"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 5 сәуір N 406
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының
кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасының Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының
кодексiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001
жылғы 30 қаңтардағы
K010155_
Кодексiне (Қазақстан Республикасы
Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
35-баптың бесiншi бөлігінiң екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтары "477" деген саннан кейiн "479, 480" деген сандармен толықтырылсын;
61-баптың бiрiншi бөлігінiң 7) тармақшасында "орындау" деген сөздiң қазақша мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
63-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Егер, әкiмшiлiк айыппұлдар заң актiлерiнде белгiленген салық мiндеттемелерiнiң орындалмаған немесе тиiстi дәрежеде орындалмаған сомасының процентімен көрсетiлген жағдайда, оларды бiрнеше әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн салған кезде айыппұл әрбiр әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн бөлек өндiрiлiп алынады.";
64-баптың екiншi бөлігі "азаматтық" деген сөздiң алдынан "өз еркiмен залалды өтеуден бас тартқан жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
69-бап мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Созылып кеткен деп, осы Тараудың Ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген белгiлi бiр әрекеттiң бiрiңғай құрамының үздiксiз жүзеге асырылуымен сипатталатын және оны анықтаған сәтте аяқталмаған құқық бұзушылық танылады.";
84-баптың бiрiншi абзацы ", қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi болмаса, -" деген сөздермен толықтырылсын;
87-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы "жалақыны" деген сөзден кейiн "және өсiмдi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 135-1-бабымен толықтырылсын:
"135-1-бап. Лауазымды адамдардың және ұйым басшысының оларға сенiп тапсырылған объектiлердiң (мүлiктердiң) қауiпсiздiгi мен сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегі мiндеттерiн орындамауы және (немесе) тиiстi дәрежеде орындамауы
1. Лауазымды адамдардың және сол сияқты мемлекеттік орган немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органы болып табылмайтын ұйым басшысының оларға сенiп тапсырылған Қазақстан Республикасының аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық объектiлерiнiң және тiршiлiк қамтамасыз ету объектiлерiнiң қауiпсiздігі мен сақталуының қажетті деңгейiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерiн орындамауы және (немесе) тиiстi дәрежеде орындамауы, егер бұл әрекетте қылмыстық жазалау белгiлерi болмаса, -
лауазымды адамдар мен ұйым басшыларына айлық есептік көрсеткiштің бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2002 года N 406
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в
Кодекс Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях"
Внести в Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; 21-22, ст. 281) следующие дополнения и изменения:
абзацы второй, третий, четвертый, пятый части пятой статьи 35 после цифры "477" дополнить цифрами "479, 480";
в подпункте 7) части первой статьи 61 слово "исполнения" заменить словом "исполнении";
статью 63 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. В случае, если административные штрафы выражены в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами, при наложении их за совершение нескольких административных правонарушений штраф взыскивается за каждое административное правонарушение отдельно.";
часть вторую статьи 64 после слов "(должностными лицами)" дополнить словами "в случае отказа от добровольного возмещения ущерба";
статью 69 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Длящимся признается правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния, предусмотренного статьей Особенной части настоящего Раздела, и не завершено к моменту его обнаружения.";
абзац первый статьи 84 дополнить словами "не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния";
абзац первый части второй статьи 87 после слов "заработной платы" дополнить словами "и пени";
дополнить статьей 135-1 следующего содержания:
"Статья 135-1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностным лицом и руководителем организации обязанностей по обеспечению безопасности и сохранности вверенных им объектов (имущества)
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностным лицом, а равно руководителем организации, не являющейся государственным органом или органом местного самоуправления, обязанностей по обеспечению необходимого уровня безопасности и сохранности вверенных им особо важных государственных, стратегических объектов и объектов жизнеобеспечения Республики Казахстан, если эти деяния не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц и руководителей организаций в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдар мен ұйым басшыларына айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
137-бапта:
тақырыпта "немесе өзге қызметпен айналысу" деген сөздерден кейiн, ", сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац "немесе өзге қызметпен айналысу" деген сөздерден кейiн, ", сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацта "және лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "және лицензиядан айырыла отырып" деген сөздер алынып тасталсын;
139-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"139-бап. Лицензиялау тәртiбiн бұзу
1. Заңдарда белгiленген лицензиялық ережелер мен нормаларды бұзу, соның ішiнде лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктілiк талаптарына сәйкес келмеу, -
қызметтің белгiлi бір түрiне лицензияның күшiн тоқтата тұрып жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінiң негізiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соққан бұзушылықтардың әкiмшiлiк жаза қолданылған күннен кейiн алты ай iшiнде жойылмауы, -
қызметтің белгілi бiр түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
158-бапқа ескертудiң 1-тармағында "құқық қорғау органдарына" деген сөздер "заң актiлерiне сәйкес банк құпиясы бар мәлiметтердi алу құқығы бар адамдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"167-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алулар туралы заңдарын бұзу
1. Мемлекеттік сатып алулар туралы заңдарда көзделген мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру тәсiлiн негiзсiз қолдану, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштің елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ондай келiсу заңдарда көзделген жағдайда, мемлекеттік сатып алу тәсiлiн уәкiлеттi органдардың келiсуiнсiз қолдану, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Өткiзiлетiн мемлекеттiк сатып алулар туралы конкурс ұйымдастырушысының ақпаратына қойылған талаптарды бұзу, сол сияқты жалған ақпарат беру, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу процесiнiң қатысушылары - ықтимал жеткiзушiлердi тiркеу рәсiмдерiн бұзу, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же деяния, совершенные в течение года после наложения
административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей
статьи, -
влекут штраф на должностных лиц и руководителей организаций в размере
от десяти до тридцати месячных расчетных показателей.";
в статье 137:
в заголовке после слов "или иной деятельностью" дополнить словами ",
а также осуществление действий (операций)";
в части первой:
абзац первый после слов "или иной деятельностью" дополнить словами ",
а также осуществление действий (операций)";
в абзаце втором слова "и приостановлением действия лицензии"
исключить;
в абзаце втором части второй слова ", и лишением лицензии" исключить;
статью 139 изложить в следующей редакции:
"Статья 139. Нарушение правил лицензирования
1. Нарушение установленных законодательством лицензионных правил и норм, в том числе, несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензируемым видам деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
2. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности на основании части первой настоящей статьи, по истечении шести месяцев со дня наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.";
в пункте 1 примечания к статье 158 слова "правоохранительным органам" заменить словами "лицам, имеющим в соответствии с законодательными актами право получать такие сведения";
статью 167 изложить в следующей редакции:
"Статья 167. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
1. Необоснованное применение способа осуществления государственных закупок, предусмотренного законодательством о государственных закупках, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Применение способа государственных закупок без согласования с уполномоченным органом в случаях, когда такое согласование предусмотрено законодательством, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение требований, предъявляемых законодательством к информации организатора конкурса о производимых государственных закупках, а равно предоставление неверной информации, а также нарушение процедур регистрации потенциальных поставщиков - участников процесса государственных закупок, -
влечет штраф на должностное лицо в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Ашық және жабық конкурстарды, сондай-ақ екi кезеңдiк рәсiмдердi пайдаланатын конкурстарды өткiзу кезiнде бюджеттік қаражатты ұтымсыз жұмсауға әкеп соқпаған мемлекеттік сатып алу рәсiмдерiн бұзу, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Бюджеттік қаражатты қосымша шығындауға әкеп соққан осы баптың төртiншi бөлігінде көзделген iс-әрекет (әрекетсiздiк), -
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Бюджеттік қаражатты iрi мөлшерде қосымша шығындауға әкеп соққан осы баптың төртiншi бөлігінде көзделген iс-әрекет (әрекетсiздiк), -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткіштің жүзден екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың бiрiншi - алтыншы бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк), -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту:
1. Мемлекеттік сатып алу рәсiмдерiн жүзеге асыру үшiн жауапты конкурс ұйымдастырушысының басшысы және (немесе) оның орынбасары осы баптың бiрiншi, екiншi бөлiктерiнде көрсетiлген лауазымды адамдар деп танылады; мемлекеттiк сатып алу рәсiмдерiн жүзеге асыру үшiн конкурс ұйымдастырушысының жауапты басшысы және (немесе) оның орынбасары, сондай-ақ конкурс комиссиясының хатшысы осы баптың үшiншi бөлiгiнде көрсетiлген лауазымды адамдар деп танылады; конкурс комиссиясының төрағасы, мүшелерi және хатшысы осы баптың төртiншi, бесiншi, алтыншы бөлiктерiндегі лауазымды адамдар деп танылады.
2. Құқық бұзушылық жасау сәтiндегі айлық есептiк көрсеткiштiң екi мың есе мөлшерiнен асатын сома осы баптың мақсаттары үшiн iрi мөлшер деп танылады.";
168-бапта:
бiріншi бөлiктің бiрiншi абзацы "әлденеше рет" деген сөздер "ұсынбауы, сол сияқты әлденеше рет" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "белгiлеген" деген сөзден кейiн "не бұзушылықтарды жою жөнiндегi iс-шараларды мiндеттеме-хатта белгіленген мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "не" деген сөзден кейiн "банк заңдарын бұзып, сол сияқты" деген сөздермен толықтырылсын;
169-баптың екiншi бөлiгінiң бiрiншi абзацында "оның келiп түскен күнiн есептемегенде, бір операциялық күннен асырып" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 169-1-бабымен толықтырылсын:
"169-1-бап. Қазақстан Республикасының аумағына достық жалған және қаржы вексельдерiн шығару
Қазақстан Республикасының аумағында достық, жалған және қаржы вексельдерiн шығару, -
Азаматтар мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады".
170-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"170-бап. Банкке немесе банк холдингіне iрi қатысушы мәртебесiн заңсыз иеленуге байланысты бұзушылық";
бiрiншi бөлiк "Банкке" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:

4. Нарушение процедур государственных закупок, при проведении открытого и закрытого конкурса, а также конкурсов с использованием двухэтапных процедур, не повлекшее дополнительное расходование бюджетных средств, -
влечет штраф на должностное лицо в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Действие (бездействие), предусмотренное частью четвертой настоящей статьи, повлекшие дополнительное расходование бюджетных средств, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
6. Действие (бездействие), предусмотренное частью четвертой настоящей статьи, повлекшие дополнительное расходование бюджетных средств в крупном размере, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
7. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частями первой- шестой настоящей статьи, повторно в течении года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание:
1. Под должностными лицами, указанными в частях первой, второй настоящей статьи следует понимать руководителя организатора конкурса и (или) его заместителя, ответственного за осуществление процедур государственных закупок; в части третьей настоящей статьи следует понимать руководителя организатора конкурса и (или) его заместителя, ответственного за осуществление процедур государственных закупок, а также секретаря конкурсной комиссии; в частях четвертой, пятой, шестой настоящей статьи под должностными лицами следует понимать председателя, членов и секретаря конкурсной комиссии.
2. Под крупным размером для целей настоящей статьи признается сумма, превышающая двух тысячекратный размер месячного расчетного показателя на момент совершения правонарушения.";
в статье 168:
абзац первый части первой слово "Неоднократное" заменить словами "Непредставление, а равно неоднократное";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Невыполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан, посредством применения ограниченных мер воздействия -";
абзац первый части пятой после слова "либо" дополнить словами "в нарушение банковского законодательства, а равно";
в абзаце первом части второй статьи 169 слова "свыше одного операционного дня, не считая дня их поступления" исключить;
дополнить статьей 169-1 следующего содержания:
"Статья 169-1. Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан
Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан -
Влечет штраф на граждан и должностных лиц в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
в статье 170:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением статуса крупного участника банка или банковского холдинга";
часть первую перед словом "Приобретение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:

"2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң алдын ала келiсiмiнсiз банк холдингi мәртебесiн алу, -
заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бiр мыңнан екi мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 170-1-баппен толықтырылсын:
"170-1-бап. Банктердiң заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына заңсыз қатысуына байланысты бұзушылық
1. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайды қоспағанда, банктiң Қазақстан Республикасының банк заңдарының талаптарын бұзып, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысуы, -
лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктiң Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң алдын ала келiсiмiнсiз еншiлес ұйымды құруы не сатып алуы, -
лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштің екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
171-бапта:
тақырып "дер кезiнде" деген сөздердiң алдынан "табыс етпеуге, сол сияқты" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзацта:
"дер кезiнде табыс етпеуi" деген сөздер "табыс етпеуi, сол сияқты дер кезiнде табыс етпеуi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ұлттық Банк" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздермен ауыстырылсын;
173-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есеп-қисапты не сақтандыру iсi және сақтандыру қызметі туралы заңдарға сәйкес сұрау салынған өзге де уәкiлетті мемлекеттік органның ақпаратты уәкiлетті мемлекеттік органға дер кезiнде табыс етпеуi, табыс етпеуi не расталмаған есеп-қисап беруi -
айлық есептік көрсеткiштiң отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады."
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "орындамауы," деген сөздерден кейiн "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оны тiркеу үшiн бiрлескен қызмет туралы шартты уәкiлеттi мемлекеттiк органға табыс етпеуi не дер кезiнде табыс етпеуi," деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiктің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерi мен сақтандыру агенттiгінiң мәмiлелер мен операцияларды сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңдарды бұза отырып жүзеге асыруы, -";
жетіншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "лайықты орналастыру" деген сөздерден кейiн ", құжаттарды құжаттамалау, сақтау" деген сөздермен толықтырылсын;
187-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"187-бап. Ұлттық және шетел валютасы түрiндегi қаражаттарды шет елден қайтармау, сол сияқты импорттық мәмiлелер бойынша алынатын тауарларды алмау не ақшаларды қайтармау
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының уәкiлеттi банкiнiң шотына аударуға жататын ұлттық және шетел валютасы түрiндегi қаражатты шет елден қайтармау, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілерi болмаған жағдайда, -
азаматтарға және лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға екi жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
191-бапта:
тақырыпта ", сондай-ақ акциялар эмиссиясына ұлттық бiрегейлендiрiлген нөмiр беру үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
бiрiншi абзацта ", сондай-ақ мемлекеттік тiркеуге жатпайтын акциялар эмиссиясына ұлттық бiрегейлендiрiлген нөмiр беру үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
192-баптың бiрiншi абзацында "кәсiби қатысушыларға" деген сөздер "субъектiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
193-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында ", бағалы қағаздар эмиссиясына ұлттық бiрегейлендiрiлген нөмiр беру үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
196-баптың бiрiншi абзацында "эмитентiнiң немесе" деген сөздер алынып тасталсын;

