Қазақстан Республикасы Үкіметінің экономикалық және әлеуметтік саясатының негізгі бағыттары және экономикалық көрсеткіштерінің болжамы жөніндегі мәлімдемесі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 28 наурыз N 398
Қазақстан Республикасы Үкіметінің әлеуметтік-экономикалық саясаты және болжанып отырған негізгі экономикалық макрокөрсеткіштері туралы елдің қалың жұртшылығын хабардар ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің экономикалық және әлеуметтік
саясатының негізгі бағыттары және экономикалық көрсеткіштерінің болжамы
жөніндегі мәлімдемесі мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға
жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің экономикалық және
әлеуметтік саясатының негізгі бағыттары және экономикалық
көрсеткіштерінің болжамы жөніндегі
мәлімдемесі
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің 10 жылдығы жылында Үкіметтің әлеуметтік-экономикалық саясатының негізгі мақсаты - инфляцияның төменгі деңгейі кезінде тұрақты экономикалық өсуге өту, инвестициялық ахуалды жақсарту, халықты жұмыспен қамтудың деңгейін және нақты кірістерін арттыруды қамтамасыз ету болып табылады.
Қойылған мақсатты ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі:
- мемлекеттік бюджеттің кірістерін тұрақтандыруға және болашақ ұрпақтар үшін қаражат жинақтауға мақсатты бағытталған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиімді және ашық жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
- халықтың әлеуметтiк осал жiктерiне мемлекеттiк қолдау көрсетудi күшейтуге, Кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес жөнiндегi бағдарламаны iске асыруды жалғастыруға, 2002 жылы мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне көшуге қажеттi дайындық шараларын жүзеге асыруға;
- инвестициялық ахуалды жақсартуға, экономиканың шикiзаттық емес секторына отандық және шетелдiк тiкелей инвестицияларды тарту жөнiндегi қызметтi жандандыруға, елдiң несиелiк рейтингiн (қазақстандық кәсiпорындар мен банктер үшiн қарыз алудың шарттарын жақсарту мақсатында) көтеруге қол жеткiзуге;
- Қазақстан Даму банкiнiң экономиканың салалық құрылымын және елдiң өндiрiстiк инфрақұрылымын жетiлдiрудi қамтамасыз ететiн инвестициялық жобаларды несиелендiру жөнiндегi жұмысын ұйымдастыруға;
- отандық тауарлардың iшкi және сыртқы рыноктардағы бәсекелестiк қабiлетiн арттыру, сондай-ақ экономиканы әртараптандыру үшiн жағдай жасауға;
- сонымен бiр мезгiлде шикiзаттық емес экспортты дамытуды көтермелей отырып, импорт алмастыру саясатын iске асыруды жалғастыруға;
- ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң тиiмдiлiгiн арттырумен байланысты, жекелеген позицияларды субсидиялаумен бiрге бәсекелестiк секторды дамытуға бағдарланған ауыл шаруашылығын қолдау саясатын жүргiзуге;
- Қазақстанның бас қаласы - Астананың құрылысын салу мен оны дамыту бағдарламасын iске асыру жөнiндегi жұмысты жалғастыруға;
- Еуразиялық экономикалық қоғамдастықты қалыптастыру жөнiндегi күш-жiгердi жалғастыруға және Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына енуi жөнiндегi жұмысты жалғастыруға;
- ұлттық компаниялардың, мемлекеттік кәсiпорындардың қызметiн басқару мен бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыруға және мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамдар қызметiнiң ашық болуын қамтамасыз етуге;
- табиғи монополияларды реттеудiң жүйесiн жақсартуға, орта мерзiмдiк тарифтiк тетiктерге көшудi қамтамасыз етуге тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң жекелеген түрлерi бойынша республикалық және аймақтық рыноктардың монополиялануына жол берiлмеуiн бақылауды жүзеге асыруға;
- елдiң транзиттiк әлеуетiн дамытуға жәрдемдесетiн, қазақстандық кәсiпорындар мен тұтынушылардың көлiктiк шығындарын азайтуды қамтамасыз ететін біртұтас көлік инфрақұрылымын қалыптастыруға кiрiсуге;
- ұлттық ақпараттық инфрақұрылым құру, елдiң телекоммуникациялық саласын ырықтандыру, сондай-ақ экономиканың жаңа (ақпараттық) секторын құру жөнiнде күш-жiгер жұмсауға ниеттенiп отыр.
