2-бап. Мақсаттар мен мiндеттемелер
1. Осы Шарттың мақсаты - монополияға қарсы келiсiлген саясатты жүргiзу және бәсекелестiктi дамыту жөнiндегі Тараптар ынтымақтастығының құқықтық және ұйымдастырушылық негiздерiн құру, сондай-ақ сауда мен экономикалық дамуға қайшы келетiн факторларды жою және монополиялық iс-әрекет және/немесе жат пиғылды бәсекелестiк салдарынан қатысушы мемлекеттердiң экономикалық мүдделерiне нұқсан келтiретiн iс-қимылдарды болдырмау.
2. Осы Шарттың мiндеттемелерi:
монополиялық iс-әрекеттi және/немесе жат пиғылды бәсекелестiктi ескерту, шектеу және жолын кесу жөнiндегi бiрлескен iс-қимылдарды үйлестiру;
монополияға қарсы заңнамаларды осы Шартты iске асыруға қажеттi шамада жақындату;
бәсекелестiктi дамытуға, тауар рыноктарының тиiмдi жұмыс iстеуiне және тұтынушылардың құқықтарын қорғау үшiн жағдайлар жасау;
шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң, өкiмет және басқару органдарының монополиялық iс-әрекетiн қарау мен бағалау және осы негiзде ынтымақтастық тетiгiн құру тәртiбiн келiстiру болып табылады.
3-бап. Бәсекелестiктiң жалпы қағидаттары
1. Бәсекелестiкті шектеуге, басқа шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң немесе тұтынушылардың заңды мүдделерiне нұқсан келтiретін не нұқсан келтiруi мүмкiн не жат пиғылды бәсекелестiктiң көрiнiсi болып табылатын iс-қимылдарға жол берiлмейдi және қатысушы мемлекеттердiң монополияға қарсы заңнамаларына сәйкес баға берiледi.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген iс-қимылдарға:
1) үстем жағдайды терiс пайдалану, атап айтқанда:
монополиялық жоғары пайда табу немесе бәсекелестердi жою үшін сатып алу немесе сату бағаларына немесе мәмiленiң басқа да әдiлетсiз талаптарын таңу (қолдау);
тиiстi рынокта тұтынушыларға нұқсан келтiре отырып, бағаларды негізсiз көтеру тапшылықты жасау немесе қолдау мақсатында өндiрудi немесе өткiзудi шектеу;
шаруашылық жүргiзушi әрiптестерге тең шарттар кезiнде олар үшiн бәсекелестiктiң тең емес талаптарын жасайтын бiрдей емес көзқарасты қолдану;
басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң рынокқа қол жеткiзуiне кедергi жасау;
2) шаруашылық жүргiзушi субъектілер арасындағы бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер мен келiсiлген iс-қимылдар, олар:
тауар рыногын аумақтық қағидат бойынша, сатулар немесе сатып алулар көлемi бойынша, ассортимент немесе тұтынушылардың тобы бойынша бөлу;
басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң сатушылар немесе сатып алушылар ретiнде тиiстi сауда рыногына қол жеткiзуiн шектеу;
сатып алу немесе сату бағаларын немесе мәмiленiң басқа шарттарын белгiлеу;
өндiрудi, өткiзудi, техникалық дамуды, инвестициялық процестердi бақылау;
шаруашылық жүргiзушi әріптестерге осы Шарттың тақырыбына қатысы жоқ және олардың мүдделерiне нұқсан келтiретiн мәмiленiң қосымша шарттарын таңу;
шаруашылық жүргiзушi әрiптестерге тең шарттар кезiнде тиiстi тауар рыногындағы бәсекелестiк үшiн қолайсыз жағдайлар жасайтын бiрдей емес көзқарасты пайдалану арқылы тауар рыноктарындағы немесе олардың тиiстi бөлiктерiндегi бәсекелестіктiң еркiндiгiн шектей алады;

Статья 2
Цели и задачи
1. Настоящий Договор имеет целью создание правовых и организационных основ сотрудничества Сторон по проведению согласованной антимонопольной политики и развитию конкуренции, а также устранение отрицательных для торговли и экономического развития факторов и недопущения действий, наносящих ущерб экономическим интересам государств-участников вследствие монополистической деятельности и/или недобросовестной конкуренции.
2. Задачами настоящего Договора являются:
координация совместных действий по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности и/или недобросовестной конкуренции;
сближение антимонопольных законодательств в той мере, в какой это необходимо для реализации настоящего Договора;
создание условий для развития конкуренции, эффективного функционирования товарных рынков и защиты прав потребителей;
согласование порядка рассмотрения и оценки монополистической деятельности хозяйствующих субъектов, органов власти и управления и создания на этой основе механизма сотрудничества.
Статья 3
Общие принципы конкуренции
1. Действия, которые приводят либо могут привести к ограничению конкуренции, ущемлению законных интересов других хозяйствующих субъектов или потребителей, либо являются проявлением недобросовестной конкуренции, рассматриваются как недопустимые и квалифицируются в соответствии с антимонопольным законодательством государств-участников.
