Республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 қыркүйек N 1169 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.05.29. N 592 қаулысымен. ~P020592
"Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1
сәуірдегі
Z990357_
Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы
етеді:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық және жергілікті бюджеттердің
жобаларын әзірлеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы "10" қыркүйектегi
N 1169 қаулысымен
бекiтiлген
Республикалық және жергілікті бюджеттердiң
жобаларын әзiрлеу
ережесi
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-тарау. Негiзгі ережелер
1. Осы Ереже алдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу тәртiбiн және алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң болжамдарын анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауын ескере отырып, тиiстi кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi бекiтетiн Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары, жергiлiктi өкiлдi органдар бекiтетiн аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламалары алдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілiктi бюджеттердiң жобаларын және алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджеттің болжамды көрсеткiштерiн әзiрлеу үшiн негiз болып табылады.
3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу процесi өзiне үш негiзгi кезеңдi қамтиды:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу үшiн негiзгi көрсеткiштер мен басымдықтарды анықтау;
2) жергiлiкті бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн әзiрлеу және келiсу;
3) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын мақұлдау.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
бюджеттiк даму бағдарламасы - Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық және институционалдық дамуына бағытталған бюджеттiк бағдарлама;
ағымдағы бюджеттiк бағдарлама - заңнамалық кесiмдерге сәйкес мемлекеттiк басқару функцияларын орындауға бағытталған, тұрақты сипаты бар немесе бiр жолғы iс-шаралардың өткiзiлуiн көздейтiн бюджеттiк бағдарлама.
2-бөлiм. Республикалық бюджеттi әзiрлеу
2-тарау. Республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу
үшiн негізгі көрсеткiштер мен басымдықтарды анықтау

Об утверждении Правил разработки проектов республиканского и местных бюджетов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2001 года N 1169 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 мая 2002 г. N 592 ~P020592 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года Z990357_ "О бюджетной системе" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки проектов республиканского и местных бюджетов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2001 года N 1169
Правила разработки проектов
республиканского и местных бюджетов
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила определяют порядок разработки проектов республиканского и местных бюджетов на предстоящий финансовый год и прогнозов республиканского и местных бюджетов на предстоящий трехлетний период.
2. Основой для разработки проектов республиканского и местных бюджетов на предстоящий финансовый год и прогнозных показателей государственного бюджета на предстоящий трехлетний период является индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан и области (города), утверждаемые Правительством Республики Казахстан и акимами областей, городов Астаны и Алматы, экономические и социальные программы развития территорий, утверждаемые местными представительными органами, на соответствующий период, с учетом ежегодного послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана.
3. Процесс разработки проектов республиканского и местных бюджетов включает в себя три основных этапа:
1) определение основных показателей и приоритетов для разработки проектов республиканского и местных бюджетов;
2) разработка и согласование прогнозных показателей местных бюджетов и бюджетных заявок администраторов бюджетных программ;
3) одобрение проектов республиканского и местных бюджетов.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
бюджетная программа развития - бюджетная программа, направленная на социально-экономическое и институциональное развитие Республики Казахстан;
текущая бюджетная программа - бюджетная программа, направленная на выполнение функций государственного управления в соответствии с законодательными актами, имеющая постоянный характер или предусматривающая проведение разовых мероприятий.
Раздел 2. Разработка республиканского бюджета
Глава 2. Определение основных показателей и
приоритетов для разработки проекта республиканского бюджета

5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (бұдан әрi - Қаржы министрлiгi) ағымдағы жылдың 1 наурызына дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарына, өзге де мемлекеттiк органдарына, Ұлттық Банкiне (бұдан әрi - Ұлттық Банк), ұлттық компанияларға алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджет түсiмдерiнiң көлемiн болжамдау (тоқсандар бойынша бөле отырып шикiзат ресурстарын өндiру, сыртқы, iшкi рынокқа және ТМД елдерiне шикiзат тауарларын сату көлемi бойынша көрсеткiштердi, шикiзат тауарларын сатудың болжамды орташа бағасын және оларға сәйкес мемлекеттiк бюджетке түсетiн түсiмдердi қоса алғанда), мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борышты алдағы он жылдық кезеңге арналған бағалау мен болжау үшiн қажеттi көрсеткiштердiң тiзбесiн жiбередi.
6. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар, Ұлттық Банк, ұлттық компаниялар ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Қаржы министрлiгi жiберген көрсеткiштердiң тiзбесi бойынша болжамды деректердi (бұдан әрi - мемлекеттiк бюджеттi болжамдауға арналған деректер) Қаржы министрлiгiне ұсынады.
7. Орталық атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Қаржы министрлiгiне:
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi индикативтiк жоспарының (бұдан әрi - Индикативтiк жоспар), республикалық Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасының (бұдан әрi - республикалық МИБ), мемлекеттiк және салалық бағдарламалардың негiзiнде әзiрленген алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбесi бойынша;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi бойынша ұсыныстарды табыс етедi.
Қаржы министрлiгi енгiзiлген ұсыныстарды олардың Индикативтiк жоспарда, республикалық МИБ-та тұжырымдалған республиканың әлеуметтiк-экономикалық даму өлшемдерi мен бағыттарына, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларға сәйкестiгi тұрғысында қарайды және олар бойынша қорытындыларды дайындайды.
8. Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 15 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Индикативтiк жоспардың макроэкономикалық көрсеткiштерi, қарыз капиталы рыноктарындағы өзгерiстердiң болжамдарын ескере отырып, жинақталған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш көлемi мен құрылымының серпiнiн есептеу және мемлекеттiк бюджеттi болжамдауға арналған деректер негiзiнде:
осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес жасалған алдағы үш жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiнің болжамды көрсеткiштерiн;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбесiн;
алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесiн әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Президентi құратын Бюджет комиссиясының (бұдан әрi - республикалық Бюджет комиссиясы) қарауына ұсынады.
Республикалық Бюджет комиссиясы ағымдағы жылдың 20 сәуiрiне дейiнгi
мерзiмде осы тармақта көрсетiлген көрсеткiштердi және тiзбелердi анықтайды.

5. Министерство финансов Республики Казахстан (далее - Министерство финансов) в срок до 1 марта текущего года направляет центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам, Национальному Банку Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), национальным компаниям перечень показателей, необходимых для прогнозирования объема поступлений государственного бюджета на предстоящий трехлетний период (включая показатели по объему добычи сырьевых ресурсов с разбивкой по кварталам, реализации сырьевых товаров на внешний, внутренний рынок и в страны СНГ, прогнозные средние цены реализации сырьевых товаров и соответствующие им поступления в государственный бюджет), оценки и прогноза государственного и гарантированного государством заимствования и долга на предстоящий десятилетний период.
6. Центральные и местные исполнительные органы, иные государственные органы, Национальный Банк, национальные компании в срок до 1 апреля текущего года представляют в Министерство финансов прогнозные данные по перечню показателей, направленному Министерством финансов (далее - данные для прогнозирования государственного бюджета).
7. Центральные исполнительные органы, иные государственные органы в срок до 1 апреля текущего года представляют в Министерство финансов следующие предложения:
по перечню приоритетных направлений расходования средств республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, разработанные на основе среднесрочного Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - Индикативный план), республиканской Программы государственных инвестиций (далее - республиканской ПГИ), государственных и отраслевых программ по форме согласно Приложению 1;
по перечню республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году по форме согласно Приложению 2.
Министерство финансов рассматривает внесенные предложения на предмет их соответствия параметрам и направлениям социально-экономического развития республики, сформулированным в Индикативном плане, республиканской ПГИ, государственным и отраслевым программам и готовит заключения по ним.
8. Министерство финансов в срок до 15 апреля текущего года на основе макроэкономических показателей Индикативного плана, расчетов динамики объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга, с учетом прогнозов изменений на рынках ссудного капитала, и данных для прогнозирования государственного бюджета разрабатывает и представляет на рассмотрение в Бюджетную комиссию, образуемую Президентом Республики Казахстан (далее - республиканская Бюджетная комиссия):
прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период, составленные согласно пункту 9 настоящих Правил;
перечень приоритетных направлений расходования средств
республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период;
перечень республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих
секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Республиканская Бюджетная комиссия в срок до 20 апреля текущего года
определяет указанные в данном пункте показатели и перечни.

9. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджеттің болжамды
көрсеткiштерi мынадай құрылым бойынша жасалады:
1) түсiмдер:
кiрiстер (салықтық және салыққа жатпайтын түсiмдер, капиталмен
жасалатын операциялардан алынатын кiрiстер);
алынған ресми трансферттер (гранттар);
бұрын мемлекеттiк бюджеттен берiлген несиелер бойынша негiзгi борышты
өтеу;
2) шығыстар және несиелендiру;
3) мемлекеттiк бюджеттiң тапшылығы (профицитi);
4) мемлекеттiк бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн
пайдалану).
10. Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 15 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде тиiстi орталық мемлекеттiк органдардың ұсыныстары бойынша жасалған шикiзат секторы ұйымдарының тiзбесiн республикалық Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Республикалық Бюджет комиссиясы 20 сәуiрге дейiнгi мерзiмде олардан түсетiн түсiмдердiң болжамды көлемдерiн анықтау және оны кейiннен Қаржы министрлiгiнiң Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарауына енгiзуi үшiн шикiзат секторы ұйымдарының тiзбесiн қарайды.
11. Осы Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген деректердi, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң арасындағы кiрiстердi бөлу нормативтерiн, қарыз алудың қаржы шекаралары мен болжанып отырған үкiметтiк заемдардың тiзбесiн ескере отырып, жасалған республикалық бюджеттiң тапшылығын қаржыландырудың болжамды есептеулерiн ескере отырып, Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 25 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
ішкі сыныптар бөлiнiсiнде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердi, оның ішінде облыстық бюджеттерден және Астана мен Алматы қалаларының бюджеттерiнен республикалық бюджетке бюджеттiк алуларды;
республикалық бюджеттiң тапшылығын (профицитiн);
тиiстi қаржы жылының аяғындағы үкiметтiк борыш лимитiн;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн беру лимитін;
республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берiлетiн субвенцияларды;
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бөлiнiсiнде ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша республикалық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң бөлiнетiн лимитiн;
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң жиынтық лимитiн республикалық Бюджет комиссиясының қарауына ұсынады.
Республикалық Бюджет комиссиясы көрсетiлген көрсеткiштердi ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей анықтайды.
12. Республикалық Бюджет комиссиясы анықтаған ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша республикалық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң бөлiнетiн лимиттерiн үш жұмыс күнi iшiнде Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткiзедi.

9. Прогнозные показатели государственного бюджета на предстоящий
трехлетний период составляются по следующей структуре:
1) поступления:
доходы (налоговые и неналоговые поступления, доходы от операций с
капиталом);
полученные официальные трансферты (гранты);
погашение основного долга по ранее выданным из государственного
бюджета кредитам;
2) расходы и кредитование;
3) дефицит (профицит) государственного бюджета;
4) финансирование дефицита (использование профицита) государственного
бюджета.
10. Министерство финансов в срок до 15 апреля текущего года вносит на рассмотрение республиканской Бюджетной комиссии перечень организаций сырьевого сектора, составленный по предложениям соответствующих центральных государственных органов.
Республиканская Бюджетная комиссия в срок до 20 апреля рассматривает перечень организаций сырьевого сектора для определения прогнозных объемов поступлений от них и последующего его внесения Министерством финансов на утверждение в Правительство Республики Казахстан.
11. С учетом данных, указанных в пункте 8 настоящих Правил, нормативов распределения доходов между республиканским и местными бюджетами, установленных законодательными актами Республики Казахстан, прогнозных расчетов финансирования дефицита республиканского бюджета, составленных с учетом финансовых границ заимствования и перечня предполагаемых правительственных займов, Министерство финансов в срок до 25 апреля текущего года представляет на рассмотрение в республиканскую Бюджетную комиссию следующие прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период:
поступления в республиканский бюджет в разрезе подклассов, в том числе бюджетные изъятия из областных бюджетов и бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет;
дефицит (профицит) республиканского бюджета;
лимит правительственного долга на конец соответствующего финансового года;
лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан;
субвенции из республиканского бюджета в областные бюджеты;
распределяемый лимит расходов и кредитования республиканского бюджета по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ;
совокупный лимит расходов и кредитования республиканского бюджета по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов.
Республиканская Бюджетная комиссия определяет указанные показатели не позднее 1 мая текущего года.
12. Определенные республиканской Бюджетной комиссией распределяемые лимиты расходов и кредитования республиканского бюджета по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в течение трех рабочих дней доводятся Министерством финансов до администраторов республиканских бюджетных программ.

13. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi (бұдан әрi - Экономика және сауда министрлiгi) ағымдағы жылдың 5 мамырына дейiн:
инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң жиынтық лимитi шегiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, республикалық МИБ-тiң құрамына енгiзiлгендердiң қатарынан инвестициялық жобаларды республикалық бюджеттен қаржыландырудың тiзбесi мен көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды;
алдағы қаржы жылы өздерiн қаржыландыруды жалғастыру жоспарланып отырған инвестициялық жобаларды iске асыру мониторингiнiң нәтижелерiн республикалық Бюджет комиссиясына ұсынады.
Республикалық Бюджет комиссиясы Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 10 мамырына дейiн республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткiзетiн алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерiн анықтайды.
3-тарау. Жергілiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн және
республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк
өтiнiмдерiн әзiрлеу және келiсу
14. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары ағымдағы жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстар, Астана және Алматы қалалары бюджетiнiң (бұдан әрi - облыс бюджетi) мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
Бiрыңғай бюджеттiк жiктеме кiрiстерiнiң жiктемесi бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне түсетiн түсiмдердi;
тиiстi қаржы жылының аяғында облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары борышының лимиттерiн;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілiктi атқарушы органдарының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемiн Қаржы министрлiгiнiң келiсуiне ұсынады.
Жергiлiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн негiздеу үшiн облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi қажеттi есептеулер ұсынады.
15. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi Индикативтiк жоспардың, республикалық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының негiзiнде республикалық Бюджет комиссиясы анықтаған ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерi, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерi шегiнде Қаржы министрлiгi белгiлеген нысан бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдерді жасайды және ағымдағы жылдың 20 мамырына дейiнгi мерзiмде Қаржы министрлiгiне ұсынады.
16. Республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi тек қана бiр бюджеттiк өтiнiм жасайды. Бюджеттiк өтiнiм:
бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн және олар бойынша сомаларды;
әрбiр бюджеттiк бағдарламаға түсiндiрме жазбаны;
бюджеттiк өтiнiмге енгiзiлген әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) паспортының жобасын;
бюджеттiк өтiнiмге енгiзiлген әрбiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша шығыстардың есептеулерiн қамтуы тиiс.

13. Министерство экономики и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство экономики и торговли) до 5 мая текущего года представляет в республиканскую Бюджетную комиссию:
предложения по перечню и объемам финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период из числа включенных в республиканскую ПГИ, с учетом реализуемых в текущем году проектов, в пределах совокупного лимита расходов и кредитования республиканского бюджета по инвестиционным проектам;
результаты мониторинга реализации инвестиционных проектов, финансирование которых планируется продолжить в предстоящем финансовом году.
Республиканская Бюджетная комиссия определяет перечень и объемы инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, который доводится Министерством финансов до администраторов республиканских бюджетных программ до 10 мая текущего года.
Глава 3. Разработка и согласование прогнозных
показателей местных бюджетов и бюджетных заявок
администраторов республиканских бюджетных программ
14. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы в срок до 1 мая текущего года представляют на согласование в Министерство финансов следующие прогнозные показатели бюджета областей, городов Астаны и Алматы (далее - бюджет области) на предстоящий трехлетний период:
поступления в бюджеты областей, городов Астаны и Алматы по классификации доходов Единой бюджетной классификации;
лимиты долга местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объемы расходов на погашение и обслуживание долга местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы.
Для обоснования прогнозных показателей местных бюджетов акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют необходимые расчеты.
15. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе Индикативного плана, приоритетных направлений расходования средств республиканского бюджета, в пределах распределяемых лимитов расходов и кредитования по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития, перечня и объемов инвестиционных проектов, определенных республиканской Бюджетной комиссией, составляют и в срок до 20 мая текущего года представляют в Министерство финансов бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период по форме, установленной Министерством финансов.
16. Администратор республиканской бюджетной программы составляет только одну бюджетную заявку. Бюджетная заявка должна содержать:
перечень программ (подпрограмм) и суммы по ним;
пояснительную записку к каждой бюджетной программе;
проект паспорта каждой бюджетной программы (подпрограммы), включенной в бюджетную заявку;
расчеты расходов по каждой бюджетной программе (подпрограмме), включенной в бюджетную заявку.

