Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 2 мамыр N 488
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің медальдары туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің
медальдары туралы
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы
Конституциялық
Z952733_
заңы 21-бабының 2-тармағы 3) тармақшасына сәйкес
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарындағы қызметтің мәртебесiн арттыру, сондай-ақ Қазақстан
Республикасы Қарулы Күштерi құрылуының он жылдығын атап өту мақсатында
қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің мынадай медальдары
бекiтiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне 10 жыл";
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің ардагерi";
3) I, II, III дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн".
2. 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi медальдарының сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің медальдарымен наградтау ережесi бекiтiлсiн.
4. 7-қосымшаға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан
Республикасы Қарулы Күштерi медальдарының сипаттамасы мен куәлiктерiнiң
үлгілерi бекiтiлсiн.
5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің медальдарын және олардың
куәлiктерiн дайындау жөнiндегi шығыстар заңнамада белгіленген тәртiппен
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлері мен әскери
құралымдарын ұстауға республикалық бюджетте көзделетін қаражат есебінен
және шегінде жүзеге асырылатын болып бекітілсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне 10 жыл"
мерекелiк медальдың сипаттамасы
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне 10 жыл" мерекелiк медаль диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер пiшiнiнде жезден жасалады.
Медальдың алдыңғы бетiнде лағыл түстi, тегiс екi қырдан тұратын бес бұрышты дөңес жұлдыз, күн мен шарықтай ұшқан бүркiт бейнеленген. Жұлдыз доғал бұрышты жұлдыздан тараған бес сәуле шоғырының үстiне орналасады. Жұлдыздың айналасы лавр бұтақтарымен көмкерілген. Медальдың төменгі бөлiгiнде 1992 жазуының астынан 2002 деп жазылған.
Медальдың сыртқы бетiнде "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне
10 жыл" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған.
Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль дөңгелек шығыр арқылы жiбек муар лентамен тартылған, ені 34
мм, биiктiгі 50 мм бес бұрышты қалыпқа бекiтiледi. Лентаның ортасында енi
3 мм екi алтын түстi жолақ, олардың ортасында енi 2 мм қызыл жолақ, ал
алтын түстi жолақтардың шеттерiнде енi 9 мм көгiлдiр түстi жолақтар
орналастырылған. Лентаның шеттерiнде ендерi 2 мм жасыл жолақтар бар.
Лентаның енi 30 мм.
Медаль киiмге түйреуiшпен бекiтіледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагерi"
медальдың сипаттамасы
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медаль сары түстi тегiс екi қырдан тұратын бес бұрышты дөңес жұлдыз пiшiнiнде жезден жасалады, бес қырдың жазықтықтарында негiзгi әскер түрлерiнiң эмблемалары бар бес қалқан бейнеленген. Медаль ортасында - алтын түстi күн және шарықтай ұшқан бүркiт, лавр бұтақтары бейнеленген және шеңбер бойымен көмкерiлген "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" жазуы орналастырылған. Медальдың алдыңғы бетi тотықтырылған.
Медальдардың қарама-қарсы бұрыштарының арасы 38 мм.
Медальдың сыртқы бетiнiң ортасында "25 жыл" деп жазылған. Медальдың
сыртқы бетi күңгiрт.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған.
Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль дөңгелек шығыр арқылы жiбек муар лентамен тартылған, енi 34
мм, биiктiгi 50 мм бесбұрышты қалыпқа бекiтiледi. Лентаның ортасында енi
17 мм көгiлдiр түстi жолақ орналастырылған, лентаның оң жағында ендерi 1
мм үш қара жолақпен кезек жүргiзiлген төрт сары жолақ орналастырылған.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2002 года N 488
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ
Президента Республики Казахстан
О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан Z952733_ "О Президенте Республики Казахстан", в целях повышения престижа службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также в ознаменование десятилетия образования Вооруженных Сил Республики Казахстан постановляю:
1. Учредить медали Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) "Казакстан Республикасынын Карулы Куштерiне 10 жыл";
2) "Казакстан Республикасы Карулы Куштерiнiн ардагерi";
3) I, II, III дарежелi "Мiнсiз кызметi ушiн".
2. Утвердить описание медалей Вооруженных Сил Республики Казахстан, перечисленных в пункте 1 настоящего Указа, согласно приложениям 1, 2, 3.
