Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары қызметкерінің қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезеңiнде оның қаза табуы (қайтыс болуы) немесе зақымдануы жағдайында бiржолғы өтемақы төлеудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 24 қаңтар N 97 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.20 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 заң күшi бар Жарлығының 28-бабын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезеңiнде оның қаза табуы (қайтыс болуы) немесе зақымдануы жағдайында бiржолғы өтемақы төлеудiң ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2002 жылғы 24 қаңтардағы
N 97 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары қызметкерiнiң
қызметтiк мiндеттерін немесе қызметтiк борышын атқару кезеңiнде
оның қаза табуы (қайтыс болуы) немесе зақымдануы жағдайында
бiржолғы өтемақы төлеудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 заң күшi бар Жарлығына сәйкес iшкi iстер органдары қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезеңiнде жарақат алған кезiнде, сондай-ақ оның қаза табуы (қайтыс болуы) жағдайында, оны алуға құқығы бар адамдарға, бiржолғы өтемақы төлеудiң тәртiбiн айқындайды.
2. Iшкi iстер органдарының қызметкерiне бiржолғы өтемақы төлеу немесе оны алуға құқығы бар адамға мынадай жағдайларда:
1) iшкi iстер органдарының қызметкерi қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде немесе қызметтiк мiндеттерiн не қызметтiк борышын атқару кезiнде алған жарақат салдарынан қызметтен босатылғаннан кейiнгi бiр жыл iшiнде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда;
2) iшкi iстер органдарының қызметкерiне қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезiндегi жарақат алуы, жаралануы (контузия алуы), зақымдануы, науқастануы салдарынан болған мүгедектiк белгiленгенде;
3) iшкi iстер органдарының қызметкерi қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезiнде мүгедектiкке соқтырмайтын, ауыр немесе жеңiл зақым (жарақаттану, жаралану, контузия алу) алған жағдайда жүргiзiледi.

Об утверждении Правил выплаты единовременной компенсации в случае гибели (смерти) или увечья сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2002 года № 97. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.10.2011 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 28 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила выплаты единовременной компенсации в случае гибели (смерти) или увечья сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 января 2002 года N 97
Правила
выплаты единовременной компенсации в случае гибели
(смерти) или увечья сотрудника органов внутренних дел
Республики Казахстан в период исполнения им служебных
обязанностей или служебного долга
1. Настоящие Правила определяют порядок выплаты единовременной компенсации при получении увечья сотрудником органов внутренних дел в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга, а также в случае его гибели (смерти) лицам, имеющим право на ее получение, в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан".
2. Выплата единовременной компенсации производится сотруднику органов внутренних дел или лицу, имеющему право на ее получение, в следующих случаях:
1) в случае гибели (смерти) сотрудника органов внутренних дел при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после увольнения со службы вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей или служебного долга;
2) при установлении сотруднику органов внутренних дел инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или служебного долга;
3) в случае получения сотрудником органов внутренних дел при исполнении служебных обязанностей или служебного долга тяжелого или легкого увечья (травмы, ранения, контузии), не повлекшего инвалидности.

3. Егер заңнамада белгiленген тәртiппен iшкi iстер органдары қызметкерiнiң қаза табуы (қайтыс болуы), жарақаттануы, жаралануы (зақымдануы), науқастануы қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару мән-жағдайларымен байланысты еместiгi дәлелденгенде тиiстi құжаттар ресiмделмейдi және бiржолғы өтемақы төленбейдi.
4. Бiржолғы өтемақылар төлеудi қызметкердiң қызмет өткеретiн жерiндегi бөлiмшенiң қаржы органы (бұдан әрi - қаржы органы), осы мақсатқа республикалық және жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат есебiнен, өтiнiш берiлген сәттен бастап екi ай iшiнде Қазақстан Республикасының шегiнде екiншi деңгейдегi банкке алушының жеке шотына аудару жолымен, сондай-ақ оларды пошта бойынша алушының есеп шотына аудару жолымен жүргiзiледi.
Кәмелетке толмаған алушыға бiржолғы өтемақыны төлеу бұл туралы қамқоршылық және қорғаншылық органдарына, сондай-ақ оның заңды өкiлдерiне өтiнiш берiлген сәттен бастап екi ай iшiнде бiрмезгілде хабарлай отырып, тек қана оның тұрғылықты жерi бойынша екiншi деңгейдегі банкке оның жеке шотына аудару жолымен жүргiзiледi.
