"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайту жөнiндегi 2001-2005 жылдарға арналған кешендi ақпараттық бағдарламасын бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 29 желтоқсан N 1766
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайту және одан әрi қалыптастыру, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiгiнiң 1999-2005 жылдарға арналған стратегиясынан" және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 10 ақпандағы N 334  Жарлығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының әскери доктринасынан" туындайтын іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайту жөнiндегi 2001-2005 жылдарға арналған кешендi ақпараттық бағдарлама (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi (келiсiм бойынша), Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы (келiсiм бойынша) Бағдарламаны iске асыруға бағытталған iс-шаралар жоспарларының бiр ай мерзiмде әзiрленуi мен қабылдануын қамтамасыз етсiн.
3. Мемлекеттiк органдардың басшылары Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiне Бағдарламада белгіленген iс-шаралардың iске асырылуы туралы ақпараттың жыл сайын 30 желтоқсанға ұсынылуын қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.04. N 272  қаулысымен , 2005.01.28. N 73  қаулысымен .
4. <*>
Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.01.28. N 73  қаулысымен .
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1766 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және әскери кәсіптің оң беделін нығайту жөніндегі 2001-2005 жылдарға арналған кешенді ақпараттық бағдарлама
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы:             Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерi мен әскери
кәсiптiң оң беделiн нығайту
жөнiндегi 2001-2005 жылдарға
арналған кешендi ақпараттық
бағдарлама
Әзiрлеуге негiздеме:             Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1999 жылғы 30
желтоқсандағы N 2028-124
қаулысы (2.1.1.8 т.)
Негiзгi әзiрлеушi:               Қазақстан Республикасының
Мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келiсiм министрлiгi
Негiзгi орындаушылар:            Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлiгi,
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
(келiсiм бойынша),
Республикалық ұлан (келiсiм
бойынша), Қазақстан
Республикасының Iшкi iстер
министрлiгi, Қазақстан
Республикасы Төтенше
жағдайлар министрлігі
Бағдарламаның мақсаты            Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің және
әскери кәсiптiң оң беделiн
қоғамдық санада нығайту
Бағдарламаның мiндеттерi         - Ақпараттық-насихаттық
жұмысты нормативтiк құқықтық
қамтамасыз ету тетiктерiн
айқындау және әзiрлеу;
- Қарулы Күштер және құқық
қорғау органдарында
ақпараттық-насихаттық және
тәрбие жұмысының тиiмдi
жүйесін құру;
- ұйымдастырушылық және
практикалық iс-шаралар
кешенiн жүзеге асыру Қарулы
Күштердің, құқық қорғау
органдарының бұқаралық
ақпарат құралдарымен және
нысаналы аудиториялармен
өзара тиiмдi iс-қимылымен
ынтымақтастығы тетiктерiн
әзiрлеуi;
- ақпараттық-насихаттық
жұмысты ұйымдастыру және
жүргiзу үшiн қажет жағдайлар
жасау
Бағдарламаның негiзгi            - нормативтiк құқықтық
қамтамасыз бағыттары ету;
- Бағдарламаның бедел
жөнiндегi бағыттары мен
нысаналы аудиторияларын
(топтарын) анықтау
және олармен жұмыс iстеу;
- ұйымдастырушылық,
практикалық
ақпараттық-насихаттық
iс-шаралар кешенiн жүзеге
асыру;
- жеке құраммен жұмыс
жөнiндегi қызметтердiң
кадрлық және
ғылыми-әдiстемелiк әлеуетiн
нығайту
Бағдарламаны iске                Ақпараттық-насихаттық және
асырудың тетiгi                  тәрбиелiк жұмыстардың
бiрыңғай жүйесiн құру
Бағдарламаны                     Республикалық және жергiлiктi
қаржыландырудың көздерi          бюджеттердiң қаражаттары
Күтілетiн нәтиже                 Республиканың қоғамдық
санасында Қарулы Күштердiң
және әскери кәсiптiң
беделiнiң сапалы өсуi
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің  2005.01.28. N 73  қаулысымен .

Об утверждении Комплексной информационной программы по укреплению позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1766
В целях укрепления и дальнейшего формирования позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии, а также реализации мероприятий, вытекающих из "Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан на 1999-2005 годы" и U000334_ "Военной доктрины Республики Казахстан", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 февраля 2000 года N 334 Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Комплексную информационную программу по укреплению позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии на 2001-2005 годы (далее - Программа).
2. Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию), Республиканской гвардии Республики Казахстан (по согласованию) в месячный срок обеспечить разработку и принятие планов мероприятий, направленных на реализацию Программы.
3. Руководителям государственных органов обеспечить ежегодно к 30 декабря представление информации в Министерство культуры, информации и спорта Республики Казахстан о реализации мероприятий, определенных Программой. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 марта 2004 г. N 272 ; от 28 января 2005 г. N 73 .
4. (Пункт 4 исключен - постановлением Правительства РК от 28 января 2005 г. N 73 )
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2001 года N 1766
Комплексная информационная программа
по укреплению позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики
Казахстан и военной профессии на 2001-2005 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 января 2005 г. N 73
1. Паспорт Программы
Наименование Программы              Комплексная информационная программа
по укреплению позитивного имиджа
Вооруженных Сил Республики Казахстан
и военной профессии на 2001-2005 годы
Основание для разработки            Постановление Правительства Республики
Казахстан от 30 декабря 1999 года
N 2028-124 (п.2.1.1.8)
Основной разработчик                Министерство культуры, информации
и общественного согласия Республики
Казахстан
Основные исполнители                Министерство обороны
Республики Казахстан, Комитет
национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию),
Республиканская гвардия (по
согласованию), Министерство внутренних
дел Республики Казахстан, Министерство                                      по чрезвычайным ситуациям Республики
Казахстан
Цель Программы                      Укрепление позитивного имиджа
Вооруженных Сил Республики Казахстан и
военной профессии в общественном
сознании
Задачи Программы                      - Определение и выработка
механизмов нормативно-правового
обеспечения информационно-
пропагандистской работы
- Создание эффективной системы
информационно-пропагандистской и
воспитательной работы в Вооруженных
Силах и правоохранительных органах
- Осуществление комплекса
организационных и практических
мероприятий
- Выработка механизмов эффективного
взаимодействия и сотрудничества
Вооруженных Сил, правоохранительных
органов со средствами массовой
информации и целевыми аудиториями
- создание необходимых условий для
организации и проведения
информационно-пропагандистской работы
Основные направления                - нормативно-правовое обеспечение
Программы                           - определение основных имиджевых
направлений и целевых аудиторий
(групп) Программы и работа с ними
- осуществление комплекса
организационных, практических
информационно-пропагандистских
мероприятий
- укрепление кадрового и научно-
методического потенциала служб по
работе с личным составом
Механизм реализации                 Создание единой системы информационно-
Программы                           пропагандистской и воспитательной
работы
Источники финансирования            Средства республиканского и местных
Программы                           бюджетов
Ожидаемый результат                 Качественный рост имиджа Вооруженных
Сил и военной профессии в общественном
сознании республики

2. КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайту жөнiндегi 2001-2005 жылдарға арналған осы кешендi ақпараттық бағдарламаны (бұдан әрi - Бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiгiнiң 1999-2005 жылдарға арналған Стратегиясын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 30 желтоқсандағы N 2028-124 қаулысын (Жоспардың 2.1.1.8.т) iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi әзiрледi.
Бағдарлама тиiстi министрлiктердiң ұсыныстары негiзiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының, Қазақстан Республикасының Әскери доктринасы және елiмiздiң Қарулы Күштерiнiң әрi тұтас әскери кәсiптiң оң қызметiн реттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық құжаттар талаптары ескерiлiп, әзiрлендi.
Осы Бағдарлама Қарулы Күштерде ақпараттық, ұйымдық-кадрлық және тәрбие жұмыстарын жүргiзуге негiзгi көзқарастарды, бұл жұмысты ұйымдастырудың негiзгi бағыттарын, сондай-ақ әскери кәсiптiң беделiн нығайтуға бағытталған нақты практикалық iс-шараларды анықтайды.
3. ПРОБЛЕМАНЫҢ ҚАЗIРГI ЖАЙ-КYЙIН ТАЛДАУ
Қазақстан Республикасы өзiнiң мемлекеттiк тәуелсiздiгi мен егемендiгiнiң он жылы iшiнде өтпелi кезеңнiң объективтi қиындықтарын еңсерiп шықты әрi тұрақты өсудi, азаматтардың әл-ауқатының жақсаруын, ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн қажет институттар мен тетiктердi қалыптастырды.
Елдегi экономикалық және саяси-қоғамдық тұрақтылық Қарулы Күштердiң де жағдайына оң әсерiн тигiздi. Осы жылдар iшiнде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң және мемлекеттің ұлттық мүдделерін iшкi және сыртқы қатерлерден қорғаудың нақты жүйесi құрылды. Қазақстан Республикасының Әскери доктринасы қабылданды. Қарулы Күштердi одан әрi реформалау мен жаңалау, оның материалдық-техникалық базасын нығайту техникалық жетiлдiру үшiн жағдай жасалды.
Армияны қаржыландыру елеулi түрде өстi. Мемлекет басшысы өзiнiң Қазақстан халқына "Еркiн де еңселi әрi қауiпсiз қоғамға қадам басайық" Жолдауында ел Үкiметiне үш мiндеттi шешудi тапсырды. Олар:
- жыл сайын iшкi жалпы өнiмнiң кемiнде 1 пайызын Қорғаныс министрлiгiнiң мұқтаждарына бөлу;
- қазiргi заманғы аумақтық қорғаныс жүйесiн қалыптастыру;
- жұмылдыру даярлығының толыққанды жүйесiн қалпына келтiру.
Бұл ұлттық қауiпсiздiктi нығайту қажеттiлiгiнен туындайтын мәселелер, керiсiнше болған жағдайда, Жолдауда айтылғанындай, "Егер бiз, бiздiң ұрпақ, құқықтық негiздерiнiң бiрi осындай күз күндерiнiң бiрiнде осыдан он жыл бұрын қабылданған Елiмiздiң мемлекеттiк егемендiгi туралы декларациясынан арна тартатын стратегиялық мiндеттi - азаматтардың, қоғамның және мемлекеттiң ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ете алмасақ, онда бiздiң экономикалық және саяси жоспарларымыздың бәрi де тарих үшiн және бiздiң ұрпақтарымыз үшiн су бетiндегi үйiрiлген майда толқындай ғана болып қала бередi".
Қазақстан аумағында әскери округтер, бiрiншi кезекте Оңтүстiк және Шығыс әскери округтерiн қалыптастыру аяқталып келедi, Шымкент қаласында Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерiнiң ерекше бригадасы жұмыс iстеуде. Қазiргi кезде оқшау соғыс жүргiзуге бейiмделген жаңа арнаулы бөлiмшелер даярлау жүргiзiлуде. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын нығайту жөнiнде елеулi шаралар қабылдануда. Өткен жыл iшiнде ешқашан пәрмендi шекаралық бақылауда болмаған бағыттарда жаңа шекара жасақтары құрылды. Осындай жұмыс кедендiк желiлерде де жүргiзілдi. Көшi-қон бақылауын қатайту жөнiнде шаралар қабылданды. Қазақстан аумағында экстремистiк топтардың қызметiнiң алдын алу мен жолын кесу жөнiнде iс-шаралар жүргiзiлдi.
Өз Жолдауында Мемлекет басшысы - Қарулы Күштердiң Жоғары Бас қолбасшы "Бiз бұдан 10 жыл бұрын болған қауiпсiздiк жүйесінің келмеске кеткенiн айқын түсiнуге тиiспiз. Өкiнiштiсi сол, қауiпсiздiк тұрғысынан алғанда аймақтағы жағдай осы он жылдың iшiнде күрт нашарлап кеттi. Бiз жаңа қауiптiң бетiн қайтаратын ұлттық қауiпсiздiктiң жаңа тетiктерiнiң жасалуы қажет екенiн барынша пайымдауымыз қажет" деп атап көрсеттi.
Осындай жағдайда елдiң басты мiндеттерiнiң бiрi оқиғалар барысына үлгерiп отыратын осы заманға сай әрi уақыт талаптарына жауап беруге қабiлеттi, күштi армия құру болып табылады. Жаңа армияның, Қарулы Күштердiң негiзi әскерилер, әскери кәсiп адамдары болуы тиiс.
Соңғы уақытқа дейiн Қарулы Күштердiң беделi жағымсыз сипатта болып, әскери мамандық қоғамдық санада сұраныс таппағанын атап өткен жөн. Объективтi себептерге байланысты әскери қызметтiң беделi, оны қамту жағдайлары ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi әскери қызметшiлердiң орындайтын мiндеттерiне сәйкес келмедi. Әскери қызметшiлердiң құқықтары мен бостандықтарының шектелуi, ерекше мiндеттерi мен жауапкершiлiктерi қосымша жеңiлдiктер және құқықтармен толық өтелмедi.
Әскери қызметшiлердiң, сондай-ақ әскери қызметтен босатылған тұлғалардың да әлеуметтiк мәселелерi, көптеген әскери қалашықтардың жайсыздығы, әскери қызметшiлер отбасылары мүшелерiнiң жұмыстарына, оқуларына, медициналық және әлеуметтiк қамтамасыз етiлуiне тиiстi жағдайлардың болмауы, сондай-ақ әскери қызметтен босатылған тұлғалар да, Қарулы Күштердiң беделi мен абыройының өсуiне ықпал етпедi.
Қазақстан армиясы бұрынғы Кеңестiк армияның материалдық қиындықтары мен проблемаларымен қатар мұрагерлiкке Қарулы Күштерге және жалпы әскерилерге қатысты стереотиптер кешенiн де алған.
Қоғамдық пiкiрде көптеген жағдайда ескiрген, шындыққа сәйкес келмейтiн пiкiрлер, армияның және құқық қорғау органдарының қоғамдық қатынастар жүйесiндегi рөлiн жеткiлiктi түсiнбеу қалыптасқан. Әскери кәсiп адамдарының қоғамдық санада, соның iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарында (бұдан әрi - БАҚ) қалыптастырып отырған бейнесi оң сипатта емес. Аракiдiк жекелеген әскери адамдардың қоғамға жат iстерi Қарулы Күштердiң және құқық қорғау органдарының беделiне терiс әсерiн тигiзедi.
Бұл ретте, Қазақстан армиясындағы мен құқық қорғау органдарындағы оң нәтижелер жұртшылық назарына әрдайым iлiне бермейдi. Бұл бiрқатар проблемаларға байланысты оның негiзгiлерi: қаржыландырудың жеткiлiксiздiгi, Қарулы Күштер мен құқық қорғау органдары құрылымындағы жұртшылықпен байланыс жөнiндегi қызметтердiң кәсiби деңгейiнiң төмендiгi, ақпараттық-насихаттық жұмыстардың маңыздылығын жете түсiнбеушiлiк және тағы да басқалар.
Сонымен бiрге, қазiргi уақытта қоғамдық санада армия мен Қарулы Күштердiң беделiн көтеруге бағытталған үрдiстер байқалуда, бұған армия мен құқық қорғау органдарының ұлттық қауiпсiздiкке төнген қатерлердi болдырмауға, қылмыстылық пен сыбайлас жемқорлықты ауыздықтауға бағытталған iс-әрекеттерi ықпал еттi.
БАҚ тарапынан да қызығушылық пен түсiнушiлiк өсуде. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында әскери-патриоттық бағыттағы көптеген басылымдар бар, құқықтық басылымдардың таралымдары ұдайы өсе түсуде. Жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру тақырыбы республикалық деңгейде мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзуге мемлекеттiк тапсырысқа енгiзiлдi.
Армия мен әскери кәсiп тақырыбын "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" республикалық газеттерi, "Бағдар", "На страже", "Қалқан-Щит", "Казахстанская полиция", "Қылмыс пен жаза", "Заң газетi", "Юридическая газета", "Фемида", "Отан сақшысы" ведомстволық басылымдар тағы басқа мемлекеттiк және тәуелсiз басылымдар белсендi жазып жүр.

2. Введение
Настоящая Комплексная информационная программа по укреплению позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии на 2001-2005 годы (далее - Программа) разработана Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года N 2028-124 "О Плане мероприятий" по реализации Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан на 1999-2005 годы" (п. 2.1.1.8 Плана).
Программа разработана на основе предложений соответствующих министерств, учитывает требования законодательства Республики Казахстан, Военной доктрины Республики Казахстан и иных нормативных правовых документов, регулирующих деятельность Вооруженных Сил страны и военной профессии в целом.
Настоящая Программа определяет основные подходы к проведению информационной, организационно-кадровой и воспитательной работы в Вооруженных Силах, основные направления организации этой работы, а также конкретные практические мероприятия, направленные на укрепление позитивного имиджа военной профессии.
3. Анализ современного состояния проблемы
За десять лет своей государственной независимости и суверенитета Республика Казахстан сумела преодолеть объективные трудности переходного периода и построить институты и механизмы, необходимые для обеспечения устойчивого роста, улучшения благосостояния граждан, обеспечения национальной безопасности.
Экономическая и общественно-политическая стабильность в стране оказала позитивное влияние на состояние Вооруженных Сил. За эти годы создана реальная система обеспечения национальной безопасности и защиты национальных интересов государства от внутренних и внешних угроз. Принята Военная доктрина Республики Казахстан. Созданы условия для дальнейшего реформирования и модернизации, укрепления материально-технической базы, технического совершенствования Вооруженных Сил.
Существенно увеличилось финансирование армии. В своем Послании народу Казахстана K002000_ "К свободному, эффективному и безопасному обществу" Глава государства поручил Правительству страны решить три задачи:
- ежегодно не менее одного процента валового внутреннего продукта выделять на нужды Министерства обороны;
- сформировать современную систему территориальной обороны;
- восстановить полноценную систему мобилизационной подготовки.
Эти задачи обусловлены необходимостью укрепления национальной безопасности, поскольку в противном случае, как отмечается в Послании, "все наши экономические и политические планы останутся для истории и потомков просто кругами на воде, если мы, наше поколение, не сможем решить стратегическую задачу - обеспечить национальную безопасность граждан, общества и государства, одним из правовых истоков которого, стала принятая десять лет назад, Декларация о государственном суверенитете нашей страны".
Завершается формирование военных округов на территории Казахстана, в первую очередь Южного и Восточного; сформирована и действует бригада особого назначения внутренних войск Министерства внутренних дел в городе Шымкенте. Ведется подготовка новых специализированных подразделений для возможного проведения современных локальных войн. Принимаются существенные меры по укреплению государственной границы Республики Казахстан. Созданы новые погранотряды на направлениях, которые никогда не находились под действенным пограничным контролем. Аналогичная работа проведена по линии таможни. Приняты меры по ужесточению миграционного контроля. Проведены эффективные мероприятия по профилактике и пресечению деятельности экстремистских групп на территории Казахстана.
Как отметил Глава государства - Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами в своем Послании, "мы должны ясно понимать, что прежняя система безопасности, которая существовала десять лет назад, навсегда ушла в прошлое. К сожалению, за эти десять лет ситуация в регионе резко ухудшилась в плане безопасности. Мы должны ясно понимать, что новые угрозы требуют создания новых механизмов национальной безопасности".
В этих условиях одной из главных задач страны является построение сильной современной армии, способной успевать за ходом событий и отвечать вызовам времени. И фундаментом новой армии, Вооруженных Сил должны стать сами военные, люди военной профессии.
Следует отметить, что до последнего времени имидж Вооруженных Сил носил негативный оттенок, не была востребована в общественном сознании военная профессия. В силу объективных причин престиж военной службы, условия ее содержания не соответствовали задачам, которые выполняются военнослужащими по обеспечению национальной безопасности. Изъятия и ограничения прав и свобод, особые обязанности и ответственность военнослужащих не компенсировались в полной мере дополнительными льготами и правами.
Существующие социальные проблемы военнослужащих, неустроенность большинства военных городков, отсутствие надлежащих условий для работы, учебы, медицинского и социального обеспечения членов семей военнослужащих, а также лиц, уволенных с военной службы, также не способствовали росту престижа и авторитета Вооруженных Сил.
Казахстанская армия наряду с материальными трудностями и проблемами бывшей Советской армии в полной мере получила в наследство и комплекс стереотипов в отношении Вооруженных Сил и военных в целом.
В общественном мнении бытуют устарелые и не соответствующие действительности стереотипы, недостаточное понимание роли армии и правоохранительных органов в системе общественных отношений. Складывающийся в общественном мнении и формируемый в числе других и средствами массовой информации (далее - СМИ) образ людей военной профессии не носит позитивный характер. Нередко антиобщественные деяния отдельных людей военной профессии оказывают негативное воздействие на имидж Вооруженных Сил и правоохранительных органов.
При этом не всегда становятся достоянием общественности имеющиеся позитивные результаты и успехи казахстанской армии, правоохранительных органов. Это обусловлено комплексом проблем, основными из которых являются недостаточное финансирование, невысокий уровень профессионализма служб по связям с общественностью в структуре Вооруженных Сил и правоохранительных органов, непонимание важного значения информационно-пропагандистской работы и ряд других.
Вместе с тем в настоящее время в общественном сознании наметилась тенденция к повышению имиджа и авторитета Вооруженных Сил и военной профессии, чему способствовали действия армии и правоохранительных органов, направленные на предотвращение угроз национальной безопасности, обуздание преступности и коррупции.
Возрастают интерес и понимание и со стороны СМИ. В настоящее время в Республике Казахстан действует множество изданий военно-патриотической направленности, неизменно растут тиражи правовых изданий. Тема военно-патриотического воспитания молодежи включена в государственный заказ на проведение государственной информационной политики на республиканском уровне.
Активно освещают тематику армии и военной профессии республиканские газеты "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда", ведомственные издания "Багдар", "На страже", "Калкан-Щит", "Казахстанская полиция", "Кылмыс пен жаза", "Зан газеті", "Юридическая газета", "Фемида", "Отан сакшысы" и другие государственные и независимые издания.