2. К действиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, относятся:
1) злоупотребления доминирующим положением, в частности:
навязывание (поддержание) покупных или продажных цен или других несправедливых условий сделки для получения монопольно высокой прибыли или устранения конкурентов;
ограничение производства или сбыта в целях необоснованного повышения цен, создания или поддержания дефицита на соответствующем рынке в ущерб потребителям;
применение к хозяйствующим партнерам неодинакового подхода при равных условиях, что создает для них неравные условия конкуренции;
создание препятствий доступа на рынок другим хозяйствующим субъектам;
2) антиконкурентные соглашения между хозяйствующими субъектами и другие виды согласованных действий, которые могут ограничивать свободу конкуренции на товарных рынках или соответствующей их части посредством:
раздела товарного рынка по территориальному принципу, объему продаж или закупок, по ассортименту или кругу потребителей;
ограничения доступа на соответствующий товарный рынок других хозяйствующих субъектов в качестве продавцов или покупателей;
установления покупных или продажных цен или других условий сделки;
контроля над производством, сбытом, техническим развитием, инвестиционными процессами;
навязывания хозяйственным партнерам дополнительных условий сделки, не относящихся к предмету настоящего Договора и ущемляющих их интересы;
использования неодинакового подхода к хозяйствующим партнерам при равных условиях, что создает неблагоприятные условия для конкуренции на соответствующем товарном рынке;

3) жат пиғылды бәсекелестiк, атап айтқанда:
басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiге шығын келтiруге не оның iскерлiк атағына нұқсан келтiруге қабiлеттi жалған, дәл емес немесе бұрмаланған мәлiметтер тарату;
тұтынушыларды тауардың жасалу сипатына, тәсiлi мен орнына, тұтынушылық қасиеттерiне, сапасына қатысты адастыру;
шаруашылық жүргізушi субъектiнiң жарнама қызметiнiң процесi кезiнде өздерi өндiретiн немесе өткiзетiн тауарларын басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тауарларымен орынсыз салыстыруы;
басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң тауар белгiсiн, тауардың фирмалық атауын немесе таңбасын өз бетiнше пайдалану, сондай-ақ тауардың нысанын, буып-түйiлуiн, сыртқы безендiрiлуiн көшiрiп алу;
ғылыми-техникалық өндiрiстiк немесе сауда ақпаратын, олардың iшiнде коммерциялық құпияны оның иесiнiң келiсiмiнсiз алу, пайдалану, жария ету жатады.
3. Бәсекелестiктi шектейтiн iс-қимылдарды немесе келiсiмдердi бағалау кезiнде олардың техникалық немесе экономикалық прогреске, тауар рыноктарын толтыруға, тауарлардың тұтынушылық қасиеттерiн жақсартуға, олардың бәсекелестiк қабiлетiн арттыруға жәрдемдесу фактiсi ескерiледi.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген бәсекелестiк қағидаттарына сәйкес қатысушы мемлекеттердiң өзара iс-қимыл рәсiмi осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын мемлекеттердiң монополиялық iс-әрекеттi және жат пиғылды бәсекелестiктi болдырмау жөнiндегi өзара iс-қимылы туралы Ережемен (1-қосымша) айқындалады.
4-бап. Монополияға қарсы саясат жөнiндегі мемлекетаралық кеңес
1. Тараптар осы Шартты iске асыру үшін Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекетаралық кеңес (бұдан әрi - Монополияға қарсы кеңес) құрады.
2. Монополияға қарсы кеңестiң басты мiндетi монополиялық iс-әрекеттi, жат пиғылды бәсекелестiкті бағалаудың өлшемдерi мен тәсілдерiн, бәсекелестiк ережелерiн бұзу жөнiндегi iстi тексеру рәсiмiн жасау, сондай-ақ бәсекелестiктiң тауар рыногындағы ережелерiн бұзушы шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге, өкiмет және басқару органдарына ықпал ету ережелерi мен тетiктерiн жасау және оларды Тараптар арасында келiстiру болып табылады.
Монополияға қарсы кеңестiң қызметiн қамтамасыз ету үшiн тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн Хатшылық құрылады.
3. Монополияға қарсы кеңестiң мәртебесi мен оның мiндеттемелерi осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекетаралық кеңес туралы ережемен (2-қосымша) айқындалады.
5-бап. Тараптардың мiндеттерi
1. Тараптар осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi iске асыру жөнiнде шаралар қабылдайды.
2. Тараптар Монополияға қарсы кеңеске оның мiндеттерiн орындауға жәрдемдесуге мiндеттенедi.

3) недобросовестная конкуренция, в частности:
распространение ложных, неточных или искаженных сведений, способных причинить убытки другому хозяйствующему субъекту либо нанести ущерб его деловой репутации;
введение потребителей в заблуждение относительно характера, способа и места изготовления, потребительских свойств, качества товара;
некорректное сравнение хозяйствующим субъектом в процессе его рекламной деятельности производимых или реализуемых им товаров с товарами других хозяйствующих субъектов;
самовольное использование товарного знака, фирменного наименования или маркировки товара, а также копирования формы, упаковки, внешнего оформления товара другого хозяйствующего субъекта;
получение, использование, разглашение научно-технической, производственной или торговой информации, в том числе коммерческой тайны, без согласия ее владельца.
3. При оценке действий или соглашений, ограничивающих конкуренцию, учитывается факт их содействия техническому или экономическому прогрессу, насыщению товарных рынков, улучшению потребительских свойств товаров, повышению их конкурентоспособности.
4. Процедура взаимодействия государств-участников в соответствии с принципами конкуренции, указанными в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, определяется Положением о взаимодействии государств по пресечению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции (приложение 1), являющимся неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 4
Межгосударственный совет по антимонопольной политике
1. Для реализации настоящего Договора Стороны учреждают Межгосударственный совет по антимонопольной политике (далее - Антимонопольный совет).
2. Основной задачей Антимонопольного совета является выработка критериев и способов оценки монополистической деятельности, недобросовестной конкуренции, процедур расследования дел по нарушению правил конкуренции, а также разработка правил и механизмов воздействия на хозяйствующие субъекты, органы власти и управления, нарушающие правила конкуренции на товарном рынке и согласование их между Сторонами.
Для обеспечения деятельности Антимонопольного совета создается Секретариат, действующий на постоянной основе.
