Қазақстан Республикасының инновациялық даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 мамыр N 617. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.04.08. N 393 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000-2002 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының инновациялық даму бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 10 мамырдағы
N 617 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
Инновациялық даму Бағдарламасы
Астана - 2001 ж.
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Атауы          Қазақстан Республикасының инновациялық даму
бағдарламасы.
Бағдарламаны   "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға
әзiрлеу үшін   арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
негіздеме      iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысы .
Қазақстан Республикасы инновациялық қызметiнiң
тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
мәжiлiсiнде мақұлданған, 1999 жылғы 20 шiлдедегi N 19
хаттама, Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия
және сауда министрiнiң 2000 жылғы 28 наурыздағы
N 117 бұйрығымен бекiтiлген).
Әзiрлеушi      Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық
ресурстар министрлiгi.
Бағдарламаның  Ғылым мен техника жетiстiктерiн пайдалану негiзiнде
мақсаты        ел экономикасын дамыту үшiн қажеттi шарттар мен
қолайлы ортаны құру, теңгерiлген өндiрiстiк
инфрақұрылымды қалыптастыру және елдiң жалпы ұлттық
өнiмiнде шикiзатты құрайтын бөлiктi кезең-кезеңiмен
жоғары технологиялық экспорттық өнiммен алмастыру.
Бағдарламаның  Бағдарламаның негiзгi мақсатына сәйкес мынадай:
мiндеттерi     экономиканың басымды ғылыми-техникалық және
технологиялық дамуын қамтамасыз ету;
экономиканың шикiзаттық емес секторларын
қалыптастыру;
инновациялық қызметтi мемлекеттiк қолдау және
өндiрiстiк кәсiпкерлiк қызметтi артықшылықпен дамыту
жүйесiн қалыптастыру;
өнеркәсiптiң технологиялық жаңғыртылуын жүргiзу және
экспортқа бағдарланған ғылымды қажетсiнетiн
өндiрiстердi құру;
инновациялық қызметтiң инфрақұрылымын қалыптастыру;
инновациялық салаға шағын бизнес субъектiлерiн тарту;
инновациялық қызметтi кадрлық қамтамасыз ету;
экономиканың инновациялық даму басымдықтарын
қамтамасыз ететiн инновациялық қызметтiң нормативтiк
құқықтық базасын қалыптастыру;
халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамыту
міндеттерiн шешу көзделеді.
Қаржыландыру   Мемлекеттiк бюджет, несие ресурстары, инновациялық
көздерi        қызмет субъектiлерiнiң меншiктi қаражаты, шетел
капиталы.
Iске асыру     Бағдарламаны iске асыру 2001-2015 жылдар кезеңiне
мерзiмдерi     белгiленген.
Күтiлетiн      Елдiң тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуын
нәтижелер      қамтамасыз ету, дүниежүзiлiк сұранымның рыногының
конъюнктурасына экономиканың тәуелдiлiгiн төмендету.
Жаңа жұмыс орындарын құру.

Об утверждении Программы инновационного развития Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 617. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 апреля 2004 г. N 393 (P040393)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы" Правительство Республики Казахстан:
1.Утвердить прилагаемую Программу инновационного развития Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 10 мая 2001 года N 617
Программа инновационного развития
Республики Казахстан
1. Паспорт Программы
Наименование            Программа инновационного развития Республики
Казахстан
Основание для           Постановление Правительства Республики Казахстан
разработки              от 7 марта 2000 года N 367  P000367_   "О Плане
программы               мероприятий по реализации Программы действий
Правительства Республики Казахстан на 2000-2002
годы".
Концепция инновационной деятельности Республики
Казахстан (одобрена на заседании Правительства
Республики Казахстан, протокол от 20 июля 1999
года N 19, утверждена приказом Министра
энергетики, индустрии и торговли от 28 марта 2000
года N 117)
Разработчик             Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Цель                    Создание необходимых условий и благоприятной среды
программы               для развития экономики страны на основе
использования достижений науки и техники,
формирование сбалансированной производственной
инфраструктуры и поэтапное замещение части
сырьевой составляющей в валовом национальном
продукте страны на высокотехнологичную экспортную
продукцию
Задачи                  В соответствии с целью программы предусматривается
программы               решение следующих задач:
обеспечение приоритетного научно-технического и
технологического развития экономики;
формирование несырьевых секторов экономики;
формирование системы государственной поддержки
инновационной деятельности и преимущественного
развития производственной предпринимательской
деятельности;
проведение технологической модернизации
промышленности и создание экспортоориентированных
наукоемких производств;
формирование инфраструктуры инновационной
деятельности;
привлечение в инновационную сферу субъектов малого
бизнеса;
кадровое обеспечение инновационной деятельности;
формирование нормативной правовой базы
инновационной деятельности, обеспечивающей
приоритетность инновационного развития экономики;
развитие международного научно-технического
сотрудничества.
Источники               Государственный бюджет, кредитные ресурсы,
финансирования          собственные средства субъектов инновационной
деятельности, иностранный капитал.
Срок                    Реализация Программы намечена на период с 2001  по
реализации              2015 годы.
Ожидаемые               Обеспечение устойчивого социально-экономического
результаты              развития страны, снижение зависимости экономики от
конъюнктуры мировых рынков спроса. Создание новых
рабочих мест.

2. КIРIСПЕ
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес әзiрлендi.
Бағдарлама ғылым мен техника жетістіктерін пайдалану негізінде елдің ұзақ мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық дамуының бiрыңғай мемлекеттік саясатын қалыптастыру мен жүргiзуге бағытталған.
"Қазақстан-2030" стратегиясының ең тұтқалы басымдықтарының бiрi экономиканың теңгерiмдi дамуының, жалпы ұлттық өнiмiн құрайтын шикiзатты жоғары технологиялы, оның iшiнде экспорттық өнімге кезең-кезеңмен алмастыру және елдің ғылыми-техникалық әлеуетін тиiмді пайдалану негiзiнде экономикалық өсу болып табылады.
Қазақстанда бұл үшiн барлық алғышарттар бар. Бұл - бай табиғи ресурстар, бос өндiрiстiк қуаттардың болуы, жеткiлiктi бiлiктi ғылыми-техникалық қызметкерлер және жоғары жалпы бiлiмдiлiк деңгейiмен ұштасқан арзан жұмыс күшi, бiрқатар технологиялық тұрпаттар бойынша дайындықтардың болуы.
Сонымен бiрге, бiрқатар бөгеушi факторлар да бар. Атап айтқанда, соңғы жылдары Қазақстанның технологиялық тез мешеуленуiнiң деңдеген кезеңi болды. Қазiргi өндiрiстiң тұқыртылуы, өндiргiш күштердiң индустриясыздануы, өндiрiстiң абсолюттiк көрсеткiштерiнiң күрт қысқаруы және жанбасылық, тұтыну мен қордаланудың төмендеуi тегеурiндi экономикалық даму үшiн республиканың аттаныс жағдайын едәуiр күрделендiредi.
Бұдан басқа, технологиялық даму мен инновациялық әлеует деңгейi бойынша салалар арасындағы едәуiр алшақтық отандық экономикаға тән сипат болып табылады. Оның үстiне, кадрлар даярлау жүйесiнiң өзi де негiзiнен экономиканың шикiзат секторын кадрлық қолдауға бейiмделген.
Экономикалық қарым-қатынастардың жалпы жүйесiнде инновациялық қызметке негiзгi орын берiледi, өйткені елдiң экономикалық қуаты оның ақырғы нәтижелерiмен - өндiрiс тиiмдiлiгiн көтерумен, ғылымды қажетсiнетiн өнiм көлемiн өсiрумен айқындалады.
Бағдарлама республиканың инновациялық дамуының ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған мақсаты мен міндеттерін айқындайды, және жыл сайын ұлттық әлеуметтiк-экономикалық басымдықтарға сүйене отырып, нақтыланатын және түзетiлетiн болады.
3. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЭКОНОМИКАСЫНЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАЙ-КҮЙІНІҢ ТАЛДАУЫ ЖӘНЕ ИННОВАЦИЯЛЫҚ ДАМУ ҚАЖЕТТІЛІГІНІҢ НЕГІЗДЕМЕСІ
Қазақстанда соңғы он жылдықта республиканың нарықтық тетіктерге негiзделген экономикалық қарым-қатынастарға көшуiмен байланысты түбегейлi өзгерiстер болды. Алайда, жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудiң және реформаларды тездетiп жүргiзудiң ғылыми және экономикалық негiзделген моделiнiң жоқтығынан өткiзiлген шаралар елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуында күткен нәтижелер берген жоқ.
Шикiзатқа деген бағаның ауытқу кезеңдерiндегi экономиканың шикiзатқа тәуелдiлiгi шикiзат экспортынан түсетін қатты валютаның едәуiр түсiмдерi ұлттық валюта құнының өсуiне әкелген кезде танымал макроэкономикалық әсерде көрiнiс бердi және iшкi өндiрушiлер деңдеп бара жатқан импортпен бәсекелесуге қабiлетсiз болып қалды.
Қайта өңдеу салаларының (машина жасау, жеңiл, тамақ, электрондық, қорғаныс және басқа салалар) тұралауы Қазақстан жағдайында жеткiлiктi ғылыми-техникалық, маркетингтiк және басқарушылық қолдаудың жоқтығынан шиеленiскен болатын.

2. Введение
Программа разработана в соответствии с Планом мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ .
Программа направлена на формирование и проведение единой государственной политики долгосрочного социально-экономического развития страны на основе использования достижений науки и техники.
Одним из ключевых приоритетов Стратегии K972030_ "Казахстан-2030" является экономический рост на основе сбалансированного развития экономики, поэтапного замещения сырьевой составляющей в валовом национальном продукте на высокотехнологичную, в том числе экспортную продукцию и эффективного использования научно-технологического потенциала страны.
В Казахстане имеются все предпосылки для этого. Это - богатые природные ресурсы, наличие свободных производственных мощностей, достаточно квалифицированный инженерно-технический персонал и дешевая рабочая сила в сочетании с относительно высоким ее общеобразовательным уровнем, заделы по ряду технологических укладов.
Наряду с этим, имеется ряд сдерживающих факторов. В частности, последние годы явились периодом быстрого нарастания технологической, отсталости Казахстана. Свертывание современных производств, деиндустриализация производительных сил, резкое сокращение абсолютных показателей производства, снижение доходов, и как следствие потребления и накопления у населения в значительной степени осложняют стартовые условия республики для поступательного экономического развития.
Кроме того, характерной чертой отечественной экономики является существенный разрыв между отраслями по уровню технологического развития и инновационного потенциала. Более того, даже система подготовки кадров в основном ориентирована на кадровую поддержку сырьевых секторов экономики.
В общей системе экономических отношений инновационной деятельности принадлежит ключевое место, так как ее конечными результатами - повышением эффективности производства, ростом объемов наукоемкой продукции - определяется экономическая мощь страны.
Программа определяет цель и задачи инновационного развития республики на долгосрочный период, и будет ежегодно уточняться и корректироваться исходя из национальных социально-экономических приоритетов.
3. Анализ состояния экономики и обоснование
необходимости инновационного развития Республики Казахстан
В Казахстане за последнее десятилетие произошли кардинальные изменения, связанные с переходом республики на экономические отношения, основанные на рыночных механизмах. Однако, из-за отсутствия научно и экономически обоснованной модели перехода от плановой экономики к рыночной и ускоренного проведения реформ, проведенные меры не дали ожидаемых результатов в социально-экономическом развитии страны.
Сырьевая зависимость экономики в периоды колебания цен на сырье проявилась в известном макроэкономическом эффекте, когда значительные поступления твердой валюты от экспорта сырья приводят к росту стоимости национальной валюты и внутренние производители оказываются не способны конкурировать с нарастающим импортом.
Стагнация перерабатывающих отраслей (машиностроение, легкая, пищевая, электронная, оборонная и другие отрасли) в условиях Казахстана была усугублена отсутствием достаточной научно-технической, маркетинговой и управляющей поддержки.

