"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2002 жылға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 24 мамыр N 564
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2002 жылға арналған Индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 14 қыркүйектегі N 1199 P011199_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтау теңіз сауда порты" республикалық
мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2002 жылға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары К.Қ.Мәсімовке жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 24 мамырдағы
N 564 қаулысымен
бекітілген
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік
кәсіпорнын дамытудың 2002 жылға арналған жоспары
1. Кіріспе
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамыту жоспары кәсіпорынның 2000 жылғы қызметін талдау, 2001 жылдан күтілетін нәтижелер мен қалыптасқан әрі жоспарланып отырған жүк тасқындары мен олардың ұлғаюына немесе азаюына әсер ететін факторлар ескеріле отырып, белгіленген пайдалану және қаржылық көрсеткіштер негізінде "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2002 жылға арналған индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 14 қыркүйектегі N 1199 P011199_ қаулысына сәйкес әзірленді.
Есептеулер ұлттық валюта - теңгеде жүргізілді. Даму жоспарының кіріс бөлігінің көрсеткіштері мен банктердің несиелері, шетел мемлекеттерінің негізгі қаражатын (порттық сүйрегішті жалға алу) пайдаланғаны үшін жалға алу төлемдері сияқты АҚШ долларында көзделген шығыс бөлігінің кейбір көрсеткіштері "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2002 жылға арналған индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 14 қыркүйектегі N 1199 қаулысының 2-қосымшасына сәйкес валютаның орташа жылдық бағамы бойынша есептелген.
Доллардың 2002 жылға арналған даму жоспарында қабылданған орташа жылдық бағамы - 154,6 теңге, оның ішінде әр тоқсан бойынша:
1 тоқсан - 151,49 теңге
2 тоқсан - 153,54 теңге
3 тоқсан - 153,55 теңге
4 тоқсан - 157,74 теңге
Жоспардың кіріс бөлігінің 2001 жылғы күтіліп отырған орындалуы доллардың орташа жылдық бағамы 147,1 теңге бойынша есептелген.
2. Кәсіпорын туралы жалпы мәліметтер
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - Кәсіпорын) мемлекеттік кәсіпорын ретінде 1963 жылы құрылған. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ақтау теңіз сауда порты" акционерлік қоғамының мәселелері" туралы 1996 жылғы 26 наурыздағы N 356 P960356_ және "Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының мәселелері" туралы 1997 жылғы 23 сәуірдегі N 644 P970644_ қаулыларына сәйкес акционерлік қоғамнан мемлекеттік кәсіпорын болып қайта құрылды. "Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі туралы" ҚР Үкіметінің 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790 P960790_ қаулысының негізінде кәсіпорын Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесіне енгізілді, 1996 жылғы 11 қазанда ҚР Әділет министрлігінің Маңғыстау әділет басқармасында тіркелді, куәлігі N 513-1943-ГП. Кәсіпорын Ақтау мен Баутинода орналасқан екі портты пайдаланады. Кәсіпорынның басты кеңсесі Ақтауда орналасқан.
Порт өз қызметінде Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Парламентінің қаулыларын, Президенті мен Үкіметінің кесімдерін, Жарғыны, сондай-ақ Порт дәстүрлерінің жиынтығын және теңіз сауда порттарының жұмыс ерекшеліктерін ескеретін басқа да нормативтік құқықтық кесімдерді басшылыққа алады.
Порттың дербес балансы, банк мекемелерінде есеп және басқа да шоттары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген әрі қазақ және орыс тілдерінде фирмалық атауымен мөрі бар.
Ақтау теңіз сауда порты Каспий теңізінің шығыс жағалауында орналасқан.

Об утверждении Плана развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" на 2002 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2002 года N 564
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1199 P011199_ "Об Индикативном плане социально- экономического развития Республики Казахстан на 2002 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" на 2002 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2002 года N 564
План развития
Республиканского государственного предприятия
"Актауский морской торговый порт"
на 2002 год
1. Введение
План развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" разработан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1199 P011199_ "Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2002 год", на основе анализа деятельности предприятия за 2000 год, ожидаемых результатов за 2001 год, и намечаемых эксплуатационных и финансовых показателей с учетом сложившихся и планируемых грузопотоков и факторов, влияющих на их увеличение или снижение.
Расчеты произведены в национальной валюте - тенге. Показатели доходной части Плана развития и некоторые показатели расходной части, предусмотренные в долларах США, как то - кредиты банков, арендные платежи за использование основных средств иностранных государств (аренда портового
буксира) рассчитаны по среднегодовому курсу валют, согласно приложению 2 к
постановлению Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года
N 1199 "Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики
Казахстан на 2002 год".
Среднегодовой курс доллара, принятый в Плане развития на 2002 год -
154,6 тенге, в том числе по кварталам:
1 квартал - 151,49 тенге
2 квартал - 153,54 тенге
3 квартал - 153,55 тенге
4 квартал - 157,74 тенге
Ожидаемое выполнение доходной части плана за 2001 год рассчитано по
среднегодовому курсу доллара 147,1 тенге.
2. Общие сведения о предприятии
Республиканское государственное предприятие "Актауский морской торговый порт" (далее - Предприятие) было образовано как государственное предприятие в 1963 году. В соответствии с постановлениями Правительства РК P960356_ "Вопросы акционерного общества "Актауский морской торговый порт" от 26 марта 1996 г. N 356 и от 23 апреля 1997 г. N 644 P970644_ "Вопросы РГП "Актауский морской торговый порт" было преобразовано из акционерного общества в государственное предприятие. На основании постановления Правительства РК от 25 июня 1996 г. N 790 P960790_ "О перечне республиканских государственных предприятий", предприятие внесено в перечень Республиканских государственных предприятий, зарегистрировано в Мангистауском управлении юстиции Министерства юстиции РК 11 октября 1996 г., свидетельство N 513-1943-ГП. Предприятие эксплуатирует два порта, расположенные в Актау и Баутино. Головной офис Предприятия расположен в Актау.