3. Статус Антимонопольного совета и его задачи определяются Положением о Межгосударственном совете по антимонопольной политике (приложение 2), являющимся неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 5
Обязанности Сторон
1. Стороны принимают меры по реализации обязательств, вытекающих из настоящего Договора.
2. Стороны обязуются содействовать Антимонопольному совету в выполнении его задач.

6-бап. Ақпарат алмасу
1. Тараптар ұлттық заңнамалар талаптарын ескере отырып:
тауар рыноктарының жағдайы, экономиканы құрылымдық қайта құру шеңберiндегi монополиясыздандыру көзқарастары мен нақты нәтижелерi, монополиялық iс-әрекет пен жат пиғылды бәсекелестiктi ескерту, шектеу және жолын кесу жөнiндегi жұмыстың әдiстерi мен тәжiрибесi туралы;
қатысушы мемлекеттердiң тауар рыноктарына өнiм жеткiзiп тұруды жүзеге асыратын монополиялық кәсіпорындардың ұлттық тiзiлiмдерiнде баяндалатын мәлiметтер туралы;
монополияға қарсы заңнамаларды бұзушылықтар туралы iстердi қарау тәжiрибесi туралы ақпарат алмасады.
2. Тараптар монополияға қарсы саясат жөнiндегi ұлттық заңнамалар мен нормативтiк құжаттар әзiрлеу кезiнде ақпарат беру және әдiстемелiк көмек көрсету арқылы ынтымақтасады.
7-бап. Қорытынды ережелер
1. Осы Шарт қол қойылған күнiнен бастап, ал заңнамалары оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi жүзеге асыруды талап ететiн мемлекеттер үшiн - олардың көрсетiлген рәсiмдердi орындау туралы хабарламаны депозитарийге сақтауға тапсырған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Шарт күшiне енген күнiнен бастап 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Монополияға қарсы келiсiлген саясатты жүргiзу туралы шарт пен оның қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы 1999 жылғы 4 маусымдағы Хаттаманың күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы Шарт бес жыл мерзiмге жасалады және егер Тараптар өзге шешiм қабылдамаса үнемi бес жылдық кезеңге өздiгiнен ұзартылып отырады.
3. Осы Шарттың қолданылуына немесе түсiндiрiлуіне байланысты туындайтын даулы мәселелер мүдделi Тараптардың кеңесу және келiссөздер жүргiзу арқылы шешiледi.
4. Осы Шартқа Тараптардың ортақ келiсiмiмен Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
5. Кез келген Тарап осы Шарттан шығуға құқылы, ол өзiнiң ниетi туралы екiншi Тарапты шығатын күнiнен үш ай бұрын хабардар етуге тиiс.
6. Осы Шарт оның мақсаттары мен қағидаттарын бөлiсетiн және Шарт жөнiндегi мiндеттемелердi өзiне алуға дайын басқа мемлекеттердiң оған қосылуы үшін ашық.
Мәскеу қаласында 2000 жылғы 25 қаңтарда орыс тiлiнде бiр түпнұсқа дана болып жасалды. Түпнұсқа дана осы Шартқа қол қойған әрбiр мемлекетке расталған көшiрмесiн жiберетiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiнде сақталады.
Әзербайжан Республикасының        Молдова Республикасының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Армения Республикасының           Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының          Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Грузия                            Түрікменстан
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының         Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
Қырғызстан Республикасының        Украина
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
2000 жылғы 25 қаңтардағы
Монополияға қарсы келiсілген
саясатты жүргiзу туралы
шартқа 1-қосымша
Мемлекеттердің монополиялық iс-әрекет және жат пиғылды бәсекелестiктiң жолын кесу жөнiндегі өзара iс-қимылы туралы
ЕРЕЖЕ

Статья 6
Обмен информацией
1. Стороны с учетом требований национального законодательства обмениваются информацией:
о состоянии товарных рынков, подходах и практических результатах демонополизации в рамках структурной перестройки экономики, методах и опыте работы по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности и развитию конкуренции;
о сведениях, содержащихся в национальных реестрах предприятий-монополистов, осуществляющих поставку продукции на товарные рынки государств-участников;
о практике рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного законодательства.
2. Стороны сотрудничают при разработке национальных законов и нормативных документов по антимонопольной политике путем предоставления информации и оказания методической помощи.
Статья 7
Заключительные положения
1. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания, а для государств, законодательство которых требует осуществления внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, - со дня сдачи ими на хранение депозитарию уведомления о выполнении указанных процедур.
Со дня вступления в силу настоящего Договора признать утратившими силу Договор о проведении согласованной антимонопольной политики от 23 декабря 1993 года и Протокол о продлении срока его действия от 4 июня 1999 года.
2. Настоящий Договор заключается сроком на пять лет и продлевается автоматически каждый раз на пятилетний период, если Стороны не примут иного решения.
3. Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Договора, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон.
4. В настоящий Договор могут быть внесены изменения и дополнения с общего согласия Сторон, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью Договора.
5. Любая из Сторон имеет право выйти из настоящего Договора, уведомив о своем намерении другие Стороны не менее чем за три месяца до даты выхода.
6. Настоящий Договор открыт для присоединения к нему других
государств, разделяющих его цели и принципы и готовых принять на себя обязательства по Договору.
Совершено в городе Москве 25 января 2000 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Договор, его заверенную копию.
За Правительство                          За Правительство
Азербайджанской Республики                Республики Молдова
За Правительство                          За Правительство
Республики Армения                        Российской Федерации
За Правительство                          За Правительство
Республики Беларусь                       Республики Таджикистан
За Правительство                          За Правительство
Грузии                                    Туркменистана
За Правительство                          За Правительство
Республики Казахстан                      Республики Узбекистан
За Правительство                          За Правительство
Кыргызской Республики                     Украины
Приложение 1
к Договору о проведении
согласованной антимонопольной
политики от 25 января 2000 г.
