"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 25 желтоқсан N 1692
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде 2001 жылғы 7 шiлдеде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 5 шiлдедегі Z010223_ Заңына:
1-баптың 1) тармақшасында:
"айналымдар." деген сөзден кейiн үшiншi абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер салық төлеушi осы тармақшада көрсетiлген айналымдармен қатар сату бойынша басқа айналымдарды жүзеге асырған жағдайда, онда мұндай салық төлеушiлер осы тармақшада көрсетiлген айналымдар бойынша және басқа да айналымдар бойынша жеке есеп жүргiзуге мiндеттi.";
төртiншi абзацтағы "Астана қаласының аумағында тiркелген салық төлеушiлерге" деген сөздер "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органында салық төлеушiлер ретiнде тiркелген мынадай тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы, он бiрiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Осы тармақшада көрсетiлген салық төлеушiлер 2002 жылғы 15 қаңтардан кешiктiрмей "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органына мынадай мәлiметтердi беруге мiндеттi:
2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша оның шегiнде "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы құрылатын аумақтағы және құрылыс процесiнде пайдаланылмаған тауарлы-материалдық қорлардың қалдықтары бойынша;
2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша оның шегiнде "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы құрылатын аумақта салынып жатқан әрбір объекті бойынша тауарлы-материалдық қорлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң құнын қоса алғанда, аяқталмаған құрылыстың құны бойынша.
Осы тармақшада көрсетiлген мәлiметтер Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен және нысан бойынша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы он төртiншi абзацпен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальной экономической зоны "Астана - новый город"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2001 года N 1692
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
специальной экономической зоны "Астана - новый город"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2001 г. Z010223_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальной экономической зоны "Астана - новый город", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 2001 года:
в подпункте 1) статьи 1:
абзац третий после слова "документацией." дополнить предложением следующего содержания:
"В случае, если налогоплательщик осуществляет наряду с оборотами, указанными в настоящем подпункте, другие обороты по реализации, то такие налогоплательщики обязаны вести раздельный учет по оборотам, указанным в настоящем подпункте, и по другим оборотам.";
в абзаце четвертом слова "налогоплательщиков, зарегистрированных на территории города Астаны" заменить словами "следующих лиц, зарегистрированных в качестве налогоплательщиков в налоговом органе на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город";
дополнить абзацами восьмым, девятым, десятым, одиннадцатым следующего содержания:
"Налогоплательщики, указанные в настоящем подпункте, обязаны не позднее 15 января 2002 года представить в налоговый орган на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" следующие сведения:
по остаткам товарно-материальных запасов, находящимся на территории, в пределах которой образуется специальная экономическая зона "Астана - новый город", и неиспользованным в процессе строительства, по состоянию на 1 января 2002 года;
по стоимости незавершенного строительства, включая стоимость товарно-материальных запасов, выполненных работ, оказанных услуг по каждому строящемуся на территории, в пределах которой образуется специальная экономическая зона "Астана - новый город", объекту по состоянию на 1 января 2002 года.
Сведения, указанные в настоящем подпункте, представляются в порядке и по форме, установленным Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.";
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:

"1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген айналымдар бойынша есептi кезең iшiнде есептелген салықтың сомасынан есепке жатқызылған салық сомасының артығы оның өтiнiшi бойынша белгiленген мерзiмдерде "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органынан растау алынғаннан кейiн әкелiнген тауарлар мен жабдықтардың құрылысы процесiнде iс-жүзiнде пайдаланылған бөлiгiнде салық төлеушiге қайтарылады. "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органының сұрауы бойынша аймақтың аумағында құрылған атқарушы орган беретiн әкелiнген тауарлар мен жабдықтардың құрылыс процесiнде пайдаланылғандығы туралы құжат растау үшiн негiздеме болып табылады.".
2. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 мамырдағы Z980230_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 7-8, 79-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228, 229-құжаттар):
3-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 7-3), 7-4) және 7-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-3) салық органының сұрауы бойынша бiр ай мерзiмде "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағына әкелiнген тауарлар мен жабдықтардың құрылыс процесiнде пайдаланылуы фактiсiн растайтын құжаттарды бередi;
7-4) "Астана - жаңа қала" АЭА аумағындағы құрылыс процесiне қатысатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң есебiн жүргізедi;
7-5) шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы қызмет жағдайлары туралы шарттар жасасады.".
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы
K010209_
Кодексiне
(Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N
11-12, 168-құжат):
15-баптың 3-тармағындағы "жатады." деген сөзден кейiн мынадай
мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Арнайы экономикалық аймақтар құрылған жағдайда бұл аймақтардың
аумағында салық комитеттері құрылуы мүмкін.".
2-бап. Осы Заң 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

"1-1. Превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период по оборотам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, возвращается налогоплательщику по его заявлению в установленные сроки в части фактически потребленных в процессе строительства ввезенных товаров и оборудования, после получения подтверждения от налогового органа на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город". Основанием для подтверждения является документ, который выдается по запросу налогового органа на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" исполнительным органом, образованным на территории зоны, об использовании в процессе строительства ввезенных товаров и оборудования.".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 мая 1998 г. Z980230_ "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 7-8, ст. 79; 2001 г., N 15-16, ст. 228, 229):
пункт 4 статьи 3 дополнить подпунктами 7-3), 7-4) и 7-5) следующего содержания:
"7-3) по запросу налогового органа в месячный срок выдают документы, подтверждающие факт использования в процессе строительства ввезенных на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров и оборудования;
7-4) ведут учет хозяйствующих субъектов, участвующих в процессе строительства на территории СЭЗ "Астана - новый город";
7-5) заключают договоры с хозяйствующими субъектами об условиях деятельности на территории СЭЗ "Астана - новый город".".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. K010209_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168):
в пункте 3 статьи 15 после слова "городах." дополнить предложением
следующего содержания:
"В случае создания специальных экономических зон могут быть
образованы налоговые комитеты на территории этих зон.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)