Қазақстан Республикасының бастауыш және орта кәсіптік білім беретін оқу орындарын ақпараттандыру бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 мамыр N 616
"Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 P000721_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының бастауыш және орта кәсіптік білім беретін оқу орындарын ақпараттандыру бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2001 жылғы
10 мамырдағы N 616
қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының бастауыш және
орта кәсіптік білім беретін оқу орындарын
ақпараттандыру бағдарламасы
ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы       - Қазақстан Республикасының бастауыш және орта
кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орындарын
ақпараттандыру бағдарламасы
Әзiрленім үшiн негiздеме  - "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта
кәсiптiк бiлiм берудi одан әрi дамыту
жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы
15 мамырдағы N 721
P000721_
қаулысы
Әзiрлеушi                 - Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым
министрлiгi
Мақсаты                   - Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру
ұйымдарының оқу процесiн оқытудың жаңа
технологияларымен, ақпараттық және
телекоммуникациялық техникалармен қамтамасыз
ету әрi оларды енгiзу
Iске асыру мерзiмi        - 2002-2005 жылдар
1. Кiрiспе
Соңғы жылдары компьютерлiк, телекоммуникациялық техниканың, технологияның рөлi мен орны түбегейлi өзгердi. Әлеуметтiк кеңiстiктi ғаламдық ақпараттандыру қоғамның даму заңдылығының бiрi болып отыр.
Әрбiр елдiң технологиялық даму дәрежесiне оның экономикалық қуаты мен халқының тұрмыс деңгейi ғана емес, сол елдiң әлемдiк қоғамдастықта алатын орны, басқа елдермен экономикалық және саяси ықпалдасу мүмкiндiктерi, сондай-ақ ұлттық қауiпсiздiк мәселелерiн шешуi де байланысты. Сонымен қатар, әлдебiр елде қазiргi технологияның дамуы мен қолданылуының деңгейi оның материалдық базасының дамуымен ғана емес, негiзiнен қоғамды парасаттандыру деңгейiмен, оның жаңа бiлiмдi туындату, игеру және қолдана бiлу қабiлетiмен де анықталады. Мұның барлығы елде бiлiм беру iсiн дамыту деңгейiмен және бiлiмдi ақпараттандыру мәселелерiмен байланысты.
Экономикалық тұрғыдан озық елдердiң дамуына жасалған талдау - бiлiм беру жүйесiн ақпараттандыру кейiн олардың экономикасының, ғылымы мен мәдениетiнiң жедел дамуының басты шарттарының бiрi болғанын көрсетедi.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды игеру бүгiнгi әлемде оқи және жаза бiлу сияқты қасиеттермен қатар тұр және әркiм үшiн қажет. Бұл орайда болашақ мамандардың алған бiлiмi мен дағдылары көп ретте қоғамның одан әрi даму жолын анықтайды.
Қазақстан Республикасының бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беретiн оқу орындарын ақпараттандыру бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң орта білiм беру жүйесiн ақпараттандыру жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламасын одан әрi дамыту болып табылады және "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудi одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 қаулысының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi әрi бiрыңғай ақпараттық-бiлiм беру кеңiстiгiн құру жөнiндегi мiндеттердi шешуге ықпал етедi.

Об утверждении Программы информатизации учебных заведений начального и среднего профессионального образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 616
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 P000721_ "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу информатизации учебных заведений начального и среднего профессионального образования Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 мая 2001 года N 616
Программа информатизации учебных заведений
начального и среднего профессионального образования
Республики Казахстан
Паспорт
Название программы      -  Программа информатизации учебных заведений
начального и среднего профессионального
образования
Основание для разработки - постановление Правительства Республики
Казахстан от 15 мая 2000 года N 721
P000721_
"О
мерах по дальнейшему развитию начального и
среднего профессионального образования в
Республике Казахстан"
Разработчик              - Министерство образования и науки Республики
Казахстан
Цель                     - обеспечение и внедрение в учебный процесс
организаций начального и среднего
профессионального образования новых технологий
обучения и информационной телекоммуникационной
техники
Срок реализации          - 2002-2005 годы
1. Введение
За последние годы произошло коренное изменении роли и места компьютерной, телекоммуникационной техники и технологий. Одной из закономерностей развития общества является глобальная информатизация социального пространства.
От степени технологического развития каждой страны зависит не только ее экономическое могущество и уровень жизни населения, но и положение этой страны в мировом сообществе, возможности экономической и политической интеграции с другими странами, а также решение проблем национальной безопасности. В то же время уровень развития и использования современных технологий в той или иной стране определяется не только развитием материальной базы, но, главным образом, уровнем интеллектуализации общества, его способностью производить, усваивать и применять новые знания. Все это самым тесным образом связано с уровнем развития образования в стране и с проблемами информатизации образования.
Анализ развития передовых, в экономическом отношении, стран показывает, что информатизация системы образования является одним из ключевых условий, определяющих последующее ускоренное развитие экономики, науки и культуры.