3. Утвердить Правила награждения медалями Вооруженных Сил Республики Казахстан, перечисленных в пункте 1 настоящего Указа, согласно приложениям 4, 5, 6.
4. Утвердить описание и образцы удостоверений к медалям Вооруженных
Сил Республики Казахстан, перечисленных в пункте 1 настоящего Указа,
согласно приложению 7.
5. Установить, что расходы по изготовлению медалей Вооруженных Сил
Республики Казахстан и удостоверений к ним осуществляется в установленном
законодательством порядке за счет и в пределах средств, предусматриваемых
в республиканском бюджете на содержание Вооруженных Сил Республики
Казахстан, других войск и воинских формирований.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                           Н. Назарбаев
Приложение 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Описание юбилейной медали "10 лет
Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Юбилейная медаль "10 лет Вооруженных Сил Республики Казахстан" изготовляется из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали помещена пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел. Звезда располагается на фоне пяти пучков лучей, выходящих из-под тупых углов звезды. Вокруг звезды изображен венок из лавровых ветвей. В нижней части медали расположены друг под другом даты 1992, 2002.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись
"Казакстан Республикасынын Карулы Куштерiне 10 жыл"
Все изображения надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются две золотистые полоски шириной 3 мм, между которыми красная полоска шириной 2 мм, по краям золотистых полосок расположены голубые полосы шириной 9 мм. По краям ленты зеленые полосы шириной 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N ____
Описание медали "Ветеран
Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Медаль "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" изготовляется из латуни и имеет форму выпуклой пятиконечной звезды с гладкими двугранными лучами желтого цвета, в промежутках между концами которой расположены пять щитов с эмблемами основных родов войск. В центре медали - изображения солнца, парящего орла и лавровой ветви золотистых цветов, обрамленные кольцом с надписью "Казакстан Республикасы Карулы Куштерiнiн ардагерi". Лицевая сторона медали оксидирована.
Размеры медали между противолежащими концами звезды 38 мм.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "25 жыл". Оборотная сторона медали матовая.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются голубая полоса шириной 17 мм, вдоль правого края ленты располагаются четыре желтые полоски шириной 1 мм, чередующиеся
с тремя черными полосками шириной 1 мм. С левого края ленты располагаются

Лентаның сол жағында ендерi 3 және 1 мм екi қызыл жолақ, олардың арасында
енi 2 мм көгiлдiр жолақ орналастырылған. Лентаның енi 30 мм.
Медаль киiмге түйреуiшпен бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
3-қосымша
I, II, III дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медальдың сипаттамасы
I дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медаль диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер
пiшiнiнде жезден жасалады.
Медальдың алдыңғы бетінде лағыл түстi, тегiс екi қырдан жасалған бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түстi күн мен шарықтай ұшқан бүркiт бейнеленген, ал төмен жағында римдiк "ХХ" жазуы және алтын түстi, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрiмi бейнеленген. Медальдың төменгi шетi оюмен өрнектелген, шеңбердiң iшкi шетiнде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетiнде "Мiнсiз қызметi үшiн" деп жазылған.
Медальдың сыртқы бетiнiң ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi мiнсiз қызметi үшiн" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль дөңгелек шығыр арқылы жiбек муар лентамен тартылған, ені 34 мм, биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа бекiтiледi. Лентаның шеттерiнде ендерi 7 мм көгілдiр жолақтар, лентаның ортасында енi 6 мм қызыл жолағы бар, ендерi 5 мм екi сары жолақ орналастырылған. Лентаның енi 30 мм.
Медаль киiмге түйреуiшпен бекiтіледi.
II дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медаль диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер пiшiнiнде мельхиордан жасалады.
Медальдың алдыңғы бетiнде лағыл түстi, тегiс екi қырдан жасалған бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түстi күн мен шарықтай ұшқан бүркiт бейнеленген, ал төмен жағында римдiк "ХV" жазуы және алтын түстi, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрiмi бейнеленген. Медальдың төменгi шетi оюмен өрнектелген, шеңбердің iшкi шетiнде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетiнде "Мiнсiз қызметi үшiн" деп жазылған.