Положение
о взаимодействии государств по пресечению
монополистической деятельности и
недобросовестной конкуренции

1. Жалпы ережелер және қолданылу аясы
1.1. Осы Ереже бәсекелестiк қағидаттарын қолдану жөнiндегi өзара iс-қимыл рәсiмiн белгiлейдi және қатысушы мемлекеттердiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң үстем жағдайды терiс пайдалануларына, бiрлестiктерiне, келiсiмдерiне байланысты (келiсілген iс-қимылдарына, жат пиғылды бәсекелестiгiне), сондай-ақ бәсекелестiктi шектейтiн басқа да iс-қимылдарға (әрекетсiздiкке) қатысты қолданылады, егер:
бұл iс-қимылдарға тауар рыноктарында өзiнiң кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыратын екi немесе одан да көп шаруашылық жүргiзушi субъектiлер қатысса;
бұл iс-қимылдар қатысушы мемлекеттердiң бiреуiнiң тауар рыноктарында өзiнің кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асырушы бiр немесе одан да көп шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен жасалса және басқа қатысушы мемлекеттердiң немесе олардың бiреуiнің тауар рыноктарындағы бәсекелестiкті (жат пиғылды бәсекелестiктi) шектеуге не басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң немесе тұтынушылардың заңды мүдделерiне нұқсан келуiне әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкiн болса.
1.2. Осы Ереже егер шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, олардың бiрлестiктерiн қоса, келiсiмдерi (келiсiлген iс-қимылдары), сондай-ақ үстем жағдайды терiс пайдалануы, жат пиғылды бәсекелестiк және шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң басқа да iс-қимылдары тек бiр қатысушы мемлекет аумағында жүзеге асырылған, қатысушылар мемлекеттер арасындағы импорт немесе экспортқа қатысы болмаған және басқа қатысушы мемлекеттердiң мүдделерiне ықпал етпеген жағдайда қолданылмайды.
1.3. Осы Ережеде көзделген өзара iс-қимылдарды монополияға қарсы органдар жазбаша хабарламалар, ақпарат сұратулар, iстi қарау туралы өтiнiштер, кеңестер нысанында жүзеге асырады.
1.4. Осы Ереженi қатысушы мемлекеттердiң аумақтарында iске асыру өкiлеттiктердi ұлттық заңнамаларға сәйкес ведомствоаралық бөлу ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
2. Хабарлама
2.1. Егер қатысушы мемлекеттердiң бiреуiнiң құзыреттi органы тексеру (зерттеу) жүргiзсе, оның барысында iстiң жағдайлары басқа қатысушы мемлекеттердің мүдделерiне ықпал ететiндiгі немесе қозғауы мүмкiн екендiгi анықталса, ол бұл туралы осы қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы органын жазбаша хабарландырады. Жазбаша хабарламаға ұлттық монополияға қарсы заңнаманы бұзу фактiлерi туралы куәландыратын құжаттар қоса тiркеледi.
2.2. Жазбаша хабарлама басқа қатысушы мемлекеттiң немесе оның монополияға қарсы органының пiкiрлерi мен мүмкiн болатын іс-қимылдарын ескеру мақсатында, алдын-ала жазбаша хабарлама iстi қарауға нұқсан келтiретiн жағдайлардан басқа, алдын-ала жасалуға тиiс.

1. Общие положения и сфера применения
1.1. Настоящее Положение определяет процедуру взаимодействия по применению принципов конкуренции и относится к действиям хозяйствующих субъектов государств-участников, связанным с их злоупотреблениями доминирующим положением, объединениями, соглашениями (согласованными действиями), недобросовестной конкуренцией, а также к иным действиям (бездействию), ограничивающим конкуренцию в случаях, если:
в этих действиях участвуют два или более хозяйствующих субъектов, осуществляющих свою предпринимательскую деятельность на товарных рынках;
эти действия совершаются одним или более хозяйствующими субъектами, осуществляющими свою предпринимательскую деятельность на товарных рынках одного из государств-участников и приводят или могут привести к ограничению конкуренции (недобросовестной конкуренции) на товарных рынках других государств-участников или одного из них либо к ущемлению законных интересов других хозяйствующих субъектов или потребителей.
1.2. Настоящее Положение не применяется в случаях, если соглашения (согласованные действия) хозяйствующих субъектов, включая их объединения, а также злоупотребления доминирующим положением, недобросовестная конкуренция и иные действия (бездействие) хозяйствующих субъектов осуществляются на территории только одного государства-участника, не относятся к импорту или экспорту между государствами-участниками и не затрагивают интересов других государств-участников.
1.3. Взаимодействие, предусмотренное настоящим Положением, осуществляется антимонопольными органами в форме уведомлений, запросов информации, заявлений о рассмотрении дела, консультаций.
1.4. Реализация настоящего Положения на территориях государств-участников осуществляется с учетом межведомственного распределения полномочий в соответствии с национальным законодательством.
2. Уведомление
2.1. Если компетентный орган одного из государств-участников проводит расследование (исследование), в ходе которого выясняется, что обстоятельства дела затрагивают или могут затронуть интересы другого государства-участника, он уведомляет об этом антимонопольный орган этого государства-участника. К уведомлению прилагаются документы, свидетельствующие о фактах нарушения национального антимонопольного законодательства.
2.2. Уведомление должно быть заблаговременным в целях учета мнения и возможных действий другого государства-участника или его антимонопольного органа за исключением случаев, когда заблаговременное уведомление могло бы нанести ущерб рассмотрению дела.

2.3. Жазбаша хабарлама жiберуге ниет бiлдiрген монополияға қарсы органдар қандай да бiр шаралар қолдану алдында осындай жағдайлар кезiнде мұндай iс-қимыл iстi қарауға нұқсан 0 толық көз жеткiзуге тиiс.