Владение информационными и телекоммуникационными технологиями становится в современном мире в один ряд с такими качествами, как умение читать и писать, и необходимы для каждого индивида. Знания и навыки, приобретаемые при этом будущими специалистами, в дальнейшем во многом определяют пути развития общества.
Программа информатизации учебных заведений начального и среднего профессионального образования Республики Казахстан (далее - Программа) является дальнейшим развитием Государственной программы Президента Республики Казахстан информатизации системы среднего образования Республики Казахстан, разработана в соответствии с пунктом 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 P000721_ "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" и способствует решению задач по созданию единого информационно-образовательного пространства.

2. Проблеманың қазiргі жай-күйiн талдау
Қазiргi кезде Қазақстанда 278 мемлекеттiк кәсiптiк мектеп, лицей және 141 мемлекеттiк колледж жұмыс жасайды. Оқу-есептеу техникасымен жарақтандыруды талдау 72 кәсiптiк мектеп пен лицейде, 61 колледжде ғана Қазақстан Республикасы Президентiнiң орта білім беру жүйесін ақпараттандыру жөніндегі мемлекеттік бағдарламасын (Азия Даму Банкі тарапынан) орындау шеңберiнде Pentium процессорына негiзделген соңғы маркадағы компьютерлер бар. Бiрақ басым көпшiлiк жағдайда, атап айтқанда, 286 бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымында ескi компьютерлiк техника орнатылған. Бұл техникалар оқу жұмыстарының нысандары мен әдiстерiн қазiргi талапқа сәйкес жетiлдiруде, сондай-ақ бiлiм беру жүйесiн басқарудың тиiмдiлiгiн арттыруда қазiргi ақпараттық технологияның мүмкiндiктерiн толық пайдалануға мүмкiндiк бермейдi. Бiлiм беру жүйесiн оқыту мен басқарудың қазiргi технологиясын пайдалану негiзiнде жетiлдiру мәселелерiн шешуде кешендiк пен жүйелiлiк болмай отыр.
Қазiргi кезде компьютерлiк техниканың ең төменгi параметрлерi: процессор - Pentium жиiлiгi - 500 Мг-дан төмен емес, жедел зердесi - 64 Мб және одан жоғары, ұзақ уақыт сақтайтын зердесi - 5 Гб және одан жоғары, бейнелiк зердесi - 8 Мб және одан жоғары болуы керек.
Компьютерлердiң көрсетілген параметрлерi Windows - 2000, Microsowft Office - 2000 операциялық жүйелерiмен, электронды оқулықтармен жұмыс істеу қажеттiлiгiнен туындайды.
Бiлiм беру ұйымдарында қолдағы бар компьютерлiк техника "4+1-ден" бастап "10+1-ге" дейiнгi әртүрлi кескiндi оқу-есептеу техникасы сыныптарына бiрiктiрiлген және "Есептеу техникасы және ақпараттану" пәнiн жүргiзу үшiн пайдаланылады.
Кәсiптiк мектептердегi, лицейлердегi және колледждердегi бар оқу-есептеу техникасы сыныптарының бiр де бiрi жоғарыда аталған талаптарды қанағаттандырмайтынын атап өту қажет.
Электронды оқу залдары ашылған Қызылорда мен Орал педагогикалық колледждерiн санамағанда, электронды оқу залы, автоматтандырылған басқару жүйесi, электронды дәрiс залы сияқты басқа модельдер iс жүзiнде жоқ.
Кәсiптiк мектептерде, лицейлерде және колледждерде оқулықтар, оқу-әдiстемелiк құралдар, бағдарламалық-техникалық есептеу-ақпараттық техникасының қазiргi заманғы жағдайына баламалы бағдарламалық құралдары жоқ.
Сонымен қатар, ақпараттандыру оқушылардың тек компьютерлiк сауатын ашып қана қоймай, оқу, тәрбие, басқару процесiн жетілдiрудi көздейдi.

2. Анализ современного состояния проблемы
В настоящее время в Казахстане функционирует 278 государственных профессиональных школ и лицеев, 141 государственных колледжей. Анализ оснащенности учебно-вычислительной техникой показал, что только в 72-х профессиональных школах и лицеях, 61 колледжах имеются компьютеры последних марок на основе процессора Реntiuм, поставленные в рамках выполнения Государственной программы Президента Республики Казахстан по информатизации системы среднего образования (по линии Азиатского Банка Развития). Но в подавляющем большинстве случаев, а именно, 286 организаций начального и среднего профессионального образования располагают устаревшей компьютерной техникой. Эта техника не позволяет использовать в полной мере возможности современных информационных технологий для совершенствования форм и методов учебной работы в соответствии с современными требованиями, а также для повышения эффективности управления системой образования, нет комплексности и системности в решении вопроса совершенствования системы образования на основе использования современных технологий обучения и управления.
В настоящее время минимальные параметры компьютерной техники должны быть: процессор - Pentium с частотой не ниже чем 500 Мг, оперативной памятью - 64 Мб и выше, долговременной памятью - 5 Гб и выше, видеопамятью - 8 Мб и выше.
