Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Қорын құру туралы" Жарлығының жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 4 желтоқсан N 1797
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы
Тұңғыш Президентінің Қорын құру туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан
Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Қорын құру туралы
"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентi туралы" Қазақстан
Республикасының Конституциялық
Z000083_
заңының 9-бабын орындау үшiн қаулы
етемін:
1. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Қоры (бұдан әрi - Қор)
құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Қордың Жарғысы бекiтiлсiн.
3. Мыналар:
1) Қор әлеуметтiк, қайырымдылық, мәдени, бiлiм беру және өзге де
қоғамдық пайдалы мақсаттарды көздейтiн коммерциялық емес ұйым болып
табылады;
2) Қордың қаржылық қаражаттарын қалыптастыру көздерi заңдарға қайшы
келмейтiн жарналар мен түсiмдер болып табылады деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) Қордың 2001 жылғы 1 қаңтарға дейiн мемлекеттiк тiркелуiн
қамтамасыз етсiн;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2000 жылғы "___"_________
N________ Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентi Қорының
ЖАРҒЫСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Қоры, бұдан әрi "Қор" - мүшелiгi болмайтын Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентi құрған коммерциялық емес ұйым.
2. Қор өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасында және шет елдерде жүзеге асырады.
3. Қордың толық атауы: Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Қоры.
4. Қордың заңды мекен-жайы: _____________________________
5. Қор өзiнің қызмет мерзiмiн шектемей құрылады, Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында оның мемлекеттiк тiркелуi сәтiнен бастап заңды тұлға болып табылады, меншiгінде оқшауланған мүлкi болады, өз мiндеттемелерi бойынша осы мүлiкпен жауап бередi, өз атынан мүліктік және мүліктік емес құқықтарға ие болуы және жүзеге асыруы, мiндеттемелердi орындауы, сотта талапкер және жауапкер болуы мүмкiн.
6. Қордың жеке теңгерiмi және банктiк шоты болады.
2. Қызметінің мақсаттары, мiндеттерi және негiзгi бағыттары

О внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан проекта Указа Президента Республики Казахстан "О создании Фонда Первого Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2000 года N 1797
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект
Указа Президента Республики Казахстан "О создании Фонда Первого Президента
Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
О создании Фонда Первого Президента
Республики Казахстан
Во исполнение статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан
Z000083_
"О Первом Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Создать Фонд Первого Президента Республики Казахстан (далее -
Фонд).
2. Утвердить прилагаемый Устав Фонда.
3. Установить, что:
1) Фонд является некоммерческой организацией, преследующей
социальные, благотворительные, культурные, образовательные и иные
общественно-полезные цели;
2) источниками формирования финансовых средств Фонда являются взносы
и поступления, не противоречащие законодательству.
4. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию Фонда до 1 января 2001 года;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
"___"_________ 200_ года N ___
Устав
Фонда Первого Президента Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Фонд Первого Президента Республики Казахстан (далее - "Фонд") - не имеющая членства некоммерческая организация, учрежденная Первым Президентом Республики Казахстан
2. Фонд осуществляет свою деятельность в Республике Казахстан и за рубежом.
3. Полное наименование Фонда: Фонд Первого Президента Республики Казахстан.
4. Юридический адрес Фонда:__________
5. Фонд создан без ограничения срока своей деятельности, является юридическим лицом с момента его государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, имеет в собственности обособленное имущество, отвечает по своим обязательствам этим имуществом, может от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права, нести обязанности, быть истцом и ответчиком в суде.
6. Фонд имеет самостоятельный баланс и банковский счет.
2. Цели, задачи и основные направления деятельности

1. Қордың қызметі еріктілік, тең құқылық, өзін-өзі басқару, заңдылық және жариялылық қағидаттарына негізделеді.
