Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы қылмыспен күрес жөніндегі ведомствоаралық комиссияны құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 7 маусым N 764 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.05.15. N 523 қаулысымен. ~P020523
Құқық қорғау органдарының қызметін үйлестіруді жақсарту, қылмыспен күрес жүйесін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы қылмыспен күрес жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған мыналар бекітілсін:
1) Комиссия құрамы;
2) Комиссия туралы ереже.
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Қорғаныс
және құқық тәртібі бөлімі Комиссияның жұмыс органы болып белгіленсін.
4. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы қаулыдан
туындайтын ұйымдық шараларды қабылдасын, оның ішінде Қорғаныс және құқық
тәртібі бөлімінің штат санын бес бірлікке көбейту жөнінде ұсыныс енгізсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысына жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 7 маусымдағы
N 764 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы
қылмыспен күрес жөніндегі ведомствоаралық
комиссияның құрамы
Тоқаев                     - Қазақстан Республикасының Премьер-
Қасымжомарт Кемелұлы         Министрі, комиссия төрағасы
Қыдырбаев                  - Қазақстан Республикасы
Аманбек Райқұлұлы            Премьер-Министрiнiң Кеңсесi Қорғаныс
және құқықтық тәртiп бөлiмінiң
меңгерушiсi, хатшы
Комиссия мүшелері:
Ысқақов                    - Қазақстан Республикасының Ішкі істер
Болат Ғазизұлы               министрі - Ішкі әскер қолбасшысы
Рогов                      - Қазақстан Республикасының Әділет
Игорь Иванович               министрі
Тұрысбеков                 - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
Зауытбек Қауысбекұлы         қызмет істері жөніндегі агенттігінің
төрағасы
Әбілхатаев                 - Қазақстан Республикасының Президенті
Марат Кәрімұлы               Әкімшілігі Мемлекеттік-құқық бөлімі
меңгерушісінің орынбасары (келісім
бойынша)
Жұмабеков                  - Қазақстан Республикасы Бас
Оңалсын Исламұлы             Прокурорының бірінші орынбасары
(келісім бойынша)
Нүкенов                    - Қазақстан Республикасының
Маратқали Ордабайұлы         Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден
комитетінің төрағасы
Тiлеубердин               - Қазақстан Республикасының
Алтай Абылайұлы             Премьер-Министрi Кеңсесiнiң
Басшысы
Бұлғақбаев                - Қазақстан Республикасының Қаржы
Болатбек Ақылбайұлы         полициясы агенттiгiнiң төрағасы
Дүтбаев                   - Қазақстан Республикасының
Нартай Нұртайұлы            Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
төрағасының бiрiншi орынбасары
(келiсiм бойынша)
Ескерту. Құрам өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.21. N 1502
қаулысымен.
P011502_
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 7 маусымдағы
N 764 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы
Қылмыспен күрес жөніндегі ведомствоаралық
комиссия туралы ереже

