2002 жылға арналған республикалық бюджетте 042 "Өкілдік шығындар" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану ережесі мен өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 30 наурыз N 377
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 2002 жылға арналған республикалық бюджетте 042 "Өкілдік шығындар"
бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану ережесі;
2) өкілдік шығындардың нормалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 30 наурыздағы
N 377 қаулысымен
бекiтiлген
2002 жылға арналған республикалық бюджетте 042 "Өкiлдiк шығындар"
бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже 2002 жылға арналған республикалық бюджетте 042 "Өкiлдiк шығындар" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдаланудың тәртiбiн анықтайды.
2. Өкілдiк шығындар - республикалық бюджетте тиiстi қаржы жылына көзделген және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне шетелдiк делегацияларды қабылдауға, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми iс-шаралар өткiзуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Премьер-Министрiнiң және Мемлекеттiк хатшысы - Қазақстан Республикасы
Сыртқы iстер министрiнiң шетелдiк сапарлары кезiнде өкiлдiк мақсаттарға
бөлiнетiн қаражат.
Өкiлдiк шығындарға:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiнде көзделген
жағдайларда iс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасына шақырылатын
адамдардың қонақ үйде тұруына және белгiленген пунктiне дейiнгi көлiктiк
шығындарына ақы төлеуге;
2) ресми түстiктерге, кешкi астарға, кофе-брейктерге, фуршеттерге;
3) ресми қабылдаулар өткiзу кезiндегi музыкалық сүйемелдеуге;
4) кәдесыйлар, ескерткiш сыйлықтар сатып алуға;
5) автокөлiктiк қызмет көрсетуге;
6) аудармашылардың қызметiне ақы төлеуге;
7) залды жалға алуға;
8) Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi рұқсат еткен
өзге де шығыстарға арналған шығындар жатады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы
N 661
P020661_
қаулысымен.
2. Өкiлдiк шығындарға бөлiнетiн республикалық бюджеттiң
қаражатын пайдаланудың тәртiбi
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлігi мемлекеттiк органдардың ұсыныстары негiзiнде және 2002 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдiк шығындарға көзделген қаражаттың көлемiне сүйене отырып, өкілдiк шығындарды талап ететiн жылдық іс-шаралар жоспарын (бұдан әрi - Жоспар) жасайды.
Мемлекеттiк органдардың ұсыныстары негiзiнде күтпеген iс-шараларды өткiзудiң саяси маңызы мен бөлiнген қаражат көлемiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Жоспарды жыл бойында түзете алады.

Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год по программе 042 "Представительские затраты", и норм представительских затрат
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2002 года N 377
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год по программе 042 "Представительские затраты";
2) нормы представительских затрат.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2002 года N 377
Правила использования средств,
предусмотренных в республиканском бюджете
на 2002 год по программе 042
"Представительские затраты"
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год по программе 042 "Представительские затраты".
2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ на прием иностранных делегаций, проведение совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий, а также на представительские цели во время зарубежных визитов
Президента, Премьер-Министра и Государственного секретаря Республики
Казахстан - Министра иностранных дел Республики Казахстан.
К представительским затратам относятся затраты на:
1) оплату проживания и транспортных затрат до пункта назначения лиц,
приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях, в случаях,
предусмотренных решениями Правительства Республики Казахстан;
2) официальные обеды, ужины, кофе-брейки, фуршеты;
3) музыкальное сопровождение при проведении официальных приемов;
4) приобретение сувениров, памятных подарков;
5) автотранспортное обслуживание;
6) оплату услуг переводчиков;
7) аренду зала;
8) иные расходы, разрешенные Министерством иностранных дел Республики
Казахстан.
<*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 17 июня 2002 г. N 661
P020661_
.
2. Порядок использования средств республиканского
бюджета, выделяемых на представительские затраты
3. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании предложений государственных органов и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год на представительские затраты, составляет годовой План мероприятий (далее - План), которые требуют представительских затрат.
В течение года на основании предложений государственных органов План может корректироваться Министерством иностранных дел Республики Казахстан с учетом политической значимости проведения непредвиденного мероприятия и объемов выделенных средств.

4. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң 2002 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдiк шығындарға қаражат бөлу туралы өтiнiштерiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
1) iс-шараны өткiзу қажеттiлiгiнiң негiздемесi;
2) деңгейi мен форматы бойынша делегацияның болу бағдарламасы;
3) iс-шараға дайындалудың және оны өткiзудiң жұмыс жоспары;
4) iс-шараға қатысушылардың iс жүзiндегi санын растайтын құжаттар;
5) шығыстардың әрбiр бабының негiздемесiмен бiрге шығыстар сметалары;
6) осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес Жоспарда тиiстi iс-шара болған кезде қарайды.
5. Осы Ереженiң 2-тармағының 3), 4), 7) тармақшаларында белгiленген өкiлдiк шығындар бойынша республикалық бағдарламалардың әкiмшiлерi көрсетiлген қызметтердi ұсынатын ұйымдар қызметтерiнiң құны мен деректемелерiн көрсете отырып, заңнамада белгiленген тәртiп сақталғандығын растайтын құжаттарды ұсынады.
6. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Жоспардың және республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өтiнiштерi негiзiнде осы қаулымен бекiтiлген өкiлдiк шығындардың нормаларына сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне өкiлдiк шығындарға қаражат бөлудi жүзеге асырады.
7. Өкiлдiк шығындарға қаражат бөлу туралы шешiм Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң шешiмiмен ресiмделетiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Премьер-Министрiнiң және Мемлекеттiк хатшысы - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң шетелдiк сапарлары кезiнде өкiлдiк мақсаттарға қаражат бөлу жағдайларынан басқа, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң бұйрығымен ресiмделедi.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы
N 661 P020661_ қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң шешiмi немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң бұйрығы негiзiнде белгiленген тәртiппен республикалық бюджет бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi:
Қазақстан Республикасының аумағында және аумағынан тысқары жерлерде өкiлдiк шығындарды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң 042 "Өкiлдiк шығындар" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналымдарды азайтуды және республикалық бюджеттiк бағдарламаның тиiстi әкiмшiсiнiң 023 "Өкiлдiк шығындарға арналған қаражаттың есебiнен iс-шаралар өткiзу" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналымдарды ұлғайтуды жүргiзедi.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы
N 661 P020661_ қаулысымен.

4. Обращения администраторов республиканских бюджетных программ о выделении средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2002 год на представительские затраты, рассматриваются Министерством иностранных дел Республики Казахстан при наличии:
1) обоснования необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания делегации по уровню и формату;
3) рабочего плана подготовки и проведения мероприятия;
4) документов, подтверждающих фактическое количество участников мероприятия;
5) сметы расходов с обоснованием каждой статьи расходов;
6) соответствующего мероприятия в Плане согласно пункту 3 настоящих Правил.
5. По представительским затратам, обозначенным в подпунктах 3), 4),
7) пункта 2 настоящих Правил, администраторами республиканских программ предоставляются подтверждающие соблюдение установленного законодательством порядка документы с указанием стоимости услуг и реквизитов организации, предлагающей указанные услуги.
6. На основании Плана и обращения администраторов республиканских бюджетных программ Министерством иностранных дел Республики Казахстан осуществляется выделение средств на представительские затраты администраторам республиканских бюджетных программ в соответствии с нормами представительских затрат, утвержденными настоящим постановлением.
7. Решение о выделении средств на представительские затраты оформляется приказом Министерства иностранных дел Республики Казахстан, кроме случаев выделения средств на представительские цели во время зарубежных визитов Президента, Премьер-Министра и Государственного секретаря Республики Казахстан - Министра иностранных дел Республики Казахстан, оформляемых решением Премьер-Министра Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июня 2002 г. N 661 P020661_ .
8. Министерство финансов Республики Казахстан на основании решения Премьер-Министра Республики Казахстан или приказа Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке вносит изменения в сводный план финансирования по республиканскому бюджету:
при осуществлении представительских затрат на территории и за пределами территории Республики Казахстан производит уменьшение плановых назначений по программе 042 "Представительские затраты" Министерства иностранных дел Республики Казахстан и увеличение плановых назначений по программе 023 "Проведение мероприятий за счет средств на представительские затраты" соответствующего администратора республиканской бюджетной программы. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июня 2002 г. N 661 P020661_ .