Қазақстан Республикасының Үкiметi өзiнiң iс-қимылында Қазақстанның Ұлттық Банкi жүргiзiп отырған ақша-несие саясатын қолдайтын, банк секторы мен сақтандыру секторын одан әрi нығайтуда, сондай-ақ халықтың ұзақ мерзiмдi ақша жинақтарын ынталандыруда елдiң орталық банкiне барынша көмек көрсететiн болады.
Үкiмет Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның бағалы қағаздар рыногының инфрақұрылымын одан әрi дамыту, бағалы қағаздар рыногында кiшi (миноритарлық) акционерлер мен инвесторлар мүдделерiн қорғауды жақсарту жөнiндегi қызметiне көмектесетiн болады.
Салық саласындағы жұмыс салықтық және кедендiк әкiмшiлiк жүргiзудi едәуiр жақсартуға әрi салық салу базасын кеңейтуге бағытталады. Салық түсiмдерiнiң толықтығын қамтамасыз ету үшiн акцизделетiн өнiмдер айналымын бақылауды күшейту жөнiнде шаралар қабылданатын болады.

О Заявлении Правительства Республики Казахстан об основных направлениях экономической и социальной политики и прогнозе экономических показателей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 398
В целях информирования широкой общественности страны о социально-экономической политике Правительства Республики Казахстан и прогнозируемых основных экономических макропоказателях Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить Заявление Правительства Республики Казахстан об основных
направлениях экономической и социальной политики и прогнозе экономических
показателей.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и
подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Заявление
Правительства Республики Казахстан
об основных направлениях экономической и
социальной политики и прогнозе экономических
показателей
В Год 10-летия независимости Республики Казахстан основной целью социально-экономической политики Правительства является обеспечение перехода к устойчивому экономическому росту при низком уровне инфляции, улучшение инвестиционного климата, повышение уровня занятости и реальных доходов населения.
Исходя из поставленной цели Правительство Республики Казахстан намерено:
- обеспечить эффективное и транспарентное функционирование Национального фонда Республики Казахстан, нацеленного на стабилизацию доходов государственного бюджета и накопление средств для будущих поколений;
- усилить государственную поддержку социально уязвимым слоям населения, продолжить реализацию Программы по борьбе с бедностью и безработицей, осуществить необходимые подготовительные меры к переходу в 2002 году к системе обязательного социального страхования;
- улучшить инвестиционный климат, активизировать деятельность по привлечению прямых отечественных и иностранных инвестиций в несырьевой сектор экономики, добиваться повышения кредитного рейтинга страны (в целях улучшения условий заимствования для казахстанских предприятий и банков);
- организовать работу Банка развития Казахстана по кредитованию инвестиционных проектов, обеспечивающих совершенствование отраслевой структуры экономики и производственной инфраструктуры страны;
- создавать условия для повышения конкурентоспособности отечественных товаров на внутреннем и внешних рынках, а также диверсификации экономики;
- продолжить реализацию политики импортозамещения, одновременно стимулируя развитие несырьевого экспорта;
- проводить политику поддержки сельского хозяйства, ориентированную на развитие конкурентного сектора с субсидированием отдельных позиций, связанных с ростом эффективности сельскохозяйственного производства;
- продолжить работу по реализации программы строительства и развития столицы Казахстана - Астаны;
- продолжить усилия по формированию Евразийского экономического сообщества и продолжить работу по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию;
- повысить эффективность управления и контроль за деятельностью национальных компаний, государственных предприятий и обеспечению прозрачности деятельности акционерных обществ с участием государства;
- улучшить систему регулирования естественных монополий, обеспечить переход к среднесрочным тарифным механизмам, осуществлять контроль за недопущением монополизации республиканских и региональных рынков по отдельным видам товаров, работ и услуг;
- приступить к формированию целостной транспортной инфраструктуры, способствующей развитию транзитного потенциала страны, обеспечивающей снижение транспортных издержек для казахстанских предприятий и потребителей;
- предпринять усилия по созданию национальной информационной инфраструктуры, либерализации телекоммуникационной сферы страны, а также созданию сектора новой (информационной) экономики.
Правительство Республики Казахстан в своих действиях будет поддерживать проводимую Национальным Банком Казахстана денежно-кредитную политику, максимально содействовать центральному банку страны в дальнейшем укреплении банковского сектора и становлении страхового сектора, а также в стимулировании долгосрочных сбережений населения.
