Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 маусымдағы N 857 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 сәуірдегі № 498 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.19 № 498 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілері жазбаларын өзгерту, қалпына келтіру және жою туралы ережені, азаматтық хал актілерін тіркеу кітаптарының нысандарын және осы кітаптардағы жазбалардың негізінде берілетін куәліктердің нысандарын және Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 P990620_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 20-21, 214-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілері жазбаларын өзгерту, қалпына келтіру және жою туралы ережеде:
2-тармақтың екінші абзацындағы "15)," және "16)," деген сандар алынып тасталсын;
17-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Оралмандардың сот шешімі бойынша қалпына келтірілген азаматтық хал актілері жазбаларын тіркеу сот шешімі шығарылған орын бойынша жүргізіледі";
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ережелерде:
18-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екі айлық мерзім өткеннен кейін тууын тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекіткен нысан бойынша, аумақтық әділет органының АХАЖ бөлімі жасаған қорытындының негізінде жүргізіледі";
171-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тегін, атын, әкесінің атын өзгерту мынадай дәлелді себептер болған
кезде жүргізіледі:
1) тегінің, атының, әкесінің атының қолайсыз айтылуы;
2) тегінің, атының, әкесінің атының айтылу қиындығы;
3) егер некені тіркеу кезінде некеге дейінгі тегінде қалса, зайыбының
ерімен ортақ тегін алғысы келуі;
4) егер некені бұзу кезінде бұл туралы өтініш берілмесе, некеге
дейінгі тегін алғысы келуі;
5) кейінгі неке бұзылмайтын жағдайларда, бұрынғы некеден туған
балаларымен ортақ тегін алғысы келуі;
6) егер ері қайтыс болса, некеге дейінгі тегін алғысы келуі;
7) егер ері қайтыс болса, ал өтініш беруші некеге дейінгі тегінде
болса, балаларымен ортақ тегін алғысы келуі;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2001 года № 857. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2012 года № 498
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.04.2012 № 498 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620 P990620_ "Об утверждении Положения о порядке изменения, восстановления и аннулирования записей актов гражданского состояния, формы книг регистрации актов гражданского состояния и формы свидетельств, выдаваемых на основании записей в этих книгах, и Правил о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 20-21, ст. 214) следующие изменения и дополнения:
1) в Положении о порядке изменения, восстановления и аннулирования записей актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 2 цифры "15)," и "16)," исключить;
пункт 17 дополнить абзацем следующего содержания:
"Регистрация восстановленных по решению суда записей актов гражданского состояния репатриантов производится по месту вынесения судебного решения";
2) в Правилах о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
абзац второй пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Регистрация рождения по истечении двухмесячного срока производится на основании заключения, составленного отделом ЗАГС территориального органа юстиции по форме, утвержденной Министерством юстиции Республики Казахстан";
пункт 171 дополнить абзацем следующего содержания:
"Перемена фамилии, имени, отчества производится при следующих
уважительных причинах:
1) неблагозвучность фамилии, имени, отчества;
2) трудность произношения фамилии, имени, отчества;
3) желание супруга носить общую с супругом фамилию, если при
регистрации брака остались на добрачных фамилиях;
4) желание носить добрачную фамилию, если об этом не заявлено при
расторжении брака;
5) желание носить фамилию,общую с детьми от предыдущего брака, в тех
случаях, когда последующий брак не расторгается;
6) желание носить добрачную фамилию, если супруг умер;
7) желание носить общую с детьми фамилию, если супруг умер, а
заявитель был на добрачной фамилии;

8) өтініш беруші таңдаған ұлтқа сәйкес келетін немесе ата-аналарының
бірінің (ата-аналарының ұлттары әр түрлі болған кезде) тегін және/немесе
атын алғысы келуі;
9) өмірде шын мәнісінде қалыптасқан, құжаттағы атынан өзгеше атты
алғысы келуі;
10) егер некеге тұрған кезде ерінің тегі қабылданған болса, некеге
дейінгі тегін алғысы келуі;
11) ұлттық дәстүр бойынша әкесінің немесе атасының аты бойынша тегін
алғысы келуі.";
173-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) өтініш берушінің тегін, атын, әкесінің атын өзгерту себептерін
түсіндіре отырып, өз қолымен жазылған егжей-тегжейлі өмірбаяны";
178-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажет болған кезде АХАЖ органы өтініш берушіден және тиісті
мекемелерден қосымша мәліметтер немесе құжаттарды талап етеді және алынған
материалдар негізінде өтініштің мазмұны, тегін, атын, әкесінің атын
өзгертудің негізділігі айтылатын қорытынды жасайды. Қорытынды екі данада
жасалады және барлық материалдармен бірге аумақтық әділет органына бекіту
үшін жіберіледі".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

8) желание носить фамилию и\или имя, соответствующие избранной
заявителем национальности одного из родителей (при разных национальностях
родителей);
9) желание носить имя, фактически сложившееся в жизни, отличное от
имени в документах;
10) желание носить добрачную фамилию, если при вступлении в брак была
принята фамилия супруга;
11) желание носить фамилию по имени отца или деда по национальным
традициям.";
пункт 173 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) подробная автобиография заявителя, написанная им собственноручно с объяснением причин перемены фамилии, имени, отчества";
пункт 178 изложить в следующей редакции:
"Орган ЗАГС при необходимости истребует от заявителя и соответствующих учреждений дополнительные сведения или документы и на основании полученных материалов составляет заключение, в котором излагаются содержание ходатайства, обоснованность перемены фамилии, имени, отчества. Заключение составляется в двух экземплярах и вместе со всеми
материалами направляется в территориальный орган юстиции для утверждения".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)