9. Қазақстан Республикасының аумағындағы өкілдiк шығындарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.
10. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Премьер-Министрiнiң және Мемлекеттiк хатшысы - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң шетелдiк сапарлары кезiнде өкiлдiк шығындарға қолма-қол шетелдiк валюта бөлу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
бөлiнген қаражатты айырбастау үшiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Астана қаласының Қазынашылық басқармасында валюталық шот ашады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Орталық филиалы Астана қаласы Қазынашылық басқармасының өтiнiшi бойынша шетел валютасын айырбастауды жүргiзедi және оның корреспонденттiк (валюталық) шотына есептейдi;
Астана қаласының Қазынашылық басқармасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Орталық филиалының үзiндi көшiрмесiнiң негiзiнде шетелдiк валютаны Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң валюталық есептеудi жүргiзедi;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi ай сайын 10-күнiне дейiн тиiстi айға арналған жоспарлы арналымдарға баламалы сомада келесi күнтiзбелiк айға қолма-қол шетел валютасын алуға Астана қаласының Қазынашылық басқармасына өтiнiм жолдайды;
өкілдiк шығындарға қаражат бөлу туралы қабылданған шешiмнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қолма-қол шетел валютасын алуға арналған сенiмхатты беру үшiн ресми делегацияның құрамына кiретiн адамды көрсете отырып, Астана қаласының Қазынашылық басқармасына хат жолдайды. Астана қаласының Қазынашылық басқармасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң хатында көрсетiлген адамға Ұлттық Банктiң Астана қаласындағы Орталық филиалынан қолма-қол шетел валютасын алуға сенiмхат бередi.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы
N 661 P020661_ қаулысымен.
3. Есептілік және бақылау
11. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi өкілдiк шығындарға бөлiнетiн қаражаттың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады.
12. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мен өкiлдiк шығындарға қаражат алған адамдар iс-шаралар өткiзiлгеннен кейiн 5 күннiң iшiнде бiрiншi басшының (оны алмастыратын тұлғаның) қолы қойылған:
1) осы Ереженiң 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң өзге де шығындар бойынша шешiмiн;
2) тиiстi тауарларды, жұмыстар мен қызметтер көрсетудi сатқан ұйымның мөрiмен расталған сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен қызметтер көрсетудiң құны мен көлемiн көрсете отырып, растайтын құжаттарды (түбiртектердi, шот-фактураларды, жүк құжаттарды) қамтитын бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi ұсынуы тиiс.
Осы Ереженiң 10-тармағымен анықталған тәртiппен бөлiнетiн қаражат бойынша есеп беретiн тұлға үш банктiк күннiң iшiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң валюталық шотына пайдаланылмаған ақшаның сомасын қайтарады және оған Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің шетелдiк сапарлары кезiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары бекiткен немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң шетелдiк сапарлары кезiнде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi Басшысының орынбасары бекiткен,
елтаңбалық мөрмен расталған өкілдiк мақсаттарға арналған шығындар
жөнiндегi актiнi, сондай-ақ қолма-қол қаражатты қайтару туралы түбiртектi
және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Орталық филиалының кiрiс
ордерiн ұсынады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы
N 661
P020661_
қаулысымен.

9. Финансирование представительских затрат на территории Республики Казахстан производится в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан.
10. Выделение наличной иностранной валюты на представительские затраты при зарубежных визитах Президента, Премьер-Министра и Государственного секретаря Республики Казахстан - Министра иностранных дел Республики Казахстан осуществляется в следующем порядке:
для конвертации выделенных средств Министерство иностранных дел Республики Казахстан открывает валютный счет в Управлении казначейства города Астаны;
Центральный филиал Национального Банка Республики Казахстан по заявлению Управления казначейства города Астаны производит конвертацию иностранной валюты и зачисляет на его корреспондентский (валютный) счет;
Управление казначейства города Астаны на основании выписки Центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан производит зачисление иностранной валюты на валютный счет Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
ежемесячно до 10-го числа Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет в Управление казначейства города Астаны заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц;
на основании принятого решения о выделении средств на представительские затраты Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет письмо в Управление казначейства города Астаны с указанием лица, входящего в состав официальной делегации для выдачи доверенности на получение наличной иностранной валюты. Управление казначейства города Астаны выдает доверенность лицу, указанному в письме Министерства иностранных дел, на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка города Астаны. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июня 2002 г. N 661 P020661_ .
3. Отчетность и контроль
11. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на представительские затраты.
12. Администраторы республиканских бюджетных программ и лица, получившие средства на представительские затраты, должны предоставить в течение 5 дней после проведения мероприятий отчет об использовании выделенных средств за подписью первого руководителя (лица, его замещающего), включающий:
1) решение Министерства иностранных дел Республики Казахстан по иным затратам согласно подпункту 8) пункта 2 настоящих Правил;
2) подтверждающие документы (квитанции, счета-фактуры, накладные) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, заверенные печатью организации, реализовавшей соответствующие товары, работы и услуги.
Лицо, подотчетное по средствам, выделяемым в порядке, определенном пунктом 10 настоящих Правил, в течение трех банковских дней возвращает на валютный счет Министерства иностранных дел Республики Казахстан сумму неиспользованных денег и представляет ему акт по затратам на представительские цели, утвержденный заместителем Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан при зарубежных визитах Президента и Государственного секретаря Республики Казахстан - Министра иностранных дел Республики Казахстан, или утвержденный заместителем Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан при зарубежных визитах Премьер-Министра Республики Казахстан, заверенный гербовой печатью, а также квитанцию о возврате наличных средств и приходный ордер Центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июня 2002 г. N 661 P020661_ .