Электронды бұқаралық ақпарат құралдары армия, құқық қорғау органдары, әскери кәсiп адамдарының проблемаларына баса назар аудара бастады. Әскери қызметшiлер мен көптеген көрермендер арасында "Қазақстан-1", "Хабар" және "Хабар-2" арналарындағы және Қазақ радиосындағы "Отандастар", "Рота, подъем", "Заң және заман", "Айбын", "Человек и закон", "Қазақстан-2030" бағдарламалары көпшілiкке танымал бола бастады. Елдегi мемлекеттiк емес телерадиокомпаниялардың да осы тақырыпқа барынша қызығушылық танытуы байқалуда.
Сонымен қатар, жүргiзiлiп жатқан жұмыстардың дәйектi әрi нәтижелiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң оң беделiн нығайту жүйесiнiң тиiмдi қалыптасуына бағытталған арнайы бағдарламаны мемлекеттiк деңгейде әзiрлеу және қабылдау қажет.
Қарулы Күштердiң және әскери кәсiптiң оң беделiн көтеру және нығайту жолдары:
- әскери реформаны белсендi ақпараттық-насихаттық қамтамасыз ету;
- тәрбие, әлеуметтiк-құқықтық, жұртшылықпен байланыс жұмысы жөнiндегi құрылымдардың кадрлық әлеуетiн нығайту және дайындық деңгейiн көтеру;
- мемлекеттiк емес, оның iшiнде ардагерлер ұйымдарымен өзара тиiмдi iс-қимыл жасау болып табылады.
Бағдарлама республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен iске асырылатын болады.
4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРІ
Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң қоғамдық санадағы оң беделiн нығайту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
Ақпараттық-насихаттық жұмысты нормативтiк құқықтық қамтамасыз етудiң тетiктерiн айқындау мен әзiрлеу және Қарулы Күштер мен әскери кәсiптiң беделiн нығайту;
Қарулы Күштерде және құқық қорғау органдарында ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмыстары жүйесiн құру;
Қызметi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайтуға бағытталған қажеттi институттар, құрылымдар құру;
Қарулы Күштердiң, құқық қорғау органдарының БАҚ-пен, нысаналы аудиториялармен (топтармен) өзара тиiмдi iс-қимыл және ынтымақтастық жасау шаралары мен тетiктерiн әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайтуға бағытталған негiзгi беделдiк бағыттарды айқындау.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГI БАҒЫТТАРЫ
5.1. Бағдарламаны нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету
Бағдарламаны практикалық iске асыру Қарулы Күштерде ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмыстары жүйесiн құруға, әскери реформаны ақпараттық сүйемелдеуге бағытталған ведомстволық нормативтiк құқықтық кесiмдердiң тұтас кешенiн әзiрлеу мен қабылдауды талап етедi.
Осы бағыттағы басты мiндеттердiң бiрi-қоғамдық пiкiрдi, соның iшiнде әскери қызметшiлер арасында, тұрақты зерттеу; Қарулы Күштердi реформалау барысын ғылыми пайымдау, жұмыс iстеп жатқан ғылыми және оқу орындарын осы жұмысқа тарту. Мұның өзi олардың алдын алып, келеңсiз процестердiң ықтималдығын төмендетуге, тұтас алғанда реформалау процесiне тиiстi түзетулер енгiзуге мүмкiндiк бередi. Осы жұмыста кеңiнен зерттеу және шетелдегi оң тәжiрибенi қорыту бұл тәжiрибенi Қазақстан жағдайына бейiмдеу мүмкiндiгi қамтылуы тиiс.
Жұмыстың екiншi бағыты - Қарулы Күштердегi ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмысының бiрыңғай жүйесiн құруға әскери реформаны ақпараттық сүйемелдеуге бағытталған нормативтiк-құқықтық және ұйымдық-кадрлық алғышарттар қалыптастыру.
Бұл бағытта тәрбие жұмысының тармақталған жүйесiн құруға арналған нормативтiк құқықтық кесiмдер кешенiн әзiрлеу әрi қабылдауды (әскери қызметшiлермен жұмыс үшiн жауаптылар, оқу орындарының жүйесi, осы жұмыстың ғылыми және әдiстемелiк негiздерiн әзiрлеу), жұртшылықпен байланыс жөнiндегi қызметтердi құру және нығайту (баспасөз қызметтерi, баспасөз хатшылары, БАҚ-пен жұмыс үшiн жауаптылар және т.б.), өзiндiк ақпараттық-насихаттық құрылымдарын құру (газеттер, журналдар, теле- және радиостудиялар, ақпараттық-насихаттық топтар), ведомстволық мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыру (ақпараттық жұмысты iске асыру үшiн арнайы қаражат жоспарлау) және т.б. шараларды көздеу қажет.
Осы жұмысты практикалық iске асыру Қарулы Күштердiң оң беделiн одан әрi нығайтуға, қалыптастыруға бағытталған ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмысы мiндетi болатын жұртшылықпен байланыс қызметтерiн, әлеуметтiк-психологиялық қызметтер құруды талап етедi.

Электронные СМИ также начали уделять более пристальное внимание проблемам армии, правоохранительных органов, людей военной профессии. Так, большой популярностью у военнослужащих и многих зрителей пользуются передачи "Отандастар", "Рота, подъем", "Зан жане заман", "Айбын", "Человек и закон", "Казахстан-2030" в эфире телеканалов "Казахстан-1", "Хабар" и "Хабар-2" и Казахского радио. Все больший интерес к данной тематике проявляют и негосударственные телерадиокомпании страны.
Вместе с тем в целях обеспечения последовательности и большей результативности проводимой работы необходима разработка и принятие на государственном уровне специальной программы, направленной на формирование и эффективное функционирование системы укрепления позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Путями повышения и укрепления позитивного имиджа Вооруженных Сил и военной профессии являются:
- активное информационно-пропагандистское обеспечение военной реформы;
- укрепление кадрового потенциала и повышение уровня подготовки структур по воспитательной, социально-правовой работе и связям с общественностью;
- эффективное взаимодействие с негосударственными, в том числе ветеранскими организациями.
Программа будет реализована за счет средств республиканского и местных бюджетов.
4. Цель и задачи Программы
Цель Программы:
Укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии в общественном сознании.
Задачи Программы:
Определение и выработка механизмов нормативно-правового обеспечения информационно-пропагандистской работы и укрепление имиджа Вооруженных Сил и военной профессии;
создание системы информационно-пропагандистской и воспитательной работы в Вооруженных Силах и правоохранительных органах;
создание необходимых институтов, структур, деятельность которых направлена на укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии;
выработка мер и механизмов эффективного взаимодействия и сотрудничества Вооруженных Сил, правоохранительных органов со СМИ, целевыми аудиториями (группами);
определение основных имиджевых направлений, нацеленных на укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии.
5. Основные направления реализации Программы
5.1. Нормативное правовое обеспечение Программы
Практическая реализация Программы требует разработки и принятия целого комплекса нормативных правовых актов, направленных на создание системы информационно-пропагандистской и воспитательной работы в Вооруженных Силах, информационного сопровождения военной реформы.
Одной из главных задач в этом направлении является постоянное изучение общественного мнения, в том числе в среде военнослужащих; научное осмысление хода реформирования Вооруженных Сил, привлечение к этой работе действующих научных и учебных организаций. Это позволит снизить возможность негативных процессов, своевременно, опережая их, вносить соответствующие корректировки в процесс реформирования в целом. Данная работа должна включать в себя и широкое изучение, и обобщение позитивного опыта зарубежных стран, возможной адаптации этого опыта к условиям Казахстана.
Второе направление работы - формирование нормативно-правовых и организационно-кадровых предпосылок для создания единой системы информационно-пропагандистской и воспитательной работы в Вооруженных Силах, информационного сопровождения военной реформы.
В этом направлении необходимо предусмотреть разработку и принятие комплекса нормативных правовых актов, направленных на создание разветвленной системы воспитательной работы (ответственные за работу с военнослужащими, система учебных заведений, разработка научных и методических основ этой работы), создание и укрепление служб по связям с общественностью (пресс-службы, пресс-секретари, ответственные за работу со СМИ), создание собственных информационно-пропагандистских структур (газеты, журналы, теле- и радиостудии, информационно-пропагандистские группы), формирование ведомственного государственного заказа (планирование специальных средств для осуществления информационной работы) и многие другие меры.
Практическая реализация данной работы требует создания в Вооруженных Силах служб по связям с общественностью, социально-психологических служб, задачами которых будет проведение информационно-пропагандистской и воспитательной работы, направленной на укрепление и дальнейшее формирование позитивного имиджа Вооруженных Сил.