"2. Приобретение статуса банковского холдинга без предварительного согласия Национального Банка Республики Казахстан -
влечет штраф на юридических лиц в размере от одной до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
дополнить статьей 170-1 следующего содержания:
"Статья 170-1. Нарушения, связанные с неправомерным участием банков в уставных капиталах юридических лиц
1. Участие банка в уставных капиталах юридических лиц в нарушение требований банковского законодательства Республики Казахстан, кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.
2. Создание либо приобретение банком дочерней организации без
предварительного разрешения Национального Банка Республики Казахстан -
влечет штраф на должностное лицо в размере от двухсот до четырехсот,
на юридических лиц - в размере от одной до двух тысяч месячных расчетных
показателей.";
в статье 171:
в заголовке после слов "Нарушения, связанные с" дополнить словами
"непредставлением, а равно";
в абзаце первом:
слово "Несвоевременное" заменить словами "Непредставление, а равно
несвоевременное";
после слов "Национальный Банк" дополнить словами "Республики
Казахстан";
в статье 173:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Несвоевременное представление, непредставление либо представление страховой (перестраховочной) организацией уполномоченному государственному органу недостоверной отчетности, либо иной запрашиваемой уполномоченным государственным органом информации в соответствии с законодательством о страховании и страховой деятельности, -
влечет штраф в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац первый части второй дополнить словами ", непредставление либо несвоевременное представление в уполномоченный государственный орган страховой (перестраховочной) организацией договора о совместной деятельности для его регистрации";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции.
"4. Осуществление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым агентом сделок и операций в нарушение законодательства о страховании и страховой деятельности, - ";
абзац первый части седьмой после слов "условий по надлежащему" дополнить словами "документированию, хранению документов";
статью 187 изложить в следующей редакции:
"Статья 187. Невозвращение из-за границы средств в национальной и иностранной валюте, а равно неполучение товара либо невозвращение денег по импортным сделкам
1. Невозвращение из-за границы средств в иностранной и национальной валюте, подлежащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательному перечислению на счета в уполномоченных банках Республики Казахстан, при отсутствии признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на граждан и должностных лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц в размере от двухсот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Неполучение товара, эквивалентного сумме денег, уплаченной за него, либо невозвращение денег по импортным сделкам в сроки, установленные валютным законодательством, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридическое лицо - в размере от двухсот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
в статье 191:
в заголовке слова ", а также для присвоения эмиссии акций национального идентификационного номера" исключить;
в абзаце первом слова ", а также для присвоения национального идентификационного номера эмиссии акций, не подлежащей государственной регистрации" исключить;
в абзаце первом статьи 192 слова "профессиональным участникам" заменить словом "субъектами";
в абзаце первом части первой статьи 193 слова "присвоения эмиссии ценных бумаг национального идентификационного номера" исключить;
в абзаце первом статьи 196 слова "эмитентом или" исключить;

мынадай мазмұндағы 205-1-баппен толықтырылсын:
"205-1-бап. Салық салудың оңайлатылған режимiн қолданған кезде заңсыз қызметтi жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген шарттарды бұза отырып, салық салудың оңайлатылған режимiн қолданған кезде қызметтi жүзеге асыру, -
жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
206-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында "он процентi мөлшерiнде" деген сөздерден кейiн ", бiрақ жиырма айлық есептік көрсеткiштен кем емес" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "елу процентi мөлшерiнде" деген сөздерден кейiн ", бiрақ қырық айлық есептiк көрсеткiштен кем емес" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 208-1-баппен толықтырылсын:
"208-1-бап. Есептелген (үстеп есептелген) салық сомасын және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуден жалтару
Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген берешектi төлеу мерзiмiнен тоқсан күннен асқан салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер жөнiндегі берешек бола тұра, салық төлеушiнiң касса не үшiншi адамдардың банк шоты арқылы өзара есеп айырысуды жүзеге асыруы арқылы есептелген (үстеп есептелген) салық сомасын және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуден жалтару, егер бұл iс-әрекеттерде жазаланатын қылмыстық әрекеттер болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi
мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейiнгі мөлшерiнде, жеке
кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға жүргiзiлген есеп айырысу сомасының елу
процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
209-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
екiншi абзацта:
"жеке кәсiпкерлерге және" деген сөздер алынып тасталсын;
"заңды тұлғаларға" деген сөздерден кейiн "және жеке кәсiпкерлерге"
деген сөздермен толықтырылсын;
"төленбеген" деген сөз "үстеп төленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi және бесiншi бөлiктердiң бiрiншi абзацында "есептелген"
деген сөз "төленген" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-бөлiкпен толықтырылсын:
"6. Бюджетпен патент негiзiнде есеп-қисап жүргiзетiн ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiрушi - заңды тұлғаның патент құнының есебiне кiретiн салық сомасын кемiтiп көрсетуi, -
патент құнының есебi кезiнде азайтылмай, кемiтiп көрсетiлген соманың елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертуде:
2-тармақтағы "бiрiншi" деген сөз "екiншi" деген сөзбен ауыстырылсын;
210-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац "Салық агенттерiнiң" деген сөздерден кейiн "және өзге де уәкiлеттi органдардың (ұйымдардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы "жеке кәсiпкерлерге" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, "лауазымды тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
"аударылмаған" деген сөз "ұстап қалмаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы "жеке кәсiпкерлерге" деген сөздерден кейiн "лауазымды тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
211-бапқа ескертудегi "салық төлеушi" деген сөздерден кейiн үтір қойылып, "сол сияқты, нақты қызмет көрсету, тауарлар жөнелту, жұмыстар орындауды жүргiзбеген тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
213-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы "жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, "заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктің екiншi абзацы "қырықтан жүзге дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, "заңды тұлғаларға - бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
215-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "төленген" деген сөздiң қазақ тiлiндегі мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
217-баптың бiрiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацында "төлем құжаттарын (вексельдi қоспағанда), салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн табыс етпей" деген сөздер "төлем құжаттарында (вексельдi қоспағанда) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi қойылмай" деген сөздермен ауыстырылсын;
240-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"240-бап. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды бұзу"
бiрiншi және екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "және өзге де" деген сөздер ", санитарлық-эпидемиологиялық және" деген сөздермен ауыстырылсын;
242-баптың бiрiншi абзацы "табиғат қорғау" деген сөздердiң алдынан "санитариялық және" деген сөздермен толықтырылсын;
243-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"243-бап. Ластаушы заттарды атмосфераға шығарудың, ағынды су төгіндiсiн төгудiң шектеулi нормативтерiнен асып кету не рұқсатсыз ластаушы заттарды шығару, ағынды су төгiндiсiн төгу, өндiрiс қалдықтарын тарату және пайдалану
Ластаушы заттарды атмосфераға шығарудың, төгiндiнiң шектеулi нормативтерiнен асып кетуi; зиянды физикалық әсердiң шектеулi нормативтерiнен асып кетуi, сондай-ақ осыған арнайы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың рұқсатынсыз ластаушы заттарды атмосфераға шығару, ағынды су төгіндiсiн төгу, өндiрiс қалдықтарын тарату және пайдалану, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
246-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "Шығарылған" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:

дополнить статьей 205-1 следующего содержания:
"Статья 205-1. Неправомерное осуществление деятельности при применении специального налогового режима
Осуществление деятельности при применении специального налогового режима с нарушением условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан для этого режима, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.";
в статье 206:
абзац второй части первой дополнить словами "но не менее двадцати месячных расчетных показателей";
абзац второй части второй дополнить словами "но не менее сорока месячных расчетных показателей";
дополнить статьей 208-1 следующего содержания:
"Статья 208-1. Уклонение от уплаты начисленных (доначисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Уклонение от уплаты начисленных (доначисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, совершенное путем осуществления налогоплательщиком взаиморасчетов через кассу либо банковские счета третьих лиц при наличии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, существующей более девяноста дней от установленного законодательными актами Республики Казахстан срока их уплаты, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на
должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных
показателей, на индивидуальных предпринимателей и на юридических лиц - в
размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов.";
в статье 209:
в части первой:
в абзаце втором:
слова "индивидуальных предпринимателей и" исключить;
после слов "юридических лиц" дополнить словами "и индивидуальных
предпринимателей";
слово "неуплаченной" заменить словом "доначисленной";
в абзаце первом частей четвертой и пятой слово "начисленных" заменить
словом "уплаченных";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Занижение сумм налогов, входящих в расчет стоимости патента,
юридическим лицом-производителем сельскохозяйственной продукции,
производящим расчеты с бюджетом на основе патента, -
влечет штраф в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы
налогов без уменьшения при расчете стоимости патента.";
в примечании:
в пункте 2 слово "первой" заменить словом "второй";
в статье 210:
в части первой:
абзац первый после слов "налоговыми агентами" дополнить словами "и
иными уполномоченными органами (организациями)";
в абзаце втором:
после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами
"должностных лиц";
слово "неперечисленной" заменить словом "неудержанной";
абзац второй части второй после слов "индивидуальных предпринимателей" дополнить словами "должностных лиц";
примечание к статье 211 после слов "по налогу на добавленную стоимость" дополнить словами "а равно лицом, фактически не производившим выполнение работ, оказание услуг, отгрузку товаров";
в статье 213:
абзац второй части первой после слов "от двадцати до сорока" дополнить словами "на юридических лиц - в размере от ста до двухсот";
абзац второй части второй после слов "от сорока до ста" дополнить словами "на юридических лиц - в размере от пятисот до тысячи";
в абзаце первом части второй статьи 215 слово "уплаченную" заменить словом "уплаченной";
в абзаце четвертом части первой статьи 217 слова "без предоставления платежных документов (за исключением векселя, регистрационного номера налогоплательщика)" заменить словами "без проставления в платежных документах (за исключением векселя) регистрационного номера налогоплательщика";
в статье 240:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 240. Нарушение санитарно-эпидемиологических и экологических требований по охране окружающей среды";
в абзаце первом частей первой и второй слова "и иных" заменить словами "санитарно-эпидемиологических и";
абзац первый статьи 242 после слова "природоохранного" дополнить словами "и санитарного";
статью 243 изложить в следующей редакции:
"Статья 243. Превышение нормативов предельно допустимых выбросов в атмосферу, сбросов сточных вод либо выброс загрязняющих веществ, сброс сточных вод, размещение отходов производства и потребления без разрешения
Превышение нормативов предельно допустимых выбросов, сбросов, допустимых вредных физических воздействий, а также выброс в атмосферу загрязняющих веществ, сброс сточных вод, размещение отходов производства и потребления без разрешения специально уполномоченных на то государственных
органов, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого
деяния,-
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати, на юридических
лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей.";
в статье 246:
часть первую перед словом "Выпуск" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
247-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "Шығарылған" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
256-баптың бiрiншi абзацында "Азаматтардың" деген сөзден кейiн "және заңды тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
283-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"283-бап. Ағаштар мен бұталарды заңсыз кесу және зақымдау
1. Ағаштар мен бұталарды, сондай-ақ орман қорына кiрмейтiн және кесуге тыйым салынған ағаштар мен бұталарды, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ заңсыз кесу және зақымдау, -
заңсыз кесiлген ағаштар мен бұталар, сондай-ақ құқық бұзушылық жасау құралы болып табылған өзге де заттары тәркiленiп немесе онысыз азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Орман питомниктерi мен плантацияларында орман дақылдарын, себiндiлердi не көшеттердi, сондай-ақ табиғи өскiндердi, жас шыбықтарды, сондай-ақ орманды қалпына келтiруге арналған алаңдардағы өздігінен көктеген өскiндердi жою немесе зақымдау, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей объектiсi болған заттары тәркiленiп немесе онысыз азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға елуден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
284-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"беске дейiнгi" деген сөздер "онға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктің екiншi абзацында "онға дейiнгi" деген сөздер "жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:

"2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после
наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой
настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц в размере до двадцати пяти, на
юридических лиц - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных
показателей.";
в статье 247:
часть первую перед словом "Эксплуатация" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после
наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой
настоящей статьи, -
влекут штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый статьи 256 после слова "граждан" дополнить словами "и
юридических лиц";
статью 283 изложить в следующей редакции:
"Статья 283. Незаконная порубка и повреждение деревьев и кустарников
1. Незаконная порубка и повреждение деревьев и кустарников, а также деревьев и кустарников, не входящих в лесной фонд и запрещенных к порубке, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния -
влекут штраф на граждан в размере до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, или без таковой.
2. Уничтожение или повреждение лесных культур, сеянцев либо саженцев в лесных питомниках и на плантациях, а также молодняков естественного происхождения, подроста, а также самосев на площадях, предназначенных под лесовосстановление, -
влекут штраф на граждан в размере до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на граждан в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц - в размере от двухсот пятидесяти до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся непосредственным объектом правонарушения, или без таковой.";
в статье 284:
в абзаце втором части первой:
слова "до пяти" заменить словами "до десяти";
слова "до двадцати" заменить словами "до двадцати пяти";
в абзаце втором части второй слова "до десяти" заменить словами "до двадцати пяти";
дополнить частью третьей следующего содержания:

