Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджет комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 5 ақпан N 167
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджет комиссиясы
туралы ережені бекіту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Республикалық бюджет комиссиясы туралы
ереженi бекiту туралы
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1
сәуiрдегi
Z990357_
Заңына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық бюджет комиссиясы туралы ереже
бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Тиiстi қаржы жылына арналған
республикалық бюджеттің жобасын қалыптастыру жөнiндегi бюджеттiк комиссия
туралы" 2001 жылғы 25 сәуiрдегi N 589
U010589_
Жарлығының 3-тармағын
қоспағанда, аталған Жарлықтың күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы Президентінің
2002 жылғы ____ _______
N _____ Жарлығымен
бекітілген
Республикалық бюджет комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тұрақты негiзде әрекет ететiн Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) қызметiн реттейдi.
2. Комиссия қызметiнің құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясы, Қазақстан Республикасының заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
II. Комиссияның мақсаты
3. Комиссия қызметiнiң негiзгi мақсаты тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын уақтылы және сапалы әзiрлеудi қамтамасыз ету және республикалық бюджеттi нақтылау және атқару жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу болып табылады.
III. Комиссияның мiндеттерi мен функциялары
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
орта мерзiмдi кезеңге арналған Қазақстан Республикасы әлеуметтiк-экономикалық даму индикативтiк жоспарының негiзiнде үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк және республикалық бюджеттiң негiзгi болжамды көрсеткiштерiн айқындау;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасын қарау және айқындау алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк, республикалық бюджеттің негiзгi болжамды көрсеткiштерiнiң, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының, мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың, Қазақстан Республикасының тиiстi кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының сәйкестiгiн айқындау;
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi нақтылау
жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
республикалық бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру барысының
мониторингi нәтижелерiн қарау және олар бойынша ұсыныстар әзiрлеу болып
табылады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о Республиканской бюджетной комиссии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2002 года N 167
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа
Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о
Республиканской бюджетной комиссии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ
Президента Республики Казахстан
Об утверждении Положения о
Республиканской бюджетной комиссии
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года
Z990357_
"О бюджетной системе" постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской бюджетной
комиссии.
2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от
25 апреля 2001 года N 589
U010589_
"О Бюджетной комиссии по формированию
проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год", за
исключением пункта 3 названного Указа.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от __ ______ 2002 года N ___
Положение
о Республиканской бюджетной комиссии
I. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует деятельность Республиканской бюджетной комиссии, действующей на постоянной основе (далее - Комиссия).
2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют K951000_ Конституция Республики Казахстан, законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
II. Цель Комиссии
3. Основной целью деятельности Комиссии является обеспечение своевременной и качественной разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год и выработка предложений по уточнению и исполнению республиканского бюджета.
III. Задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
определение основных прогнозных показателей государственного и республиканского бюджетов на трехлетний период на основе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на среднесрочный период;
рассмотрение и определение показателей проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
определение соответствия основных прогнозных показателей государственного, республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год, государственных и отраслевых (секторальных) программ, индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий период;
выработка предложений по уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
рассмотрение результатов мониторинга за ходом реализации
республиканских бюджетных программ и выработка предложений по ним.

5. Комиссия оған жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды
жүзеге асырады:
1) Комиссияның жұмыс органы дайындаған материалдарды қарайды және:
Қазақстан Республикасының алдағы үш жылдық кезеңге арналған
мемлекеттiк бюджетiнiң болжамды көрсеткiштерiн;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттiң болжамды
көрсеткiштерiн;
республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердi;
республикалық бюджеттің тапшылығын (профицитiн);
тиiстi қаржы жылының аяғындағы үкiметтiк борыш лимитiн;
Қазақстан Республикасының тиiстi қаржы жылына арналған мемлекеттік
кепiлдiктер беру лимитiн;
республикалық бюджеттен облыстық бюджетке берiлетiн субвенцияларды;
республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiнің бөлiнiсiнде, оның iшiнде ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстардың лимитiн;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан республикалық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердің кредиторлық берешегiн жоспарланған қаржы жылында өтеу көлемiн;
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабында белгiленген басқа көрсеткiштердi айқындайды;
2) шикiзат секторының ұйымдарынан түсетiн түсiмдердің болжамды көлемдерiн анықтау және кейiннен Комиссияның жұмыс органының Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне енгiзуi үшiн олардың тiзбесiн қарайды;
3) экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық атқарушы орган енгізген:
ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың, оның iшiнде облыстарда, Астана және Алматы қалаларында iске асырылатын жобалардың тiзбесiн және оларды республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемiн қарайды және анықтайды;
4) жергiлiктi бюджеттердің болжамды көрсеткiштерi бойынша Комиссияның жұмыс органы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары арасындағы келiспеушiлiктердi қарайды және оларды реттеу жөнiнде шешiм шығарады;
5) республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiнiң бюджеттік өтінімдерi бойынша Комиссия жұмыс органының қорытындысын қарайды және ол бойынша шешiм шығарады;
6) Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкiмшiлiгi енгiзген, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңес мақұлдаған, мақсаттарын Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын Қазақстан Республикасының ұлттық қорынан алынатын мақсатты трансферттердi алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасына енгiзу жөнiндегi ұсыныстарды қарайды;

5. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами
осуществляет следующие функции:
1) рассматривает подготовленные рабочим органом Комиссии материалы и
определяет:
прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан
на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий
трехлетний период:
поступления в республиканский бюджет;
дефицит (профицит) республиканского бюджета;
лимит правительственного долга на конец соответствующего финансового
года;
лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан на
соответствующий финансовый год;
субвенции из республиканского бюджета в областные бюджеты;
лимит расходов республиканского бюджета в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по республиканским бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
другие показатели, установленные статьей 15 Закона Республики Казахстан Z990357_ "О бюджетной системе";
2) рассматривает перечень организаций сырьевого сектора для определения прогнозных объемов поступлений от них и последующего его внесения рабочим органом Комиссии на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
3) рассматривает и определяет внесенные центральным исполнительным органом по экономическому планированию:
перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе проекты, реализуемые в областях, городах Астане и Алматы;
4) рассматривает и выносит решения по урегулированию разногласий между рабочим органом Комиссии и местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы по прогнозным показателям местных бюджетов;
5) рассматривает заключения рабочего органа Комиссии по бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ и выносит по ним решения;
6) рассматривает внесенные Администрацией Президента Республики Казахстан, одобренные Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан предложения по включению в проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, цели которых определяются Президентом Республики Казахстан;

7) алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасын қарайды және айқындайды;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағдарламаларының және салалық (секторалдық) бағдарламаларының жобаларын қарайды және қаржыландыру көздерi мен мерзiмдерi бөлiнiсiнде бағдарламалық iс-шараларды қаржыландыру көлемi бойынша қорытынды бередi, сондай-ақ бұрын бекiтiлген мемлекеттiк бағдарламаларды, салалық (секторалдық) бағдарламаларды өзгерту
қажеттiлiгi туралы қорытынды бередi;
9) мыналар:
тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi нақтылау;
бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын нақтылау және бюджеттiк
бағдарламаларды iске асыру нәтижелерi туралы Қаржы министрлiгiнің ақпараты
негiзiнде бюджеттiк бағдарламаларды одан әрi iске асыру жөнiндегi
ұсыныстарды қарайды және әзiрлейдi;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да функцияларды
жүзеге асырады.
IV. Комиссияның құқықтары
6. Комиссия өзiнің мiндеттерiне сәйкес:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл жасауға, сондай-ақ Комиссияның мiндеттерiн iске асыру үшiн мамандарды және сарапшыларды жұмысқа тартуға;
2) оның құзыретiне енетiн мәселелер бойынша шешiмдер қабылдауға және ұсыныстар енгiзуге;
3) Заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк және басқа да
ұйымдардан Комиссияның мiндеттерiн iске асыру үшiн қажеттi материалдарды
сұратуға және оларды алуға;
4) Комиссияның мiндеттерiн iске асыруға байланысты мәселелер бойынша
мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың бiрiншi басшыларын, ал олар болмаған
кезде - бiрiншi басшысының мiндетiн атқарушы тұлғаларды Комиссияның
отырыстарына шақыруға және тыңдауға құқығы бар.
V. Комиссияны қалыптастыру және оның қызметiнiң тәртiбi
7. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасы Үкiметiнің ұсынуы
бойынша Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейдi.
8. Комиссияның органдары:
1) Комиссияның жұмыс органы;
2) Комиссияның төрағасы;
3) Комиссия төрағасының орынбасарлары;
4) Комиссияның хатшысы.
9. Комиссия отырыстары арасындағы кезеңде оның қызметінің ұйымдастыру
мәселелерiн Комиссияның жұмыс органы шешедi.
10. Комиссияның төрағасы оның қызметiн басқарады, Комиссияның отырыстарына төрағалық етедi, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің iске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызмет үшiн жауап бередi. Комиссияның төрағасы болмаған кезде оның функцияларын төраға тағайындаған орынбасары орындайды.
11. Комиссияның хатшысы комиссия отырысының күн тәртiбi жөнiнде ұсыныстар, қажеттi құжаттарды, материалдарды дайындайды және оны өткiзгеннен кейiн хаттамаларды ресiмдейдi.

7) рассматривает и определяет проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
8) рассматривает проекты государственных программ Республики Казахстан и отраслевых (секторальных) программ и дает заключения по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования, а также дает заключение о необходимости изменений ранее утвержденных государственных программ, отраслевых (секторальных) программ;
9) рассматривает и вырабатывает предложения по:
уточнению республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
уточнению паспортов бюджетных программ и дальнейшей реализации бюджетных программ на основании информации Министерства финансов о результатах реализации бюджетных программ;
10) осуществляет другие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
IV. Права Комиссии
6. В соответствии со своими задачами Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями, а также привлекать к работе специалистов и экспертов для реализации задач Комиссии;
2) принимать решения и вносить предложения по вопросам, входящим в ее компетенцию;
3) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать
от государственных и других организаций материалы, необходимые для
реализации задач Комиссии;
4) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать первых
руководителей, а в их отсутствие - лиц, исполняющих обязанности первого
руководителя государственных органов и организаций, по вопросам, связанным
с реализацией задач Комиссии.
V. Порядок формирования и деятельности Комиссии
7. Состав Комиссии определяется Президентом Республики Казахстан по
предложению Правительства Республики Казахстан.
8. Органы Комиссии:
1) рабочий орган Комиссии;
2) председатель Комиссии;
3) заместители председателя Комиссии;
4) секретарь Комиссии.
9. В период между заседаниями Комиссии, организационные вопросы ее
деятельности решает рабочий орган Комиссии.
10. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль по реализации ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией. Во время отсутствия председателя Комиссии, его функции выполняет назначенный председателем заместитель.
11. Секретарь Комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы после его проведения.

