"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 27 сәуір N 572
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірісін және айналымын
мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан
Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiнiң өндiрiсiн және
айналымын мемлекеттiк реттеу туралы
Осы заң мұнай өнiмдерiнің жекелеген түрлерiнiң өндiрiсi және айналымы
саласындағы мемлекеттiк саясаттың негізiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы заңда қолданылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңның мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар мен терминдер қолданылады:
1) "автомобиль жанар-жағар май құю станциясы" - көлiк құралдарына жанар май құю үшiн мұнай өнiмдерiн босатуды қамтамасыз ететiн жабдықтармен жарақтандырылған, сондай-ақ автомобиль жанар-жағар май құю станциясын пайдалану жөніндегi қызметке қойылатын мемлекеттiк стандарттар талаптарына және өзге де нормативтiк-техникалық талаптарға сай келетiн технологиялық кешен;
2) "бензин фракциясы" - тауарлық автомобильдiк бензиндерге арналып заңнамамен белгiленiп бекiтiлген стандарттарының мәндерiнен төмен октандық сандағы бензиннің құрамдас бөлiгі;
3) "дерекқор" - осы заңмен және өзге де нормативтiк-құқықтық кесiмдермен көзделiнген тәртiпте қалыптастырылатын мұнай өнiмдерiнің өндiрiсi және айналымы жөнiндегі дерекқор;
4) "компаундирлеу" - белгіленген сападағы тауарлық бензин алу үшiн бензиннiң екi немесе бiрнеше компоненттерiн араластыру;
5) "мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең аз көлемi" - мұнай өңдеу кәсiпорны ай сайынғы және жылдық орындау кестесiне сәйкес күнтiзбелiк жыл ішінде қайта өңдеуi тиiс мұнай немесе газ конденсатының кем емес көлемi;
6) "мұнай өнiмдерiнiң айналымы" - мұнай өнiмдерiн сақтау және сату (экспорттық-импорттық операцияларды қоса алғанда);
7) "өндiрiс төлқұжаты" - мұнай өңдеу кәсiпорнының негізгі сипаттамасын көздейтін белгіленген үлгідегі құжаты;
8) "автомобиль жанар-жағар май құю станциясының төлқұжаты" - автомобиль жанар-жағар май құю станциясының негізгі сипаттамасын қамтитын белгіленген үлгідегі құжат;
9) "сақтау қоймасының төлқұжаты" - мұнай өнімдерін сақтау қоймасының негізгі сипаттамасын қамтитын белгіленген үлгідегі құжат;
10) "мұнай өнімдерінің өндірісі" - мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес мұнай өнімдерін өндіруді қамтамасыз ететін жабдықтармен жарақтандырылған шикі мұнайды немесе газ конденсатын қайта өңдеу жөніндегі технологиялық кешен;

О проекте Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2001 года N 572
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О государственном регулировании производства и оборота
отдельных видов нефтепродуктов
Настоящий Закон устанавливает основы государственной политики в области производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
Для целей настоящего Закона используются следующие понятия и термины:
1) "автозаправочная станция" - технологический комплекс, оснащенный оборудованием, обеспечивающим отпуск нефтепродуктов для заправки транспортных средств, а также отвечающий требованиям государственных стандартов и иным нормативно-техническим требованиям, предъявляемых к деятельности по эксплуатации автозаправочных станций;
2) "бензиновая фракция" - компонент бензина с октановым числом ниже значений, утвержденных в установленных законодательством стандартах на товарные автомобильные бензины;
3) "база данных" - база данных по производству и обороту нефтепродуктов, формируемая в порядке, предусмотренном настоящим законом и иными нормативными правовыми актами;
4) "компаундирование"- смешение двух или нескольких компонентов бензина с целью получения товарного бензина заданного качества;
5) "минимальный объем производства нефтепродуктов" - объем переработки нефти или газового конденсата, не менее которого нефтеперерабатывающее предприятие обязано переработать в течение календарного года в соответствии с ежемесячным и годовым графиками его выполнения;
6) "оборот нефтепродуктов" - хранение и реализация нефтепродуктов (включая экспортно-импортные операции);
7) "паспорт производства" - документ установленного образца нефтеперерабатывающего предприятия, предусматривающий основные его характеристики;
8) "паспорт автозаправочной станции" - документ установленного образца автозаправочной станции, содержащий основные ее характеристики;
9) "паспорт склада хранения" - документ установленного образца склада хранения нефтепродуктов, содержащий основные ее характеристики;