2. Қор қызметiнiң мақсаттары, мiндеттерi және негiзгi бағыттары:
әлеуметтiк, экономикалық және саяси салаларда ғылыми зерттеулерге қатысу;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту мен нығайтуға жағдай жасау және әлеуметтiк, экономикалық және саяси салаларда тәжiрибе алмасу;
әлеуметтiк, экономикалық және саяси салалардағы ғылыми зерттеулер мен практикада басымдықты бағыттарды анықтау және дамуына жәрдемдесу;
ғылыми және педагогтік кадрларды даярлауға және олардың бiлiктiлiгiн көтеруге қатысу;
Қордың шеңберiнде жекелеген ғалымдардың және студенттердiң, ғылыми және қоғамдық-педагогтiк ұжымдардың, гуманитарлық және қоғамдық ғылымдарды көпшiлiкке таратушылардың неғұрлым маңызды зерттеу жұмыстарын қолдау және көтермелеу;
ғылыми бiлiмдердi тарату, семинарлар, симпозиумдар, дөңгелек үстелдер, конференциялар және т.б өткізу, консультациялық қызметтер көрсету;
қазiргi заманғы өркениеттiң жетiстiктерi проблемалары бойынша халықаралық көрмелер және телекөпiрлер ұйымдастыру;
ақпараттық және жарнамалық баспа қызметiн жүзеге асыру;
қайырымдылық қызметiн жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңдарына, халықаралық шарттарға және жоғарыда аталған жарғылық мақсаттар мен мiндеттерге қайшы келмейтiн басқа да қызметтi жүзеге асыру болып табылады.
3. Қызметiнiң мақсаттарын, мiндеттерiн және негiзгi бағыттарын іске асыру үшiн Қор:
Қордың қызметiне байланысты ғылыми, оның iшiнде халықаралық зерттеулердi, ғылыми-практикалық конференцияларды, симпозиумдарды, дөңгелек үстелдердi және т.б. өткiзуге және қаржыландыруға;
ғалымдарды және мамандарды оқыту, қайта даярлау, біліктілiгiн көтеру және тәжiрибе алмасу үшiн шет елдерге іссапарға жiберудi ұйымдастыруға;
тiкелей халықаралық қатынастарды және байланыстарды қолдап отыруға, шетелдiк ұйымдармен келiсiмдер жасасуға;
бұқаралық ақпарат құралдарын құруға және редакциялық-баспа қызметiн жүзеге асыруға;
өз қызметi туралы ақпарат таратуға;
қоғамдық өмiрдiң әртүрлi мәселелерi бойынша бастамалар көтеруге, мемлекеттiк өкiмет және басқару органдарына ұсыныстар жасауға;
жарғылық мақсаттарға сәйкес келетiн және жарғылық мақсаттарға қол жеткізу үшiн кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға, осы үшiн шаруашылық серіктестіктер мен қоғамдар құруға немесе оларға қатысуға, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзуге арналған мүлiктердi сатып алуға;
Қордың жарғылық қызметiн қаржыландыру үшiн отандық және шетел инвесторларының қаражаттарын тарту жөнінде iс-шаралар өткiзуге, оның iшiнде дәрiстер, көрмелер, лотереялар, аукциондар ұйымдастыруға, қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен бағалы қағаздармен
операциялар жасауға;
шарттар жасасуға, мүлiктердi сатып алуға және жалдауға, заңды және
жеке тұлғалармен өзге де азаматтық-құқықтық қатынастар жасауға;
белгiленген тәртiппен сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыруға;
қайырымдылық мақсаттарға өз қаражатын пайдалануға;
Қордың мақсаттарына қайшы келмейтiн және заң тыйым салмайтын өзге де
қызметтi жүзеге асыруға құқылы.

1. Деятельность Фонда основывается на принципах добровольности, равноправия, самоуправления, законности и гласности.
2. Целями, задачами и основными направлениями деятельности Фонда являются:
участие в научных исследованиях в социальной, экономической и политической областях;
содействие развитию и укреплению международного сотрудничества и обмен опытом в социальной, экономической и политической областях;
выявление и способствование развитию приоритетных направлений в научных исследованиях и практике в социальной, экономической и политической областях;
участие в подготовке научных и педагогических кадров, повышении их квалификации;
поддержка и поощрение в рамках Фонда наиболее важных исследовательских работ отдельных ученых и студентов, научных и общественных педагогических коллективов, популяризаторов гуманитарных и общественных наук;
распространение научных знаний, проведение семинаров, симпозиумов, круглых столов, конференций и т.п., оказание консультационных услуг;
организация международных выставок и телемостов по проблемам достижений современной цивилизации;
осуществление информационной и рекламно-издательской деятельности;
осуществление благотворительной деятельности;
осуществление другой деятельности, не противоречащей законодательству Республики Казахстан, международным договорам и перечисленным выше уставным целям и задачам.