Указанные параметры компьютеров диктуются необходимостью работы с операционной системой Windows 2000, Microsoft Office 2000, электронными учебниками.
Имеющаяся в организациях образования компьютерная техника объединена в классы учебно-вычислительной техники в конфигурации от "4+1" до "10+1" и используется для ведения предмета "Вычислительная техника и информатика".
Необходимо отметить, что ни один из классов учебно-вычислительной техники, находящихся в профессиональных школах, лицеях и колледжах, не удовлетворяют выше перечисленным требованиям.
Другие модели, как электронный читальный зал, автоматизированная система управления, электронный лекционный зал, практически отсутствуют, за исключением Кызылординского и Уральского педагогических колледжей, где открыты электронные читальные залы. Отсутствуют учебники, учебно- методические пособия, программные средства, адекватные современному состоянию программно-технических средств вычислительно-информационной техники в профессиональных школах, лицеях и колледжах.
Вместе с тем, информатизация предполагает не только формирование компьютерной грамотности учащихся, но и совершенствование учебного, воспитательного, управленческого процесса.

3. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаттары:
1) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының оқу процесін оқытудың жаңа технологияларымен, ақпараттық және телекоммуникациялық техникалармен қамтамасыз ету әрi оларды енгiзу;
2) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарын басқару, оқыту және тәрбиелеу процестерiне ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды кеңiнен енгiзу негiзiнде қайта құру.
Бағдарламаның мақсаттарын орындау мынадай негiзгi мiндеттердi орындаумен қамтамасыз етіледi:
1) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарын ақпараттық және телекоммуникациялық техникалармен қамтамасыз ету;
2) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудi ақпараттандыру жөнiндегi практикалық шаралар кешенiн анықтау және iс жүзiне асыру;
3) оқу-тәрбие процесiне жаңа ақпараттық технологияны енгiзудi қамтамасыз ететiн ғылыми-зерттеу, оқу-әдiстемелiк жұмыстар жүргiзу;
4) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру саласында жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны қолдану және енгiзу саласында мамандар даярлау және қайта даярлау;
5) ақпараттандыру процесiн бағдарламалық-техникалық құралдармен, компьютерлiк бағдарламамен, оқу-әдiстемелiк құралдармен, дидактикалық материалдармен, педагогикалық технологиялармен қамтамасыз ететiн тауарлар мен қызметтер индустриясын құру;
6) ақпараттандыру процесiнiң өзiн-өзi қамтамасыз ету және одан әрi өз бетiнше дамуының қаржылық-шаруашылық тетiктерiн жасау;
7) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудi басқарудың ақпараттық жүйесiн құру;
8) бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жүйесiн әлемдiк бiлiм кеңiстiгiне шығаратын Internet ғаламдық желiсiне қосу.
4. Бағдарламаны iске асырудың негізгi бағыттары мен тетiгi
Бағдарламаның негiзгi бағыттары:
- жұмысшылар мен орта буын мамандарға жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны қолдану саласында білiм берудi, iскерлiк және дағдыны қамтамасыз ету;
- бiлiм беру ақпараттарын жинақтау және оны Қазақстандағы бар телекоммуникациялық желiлерiне қосу негiзiнде бiрыңғай ақпараттық-бiлiм беру кеңiстiгiн құру;
- жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны қолдану саласында оқытуды үйлестіру мен бақылауды жетiлдiру;
- кәсіптік оқытуда ақпараттандыруды ықпалдастыру.
Бағдарлама 2002-2005 жылдары жүзеге асыруға есептелген. Ол бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудің барлық ұйымын қамтиды.
2002-2005 жылдары кәсiптiк мектептерге (лицейлерге) және колледждерге оқу-есептеу техникасының мультимедиялық сыныптары қойылады (1-модуль).
Модульдiк қағидат бойынша ақпараттандырудың бағдарламалық-техникалық құралдары:
1-модуль - оқушылардың компьютерлiк техникаларды және ақпараттық технологияларды игеруiне, мамандықтар бойынша компьютерлiк бағдарламаны модельдеуші және оқытушы электронды оқулықтар көмегiмен пәндердi оқуына арналған мультимедиалық сынып;
Модульдiң кескiнi
М-1 модулi
Оқу-есептеу мультимедиялық сыныбы

3. Цели и задачи Программы
Основными целями настоящей Программы являются:
1) обеспечение и внедрение в учебный процесс организаций начального и среднего профессионального образования новых технологий обучения, информационной и телекоммуникационной техники;
2) реформирование учебных заведений начального и среднего профессионального образования на основе широкого внедрения информационных и телекоммуникационных технологий в процессы управления, обучения и воспитания.
