Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 қазан N 1331 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы Мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық
қатынастар мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру мақсатында қаулы етемін:
1. Қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк комиссия құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi мемлекеттік комиссия туралы ереже бекiтiлсiн.
3. Мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк комиссия 2002 жылғы 1 сәуiрге дейiнгi мерзiмде Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру тұжырымдамасын әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
4. Осы Жарлықтың iске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы    қазандағы
Жарлығына
қосымша
Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөніндегi мемлекеттiк комиссияның құрамы
Жандосов                     Қазақстан Республикасы Премьер-
Ораз Әлиұлы                  Министрiнiң орынбасары, төраға
Оспанов                      Павлодар облысының әкiмiнiң
Мұхаметқали Нығметұлы        орынбасары, төрағаның орынбасары
Комиссия мүшелерi:
Әбдiрахимов                  Қазақстан Республикасының
Ғабидолла Рахматоллаұлы      Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi
агенттiгi төрағасының орынбасары
(келiсiм бойынша)
Адасбаев                     Қазақстан Республикасының
Еркiн Әбенұлы                Экономика және сауда вице-министрi
Айдарханов                   Қазақстан Республикасының
Арман Тергеуұлы              Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi
агенттiгi төрағасының орынбасары
Ахметов                      Ақмола облысының Целиноград
Болат Темiрғалиұлы           ауданы Оразақ ауылдық округының
әкiмi
Бәйменов                     Қазақстан Республикасының Еңбек
Әлихан Мұхамедияұлы          және халықты әлеуметтiк қорғау
министрi
Ермұханов                    Ақтөбе облысы Хромтау ауданының
Әдiлша Мағрұпұлы             әкiмi
Ертiлесова                   Қазақстан Республикасының Қорғаныс
Жаннат Жұрғалиқызы           вице-министрi
Есiмханов                    Қазақстан Республикасының
Сағындық Өлмесекұлы          Парламентi Сенатының депутаты
Жәмiшев                      Қазақстан Республикасының Iшкi
Болат Бидахметұлы            iстер вице-министрi
Жүзенов                      Оңтүстiк Қазақстан облысы Кентау
Бегiмше Бексұлтанұлы         қаласының әкiмi
Жұмағұлов                    Қазақстан Республикасының Бiлiм
Бақыт Жантұрсынұлы           және ғылым бiрiншi вице-министрi
Келiмбетов                   Қазақстан Республикасының Қаржы
Қайрат Нематұлы              бiрiншi вице-министрi
Қосмамбетов                  Қазақстан Республикасының
Төлебек Қосмамбетұлы         Парламентi Мәжiлiсiнiң депутаты
Котенко                      Қазақстан Республикасы Премьер-
Наталья Леонидовна           Министрiнiң Кеңсесi Экономикалық
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Мамин                        Қазақстан Республикасының Көлiк
Асқар Ұзақбайұлы             және коммуникациялар вице-министрi
Мусина                       Қазақстан Республикасының Ауыл
Лилия Сәкенқызы              шаруашылығы вице-министрi
Омарбаев                     Алматы облысы Талғар ауданының
Кенжебек Омарбайұлы          әкiмi
Оспанов                      Қазақстан Республикасының
Қанат Төлеуұлы               Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi
агенттiгi төрағасының орынбасары
Сухорукова                   Өскемен қаласының әкімі
Вера Николаевна
Уахитов                      Қарағанды қаласы Октябрь ауданының
Бекен                        әкімі
Өтембаев                     Қазақстан Республикасы
Ержан Әбілқайырұлы           Президентінің Әкімшілігі Басшысының
орынбасары
Шүкеев                       Қостанай облысының әкімі
Өмірзақ Естайұлы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы  қазандағы
N  Жарлығымен
бекітілген
Мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық
қатынастар мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру және бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк комиссияның (бұдан әрi - Комиссия) қызметiн реттейдi.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной комиссии по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2001 года N 1331
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной комиссии по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
О Государственной комиссии по вопросам децентрализации
государственных функций и межбюджетных отношений
В целях децентрализации государственных функций и совершенствования межбюджетных отношений постановляю:
1. Образовать Государственную комиссию по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений в составе согласно приложению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственной комиссии по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений.
3. Государственной комиссии по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений в срок до 1 апреля 2002 года обеспечить разработку Концепции децентрализации государственных функций и совершенствования межбюджетных отношений.