Правительство будет способствовать деятельности Национальной комиссии по ценным бумагам по дальнейшему развитию инфраструктуры рынка ценных бумаг, улучшению зашиты интересов младших (миноритарных) акционеров и инвесторов на рынке ценных бумаг.
Работа в налоговой сфере будет направлена на существенное улучшение налогового и таможенного администрирования и расширение налогооблагаемой базы. Для обеспечения полноты налоговых поступлений будут предприняты меры по усилению контроля за оборотом подакцизной продукции.

Биылғы жылғы 1 шiлдеден бастап қосылған құнға салынатын салық ставкасы 16 пайызға дейiн, әлеуметтiк салық - 21 пайызға дейiн төмендетiледi, Ресеймен сауда жасау кезiнде ҚҚС-ты есептеу әдiсiмен алуға көшiру жүзеге асырылды. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңа Салық кодексi шеңберiнде жұмыс істеуге уақытылы дайындау мақсатында тиiстi дайындық жұмысы жүргiзiлетiн болады.
Yкiмет бюджет жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастырады. Үш жылдық бюджеттiк жоспарлауға көшу бекiтiлiп, бюджеттiк бағдарламалауды жақсарту, мемлекеттiк бюджеттiң iшкi және сыртқы аудит жүйесiн дамыту, несиегерлiк те, дебиторлық та қарыздарды қысқарту жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Үкiмет мемлекеттiк функцияларды жүзеге асыру және тиiстi бюджеттiк бағдарламаларды орындау үшiн орталық пен аймақтар жауапкершiлiгiн жiтi бөлу мақсатында мемлекеттiк басқаруды орталықсыздандыру тұжырымдамасы мен бағдарламасын жасау ниетiнде.
Мемлекеттiң орта мерзiмдi фискалдық бағдарламасы қабылданады, ол мемлекеттiң жиынтық алтын-валюта активтерiнiң мемлекеттiң сыртқы қарыздарынан (кепiлдiк берiлгендерiн қоса алғанда) асырылуын көздейдi.
Үкiмет импортты алмастыру саясатын жалғастырмақ ниетте. Бұл жұмыста барлық iрi импорттаушылар мен қазақстандық шикiзаттар, материалдар, жабдықтар және жинақтаушы бұйымдар өндiрушiлер iске тартылатын болады. Тек мұнай-газ кешенi кәсiпорындарын тапсырыстарды ел iшiнде орналастыруға қайта бағдарлау есебiнен ғана өнiмдердi, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi 45 млрд. теңге шамасында жүргiзу болжанып отыр.
Ауыл шаруашылығы саласында астық қолхаттарын енгiзу бағдарламасы iске асырылады және аймақтарда ауылдық несиегерлiк серiктестiктер құру жөнiндегi үлгiлiк жоба басталады.
Өсiмдiктер мен жануарлар ауруларымен күрес саласында мемлекеттiк органдарға бақылау-қадағалау функцияларын одан әрi бөлу және бекіту, тиiстi қызметтердi көрсетушi бәсекелестiк секторды дамыту бойынша жүйелiк қайта құру жоспарланып отыр.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң экспорттық рыноктарын кеңейту жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Үкiмет асыл тұқымды астық шаруашылығын және мал шаруашылығын, сондай-ақ химиялық тыңайтқыштарды қолдануды субсидиялаудың тиiмді де ашық жүйесiн түзу ниетiнде.
Ауыл шаруашылығына лизингтiк техниканы беру ауқымы лизингтiк төлемдердi қайтарудың тиiмдiлiгiн бiр мезгiлде қамтамасыз ете отырып, ұлғайтылатын болады.
Yкiмет ауыл шаруашылығы тауар өндiрушілерiнiң көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшiн жанар-жағармай материалдарын сатып алуды жеңiлдету мақсатында облыстарға пайызсыз ақшалай несие бөледi.
Энергетика саласында Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы көмiрсутектi ресурстарды игеру стратегиясын әзiрлеу жүзеге асырылатын, жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнаманы одан әрi жетiлдiру қамтамасыз етiлетiн болады.
Үкiмет Қазақстан Республикасында газ өндiру, қайта өңдеу мен тасымалдау бағдарламасын қабылдайды. Амангелдi газ кен орындарын игеру жөнiнде iс-әрекет жасалып, Нарын-Сырдария бассейнiнiң суын пайдалану жөнiндегi үкiметаралық келiсiмге уақытылы қол қою мақсатымен шаралар қабылданатын болады.