Достижение целей Программы обеспечивается выполнением следующих задач:
1) обеспечение организаций начального и среднего профессионального образования средствами информационной и телекоммуникационной техники;
2) определение и осуществление комплекса практических мер по информатизации начального и среднего профессионального образования;
3) проведение научно-исследовательских и учебно-методических работ по обеспечению внедрения новых информационных технологий в учебно- воспитательны и процесс;
4) подготовка и переподготовка кадров для учебных заведений начального и среднего профессионального образования в области использования и внедрения новых информационных и телекоммуникационных технологий;
5) создание индустрии образовательных товаров и услуг, обеспечивающих процесс информатизации программно-техническими средствами, компьютерными программами, учебно-методическими пособиями, дидактическими материалами, педагогическими технологиями;
6) разработка финансово-хозяйственных механизмов самообеспечения и дальнейшего саморазвития процесса информатизации;
7) создание информационной системы управления начальным и средним профессиональным образованием;
8) подключение к глобальной сети Internet системы начального и среднего профессионального образования с выходом в мировое образовательное пространство.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
Основными направлениями Программы являются:
- обеспечение рабочих и специалистов среднего звена знаниями, умениями и навыками в области использования новых информационных и телекоммуникационных технологий;
- создание единого информационно-образовательного пространства на основе существующих в Казахстане телекоммуникационных сетей при условии формирования и подключения к ним банков образовательной информации;
- совершенствование координации и контроля обучения навыкам в области использования новых информационных и телекоммуникационных технологий;
- интеграция информатизации в профессиональное обучение.
Программа рассчитана на реализацию с 2002 по 2005 годы. Она
охватывает все организации начального и среднего профессионального
образования.
С 2002 по 2005 годы в профессиональные школы (лицеи) и колледжи
поставляются мультимедийные классы учебно-вычислительной техники
(Модуль-1).
Программно-технические средства информатизации по модульному
принципу:
Модуль 1 - мультимедийный класс учебно-вычислительной техники для
обучения учащихся владению компьютерной техникой и информационными
технологиями, изучения дисциплин по специальностям с помощью электронных
учебников, моделирующих и обучающих компьютерных программ;
Конфигурация модуля
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________  !
!                         Модуль М-1                            !  !
!       Мультимедийный класс учебно-вычислительной техники      !  !
!_______________________________________________________________!  !
______________  _________  _____________________  _____________________  !

Планшеттiк       Модем      10+1 мультимедиялық    Оқшау желі жабдығы
сканер                    компьютерлер
Лазерлiк принтер            Yздiксiз қоректендiру  10 желілік сүзгілер
блогы
Жүйелiк бағдарламалық       Оқу бағдарламалық      Құралды бағдарламалық
қамтамасыз ету              қамтамасыз ету         қамтамасыз ету
ИНТЕРНЕТ
Әрбiр компьютерге бағдарламалар сатып алу шығыстарын, сондай-ақ оқулық мақсатындағы компьютерлiк бағдарламалар мен автоматты басқару бағдарламаларын жасау шығындарын ескере отырып, бағдарламалық қамтамасыз етудi модульге енгiзу компьютерлiк бағдарламалардың лицензиялануымен байланысты. Жүйелiк бағдарламалық қамтамасыз етуге операциялық жүйелер мен орталар, жүйелер және бағдарламалау тiлдерi, компьютераралық байланыстардың бағдарламалық құралдары, есептеу және ақпараттандыру орталары, ақпаратты қорғау құралдары енедi.
Құралдық жабдықтарға мәтiндiк графикалық редакторлар, дерекқорларды басқару жүйелерi, электронды кестелер процессорлары, объектiлердi, процесстердi, жүйелердi модельдеу құралдары енедi.
Оқу құралдары - оқулық мақсатындағы мультимедиялық бағдарламалық құралдар: электронды оқулықтар, сөздiктер, көрсетушi, оқытушы, бақылаушы бағдарламалар.
Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудi ақпараттандыру процесi ғылыми зерттеулердi дамыту мен бiлiм берудi ақпараттандыру инфрақұрылымын жасау және оқу орындарын техникамен жабдықтау мен оқуға арналған арнайы бағдарламалық, ақпараттық қамтамасыз етумен, педагог мамандарды даярлау және қайта даярлаумен, бiрқатар ұйымдастыру iс-шараларын жүргiзумен, нормативтiк-құқықтық база жасаумен байланысты. Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудi ақпараттандыру инфрақұрылымын Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ бiлiм академиясының Кәсiптiк бiлiм институты, облыстық білiм департаменттерi (басқармалары), тiрек колледждерi, тiрек кәсiптiк мектептерi мен лицейлерi құрайды.
Бағдарламаның негiзiн шығармашылық ұжымдар таңдап, тiрек кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында өткiзетiн теориялық және эксперименттiк жұмыстар құрайды. Шығармашылық ұжымдар құрамына Бағдарламаны iске асыруға қатысатын ақпараттану саласының мамандары, педагог-зерттеушiлер, бiлiмнiң әртүрлi саласындағы ғалымдар және мамандар, тiрек ұйымдарының қызметкерлерi кiредi. Шығармашылық ұжым мүшелерi эксперимент жүргiзуге қажеттi барлық оқу-әдiстемелiк материалдарды жасайды, тiрек бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiн даярлайды және қайта даярлайды, эксперименттi жүзеге асыруға қатысады және алынған нәтижелердiң iшкi бағасын бередi.
