Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 20 қаңтар N 87. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.09.18. N 1031 қаулысымен.~P021031
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік органдарын қайта ұйымдастыру, тарату және құру туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы N 507 U000507_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Таратылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөнiндегі агенттігiнiң функциялары мен өкiлеттіктерiн бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік сатып алу жөнiндегі комитетi құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi комитеті мемлекеттік сатып алу процесiн реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган болады деп белгiленсiн.
3. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттік сатып алу жөнiндегі комитетi туралы ереже бекітiлсiн.
4. "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 2000 жылғы 11 қаңтардағы N 48 P000048_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 2,
20-құжат) мынадай өзгерiс пен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетілген қаулымен бекітiлген Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi туралы (Қаржыминi) ережеде:
1-тармақтың екіншi абзацы "Мемлекеттік сатып алу жөнiндегi комитетi"
деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) мемлекеттік сатып алу процесiн үйлестiру және оның
мониторингi";
11-тармақта:
10) тармақша "қаржылық бақылау" деген сөздерден кейiн ", мемлекеттік
сатып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38) мемлекеттік сатып алу процесiн үйлестіру және оның мониторингi";
12-тармақ мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) мемлекеттiк сатып алудың ұйымдастырылуын және жүргізiлуiн
бақылауды жүзеге асыруға;".
5. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi агенттігi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1999 жылғы 26 наурыздағы N 304 P990304_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 10, 90-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Yкiметінiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 2 тамыздағы N 1093 P991093_ қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 40, 343-құжат) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 6-тармағы;

Некоторые вопросы Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 января 2001 года N 87 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 сентября 2002 г. N 1031
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года N 507 U000507_ "О реорганизации, упразднении и образовании отдельных государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан с передачей ему функций и полномочий упраздненного Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам.
2. Установить, что Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан является уполномоченным органом по регулированию процесса государственных закупок.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 января 2000 года N 48 P000048_ "Об утверждении Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 2, ст. 20) следующие изменение и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан (Минфин), утвержденном указанным постановлением:
абзац второй пункта 1 дополнить словами "Комитет по государственным закупкам";
пункт 10 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания: "10-1) координация и мониторинг процесса государственных закупок";
в пункте 11:
подпункт 10) дополнить словами "государственных закупок";
подпункт 38) изложить в следующей редакции:
"38) координация и мониторинг процесса государственных закупок"; пункт 12 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) осуществлять контроль за организацией и проведением государственных закупок".
5. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1999 года N 304 P990304_ "Об Агентстве Республики Казахстан по государственным закупкам" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 10, ст 90);
2) пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 1093 P991093_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 40, ст. 343);

3) "Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1999 жылғы 26 наурыздағы N 304 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 14 ақпандағы N 234 P000234_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 ж., N 7, 85-құжат).
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi заңнамада белгiленген
тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметінің бұрын қабылданған шешiмдерiн
осы қаулыға сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 20 қаңтардағы
N 87 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi комитетi туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік сатып алу жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құзыретi шегiнде арнайы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетудi мемлекеттік сатып алу процесiн салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясына, Z970163_ заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкiметі кесiмдерiне, өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тiлде жазылған мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген нысанда бланкiлерi болады.
Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Комитеттің, егер оған заңнамаға сәйкес осындай уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
4. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының барлық аумағында міндетті күші бар бұйрықтар шығарады.
5. Комитеттiң штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Комитеттің заңды мекен-жайы:
473000, Астана қаласы, Әуезов көшесi, 126.
7. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу жөніндегі комитеті".
8. Осы Ереже Комитеттің құрылтайшы құжаты болып табылады.
9. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру тек республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Комитетке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерін орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынас жасауға тыйым салынады.
Комитетке заңнамалық кесiмдермен кiрiстер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берiлген жағдайда, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.

3) постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2000 года N 234 P000234_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1999 года N 304" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 85).
6. Министерству финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 января 2001 года N 87
Положение
о Комитете по государственным закупкам
Министерства финансов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством в пределах компетенции Министерства финансов Республики Казахстан, осуществляющим специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию процесса государственных закупок товаров, работ
и услуг.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с
K951000_
Конституцией, законами Республики Казахстан
Z970163_
, актами Президента и
Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а
также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой
форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим
наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного
имени.
Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений
от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с
законодательством.
4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном
законодательстве порядке издает приказы, которые имеют обязательную силу
на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Комитета утверждается Правительством
Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета:
473000, город Астана, улица Ауэзова, 126.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение
"Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики
Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется только из
республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами
предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся
функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Комитету прав по
осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от
такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.

2. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары және құқықтары
10. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
1) мемлекеттік сатып алу процесiн үйлестіру және оның мониторингi;
2) мемлекеттiк сатып алуға қатысушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын сақтауына бақылау жасау;
3) мемлекеттiк сатып алу процесiн реттейтін нормативтiк құқықтық базаны әзiрлеу.
11. Комитет заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік сатып алу процесін үйлестіру және оның мониторингі;
2) мемлекеттік сатып алу мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдер жобаларын әзірлеу және өз құзыреті шегінде оларды қабылдау;
3) өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк сатып алуды жүргізу жөніндегі әдiстемелiк материалдарды әзiрлеу және бекiту.
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетуді мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәртібіне бақылау жасауды жүзеге асыру;
5) мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша есептік жасау және ұсыну тәртібін анықтау;
6) мемлекеттік сатып алуды жүргізу мәселелері бойынша әдістемелік және ұйымдық көмек көрсету;
7) тапсырысшылар қалыптастырған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсету номенклатурасы мен көлеміне талдау жасау;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасын мемлекеттiк сатып алу саласында қолданудың iс-тәжiрибесiн талдау және оны жетілдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
9) оған заңнамамен жүктелген өзге де функциялар.
12. Комитет қойылған мiндеттерді шешу және функцияларды жүзеге асыру үшiн заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) тапсырыс берушiлерден жүргiзiлген мемлекеттiк сатып алу туралы, оның iшiнде мемлекеттiк сыртқы заемдар мен гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылған сатып алу туралы есептiлiк, ақпарат пен материалдар сұратуға және алуға;
2) өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен жүргiзу мәселелерi бойынша тапсырыс берушiлердiң орындауы үшін мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
3) мемлекеттiк сатып алудың ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiне бақылау жасауға;
4) мемлекеттiк сатып алу рәсімдерi бұзылған жағдайда конкурстар нәтижелерiн қайта қарауға не қайтадан конкурстар өткізуге бастама жасауға;
5) ұсынылған есептік деректердің дұрыстығын тексеруге;
6) орталық және жергілікті атқарушы органдар мамандарын ақысыз
негізде, ал мемлекеттік қызметші емес мамандарды ақылы негізде
сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін тартуға;
7) өз құзыреті шегінде шет мемлекеттер ұйымдарымен және халықаралық
ұйымдармен ынтымақтасуға;
7-1) өзінің құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
хаттамаларды жасайды;
<*>

2. Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) координация и мониторинг процесса государственных закупок;
2) осуществление контроля за соблюдением участниками государственных
закупок законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
3) разработка нормативной правовой базы, регулирующей процессы
государственных закупок.
11. Комитет в установленном законодательством порядке осуществляет
следующие функции:
1) координация и мониторинг процесса государственных закупок;
2) разработка проектов нормативных правовых актов, регулирующих
вопросы государственных закупок, и принятие их в пределах своей
компетенции;
3) разработка и утверждение в пределах своей компетенции
методических материалов по проведению государственных закупок;
4) осуществление контроля за порядком проведения государственных
закупок товаров, работ и услуг, утвержденным Правительством Республики
Казахстан;
5) определение порядка составления и представления отчетности по
вопросам государственных закупок;
6) оказание методической и организационной помощи заказчикам по
вопросам проведения государственных закупок:
7) анализ номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ и услуг,
сформированных заказчиками;
8) анализ практики применения законодательства Республики Казахстан
в сфере государственных закупок и разработка предложений по его
совершенствованию;
9) иные функции, возложенные на него законодательством.
12. Для решения поставленных задач и осуществления функций Комитет
имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать и получать отчетность, информацию и материалы от
заказчиков о проведенных государственных закупках, в том числе о закупках,
осуществленных за счет средств государственных внешних займов и грантов;
2) в пределах своей компетенции принимать обязательные для
исполнения заказчиками решения по вопросам организации и проведения
государственных закупок;
3) контролировать организацию и проведение государственных закупок;
4) в случае нарушения процедур государственных закупок инициировать
пересмотр результатов конкурсов либо проведение повторных конкурсов;
5) проверять достоверность представленных отчетных данных;
6) привлекать для проведения экспертиз и консультаций специалистов
центральных и местных исполнительных органов на безвозмездной основе, а
специалистов, не являющихся государственными служащими, на платной основе;
7) сотрудничать в пределах своей компетенции с организациями
иностранных государств и международными организациями;

8) заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Ескерту. 7-1 тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.04.06.
N 452 қаулысымен.
P010452_
3. Комитет мүлкi
13. Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
14. Комитетке бекiтiлiп берілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Комитеттің өзiне бекiтiлген мүлiктi өз еркiмен иелiктен шығаруға
немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Комитетке заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мүлікке
билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Комитет қызметiн ұйымдастыру
16. Комитеттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның Қазақстан Республикасының Қаржы министрi Комитет
Төрағасының ұсынысы бойынша қызметке тағайындайтын және қызметтен
босататын екі орынбасары болады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 16-тармақ өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001.06.12. N 813 қаулысымен.
P010813_
№№
17. Төраға Комитет жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды
әрi Комитетке жүктелген мiндеттердің орындалуы мен өз функцияларының
жүзеге асуы үшін жеке жауапты болады.
18. Төраға осы мақсатта:
1) өз орынбасарлары мен Комитеттің құрылымдылық бөлімшелері
басшыларының міндеттері мен өкілеттігін айқындайды;
<*>
2) заңнамаға сәйкес Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және
қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлеріне тәртіптік
жаза қолданады;
4) бұйрықтарға қол қояды;
5) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда Комитет атынан
уәкілеттік етеді;
7) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001.06.12. N 813 қаулысымен.
P010813_
№№
19. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін Төраға уәкілетті берген
орынбасарлардың бірі атқарады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2001.06.12. N 813 қаулысымен.
P010813_
№№
19-1. Төраға және оның орынбасарлары өздерінің құзыреттері шегінде
әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар
қолданады.
<*>
Ескерту. 19-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.04.06.
N 452 қаулысымен.
P010452_
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
20. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

8) осуществлять иные права в соответствии с законодательством.
3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное
имущество.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к
республиканской собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом
распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в
случаях и в пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
Председатель имеет двух заместителей, назначаемых на должности и
освобождаемых от должности Министром финансов Республики Казахстан по
представлению Председателя Комитета.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 12 июня 2001 г. N 813
P010813_
.
17. Председатель организует и руководит работой Комитета и несет
персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и
осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и
руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и
освобождает от должностей работников Комитета;
3)в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные
взыскания на работников Комитета;
4) подписывает приказы;
5) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
6) представляет Комитет в государственных органах и иных
организациях;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с
законодательством.
<*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 12 июня 2001 г. N 813
P010813_
.
19. Во время отсутствия Председателя его обязанности исполняет один
из заместителей, уполномоченный Председателем.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 12
июня 2001 г. N 813
P010813_
.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
20. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии
с законодательством.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)