3. Для реализации целей, задач и основных направлений деятельности Фонд имеет право:
проводить и финансировать научные исследования, научно-практические конференции, симпозиумы, круглые столы и т.п., в том числе международные, связанные с деятельностью Фонда;
организовывать командирование ученых и специалистов для обучения, переподготовки, повышения квалификации и обмена опытом за рубежом;
поддерживать прямые международные контакты и связи, заключать соглашения с иностранными организациями;
учреждать средства массовой информации и осуществлять редакционно- издательскую деятельность;
распространять информацию о своей деятельности;
выступать с инициативами по различным вопросам общественной жизни, вносить предложения в органы государственной власти и управления;
осуществлять предпринимательскую деятельность, соответствующую уставным целям и для достижения уставных целей, для чего создавать хозяйственные товарищества и общества или участвовать в них, а также приобретать имущество, предназначенное для ведения предпринимательской деятельности;
проводить мероприятия по привлечению средств отечественных и иностранных инвесторов для финансирования уставной деятельности Фонда, в том числе организовывать лекции, выставки, лотереи, аукционы, совершать операции с ценными бумагами в порядке, установленном действующим
законодательством;
заключать договоры, приобретать и арендовать имущество, вступать в
иные гражданско-правовые отношения с юридическими и физическими лицами;
осуществлять в установленном порядке внешнеэкономическую
деятельность;
использовать свои средства на благотворительные цели;
осуществлять иную деятельность, не противоречащую целям Фонда и не
запрещенную законом.

3. Қордың құрылтайшысының құқықтары мен міндеттері
1. Қор оның құрылтайшысының бастамасы бойынша құрылған.
2. Қордың құрылтайшысы:
Қор ұйымдастыратын iс-шараларға қатысуға;
Қордың ақпараттық және талдамалық материалдары мен әзiрлемелерiн
пайдалануға;
Қордың шеңберiнде әлеуметтiк, саяси және экономикалық салалардағы бағдарламалар мен жобаларды әзiрлеуге және iске асыруға;
қоғамдық пайдалы мақсаттармен ұйымдарды құруға немесе құруға қатысуға;
кадрларды оқыту үшін басымдықты тәртiппен материалдық базаны және Қордың басқа да мүмкiндiктерiн пайдалануға;
Қордың мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыру үшiн жеке кәсіби, шығармашылық орталықтар, зертханалар, шеберханалар және т.б. құруға;
Қордың тапсырмасы бойынша қазақстандық, халықаралық ұйымдарда оның мүдделерiн бiлдiруге;
Қор қызметiнiң барлық мәселелерi бойынша ұсыныстар және сыни ескертпелер енгiзуге құқылы.
3. Қордың құрылтайшысы осы Жарғының талаптарын, Қордың басшы органдарының шешiмдерiн орындауға және оның жарғылық қызметiне жан-жақты жәрдемдесуге мiндеттi.
4. Жарғы Қордың құрылтайшысы үшiн Жарғының тиiстi бөлiмдерiнде басқа да құқықтарды көздейдi.
4. Қордың қызметi
1. Қор бухгалтерлiк есептi және статистикалық есептiлiктi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзедi, өзiнiң қызметi туралы ақпаратты мемлекеттiк салық және статистикалық органдарға, Қордың Қамқоршылық Кеңесiне табыс етедi.
2. Қордың меншiгiнде жер учаскелерi, ғимараттар, құрылыстар, құрылғылар, тұрғын үй қоры, көлiк, жабдықтар, мүкәммал, мәдени-ағартушылық және сауықтыру мақсатындағы мүлiктер, теңгемен және шетелдiк валютамен ақшалай қаражаттары, акциялары, басқа да бағалы қағаздары және осы Жарғымен айқындалған Қордың қызметiн материалдық қамтамасыз ету үшiн қажеттi өзге де мүлiктерi болуы мүмкiн.
Сондай-ақ, Қордың меншiгiнде оның жарғылық мақсаттарына сәйкес меншiктi қаражаттар есебiнен құрылатын және сатып алынатын баспалары, бұқаралық ақпарат құралдары және өзге де ұйымдары болуы мүмкiн.