Ақпараттандыру процесiн iске асырудың және дамытудың ұйымдық-құқықтық тетiгi жасалады және соның негiзiнде осы процестерге iлесiп жүретiн құқықтық, ұйымдық-әдiстемелiк құжаттар жүйесi жасалады.
Кәсiптiк бiлiм берудiң тiрек ұйымдарында жинақталған тәжiрибе сарапшылардың бағасынан кейiн кезең-кезеңмен бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудiң басқа субъектiлерiне беріледi.
Бағдарламаға Білiм және ғылым министрлiгi жалпы басшылық жасайды.

Планшетный !  ! Модем !  !10+1 мультимедийных!  !Оборудование ло-   !  !
сканер   !  !       !  !    компьютеров    !  !кальной сети       !  !
_____________!  !_______!  !___________________!  !___________________!  !
_________________________  _____________________  _____________________  !
Лазерный принтер     !  !Блок бесперебойного!  !10 сетевых фильтров!  !
________________________!  !       питания     !  !___________________!  !
_________________________  !___________________!  _____________________  !
Системное программное  !  !Учебное программное!  !  Инструментальное !  !
обеспечение      !  !     обеспечение   !  !     программное   !  !
!  !                   !  !     обеспечение   !  !
________________________!  !___________________!  !___________________!  !
_____________________                         !
!      Интернет     !                         !
!___________________!                         !
_________________________________________________________________________!
Включение программного обеспечения в модуль связано с лицензионностыо компьютерных программ, с учетом расходов на приобретение программ на каждый компьютер, а также затрат на разработку компьютерных программ учебного назначения и программ автоматизации управления. Системное программное обеспечение включает в себя операционные системы и языки программирования, программные средства межкомпьютерных связей, вычислительные и информационные среды, средства защиты информации.
Инструментальные средства включают в себя текстовые графические редакторы, системы управления базами данных, процессоры электронных таблиц, средства моделирования объектов, процессов, систем.
Учебные средства - мультимедийные программные средства учебного назначения: электронные учебники, словари, демонстрационные, обучающие, контролирующие программы.
Процесс информатизации системы начального и среднего профессионального образования связан с развитием научных исследований, созданием инфраструктуры информатизации образования, техническим оснащением учебных заведений, разработкой специального программного и информационного обеспечения учебного назначения, подготовкой и переподготовкой педагогических кадров, проведением целого ряда организационных мероприятий, разработкой нормативно-правовой базы. Инфраструктуру информатизации начального и среднего профессионального образования составляют Институт профессионального образования Казахской академии образования имени И.Алтынсарина, областные департаменты (управления) образования, опорные колледжи, опорные профессиональные школы и лицеи.
Основу программы составляют теоретические и экспериментальные работы, проводимые творческими коллективами в выбранных ими опорных профессиональных организациях образования. В состав творческих коллективов входят специалисты в области информатики, педагоги-исследователи, ученые и специалисты различных областей знаний, работники опорных учреждений, участвующие в реализации Программы. Члены творческого коллектива разрабатывают все учебно-методические материалы, необходимые для проведения эксперимента, проводят подготовку и переподготовку работников опорных организаций образования, участвуют в осуществлении эксперимента и производят внутреннюю оценку полученных результатов.
Создается организационно-правовой механизм реализации и развития процесса информатизации и, на его основе, разрабатываются системы правовых, организационных, методических документов, сопровождающих этот процесс. Опыт, наработанный в опорных организациях профессионального образования, поэтапно после экспертной оценки, будет переноситься на другие субъекты начального и среднего профессионального образования.
Общее руководство реализацией Программы осуществляет Министерство образования и науки.

5. Қажеттi ресурстар мен оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның қаражат құрылымы шығындарының 1-модульді техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету құнынан тұрады.
Бағдарламаны орындаудың қаржы көзi:
1) мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерi бойынша - жергiлiкті бюджет қаражаты. Шығыстарды тиiстi қаржы жылына жергiлiктi бюджеттi қалыптастыру кезiнде жергiлiктi органдар бюджеттiң нақты мүмкіндiгiн негізге ала отырып, анықтайды;
2) мемлекеттiк бiлiм беру кәсiпорындары бойынша - кадрлар даярлауға
берiлген мемлекеттiк тапсырысты орындаудан алынған қаражатты қоса алғанда,
өз қызметiнен түскен өз кiрiстерi.
Модульдiң құнын бағалау, оның жалпы құны мен 286 кәсiптiк мектептi
(лицейдi) және колледждi осы модульмен жарақтау шығыны, Интернет жүйесiне
бiржолғы қосылу құны, бiр арна тәулiк бойынша 10 сағат жұмыс iстеген
жағдайда (25 жұмыс тәулiгi) Интернет қызметiн пайдаланғаны үшiн ай сайынғы
төлем ақысы кестеде берiлген.