Осылайша өнеркәсiпте 1990-1999 жылдарда шикiзаттық емес салалардың үлесi 3-6 есе қысқарды, сонымен бiрге, орны толмас табиғи ресурстарды - мұнайды, газды және түстi және қара металл рудаларын өндiру артты.
1999 жылы қол жеткен (1998 жылға 102,2 %) өнеркәсiптiк өндiрiстiң өсуi негiзiнен қазақстандық экспорттың негiзгi тауарларына әлемдiк бағаның көтерiлуi және мұнай мен газды өндiрудi арттыру және қара және түстi металдарды өндiру есебiнен қамтамасыз етiлген едi.
2000 жылдың iшiнде өткен жылдың тиiстi кезеңдерiмен салыстырғанда өнеркәсiптiк өнiм өндiрудi арттыру үрдiсi сақталып отыр. Алайда, мұндай өсу, сол сияқты едәуiр дәрежеде шикiзат бағасының өсуiмен байланысты әлемдiк рыноктың конъюнктурасына қолайлы ықпал еткен сыртқы жағдайларға негiзделген болатын.
Елдiң инвестициялық саясатының шикiзаттық бағыты өнеркәсiпте орын алған сәйкессiздiктi одан әрi тереңдете түстi. Осылайша, мұнай-газ саласының негiзгi капиталына берiлетiн инвестицияның көлемi 1991 жылы 31 %-дан 1998 жылы 63 %-ға дейiн өстi. 1999 жылы тiкелей шетелдiк инвестициялардың түсуi 1998 жылмен салыстырғанда екi есеге жуық көтерiлдi және 1799 млн. АҚШ долларын құрады. Бұл ретте олардың жалпы көлемiнiң 87 %-на жуығы мұнай-газ секторының үлесiне (1524 млн. АҚШ доллары) тидi.
Ауыр жағдай ауыл шаруашылығында қалыптасты. Өткен жылдары ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру 2,3 есеге, егiс алаңдары 1,9 есеге, мал басы 2,7 есеге жуық қысқарды, шаруашылықтарды сапалы тұқыммен және тұқымдық материалдармен, техникамен және оларға қосалқы бөлшектермен жабдықтау нашарлап кеттi. 1999 жылдан бастап көрiнiс берген экономиканың аграрлық секторындағы белгiлi бiр оң алға жылжушылықтар байқалғанмен, саладағы дағдарыстық жағдай еңсерiлген жоқ.
Өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығындағы өндірістің құлдырауы, кәсiпорындар мен тұрғындардың төлемге қабiлеттi сұранысының төмендеуi көлiктiк-коммуникациялық кешеннiң жұмыс iстеуіне теріс әсер етті.
1990-1999 жылдар кезеңiнде жүктердi барлық көлiк түрлерiмен тасымалдау көлемi 60%-ға қысқарды. Бұл ретте жүктердi автомобиль көлiгiмен тасымалдау көлемiнiң құлдырауы 64%-ды, темiржолмен - 55%-ды және теңізбен - 96%-ды құрады. Сол кезде мұнай және газды өндiру мен айдауды арттырудың нәтижесiнде құбыр көлiгiмен жүк тасымалдау өстi (127,8 %).
Елдiң экспортында, алдыңғы жылдардағы сияқты, шикiзаттық бағытталу басым болып отыр. 1999 жылы экспорттың 6,6 млрд. АҚШ долларына (ІЖӨ-нiң 29 %-ы), жуық қосынды көлемi жағдайында 60 %-дан астамын орны толмайтын шикiзат ресурстары, оның ішiнде түстi және қара металдар - 23,9 %-ды, отын және мұнай өнiмдерi - 35,4 %-ды, сондай-ақ органикалық емес химия өнiмдерi - 6,4 %-ды құрады.
Экономикасының шикiзаттық бағытталуы елдi дүниежүзiлiк рыноктардың минералдық шикiзатына, металдар мен мұнайға сұранысына толық тәуелдi еттi. Бұл ретте өнеркәсiптiң қайта өңдеушi салаларының дамымай қалғандығынан экспортталатын өнiмнiң номенклатурасын кеңейту үшiн мүмкiндiк мүлдем болмай отыр.
Проблемалар қара металдардың өнiмдi кен қорларының тозуынан, Қазақстанның тиiмсiз географиялық жағдайы (көмiрсутегi шикiзатын өндiретін орынның негiзгi тұтынушылардан алшақтығы) мен ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң жоғары тәуекелдiлiгiнен едәуiр дәрежеде күрделенiп отыр.
Әлемдiк қоғамдастықтың даму үрдiсi инновациялық қызметтің экономикалық өсу қарқынына әсерi өсiп отырғандығын көрсетедi. Әлемдiк рынокта интеллектуалдық еңбек өнiмдерi экономикалық қызметтiң басқа салаларымен салыстырғанда неғұрлым жоғары бағаға ие. Рыноктың талаптары жаңалықтарды енгiзудi кеңiнен пайдалану, инновациялық белсендiлiктi күшейту үшiн жағдайлар туғызу қажеттiлiгiн мойындатады.
Тәжiрибе жоғары технологиялық салаларында жаңалықтар енгізуге деген көтерiңкi бейiмдiлiк байқалып отырғандығын көрсеттi. Сондықтан, экономиканың құрылымында ғылымды қажетсiнетiн салалар неғұрлым көп болса, онда инновациялық қызметте соғұрлым дамиды. Керiсiнше заңдылық та бар: Қазақстанның қазiргi экономикалық жағдайына тән бастапқы қайта өңдеудiң өндiрушi салаларының басымдығы бар экономиканың салалық құрылымы ғылыми-техникалық инновацияларды тежейдi.
Қазiргi уақытта еңбекке қабiлеттi тұрғындарды еңбекпен қамтуды арттыру және жаңа табиғи ресурстарды айналымға тарту есебiнен өнiм өндiрудi өсiру және қызмет көрсетудi дамыту үшiн мүмкiндiктер неғұрлым шектеулi болып барады. Осыған байланысты экономикалық даму үшін шешушi мәнге қарқынды факторлар ие болуда. Өз кезегінде, кадрлар бiлiктiлігi мен еңбек өнімділігінің өсуi, материалдар мен жабдықтардан қайтарым экономика салаларында ғылым мен техника жетiстiктерiнiң пайдаланылу дәрежесiмен анықталады.
Инновациялық қызмет жаңа шаруашылық-аумақтық құрылымдарды (технопарктердi, бизнес-инкубаторларды, аймақтық инновациялық қорларды, венчурлық фирмаларды) дамытуға, бұрын құрылған шаруашылық субъектiлер арасындағы өзара байланыстарды трансформациялауға, басқару технологияларын дамытуға көмектеседi. Бұл ретте экономиканы мемлекеттiк реттеу жүйесiнiң мазмұны да өзгерiске ұшырайды.
Инновациялық процестер тек өндiрiске ғана емес, шынтуайтында қоғамдық өмiрдiң барлық жақтарына ықпал етедi. Осының нәтижесiнде материалдық және материалдық емес жағдайларды пайдалану құрылымы жетiлдiріледі, адамдардың өмiр сүру қызметiнiң жаңа салалары құрылады. Мысалы, жоғары технологиялар саласындағы бiр жұмыс орны өнеркәсiп саласында бестен онға дейiнгi жұмыс орнын құрады.

Так, в промышленности за 1990-1999 годы доля несырьевых отраслей сократилась в 3-6 раз, в то же время увеличилась добыча не восполняемых природных ресурсов - нефти, газа и руд цветных и черных металлов.
Достигнутый в 1999 году рост промышленного производства (102,2% к 1998 году) был обеспечен в основном за счет повышения мировых цен на основные товары казахстанского экспорта и увеличения добычи нефти и газа, производства черных и цветных металлов.
В течение 2000 года сохранилась тенденция увеличения производства промышленной продукции по сравнению с соответствующими периодами прошлого года. Однако, этот рост также в значительной степени был обусловлен внешними условиями, благоприятно повлиявшими на конъюнктуру мирового рынка в связи с повышением цен на сырье.
Сырьевая направленность инвестиционной политики страны ещҰ больше усугубила сложившиеся в промышленности диспропорции. Так, доля инвестиций в основной капитал нефтегазовой отрасли возросла с 31% в 1991 году до 63% в 1998 году. В 1999 году поступление прямых иностранных инвестиций увеличилось почти в полтора раза по сравнению с 1998 годом и составило 1799 млн. долларов США. При этом около 87% от их общего объема пришлось на долю нефтегазового сектора (1524 млн. долларов США).
Тяжелое положение сложилось в сельском хозяйстве. За истекшие годы произошло сокращение производства сельскохозяйственной продукции почти в 2,3 раза, посевных площадей в 1,9 раза, поголовья животных в 2,7 раза, ухудшилось обеспечение хозяйств качественными семенными и племенными материалами, техникой и запасными частями к ней. Несмотря на наметившиеся с 1999 года определенные положительные сдвиги в аграрном секторе экономики, кризисные явления в отрасли не преодолены.
Спад производства в промышленности и сельском хозяйстве, снижение платежеспособного спроса предприятий и населения негативным образом сказались на функционировании транспортно-коммуникационного комплекса.
За период 1990-1999 годы объемы перевозок грузов всеми видами транспорта сократились на 60%. При этом падение объемов перевозок грузов на автомобильном транспорте составило 64%, железнодорожном - 55% и речном - 96%. В то же время, в результате увеличения добычи и перекачки нефти и газа, произошел рост грузоперевозок трубопроводным транспортом (127,8%).
В экспорте страны, как и в предыдущие годы, превалирующим остается сырьевая направленность. В 1999 году при суммарном объеме экспорта около 6,6 млрд. долларов США (29% от ВВП), более 60% составили невосполнимые сырьевые ресурсы, в том числе цветные и чҰрные металлы 23,9%, топливо и нефтепродукты - 35,4%, а также продукция неорганической химии - 6,4%.
Сырьевая направленность экономики ставит страну в полную зависимость от спроса мировых рынков на минеральное сырьҰ, металлы и нефть. При этом, из-за неразвитости перерабатывающих отраслей промышленности возможности для расширения номенклатуры экспортируемой продукции практически отсутствуют.
Проблемы в значительной степени усугубляются из-за истощения рентабельных запасов руд цветных и черных металлов, невыгодного географического положения Казахстана (отдаленность мест добычи углеводородного сырья от основных потребителей) и повышенного риска сельскохозяйственного производства.
Тенденции развития мирового сообщества свидетельствуют о возрастающем влиянии инновационной деятельности на темпы экономического роста. На мировом рынке продукты интеллектуального труда имеют более высокую стоимость по сравнению с другими сферами экономической деятельности. Требования рынка диктуют необходимость создания условий для широкого использования нововведений, усиления инновационной активности.
Опыт свидетельствует, что в высокотехнологичных отраслях наблюдается повышенная склонность к нововведениям. Поэтому, чем шире представлены в структуре экономики наукоемкие отрасли, тем более развита в ней инновационная деятельность. Имеется и обратная закономерность: отраслевая структура экономики с доминированием добывающих отраслей первичной переработки сдерживает научно-технические инновации, что характерно для нынешнего состояния экономики Казахстана.
В настоящее время возможности для роста производства продукции и развития услуг за счет увеличения занятости трудоспособного населения и вовлечения в оборот новых природных ресурсов становится все более ограниченным. В связи с этим для экономического развития решающее значение приобретают интенсивные факторы. В свою очередь, рост квалификации кадров и производительности труда, отдача от материалов и оборудования, определяется степенью использования достижений науки и техники в отраслях экономики.
Инновационная деятельность способствует развитию новых хозяйственно-территориальных образований (технопарков, бизнес-инкубаторов, региональных инновационных фондов, венчурных фирм), трансформации взаимосвязей между ранее созданными хозяйствующими субъектами, развитию технологий управления. При этом претерпевает изменение и содержание система государственного регулирования экономикой.
Инновационные процессы оказывают влияние не только на производство, но и практически на все стороны общественной жизни. В результате этого совершенствуется структура потребления материальных и нематериальных благ, создаются новые сферы жизнедеятельности людей. Например, одно рабочее место в области высоких технологий создает от пяти до десяти рабочих мест в сфере промышленности.