Қор өз қызметiн сенiмгерлiк басқару негiзiнде жүзеге асыруы мүмкiн.
3. Қорға оның құрылтайшысы берген мүлiктер Қордың меншiгi болып
табылады. Құрылтайшы өзi құрған Қордың мiндеттемелерi бойынша жауап
бермейді, ал Қор өзiнiң құрылтайшысының мiндеттемелерi бойынша жауап
бермейдi.
4. Қор өзiнiң мүлкiн пайдалану туралы есептердi жыл сайын жариялап
тұрады.
5. Қор мүлiктерiн ақшалай және өзге де нысандарда қалыптастыру
көздерi:
құрылтайшылардан және басқа да қатысушылардан түсетiн тұрақты және
бiржолғы түсiмдер;
ерiктi жарналар мен қайырымдылық көрсетулер;
дәрiстерден, көрмелерден, лотереялардан, аукциондардан және өзге де
іс-шаралардан түсетiн түсiмдер;
кәсiпкерлiк және баспа қызметiнен алынатын кiрiстер;
акциялар, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар және салымдардан
алынатын дивидендтер (кiрiстер, пайыздар);
Қордың меншiгiнен алынатын кiрістер;
заңда тыйым салынбаған басқа да түсiмдер болып табылады.

3. Права и обязанности учредителя Фонда
1. Фонд создан по инициативе его учредителя.
2. Учредитель Фонда имеет право:
участвовать в мероприятиях, организуемых Фондом;
использовать информационные и аналитические материалы и разработки
Фонда;
разрабатывать и реализовывать в рамках Фонда программы и проекты в социальной, политической и экономической областях;
создавать или участвовать в учреждении организаций в общественно полезных целях, пользоваться в приоритетном порядке материальной базой и другими возможностями Фонда для обучения кадров;
создавать персональные профессиональные, творческие центры, лаборатории, мастерские и т.п. для реализации целей и задач Фонда;
представлять по поручению Фонда его интересы в российских, международных организациях;
вносить предложения и критические замечания по всем вопросам деятельности Фонда.
3. Учредитель Фонда обязан выполнять требования настоящего Устава, решения руководящих органов Фонда и всемерно содействовать его уставной деятельности.
4. Устав предусматривает и другие права для учредителя Фонда в соответствующих разделах Устава.
4. Деятельность Фонда
1. Фонд ведет бухгалтерский учет и статистическую отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, представляет информацию о своей деятельности Министерству юстиции Республики Казахстан, государственным налоговым и статистическим органам, Попечительскому Совету Фонда.
2. Фонд может иметь в собственности земельные участки, здания, строения, сооружения, жилищный фонд, транспорт, оборудование, инвентарь, имущество культурно-просветительского и оздоровительного назначения, деньги в тенге и иностранной валюте, акции, другие ценные бумаги и иное имущество, необходимое для материального обеспечения деятельности Фонда, определенной настоящим Уставом.
В собственности Фонда могут также находиться издательства, средства массовой информации и иные организации, создаваемые и приобретаемые за счет собственных средств в соответствии с его уставными целями.
Фонд может осуществлять свою деятельность на основе доверительного
управления.
3. Имущество, переданное Фонду его учредителем, является
собственностью Фонда. Учредитель не отвечает по обязательствам созданного
им Фонда, а Фонд не отвечает по обязательствам своего учредителя.
4. Фонд ежегодно публикует отчеты об использовании своего имущества.
5. Источниками формирования имущества Фонда в денежной и иных формах
являются:
регулярные и единовременные поступления от учредителей и других
участников;
добровольные взносы и пожертвования;
поступления от лекций, выставок, лотерей, аукционов и иных
мероприятий;
доходы от предпринимательской и издательской деятельности;
дивиденды (доходы, проценты), получаемые по акциям, облигациям,
другим ценным бумагам и окладам, доходы, получаемые от собственности Фонда;
другие, не запрещенные законом поступления.

6. Қордың тапқан пайдасы тек жарғылық мақсаттарға қол жеткізу үшін
ғана пайдаланылуы тиіс.
7. Қор Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке,
кедендiктi қоса алғанда, салықтарды және басқа да мiндеттi төлемдердi
төлейдi.