2.4. Жазбаша хабарламада:
қызметi тексерiлетiн шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң атауы, iс мәнiнiң қысқаша сипаттамасы;
iске қатысты нормативтiк-құқықтық актiлер;
жазбаша хабар берушi монополияға қарсы орган ұсынуға қажет деп санаған өзге де мәлiметтер болуға тиiс.
2.5. Жазбаша хабарлама алған монополияға қарсы орган ұлттық заңнамаларға сәйкес тиiстi дәрежеде шаралар қолдану мүмкiндiгiн қарастырады.
3. Ақпаратқа сұрау салу
3.1. Осы Ереженің 1-тармағында көзделген жағдайларда, бiр қатысушы мемлекеттің монополияға қарсы органы басқа қатысушы мемлекеттердiң монополияға қарсы органдарынан шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң кәсіпкерлiк қызметiне қатысты ақпарат бергiзу туралы сұрау салу жiберуге құқылы. Басқа қатысушы мемлекет егер мұндай ақпарат ұлттық заңнамаларға сәйкес құпия деп танылса, сұрау салынған ақпаратты беруден бас тартуға құқылы.
Ақпаратты бергiзу туралы сұрау салуда оның мақсаты көрсетiлуi, iстiң мән-жайы баяндалуы және қажеттi құжаттар қоса тiркелуi тиiс.
3.2. Сұрау салынған ақпарат монополияға қарсы органдар арасында келiсiлген мерзімде, бiрақ сұрау салу түскен күннен бастап үш айдан кешіктiрмей жіберіледі.
4. Iстi қарау туралы өтініш
4.1. Бiр қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы органы басқа қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы органына монополияға қарсы заңнаманың бұзылғаны туралы iстi қарау туралы өтiнiштi жiберуге құқылы. Өтiнiш басқа қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы заңнамасының бұзылу фактiлерi туралы куәландыратын құжаттарды қоса тiркей отырып, жазбаша нысанда берiледi.
4.2. Монополияға қарсы орган басқа қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы органының өтiнiшi негiзiнде тәртiп бұзушылық фактiлерiн қарайды және солар бойынша ұлттық монополияға қарсы заңнаманың талаптарына сәйкес шешiмдер қабылдайды.
5. Консультациялар
5.1. Монополияға қарсы органдар жанжалдың туу мүмкiндiктерiн мейлiнше азайту және өзара қабылдауға болатын шешiмдердi қабылдау мақсатында егер iстi қарау нәтижесiнде қатысушы мемлекеттердiң мүдделерiне ықпал етуi мүмкiн деп есептеуге айтарлықтай негiз болса, Шартқа қатысты мәселелер бойынша консультациялар өткізедi.
5.2. Консультациялар өткiзуге мүдделi монополияға қарсы орган басқа қатысушы мемлекеттiң монополияға қарсы органына қажеттi құжаттарды, сондай-ақ олардың қажеттілігiнiң негiздемесi мен өткiзу шарттарының айқындамасын қоса тiркей отырып, кеңесулердi өткiзу туралы жазбаша сұрау салуды жiбередi.

2.3. Перед применением каких-либо мер антимонопольные органы, желающие направить уведомление, должны полностью убедиться в том, что при данных обстоятельствах эти действия не нанесут ущерба рассмотрению дела.
2.4. Уведомление содержит:
названия хозяйствующих субъектов, деятельность которых расследуется;
краткую характеристику существа дела;
относящиеся к делу нормативно-правовые акты;
иные сведения, которые уведомляющий антимонопольный орган считает возможным представить.
2.5. Антимонопольный орган, получивший уведомление, рассматривает возможность применения надлежащих мер в соответствии с национальным законодательством.
3. Запрос информации
3.1. В случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящего Положения, антимонопольный орган одного государства-участника вправе направлять антимонопольным органам других государств-участников запрос о предоставлении информации, относящейся к предпринимательской деятельности хозяйствующих субъектов. Другое государство-участник вправе отказать в предоставлении запрашиваемой информации, если такая информация признается конфиденциальной в соответствии с национальным законодательством.
В запросе о предоставлении информации должна быть указана его цель, изложены обстоятельства дела и приложены необходимые документы.
3.2. Запрашиваемая информация направляется в сроки, согласованные между антимонопольными органами, но не позднее трех месяцев со дня получения запроса.
4. Заявление о рассмотрении дела
4.1. Антимонопольный орган одного государства-участника вправе направить в антимонопольный орган другого государства-участника заявление о рассмотрении дела о нарушении антимонопольного законодательства. Заявление подается в письменной форме с приложением документов, свидетельствующих о фактах нарушения антимонопольного законодательства другого государства-участника.
4.2. Антимонопольный орган на основании заявления антимонопольного органа другого государства-участника рассматривает факты нарушения и принимает по ним решения в соответствии с требованиями национального антимонопольного законодательства.
5. Консультации
5.1. Антимонопольные органы в целях сведения к минимуму возможностей возникновения конфликта и принятия взаимоприемлемых решений проводят консультации по вопросам, относящимся к Договору, если имеются существенные основания считать, что в результате рассмотрения дела могут быть затронуты интересы государств-участников.
5.2. Антимонопольный орган, заинтересованный в проведении консультации, направляет антимонопольному органу другого государства-участника письменный запрос о проведении консультаций с приложением необходимых документов, а также обоснованием их необходимости и определением условий проведения.

5.3. Монополияға қарсы органдар консультацияларды келiсiлген мерзiмдерде, сұрау салуды алған күнiнен бастап үш айдан кешіктiрмей жүзеге асырады.
