"Ақшаны заңдастыруға байланысты Қазақстан Республикасының азаматтарына рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 17 қараша N 1731
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Ақшаны заңдастыруға байланысты Қазақстан Республикасының азаматтарына рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ
Ақшаны заңдастыруға байланысты Қазақстан
Республикасының азаматтарына рақымшылық жасау туралы
Осы заң Қазақстан экономикасына қосымша қаржы қаражаттарын тарту мақсатындағы, Қазақстан Республикасы азаматтарының бұрын кәсіпкерлiк қызмет ережелерi жетiлдірiлмеген жағдайларда экономика саласында жекелеген құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды салық салу мен жауапкершілiктен босату жолымен жариялы экономикалық айналымнан шығарылған және мәлімделмеген ақшаларын жария ету жөнінде мемлекет жүргізетін біржолғы ерекше әрекет болып табылады.
1-бап
Осы Заң Қазақстан Республикасының Президентi белгiлеген мерзiмнiң ішiнде ұлттық немесе шетел валютасы түрiндегi қолма-қол ақшаны салу, сондай-ақ шетел банктерiнiң шоттарынан ақша аудару жолымен, тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейтiн екiншi деңгейдегi банктердiң арнайы шоттарына ақша аударған Қазақстан Республикасының азаматтарына қолданылады.
2-бап
Осы Заң, Қазақстан экономикасына қосымша қаржы қаражаттарын тарту мақсатын көздей отырып, өзiнiң ережелерiмен жеке тұлғаға, бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне, халықтың денсаулығы мен имандылыққа, сондай-ақ қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы бағытталған қылмыстардың нәтижесiнде алынған кiрістердiң жария етілуiне жол бермеуге бағытталған.
3-бап
Осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының екiншi деңгейiндегі банктерінің арнайы шоттарына енгізілген ақшалардың шығу көздерi тексеруге жатпайды.
Арнайы шоттың болуы кез келген іс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзу, соның ішiнде әкiмшiлiк және тәртiптiк ретпен қылмыстық қудалауды немесе жазалауды жүзеге асыру үшін негiз бола алмайды, сондай-ақ қандай да бір қылмыстық немесе құқық бұзушылықты жасаудағы кiнәсiне дәлелдеме ретiнде пайдаланыла алмайды.
Осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi арнайы шоттардың бар-жоғы, салымдардың мөлшерлерi мен арнайы шоттарға ақша салған адамдар туралы қандай болса да ақпараттарды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен лауазымды адамдарына талап етуге, ал Қазақстан Республикасы банктерiнiң ұсынуына тыйым салынады.
Осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының екіншi деңгейдегi банктерiндегi арнайы шоттардың бар-жоғы, салымдардың мөлшерлерi мен арнайы шоттарға ақша салған адамдар туралы мемлекеттiк органдардың барлық ауызша және жазбаша сұраулары мен лауазымды адамдардың ақпараттар ұсынғандары жөнiнде Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына хабарлауға мiндеттi.

О проекте Закона Республики Казахстан "Об амнистии граждан Республики Казахстан в связи с легализацией денег"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2000 года N 1731
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "Об амнистии граждан Республики
Казахстан в связи с легализацией денег".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон
Республики Казахстан
Об амнистии граждан Республики Казахстан
в связи с легализацией денег
Настоящий Закон с целью привлечения дополнительных финансовых средств в экономику Казахстана регулирует проведение государством исключительной разовой акции по легализации денег граждан Республик Казахстан, которые ранее в условиях несовершенства права предпринимательской деятельности были выведены из легального экономического оборота и не были задекларированы путем освобождения от налогообложения и ответственности лиц, совершивших отдельные правонарушения в сфере экономики.
Статья 1
Настоящий Закон распространяется на граждан Республики Казахстан, которые в течение установленного Президентом Республики Казахстан срока зачислили деньги на специальные счета в банках второго уровня, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан путем вклада наличных денег в национальной или в иностранной валюте, а также перевода денег со счетов в иностранных банках.
Статья 2
Настоящий Закон, преследуя цель привлечения в экономику Казахстана дополнительных финансовых средств, своими положениями направлен на недопущение легализации доходов, полученных в результате преступлений, направленных против личности, мира и безопасности человечества, здоровья населения и нравственности, а также общественной безопасности и общественного порядка.
Статья 3
Источники происхождения денег, внесенных на специальные счета в банках второго уровня Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом, проверке не подлежат.
Наличие специального счета не может быть основанием для проведения любых процессуальных действий, в том числе осуществления уголовного преследования или наказания в административном и дисциплинарном порядке, а также не может использоваться в качестве доказательства вины в совершении какого-либо преступления или правонарушения.
Государственным органам и должностным лицам Республики Казахстан запрещается требовать, а банкам Республики Казахстан предоставлять какую-либо информацию о наличии специальных счетов, размерах вкладов и лицах, внесших деньги на специальные счета в банках второго уровня Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом.
Банки второго уровня Республики Казахстан обязаны сообщать в Генеральную Прокуратуру Республики Казахстан обо всех устных и письменных запросах государственных органов и должностных лиц о предоставлении информации о наличии специальных счетов, размерах вкладов и лицах, внесших деньги на специальные счета в банках второго уровня Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом.