5. Ішкi iстер органдарының кадр аппараттары мiндеттi түрде қызметкерлерге немесе өтемақы алуға құқығы бар адамдарға қаржы органдарына бiржолғы өтемақы төлеу туралы өтiнiштердi беру қажеттiгін жазбаша хабарлайды.
6. Бiржолғы өтемақыны алу үшiн қызметкер немесе оны алуға құқығы бар адам қаржы органына мынадай құжаттарды:
1) қызметкер қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) немесе қызметтiк мiндеттерiн не қызметтік борышын атқару кезiнде алған жарақаты салдарынан қызметтен босатылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайтыс болған жағдайда:
өтiнiштi (1-қосымша);
нотариалды расталған қайтыс болғандығы туралы куәлiктiң көшiрмесiн;
қаза болғанның (қайтыс болғанның) қызмет өткерген орнынан берiлген қаза болуының (өлiмiнiң) жағдаяттары туралы қорытындының көшiрмесiн;
егер төлем жасау үшiн өтiнiш берушi қаза тапқанның (қайтыс болғанның) мұрагерi болып табылса, мұрагерлiкке құқығы туралы куәлiктi;
қаза тапқанның (қайтыс болғанның) қаза тапқан (қайтыс болған) күнгi ақшалай үлесi туралы қаржы органының анықтамасын ұсынады.
Осы Ережедегі 2-тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген оқиғалар туындаған кезде денсаулығына келтiрiлген зақымның салдарынан қайтыс болғанына бiр жыл өткенге дейiн қызметкердiң қаза табу (қайтыс болу) фактiсi бойынша Әскери-дәрiгерлiк комиссияның (бұдан әрi - ӘДК) қорытындысы ұсынылады;
2) қызметкерге осы Ережедегі 2-тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген оқиғалар туындаған кезде денсаулығына келтiрiлген зақымнан болған мүгедектiктi белгiлеу кезiнде:
өтiнiш (1-қосымша);
қызметкердiң қызмет өткеретiн жерiнен берiлген зақымдану, жаралану (контузия алу), мертiгу, науқастану мән жағдайлары туралы қорытындының көшiрмесi;
денсаулығына келтiрiлген зақымның фактiсiн растайтын ӘДК берген, осы ӘДК-ның мөрiмен куәландырылған қорытындының көшiрмесi;
қызметкердiң оқиға болған күнгi ақшалай үлесi туралы қаржы органының анықтамасы;
медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясының мүгедектiктi белгiлеу туралы анықтамасының көшiрмесi ұсынылады;

3. Соответствующие документы не оформляются и единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном законодательством порядке доказано, что гибель (смерть), травма, ранение (увечье), заболевание сотрудника органов внутренних дел наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей или служебного долга.
4. Выплата единовременной компенсации производится финансовым органом подразделения по месту прохождения службы сотрудника (далее - финансовый орган) за счет средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на эти цели путем перечисления на лицевой счет получателя в банке второго уровня в пределах Республики Казахстан, а также перевода их по почте за счет получателя в течение двух месяцев с момента подачи заявления.
Несовершеннолетнему получателю выплата единовременной компенсации производится только путем перечисления на его лицевой счет в банке второго уровня по месту жительства с одновременным уведомлением об этом органов опеки и попечительства, а также его законных представителей в течение двух месяцев с момента подачи заявления.
5. Кадровые аппараты органов внутренних дел в обязательном порядке письменно ставят в известность сотрудников или лиц, имеющих право на получение компенсации, о необходимости подачи заявлений о выплате единовременной компенсации в финансовый орган.
6. Для получения единовременной компенсации сотрудник или лицо, имеющий право на ее получение, оформляет и представляет в финансовый орган следующие документы:
1) в случае гибели (смерти) сотрудника в период исполнения им служебных обязанностей, либо умершего в течение года после увольнения со службы вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей или служебного долга:
заявление (приложение 1);
копию свидетельства о смерти, заверенную нотариально;
копию заключения с места прохождения службы погибшего (умершего) об обстоятельствах гибели (смерти);
свидетельство о праве на наследство, если обратившийся за выплатой является наследником погибшего (умершего);
справку финансового органа о денежном содержании погибшего (умершего) на день гибели (смерти).
