казахстанская        5       74       6       74
8   Жамбылская           4       50       5       50
9   Западно-
Казахстанская        4       60       5       60
10   Карагандинская       5       74       6       74
11   Костанайская         4       74       5       74
12   Кызылординская       3       60       4       60
13   Мангистауская        3       60       3       60
14   Павлодарская         4       64       6       64
15   Северо-
Казахстанская        3       60       3       60
16   Южно-Казахстанская   4       60       6       60
------------------------------------------------------
Итого               64      1000     81     1000
------------------------------------------------------
Приложение 2
к Программе развития и
совершенствования Государственной
противопожарной службы АЧС РК
График поэтапного
создания специализированных пожарных подразделений,
укомплектованных аварийно-спасательными отрядами и
оснащенных современными средствами пожаротушения и
ведения неотложных аварийно-спасательных работ
------------------------------------------------------------------
N !    Регионы       !                  Годы                    !
п/п!                  !------------------------------------------!
!                  !  2001  !  2002  !  2203  !  2004  ! 2005 !
---!------------------!------------------------------------------!
1   г. Астана            1        1        1        1       1
2   г. Алматы            1        1        1        1       1
3   Акмолинская          1        1        1        1       1
4   Алматинская          1        1        1        1       1
5   Актюбинская          1        1        1        1       1
6   Атырауская           1        1        1        1       1
7   В-Казахстанская      1        1        1        1       1
8   Жамбылская           1        1        1        1       1

9   Б-Қазақстан облысы   -        -        -        1       1
10   Қарағанды облысы     1        1        1        1       1
11   Қостанай облысы      1        1        1        1       1
12   Қызылорда облысы     1        1        1        1       1
13   Маңғыстау облысы     1        1        1        1       1
14   Павлодар облысы      1        1        1        1       1
15   С-Қазақстан облысы   1        1        1        1       1
16   О-Қазақстан облысы   1        1        1        1       1 ------------------------------------------------------------------
Жиыны               15       15       15       16      16
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөніндегі Агенттігінің
Мемлекеттік өртке қарсы қызметін
дамыту және жақсарту
бағдарламасына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімшелерінің қазіргі заманғы
жабдықтармен жарақтандыруды аяқтаудың 2001 жылға арналған
кестесі
---------------------------------------------------------------------------
!    Аумақтар      !Негізгі  !Арнайы   !Аппаттық-   !Өртке    !Аппаттық-
!                  !өрт сөн. !өрт сөн. !құтқару ав. !қарсы    !құтқару
!                  !діретін  !діретін  !томобильде. !құралда. !құралда.
!                  !автомо.  !автомо.  !рімен       !рымен    !рымен
!                  !бильдері.!бильдері.!бірлік саны !бірлік   !компл.
!                  !мен      !мен      !            !саны     !саны
!                  !бірлік   !бірлік   !            !         !
!                  !саны     !саны     !            !         !
--------------------------------------------------------------------------
1   Астана қ.            1         1          1           16        5
2   Алматы қ.            1         1          1           16        8
3   Алматы обл.          1         1          1           16        5
4   Ақмола обл.          1         1          1           16        5

9   З-Казахстанская      -        -        -        1       1
10   Карагандинская       1        1        1        1       1
11   Костанайская         1        1        1        1       1
12   Кызылординская       1        1        1        1       1
13   Мангистауская        1        1        1        1       1
14   Павлодарская         1        1        1        1       1
15   С-Казахстанская      1        1        1        1       1
16   Ю-Казахстанская      1        1        1        1       1
------------------------------------------------------------------
Итого               15       15       15       16      16
------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к Программе развития и
совершенствования Государственной
противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
График
дооснащения современным оборудованием специализированных
пожарных подразделений Государственной противопожарной
службы Республики Казахстан на 2001 год
---------------------------------------------------------------------------
N !    Регионы       !Основными!Спец.    !Аварийно-   !Противо- !Аварийно-
п/п!                  !пожарными!пожарными!спасательные!пожарным !спасате-
!                  !автомоби-!автомоби-!автомобили  !оборудова!льным
!                  !лями     !лями     !            !нием     !оборудов.
!                  !         !         !            !         !
!                  !кол. ед. !кол. ед. ! кол. ед.   !кол. комп!кол.комп.
--------------------------------------------------------------------------
1   г. Астана            1         1          1           16        5
2   г. Алматы            1         1          1           16        8
3   Алматинская          1         1          1           16        5
4   Акмолинская          1         -          1           16        5