Жоғары технологиялық өндiрiстер мемлекеттiк бюджеттi толтырудың негiзгi көздерiнiң бiрi болып табылады. Қазiргi уақытта ғылыми-техникалық прогрестiң IЖӨ-ге қосатын үлесi неғұрлым дамыған елдерде, әртүрлi бағалау бойынша 75-тен 100%-ға дейiнiн құрайды. Инновациялық қызметтiң әлеуеттiк мүмкiндiктерi индикативтiк және бюджеттiк жоспарлау жүйесiнде ескерiлуi тиiс.
4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
Бағдарламаның негiзгi мақсаты ғылым мен техниканың жетiстiктерiн пайдалану, теңгерiмдi өндiрiстiк инфрақұрылымды қалыптастыру және жалпы ұлттық өнімдегi шикiзат құрамының бөлiгiн жоғары технологиялық экспорттық өнiмге кезең-кезеңмен алмастыру негiзiнде елдiң экономикасын дамыту үшiн қажеттi жағдайлар мен қолайлы орта жасау болып табылады.
Қойылған мақсатқа сәйкес Бағдарлама мынадай мiндеттерді шешуге бағытталған:
экономиканың жоғары технологиялық шикiзаттық емес секторларын
қалыптастыру;
инновациялық қызметтi мемлекеттiк ресурстық қолдау;
өнеркәсiптi технологиялық жаңғыртуды жүргiзу және экспортқа
бағытталған ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстерді құру:
ғылыми-инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерін инновациялық қызметке тарту;
салалық және аймақтық инновациялық бағдарламаларды қалыптастыру және іске асыру;
инновациялық қызметтi дамыту үшiн қолайлы жағдайды қамтамасыз ететiн нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыру;
неғұрлым перспективалы ғылыми бағыттарды сақтау және дамыту;
инновациялық кәсiпорындар үшiн мамандарды даярлау;
халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамыту.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГІ БАҒЫТТАРЫ МЕН ТЕТIКТЕРI
5.1. Инновациялық даму стратегиясы мен басымдықтары
Дамыған елдермен салыстырғанда Қазақстанда мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатының принциптiк ерекшелiктерi бар. Дамыған елдер үшiн iргелi және қолданбалы зерттеулердi қаржыландыру көлемiн арттыру, ғылымды жеке сектормен өзара байланыстыруды ынталандыру есебiнен жаңалықтарды жедел игеру, ғылымның корпоративтiк секторын құру мен дамытуға барынша ықпал ету, ғылыми-техникалық әлеуеттiң экономикалық және әлеуметтiк мiндеттердi шешуге тiкелей бейiмделуi тән.
Қазақстанда ғылымды қаржыландыру жеткiлiктi емес. Шаруашылық субъектiлердiң ғылым мен инновациялық қызметке жұмсайтын шығындарын мемлекеттiк ынталандыру жүйесi дамымаған, ғылыми-техникалық әзiрленiмдердi өндiрiске енгiзу маңыздылығын бағаламау сақталып отыр.
Мұндай жағдайда Қазақстан мен дамыған елдердiң ғылыми-техникалық дамуындағы алшақтық бұдан әрi өсе түсетiн болады.
Осыған байланысты негiзi жоғары және ғылымды қажетсiнетiн технологияларға көшу және елдiң экспортындағы шикiзаттық құрамының үлесiн қауiпсiз деңгейге дейiн азайту болуы тиiс мемлекеттiң қоғамның өндiргiш күштерiн дамыту жөнiндегi ұзақ мерзiмдi бағдарламасына түзету енгiзу қажет.
Қазақстанда экономиканы дамытудың инновациялық жолына көшуiне бiрқатар экономикалық, демографиялық, ғылыми-технологиялық, ұйымдастырушылық және басқа да факторлар (кесте) ықпал етедi.
Өндiрiстi кең ауқымды жаңарту үшiн қазiргi уақытта республикада жеткiлiктi мөлшерде жоқ едәуiр капиталдық қаражат талап етiледi. Осыған байланысты, қойылған мiндеттердi іске асыру үшiн мемлекеттiк қаржыландырумен қатар несие ресурстарын, инновациялық қызмет субъектiлерiнiң жеке қаражатын, шетелдiк капиталды және басқаларды тарту алда тұр. Бұдан басқа, лизинг бойынша жабдықтар мен технологияларды сатып алуды тәжiрибеге енгiзу қажет, өйткенi бұл бюджетке түсетiн күштi едәуір азайта алады.
Шетелдiк технологиялар мен техниканың бақылаусыз ағылуы отандық қолданбалы ғылымды тұншықтырып тастауы, қазақстандық экономиканың шетелдiк әзiрленімдерден технологиялық тәуелдiлiгiнiң нақты пайда болу қаупiн туғызуы мүмкiн екендiгiн есте ұстау қажет. Осының нәтижесiнде ондаған жылдар бойына жинақталған отандық ғылыми әлеуеттiң жоғалып кету қаупi туып отыр. Осының салдарынан республика жоғары технологиялық өнiмнiң импортын кеңейтуге мәжбүр болады.
Кесте
Қазақстандағы инновациялық қызметтің дамуына ықпал ететін
факторлардың салыстырмалы сипаттамасы
-------------------------------------------------------------------
Оң факторлар            !         Теріс факторлар
-------------------------------------------------------------------
бай табиғи ресурстар;           экономиканың шикiзаттық бағытталуы;
бос өндiргiш қуаттардың болуы;  дүниежүзілiк деңгейдегі меншікті
технологиялар салаларының шектелуi;
салыстырмалы түрде дамыған      iшкi қаржы ресурстарының тапшылығы;
ғылыми-техникалық әлеует;
технологиялық жағдайлардың      инновациялық қызметтiң
қатарында технологиялық         инфрақұрылымының дамымағандығы;
баяндамалардың болуы;
жеткiлiктi бiлiктi инженерлiк-  өндiргiш күштердi керi
техникалық қызметшi;            индустриялансыздандыру
жеткiлiктi жоғары жалпы бiлiмдiк материалдық-техникалық базаның
деңгейiмен үйлескен арзан жұмыс  техникалық жағынан әлсiз
күші;                            жарақтануы;
елдiң екi құрлықтықтың тоғысында өндiргiш күштердi бөлудегi
географиялық орналасуы;          теңсiздiк;
инженерлiк-техникалық кадрларды  ғылыми-техникалық қызметтi
даярлаудың қалыптасқан жүйесi.   коммерциялау үшiн тетiктер мен
нақты экономикалық ынталандырудың
жоқтығы;
инновациялық қызметтi жеткiлiксiз
нормативтiк құқықтық реттеу;
өндiрiстiң жоғары технологиялық
салаларының қатарында ғылыми-
техникалық және өндiрiстiк
кадрлардың жоқтығы;
жаңа формациядағы басқарушылық
кадрлардың болмауы;
ішкi рыноктың мардымсыз
сыйымдылығы.
-------------------------------------------------------------------
Осыған байланысты Қазақстан үшiн, жоғары дамыған шет елдердiң тәжiрибелерiне сүйенсек, инновацияның мынадай түрлерi неғұрлым тиiмдi.
"Yстемелеу" инновациясы - жаңа өнімдер мен отандық ғылыми-техникалық әлеуеттiң технологияларын жасауда шетелдiк ғалымдар мен конструкторлардың тәжiрибесін пайдалану. Бұл инновация елдiң мемлекеттік мүдделері мен экономикалық қауiпсiздiгіне толық көлемде сәйкес келедi, оны экономиканың барлық салаларында дерлiк қолдануға болады.
"Қарыз алу" инновациясы - бұрын Қазақстанда шығарылмаған және түпкi тұтыну өнiмiн шығаруға бағдарланған өнiмдi игеру. Бұл инновация бiрлескен кәсiпорындар құру мен франчайзингті дамыту жағдайында неғұрлым тиiмдi болуы мүмкiн.
"Көшiру" инновациясы - шетелдiк ғылыми-техникалық әлеует пен жаңа енгiзiлiмдердi отандық экономикаға тарту. Бұл инновация лицензиялар сатып алу мен оларды өндiрiске енгiзуге жұмсалатын едәуiр қаржылық шығындармен байланысты.
Қазақстан үшiн жақын болашақтағы неғұрлым қолайлы стратегия "үстемелеу" және "қарыз алу" инновациялары, сондай-ақ олардың ұштастырылуы болып табылады, өйткенi бұл ғылым мен техниканың жетiстiктерiн пайдаланумен бiрге, ғылым мен техниканың аралас және жаңа салаларында отандық ғылыми-техникалық әлеуеттiң өсуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Отандық экономиканың даму шамасына қарай дүниежүзiлiк рыноктарда республика үшiн жаңа инновациялық әзiрленiмдердi экспорттық өнiм тауашасында өнiмдемелеу және сатуға негiзделген инновациялық дамудың белсендi (генерациялайтын) тұрпатын, сондай-ақ шетелдiк жаңа енгiзiлiмдердiң игерiлуi мен бейiмделуiне, олардың бiртiндеп өзiмiздiң инновациялық жүйемiзге (мысалы, көлiктiк машина жасау) кiрiгуiне негiзделген елiктемелiк тұрпатының ұштасуы мүмкiн болады.
Инновациялық дамудың маңыздылығын ескере отырып, қазiргі жағдайда ауыл шаруашылығы өнiмдерiн бастапқы қайта өңдеу мен сақтау, отын-энергетикалық кешен, химия мен мұнай химиясы, жаңа материалдар өндiрiсi, коммуникациялар, көлiк және байланыс жүйелерi, биотехнология сияқты салалардағы инновациялық жобалар айрықша рөлге ие болып отыр.
Басымдықтарды таңдап алу кезiнде экономиканы әлеуметтiк қайта бағыттауға, тиiмсiз өндiрiстердi әртараптандыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға, бiрiншi кезекте тұтыну рыногына жоғары сапалы өнеркәсiптiк тауарлар, азық-түлiк шығаруға, олармен өзiн-өзi қамтамасыз ету дәрежесiн көтеруге қабiлеттi салалар мен өндiрiстерде жүргiзiлуi қажет неғұрлым жоғары технологиялық жағдайларды игеру мен ресурсты үнемдеуге анықтаушы мән беру керек.
Бұл бағыт үшiн өсу нүктелерi - тұрмыс техникасын, күнделiктi сұраным тауарлары мен экологиялық таза өнiмдердi өндiрудi озық дамыту.
Дамыған елдер, энергетикалық және экологиялық дағдарыстардың қысымымен, энергия шығынды технологиядан бас тарту және қалдықсызына көшу есебiнен қайта өндiрудiң ресурсты үнемдеушi тұрпатына көштi. Өнеркәсiптiң шикiзат саласының төмен технологиялық тұрпатын ескере отырып Қазақстанда ресурсты үнемдеушi инновациялық жобалар жоғары экономикалық тиiмдiлiкке ие бола алады.
Бұл бағыт үшiн өсу нүктелерi - минералдық, көмiрсутегiлiк және ауыл шаруашылық шикізатты қайта өңдеу тереңділігін арттыру, металлургиядағы ақырғы қайта өңдеудi игеру, техногендiк және қайталанған шикiзатты, ұқсату.
Неғұрлым жоғары технологиялық жағдайларды айқындау кезiнде елдiң экономикасы бесiншi технологиялық жағдайды қалыптастыру кезiнде дүниежүзiлiк техникалық-технологиялық дамудың талаптарына қаншалықты бейiмделе алатындығын ескеру қажет.
Бұл бағыт үшiн өсу нүктелерi - информатика мен микроэлектроника, биотехнология және жаңа материалдар.

Высокотехнологичные производства являются одним из основных источников пополнения государственного бюджета. В настоящее время вклад научно-технического прогресса в прирост ВВП наиболее развитых стран составляет, по различным оценкам, от 75 до 100%. Потенциальные возможности инновационной деятельности должны учитываться в системе индикативного и бюджетного планирования.
4. Цели и задачи Программы
Основной целью Программы является создание необходимых условий и благоприятной среды для развития экономики страны на основе использования достижений науки и техники, формирования сбалансированной производственной инфраструктуры и поэтапное замещение части сырьевой составляющей в валовом национальном продукте на высокотехнологичную экспортную продукцию.
В соответствии с поставленной целью, Программа направлена на решение следующих Задач:
формирование высокотехнологичных несырьевых секторов экономики;
государственная ресурсная поддержка инновационной деятельности;
проведение технологической модернизации промышленности и создание экспортоориентированных наукоемких производств;
формирование научно-инновационной инфраструктуры;
привлечение к инновационной деятельности субъектов малого предпринимательства;
формирование и реализация отраслевых и региональных инновационных программ;
формирование нормативной правовой базы, обеспечивающей благоприятные условия для развития инновационной деятельности;
сохранение и развитие наиболее перспективных научных направлений;
подготовка специалистов для инновационных предприятий;
|     развитие международного научно-технического сотрудничества.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1. Стратегия и приоритеты инновационного развития
По сравнению с развитыми странами в Казахстане государственная научно-техническая политика имеет принципиальные особенности. Для развитых стран характерно увеличение объемов финансирования фундаментальных и прикладных исследований, ускоренное освоение новшеств за счет стимулирования взаимосвязи науки с частным сектором, всемерное содействие созданию и развитию корпоративного сектора науки, прямая ориентация научно-технического потенциала на решение экономических и социальных задач.
В Казахстане же финансирование науки не является достаточным. Не развита система государственного стимулирования расходов хозяйствующих субъектов на науку и инновационную деятельность, сохраняется недооценка важности внедрения в производство научно-технических разработок.
При таком положении дел разрыв в научно-технологическом развитии Казахстана и развитых стран в дальнейшем будет еще больше увеличиваться.
В связи с этим необходима корректировка долгосрочной политики государства по развитию производительных сил общества, основой которой должен стать переход на высокие и наукоемкие технологии и снижение до безопасного уровня доли сырьевой составляющей в экспорте страны.
В Казахстане на переход экономики к инновационному пути развития окажет влияние ряд экономических, демографических, научно-технологических, организационных и других факторов (таблица).
Таблица
Сравнительная характеристика факторов, которые окажут
влияние на развитие инновационной деятельности в Казахстане
___________________________________________________________________________
Положительные факторы         !      Отрицательные факторы
________________________________________!__________________________________
богатые природные ресурсы;               сырьевая направленность экономики;
наличие свободных                        ограниченное число собственных
производственных мощностей;              технологий мирового уровня;
относительно развитый научно-            дефицит внутренних финансовых
технический потенциал;                   ресурсов;
наличие технологических заделов по       неразвитость инфраструктуры
ряду технологических укладов;            инновационной деятельности;
достаточно квалифицированный             деиндустриализация
инженерно-технический персонал;          производительных сил;
дешевая рабочая сила в сочетании с       слабая техническая оснащенность
достаточно высоким ее                    материально-технической базы;
общеобразовательным уровнем;
географическое расположение страны       неравномерность распределения
на стыке двух континентов;               производительных сил;
сложившаяся система подготовки           отсутствие механизма и реальных
инженерно-технических кадров.            экономических стимулов для
коммерциализации научно-
технической деятельности;
недостаточное нормативное
правовое регулирование
инновационной деятельности;
отсутствие научно-технических и
производственных кадров по ряду
высокотехнологических отраслей
производства;
отсутствие управленческих кадров
новой формации;
незначительная емкость
внутреннего рынка.
___________________________________________________________________________
Для широкомасштабного обновления производства потребуются значительные капитальные средства, которых у республики в настоящее время в достаточном количестве нет. В связи с этим, для реализации поставленных задач, наряду с государственным финансированием предстоит привлечь кредитные ресурсы, собственные средства субъектов инновационной деятельности, иностранный капитал и др. Кроме того, необходимо практиковать приобретение оборудования и технологий по лизингу, так как это может значительно снизить нагрузку на бюджет.
Необходимо иметь в виду, что бесконтрольный поток иностранных технологий и техники может подавить отечественную прикладную науку, создать реальную опасность возникновения технологической зависимости казахстанской экономики от зарубежных разработок. В результате этого возрастет вероятность утраты накопленного в течение десятилетий отечественного научного потенциала. И как следствие, республика будет вынуждена расширять импорт высокотехнологичной продукции.
В связи с этим для Казахстана, исходя из опыта высокоразвитых зарубежных стран, наиболее приемлемыми являются следующие виды инноваций.
Инновация "наращивания" заключающаяся в использовании при создании новых продуктов и технологий отечественного научно-технического потенциала и опыта зарубежных ученых и конструкторов. Данная инновация в полной мере соответствует государственным интересам и экономической безопасности страны, она может быть применена практически во всех отраслях экономики.
Инновация "заимствования" заключающаяся в освоении продукции, ранее не производившейся в Казахстане и ориентированной на выпуск конечных продуктов потребления. Данная инновация может быть наиболее эффективна в случае создания совместных предприятий и развития франчайзинга.
Инновация "переноса" заключающаяся в привлечении зарубежного научно-технического потенциала и нововведений в отечественную экономику. Данная инновация связана со значительными финансовыми затратами на приобретение лицензий и внедрение их в производство.
Для Казахстана в ближайшую перспективу наиболее приемлемыми являются инновации "наращивания" и "заимствования", а также их сочетание, так как это наряду с использованием достижений науки и техники позволит обеспечить наращивание отечественного научно-технического потенциала в смежных и новых отраслях науки и техники.
По мере развития отечественной экономики станет возможным сочетание активного (генерирующего) типа инновационного развития, основанного на продуцировании и реализации на мировых рынках собственных инновационных разработок в новых для республики нишах экспортной продукции, а также имитационного типа, базирующегося на освоении и адаптации зарубежных нововведений, их постепенной интеграции в собственную инновационную систему (например, транспортное машиностроение).
Учитывая значимость инновационного развития, в современных условиях особую роль приобретают инновационные проекты в таких областях, как первичная переработка и хранение сельскохозяйственной продукции, топливно-энергетический комплекс, химия и нефтехимия, производство новых материалов, системы коммуникаций, транспорта и связи, биотехнология.
При выборе приоритетов, определяющее значение следует уделять социальной переориентации экономики, диверсификации неэффективных производств, созданию новых рабочих мест, освоению более высоких технологических укладов и ресурсосбережению, которые в первую очередь необходимо проводить в отраслях и производствах, способных поставлять на потребительский рынок высококачественные промышленные товары, продовольствие, повысить степень самообеспеченности ими.
Точки роста для этого направления - опережающее развитие производства бытовой техники, товаров повседневного спроса и экологически чистых продуктов.
Развитые страны, под давлением энергетического и экологического кризисов, перешли к ресурсосберегающему типу воспроизводства за счет отказа от энергозатратных и перехода к безотходным технологиям. Учитывая низкую технологическую укладность сырьевых отраслей промышленности в Казахстане ресурсосберегающие инновационные проекты могут иметь высокую экономическую эффективность.
Точки роста для этого направления - увеличение глубины переработки минерального, углеводородного и сельскохозяйственного сырья, освоение конечных переделов в металлургии, утилизация техногенного и вторичного сырья.
При определении более высоких технологических укладов необходимо исходить из того, насколько экономика страны сумеет адаптироваться к требованиям мирового технико-технологического развития при формировании пятого технологического уклада.
Точки роста для этого направления - информатика и микроэлектроника, биотехнология и новые материалы.