5.2. Бағдарламаның бедел жөніндегi негiзгi бағыттары
мен нысаналы аудиториялары (топтары)
Ақпараттық-насихаттық жұмыстарды жүргiзу негiзгi беделдiк бағыттар мен нысаналы аудиторияларды (топтарды) анықтауды көздейдi. Ақпараттық-насихаттық жұмыстардың әсерi бағытталуға тиiс айрықша белгiлерiмен бөлiнген адамдар тобы (әлеуметтiк-кәсiптiк, демографиялық және өзге де) мақсатты аудиториялар болуы мүмкiн.
Негiзгi беделдiк бағыттар - нысаналы топтарға жеткiзiлуi қажеттi және оларды қоғамдық санада нығайтып, барынша қолдау көрсететiн қысқа ақпараттық хабарлар. Негiзгi беделдiк бағыттар БАҚ-тармен жұмыс iстеу және тiкелей байланыс (пiкiр алысу, жұрт алдына шығып сөйлеу) кезiнде пайдаланылады. Сонымен қатар, оларды пайдалану оның әсерi бағытталуға тиiс мақсатты аудиториялардың нақты айқындалуын көздейдi.
Бағдарлама бойынша анықталған негiзгi нысаналы аудиториялар (топтар):
елдiң бүкiл халқы;
әскери қызметшiлер;
әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерi;
жастар және олардың әртүрлi топтары;
БАҚ;
ғылыми және шығармашылық жұртшылық өкiлдерi;
Қарулы Күштер ардагерлерi;
қоғамдық ұйымдар және үкiметтiк емес ұйымдар болып табылады.
Бұл ретте мынадай негiзгi беделдiк бағыттар баса көрсетiледi:
Бiрiншi. Қарулы Күштерде қызмет ету - елiмiздiң әрбiр азаматының тек конституциялық борышы ғана емес, ол жоғары, жауапты әрi патриоттық парыз.
Қарулы Күштер - бұл мемлекет пен қоғамның маңызды институты.
Екiншi. Қарулы Күштер - ұлттық қауiпсiздiктiң тiрегi. Армияда нағыз кәсiби мамандар қызмет етедi, олар қиындықтарға қарамастан, мұны өздерiнiң қасиеттi борышы және мiндетi санайды.
Yшiншi. Қарулы Күштердегi қызметте нақты қауiп болса да, әскери адамдар өмiрi мен денсаулығына қатер төнсе де, елiмiз бен оның азаматтарының игiлiгi үшiн қызмет етедi.
Төртiншi. Қарулы Күштер батылдық пен батырлықтың, азаматтық пен ерлiктiң мектебi болған және солай бола бередi.
Бесiншi. Қарулы Күштердегi қызмет қосымша бiлiм мен дағды алуға, қосымша кәсiптi игеруге мүмкiндiк бередi.
Алтыншы. Қарулы Күштер - жауынгерлiк бауырластықты, достық пен төзiмдiлiктi сынау мектебi.
Жетiншi. Қарулы Күштердегi қызмет - өте қадiрлi iс, кәсiп, құрметтi парыз.
Сегiзiншi. Әскери қызметшiлер және Армия - бұл бiздiң қоғамның бiр бөлiгi, әкелерiмiз, бауырларымыз, ұлдарымыз, барлық қазақстандықтар.
Тоғызыншы. Бүгiнгi әскери қызметшiлер - Қарулы Күштердiң даңқты дәстүрлерiн жалғастырушылар.
Ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмыстарында пайдалануға қажеттi негiзгi беделдiк бағыттар осындай. Олар нақты мазмұнмен, оның iшiнде тұлғалық нақты фактiлермен және оқиғалармен толықтырылуы тиiс. Олар Қарулы Күштердiң белгiлi бiр түрлерiне, аймақтарына бейiмделуi мүмкiн, ал нақты шаралар тиiстi бөлiмдерде сипатталатын болады.

5.2. Основные имиджевые направления и целевые аудитории
(группы) Программы
Проведение информационно-пропагандистской работы предполагает определение основных имиджевых направлений и основных целевых аудиторий (групп). Целевыми аудиториями могут быть группы лиц, выделенные по определенному признаку (социально-профессиональному, демографическому и иному), на которых должно быть направлено воздействие информационно- пропагандистской работы.
Основные имиджевые направления - это краткие информационные сообщения, которые необходимо довести до целевых групп, укрепить их в общественном сознании и всячески их поддерживать. Основные имиджевые направления используются при работе со СМИ, прямых коммуникациях (общение, выступления). Вместе с тем их использование предполагает точное определение целевой аудитории, на которую должно быть направлено воздействие.
Основными целевыми аудиториями (группами), определенными Программой, являются:
население страны в целом;
военнослужащие;
члены семей военнослужащих;
молодежь и ее различные группы;
СМИ;
представители научной и творческой общественности;
ветераны Вооруженных Сил;
общественные и неправительственные организации.
При этом выделяются следующие основные имиджевые направления:
Первое. Служба в Вооруженных Силах - не только конституционный долг каждого гражданина страны, но и высокая, ответственная и патриотическая миссия. Вооруженные Силы - это важный институт государства и общества.
Второе. Вооруженные Силы - оплот национальной безопасности. В армии служат настоящие профессионалы, которые, несмотря на трудности, считают службу своим священным долгом и обязанностью.
Третье. Служба в Вооруженных Силах сопряжена с реальной опасностью, но военные, рискуя своим здоровьем и жизнью, служат на благо страны и ее граждан.
Четвертое. Вооруженные Силы были и остаются школой мужества и героизма, гражданского подвига.
Пятое. Служба в Вооруженных Силах позволяет получить дополнительные знания и навыки, овладеть дополнительной профессией.
Шестое. Вооруженные Силы - это боевое братство, школа дружбы и испытаний на стойкость.
Седьмое. Служба в Вооруженных Силах - это очень достойное дело, профессия, почетная миссия.
Восьмое. Военнослужащие и Армия - это часть нашего общества, наши отцы, братья, сыновья, все казахстанцы.
Девятое. Нынешние военнослужащие - продолжатели славных традиций Вооруженных Сил.
Таковы основные имиджевые направления, которые необходимо использовать в информационно-пропагандистской и воспитательной работе. Они должны наполняться конкретным содержанием, в том числе и личностным, конкретными фактами и событиями. Они могут быть адаптированы к конкретным видам Вооруженных Сил, регионам, а конкретные меры будут описаны в соответствующих разделах.