4-бап
Арнайы шотқа түскен ақшаға иелiк етудi оларды осы шотқа есепке алу жөнiндегi банктiк рәсiмдер аяқталғаннан кейiн келесi күнi салымшы жүзеге асырады.
5-бап
Осы заңның 1-бабында көрсетілген адамдарға арнайы шоттарына ақша салынған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі енгізілген соманың мөлшері мен енгізілген күнін көрсететін ресми құжатты береді. Арнайы шоттарды ашу мен жүргізудің ерекшеліктерін, ресми құжатты берудің, арнайы шоттарда тұрған ақшалардың есебін жүргізудің нысаны мен тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
6-бап
Осы Заңның 1-бабында көрсетілген адамдар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің арнайы шоттарына енгізілген ақшалардың сомалары бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық Z952235_ заңнамасымен көзделген айыппұлдық санкциялар мен өсімпұлдар сомаларын төлеуден босатылады.
Осы баптың күшi осы Заңның 1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының
Президентi белгiлеген мерзiмге дейін, айыппұлдық санкциялар және олар
бойынша өсiмпұлдарды қоса алғанда, және/немесе төлеуге жататын салықтар
мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларына қолданылмайды.
7-бап
Осы Заңның 1-бабында көрсетiлген адамдар, осы Заңның 1-бабына сәйкес
Қазақстан Республикасының Президентi белгілеген мерзімге дейiн Қазақстан
Республикасының Қылмыстық Кодексiнiң
K970167_
190, 191, 192-баптарымен,
194-бабының екiншi бөлiгiмен, 221-бабымен көзделген қылмыстарды жасағаны
үшiн қылмыстық жауапкершiлiктен босатылады.
8-бап
Осы Заңның 1-бабында көрсетілген адамдар, осы Заңның 1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген мерзімге дейін Қазақ ССР-ның Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодексінің 165, 167, 169, 169-1, 170, 170-1 баптарымен көзделген қылмыстарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершіліктен босатылады.
9-бап
Осы Заңның 1-бабында көрсетілген адамдар, осы Заңның 1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген мерзімге дейін "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z980267_ 9-бабының 5 және 6 тармақтарымен, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z990453_ 28-бабының 1-тармағымен көзделген әрекеттері
үшін жауапкершілікке тартуға жатпайды.
10-бап
Осы Заңның 5, 6, 7 және 8-баптарының күші осы Заңның 1-бабына сәйкес
Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген мерзімге дейін қылмыстық
істер, әкімшілік және тәртіптік іс өндірісі қозғалған, сондай-ақ сотталған
және әкімшілік және тәртіптік жазалар салынған адамдарға қолданылмайды.

Статья 4
Распоряжение деньгами, поступившими на специальный счет, осуществляется вкладчиком на следующий день после окончания банковских процедур по их зачислению на данный счет.
Статья 5
Лицам, указанным в статье 1 настоящего Закона, банк второго уровня Республики Казахстан, на специальные счета которого были внесены деньги, выдает официальный документ, указывающий размер внесенной суммы и дату внесения. Особенности открытия и ведения специальных счетов, форма и порядок выдачи официального документа, ведения учета денег, находящихся на специальных счетах, определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 6
Лица, указанные в статье 1 настоящего Закона, по суммам денег, внесенным на специальные счета в банках второго уровня Республики Казахстан, освобождаются от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также сумм штрафных санкций и пени, предусмотренных Z952235_ налоговым законодательством Республики Казахстан.
Действие настоящей статьи не распространяется на начисленные до срока, установленного Президентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 1 настоящего Закона, и/или подлежащие уплате суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, включая штрафные санкции и пени по ним.
Статья 7
Лица, указанные в статье 1 настоящего Закона, освобождаются от уголовной ответственности за совершение до срока, установленного Президентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 1 настоящего Закона, преступлений, предусмотренных статьями 190, 191, 192, частью второй статьи 194, статьей 221 K970167_ Уголовного Кодекса Республики Казахстан.
Статья 8
Лица, указанные в статье 1 настоящего Закона, освобождаются от административной ответственности за совершение до срока, установленного Президентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 1 настоящего Закона, административных правонарушений, предусмотренных статьями 165, 167, 169, 169-1, 169-3, 170, 170-1 K841000_ Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
Статья 9
Лица, указанные в статье 1 настоящего Закона, не подлежат привлечению к ответственности за действия, предусмотренные пунктами 5 и 6 статьи 9 Закона Республики Казахстан Z980267_ "О борьбе с коррупцией", пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан Z990453_ "О государственной службе" и совершенные до срока, установленного Президентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 1 настоящего Закона.
Статья 10
Действие статей 5, 6, 7 и 8 настоящего Закона не распространяется на
лиц, в отношении которых до срока, установленного Президентом Республики
Казахстан в соответствии со статьей 1 настоящего Закона, были возбуждены
уголовные дела, административные и дисциплинарные производства, а также на
осужденных и лиц, на которых наложены административные и дисциплинарные
взыскания.

11-бап
Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Статья 11
Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Сельдемирова И.Г.)