2001 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 30 наурыздағы N 419 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған 2001 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 30 наурыздағы
N 419 қаулысымен
бекітілген
2001 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік
іссапарларға көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2001 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдаланудың тәртібін айқындайды.
Ереженің күші "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі N 267-1 Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 1 тармағының 3) тармақшасымен реттелген шетелдік, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының есебінен шетелдік қызмет бабындағы сапарларына қолданылмайды.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі 41 "Шетелдік іссапарлар" республикалық бюджеттік бағдарламасының әкімшісі ретінде республикалық бюджеттің есебінен қамтамасыз етілетін немесе мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларын шетелге іссапарға жіберуге арналған қаражатты пайдалану жөнінде заңнамада белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен үкіметтік делегациялардың шетелдік сапарларына байланысты шетелдік іссапарларға арналған қаражатты пайдалану, 39 "Мемлекеттік шекараны делимитациялау" және 40 "Мемлекеттік шекараны демаркациялау" бағдарламалары бойынша іссапарға жіберу республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне көзделген қаражаттың есебінен жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларын делимитациялау және демаркациялау, Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі мен шекарааралық өзендердің су ресурстарын ұтымды пайдалану мәселелері жөніндегі үкіметтік делегацияларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін құрылған делегация үкіметтік делегация болып табылады.
2. Шетелге іссапарға бөлінетін республикалық бюджеттің
қаражатын пайдаланудың тәртібі

О Правилах использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на заграничные командировки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2001 года N 419
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на заграничные командировки.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2001 года N 419
Правила
использования средств, предусмотренных в республиканском
бюджете на 2001 год на заграничные командировки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на заграничные командировки.
Действие Правил не распространяется на зарубежные служебные поездки за счет физических и юридических лиц как иностранных, так и Республики Казахстан, которые регламентируются подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1998 года N 267-1 Z980267_ "О борьбе с коррупцией".
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан, как администратор республиканской бюджетной программы 41 "Заграничные командировки" в установленном законодательством порядке принимает решения по использованию средств на командирование за границу должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета.
3. Использование средств на заграничные командировки, связанные с зарубежными визитами Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, членов Правительства Республики Казахстан и правительственных делегаций производится на основании решений Правительства Республики Казахстан, за исключением правительственных делегаций по вопросам, касающимся делимитации и демаркации государственной границы Республики Казахстан, правового статуса Каспийского моря и рационального использования водных ресурсов трансграничных рек, командирование которых осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству иностранных дел Республики Казахстан по программам 39 "Делимитация государственной границы" и 40 "Демаркация государственной границы". Правительственной делегацией является делегация, создаваемая для решения вопросов, входящих в компетенцию Правительства Республики Казахстан.
2. Порядок использования средств республиканского
бюджета, выделяемых на командировки за границу

4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ай сайын белгіленген тәртіппен, тиісті айға республикалық бюджет шығыстарының тізімдемесіне сәйкес сомалардың шегінде 41 "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне көзделген шығыстарды қаржыландырудың лимиттерін бөледі.
5. Бөлінген қаражатын аударуды қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Астана қаласының Қазынашылық басқармасында валюталық есепшот (қолма-қол есеп айырысуға арналған) ашады.
6. Астана қаласының Қазынашылық басқармасы Астана қаласындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Орталық филиалында бюджет ақшасын АҚШ долларына аударуды жүргізеді және оларды жоғарыда көрсетілген валюталық есепшотқа есептейді.
7. Әрбір айдың 10-на дейін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі тиісті айдың жоспарлы тағайындауларына баламалы сомада, келесі күнтізбелік айға қолма-қол шетелдік валютаны алуға арналған өтінімді Астана қаласының Қазынашылық басқармасына жолдайды.
3. Шетелге іссапарға жіберілетін, республикалық бюджеттің қаражаты есебінен қамтамасыз етілетін мемлекеттік органдардың лауазымды  тұлғаларына валюталық қаражатты бөлудің тәртібі
8. Шетелдік іссапарларды қаржыландыру туралы, республикалық бюджеттің есебінен қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның жазбаша өтініші негізінде (бұдан әрі - өтініш), Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі 2001 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражаттың көлемін және тиісті іс-шараларға қатысудың орынды екендігін назарға ала отырып, шетелдік іссапарға қаражат бөлу туралы шешім қабылдайды.
Өтініш іс-шараларды өткізуге дейін, кемінде он бес жұмыс күн бұрын мерзімде ұсынылады және онда шетелдік іссапардың мақсаты мен мерзімі қамтылуы тиіс.
9. Шетелдік іссапарға қаражат бөлу туралы шешім Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің бұйрығымен ресімделеді.
10. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері мен үкіметтік делегациялардың шетелдік сапарларына байланысты шет елдік іссапарларға қаражат бөлу, 39 "Мемлекеттік шекараны делимитациялау" және 40 "Мемлекеттік шекараны демаркациялау" бағдарламалары бойынша іссапарға жіберу республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне көзделген қаражаттың есебінен жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларын делимитациялау және демаркациялау, Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі мен шекарааралық өзендердің су ресурстарын ұтымды пайдалану мәселелері жөніндегі үкіметтік делегацияларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы үкіметінің шешімдері негізінде жасалады.