Бағдарламаны iске асырудың қаржылық құнын бағалау
---------------------------------------------------------------------------
Модульдің атауы  !                Кескіні              !       Құны
1-модуль     !                                     !     теңгемен
---------------------------------------------------------------------------
- оқшау желiдегi 10 оқушы орны         1 49100 х 10 =
Оқу-есептеу           (мультимедия компьютерi)             1 491 000
техникасының        - 1 мұғалім орны (мультимедия          213 000
мультимедиялық        компьютері)
сыныбы              - сканер                               75 000
- лазерлік принтер                     75 000
- модем                                28 400
- 10 желілік сүзгі                     28 375
- 1 үздіксіз қоректендіру блогы        30 000
- жүйелi бағдарламалық қамтамасыз ету  213 000
- құралды бағдарламалық қамтамасыз ету 71 000
- оқу бағдарламалық қамтамасыз ету     142 000
Жиыны:     2 338 400
---------------------------------------------------------------------------
Модуль 1-дiң құны екi миллион үш жүз отыз сегiз мың төрт жүз теңге.
206 кәсiптiк мектеп пен лицейдi жарақтау құны:
206 х 2 338 400 = 481 710 400 (төрт жүз сексен бiр миллион жетi жүз
он мың төрт жүз) теңге;
80 колледждi жарақтау құны: 80 х 2 338 400 = 187 072 000 (бір жүз
сексен жетi миллион жетпiс екi мың) теңге.
206 кәсiптiк мектеп пен лицейдi Интернет жүйесiне бiржолғы қосу құны:
206 х 51600 = 10629600 (он миллион алты жүз жиырма тоғыз мың алты жүз)
теңге.
80 колледждi Интернет жүйесiне бiржолғы қосу құны:
80 х 51600 = 4128000 (төрт миллион бiр жүз жиырма сегiз мың) теңге.
206 кәсiптiк мектеп пен лицейдi бiр арна тәулiк бойынша 10 сағат жұмыс iстеген жағдайда (25 жұмыс тәулiгi) Интернет қызметiн пайдаланғаны үшiн ай сайынғы төлем ақысы:
206 х 44100 = 9084600 (тоғыз миллион сексен төрт мың алты жүз) теңге.
80 колледждi бiр арна тәулiк бойынша 10 сағат жұмыс iстеген жағдайда (25 жұмыс тәулiгi) Интернет қызметiн пайдаланғаны үшiн ай сайынғы төлем ақысы: 80 х 44100 = 3528000 (үш миллион бес жүз жиырма сегiз мың) теңге.

5. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Структура финансовых затрат Программы состоит из стоимости технического и программного обеспечения Модуля 1.
Источником финансирования выполнения Программы являются:
1) по государственным учреждениям образования - средства местных бюджетов. Расходы определяются местными органами при формировании местного бюджета на соответствующий финансовый год исходя из реальных возможностей бюджета;
2) по государственным предприятиям образования - собственные доходы
от собственной деятельности, включая средства, полученные от выполнения
государственного заказа на подготовку кадров.
Оценка стоимости модуля, общая стоимость и затраты на оснащение 286
колледжей, профессиональных школ (лицеев) этим модулем, разовая стоимость
подключения к сети Интернет, ежемесячная плата за пользование услугами
Интернет по одному каналу при условии 10-ти часовой работы в сутки (25
рабочих суток) приведены в таблице.
Оценки финансовой стоимости реализации Программы
___________________________________________________________________________
Название модуля    !            Конфигурация            ! Стоимость в тенге
___________________!____________________________________!__________________
Модуль 1.           - 10 ученических мест (мультимедиа     149100 х 10 =
Мультимедийный        компьютеры) в локальной сети        1 491 000
класс учебно-
вычислительной      - 1 учительское место (мультимедиа
техники               компьютер)                          213 000
- Сканер                               75 000
- Лазерный принтер                     75 000
- Модем                                28 400
- 10 сетевых фильтров                  28 375
- 1 блок бесперебойного питания        30 000
- Системное программное обеспечение   213 000
- Инструментальное программное
обеспечение                          71 000
- Учебное программное обеспечение     142 000
___________________________________________________________________________
Итого                             2 338 400
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Стоимость Модуля 1 составляет два миллиона триста тридцать восемь тысяч
четыреста тенге.
Стоимость оснащения 206 профессиональных школ и лицеев составляет: 206 х 2 338 400 = 481710 400 (четыреста восемьдесят один миллион семьсот десять тысяч четыреста) тенге. Стоимость оснащения 80 колледжей составляет: 80 х 2 338 400 = 187072000 (сто восемьдесят семь миллионов семьдесят две тысячи) тенге. Разовая стоимость подключения 206 профессиональных школ и лицеев к сети Интернет составляет: 206 х 51 600 = 10629600 (десять миллионов шестьсот двадцать девять тысяч шестьсот) тенге. Разовая стоимость подключения 80 колледжей к сети Интернет составляет: 80 х 51600 = 4128000 (четыре миллиона сто двадцать восемь тысяч) тенге. Ежемесячная плата за пользование услугами Интернет по одному каналу при условии 10-ти часовой работы в сутки (25 рабочих суток) 206 профессиональных школ и лицеев составляет: 206 х 44100 = 9084600 (девять миллионов восемьдесят четыре тысяч шестьсот) тенге. Ежемесячная плата за пользование услугами Интернет по одному каналу при условии 10-ти часовой работы в сутки (25 рабочих суток) 80 колледжей составляет: 80 х 44100 = 3528000 (три миллиона пятьсот двадцать восемь тысяч) тенге. ___________________________________________________________________________

Сөйтiп, қаржыландыру көлемi - 696 152 600 (алты жүз тоқсан алты миллион бiр жүз елу екi мың алты жүз) теңгенi құрайды.