10) "производство нефтепродуктов" - технологический комплекс по переработке сырой нефти или газового конденсата, оснащенный оборудованием, обеспечивающим производство нефтепродуктов в соответствии с требованиями государственных стандартов;

11) "мұнай өнімдерін сату" - экспорттық-импорттық операцияларды және автомобиль жанар-жағар май құю станцияларын пайдалану арқылы мұнай өнімдерін босатуды қоса алғанда сатып алу-сату, айырбастау, қайтарымсыз беру;
12) "мұнай өнімдерін сақтау қоймасы" - нормативтік-техникалық талаптарға сай келетін арнайы жабдықтармен жарақтандырылған мұнай өнімдерін қабылдауға, уақытша сақтауға және босатуға арналған жалпы пайдаланудағы тауарлық қойма;
13) "мұнай өнімдерінің қоймалық ғимараты" - мұнай өнімдерін сақтау үшін нормативтік-техникалық талаптарға сәйкес жабдықтармен арнайы жарақтандырылған және мұнай өнімдерін өндіру немесе автомобиль жанар-жағар май құю станциясын пайдалану технологиялық процесінде ажырағысыз элемент болып табылатын ғимарат;
14) "технологиялық регламент" - қолда бар жабдықтарды пайдалануды және технологиялық процесті сақтауды реттейтін мұнай өңдеу кәсіпорнының технологиялық құжаты;
15) "мұнай өнімдерін сақтау" - мұнай өнімдерін сақтау қоймаларында мұнай өнімдерін сақтау бойынша қызметтерді жүзеге асыру жөніндегі кәсіпкерлік қызмет түрі;
16) "автомобиль жанар-жағар май құю станцияларын пайдалану" - автомобиль жанар-жағар май станциялары арқылы көлік құралдарына жанар-жағар май құю үшін мұнай өнімдерін босату жөніндегі қызмет.
2-бап. Осы Заңның мақсаттары
Осы Заңның мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасында ішкі рынокты қорғау және мұнай өнімдерін өндіруді дамытуға жәрдемдесу жағдайларын жетілдіру үшін мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу;
2) мұнай өнімдерінің өндірісін және айналымын мемлекеттік есепке алуды құқықтық қамтамасыз ету;
3) мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсiн және айналымын реттеу саласында мемлекеттiк органдардың құзыретiн айқындау болып табылады.
3-бап. Осы заңның қолданылу аясы
1. Осы бап осы Заңның 2-тармағында келтiрiлген мұнай өнімдерiнiң жекелеген түрлерiнiң өндiрiсi және айналымы кезiнде, соның iшiнде және Қазақстан Республикасының аумағында көлiктiң барлық түрлерiмен тасымалдау кезiнде пайда болатын қатынастарды реттейдi.
2. Осы заңмен реттелетiн және бұдан әрi "мұнай өнiмдерi" деп аталатын мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiне: уайт-спирт, бензин, керосин, вакуумдық газойл, дизель отыны, мұнай коксы, мазут, пештiк отын, битум жатқызылады.
4-бап. Қазақстан Республикасының мұнай өнiмдерiнің
өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу жөнiндегі заңнамасы
Қазақстан Республикасының мұнай өнiмдерінің өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу жөнiндегi заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заңның нормалары мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнен тұрады.

11) "реализация нефтепродуктов" - купля-продажа, обмен, безвозмездная передача, включая экспортно-импортные операции и реализацию нефтепродуктов путем эксплуатации автозаправочных станций;
12) "склад хранения нефтепродуктов" - товарный склад общего пользования, оснащенный специальным соответствующим нормативно-техническим требованиям оборудованием и предназначенный для приема, временного хранения и отпуска нефтепродуктов;
13) "складское сооружение нефтепродуктов" - сооружение, оснащенное специальным соответствующим нормативно-техническим требованиям оборудованием для хранения нефтепродуктов и являющееся неотъемлемым элементом технологического процесса производства нефтепродуктов или эксплуатации автозаправочных станций;
14) "технологический регламент" - технологический документ нефтеперерабатывающего предприятия, регламентирующий использование имеющегося оборудования и соблюдение технологического процесса;
15) "хранение нефтепродуктов" - вид предпринимательской деятельности по осуществлению услуг по хранению нефтепродуктов на складах хранения нефтепродуктов;
16) "эксплуатация автозаправочных станций" - деятельность по отпуску нефтепродуктов для заправки транспортных средств через автозаправочную станцию.
Статья 2. Цели настоящего Закона
Целями настоящего Закона являются:
1) государственное регулирование производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов для защиты внутреннего рынка и содействия развитию и совершенствованию условий производства нефтепродуктов в Республике Казахстан;
2) правовое обеспечение государственного учета производства и оборота нефтепродуктов;
3) определение компетенции государственных органов в сфере регулирования производства и оборота нефтепродуктов.
