"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне сот сараптамасын жүргізу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 22 мамыр N 679
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне сот сараптамасын
жүргізу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне
сот сараптамасын жүргізу мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен
толықтырулар енгізілсін:
1. "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 12
қарашадағы Z970188_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат):
1) 10-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сараптаманы жүргізу мынадай бір жолғы тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы сот сараптамасының органдарында жүргізілетін Заңда айқындалған сараптама түрлерінің тізбесінде көзделмеген сараптама тағайындалған;
2) осы Заңның 27-бабына сәйкес шет мемлекеттің азаматы сарапшы ретінде тартылған;
3) сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын тиісті
мамандықтары барлық сарапшылардың қарсылық білдіруін қанағаттандырған, не
жалпы алғанда тиісті сот сараптамасы органдарын сараптама жүргізуден
дәлелді түрде шеттеткен жағдайларда тапсырылуы мүмкін".
4-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңдарымен" деген сөздер
"заңмен" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Азаматтық іс
жүргізу
K990411_
Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы,
1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат, N 10, 244-құжат):
91-бапта:
төртінші бөліктегі екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін".
алтыншы бөліктегі бірінші сөйлем алынып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы N 206-І
Z970206_
Қылмыстық іс жүргізу Кодексіне (ҚР Парламентінің Жаршысы, 1997
жыл, N 23, 335-бет; 1998 жыл, N 23, 416-бет; 2000 жыл, N 3-4, 66-бет, N 6,
141-бет; "Казахстанская правда" 20.03.2001 жыл, N 73):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения судебной экспертизы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2001 года N 679
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения
судебной экспертизы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
проведения судебной экспертизы"
Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан "О судебной экспертизе" от 12 ноября 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141):
1) в статье 10:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Производство экспертизы в разовом порядке может быть поручено в случаях:
1) назначения экспертизы, не предусмотренной определенным законодательством перечнем видов экспертиз, проводимых в органах судебной экспертизы Республики Казахстан;
2) привлечения в качестве эксперта гражданина иностранного государства в соответствии со статьей 27 настоящего Закона;
3) удовлетворения отводов всем экспертам соответствующей
специальности, являющихся сотрудниками органов судебной экспертизы, либо
мотивированного отстранения от производства экспертизы соответствующего
органа судебной экспертизы в целом";
в пункте 4 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить
словом "законом".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан
от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г.,
N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244):
в статье 91:
в части четвертой второе предложение изложить в следующей редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями закона";
в части шестой первое предложение исключить.
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от
13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г.,
N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст.
141):

1) 83-баптың 1-бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Заңдарымен"
сөздері "осы кодекстің 243-бабының бірінші бөлігімен" сөздерімен
ауыстырылсын;
2) 243-баптың 1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот-сараптама органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асырып жүрген
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін".
4. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы N 155-ІІ
K010155_
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексі, ("Казахстанская
правда", 2001 жылғы 13 ақпан, N 40-41; 2001 жылғы 14-ақпан, N 42-43; 2001
жылғы 15 ақпан N 44-45);
597-баптың 1-тармағындағы екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасын жүргізу:
1) сот-сараптама органдарының қызметкерлеріне;
2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асырып жүрген
адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бір жолғы тәртіппен өзге де адамдарға
тапсырылуы мүмкін".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

1) в части первой статьи 83 слова "законодательством Республики
Казахстан" заменить словами "частью первой статьи 243 настоящего
Кодекса";
2) часть первую статьи 243 изложить в следующей редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями
закона".
4. В Кодекс Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" от 30 января 2001 года (опубликованный в газете
"Казахстанская правда" от 13 марта 2001 г.):
второе предложение части первой статьи 597 изложить в следующей
редакции:
"Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании
лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями
закона".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)