17. Қаржы министрлiгi:
облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң болжамды көрсеткiштерiн;
бюджеттiк өтiнiмдердi олардың республикалық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарына, жеткiзiлген ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерiне, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерiне, бюджеттiк өтiнiмдердi жасауға белгiленген талаптарға сәйкестiгi, есептеулердiң дұрыстығы мен негiзділiгi тұрғысында қарайды.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi Қаржы министрлігiнiң қорытындыларын қоса бере отырып, республикалық Бюджет комиссиясының қарауына жiберiледi.
18. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi мақсаттарын Қазақстан Республикасының Президентi анықтайтын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңес мақұлдаған алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасына Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынатын мақсатты трансферттердi енгiзу жөнiндегi ұсыныстарды республикалық Бюджет комиссиясына енгiзедi.
19. Республикалық Бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi енгiзген ұсыныстарды және республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және ағымдағы жылдың 15 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде олар бойынша шешiм қабылдайды.
20. Қаржы министрлiгi ағымдағы жылдың 20 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде осы Ереженiң 19-тармағында көрсетiлген республикалық Бюджет комиссиясының шешiмдерiн ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
ерекшелiктер бөлiнiсiнде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң көлемiн, оның iшiнде облыстық бюджеттерден және Астана мен Алматы қалаларының бюджеттерiнен республикалық бюджетке бюджеттiк алуларды;
ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға және бюджеттiк даму бағдарламаларына бөле отырып, бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) деңгейiнде республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бойынша республикалық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң көлемiн, оның iшiнде республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берiлетiн субвенцияларды;
республикалық бюджет тапшылығының (профицитiнiң) мөлшерiн;
тиiстi қаржы жылының аяғындағы үкiметтiк борыш лимитiн;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн беру лимитiн;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарының тиiстi қаржы жылының аяғындағы борыш лимитiн республикалық Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.

17. Министерство финансов рассматривает:
прогнозные показатели бюджетов областей, городов Астаны и Алматы;
бюджетные заявки на предмет их соответствия приоритетным направлениям расходования средств республиканского бюджета, доведенным распределяемым лимитам расходов и кредитования по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития, перечню и объемам инвестиционных проектов, установленным требованиям к составлению бюджетных заявок, правильности и обоснованности расчетов.
Бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ с приложением заключения Министерства финансов направляются на рассмотрение в республиканскую Бюджетную комиссию.
18. Администрация Президента Республики Казахстан вносит в республиканскую Бюджетную комиссию одобренные Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан предложения по включению в проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, цели которых определяются Президентом Республики Казахстан.
19. Республиканская Бюджетная комиссия рассматривает внесенные Администрацией Президента Республики Казахстан предложения и бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и в срок до 15 июля текущего года выносит по ним решение.
20. Министерство финансов в срок до 20 июля текущего года с учетом решения республиканской Бюджетной комиссии, указанного в пункте 19 настоящих Правил, вносит на рассмотрение республиканской Бюджетной комиссии следующие прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период:
объемы поступлений в республиканский бюджет в разрезе специфик, в том числе бюджетных изъятий из областных бюджетов и бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет;
объемы расходов и кредитования республиканского бюджета по администраторам республиканских бюджетных программ на уровне программ (подпрограмм) с разделением на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития, в том числе субвенций из республиканского бюджета в областные бюджеты;
размер дефицита (профицита) республиканского бюджета;
лимит правительственного долга на конец соответствующего финансового года;
лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан;
лимит долга местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы на конец соответствующего финансового года.

4-тарау. Республикалық бюджеттiң жобасын мақұлдау
21. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң болжамды көрсеткiштерiн ағымдағы жылдың 25 шiлдесiне дейiн республикалық Бюджет комиссиясы анықтайды. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң болжамды көрсеткiштерi бойынша келiспеушiлiктердi ағымдағы жылдың 25 шiлдесiне дейiн республикалық Бюджет комиссиясы қарайды және оларды реттеу жөнiнде шешiм қабылдайды.
22. Қаржы министрлiгi республикалық Бюджет комиссиясы анықтаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң болжамды көрсеткiштерi негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкi нұсқасын жасайды және оны ағымдағы жылдың 27 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде республикалық Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкi нұсқасын республикалық Бюджет комиссиясы ағымдағы жылдың 1 тамызына анықтауы тиiс.
23. Қаржы министрлiгi алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкi нұсқасы негiзiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңының жобасын жасайды және оны ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарауына енгiзедi.
Заң жобасымен бiр уақытта Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiтуге енгiзедi.
24. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметi мақұлдағаннан кейiн Қаржы министрлiгі осы Ереженiң 14-тармағында көрсетiлген келiсiлген болжамды көрсеткiштердi облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне жеткiзедi.
3-бөлiм. Жергiлiкті бюджеттердi әзiрлеу
1-бөлiмше. Облыстық бюджеттi және
Астана мен Алматы қалаларының бюджеттерiн әзiрлеу
5-тарау. Жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу үшiн
негiзгі көрсеткiштер мен басымдықтарды анықтау
25. Облыс, Астана, Алматы қаласы әкiмiнiң шешiмiмен жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң қаржысын басқаруға әкiм уәкiлеттiк берген атқарушы орган анықталады.
26. Облыстық бюджеттен, Астана, Алматы қаласының бюджетiнен қаржыландырылатын, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң қаржысын басқаруға әкiм уәкiлеттiк берген атқарушы орган (бұдан әрi - облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы) Индикативтiк жоспардың және облыстың, Астана, Алматы қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi кезеңге арналған Индикативтiк жоспарының (бұдан әрi - облыстың Индикативтiк жоспары), аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының, республикалық МИБ-тiң және жергiлiктi Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасының (жергiлiктi МИБ-тiң) негiзiнде облыс бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн әзiрлейдi және ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде оларды облыстың, Астана, Алматы қаласының әкiмияты құратын Бюджет комиссиясының (бұдан әрi - облыстың
Бюджет комиссиясы) қарауына ұсынады.

Глава 4. Одобрение проекта республиканского бюджета
21. Прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период определяются республиканской Бюджетной комиссией до 25 июля текущего года. Разногласия по прогнозным показателям бюджетов областей, городов Астаны и Алматы рассматриваются, и принимается решение по их урегулированию республиканской Бюджетной комиссией до 25 июля текущего года.
22. Министерство финансов на основе прогнозных показателей республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, определенных республиканской Бюджетной комиссией, составляет окончательный вариант проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение республиканской Бюджетной комиссии в срок до 27 июля текущего года.
Окончательный вариант проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год республиканской Бюджетной комиссией должен быть определен к 1 августа текущего года.
23. Министерство финансов на основе окончательного варианта проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год составляет проект закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и в срок не позднее 1 сентября текущего года представляет его на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
Одновременно с проектом закона Министерство финансов вносит на утверждение Правительству Республики Казахстан прогнозные показатели республиканского бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период.
24. После одобрения Правительством Республики Казахстан проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год Министерство финансов направляет акимам областей, городов Астаны и Алматы согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 14 настоящих Правил.
Раздел 3. Разработка местных бюджетов
Подраздел 1. Разработка областного бюджета и
бюджетов городов Астаны и Алматы
Глава 5. Определение основных показателей и приоритетов
для разработки проектов местных бюджетов
25. Решением акима области, города Астаны, Алматы определяется исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно- территориальной единицы.
26. Исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, бюджета города Астаны, Алматы, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы (далее - местный уполномоченный орган области) на основе Индикативного плана и Индикативного плана социально-экономического развития области, города Астаны, Алматы (далее - Индикативный план области) на среднесрочный период, экономических и социальных программ развития территорий, республиканской ПГИ и местной Программы государственных инвестиций (далее - местной ПГИ), разрабатывает прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период и в срок до 1 апреля текущего года
представляет их на рассмотрение в Бюджетную комиссию, образуемую акиматом
области, города Астаны, Алматы (далее - Бюджетная комиссия области).

27. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыс бюджетiнің болжамды
көрсеткiштерi мынадай құрылым бойынша жасалады:
1) түсiмдер:
кiрiстер (салықтық және салыққа жатпайтын түсiмдер, капиталмен
жасалатын операциялардан алынатын кiрiстер);
алынған ресми трансферттер (гранттар);
бұрын облыстың бюджетiнен берiлген несиелер бойынша негiзгi борышты
өтеу;
2) шығыстар мен несиелендiру;
3) облыс бюджетiнiң тапшылығы (профицитi);
4) облыс бюджетiнiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану).
28. Облыс бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiнiң негiзiнде облыстың Бюджет комиссиясы ағымдағы жылдың 15 сәуiріне дейiнгi мерзiмде Қаржы министрлiгінің келiсуiне ұсыну үшiн алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыс бюджетiнiң мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
Бiрыңғай бюджеттiк жiктеменiң кiрiстер жiктемесi бойынша облыс бюджетiне түсетiн түсiмдердiң көлемiн;
тиiстi қаржы жылының аяғындағы облыстың жергiлiктi атқарушы органы борышының лимитiн;
облыстың жергiлiктi атқарушы органының борышын өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемiн анықтайды.
29. Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi (бұдан әрi - облыстық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi) ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органына:
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың Индикативтiк жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының, жергiлiкті МИБ-тiң негiзiнде әзiрленген алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қалалары бюджетiнің (бұдан әрi - облыстық бюджет) қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбесi бойынша;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы қаржы жылы секвестрлеуге жатпайтын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi бойынша өздерiнiң ұсыныстарын табыс етедi.
Облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы енгiзiлген ұсыныстарды олардың облыстың Индикативтiк жоспарында, жергiлiктi МИБ-та, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларында тұжырымдалған аумақтың әлеуметтiк-экономикалық даму өлшемдерi мен бағыттарына сәйкестiгi тұрғысында қарайды және олар бойынша қорытындылар дайындайды.
30. 29-тармақта көрсетiлген тiзбелердi қорытындымен бiрге ағымдағы жылдың 10 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы облыстың Бюджет комиссиясының қарауына енгізедi.
Облыстың Бюджет комиссиясы ағымдағы жылдың 15 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде көрсетiлген тiзбелер бойынша ұсыныстарды әзiрлейдi.
31. Облыстың Бюджет комиссиясы анықтаған облыс бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн және алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбелерiн және алдағы қаржы жылы секвестрлеуге жатпайтын жергiлiктi бюджеттік бағдарламаларды ескере отырып, облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 25 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттiң мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
облыстық бюджетке түсетiн түсiмдердi, оның iшiнде аудандық (қалалық) бюджеттерден облыстық бюджеттерге алуларды;
облыстық бюджеттiң тапшылығын (профицитiн);
облыстық бюджеттерден аудандық (қалалық) бюджеттерге берiлетiн субвенцияларды;
облыстық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бөлiнiсiнде ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша облыстық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң бөлiнетiн лимитiн;
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша облыстық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң жиынтық лимитiн облыстың Бюджет комиссиясының қарауына ұсынады.
Облыстың Бюджет комиссиясы осы көрсеткiштердi ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей анықтайды.

27. Прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний
период составляются по следующей структуре:
1) поступления:
доходы (налоговые и неналоговые поступления, доходы от операций с
капиталом);
полученные официальные трансферты (гранты);
погашение основного долга по ранее выданным из бюджета области
кредитам;
2) расходы и кредитование;
3) дефицит (профицит) бюджета области;
4) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета области.
28. На основе прогнозных показателей бюджета области Бюджетная комиссия области в срок до 15 апреля текущего года определяет следующие прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период для представления на согласование в Министерство финансов:
объем поступлений в бюджет области по классификации доходов Единой бюджетной классификации;
лимит долга местного исполнительного органа области на конец соответствующего финансового года;
объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области.
29. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы (далее - администраторы областных бюджетных программ), в срок до 1 апреля текущего года представляют в местный уполномоченный орган области свои предложения:
по перечню приоритетных направлений расходования средств областного бюджета, бюджета города Астаны и Алматы (далее - областной бюджет) на предстоящий трехлетний период, разработанные на основе Индикативного плана области, экономических и социальных программ развития территорий, местной ПГИ по форме согласно Приложению 1;
по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году по форме согласно Приложению 2.
Местный уполномоченный орган области рассматривает внесенные предложения на предмет их соответствия параметрам и направлениям социально-экономического развития территории, сформулированным в Индикативном плане области, экономическим и социальным программам развития территории, местной ПГИ и готовит заключения по ним.
30. Указанные в пункте 29 перечни с заключениями в срок до 10 апреля текущего года направляются местным уполномоченным органом области на рассмотрение в Бюджетную комиссию области.
Бюджетная комиссия области в срок до 15 апреля текущего года вырабатывает предложения по указанным перечням.
31. С учетом прогнозных показателей бюджета области и перечней приоритетных направлений расходования средств областного бюджета на предстоящий трехлетний период и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году, определенных Бюджетной комиссией области, местный уполномоченный орган области в срок до 25 апреля текущего года представляет на рассмотрение в Бюджетную комиссию области следующие прогнозные показатели областного бюджета на предстоящий трехлетний период:
поступления в областной бюджет, в том числе бюджетные изъятия из районных (городских) бюджетов в областные бюджеты;
дефицит (профицит) областного бюджета области;
субвенции из областных бюджетов в бюджеты районов (городов);
распределяемый лимит расходов и кредитования областного бюджета по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в разрезе администраторов областных бюджетных программ;
совокупный лимит расходов и кредитования областного бюджета по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов.
Бюджетная комиссия области определяет данные показатели не позднее 1 мая текущего года.

32. Облыстың Бюджет комиссиясы анықтаған ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша облыстық бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң бөлiнетiн лимитiн облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы облыстық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне үш жұмыс күнi ішінде хабарлайды.
33. Облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 5 мамырына дейiн:
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша жергiлiктi бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң жиынтық лимитi шегiнде жергiлiктi МИБ-тiң құрамына енгізiлгендердiң қатарынан инвестициялық жобалардың тiзбесi мен жергiлiктi бюджеттiң қаражатынан қаржыландыру көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды;
алдағы қаржы жылы оларды қаржыландыруды жалғастыру жоспарланып отырған инвестициялық жобаларды iске асыру мониторингiнiң нәтижелерiн республикалық Бюджет комиссиясына ұсынады.
Облыстың Бюджет комиссиясы ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесi мен жергiлiктi бюджеттен қаржыландыру көлемдерiн анықтайды, оны облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 10 мамырына дейiнгi мерзiмде облыстық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткізедi.
34. Қаржы министрлiгiмен келiсiлген облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң болжамды көрсеткiштерiн Қазақстан Республикасының Yкiметi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын мақұлдағаннан кейiн облыстардың жергiлiктi уәкiлеттi органдары аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына жеткiзедi.
6-тарау. Аудандар (қалалар) бюджеттерiнiң болжамды
көрсеткiштерiн және облыстық бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн әзiрлеу және келiсу
35. Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары ағымдағы жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде Бiрыңғай бюджеттiк жiктеме кiрiстерiнiң жiктемесi бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне түсетiн түсiмдердiң болжамын облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органының келiсуiне ұсынады.
Аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне түсетiн түсiмдердiң болжамын негiздеу үшiн аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары қажеттi есептеулер ұсынады.
36. Облыстық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi облыстың Индикативтiк жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының, облыстық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының негiзiнде, облыстың Бюджет комиссиясы анықтаған ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерi, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерi шегiнде Қаржы министрлiгi белгiлеген нысан бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi жасайды және ағымдағы жылдың 1 маусымына дейiнгi мерзiмде облыстың атқарушы органына ұсынады.