Статья 3. Сфера применения настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие при производстве и обороте отдельных видов нефтепродуктов, перечисленных в пункте 2 настоящей статьи, в том числе и при их транспортировке на территории Республики Казахстан всеми видами транспорта.
2. К отдельным видам нефтепродуктов, регулируемым настоящим Законом и именуемым далее "нефтепродукты", относятся: уайт-спирит, бензин, керосин, вакуумный газойль, дизельное топливо, нефтяной кокс, мазут, печное топливо, битум.
Статья 4. Законодательство Республики Казахстан по государственному
регулированию производства и оборота нефтепродуктов
Законодательство Республики Казахстан по государственному регулированию производства и оборота нефтепродуктов основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из норм настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

5-бап. Мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсi және айналымын
мемлекеттік реттеу
Мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу:
1) мұнай өнiмдерiн өндiру, сақтау, тасымалдау және автомобиль
жанар-жағар май құю станцияларын пайдалану жөнiндегi қызмет түрлерiн
лицензиялауды;
2) мұнайды (газ конденсатын) қайта өңдеудiң ең аз көлемiн белгiлеудi;
3) өндiрiстiң ең аз көлемiн қамтамасыз ету бойынша мұнай өңдеу
кәсiпорындарының қызметiн үйлестiрудi;
4) мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортын реттеудi;
5) мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсi және айналымы саласында мемлекеттік
есеп жүргізуді ұйымдастыруды және жүзеге асыруды;
6) заңнамада белгіленген тәртiппен жүзеге асырылатын шикi мұнайды
қайта өңдеу жөнiндегi қызмет көрсетулерге тарифтердi бекiтудi;
7) мұнай өнiмдерiнiң сапасына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыруды
қамтиды.
6-бап. Мұнай өнiмдерінің өндірiсi және айналымын реттеудің
мемлекеттік жүйесі
1. Мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеудi Қазақстан Республикасының Yкiметi мен мұнай өнімдерінің өндiрiсiн және айналымын реттеу жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган (уәкiлеттi мемлекеттiк орган) жүзеге асырады.
2. Өзге мемлекеттік органдар мұнай өнiмдерi өндiрісiнің және (немесе) айналымының жекелеген мәселелерiн бұл органдардың осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заң кесiмдерiнде бекiтiлген құзыретi шегiнде реттеуге құқылы.
2-тарау. Мұнай өнiмдерінің өндiрiсi және айналымын реттеу
жөнiндегi мемлекеттiк органдардың құзыретi
7-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметінiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) мұнай өңдеу саласын және мұнай өнiмдерi айналымын дамытудың мемлекеттiк саясатын белгiлейдi;
2) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең аз көлемiн белгілейдi;
3) осы Заңмен және өзге де заң кесiмдерiмен бекiтiлген құзыретi шектерiнде мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу саласында нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылдайды;
4) Қазақстан Республикасының заң кесімдерiмен көзделiнген жағдайларда мұнай өнiмдерiнiң Қазақстан Республикасына әкелiнуiне арналған және Қазақстан Республикасынан әкетiлуiне арналған шектеулер мен тыйым салуларды белгiлейдi;
5) уәкiлетті мемлекеттiк органды белгілейдi.
8-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның құзыретi
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
1) өзiнiң құзыретi шектерiнде мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсiн және айналымын реттеу жөнiндегi нормативтiк-құқықтық кесiмдер шығарады;
2) мұнай өнiмдерiн өндiрудi, сақтауды, сондай-ақ автомобиль жанар-жағар май құю станциясын пайдалануды жүзеге асырушы тұлғаларға бiлiктiлiк талаптарды әзiрлейдi;

Статья 5. Государственное регулирование производства и оборота
нефтепродуктов
Государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов включает в себя:
1) лицензирование видов деятельности по производству, хранению, перевозке нефтепродуктов и эксплуатации автозаправочных станций;
2) установление минимальных объемов переработки нефти (газового конденсата);
3) координацию деятельности нефтеперерабатывающих предприятий по обеспечению минимального объема производства;
4) регулирование экспорта и импорта нефтепродуктов;
5) организацию и осуществление государственного учета в области производства и оборота нефтепродуктов;
6) утверждение тарифов на услуги по переработке сырой нефти, осуществляемое в порядке, определяемом законодательством;
7) организация государственного контроля над качеством нефтепродуктов.
Статья 6. Государственная система регулирования производства и
оборота нефтепродуктов
1. Государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов осуществляется Правительством Республики Казахстан и уполномоченным государственным органом по регулированию производства и оборота нефтепродуктов (уполномоченный государственный орган).