4. Министерство финансов Республики Казахстан в установленном порядке ежемесячно выделяет лимиты финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству иностранных дел Республики Казахстан по программе 41 "Заграничные командировки" в пределах сумм согласно росписи расходов республиканского бюджета на соответствующий месяц.
5. Для обеспечения конвертации выделенных средств Министерство иностранных дел Республики Казахстан открывает валютный счет (для наличного расчета) в Управлении Казначейства города Астаны.
6. Управление Казначейства города Астаны производит конвертацию в Центральном филиале Национального Банка Республики Казахстан в городе Астане бюджетных денег в доллары США и зачисляет их на вышеуказанный валютный счет.
7. Ежемесячно до 10-го числа Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет в Управление Казначейства города Астаны заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц.
3. Порядок выделения валютных средств должностным лицам
государственных органов, содержащихся за счет                  республиканского  бюджета, командируемым за границу
8. На основании письменного обращения государственного органа, содержащегося за счет республиканского бюджета, о финансировании заграничной командировки (далее - обращение), Министерство иностранных дел Республики Казахстан принимает решение о выделении средств на заграничную командировку, исходя из объема средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на заграничные командировки и целесообразности участия в соответствующем мероприятии.
Обращение представляется не менее чем за пятнадцать рабочих дней до проведения мероприятия и должно содержать сведения о цели и сроке заграничной командировки.
9. Решение о выделении средств на заграничные командировки оформляется приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан.
10. Выделение средств на заграничные командировки, связанные с зарубежными визитами Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, членов Правительства Республики Казахстан и правительственных делегаций производится на основании решений Правительства Республики Казахстан, за исключением правительственных делегаций по вопросам, касающимся делимитации и демаркации государственной границы Республики Казахстан, правового статуса Каспийского моря и рационального использования водных ресурсов трансграничных рек, командирование которых осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству иностранных дел Республики Казахстан по программам 39 "Делимитация государственной границы" и 40 "Демаркация государственной границы".

11. Іссапарлық шығыстарға арналған қаражатты бөлу туралы қабылданған шешімнің негізінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі қолма қол шетелдік валютаны алуға арналған сенімхатты беру үшін іссапарға жіберілетін адамдарды көрсете отырып, Астана қаласының Қазынашылық басқармасына хат жолдайды. Астана қаласының Қазынашылық басқармасы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің хатында көрсетілген адамға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Астана қаласындағы Орталық филиалынан қолма-қол шетелдік валютаны алуға арналған сенімхатты береді.
4. Есеп беру
12. Шетелдік іссапарларға бөлінген қаражаттың мақсатты пайдалануын бақылауды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі жүзеге асырады.
13. Шет елге іссапарға жіберілген тұлғалар іссапар мерзімі өткеннен кейінгі 3 жұмыс күні ішінде іссапарлық сомаларды пайдаланғаны туралы аванстық есепті мынадай құжаттармен қоса ұсынуы міндетті:
1) тұрғын үй-жайды жалдағаны жөніндегі түбіртек;
2) екі жаққа жол жүргені (таксиді қоспағанда) жөніндегі билет;
3) делегация басшысы немесе оның орынбасары растаған, болған еліндегі автокөлік құралдарын жалға алуға арналған шот;
4) делегация басшысы немесе оның орынбасары растаған, халықаралық қызмет бабында сөйлескені үшін шот;
5) шетелдік төлқұжаттың көшірмесі;
6) іссапарлық куәліктің көшірмесі.
14. Іссапарлық валюталық қаражаттың пайдаланылмаған қалдығын есеп беруші тұлға 3 жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген валюталық шотқа қайтаруы тиіс.

11. На основании принятого решения о выделении средств на командировочные расходы Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет письмо в управление Казначейства города Астаны с указанием командируемых лиц для выдачи доверенности на получение наличной иностранной валюты. Управление Казначейства города Астаны выдает доверенность лицу, указанному в письме Министерства иностранных дел, на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка Республики Казахстан в городе Астане.
4. Отчетность
12. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за целевым использованием выделенных средств на заграничные командировки.
13. Лица, командированные за границу, обязаны представлять в течение 3-х рабочих дней после истечения срока командировки авансовый отчет об использовании командировочных сумм с приложением следующих документов:
1) квитанция по найму жилого помещения;
2) билеты на проезд (за исключением такси) в оба конца;
3) счет на аренду автотранспортных средств в стране пребывания, который должен быть подтвержден руководителем делегации или его заместителем;
4) счет за международные служебные переговоры, который должен быть подтвержден руководителем делегации или его заместителем;
5) копия заграничного паспорта;
6) копия командировочного удостоверения.
14. Остаток неиспользованных командировочных валютных средств подлежит возврату подотчетным лицом в течение 3-х рабочих дней на вышеуказанный валютный счет.