Бағдарламаны оқу-бағдарламалық-әдiстемелiк қамтамасыз ету мамандардың кәсіби қызметінде жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияның қолданылуы бойынша оқытудың мазмұнын анықтау мен дайындау үшiн ғылыми-зерттеу, оқу-әдiстемелiк жұмыстар жүргiзу арқылы жүзеге асырылады. Бұл жұмыстарды қаржыландыру 1-модульдi құралдық, оқу-бағдарламалық қамтамасыз етуге көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады және ғылыми-зерттеу ұжымдары мен бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының арасында тендерлiк негізде жүргiзiледi.
6. Бағдарламаны іске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру субъектілерін қазіргі заманғы компьютерлiк және телекоммуникациялық техникалармен жарақтандыру.
Кәсiптiк мектептердi (лицейлердi) және колледждердi бiтiруші мамандардың қазiргi деңгейдегi бiлiмге жетуi, компьютерлiк және телекоммуникациялық техникамен, ақпараттық технологиямен жұмыс істей алу дағдыларын меңгеруі.
Еңбек рыногының талаптарына сәйкес оқытудың ақпараттық технологиясын
қолдану есебінен мамандарды дайындаудың сапасын арттыру.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесінде ақпараттық бағыттағы
қызметтер және тауарлар индустриясын құру.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесінде ақпараттандыру
процесін одан әрі жетілдіруге негіз қалау.
7. Бағдарламаны
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
N !      Шаралар атауы      ! Жауапты       !  Іске асыру !  Орындалу
!                         ! орындаушылар  !    нысаны   !   мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
1 !             2           !        3      !       4     !       5
---------------------------------------------------------------------------
1. Ұйымдастыру-техникалық шаралар
1.1 Бағдарламаны iске асыру   Бiлiм және ғылым Министрдің   2002 жылғы
жөнiндегi Ғылыми-         министрлiгi      бұйрығы      қаңтар
әдістемелік үйлестіру
кеңесiн (ҒӘYК) құру
1.2 Бағдарламаны қаржыландыру Білім және ғылым Қазақстан    2001-2005
министрлiгi,     Республикасы жылдар
облыстар, Астана Үкіметіне    наурыз
және Алматы      хабарлама
қалаларының
әкiмдерi
1.3 Бастауыш және орта        Бiлiм және ғылым    -//-      2002-2005
кәсiптiк бiлiм беретiн    министрлiгi                   жылдар
оқу орындарын                                           қаңтар
компьютерлiк
техникалармен уақтылы
қамтамасыз етуге жан-
жақты көмек көрсету
1.4 Бастауыш және орта              -//-          -//-      2002-2005
кәсiптiк бiлiм беретiн                                  жылдар
оқу орындарын                                           желтоқсан
компьютерлiк,
телекоммуникациялық
техникалармен
қамтамасыз ету:
1-Модуль
1.5 Бастауыш және орта        Бiлiм және ғылым    -//-      2002 жылғы
кәсiптiк білiм беретiн    министрлiгi,                  қыркүйек
оқу орындарында           Көлiк және
Интернет жүйесiне қосу    коммуникациялар
кестесiн белгiлеу         министрлiгi
1.6 Кәсіптік білімді          Білім және ғылым    -//-      2002 жылғы
ақпараттандыру аймақтық   министрлігі                   қыркүйек
орталықтарын ұйымдастыру
1.7 Аймақтық бағдарламаларды  Білім және ғылым  Қазақстан     2002 жылғы
әзірлеу                   министрлігі,      Республикасы  желтоқсан
облыстар, Астана  Үкіметіне
және Алматы       хабарлама
қалаларының
әкімдері
1.8 Информатика және есептеу  Білім және ғылым  Министрдің   2002-2005
техникалары оқытушылар.   министрлігі       бұйрығы      жылдар
ының білiктілiгiн                                        желтоқсан
арттыруды ұйымдастыру
1.9 Бағдарламаның iске асуын       -//-         Қазақстан    2002-2005
бақылау                                     Республикасы  жылдар
Үкіметіне     желтоқсан
хабарлама

Таким образом, объем финансирования составляет 696 152 600 (шестьсот девяносто шесть миллионов сто пятьдесят две тысячи шестьсот) тенге.