Yкiмет жылу энергетикасы кешенiнде ықпалдастық процестерiн тереңдету жөнiндегi жұмыстарды Қазақстанның стратегиялық мүдделерiн дәйектiлiкпен қорғай отырып, жалғастырады.
Көлiк саласында елде автомобиль жолдарын салудың және қайта жаңартудың бесжылдық мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленетiн, азаматтық авиацияның еуропалық стандарттарға көшу жоспары қабылданатын және мемлекеттiк авиациялық қадағалау нығайтылатын болады.
Темiр жолдардың негiзгi капиталына инвестицияларды арттыру, оларды қайта құрылымдаудың бағдарламасын iске асыру жөнiнде iс-әрекет жасалатын болады. Үкiмет отандық өндiрушiлер мен тұтынушылар үшiн барынша қолайлы темiр жол тарифтерiне қатысты көршi елдермен уағдаластықтарға қол жеткiзу үшiн, сондай-ақ транзиттiк тасымалдауларды одан әрi дамыту үшiн қажетті күш-жiгер жұмсайтын болады.
Монополияға қарсы саясат саласында орын алып отырған кедергiлердi құқықтық негiзде жою, бәсекелестiк ережелерiн бұзушылық, монополиялық жағдайын терiс пайдаланғаны үшiн жазалаудың пәрмендi шараларын енгiзу, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектiлерi экономикалық қызметiнiң ашықтығын қамтамасыз ету жолымен бәсекелестiктi дамыту үшiн қолайлы жағдайлар мен көтермелеу шаралары жасалатын болады.
Кәсiпкерлiктi қолдау шағын бизнестi дамыту үшiн заңнамалық және ұйымдастыру жағдайлары жақсартылып, қамтамасыз етілетiн болады.
Yкiмет халықтың тұрмыс деңгейiн одан әрi жақсарту, келеңсiз демографиялық үрдiстердi бiртiндеп еңсеру мақсатымен әлеуметтiк саланы дамытуға ықпал жасауды күшейтедi.
Халықты атаулы әлеуметтiк қорғау жүйесiн жетілдiруге, еңбек ету қабiлетiнен, асыраушысынан және жұмысынан айырылған жағдайлардағы мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру, сондай-ақ қызметкерге келтiрiлген зиян үшiн жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн сақтандырудың тетiгiн жасауға күш-жiгердi шоғырландыру жоспарлануда. Халықты экономикалық және әлеуметтiк есепке алу жүйелерiне арналған бiрыңғай жеке бiрдейлендiру кодын енгiзу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу аяқталатын болады.
Үкiмет жұмыспен қамту, жұмыссыздық деңгейiн төмендету және кедейлiкпен күресу проблемаларын шешу жөнiндегi жұмысты жалғастырады, жастарды жұмыспен қамтуға мемлекеттiк қолдау көрсетуді күшейтедi.

С 1 июля текущего года будут снижены ставки до 16% - налога на добавленную стоимость и до 21% - социального налога; осуществлен переход на взимание НДС методом начисления при торговле с Россией. В целях своевременной подготовки хозяйствующих субъектов к работе с 1 января 2002 года в рамках нового Налогового кодекса будет проделана соответствующая подготовительная работа.
Правительство продолжит работу по совершенствованию бюджетной системы. Будет закреплен переход к трехлетнему бюджетному планированию, приняты меры по улучшению бюджетного программирования, развитию системы внутреннего и внешнего аудита государственного бюджета, сокращению его кредиторской и дебиторской задолженности.
Правительство намерено разработать концепцию и программу децентрализации государственного управления с целью четкого разделения ответственности центра и регионов за осуществление государственных функций и выполнение соответствующих бюджетных программ.
Будет принята среднесрочная фискальная программа государства, которая предусматривает превышение суммарных золотовалютных активов государства над государственным внешним долгом (включая гарантированный).
Правительство намерено продолжить политику импортозамещения. В этой работе будут задействованы все крупные импортеры и казахстанские производители сырья, материалов, оборудования и комплектующих изделий. Только за счет переориентации предприятий нефтегазового комплекса на размещение заказов внутри страны предполагается произвести продукции, работ и услуг примерно на 45 млрд. тенге.
В области сельского хозяйства будет реализована программа внедрения зерновых расписок и начат модельный проект по созданию сельских кредитных товариществ в регионах.
В сфере борьбы с болезнями растений и животных планируются системные преобразования по дальнейшему разделению и закреплению за государственными органами контрольно-надзорных функций, развитию конкурентного сектора, предоставляющего соответствующие услуги.