По факту гибели (смерти) сотрудника, умершего до истечении одного года вследствие повреждения здоровья при наступлении событий, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, кроме того, представляется заключение военно-врачебной комиссии (далее - ВВК);
2) при установлении сотруднику инвалидности, наступившей от повреждения здоровья при наступлении событий, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил:
заявление (приложение 1);
копию заключения с места прохождения службы сотрудника об обстоятельствах получения травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания;
копию заключения, выданного ВВК, подтверждающего факт повреждения здоровья, заверенную печатью данной ВВК;
справку финансового органа о денежном содержании сотрудника на день наступления события;
копию справки медико-социальной экспертной комиссии об установлении инвалидности;

3) қызметкер осы Ережедегі 2-тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген оқиғалар туындаған кезде денсаулығына келтiрiлген ауыр немесе жеңiл зақым алған жағдайда:
өтiнiштi (1-қосымша);
қызметкердiң қызмет өткеретiн жерiнен ауыр немесе жеңiл жарақат алған жағдаяттары туралы қорытындының көшiрмесiн;
емдеу-профилактикалық мекемесiнiң не ӘДК-ның денсаулығына келтiрiлген зақымнан алынған ауыртпалық туралы анықтаманы;
қызметкердiң оқиға болған күнгі ақшалай үлесi туралы қаржы органының анықтамасын ресiмдейдi және ұсынады.
7. Қызметкер немесе бiржолғы өтемақы алуға құқығы бар адам өтемақы төлеу туралы өтiнiш жасаған кезде қаржы органы осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген құжаттардың толықтығы мен дұрыс ресiмделгендiгiн тексеруге және мекеме басшысының атына ресiмделген өтiнiштi өтiнiштер мен бiржолғы өтемақы төлеудi тiркеу журналында (2-қосымша) тiркеуге мiндеттi. Осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда өтiнiш тiркелмеуге тиiс.
8. Қызметкерлердiң қаза табуы (қайтыс болуы) немесе зақымдануы жағдайында зиянды өтеу жөнiндегi жұмысқа жалпы басшылық етудi iшкi iстер органдарының кадр және қаржы аппараттары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Iшкi
iстер органдары қызметкерiнiң
қызметтiк мiндеттерiн немесе
қызметтiк борышын атқару
кезеңiнде оның қаза табуы
(қайтыс болуы) немесе зақымдануы
жағдайында бiржолғы өтемақы
төлеудiң ережесiне 1-қосымша
Кiмге _______________________________
(лауазымы, арнайы атағы)
_______________________________________
мекеме (ұйым) басшысының тегi, аты-жөнi
_______________________________________
кiмнен ________________________________
(өтiнiш берушiнiң тегі, аты-жөнi)
_______________________________________
____________________________ мекен-жайы
бойынша тұратын өтiнiш жасаушының
СТН N __________________________________
Бiржолғы өтемақы төлеу туралы
ӨТIНIШ
Сiзден ______________________________________________________
(залалдың орны толтырылуы тиiс
___________________________________________________________________
оқиғаның сипаты көрсетiледi)
байланысты маған бiржолғы өтемақы төлеуiңiздi өтiнемiн.
Маған тиiстi соманы _________________________________________
(банктiң атауы, банктiң СТН-i,
___________________________________________________________________
банктiң МФО-сы, алушының жеке есеп шотының N немесе оның байланыс
___________________________________________________________________
бөлiмшесi арқылы аудару жағдайында оның мекен-жайы)
Өтiнiшке мынадай құжаттарды:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ____________________________________________ қоса берiп отырмын.
Өтiнiш иесiнiң қолы ______________
200__ жылғы "__" _________________
Құжаттар 200__ жылғы "__" ____________ қабылданды.