Порт в своей деятельности руководствуется K951000_ Конституцией и законами Республики Казахстан, постановлениями Парламента, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, Уставом, а также Сводом обычаев порта и другими нормативными правовыми актами, учитывающими специфику работы морских торговых портов.
Порт имеет самостоятельный баланс, расчетный и другие счета в учреждениях банка, печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и фирменным наименованием на казахском и русском языках.
Актауский морской торговый порт расположен на восточном побережье Каспийского моря.

Ақтау порты 1963 жылы салынды және бастапқыда Маңғышлақ аймағының уран өнеркәсібі мен мұнай кен орындарын дамытуды қолдау мақсатында құрылды. Кейіннен порт БН-350 атом электр станциясын, химия саласының зауыттарын және тікелей Ақтау қаласының өзін салуда елеулі рөл атқарды.
Порт дамытыла бастағаннан-ақ, өзіне бас және көмекші толқын тосқының және бір мезгілде төрт жүк айлақтарының құрылысын қамтыды. 1969-1986 жылдар кезеңінде төрт мұнай құю айлағы, сондай-ақ паром кешені құрылды.
Кеңестер Одағы ыдырағанға дейін Ақтау порты арқылы тасымалдаудың едәуір бөлігі мұнай тасымалы болды, яғни 80-жылдардың басында жылына 7 млн. тоннаға дейін, құрғақ жүк тасымалдары жылына 300 мың тоннадан асқан жоқ.
Кеңестер Одағының ыдырауымен құрғақ жүк және мұнай тасымалдау көлемдері едәуір төмендеді. Тасымалдың өсуі 1995 жылдан - қазақстан металының қарқынды экспортталуы мен мұнай тасымалы көлемінің ұлғаюынан бастап байқалды.
Каспий теңізі деңгейінің көтерілуіне байланысты 90-жылдардың басында туындаған проблемаларды еңсеру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі 1993 жылы Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне (бұдан әрі - ЕҚҚДБ) Ақтау теңіз портын оңалтуға арналған қаражатты инвестициялау туралы өтініш жасады.
1993 жылдың қыркүйегінде ЕҚҚДБ портты қайта құрудың Бас жоспарын дайындауға кірісті.
Бас жоспар бойынша зерттеулер негізінде ЕҚҚДБ заемды қайтаруға Қазақстан экономикасының әлеуетінде жеткілікті сенімділік бар екендігі және портты қайта құрудың 1 кезеңін, Қазақстан тарапының жоба құнының кемінде 25% міндетті ортақ қаржыландыру шартымен, құны 74 млн. АҚШ долларын инвестициялау қажеттігі туралы қорытынды шығарды. Портты қайта құру 1997-1999 жылдар кезеңінде жүзеге асырылды.
1999 жылдың қыркүйегінде портты қайта құрудың 1 кезеңінің аяқталуы нәтижесінде құрғақ жүкке қызмет көрсету бойынша порттың тиеу-қайта тиеу кешенінің мүмкіндігі, бұрынғыдай жылына 8,0 млн. тонна мұнайды ауыстырып тиеу мүмкіндігін сақтай отырып, жылына 1,5 млн. тонна деңгейге дейін жеткізілді.
Қазіргі уақытта Ақтау порты өзінің табысты дамуына мүмкіндік беретін негізгі технологиялық факторлары бар қазіргі заманғы көп мақсатты терминал болып табылады.
Жүк үймеленбеген үлкен алаңдармен қамтамасыз етілуі кеме мен қоймалар
арасында жүктерді жеңіл және жылдам көлбеу ауыстыру жүктерді тиімді
сақтауға мүмкіндік береді.
Жалпы ұзындығы 550 қума метр үш әмбебап құрғақ жүк айлағының болуы 4
кемені бір уақытта өңдеуге мүмкіндік береді.
Үш мұнай құю айлағы (N 4, 9, 10) қанағаттанарлық жағдайда ұсталуда.
Олардың сиымдылығы 12000 тоннаға дейінгі 3 танкерді бір уақытта өңдеуге
мүмкіндігі бар.
Порт қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін:
тиеу, түсіру, ТМД елдері мен шет мемлекеттердің кемелеріне қызмет
көрсетуді;
жүктермен көлік-экспедиторлық және қоймалық операцияларды;
жүктерді теңіз көлігіне басқа көлік түрлерімен ауыстырып тиеуді және
керісінше;
теңіз кемелерінің жолаушыларына қызмет көрсетуді;
каботаждық және шетелдік жүзудегі кемелердің жүктерін, жолаушыларын
тасымалдауды, бункерлік операцияларды;
порт айдынында теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
кемелерге және басқа да көлік құралдары мен жабдықтарға техникалық
қызмет көрсетуді және жөндеуді;
сыртқы экономикалық қызметті;
коммерциялық және делдалдық қызметті;
балықтың бекіре түрін аулауды;
негізгі құралдарды жалдауды;
субагенттерге коммуналдық қызметтер көрсетуді;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен нормативтік
құқықтық кесімдеріне қайшы келмейтін, жоғарыда санамаланған қызмет
түрлеріне негізді қатысы бар қызметтің барлық басқа да түрлерін жүзеге
асырады.

Порт Актау был построен в 1963 году и первоначально был создан с целью поддержки развития урановой промышленности и нефтяных месторождений Мангышлакского региона. Впоследствии порт сыграл значительную роль в строительстве атомной электростанции БН-350, заводов химической отрасли и непосредственно самого города Актау.
Начало развития порта включало в себя строительство главного и вспомогательного волноломов и одновременно четырех сухогрузных причалов. В период 1969-1986 годов были созданы четыре нефтеналивных причала, а также паромный комплекс.
До распада Советского Союза большая часть перевозок через порт Актау приходилась на перевозку нефти, так в начале 80-х годов до 7 млн. тонн в год, перевозка сухих грузов не превышала 300 тыс. тонн в год.