Об образовании Межведомственной комиссии по борьбе с преступностью при Правительстве Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2001 года N 764. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 мая 2002 г. N 523 ~P020523 .
В целях улучшения координации деятельности правоохранительных органов, совершенствования системы борьбы с преступностью Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Межведомственную комиссию по борьбе с преступностью при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Комиссии;
2) Положение о Комиссии.
3. Определить рабочим органом Комиссии Отдел обороны и правопорядка Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан принять организационные меры, вытекающие из настоящего постановления, в том числе внести предложение по увеличению штатной численности Отдела обороны и правопорядка на пять единиц.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 7 июня 2001 года N 764
Состав Межведомственной комиссии по борьбе
с преступностью при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21
ноября 2001 г. N 1502
P011502_
.
Токаев                     - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Касымжомарт Кемелевич        председатель комиссии
Кыдырбаев                  - заведующий Отделом обороны и правопорядка
Аманбек Райкулович           Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан, секретарь
Члены комиссии:
Искаков                    - Министр внутренних дел Республики Казахстан
Болат Газизович            - Командующий внутренними войсками
Рогов                      - Министр юстиции Республики Казахстан
Игорь Иванович
Турисбеков                 - Председатель Агентства Республики Казахстан по
Заутбек Каусбекович          делам государственной службы (по согласованию)
Абулхатаев                 - заместитель заведующего Государственно-
Марат Каримович              правовым отделом Администрации Президента
Республики Казахстан (по согласованию)
Жумабеков                  - Первый заместитель Генерального Прокурора
Оналсын Исламович            Республики Казахстан (по согласованию)
Нукенов                    - Председатель Таможенного комитета Министерства
Мараткали Ордабаевич         государственных доходов Республики Казахстан
Тлеубердин                 - Руководитель Канцелярии Премьер-Министра
Алтай Аблаевич               Республики Казахстан
Булгакбаев                 - Председатель Агентства финансовой полиции
Болатбек Акылбаевич          Республики Казахстан
Дутбаев                    - первый заместитель Председателя Комитета
Нартай Нуртаевич             национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Утверждено постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 7 июня 2001 года N 764
Положение о Межведомственной
комиссии по борьбе с преступностью при
Правительстве Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қылмыспен күрес жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі -
Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Қазақстан
Республикасының Премьер-Министрі тікелей басқаратын
консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен
заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің кесімдерін,
өзге де нормативтік құқықтық кесімдерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа
алады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) қылмыспен күрес саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, қылмыспен күресті күшейтуге, оның тиімділігін арттыруға бағытталған ұйымдастыру шараларын қабылдау жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
2) қылмыспен күрес және құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша мемлекеттік органдардың іс-қимылын үйлестіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
3) қылмыспен күрес және құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелері бойынша жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
4) мемлекеттік органдардың қылмыспен күрес мәселелері жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық кесімдерді орындауын бақылауды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
5) Қазақстан Республикасының Президентін қылмыспен күрестің жай-күйі туралы хабардар ету және осы жұмыстың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу болып табылады.
3. Комиссияның негізгі функциялары
4. Комиссия оған жүктелген міндеттерге сәйкес:
1) қылмыспен күрес мәселелері жөніндегі құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар қызметінің практикасын зерделейді, осы қызметтің негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) қылмыспен күрес мәселелері жөніндегі құжаттар мен материалдарды мемлекеттік органдардан өз құзыреті шегінде сұратады;
3) құқық бұзушылықпен күрес, оны жетілдіруге, бағытталған шаралар мәселелері жөніндегі мемлекеттік органдар басшыларының есептерін тыңдайды;
4) қылмыспен күрестің проблемалық мәселелерін қарайды, оларды шешу жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
5) Қазақстан Республикасындағы қылмыстылықтың жағдайын талдайды, қылмыспен күрестің, азаматтардың конституциялық құқықтары мен мүдделерін қорғау, республикада қылмыстылыққа ықпал етіп себептер мен жағдайларды жою бойынша кешенді іс-шараларды айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
6) қылмыспен күрес және құқық бұзушылықтың алдын алу саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
7) қылмыспен күрес және құқық бұзушылықпен күресті күшейтуге бағытталған шараларды іске асыру мәселелері жөніндегі заңнаманы, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері мен тапсырмаларын олардың орындалуы бөлігінде құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарды тексеруді жүргізу жөнінде жұмыс топтарын ұйымдастыру туралы ұсыныстар әзірлейді;

1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по борьбе с преступностью (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан и возглавляется непосредственно Премьер-Министром Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется K951000_ Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
2. Основные задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) разработка рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области борьбы с преступностью, принятию организационных мер, направленных на усиление борьбы с преступностью, повышение ее эффективности;
2) разработка предложений по координации действий государственных органов по борьбе с преступностью и профилактике правонарушений;
3) разработка предложений по совершенствованию законодательства по вопросам борьбы с преступностью и профилактики правонарушений;
4) разработка предложений по совершенствованию контроля за выполнением государственными органами законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам борьбы с преступностью;
5) информирование Президента Республики Казахстан о состоянии борьбы с преступностью и внесение предложений по повышению эффективности данной работы.
3. Основные функции Комиссии
4. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами:
1) изучает практику деятельности правоохранительных и иных государственных органов по вопросам борьбы с преступностью, вырабатывает основные направления этой деятельности;
2) запрашивает, в пределах своей компетенции, от государственных органов документы и материалы по вопросам борьбы с преступностью;
3) заслушивает отчеты руководителей государственных органов по вопросам борьбы с правонарушениями, принятия мер, направленных на ее совершенствование;
4) рассматривает проблемные вопросы борьбы с преступностью, вырабатывает рекомендации по их решению;
5) анализирует криминогенную обстановку в Республике Казахстан, разрабатывает предложения по определению комплексных мероприятий по борьбе с преступностью, защите конституционных прав и интересов граждан, устранению причин и условий, способствующих преступности в республике;
6) разрабатывает предложения по совершенствованию нормативных правовых актов в области борьбы с преступностью и профилактики правонарушений;
7) разрабатывает предложения об образовании рабочих групп по проведению проверок правоохранительных и иных государственных органов в части исполнения ими законодательства, решений и поручений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью и реализации мер, направленных на усиление борьбы с правонарушениями;