2. Иные государственные органы вправе регулировать отдельные вопросы производства и (или) оборот нефтепродуктов, в пределах компетенции этих органов, закрепленной в настоящем Законе и иных законодательных актах Республики Казахстан.
Глава 2. Компетенция государственных органов по регулированию
производства и оборота нефтепродуктов
Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) определяет государственную политику развития нефтеперерабатывающей отрасли и оборота нефтепродуктов;
2) устанавливает минимальные объемы производства нефтепродуктов;
3) принимает в пределах компетенции, закрепленной настоящим Законом и иными законодательными актами, нормативные правовые акты в области государственного регулирования производства и оборота нефтепродуктов;
4) устанавливает ограничения и запрещения на ввоз в Республику Казахстан и на вывоз из Республики Казахстан нефтепродуктов в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
5) определяет уполномоченный государственный орган.
Статья 8. Компетенция уполномоченного государственного органа
Уполномоченный государственный орган:
1) издает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по регулированию производства и оборота нефтепродуктов;
2) разрабатывает квалификационные требования к лицам, осуществляющим производство, хранение нефтепродуктов, а также эксплуатацию автозаправочных станций;

3) мұнай өңдеу кәсiпорындарының технологиялық регламентiн нысан, мазмұн және тәртiп бойынша жүргізу талаптарын белгiлейдi;
4) өндiрiстiң көлемі туралы мәлiмет және (немесе) мұнай өнімдерi айналымының және мұнай өнiмдерi өндiрiсiн және (немесе) айналымын жүзеге асырушы тұлғалардың дерекқорына қажеттi басқа да ақпараттарды берудің нысанын, мазмұнын, тәртiбiн және мерзiмдерiн белгiлейдi;
5) мүдделi мемлекеттік органдармен келiсiм бойынша мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортына квоталардың экономикалық негіздемесiн әзiрлейдi;
6) мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша қорғау, демпингке қарсы және өтемақылық баждардың экономикалық негіздемесiн әзiрлейдi;
7) дерекқорды жүргізудi жүзеге асырады;
8) өндiрiс төлқұжатының, автомобиль жанар-жағар май құю станциясы
төлқұжатының, мұнай өнiмдерін сақтау қоймасы төлқұжатының нысаны мен
мазмұнын белгiлейдi;
9) басқа да құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп мұнай өнiмдерi
өндiрiсiнiң және айналымының технологиялық процестерiне қауiпсiздiк
талаптарының сақталуын бақылауды, сондай-ақ шығарылатын мұнай өнімдерiнiң
сапасына бақылауды жүзеге асырады;
10) мұнай өңдеу кәсiпорындарында жөндеу және қалпына келтiру
жұмыстарын жүргізудiң өндiрiстiк төлқұжатында көрсетiлген мерзiмдерiн
сақталуын келiсудi және бақылауды жүзеге асырады;
11) өзге де құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп мұнай
өнiмдерiн сақтауға қойылатын талаптардың сақталуына бақылауды жүзеге
асырады.
3-тарау. Мұнай өнiмдерінің өндірiсi және айналымы
саласындағы қызмет пен есептiң жекелеген түрлерін
мемлекеттiк реттеу
9-бап. Мұнай өнiмдерiн өндіруді реттеу
1. Мұнай өнiмдерiн өндiрудi реттеу мұнай өнiмдерi өндiрiсiн лицензиялау, мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең аз көлемiн белгілеу, мiндеттi түрде өндiрiстiң төлқұжатын және өндiрiстiң техникалық регламентiн жүргізудi белгiлеу, өндiрiлетiн өнiмнiң сапасын мемлекеттiк бақылау, заңнамаларға сәйкес шикi мұнайды қайта өңдеу жөнiнде қызмет көрсетуге тарифтi бекiту жолымен жүзеге асырылады.
2. Өндiрудiң ең аз көлемi әрбiр жеке мұнай өңдеушi кәсiпорын үшiн тиiстi күнтiзбелiк жылға Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен жыл сайын уәкілетті мемлекеттiк органның мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсi және айналымы жөніндегi дерекқор мәлiметтерiне сәйкес әзiрленген ұсыныстарының негізінде белгiленедi.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган өндiрудiң белгіленген ең аз көлемнiң негiзiнде өндiрудің ең аз көлемiн орындаудың ай сайынғы және жылдық кестелерiн әзiрлейдi және мұнай өндiрушi кәсiпорынға жеткiзедi.