Қолы ____________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қазақстан Республикасының Iшкi
iстер органдары қызметкерiнiң
қызметтiк мiндеттерiн немесе
қызметтiк борышын атқару
кезеңiнде оның қаза табуы
(қайтыс болуы) немесе зақымдануы
жағдайында бiржолғы өтемақы
төлеудiң ережесiне 2-қосымша
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары қызметкерiнiң
қызметтiк мiндеттерiн немесе қызметтiк борышын атқару кезеңiнде
оның қаза табуы (қайтыс болуы) немесе зақымдануы жағдайларында
бiржолғы өтемақы төлеуге арналған өтiнiштердi тiркеу
ЖУРНАЛЫ
---------------------------------------------------------------------------
Өтініштің!Зақым алған, оның!Қайтыс болған  !   Зиянның    !Біржолғы!Төлеу
келіп  !ішінде қайтыс    !қызметкер      !   (өлім,     !өтемақы.!құжат.
түскен !болған қызметкер.!мұрагерінің    !  мүгедектік, !ның     !ының N
күні   !дің Т.А.Ә. және  !Т.А.Ә. және    !  ауыр немесе !сомасы  !және
!оның мекен-жайы  !оның мекен-жайы!  жеңіл зақым !        !күні
!                 !               !  алу) орнын  !        !
!                 !               !  толтырудың  !        !
!                 !               !    себебі    !        !
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

3) в случае получения сотрудником тяжелого или легкого повреждения здоровья при наступлении событий, указанных в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил:
заявление (приложение 1);
копию заключения с места прохождения службы сотрудника об обстоятельствах получения тяжелого или легкого увечья;
справку лечебно-профилактического учреждения, либо ВВК о тяжести полученного повреждения здоровью;
справку финансового органа о денежном содержании сотрудника на день наступления события.
7. При обращении сотрудника или лица, имеющего право на получение единовременной компенсации, с заявлением о выплате компенсации финансовый орган обязан проверить полноту и правильность оформления документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, и зарегистрировать заявление, оформленное на имя руководителя учреждения в журнале регистрации заявлений и выплат единовременных компенсаций (приложение 2). В случае неполного представления соответствующих документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, заявление не подлежит регистрации.
8. Общее руководство работой по возмещению ущерба в случае гибели (смерти) или увечья сотрудников осуществляется кадровыми и финансовыми аппаратами органов внутренних дел.
Приложение 1 к
Правилам выплаты единовременной
компенсации в случае гибели (смерти)
или увечья сотрудника органов
внутренних дел Республики Казахстан
в период исполнения им служебных
обязанностей или служебного долга
Кому ____________________________________
(должность, специальное звание, Ф.И.О. ____________________________________ руководителя учреждения (организации) от ______________________________________ (фамилия, имя, отчество обращающегося) проживающего по адресу: _________________ РНН обращающегося N _____________________
Заявление на выплату единовременной компенсации Прошу Вас выплатить мне единовременную компенсацию в связи с ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ (указывается характер события, по которому должен быть возмещен ущерб) Причитающуюся мне сумму прошу перечислить ____________________________ ___________________________________________________________________________ (указывается название банка, РНН банка, МФО банка, N лицевого счета ___________________________________________________________________________ получателя или его адрес в случае перевода через отделения связи) К заявлению прилагаю следующие документы: 1. _____________________________________________ 2. _____________________________________________ 3. _____________________________________________ 4. _____________________________________________ 5. _____________________________________________ _______________ Подпись заявителя "__"_____ 200_г. Документы приняты "__"_________ 200_г. Подпись ___________________________ (подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2 к
Правилам выплаты единовременной
компенсации в случае гибели (смерти)
или увечья сотрудника органов
внутренних дел Республики Казахстан
в период исполнения им служебных
обязанностей или служебного долга
Журнал регистрации заявлений на выплату единовременной компенсации в случаях гибели (смерти) или увечья сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан в период исполнения им служебных обязанностей или служебного долга --------------------------------------------------------------------------- Дата !Ф.И.О. сотрудника, !Ф.И.О. наследника !Причина возме-!Сумма!N и дата посту-!получившего увечье,!умершего сотрудни-!щения ущерба !еди- !платеж- пления!в том числе умер- !ка и его адрес !(смерть, инва-!но- !ного до- заяв- !шего, и его адрес ! !лидность, тя- !вре- !кумента ления ! ! !желое или лег-!мен- ! ! ! !кое увечье) !ной ! ! ! ! !ком- ! ! ! ! !пен- ! ! ! ! !сации! ------!-------------------!------------------!--------------!-----!-------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ------!-------------------!------------------!--------------!-----!-------- ------!-------------------!------------------!--------------!-----!-------- ------!-------------------!------------------!--------------!-----!-------- (Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)