8) қылмыспен күрес саласындағы шетелдік тәжірибені зерделеуді ұйымдастырады және оны Қазақстан Республикасында енгізу жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
9) оның құзыретіне жатқызылған өзге де мәселелерді қарайды.
4. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия оған жүктелген міндеттер мен өз функцияларын іске асыру үшін заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне қылмыспен күрес мәселелері жөнінде ұсыныстар беруге;
2) қылмыспен күрес мәселелері жөніндегі мемлекеттік органдар дайындаған Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларының, өзге де құжаттардың жобаларын қарауға;
3) қылмыспен күрестің халықаралық ынтымақтастығы мәселелерін қарауға қатысуға;
4) қаралатын мәселелер бойынша ұсынымдық сипатқа ие және хаттамамен ресімделетін шешімдерді өз құзыреті шегінде қабылдауға;
5) қылмыспен күрес проблемаларын талдау мен зерделеу үшін қажет болған жағдайда мемлекеттік органдардың мамандарын тартуға;
6) қылмыспен күрес және құқық бұзушылықтың алдын алу мәселелері жөніндегі заңдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің кесімдерін олардың орындауы туралы мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан ақпарат сұратуға;
7) мыналар:
қылмыспен күрес мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық кесімдердің орындалуын қамтамасыз етпеген құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар басшылары мен лауазымды адамдардың жауапкершілігі туралы;
құқық қорғау органдарының құрылымын жетілдіру және оңтайландыру, олардың қызметінің басым бағыттарын айқындау жөнінде;
қылмыспен күрес және оның тиімділігін арттырумен байланысты заңнамаға сәйкес шаралар қабылдау жөнінде;
қылмыспен күрес саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстар енгізуге;
8) заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарын жүзеге асыруға құқылы.
5. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
6. Комиссияға басшылық жасауды оның төрағасы болып табылатын Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі жүзеге асырады.
7. Комиссияның жеке құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді. Комиссияның мүшелері мәжіліске ауыстыру құқығынсыз қатысады.
8. Комиссияның мәжілістері қажеттілігіне қарай, бірақ оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған жағдайда, кемінде айына бір рет өткізіледі.
9. Комиссияның жұмысы ағымдағы және перспективалық жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
10. Мәжілістің күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша шешімдер ашық дауыспен қабылданады және егер, оған Комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік дауысы берілген болса, қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

8) организует изучение зарубежного опыта в области борьбы с преступностью и разрабатывает рекомендации по его внедрению в Республике Казахстан;
9) рассматривает иные вопросы, отнесенные к ее компетенции.
4. Права Комиссии
5. Комиссия для реализации возложенных на нее задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) представлять в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам борьбы с преступностью;
2) рассматривать подготовленные государственными органами проекты постановлений Правительства Республики Казахстан, иных документов по вопросам борьбы с преступностью;
3) участвовать в рассмотрении вопросов международного сотрудничества в сфере борьбы с преступностью;
4) принимать в пределах своей компетенции решения по рассматриваемым вопросам, которые носят рекомендательный характер и оформляются протоколами;
5) привлекать при необходимости для анализа и изучения проблем борьбы с преступностью специалистов государственных органов;
6) запрашивать информацию от государственных органов и иных организаций об исполнении ими законов, а также актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью и профилактики правонарушений;
7) вносить предложения:
об ответственности руководителей и должностных лиц правоохранительных и иных государственных органов, не обеспечивших исполнение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью;
по совершенствованию и оптимизации структуры правоохранительных органов, определению приоритетных направлений их деятельности;
по принятию в соответствии с законодательством мер, связанных с борьбой с преступностью и повышением ее эффективности;
по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений;
8) осуществлять иные права в соответствии с законодательством.
5. Организация работы Комиссии
6. Руководство Комиссией осуществляет Премьер-Министр Республики Казахстан, который является ее председателем.
7. Персональный состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц, при наличии не менее двух третей ее членов.
9. Работа Комиссии осуществляется на основе текущих и перспективных планов.
10. Решения по каждому вопросу повестки дня заседания принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.

11. Комиссияның шешімдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің,
Премьер-Министрінің, орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік
органдарының кесімдерін шығару арқылы іске асырылады.
12. Комиссия мәжілістерінің хаттамаларын оның жұмыс органы дайындайды
және қол қойылғаннан кейін барлық мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де
ұйымдарға жіберіледі.
13. Комиссияның жұмыс органы Комиссия мәжілістерінің күн тәртібі
бойынша ұсыныстар мен қажетті материалдарды дайындайды және белгіленген
тәртіппен Комиссия қабылдаған шешімдердің орындалуын бақылаудың жүзеге
асырылуын қамтамасыз етеді.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Жұманазарова А.Б.

11. Решения Комиссии реализуются посредством издания актов
Правительства, Премьер-Министра, центральных исполнительных и иных
государственных органов Республики Казахстан.
12. Протоколы заседаний Комиссии в установленном порядке
подготавливаются ее рабочим органом и после подписания рассылаются во все
заинтересованные государственные органы и иные организации.
13. Рабочий орган Комиссии готовит предложения и необходимые
материалы по повесткам дня заседаний Комиссии и в установленном порядке
обеспечивает осуществление контроля за исполнением принятых Комиссией
решений.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)