Медальдың сыртқы бетiнiң ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi мiнсiз қызметi үшiн" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль дөңгелек шығыр арқылы жiбек муар лентамен тартылған, енi 34 мм, биiктiгi 50 мм бесбұрышты қалыпқа бекiтiледi. Лентаның шеттерiнде ендерi 7 мм көгiлдiр жолақтар, лентаның ортасында үш сары (шеткiлерiнiң ендерi 4 мм, ортасындағыныкі 2 мм) жолақ кезек жүргiзiлген ендерi 3 мм екi қызыл жолақ орналастырылған. Лентаның енi 30 мм.
Медаль киiмге түйреуiшпен бекiтiледi.
III дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медаль диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер пiшiнiнде мельхиордан жасалады.
Медальдың алдыңғы бетiнде лағыл түстi, тегiс екi қырдан жасалған бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түстi күн мен шарықтай ұшқан бүркiт бейнеленген, ал төмен жағында римдiк "Х" жазуы және алтын түстi, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрiмi бейнеленген. Медальдiң төменгi шетi оюмен өрнектелген, шеңбердiң iшкi шетiнде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетiнде "Мiнсiз қызметi үшін" деп жазылған.
Медальдың сыртқы бетiнiң ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiндегi мiнсiз қызметi үшiн" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған.
Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль дөңгелек шығыр арқылы жiбек муар лентамен тартылған, енi 34
мм, биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа бекiтiледi. Лентаның шеттерiнде
ендерi 7 мм көгiлдiр жолақтар, лентаның ортасында төрт сары (шеткiлерінің
ендерi 4 мм, ортасындағыныкi - 1 мм) жолақ кезек жүргiзiлген, ендерi 2 мм
үш қызыл жолақ орналастырылған. Лентаның енi 30 мм.
Медаль киiмге түйреуiшпен бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне 10 жыл"
мерекелiк медальмен наградтаудың
ЕРЕЖЕСI

две красные полоски - шириной 3 мм и 1 мм, между которыми голубая полоска
шириной 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Описание медали "За безупречную
службу" I, II, III степеней
Медаль "За безупречную службу" I степени изготовляется из латуни и
имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета; ниже римская цифра "XX" и переплетение дубовых и лавровых ветвей золотистого цвета, перевитых лентой желтого цвета с красной полоской. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля; по верхнему краю надпись "Мiнсiз кызметi ушiн".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштерiндегi мiнсiз кызметi ушiн".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две желтые полоски шириной 5 мм, между которыми красная полоска шириной 6 мм. Ширина Ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль "За безупречную службу" II степени изготовляется из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета; ниже римская цифра "XV" и переплетение дубовых и лавровых ветвей золотистого цвета, перевитых лентой желтого цвета с двумя красными полосками. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля; по верхнему краю надпись "Мiнсiз кызметi ушiн".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштерiндегi мiнсiз кызметi ушiн".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм, чередующиеся с тремя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, средняя 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль "За безупречную службу" III степени изготовляется из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета; ниже римская цифра "X" и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебряного цвета, перевитых лентой желтого цвета с тремя красными полосками. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля; в верхней части ободка надпись "Мiнсiз кызметi ушiн".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштерiндегi мiнсiз кызметi ушiн".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются три красные полоски шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 1 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Правила
награждения юбилейной медалью "10 лет
Вооруженных Сил Республики Казахстан"

1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне 10 жыл" мерекелiк медаль (бұдан әрi - мерекелiк медаль) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.
2. Мерекелiк медальмен 2002 жылдың 7 мамырына дейiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметте тұрған, қызметi бойынша жақсы мiнездеме алған және өзiнiң әскери борышын үлгiлi атқарып жүрген әскери қызметшiлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылысына едәуiр үлес қосқан басқа да адамдар наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтау туралы өтiнiштерді ұсыну және қарау тәртiбiн Қорғаныс министрi айқындайды.
4. Мерекелiк медальды тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, әскери бөлiмдер командирлерi, соның iшiнде (басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының) командирлерi мен бастықтары, жергілiктi әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргiзедi.
5. Әрбiр наградталушыға мерекелiк медальмен бiрге белгiленген үлгiдегi куәлiк берiледi.
6. Мерекелiк медаль наградталушыға әскери бөлімдердің командирлерi, соның iшiнде (әскери басқару органдарының, мекемелерiнiң, әскери оқу орындарының) командирлерi мен бастықтары, жергiлiктi әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жасаған және бекiткен тiзiмдердiң негiзiнде тапсырылады.
