2002 жылғы көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiрудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 20 ақпан N 229
"2002 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Z010273_ Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған 2002 жылғы көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру ережесi бекiтiлсiн.
2. Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Қостанай, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi (бұдан әрi - облыс әкiмдерi):
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне 2002 жылға арналған облыстық бюджеттерде осы қаулының 6-тармағына сәйкес алынған несиелер бойынша түсiм, өтем және сыйақы көзделген тиiстi мәслихаттардың шешiмдерiн, сондай-ақ жанар-жағар май материалдарын, тұқымдар, тыңайтқыштар, гербицидтер, тұқымды улағыштар, ауыл шаруашылығы машиналары үшiн босалқы бөлшектер алуға және ауыл шаруашылығы техникасын жалдауға немесе сатып алуға арнап ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi несиелендiру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаларды тапсырсын; <*>
2) жанар-жағар май материалдарын, тұқымдар, тыңайтқыштар, гербицидтер, тұқымды улағыштар, ауыл шаруашылығы машиналары үшiн босалқы бөлшектер алуға және ауыл шаруашылығы техникасын жалдауға немесе сатып алуға арнап ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi несиелендiру амалын көздейтiн iшкi ереженi әзiрлесiн және бекiтсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 892
қаулысымен. P020892_
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi 2002 жылғы 1 наурызға дейiн 2002 жылға арналған республикалық бюджетте 46 "Көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеу" бағдарламасы бойынша бекiтiлген сома шегiнде көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеу сомаларын облыстар қимасында анықтасын және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен облыстардың әкiмдерiне жеткiзсiн.
4. Облыстардың әкiмдерi 2002 жылға облыстық бюджетте осы қаулының 3-тармағына сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлiгi жеткiзген сомалар шегiнде көктемгі егіс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеу сомасының республикалық бюджеттен түсуiн көздесiн.

О некоторых вопросах кредитования местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 229
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2002 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые правила кредитования местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ 2002 года.
2. Акимам Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областей (далее - акимы областей):
1) представить в Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан решения соответствующих маслихатов, предусматривающие в областных бюджетах на 2002 год поступление, погашение и вознаграждения по кредитам, полученным согласно пункту 6 настоящего постановления, а также бюджетные программы по кредитованию сельхозтоваропроизводителей на приобретение горюче-смазочных материалов, семян, удобрений, гербицидов, протравителей семян, запасных частей для сельскохозяйственных машин и аренду или покупку сельскохозяйственной техники;
2) разработать и утвердить внутренние правила, предусматривающие механизм кредитования сельхозтоваропроизводителей на приобретение горюче-смазочных материалов, семян, удобрений, гербицидов, протравителей семян, запасных частей для сельскохозяйственных машин и аренду или покупку сельскохозяйственной техники.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 892.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан до 1 марта 2002 года определить суммы возмещения ставки вознаграждения (интереса) по кредитованию местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ в разрезе областей в пределах утвержденной суммы в республиканском бюджете на 2002 год по программе 46 "Возмещение ставки вознаграждения (интереса) по кредитованию местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ" и довести до Министерства финансов Республики Казахстан и акимов областей.
4. Акимам областей предусмотреть в областных бюджетах на 2002 год поступления из республиканского бюджета суммы возмещения ставки вознаграждения (интереса) по кредитованию местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ в пределах сумм, доведенных Министерством сельского хозяйства, согласно пункту 3 настоящего постановления.