С распадом Советского Союза произошел значительный спад объемов перевозок сухих грузов и нефти. Рост перевозок наметился с 1995 года - с начала интенсивного экспорта казахстанского металла и увеличения объемов перевозки нефти.
С целью преодоления возникших в начале 90-х годов проблем, вызванных подъемом уровня Каспийского моря, Правительство Республики Казахстан в 1993 году обратилось в Европейский Банк Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР) с запросом об инвестировании средств на реабилитацию морского порта Актау.
В сентябре 1993 года ЕБРР приступил к подготовке Генерального плана реконструкции порта.
На основе исследований по Генеральному плану ЕБРР сделал заключение о существовании достаточной уверенности в потенциале экономики Казахстана по возврату займа, и необходимости инвестирования 1-го этапа реконструкции порта стоимостью 74 млн. долл. США, при условии обязательного софинансирования проекта со стороны Казахстана не менее 25% стоимости. Реконструкция порта осуществлена в период с 1997-1999 годов.
В результате завершения в сентябре 1999 года 1-го этапа реконструкции порта, возможности погрузочно-перегрузочного комплекса порта по обслуживанию сухогрузов доведены до уровня 1,5 млн. тонн в год при сохранении прежних возможностей по перевалке нефти - 8,0 млн. тонн в год.
В настоящее время порт Актау представляет современный многоцелевой терминал, с основными технологическими факторами, предполагающими успех его развития.
Обеспеченность большими незагроможденными площадями дает возможность
легкого и быстрого горизонтального перемещения грузов между судном и
складами, эффективное хранение грузов.
Наличие трех универсальных сухогрузных причалов общей протяженностью
550 пог.м дает возможность одновременной обработки 4 судов.
Поддерживаются в удовлетворительном состоянии три нефтеналивных
причала (N 4, 9, 10). Они имеют возможность одновременной обработки 3-х
танкеров с водоизмещением до 12000 тонн.
Для достижения поставленных задач порт осуществляет:
погрузку, разгрузку, обслуживание судов стран СНГ и иностранных
государств;
транспортно-экспедиторские и складские операции с грузами;
перевалку на морской транспорт грузов с других видов транспорта и
обратно;
обслуживание пассажиров морских судов;
перевозку грузов, пассажиров на судах в каботажном и заграничном
плавании, бункеровочные операции;
обеспечение безопасности мореплавания на акватории порта;
техническое обслуживание и ремонт судов и других транспортных средств
и оборудования;
внешнеэкономическую деятельность;
коммерческую и посредническую деятельность;
лов частиковых пород рыб;
аренду основных средств;
оказание коммунальных услуг субагентам;
все другие виды деятельности, обоснованно имеющие отношение к выше
перечисленным видам деятельности, которые не противоречат действующему
законодательству и нормативным правовым актам Республики Казахстан.

3. 2000-2001 жылдардағы қаржылық-өндірістік
қызметті талдау және оның нәтижелері
3.1. 2000 жылғы өндірістік қызмет
Уәкілетті органдардың, аралас көлік ведомстволарының ("ҚТЖ" РМК) және кеме жүрісі компанияларының келісімі бойынша 2000 жылы белгіленген тиімді тарифтік режим металл өнімдерін тасымалдау көлемінің көбеюіне мүмкіндік берді.
Ресей ірі металлургия комбинаттарының металл өнімдерінің транзиттік жүк тасқыны тартылды. "Испат-Кармет" металлургия комбинатынан қара металл қақтамасы экспортының көлемі ұлғайтылды. 2000 жылғы қазанда алғаш рет Құмкөл кен орнынан мұнай жөнелтілді. 2000 жылғы 15 қыркүйектен бастап көптеген келіссөздер мен қол жеткізілген уағдаластықтар нәтижесінде Ақтау-Баку-Ноушахр (Иран) қатынасындағы автопаром желісі жұмыс істей бастады.
Құрғақ жүктерді жөнелтушілердің саны 1999 жылмен салыстырғанда 26 фирмаға өсті әрі 57-ні құрайды. Жүк тасқындарының жаңа бағыттары пайда болды, мысалы, 2000 жыл ішінде Түркияға 30,3 мың тонна металл сынықтары тиелді. Қостанай облысынан Иранға асбест тиелімі жүргізілуде, бір жылда 5,9 мың тонна асбест жөнелтілді. Атыраудан Иранға кокс жөнелтілуде, ал Ираннан Қазақстанға қорғасын концентраты тасымалданады, бір жылда 13,9 мың тонна кокс және 9,3 мың тонна қорғасын концентраты ауыстырылып тиелді. Сөйтіп, көлік байланыстарын және жүк номенклатураларын кеңейту жүзеге асырылуда және порттың монополиялық тасымалдаушылар мен қызметтерді сатып алушыларға тәуелділігі азайды.
Порт 2000 жылды мынадай нәтижелермен аяқтады:
Жүктерді жалпы ауыстырып тиеу 4,144 млн. тоннаны құрады, оның ішінде 3 млн. 385 мың тонна мұнай және 736 мың тонна құрғақ жүк ауыстырылып тиелді.
1999 жылмен салыстырғанда жалпы ауыстырып тиеу 1,8 есеге өсті. Оның ішінде мұнайды ауыстырып тиеу - 1,6 есе немесе 1 млн. 318,7 мың тоннаға, құрғақ жүктерді ауыстырып тиеу 2,7 есеге, оның ішінде металл бойынша өсім 3 есені құрады.
Сатудан 2 млрд. 227,2 млн. теңге немесе 1999 жылдағыдан 2,5 есе көп кіріс алынды.
Есеп беру кезеңінде жоспарға қарағанда орташа айлық жалақы 14,6% өсті және 60,7 мың теңгені құрады, ал еңбек өнімділігі 34,8% өсті.