5.3. Ұйымдастырушылық және практикалық iс-шаралар
Қарулы Күштердiң оң беделiн нығайтуға бағытталған iс-шаралар кешенiн жүргізудi көздейтiн ұйымдық және практикалық iс-шаралардың негiзгiлерi мыналар.
Жұртшылықпен байланыс жөнiндегi қызметтер құру және нығайту. Қазiргi уақытта, iс жүзiнде әрбiр министрлiк пен ведомствода жұртшылықпен байланыс жөнiндегi қызметтер (баспасөз қызметтерi) жұмыс iстейдi. Осындай қызметтердi аймақтық және құрылымдық бөлiмшелерде құрып, бұл жүйенi тiгiнен дамыту қажет. Олардың мiндеттерi: ведомстволардың жұмыс жағдайы туралы БАҚ-ты хабардар ету, БАҚ-ғы жарияланымдарға тұрақты мониторинг жасау, баспасөз конференцияларын, басшылардың сөздерiн әзiрлеу, тұтастай ақпараттық жұмысты үйлестiру.
Ардагерлер ұйымдарымен және жекелеген ардагерлермен жұмыс. Қазiргi уақытта ардагерлер ұйымдары Қарулы Күштерде жүргiзiлiп жатқан ақпараттық-насихаттық және тәрбиелiк жұмыстарға белсендi қатысуда. Осы жұмысты одан әрi жалғастырып және жандандырып, оның мынадай аспектiлерiне назар аудару қажет:
- Әскери қызмет ардагерлерiн қолдау, соның iшiнде материалдық жағынан да. Осы шара ұрпақтар сабақтастығын көрсетедi, бұрынғы және қазiргi әскери қызметшiлердiң қоғамға қажеттiлiгiне сенiмдiлiгiн ұялатуға мүмкiндiк бередi.
- Өткiзiлетiн iс-шараларға шақыру. Осы шараның жас әскери қызметшiлер үшiн тәрбиелiк маңызы зор.
- Соғыс ардагерлерiн қамқорлыққа алу. Осы жұмысқа ардагерлер туралы деректер банкiн құруды, оның iшiнде олармен хат алысуды қамтуы тиiс.
Кәсiпорындар мен мекемелердi қамқорлыққа алу.
Осындай iс-шаралар оң беделдi қалыптастырып қана қоймай, БАҚ-ты тиiстi ақпаратпен қамтамасыз етiлген кезде оң көзбен қабылдаудың тұрақтылығын және жақсы атақ қалыптастырады.
Бұл жұмыстың басқа түрлерi болып алғашқы әскери немесе кәсiби дайындық сабақтары және басқа да нысандардағы өнегелi iс-шараларға шақыру түрiнде болатын орта оқу орындары мен балалар үйлерiн қамқорлыққа алу. Әскери қызметшiлермен тiкелей араласу олармен ынтымақтастық жастар арасындағы Қарулы Күштер туралы қалыптасқан келеңсiз көзқарастар стереотипiнiң жойылуына, әскери қызмет өткеруге қызығушылықтың өсуiне ықпал жасайтын болады.
Бөлiмдер, ұйымдардың мұражайларын құру. Қарулы Күштердiң беделiн нығайту жөнiндегi жұмыстың маңызды бағыты мемориалдық жұмыс болуға тиiс. Ол ұйымшылдық, сабақтастық рухын құруға ықпал етедi және тәрбиелiк маңызы зор. Әскер түрiндегi әрбiр бөлiмшеде, жергiлiктi ауқымда болса да, маңызды нәтижелерге қол жеткiзген, өмiрде мол табыстарға ие болған есiмдерi аңызға айналған адамдар бар. Сондықтан, мұражайлар, тарих және жауынгерлiк даңқ бөлмелерiн жасақтау мен жалпыға қол жетерлiк Естелiк кiтаптарын, стендтер дайындау және басқа да осындай iс-шараларды жүргiзудi жандандыру қажет.
Кәсiби мерекелерге байланысты салтанатты іс-шаралар өткiзу. Iс жүзiнде, әскердiң кез келген түрiнде кәсiби мереке күндерi бар, оларды ақпараттық-насихаттық жұмыста белсендi пайдалану қажет. Мұндай iс-шаралар ұйымшылдық, сабақтастық рухын нығайтуға, оң бедел қалыптастыруды, сондай-ақ, жергiлiктi халықпен, БАҚ-пен тығыз байланыстар орнатуға ықпал етедi. Бұл түрлi әскерлер күнi, бөлiмдер күнi, ашық есiктер күнi және т.б. шаралар болуы мүмкiн. Әскери шерулер мен байқаулар да осы жұмыстың маңызды құрамдас бөлiгi болып табылады.
Атрибутика. Тиiстi атрибутика (бөлiм туы, айырым белгiлерi және т.б.) әскери мамандықтың маңызды құрамдас бөлiгi болып табылады. Осыған орай ерекше белгiлердi әзiрлеу кезiнде тарихи негiздер мен қазiргi заманның әрлендiру талаптарын және басқа факторларды ескеретiн бiрыңғай республикалық таңбатану қызметiн құру қажет. Айырым белгiлерi, сонымен қатар әскери мамандықтың беделiн, ұйымшылдығын нығайтуға, әскери қызмет мақтанышын нығайтуға ықпал етедi. Әрбiр әскери бөлiмде оған деген құрмет, мақтаныш болуы үшiн осындай атрибутиканы жасауға барынша ықпал ету қажет.
Спорттық-бұқаралық іс-шаралар. Қарулы Күштердiң қашанда мықты спорттық дәстүрлерi болатын және оны жан-жақты қолдау әрi дамыту қажет. Көп адамдар, әсiресе жастар мен БАҚ өкiлдерi шақырылатын әртүрлi спорт жарыстарын өткiзуге жәрдемдесу қажет. Спорт басқа iс-шараларға қарағанда кеңiнен танылуға және оң бедел қалыптастыруға жақсы ықпал етедi.
Қоғамдық және мемлекеттiк емес ұйымдармен жұмыс. Қазiргi демократияландыру жағдайында қызмет саласы Қарулы Күштердiң мүдделерiн қозғайтын көптеген қоғамдық ұйымдар жұмыс iстейдi. Кейбiр жағдайларда олардың мүдделерi сәйкес келмеуi, тiптi қайшы келуi мүмкiн, мысалы экология және басқа салаларда. Әдетте, осындай тартыстарда өздерiнiң жабықтығы, қоғамдық пiкiрмен жұмыс iстей алмауы себептi Қарулы Күштер ұтылып қалады. Мұндай жағдайларда осы ұйымдармен белсендi ынтымақтастық орнатып, оларды ашық ақпаратпен қамтамасыз етiп, өзара тұрақты пiкiр алмаса отырып жұмыс iстеу керек.
Бұдан басқа, өзiнiң бағытына қарай Қарулы Күштермен белсендi жұмыс iстеп отырған ұйымдар да бар. Олар барынша қолдау көрсетудi қажет ететiн ардагерлер, спорттық, әскери-патриоттық және басқа да қоғамдық ұйымдар.

5.3. Организационные и практические мероприятия
Организационные и практические мероприятия предполагают проведение комплекса мер, направленных на укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил, основными из которых являются следующие.
Создание и укрепление служб по связям с общественностью. В настоящее время практически в каждом министерстве и ведомстве существуют службы по связям с общественностью (пресс-службы). Необходимо развивать эту систему по всей вертикали, создав подобные службы в региональных и структурных подразделениях. Их задачами являются: информирование СМИ о состоянии работы ведомства, постоянный мониторинг выступлений СМИ, подготовка пресс-конференций, выступлений руководства, координация информационной работы в целом.
Работа с ветеранскими организациями и отдельными ветеранами. Существующие в настоящее время ветеранские организации активно участвуют в информационно-пропагандистской и воспитательной работе, проводимой в Вооруженных Силах. Продолжая и активизируя эту работу, необходимо уделить внимание следующим ее аспектам:
- Поддержка ветеранов военной службы, в том числе материальная.
Данная мера продемонстрирует преемственность поколений, вселит уверенность как в бывших, так и настоящих военнослужащих в востребованности обществом.
- Приглашение на проводимые мероприятия. Данная мера имеет важное воспитательное значение для молодых военнослужащих.
- Шефство над ветеранами войны. Данная работа должна включать в себя создание постоянных банков данных о ветеранах, в том числе переписку с ними.
Шефство над предприятиями и учреждениями. Подобные мероприятия не только способствуют формированию позитивного имиджа, но и, при соответствующем информационном обеспечении в СМИ, создают устойчивое положительное восприятие и паблисити.
Другим видом этой работы является шефство над средними учебными заведениями и детскими домами, которое может выражаться в регулярных уроках начальной военной или профессиональной подготовки, приглашении на показательные мероприятия и во многих других формах. Непосредственное общение с военнослужащими, сотрудничество с ними будут способствовать ломке существующих среди молодежи негативных стереотипов о Вооруженных Силах, росту заинтересованности в прохождении военной службы.
Создание музеев частей, организаций. Важным направлением работы по укреплению позитивного имиджа Вооруженных Сил должна стать мемориальная работа. Она способствует созданию духа корпоративности, преемственности и имеет важное воспитательное значение. В каждой части, виде войск имеются легендарные люди, добившиеся больших успехов в жизни; достижения и важные результаты, даже в локальных масштабах. Поэтому необходимо поддерживать и активизировать создание музеев, комнат истории и боевой славы, общедоступных Книг памяти, стендов и другие подобные мероприятия.
Проведение торжественных мероприятий, связанных с профессиональными праздниками. Практически у каждого рода войск имеются профессиональные праздничные даты, которые необходимо активно использовать в информационно-пропагандистской работе. Данные мероприятия способствуют укреплению духа корпоративности, преемственности, формированию позитивного имиджа, а также налаживанию тесных контактов с местным населением, СМИ. Это могут быть Дни родов войск, Дни частей и служб, Дни открытых дверей и многие другие праздники. Военные парады и смотры также являются важной составляющей данной работы.
Атрибутика. Важной составляющей военной профессии является соответствующая атрибутика (знамя части, знаки различия и другое). В этой связи необходимо создание единой республиканской геральдической службы, которая будет учитывать при разработке знаков отличия исторические основы, требования современного дизайна и другие факторы. Знаки отличия также способствуют престижности военной профессии, укреплению корпоративности, гордости за военную службу. Необходимо способствовать созданию подобной атрибутики для каждой из частей, созданию атмосферы уважения к ней, гордости за нее.
Спортивно-массовые мероприятия. Вооруженные Силы всегда были сильны своими спортивными традициями, которые необходимо всемерно поддерживать и развивать. Необходимо способствовать проведению различных спортивных состязаний, соревнований с приглашением большого количества людей, прежде всего молодежи, и СМИ. Спорт лучше других мероприятий способствует популярности и созданию позитивного имиджа.
Работа с общественными и негосударственными организациями. В современных условиях демократизации существует множество общественных объединений, сфера деятельности которых затрагивает и интересы Вооруженных Сил. Иногда эти интересы могут не совпадать и даже войти в противоречие, например, в сфере экологии и других. Как правило, в подобных конфликтах, Вооруженные Силы проигрывают по причине закрытости, неумения работать с общественным мнением. В этих условиях необходимо активно сотрудничать с этими организациями, обеспечивать их возможно доступной информацией, работать в режиме постоянного диалога.
Кроме того, существуют организации, которые в силу своей направленности активно сотрудничают с Вооруженными Силами. Это - ветеранские, спортивные, военно-патриотические и иные общественные объединения, которым необходимо оказывать всемерную поддержку.