"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған қылмыстық жазалау белгiлерi жоқ iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасау құралы болған заттары тәркiленiп немесе онысыз азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
285-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"285-бап. Кесiлетiн орман қорын пайдаланудың, сүректер дайындау мен әкетудiң, сағыз бен сүрек шырындарын, екiншi дәрежелi орман материалдарын алудың белгiленген тәртiбiн бұзу
1. Кесiлетiн орман қорын пайдаланудың, сүректер дайындау мен әкетудiң, сағыз бен сүрек шырындарын, екiншi дәрежелi орман материалдарын алудың белгiленген тәртiбiн бұзу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштің он беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер, - азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - алпысқа дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
286-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"286-бап. Орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың уақытша иеленiп отырған учаскелерiн қайтару туралы";
бiрiншi бөлiк "Орман" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған дәл сондай iс-әрекеттер, -
азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
287-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
289-бапта:
екiншi бөлiктегi "жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздерден кейiн үтір қойылып, "заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - алты жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
290-бапта:
бiрiншi бөлiгі "Орманды" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:

"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на граждан в размере до двухсот, на должностных лиц - в размере до четырехсот, на юридических лиц - в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся орудием совершения правонарушения, или без таковой.";
статью 285 изложить в следующей редакции:
"Статья 285. Нарушение установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, добычи живицы и древесных соков, второстепенных лесных материалов
1. Нарушение установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, добычи живицы и древесных соков, второстепенных лесных материалов -
влечет штраф на граждан в размере до пяти, на должностных лиц - в размере до двадцати, на юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях -
влекут штраф на граждан в размере от трех до пятнадцати, на должностных лиц - в размере до шестидесяти, на юридических лиц - в размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
в статье 286:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 286. Нарушение сроков возврата временно занимаемых участков лесного фонда и особо охраняемых природных территорий";
часть первую перед словом "Нарушение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на граждан в размере от трех до десяти, на должностных лиц - в размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.";
статью 287 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Действия, предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в статье 289:
абзац второй части второй после слов "до двадцати" дополнить словами "на юридических лиц - в размере до четырехсот";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Действия, предусмотренные частями первой - третьей настоящей
статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц - в
размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до шестисот месячных
расчетных показателей.";
в статье 290:
часть первую перед словом "Осуществление" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:

"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
291-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "Орманның" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштің отызға дейiнгі мөлшерiнде,
лауазымды адамдарға - жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға мыңға
дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
293-бапта:
тақырыпта және бiрiншi абзацта "дайындау" деген сөз "дайындауға жол
беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң төрт жүзге дейiнгi
мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
294-бапта:
бiрiншi бөлiк "Өсiмдiк" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол
iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгі мөлшерiнде,
лауазымды адамдарға - алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш
жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе ескерту жасауға әкеп
соғады.";
295-бапта:
бiрiншi бөлiк "Өсiмдiктер" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол
iс-әрекеттер, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе ескерту жасауға әкеп соғады.";
297-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"297-бап. Селекциялық-тұқым шаруашылығы объектілерiн зақымдау немесе жою
Селекциялық-тұқым шаруашылығы объектiлерi: географиялық дақылдарды, қосынды екпе ағаштарды, қосынды ағаштарды, қосынды ағаштардың сыналу дақылдарын, бiртектi ежелгi өскiндердi, тұқымдық орман алқаптарын, тұқымдық орманның тұрақты учаскелерiн зақымдау немесе жою
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштің елуге дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
298-бапта:
тақырыптағы "балық аулау" деген сөздер алынып тасталсын;
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"беске дейiнгі" деген сөздер "бестен онға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырмаға дейiнгі" деген сөздер "жиырмадан елуге дейiнгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных
территориях, -
влекут штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц - в
размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до трехсот месячных
расчетных показателей.";
в статье 291:
часть первую перед словом "Строительство" дополнить цифрой "1";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных
территориях, -
влекут штраф на граждан в размере до тридцати, на должностных лиц - в
размере до ста пятидесяти, на юридических лиц - в размере до тысячи
месячных расчетных показателей.";
в статье 293:
в заголовке и в абзаце первом слово "Заготовка" заменить словами
"Допущение заготовки";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере до четырехсот месячных
расчетных показателей.";
в статье 294:
часть первую перед словом "Нарушение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных
территориях, -
влекут предупреждение или штраф на граждан в размере до пятнадцати,
на должностных лиц - в размере до шестидесяти, на юридических лиц - в
размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
в статье 295:
часть первую перед словом "Нарушение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных
территориях, -
влекут предупреждение или штраф на граждан в размере до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере до шестидесяти, на юридических лиц - в размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
статью 297 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Повреждение или уничтожение селекционно-семеноводческих объектов
Повреждение или уничтожение селекционно-семеноводческих объектов: географических культур, плюсовых насаждений, плюсовых деревьев, испытательных культур плюсовых деревьев, клоновых архивов, лесосеменных плантаций, постоянных лесосеменных участков, -
влекут штраф на граждан в размере до пятидесяти, на должностных лиц - в размере до ста, на юридических лиц - в размере до четырехсот месячных расчетных показателей.";
в статье 298:
в заголовке слово "рыболовство" исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:

"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiсi болған заттарын тәркiлей отырып немесе онысыз азаматтарға - айлық есептік көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 298-1-баппен толықтырылсын:
"298-1-бап. Балық аулау және балық қорларын қорғау ережелерiн бұзу
1. Балық аулау ережелерiн, сондай-ақ су жануарларын пайдаланудың басқа да түрлерiн жүзеге асыру ережелерiн, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілерi жоқ бұзу, -
құқық бұзушылық жасау құралы немесе тікелей құқық бұзушылық объектiсi болған заттарын тәркiлей отырып немесе онсыз, азаматтарға айлық есептік көрсеткiштiң - онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Балық аулау ережелерiн, сондай-ақ су жануарларын пайдаланудың басқа да түрлерiн жүзеге асыру ережелерiн, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ өрескел бұзу (тиiстi рұқсатсыз немесе тыйым салынған жерлерде не тыйым салынған мерзiмдерде, тыйым салынған құралдармен немесе тәсiлдермен өнеркәсiптiк балық аулау және балық аулау), -
құқық бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiсi болған заттарын тәркiлей отырып немесе онысыз, азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Бас тоған құрылыстарына балық түсiп кетуден сақтау үшiн арнайы қондырғылар салмай, балық шаруашылығы су қоймаларынан су алу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. Өсiмдiктердi қорғау, карантиндiк ережелер саласында, астық, тұқым шаруашылығын сақтау жөнiндегі қызметтi және мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асыруда әкiмшiлiк құқық бұзушылық";
мынадай мазмұндағы 309-1 және 309-2-баптарымен толықтырылсын:
"309-1-бап. Астық сақтау жөнiндегі қызметті жүзеге асыру кезiндегі бұзушылық
1. Заңдарда тыйым салынған не астық қабылдау кәсiпорнының құқық қабiлеттігі шегiнен шығатын мәмiлелердi және операцияларды жүзеге асыру, -
белгiлi қызмет түрiнiң лицензиясын тоқтата отырып немесе онысыз, айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на граждан в размере до ста, на должностных лиц - в размере до двухсот, на юридических лиц - в размере до тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом правонарушения или без таковой.";
дополнить статьей 298-1 следующего содержания:
"Статья 298-1. Нарушение правил рыболовства и охраны рыбных запасов
1. Нарушение правил рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования водными животными, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на граждан в размере до десяти, на должностных лиц в размере до пятидесяти, на юридических лиц в размере до ста месячных расчетных показателей.
2. Грубое нарушение правил рыболовства (промышленный лов рыбы и рыбалка в запрещенные сроки, запрещенными орудиями или способами, в запрещенных местах), а также правил осуществления других видов пользования водными животными, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц - в размере до ста, на юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся орудиями совершения или непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.
3. Забор воды из рыбохозяйственных водоемов без установки специальных приспособлений для предохранения от попадания рыбы в водозаборные сооружения -
влечет штраф на граждан в размере до десяти, на должностных лиц - в размере до пятидесяти, на юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей.";
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Административные правонарушения в области защиты растений, карантинных правил, осуществления деятельности по хранению зерна, семеноводства и ветеринарного надзора";
дополнить статьями 309-1 и 309-2 следующего содержания:
"Статья 309-1. Нарушения при осуществлении деятельности по хранению зерна
1. Осуществление операций и сделок, запрещенных законодательством, либо выходящих за пределы правоспособности хлебоприемного предприятия, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности либо без такового.

2. Астық қабылдау кәсiпорынының мемлекеттік қордағы астықты сақтау кезiндегi астық қолхаттарынан туындайтын өз мiндеттерiн орындамауы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
айлық есептiк көрсеткiштiң мыңнан екi мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Астық қабылдау кәсiпорындарының астық операциясы есебiнiң белгiленген тәртiбiн бұзу, -
айлық есептiк көрсеткiштің үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Астық қабылдау кәсiпорындарының заңда белгiленген құжаттарды жасамауы, сол сияқты дер кезiнде жасамауы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Астықты iшкi рынокта, экспорт және импорт кезiнде тиiстi сапа сертификаттарынсыз өткiзу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - оннан елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Мемлекеттiк қордағы астықты сақтаушы астық қабылдау кәсiпорындарының астықтың кез келген мөлшерiн тиеп алуы, сол сияқты, оны уәкiлеттi органдардың алдын ала келiсуiнсiз көлiк ұйымдарының жөнелтуi, -
айлық есептiк көрсеткіштiң екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден жетi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Уақытша басқару немесе уақытша әкiмшiлiк жөнiндегi комиссия мүшелерiнiң астық қабылдау кәсiпорындарын уақытша басқаруды жүргізу кезiнде астық кәсiпорынына материалдық залал келтiріп, заңды бұзуы, -
айлық есептiк көрсеткiштің елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
309-2-бап. Тұқым шаруашылығы саласында кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асыру кезiндегi бұзушылық
1. Олардың сорттық және егу сапасын куәландыратын тиiстi құжаттары жоқ тұқымдарды егу және өткiзу бойынша кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бестен елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Элиталық тұқымдарды өндiруде белгiленген нормативтердi бұзу, -
элиталық-тұқымдық шаруашылық мәртебесiн беру туралы куәлiгінiң қызметiн тоқтата отырып, азаматтарға және лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткiштiң жиырма бестен елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Невыполнение хлебоприемным предприятием своих обязательств, вытекающих из зерновых расписок при хранении зерна государственных ресурсов, -
влечет штраф от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью второй, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.
4. Нарушение хлебоприемными предприятиями установленного порядка учета операций с зерном, -
влечет штраф в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
5. Несоставление, а равно несвоевременное составление хлебоприемными предприятиями установленных законодательством документов, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
6. Реализация зерна на внутреннем рынке, при экспорте и импорте без соответствующих сертификатов качества, -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
7. Отгрузка хлебоприемными предприятиями, хранящими зерно государственных ресурсов, любого количества зерна, а равно его вывоз транспортными организациями без предварительного согласования с уполномоченным органом, -
влечет штраф в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.
8. Действия, предусмотренные частью седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
9. Нарушение законодательства членами комиссии по временному управлению или временной администрации в период проведения временного управления хлебоприемным предприятием, нанесшее материальный ущерб хлебоприемному предприятию, -
влекут штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 309-2. Нарушения при осуществлении предпринимательской деятельности в области семеноводства
1. Осуществление предпринимательской деятельности по реализации и высеву семян, не имеющих соответствующих документов, удостоверяющих их сортовые и посевные качества, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных нормативов производства элитных семян, -
влечет штраф на граждан и должностных лиц в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства о присвоении статуса элитно-семеноводческого хозяйства.

3. Тұқымның сорттық және егу сапасын белгілейтiн әдiстердi бұзу, -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
310-баптың 9) тармақшасында "әкеп соқпаған" деген сөздердiң қазақ тiлiндегі мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
313-бап мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Осы бапқа қолданғанда әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған сәттегi айлық есептiк көрсеткiштiң елуден асатын сома шығынның iрi мөлшерi болып танылады.";
320-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы қазақ тiлiндегі мәтiнде "Кәмелетке" деген сөз кiшi әрiппен жазылып, осы сөздiң алдынан "16 жасқа дейiнгi" деген сөздермен толықтырылсын;
323-бапта:
тақырыптағы "ережелердi және нормаларды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ гигиеналық нормативтердi" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзацтағы "ережелердi және нормаларды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ, гигиеналық нормативтердi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 330-1-баппен толықтырылсын:
"330-1-бап. Қылмыстық қуғындауға әкеп соқпайтын отбасылық-тұрмыстық қатынастар саласында заңсыз iс-әрекеттер, -
Қылмыстық қуғындауға әкеп соқпайтын отбасылық-тұрмыстық қатынастар саласында заңсыз iс-әрекеттер, яғни жақын туыстарына, отбасы мүшелерiне тiл тигізу және ар намысын қорлау, оларға қатысты денеге немесе психикалық сипатта зорлық iс-әрекет жасау, -
айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға не он тәулікке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не он бес тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.";
333-баптың бiрiншi бөлігінде:
бiрiншi абзац "тыныштықты бұзу," деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде, тұрғын жайлардың iшiнде және сыртында кейiнге қалдыруға болмайтын қажеттілiгі жоқ шу шығаратын жұмыстар жүргізу" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"азаматтарға - ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң екiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
23-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тарау. Бұқаралық ақпарат құралдары саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық";
342-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тiркеуден өткiзбей тұрып не оларды шығаруды (эфирге шығуын) тоқтата тұру, тоқтату немесе есепке алу туралы куәлiктiң күшi жойылды деп тану туралы шешiм шығарылғаннан кейiн бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн, сондай-ақ ақпараттық агенттiктің материалдары мен хабарларын тарату, -
бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн тәркiлей отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлігінде:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