2001 жылғы 1 қаңтарда портта 344 адам жұмыс істеді, оның ішінде 250 жұмысшы және 94 инженер-техник қызметкер, адам санының өсімі бір жылдың ішінде 36%-ды құрады, бір жылдың ішінде 92 жаңа жұмыс орны құрылды.
413,7 млн. теңге сомаға салық, 168,6 млн. теңге жалақы төленді.
Корпоративтік салық 320 млн. теңгені құрады. Бір жылда таза кіріс 351
млн. теңгені құрады.
Негізгі қарызды және ЕҚҚДБ-ның пайыздарын төлеуге 973,5 млн. теңге
жұмсалды.
Ұжымды әлеуметтік дамыту бойынша белгілі бір жұмыстар жүргізілуде,
осы мақсаттарға 2000 жылы 19,5 млн. теңге жұмсалды, бұл 1999 жылға
қарағанда 47,7% артық. Еңбек жағдайын жақсарту және өндірісті
ұйымдастыруды жетілдіру бойынша жұмыстар жалғасуда. Тұрмыстық корпус іске
қосылды, жұмысшылар үшін буфет пен асхана жұмыс істейді. Ұжым мүшелері
арнайы киіммен, аяқ киіммен және жеке қорғанудың қажетті құралдарымен
қамтамасыз етілген.
2000 жылғы бизнес-жоспар көрсеткіштерінің орындалуын талдау
_______________________________________________________________________

3. Анализ и результаты финансово-производственной
деятельности за 2000-2001 годы
3.1. Производственная деятельность за 2000 год
Выгодный тарифный режим, установленный в 2000 году по согласованию с уполномоченными органами, смежными транспортными ведомствами (РГП "КТЖ") и судоходными компаниями, позволил увеличить объем транспортировки металлопродукции.
Привлечен транзитный грузопоток металлопродукции крупнейших российских металлургических комбинатов. Увеличился объем экспорта проката черных металлов с металлургического комбината "Испат-Кармет". В октябре 2000 года впервые отправлена нефть с месторождения Кумколь. С 15 сентября 2000 года в результате многочисленных переговоров и достигнутых договоренностей начала функционировать автопаромная линия сообщением Актау - Баку - Ноушахр (Иран).
Количество отправителей сухих грузов по сравнению с 1999 годом увеличилось на 26 фирм и составляет 57. Появились новые направления грузопотоков, к примеру, в течение 2000 года в Турцию отгружено 30,3 тыс. тонн металлолома. Ведется отгрузка асбеста из Кустанайской области в Иран, за год отгружено 5,9 тыс. тонн асбеста. Из Атырау отгружается кокс на Иран, а из Ирана в Казахстан поступает свинцовый концентрат, за год перевалено 13,9 тыс. тонн кокса и 9,3 тыс. тонн свинцового концентрата. Таким образом, осуществляется расширение транспортных связей и номенклатуры грузов и снижается зависимость порта от монопольных перевозчиков и покупателей услуг.
2000 год Порт закончил следующими результатами:
Общая перевалка грузов составила 4,144 млн. тонн, в том числе перевалено 3 млн. 385 тыс. тонн нефти, и 736 тыс. тонн сухих грузов.
По сравнению с 1999 годом общая перевалка возросла в 1,8 раза. В том числе, перевалка нефти - в 1,6 раз, или на 1 млн. 318,7 тыс. тонн, сухогрузов в 2,7 раза, из них по металлу рост составил почти в 3 раза.
Получено доходов от продаж на сумму 2 млрд. 227,2 млн. тенге, или в 2,5 раза больше 1999 года.
Среднемесячная зарплата за отчетный период против плана возросла на 14,6% и составила 60,7 тыс. тенге, а производительность труда на 34,8%.
На 1 января 2001 года в порту работало 344 человек, из них 250 рабочих и 94 инженерно-технических работников, рост численности в течение года составил 36%, в течение года создано 92 новых рабочих места.
Выплачено налогов на сумму 413,7 млн. тенге, зарплаты 168,6 млн.
тенге.
Корпоративный налог составил 320 млн. тенге. Чистый доход за год
составил 351 млн. тенге.
На выплату основного долга и процентов ЕБРР израсходовано 973,5 млн.
тенге.
Определенная работа проводится по социальному развитию коллектива, на
эти цели в 2000 году израсходовано 19,5 млн. тенге, что на 47,7% больше
чем в 1999 году. Продолжается работа по улучшению условий труда и
совершенствованию организации производства. Введен в строй бытовой корпус,
работает буфет и столовая для рабочих. Члены коллектива обеспечены
спецодеждой, обувью и всеми необходимыми средствами индивидуальной защиты.
Анализ выполнения показателей бизнес-плана за 2000 год
__________________________________________________________________________

Атауы         ! Өлшем   ! 2000 ж.  !  2000 ж.   ! Орындалу
! бірлігі ! бизнес-  ! нақтысы    !   %-ы
!         ! жоспар   !            !
_______________________________________________________________________
Мұнай                     мың тонна    3200       3385,5      105,8
_______________________________________________________________________
Құрғақ жүктер             мың тонна     404        736,0      182,2
_______________________________________________________________________
оның ішінде металл        мың тонна     370        701,5      189,6
_______________________________________________________________________
басқалары            мың тонна     34          35        102,9
_______________________________________________________________________
Астық                     мың тонна     100         15         14,5
_______________________________________________________________________
Паромдық тасымалдар       мың тонна      8           8         100
_______________________________________________________________________
Жалпы ауыстырып тиеу      мың тонна    3712       4144,2      111,6
_______________________________________________________________________
Сатудан түскен кіріс      млн. теңге   1613,6     2227,7      138,1
_______________________________________________________________________
Өндірістің өзіндік құны   млн. теңге   480,9      598,7       124,5
_______________________________________________________________________
Таза пайда                млн. теңге   -442,3     351,0       +1,3 есе
_______________________________________________________________________
Негізгі қаражат           млн. теңге    6003      6685,6      111,4
_______________________________________________________________________
Орташа саны               адам          300       296         98,7
_______________________________________________________________________
Өзіндік құн. Жоспарға қарағанда өндірістік өзіндік құнның абсолюттік
өсуі 24,4%-ды құрады, ал нақты кіріс көлеміне қайта есептегенде үнем 183,6
млн. теңге сомасында (480,8*1,381-480,8) болды. Жоспарға қарағанда
әкімшілік шығыстар 23,5%-ға төмендеді, маркетинг бойынша шығыстар 52,8%-ға
өсті. Жалпы шығыстар бойынша өткен жылдар резервінің қайтарылуы ескеріле
отырып, 92,7 млн. теңге сомасында үнем алынды.