5   Ақтөбе обл.          1         1          1           16        5
6   Атырау обл.          1         1          1           16        5
7   Ш-Қазақстан обл.     1         1          1           16        5
8   Жамбыл обл.          1         1          1           16        5
9   Б-Қазақстан обл.     1         1          1           16        5
10   Қарағанды обл.       1         1          1           16        5

5   Актюбинская          1         1          1           16        5
6   Атырауская           1         1          1           16        5
7   Восточно-
Казахстанская        1         1          1           16        5
8   Жамбылская           1         1          1           16        5
9   Западно-
Казахстанская        1         1          1           16        5
10   Карагандинская       1         1          1           16        5

11   Қостанай обл.        1         1          1           16        5
12   Қызылорда обл.       1         1          1           16        5
13   Маңғыстау обл.       1         1          1           16        5
14   Павлодар обл.        1         1          1           16        5
15   С-Қазақстан обл.     1         1          1           16        5
16   О-Қазақстан обл.     1         1          1           16        5
--------------------------------------------------------------------------

11   Костанайская         1         1          1           16        5
12   Кызылординская       1         1          1           16        5
13   Мангистауская        1         1          1           16        5
14   Павлодарская         1         1          1           16        5
15   Северо-
Казахстанская        1         1          1           16        5
16   Южно-Казахстанская   1         1          1           16        5
--------------------------------------------------------------------------

Жиыны               16        15         16          256       83
--------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Арнайы әске.!Оқшаулағыш   !Басқару   !Өрт сөндіру !Пейджинг
ри киімдер  !противогазы. !және бай. !заттарымен  !байланысымен
құралдарымен!мен          !ланыс құ. !            !жабдықтау
!             !ралдарымен!            !
компл. саны !бірлік саны  !          ! тонна саны !бірлік саны
!             !бірлік    !
!             !саны      !
---------------------------------------------------------------------------

Итого               16        15         16          256       83
--------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------
Спец. боевой!Изолирующими !Средствами!Огнетушащими!Оснащение
одеждой,    !противогазами!связи и   !веществами  !пейджинговой
снаряжением !             !управления!            !связью
!             !          !            !
кол-во комп.! кол-во ед.  !кол-во ед.! кол-во тонн! кол-во ед.      ---------------------------------------------------------------------------

256          255          311          85           228
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімшелерінің қазіргі заманғы
жабдықтармен жарақтандыруды аяқтаудың 2002 жылға арналған
кестес і
---------------------------------------------------------------------------
!    Аумақтар      !Негізгі  !Арнайы   !Аппаттық-   !Өртке    !Аппаттық-
!                  !өрт сөн. !өрт сөн. !құтқару ав. !қарсы    !құтқару
!                  !діретін  !діретін  !томобильде. !құралда. !құралда.
!                  !автомо.  !автомо.  !рімен       !рымен    !рымен
!                  !бильдері.!бильдері.!бірлік      !бірлік   !компл.
!                  !мен      !мен      !саны        !саны     !саны
!                  !бірлік   !бірлік   !            !         !
!                  !саны     !саны     !            !         !
--------------------------------------------------------------------------
1   Астана қ.            1         -          -           16        5
2   Алматы қ.            1         -          1           16        8
3   Алматы обл.          1         -          -           16        5
4   Ақмола обл.          1         -          -           16        5

256          255          311          85           228
---------------------------------------------------------------------------
График
дооснащения современным оборудованием специализированных
пожарных подразделений Государственной противопожарной
службы Республики Казахстан на 2002 год
---------------------------------------------------------------------------
N !    Регион        !Основными!Спец.    !Аварийно-   !Противо- !Аварийно-
п/п!                  !пожарными!пожарными!спасательные!пожарным-!спасате-
!                  !автомоби-!автомоби-!автомобили  !оборудова!льным
!                  !лями     !лями     !            !нием     !оборудов.
!                  !         !         !            !         !
!                  !кол. ед. !кол. ед. ! кол. ед.   !кол. комп!кол.комп.
--------------------------------------------------------------------------
1   г. Астана            1         -          -           16        5
2   г. Алматы            1         -          1           16        8
3   Алматинская          1         -          -           16        5
4   Акмолинская          1         -          -           16        5