5. Көрсетiлген облыстардың әкiмдерiне осы қаулының 6-тармағына сәйкес көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшiн ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi несиелендiруге арнап республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаражатты қарызға алуына рұқсат етiлсiн.
6. Осы қаулының 2-тармағын орындаған жағдайда Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi көрсетiлген облыстардың әкiмдерiне
көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға арнап
бұл мақсатқа 2002 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне көзделген қаражаттан осы
қаулымен бекiтiлген ережеде белгiленген шарттарда 4 000 000 000 (төрт
миллиард) теңге сомасында несие, оның iшiнде әкiмдерге:
Ақмола облысының              - 837 000 000 теңге;
Ақтөбе облысының              - 152 000 000 теңге;
Алматы облысының              - 230 000 000 теңге;
Шығыс Қазақстан облысының     - 200 000 000 теңге;
Жамбыл облысының              - 110 000 000 теңге;
Батыс Қазақстан облысының     - 160 000 000 теңге;
Қарағанды облысының           - 186 000 000 теңге;
Қостанай облысының            - 900 000 000 теңге;
Қызылорда облысының           - 45 000 000 теңге;
Павлодар облысының            - 200 000 000 теңге;
Солтүстік Қазақстан облысының - 900 000 000 теңге;
Оңтүстік Қазақстан облысының  - 80 000 000 теңге бөлсін.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бөлінген қаражаттың мақсатты
пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етсін.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары К.Қ.Мәсімовке жүктелсін.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 20 ақпандағы
N 229 қаулысымен
бекiтiлген
Көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi
ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру ережесi
1. Осы ереже "2002 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңымен көзделген 212 "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi" әкiмшiсiнiң 84 "Көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру" бюджеттiк бағдарламасы бойынша 4 000 000 000 (төрт миллиард) теңге сомадағы несиенi (бұдан әрi - Несие) беру тәртiбi мен шарттарын анықтайды.
2. 4 000 000 000 (төрт миллиард) теңге сомадағы несие жанар-жағар май материалдарын, тұқымдар, тыңайтқыштар, гербицидтер, тұқымды улағыштар, ауыл шаруашылығы машиналары үшiн босалқы бөлшектер алуға, ауыл шаруашылығы техникасын жалдауға немесе сатып алуға арнап ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi сыйақының нөлдiк ставкасы бойынша одан әрi несиелендiру үшiн облыстардың бюджеттерiне қайтарым, төлем, мерзiмдi және қамтамасыз ету шартымен сыйақы 4,9 пайыз жылдық ставка бойынша 2002 жылғы 1 желтоқсанға дейiнгi мерзiмге бөлiнедi. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 892
қаулысымен. P020892_

5. Разрешить акимам указанных областей заимствовать средства, выделяемые из республиканского бюджета на кредитование сельхозтоваропроизводителей для проведения весенне-полевых и уборочных работ, согласно пункту 6 настоящего постановления.
6. При условии выполнения пункта 2 настоящего постановления
Министерству финансов Республики Казахстан выделить акимам указанных
областей кредиты на организацию проведения весенне-полевых и уборочных
работ в сумме 4 000 000 000 (четыре миллиарда) тенге из средств,
предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на 2002 год
Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан на условиях,
определенных правилами, утвержденными настоящим постановлением, в том
числе акимам:
Акмолинской области - 837 000 000 тенге;
Актюбинской области - 152 000 000 тенге;
Алматинской области - 230 000 000 тенге;
Восточно-Казахстанской области - 200 000 000 тенге;
Жамбылской области - 110 000 000 тенге;
Западно-Казахстанской области - 160 000 000 тенге;
Карагандинской области - 186 000 000 тенге;
Костанайской области - 900 000 000 тенге;
Кызылординской области - 45 000 000 тенге;
Павлодарской области - 200 000 000 тенге;
Северо-Казахстанской области - 900 000 000 тенге;
Южно-Казахстанской области - 80 000 000 тенге.
7. Министерству финансов Республики Казахстан, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить контроль за целевым использованием выделенных средств.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2002 года N 229
Правила кредитования местных бюджетов на организацию
проведения весенне-полевых и уборочных работ
1. Настоящие правила определяют порядок и условия предоставления кредитов, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О республиканском бюджете на 2002 год" по бюджетной программе 84 "Кредитование местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ" администратора 212 "Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - Кредиты), в сумме 4 000 000 000 (четыре миллиарда) тенге.
2. Кредиты в сумме 4 000 000 000 (четыре миллиарда) тенге выделяются областным бюджетам на условиях возвратности, платности, срочности и обеспеченности по ставке вознаграждения 4,9% годовых сроком до 1 декабря 2002 года для последующего кредитования сельхозтоваропроизводителей по нулевой ставке вознаграждения на приобретение горюче-смазочных материалов, семян, удобрений, гербицидов, протравителей семян, запасных частей для сельскохозяйственных машин, аренду или покупку сельскохозяйственной техники.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 892.

