Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы 2001 жылғы мемлекеттiк сыйлықтарын беру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 28 қараша N 1534
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссияның ұсынымдарын қарап, Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы 2001 жылғы мемлекеттiк сыйлықтары мына авторларға берiлсiн:
1) 1970-2000 жылдардағы "Қазiргi электрониканың негiзгi материалы - кремнийдi радиациялық-иондық тәсiлдермен түрлендiру жұмыстары циклы үшiн:
Физика-техникалық институтының директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигi Болат Нығметұлы Мұқашевқа;
Физика-техникалық институтының бас ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының докторы Хабиболла Абдоллаұлы Абдуллинге;
Физика-техникалық институтының бас ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Юрий Викторович Горелкинскийге;
Физика-техникалық институтының бас ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Игорь Анатольевич Карапатницкийге;
Физика-техникалық институтының жетекшi ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының кандидаты Сайран Мырзахметұлы Киккаринге;
Физика-техникалық институтының аға ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының кандидаты Дәния Махмұтқызы Мұхаметшинаға;
Физика-техникалық институтының жетекшi ғылыми қызметкерi, физика-математика ғылымдарының кандидаты Марат Фаттыхұлы Тамендаровқа;
Физика-техникалық институтының жанындағы Аймақтық жұқа үлдiрдi зерттеу эксперименталдық орталығының атқарушы директоры, физика-математика ғылымдарының докторы Серiкбол Жарылғапұлы Тоқмолдинге;
2) 1983-2000 жылдардағы "Әлемдiк деңгейге сай өнiмдердi: ферросиликоалюминий (әлемде алғаш рет) мен таза сортты күкiрт қышқылын шығаратын техногендiк шикiзатты өңдеу жөнiндегi технологияларды әзiрлеу мен өндiрудi ұйымдастыру" жұмыстары циклы үшін:
техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының корреспондент-мүшесi, Жантөре Нұрланұлы Әбiшевке (қайтыс болғаннан кейiн);
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығының бас директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының корреспондент-мүшесi Әбдiрасұл Алдашұлы Жәрменовке;
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығының Химия-металлургия институты директорының орынбасары, техника ғылымдарының кандидаты Сайлаубай Байсановқа;
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығы Химия-металлургия институтының бөлiм меңгерушiсi, техника ғылымдарының кандидаты Светлана Ершорақызы Дүйсембаеваға;
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығының бөлiм бастығы, техника ғылымдарының кандидаты Алма Жолдасқызы Терлiкбаеваға;
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығының Химия-металлургия институтының бөлiм меңгерушiсi, техника ғылымдарының кандидаты Манат Жақсыбергенұлы Толымбековке;
Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығы Химия-металлургия институтының директоры, техника ғылымдарының кандидаты Болат Пешатұлы Хасенге;

О присуждении Государственных премий Республики Казахстан 2001 года в области науки, техники и образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2001 года N 1534
Рассмотрев рекомендации Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Присудить Государственные премии Республики Казахстан 2001 года в области науки, техники и образования авторам:
1) за цикл работ 1970-2000 годов "Радиационно-ионная модификация кремния - основного материала современной электроники":
Мукашеву Болату Ныгметулы - директору Физико-технического института, доктору физико-математических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Абдуллину Хабибулле Абдуллаевичу - главному научному сотруднику Физико-технического института, доктору физико-математических наук;
Горелкинскому Юрию Викторовичу - главному научному сотруднику Физико-технического института, доктору физико-математических наук, профессору;
Карапатницкому Игорю Анатольевичу - главному научному сотруднику Физико-технического института, доктору физико-математических наук, профессору;
Киккарину Сайрану Мырзахметовичу - ведущему научному сотруднику Физико-технического института, кандидату физико-математических наук;
Мухамедшиной Дание Махмудовне - старшему научному сотруднику Физико-технического института, кандидату физико-математических наук;
Тамендарову Марату Фаттыховичу - ведущему научному сотруднику Физико-технического института, кандидату физико-математических наук;
Токмолдину Серекболу Жарылгаповичу - исполнительному директору Регионального экспериментального центра по исследованию тонких пленок при Физико-техническом институте, доктору физико-математических наук;
2) за цикл работ 1983-2000 годов "Разработка технологий и организация производств по переработке техногенного сырья с выпуском продукции, соответствующей мировому уровню: ферросиликоалюминия (впервые в мире) и чистых сортов серной кислоты":
Абишеву Джанторе Нурлановичу - доктору технических наук, профессору, члену-корреспонденту Национальной академии наук Республики Казахстан (посмертно);
Жарменову Абдурасулу Алдашевичу - генеральному директору Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, доктору технических наук, профессору, члену-корреспонденту Национальной академии наук Республики Казахстан;
Байсанову Сайлаубаю - заместителю директора Химико-металлургического института Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, кандидату технических наук;
Дюсембаевой Светлане Ершуровне - заведующей отделом Химико-металлургического института Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, кандидату технических наук;
Терликбаевой Алме Жолдасовне - начальнику отдела Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, кандидату технических наук;
Толымбекову Манату Жаксыбергеновичу - заведующему отделом Химико-металлургического института Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, кандидату технических наук;
Хасену Болату Пешатулы - директору Химико-металлургического института Национального центра по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан, кандидату технических наук;