3. Нарушение методики определения сортовых и посевных качеств семян, -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в подпункте 9) статьи 310 слова "не повлекшие" заменить словом "не повлекшего";
статью 312 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Применительно к данной статье значительным размером ущерба признается сумма, превышающая пятьдесят месячных расчетных показателей, на момент совершения административного правонарушения.";
статью 313 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Применительно к данной статье настоящего Кодекса под крупным размером признается сумма, превышающая сто месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.";
абзац первый части второй статьи 320 дополнить словами "в возрасте до 16 лет";
в статье 323:
заголовок дополнить словами ", а также гигиенических нормативов";
абзац первый после слов "правил и норм," дополнить словами "а также гигиенических нормативов";
дополнить статьей 330-1 следующего содержания:
"Статья 330-1. Противоправные действия, не влекущие уголовного преследования в сфере семейно-бытовых отношений
1. Противоправные действия, не влекущие уголовного преследования в сфере семейно-бытовых отношений, то есть оскорбление и унижение достоинства близких родственников, членов семьи, совершение насильственных действий физического или психического характера в отношении них, -
влечет штраф в размере до трех месячных расчетных показателей либо административный арест до десяти суток.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток.";
в части первой статьи 333:
в абзаце первом слова "с 23 до 6 часов утра" дополнить словами "в том числе проведение в жилых помещениях и вне их сопровождаемых шумом работ, не связанных с неотложной необходимостью,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет на граждан предупреждение или штраф в размере до двух, на должностных лиц - в размере до пяти месячных расчетных показателей.";
заголовок главы 23 изложить в следующей редакции:
"Глава 23. Административные правонарушения в области средств массовой информации";
в статье 342:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Распространение продукции средства массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без постановки на учет либо после вынесения решения о приостановлении, прекращении их выпуска (выхода в эфир) или признании свидетельства о постановке на учет утратившим силу -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средства массовой информации.";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"2. Мемлекеттік тiлдегi хабарларды уақыты жағынан телерадиохабарлар арналарында басқа тiлдердегi хабарлардың жиынтық көлемiнен аз тарату -";
екiншi абзацта "заңды тұлғаларға" деген сөздердiң алдынан "бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi заңды тұлғаларға - телевизиялық және дыбыстық (радиохабарлар) бағдарламаларды эфирге шығару құқығына берiлген лицензиядан айыра отырып, екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
343-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"343-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарында мәлiметтердi және материалдарды тарату шарттарын бұзу
1. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздігіне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтік, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-таптық артықшылықты, мейiрiмсiздiкті, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауы немесе үгiттеуi бар мәлiметтердi және материалдарды тарату үшiн бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгі мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi - заңды тұлғаларға - бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн шығаруды (эфирге шығуын) тоқтата отырып не телевизиялық және дыбыстық (радиохабарлар) бағдарламаларын эфирге шығару құқығына берiлген лицензиядан айыра отырып, екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
344-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"344-бап. Республика аумағына шет елдiк бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн заңсыз әкелу және тарату
Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздігіне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-таптық артықшылықты, мейiрiмсiздiктi, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар шет елдiк бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн республика аумағына әкелу және тарату, -
Азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде,
лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға -
бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн тәркiлей отырып, екi жүзге дейiнгi
мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
347-баптың тақырыбында және бiрiншi абзацында "мәлiметтер" деген
сөзден кейiн "және материалдар" деген сөздермен толықтырылсын;
348-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"348-бап. Мерзiмдi баспа басылымдарының мiндеттi тегiн даналарын
берудiң, фиксаждаудың, теле- және радиохабарлар материалдарын сақтаудың
тәртiбiн бұзу";
бiрiнші бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мерзiмдi баспа басылымдарының мiндетті даналарын берудiң,
сондай-ақ теле- және радиохабарлар материалдарын фиксаждау мен сақтаудың
тәртiбiн бұзу-";
екiншi бөлiктің екiншi абзацында:
"немесе басылымын" деген сөздер "(эфирге шығуын)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"алты айға" деген сөздер "үш айға" деген сөздермен ауыстырылсын;
349-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"эфирге шығаруға рұқсат беру" деген сөздер "эфирге шығару тәртiбiн
бұзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Заңдармен белгiленген уақытты бұза отырып," деген сөздер алынып
тасталсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "өнiм таралымын" деген сөздер "теле- және радиохабарлар мен жарнамалық роликтердiң жекелеген шығарылымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:

"2. Распространение передач по телерадиовещательным каналам на государственном языке по времени менее суммарного объема передач на других языках - ";
в абзаце втором после слов "до двадцати, на" дополнить словами "собственников средств массовой информации";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право трансляции телевизионных и звуковых (радиовещательных) программ.";
статью 343 изложить в следующей редакции:
"Статья 343. Нарушение условий распространения в средствах массовой информации сведений и материалов
1. Использование средства массовой информации для распространения сведений и материалов, содержащих пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии -
влечет штраф на должностных лиц средств массовой информации в размере от десяти до двадцати, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течении года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) продукции средства массовой информации на срок до трех месяцев либо лишением лицензии на право трансляции телевизионных и звуковых (радиовещательных) программ.";
статью 344 изложить в следующей редакции:
"Статья 344. Незаконные ввоз и распространение на территории республики продукции иностранных средств массовой информации
Ввоз и распространение на территории республики продукции иностранных средств массовой информации, содержащих сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушение целостности Республики Казахстан, подрыв безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии, -
Влечет штраф на граждан в размере до двадцати, на должностных лиц - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.";
в заголовке и абзаце первом статьи 347 после слова "сведений"
дополнить словами "и материалов";
в статье 348:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 348. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных
экземпляров периодических печатных изданий, фиксации, хранения материалов
теле- и радиопередач";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных
экземпляров периодических печатных изданий, а так же фиксации и хранения
материалов теле- и радиопередач -";
в абзаце втором части второй:
слова "или издания" заменить словами "(выхода в эфир)";
слова "шести месяцев" заменить словами "трех месяцев";
в статье 349:
в части первой:
слова "Дача разрешения на выход в эфир" заменить словами "Нарушение
порядка выхода в эфир";
слова "с нарушением установленного законодательством времени"
исключить;
в абзаце втором части второй слова "тиража продукции" заменить словами "отдельных выпусков теле- и радиопередач, рекламных роликов";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:

"3. Заңдармен белгiленген уақытты бұза отырып шетелдiк теле- және радиобағдарламаларын тарату -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерi заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерiне, заңды тұлғаларға - телевизиялық және дыбыстық бағдарламаларды (радиохабарларды) тарату құқығына лицензиядан айыра отырып, екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
350-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Белгiленген шығарылым деректерiнсiз мерзiмдi баспа басылымдарын шығару, эфирде өз атауын хабарламай, сол сияқты анық емес немесе көрiнеу жалған шығарылым деректерiмен электрондық бұқаралық ақпарат құралдарының теле- және радиобағдарламаларының эфирге шығуы-";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "не бұқаралық ақпарат құралдары басылымын шығаруды алты айға дейiнгі мерзiмге тоқтата тұруға" деген сөздер "не бұқаралық ақпарат құралын шығаруды (эфирге шығуын) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
351-бапта:
тақырып "құпиясын" деген сөздiң алдынан "мен авторлық" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралының лауазымды адамы ақпарат көзi мен авторлық құпиясын жария етуi, егер ол оны жария етпеуге жазбаша түрде мiндеттенген болса -";
352-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"352-бап. Журналистiң заңды кәсiби қызметiне кедергі жасау
1. Журналистің заңды кәсiби қызметiн орындауына кедергі келтiретiн не оны бұл мүмкiндiктен толық айыратын жағдайлар туғызу -
айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сұратқан ақпаратты беруден негізсiз бас тарту немесе заңдармен белгiленген мерзiмде ұсынбау -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштің елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
356-бапта:
екiншi бөлiктің екiншi абзацында "он" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөліктің бiрiншi абзацында "455" деген сан алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 358-1-баппен толықтырылсын:
"358-1-бап. Заңнама кесiмдерiнде көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгіне келiп түскен мүлiктi есепке алу және одан әрi пайдалану тәртiбiн бұзу
1. Заңнама кесiмдерiнде көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне келiп түскен мүлiктi уәкiлеттi органға толық тапсырмау және (немесе) уақытынан кешiктiрiп тапсыру, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

"3. Ретрансляция теле- и радиопрограмм иностранных средств массовой информации с нарушением установленного законодательством порядка -
влечет штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей.
4. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи -
влекут штраф на должностных лиц в размере до ста, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право трансляции телевизионных и звуковых (радиовещательных) программ.";
в статье 350:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Выпуск периодического печатного издания без установленных выходных данных, выход в эфир теле- и радиопрограмм электронных средств массовой информации без объявления в эфире своего наименования, а равно с неясными либо заведомо ложными выходными данными -";
в абзаце втором части второй слова "либо приостановление выпуска издания средства массовой информации на срок до шести месяцев" заменить словами "либо приостановление выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев";
в статье 351:
заголовок после слова "тайны" дополнить словами "авторства и";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Разглашение должностным лицом средства массовой информации тайны авторства и источника информации, если оно письменно обязалось не разглашать ее -";
статью 352 изложить в следующей редакции:
"Статья 352. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста
1. Создание условий, препятствующих выполнению журналистом законной профессиональной деятельности либо полностью лишающих его этой возможности -
влечет штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Необоснованный отказ либо непредоставление в установленные законодательством сроки запрашиваемой информации -
влечет штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в статье 356:
в абзаце втором части второй слово "десяти" заменить словом "тридцати";
в абзаце первом части третьей цифры "455" исключить;
дополнить статьей 358-1 следующего содержания:
"Статья 358-1. Нарушение правил учета и дальнейшего использования имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям в случаях, предусмотренных законодательными актами
1. Неполная и (или) несвоевременная передача в уполномоченный орган имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям в случаях, предусмотренных законодательными актами, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Заңнама кесiмдерiнде көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне келiп түскен мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және сату тәртiбiн сақтамау, сондай-ақ мемлекет меншiгіне жекелеген негіздерде келiп түскен мүлiктi сатудан түскен соманы мемлекеттік бюджетке дер кезiнде аудармау, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштің оннан жиырмаға дейiнгі
мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл
салуға әкеп соғады.";
364-баптың екiншi бөлiгі қазақ тiлiндегi мәтiнде "Лауазымды" деген
сөз кiшi әрiппен жазылып, алдынан "Заңды тұлғалардың және" деген сөздермен
толықтырылсын;
368-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы "айлық" деген сөздiң
алдынан "қаруы тәркiлене отырып немесе онысыз" деген сөздермен
толықтырылсын;
369-бапта:
бiрiншi бөлiктің бiрiншi абзацында "қызметтік" деген сөз алынып
тасталсын;
екiншi бөлiкте:
"азаматтық" деген сөз алынып тасталсын;
"айлық" деген сөздiң алдынан "қаруын қайтарымды алып қоя отырып
немесе онысыз" деген сөздермен толықтырылсын;
374-баптың бiрiншi бөлігіндегі "жазбаша ескертiлгеннен кейiн" деген
сөздер алынып тасталсын;
375-бап "дiни бiрлестiк орналасқан" деген сөздердiң алдынан
"қайырымдылық қызметтi жүзеге асыруды, науқас адамдарды күтiп-бағуды, бас
бостандығынан айыру орындарына баруды қоспағанда," деген сөздермен
толықтырылсын;
386-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы ", егер осы iс-қимылдардың қылмыстық
белгілерi болмаса" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "немесе әскери" деген сөздер алынып
тасталсын;
387-бапта:
бiрiншi абзац "Қалалар" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен
толықтырылсын;
екiншi абзацтың қазақ тіліндегі мәтiнi өзгерiссiз қалсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiнгi бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзден мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 391-1-баппен толықтырылсын:
"391-1-бап. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимiн бұзу
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимiн бұзу, осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, -
азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Несоблюдение порядка учета, хранения, оценки и реализации имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям в случаях, предусмотренных законодательными актами, а также несвоевременное перечисление в государственный бюджет сумм от реализации
такого имущества, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на
юридических лиц - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных
показателей.";
часть вторую статьи 364 после слова "Нарушение" дополнить словами
юридическими и";
абзац второй части первой статьи 368 дополнить словами "с
конфискацией оружия или без таковой";
в статье 369:
в абзаце первом части первой слово "служебного" исключить;
в части второй:
в абзаце первом слово "гражданского" исключить;
абзац второй дополнить словами "с возмездным изъятием гражданского
оружия или без таковой";
в абзаце первом части первой статьи 374 слова "после вынесения
письменного предупреждения" исключить;
статью 375 после слов "религиозного объединения" дополнить словами ",
за исключением осуществления благотворительной деятельности, ухода за
больными, посещения мест лишения свободы";
в статье 386:
абзац первый части второй дополнить словами "если эти действия не
содержат признаков преступления";
в абзаце первом части третьей слова "или военную" исключить;
в статье 387:
абзац первый перед словом "Нарушение" дополнить цифрой "1.";
абзац второй после слова "месячных" дополнить словом "расчетных";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на граждан в размере от двадцати до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей.";
дополнить статьей 391-1 следующего содержания:
"Статья 391-1. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан
1. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до ста месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында өкiлеттi органның рұқсатынсыз кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру немесе өзге де iс-әрекеттерiн жүргізу, -
азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бес жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген iс-әрекеттердi шетелдiк немесе азаматтығы жоқ адамның жасауы, -
Қазақстан Республикасының аумағынан әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберiлуiмен бес тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға алынуға әкеп соғады.";
394-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"394-бап. Шетелдiк немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында болу тәртiбiн бұзуы
1. Тiркелудiң не жүрiп-тұрудың немесе тұратын орын таңдаудың белгiленген тәртiбiн сақтамауынан көрiнген шетелдiк немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында болу ережесiн бұзуы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасына заңсыз кiруiнен, белгiленген мерзiмде қайтып кетуден жалтаруынан, келу мақсатының визада көрсетiлген мақсаттарға сай болмауынан көрiнген шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында болу ережесiн бұзуы, сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк өту ережелерiн сақтамауы, -
әкiмшiлiк шығарып жiберiлуiмен әкiмшiлiк қамауға алынуға әкеп соғады.";
400-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
401-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
402-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
403-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
404-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
405-бапта үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "бестен онға дейiнгі" деген сөздер "жиырмадан жиырма беске дейiнгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
409-баптың екiншi абзацында "жетіге" деген сөз "жиырма беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
411-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырма беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
413-баптың екiншi абзацында "екiден беске дейiнгi" деген сөздер "бестен жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
414-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
415-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
417-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
418-бапта бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "бестен жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "оннан елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
419-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
420-баптың екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
421-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
424-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
426-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан қырыққа дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамға - оннан елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаға - салықтық мiндеттеменiң орындалмаған сомасының екi жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркiлене отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерінде, лауазымды адамға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға - салықтық мiндеттеменiң орындалмаған сомасының үш жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
429-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) күшi тоқтатыла тұрып, салықтық мiндеттеменiң орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған сомасының екi жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздер "салықтық мiндеттеменiң орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған сомасының үш жүз пайызы мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
430-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер "жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң оннан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгі мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жиырмаға беске дейiнгі" деген сөздер "елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
434-бапта:
тақырып және бiрiншi бөлiк "төлемдерiн" деген сөздерден кейiн "және салықты" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе бiлiктiлiк аттестатының (куәлігінiң) күшiн тоқтата тұрып немесе онысыз, жеке тұлғаға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға - салықтық мiндеттеменiң орындалмаған сомасының елу пайызы мөлшерінде, бiрақ екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
436-баптың бiрiншi бөлігінiң екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
437-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "онға" деген сөз "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
454-баптың төртiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "және" деген шылау "немесе" деген шылаумен ауыстырылсын;
468-баптың үшiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