5. Қорды басқару, оның құрылымы
1. Қорды басқаруды оның құрылтайшысы жүзеге асырады. Құрылтайшының
қарауына:
заңдарда белгiленген тәртiппен Қорды қайта ұйымдастыру немесе тарату;
Қордың Жарғысын бекiту, оған толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу;
Қорды басқарудың тұрақты жұмыс істейтiн алқалық органының құрамын - Қордың Президентi басқаратын Атқарушы комитеттi және Қордың вице-Президентiн бес жыл мерзiмге қалыптастыру;
Қамқоршы Кеңестiң құрамын бекiту, оған Қор Президентiнiң ұсынысы бойынша өзгерiстер енгiзу;
бес жыл мерзiмге тексеру комиссиясының құрамын бекiту, оған Қор Президентiнiң ұсынысы бойынша өзгерiстер енгiзу;
Қор қызметiнiң басымдықты бағыттарын және перспективалық жұмыс жоспарларын бекiту;
Президенттiң немесе Қамқоршы Кеңестiң бастамасы бойынша оның қарауына шығарылған мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау жатқызылады.
Шешiмдер хаттамаға енгiзiлiп, оған Қордың Президентi және техникалық хатшы қол қояды.
2. Қорды басқарудың тұрақты жұмыс істейтiн алқалық органы Қордың Президентi басқаратын Атқарушы комитет болып табылады. Қордың вице-президентi лауазымы бойынша Атқарушы комитеттiң мүшесi болып табылады. Атқарушы комитеттiң қарауына:
а) Қордың атынан заңды тұлғалардың құқықтарын жүзеге асыру;
б) Қордың Жарғысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу, оларды кейiн Қор құрылтайшысына бекiтуге ұсыну;
в) Қордың құрылымдық бөлiмшелерiнiң және оның шаруашылық ұйымдарының жарғыларын, ережелерiн бекiту;
г) Қорға түсетiн, сондай-ақ ол өз қаражатына жасаған және (немесе) сатып алынған мүлiктiң меншiк иесi құқықтарын жүзеге асыру;
д) Қор құрылтайшысының шешiмдерiн орындау;
е) Қордың құрылымдық бөлiмшелерiнiң және оның ұйымдарының қызметiн үйлестiру жатады.
Атқарушы комитеттiң мәжілiстерi қажеттiлiкке қарай өткiзіледi. Шешiм мәжiлiске қатысып отырған атқарушы комитет мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады және егер отырысқа оның мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде 2/3 қатысатын болса, күшiнде деп саналады.
Атқарушы комитеттiң мәжiлiстерi және шешiмдерiне Қор Президентi, ал ол жоқ болса, Қордың вице-президентi қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.
3. Қордың қызметiне басшылық жасауды келесi мерзiмге қайта сайлануға құқық берiле отырып, бес жылдық мерзiмге сайланатын Қордың Президентi жүзеге асырады.
Қордың мүлiктерi мен істерiн басқару функцияларын жүзеге асыру үшiн Қордың Президентi "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде еңбек қатынастарын жүргiзетiн штаттық қызметкерлердiң аппараты болады.

6. Полученная Фондом прибыль должна использоваться только для
достижения уставных целей.
7. Фонд уплачивает налоги и другие обязательные платежи в бюджет,
включая таможенные, в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
5. Управление Фондом, его структура
1. Управление Фондом осуществляет его учредитель.
К ведению учредителя относятся:
реорганизация или ликвидация Фонда в установленном законодательством
порядке;
утверждение Устава Фонда, внесение в него дополнений и изменений;
формирование состава, сроком на пять лет, постоянно действующего коллегиального органа управления Фондом - Исполнительного комитета во главе с Президентом Фонда и вице-президентом Фонда;
утверждение состава Попечительского Совета, внесение в него изменений по представлению Президента Фонда;
утверждение состава ревизионной комиссии сроком на пять лет, внесение в него изменений по представлению Президента Фонда;
утверждение приоритетных направлений деятельности и перспективных планов работы Фонда;
принятие решений по вопросам, вынесенным на его рассмотрение по инициативе Президента Фонда или Попечительского Совета.
Решения включаются в Протокол, который подписывается Президентом Фонда и техническим секретарем.