3) определяет требования по форме, содержанию и порядку ведения технологического регламента нефтеперерабатывающего предприятия;
4) определяет форму, содержание, порядок и сроки предоставления сведений об объеме производства и (или) оборота нефтепродуктов и иной необходимой информации в базу данных лицами, осуществляющими производство и (или) оборот нефтепродуктов;
5) подготавливает по согласованию с заинтересованными государственными органами экономическое обоснование квот на экспорт и импорт нефтепродуктов;
6) подготавливает по согласованию с заинтересованными государственными органами экономическое обоснование защитных, антидемпинговых и компенсационных пошлин;
7) осуществляет ведение базы данных;
8) устанавливает форму и содержание паспорта производства, паспорта автозаправочной станции, паспорта склада хранения нефтепродуктов;
9) осуществляет совместно с иными компетентными государственными органами контроль за соблюдением требований безопасности к технологическому процессу производства и оборота нефтепродуктов, а также контроль за соблюдением качества выпускаемых нефтепродуктов;
10) осуществляет согласование и контроль за соблюдением указанных в паспорте производства сроков проведения ремонтных и восстановительных работ на нефтеперерабатывающих предприятиях;
11) осуществляет совместно с иными компетентными государственными органами контроль за соблюдением требований, предъявляемых к хранению нефтепродуктов.
Глава 3. Государственное регулирование отдельных видов деятельности и
учета в области производства и оборота нефтепродуктов
Статья 9. Регулирование производства нефтепродуктов
1. Регулирование производства нефтепродуктов осуществляется путем лицензирования производства нефтепродуктов, установления минимальных объемов производства нефтепродуктов, установления обязательного ведения паспорта производства и технологического регламента производства, государственного контроля за качеством производимой продукции, утверждения в соответствии с законодательством тарифов на услуги по переработке сырой нефти.
2. Минимальный объем производства нефтепродуктов устанавливается ежегодно для каждого отдельного нефтеперерабатывающего предприятия на соответствующий календарный год Постановлением Правительства Республики Казахстан на основе предложений уполномоченного государственного органа, разрабатываемых в соответствии со сведениями из базы данных по производству и обороту нефтепродуктов.
3. Уполномоченный государственный орган на основе установленных минимальных объемов производства разрабатывает и доводит до нефтеперерабатывающего предприятия ежемесячный и годовой графики выполнения минимального объема производства.

4. Өндiрудiң ең аз көлемiн орындаудың ай сайынғы және жылдық кестелерiн әзірлеу кезiнде, мұнай өңдеу кәсiпорындарының технологиялық регламентке және жабдықтарға ағымдық және күрделi жөндеу жүргiзу, өндiрiстi қайта жаңғырту жоспарларына сәйкес жоспарлы тоқтатулар ескерiлуi тиiс.
5. Мұнай өңдеу кәсiпорындары өндiрудiң ай сайынғы кестесiмен белгiленген айлық көлемiн мерзiмнен бұрын орындауға және (немесе) асыруға құқығы бар. Бұл ретте өндiрудiң белгiленген айлық көлемiнен асу мұнай өңдеу кәсiпорындарының мiндеттеменi орындау жөнiндегi осының алдындағы есептi айларда құралған қарыздарын өтеуге есептеледi, бiрақ мұнай өңдеу кәсiпорындарының жылдық кестеге сәйкес өндiрудiң келесi айының айлық көлемiн орындау есебiнен алынбайды.
10-бап. Мұнай өнiмдерінің өндiрiсi және айналымы
саласындағы лицензиялау
Мұнай өнiмдерiн өндiру және сақтау, сондай-ақ автомобиль жанар-жағар май құю станцияларын пайдалану Қазақстан Республикасының Лицензиялау туралы заңына сәйкес лицензиялауға жатады.
11-бап. Мұнай өнімдерін сақтауды реттеу
1. Мұнай өнiмдерiн сақтауды реттеу мұнай өнiмдерiн сақтау қоймаларында сақтау жөнiндегi қызмет көрсетулер бойынша қызметтi лицензиялау, мiндеттi түрде сақтау қоймасының төлқұжатын жүргiзудi, мұнайды сақтау жөніндегi қызмет көрсетулердің сапасын бақылауды белгілеу жолымен жүзеге асырылады.