3. Тиiстi облыстардың әкiмдерi бөлiнген Несиенiң мақсатты пайдаланылуы мен оның республикалық бюджетке уақтылы қайтарылуын қамтамасыз етедi.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi әкiмдермен тиiстi несиелiк келiсiмдер (бұдан әрi - Несиелiк келiсiмдер) жасасады.
5. 84 "Көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру" бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен облыстық бюджеттерге несие бөлудi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жоспарланған мақсаттарды көрсетiлген бағдарламадан бюджет кiрiсiнiң жiктелуi "Республикалық бюджеттен несиелер" 601601 кодына тиiстi облыстардың облыстық бюджетiне көрсетiлген қаражатты есепке алып, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi әкiмшiсi болып белгiленетiн жергiлiктi бюджеттердi несиелендiру тиiстi бағдарламаларына аудару жолымен жүзеге асырады.
6. Несиелiк келiсiмдер бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң тәсiлi ретiнде облыстар әкiмдерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне 2002 жылдың iшiнде қысқартылмайтын тиiстi жергiлiктi бағдарламаларды айқындай отырып, 2002 жылға арналған облыстық бюджеттерде Несие бойынша түсiм, өтем және сыйақы төлеу көзделген тиiстi мәслихаттардың шешiмдерiн, сондай-ақ жанар-жағар май материалдарын, тұқымдар, тыңайтқыштар, гербицидтер, тұқымды улағыштар, ауыл шаруашылығы машиналары үшiн босалқы бөлшектер алуға, ауыл шаруашылығы техникасын жалдауға немесе сатып алуға арнап ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi несиелендiру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаларды тапсырады. <*>
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 892
қаулысымен. P020892_
7. Несие белгiленген мерзiмде қайтарылмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындаған тәртiппен өтелмеген қарыз сомасын шығарып алуды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тиiстi облыстық бюджеттiң ағымдағы есеп-шоттары бойынша барлық шығыс операциясын тоқтатып тастайды.
8. Несиенiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрлiгi жүзеге асырады.
9. Несиенiң республикалық бюджетке уақтылы қайтарылуын бақылауды
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады.
10. Әкiмдердiң Несиенi мақсатсыз пайдаланғаны анықталған жағдайда
оларға заңнамамен белгiленген тәртiппен жаза қолданылады.
(РҚАО-ның ескертуі:
K010155_

3. Акимы соответствующих областей обеспечивают целевое использование выделенных Кредитов и их своевременный возврат в республиканский бюджет.
4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и Министерство финансов Республики Казахстан заключают с акимами соответствующие кредитные соглашения (далее - Кредитные соглашения).
5. Выделение кредитов областным бюджетам за счет средств бюджетной программы 84 "Кредитование местных бюджетов на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ" осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан путем переноса плановых назначений с указанной программы на соответствующие бюджетные программы кредитования местных бюджетов, администратором которых устанавливается Министерство финансов Республики Казахстан с зачислением указанных средств в областные бюджеты соответствующих областей на код 601601 "Кредиты из республиканского бюджета" классификации доходов бюджета.
6. В качестве способа обеспечения исполнения обязательств по Кредитным соглашениям акимы областей представляют в Министерство финансов Республики Казахстан и Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан решения соответствующих маслихатов, предусматривающие в областных бюджетах на 2002 год поступление, погашение и выплату вознаграждения по Кредитам с определением соответствующих местных программ не секвестрируемыми в течение 2002 года, а также бюджетные программы по кредитованию сельхозтоваропроизводителей на приобретение горюче-смазочных материалов, семян, удобрений, гербицидов, протравителей семян, запасных частей для сельскохозяйственных машин, аренду или покупку сельскохозяйственной техники.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 892.
7. В случае невозврата в установленные сроки Кредитов Министерство финансов Республики Казахстан приостанавливает все расходные операции по текущим счетам соответствующего областного бюджета для осуществления списания суммы непогашенного долга в порядке, определяемом Министерством финансов Республики Казахстан.
8. Контроль за целевым использованием Кредитов осуществляют
Министерство финансов Республики Казахстан и Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан.
9. Контроль за своевременным возвратом в республиканский бюджет
Кредитов осуществляет Министерство сельского хозяйства Республики
Казахстан и Министерство финансов Республики Казахстан.
10. В случае обнаружения нецелевого использования акимами Кредитов к
ним применяются санкции в установленном законодательством порядке.
(Прим.РЦПИ:

(2-бөлім, 177-бап).
11. Несиенi республикалық бюджетке қайтаруды әкiмдер белгiленген
мерзiмде жүргiзедi.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

(ч.2 ст.177).
11. Возврат Кредитов производится акимами в республиканский бюджет в
установленный срок.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)