Қарағанды облысында "Қорғаныс министрлігінің қоймасындағы" төтенше жағдайдың салдарларын жою жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 тамыз N 1054
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің 89533 әскери бөлімі аумағындағы (Қарағанды облысы, Тоқырауын станциясы) төтенше жағдайды жою мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі 89533 әскери бөлімінің аумағында туындаған өрт ошағын тұйықтау жөнінде қажетті шаралар қабылдасын, жергілікті жерлерді миналардан тазарту, жарылмаған оқ-дәрілерді әкету және кәдеге асыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде қажетті қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етсін.
2. Қарағанды облысының және Балқаш қаласының жергілікті атқарушы органдары төтенше жағдай болған жерден көшірілген азаматтық халықтың тіршілігін қамтамасыз етуге бағытталған шұғыл шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі көшірілген әскери бөлім жеке құрамының, әскери қызметшілер мен азаматтық қызметкерлер отбасылары мүшелерінің тіршілігін, сондай-ақ әскери қызметшілердің туындаған төтенше жағдайға сәйкес өздеріне жүктелген міндеттерді орындауын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі, "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Балқаш - Саяқ" темір жол қатынасын қалпына келтіру жөнінде жедел шаралар қабылдасын әрі желіде жүк және жолаушы құрамдарының жұмыс бабындағы қалыпты қозғалысын қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Табиғат және қоршаған ортаны қорғау министрлігі төтенше жағдайдың экологиялық салдарларына мұқият тексеру жүргізу және қажет болған ретте қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті шаралар қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әскери-тергеу департаменті осы факті бойынша қылмыстық іс қозғағаны және қажетті тергеу әрекеттерін жүргізіп жатқаны назарға алынсын.
7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі төтенше жағдай фактісі бойынша қызметтік тексеру жүргізсін, оның туындауына алып келген себептер мен жағдаяттарды анықтасын және мұндай фактілерге келешекте жол берілмеуі жөнінде тиісінше шаралар қабылдасын. Тексеру материалдары бойынша қызметтік міндеттерін атқаруға үстірт қарауға жол берген нақты лауазымды адамдарға қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті шаралар қабылдасын.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігімен және Қарағанды облысының әкімімен бірлесіп, өрттен және бүлінуден зардап шеккен әскери қызметшілер мен
қарапайым адамдар отбасыларына материалдық көмек көрсету мәселелерін
қарасын және Үкіметке тиісті ұсыныстар енгізсін.

О мерах по ликвидации последствий чрезвычайной ситуации на "Арсенале Министерства обороны" в Карагандинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2001 года N 1054
В целях ликвидации чрезвычайной ситуации на территории войсковой части 89533 Министерства обороны (станция Токырау, Карагандинская область) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям принять необходимые меры по локализации очага пожара, возникшего на территории воинской части 89533, обеспечить необходимые меры безопасности при проведении мероприятий по разминированию местности, вывозу и утилизации неразорвавшихся боеприпасов.
2. Местным исполнительным органам Карагандинской области и города Балхаша принять незамедлительные меры, направленные на жизнеобеспечение гражданского населения, эвакуированного с места чрезвычайной ситуации.
3. Министерству обороны Республики Казахстан обеспечить жизнедеятельность эвакуированного личного состава воинской части, членов семей военнослужащих и гражданского персонала, а также выполнение военнослужащими возложенных на них обязанностей в соответствии с возникшей чрезвычайной ситуацией.
4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Республиканскому государственному предприятию "Казакстан темiр жолы" принять срочные меры по восстановлению железнодорожного сообщения "Балхаш-Саяк" и обеспечить нормальное рабочее движение грузового и пассажирского составов на линии.
5. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан провести тщательное расследование экологических последствий чрезвычайной ситуации и при необходимости принять соответствующие меры согласно действующему законодательству.
6. Принять к сведению, что Военно-следственным департаментом Министерства внутренних дел Республики Казахстан возбуждено уголовное дело по данному факту и ведутся необходимые следственные действия.
7. Министерству обороны Республики Казахстан провести служебное расследование по факту чрезвычайной ситуации, выявить причины и факторы, приведшие к ее возникновению, и принять должные меры по недопущению подобных фактов впредь. По материалам расследования принять к конкретным должностным лицам, допустившим халатное отношение к исполнению служебных обязанностей, соответствующие меры согласно действующему законодательству.
8. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством обороны Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и акимом Карагандинской области рассмотреть вопросы оказания материальной помощи семьям военнослужащих и гражданских лиц, пострадавшим от пожара и разрушений, и внести соответствующие предложения в Правительство Республики Казахстан.

9. Төтенше жағдайды жоюға тартылған мемлекеттік органдардың өзара
іс-қимылын үйлестіру мақсатында, Үкіметтік комиссия қосымшаға сәйкес
құрылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 10 тамыздағы
N 1054 қаулысымен
бекітілген
Қарағанды облысындағы "Қорғаныс министрлігінің қоймасындағы"
төтенше жағдайдың зардаптарын жою жөніндегі үкіметтік комиссия
Ахметов                    - Қазақстан Республикасы
Даниал Кенжетайұлы           Премьер-Министрінің бірінші
орынбасары, жетекші
Мәсімов                    - Қазақстан Республикасының
Кәрім Қажымқанұлы            Көлік және коммуникациялар
министрі
Тоқпақбаев                 - Қазақстан Республикасының
Сәт Бесімбайұлы              Қорғаныс министрі
Шоқпытов                   - Қазақстан Республикасының
Андарь Мәулешұлы             Табиғи ресурстар және қоршаған
ортаны қорғау министрі
Оразалиев                  - Қазақстан Республикасының
Молдияр Молыбайұлы           Ішкі істер бірінші вице-министрі
Досқалиев                  - Қазақстан Республикасы
Жақсылық Ақмырзаұлы          Денсаулық сақтау ісі жөніндегі
агенттігінің төрағасы
Нұрқаділов                 - Қазақстан Республикасы
Заманбек Қалабайұлы          Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігінің төрағасы
Мұхамеджанов               - Қарағанды облысының әкімі
Камалтин Ескендірұлы
Ахметов                    - Қарағанды облысы
Қасымхан Қаскенұлы           Балқаш қаласының әкімі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

9. В целях координации взаимодействия государственных органов,
задействованных в ликвидации чрезвычайной ситуации, создать
Правительственную комиссию согласно приложению.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Правительства Республики
Казахстан
от 10 августа 2001 года
N 1054
Правительственная комиссия
по ликвидации последствий чрезвычайной ситуации на
"Арсенале Министерства обороны" в Карагандинской области
Ахметов                     - Первый заместитель Премьер-Министра
Даниал Кенжетаевич            Республики Казахстан, руководитель
Масимов                     - Министр транспорта и коммуникаций Республики
Карим Кажимканович            Казахстан
Токпакбаев                  - Министр обороны Республики Казахстан
Сат Бесимбаевич
Шукпутов                    - Министр природных ресурсов и охраны
Андарь Маулешевич             окружающей среды Республики Казахстан
Оразалиев                   - первый вице-Министр внутренних дел
Молдияр Молыбаевич            Республики Казахстан
Доскалиев                   - Председатель Агентства Республики Казахстан
Жаксылык Акмурзаевич          по делам здравоохранения
Нуркадилов                  - Председатель Агентства Республики Казахстан
Заманбек Калабаевич           по чрезвычайным ситуациям
Мухамеджанов                - аким Карагандинской области
Камалтин Ескендирович
Ахметов                     - аким города Балхаш Карагандинской области
Касымхан Каскенович
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Пучкова О.Я.)