6. Монополияға қарсы саясат жөнiндегі мемлекетаралық кеңеске жiберiлетiн материалдар
6.1. Монополияға қарсы органдар Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекетаралық кеңестiң Хатшылығына:
өзiнiң монополияға қарсы ұлттық заңнамаларын өзгерту туралы хабарламаларды;
Шартты iске асыру мақсатында әзiрленген келiсiмдер мен басқа да құжаттардың бастамашылық жобаларын;
кеңесулердiң нәтижелерi туралы немесе өзара қабылдауға болатын шешiмдердiң өзге жолмен қабылдану фактiсi туралы хабарламаларды жiбередi.
7. Ақпаратты пайдалану
7.1. Осы Ереженiң 2,3,4 және 5-бөлiмдерiндегi ережелерiне сәйкес алынған ақпарат тек тиiстi сұрау салу, iстi қарау немесе консультациялар мақсатында қолданылады.
7.2. Монополияға қарсы органдар, олардың лауазымды тұлғалары және басқа қызметшiлер өздерi осы Ереженi қолдану барысында алынған ақпаратты жария етпеуге тиiс.
2000 жылғы 25 қаңтардағы
Монополияға қарсы келiсiлген
саясатты жүргiзу туралы
шартқа 2-қосымша
Монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
Монополияға қарсы саясат жөніндегi мемлекетаралық кеңес (бұдан әрi - Монополияға қарсы кеңес) қатысушы мемлекеттердiң қызметiн үйлестiру үшiн, Шарттың сақталуын бақылау үшiн, бәсекелестiк саласындағы ұлттық заңнамаларды жақындастыру және қатысушы мемлекеттердiң тауар рыногындағы монополиялық iс-әрекет пен жат пиғылды бәсекелестiктi ескерту, шектеу және жолын кесу жөнiндегi құқықтық негiздердi әзiрлеу үшiн құрылады.
Монополияға қарсы кеңес өз қызметiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Жарғысын, Экономикалық одақ құру туралы шартты, сондай-ақ Достастық шеңберiнде жасалған келiсiмдердi, Мемлекеттер басшылары кеңесінің, ТМД Үкiметтерi басшылары кеңесiнiң шешiмдерiн, осы Ереженi басшылыққа алады және өз қызметiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiмен өзара ықпалдаса отырып, жүзеге асырады.
II. Монополияға қарсы кеңестің функциялары
Монополияға қарсы кеңес:
Тараптардың тауар рыногындағы монополиялық iс-әрекет пен жат пиғылды бәсекелестіктi ескерту, шектеу және жолын кесу жөнiндегi құқықтық негiздердi құру бойынша бiрлескен қызметiн үйлестiредi;
бәсекелестiк мәселелер жөнiндегi ұлттық заңнамаларды әзiрлеу мен жетiлдiруде Тараптарға жәрдемдеседi;
монополиялық iс-әрекет пен жат пиғылды бәсекелестiктi ескерту, шектеу және жолын кесу жөнiндегi нақты iс-қимылдарды iске асыру ережелерi мен тетiктерiн әзiрлейдi және Тараптарға ұсынады;
Тараптарға монополияға қарсы саясат пен бәсекелестiк саласындағы нормативтiк-құқықтық, әдiстемелiк және басқа ақпарат алмасуға жәрдемдеседi;
Шартты iске асыруға байланысты басқа да функцияларды орындайды.
III. Монополияға қарсы кеңестің құқықтары
Монополияға қарсы кеңес өз функцияларын орындау үшiн:
Шарт ережелерiн iске асыруға байланысты құжаттардың жобаларына сараптама жүргiзудi ұйымдастыруға;
құжаттардың тиiстi жобаларын дайындау үшiн сарапшылар топтарын құруға;
Монополияға қарсы кеңес дайындаған құжаттарды белгiленген тәртiппен Экономикалық кеңестiң, ТМД Үкiметтерi басшылары кеңесiнiң және Мемлекеттер басшылары кеңесiнiң қарауына енгiзуге;
өз функцияларын орындауға қажеттi ақпаратқа Тараптардан сұрау салуға және алуға;
өз жұмысының регламентiн әзiрлеуге және бекiтуге, сондай-ақ оған өзгерiстер енгiзуге;
өз құзыретiнiң шегiнде үшiншi елдердiң монополияға қарсы органдарымен және тиiстi халықаралық ұйымдармен жұмыс ықпалдастығын жүзеге асыруға құқылы.
IV. Монополияға қарсы кеңестiң құрамы мен құрылымы
Монополияға қарсы кеңес Тараптардың өкiлеттi өкiлдерiнен құрылады. Әрбiр Тарап Монополияға қарсы кеңеске екi өкiлеттi өкiл тағайындауға құқылы және ол бiр дауыс құқығын иеленедi.
Монополияға қарсы кеңес Тараптардың өкілеттi өкiлдерінің iшiнен Төрағаны және оның екi орынбасарын сайлайды.
Монополияға қарсы кеңес Төрағасы мен оның орынбасарларының өкілеттiк ету мерзiмi - 2 жыл. Монополияға қарсы кеңестiң шешiмi бойынша бұл мерзiм ұзартылуы немесе қысқартылуы мүмкiн.
Төраға:
Монополияға қарсы кеңестiң Достастық шеңберiнде жасалған келiсiмдерден туындайтын міндеттердi, Мемлекеттер басшылары кеңесiнiң және Yкiметтер басшылары кеңесiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi орындау жөнiндегi жұмысын басқарады;
қажет болған жағдайда, өзiне берiлген өкiлеттiктер шегiнде ТМД Мемлекеттерi басшылары кеңесiнің, Yкiметтерi басшылары кеңесiнiң, Экономикалық кеңес пен Атқарушы комитетiнiң, сондай-ақ Достастықтың басқа да жарғылық органдарының отырыстарында Монополияға қарсы кеңестiң атынан шығады. Монополияға қарсы кеңестiң отырыстарын өткiзедi;
Монополияға қарсы кеңестiң атынан құжаттарға қол қояды;
Монополияға қарсы кеңестiң отырыстар арасындағы жұмысын ұйымдастырады;
Монополияға қарсы кеңестiң келiсiмiмен оның жұмысын қамтамасыз етуге қажеттi өзге де функцияларды орындайды.