5   Ақтөбе обл.          1         -          -           16        5
6   Атырау обл.          1         -          -           16        5
7   Ш-Қазақстан обл.     1         -          -           16        5
8   Жамбыл обл.          1         -          -           16        5
9   Б-Қазақстан обл.     1         -          -           16        5
10   Қарағанды обл.       1         -          -           16        5

5   Актюбинская          1         -          -           16        5
6   Атырауская           1         -          -           16        5
7   Восточно-
Казахстанская        1         -          -           16        5
8   Жамбылская           1         -          -           16        5
9   Западно-
Казахстанская        1         -          -           16        5
10   Карагандинская       1         -          -           16        5

11   Қостанай обл.        1         -          -           16        5
12   Қызылорда обл.       1         -          -           16        5
13   Маңғыстау обл.       1         -          -           16        5
14   Павлодар обл.        1         -          -           16        5
15   С-Қазақстан обл.     1         -          -           16        5
16   О-Қазақстан обл.     1         -          -           16        5
--------------------------------------------------------------------------

11   Костанайская         1         -          -           16        5
12   Кызылординская       1         -          -           16        5
13   Мангистауская        1         -          -           16        5
14   Павлодарская         1         -          -           16        5
15   Северо-
Казахстанская        1         -          -           16        5
16   Южно-Казахстанская   1         -          -           16        5
--------------------------------------------------------------------------

256          240          320          85           228
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімшелерінің қазіргі заманғы
жабдықтармен жарақтандыруды аяқтаудың 2004 жылға арналған
кестесі
---------------------------------------------------------------------------
!    Аумақтар      !Негізгі  !Арнайы   !Аппаттық-   !Өртке    !Аппаттық-
!                  !өрт сөн. !өрт сөн. !құтқару ав. !қарсы    !құтқару
!                  !діретін  !діретін  !томобильде. !құралда  !құралда.
!                  !автомо.  !автомо.  !рімен       !рымен    !рымен
!                  !бильдері.!бильдері.!            !бірлік   !
!                  !мен      !мен      !бірлік саны !саны     !компл.
!                  !бірлік   !бірлік   !            !         !саны
!                  !саны     !саны     !            !         !
--------------------------------------------------------------------------
1   Астана қ.            1         -          -           -         5
2   Алматы қ.            1         -          1           -         5
3   Алматы обл.          1         -          -           -         5
4   Ақмола обл.          1         -          -           33        5
5   Ақтөбе обл.          -         -          -           -         -
6   Атырау обл.          -         -          -           -         -
7   Ш-Қазақстан обл.     1         -          -           33        5
8   Жамбыл обл.          -         -          -           -         -
9   Б-Қазақстан обл.     1         -          -           -         5

256          240          320          85           228
---------------------------------------------------------------------------
График
дооснащения современным оборудованием специализированных
пожарных подразделений Государственной противопожарной
службы Республики Казахстан на 2004 год
---------------------------------------------------------------------------
N !    Регион        !Основными!Спец.    !Аварийно-   !Противо- !Аварийно-
п/п!                  !пожарными!пожарными!спасательные!пожарным-!спасате-
!                  !автомоби-!автомоби-!автомобили  !оборудова!льным
!                  !лями     !лями     !            !нием     !оборудов.
!                  !         !         !            !         !
!                  !кол. ед. !кол. ед. ! кол. ед.   !кол. комп!кол.комп.
--------------------------------------------------------------------------
1   г. Астана            1         -          -           -         5
2   г. Алматы            1         -          1           -         5
3   Алматинская          1         -          -           -         5
4   Акмолинская          1         -          -           33        5
5   Актюбинская          -         -          -           -         -
6   Атырауская           -         -          -           -         -
7   Восточно-
Казахстанская        1         -          -           33        5
8   Жамбылская           -         -          -           -         -
9   Западно-
Казахстанская        1         -          -           -         5

10   Қарағанды обл.       1         -          -           33        5
11   Қостанай обл.        1         -          -           33        5
12   Қызылорда обл.       -         -          -           -         -
13   Маңыстау обл.       -         -          -           -         -
14   Павлодар обл.        -         -          -           -         -
15   С-Қазақстан обл.     1         -          -           -         5