3.2. 2000 жылға арналған қаржылық жай-күй
2000 жылдың 31 желтоқсанына ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп. 2000 жылғы операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының түсімі 2 млрд. 193,9 теңгені құрады. Оның ішінде: жұмыстар мен қызметтерді іске асырудан - 2 млрд. 145,4 млн. теңгені, депозит үшін сыйақы - 21,9 млн. теңгені, өзге де түсімдерден - 7,9 млн. теңгені, оң бағамдық айырмадан - 18,7 млн. теңгені құрады.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатын істен шығару 1 млрд. 414,5 млн. теңгені құрады, оң қалдық 779,5 теңгені құрады.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатын істен шығару 609,1 млн. теңгені құрады. Негізгі құралдарды сатып алуға 609,1 млн.теңге, оның ішінде заемдық қаражат есебінен 587,9 млн.теңге және жеке қаражат есебінен 21,2 млн.теңге жұмсалды.

Наименование      !  Ед.изм.  ! 2000 г.   !  2000 г.  ! %
!           ! бизнес-   !  факт     ! выполнения
!           ! план      !           !
__________________________________________________________________________
Нефть                   тыс.тонн    3200         3385,5      105,8
Сухогрузы               тыс.тонн     404          736,0      182,2
В т.ч. металл           тыс.тонн     370          701,5      189,6
другие           тыс.тонн      34             35      102,9
Зерно                   тыс.тонн     100             15       14,5
Паромные перевозки      тыс.тонн       8              8        100
Общая перевалка         тыс.тонн    3712         4144,2      111,6
Доход от продаж         млн.тенге 1613,6         2227,7      138,1
Производственная
себестоимость           млн.тенге  480,9          598,7      124,5
Чистая прибыль          млн.тенге -442,3          351,0      +1,3 раза
Основные средства       млн.тенге   6003         6685,6      111,4
Средняя численность      человек     300            296       98,7
___________________________________________________________________________
Себестоимость. Абсолютный рост производственной себестоимости против плана составил 24,4%, а в пересчете на фактический объем доходов получена экономия в сумме 183,6 млн. тенге (480,8*1,381-480,8). Административные расходы против плана снизились на 23,5%, расходы по маркетингу возросли на 52,8%. По общим расходам, с учетом возврата резерва прошлых лет, получена экономия в сумме 92,7 млн. тенге.
3.2. Финансовое состояние на 2000 год
Отчет о движении денежных средств на 31 декабря 2000 года. За 2000 год поступление денежных средств от операционной деятельности составило 2 млрд. 193,9 млн. тенге. В том числе от: реализации работ и услуг - 2 млрд. 145,4 млн. тенге, вознаграждения за депозит - 21,9 млн. тенге, прочих поступлений - 7,9 млн. тенге, положительной курсовой разницы - 18,7 млн. тенге.
Выбытие денежных средств от операционной деятельности составило 1 млрд. 414,5 млн. тенге, положительный остаток составил 779,5 млн. тенге.
Выбытие денежных средств от инвестиционной деятельности составило 609,1 млн. тенге. На приобретение основных средств израсходовано 609,1 млн. тенге, в том числе за счет заемных средств 587,9 млн. тенге и за счет собственных средств 21,2 млн. тенге.

Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының түсімі 558,2 млн. теңге, оның ішінде ЕҚҚДБ несиесі 208,2 млн. теңге және Эксимбанк несиесі 350,0 млн. теңге болды.
Ақша қаражатының істен шығуы (ұзақ мерзімдік несиені өтеу) 632,5 млн. теңгені (4,4 млн. АҚШ доллары) құрады. Қаржылық қызметтен түскен таза ақша қаражаты - 74,3 млн. теңгені құрады.
2000 ж. 31.12. ақша қаражатының қалдығы 494,2 млн. теңгені құрады, бұл 1999 жылдың соңындағы деңгейден 95,9 млн. теңгеге көп.
2000 жылғы таза кірісті бөлудің бекітілген нормативі бойынша порттың республикалық бюджетке аударым пайызы белгіленбеді, барлық таза табыс кәсіпорынның иелігінде қалдырылып, заемға қызмет етуге бағытталды.
Сөйтіп, кәсіпорын 2000 жылы ЕҚҚДБ-ның несиесі бойынша пайыздар мен негізгі қарызды төлеуді қамтамасыз етті, пайдалану шығыстарын жапты және заемның пайыздары мен негізгі сомасын кезекті төлеу үшін жылдың аяғына қор жинады.
Теңгерім. Кәсіпорын теңгерімінің 2000 жылғы құрылымын талдау теңгерім активтері мен пассивтерінің жалпы құнының негізгі қорларды енгізуге және 277,5 млн. теңгеге несие алуға байланысты ұлғайғанын көрсетті. Ұзақ мерзімді активтерде 90,2% құрайды, ағымдағы активтерге ақша қаражаты 71,9%-ды, таза дебиторлық берешек - 12,2%-ды құрайды, мұның өзі ағымдағы активтердің жылдам өтімділігін көрсетеді.