4. Контроль за реализацией настоящего Указа возложить на
Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Приложение к
Указу Президента
Республики Казахстан
от __ октября 2001 года
Состав
Государственной комиссии по вопросам децентрализации
государственных функций и межбюджетных отношений
Джандосов                  заместитель Премьер-Министра Республики
Ураз Алиевич               Казахстан, председатель
Оспанов                    заместитель акима Павлодарской области,
Мухамедкали Негматович     заместитель председателя
Члены комиссии:
Абдрахимов                 заместитель Председателя Агентства по делам
Габидулла Рахматуллаевич   государственной службы Республики Казахстан
(по согласованию)
Адасбаев Еркин             вице-Министр экономики и торговли Республики
Абенович                   Казахстан
Айдарханов Арман           заместитель Председателя Агентства Республики
Тергеуович                 Казахстан по делам здравоохранения
Ахметов                    аким Оразакского сельского округа
Болат Темиргалиевич        Целиноградского района Акмолинской области
Байменов                   Министр труда и социальной защиты населения
Алихан Мухамедьевич        Республики Казахстан
Ермуханов Адильша          аким Хромтауского района Актюбинской области
Магрупович
Ертлесова                  вице-Министр обороны Республики Казахстан
Жаннат Джургалиевна
Есимханов                  депутат Сената Парламента Республики Казахстан
Сагындык Ольмесекович
Жамишев                    вице-Министр внутренних дел Республики
Болат Бидахметович         Казахстан
Жузенов                    аким города Кентау Южно-Казахстанской области
Бегимше Бексултанович
Жумагулов                  первый вице-Министр науки и образования
Бакыт Жантурсынович        Республики Казахстан
Келимбетов                 первый вице-Министр финансов Республики
Кайрат Нематович           Казахстан
Космамбетов                депутат Мажилиса Парламента Республики
Тулебек Космамбетович      Казахстан
Котенко                    заведующий Экономическим отделом Канцелярии
Наталья Леонидовна         Премьер-Министра Республики Казахстан
Мамин                      вице-Министр транспорта и коммуникаций
Аскар Узакбаевич           Республики Казахстан
Мусина                     вице-Министр сельского хозяйства Республики
Лилия Сакеновна            Казахстан
Омарбаев                   аким Талгарского района Алматинской области
Кенжебек Омарбаевич
Оспанов                    заместитель Председателя Агентства по
Канат Толеувич             стратегическому планированию Республики
Казахстан
Сухорукова                 аким города Усть-Каменогорска
Вера Николаевна
Уахитов                    аким Октябрьского района города Караганды
Бекен Уахитович
Утембаев                   заместитель Руководителя Администрации
Ержан Абулхаирович         Президента Республики Казахстан
Шукеев                     аким Костанайской области
Умирзак Естаевич
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от _ октября 2001 года
N ___
Положение о Государственной комиссии
по вопросам децентрализации
государственных функций и межбюджетных отношений
1. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует деятельность Государственной комиссии по вопросам децентрализации государственных функций и межбюджетных отношений (далее - Комиссия).

2. Комиссия қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы және заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
2. Комиссияның мiндеттерi мен функциялары
3. Комиссияның негiзгi мiндетi - Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру саласында тиiмді шешiмдерді пысықтау және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру болып табылады.
4. Комиссия заңнамада белгiленген тәртiппен өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттiк органдардың функцияларын талдау негізінде мемлекеттiк басқарудың деңгейлерi арасында оларды оңтайлы бөлу жөнiнде ұсыныстар дайындайды;
2) мемлекеттiк басқарудың деңгейлерi арасында бюджетаралық қатынастар мәселелерi жөнiнде ұсыныстар дайындайды;
3) мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейлерiнде шешiмдер қабылдауда үлкен дербестiк беру бөлiгiнде мемлекеттiк басқаруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
4) мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейлерiнiң қызмет саласын регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар дайындайды.
3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия өзiнiң мiндеттерiне сәйкес:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға, сондай-ақ Комиссияның мiндеттерiн іске асыру үшiн мамандар мен сарапшыларды жұмысқа тартуға;
2) заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттік және басқа да ұйымдардан Комиссияның мiндеттерiн iске асыру үшiн қажетті материалдарды сұратуға және алуға;
3) Комиссияның мiндеттерiн iске асыруға байланысты мәселелер бойынша бiрiншi басшыларды, ал олар болмағанда мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың бiрiншi басшысының мiндетiн атқарушы тұлғаларды Комиссияның мәжілісiне шақыруға және тыңдауға;
4) оның құзыретiне енетiн мәселелер бойынша шешiмдер қабылдауға және ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.
4. Комиссияны қалыптастыру тәртiбi және оның қызметi
6. Комиссияны Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi құрады.
Комиссияның құрамына:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшелерi;
Парламент депутаттары (келiсiм бойынша);
мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшылары және (немесе) олардың орынбасарлары;
жекелеген облыстардың, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың, ауыспалы негiзде аудандардың әкiмдерi кiредi.
Комиссияның құрамына қажет болған жағдайда басқа да тұлғалар енгiзiлуi мүмкiн.
7. Комиссияның органдары:
1) Комиссияның төрағасы;
2) Комиссия төрағасының орынбасары;

2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют K951000_ Конституция и законы Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
2. Задачи и функции Комиссии
3. Основной задачей Комиссии является выработка эффективных решений в области децентрализации государственных функций и совершенствования межбюджетных отношений в Республике Казахстан.
4. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) на основе анализа функций государственных органов подготавливает предложения по их оптимальному распределению между уровнями государственного управления;
2) подготавливает предложения по вопросам межбюджетных отношений между уровнями государственного управления;
3) вносит предложения по совершенствованию государственного управления в части предоставления большей самостоятельности в принятии решений на всех уровнях государственного управления;
4) подготавливает предложения по разработке нормативных правовых актов, регламентирующих сферу всех уровней государственного управления.