32. Определенные Бюджетной комиссией области распределяемые лимиты расходов и кредитования областного бюджета по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в течение трех рабочих дней доводятся местным уполномоченным органом области до администраторов областных бюджетных программ.
33. Местный уполномоченный орган области до 5 мая текущего года представляет в Бюджетную комиссию области:
предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов из числа включенных в состав местной ПГИ в пределах совокупного лимита расходов и кредитования местного бюджета по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
результаты мониторинга реализации инвестиционных проектов, финансирование которых планируется продолжить в предстоящем финансовом году.
Бюджетная комиссия области определяет перечень и объемы финансирования из местного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, с учетом реализуемых в текущем году проектов, которые доводятся местным уполномоченным органом области до администраторов областных бюджетных программ в срок до 10 мая текущего года.
34. Прогнозные показатели бюджетов областей, городов Астаны и Алматы, согласованные с Министерством финансов, после одобрения Правительством Республики Казахстан проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год доводятся местными уполномоченными органами областей до местных исполнительных органов районов (городов).
Глава 6. Разработка и согласование прогнозных
показателей бюджетов районов (городов) и бюджетных заявок
администраторов областных бюджетных программ
35. Местные исполнительные органы районов (городов) в срок до 1 мая текущего года представляют в местный уполномоченный орган области на согласование прогноз поступлений в бюджеты районов (городов) на предстоящий трехлетний период по классификации доходов Единой бюджетной классификации.
Для обоснования прогноза поступлений в бюджеты районов (городов) местные исполнительные органы районов (городов) представляют необходимые расчеты.
36. Администраторы областных бюджетных программ на основе Индикативного плана области, экономических и социальных программ развития территорий, приоритетных направлений расходования средств областного бюджета, в пределах распределяемых лимитов расходов и кредитования по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития, перечня и объемов инвестиционных проектов, определенных Бюджетной комиссией области, составляют и в срок до 1 июня текущего года представляют в исполнительный орган области бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период по форме, установленной Министерством финансов.

37. Облыстық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бiр ғана бюджеттiк өтiнiм жасайды. Бюджеттiк өтiнiм осы Ереженiң 16-тармағында көрсетiлген деректердi қамтуы тиiс.
38. Облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы:
аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары ұсынған аудандардың (қалалардың) бюджеттерiне түсетiн түсiмдердiң болжамын;
бюджеттiк өтiнiмдердi олардың облыстың Индикативтiк жоспарына, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларына, облыстық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарына, ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша жеткiзiлген шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерiне, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерiне, бюджеттiк өтiнiмдердi жасауға қойылатын белгiленген талаптарға сәйкестiгi, есептеулердiң дұрыстығы мен негiздiлiгi тұрғысында қарайды және оларды қорытындымен бiрге облыстың Бюджет комиссиясының қарауына жiбередi.
39. Облыстың Бюджет комиссиясы облыстық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды және ағымдағы жылдың 15 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде олар бойынша шешiм қабылдайды.
40. Облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органы Қаржы министрлiгiмен келiсiлген облыс бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн, осы Ереженің 40-тармағында көрсетiлген облыстың Бюджет комиссиясының шешiмдерiн ескере отырып, ағымдағы жылдың 20 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттiң мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
ерекшелiктер бөлiнiсiнде облыстық бюджетке түсетiн түсiмдердiң көлемiн, оның ішінде аудандық (қалалық) бюджеттерден облыстық бюджеттерге алуларды;
ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар және бюджеттiк даму бағдарламалары етiп бөле отырып, бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) деңгейiнде облыстық бюджеттiк бағдарламалардың әкімшілері бойынша облыстық бюджет шығыстары мен несиелендіруінің көлемін, оның ішінде облыстық бюджеттен аудандық (қалалық) бюджеттерге берілетін субвенцияларды;
облыстық бюджет тапшылығының (профицитінің) мөлшерін;
тиісті қаржы жылының аяғындағы облыстың жергілікті атқарушы органы борышының лимитін;
облыстың жергілікті атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемін облыстың Бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
7-тарау. Облыстық бюджеттің жобасын мақұлдау
41. Облыстың жергілікті уәкілетті органымен келісілген аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне түсетін түсімдердің болжамдарын облыстың жергілікті уәкілетті органы аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына хабарлайды.

37. Администратор областной бюджетной программы составляет только одну бюджетную заявку. Бюджетная заявка должна содержать данные, указанные в пункте 16 настоящих Правил.
38. Местный уполномоченный орган области рассматривает:
прогноз поступлений в бюджеты районов (городов), представленные местными исполнительными органами районов (городов);
бюджетные заявки на предмет их соответствия Индикативному плану области, экономическим и социальным программам развития территорий, приоритетным направлениям расходования средств областного бюджета, доведенным распределяемым лимитам расходов и кредитования по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития, перечню и объемам инвестиционных проектов, установленным требованиям к составлению бюджетных заявок, правильности и обоснованности расчетов и направляет их с заключением на рассмотрение в Бюджетную комиссию области.
39. Бюджетная комиссия области рассматривает бюджетные заявки администраторов областных бюджетных программ и в срок до 15 июля текущего года выносит по ним решение.
40. Местный уполномоченный орган области с учетом согласованных Министерством финансов прогнозных показателей бюджета области, решения Бюджетной комиссии области, указанного в пункте 40 настоящих Правил до 20 июля текущего года вносит на рассмотрение Бюджетной комиссии области следующие прогнозные показатели областного бюджета на предстоящий трехлетний период:
объемы поступлений в областной бюджет в разрезе специфик, в том числе бюджетных изъятий из районных (городских) бюджетов в областной бюджет;
объемы расходов и кредитования областного бюджета по администраторам областных бюджетных программ на уровне программ (подпрограмм) с разделением на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития, в том числе субвенций из областного бюджета в бюджеты районов (городов);
размер дефицита (профицита) областного бюджета;
лимит долга местного исполнительного органа области на конец соответствующего финансового года;
объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области.
Глава 7. Одобрение проекта областного бюджета
41. Согласованные с местным уполномоченным органом области прогнозы поступлений в бюджеты районов (городов) доводятся местным уполномоченным органом области до местных исполнительных органов районов (городов).

42. Үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттің болжамды көрсеткіштерін ағымдағы жылдың 1 тамызына дейін Бюджет комиссиясы анықтайды. Аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне түсетін түсімдердің болжамдары бойынша келіспеушіліктерді ағымдағы жылдың 1 тамызына дейін облыстың Бюджет комиссиясы қарайды және оларды реттеу жөнінде шешім қабылдайды.
43. Облыстың жергілікті уәкілетті органы облыстың Бюджет комиссиясы анықтаған үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджеттің болжамды көрсеткіштері негізінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған облыстық бюджет жобасының түпкі нұсқасын жасайды және ағымдағы жылдың 5 тамызына дейінгі мерзімде облыстың Бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет жобасының түпкі нұсқасын ағымдағы жылдың 10 тамызына дейін облыстың Бюджет комиссиясы анықтайды.
44. Облыстың жергілікті уәкілетті органы облыстың Бюджет комиссиясы анықтаған алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет жобасының түпкі нұсқасын облыс, Астана, Алматы қаласы әкімиятының мақұлдауына ұсынады.
Облыстық бюджеттің жобасымен бір уақытта облыстың жергілікті уәкілетті органы облыстық бюджеттің, Астана, Алматы қаласы бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін облыстың, Астана, Алматы қаласының әкімиятына бекітуге енгізеді.
45. Облыстың, Астана, Алматы қаласының әкімияты облыстық бюджеттің жобасын мақұлдағаннан кейін және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ұсынған аудандар (қалалар) бюджеттерінің болжамдары негізінде облыстың жергілікті уәкілетті органы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегiнен кешіктiрмей облыс, Астана, Алматы қаласы бюджетiнiң болжамын Қаржы министрлiгiне ұсынады.
46. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң күшiне енгеннен кейiн екi апта мерзiмнен кешiктiрмей облыстық бюджеттердің, Астана, Алматы қалалары бюджеттерiнің бұрын жасалған жобаларын нақтылайды және облыстық бюджеттiң, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң жобасын тиiстi мәслихаттың бекiтуiне енгiзедi.
2-бөлiмше. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерiн әзiрлеу
8-тарау. Аудандар (қалалар) бюджеттерiнiң жобаларын
әзiрлеу үшiн негізгi көрсеткiштер мен
басымдықтарды анықтау
47. Ауданның (қаланың) бюджетiнен қаржыландырылатын, тиiстi әкiмшілік-аумақтық бiрлiктiң қаржысын басқаруға әкiм уәкiлеттiк берген атқарушы орган (бұдан әрi - ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы Yкiметтiң Индикативтiк жоспарының және облыстың орта мерзiмге арналған Индикативтiк жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының негiзiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң болжамды көрсеткіштерiн әзiрлейдi және ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде оларды аудан (қала) әкiмияты құратын Бюджет
комиссиясының (бұдан әрi - ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы) қарауына
ұсынады.