5.2. Бағдарламаны қалыптастыру тәртiбi
Республиканың инновациялық дамуының базалық принципi Бағдарламаның бiрiнен соң бiрi өзара байланысты үш кезеңiн іске асыру болып табылады.
Бағдарламаның қысқа мерзiмдi кезеңi (2001-2003 жылдар) екi кiшi кезеңнен тұрады:
Дайындық (2001-2002 жылдар) - инновациялық қорларды, технопарктердi, бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру, сынамалы өндiрiстердi іске қосу, бақылау және реттеу жүйесiн өңдеу, басқарушы құрылымдарды қалыптастыру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн қамтиды.
Негiзгi (2003 жыл) - өнеркәсiптiң, ауыл шаруашылығының, көлiк пен байланыстың базалық салаларында шағын және орташа инновациялық кәсiпорындарды құру және дамыту, тауарлардың сыртқы рыноктарға шығуын байқап көру, кадрлар құрылымын қалыптастыру, лицензияларды, патенттер мен технологияларды сатып алу тетiктерiн өңдеу жөнiндегi iс-шаралар кешенiн қамтиды.
Бағдарламаның қысқа мерзiмдi кезеңiнiң мiндеттерi:
инновациялық қызметтiң инфрақұрылымын дамыту (өндiрiстiк-технологиялық және ақпараттық қамтамасыз ету, мемлекеттiк сараптау, сертификаттау, кадрлар даярлау мен қайта даярлау жүйесiн құру);
ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтi ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн құру;
заңнамалық және нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу;
ақталу мерзiмi 2 жылға дейiнгi аймақтық және салалық инновациялық кiшi бағдарламалар мен жобаларды iске асыру.
Бағдарламаның орта мерзiмдi кезеңi (2003-2008 жылдар) перспективалы ғылыми-техникалық әзiрленiмдердi iске асыру, сыртқы рыноктарда бәсекеге қабiлеттi өнiм шығаруға бағдарланған жоғары технологияларды және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi құру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн қамтиды. Негiзгi жұмыстар технологияларды өнеркәсiптiк игеруге дайындаудың базалық ғылыми-технологиялық орталықтарында - технопарктер мен бизнес-инкубаторларда жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның орта мерзiмдi кезеңi отандық ғылымның жетістіктері, шетелдiк техникалар мен технологияларды қарызға алу, патенттер мен лицензиялар сатып алу негiзiнде қалыптасатын болады.
Бағдарламаның орта мерзiмдi кезеңінің мiндеттерi:
экспортқа бағдарланған өнiмдердiң шығарылуын қамтамасыз ететiн технологияларды енгiзу;
технологиялық жабдықтар, мұнай-газ, тау-кен өндiру, металлургия өнеркәсiбi, ауыл шаруашылығы, көлiк және байланыс үшiн дүниежүзiлiк рыноктың талаптарына жауап беретiн жинақталымды бұйымдар мен машиналар шығаруды ұйымдастыру;
iшкi және сыртқы рыноктарда тұрақты сұранымға ие болатын өнімдердi шығаруға бағдарланған ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi iске қосу;
инновациялық сала үшін кадрлар даярлау мен қайта даярлау.

5.2. Порядок формирования Программы
Базовым принципом инновационного развития республики является реализация трех последовательно-взаимосвязанных этапов Программы.
Краткосрочный этап Программы (2001-2003 годы) состоит из двух подэтапов:
Подготовительный (2001-2002 годы) включает комплекс мероприятий по организации инновационных фондов, технопарков, бизнес-инкубаторов, запуску пробных производств, отработке системы контроля и регулирования, формированию управленческих структур.
Основной (2003 год) включает комплекс мероприятий по созданию и развитию малых и средних инновационных предприятий в базовых отраслях промышленности, сельского хозяйства, транспорта и связи, апробации выхода товаров на внешние рынки, формированию кадровой структуры, отработка механизмов приобретения лицензий, патентов и технологий.
Задачи краткосрочного этапа Программы:
развитие инфраструктуры инновационной деятельности (создание системы производственно-технологического и информационного обеспечения, государственной экспертизы, сертификации, подготовки и переподготовки кадров);
создание систем информационного обеспечения научно-технической и инновационной деятельности;
разработка законодательных и нормативных правовых актов;
реализация региональных и отраслевых инновационных подпрограмм и проектов со сроками окупаемости до 2-х лет.
Среднесрочный этап Программы (2003-2008 годы) включает комплекс мероприятий по реализации перспективных научно-технологических разработок, созданию высоких технологий и наукоемких производств, ориентированных на выпуск конкурентоспособной на внешних рынках продукции. Основные работы будут осуществляться в базовых научно-технологических центрах подготовки технологий к промышленному освоению - технопарках и бизнес-инкубаторах.
Среднесрочный этап Программы будет формироваться на основе достижений отечественной науки, заимствования зарубежных техники и технологий, приобретения патентов и лицензий.
Задачи среднесрочного этапа Программы:
внедрение технологий, обеспечивающих выпуск экспорто-ориентированной продукции;
организация производства технологического оборудования, комплектующих изделий и машин, отвечающих требованиям мирового рынка, для нефтегазовой, горнодобывающей, металлургической промышленности, сельского хозяйства, транспорта и связи;
запуск наукоемких производств, ориентированных на выпуск продукции, пользующейся устойчивым спросом на внутреннем и внешнем рынках;
подготовка и переподготовка кадров для инновационной сферы.

Бағдарламаның ұзақ мерзiмдi кезеңi (2008-2015 жылдар) орта мерзiмдi бағдарламаның нәтижелеріне негiзделетiн болады. Ол ұзақ перспективаға есептелген және тұтыну мен өткiзу рыногының жаңа салаларын қалыптастыруға қабiлеттi орта және ірi кәсiпорындар құруға, базистiк инновациялар әзiрлеуге, өндiрiстердi технологиялық қайта құрылымдауға және дүниежүзiлiк рыноктарға арналған жаңа тауарлар шығаруға бағытталатын болады. Осы кезеңде алдыңғы қатарлы шетелдiк технологияларды "көшiру" стратегиясы қолданылатын болады.
Бағдарламаның ұзақ мерзiмдi кезеңi шеңберiнде отандық ғылыми мекемелердi басым ғылыми-технологиялық бағыттарға қайта бағдарлау және республика үшiн жаңа технологиялық жағдайлар жасау жүргiзiлетiн болады.
Бағдарламаның ұзақ мерзiмдi кезеңiнiң мiндеттерi:
орта мерзiмдi бағдарламаның неғұрлым талап етiлген жобаларын iске асыру;
өнiмдi өткiзудiң тұрақты рыноктарымен iрi өндiрiстердi қалыптастыру;
экономика салаларының технологиялық дамуын қамтамасыз ету.
Бағдарламаның орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кезеңдерiн iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарлары Бағдарламаның бұрынғы кезеңдерiн iске асыруда алынған нәтижелерге сүйене отырып әзiрленетiн және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жекелеген қаулыларымен бекiтiлетiн болады.
Бағдарлама нақты экономикалық көрсеткiштер бөлiгiнде ұлттық әлеуметтiк-экономикалық басымдықты сүйене отырып жыл сайын нақтыланатын және түзетiлетiн болады.
Барлық салаларды олардың әлеуметтiк-экономикалық мәнi мен даму ерекшелiгiн ескермей, бiрдей қолдау әрекетi республиканың инновациялық дамуын толық шамада іске асыруға мүмкiндiк бермейдi.
Осыған байланысты таяудағы және алыс перспективаға ғылым мен техниканы дамытудың басымдықты бағыттары, сондай-ақ бiрiншi кезекте қолдау қажет республикалық деңгейдегi сыни технологиялардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия анықтайтын болады. "Сыни технологияларды" iрiктеу кезiнде олардың өнiмдер мен қызмет көрсетулердiң бәсекелестiк қабiлетiне, өмiрдiң сапасына, экологиялық жағдайдың жақсаруына әсер етуi ескерiлетін болады.
Осы тiзбелерге сүйене отырып, конкурстық негiзде инновациялық бағдарламалар мен жобаларды қалыптастыру мен iске асыру тәртiбiн реттейтiн "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына және нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес көрсетiлген кезеңге арналған салалық және аймақтық мақсатты инновациялық бағдарламалар қалыптасатын болады.
5.3. Тiкелей және жанама қолдау әдiстерi
Мемлекет инновациялық процестердi реттеу мақсатында жаңалықтар енгiзуде бастамашылық көрсете және осы қарым-қатынастарға байланысты қатысушы бола отырып, инновациялық қызметке тiкелей де, сол сияқты инновацияларды ынталандыра және тиiстi экономикалық тетiк құра отырып, жанама әдiстермен де қолдау көрсететiн болады.
Инновациялық қызметтi тiкелей реттеу:
ғылым мен техниканы дамытудың басымдықты бағыттарын таңдау және "сыни технологиялардың" тiзбесiн анықтау;
мемлекеттік бюджеттен мақсатқа бағытталған қаржыландыру;
инновациялық бағдарламалар мен жобаларды iске асыру үшiн жалпы ұлттық мәнi бар, бiрақ жеке инвесторлар үшiн тартымды емес тiкелей мемлекеттiк инвестицияларды бөлу;
мемлекеттік емес құрылымдар iске асыратын инновациялық жобалар мен кішi бағдарламаларды мемлекеттiң бiрлесiп қаржыландыруы;
көрнектi жобаларды бастамалау және жүзеге асыру;
инновациялық жобаларды елдiң инновациялық даму басымдықтарына сәйкестiгiне мемлекеттiк сараптау;
инновациялық қызметтiң инфрақұрылымын қалыптастыру (технологиялық парктер, бизнес-инкубаторлар және т.б.);
халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамыту негiзiнде жүзеге асырылатын болады.
Инновациялық қызметтi жанама реттеу:
жеңiлдiктi салық заңнамалар;
отандық және шетелдiк инвесторлар үшін жеңiлдіктi инвестициялық, лицензиялық және кедендiк заңнамалары негiзiнде жүзеге асырылатын болады.

Долгосрочный этап Программы (2008-2015 годы), будет базироваться на результатах среднесрочной программы. Она рассчитана на длительную перспективу и будет ориентирована на создание средних и крупных предприятий, способных формировать новые сферы потребления и рынки сбыта, на разработку базисных инноваций, технологическую реструктуризацию производств и выпуск новых для мировых рынков товаров. В этот же период будет применена стратегия "переноса" передовых зарубежных технологий.
В рамках долгосрочного этапа Программы будет проведена переориентация отечественных научных учреждений на приоритетные научно-технологические направления и создание новых для республики технологических укладов.
Задачи долгосрочного этапа Программы:
реализация наиболее востребованных проектов среднесрочной программы;
формирование крупных производств со стабильными рынками сбыта продукции;
обеспечение технологического развития отраслей экономики.
Планы мероприятий по реализации среднесрочного и долгосрочного этапов Программы будут разрабатываться исходя из полученных результатов реализации предыдущих этапов Программы, и утверждаться отдельными постановлениями Правительства Республики Казахстан.
Программа, в части конкретных экономических показателей будет ежегодно уточняться и корректироваться исходя из национальных социально-экономических приоритетов.
Попытки поддержать сразу все отрасли без учета их социально-экономической значимости и специфики развития не позволят в полной мере реализовать инновационное развитие республики.
В связи с этим, приоритетные направления развития науки и техники на ближайшую и дальнюю перспективу, а также перечень критических технологий республиканского уровня, которые необходимо поддержать в первую очередь, будут определяться Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан. При отборе "критических технологий" будет учитываться их влияние на конкурентоспособность продукции и услуг, качество жизни, улучшение экологической обстановки.
Исходя из этого перечня, на конкурсной основе в соответствии с Законом Республики Казахстан Z970163_ "О государственных закупках" и нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок формирования и реализации инновационных программ и проектов, будут формироваться отраслевые и региональные целевые инновационные программы на указанный период.
5.3. Методы прямой и косвенной поддержки
С целью регулирования инновационных процессов государство будет оказывать как прямую поддержку инновационной деятельности, инициируя нововведения, и выступая участником связанных с этим отношений, так и опосредовано, стимулируя инновации косвенными методами и создавая соответствующий экономический механизм.
Прямое регулирование инновационной деятельности будет осуществляться на основе:
выбора приоритетных направлений развития науки и техники и определения перечня "критических технологий";
целенаправленного финансирования из государственного бюджета;
выделения прямых государственных инвестиций для реализации инновационных программ и проектов, имеющих общенациональное значение, но не привлекательных для частных инвесторов;
софинансирования государством инновационных проектов и подпрограмм, реализуемых негосударственными структурами;
инициирования и осуществления демонстрационных проектов;
государственной экспертизы инновационных проектов на соответствие приоритетам инновационного развития страны;
формирования инфраструктуры инновационной деятельности (технологические парки, бизнес-инкубаторы и др.);
развития международного научно-технического сотрудничества.
Косвенное регулирование инновационной деятельности будет осуществляться на основе:
льготного налогового законодательства;
льготного инвестиционного, лицензионного и таможенного законодательства для отечественных и зарубежных инвесторов.