2. Осы Заңға сәйкес:
1) мұнай өңдеу кәсіпорындарының өзіндік немесе алыс-беріс шикізатынан олар өндірген мұнай өнімдері, сондай-ақ мұнай өнiмдерi өндiрісінің технологиялық процесiнің бөлiнбейтiн элементi болып табылатын және өндiрiс төлқұжатымен және (немесе) осы мұнай өңдеу кәсiпорынының технологиялық регламентiмен көзделген шикiзаты қойма ғимараттарында бұдан әрi қайта өңдеу үшiн орналастыруы;
2) автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының мұнай өнiмдерiн автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының технологиялық процесiнiң бөлінбейтiн элементi болып табылатын және автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының төлқұжатымен көзделген меншiктi қоймалық ғимараттарына орналастыруы мұнай өнiмдерiн сақтауға жатқызылмайды;
3. Мұнай өңдеу кәсiпорындары осы мұнай өңдеу кәсiпорны өндiрiсiнiң төлқұжатымен және (немесе) осы мұнай өңдеу кәсіпорынының технологиялық регламентiмен көзделген қойма ғимараттарында осы мұнай өңдеу кәсiпорнында одан әрi өңдеу шикiзаты болып саналмайтын үшiншi тұлғаға жататын мұнай өнімдерін сақтауға арналған тиiстi лицензия алмайынша мұнай өнімдерін сақтау үшін қабылдауға құқығы жоқ.

4. При разработке ежемесячного и годового графиков выполнения минимального объема производства должны быть учтены плановые остановки нефтеперерабатывающего предприятия в соответствии с технологическим регламентом и планами проведения текущего и капитального ремонта оборудования, реконструкции производства.
5. Нефтеперерабатывающее предприятие имеет право на досрочное выполнение и (или) превышение установленного ежемесячным графиком месячного объема производства. При этом превышение установленного месячного объема производства засчитывается в погашение задолженности нефтеперерабатывающего предприятия, образовавшейся по выполнению обязательств за предыдущие к отчетному месяцы, но не идут в зачет выполнения нефтеперерабатывающего предприятия месячных объемов производства на последующие месяцы согласно годовому графику.
Статья 10. Лицензирование в области производства и оборота
нефтепродуктов
Деятельность по производству и хранению нефтепродуктов, а также эксплуатации автозаправочных станций подлежит лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
Статья 11. Регулирование хранения нефтепродуктов
1. Регулирование хранения нефтепродуктов осуществляется путем лицензирования деятельности по предоставлению услуг по хранению на складах хранения нефтепродуктов, установления обязательного ведения паспорта склада хранения, контроля за качеством предоставления услуг по хранению нефтепродуктов.
2. В соответствии с настоящим Законом не относится к хранению нефтепродуктов:
1) размещение нефтеперерабатывающими предприятиями производимых им нефтепродуктов из собственного или давальческого сырья, а также сырья для дальнейшей переработки в складских сооружениях, являющихся неотъемлемым элементом технологического процесса производства нефтепродуктов и предусмотренных паспортом производства и (или) технологическим регламентом данного нефтеперерабатывающего предприятия;
2) размещение автозаправочными станциями нефтепродуктов в собственных складских сооружениях, являющихся неотъемлемым элементом технологического процесса эксплуатации автозаправочных станций и предусмотренных паспортом автозаправочной станции.
3. Нефтеперерабатывающие предприятия не вправе принимать на хранение в складские сооружения, предусмотренные паспортом производства и (или) технологическим регламентом данного нефтеперерабатывающего предприятия, нефтепродукты, принадлежащие третьим лицам, не являющиеся сырьем для дальнейшей переработки на данном нефтеперерабатывающем предприятии, без получения соответствующей лицензии на хранение нефтепродуктов.

4. Автомобиль жанар-жағар май құю станциялары, олардың арасындағы жасалған шартқа сәйкес белгiлi бiр тұлғаның көлiк құралдарына жанар-жағар май құю бойынша қызмет көрсету жағдайларын қоспағанда, автомобиль жанар-жағар май құю станцияларын пайдалану технологиялық процесiнiң бөлiнбейтiн элементі болып табылатын қойма ғимараттарында мұнай өнiмдерiн сақтауға тиiстi лицензия алмай тұрып, үшiншi тұлғаның мұнай өнiмдерiн сақтауға құқығы жоқ.
12-бап. Жанар-жағар май құю станцияларының қызметін реттеу
1. Автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының қызметiн реттеу жанар-жағар май станцияларын пайдалануды лицензиялау, мiндеттi түрде жанар-жағар май құю станцияларының төлқұжатын енгізу, көлiк құралдарына жанар-жағар май құю жөнiнде қызмет көрсетулердiң сапасын бақылауды белгілеу жолымен жүзеге асырылады.
2. Автомобиль жанар-жағар май құю станцияларын пайдалануды жүзеге асырушы тұлғалар жанар-жағар май құю үшiн меншiктi көлiк құралдарына да, үшiншi тұлғаларға жататын көлiк құралдарына да, соның ішiнде үшiншi тұлғаларға жататын мұнай өнiмдерiнiң есебiнен көлiк құралдарына жанар-жағар май құю жөнінде қызмет көрсетуге жасалған шарттың негiзiнде, мұнай өнiмдерiн босатуға құқылы.
3. Автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының технологиялық жабдығына автомобиль жанар-жағар май құю станциясының төлқұжатында көрсетілуі тиіс автомобиль жанар-жағар май құю станцияларының мұнай өнімдерін орналастыру үшін қоймалық құрылыстары ажыратылмас элемент ретінде кіреді.
4. Мұнай өнімдерін өндіруді және (немесе) сақтауды жүзеге асырушы тұлғалар жанар-жағар май құю станцияларын пайдалануға арналған тиісті лицензия алусыз жанар-жағар май құюшылық қызмет көрсетулерді жасауға құқығы жоқ.
13-бап. Мұнай өнімдерін тасымалдауды реттеу
1. Мұнай өнімдерін тасымалдауды реттеу мұнай өнімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті лицензиялау, мұнай өнімдерін тасымалдауға қойылатын талаптардың орындалуы үшін бақылау жолымен жүзеге асырылады.
2. Мұнай өнімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті лицензиялау көліктің барлық түрлерімен қауіпті жүктерді тасымалдауды лицензиялау жөніндегі арнайы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мұнай өнімдерін тасымалдауға қойылатын талаптардың орындалуы үшін бақылауды көліктің барлық түрлерімен қауіпті жүктерді тасымалдау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын құзыретті орган жүзеге асырады.
14-бап. Мұнай өнімдерінің экспорты мен импортын реттеу
Мұнай өнімдерінің экспорты мен импортын реттеу Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте және жағдайларда мұнай өнімдерінің экспорты мен импортына арналған акциздердің төлем мөлшерін, кедендік, қорғау, демпингке қарсы және өтемақылық баждарды өзгерту (тағайындау) жолымен жүзеге асырылады.

4. Автозаправочные станции не вправе принимать на хранение в складские сооружения, являющиеся неотъемлемым элементом технологического процесса эксплуатации автозаправочных станций, нефтепродукты третьих лиц без получения соответствующей лицензии на хранение нефтепродуктов, за исключением случаев оказания услуг по заправке транспортных средств определенному лицу в соответствии с заключенным между ними договором.
Статья 12. Регулирование деятельности автозаправочных станций
1. Регулирование деятельности автозаправочных станций осуществляется путем лицензирования эксплуатации автозаправочных станций, установления обязательного ведения паспорта автозаправочной станции, контроля за качеством предоставления услуг по заправке транспортных средств.
2. Лица, осуществляющие эксплуатацию автозаправочных станций, вправе отпускать нефтепродукты для заправки как собственных транспортных средств, так и транспортных средств, принадлежащих третьим лицам, в том числе и на основе договора по оказанию автозаправочных услуг за счет нефтепродуктов, принадлежащих третьим лицам.
3. В технологическое оборудование автозаправочных станций входят, как неотъемлемый элемент, складские сооружения для размещения нефтепродуктов автозаправочных станций, технические характеристики которых должны быть отражены в паспорте автозаправочной станции.
4. Лица, осуществляющие производство и (или) хранение нефтепродуктов, не вправе оказывать автозаправочные услуги без получения соответствующей лицензии на эксплуатацию автозаправочных станций.
Статья 13. Регулирование транспортировки нефтепродуктов
1. Регулирование перевозки нефтепродуктов осуществляется путем лицензирования деятельности по перевозке нефтепродуктов, контроля за соблюдением требований, предъявляемых к транспортировке нефтепродуктов.
2. Лицензирование деятельности по перевозке нефтепродуктов осуществляется в соответствии со специальным законодательством по лицензированию перевозки опасных грузов всеми видами транспорта.
3. Осуществление контроля за соблюдением требований, предъявляемых к перевозке нефтепродуктов, осуществляется компетентным органом, осуществляющим государственное регулирование в области перевозки опасных грузов всеми видами транспорта.
Статья 14. Регулирование экспорта и импорта нефтепродуктов
Регулирование экспорта и импорта нефтепродуктов осуществляется путем изменения (установления) ставок акцизов, таможенных, защитных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, квот на экспорт и импорт нефтепродуктов в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

15-бап. Мұнай өнімдерінің өндірісі және айналымы саласындағы
мемлекеттік есеп
1. Мұнай өнімдерінің өндірісі және айналымы саласындағы мемлекеттік есеп мұнай өнімдерінің өндірісі мен айналымының көлемдері туралы деректерді уәкілетті мемлекеттік органға беру және уәкілетті мемлекеттік органның дерекқорын жүргізу негізінде жүзеге асырылады.
2. Мұнай өнімдерінің өндірісін және (немесе) айналымын жүзеге асырушы тұлғалар уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік-құқықтық кесімдеріне сәйкес мұнай өнімдері өндірісінің және (немесе) айналымының көлемдері туралы мәліметтер мен өзге де ақпаратты уәкілетті мемлекеттік органға беруге міндетті.