2. Постоянно действующим коллегиальным органом управления Фондом является Исполнительный комитет (далее - Исполком), возглавляемый Президентом Фонда. Вице-президент Фонда является членом Исполкома по должности.
К ведению Исполкома относятся:
а) осуществление прав юридического лица от имени Фонда;
б) внесение изменений и дополнений в Устав Фонда с последующим их утверждением учредителем Фонда;
в) утверждение уставов, положений структурных подразделений Фонда и его организаций;
г) осуществление прав собственника имущества, поступающего в Фонд, а также созданного и (или) приобретенного им на собственные средства;
д) исполнение решений учредителя Фонда;
е) координация деятельности структурных подразделений Фонда и его организаций.
Заседания Исполкома проводятся по мере необходимости. Решения принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании членов Исполкома и считаются действительными, если в зале заседаний участвовало не менее двух третей от общего числа его членов.
Заседания и решения Исполкома оформляются протоколом, который подписывается Президентом Фонда, а в его отсутствие - вице-президентом Фонда.
3. Руководство деятельностью Фонда осуществляет Президент Фонда, назначаемый сроком на пять лет с правом переизбрания на следующий срок.
Для осуществления функций управления имуществом и делами Фонда Президент Фонда имеет аппарат штатных работников, трудовые отношения с которыми строятся на основе Закона Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".

4. Қордың Президенті Қордың қызметiн ұйымдастырады және оның нәтижелерiне жауап бередi, Қор вице-президентінің қызметтiк құқықтары мен міндеттерін белгiлейдi, Атқарушы комитеттiң шешiмдерiне сәйкес Қордың мүлiктерi мен қаржылық қаражаттарына билiк етедi, құрылымы мен штаттық кестесiн белгiлейдi, Қордың қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, олардың арасында мiндеттердi бөледі, Қордың барлық қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті өкімдер, ережелер, нұсқаулықтар және басқа да құжаттар шығарады, Қордың Атқарушы комитетiнің қызметіне басшылық жасайды, аудиторды тағайындайды, Қордың атынан сенiмхатсыз iс-әрекет жасайды, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкімет пен басқару органдарында және шет елдерде оның мүдделерiн бiлдiредi, мәмiлелер жасайды, сотта мүдделерiн бiлдiредi, сенiмхат бередi, Қор қызметiнiң мәселелерi бойынша басқа да функцияларды атқарады.
Қор Президентi өзiнiң жекелеген өкiлеттiктерiн орындауды Қордың вице-президентiне жүктеуi мүмкiн.
5. Қордың қызметiн, оның мүлкiнiң пайдаланылуын, Қордың заңдарды сақтауын қадағалауды қоғамдық негiзде жұмыс iстейтiн Қамқоршылық Кеңес (мәтiн бойынша бұдан әрi - Кеңес) жүзеге асырады.
6. Кеңестiң құрамы және оның төрағасы Қор құрылтайшысының шешiмiмен бекiтiледi.
Кеңестiң құрамы өкiлеттiк мерзiмi шектелмей, қордың қызметiне қолдау жасайтын, Қордың мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыруда нақты көмек көрсетуге қабiлеттi адамдардан және заңды тұлғалардың өкiлдерiнен қалыптастырылады.
Қордың Президентi лауазымы бойынша Кеңестiң құрамына енедi.
Кеңестiң құрамына Қор аппаратының штаттық қызметкерлерi кiре алмайды.
Қордың құрамына өзгерiстер Қор Президентiнiң ұсынуы бойынша Қор құрылтайшысының шешiмiмен енгiзiледi.
7. Кеңестiң мәжілiстерi қажеттiлікке қарай өткiзiледi, бiрақ жылына бiр реттен кем болмауы тиiс. Шешiм мәжiлiске қатысушы Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады және егер мәжiлiске оның мүшелерiнiң жалпы санынан кемiнде 2/3 мүшесi қатысса, күшiнде деп саналады.
Кеңестiң мәжiлiстерi және шешiмдерi Кеңес төрағасы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.