5.4. Ақпараттық-насихаттық iс-шаралар
Ақпараттық-насихаттық iс-шаралар кең аудиторияға және БАҚ-та жария етуге лайықталған, сондай-ақ ақпараттық кеңiстiктi құру жөнiндегi шаралар кешенiн қамтиды.
Өз БАҚ-ын құру және қолдау. Кәсiби бұқаралық ақпарат құралдары ұйымның маңызды нышаны ғана емес, сондай-ақ, оқырмандарды кеңiнен ақпараттандыруға, ұйымшылдық рухын қалыптастыруға ықпал етедi.
Веб-сайттарды құру. Қазiргi жағдайда жұртшылықты ақпараттандырудың маңызды көзiнiң бiрi-веб-сайттар құру болып табылады. Веб-сайттарда графикалық және көрнекiлiк сапасы жоғары деңгейдегi күнделiктi, талдау және ақпараттық, танымдық материалдарды (мысалы, әскер түрiнiң тарихы, таңбатану және т.б.) орналастыруға болады.
БАҚ-пен жұмыс. Қазiргi уақытта Қазақстанда әскери қызмет тақырыптарымен белсендi жұмыс iстейтiн немесе оларға қызығушылық танытатын көптеген БАҚ-тар бар. Осыған орай баспасөз релиздерiн, ақпараттық, талдау және басқа да материалдарды дайындау және оларды БАҚ-та тарату жөнiндегi баспасөз қызметтерiнiң жұмысын жандандыру талап етiледi.
Жұмыстың неғұрлым тиiмдi болуы үшiн БАҚ-тарға берiлетiн материалдардың өзектiлiгi мен уақытпен үндесiп жатуын қамтамасыз ететiн перспективалық күнтiзбелiк жоспарлар әзiрлеу қажет.
Аккредитация, брифинг және баспасөз конференцияларын, өткiзу баспасөз релиздерiн, фото және бейне материалдар, жұмыс iстеп жатқан бөлiмдер мен бөлiмшелерге барып баспасөз турларын өткiзу сияқты ынтымақтастықтың дәстүрлi нысандары БАҚ-пен жұмыс iстеудiң маңызды түрлерi болып табылады.
Әлеуметтiк бейне- және аудио роликтер. Қарулы Күштердiң оң беделiн нығайтуға, қазақстандық патриотизмдi қалыптастыруға бағытталған әлеуметтiк бейне- аудио роликтердi теледидар мен радио арқылы тарату ақпараттық-насихаттық жұмыстың маңызды бiр бөлiгi болып табылады.
Көрнекi бұқаралық насихат. Ақпараттық насихаттық жұмыста плакаттар, күнтiзбелер, билбордтар және тағы басқа осындай қазiргi заманғы және дәстүрлi көрнекi үгiт және насихат құралдарына баса назар аудару қажет.
Арнайы әдебиет шығару. Ақпараттық-насихаттық жұмыстың маңызды бөлiгi - жаппай пайдаланушыларға лайықталған арнайы әдебиет шығару болуы тиiс. Бұл Қарулы Күштердiң тарихы туралы, әскер түрлерi, әйгiлi тұлғалар, айырым белгiлерi және әскери таңбатану және тағы басқа көптеген әскери-патриоттық, ғылыми-көпшілік басылымдар болуы мүмкiн.
5.5. Тәрбие, әлеуметтiк-құқықтық жұмыс және
жұртшылықпен байланыс құрылымдарының кадрлық және
ғылыми-әдiстемелiк әлеуетiн нығайту
Жеке құраммен және жұртшылықпен байланыс жөнiндегi қызметтiң кадрлық және ғылыми әдiстемелiк әлеуетiн нығайту жөнiндегi тұрақты жұмыс Бағдарламаны iске асырудың басым бағыты болып саналады.
Мамандарды тарту ғылыми және оқу орындарының әлеуеттерiн пайдалану арқылы ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмыстарын жүргiзудiң ғылыми негiзделген әдiстемелерiн жасау қажет. Жеке құраммен және жұртшылықпен байланыс жұмысы қызметтерiн ұйымдастыру ақпараттық-насихаттық жұмысты жүргiзу жөнiнде әдiстемелiк басшылық және арнайы құралдар әзiрлеу талап етiледі.
Тәрбиелiк әрi әлеуметтiк-құқықтық жұмыс және жұртшылықпен байланыс құрылымдары қызметкерлерi үшiн ведомствоаралық семинарлар, кеңестер, бiлiктiлiктi арттыру курстарын тұрақты ұйымдастыру қажет. Әскери оқу орындарында және Қарулы Күштерде бөлiмшелер командирлерiнiң тәрбие әрi әлеуметтiк-құқықтық жұмыс, әлеуметтiк-психологиялық қызметтер жөнiндегi орынбасарларын даярлау жөнiндегi факультеттер ашу қажет.

5.4. Информационно-пропагандистские мероприятия
Информационно-пропагандистские мероприятия включают в себя комплекс мер, рассчитанных на широкую аудиторию и освещение в СМИ, а также меры по созданию информационного пространства.
Создание и поддержка собственных СМИ. Профессиональные средства массовой информации являются не только важным атрибутом организации, но и способствуют широкому информированию подписчиков, созданию духа корпоративности.
Создание веб-сайтов. В современных условиях одним из важных инструментов информирования общественности является создание веб-сайтов. На веб-сайтах можно размещать текущие, аналитические и информационные, познавательные материалы с высокой степенью графического и визуального качества (например, история рода войск, геральдика и другие темы).
Работа со СМИ. В настоящее время в Казахстане существует множество СМИ, которые активно работают или интересуются тематикой военной службы. В этой связи требует активизации деятельность пресс-служб по подготовке соответствующих пресс-релизов, информационных, аналитических и иных материалов и их размещению в СМИ.
Для большей эффективности работы необходимо разработать перспективные календарные планы, направленные на обеспечение актуальности и своевременности распространяемых в СМИ материалов.
Важными видами работы со СМИ являются такие традиционные формы сотрудничества, как аккредитация, проведение брифингов и пресс-конференций, распространение пресс-релизов, фото- и видеоматериалов, организация показательных пресс-туров с выездом в действующие части и подразделения.
Социальные видео- и аудиоролики. Важной составляющей информационно-пропагандистской работы является размещение на телевидении и радио социальных видео- и аудиороликов, направленных на укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил, формирование казахстанского патриотизма.
Наглядная массовая пропаганда. Немаловажное внимание должно быть уделено использованию в информационной работе современных и традиционных средств наглядной агитации и пропаганды, каковыми являются плакаты, календари, билборды и другая подобная продукция.
Издание специализированной литературы. Важной частью информационно-пропагандистской работы должно стать издание специализированной литературы, рассчитанной на массового пользователя. Это могут быть военно-патриотические, научно-популярные издания об истории Вооруженных Сил, родов войск, выдающихся личностях, знаках отличия и военной геральдике и многое другое.
5.5. Укрепление кадрового и научно-методического потенциала
структур по воспитательной и социально-правовой работе
и связям с общественностью
Приоритетным направлением реализации Программы является постоянная работа по укреплению кадрового и научно-методического потенциала служб по работе с личным составом и связям с общественностью.
Необходимо создавать научно-обоснованные методики проведения информационно-пропагандистской и воспитательной работы через привлечение специалистов и использование потенциала научных и учебных заведений. Требуется разработка специальных пособий и методического руководства по проведению информационно-пропагандистской работы, организации служб по работе с личным составом и связям с общественностью.
Необходима постоянная организация межведомственных семинаров, совещаний, курсов повышения квалификации для работников структур по воспитательной и социально-правовой работе и связям с общественностью. Требуется создание в военных учебных заведениях факультетов по подготовке заместителей командиров подразделений по воспитательной и социально- правовой работе, социально-психологических служб в Вооруженных Силах.

6. БАҒДАРЛАМАНЫ РЕСУРСТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Бағдарлама республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаттары есебiнен iске асырылатын болады.
7. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУ ТЕТIКТЕРI
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiндегi ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмысының бiрыңғай жүйесiн құруға, әскери кәсiптiң оң беделiн нығайтуға бағытталған.
Бағдарламаның iске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Yкiметтiк ақпараттық бөлiмiне және Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiне жүктеледi.
Бағдарламаны iске асыру үшiн жұмыстың көзделген бағыттары бойынша iс-шаралардың нақты жоспарлары әзiрленетiн болады.
Мемлекеттiк органдардың басшылары Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi жоспарлардың сапалы әрi уақытылы орындалуына жауап бередi.
8. КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕ
Бағдарлама iске асырылған жағдайда:
қоғамдық санада Қарулы Күштердiң және әскери кәсiптiң беделi жақсарады;
Қарулы Күштер мен әскери кәсiптiң беделiн нығайтуға бағытталған ақпараттық-насихаттық жұмыстың тиiмдiлiгi артады;
Қарулы Күштер және құқық қорғау органдарында тиiстi институттар құрумен бiрге ақпараттық-насихаттық және тәрбие жұмыстарының жүйесi қалыптастырылады;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн нығайтуға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық iс-шаралардың кешенi жүзеге асырылады;
Қарулы Күштердiң, құқық қорғау органдарының бұқаралық ақпарат құралдарымен, нысаналы аудиториялармен (топтармен) өзара тиiмдi iс-қимылы мен ынтымақтастығы жөнiндегi шаралар әзiрленедi және iске асырылады;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және әскери кәсiптiң оң беделiн арттыру мен нығайтуға бағытталған жұмыстарды ұйымдастыру және жүргiзу үшiн қажеттi жағдайлар жасалады.
9. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУ ЖӨНIНДЕГI ІС-ШАРАЛАРДЫҢ ЖОСПАРЫ
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.04. N 272  қаулысымен , 2005.01.28. N 73  қаулысымен .
________________________________________________________________
NN   Iс-шараның атауы        Iске асыру  Iске асыруға    Іске асыру
нысаны      жауаптылар     мерзімі
____________________________________________________________________
Бағдарламаны іске асыру жөнiндегi ұйымдастыру іс-шаралары
1   Бағдарламаны iске асыру   iс-шаралар  ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   жыл
жөніндегі ведомстволық    жоспарлары  (келiсiм бойынша), сайын
iс-шаралар жоспарын                      ҰҚК (келiсiм
әзiрлеу және бекiту                      бойынша)
2   Жұртшылықпен байланыс     қоғамдық    ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ  2002
жөнiндегi қызметтер құру. байланыс   (келiсiм бойынша), жылдың
Қазақстан Республикасы    қызметтерiн  ҰҚК (келiсiм    І-тоқсаны
Қарулы Күштерi әскери     қалыптастыру бойынша)
округтер, құрамалардың
штаттық құрылымдарына
жұртшылықпен байланыс
жөнiндегi офицер
лауазымын енгiзу
3   Республикалық Ұлан,       тиiстi     ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ   2002
Төтенше жағдайлар        қызметтерді (келiсiм бойынша), жылдың
жөнiндегi агенттiк,         құру      ҰҚК (келiсiм      аяғына
Iшкi iстер министрлiгi,                  бойынша)       дейін
Қарулы Күштерде
әлеуметтiк-психологиялық
қызметтер құру
4   Қарулы Күштерде тәрбие    тиісті      ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ   2002
және ақпараттық-насихат   іс-шаралар  (келiсiм бойынша), жылдың
жұмыстары жүйесiн          кешені     ҰҚК (келiсiм    І-тоқсаны
жетiлдiру жөнiнде                        бойынша)
шаралар қабылдау
5   Қазақстан Республикасы    ведомство.  ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ   2002
жеке құрамы тiршілiгiнiң    лық       (келiсiм бойынша), жылдың
барлық саласында әскери   бұйрықтар    ҰҚК (келiсiм    4-тоқсаны
қызметтiң қауiпсiздiгiн                  бойынша)
қамтамасыз ету жүйесiн
әзiрлеу және енгiзу
6   Конституциялық-кеңесшi     кеңестiк-   ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ    жыл
органдардың отырыстарында мәжiлiстiк  (келiсiм бойынша), сайын
(алқалар) ақпараттық-     органдардың  ҰҚК (келiсiм
насихат және тәрбие       ұсынымдары    бойынша)
жұмыстарының қорытындысын
шығару
7   БАҚ-та тиiстi министрлiк.  мақалалар   ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   жарты
тер мен ведомство           мен        (келiсiм бойынша), жылда
басшылары сөйлейтiн        брифингтер   ҰҚК (келiсiм     бір рет
сөздерiнiң (брифингi.       кестесi      бойынша)
лерiнiң) кестесiн әзiрлеу
және бекiту
8   Қоғамдық және үкiметтiк    Үкiметке    ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ   2002
емес ұйымдармен жұмысты     ақпарат    (келiсiм бойынша), жылдың
жетiлдiру жөнiнде шаралар   беру       ҰҚК (келiсiм      І шілде
қабылдау                                 бойынша)
9   Ардагерлер ұйымдарын       iс-шаралар  ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ  тұрақты
тәрбие және ақпараттық-                (келiсiм бойынша),
насихат жұмыстарына                    ҰҚК (келiсiм
белсендi тартуға                       бойынша)
бағытталған iс-шаралар
кешенiн әзірлеу және iске
асыру