42. Прогнозные показатели областного бюджета на трехлетний период определяются Бюджетной комиссией области до 1 августа текущего года. Разногласия по прогнозам поступлений в бюджеты районов (городов) рассматриваются, и принимается решение по их урегулированию Бюджетной комиссией области до 1 августа текущего года.
43. Местный уполномоченный орган области на основе прогнозных показателей областного бюджета на трехлетний период, определенных Бюджетной комиссией области, составляет окончательный вариант проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение Бюджетной комиссии области в срок до 5 августа текущего года.
Окончательный вариант проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год определяется Бюджетной комиссией области до 10 августа текущего года.
44. Местный уполномоченный орган области представляет окончательный вариант проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год, определенного Бюджетной комиссией области, на одобрение акимату области, города Астаны, Алматы.
Одновременно с проектом областного бюджета местный уполномоченный орган области вносит на утверждение акимату области, города Астаны, Алматы прогнозные показатели областного бюджета, бюджета города Астаны, Алматы на предстоящий трехлетний период.
45. После одобрения акиматом области, города Астаны, Алматы проекта областного бюджета и на основе прогнозов бюджетов районов (городов), представленных местными исполнительными органами районов (городов), местный уполномоченный орган области не позднее 1 сентября текущего года представляет в Министерство финансов прогноз бюджета области, города Астаны, Алматы.
46. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы не позднее двухнедельного срока после вступления в силу закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год уточняют ранее составленные проекты областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы и вносят их на утверждение соответствующего маслихата.
Подраздел 2. Разработка бюджетов районов (городов)
Глава 8. Определение основных показателей и приоритетов
для разработки проектов бюджетов районов (городов)
47. Исполнительный орган, финансируемый из бюджета района (города), уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы (далее - местный уполномоченный орган района (города) на основе Индикативного плана и Индикативного плана области на среднесрочный период, экономических и социальных программ развития территорий разрабатывает прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период и в срок до 1 апреля текущего года представляет их на рассмотрение в Бюджетную комиссию, образуемую акиматом района (города) (далее - Бюджетная комиссия района (города).

48. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң
болжамды көрсеткіштерi мынадай құрылым бойынша жасалады:
1) түсiмдер:
кiрiстер (салықтық және салыққа жатпайтын түсiмдер, капиталмен
жасалатын операциялардан алынатын кiрiстер);
алынған ресми трансферттер (гранттар);
бұрын аудандық (қалалық) бюджеттен берiлген несиелер бойынша негiзгi
борышты өтеу;
2) шығыстар және несиелендiру;
3) аудандық (қалалық) бюджеттiң тапшылығы (профицитi).
Аудан (қала) бюджетi тапшылығының (профицитiнiң) көрсеткiшi нөлге тең
болуы тиiс.
49. Аудан (қала) бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерінің негiзiнде ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы облыстың жергіліктi уәкiлеттi органына келiсуге беру үшiн Бiрыңғай бюджеттiк жiктеме кiрiстерiнің жiктемесi бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiне түсетiн түсiмдердiң болжамын анықтайды. Осы болжам ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрiлмей ұсынылады.
50. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерiнен қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi (бұдан әрi - аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi) ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде ауданның (қаланың) жергіліктi уәкілеттi органына:
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың Индикативтiк жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламалары, жергiлiктi МИБ негiзiнде әзiрленген алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнің қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбесi бойынша;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы қаржы жылы секвестрлеуге жатпайтын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi бойынша өздерiнің ұсыныстарын табыс етедi.
Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы енгiзiлген ұсыныстарды олардың облыстың Индикативтiк жоспарында тұжырымдалған аумақтың әлеуметтiк-экономикалық даму өлшемдерi мен бағыттарына сәйкестiгi тұрғысында қарайды және олар бойынша қорытындылар дайындайды.
51. 51-тармақта көрсетiлген тiзбелердi қорытындымен бiрге ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 10 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы ағымдағы жылдың 15 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде көрсетiлген тiзбелер бойынша ұсыныстар әзiрлейдi.
52. Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы анықтаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының тiзбелерiн және алдағы қаржы жылы секвестрлеуге жатпайтын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды ескере отырып, ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 25 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бөлiнiсiнде ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша үш жылдық кезеңге арналған шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимитiн ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының қарауына ұсынады.
Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы көрсетiлген лимиттi ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей анықтайды.

48. Прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период составляются по следующей структуре:
1) поступления:
доходы (налоговые и неналоговые поступления, доходы от операций с капиталом);
полученные официальные трансферты (гранты);
погашение основного долга по ранее выданным из бюджета района (города) кредитам;
2) расходы и кредитование;
3) дефицит (профицит) бюджета района (города).
Показатель дефицита (профицита) бюджета района (города) должен быть равен нулю.
49. На основе прогнозных показателей бюджета района (города) Бюджетная комиссия района (города) определяет прогноз поступлений в бюджет района (города) на предстоящий трехлетний период по классификации доходов Единой бюджетной классификации для представления на согласование в местный уполномоченный орган области. Данный прогноз представляется не позднее 1 мая текущего года.
50. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов) (далее - администраторы районных (городских) бюджетных программ) в срок до 1 апреля текущего года представляют в местный уполномоченный орган района (города) свои предложения:
по перечню приоритетных направлений расходования средств бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, разработанные на основе Индикативного плана области, экономических и социальных программ развития территорий, местной ПГИ по форме согласно Приложению 1;
по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году по форме согласно Приложению 2.
Местный уполномоченный орган района (города) рассматривает внесенные предложения на предмет их соответствия параметрам и направлениям социально-экономического развития территорий, сформулированным в Индикативном плане области и готовит заключение по ним.
51. Указанные в пункте 51 перечни с заключением в срок до 10 апреля текущего года направляются местным уполномоченным органом района (города) на рассмотрение в Бюджетную комиссию района (города).
Бюджетная комиссия района (города) в срок до 15 апреля текущего года вырабатывает предложения по указанным перечням.
52. С учетом прогнозных показателей бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, перечней приоритетных направлений расходования средств бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году, определенных Бюджетной комиссией района (города) местный уполномоченный орган района (города) в срок до 25 апреля текущего года представляет на рассмотрение в Бюджетную комиссию района (города) распределяемый лимит расходов и кредитования на трехлетний период по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в разрезе администраторов районных (городских) бюджетных программ.
Бюджетная комиссия района (города) определяет указанный лимит не позднее 1 мая текущего года.

53. Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы анықтаған аудан (қала) бюджетiнiң шығыстары мен несиелендiруiнiң бөлiнетiн лимиттерiн үш жұмыс күнi iшiнде ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне хабарлайды.
54. Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 5 мамырына дейiн мыналарды:
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша жергiлiктi бюджеттiң шығыстары мен несиелендiруiнiң жиынтық лимитi шегiнде жергiлiктi МИБ-тiң құрамына енгiзiлгендердiң қатарынан инвестициялық жобаларды жергiлiктi бюджеттiң қаражатынан қаржыландырудың тiзбесi мен көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды;
алдағы қаржы жылы оларды қаржыландыруды жалғастыру жоспарланып отырған инвестициялық жобаларды iске асыру мониторингiнің нәтижелерiн ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясына ұсынады.
Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы ауданның (қаланың) жергілiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 10 мамырына дейiнгi мерзiмде аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткiзетiн ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тiзбесi мен жергiлiктi бюджеттен қаржыландыру көлемдерiн анықтайды.
9-тарау. Аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшілерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн әзiрлеу және келiсу
55. Аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi облыстың Индикативтiк жоспарының, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының, аудандық (қалалық) бюджеттiң қаражатын жұмсаудың басым бағыттарының негiзiнде, ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы мақұлдаған шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерінің, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерiнiң шегiнде Қаржы министрлiгi белгiлеген нысан бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiмдердi жасайды және ағымдағы жылдың 1 маусымына дейiнгi мерзiмде ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органына ұсынады.
56. Аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бiр ғана бюджеттiк өтiнiм жасайды. Бюджеттiк өтiнiм осы Ереженiң 16-тармағында көрсетiлген деректердi қамтуы тиiс.
57. Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы бюджеттiк өтiнiмдердi олардың облыстың Индикативтiк жоспарына, аумақтарды дамытудың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларына, аудандық (қалалық) бюджеттің қаражатын жұмсаудың басым бағыттарына, берiлген шығыстар мен несиелендiрудiң бөлiнетiн лимиттерiне, инвестициялық жобалардың тiзбесi мен көлемдерiне, бюджеттiк өтiнiмдердi жасауға қойылатын белгiленген талаптарға сәйкестiгi, есептеулердiң дұрыстығы мен негiзділігi тұрғысында қарайды және оларды қорытындысымен бiрге ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының қарауына жiбередi.