5.4. Инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру
Инновациялық қызметтi мемлекеттiк қолдаудың бiр тәсiлi республика аумағында инновациялық орталықтарды, инкубаторларды, технопарктердi, консалтингтiк және оқытатын фирмаларды, инновациялық кәсiпорындарды конструкторлық-технологиялық қолдау жөнiндегi ұйымдарды қамтитын, аймақтық ерекшелiктердi ескере отырып, бiрыңғай үйлестiрiлген инновациялық инфрақұрылым қалыптастыру болмақ.
Инфрақұрылымды қалыптастыру кезiнде мемлекет аймақтардағы олар құратын ғылыми-техникалық және инновациялық қызмет объектiлерi ғылым және техника саласымен байланысты барлық шаруашылық жүргізуші субъектілер үшін ортақ болуына сүйенетiн болады. Бұл инновациялық даму мiндеттерiн шешу кезiнде - ғылыми ұйымдардың, инновациялық кәсiпорындардың, жоғары оқу орындары мен шағын кәсiпкерлiк субъектiлердiң әлеуетiн бiр ортаға бiрiктiруге мүмкiндiк бередi.
Конструкторлық-технологиялық жаңалықтарды жетiлдiру мен өндiрiстердi дайындауға, бәсекелестiкке қабiлетті ғылымды қажетсiнетiн өнiмдердi және жоғары технологияларды әзiрлеу кезiнде инновациялық кәсiпорындарды өндiрiстiк-технологиялық қолдауға ерекше назар аударылатын болады. Бұл құрылымдардың ғылыми-техникалық әзiрленiмдердi және маркетингтi, жарнамалық және көрме қызметiн, патенттiк-лицензиялық жұмысты және интеллектуалдық меншiктi қорғауды қоса алғанда, жергiлiктi және шетелдiк рыноктарға ғылымды қажетсiнетiн өнiмдердi жылжытуда рөлi белсендi болмақ.
Аймақтардың экономикалық мамандануын, өнеркәсiптiк, ғылыми және оқу әлеуеттерiнiң бар болуын ескере отырып, Атырау, Ақтау, Ақтөбе, Павлодар, Шымкент, Өскемен және басқа да қалаларда бизнес-инкубаторлар және технопарктер жүйесi құрылатын болады.
Инновацияларды тұтынушылар мен жаңа енгiзiлiмдердiң авторлары арасында ақпараттық алмасуды қамтамасыз ету үшiн алдағы уақытта "Интернет" жүйесiнде арнайы сайтта ұсынылатын деректер базасы құрылатын болады.
5.5. Инновациялық қызметтi дамытудың құқықтық негiздерi
Инновациялық қызметтi дамытуды тиiстi нормативтiк құқықтық базаны құрусыз және тұрақты жетiлдiрусiз мүмкiн емес.
Қазақстандағы ғылыми-техникалық қызметті құқықтық реттеудiң негiзi "Қазақстан Республикасының ғылымы мен мемлекеттік ғылыми-техникалық саясаты туралы", "Авторлық құқық пен аралас құқықтар туралы" және "Қазақстан Республикасының патенттiк заңы"   туралы Заңдар болып табылады.
Экономиканың инновациялық даму жолына өту кезiнде құқықтық қатынастарды қамтамасыз ету мақсатында "Инновациялық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының базалық Заңы және инновациялық бағдарламалар мен жобаларды қалыптастыру мен iске асыру тәртiбiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң пакетi қабылданатын болады.
Өнiмдердiң сапасына, өнеркәсiптiк құқықтар мен интеллектуалдық меншiктi қорғауға ерекше назар аударылатын болады.
Өнімдердiң, тауарлардың және қызмет көрсетулердiң сапасына қойылатын талаптардан туындайтын ұлттық стандарттар қазiргi ғылымның, техниканың және технологиялардың жетiстiктерi, халықаралық стандарттар, басқа елдердiң озық мемлекеттiк стандарттары негiзiнде әзiрленетiн болады.

5.4. Формирование инновационной инфраструктуры
Одним из способов государственной поддержки инновационной деятельности станет формирование на территории республики единой скоординированной, с учетом региональных особенностей, инновационной инфраструктуры, включающей инновационные центры, инкубаторы, технопарки, консалтинговые и обучающие фирмы, организаций по конструкторско- технологической поддержке инновационных предприятий.
При формировании инфраструктуры государство будет исходить из того, что создаваемые им в регионах объекты научно-технической и инновационной деятельности будут общими для всех хозяйствующих в них субъектов, связанных со сферой науки и техники. Это позволит при решении задач инновационного развития объединить потенциал научных организаций, инновационных предприятий, вузов и субъектов малого предпринимательства.
Особое внимание будет уделяться конструкторско-технологической доводке новшеств и подготовке производств, производственно-технологической поддержке инновационных предприятий при разработке конкурентоспособной наукоемкой продукции и высоких технологий. Активной будет роль этих структур в продвижении научно-технических разработок и наукоемкой продукции на местные и зарубежные рынки, включая маркетинг, рекламную и выставочную деятельность, патентно-лицензионную работу и защиту интеллектуальной собственности.
С учетом экономической специализации регионов, наличия промышленного, научного и учебного потенциалов в Атырау, Актау, Актобе, Павлодаре, Шымкенте, Усть-Каменогорске и других городах будет создаваться сеть бизнес-инкубаторов и технопарков.
Для обеспечения информационного обмена между потребителями инноваций и авторами нововведений будет сформирована база данных, которая в дальнейшем будет представлена на специальном сайте в системе "Интернет".
5.5. Правовые основы развития инновационной деятельности
Развитие инновационной деятельности невозможно без создания и постоянного совершенствования нормативной правовой базы.
Основой правового регулирования научно-технической деятельности в Казахстане являются Законы Z921100_ "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан", Z960006_ "Об авторском праве и смежных правах" и Z990427_ "Патентный закон Республики Казахстан".
С целью обеспечения правовых отношений при переходе экономики на путь инновационного развития будет принят базовый Закон Республики Казахстан "Об инновационной деятельности" и пакет нормативных правовых актов, регламентирующих порядок формирования и реализации инновационных программ и проектов.
Особое внимание будет уделяться качеству продукции, защите прав промышленной и интеллектуальной собственности.
Национальные стандарты, исходя из требований, предъявляемых к качеству продукции, товарам и услугам, будут разрабатываться на основе современных достижений науки, техники и технологий, международных стандартов, прогрессивных государственных стандартов других стран.

Ел экономикасына ИСО 9000 сапасындағы Жүйесi және ИСО 14000 айнала қоршаған ортаны қорғау басқармасының Жүйесi тұрпатындағы стандарттарды кеңiнен енгiзу Қазақстанда стандарттау жүйесiн iске асыру кезiнде кешендi тұрғыны қамтамасыз етедi, қазақстандық өнiмдердiң сапасы мен бәсекелестiк қабiлетiн арттырады, материалдық ресурстарды үнемдеу мен қоршаған ортаны қорғау үшiн қолайлы жағдайлар туғызады.
Инновациялық қызметтi дамытуға өзiне өнеркәсiптiк меншiктi (өнертабыстар, үлгiлер, өнеркәсiптiк үлгiлер), кәсiпорындар мен олардың өнiмдерiн саралау құралдарын (тауарлық белгiлер мен қызмет көрсету белгiлерi, фирмалық атаулары), ақпараттық өнiмдердi (бағдарламалық қамтамасыз ету, мәлiметтер базасы), өзге де материалдық емес ресурстарды (коммерциялық құпиялар, лицензиялар және басқалары) қамтитын интеллектуалдық меншiктi қорғаудың құқықтық аспектiлерi үлкен мән беретiн болады.
Осыған байланысты экономикалық, өндiрiстiк, инвестициялық және қаржылық нормалар мен нормативтер жиынтығы негiзiнде интеллектуалдық меншiктi тиiмдi басқару алғашқы дәрежедегi мәнге ие болады.
Мемлекеттiк интеллектуалдық меншiктi түгендеудi өткiзу, оның шын құнын және коммерциялық сату мүмкiндігiн анықтау, неғұрлым маңызды интеллектуалдық әзiрленiмдердi және басқаларын мемлекеттiк қолдауды ұлғайту алда тұр.
5.6. Халықаралық ынтымақтастық
Дамыған елдерде iшкi рыноктар, әдетте, ендi кең ауқымды инновациялық жобаларды іске асыруға мүмкiндiк бермейдi, сондықтан да әзiрлеушiлер өздерiнiң жаңалықтарын шет елдерде таратуға барынша көңiл бөле бастады.
Алайда, дүниежүзiлiк экономикалық көш бастаушылар арасындағы кооперацияның тереңдеуiмен қатар ғылымды қажетсiнетiн және инновациялық өнiмдер рыноктардағы бәсеке шұғыл өршидi, ғылыми-техникалық және инновациялық ресурстар үшiн күрес күшейедi. Соңғы жылдары осы бәсекелестiкке жаңа индустриялы елдер мен дамушы мемлекеттер жиi қосылатын болып отыр.
Осы жағдайларда мемлекетке халықаралық инновациялық байланыстарды реттеуде, дүниежүзiлiк ғылыми-техникалық кеңiстiкте Қазақстанның жағдайын нығайтуда және сыртқы рыноктарға отандық тауарлармен шығуды қамтамасыз етуде белсендi рөл атқаруға тура келедi.
Осыған байланысты мемлекет халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты ынталандыру мақсатында екiжақты және көпжақты инновациялық бағдарламалар мен жобалардың қазақстандық бөлiгiн, бiрлескен технологиялық орталықтарды, мамандандырылған қорлар мен инновациялық инфрақұрылымдарды қаржыландыруды, шет елдерде кадрларды даярлау мен олардың бiлiктiлiктерiн арттыруды, шетелдiк ғылыми-техникалық әдебиеттердi сатып алуды өзiне алады.
Қазақстан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен өзінің ынтымақтастығын 1998 жылғы 11 қыркүйекте Мәскеуде жасалған Ғылыми-техникалық салада мемлекетаралық инновациялық бағдарламалар мен жобалар қалыптастыру және олардың мәртебесi туралы келiсiмнің негiзiнде жүзеге асыратын болады.
Республикада инновациялық белсендiлiктiң өсуiне ТАСIS, ЮНИДО, МАГАТЭ, ЮНКТАД және басқалары сияқты халықаралық ұйымдардың аясында технологиялық даму және iрi ауқымды мақсатты жобалар салаларындағы ынтымақтастықтың шектелмелi және бiрiктiрiлген бағдарламаларын әзiрлеу мен iске асыру жәрдемдесетiн болады.
Шетелдiк мамандар мен сарапшыларды республика үшiн маңызды халықшаруашылық мәнi бар бағдарламалар мен жобаларды әзiрлеу мен бағалауға тарту iс-тәжiрибеге енгiзiлетiн болады.
Елден инновациялық әзiрленiмдердiң, бiрiншi кезекте олардың пайдаланылуы дүниежүзiлiк қоғамдастыққа залал келтiретін екiұдай мақсаттағы технологиялардың елден жылыстауына тосқауыл қою мақсатында экспорты мiндеттi үкiметтiк бақылауға жататын технологиялар мен тауарлар тiзбесi тұрақты негiзде жаңаланып отыратын болады.