13. Өкiлдiк шығындарға бөлiнген қаражаттың мақсатты және тиімдi
пайдаланылуына жауапкершілік қаражат алушыға жүктеледi.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 30 наурыздағы
N 377 қаулысымен
бекiтiлген
Өкiлдiк шығындардың
нормалары
_______________________________________________________________________
Шығындардың атауы              Құны, теңгемен
_______________________________________________________________________
1. Ресми түстiктердi, кешкi астарды
өткiзуге арналған шығындар делегация
үшiн күнiне бiр адамға арналған есеппен
жүргiзiледi;                                6500-ге дейiн
Қазақстан Республикасының Президентi
мен Премьер-Министрiнiң қатысуымен
ресми түстiктердi, кешкi астарды өткiзуге
күнiне бiр адамға арналған есеппен          12500-ге дейiн
2. Келiссөздер, мәдени бағдарламалар
iс-шаралары кезiндегi күнiне бiр адамға
арналған буфеттiк қызмет көрсету            1 040-қа дейiн
3. Делегацияны қабылдайтын мемлекеттiк
органның штатында жоқ аудармашының
еңбегiне ақы төлеу (iлеспе аудармадан
басқа) сағаттық ақы төлеу есебiмен          700-ге дейiн
4. Шетелдiк делегацияларға автомобиль
көлiгiмен қызмет көрсету шығындарына
ақы төлеу сағаттық ақы төлеу есебiнен
шығыстар сметаларында көзделедi             1200-ге дейiн
_______________________________________________________________________
Ескерту:
1. Ресми түстiктердi, кешкi астарды өткiзу кезiнде Қазақстан
Республикасының тарапынан қатысушылардың саны шетелдiк делегациялардың
тарапынан қатысушылардың санынан аспауы тиiс.
2. Делегацияның құрамы 5 адамнан артық болған кезде делегацияға
қызмет көрсететiн (iлеспе аудармадан басқа) iлесiп жүретiн адамдар мен
аудармашылардың саны делегацияның 5 мүшесiне кемiнде 1 аудармашы немесе
iлесiп жүрушi есебiмен айқындалуы тиiс.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

13. Ответственность за целевое и эффективное использование средств, выделенных на представительские затраты, возлагается на получателя средств.
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2002 года N 377
Нормы
представительских затрат
---------------------------------------------------------------------------
Наименование затрат                     !Стоимость в тенге!
---------------------------------------------------------------------------
1. Затраты на проведение официальных обедов, ужинов     до 6500
производятся для делегаций из расчета на одного
человека в день;
на проведение официальных обедов, ужинов с участием     до 12500
Президента и Премьер-Министра Республики Казахстан из
расчета на одного человека в день.
2. Буфетное обслуживание во время переговоров,          до 1040
мероприятий культурной программы на одного человека
в день.
3. Оплата труда переводчика (кроме синхронного          до 700
перевода), не состоящего в штате государственного органа, принимающего делегацию, из расчета почасовой оплаты.
4. Оплата затрат на обслуживание иностранных до 1200 делегаций автомобильным транспортом предусматривается в сметах расходов из расчета почасовой оплаты. ---------------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Во время проведения официальных обедов, ужинов количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше 5 человек количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), должно определяться из расчета 1 переводчик или сопровождающий не менее чем на 5 членов делегации.
(Специалисты: Абрамова Т.М.,
Пучкова О.Я.)