10   Карагандинская       1         -          -           33        5
11   Костанайская         1         -          -           33        5
12   Кызылординская       -         -          -           -         -
13   Мангистауская        -         -          -           -         -
14   Павлодарская         -         -          -           -         -
15   Северо-
Казахстанская        1         -          -           -         5

16   О-Қазақстан обл.     1         -          -           -         5
--------------------------------------------------------------------------
Жиыны               10         -          1          132       50
--------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Арнайы әске.!Оқшаулағыш   !Басқару   !Өрт сөндіру !Пейджинг
ри киімдер  !противогазы. !және бай. !заттарымен  !байланысымен
құралдарымен!мен          !ланыс құ. !            !жабдықтау
!             !ралдарымен!            !
компл. саны !бірлік саны  !          ! тонна саны !бірлік саны
!             !бірлік    !
!             !саны      !
---------------------------------------------------------------------------
-            -            -            5            -
-            -           10           10           228
-            -            -            5            -
33           -           20            5            -
-            -            -            -            -
-            -            -            -            -
33           10          20            5            -
-            -            -            -            -
-            -            -            5            -
33           10          20            5            -
33           10          20            5            -
-            -            -            -            -
-            -            -            -            -
-            -            -            -            -
-            -            -            5            -
-            -            -            5            -

16   Южно-Казахстанская   1         -          -           -         5
--------------------------------------------------------------------------
Итого               10         -          1          132       50
--------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------
Спец. боевой!Изолирующими !Средствами!Огнетушащими!Оснащение
одеждой,    !противогазами!связи и   !веществами  !пейджинговой
снаряжением !             !управления!            !связью
!             !          !            !
кол-во комп.! кол-во ед.  !кол-во ед.! кол-во тонн! кол-во ед.
---------------------------------------------------------------------------
-            -            -          5            -
-            -           10         10           228
-            -            -          5            -
33            -           20          5            -
-            -            -          -            -
-            -            -          -            -
33           10           20          5            -
-            -            -          -            -
-            -            -          5            -
33           10           20          5            -
33           10           20          5            -
-            -            -          -            -
-            -            -          -            -
-            -            -          -            -
-            -            -          5            -
-            -            -          5            -
---------------------------------------------------------------------------

10   Қарағанды обл.       1         -          -           -         5
11   Қостанай обл.        -         -          -           -         -
12   Қызылорда обл.       -         -          -           -         -
13   Манғыстау обл.       -         -          -           -         -
14   Павлодар обл.        -         -          -           -         -
15   С-Қазақстан обл.     -         -          -           -         -
16   О-Қазақстан обл.     -         -          -           -         -
--------------------------------------------------------------------------

10   Карагандинская       1         -          -           -         5
11   Костанайская         -         -          -           -         -
12   Кызылординская       -         -          -           -         -
13   Мангистауская        -         -          -           -         -
14   Павлодарская         -         -          -           -         -
15   Северо-
Казахстанская        -         -          -           -         -
16   Южно-Казахстанская   -         -          -           -         -
--------------------------------------------------------------------------

-            -            -           20           228
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөніндегі Агенттігінің
Мемлекеттік өртке қарсы қызметті
дамыту және жетілдіру
бағдарламасына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің
құрылысы аяқталмаған және жаңа объектілерін пайдалануға берудің
2001-2005 жылдарға арналған
Кестесі
-----------------------------------------------------------------------
!  Аумақтар      ! Өрт сөндіру депосы,    !    Қоймалар,           !
!                !    жылдар бойынша:     !   жылдар бойынша       !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------
1   Астана қ.         -    1    -    -    1    -    -    1    -    1
2   Алматы қ.         1    2    2    -    -    -    1    -    1    -
3   Ақмола обл.       1    -    -    1    -    1    -    1    -    1
4   Алматы обл.       -    -    -    1    -    -    1    -    1    -
5   Ақтөбе обл.       -    1    -    -    1         -    1    -    1
6   Атырау обл.       1    -    -    -    1    1    -    1    -    1
7   Ш-Қазақстан обл.  -    1    -    -    1    1    1    1    1    1
8   Жамбыл обл.       -    -    1    -    1    1    -    -    1    -
9   Б-Қазақстан обл.  1    -    -    1    -    -    -    -    -    1
10   Қарағанды обл.    -    1    1    -    1    -    -    -    -    -
11   Қостанай обл.     -    1    -    -    1    1    1    1    1    1
12   Қызылорда обл.    1    -    -    1    -         1    -    1    -
13   Маңғыстау обл.    1    -    1    -    -         1    1    -    1
14   Павлодар обл.     -    1    -    1    -    1    -    1    -    1
15   С-Қазақстан обл.  1    -    1    -    -         1    -    1    1
16   О-Қазақстан обл.  -    1    -    1    -    1    -    1    -    1
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны             7    9    6    6    7    7    7    9    7   11
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------------------------------
!  Аумақтар      !Өртті сөндіретін оқулық ! жендік базалар,        !
!                !мұнара, жылдар бойынша: ! жылдар бойынша:        !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------