6. Ресурсное обеспечение Программы
Программа будет реализована за счет средств республиканского и местных бюджетов.
7. Механизмы реализации Программы
Программа направлена на создание единой системы информационно- пропагандистской и воспитательной работы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, укрепление позитивного имиджа военной профессии.
Контроль за реализацией Программы возлагается на Отдел правительственной информации Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и Министерство культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
Для реализации Программы будут разработаны конкретные планы мероприятий по предусмотренным направлениям работы.
Руководители государственных органов ответственны за качественное и своевременное выполнение планов по реализации Программы.
8. Ожидаемый результат
В случае реализации Программы:
в общественном сознании улучшится имидж Вооруженных Сил и военной профессии;
возрастет эффективность информационно-пропагандистской работы, направленной на укрепление имиджа Вооруженных Сил и военной профессии;
будет сформирована система информационно-пропагандистской и воспитательной работы в Вооруженных Силах и правоохранительных органах с созданием соответствующих институтов;
будет осуществлен комплекс организационных и практических мероприятий, направленных на укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии;
будут выработаны и реализованы меры по эффективному взаимодействию и сотрудничеству Вооруженных Сил, правоохранительных органов со средствами массовой информации, целевыми аудиториями (группами);
будут созданы необходимые условия для организации и проведения работы, направленной на повышение и укрепление позитивного имиджа Вооруженных Сил Республики Казахстан и военной профессии.
9. План мероприятий по реализации Программы <*>
Сноска. В раздел 9 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 4 марта 2004 г. N 272 ; от 28 января 2005 г. N 73 .
NN !   Наименование       !     Форма    ! Ответственные  !  Сроки
!   мероприятия        !  реализации  ! за реализацию  !  реализации
Организационные мероприятия по реализации Программы
1  Разработать и утвердить       планы        МО, МЧС, МВД,    ежегодно
ведомственные планы         мероприятий    РГ (по
мероприятий по реализации                  согласованию),
Программы                                  КНБ (по
согласованию)
2  Создать службы по связям     создание      МО,АЧС,МВД,      1 квартал
с общественностью.           служб по      РГ (по           2002 года
В штатные структуры видов    связям с      согласованию),
Вооруженных Сил Республики   обществен-    КНБ (по
Казахстан, военных округов,  ностью        согласованию)
соединений ввести
должности офицеров по
связям с общественностью
3   Создать в Вооруженных        создание      МО,АЧС,МВД,      до конца
Силах, Агентстве по чрез-    соответствую- РГ (по           2002 года
вычайным ситуациям,          щих служб     согласованию),
Министерстве внутренних                    КНБ (по
дел, Республиканской                       согласованию)
гвардии социально-
психологические службы
4   Принять меры по              комплекс      МО,АЧС,МВД,      1 квартал
совершенствованию системы    соответствую- РГ (по           2002 года
воспитательной и информа-    щих мероприя- согласованию),
ционно-пропагандистской      тий           КНБ (по
работы в Вооруженных Силах                 согласованию)
5   Разработать и внедрить       ведомственные МО,АЧС,МВД,      4 квартал
систему                      приказы       РГ (по           2002 года
обеспечения безопасности                   согласованию),
военной службы во всех                     КНБ (по
сферах жизнедеятельности                   согласованию)
личного состава
Вооруженных Сил Республики
Казахстан
6   Подводить итоги информа-     рекомендации  МО,МЧС,МВД,      ежегодно
ционно-пропагандистской и    консульта-    РГ (по
воспитательной работы на     тивно-совеща- согласованию),
заседаниях консультативно-   тельных       КНБ (по
совещательных органов        органов       согласованию)
(коллегий)
7   Разработать и утвердить      графики       МО,МЧС,МВД,      раз в
графики выступлений          брифингов и   РГ (по           полугодие
(брифингов) руководителей    выступлений   согласованию),
соответствующих министерств                КНБ (по
и ведомств в СМИ                           согласованию)
8   Принять меры по совершен-    информация в  МО,АЧС,МВД,      1 июля
ствованию работы с общест-   Правительство РГ (по           2002 года
венными и неправительствен-                согласованию),
ными организациями                         КНБ (по
согласованию)
9   Разработать и осуществить    мероприятия   МО,МЧС,МВД,      постоянно
комплекс мероприятий,                      РГ (по
направленных на активное                   согласованию),
привлечение ветеранских                    КНБ (по
организаций к воспита-                     согласованию)
тельной и информационно-
пропагандистской работе

10  Қазақстан Республикасының   Үкiмет      ҚМ                2002
Қарулы Күштерi қатарынан    қаулысы                       жыл
босатылған әскери
қызметшiлердi жұмысқа
орналастыру және қайта
даярлау, әлеуметтiк
бейiмдеу жөнiндегi
мемлекеттiк бағдарламаны
әзірлеу
11  Таңбатану жөнiнде          Yкiмет       ҚМ, ТЖА, IIМ, РҰ   2002
ведомствоаралық комиссия   қаулысы      (келiсiм бойынша),  жыл
құру туралы ұсыныс                      ҰҚК (келiсiм
енгiзу. Қазақстан                       бойынша)
Республикасы Қарулы
Күштерiнiң әскери даңқы
белгiлерi туралы ереже
әзірлеу және бекiту
12  Облыстар мен аудандардың    ведомство.   ҚМ, ТЖМ, IIМ,   тұрақты
мәдени мекемелерi,          лық        облыс, Астана және
ұйымдары мен кәсiпорында.   бұйрықтар    Алматы қалалары
рын әскери бөлiмдердi                    әкімдері
қамқорлыққа алуын
ұйымдастыру шараларын
қабылдау
13  Қарулы Күштердiң оң        iс-шаралар, ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
беделiн нығайту мақсатында  акциялар   (келiсiм бойынша),
әртүрлi мерекелiк                        ҰҚК (келiсiм
iс-шараларды пайдалануды                 бойынша), Астана
жандандыру. Қарулы                       және Алматы
Күштердiң мекемелерi мен                 қалалары әкімдері
әскери бөлiмдерiне құрметтi
атаулар беру жүйесiн
жетiлдiру.
14  Қарулы Күштерде спорттық  iс-шаралар,  ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
іс-шараларды тұрақты        акциялар     (келiсiм бойынша),
өткізуді практикаға енгiзу               ҰҚК (келiсiм
бойынша),МАСМ,
облыс, Астана
және Алматы қ.қ.
әкімдері
15  Мәдениет мекемелерiнде,   мұражайлар.  ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
кiтапханаларда әскери даңқ  дың,       (келiсiм бойынша),
залдарын, экспозициялар,    залдардың,  ҰҚК (келiсiм
көрмелер ашу. Астана        экспозиция. бойынша),МАСМ,
қаласында Қазақстан         лардың      облыс, Астана    2002
Республикасы Қарулы         жұмыс       және Алматы     жылдың
Күштерiнiң мұражайын құру   iстеуi      қалалары      4 тоқсаны
әкімдері
Ақпараттық-насихаттық қамтамасыз ету
16  Ақпараттық-насихат          жұмыс       ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   жыл
жұмыс жоспары               жоспары     (келiсiм бойынша), сайын
жұмыстарының                             ҰҚК (келiсiм
жоспарларын                              бойынша)
қалыптастыру
17  Қарулы Күштердiң және      Үкіметке    МАСМ            жыл
әскери кәсiптiң оң          ақпарат                    сайын
беделiн нығайту, әскери       беру                     желтоқсан
реформаларды жүргiзу
мәселелерiн мемлекеттiк
тапсырыс шеңберiнде
белсендi насихаттау
18  Республикалық және          Үкіметке     МАҚКМ          2002 ж.
аймақтық бұқаралық ақпарат  ақпарат                     І маусым
құралдарында Қарулы         беру
Күштердiң және әскери
кәсiптiң беделiн нығайтуға
бағытталған тұрақты
айдарлар, телерадио
бағдарламалар ашу
19  Министрлiктер мен         БАҚ-тардағы  ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
ведомстволардың баспасөз  материалдар  (келiсiм бойынша),
қызметтерi БАҚ-тарға                    ҰҚК (келiсiм
әскери қызметкерлердiң                  бойынша),
ерлiктерi және жанқиярлық               МАСМ
iс-әрекеттерi туралы
мәлiмет беру
20  Жұртшылықты және БАҚ-ты   БАҚ-тарда   ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
әскери қызметкерлердiң    сөйлеген   (келiсiм бойынша),
гуманитарлық акцияларға   сөздерi       ҰҚК (келiсiм
қатысуы, халыққа көмек    мен             бойынша)
көрсетуi және басқа да    жарияланым
акциялар туралы жүйелi
ақпараттандыру
21  Әскери қызметшiлердi      БАҚ-тарда  ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   тұрақты
наградтау және көтермелеу сөйлеген     (келiсiм бойынша),
барысында жариялылықты    сөздерi      ҰҚК (келiсiм
қамтамасыз ету            мен          бойынша)
жарияланым
22  Қарулы Күштердiң оң       көрнекі    ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   тұрақты
беделiн нығайту үшiн      насихат    (келiсiм бойынша),
көрнекi үгiт және         құралдары  ҰҚК (келiсiм
насихат мүмкiндiктерiн               бойынша), МАСМ,
кеңiнен пайдалану                    облыс, Астана
және Алматы
қалалары
әкiмдерi
23  Дүниежүзілiк Интернет    веб-сайттар ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   тұрақты
желiсiнiң қазақстандық               (келiсiм бойынша)
сегментiнде арнайы                    ҰҚК (келiсiм
сайттар ашу мүмкіндiгін                 бойынша)
қарастыру
24  Қарулы Күштердiң оң       әдебиет     ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   тұрақты
беделiн нығайтуға         шығару      (келiсiм бойынша)
бағытталған арнайы                      ҰҚК (келiсiм
әдебиеттi шығаруды                     бойынша), облыс,
қамтамасыз ету                          Астана және
Алматы қалалары
әкiмдерi