2. Ведение на Государственной границе Республики Казахстан промысловой, исследовательской, изыскательской или иной деятельности без разрешения уполномоченного органа -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные иностранцем или лицом без гражданства, -
влекут административный арест на срок до десяти суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
статью 394 изложить в следующей редакции:
"Статья 394. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан
1. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в несоблюдении установленного порядка регистрации либо передвижения или выбора места жительства, -
влечет предупреждение или штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в незаконном въезде в Республику Казахстан, уклонении от выезда в установленные сроки, несоответствии цели въезда целям, указанным в визе, а равно в несоблюдении правил транзитного проезда через территорию Республики Казахстан, -
влечет административный арест с административным выдворением.";
в абзаце втором статьи 400 слова "в размере до десяти" заменить словами "на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти";
в абзаце втором статьи 401 слова "в размере до трех" заменить словами "на физических лиц в размере до пяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти";
в статье 402:
в абзаце втором части первой слова "в размере до трех" заменить словами "на физических лиц в размере до пяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти";
в абзаце втором части второй слова "в размере от пяти до десяти" заменить словами "на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти";
в абзаце втором статьи 403 слова "в размере от пяти до десяти" заменить словами "на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти";
в статье 404:
в заголовке и абзаце первом слово "место" заменить словом "месте";
в абзаце втором слова "в размере от пяти до десяти" заменить словами
"на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в
размере от двадцати до двадцати пяти";
в абзаце втором части третьей статьи 405 слова "от пяти до десяти"
заменить словами "от десяти до двадцати";
в абзаце втором статьи 409 слово "семи" заменить словами "двадцати
пяти";
в абзаце втором статьи 411 слово "десяти" заменить словами "двадцати
пяти";
в абзаце втором статьи 413 слова "от двух до пяти" заменить словами
"от пяти до двадцати пяти";
в абзаце втором статьи 414 слово "десяти" заменить словом "двадцати";
в абзаце втором статьи 415 слово "десяти" заменить словами "двадцати
пяти";
в абзаце втором статьи 417 слово "десяти" заменить словами "двадцати
пяти";
в абзаце втором части первой статьи 418 слова "от пяти до двадцати"
заменить словами "от десяти до пятидесяти";
в абзаце втором статьи 419 слово "десяти" заменить словами "двадцати
пяти";
в абзаце втором статьи 420 слово "десяти" заменить словами "двадцати
пяти";
в статье 421:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
в статье 424:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
часть вторую исключить;
в статье 426:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до сорока, на должностное лицо - в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере двухсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностное лицо - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере трехсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
в статье 429:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двухсот процентов от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства).";
в абзаце втором части второй слова "от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей" заменить словами "трехсот процентов от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства";
в статье 430:
в абзаце втором части первой слова "в размере от десяти до двадцати" заменить словами "на физических лиц в размере от десяти до сорока, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц - в размере от двадцати до пятидесяти";
в абзаце втором части второй слова "до двадцати пяти" заменить словами "до пятидесяти";
в статье 434:
заголовок и часть первую после слова "платежей" дополнить словами "и налогов";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере от двадцати до сорока, на должностное лицо - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства) или без такового.";
в абзаце втором части первой статьи 436 слова "десяти" заменить словом "двадцати";
в абзаце втором части первой статьи 437 слова "десяти" заменить словом "двадцати";
в абзаце первом части четвертой статьи 454 союз "и" заменить союзом "или";
абзац первый части третьей статьи 468 изложить в следующей редакции:

"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген iс-әрекеттердi көлiк құралдарын басқару құқығы жоқ адамның жасауы, сол сияқты жол қозғалысы және көлiк құралдарын пайдалану ережелерiн елеулi материалдық залал шектiрiп бұзуы,-";
470-баптың бiрiншi бөлігінiң бiрiншi абзацының қазақша мәтiнi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолында басқару құқығына жүргiзушiлiк куәлігі, көлiк құралдарына
тiркеу және заңдарда белгіленген өзге де құжаттары жоқ жүргізушiнiң көлiк
құралын басқаруы, -";
473-баптың екiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы "соқтырған" деген сөзден
кейiн "не материалдық залал шектiрген" деген сөздермен толықтырылсын;
477-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацында "бiр" деген сөз "бес"
деген сөзбен ауыстырылсын;
491-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацының қазақша мәтiнi "заңды" деген сөздiң
алдынан "азаматтарға жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде," деген сөздермен
толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы "заңды" деген сөздiң алдынан
"азаматтарға жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде," деген сөздермен толықтырылсын;
492-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электр байланыс желiлерiне қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды)
өз бетiнше қосуы, -";
ескертуде:
"электр" деген сөзден кейiн "және радио-" деген сөздермен
толықтырылсын;
"құрылғылары" деген сөзден кейiн үтір қойылып, "радиотелефондар"
деген сөзбен толықтырылсын;
532-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "болып табылатын адамдардың" деген
сөздерден кейiн ", сол сияқты, аталған адамдардың жұбайының (зайыбының)"
деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында:
"мемлекеттiк қызметтен босатылған адамдардың" деген сөздерден кейiн
", сол сияқты, аталған адамдардың жұбайының (зайыбының)" деген сөздермен
толықтырылсын;
"кiрiстер" деген сөзден кейiн "мен мүлiк" деген сөздермен
толықтырылсын;
"бермеуi" деген сөзден кейiн ", дер кезiнде бермеуi" деген сөздермен
толықтырылсын;
538-баптың 3) тармақшасында "576" деген сан "576-2" деген сандармен
ауыстырылсын;
539-бапта:
үшiншi бөлiкте "немесе оның қолданылуын тоқтата түру" деген сөздер
алынып тасталсын;
төртiншi бөлiкте "ведомстволық бағыныстылығына орай тиiстi орган
(лауазымды адам)" деген сөздер "лауазымды адамдарының осы Кодекстiң
636-бабының бiрiншi бөлiгіне сәйкес, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы
хаттама жасауға құқығы бар тиiстi орган," деген сөздермен ауыстырылсын;
541-баптың бiрiншi бөлігінде:
"117-119" деген сандар "117" деген сандармен ауыстырылсын;
"124" деген сандардан кейiн "127" деген сандармен толықтырылсын;
"135-139" деген сандар "135-138, 139 (екiншi бөлігінде)" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"205 (үшiншi бөлiгінде)" деген сөздер алынып тасталсын;
"211, 217" деген сандар алынып тасталсын;
"278 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздерден кейiн "283 (бiрiншi, үшiншi
бөлiктерiнде), 284 (үшiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"302 (екiншi бөлігінде)" деген сөздердiң алдынан "298-1 (екiншi
бөлiгінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"308" деген сандардан кейiн "314" деген сандармен толықтырылсын;
"342-357" деген сандардан кейiн "359, 361" деген сандармен
толықтырылсын;
"368 (екiншi бөлiгінде)" деген сөздер "368, 369 (екiншi бөлігінде)"
деген сөздермен ауыстырылсын;
"393" деген сандардың алдынан "391-1 (үшiншi бөлігінде)" деген
сөздермен толықтырылсын;
"394" деген сандар "394 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"494" деген сандар "494 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде)" деген
сөздермен ауыстырылсын;
543-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде:
"131-134" деген сандардан кейiн "135-1, 139 (бiрiншi бөлiгiнде)"
деген сөздермен толықтырылсын;
"161 (бiрiншi бөлiгiнде), 164" деген сөздер алынып тасталсын;
"244" және "323" деген сандар алынып тасталсын;
"283" деген сандар "283 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"368 (бiрiншi бөлігінде), 369" деген сөздер "369 (бiрiншi бөлiгiнде)"
деген сөздермен ауыстырылсын;
"387" деген сандардан кейiн - "394 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген
сөздермен толықтырылсын;
"463" деген сандар "463 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"478" деген сандардан кейiн "480" деген сандармен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнде:
2) тармақшасында:
"161 (бiрiншi бөлігінде), 164" деген сөздер алынып тасталсын;
"283" деген сандар "283 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
3) тармақшасында:
"164" деген сандар алынып тасталсын;
"165" сандардан кейiн "336 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген
сөздермен толықтырылсын;
"477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде)" деген сөздерден кейiн
"480" деген сандармен толықтырылсын;
4) тармақшасында:
"164" деген сандар алынып тасталсын;
"283" деген сандар "283 (екiншi бөлiгінде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"463" деген сандар "463 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
6) тармақшада "463 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "463 (бiрiншi
бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшасында "473" деген сандардан кейiн "(бiрiншi бөлiгінде)"
деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшасында:
"161 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздер алынып тасталсын;
"283" деген сандар "283 (екiншi бөлігінде)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"323" деген сандар алынып тасталсын;
544-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "277" деген сандардан кейiн "284 (бiрiншi, екiншi
бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнде:
екiншi абзацта "онға дейiнгi" деген сөздер "жиырма беске дейiнгi"
деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта "беске дейiнгi" деген сөздер "онға дейiнгi" деген
сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "инспекторлары" деген сөзден кейiн үтір қойылып,
"мемлекеттiк инспекторлары" деген сөздермен толықтырылсын;

"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим права управления транспортными средствами, а равно нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, причинившие существенный материальный ущерб, -";
в абзаце первом части первой статьи 470:
слова "или временное разрешение" исключить;
слова "документов на транспортное средство" заменить словами
"установленных законодательством документов на транспортное средство";
абзац первый части второй статьи 473 дополнить словами "либо
причинившие материальный ущерб";
в статье 492:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Самовольное подключение оконечных устройств (оборудования) к
сетям электросвязи -";
в примечании:
после слова "электрической" дополнить словами "и радио-";
после слова "служб" дополнить словом "радиотелефоны";
в статье 532:
абзац первый части первой дополнить словами "а равно супругом
(супругой) указанных лиц";
в абзаце первом части второй:
после слова "Непредставление" дополнить словами "несвоевременное
представление";
после слов "о доходах" дополнить словами "и имуществе";
дополнить словами "а равно супругом (супругой) указанных лиц";
в подпункте 3) статьи 538 цифры "576" заменить цифрами "576-2";
в статье 539:
в части третьей слова "либо приостановление ее (его) действия"
исключить;
в части четвертой слова "соответствующим органом (должностным лицом)
по подведомственности" заменить словами "соответствующим органом,
должностные лица которого в соответствии с частью первой статьи 636
настоящего Кодекса имеют право составлять протокол об административном
правонарушении";
в части первой статьи 541:
цифры "117-119" заменить цифрами "117";
после цифр "124" дополнить цифрами "127";
цифры "135-139" заменить словами "135-138, 139 (частью второй)";
слова "205 (частью третьей)" исключить;
цифры "211, 217" исключить;
после слов "278 (частью первой)" дополнить словами "283 (частями
первой, третьей), 284 (частью третьей)";
перед словами "302 (частью третьей)" дополнить словами "298-1 (частью
второй)";
после цифр "308" дополнить цифрами "314";
после цифр "342-357" дополнить цифрами "359, 361";
слова "368 (частью второй)" заменить словами "368, 369 (частью
второй)";
перед цифрами "393" дополнить словами "391-1 (частью третьей)";
цифры "394" заменить словами "394 (частью второй)";
цифры "494" заменить словами "494 (частями второй, третьей)";
в статье 543:
в части первой:
после цифр "131-134" дополнить словами "135-1, 139 (частью первой)";
слова "161 (частью первой), 164" исключить;
цифры "244" и "323" исключить;
цифры "283" заменить словами "283 (частью второй)";
слова "368 (частью первой), 369" заменить словами "369 (частью
первой)";
после цифр "387" дополнить словами "394 (частью первой)";
цифры "463" заменить словами "463 (частью первой)";
после цифр "478" дополнить цифрами "480";
в части второй:
в подпункте 2):
слова "161 (частью первой), 164" исключить;
цифры "283" заменить словами "283 (частью второй)";
в подпункте 3):
цифры "164" исключить;
после цифр "165" дополнить словами "336 (частями первой и второй)";
после слов "477 (частями первой, второй, четвертой)" дополнить
цифрами "480";
в подпункте 4):
цифры "164" исключить;
цифры "283" заменить словами "283 (частью второй)";
цифры "463" заменить словами "463 (частью первой)";
в подпункте 6) слова "463 (частью второй)" заменить словами "463
(частью первой)";
подпункт 7) после цифр "473" дополнить словами "(частью первой)";
в подпункте 8):
слова "161 (частью первой)" исключить;
цифры "283" заменить словами "283 (частью второй)";
цифры "323" исключить;
в статье 544:
часть первую после цифр "277" дополнить словами "284 (частями первой,
второй)";
в части второй:
в абзаце втором слова "до десяти" заменить словами "до двадцати пяти";
в абзаце третьем слова "до пяти" заменить словами "до десяти";
абзац четвертый после слова "инспекторы" дополнить словами
",государственные инспекторы";