Кеңес өз мәжiлiстерiнде Қордың қызметi және оның қаражаттарының жұмсалуы туралы баяндамаларды тыңдайды, Қор қызметiнiң негізгi бағыттары, оның мүлкiн қалыптастыру және пайдалану қағидаттары бойынша ұсынымдар әзiрлейдi, Қордың қаржылық-шаруашылық қызметiн тексерiстердің және тексерулердiң нәтижелерiн қарайды.
Кеңес Қор Жарғысының сақталудың қадағалауды жүзеге асырады.
Кеңес Қор өткiзетiн іс-шараларға қатысу үшін өзінің өкілдерін жіберуі
мүмкiн.
Кеңестің жұмысын материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық
қамтамасыз ету Қордың аппаратына жүктеледi.
Кеңестiң жұмысына қатысумен тiкелей, байланысты Кеңес мүшелерiнің
шығыстары Қордың қаражаты есебiнен төленедi.

4. Президент Фонда организует деятельность Фонда и несет ответственность за ее результаты, определяет служебные права и обязанности вице-президентов Фонда, распоряжается имуществом и финансовыми средствами Фонда в соответствии с решениями Исполкома, утверждает структуру и штатное расписание, принимает и увольняет сотрудников Фонда, распределяет обязанности между ними, издает распоряжения, инструкции и другие документы, обязательные для исполнения всеми работниками Фонда, руководит деятельностью Исполкома Фонда, назначает аудитора, без доверенности действует от имени Фонда, представляет его интересы в органах государственной власти и управления Республики Казахстан и за рубежом, совершает сделки, выступает в суде, выдает доверенности, выполняет другие функции по вопросам деятельности Фонда.
Президент Фонда может возложить исполнение отдельных своих полномочий на вице-президента Фонда.
5. Надзор за деятельностью Фонда, использованием его имущества, соблюдением Фондом законодательства осуществляет Попечительский Совет (далее - Совет), работающий на общественных началах.
6. Состав Совета и его председатель утверждаются решением учредителя Фонда.
Состав Совета формируется из физических лиц и представителей юридических лиц, поддерживающих деятельность Фонда, способных оказать реальную помощь в реализации целей и задач Фонда, без ограничения срока полномочий.
Президент Фонда входит в состав Совета по должности.
В состав Совета не могут входить штатные работники аппарата Фонда.
Изменения в состав Совета по представлению Президента Фонда вносятся по решению учредителя Фонда.
7. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Решения принимаются большинством голосов присутствующих на заседании членов Совета и считаются действительными, если в заседании участвует не менее 2/3 от общего количества его членов.
Заседания и решения Совета оформляются протоколом, который подписывается председателем Совета.
Совет на своих заседаниях заслушивает доклады о деятельности Фонда и расходовании его средств, разрабатывает рекомендации по основным направлениям деятельности Фонда, принципам формирования и использования его имущества, рассматривает результаты ревизий и проверок финансово-хозяйственной деятельности Фонда.
Совет осуществляет надзор за соблюдением Устава Фонда.
Совет может направлять своих представителей для участия в мероприятиях, проводимых Фондом.
Материально-техническое и организационное обеспечение работы Совета возлагается на аппарат Фонда.
Расходы членов Совета, непосредственно связанные с участием в работе Совета, оплачиваются за счет средств Фонда.

8. Қордың қаржылық-шаруашылық қызметiне тексерiстер мен тексерулердi
Қордың Президентi немесе Қор құрылтайшысы бес жылдық мерзiмге құрамы үш
адам етiп бекiтетiн тексеру комиссиясы тағайындайтын аудитор жүргiзедi.
Тексеру комиссиясының құрамына Қордың штаттық қызметкерлерi және
олардың туысқандары сайлана алмайды.
9. Қордың филиалдары және өкiлдiктерi құрылымдық бөлiмшелерi болып
табылады.
Қордың ұйымдары өздерiнiң жарғыларына сәйкес өз қызметiн жүзеге
асырады.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

8. Ревизии и проверки финансово-хозяйственной деятельности Фонда проводятся аудитором, назначаемым Президентом Фонда или ревизионной комиссией, утверждаемой учредителем Фонда в составе трех человек сроком на пять лет.
В состав ревизионной комиссии не могут быть избраны штатные работники
Фонда и их родственники.
9. Структурными подразделениями Фонда являются филиалы и
представительства.
Организации Фонда осуществляют свою деятельность в соответствии с
собственными уставами.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)