Теңгерім пассивтерінің құрылымында ағымдағы міндеттемелер 15,0% құрайды. Олардың үлкен бөлігін - 61,0%-ын ұзақ мерзімді несиелер құрайды, бұл порттың 2000 жылы сыртқы көздерден едәуір тәуелді екенін білдіреді. Кәсіпорынның шетелдік валютада заемдық қаражат бойынша міндеттемелері бола тұра, жергілікті валютаның құнсыздануына байланысты ЕҚҚДБ және ҚР Эксимбанкі алдындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерді қайта есептеуден туындаған шығындары бар және соған байланысты айналым қаражатының тапшылығы мен жабылмаған шығыны бар. 2000 жылы жеке капитал 30036,8 млн. теңге сомасында теріс шаманы құрады.
2000 жылы 1999 жылмен салыстырғанда дебиторлық берешек айналымы 1,5 есеге қысқарды. 2000 жылы кредиторлық берешек айналымы 1999 жылмен салыстырғанда 18%-ға қысқарды.
2000 жылға беріктілік қоры 51,8%, ал 1999 жылға 8,6% құрады. 1999 жылға қаржылық цикл - 23,2 күннен, 2000 жылы - 6,6 күнге дейін төмендеді, бұл 2000 жылы Порттың белсенділігінің өскенін көрсетеді.
Кәсіпорын 2000 жылды бүкіл жыл ішінде бюджет пен жалақы бойынша қызметкерлер алдында берешексіз аяқтады.
Мемлекеттік кепілдікпен ұзақ мерзімді несие алу желісі бойынша Портты қайта құру жобасы бойынша барлық жұмыстар аяқталды (1 кезең). 2000 жылдың қыркүейгінде Мердігерді кепілдікпен алып жүру кезеңі аяқталды.

Поступление денежных средств от финансовой деятельности составило 558,2 млн. тенге, в том числе кредит ЕБРР на сумму 208,2 млн. тенге и 350,0 млн. тенге кредит Эксимбанка.
Выбытие денежных средств (погашение долгосрочного кредита) составило 632,5 млн. тенге (4,4 млн. долл. США). Чистые денежные средства от финансовой деятельности составили - 74,3 млн. тенге.
Остаток денежных средств на 31.12.2000 г. составил 494,2 млн. тенге, что больше от уровня на конец 1999 года на 95,9 млн. тенге.
По утвержденному на 2000 год нормативу распределения чистого дохода процент отчисления в республиканский бюджет порту не установлен, весь чистый доход остался в распоряжении предприятия и направлен на обслуживание займа.
Таким образом, предприятие в 2000 году обеспечило выплату процентов и основной долг по кредиту ЕБРР, покрыло эксплуатационные расходы и накопило запас на конец года для очередной выплаты процентов и основной суммы займа.
Баланс. Анализ структуры баланса предприятия за 2000 год показывает, что общая стоимость активов и пассивов баланса увеличилась в связи с вводом основных фондов и получением кредита на 277,5 млн. тенге. Долгосрочные активы составляют 90,2%, в текущих активах денежные средства составляют 71,9%, чистая дебиторская задолженность - 12,2%, что свидетельствует о быстрой ликвидности текущих активов.
В структуре пассивов баланса текущие обязательства составляют 15,0%. Большую часть из которых составляют долгосрочные кредиты - 61,0%, что говорит о большой зависимости порта в 2000 году от внешних источников. Предприятие, имея обязательства по заемным средствам в иностранной валюте, имеет убытки, возникшие от пересчета долгосрочных обязательств перед ЕБРР и Эксимбанком РК в связи с девальвацией местной валюты, и как следствие имело дефицит оборотных средств и непокрытый убыток. Собственный капитал составляет в 2000 году отрицательную величину в сумме 30036,8 млн. тенге.
В 2000 году оборот дебиторской задолженности по сравнению с 1999 годом сократился в 1,5 раза. Оборот кредиторской задолженности в 2000 году по сравнению с 1999 годом сократился на 18%.
Запас прочности за 2000 год составил 51,8%, а за 1999 год составил - 8,6%.
Финансовый цикл с - 23,2 дней за 1999 год, в 2000 году снизился до - 6,6, что показывает возросшую деловую активность Порта в 2000 году.
Предприятие закончило 2000 год, не имея в течение всего года задолженности перед бюджетом и перед работниками по заработной плате.
По линии долгосрочного кредитования под государственную гарантию завершены все работы по Проекту реконструкции порта (этап 1). В сентябре 2000 года завершен этап гарантийного сопровождения Подрядчиком.

2000 жылдың аяғына ЕҚҚДБ несиесі 96,8%-ға игерілді, оның ішінде:
N 1 транш - 43,77 млн.доллар
N 2 транш - 12,41 млн.марка
Ортақ қаржыландыру қаражаты 100% игерілді.
Өз капиталы. Жоғарыда айтылғандай, қазіргі уақытта өз капиталының мәні
бағамдық айырманың әсерінен заем бойынша берешекті қайта есептеуден теріс,
егер теңге бағамы долларға бесжылдық ішінде 2000 жылдағыдай тұрақты болса,
онда мәні бесжылдықтың аяғына оң нәтиже беруі мүмкін. Өз капиталының ұлғаю
көзі негізгі қарызды және Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі несиесіне
пайызды өтеу және ішкі заемның капиталға айналуы болып табылады. Ішкі
заемды капиталдандыру туралы мәселені Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігі шешеді.
3.3. Порттың 2001 жылғы жұмысының қорытындылары
2001 жыл ішінде 6,45 млн. тонна жүк ауыстырылып тиелді, оның ішінде 4,325 млн. тонна мұнай мен паромдық тасымалдаулар мен астықты қоса алғанда, 1012 мың тонна құрғақ жүк бар.
Сатудан түскен кіріс 3 млрд. 321,7 млн. теңгені құрады немесе өткен жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда 1,5 есе өсті.
Жоспарды асыра орындаудан және өзіндік құнды үнемдеуге қатысты жоспардан тыс 426,6 млн. теңге немесе 2,8 есе табыс алынды.