Широкое внедрение в экономику страны стандартов типа Систем качества ИСО 9000 и Систем управления охраной окружающей среды ИСО 14000 обеспечит комплексный подход при реализации системы стандартизации в Казахстане, повысит качество и конкурентоспособность казахстанской продукции, создаст благоприятные условия для экономии материальных ресурсов и защиты окружающей среды.
Большое значение на развитие инновационной деятельности окажут правовые аспекты охраны интеллектуальной собственности, включающей в себя промышленную собственность (изобретения, модели, промышленные образцы), средства индивидуализации предприятий и их продукции (товарные знаки и знаки обслуживания, фирменные наименования), информационные продукты (программное обеспечение, базы данных), прочие нематериальные ресурсы (коммерческие тайны, лицензии и другое).
В связи с этим первостепенную значимость приобретает задача эффективного управления интеллектуальной собственностью, на основе совокупности экономических, производственных, инвестиционных и финансовых норм и нормативов.
Предстоит провести инвентаризацию государственной интеллектуальной собственности, определить ее истинную стоимость и возможность коммерческой реализации, расширить государственную поддержку наиболее важных интеллектуальных разработок и другие.
5.6. Международное сотрудничество
В развитых странах внутренние рынки, как правило, уже не способствуют реализации широкомасштабных инновационных проектов, и поэтому разработчики стали все больше уделять внимания распространению своих новшеств за рубежом.
Однако, наряду с углублением кооперации, между мировыми экономическими лидерами резко обостряется конкуренция на рынках наукоемкой и инновационной продукции, усиливается борьба за научно-технические и инновационные ресурсы. В последние годы к этому соперничеству все чаще стали подключаться новые индустриальные страны и развивающиеся государства.
В этих условиях государству предстоит сыграть активную роль в регулировании международных инновационных связей, укреплении положения Казахстана на мировом научно-техническом пространстве и обеспечении отечественным товарам выхода на внешние рынки.
В связи с этим государство, с целью стимулирования международного научно-технического сотрудничества, возьмет на себя финансирование казахстанской части двусторонних и многосторонних инновационных программ и проектов, совместных технологических центров, специализированных фондов и инновационной инфраструктуры, подготовку и повышение квалификации кадров за рубежом, закупку зарубежной научно-технической литературы.
Казахстан свое сотрудничество со странами Содружества Независимых Государств будет осуществлять на основе P990196_ Соглашения о формировании и статусе межгосударственных инновационных программ и проектов в научно-технической сфере, совершенное 11 сентября 1998 года в Москве.
Росту инновационной активности в республике будет способствовать разработка и реализация рамочных и интегрированных программ сотрудничества в областях технологического развития и крупномасштабных целевых проектов под эгидой таких международных организаций, как ТАСIS, ЮНИДО, МАГАТЭ, ЮНКТАД и другие.
Будет практиковаться привлечение зарубежных специалистов и экспертов к разработкам и оценке программ и проектов, имеющих важное народнохозяйственное значение для республики.
С целью предотвращения утечки из страны инновационных разработок, в первую очередь технологий двойного назначения в страны, где их использование может нанести ущерб мировому сообществу, на постоянной основе будет обновляться перечень технологий и товаров, экспорт которых подлежит обязательному правительственному контролю.

6. ҚАЖЕТТI РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗДЕРI
6.1. Қаржылық қамтамасыз ету
Нарықтық экономика жағдайында инновациялық қызметтi қаржыландыру жүйесiнiң өзiндiк ерекшелiгi бар және мемлекеттiң қаржылық саясатының құрамдас элементi ретiнде жүредi.
Бұл жүйе, бiрiншi кезекте, техникалық жаңалықтарды ел экономикасына тез және тиiмдi енгiзу, оның құрылымдық-технологиялық қайта құрылуын қамтамасыз ету, ғылыми-техникалық және кадр әлеуетiн сақтау және дамыту, жоғары сыныпты мамандардың шет елге кетуiнiң алдын алу үшiн қажеттi жағдайлар жасауға бағытталған.
Осы жүйенiң элементтерi:
қаржылық қаражаттардың түсу көздерiнiң жиынтығы;
ақшалай қаражатты шоғырландыру және оларды инновациялық бағдарламалар мен жобаларға салудың тетiгi;
қайтарымдылық жүйесiн және оларды пайдалану тиiмдiлiгiне баға берудi қоса алғанда, қаржы қаражаттарын бақылау тетiгi.
Инновациялық қызметтi дамытуға арналған қаражат республикаiшiлiк көздерден iздестiрiлуi және негiзiнен мыналарға бағытталуы тиiс:
инновациялық инфрақұрылымды дамыту - бизнес инкубаторлар, арнайы конструкторлық бюролар, инновациялық қорлар, кадрларды дайындау және қайта дайындау жүйесiн құру.
Мыналарды:
қаржы ресурстарына қажеттiлiк пен оларды алудың нақты мүмкiндiктерi арасындағы теңгерiмдiлiктi;
кәсiпорындардың мемлекеттiк бюджеттер алдындағы алған қаржылық мiндеттемелерiнiң уақытылы және толық орындалуын;
материалдық және қаржылық ресурстардың ұтымды пайдаланылуын;
тапсырыс берушiлермен, контрагенттермен және жеткiзушiлермен экономикалық қарым-қатынастар iс-тәжiрибесiнен туындайтын өзге де мiндеттердi шешудi қамтамасыз ететiн қаржылық бақылау жүйесi қалыптастырылатын болады.
Осыған байланысты мемлекет инновациялық қызметтi қаржыландыру жүйесiн мынадай бастапқы қағидаттарға сүйене отырып қалыптастыратын болады:
жүйенiң ғылыми-техникалық жетiстiктердi тез және тиiмдi енгiзуге бағдарлануы;
қаржыландыру көздерiнiң көптiгi;
инновациялық қаржыландырудың барлық жүйесiнде де, сол сияқты оның құрамдаушыларында да барынша тиiмдiлiктi қамтамасыз ету үшiн тез қайта құрылу мүмкiндiгi;
іс жүзiнде қолдану үшiн техникалық және технологиялық жаңалықтар мен бағыттардың барынша кең ауқымын қамту;
қолданылатын тетiктердiң негiздiлiгi және заңдық қорғалуы.
Жалпы салалық, салааралық және аймақтық ғылыми-техникалық бағдарламаларды, сондай-ақ өнеркәсiптiк өнiмдердiң жаңа түрлерiн игеру жөнiндегі iс-шараларды қаржыландыруды қамтамасыз ету мақсатында, жергiлiктi жерлерде инновацияларды қолдаудың мемлекеттiк емес қорлар жүйесi құрылатын болады. Мұндай қорлар аймақтық деңгейлерде де, сол сияқты ұлттық компаниялар, концерндер мен холдингтердiң шеңберлерiнде де құрылатын болады.
Инновациялық қызметтi мемлекеттік емес қаржыландыру көздерi:
инновациялық кәсiпорындардың меншiктi қаражаты;
бағалы қағаздар эмиссиясының есебiнен жұмылдырылатын қаражат;
коммерциялық банктердiң несиелерi;
мамандандырылған және қайырымдылық қорлар;
жаңа өнімнiң тез шығарылуына мүдделi инвестициялық компаниялардың басқа да инновациялық кәсiпорындардың қаражаты болмақ.
Қымбат бағалы станоктар, жабдықтар, бiрегей бақылау-өлшеу техникаларын сатып алуды талап ететiн iрi технологиялық инновациялардың тез өнеркәсiптiк игерiлуi мәселелерiн шешу кезiнде қаржылық лизинг дамуға ие болады.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
6.1. Финансовое обеспечение
В условиях рыночной экономики система финансирования инновационной деятельности имеет свою специфику и выступает как составной элемент финансовой политики государств.
Эта система направлена в первую очередь на создание необходимых условий для быстрого и эффективного внедрения технических новшеств в экономику страны, обеспечение ее структурно-технологической перестройки, сохранение и развитие научно-технического и кадрового потенциала, предотвращение утечки высококлассных специалистов за рубеж.
Элементами этой системы выступают:
совокупность источников поступления финансовых средств;
механизм аккумуляции денежных средств и их вложения в инновационные программы и проекты;
механизм контроля за финансовыми средствами, включая систему возвратности и оценки эффективности их использования.
Средства на развитие инновационной деятельности должны быть изысканы из внутриреспубликанских источников и в основном направляться на:
развитие инновационной инфраструктуры - создание бизнес-инкубаторов, специальных конструкторских бюро, инновационных фондов, систем подготовки и переподготовки кадров.
Будет сформирована система финансового контроля, обеспечивающая:
сбалансированность между потребностью в финансовых ресурсах и реальными возможностями их получения;
своевременность и полноту выполнения взятых предприятием финансовых обязательств перед государственным бюджетом;
рациональное использование материальных и финансовых ресурсов;
решение иных задач, вытекающих из практики экономических отношений с заказчиками, контрагентами и поставщиками.
В связи с этим, государство будет формировать систему финансирования инновационной деятельности исходя из следующих исходных принципов:
ориентация системы на быстрое и эффективное внедрение научно-технических достижений;
множественность источников финансирования;
возможность быстрой перестройки для обеспечения максимальной эффективности как всей системы финансирования инновационных проектов, так и ее составляющих;
охват максимально широкого круга технических и технологических новшеств и направлений для практического применения;
обоснованность и юридическая защищенность применяемых механизмов.
С целью обеспечения финансирования общеотраслевых, межотраслевых и региональных научно-технических программ, а также мероприятий по освоению новых видов промышленной продукции на местах будет создана система негосударственных фондов поддержки инноваций. Такие фонды будут создаваться как на региональном уровне, так и в рамках национальных компаний, концернов и холдингов.
Источниками негосударственного финансирования инновационной деятельности выступят:
собственные средства инновационных предприятий;
средства, мобилизуемые за счет эмиссии ценных бумаг;
кредиты коммерческих банков;
специализированные и благотворительные фонды;
средства инвестиционных компаний, других инновационных предприятий, заинтересованных в скорейшем выпуске новой продукции.
При решении задач быстрого промышленного освоения крупных технологических инноваций, требующих приобретения дорогостоящих станков, оборудования, уникальной контрольно-измерительной техники получит развитие финансовый лизинг.

6.2. Ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Ғылыми-техникалық қамтамасыз ету инновациялық дамудың айқындаушы шарты болып табылады және өнiмдердi жаңа рынокқа жылжытуға бағытталған.
Технологиялар мен жабдықтар экологиялық, техникалық қауiпсiздiк және санитарлық нормалардың талаптарын қанағаттандыруы, техникалық қайта жарақтандыруды тез жүргiзу мен дүниежүзiлiк деңгейдегi немесе оған ұқсас өнiмнен сапасы бойынша асып түсетiн өнiмдi шығаруды қамтамасыз етуi тиiс.
Мемлекет ғылыми-техникалық қамтамасыз ету функцияларына, жабдықтар мен технологияларға қойылатын талаптарға сүйене отырып:
инновациялық бағдарламалар мен жобаларды қалыптастыруды;
кешендi ғылыми-техникалық сараптама жүргiзудi;
іргелi ғылыми зерттеулер жүргізудi;
инновациялық бағдарламалар мен жобаларды ғылыми-техникалық алып жүруді;
дүниежүзiлiк ғылыми-техникалық дамудың болжамын;
тендерлiк негiзде мiндеттi түрде кешендi ғылыми-техникалық, технологиялық және экологиялық сараптама өткiзе отырып, шетел технологиялар мен жабдықтарды сатып алуды және олардың лизингін жүргiзудi жүзеге асыратын болады.
6.3. Кадрлық қамтамасыз ету
Қазақстан дамудың инновациялық жолына өту кезiнде қазiргi менеджмент саласында кең бiлiмi бар мамандарға зәру болады. Меншiктiң барлық түрлерiндегі кәсiпорындар мен ұйымдарға, салыстырмалы қысқа мерзiмде инновациялардың жоғары тиiмдiлiгi мен бәсекелестiк қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ететiн басқару жүйесiн құруға қабiлеттi мамандар қажет болады.
Инновациялық саланың кадрлары - бұл, ең алдымен, жаңа технологияларды құру мен игеру процесiнiң белсендi қатысушылары. Кадр құрылымының күрделiлiгі инновациялар мiндеттерiнiң ерекшелiктерiмен, сондай-ақ ғылыми және ғылыми-техникалық еңбектiң өзiндiк ерекшелiктерiне негiзделедi. Осы құрылымды құраушылар ғылыми және инженерлiк қызметкер кадрлар, басқару қызметшiлерi, тәжiрибелiк өндiрiстiң қызметкерлерi, көмекші және қызмет көрсету қызметшiлерi болып табылады.
Инновациялық кәсiпорындар алғашқы кезеңде дербес қаражатының есебiнен кадрларды дайындауға ақы төлей алмайтын жағдайда болады. Сондықтан мұндай кәсiпорындарды мемлекеттiк қолдау мақсатында инновациялық процестердi басқару саласындағы кадрларды мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде дайындау бағдарламасы әзiрленетін болады. Тапсырыс берушiлердiң базалық кәсiпорындарында мамандардың тағылымдамадан өту мүмкiндiгi көзделетiн болады.
Нақты кәсiпкерлiк жобаларды басқару және iске асыру үшiн мақсатты "менеджерлiк-командаларды" оқытуды қоса алғанда, ғылыми-техникалық және инновациялық қызмет үшiн кадрлар даярлау және қайта даярлау нысандарының бiрi инновациялық орталықтар мен технопарктер болады.
Қазақстанның қазiргi кадр әлеуетiнiң жағдайы дүниежүзiлiк деңгейдегі технологияларды әзiрлеудi толық түрде жүзеге асыруға және жоғары сапалы экспорт және импорт алмастырушы өнiм өндiруге мүмкiндiк бермейдi. Осыған байланысты қазақстандық мамандардың жетекшi шетелдiк компаниялар мен ғылыми-зерттеу ұйымдарында тағылымдамадан өтуi тәжiрибеленетiн болады.
Кадрлық қамтамасыз етудiң басымдықты және неғұрлым тиiмдi бағыттарының бiрi - отандық мамандарды қайта даярлау үшiн шетелдiк жоғары бiлiктi мамандарды Қазақстанға тарту болмақ.