-            -            -         20           228
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к Программе развития и
совершенствования Государственной
противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
График
введения в эксплуатацию незавершенных строительством
и новых объектов прдразделений Государственной
противопожарной службы Республики Казахстан
на 2001 - 2005 годы
-----------------------------------------------------------------------
N !  Регион        !     Пожарные депо      !       Склады,          !
п/п!                !       по годам:        !      по годам:         !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------
1   г. Астана         -    1    -    -    1    -    -    1    -    1
2   г. Алматы         1    2    2    -    -    -    1    -    1    -
3   Алматинская       1    -    -    1    -    1    -    1    -    1
4   Акмолинская       -    -    -    1    -    -    1    -    1    -
5   Актюбинская       -    1    -    -    1    -    -    1    -    1
6   Атырауская        1    -    -    -    1    1    -    1    -    1
7   Восточно-
Казахстанская     -    1    -    -    1    1    1    1    1    1
8   Жамбылская        -    -    1    -    1    1    -    -    1    -
9   Западно-
Казахстанская     1    -    -    1    -    -    -    -    -    1
10   Карагандинская    -    1    1    -    1    -    -    -    -    -
11   Костанайская      -    1    -    -    1    1    1    1    1    1
12   Кызылординская    1    -    -    1    -    -    1    -    1    -
13   Мангистауская     1    -    1    -    -    -    1    1    -    1
14   Павлодарская      -    1    -    1    -    1    -    1    -    1
15   Северо-
Казахстанская     1    -    1    -    -    -    1    -    1    1
16   Ю-Казахстанская   -    1    -    1    -    1    -    1    -    1
---------------------------------------------------------------------------
Итого             7    9    6    6    7    7    7    9    7   12
(продолжение таблицы)
-----------------------------------------------------------------------
N !  Регион        !Учебные пожарные башни  !    Рукавные базы,      !
п/п!                !       по годам:        !      по годам:         !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------

1   Астана қ.         -    2    -    -    2    -    -    1    -    1
2   Алматы қ.         3    2    2    -    -    -    -    -    -    -
3   Ақмола обл.       -    2    -    2    -    -    1    -    1    1
4   Алматы обл.       -    -    2    -    2    1    -    1    1    1
5   Ақтөбе обл.       -    2    -    -    2    -    1    -    1    1
6   Атырау обл.       -    2    -    2    -    1    -    1    1
7   Ш-Қазақстан обл.  2    -    2    -    2    -    1    1    1    1
8   Жамбыл обл.       -    -    2    -    2    -    -    1    1    1
9   Б-Қазақстан обл.  -    -    -    -    2    -    -    1    1    -
10   Қарағанды обл.    2    -    2    -    2    -    -    -    1    1
11   Қостанай обл.     2         2    -    2    1    -    1    1    1
12   Қызылорда обл.    -    2    -    -    2    -    1    -    1    1
13   Маңғыстау обл.    -    -    2    -    2    -    1    -    1    1
14   Павлодар обл.     -    2    -    2    -    1    -    1    1    -
15   С-Қазақстан обл.  2    -    2    -    -    -    1    1    1    -
16   О-Қазақстан обл.  -    2    -    2    -    1    -    1    -    1
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны            11    16   16   8    20   6    6    11  13   11
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------------------------------
!  Аумақтар      ! автотұрақтар,          ! Газ  түтінінен қорғау  !
!                ! жылдар бойынша:        ! қызметі базалары,      !
!                !                        ! жылдар бойынша:        !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------
1   Астана қ.         1    1    1    -    1    1    -    -    -    -
2   Алматы қ.         -    -    -    -    2    -    1    -    -    -
3   Ақмола обл.       1    1    1    1    2    -    -    1    -    -
4   Алматы обл.       1         1    1    1    -    -    -    1    -
5   Ақтөбе обл.       1    1    -    1    1    -    -    -    -    1
6   Атырау обл.            1    1    1    1    1    -    -    -    -
7   Ш-Қазақстан обл.  1    2    1    1    1    -    1    -    -    -
8   Жамбыл обл.       1    1    -    1    1    -    -    1    -    -
9   Б-Қазақстан обл.  -    -    -    1    1    -    -    -    1    -
10   Қарағанды обл.    -    -    -    -    2    -    -    -    -    1
11   Қостанай обл.     1    1    2    1    1    -    1    -    -    -

