Ителгілерді шектеулі түрде алу және жек дуадақтарды сұңқармен аулауды жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 11 қыркүйек N 1173
"Қазақстан Республикасында Жануарлар дүниесінің жекелеген түрлерін ерекше жағдайларда пайдалану тәртібі жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 маусымдағы N 969 P000969_ қаулысына сәйкес және жек дуадақ пен ителгіні 2001 жылы табиғаттан алуға биологиялық негіздемеге арналған 2001 жылғы 15 тамыздағы N 09-2151 мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Мыналарға:
1) Шейх Халифа Бин Заидқа (Біріккен Араб Әмірліктері) шаруашылық қызметтің реттелетін режимі бар Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағының аумағын қоса алғанда, Маңғыстау облысында 100 жек дуадақты және Жусандыдала мемлекеттік қорық аймағының аумағын қоспағанда, Жамбыл облысында 25 жек дуадақты;
Шейх Сурур Бин Мұхаммадқа (Біріккен Араб Әмірліктері) шаруашылық қызметтің реттелетін режимі бар Қаратау және Арыс мемлекеттік қорық аймағының аумақтарын қоса алғанда, Оңтүстік Қазақстан облысында 100 жек дуадақты;
Шейх Бутти Бин Мұхаммадқа (Біріккен Араб Әмірліктері) Қызылорда облысында 50 жек дуадақты;
Шейх Сейф Бин Заидқа (Біріккен Араб Әмірліктері) Қарағанды облысында 50 жек дуадақты;
Ханзада Мансур Бин Саудқа (Сауд Арабиясы Корольдігі) шаруашылық қызметтің реттелетін режимі бар Жусандыдала мемлекеттік қорық аймағының аумағын қоса алғанда, Алматы облысында 50 жек дуадақты 2001 жылғы 1 қыркүйек - 31 қазан кезеңінде өз ителгілерімен аулауына рұқсат берілсін;
2) 2001 жылғы 1 қыркүйек-10 қараша кезеңінде:
Шейх Ахмад Ас-Сабах (Кувейт Мемлекеті) атынан оның өкілі Мубарак Абдулла Әл-Мутейриге Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағының аумағын қоспағанда, Маңғыстау облысында 10 ителгіні;
Ханзада Абдель Азиз Бин Салман (Сауд Арабиясы Корольдігі) атынан оның өкілі Насер Бин Мұхаммад Әл-Аджмиге Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағының аумағын қоспағанда, Маңғыстау облысында 10 ителгіні;
Ханзада Фахд Бин Сұлтан (Сауд Арабиясы Корольдігі) атынан оның өкілі Аууад Манси Н.Әл-Мауитиге Жамбыл облысында 5 ителгіні және Алматы облысында 15 ителгіні (балапандарын) аулауға және республикадан тысқары әкетуге рұқсат етілсін.

Об ограниченном изъятии соколов-балобанов и проведении охоты на дрофу-красотку
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2001 года N 1173
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2000 года N 969 P000969_ "Об утверждении Правил о порядке пользования отдельными видами животного мира в Республике Казахстан в исключительных случаях" и на основании заключения государственной экологической экспертизы на биологическое обоснование на изъятие дрофы-красотки и сокола-балобана из природы в 2001 году от 15 августа 2001 года N 09-2151 Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Разрешить:
1) проведение соколиной охоты с собственными соколами в период с 1 сентября по 31 октября 2001 года:
Шейху Халифе Бин Заиду (Объединенные Арабские Эмираты) - на 100 особей дрофы-красотки в Мангистауской области, включая территорию Кендерли-Каясанской государственной заповедной зоны с регулируемым режимом хозяйственной деятельности, и 25 особей дрофы-красотки в Жамбылской области, за исключением территории Жусандалинской государственной заповедной зоны;
Шейху Суруру Бин Мухаммаду (Объединенные Арабские Эмираты) - на 100 особей дрофы-красотки в Южно-Казахстанской области, включая территории Карактауской и Арысской государственных заповедных зон с регулируемым режимом хозяйственной деятельности;
Шейху Бутти Бин Мухаммаду (Объединенные Арабские Эмираты) - на 50 особей дрофы-красотки в Кызылординской области;
Шейху Сейфу Бин Заиду (Объединенные Арабские Эмираты) - на 50 особей дрофы-красотки в Карагандинской области;
Принцу Мансуру Бин Сауду (Королевство Саудовская Аравия) - на 50 особей дрофы-красотки в Актюбинской области;
Принцу Фахду Бин Султану (Королевство Саудовская Аравия) - на 50 особей дрофы-красотки в Алматинской области, включая территорию Жусандалинской государственной заповедной зоны с регулируемым режимом хозяйственной деятельности;
2) отлов и вывоз за пределы республики соколов-балобанов (молодых особей) в период с 1 сентября по 10 ноября 2001 года:
Шейху Ахмаду Ас-Сабаху (Государство Кувейт) в лице его представителя Мубарака Абдуллы аль-Мутейри - 10 особей в Мангистауской области, за исключением территории Кендерли-Каясанской государственной заповедной зоны;
Принцу Абдель Азиз Бин Салману (Королевство Саудовская Аравия) в лице его представителя Насера Бин Мухаммада Аль-Аджми - 10 особей в Мангистауской области, за исключением территории Кендерли-Каясанской государственной заповедной зоны;
Принцу Фахду Бин Султану (Королевство Саудовская Аравия) в лице его представителя Аууад Манси Н.Аль-Мауити - 5 особей в Жамбылской области и 15 особей в Алматинской области.

2. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі:
1) белгіленген тәртіппен 1-тармақта көрсетілген адамдарға ителгілерді аулауына және оларды жек дуадақтарға салуына рұқсат берсін;
2) ителгімен саятшылық құру кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 маусымдағы N 969 P000969_ қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасында Жануарлар дүниесінің жекелеген түрлерін ерекше жағдайларда пайдалану тәртібі туралы ереженің" орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің "Охотзоопром ӨБ" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны көрсетілген ереженің 8-тармағында көзделген қызметтерді көрсетуді және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Зоология институтымен бірлесіп, оларды табиғаттан алуды жүзеге асыратын шетелдік азаматтармен шарт негізінде ителгілер мен жек дуадақтардың өсімін қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен және Қазақстан республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен (келісім бойынша) бірлесіп, саятшылық жүргізілетін жерлерде жоғары мәртебелі қонақтар мен олармен бірге жүретін адамдарды күзетуді және бірге еріп жүруді ұйымдастырсын.
5. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі - Қазақстан Республикасындағы СИТЕС-тің әкімшілік органы Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп, сұңқар салуды жүргізу үшін жыртқыш қыран құстарды елге әкелу мен одан әкетуді Жойылу қаупі төнген жабайы жануарлар мен өсімдіктер дүниесі түрлерімен халықаралық сауда туралы Z990372_ конвенцияның рәсімдерін
сақтай отырып, жүзеге асырсын.
6. Алматы, Ақтөбе, Жамбыл, Қарағанды, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан
және Қызылорда облыстарының әкімдері іс-шараларды ұйымдастыруда жан-жақты
жәрдем көрсетсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

2. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан:
1) в установленном порядке выдать указанным в пункте 1 лицам разрешения на проведение охоты на дрофу-красотку и отлов соколов-балобанов;
2) при проведении соколиной охоты обеспечить выполнение Правил о порядке пользования отдельными видами животного мира в Республике Казахстан в исключительных случаях, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2000 года N 969 P000969_ .
3. Республиканскому государственному казенному предприятию "ПО Охотзоопром" Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан обеспечить оказание услуг, предусмотренных пунктом 8 указанных Правил, и совместно с Институтом зоологии Министерства образования и науки Республики Казахстан мероприятий по восстановлению популяции соколов-балобанов и дроф-красоток на договорной основе с зарубежными гражданами, осуществляющими их изъятие из природы.
4. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию) организовать охрану и сопровождение высокопоставленных гостей и групп их сотрудников в местах проведения охоты и отлова.
5. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан - Административному органу СИТЕС в Республике Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан ввоз в страну и вывоз из нее хищных ловчих птиц для проведения соколиной охоты осуществить с соблюдением процедур Z990372_ Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения.
6. Акимам Алматинской, Актюбинской, Жамбылской, Мангистауской, Южно-Казахстанской и Кызылординской областей оказать всемерное содействие в организации мероприятий.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)