545, 546-баптар алынып тасталсын;
548-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"548-бап. Көлiк бақылау органдары
1. Көлiк бақылау органдары осы Кодекстiң 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 246, 247, 439, 440, 441, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (бірiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 454 (төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 455, 456, 457, 458, 459-460 (әуе кемесiндегi, теңiз көлiктерiндегі бұзушылықтардан басқа), 463 (бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде iрi өлшемдi немесе қауiптi жүктердi тасымалдау тәртiбiн бұзу болып табылса, сондай-ақ салмақ немесе өлшем шамалары белгiленген нормативтерден асатын көлiк құралдарының арнайы рұқсатсыз өткен жағдайларда), 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерінде), 479-481 (әуе кемесiндегi, теңiз көлiгiндегі бұзушылықтардан басқа), 483, 486 (бiрiншi бөлiгiнде), 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы істердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы істердi қарауға және көлiк бақылау органдарының атынан әкiмшiлiк жаза белгілеуге:
осы Кодекстiң көлiк бақылау органдарының ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған барлық баптары бойынша - көлiк бақылау органының басшысы және оның орынбасарлары, аумақтық көлiк бақылау органдарының бастықтары және олардың орынбасарлары;
139 (бiрiншi бөлігінде), 440, 441, 447, 454 (төртiншi бөлігінде), 455, 456, 463, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 479, 480, 486 (бiрiншi бөлігінде), 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша - көлiк бақылау органдарының сол лауазымдарына өкiлеттi адамдар
құқылы.
3. Осы баптың екiншi бөлiгінiң үшiншi абзацында аталған лауазымды
адамдар белгiлейтiн айыппұл мөлшерi он айлық есептiк көрсеткiштен аса
алмайды.";
549-бапта:
бiрiншi бөлiгінде:
"осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген
сөздермен толықтырылсын;
"463" деген сандарының алдынан "459, 460" деген сандармен
толықтырылсын;
"488-490" деген сандарының алдынан "479-481" деген сандармен
толықтырылсын;
"495" деген сандар "494 (бiрiншi бөлігінде), 495, 496 (бiрiншi
бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"497" деген сандардан кейiн "498 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен
толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "көлiк және коммуникациялар саласында уәкiлеттi органның Астана және Алматы қалалық және облыстық бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары" деген сөздер "көлiк және коммуникация саласында уәкiлеттi органның, олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
550-баптың екiншi бөлiгiнiң үшiншi және төртiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстар мен Астана және Алматы қалалары бойынша бас мемлекеттiк еңбек инспекторлары - азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштің онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының еңбек жөнiндегі орталық атқарушы органының бас мемлекеттік еңбек инспекторлары азаматтарға - айлық есептік көрсеткiштiң он беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға;";
553-баптың бiрiншi бөлiгі:

статьи 545, 546 исключить;
статью 548 изложить в следующей редакции:
"Статья 548. Органы транспортного контроля
1. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 139 (частью первой), 246, 247, 439, 440, 441, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (частями первой, третьей), 454 (частями четвертой, пятой), 455, 456, 457, 458, 459-460 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 463 (когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, в том числе крупногабаритных или опасных грузов, а также в случае проезда без специального разрешения транспортных средств, весовые или габаритные параметры которых превышают установленные нормативы), 477 (частями первой, второй, четвертой), 479-481 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 483, 486 (частью первой),490 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов транспортного контроля вправе:
по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов транспортного контроля, - руководитель органа транспортного контроля и его заместители, начальники территориальных органов транспортного контроля и их заместители;
по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 139 (частью первой), 440, 441, 447, 454 (частью четвертой), 455, 456, 463, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479, 480, 486 (частью первой), 490 - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.
3. Размеры штрафа, налагаемого должностными лицами, указанными в абзаце третьем части второй настоящей статьи, не могут превышать десяти месячных расчетных показателей.";
в статье 549:
в части первой:
после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой)";
перед цифрами "463" дополнить цифрами "459, 460";
перед цифрами "488-490" дополнить цифрами "479-481";
цифры "495" заменить словами "494 (частью первой), 495, 496 (частью первой)";
после цифр "497" дополнить словами "498 (частью первой)";
в абзаце втором части второй слова "начальники отделений городов Астаны и Алматы и областных отделений уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций" заменить словами "руководители и их заместители уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций, его территориальных подразделений";
абзацы третий и четвертый части второй статьи 550 изложить в следующей редакции:
"главные государственные инспекторы труда по областям и городам Астане и Алматы - штраф на граждан до десяти, на должностных лиц - до сорока, на юридических лиц - до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
главные государственные инспекторы труда центрального исполнительного органа по труду Республики Казахстан - штраф на граждан до пятнадцати, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до трехсот размеров месячного расчетного показателя;";
часть первую статьи 553:

"89" деген саннан кейiн "139 (бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"221" деген саннан кейiн "270" сандармен толықтырылсын;
"(техникалық қауiпсiздiк бөлiгiнде)" деген сөздерден кейiн "504" деген сандармен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "Қазақстан" деген сөздiң алдынан "Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегі мемлекеттік инспекцияға бағынысты" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Азаматтық қорғаныс саласында нормативтiк актiлердiң орындалмауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істердi қарауға және әкiмшiлiк шаралар қолдануға:
Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық атқарушы органының бiрiншi басшысы азаматтарға және лауазымды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға;
төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық Астана және Алматы қалалары басқармаларының бiрiншi бастықтары, олардың орынбасарлары азаматтарға және лауазымды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.";
554-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласында уәкiлеттi орган осы Кодекстің 121, 125, 126, 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 240-250, 252, 255, 261, 265, 270-272, 276, 277, 278 (екiншi бөлiгiнде), 279-282, 283 (екiншi бөлiгінде), 284 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 285-292, 294-297, 298 (бiрiншi бөлiгiнде), 298-1 (бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 299, 301, 302 (бiрiншi, екiншi бөлiктерiнде), 303 (бiрiншi бөлiгiнде), 304 (бiрiншi бөлiгінде), 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істердi қарайды.
екiншi бөлiкте:
екiншi абзацта:
"табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi" деген сөздер "қоршаған ортаны
қорғау жөнiндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "он беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма беске
дейiнгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшіншi абзацтағы "он беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма беске
дейiнгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "жиырма беске дейiнгі" деген сөздер "елуге
дейiнгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта:
"жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз елуге дейiнгi" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi
аумақтық мемлекеттік бас инспекторларының және мемлекеттiк аға
инспекторларының ұсынуы бойынша заңды тұлғаның әкiмшiлiк құқық бұзушылық
туралы iс бойынша барлық хаттамалары мен қаулыларын бекiтедi" деген сөздер
алынып тасталсын;

после цифр "89" дополнить словами "139 (частью первой)";
после цифр "221" дополнить цифрой "270";
после слов "(в части технической безопасности)" дополнить цифрой "504";
абзац первый части второй после слова "ситуациям" дополнить словами "подведомственной Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
первый руководитель центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и его заместители - штраф на граждан и должностных лиц - до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
первые руководители управлений по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астаны и Алматы, их заместители - штраф на граждан и должностных лиц до сорока размеров месячного расчетного показателя.";
в статье 554:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и природных ресурсов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 121, 125, 126, 139 (частью первой), 240-250, 252, 255, 261, 265, 270-272, 276, 277, 278 (частью второй), 279-282, 283 (частью второй), 284 (частями первой и второй), 285-292, 294-297, 298 (частью первой), 298-1 (частями первой и третьей), 299, 301, 302 (частями первой, второй), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой) настоящего Кодекса.";
в части второй:
в абзаце втором:
слова "по охране природных ресурсов" заменить словами "по охране окружающей среды";
слова "до пятнадцати" заменить словами "до двадцати пяти";
в абзаце третьем слова "до двадцати пяти" заменить словами "до пятидесяти";
в абзаце четвертом слова "до пятидесяти" заменить словами "до ста";
в абзаце пятом:
слова "до ста" заменить словами "до ста пятидесяти";
слова "утверждать все протоколы и постановления по делу об административном правонарушении юридического лица по представлению территориальных главных государственных инспекторов по охране природных ресурсов и старших государственных инспекторов Республики Казахстан" исключить;

мынадай мазмұндағы 554-1-баппен толықтырылсын:
"554-1-бап. Жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегi
уәкiлетті орган
1. Жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегi уәкiлетті орган осы Кодекстің 122, 123, 259-275, 301, 302 (бiрiншi, екiншi бөлiктерiнде), 303 (бiрiншi бөлiгінде), 304 (бiрiншi бөлігінде), 305 (бiрiншi бөлігінде), 306 (бiрiншi бөлігінде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк аға инспекторлар мен аумақтық мемлекеттiк инспекторлар азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - он беске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттiк инспекторлары, жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегі аумақтық мемлекеттік бас инспекторлардың орынбасарлары азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттiк аға инспекторлары, жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегi табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк бас инспекторлары азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының жер қойнауларын пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттік Бас инспекторы мен оның орынбасарлары азаматтарға - айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бiр мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы;
555-баптың бiрiншi бөлiгі "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "139 (бiрiншi бөлiгінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
556-бапта:
бiрiншi бөлiктегі "503-512" деген сандар 503, 505-512" деген сандармен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң 1) тармақшасында "503-512" деген сандар "503, 505-512" деген сандармен ауыстырылсын;
557-бапта:
тақырыпта және бiрiншi бөлiкте "санитариялық" деген сөз "санитариялық-эпидемиологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"323-бабында" деген сөздер "89, 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 140 (бiрiншi бөлiгiнде), 161 (бiрiншi бөлiгінде), 164, 220, 221, 235 (бiрiншi бөлiгiнде), 236, 239, 240, 242, 244, 248, 249, 261, 270, 272, 275, 276, 277 (екiншi бөлiгінде), 294, 304 (бiрiншi бөлiгiнде), 310, 323, 329 (бiрiншi бөлiгінде), 333, 387, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 494 (бiрiншi бөлiгiнде)"; деген сөздермен ауыстырылсын;
"ережелер мен нормаларды" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып,
"сондай-ақ талаптарды" деген сөздермен толықтырылсын;
560-бапта:
тақырып және бiрiншi бөлiк "карантині" деген сөздерден кейін "және
қорғау" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiк "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "139 (бiрiншi
бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк:
екiншi абзацта:
"онға дейiнгi" деген сөздер "жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"елуге дейiнгі" деген сөздер "жиырмаға дейiнгі" деген сөздермен
ауыстырылсын;
үшiншi абзацта:
"мемлекеттік инспекторлары" деген сөздерден кейiн үтір қойылып,
"өсiмдiктер қорғау жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар" деген сөздермен
толықтырылсын;
"елуге дейiнгi" деген сөздер "жүзге дейiнгi" деген сөздермен
ауыстырылсын;
төртіншi абзацта:
"мемлекеттiк инспекторлары" деген сөздерден кейiн үтір қойылып, "өсiмдiктер қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар" деген сөздермен толықтырылсын;
"беске дейiнгі" деген сөздер "онға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить статьей 554-1 следующего содержания:
"Статья 554-1. Уполномоченный орган по использованию и охране недр
1. Уполномоченный орган по использованию и охране недр рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 122, 123, 259-275, 301, 302 (частями первой, второй), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
территориальные старшие государственные и территориальные государственные инспекторы по использованию и охране недр - штраф на граждан до десяти, на должностных лиц - до пятнадцати, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
государственные инспекторы Республики Казахстан по использованию и охране недр, заместители территориальных главных государственных инспекторов по использованию и охране недр - штраф на граждан до пятнадцати, на должностных лиц - до двадцати пяти, на юридических лиц - до двухсот пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
старшие государственные инспекторы Республики Казахстан по использованию и охране недр территориальные главные государственные инспекторы по использованию и охране недр - штраф на граждан до двадцати пяти, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до пятисот
размеров месячного расчетного показателя;
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по
использованию и охране недр и его заместители - штраф на граждан до
пятидесяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до тысячи
размеров месячного расчетного показателя.";
в части первой статьи 555:
после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой)";
после цифры "141" дополнить словами "187 (частью второй)";
в статье 556:
в части первой цифры "503-512" заменить цифрами "503, 505-512";
в подпункте 1) части второй цифры "503-512" заменить цифрами "503,
505-512";
в статье 557:
в заголовке и в части первой слова "санитарный" заменить словами
"санитарно-эпидемиологический";
слова "статьей 323" заменить словами "статьями 89, 139 (частью
первой), 140 (частью первой), 161 (частью первой), 164, 220, 221, 235
(частью первой), 236, 239, 240, 242, 244, 248, 249, 261, 270, 272, 275,
276, 277 (частью второй), 294, 304 (частью первой), 310, 323, 329 (частью
первой), 333, 387, 477 (частями первой, второй, четвертой), 494 (частью
первой)";
после слов "правил и норм" дополнить словами "а также требований";
в статье 560:
заголовок и часть первую после слова "карантину" дополнить словами "и
защите";
часть первую после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью
первой)";
в части второй:
в абзаце втором:
слова "до десяти" заменить словами "до двадцати";
слова "до пятидесяти" заменить словами "до двадцати";
в абзаце третьем:
после слов "карантину растений" дополнить словами ", государственные
инспектора по защите растений";
слова "до пятидесяти" заменить словами "до ста";
в абзаце четвертом:
после слов "карантину растений" дополнить словами
", государственные инспектора по защите растений";
слова "до пяти" заменить словами "до десяти";