3) 1974-2000 жылдардағы "Қазақстан Республикасындағы тағамтану жөнiндегi ғылымның iргелi және қолданбалы аспектiлерiн әзiрлеу" жұмыстары циклы үшiн:
"Қазақстан Республикасының Тағамтану институты" ЖАҚ президентi, медицина ғылымдарының докторы, профессор, Ресей медицина ғылымдары академиясының және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигi Төрегелдi Шармановқа;
Алматы Мемлекеттiк дәрiгерлер білiмiн жетiлдiру институтының кафедра меңгерушiсi, медицина ғылымдарының докторы, профессор Ахмет Алдашевқа;
"Қазақстан Республикасының Тағамтану институты" ЖАҚ бөлiм меңгерушісі, медицина ғылымдарының докторы, профессор Люция Ысқаққызы Қаламқароваға;
М.Оспанов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттiк медицина академиясының кафедра меңгерушiсi, медицина ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы және Медицина ғылымдары академиясының корреспондент-мүшесi Раиса Салмағанбетқызы Көзденбаеваға;
Педиатрия және бала хирургиясы ғылыми орталығы директорының орынбасары, медицина ғылымдарының докторы, профессор Әукен Қиясұлы Мәшкеевке;
"Қазақстан Республикасының Тағамтану институты" ЖАҚ вице-президентi, биология ғылымдарының докторы, профессор Юрий Александрович Синявскийге;
"Қазақстан Республикасының Тағамтану институты" ЖАҚ зертхана меңгерушiсi, медицина ғылымдарының докторы, профессор Шәмiл Сағынұлы Тәжiбаевқа;
"Қазақстан Республикасының Тағамтану институты" ЖАҚ бiрiншi вице-президентi, медицина ғылымдарының докторы, профессор Игорь Гиленович Цойға;
4) 1996-1998 жылдардағы "Қазақстан Республикасы тәуелсiздiгiнiң мемлекеттiк-құқықтық проблемалары" жұмыстары циклы үшiн:
Қазақ академиялық университетiнiң ректоры, заң ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигi Салық Зиманұлы Зимановқа;
5) "31 томдық қазақша-орысша және орысша-қазақша ғылыми салалық терминологиялық сөздiктер сериалы" үшiн:
"Рауан" республикалық мемлекеттiк баспасының директоры, техника ғылымдарының кандидаты, педагогика ғылымдарының докторы, профессор Асқарбек Қабыкенұлы Құсайыновқа;
Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң Департамент директоры Әлiбек Асылбайұлы Асқаровқа;
Қазақстан Республикасының Президентi Кеңсесiнiң меңгерушiсi, саясат ғылымдарының кандидаты Махмұд Базарқұлұлы Қасымбековке;
Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетi кафедрасының профессоры, химия ғылымдарының докторы Немеребай Нұрахметұлы Нұрахметовке;
Қ.И.Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университетi кафедрасының профессоры, техника ғылымдарының докторы Махаббат Рымқұлұлы Түсiпбековке;
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетiнiң кафедра меңгерушiсi, техника ғылымдарының докторы, профессор Алтынбек Әмiрұлы Шәрiпбаевқа;