6.2. Научно-техническое обеспечение
Научно-техническое обеспечение является определяющим условием инновационного развития и направлено на создание и продвижение продукции на новые рынки.
Технологии и оборудование должны удовлетворять требованиям экологической, технической безопасности и санитарным нормам, обеспечивать быстрое проведение технического перевооружения и выпуск продукции мирового уровня или превосходящую по качеству аналогичную продукцию.
Государство, исходя из функций научно-технического обеспечения и требований, предъявляемых к оборудованию и технологиям, будет осуществлять:
формирование инновационных программ и проектов;
проведение комплексной научно-технической экспертизы;
проведение фундаментальных научных исследований;
научно-техническое сопровождение инновационных программ и проектов;
прогноз мирового научно-технического развития;
проведение закупа и лизинга зарубежных технологий и оборудования на тендерной основе с обязательным проведением комплексной научно-технической, технологической и экологической экспертизы.
6.3. Кадровое обеспечение
Казахстан, при переходе на инновационный путь развития, будет нуждаться в специалистах, обладающих необходимыми знаниями в области современного менеджмента. Предприятиям и организациям всех форм собственности потребуются специалисты, способные за относительно короткий срок создать систему управления, обеспечивающую высокую эффективность и конкурентоспособность инноваций.
Кадры инновационной сферы - это, прежде всего, активные участники процесса создания и освоения новых технологий. Сложность структуры кадров обуславливается особенностями задач инноваций, а также спецификой научного и научно-технического труда. Составляющими этой структуры являются кадры научных и инженерных работников, управленческий персонал, рабочие опытного производства, вспомогательный и обслуживающий персонал.
Инновационные предприятия в первое время не в состоянии будут оплачивать подготовку кадров за счет собственных средств. Поэтому, с целью государственной поддержки таких предприятий, будет разработана программа подготовки специалистов в области управления инновационными процессами в рамках государственного заказа. Будет предусмотрена возможность стажировки специалистов на базовых предприятиях заказчиков.
Одной из форм подготовки и переподготовки кадров для научно-технической и инновационной деятельности, включая обучение целевых "менеджерских команд" для управления и реализацией конкретными предпринимательскими проектами станут инновационные центры и технопарки.
Современное состояние кадрового потенциала Казахстана не позволяет в полной мере осуществлять разработку технологий мирового уровня и производить высококачественную экспортную и импортозамещающую продукцию. В связи с этим, будут практиковаться стажировки казахстанских специалистов в ведущих зарубежных компаниях и научно-исследовательских организациях.
Одним из приоритетных и наиболее эффективных направлений кадрового обеспечения станет привлечение в Казахстан высококвалифицированных зарубежных специалистов для переподготовки отечественных специалистов.

7. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарламаны iске асырудың басты нәтижесi республикада сыртқы рыноктарда сату көлемi бойынша соңғы кезеңде экспорттың шикiзат құрамасымен салыстырмалы бәсекелестiкке қабiлетi жоғары технологиялық өнiмдердi өндiруге қабiлетi бар шикiзаттық емес, экспортқа бағытталған экономика секторын құру болып табылады.
Интеллектуалдық меншiк рыногын құрудың есебiнен шаруашылық қызметке отандық ғалымдар мен мамандардың ғылыми-техникалық жетiстiктерi тартылатын болады, бұл ғылыми еңбектiң дүниежүзiлiк бөлiнiсiне Қазақстанның тең құқықты әрiптес ретiнде енуiн қамтамасыз етедi.
Бағдарламаны iске асыру:
ғылым және техника жетiстiктерi негiзiнде ең бiрiншi кезекте елдiң тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуын қамтамасыз етуге;
өнеркәсiптiң базалық салаларының жаңа технологиялық тәртiпке және қайта жасауға көшуiн жүзеге асыруға;
экономиканың шикiзат секторына экономикалық қысымды төмендетуге;
шағын және орта кәсiпорындарды қарқынды дамыту есебiнен ЖIӨ-нiң құрылымындағы iрi кәсiпорындардың үлесiн төмендету жолымен экономиканың тұрақты дамуын қамтамасыз етуге;
шағын инновациялық бизнестi дамыту үшiн жағдай жасауға;
меншiк иелерiнiң экономикалық белсендi қабатын қалыптастыруға;
халықтың арасында әлеуметтiк шиеленiсудi азайтуға мүмкiндiк бередi.
Ғылымды қажетсiнетiн өнiмдердiң қағидатты жаңа түрлерiн өндiруді игеру және жоғары технологияларды енгiзу, экономиканың шикiзаттық емес секторын дамыту есебiнен елiмiздiң жалпы iшкi өнiмдерiнiң жыл сайын 5-6 %-ға, соның iшiнде өнеркәсiптiк өндiрiсте 5-7 %-ға дейiн, ауыл шаруашылығында - 2-3 %-ға, көлiк және байланыста - 10-12 %-ға жыл сайын тұрақты өсу қамтамасыз етiлетiн болады.
Экономиканың басымдықты салаларында - энергетикада, химия және мұнай-химия өнеркәсiбiнде, машина жасауда, көлiк және байланыста агроөнеркәсiп кешенiнде және басқа да салаларда ғылыми әзiрленiмдер нәтижелерiн жедел игеру үшiн қажеттi жағдайлар жасалатын болады.
Бағдарлама отандық ғылыми-техникалық әлеуеттi барынша тартуға, ғылым мен инженерлiк-техникалық қызметкерлердiң талап етушiлiгiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Елдiң инновациялық дамуы экономиканың бiрыңғай құрылымды қайта құруды жүргiзудi, шикiзаттық емес секторға инвестициялар мен дүниежүзiлік деңгейдегi технологияларды тартуды, өндiрiстi жаңғырту мен техникалық қайта жарақтандыруды, жаңа жұмыс орындарын құруды және рыноктың бәсекеге жарамды өнiмдермен толтырылуын қамтамасыз етедi.
Мемлекет инновациялық даму үшiн қажеттi жағдайлар жасай, халықтың инновациялық белсендiлiгiн ынталандыра отырып, инновациялық қызмет саласында өндiрiстiк кәсiпкерлiктiң қалыптасуы мен дамуына ықпал ететiн болады.
Республикада қолайлы инновациялық ахуал жасау Қазақстанның әлеуметтiк бағдарланған және нарықтық экономикасы дамыған жоғары индустриялы қоғамға айналуының базалық факторы болады.

7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Главным результатом реализации Программы станет создание в республике несырьевого, экспортоориентированного сектора экономики, способного производить конкурентоспособную на внешних рынках высокотехнологичную продукцию, сопоставимую, на завершающем этапе, по объему продаж, с сырьевой составляющей экспорта.
За счет создания рынка интеллектуальной собственности будут вовлечены в хозяйственную деятельность научно-технические достижения отечественных ученых и специалистов, что обеспечит вхождение Казахстана как равноправного партнера в мировое разделение научного труда.
Реализация Программы позволит:
обеспечить устойчивое социально-экономическое развитие страны в первую очередь на основе достижений науки и техники;
осуществить перевод базовых отраслей промышленности на новые технологические уклады и переделы;
снизить экономическое давление на сырьевые сектора экономики;
обеспечить устойчивое развитие экономики путем снижения доли крупных предприятий в структуре ВВП за счет преимущественного развития малых и средних предприятий;
создать условия для развития малого инновационного бизнеса;
сформировать экономически активный слой собственников;
снизить социальную напряженность среди населения.
За счет освоения производства принципиально новых видов наукоемкой продукции и внедрения высоких технологий, развития несырьевого сектора экономики будет обеспечен ежегодный стабильный прирост валового внутреннего продукта страны до 5-6%, в том числе в промышленном производстве до 5-7%, сельском хозяйстве - 2-3%, транспорте и связи - 10-12%.
Будут созданы необходимые условия для ускоренного освоения результатов научных разработок в приоритетных отраслях экономики - энергетике, химической и нефтехимической промышленности, машиностроении, транспорте и связи, агропромышленном комплексе и других отраслях.
Программа позволит максимально задействовать отечественный научно-технический потенциал, обеспечить востребованность науки и инженерно-технических работников.
Инновационное развитие страны обеспечит проведение единой структурной перестройки экономики, привлечение в несырьевой сектор инвестиций и технологий мирового уровня, техническое перевооружение и модернизацию производств, создание новых рабочих мест и насыщение рынка конкурентоспособной продукцией.
Государство, создавая необходимые условия для инновационного развития, стимулируя инновационную активность населения, будет содействовать становлению и развитию производственного предпринимательства в сфере инновационной деятельности.
Создание благоприятного инновационного климата в республике станет базовым фактором превращения Казахстана в высокоиндустриальное общество с социально ориентированной и развитой рыночной экономикой.

8. Қазақстан Республикасының 2001-2003 жылдарға арналған инновациялық даму бағдарламасын iске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
--------------------------------------------------------------------
N !      Іс-шаралар        ! Аяқтау  !   Орындауға  !Орындау
р/!                        ! нысаны  !    жауапты   !мерзімі
р !                        !         !              !
--------------------------------------------------------------------
Нормативтiк құқықтық қамтамасыз етулер
1 "Инновациялық қызмет      Қазақстан  Экономика және сауда  2001
туралы" Қазақстан        Республикасы  министрлігі,         жыл
Республикасының Заңын     Заңының     Энергетика және
әзiрлеу                   жобасы     минералдық ресурстар
министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі
2 Инновациялық жобаларды   Министрлердің Білім және ғылым     2001
iрiктеу және қаржыландыру   бұйрықтары    министрлігі,      жылғы
үшiн құжаттардың                        Энергетика және     қыр.
бiрдейлендiрiлген ережелерi            минералдық ресурстар күйек
мен нысандарын дайындау                министрлігі, Қаржы
және бекiту                                министрлігі,
Экономика және сауда
министрлігі
--------------------------------------------------------------------
Инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру
3 Технопарктер мен бизнес-   Бірлескен    Экономика және сауда 2001
инкубаторларды              бұйрық        министрлігі,       жылғы
қалыптастыру және ресурстық             Энергетика және      қыр.
қамтамасыз етудiң тәртiбi              минералдық ресурстар  күйек
туралы ереже әзiрлеу                    министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі, Табиғи
монополияларды
реттеу, бәсекелестікті
қорғау және шағын
бизнесті қолдау
агенттігі
4 Iрi өнеркәсiптiк          Облыстар мен  Облыстардың, Астана, 2001-
орталықтарда бизнес-      Астана және   Алматы қалаларының   2003
инкубаторлар мен          Алматы        әкімдері, Энергетика жыл.
технопарктер жүйесін және қалалары      және минералдық      дар
аймақтық инновациялық     әкімдерінің   ресурстар министрлігі,
қорлар құру                 шешімі      Білім және ғылым
министрлігі, Экономика
және сауда министрлігі
5 Отандық ғылыми             Экономика     Білім және ғылым    2001-
әзiрлемелердiң технология. салалары      министрлігі,        2003
лар, менеджмент, жаңа      бойынша     Энергетика және мине. жыл.
тауарлар мен қызмет        деректер      ралдық ресурстар    дар
көрсетулер салаларында     банкілері     министрлігі, Көлік
деректер банктерiн құру                 және коммуникациялар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы министрлігі,
Табиғи монополияларды
реттеу, бәсекелестікті
қорғау және шағын
бизнесті қолдау
агенттігі, облыстардың,
Астана және Алматы
қалаларының әкімдері
6 Орта мерзiмдi перспективаға Бiрлескен    Экономика және сауда 2002
арналған инновациялық        бұйрық       министрлігі,        жылғы
өндiрiстердi құру жөнiндегi               Энергетика және      жел.
жобалардың тендерi туралы                 минералдық ресурстар тоқ.
ереже әзiрлеу                             министрлігі, Білім   сан
және ғылым министрлігі,
7 Салалық және аймақтық      Әкiмдердiң    Облыстар мен Астана, 2001
инвестициялық-инновациялық  шешiмдерi,     Алматы қалалары   жылғы
бағдарламалар әзiрлеу     министрлердiң  әкімдерінің аппарат. жел.
бұйрықтары    тары, Экономика және тоқ.
сауда министрлігі,   сан
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі, Көлік
және коммуникациялар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы
министрлігі
8 Инновациялық қызметтi      Бiрлескен    Экономика және сауда 2001
үйлестiру жөнiндегi         бұйрық      министрлігі,         жылғы
ведомствоаралық кеңес құру              Энергетика және      қыр.
минералдық ресурстар күйек
министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі, Көлік
және коммуникациялар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы
министрлігі,
Табиғи монополияларды
реттеу, бәсекелестікті
қорғау және шағын
бизнесті қолдау
агенттігі, облыстар мен
Астана және Алматы
қалалары әкімдерінің
аппараттары
9 Шешiмi ғылыми-технологиялық  Қазақстан  Экономика және сауда   Жыл
қамтамасыз етудi талап      Республикасы министрлігі,       сайын,
ететiн экономиканың шынайы  Үкіметінің   Энергетика және      жел.
секторының жоғары           жанындағы    минералдық ресурстар тоқ.
технологиялық салаларын      Жоғары      министрлігі, Білім   сан
дамытудың жыл сайынғы        ғылыми-     және ғылым министр.
талдауын және проблемаларын  техникалық  лігі, Көлік және
анықтауды жүзеге асыру       комиссияға  коммуникациялар
ұсыныс,     министрлігі, Ауыл
Үкіметке    шаруашылығы
ақпарат     министрлігі,
облыстардың, Астана
және Алматы
қалаларының әкімдері
-------------------------------------------------------------------- Қаржылық қамтамасыз ету
10 "2002 жылға арналған      Қазақстан    Қаржы министрлігі,   2001
республикалық бюджет      Республикасы Экономика және сауда  жыл,
туралы" және "2003 жылға     Заңының   министрлігі, Білім    2002
арналған республикалық       жобасы        және ғылым        жыл
бюджет туралы" Қазақстан                   министрлігі
Республикасының Заңдарында
"Инновациялық дамуға
арналған" бапты көздеу
11 Конкурстан өткен          Қазақстан     Экономика және сауда  Жыл
инновациялық жобалар      Республика.   министрлігі, Білім сайын,
мен бағдарламаларды iске     сының         және ғылым        жел.
асыру                      Үкіметіне     министрлігі,      тоқсан
ақпарат      Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі
--------------------------------------------------------------------
Ақпараттық қамтамасыз ету және насихаттау
12 Интернет жүйесiнде отандық  WЕВ-бет    Экономика және сауда  2001
инновациялар туралы                     министрлігі, Білім  жылғы
ақпараттық сайт құру                    және ғылым           жел.
министрлігі,        тоқсан
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы
министрлігі, Көлік
және коммуникациялар
министрлігі
13 Инновациялық дамытуды      Әдістемелік  Экономика және сауда 2001
қаржылық қолдауды            ұсынымдар     министрлігі,     жылғы
(жеңiлдiктi несиелендiрудi,              Энергетика және      жел.
лизингтi бiрлесе                         минералдық ресурстар тоқ.
қаржыландыру және т.б.)                    министрлігі,       сан
іс жүзiнде енгiзудiң                     Мемлекеттік кіріс
әдiстемелерiн әзiрлеу                   министрлігі, Қаржы
министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі
14 Инновациялық қызметтiң     Қазақстан   Экономика және сауда  Жыл
жағдайы мен дамуы және оны   Республика.  министрлігі,     сайын,
мемлекеттiк қолдау жөнiндегi сының        Энергетика және    жел.
шаралар туралы Қазақстан     Үкіметіне  минералдық ресурстар тоқ.
Республикасының Үкiметiне    ақпарат     министрлігі, Білім  сан
жыл сайынғы баяндамаға                     және ғылым
талдамалы материалдар                      министрлігі, Қаржы
әзiрлеу                                    министрлігі
15 Инновациялық дамытуды      БАҚ-қа     Ақпарат және қоғамдық  Тұр.
насихаттауға БАҚ-ты тарту, ақпарат,    келісім министрлігі,  ақты
дөңгелек столдар және      баспасөз-     Энергетика және
пресс-конференциялар       релиздер    минералдық ресурстар
ұйымдастыру және өткiзу                 министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі,
Экономика және сауда
министрлігі, Көлік
және коммуникациялар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы
министрлігі