Төраға орнында болмаған жағдайда оның функцияларын орынбасарларының бiрi орындайды.
Төраға және оның орынбасарлары Монополияға қарсы кеңесте өз мемлекеттерiнің өкiлеттi өкiлдерiнiң мәртебесiн сақтайды.
Монополияға қарсы кеңестің құрамына кеңесшi дауысқа құқығы бар ТМД Атқарушы комитетiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы кiредi.
V. Монополияға қарсы органның Хатшылығы
Монополияға қарсы кеңес отырыстарының ағымдағы жұмысы мен оны ұйымдастыру-техникалық дайындау функцияларын ТМД Атқарушы комитетiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесi орындайтын Монополияға қарсы кеңестің Хатшылығы жүзеге асырады.
VI. Монополияға қарсы кеңестiң қызметiн ұйымдастыру
Монополияға қарсы кеңес отырыстарын әзiрлеудiң және өткiзудiң кезеңдiлiгi мен тәртiбi оның жұмыс регламентiмен айқындалады. Монополияға қарсы кеңестiң кезектен тыс отырыстары Төрағаның бастамасымен немесе кем дегенде үш Тарап өкiлдерiнiң талабы бойынша шақырылуы мүмкiн.
Отырыс қатысушыларының iссапар жөнiндегi шығыстарын жiберiп отырған Тарап төлейдi.
Монополияға қарсы кеңестiң шешiмдерi, егер оның отырысына Тараптар өкiлдерiнiң үштен екiсi қатысқан жағдайда, заңды болып табылады.
Монополияға қарсы кеңес:
атқарылу міндеттілігi Тараптардың тиiстi шешiмдерiмен расталған шешiмдердi;
ұсыным сипатындағы шешiмдердi қабылдайды.
Монополияға қарсы кеңестің отырыстарына оның шақыруы бойынша қатысушы мемлекеттердiң мүдделi ведомстволарының өкiлдерi, сондай-ақ шетел және халықаралық ұйымдардың өкiлдерi байқаушы ретінде қатыса алады.
Монополияға қарсы кеңестiң шешiмдерi бiлiктi көпшiлiк дауыспен (өкiлеттi өкiлдердiң дауыс беруге қатысушылар мен келушiлердiң екiден үшiнiң) қабылданады.
Кез келген Тарап басқа мүдделi Тараптардың шешiмдердi қабылдауға кедергi ретiнде қарастырылуы тиiстi емес сол немесе өзге мәселенi шешуге өзiнiң мүдделi еместiгiн мәлiмдей алады. Қабылданған шешiмдер өзiнiң мүдделi еместiгiн мәлімдеушi Тараптарға қолданылмайды.
VII. Қорытынды ережелер
Монополияға қарсы кеңестiң жұмыс тiлi орыс тілi болып табылады.
Монополияға қарсы кеңес Хатшылығының орналасқан жерi - Мәскеу қаласы.
Осы Ережеге өзгерiстер мен толықтырулар белгіленген тәртiпке сәйкес енгiзiледi.
Осы арқылы қоса беріліп отырған мәтін 2000 жылғы 25 қаңтарда Мәскеу қаласында болған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкіметтерінің басшылары кеңесінің отырысында қабылданған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негізгі бағыттары туралы келісімнің түпнұсқалы көшірмесі болып табылатынын растаймын. Жоғарыда аталған Келісімнің түпнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақтаулы.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Атқарушы комитеті төрағасының-
Атқарушы хатшысының орынбасары
Монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы ереже жобасына
Молдова Республикасының ескертпесі
Молдова Республикасы осы құжаттың жобасын ІІІ бөлімнің жетінші абзацындағы "өз құзыретінің шегінде үшінші елдердің монополияға қарсы органдарымен және тиісті халықаралық ұйымдармен жұмыс ықпалдастығын жүзеге асыруға" деген сөздерден басқа, толық мақұлдайды.
Ресей Федерациясындағы
Молдова Республикасының
Төтенше және Өкілетті Елшісі
Монополияға қарсы келісілген саясатты жүргізу туралы шарт жобасына Украинаның ескертпесі
2000 жылғы 25 қаңтар
Монополияға қарсы саясат жөніндегі Мемлекетаралық кеңестің құқық субъектісіне қол жеткізетін ережелерден басқа.
Украинаның Премьер-министрі

5.3. Антимонопольные органы осуществляют консультации в согласованные сроки, но не позднее трех месяцев с момента получения запроса.
6. Материалы, направляемые в Межгосударственный
совет по антимонопольной политике
6.1. Антимонопольные органы направляют в Секретариат Межгосударственного совета по антимонопольной политике:
уведомления об изменении своего национального антимонопольного законодательства;
инициативные проекты соглашений и других документов, разработанные в целях реализации Договора;
уведомления о результатах консультаций или о факте принятия взаимоприемлемых решений иным путем.
7. Использование информации
7.1. Информация, полученная в соответствии с положениями разделов 2, 3, 4 и 5 настоящего Положения, используется только для целей соответствующего запроса, рассмотрения дела или консультации.
7.2. Антимонопольные органы, их должностные лица и другие служащие не должны разглашать информацию, полученную ими в ходе применение настоящего Положения.