мынадай мазмұндағы 560-1-баппен толықтырылсын:
"560-1-бап. Астық рыногын реттеу саласында уәкiлеттi орган
1. Астық рыногын реттеу саласында уәкiлетті орган мен оның аумақтық органдары осы Кодекстiң 309-1 және 309-2 баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға аумақтық мемлекеттiк органдардың бастықтары және олардың орынбасарлары құқылы;
561 және 562-баптар алынып тасталсын:
563-баптың бiрiншi бөлiгіндегi "120, 121" деген сандар "118-121, 139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
566-баптың бiрiншi бөлiгі "Кодекстің" деген сөзден кейiн "139 (бiрiншi бөлiгінде), 164" деген сөздермен толықтырылсын;
568-баптың бiрiншi бөлiгi "130" деген саннан кейiн "139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
569-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"569-бап. Статистика органдары
1. Статистика органдары осы Кодекстiң 381-384-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға облыстық (Астана, Алматы қалаларының) статистика жөнiндегі басқарма басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.";
570-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық органдары осы Кодекстiң 88 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 146, 166, 205-212, 215-219, 358, 358-1, 360-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істердi қарайды.";
570-1 бабының екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға қаржы полициясы органының басшысы мен оның орынбасарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, Қазақстан Республикасының астанасының, аймақаралық, аудандық, қалалық, қалалардағы аудандық қаржы полициясы органдарының және қаржы полициясының арнаулы бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
571-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"Кодекстің" деген сөзден кейiн "139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 176 (екiншi бөлiгiнде), 177, 178, 185-187, 204-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi мен оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетiнiң төрағасы мен оның орынбасарлары министрлiктiң аумақтық органдарының басшылары құқылы.";
3) тармақша алынып тасталсын;
572-бапта:
"Кодекстiң" деген сөзден кейiн "139 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить статьей 560-1 следующего содержания:
"Статья 560-1. Уполномоченный орган в области регулирования рынка
зерна
1. Уполномоченный орган в области регулирования рынка зерна и его территориальные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 309-1 и 309-2 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать
административные взыскания вправе начальники территориальных органов и их
заместители.";
статьи 561 и 562 исключить;
в части первой статьи 563 цифры "120, 121" заменить словами "118121,
139 (частью первой)";
статью 564 исключить;
часть первую статьи 566 после слова "статьями" дополнить словами "139
(частью первой), 164";
часть первую статьи 568 после цифр "130" дополнить словами "139
(частью первой)";
статью 569 изложить в следующей редакции:
"Статья 569. Органы статистики
1. Органы статистики рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 381-384 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители областных (городов Астаны, Алматы) управлений по статистике и их заместители.";
часть первую статьи 570 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговые органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 139 (частью первой), 146, 166, 205-212, 215-219, 358, 358-1, 360 настоящего Кодекса.";
часть вторую статьи 570-1 изложить в следующей редакции:
"2.Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель органа финансовой полиции и его заместители, руководители органов финансовой полиции по областям, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан, межрегиональных, районных, городских, районных в городах и специальных подразделений финансовой полиции и их заместители.";
в статье 571:
в части первой:
после слов "предусмотренных статьями" дополнить словами "139 (частью первой)";
в части второй:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 139 (частью первой), 176 (частью второй), 177, 178, 185-187, 204 настоящего Кодекса, - Министр финансов Республики Казахстан и его заместители, председатель Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан и его заместители, руководители территориальных органов министерства.";
подпункт 3) исключить;
в статье 572:
часть первую после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой)";
часть вторую изложить в следующей редакции:

"2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) осы Кодекстің 139 (бiрiншi бөлігінде), 168-171, 182, 187, 218-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы, оның орынбасарлары;
2) осы Кодекстiң 180, 189-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық
бұзушылықтар үшiн - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы, оның
орынбасарлары; аумақтық филиалдарының басшылары;
3) осы Кодекстің 181-бабында, 381-бабының жинақтау мен өңдеу
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi органдарының құзыретiне кiретiн
мемлекеттiк статистикалық есеп-қисап және бақылау деректерi бөлігінде
көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн - аумақтық филиалдарының
басшылары құқылы.";
574-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"574-бап. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгінiң органдары";
бiрiншi бөлiкте:
"халықты әлеуметтік қорғау" деген сөздер алынып тасталсын;
"Кодекстiң 88-бабында" деген сөздер қазақ тіліндегi мәтiнде "88
(бiрiншi, екiншi, үшіншi бөлiктерiнде), 139 (бiрiншi бөлiгiнде) -
баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
575-бапта:
бiрiншi бөлiк "391 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздерден кейiн "391-I
(бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "елуге дейiнгi" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"бес жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi мыңға дейiнгi" деген сөздермен
ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктің 2) тармақшасы алынып тасталсын;
576-бапта:
бiрiншi бөлiк "Кодекстің" деген сөздерден кейiн "139 (бiрiншi
бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң үшiншi абзацы "елуге дейiнгі" деген сөздерден кейiн ", жеке тұлғаларға жиырмаға дейiнгi, заңды тұлғаларға екi жүзге дейiнгi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 576-1 және 576-2-баптарымен толықтырылсын:
"576-1-бап. Акцизделетiн өнiмдер өндiру және олардың айналымын мемлекеттік бақылау жөнiндегi органдар
1. Акцизделетiн өнiмдер өндiру және олардың айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегі органдар осы Кодекстiң 139 (бiрiншi бөлiгiнде) - бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға акцизделетiн өнiмдер өндiру және олардың айналымын мемлекеттік бақылау жөнiндегі органдардың бастықтары (орынбасарлары) құқылы.
576-2-бап. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық- атқару жүйесiнiң органдары
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесiнiң органдары осы Кодекстiң 367-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істердi қарайды.

"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 139 (частью первой) 168-171, 218 настоящего Кодекса, - Председатель Национального Банка Республики Казахстан, его заместители;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 180, 182, 187 (частью первой), 189 настоящего Кодекса - Председатель Национального Банка Республики Казахстан, его заместители, руководители территориальных филиалов;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьей 181, статьей 381 настоящего Кодекса в части данных государственной статистической отчетности и наблюдений, сбор и обработка которых входит в компетенцию органов Национального Банка Республики Казахстан -
руководители территориальных филиалов.";
часть первую статьи 574 после слов "статьей 88" дополнить словами
"139 (частью первой)";
в статье 575:
часть первую после слов "391 (частью первой)" дополнить словами
"391-1 (частями первой и второй)";
в абзаце втором части второй:
слова "до двадцати пяти" заменить словами "до пятидесяти";
слова "до пятисот" заменить словами "до двух тысяч";
подпункт 2) части третьей исключить;
в статье 576:
часть первую после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью
первой)";
абзац третий части второй после слов "штраф на должностных лиц до пятидесяти" дополнить словами ", на физических лиц до двадцати, на юридических лиц до двухсот";
дополнить статьями 576-1 и 576-2 следующего содержания:
"Статья 576-1. Органы по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции
1. Органы по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 139 (частью первой).
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители (заместители) органа по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции.
Статья 576-2. Органы уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Органы уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 367 настоящего Кодекса.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға облыстардағы қылмыстық-атқару жүйесiнiң аумақтық органдарының бастықтары және олардың орынбасарлары, түзеу мекемелерiнiң және қамауда ұстау орындарының бастықтары құқылы.";
607-баптың үшiншi бөлiгіндегi екiншi сөйлем алынып тасталсын;
611-баптың он үшiншi бөлiгіндегі "мүмкiндiк бермейтiнiне" деген
сөздердiң қазақ тiліндегі мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
619-баптың бiрiншi бөлiгі "жеке адамды" деген сөзден кейiн ", заңды
тұлғаның заңды өкiлiн" деген сөздермен толықтырылсын;
620-бапта:
1) тармақша "бөлiмнен өз бетiмен кеткен жағдайда" деген сөздерден
кейiн ", сондай-ақ шет елдiктердiң және азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасында болу тәртiбiн бұзған кезiнде" деген сөздермен
толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақталуын бақылауды сол органдар жүзеге асыратын ережелер
бұзылған жағдайда - көлiк бақылау органдары;";
627-бапта:
үшiншi бөлiкте:
"адамдардың" деген сөздерден кейiн "не көлiк құралдарын, шағын
көлемдi кемелердi заңды негізде басқаратын оның өкiлiнiң" деген сөздермен
толықтырылсын;
"иесiнiң" деген сөздер "аталған адамдардың" деген сөздермен
ауыстырылсын;
бесiншi бөлiкте:
", оның" деген сөз " не оның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңды өкiлiне" деген сөздерден кейiн "немесе көлiк құралдарын, шағын
көлемдi кемелердi заңды негiзде басқаратын өкiлiне" деген сөздермен
толықтырылсын;
сегізiншi бөлiкте:
"куәгерлер" деген сөздiң алдынан "оның өкiлi не" деген сөздермен
толықтырылсын;
"кеменiң иесi" деген сөздерден кейін "оның өкілі не" деген сөздермен
толықтырылсын;
628-баптың бесiншi бөлiгіндегі "атқарушы билiк органы" деген сөздер "мемлекеттік орган" деген сөздермен толықтырылсын;
629-бапта:
екiншi бөлiктегі "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және Шағын көлемдi кемелер жөнiндегi мемлекеттiк инспекцияның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және көлiк бақылау органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi және алтыншы бөлiктер алынып тасталсын;
630-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"Кодекстің" деген сөзден кейiн "283, 284, 285, 287, 289, 297, 298" деген сандармен толықтырылсын;
"462, 466-469" деген сандар "461, 463 (екiншi бөлiгі), 467-471", деген сандармен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"Шағын көлемдi кемелер жөнiндегі мемлекеттiк инспекцияның" деген сөздер "көлiк бақылау органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"автомобиль полициясының" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, "орман және аңшылық шаруашылығының, табиғи аумақтарды ерекше қорғау, балық қорғау органдардың (орман, балық, аңшылық шаруашылығы саласында, табиғи аумақтарды ерекше қорғаудағы заңдар бұзылған кезде)" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктегi ", мемлекеттiк тiркеу нөмiрi белгісiн алып қою" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 632-1-бабымен толықтырылсын:
"632-1-бабы. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе начальники территориальных органов уголовно-исполнительной системы по областям и их заместители, начальники исправительных учреждений и мест содержания под стражей.";
предложение второе части третьей статьи 607 исключить;
в части тринадцатой статьи 611 слова "не позволяют" заменить словами
"не позволяет";
часть первую статьи 619 после слов "физического лица" дополнить
словами "законного представителя юридического лица";
в статье 620:
подпункт 1) дополнить словами ", а также при нарушении иностранцами и
лицами без гражданства порядка пребывания на территории Республики
Казахстан";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) органами транспортного контроля - при нарушении правил, контроль
за соблюдением которых осуществляют эти органы;";
в статье 627:
в части третьей:
после слов "они находятся" дополнить словами " либо его представителя
или лица, управляющего транспортным средством, маломерным судном на
законном основании";
слово "владельца" заменить словами "указанных лиц";
в части пятой:
слово ", его" заменить словами "либо его";
дополнить словами "или лицу, управляющему транспортным средством,
маломерным судном на законном основании";
в части восьмой:
слово ", понятыми" заменить словами "либо его представителем";
перед словами "от подписания" дополнить словами "его представителя";
в части пятой статьи 628 слова "органом исполнительной власти"
заменить словами "государственным органом";
в части второй статьи 629 слова "Вооруженных Сил Республики Казахстан
и Государственной инспекции по маломерным судам" заменить словами
"Вооруженных Сил Республики Казахстан, и органов транспортного контроля";
в статье 630:
в части первой:
после слова "статьях" дополнить цифрами "283, 284, 285, 287, 289,
297, 298";
цифры "462, 466-469" заменить словами "461, 463 (часть вторая),
467-471";
в части второй:
слова "Государственной инспекции по маломерным судам" заменить
словами "органов транспортного контроля";
дополнить словами "органов лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий, рыбоохраны (при нарушении законодательства в области лесного, рыбного, охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий)";
в части третьей слова "изъятии государственного регистрационного номерного знака" исключить;
дополнить статьей 632-1 следующего содержания:
"Статья 632-1. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу

1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның тiкелей объектiсi болған заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу, оларға билiк етуге (ал қажет жағдайларда пайдалануға да) тыйым салынғаны туралы сол әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шарасы қолданған заңды тұлғаның заңды өкiлiне хабарлай отырып көрсетiлген тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлікті тiзiмдеуден көрiнедi және егер, көрсетілген тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiктi алып қою мүмкiн болмайтын және (немесе) олардың сақталуын алып қоюсыз қамтамасыз ету мүмкiн болатын жағдайда қолданылады. Тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлiк тыйым салған лауазымды тұлға тағайындаған өзге адамның жауапты сақтауына берiлуi мүмкiн.
2. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу осы Кодекстiң 620-бабында, 636-бабының бiрiншi бөлiгінде көрсетiлген, оған уәкiлеттi лауазымды адамдар тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiктi иеленушi адамның қатысуымен және екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Кейiнге қалдыруға болмайтын жағдайларда, тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу иесiнiң қатысуынсыз-ақ жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Қажет болған жағдайларда фотоға және киноға түсiру, бейнежазба қолданылады.
4. Тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттама жасалады. Тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттама жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, сол әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргізудi қамтамасыз ету шарасы қолданған заңды тұлға туралы мәлiметтер және иеленуiнде тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлкi бар адамның жеке басы туралы мәлiметтер, олардың тiзiмдемесi және өзге де тақылеттестік белгiлерi туралы мәлiметтер көрсетiледi, сондай-ақ фото- және кино түсiрiлiмдерi, бейнежазба қолданылғаны туралы жазба жасалады. Фото- және кино түсiрiлiмдерiн, бейнежазба қолданып тыйым салуды жүзеге асыру кезiнде алынған материалдар тиiстi хаттамаға қоса тiркеледi.
5. Қажет болған жағдайларда тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлiк.
6. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттаманың көшiрмесi сол әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шарасы қолданған заңды тұлғаның заңды өкiлiне тапсырылады.

1. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу, явившиеся орудиями совершения или непосредственными объектами административного правонарушения, представляет собой опись указанных товаров, транспортных средств и иного имущества, с объявлением законному представителю юридического лица, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении, о запрете распоряжаться (а в необходимых случаях и пользоваться) ими и применяется в случае, если эти товары, транспортные средства и иное имущество изъять невозможно и (или) их сохранность может быть обеспечена без изъятия. Товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, могут быть переданы на ответственное хранение иным лицам, назначенным должностным лицом, наложившим арест.
2. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу, осуществляется уполномоченными на то должностными лицами, указанными в статье 620, части первой статьи 636 настоящего Кодекса, в присутствии владельца товара, транспортного средства и иного имущества и двух понятых.
В случаях, не терпящих отлагательства, наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество может быть осуществлено в отсутствие их владельца.
3. В необходимых случаях применяются фото- и киносъемка, видеозапись.
4. О наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу, составляется протокол. В протоколе о наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу, указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о юридическом лице, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении и о лице, во владении которого находятся товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, их опись и идентификационные признаки, а также делается запись о применении фото- и киносъемки, видеозаписи. Материалы, полученные при осуществлении ареста с применением фото- и киносъемки, видеозаписи, прилагаются к протоколу.
5. В необходимых случаях товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, упаковываются и (или) опечатываются.
6. Копия протокола о наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащее юридическому лицу, вручается законному представителю юридического лица, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении.

7. Тыйым салынған заңды тұлғаға тиесiлi тауарларды, көлiк құралдарын
және өзге де мүлiктi сол әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргізудi
қамтамасыз ету шарасы қолданған заңды тұлғаның не тыйым салынған мүлiктi
сақтауды жүзеге асыратын адамның иелiктен шығаруы немесе жасыруы Қазақстан
Республикасының заң актiлерiнде белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
636-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
1) тармақшада:
екiншi абзацта:
"136" деген сандардан кейiн "143" деген сандармен толықтырылсын;
"163" деген сандардан кейiн "203" деген сандармен толықтырылсын;
"368 (екiншi бөлiгі)" деген сөздер "368, 369 (екiншi бөлiгi)" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"394" деген сандар "394 (екiншi бөлiгі)" деген сөздермен
ауыстырылсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төтенше жағдайлар жөнiндегі органның орталық атқарушы органдарының
(314, 356-баптар);
жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"орман, балық және аңшылық шаруашылығы органдарының 283 (бірiншi, үшiншi бөлiктерi), 284 (үшiншi бөлiгi), 293, 298 (екiншi, үшіншi бөліктерi), 298-1 (екiншi бөлiгi), 356-баптар);";
сегізiншi абзац "356" деген санның алдынан "283 (бiрiншi, үшіншi
бөлiктерi), 284 (үшiншi бөлiгі), 298 (екiншi, үшiншi бөлiктерi), 298-1
(екiншi бөлiгi)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"жер қойнауларын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттiк бақылау
органдарының (124 (бұл құқық бұзушылық санитариялық-гигиеналық ережелер
мен атмосферадағы ауаны қорғау жөнiндегі нормаларды бұзу болып табылмаса),
356-баптар);
он екiншi абзац алынып тасталсын;
он үшiншi абзац "карантинi" деген сөзден кейiн "және қорғау" деген
сөздермен толықтырылсын;
он төртiншi абзацта:
"уәкiлеттi органның" деген сөздерден кейiн "127" деген санмен
толықтырылсын;
"161 (екiншi және үшіншi бөлiктерi), 162, 163" деген сөздер алынып
тасталсын;
он жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының (85, 140 (екiншi бөлiгі), 161 (үшiншi бөлiгі), 163, 222 (бiрiншi бөлiгi), 231, 233, 235 (екiншi бөлiгi), 278 (бiрiншi бөлiгі), 304 (екiншi бөлiгi), 315, 324, 326-328, 329 (екiншi бөлiгi), 356, 362, 494 (екiншi, үшiншi бөлiктерi);";
он сегізiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"байланыс саласында уәкiлеттi органның (356, 491 (екiншi бөлiгi), 492 (екiншi бөлiгі), 493 (екiншi бөлiгі), 494 (екiншi, үшiншi бөлiктерi), 496 (екiншi бөлiгі), 498 (екiншi бөлiгі), 501-баптар);";
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"көлiк бақылау органдарының (329 (екiншi бөлiгi), 329-1 (екiншi бөлiгі), 356, 453 (екiншi бөлiгi), 454 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерi), 477 (үшiншi бөлiгi), 484, 502-баптар);";

7. Отчуждение или сокрытие товаров, транспортных средств и иного
имущества, принадлежащего юридическому лицу, на которые наложен арест,
юридическим лицом, в отношении которого применена данная мера обеспечения
производства по делу об административном правонарушении, либо лицом,
осуществляющим хранение арестованного имущества, влечет установленную
законодательными актами Республики Казахстан ответственность.";
в части первой статьи 636:
в подпункте 1):
в абзаце втором:
после цифр "136" дополнить цифрами "143";
после цифр "163" дополнить цифрами "203";
слова "368 (часть вторая)" заменить словами "368, 369 (часть вторая)";
цифры "394" заменить словами "394 (часть вторая)";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"органы центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям
(статьи 314, 356);";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"органов лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (статьи 283 (части первая, третья), 284 (часть третья), 293, 298 (части вторая, третья), 298-1 (часть вторая), 356);";
абзац восьмой перед цифрами "356" дополнить словами "283 (части первая, третья), 284 (часть третья), 298 (части вторая - четвертая), 298-1 (часть вторая)";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"органов государственного контроля в области использования и охраны недр (124 (когда эти нарушения не являются нарушениями санитарно-гигиенических правил и норм, а также требований по охране атмосферного воздуха), 356);";
абзац двенадцатый исключить;
абзац тринадцатый после слова "карантину" дополнить словами "и защите";
в абзаце четырнадцатом:
после слова "статьи" дополнить цифрами "127";
слова "161 (части вторая и третья), 162, 163" исключить;
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"органов санитарно-эпидемиологического надзора (85, 140 (часть вторая), 161 (часть третья), 163, 222 (часть первая), 231, 233, 235 (часть вторая), 278 (часть первая), 304 (часть вторая), 315, 324, 326-328, 329 (часть вторая), 356, 362, 494 (части вторая, третья);";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа в области связи (356, 491 (часть вторая), 492 (часть вторая), 493 (часть вторая), 494 (части вторая, третья), 496 (часть вторая), 498 (часть вторая), 501);";
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"органов транспортного контроля (статьи 329 (часть вторая), 329-1
(часть вторая), 356, 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 477
(часть третья), 484, 502);";

жиырма бiрiншi абзацтағы "172, 188, 203" деген сандар алынып тасталсын;
жиырма екiншi абзац алынып тасталсын;
жиырма үшiншi абзацтағы "188" деген сандар алынып тасталсын;
жиырма төртiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы органдарының" деген сөздер "бағалы қағаздар
рыногын мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның" деген
сөздермен ауыстырылсын;
жиырма бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"акцизделетiн өнiмдер өндiру және олардың айналымын мемлекеттік
бақылау жөнiндегі органдардың (163, 213, 214-баптар);";
жиырма жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"салық органдарының (137, 154-157, 213, 214, 359, 361,
532-535-баптар);";
жиырма сегізiншi абзацта:
"140-бап (екiншi бөлiгі)" деген сөздерден кейiн "188" деген санмен
толықтырылсын;
"203" деген сан алынып тасталсын;
жиырма тоғызыншы абзацта:
"129" деген саннан кейiн "137" деген санмен толықтырылсын;
"513, 516, 517, 524, 525, 528" деген сандар алынып тасталсын;
отызыншы абзацта:
"белгілi бiр қызмет түрiне лицензия берген органдардың" деген сөздер "заңдарға сәйкес лицензиар болып табылатын органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(" белгісiнен кейiн "137" деген сандармен толықтырылсын;
"139" деген сандардан кейiн (екiншi бөлiгі) деген сөздермен
толықтырылсын; "302 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздерден кейiн 342 (екiншi
бөлiгі), 343 (бiрiншi бөлiгі), 348 (үшіншi бөлiгі) деген сөздермен
толықтырылсын;
отыз екiншi абзац "142," деген сандардан кейiн "161 (екiншi және
үшiншi бөлiктерi)" деген сөздермен толықтырылсын;
отыз сегізiншi абзац "393" деген сандарының алдынан "391-1 (үшiншi
бөлiгі)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы қырық бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттiк еңбек инспекциясы органдарының (356, 396 (екiншi бөлiгi)
- баптар);";
3) тармақшада:
"(" белгiсiнен кейiн "137, 203" деген сандармен толықтырылсын;
"183, 184" деген сандар алынып тасталсын;
екiншi бөлiкте:
"576" деген сандар "576-2" деген сандармен ауыстырылсын;
екiншi абзац алынып тасталсын:
соңғы абзац "комиссия мүшесiнiң (111-117-баптар)" деген сөздерден
кейiн (;) белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"түзеу мекемелерi мен қамауда ұстау орындарында бақылаушының
(367-бап)";
637-баптың екiншi бөлiгiндегi "344-347" деген сандар "342-352" деген
сандармен ауыстырылсын;
640-баптың бiрiншi бөлiгіндегi "бiр тәулiк" деген сөздер "жасалған сәтiнен бергi үш тәулiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
647-баптың үшiншi бөлiгiндегi "әкiмшiлiк қамауға" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасынан әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберуге," деген сөздермен толықтырылсын;
651-баптың бесiншi және алтыншы бөлiктерiндегi "5, 6" деген сандар тиiсiнше "4, 5" деген сандармен ауыстырылсын;
652-баптың бiрiншi бөлiгiнде "жеке адамға" деген сөздерден кейiн үтiр
қойылып, "сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс қозғаған орган
(лауазымды адам)" деген сөздермен толықтырылсын;
668-баптың үшiншi бөлiгiнiң 6) тармақшасында "алтыншы" деген сөз
"бесiншi" деген сөзбен ауыстырылсын;
692-баптың екiншi бөлiгінде "Әкiмшiлiк" деген сөздiң алдынан "2."
деген санмен толықтырылсын;
703-баптың төртiншi бөлiгінде "кейiнге қалдыру мерзiмi" деген сөздер
"ұзарту мерзiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
707-баптың бiрiншi бөлiгі "адам" деген сөзден кейiн "кейiн айыппұл
салу туралы қаулы шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) жазбаша
нысанда хабарлай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
717-баптың үшiншi бөлiгінде "Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрлiгінiң Көлiк бақылау комитетi" деген сөздер
"байланыс саласында уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздермен
ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

в абзаце двадцать первом цифры "172, 188, 203" исключить;
абзац двадцать второй исключить;
в абзаце двадцать третьем цифры "188" исключить;
в абзаце двадцать четвертом слова "органов Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам" заменить словами "уполномоченного
органа, осуществляющего государственное регулирование рынка ценных бумаг";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"органов по государственному контролю над производством и оборотом
подакцизной продукции (статьи 163, 213, 214);";
абзац двадцать седьмой изложить в следующей редакции:
"налоговых органов (статьи 137, 138, 154-157, 213, 214, 359, 361,
532-535);";
в абзаце двадцать восьмом:
после слов "статьи 140 (часть вторая)" дополнить цифрами "188";
цифры "203" исключить;
в абзаце двадцать девятом:
после цифры "129" дополнить цифрами "137";
цифры "513, 516, 517, 524, 525, 528" исключить;
в абзаце тридцатом:
слова "органов, выдавших лицензию на определенный вид деятельности" заменить словами "органов, являющихся лицензиарами в соответствии с законодательством" после слова "статьи" дополнить цифрами "137";
после цифр "139" дополнить словами "(часть вторая)";
после слов "302 (часть третья)" дополнить словами "342 (часть
вторая), 343 (часть первая), 348 (часть третья)";
абзац тридцать второй после слов "статьи 142" дополнить словами "161
(части вторая и третья)";
абзац тридцать шестой после слова "статьи" дополнить цифрами "127";
абзац тридцать восьмой перед цифрами "393" дополнить словами "391-1
(часть третья)";
дополнить абзацем сорок первым следующего содержания:
"органов государственной инспекции труда (статьи 356, 396 (часть
вторая)";
в подпункте 3):
после слова "статьи" дополнить цифрой "137";
в части второй:
цифры "576" заменить цифрами "576-2";
абзац второй исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"контролер в исправительных учреждениях и местах содержания под
стражей (статья 367);";
в части первой статьи 637 цифры "344-347" заменить цифрами "342-352";
в части первой статьи 640 слово "суток" заменить словами "трех суток
с момента составления";
часть третью статьи 647 после слов "административный арест" дополнить словами "административное выдворение за пределы Республики Казахстан";
в частях пятой и шестой статьи 651 цифры "5, 6" соответственно заменить цифрами "4, 5";
часть вторую статьи 652 после слов "физического лица" дополнить словами "а также уполномоченному органу (должностному лицу), возбудившему дело об административном правонарушении";
в подпункте 6) части третьей статьи 668 слово "шестой" заменить словом "пятой";
в части второй статьи 692 перед словом "Лица" дополнить цифрой "2.";
в части четвертой статьи 703 слова "на срок отсрочки" заменить словами "на срок рассрочки";
часть первую статьи 707 дополнить словами "с последующим уведомлением
в письменной форме судьи, органа (должностного лица), вынесшего
постановление о наложении штрафа";
в части третьей статьи 717 слова "Комитетом транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" заменить
словами "уполномоченным государственным органом в области связи".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)