Будут приняты меры по расширению экспортных рынков сельскохозяйственной продукции.
Правительство намерено выстроить эффективную и транспарентную систему субсидирования элитного семеноводства и племенного животноводства, а также применения химических удобрений.
Будут увеличены масштабы поставок лизинговой техники сельскому хозяйству с одновременным обеспечением эффективного возврата лизинговых платежей.
В целях облегчения приобретения сельхозпроизводителями горюче-смазочных материалов для проведения весенне-полевых и уборочных работ Правительство выделит областям беспроцентный денежный кредит.
В сфере энергетики будет осуществлена разработка стратегии освоения ресурсов углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, обеспечено дальнейшее совершенствование законодательства в области недропользования.
Правительство примет программу добычи, переработки и транспортировки газа в Республике Казахстан. Будут предприняты действия по освоению Амангельдинского газового месторождения, приняты меры с целью своевременного подписания межправительственного соглашения по использованию вод Нарын-Сырдарьинского бассейна.
Правительство продолжит работу по углублению интеграционных процессов в топливно-энергетическом комплексе, последовательно отстаивая стратегические интересы Казахстана.
В области транспорта будет разработана пятилетняя государственная программа строительства и реконструкции автомобильных дорог в стране, принят план перехода гражданской авиации к европейским стандартам и укреплен государственный авиационный надзор.
Будут предприняты действия по увеличению инвестиций в основной капитал железных дорог, реализации программы их реструктуризации. Правительство предпримет необходимые усилия для достижения договоренностей с соседними странами относительно железнодорожных тарифов, максимально благоприятных для отечественных производителей и потребителей, а также дальнейшего развития транзитных перевозок.
В области антимонопольной политики будут создаваться благоприятные условия и стимулы для развития конкуренции путем устранения на правовой основе имеющихся препятствий, внедрения действенных мер наказания за нарушение правил конкуренции, злоупотребление монопольным положением, а также обеспечения прозрачности экономической деятельности субъектов естественной монополии.
Поддержка предпринимательства будет обеспечиваться улучшением законодательных и организационных условий для развития малого бизнеса.
Правительство усилит воздействие на развитие социальной сферы с целью дальнейшего улучшения жизненного уровня населения, постепенного преодоления негативных демографических тенденций.
Планируется сосредоточить усилия на совершенствовании системы адресной социальной защиты населения, создании механизма обязательного социального страхования на случай потери трудоспособности, кормильца и работы, а также страховании ответственности работодателя за нанесенный работнику ущерб. Будут завершены подготовительные мероприятия по введению единого индивидуального идентификационного кода для систем экономического и социального учета населения.

120 мыңнан аса жаңа жұмыс орнын құру, жұмыссыздық деңгейiн 11,5%-ға дейiн төмендету, 80 мың адамды қоғамдық жұмыстармен қамтуды ұйымдастыру 15 мыңға, жуық жұмыссыз азаматты қайта оқыту жоспарланып отыр.
Yкiмет халықтың жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметтер көрсету саласын одан әрi тартылуы жөнiнде шаралар қабылдайтын болады.
Yкiмет тарапынан еңбекке, жұмыспен қамтуға және әлеуметтiк қорғауға қатысты проблемаларды шешу мақсатында әлеуметтiк әрiптестiктi кеңейту және нығайту жөнiнде одан әрi күш-жiгер жұмсалатын болады.
Қазақстан Республикасы тәуелсiздiгiнiң 10 жылдығын өткiзудiң тұжырымдамасын іске асыруға елеулi түрде көңiл бөлiнедi.
Денсаулық сақтау дене тәрбиесi және спорт саласында салауатты өмiр салты қағидаттарын одан әрi енгiзу жоспарланып отыр. Әйелдерге қатысты зорлық-зомбылықтың және кемсiтудiң кез келген нысандарының алдын алуға жоғары деңгейде назар аударылатын болады.
Үкiмет мемлекеттік тiлдiң мәртебесiн нығайту, орыс және басқа да тiлдердi одан әрi дамыту жөнiндегi жұмысты жандандыра түседi.
Мәдениет объектiлерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту, ұлттық мәдениеттiң бұқаралылығын кеңейту, оның одан әрi дамуына ықпал ететiн жағдайларды жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Үкiмет ақпараттық рынокты дамытуға бағытталған күш-жiгер жұмсауды
жалғастыратын болады. Елдегi демократияландыруды тереңдету, сондай-ақ
отандық БАҚ-ты қолдау мақсатында тиiстi салықтық жеңiлдiктер енгiзу
жоспарланып отыр.