53. Определенные Бюджетной комиссией района (города) распределяемые лимиты расходов и кредитования бюджета района (города) в течение трех рабочих дней доводятся местным уполномоченным органом района (города) до администраторов районных (городских) бюджетных программ.
54. Местный уполномоченный орган района (города) до 5 мая текущего года представляет в Бюджетную комиссию района (города):
предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов из числа включенных в состав местной ПГИ в пределах совокупного лимита расходов и кредитования местного бюджета по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
результаты мониторинга реализации инвестиционных проектов, финансирование которых планируется продолжить в предстоящем финансовом году.
Бюджетная комиссия района (города) определяет перечень и объемы финансирования из местного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, с учетом реализуемых в текущем году проектов, которые доводятся местным уполномоченным органом района (города) до администраторов районных (городских) бюджетных программ в срок до 10 мая текущего года.
Глава 9. Разработка и согласование бюджетных заявок
администраторов районных (городских) бюджетных программ
55. Администраторы районных (городских) бюджетных программ на основе Индикативного плана области, экономических и социальных программ развития территорий, приоритетных направлений расходования средств бюджета района (города), в пределах распределяемых лимитов расходов и кредитования, перечня и объемов инвестиционных проектов, определенных Бюджетной комиссией района (города), составляют и в срок до 1 июня текущего года представляют в местный уполномоченный орган района (города) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период по форме, установленной Министерством финансов.
56. Администратор районной (городской) бюджетной программы составляет только одну бюджетную заявку. Бюджетная заявка должна содержать данные, указанные в пункте 16 настоящих Правил.
57. Местный уполномоченный орган района (города) рассматривает бюджетные заявки на предмет их соответствия Индикативному плану области, экономическим и социальным программам развития территорий, приоритетным направлениям расходования средств бюджета района (города), доведенным распределяемым лимитам расходов и кредитования, перечню и объемам инвестиционных проектов, установленным требованиям к составлению бюджетных заявок, правильности и обоснованности расчетов, и с заключением направляет их на рассмотрение в Бюджетную комиссию района (города).

58. Ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiнің бюджеттiк өтiнімдерiн қарайды және ағымдағы жылдың 10 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде олар бойынша шешiм шығарады.
59. Ауданның (қаланың) жергілiкті уәкiлеттi органы облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органымен келiсiлген ауданның (қаланың) бюджетiне түсетiн түсiмдердің болжамын, осы Ереженiң 58-тармағында көрсетілген ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының шешiмiн ескере отырып, ағымдағы жылдың 15 шілдесiне дейiнгi мерзiмде алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетінің мынадай болжамды көрсеткiштерiн:
ерекшелiктер бөлiнiсiнде ауданның (қаланың) бюджетiне түсетiн түсiмдердiң көлемiн;
ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар және бюджеттiк даму бағдарламалары етiп бөле отырып, бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) деңгейiнде аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi бойынша аудан (қала) бюджетiнiң шығыстары мен несиелендiруінің көлемiн;
аудан (қала) бюджетi тапшылығының (профицитiнiң) мөлшерiн ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
10-тарау. Аудан (қала) бюджетiнiң жобасын мақұлдау
60. Үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнiң болжамдық көрсеткiштерiн ағымдағы жылдың 1 тамызына дейiн ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы қарайды.
61. Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы анықтаған үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетiнің болжамды көрсеткiштерi негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетi жобасының түпкi нұсқасын жасайды және оны ағымдағы жылдың 3 тамызына дейiнгi мерзiмде ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетi жобасының түпкi нұсқасын ағымдағы жылдың 5 тамызына дейiн ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы анықтайды.
62. Ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ауданның (қаланың) Бюджет комиссиясы анықтаған алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетi жобасының түпкi нұсқасын аудан (қала) әкiмiнiң мақұлдауына ұсынады.
Аудан (қала) бюджетiнiң жобасымен бiр уақытта ауданның (қаланың) жергіліктi уәкiлеттi органы аудан (қала) бюджетiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткiштерiн ауданның (қаланың) әкiмиятына бекiтуге енгiзедi.
63. Ауданның (қаланың) әкiмияты аудан (қала) бюджетiнiң жобасын мақұлдағаннан кейiн ауданның (қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы жылдың 20 тамызынан кешiктiрмей аудан (қала) бюджетiнiң болжамын облыстың жергiлiктi уәкiлеттi органына ұсынады.
64. Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары (әкiмдерi)
облыстық бюджет бекiтiлгеннен кейiн екi апта мерзiмде аудандық (қалалық)
бюджеттердiң бұрын жасалған болжамды көрсеткiштерiн нақтылайды және аудан
(қала) бюджетiнiң жобасын тиiстi мәслихаттың бекiтуiне енгiзедi.

58. Бюджетная комиссия района (города) рассматривает бюджетные заявки администраторов районных (городских) бюджетных программ и в срок до 10 июля текущего года выносит по ним решение.
59. Местный уполномоченный орган района (города) с учетом согласованного с местным уполномоченным органом области прогноза поступлений в бюджет района (города), решения Бюджетной комиссии района (города), указанного в пункте 58 настоящих Правил, в срок до 15 июля текущего года вносит на рассмотрение Бюджетной комиссии района (города) следующие прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период:
объемы поступлений в бюджет района (города) в разрезе специфик;
объемы расходов и кредитования бюджета района (города) по администраторам районных (городских) бюджетных программ на уровне программ (подпрограмм), с разделением на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития;
размер дефицита (профицита) бюджета района (города).
Глава 10. Одобрение проекта бюджета района (города)
60. Прогнозные показатели бюджета района (города) на трехлетний период рассматриваются Бюджетной комиссией района (города) до 1 августа текущего года.
61. Местный уполномоченный орган района (города) на основе прогнозных показателей бюджета района (города) на трехлетний период, определенных Бюджетной комиссией района (города), составляет окончательный вариант проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение Бюджетной комиссии района (города) в срок до 3 августа текущего года.
Окончательный вариант проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год определяется Бюджетной комиссией района (города) до 5 августа текущего года.
62. Местный уполномоченный орган района (города) представляет окончательный вариант проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год, определенного Бюджетной комиссией района (города), на одобрение акимату района (города).
Одновременно с проектом бюджета района (города) местный уполномоченный орган района (города) вносит на утверждение акимату района (города) прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период.
63. После одобрения акиматом района (города) проекта бюджета района (города), местный уполномоченный орган района (города) не позднее 20 августа текущего года представляет в местный уполномоченный орган области прогноз бюджета района (города).
64. Местные исполнительные органы районов (городов) в двухнедельный срок после утверждения областного бюджета уточняют ранее составленные прогнозные показатели бюджетов районов (городов) и вносят проект бюджета района (города) на утверждение соответствующего маслихата.

65. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы
органдары аудандық мәслихаттар бюджеттi бекiту туралы шешiм қабылдағаннан
кейiн бiр апта мерзiмде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне
бекiтiлген жергiлiктi бюджеттердің негiзiнде облыстық (қалалық) бюджет
және облыс бюджетi туралы жинақталған деректердi ұсынады.
1-қосымша
___ж.ж. арналған _______________ бюджеттің қаражатын жұмсаудың басым
/бюджеттің түрі/
бағыттарының тізбесі бойынша
ұсыныстар
_____________________________________________
/Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы/
___________________________________________________________________________
N  Бюджеттік бағдарламаның   Бағдарламаның   Бюджеттік     Өткен
(кіші бағдарламаның)    (кіші бағдар.  бағдарламаны   жылдың
атауы              ламаның)     іске асыру   кассалық
міндеттері    мерзімдері   шығыстары
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
1              2                    3             4
___________________________________________________________________________
Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар
___________________________________________________________________________
І. Жалғастырылатын бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ІІ. Жаңа (бұрын бюджеттен қаржыландырылмаған) бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ІІІ. Бюджеттен алып тастау немесе шығыстарының көлемін қысқарту ұсынылатын
бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Жиыны                        х              х
___________________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламалары
___________________________________________________________________________
І. Жалғастырылатын бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ІІ. Жаңа (бұрын бюджеттен қаржыландырылмаған) бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ІІІ. Бюджеттен алып тастау немесе шығыстарының көлемін қысқарту ұсынылатын
бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Жиыны                        х              х
__________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
________________________________________
Ағымдағы    Жылдар бойынша
жылдың       алдағы үш       Негіздеме*
жоспары     жылдық кезеңге
арналған болжам
_________________________________________
...   ...    ...
_________________________________________
5        6     7      8        9
_________________________________________
_________________________________________
І.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
ІІ.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
ІІІ.
_________________________________________
_________________________________________
Жиыны                             х
_________________________________________
_________________________________________
І.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
ІІ.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
ІІІ.
_________________________________________
_________________________________________
Жиыны
_________________________________________
* Осы бағанда бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың
қажеттілігі мен басымдығын анықтайтын нормативтік құқықтық кесімнің
атауын, нөмірін және күнін, оның ішінде нақты секторды, қаржы жүйесін және
әлеуметтік саланы дамытудың мемлекеттік, салалық, аймақтық бағдарламаларын
көрсету қажет.
Заңнамалық кесімге сілтеме жасалған кезде баптардың нөмірлерін
көрсету қажет.
Осы нысанға әкімшілік шығыстар енгізілмейді.
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы ________   __________________
/қолы/     /аты-жөні, тегі/
2-қосымша
Алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын __________ бюджеттік
(респ. жерг.)
бағдарламалардың тізбесі бойынша ұсыныстар
___________________________________________________________________________
N Әк. Бағ. Бюджеттік  Бағдарла.  Өткен   Ағымда.  Жылдар бой.  Негіз. Ес.
ім. дар. бағдарла.  маның      жылдың  ғы жыл.  ынша алда.   деме*  кер.
ші  ла.  маның      (кіші      касса.  дың      ғы үш жыл.          ту
N   ма.  (кіші бағ. бағдар.    лық     жоспары  дық кезең.
лар. дарлама.   ламаның)   шығыс.           ге арнал.
дың  ның)       міндет.    тары             ған болжам
N   атауы      тері                       __________________________
...  ... ...
___________________________________________________________________________
1           2          3                  5     6    7    8    9
___________________________________________________________________________
І.        Жалғастырылатын бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
1
___________________________________________________________________________
2
___________________________________________________________________________
ІІ.       Жаңа (бұрын бюджеттен қаржыландырылмаған)
бюджеттік бағдарламалар:
___________________________________________________________________________
1
___________________________________________________________________________
2
___________________________________________________________________________
Жиыны        х                                         х   х
___________________________________________________________________________
* Осы бағанда бағдарламаны (кіші бағдарламаны) толық көлемде
қаржыландырудың қажеттілігін анықтайтын нормативтік құқықтық кесімнің
атауын, нөмірін және күнін көрсету қажет.
Заңнамалық кесімге сілтеме жасалған кезде баптардың нөмірлерін
көрсету қажет.
Осы нысанға әкімшілік шығыстар енгізілмейді.
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы ________   __________________
/қолы/     /аты-жөні, тегі/
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

65. Местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы в
недельный срок после принятия решения районными маслихатами об утверждении
бюджета представляют в Министерство финансов Республики Казахстан данные
об областном (городском) бюджете и бюджете области, сведенном на основе
утвержденных местных бюджетов.
Приложение 1
Предложения
по перечню приоритетных направлений расходования
средств_______________ бюджета на__________г.г.
/вид бюджета/
_______________________________________________
/Наименование администратора бюджетных программ/
___________________________________________________________________________
N!Наименование бюджетной  ! Задачи  ! Сроки !Кассовые!План !Прогноз !Осно-
!программы (подпрограммы)!программы!реали- !расходы !теку-!на пред-!вание*
!                        !(подпрог-!ции    !за про- !щего !стоящий !
!                        !раммы)   !бюджет-!шедший  !года !трехлет-!
!                        !         !ной    !  год   !     !ний     !
!                        !         !прог-  !        !     !период  !
!                        !         !раммы  !        !     !по годам!
_!________________________!_________!_______!________!_____!________!______
!                        !         !       !        !     !..!..!..!
_!________________________!_________!_______!________!_____!__!__!__!______
1!           2            !     3   !   4   !        !  5  !6 !7 !8 !   9
_!________________________!_________!_______!________!_____!__!__!__!______
Текущие бюджетные программы
I. Продолжающиеся бюджетные программы:
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
II. Новые бюджетные программы (ранее не финансировавшиеся из бюджета):
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
III. Бюджетные программы, предлагаемые к исключению из бюджета или
сокращению объема расходов:
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
|           Итого        |     х   |    х  |        |     |  |  |  |  х
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
Бюджетные программы развития
I. Продолжающиеся бюджетные программы:
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
II. Новые бюджетные программы (ранее не финансировавшиеся из бюджета):
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
III. Бюджетные программы, предлагаемые к исключению из бюджета или
сокращению объема расходов:
___________________________________________________________________________
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
|           Итого        |     х   |    х  |        |     |  |  |  |  х
_|________________________|_________|_______|________|_____|__|__|__|______
* В данной графе необходимо привести наименование, номер и дату
нормативного правового акта, определяющего необходимость и приоритетность
финансирования программы (подпрограммы), в том числе государственные,
отраслевые, региональные программы развития реального сектора, финансовой
системы и социальной сферы.
При ссылке на законодательный акт необходимо указать номера статей.
Административные расходы в данную форму не включаются.
Руководитель администратора
бюджетных программ ____________  ________________________
/подпись/    /Фамилия, имя, отчество/
Приложение 2
Предложения
по перечню_____________ бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию
(респ. мест.)
в предстоящем финансовом году
___________________________________________________________________________
N !N!N !Наименование   ! Задачи  !Кассовые!План !Прогноз !Осно- !Примечание
!а!пр!бюджетной      !программы!расходы !теку-!на пред-!вание*!
!д!ог!программы      !(подпрог-!за про- !щего !стоящий !      !
!м!ра!(подпрограммы) !раммы)   !шедший  !года !трехлет-!      !
! !мм!               !         !  год   !     !ний     !      !
! !  !               !         !        !     !период  !      !
! !  !               !         !        !     !по годам!      !
!_!__!_______________!_________!________!_____!________!______!__________
! !  !               !         !        !     !..!..!..!      !
__!_!__!_______________!_________!________!_____!__!__!__!______!__________
1     !       2       !     3   !        !  5  !6 !7 !8 !   9  !
_______!_______________!_________!________!_____!__!__!__!______!__________
I.| |  | Продолжающиеся бюджетные программы:
__|_| 1|___________________________________________________________________
__|_| 2|_______________|_________|________|_____|__|__|__|______|__________
__|_|__|_______________|_________|________|_____|__|__|__|______|__________
II. |  |Новые бюджетные программы (ранее не финансировавшиеся из бюджета):
__|_| 1|___________________________________________________________________
__|_| 2|_______________|_________|________|_____|__|__|__|______|__________
__|_|__|_______________|_________|________|_____|__|__|__|______|__________
| |  |       Итого   |     x   |        |     |  |  |  |   x  |    x
__|_|__|_______________|_________|________|_____|__|__|__|______|__________
* В данной графе необходимо привести наименование, номер и дату
нормативного правового акта, определяющего необходимость финансирования
программы (подпрограммы) в полном объеме.
При ссылке на законодательный акт необходимо указать номера статей.
Административные расходы в данную форму не включаются.
Руководитель администратора
бюджетных программ ____________  ________________________
/подпись/    /Фамилия, имя, отчество/
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)