Наградталғандар тiзiмiнде мерекелiк медальды тапсыру туралы тиiстi
жазу жазылады.
7. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелiк
медаль кеуденiң сол жақ өңiрiне тағылады. Қазақстан Республикасының
мемлекеттік наградалары бар болса, олардан кейiн орналастырылады. Аталған
медальға лентасымен планка кеуденiң сол жағына мемлекеттiк награда
нышандарынан кейiн орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
5-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагерi"
медальмен наградтаудың
ЕРЕЖЕСI
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медаль Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медалімен қызметi бойынша оң мiнездемесi әрi 25 және одан да көп жалпы қызмет өткерген күнтiзбелiк жылы бар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери қызметшiлерi наградталады.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медальмен наградтау туралы өтiнiштердi ұсыну және қарау тәртiбiн Қорғаныс министрі айқындайды.
4. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медаль тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, әскери бөлiмдер командирлері, соның iшiнде (әскери басқару органдарының, әскери оқу орындарының) командирлері мен бастықтары, жергілiктi әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргiзедi. Наградталушыға медальмен бiрге белгiленген үлгiдегi куәлік тапсырылады.

1. Юбилейная медаль "10 лет Вооруженных Сил Республики Казахстан" (в дальнейшем - юбилейная медаль) учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Юбилейной медалью награждаются положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой воинский долг военнослужащие, состоящие к 7 мая 2002 года на военной службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, а также другие лица, внесшие значительный вклад в строительство Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении юбилейной медалью определяется Министром обороны.
4. Вручение юбилейной медали производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).
5. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
6. Юбилейная медаль вручается награжденным на основании списков, составленных и утвержденных командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).
О вручении юбилейной медали в списке награжденных производится соответствующая запись.
7. Юбилейная медаль "10 лет Вооруженных Сил Республики Казахстан" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Приложение 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Правила
награждения медалью "Ветеран
Вооруженных Сил Республики Казахстан"
1. Медаль "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медалью "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую выслугу 25 и более календарных лет.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении медалью "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" определяется Министром обороны.
4. Вручение медали "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).

5. Әрбiр наградталушыға мерекелік медальмен бiрге белгiленген
үлгiдегi куәлiк берiледi.
6. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң ардагерi" медаль
кеуденiң сол жақ өңiрiне тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградалары бар болса, олардан кейiн орналастырылады. Аталған медальға
лентасымен планка кеуденiң сол жақ өңiрiне мемлекеттiк награда
нышандарынан кейiн орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
6-қосымша
"Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтаудың
ЕРЕЖЕСI
1. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Жарлығымен тағайындалады.
2. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi үш дәрежеден туралы:
I дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi - 20 жыл мiнсiз қызмет
атқарғандарды наградтау үшiн;
II дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi - 15 жыл мiнсiз қызмет
атқарғандарды наградтау үшiн;
III дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi - 10 жыл мiнсiз қызмет
атқарғандарды наградтау үшiн.
"Мiнсiз қызметi үшiн" медалінің ең жоғары дәрежесi I дәреже.
3. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтау төменнен жоғары дәрежеге бiрте-бiрте жүргізiледi. Алдындағы дәрежелi медальмен наградталмағандарға неғұрлым жоғары дәрежедегi медальмен наградтауға рұқсат берiлмейдi.
4. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында 10 және одан да көп жыл қызмет өткерген, қызметiнде оң мiнездеме алған және өзiнiң әскери борышын үлгiлi атқарған әскери қызметшілер наградталады.
5. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтау туралы өтiнiштi полк, жеке батальон командирлерi, оларға теңестiрiлген және жоғары тұрған бастықтар әскери бөлiмдердiң (әскери басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының) аттестациялау комиссияларының пiкiрiн ескере отырып, жүзеге асырады.
"Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтауға ұсыну кезiнде әскери қызметшiнiң қызмет өткерген жылдары ағымдағы жылдың 7 мамырындағы жағдайы бойынша есептеледi.