3. Права Комиссии
5. В соответствии со своими задачами Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями, а также привлекать к работе специалистов и экспертов для реализации задач Комиссии;
2) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать
от государственных и других организаций материалы, необходимые для
реализации задач Комиссии;
3) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать первых
руководителей, а в их отсутствие - лиц, исполняющих обязанности первого
руководителя государственных органов и организаций, по вопросам, связанным
с реализацией задач Комиссии;
4) принимать решения и вносить предложения по вопросам, входящим в ее
компетенцию.
4. Порядок формирования и деятельности Комиссии
6. Комиссия образуется Президентом Республики Казахстан по
предложению Правительства Республики Казахстан.
В состав Комиссии входят:
члены Правительства Республики Казахстан;
депутаты Парламента (по согласованию);
первые руководители государственных органов и (или) их заместители;
акимы отдельных областей, городов республиканского и областного
значения, районов.
В случае необходимости в состав Комиссии могут быть включены другие
лица.
7. Органы Комиссии:
1) председатель Комиссии;
2) заместитель председателя Комиссии;

3) Хатшылық.
8. Комиссияның жұмыс органы ретiндегi Хатшылықтың функциясы Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгiне жүктеледі.
9. Комиссияның төрағасы оның қызметiне басшылық жасайды, Комиссияның мәжілістерiнде төрағалық етедi, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешiмдерiн iске асыру жөнiнде жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет үшiн жауапкершiлiкте болады. Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функциясын төрағаның орынбасары орындайды.
10. Комиссияның отырысы айына кемiнде 1 рет өткiзiледi.
11. Комиссияның мүшелерiнiң мәжiлiстерге қатысу жөнiндегi өзiнiң өкiлеттiктерiн басқа тұлғаларға табыстауға құқығы жоқ.
12. Комиссияның шешiмдерi ашық дауыс берумен қабылданады және егер олар үшiн Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiк дауысы берiлсе, қабылданған болып саналады. Комиссия мүшелерi шешiмдер қабылдаған кезде тең дауыстарға ие. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссияның төрағасы дауыс берген шешiм қабылданған болып саналады.
13. Комиссия мәжiлiстерi күн тәртібiнің мәселелерiн қараудың нәтижелерi әрбiр мәселе бойынша дауыс берудiң қорытындылары көрсетiле отырып, тиiстi хаттамаларға енгізiледi. Комиссия қабылдаған шешiм Комиссияның төрағасы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi. Комиссияның мүшелерi қабылданған шешiммен келiспеген жағдайда, мәжiлiстiң хаттамасына қосылып тiркелетiн ерекше пiкiрiн жазбаша түрде айтуға құқығы бар.
14. Комиссияның өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында қабылдаған шешiмдерi барлық мемлекеттiк органдардың көрсетiлген мерзiмде мiндеттi қарауына және орындауына жатады.
15. Хатшылықтың функциялары Комиссия мәжілістерiне материалдар дайындау, оларды Комиссия мүшелерiне жiберiп отыру, Комиссия мәжiлiстерiнiң хаттамаларын дайындау, Комиссияның құзыретiне енетiн мәселелер бойынша орталық атқарушы және басқа да мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл жасау болып табылады.
5. Комиссияның қызметiн тоқтату
16. Комиссияның қызметiн тоқтатуға:
1) Комиссияға жүктелген мiндеттемелердi орындау;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Комиссияның қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылдау негiз болып табылады.
17. Осы Ереженiң 16-тармағында көрсетiлген, Комиссияның қызметiн тоқтатуға әкеп соқтыратын жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының Президентiне және Қазақстан Республикасының Yкiметiне жасалған жұмыс туралы есеп-хат жiберiледi.

3) Секретариат.
8. Функции Секретариата как рабочего органа Комиссии возлагаются на Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан.
9. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль по реализации ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель председателя.
10. Заседания Комиссии проводятся не реже 1 раза в месяц.
11. Члены Комиссии не имеют права делегировать свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам.
12. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
13. Результаты рассмотрения вопросов повестки дня заседаний Комиссии с указанием итогов голосования по каждому вопросу заносятся в соответствующие протоколы. Принятое решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем Комиссии. Члены Комиссии в случае несогласия с принятым решением имеют право изложить в письменном виде особое мнение, которое приобщается к протоколу заседания.
14. Решения Комиссии, принятые с целью выполнения возложенных на нее задач, подлежат обязательному рассмотрению и исполнению в указанный срок всеми государственными органами.
15. Функциями Секретариата являются подготовка материалов к заседаниям Комиссии, рассылка их членам Комиссии, подготовка протоколов заседаний Комиссии, взаимодействие с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.
5. Прекращение деятельности Комиссии
16. Основаниями прекращения деятельности Комиссии являются:
1) выполнение задач, возложенных на Комиссию;
2) принятие Президентом Республики Казахстан решения о прекращении деятельности Комиссии.
17. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 16 настоящего Положения, влекущих прекращение деятельности Комиссии, Президенту Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан направляется письмо - отчет о проделанной работе.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)