Көзделiп отырған экономикалық және әлеуметтiк саясатты iске асыру
сыртқы тауар және қаржы рыноктарында оң конъюнктура сақталған жағдайда
мынадай макроэкономикалық көрсеткіштерді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді:
_____________________________________________________________________
Көрсеткіштер                      ! 2000 ж.  ! 2001 ж.
! есеп     ! болжам
_____________________________________________________________________
Нақты мәндегі жалпы ішкі өнім                      109,6     104
(өткен жылға %-бен)
_____________________________________________________________________
Нақты мәндегі өнеркәсіптік өнімнің көлемі          114,6     108,0
(өткен жылға %-бен), оның ішінде,
өңдеуші өнеркәсіп                                  115,6     106,0
_____________________________________________________________________
Негізгі капиталға инвестициялар                    129,4     122
(өткен жылға %-бен)
_____________________________________________________________________
Жылдың аяғындағы тұтыну бағасының индексі           9,8       6,9
(%-бен)
_____________________________________________________________________

Правительство продолжит работу по решению проблем занятости, снижению уровня безработицы и борьбе с бедностью, усилит государственную поддержку трудоустройства молодежи. Планируется создать более 120 тыс. новых рабочих мест, снизить уровень безработицы до 11,5%, организовать занятость на общественных работах для 80 тыс. человек, переобучить около 15 тыс. безработных граждан.
Правительством будут предприняты меры по дальнейшему вовлечению населения в сферу услуг накопительных пенсионных фондов.
Со стороны Правительства будут предприняты дальнейшие усилия по расширению и укреплению социального партнерства с целью решения проблем, касающихся труда, занятости и социальной защиты.
Значительное внимание будет уделяться реализации концепции проведения Года 10-летия независимости Республики Казахстан.
В области охраны здоровья, физической культуры и спорта планируется дальнейшее внедрение принципов здорового образа жизни.
Повышенное внимание будет обращено на предотвращение насилия и любых форм дискриминации в отношении женщин.
Правительство активизирует работу по укреплению статуса государственного языка, дальнейшему развитию русского и других языков.
Будут приняты меры по укреплению материально-технической базы объектов культуры, расширению массовости национальной культуры, совершенствованию условий, способствующих ее дальнейшему развитию.
Правительство продолжит усилия, направленные на развитие
информационного рынка. В целях углубления демократизации в стране, а также
поддержки отечественных СМИ планируется введение соответствующих налоговых
льгот.
Реализация намеченной экономической и социальной политики позволит
при сохранении позитивной конъюнктуры на внешних товарных и финансовых
рынках обеспечить следующие макроэкономические показатели:
---------------------------------------------------------------------------
Показатели                                             2000 г.    2001 г.
отчет      прогноз
---------------------------------------------------------------------------
Валовый внутренний продукт в реальном выражении (в % к   109,6   104
предыдущему году)
Объем промышленной продукции в реальном выражении (в %   114,6   108,0
к предыдущему году),
в том числе обрабатывающая  промышленность               115,6   106,0
Инвестиции в основной капитал (в % к предыдущему году)   129,4   122
Индекс потребительских цен, на конец года (в %)            9,8    6,9

Жылына орташа есеппен тұтыну бағасының              13,2      8,4
индексі (%-бен)
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер              23,0       23,4
(ЖІӨ-ге %-бен)
_____________________________________________________________________
Ұлттық қорға түсетін түсімдер (ЖІӨ-ге %-бен)        -          5,0
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік бюджеттің тапшылығы (профициті)        0,1         -2,6
_____________________________________________________________________
Экспорт ф.о.б. (өткен жылға %-бен)                 160,3       102,5
_____________________________________________________________________
Импорт ф.о.б. (өткен жылға %-бен)                  128,6       104,5
_____________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Индекс потребительских цен в среднем за год (в %)         13,2    8,4
Поступления в государственный бюджет (в % к ВВП)          23,0   23,4
Поступления в Национальный фонд (в % к ВВП)                -      5,0
Дефицит (профицит) государственного бюджета (в % к ВВП)    0,1   -2,6
Экспорт ф.о.б. (в % к предыдущему году)                  160,3   102,5
Импорт ф.о.б. (в % к предыдущему году)                   128,6   104,5
---------------------------------------------------------------------------
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)