Приложение 2
к Договору о проведении
согласованной антимонопольной
политики от 25 января 2000 года
Положение
о Межгосударственном совете по
антимонопольной политике
I. Общие положения
Межгосударственный совет по антимонопольной политике (далее - Антимонопольный совет) создается для координации деятельности государств-участников, контроля за соблюдением Договора, сближения национального законодательства в области конкуренции и разработки правовых основ по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции на товарном рынке государств-участников.
Антимонопольный совет в своей деятельности руководствуется   Уставом  Содружества Независимых Государств,  Договором  о создании Экономического союза, а также соглашениями, заключенными в рамках Содружества, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств СНГ, настоящим Положением и осуществляет свою деятельность во взаимодействии с Исполнительным комитетом Содружества Независимых Государств.
II. Функции Антимонопольного совета
Антимонопольный совет:
координирует совместную деятельность Сторон по созданию правовых основ по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции на товарном рынке;
содействует Сторонам в разработке и совершенствовании национальных законодательств по вопросам конкуренции;
разрабатывает и рекомендует Сторонам правила и механизмы реализации конкретных действий по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции;
содействует Сторонам в обмене нормативно-правовой, методической и другой информацией в области антимонопольной политики и конкуренции;
выполняет иные функции, связанные с реализацией Договора.
III. Права Антимонопольного совета
Для выполнения своих функций Антимонопольный совет имеет право:
организовывать проведение экспертизы проектов документов, связанных с реализацией положений Договора;
создавать для подготовки соответствующих проектов документов группы экспертов;
вносить в установленном порядке подготовленные Антимонопольным советом документы на рассмотрение Экономического совета, Совета глав правительств и Совета глав государств СНГ;
запрашивать и получать от Сторон информацию, необходимую для выполнения своих функций;
разрабатывать и утверждать регламент своей работы, а также вносить в него изменения;
осуществлять рабочее взаимодействие с антимонопольными органами третьих стран и соответствующими международными организациями в пределах своей компетенции.
IV. Состав и структура Антимонопольного совета
Антимонопольный совет формируется из полномочных представителей Сторон. Каждая Сторона имеет право назначать в Антимонопольный совет двух полномочных представителей и обладает правом одного голоса.
Антимонопольный совет избирает из числа полномочных представителей Сторон Председателя и двух его заместителей.
Срок действия полномочий Председателя Антимонопольного совета и его заместителей - 2 года. По решению Антимонопольного совета срок может быть продлен или сокращен.
Председатель:
руководит работой Антимонопольного совета по выполнению задач, вытекающих из соглашений, заключенных в рамках Содружества, решений Совета глав государств и Совета глав правительств, а также настоящего Положения;
представляет при необходимости Антимонопольный совет на заседаниях Совета глав государств, Совета глав правительств, Экономического совета и Исполнительного комитета СНГ, а также других уставных органов Содружества в пределах данных ему полномочий;
проводит заседания Антимонопольного совета;
от имени Антимонопольного совета подписывает документы;
организует работу Антимонопольного совета между заседаниями;
с согласия Антимонопольного совета выполняет иные функции, необходимые для обеспечения его работы.
В случае отсутствия Председателя его функции выполняет один из заместителей.
Председатель и его заместители сохраняют статус полномочных представителей своих государств в Антимонопольном совете.
В состав Антимонопольного совета с правом совещательного голоса входит руководитель соответствующего структурного подразделения Исполнительного комитета СНГ.
V. Секретариат Антимонопольного совета
Текущая работа и организационно-техническая подготовка заседаний Антимонопольного совета осуществляется Секретариатом Антимонопольного совета, функции которого выполняет соответствующее структурное подразделение Исполнительного комитета СНГ.
VI. Организация деятельности Антимонопольного совета
Периодичность и порядок подготовки и проведения заседаний Антимонопольного совета определяются регламентом его работы. Внеочередные заседания Антимонопольного совета могут созываться по инициативе Председателя или по требованию представителей не менее трех Сторон.
Расходы по командированию участников заседаний несет направляющая Сторона.
Решения Антимонопольного совета являются правомочными, если на его заседании представлены две трети представителей Сторон.
Антимонопольный совет принимает:
решения, обязательность исполнения которых подтверждается соответствующими решениями Сторон;
решения рекомендательного характера.
На заседаниях Антимонопольного совета могут присутствовать по его приглашению в качестве наблюдателей представители заинтересованных ведомств государств-участников, а также представители зарубежных и международных организаций.
Решения Антимонопольного совета принимаются квалифицированным
большинством голосов (двумя третями присутствующих и принимающих участие в голосовании полномочных представителей).
Любая Сторона может заявить о своей незаинтересованности в решении того или иного вопроса, что не должно рассматриваться как препятствие для принятия решения другими заинтересованными Сторонами. На Стороны, заявившие о своей незаинтересованности, принятые решения не распространяются.
VII. Заключительные положения
Рабочим языком Антимонопольного совета является русский язык.
Место пребывания Секретариата Антимонопольного совета - город Москва.
Изменения и дополнения к настоящему Положению принимаются в соответствии с установленным порядком.
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Договора о проведении согласованной антимонопольной политики, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 25 января 2000 года в городе Москве. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Договора хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Заместитель Председателя
Исполнительного комитета -
Исполнительного секретаря
Содружества Независимых Государств
Оговорка Республики Молдова
к проекту положения о Межгосударственном совете
по антимонопольной политике
Республика Молдова одобряет проект данного документа за исключением абзаца седьмого раздела III "осуществлять рабочее взаимодействие с антимонопольными органами третьих стран и соответствующими международными организациями в пределах своей компетенции".
Чрезвычайный и Полномочный Посол
Республики Молдова в Российской Федерации
Оговорка Украины
к проекту Договора о проведении согласованной
антимонопольной политики
25 января 2000 года
За исключением положений, допускающих правосубъектность
Межгосударственного совета по антимонопольной политике.
Премьер-Министр Украины