8. План мероприятий по реализации Программы инновационного
развития Республики Казахстан на 2001-2003 годы
___________________________________________________________________________
N !        Мероприятие        !Форма за-! Ответственные за !Срок исполне-
п/п!                           !вершения !    исполнение    !     ния
___!___________________________!_________!__________________!______________
1  !             2             !     3   !         4        !         5
___!___________________________!_________!__________________!______________
Нормативно-правовое обеспечение
___________________________________________________________________________
1   Разработать Закон Республи- Проект     Министерство эконо-    2001 год
ки Казахстан "Об инноваци-  Закона     мики и торговли,
онной деятельности"         Республики Министерство энер-
Казахстан  гетики и минераль-
ных ресурсов, Ми-
нистерство образо-
вания и науки
2   Подготовить и утвердить     Приказы    Министерство образо-   Сентябрь
унифицированные правила и   министров  вания и науки, Мини-   2001 года
формы документов для отбо-             стерство энергетики
ра и финансирования инно-              и минеральных ресур-
вационных проектов                     сов, Министерство
финансов, Министерс-
тво экономики и тор-
говли
___________________________________________________________________________
Формирование инновационной инфраструктуры
___________________________________________________________________________
3   Разработать типовые доку-   Совместный Министерство экономи-  Сентябрь
менты о порядке формирова-  приказ     ки и торговли, Минис-  2001 года
ния и ресурсного                       терство энергетики и
обеспечения технопарков                минеральных ресурсов,
и бизнес-инкубаторов                   Министерство образо-
вания и науки, Агент-
ство по регулированию
естественных монополий
и поддержке малого
бизнеса
4   Создать сеть бизнес-        Решение    Акимы областей, горо-  2001-2003
инкубаторов, технопарков    акимов     дов Астаны и Алматы,     годы
и региональных инновацио-   областей   Министерство энерге-
нных фондов в крупных       и городов  тики и минеральных
промышленных центрах        Астаны и   ресурсов, Министерс-
Алматы     тво образования и
науки, Министерство
экономики и торговли
5   Создать банки данных        Банки      Министерство образо-   2001-2003
отечественных научных       данных по  вания и науки, Мини-      годы
разработок в области        отраслям   стерство энергетики
технологий, менеджмента,    экономики  и минеральных ресур-
новых товаров и услуг                  сов, Министерство
транспорта и коммуни-
каций, Министерство
сельского хозяйства,
Агентство по регули-
рованию естественных
монополий и поддержке
малого бизнеса, акимы
областей, городов
Астаны и Алматы
6   Разработать Положение о     Совместный Министерство экономи-  Декабрь
тендере проектов по         приказ     ки и торговли, Минис-  2002 год
созданию инновационных                 терство энергетики и
производств на средне-                 минеральных ресуров,
срочную перспективу                    Министерство образо-
вания и науки
7   Разработать отраслевые и    Решения    Аппараты акимов        Декабрь
региональные инновационные  акимов,    областей и городов     2001 года
программы                   приказы    Алматы, Астаны, Ми-
министров  нистерство экономики
и торговли, Министерс-
тво энергетики и мине-
ральных ресурсов,
Министерство образова-
ния и науки, Министерс-
тво транспорта и комму-
никаций, Министерство
сельского хозяйства
8   Создать Межведомственный    Совместный Министерство экономи-  Сентябрь
Совет по координации        приказ     ки и торговли, Минис-  2001 года
инновационной деятельности             терство энергетики и
минеральных ресурсов,
Министерство образова-
ния и науки, Министерс-
тво транспорта и комму-
никаций, Министерство
сельского хозяйства,
Агентство по регули-
рованию естественных
монополий и поддержке
малого бизнеса, аппа-
раты акимов областей и
городов Астаны и Алматы
9   Осуществлять ежегодный      Предложе-  Министерство экономи-  Ежегодно
анализ и выявление проблем  ния для    ки и торговли, Минис-  декабрь
развития высокотехнологич-  Высшей     терство энергетики и
ных отраслей в реальном     научно-    минеральных ресурсов,
секторе экономики, решение  техничес-  Министерство образова-
которых требует научно-     кой коми-  ния и науки, Министерс-
технологического            ссии при   тво транспорта и комму-
обеспечения                 Правитель- никаций, Министерство
стве Рес-  сельского хозяйства,
публики    акимы областей, горо-
Казахстан, дов Астаны и Алматы
информация
в Прави-
тельство
___________________________________________________________________________
Финансовое обеспечение
___________________________________________________________________________
10  Предусмотреть в Законах     Проект     Министерство финансов, 2001 год,
Республики Казахстан "О     Закона     Министерство экономики 2002 год
республиканском бюджете на  Республи-  и торговли, Министерс-
2002 год" и "О республи-    ки Казах-  тво образования и науки
канском бюджете на 2003     стан
год" статью расходов "На
инновационное развитие"
11  Реализовать инновационные   Информация Министерство экономики Ежегодно,
проекты и программы,        в Прави-   и торговли, Министерс- декабрь
прошедшие конкурс           тельство   тво образования и
Республики науки, Министерство
Казахстан  энергетики и минераль-
ных ресурсов
___________________________________________________________________________
Информационное обеспечение и пропаганда
___________________________________________________________________________
12  Создать информационный      WEB -      Министерство экономики Декабрь
сайт в системе Интернет     страница   и торговли, Министерс- 2001 года
об отечественных иннова-               тво образования и
циях                                   науки, Министерство
энергетики и минераль-
ных ресурсов, Минис-
терство сельского
хозяйства, Министерс-
тво транспорта и ко-
ммуникаций
13  Разработать методики по     Методи-    Министерство экономики Декабрь
практическому внедрению     ческие     и торговли, Министерс- 2001 года
механизмов финансовой       рекомен-   тво энергетики и ми-
поддержки инновационного    дации      неральных ресурсов,
развития (софинансирование             Министерство государс-
льготного кредитования,                твенных доходов, Ми-
лизинга и т.д.)                        нистерство финансов,
Министерство образо-
вания и науки
14  Подготовить аналитические   Информация Министерство экономики Ежегодно,
материалы к ежегодному      в Прави-   и торговли, Министерс- декабрь
докладу в Правительстве     тельство   тво энергетики и ми-
Республики Казахстан о      Республики неральных ресурсов,
состоянии и развитии        Казахстан  Министерство образо-
инновационной деятельности             вания и науки, Минис-
и мерах по ее государстве-             терство финансов
нной поддержке
15  Привлечь СМИ к пропаганде   Информация Министерство информа-  Постоянно
инновационного развития,    в СМИ      ции и общественного
организовать и проводить    Пресс-ре-  согласия, Министерство
круглые столы и пресс-      лизы       энергетики и минераль-
конференции                            ных ресурсов, Минис-
терство образования и
науки, Министерство
экономики и торговли,
Министерство транспорта
и коммуникаций, Минис-
терство сельского
хозяйства

16 Инновациялық дамытудың    Семинардың   Экономика және сауда  2001
проблемалары мен            шешімі      министрлігі, Білім    жыл
перспективалары бойынша                 және ғылым
республикалық семинар-кеңес             министрлігі,
өткiзу                                  Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі
17 Инновациялық дамытудың     Қазақстан    Экономика және сауда  Жыл
салалық және аймақтық      Республика.   министрлігі,      сайын,
бөлiнiстерiнде ақпараттық-   сының      Статистика жөніндегі қаң.
статистикалық алапты       Үкіметіне    агенттік, Көлік және тар
қалыптастыру, мониторинг   ақпарат     коммуникациялар
өткiзу                                     министрлігі, Ауыл
шаруашылығы
министрлігі,
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі,
облыстар мен Астана
және Алматы қалалары
әкімдерінің
аппараттары
--------------------------------------------------------------------
Кадрмен қамтамасыз ету
18 Кадрларды даярлау және қайта Қазақстан   Облыстардың, Астана 2001
даярлаудың аймақтық          Республика.   және Алматы      жылғы
орталықтарын құру            сының     қалаларының әкімдері, жел.
Үкіметіне  Экономика және сауда тоқ.
ақпарат     министрлігі, Білім  сан
және ғылым министрлігі,
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі
19 Инновациялық кәсiпорындар   Курстар,   Экономика және сауда 2001-
үшiн инженерлiк-техникалық семинарлар  министрлігі, Білім   2003
мамандарды даярлауды және              және ғылым министрлі. жыл.
инновациялық салада жұмыс             гі, Мемлекеттік қызмет дар
iстейтiн қызметкерлердi                академиясы, Энергетика
қайта даярлауды ұйымдастыру             және минералдық
ресурстар министрлігі,
Ауыл шаруашылығы
министрлігі, Көлік
және коммуникациялар
министрлігі
--------------------------------------------------------------------
Халықаралық ынтымақтастық
20 Бiрлескен инновациялық       Қазақстан     Сыртқы істер      Жыл
саясатты iске асыру кезiнде  Республика.   министрлігі,    сайын,
ТМД және алыс шетелдермен    сының         Экономика        қаң.
ынтымақтастықты қамтамасыз   Үкіметіне     және сауда       тар
ету                          ақпарат       министрлігі,
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі, Білім
және ғылым министрлігі,
Көлік және
коммуникациялар
министрлігі, Ауыл
шаруашылығы министрлігі,
Облыстар мен Астана
және Алматы қалалары
әкімдерінің
аппараттары
21 ТМД және алыс шетелдермен  Келісімнің  Экономика және сауда 2001-
инновациялық ынтымақтастық   жобасы    министрлігі, Сыртқы  2003
туралы шектелмелі                      істер министрлігі,  жылдар
келісімнің жобасын дайындау            Энергетика және
минералдық ресурстар
министрлігі, Білім
және ғылым
министрлігі,
Әділет министрлігі
--------------------------------------------------------------------

16  Провести республиканский    Решение    Министерство экономики 2001 год
семинар-совещание по        семинара   и торговли, Министерс-
проблемам и перспективам               тво образования и
инновационного развития                науки, Министерство
энергетики и минераль-
ных ресурсов
17  Сформировать информационно- Информация Министерство экономики Ежегодно,
статистический массив,      в Прави-   и торговли, Агентство  январь
проводить мониторинг        тельство   по статистике, Минис-
инновационного развития в   Республики терство транспорта и
отраслевом и региональном   Казахстан  коммуникаций, Минис-
разрезе                                терство сельского хо-
зяйства, Министерство
энергетики и минераль-
ных ресурсов, аппараты
акимов областей и го-
родов Астаны и Алматы
___________________________________________________________________________
Кадровое обеспечение
___________________________________________________________________________
18  Создать региональные        Информация Акимы областей, горо-  Декабрь
центры подготовки и         в Прави-   дов Астаны и Алматы,   2001 года
переподготовки кадров       тельство   Министерство экономи-
Республики ки и торговли, Минис-
Казахстан  терство образования и
науки, Министерство
энергетики и минераль-
ных ресурсов
19  Организовать подготовку     Курсы,     Министерство экономики 2001-2003
инженерно-технических       семинары   и торговли, Министерс-   годы
специалистов для инноваци-             тво образования и
онных предприятий и пере-              науки, Академия госу-
подготовку служащих,                   дарственной службы,
работающих в инновационной             Министерство энерге-
сфере                                  тики и минеральных
ресурсов, Министерство
сельского хозяйства,
Министерство транспор-
та и коммуникаций
___________________________________________________________________________
Международное сотрудничество
___________________________________________________________________________
20  Обеспечить сотрудничество   Информация Министерство иностран- Ежегодно,
со странами СНГ и дальнего  в Прави-   ных дел, Министерство  январь
зарубежья при реализации    тельство   экономики и торговли,
совместной инновационной    Республики Министерство энерге-
деятельности                Казахстан  тики и минеральных
ресурсов, Министерство
образования и науки,
Министерство транспор-
та и коммуникаций,
Министерство сельского
хозяйства, аппараты
акимов областей и
городов Астаны и Алматы
21  Подготовить проект          Проект     Министерство экономики 2001-2003
рамочного Соглашения об     соглашения и торговли, Министерс-   годы
инновационном сотрудни-                тво иностранных дел,
честве со странами СНГ и               Министерство энергетики
дальнего зарубежья                     и минеральных ресурсов,
Министерство образова-
ния и науки, Министерс-
тво юстиции
___________________________________________________________________________