3) за цикл работ 1974-2000 годов "Разработка фундаментальных и прикладных аспектов науки о питании в Республике Казахстан":
Шарманову Турегельды - президенту ЗАО "Институт питания Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору, академику Российской академии медицинских наук и Национальной академии наук Республики Казахстан;
Алдашеву Ахмету - заведующему кафедрой Алматинского государственного института усовершенствования врачей, доктору медицинских наук, профессору;
Каламкаровой Люции Исхаковне - заведующей отделом ЗАО "Институт питания Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Кузденбаевой Раисе Салмаганбетовне - заведующей кафедрой Западно-Казахстанской медицинской академии имени М. Оспанова, доктору медицинских наук, профессору, члену-корреспонденту Национальной академии наук и Академии медицинских наук Республики Казахстан;
Машкееву Аукену Киясовичу - заместителю директора Научного центра педиатрии и детской хирургии, доктору медицинских наук, профессору;
Синявскому Юрию Александровичу - вице-президенту ЗАО "Институт питания Республики Казахстан", доктору биологических наук, профессору;
Тажибаеву Шамилю Сагиновичу - заведующему лабораторией ЗАО "Институт питания Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
Цою Игорю Гиленовичу - первому вице-президенту ЗАО "Институт питания Республики Казахстан", доктору медицинских наук, профессору;
4) за цикл работ 1996-1998 годов "Государственно-правовые проблемы независимости Республики Казахстан":
Зиманову Салыку Зимановичу - ректору Казахского академического университета, доктору юридических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
5) за "31-томный сериал научных отраслевых казахско-русских и русско-казахских терминологических словарей":
Кусаинову Аскарбеку Кабыкеновичу - директору Республиканского государственного издательства "Рауан", кандидату технических наук, доктору педагогических наук, профессору;
Аскарову Алибеку Асылбаевичу - директору Департамента Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан;
Касымбекову Махмуду Базаркуловичу - заведующему Канцелярией Президента Республики Казахстан, кандидату политических наук;
Нурахметову Немеребаю Нурахметовичу - профессору кафедры Казахского национального университета имени аль-Фараби, доктору химических наук;
Тусупбекову Махабату Рымкуловичу - профессору кафедры Казахского национального технического университета имени К.И.Сатпаева, доктору технических наук;
Шарипбаеву Алтынбеку Амировичу - заведующему кафедрой Евразийского национального университета имени Л.Н.Гумилева, доктору технических наук, профессору;

6) 1989-2000 жылдардағы "Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ-нда "Титан және ванадий өндiрiсiндегi ғылымды қажетсiнетiн технологиялық процестердi әзiрлеу және енгiзу" жұмыстары циклы үшін:
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ президентi Бағдат Мұхаметұлы Шаяхметовке;
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ техникалық директоры Борис Абрамович Бродскийге;
Металлургия және кен байыту институтының бас ғылыми қызметкерi, техника ғылымдарының докторы, профессор Владиллен Александрович Козловқа;
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ цех бастығы Владимир Гаврилович Колчевке;
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ өндiрiстiк-техникалық басқармасы бастығының орынбасары, техника ғылымдарының кандидаты Станислав Николаевич Чайковскийге;
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ техникалық директорының орынбасары, техника ғылымдарының кандидаты Александр Иванович Чепрасовқа;
"Өскемен титан-магний комбинаты" ААҚ орталық ғылыми-техникалық тәжiрибелiк өндiрiсiнiң бастығы, техника ғылымдарының кандидаты Александр Иванович Чикодановқа.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы 2001 жылғы мемлекеттiк сыйлықтарының ақшалай бөлiгiнiң мөлшерi 1700000 (бiр миллион жетi жүз мың) теңге сомасында айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi республикалық бюджетте ғылымға көзделген қаражаттан Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының ақшалай бөлiгiн төлесiн.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Қазақстан
Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаттарына тапсыру үшiн дипломдар
мен куәлiктердi дайындауды қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника
және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссиясының
төрағасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлығы лауреатының дипломы
мен куәлiгiне қол қойсын және тапсырсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және
жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жұманазарова А.Б.

6) за цикл работ 1989-2000 годов "Разработка и внедрение наукоемких технологических процессов в производстве титана и ванадия на ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
Шаяхметову Багдату Мухаметовичу - президенту ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат";
Бродскому Борису Абрамовичу - техническому директору ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат";
Козлову Владиллену Александровичу - главному научному сотруднику Института металлургии и обогащения, доктору технических наук, профессору;
Колчеву Владимиру Гавриловичу - начальнику цеха ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат";
Чайковскому Станиславу Николаевичу - заместителю начальника производственно-технического управления ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат", кандидату технических наук;
Чепрасову Александру Ивановичу - заместителю технического директора ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат", кандидату технических наук;
Чикоданову Александру Ивановичу - начальнику центрального научно-технического опытного производства ОАО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат", кандидату технических наук.
2. Определить размер денежной части Государственной премии Республики Казахстан 2001 года в области науки, техники и образования в сумме 1700000 (один миллион семьсот тысяч) тенге.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан оплатить денежную часть Государственной премии Республики Казахстан из средств, предусмотренных в республиканском бюджете на науку.
4. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить подготовку дипломов и удостоверений для вручения лауреатам Государственной премии Республики Казахстан.
5. Заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан - председателю Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан подписать и вручить диплом и удостоверение лауреата Государственной премии Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)