12. Жұмыстың жоспар-кестесiн Комиссия белгiлейдi. Республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу кезеңiнде Комиссия жұмысының жоспар-кестесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу ережесiнде айқындалған мерзiмдерге сәйкес белгiленедi.
13. Комиссия мүшелерінің отырыстарға қатысу жөнiндегi өздерiнiң өкiлеттiктерiн басқа тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
14. Комиссияның шешiмдерi ашық дауыспен, сондай-ақ комиссия мүшелерiне сауал қою жолымен қабылданады және егер олар үшiн Комиссия мүшелерiнің жалпы санының көпшiлiк дауысы берiлсе, қабылданған болып саналады. Комиссия мүшелерi шешiмдер қабылдау кезiнде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссияның төрағасы дауыс берген шешiм қабылданған болып саналады.
15. Комиссия отырыстарының күн тәртiбi мәселелерiн қараудың нәтижелерi әрбiр мәселе бойынша дауыс берудің қорытындысын көрсете отырып, тиiстi хаттамаларға енгiзiледi және төраға анықтайтын жағдайларда Комиссияның отырысқа қатысқан мүшелерi бұрыштама қояды. Комиссияның қабылданған шешiмi төраға мен хатшы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi. Комиссияның мүшелерi қабылданған шешiммен келiспеген жағдайда, отырыстың хаттамасына қоса берiлетiн өзiнiң ерекше пiкiрiн жазбаша түрде бiлдiруге құқығы бар.
16. Комиссияның оған жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында қабылданған шешiмдерi барлық мемлекеттiк органдардың мiндеттi түрде қарауына және көрсетiлген мерзiмде орындауына жатады.
17. Комиссияның жұмыс органының функциялары Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгiне жүктеледi.
18. Комиссия анықтайтын мерзiмдерге және күн тәртiбiне сәйкес
Комиссияның отырыстарына материалдар дайындау, оларды Комиссияның
мүшелерiне, республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне және
жергiлiктi атқарушы органдарға тарату, Комиссия отырыстарының хаттамаларын
дайындау, сондай-ақ нормативтік құқықтық актiлерден және осы Ережеден
туындайтын басқа да функциялар жұмыс органдарының функциялары болып
табылады.
VI. Комиссияның қызметiн тоқтату
19. Комиссияның қызметiн тоқтатуға Қазақстан Республикасы
Президентінің Комиссияның қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылдауы негiз
болады.
20. Осы Ереженің 19-тармағында көрсетiлген, Комиссияның қызметiн
тоқтатуға әкеп соғатын жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының
Президентiне және Қазақстан Республикасының Yкiметiне жасалған жұмыс
туралы есеп-хат жiберiледi.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

12. План-график работы устанавливается Комиссией. В период разработки проекта республиканского бюджета план-график работы Комиссии определяется согласно срокам, определенным Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
13. Члены Комиссии не имеют права делегировать свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием, а также путем опроса членов Комиссии и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
15. Результаты рассмотрения вопросов повестки дня заседаний Комиссии с указанием итогов голосования по каждому вопросу заносятся в соответствующие протоколы и в случаях, определяемых председателем, визируются присутствовавшими на заседании членами Комиссии. Принятое решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и секретарем. Члены Комиссии в случае несогласия с принятым решением имеют право изложить в письменном виде свое особое мнение, которое приобщается к протоколу заседания.
16. Решения Комиссии, принятые с целью выполнения возложенных на нее задач, подлежат обязательному рассмотрению и исполнению в указанный срок всеми государственными органами.
17. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Министерство финансов Республики Казахстан.
18. Функциями рабочего органа являются подготовка материалов к
заседаниям в соответствии со сроками и повестками дня, определяемыми
Комиссией, рассылка их членам Комиссии, администраторам республиканских
бюджетных программ и местным исполнительным органам, подготовка протоколов
заседаний Комиссии, а также другие функции, вытекающие из нормативных
правовых актов и настоящего Положения.
VI. Прекращение деятельности Комиссии
19. Основанием для прекращения деятельности Комиссии является
принятие Президентом Республики Казахстан решения о прекращении
деятельности Комиссии.
20. При наступлении обстоятельства, указанного в пункте 19 настоящего
Положения, влекущего прекращение деятельности Комиссии, Президенту
Республики Казахстан и Правительству Республики Казахстан Комиссией
направляется письмо-отчет о проделанной работе.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Склярова И.В.)