Жүктерді ауыстырып тиеуден түскен табыс 3,16 млрд. теңгені құрады, басқа да жұмыстар мен қызметтерден түскен табыс N 4, 9 айлақтарды жалға алғаны үшін ақыны қоса алғанда 164,8 млн. теңгені құрады, басқа да қызметтен, оң бағамдық айырмадан түскен табысты қоса алғанда 403,6 млн. теңгені құрады.
Портты одан әрі қайта құру шеңберінде мынадай жобалар іске асырылды:
отандық жеке инвесторлардың тікелей инвестицияларының есебінен жүзеге
асырылған астық терминалы құрылысы;
темір жол паром кешені қайта құрылып, пайдалануға берілді, бұл жұмыс
істеп тұрған жолаушылар тасымалы мен көлік құралдары тасымалымен қатар
өңделетін жүктер номенклатурасын кеңейтуге, Ақтау-Баку бағыты бойынша
пароммен толыққанды жүк тасымалын жүзеге асыруға, жүкті өңдеу мерзімін
қысқартып, тұтастай алғанда экспорт-импорт операцияларының көлемін
ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Порт жұмысының 2001 жылғы көрсеткіштері мынадай кестемен сипатталады:
________________________________________________________________________
N!       Көрсеткіштер     !  Өлшем   !  2001  !  2001 жылы  ! орындалу %
!                        ! бірлігі  ! жылға  !     нақты   !
!                        !          ! жоспар ! орындалғаны !
________________________________________________________________________
1.  Мұнай                  мың тонна    3000      4325          144,2
________________________________________________________________________

На конец 2000 года Кредит ЕБРР был освоен на 96,8%, в том числе
Транш N 1 - 43,77 млн. дол.
Транш N 2 - 12,41 млн. марок. Средства софинансирования освоены на 100%.
Собственный капитал. Как выше сказано в настоящее время значение собственного капитала отрицательное из-за курсовой разницы от пересчета задолженности по займам, если курсы тенге к доллару в течение пятилетки будут стабильными как в 2000 году, тогда его значение к концу пятилетки может стать положительным. Источником увеличения собственного капитала является погашение основного долга и процентов за кредит Европейского Банка Реконструкции и Развития и капитализации внутреннего займа. Вопрос о капитализации внутреннего займа решается в Министерстве финансов Республики Казахстан.
3.3. Итоги работы порта за 2001 год
За 2001 год перевалено 6,45 млн. тонн груза, в том числе 4,325 млн. тонн нефти и 1012 тыс. тонн сухих грузов, включая паромные перевозки и зерно.
Доходы от продаж составили 3 млрд. 321,7 млн. тенге или рост за такой же период прошлого года в 1,5 раза.
За счет перевыполнения плана и относительной экономии себестоимости сверх плана получено прибыли 426,6 млн. тенге, или в 2,8 раза.
Доходы от перевалки грузов составили 3,16 млрд. тенге, доходы от других работ и услуг, включая плату за аренду причалов N 4, 9, составили 164,8 млн. тенге, от прочей деятельности, включая доходы от положительной курсовой разницы - 403,6 млн. тенге.
В рамках дальнейшей реконструкции порта реализованы проекты:
строительства зернового терминала, осуществленного за счет прямых
инвестиций частных отечественных инвесторов;
реконструирован и введен в эксплуатацию железнодорожный паромный
комплекс, который позволил расширить номенклатуру обрабатываемых грузов
наряду с действующими пассажирскими перевозками и перевозками транспортных
средств, осуществлять полноценную перевозку грузов паромом по маршруту
Актау-Баку, сократить сроки обработки грузов и увеличить объем
экспортно-импортных операций в целом.
Показатели работы порта за 2001 год характеризуются следующей
таблицей:
___________________________________________________________________________
NN !    Показатели     !  Ед.изм.  ! План  ! Фактическое !  % выполнения
!                   !           !  на   ! выполнение  !
!                   !           !2001 г.! за 2001 г.  !
___________________________________________________________________________
1.   Нефть               тыс.тонн   3000       4325          144,2

2.  Құрғақ жүктер          мың тонна     895      1012          113,1
________________________________________________________________________
оның ішінде: а) металл мың тонна     700      989           141,3
________________________________________________________________________
б) астық                  -"-        150      84,2          56,1
________________________________________________________________________
в) басқалары              -"-        45        23           51,1
________________________________________________________________________
3.  Барлық ауыстырып тиеу  мың тонна    3895      6450          165,6
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4.  Кірістер (барлығы)     млн.теңге    3399,4    3727,9        109,6
________________________________________________________________________
5.  Шығыстар (барлығы)     млн.теңге    2438,1    2647,2        108,6
________________________________________________________________________
6.  Корпоративтік салық    млн.теңге    223,7     463,2         207,1
________________________________________________________________________
7.  Таза кіріс             млн.теңге    737,6     1080,7        146,5
________________________________________________________________________
2001 жылы 1080,7 млн. теңге сомасында таза пайда алынды.
4. Портты дамытудың 2002 жылға арналған перспективалары
4.1. Өндірістік-қаржылық қызмет, күтілетін нәтижелер
Порттың қаржы-экономикалық саясатын қалыптастырудың негізгі басты міндеттері портты одан әрі дамыту және Заем жөніндегі міндеттемелерді орындау үшін қажетті ақша қаражатының ағынын тудыруға мүмкіндік беретіндей кірістер, операциялық шығындар және сату рентабельділігі деңгейіне жетуге өндірістік, маркетингтік және қаржылық менеджменттің барлық күштерін шоғырландыру болып табылады.
2002 жылға жүктерді ауыстырып тиеудің жалпы көлемін 2001 жылғы деңгейден 46,1%-ға төмендету жоспарлануда. Көлемдердің төмендеуінің негізгі себебі N 4, 5 және 9 мұнай құю айлақтарын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 1263 қаулысына сәйкес "Қазтеңізкөлікфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-қа ұзақ мерзімді жалға беру болып табылады. Мүліктік жалға берілген айлақтарды пайдалану кезінде мұнайды ауыстырып тиеу үлесі мұнайды жалпы ауыстырып тиеуде 66,2%-ды құрайтындықтан, тиісінше портта қалған айлақтарда мұнайды ауыстырып тиеу көлемі 74,6%-ға төмендейді.