Әскери қызметшiлердiң қызметi жөнiндегi кемшiлiктердi жоюға дейiн "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтауға ұсынылмауы мүмкiн себептерiн әскери бөлiмдердің (әскери басқару органдарының, мекемелерiнiң, әскери оқу орындарының) командирлерi әңгiмелесу парағында жазады. Қабылданған шешім әскери қызметшiге және жоғары тұрған кадр органына жеткізіледі.
6. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтауды Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi, Iшкi iстер министрi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы, Республикалық ұланның қолбасшысы, Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметiнің бастығы, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегі агенттiгiнiң төрағасы, әскери бөлiмдердiң командирлерi, соның iшiнде (әскери басқару органдарының, мекемелердiң, әскери оқу орындарының) командирлерi мен бастықтары, жергілiктi әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргiзедi.

5. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
6. Медаль "Ветеран Вооруженных Сил Республики Казахстан" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Приложение 6
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Правила
награждения медалью "За безупречную службу"
1. Медаль "За безупречную службу" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медаль "За безупречную службу" состоит из трех степеней:
медаль "За безупречную службу" I степени - для награждения за 20 лет безупречной службы;
медаль "За безупречную службу" II степени - для награждения за 15 лет безупречной службы;
медаль "За безупречную службу" III степени - для награждения за 10 лет безупречной службы.
Высшей степенью медали "За безупречную службу" является I степень.
3. Награждение медалью "За безупречную службу" производится последовательно от низшей степени к высшей. Награждение медалью более высокой степени не допускается без получения награжденным медали предыдущей степени.
4. Медалью "За безупречную службу" награждаются военнослужащие, имеющие выслугу 10 и более лет в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой воинский долг.
5. Ходатайство о награждении медалью "За безупречную службу" осуществляется начальниками от командира полка, отдельного батальона, им равных и выше с учетом мнения аттестационной комиссии воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений).
При представлении к награждению медалью "За безупречную службу" выслуга лет военнослужащих исчисляется по состоянию на 7 мая текущего года.
Причины, по которым военнослужащие не могут быть представлены к награждению медалью "За безупречную службу" до устранения недостатков по службе, излагаются командирами воинских частей (органов военного управления, учреждения, военного учебного заведения) в листе беседы. Принятое решение доводится до военнослужащего и вышестоящего кадрового органа.
6. Вручение медали "За безупречную службу" производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, Министром внутренних дел, Председателем Комитета национальной безопасности, Командующим Республиканской гвардией, Начальником Службы охраны Президента Республики Казахстан, Председателем Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).

7. Әрбiр наградталушыға медальмен бiрге белгіленген үлгiдегi куәлiк
берiледi.
8. "Мiнсiз қызметi үшiн" медалi кеуденiң сол жақ өңiрiне тағылады
және "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне 10 жыл" мерекелiк медалiнен
кейiн дәрежесiнiң өсу тәртiбiне қарай орналасады. Жалпы планкада аталған
медальдiң лентасы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне 10 жыл"
мерекелiк медалiнің лентасынан кейiн орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2002 жылғы _______________
N _____ Жарлығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері медальдарының
сипаттамасы мен куәліктерінің үлгілері
Куәліктер көлемі 8х11 см алты бетті кітапша болып табылады.
Куәліктердің мұқабасы көгілдір түсті буминильді негізде жасалып, елтаңба
мен жазулар алтын түспен көмкеріліп басылған.
Куәлік парақтары сутаңбасы бар қағаздан жасалады.
Куәліктердің нобайлары қоса беріліп отыр.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

7. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается
соответствующее удостоверение.
Медаль "За безупречную службу" носится на левой стороне груди и
располагается после юбилейной медали "10 лет Вооруженных Сил Республики
Казахстан" в порядке возрастания степеней. Лента к названной медали
размещается на общей планке после ленты к юбилейной медали "10 лет
Вооруженных Сил Республики Казахстан".
Приложение 7
к Указу Президента
Республики Казахстан
от_____2002 года N _____
Описание и образцы удостоверений к медалям
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Удостоверения представляют собой шестистраничную книжечку размером
8 x 11 см. Обложка удостоверений выполнена на бумвиниловой основе голубого
цвета, герб и надписи выполнены с помощью тиснения золотистого цвета.
Страницы удостоверений изготавливаются из бумаги с водяными знаками.
Эскизы удостоверений прилагаются.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Пучкова О.Я.)