10  Разработать государственную  постановление     МО           2002 год
программу по социальной      Правительства
адаптации, переподготовке и
трудоустройству военно-
служащих, уволенных из
Вооруженных Сил Республики
Казахстан
11  Внести предложение о         постановление   МО, АЧС, МВД,  2002 год
создании межведомственной    Правительства   РГ (по
комиссии по геральдике.                      согласованию),
Разработать и утвердить                      КНБ (по
Положение о знаках воинской                  согласованию)
доблести Вооруженных Сил
Республики Казахстан
12  Принять меры по организации  ведомственные   МО,МЧС,МВД,    постоянно
шефства над воинскими        приказы         акимы областей,
частями культурных                           гг.Астаны
учреждений, организаций и                    и Алматы
предприятий областей и
районов
13  Активизировать               мероприятия,    МО,МЧС,МВД,    постоянно
использование различных      акции           РГ (по
торжественных мероприятий                    согласованию),
в целях укрепления позитив-                  КНБ (по
ного имиджа Вооруженных Сил.                 согласованию),
Совершенствовать систему                     акимы областей,
присвоения почетных наимено-                 гг.Астаны
ваний воинским частям и                      и Алматы
учреждениям Вооруженных Сил
14  Практиковать регулярное      мероприятия,    МО,МЧС,МВД,    постоянно
проведение спортивных        акции           РГ (по
мероприятий Вооруженных                      согласованию),
Сил                                          КНБ (по
согласованию),
МКИС, акимы
областей, гг.
Астаны и
Алматы
15  Открыть залы военной славы,  функциониро-    МО,МЧС,МВД,    постоянно
экспозиции и выставки в      вание музеев,   РГ (по
учреждениях культуры,        залов,          согласованию),
библиотеках.                 экспозиций      КНБ (по        4 квартал
Создать музей Вооруженных                    согласованию), 2002 года
Сил Республики Казахстан                     МКИС,
в городе Астане                              акимы областей,
гг.Астаны
и Алматы
Информационно-пропагандистское обеспечение
16  Формировать планы           планы работы     МО,МЧС,МВД,    ежегодно
информационно-                               РГ (по
пропагандистской работы                      согласованию),
КНБ (по
согласованию)
17  Активно пропагандировать    информация в     МКИС         ежегодно,
в рамках государственного   Правительство                   декабрь
заказа вопросы проведения
военной реформы, укрепления
позитивного имиджа
Вооруженных Сил и военной
профессии
18  Открыть в республиканских   информация в     МКИОС          1 июня
и региональных средствах    Правительство                   2002 г.
массовой информации посто-
янные рубрики, теле- и
радиопрограммы, направлен-
ные на укрепление имиджа
Вооруженных Сил Республики
Казахстан и военной
профессии
19  Пресс-службам министерств   публикации        МО,МЧС,МВД,   постоянно
и ведомств предоставлять    и выступления     РГ (по
сведения средствам массовой  в СМИ            согласованию),
информации о героических                      КНБ (по
и самоотверженных действиях                   согласованию),
военнослужащих                                МКИС
20  Систематически информиро-   публикации и      МО,МЧС,МВД,   постоянно
вать общественность         выступления       РГ (по
и средства массовой инфор-  в СМИ             согласованию),
мации об участии военно-                      КНБ (по
служащих в гуманитарных                       согласованию)
акциях, оказании помощи
населению и других
акциях
21  Обеспечить гласность при    публикации        МО,МЧС,МВД,   постоянно
награждении и поощрении     и выступления     РГ (по
военнослужащих              в СМИ             согласованию),
КНБ (по
согласованию)
22  Широко использовать         средства          МО,МЧС,МВД,   постоянно
средства                    наглядной         РГ (по
наглядной агитации и        агитации          согласованию),
пропаганды для укрепления                     КНБ (по
позитивного имиджа                            согласованию),
Вооруженных Сил                               МКИС,
акимы областей,
гг.Астаны
и Алматы
23  Рассмотреть возможность     wеb-сайты         МО,МЧС,МВД,   постоянно
открытия специализированных                   РГ (по
сайтов в казахстанском                        согласованию),
сегменте всемирной сети                       КНБ (по
Интернет                                      согласованию)
24  Обеспечить выпуск           выпуск            МО,МЧС,МВД,   постоянно
специальной                 литературы        РГ (по
литературы, направленной                      согласованию),
на укрепление позитивного                     КНБ (по
имиджа Вооруженных Сил                        согласованию),
акимы областей,
гг.Астаны и
Алматы

25  Жыл сайын журналистер,    байқау     ҚМ, IIМ,      2003-2005
әдебиет және өнер,        өткізу     МАСМ
қайраткерлерi
арасында Қазақстан
Республикасының Қарулы
Күштерi туралы үздiк
туындыларға (жарияланым.
дарға, теле және
радиобағдарламаларға,
көркем немесе деректi
фильмдерге, сурет және
т.б.) байқау өткiзу
Ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету
26  Қарулы Күштердегi тәрбие   Жарияланым. ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ  тұрақты
және ақпараттық-насихаттық дар, теле   (келiсiм бойынша)
жұмыстарының оң            және радио   ҰҚК (келiсiм
тәжiрибесiн қорыту әрi     бағдарлама.  бойынша)
кеңiнен жария ету          лар,
семинарлар,
тәжiрибе
алмасу
жөнiндегi
кеңестер
27  Жұртшылықпен байланыс      семинарлар, ҚМ, ТЖМ, IIМ, РҰ   жыл
жөнiндегi қызмет            курстар    (келiсiм бойынша) сайын
қызметкерлерiнiң,                      ҰҚК (келiсiм
бөлiм және бөлiмше                     бойынша), МАСМ,
командирлерiнiң тәрбие                 МҚА, ҒБМ
және әлеуметтiк-құқықтық
жұмыстар бойынша
орынбасарларының кәсiби
білiктiлiгiн көтеру
семинарларын,
курстарын өткiзу
28  Әскери оқу орындарында    Курстар,     ҚМ, ІІМ            2002
тәрбие және әлеуметтiк-   факультет.                      жыл
құқықтық жұмыстар         тер құру
бойынша әскери психолог,
социолог, саясаттанушы
мамандарын дайындайтын
факультеттер, арнайы
курстар ашу
29  Қарулы Күштерде оң          ғылыми     ҚМ, IIМ, ҰҚК     2003 жыл
моральдық психологиялық     зерттеулер (келiсiм бойынша)
ахуалды қалыптастыру
жүйесi туралы қолданбалы
ғылыми зерттеулердi
ұйымдастыру және
үйлестiру
30  Ақпараттық-тәрбие және      әдiстемелiк     МАҚКМ      2002 жыл
әлеуметтiк-құқықтық         құралдар
жұмыстарды жүргiзу
жөнiндегi арнайы
әдiстемелiк құралдар
дайындау
___________________________________________________________________

25  Проводить ежегодно          проведение        МО,МВД,    2003-2005
конкурсы среди журналистов, конкурсов         МКИС       годы
деятелей искусства и лите-
ратуры за лучшее произве-
дение (публикации, теле-
и радиопрограммы, художес-
твенные или документальные
фильмы, картины и т.п.)
о Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Научное и научно-методическое обеспечение
26  Обобщать и широко освещать   публикации,      МО,МЧС,МВД,   постоянно
позитивный опыт воспитате-   теле- и радио-   РГ (по
льной и информационно-       программы,       согласованию),
пропагандистской работы в    семинары,        КНБ (по
Вооруженных Силах            совещания по     согласованию)
обмену опытом
27  Проводить семинары, курсы    семинары,курсы   МО,МЧС,МВД,   ежегодно
повышения квалификации                        РГ (по
работников служб по связям                    согласованию),
с общественностью, замести-                   КНБ (по
телей командиров подразде-                    согласованию),
лений и частей по воспита-                    МКИС,
тельной и социально-                          АГС,МОН
правовой работе
28  Создать в военных учебных    создание         МО,МВД        2002 год
заведениях факультеты,       факультетов,
специальные курсы по         курсов
подготовке специалистов
по воспитательной и
социально-правовой работе -
военных психологов,
социологов и политологов
29  Организация и координация    научные          МО,МВД,КНБ    2003 год
прикладных научных исследо-  исследования     (по согласо-
ваний о системах                              ванию)
формирования позитивного
морально-психологического
климата в Вооруженных
Силах
30  Подготовить специальное      методическое     МКИОС         2002 год
методическое пособие по      пособие
проведению информационно-
воспитательной и социально-
правовой работы