1   г. Астана         -    2    -    -    2    -    -    1    -    1
2   г. Алматы         3    2    2    -    -    -    -    -    -    -
3   Алматинская       -    2    -    2    -    -    1    -    1    1
4   Акмолинская       -    -    2    -    2    1    -    1    1    1
5   Актюбинская       -    2    -    -    2    -    1    -    1    1
6   Атырауская        -    2    -    2    -    1    -    1    1    -
7   Восточно-
Казахстанская     2    -    2    -    2    -    1    1    1    1
8   Жамбылская        -    -    2    -    2    -    -    1    1    1
9   Западно-
Казахстанская     -    -    -    -    2    -    -    1    1    -
10   Карагандинская    2    -    2    -    2    -    -    -    1    1
11   Костанайская      2    -    2    -    2    1    -    1    1    1
12   Кызылординская    -    2    -    -    2    -    1    -    1    1
13   Мангистауская     -    -    2    -    2    -    1    -    1    1
14   Павлодарская      -    2    -    2    -    1    -    1    1    -
15   Северо-
Казахстанская     2    -    2    -    -    -    1    1    1    -
16   Ю-Казахстанская   -    2    -    2    -    1    -    1    -    1
---------------------------------------------------------------------------
Итого            11    16   16   8    20   6    6    11  13   11
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
-----------------------------------------------------------------------
N !  Регион        !     Гаражные стоянки,  !Базы газодымозащитной   !
п/п!                !       по годам:        !службы, по годам:       !
!                !------------------------!------------------------!
!                !2001!2002!2003!2004!2005!2001!2002!2003!2004!2005!
-----------------------------------------------------------------------
1   г. Астана         1    1    1    -    1    1    -    -    -    -
2   г. Алматы         -    -    -    -    2    -    1    -    -    -
3   Алматинская       1    1    1    1    2    -    -    1    -    -
4   Акмолинская       1    -    1    1    1    -    -    -    1    -
5   Актюбинская       1    1    -    1    1    -    -    -    -    1
6   Атырауская        -    1    1    1    1    1    -    -    -    -
7   Восточно-
Казахстанская     1    2    1    1    1    -    1    -    -    -
8   Жамбылская        1    1    -    1    1    -    -    1    -    -
9   Западно-
Казахстанская     -    -    -    1    1    -    -    -    1    -
10   Карагандинская    -    -    -    -    2    -    -    -    -    1
11   Костанайская      1    1    2    1    1    -    1    -    -    -

12   Қызылорда обл.    1         1    1    1    1         -    -    -
13   Маңғыстау обл.    1    1    1    1    -    -    -    1    -    -
14   Павлодар обл.     1    1    1    1    -    -    -    -    1    -
15   С-Қазақстан обл.  1    1    1    -    1    -    -    -    -    1
16   О-Қазақстан обл.  1    1    1    1    1    1    -    -    -    -
---------------------------------------------------------------------------

12   Кызылординская    1    -    1    1    1    1    -    -    -    -
13   Мангистауская     1    1    1    1    -    -    -    1    -    -
14   Павлодарская      1    1    1    1    -    -    -    -    1    -
15   Северо-
Казахстанская     1    1    1    -    1    -    -    -    -    1
16   Ю-Казахстанская   1    1    1    1    1    1    -    -    -    -
---------------------------------------------------------------------------

Жиыны             12   12  12   12   17    4    3    3    3    3
---------------------------------------------------------------------------

Итого             12   12  12   12   17    4    3    3    3    3
---------------------------------------------------------------------------