Учебное программно-методическое обеспечение Программы осуществляется путем проведения научно-исследовательских, учебно-методических работ для определения и разработки содержания обучения по использованию новых информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности специалиста. Финансирование этих работ осуществляется за счет средств, предусмотренных на инструментальное, учебное программное обеспечение Модуля 1 и проводится на тендерной основе среди научно-исследовательских коллективов и организаций начального и среднего профессионального образования.
6. Ожидаемый результат от реализации Программы
Оснащение субъектов начального и среднего профессионального образования современной компьютерной и телекоммуникационной техникой. Достижение специалистами-выпускниками профессиональных школ (лицеев) и колледжей современного уровня знаний, овладение навыками работы с компьютерной и телекоммуникационной техникой, информационными технологиями.
Улучшение качества подготовки специалистов за счет использования
информационных технологий обучения в соответствии с требованиями рынка
труда.
Создание в организациях начального и среднего профессионального
образования индустрии услуг и товаров информационного назначения.
Создание предпосылок для дальнейшего развития процессов
информатизации в системе начального и среднего профессионального
образования.
7. План мероприятий по реализации Программы
___________________________________________________________________________
N !     Наименование мероприятия   ! Ответственный !   Форма  !    Срок
п/п!                                !  исполнитель  !завершения!исполнения
___!________________________________!_______________!__________!___________
1 !               2                !       3       !     4    !     5
___!________________________________!_______________!__________!___________
1. Организационно-технические мероприятия
___!________________________________!_______________!__________!___________
1.1  Создать Координационный научно-  Министерство    Приказ      январь
методический совет (КНМС) по     образования     Министра    2002 г.
реализации Программы             и науки
1.2  Осуществить финансирование       Министерство    Информация  март
Программы                        образования     Правитель-  2002-
и науки, акимы  ству Рес-   2005 гг.
областей, гг.   публики
Астаны и Алматы Казахстан
1.3  Оказать всемерное содействие     Министерство                январь
своевременному обеспечению       образования     ....//....  2002-
учебных заведений начального     и науки                     2005 гг.
и среднего профессионального
образования компьютерной
техникой
1.4  Обеспечить компьютерной,         ....//....      ....//....  декабрь
телекоммуникационной техникой                                2002-
учебные заведения начального                                 2005 гг.
и среднего профессионального
образования: - Модуль 1.
1.5  Определить график подключения    Министерство                сентябрь
учебных заведений начального     образования                 2002 г.
и среднего профессионального     и науки,        ....//....
образования к сети Интернет      Министерство
транспорта и
коммуникаций
1.6  Организовать региональные        Министерство    Приказ      сентябрь
центры информатизации            образования     Министра    2002 г.
профессионального                и науки
образования
1.7  Разработать региональные         Министерство    Информация  декабрь
программы                        образования     Правитель-  2002 г.
и науки, акимы  ству Рес-
областей, гг.   публики
Астаны и Алматы Казахстан
1.8  Организовать повышение           Министерство    Приказ      декабрь
квалификации преподавателей      образования     Министра    2002-
информатики и вычислительной     и науки                     2005 гг.
техники
1.9  Осуществлять контроль за                         Информация  декабрь
реализацией Программы            ....//....      Правитель-  2002-
ству Рес-   2005 гг.
публики
Казахстан
___________________________________________________________________________

2. Ғылыми-әдiстемелік қамтамасыз ету
2.1 Аймақтық бағдарламаларды  Білім және ғылым  Министрдің   2002 жылғы
келiсу және Бағдарламаны  министрлігі,      бұйрығы      ақпан
iске асыру жөнiндегi      облыстар, Астана
шаралар жөнiнде           және Алматы
ұйымдастыру-әдiстемелiк   қалаларының
кеңес өткiзу              әкімдері
2.2 Бағдарламаны iске асыру   Білім және ғылым     -//-      2003 жылғы
жөнiнде республикалық     министрлігі                    желтоқсан
ғылыми-практикалық
конференция өткiзу
2.3 Бiлiм беру бағдары мен        -//-             -//-      2002 жылғы
бiлiм деңгейi бойынша                                    желтоқсан
оқытуға арналған
мультимедиялық
бағдарламаларды әзiрлеу
2.4 Оқыту бағдарламалары          -//-             -//-      2002 жылғы
бойынша бейне-қосымшалар                                 желтоқсан
дайындау
---------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

2. Научно-методическое обеспечение
___________________________________________________________________________
2.1  Провести организационно-         Министерство    Приказ      февраль
методические совещания по        образования     Министра    2002 г.
согласованию региональных        и науки, акимы
программ и мер по реали-         областей, гг.
зации Программы                  Астаны и Алматы
2.2  Провести республиканскую         Министерство                декабрь
научно-практическую              образования и   ....//....  2003 г.
конференцию по реализации        науки
Программы
2.3  Разработать мультимедийные       ....//....      ....//....  декабрь
обучающие программы учебного                                 2002 г.
назначения по образовательным
полям и уровням образования
2.4  Подготовить видео-приложения     ....//....      ....//....  декабрь
к обучающим программам                                       2002 г.
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)