3. Өзге мемлекеттiк органдар дерекқорына Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiп пен шарттарда деректер беруi тиiс.
4-тарау. Өзге де ережелер
16-бап. Бензин мен дизельдiк отын өндiру бойынша
шектеулер
1. Мұнай өнiмдерiн өндiруге лицензиясы жоқ кәсiпорындарда:
1) октандық санын арттыру мақсатында тауарлық бензиндердi компаундирлеуге және тұнбалар мен қоспаларды енгізуге;
2) тауарлық бензин алу мақсатында төменгi октандық бензиндiк фракцияларды компаундирлеу және оларға тұнбалар мен қоспалар қосуға;
3) дизельдiк отынға тұнбалар мен қоспалар қосуға тыйым салынады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында бензиндiк фракцияны, сондай-ақ мемлекеттiк стандарттарға және техникалық шарттарға сай келмейтiн бензин мен дизельдiк отынды сатуға жол берiлмейдi.
3. Осы баптың 2-тармағында белгiленген шектеулер:
1) мемлекеттiк стандарттарға және техникалық шарттарға сай келмейтiн бензиндiк фракцияны, бензин мен дизельдiк отынды экспортқа немесе оларды мұнай өңдеу зауыттарында және оларды меншiктi өндiрiсте пайдаланатын басқа да кәсіпорындарда одан әрi қайта өңдеу үшiн сату кезiнде;
2) мемлекеттік стандарттарға және техникалық шарттарға сай келмейтiн бензиндiк фракцияны, бензин мен дизельдiк отынды оларды экспортқа немесе мұнай өңдеу кәсiпорындарында және оларды меншiктi өндiрiсте пайдаланатын басқа да кәсiпорындарда одан әрi қайта өңдеу мақсатында мұнай өнiмдерiн
сақтау қоймаларында орналастыру кезiнде таратылмайды.
17-бап. Мұнай өнiмдерi өндiрiсiнiң және айналымының
ережелерi мен шарттарын бұзғандық үшiн жауапкершiлік
Мұнай өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымы жөнiндегi қызметтi жүзеге
асырушы тұлғалар осы Заңның ережелерiн бұзғандығы үшiн Қазақстан
Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген жауапкершiлiкте болады.
18-бап. Ауыспалы ережелер
Осы Заң жарияланған күнінен бастап үш ай өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Статья 15. Государственный учет в области производства и оборота
нефтепродуктов
1. Государственный учет в области производства и оборота нефтепродуктов осуществляется на основе предоставления уполномоченному государственному органу сведений об объемах производства и (или) оборота нефтепродуктов и ведения уполномоченным государственным органом базы данных.
2. Лица, осуществляющие производство и (или) оборот нефтепродуктов, обязаны представлять уполномоченное государственному органу сведения и иную информацию об объемах производства и (или) оборота нефтепродуктов в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
3. Иные государственные органы обязаны предоставлять сведения в базу данных в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Глава 4. Иные положения
Статья 16. Ограничения по производству бензина и дизельного топлива
1. На предприятиях, не имеющих лицензию на производство нефтепродуктов, запрещается:
1) компаундирование, введение присадок и добавок в товарные бензины с целью повышения октанового числа;
2) компаундирование и введение присадок и добавок в низко октановые бензиновые фракции с целью получения товарного бензина;
3) введение присадок и добавок в дизельное топливо.
2. На территории Республики Казахстан не допускается реализация бензиновой фракции, а также бензина и дизельного топлива, не отвечающих требованиям государственных стандартов и техническим условиям.
3. Ограничения, установленные в пункте 2 настоящей статьи, не распространяются:
1) при реализации бензиновой фракции, бензина или дизельного топлива, не отвечающих требованиям государственных стандартов и техническим условиям, на экспорт или для дальнейшей переработки их на нефтеперерабатывающих и других предприятиях, использующих их в собственном производстве;
2) при размещении бензиновой фракции, бензина или дизельного топлива, не отвечающих требованиям государственных стандартов и техническим условиям, на складах хранения нефтепродуктов с целью дальнейшей их реализации на экспорт или для переработки на нефтеперерабатывающих и
других предприятиях, использующих их в собственном производстве.
Статья 17. Ответственность за нарушение правил и условий производства
и оборота нефтепродуктов
За нарушение положений настоящего Закона лица, осуществляющие
деятельность по производству и обороту нефтепродуктов, несут
ответственность, установленную законодательными актами Республики
Казахстан.
Статья 18. Переходные положения
Настоящий Закон вводится в действие по истечении трех месяцев со дня
опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)