Құрғақ жүктерді ауыстырып тиеудің көлемі 22%-ға өседі және 1,6 млн. тоннаны құрайды.
Пайдалануға темір жол паром кешенін енгізу нәтижесінде 2002 жылы паромдармен жүктерді ауыстырып тиеу 816 мың тоннаға жоспарлануда немесе 2001 жылғы деректен 3 есе көп. Осындай жүктерден басқа паромдар арқылы 182 мың тонна құрғақ жүк және темір жол вагондарына және цистерналарына 400 мың тонна мұнай ауыстырып тиеу жоспарлануда.

2.   Сухогрузы           тыс.тонн    895       1012          113,1
в т.ч. а) металл    тыс.тонн    700        989          141,3
б) зерно        -"-      150       84,1           56,1
в) другие       _"_       45         23           51,1
3.   Всего перевалки     тыс.тонн   3895       6450          165,6
4.   Доходы (всего)     млн.тенге 3399,4     3727,9          109,6
5.   Расходы (всего)    млн.тенге 2438,1     2647,2          108,6
6.   Корпоративный
налог              млн.тенге  223,7      463,2          207,1
7.   Чистый доход       млн.тенге  737,6     1080,7          146,5
___________________________________________________________________________
За 2001 год получено чистого дохода на сумму 1080,7 млн. тенге.
4. Перспективы развития порта на 2002 год
4.1. Производственно-финансовая деятельность,
ожидаемые результаты
Основными ключевыми задачами формирования финансово-экономической политики порта будет являться сосредоточение всех усилий производственного, маркетингового и финансового менеджмента на достижение такого уровня доходов, операционных издержек и рентабельности продаж, позволяющих генерировать поток денежных средств, необходимый для дальнейшего развития порта и выполнения обязательств по Займу.
На 2002 год общий объем перевалки грузов планируется со снижением на 46,1% от уровня 2001 года. Основной причиной падения объемов является - передача нефтеналивных причалов N 4, 5 и 9 в долгосрочную аренду ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот" согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2001 г. N 1263 P011263_ . Поскольку доля перевалки нефти при эксплуатации причалов, переданных в имущественный найм, составляет 66,2% в общей перевалке нефти, соответственно, объем перевалки нефти на причалах, оставшихся в порту, снизится на 74,6%.
Объем перевалки сухих грузов возрастет на 22% и составит 1,6 млн. тонн.
В результате ввода в эксплуатацию железнодорожного паромного комплекса в 2002 году планируется перевалка грузов паромами в 816 тыс. тонн или в 3 раза больше факта 2001 года. Помимо прочих грузов посредством паромов намечается перевалить 182 тыс. тонн сухих грузов и 400 тыс. тонн нефти в железнодорожных вагонах и цистернах.

Астықты ауыстырып тиеуді 2,4 есе өсіру жоспарлануда, оның көлемі 2002 жылғы 200 мың тоннаны құрайды.
Сатудан түсетін кіріс мұнай және мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу көлемін болжамды төмендетуді, паромдық тасымалдарды өсіруді ескере отырып, қолданыстағы тарифтер негізінде есептелген.
2002 жылға жалпы кіріс 2833,2 млн. теңгені құрайды немесе 2001 жылғы деңгейге 76%, оның ішінде N 4, 9 айлақтар бойынша порттық алымдардан түсетін кірістерді ескере отырып, мұнайды ауыстырып тиеуден - 877,2 млн. теңге немесе 47,8% металды ауыстырып тиеуден - 1067,2 млн.теңге немесе 93,1% және басқа жүктерден - 118,6 млн. теңге немесе 283,3%-ды құрайды.
Астық терминалын пайдаланудан түсетін кіріс 2,7 есе өседі және 85,9 млн. теңгені құрайды; темір жол паром кешенін пайдаланудан түсетін кірістер 4,0 есе өседі және 387,7 млн. теңгені құрайды.
Грантты, оң бағамдық айырманы және басқа кірістерді қоса алғанда, негізгі емес қызметтен түсетін кірістер 2001 жылмен салыстырғанда 53,2%-ға төмендейді.
Порттың 2002 жылға арналған жалпы шығысы 11,8%-ға төмендейді, оның ішінде кезең шығыстары - 1,5%-ға төмендейді, өндірістік өзіндік құн жоспарланған кезеңде 1,0%-ға өседі.
Өндірістік өзіндік құнның өсуі пайдалану мерзімі 3 жылдан асатын, қымбат тұратын импорттық материалдарға, қосалқы бөлшектерге, майға және бағасы тұрақты ұлғаятын отынның сапалы түрлеріне қосымша шығыстарды талап ететін импорттық қайта тиеу техникасына қызмет көрсетуге тікелей байланысты материалдар мен отынға арналған шығындардың өсуі сияқты факторлармен түсіндіріледі. Бұдан басқа, порттық сүйрегішті лизинг шарттарында 56,9 млн. теңге сомасына сатып алу жөнінде шығындар жоспарлануда.
Кәсіпорын қызметшілерінің орташа тізімдік саны 2001 жылы жұмыс көлемінің кенет ұлғаюына байланысты 27%-ға өсті және 2001 жылы 376 адам болды.
2002 жылға адам санын 10,6%-ға өсіру жоспарлануда, орташа айлық жалақы 2001 жылмен салыстырғанда 11%-ға төмендейді. Бір теңге кіріске еңбек ақы бойынша шығыстар 14,1 тиынды құрайды.
2002 жылы жаңа жұмыс орындарын құру көзделмеген.
Сатудан түскен кіріс 2002 жылы 2 млрд. 536,6 млн.теңгені құрайды, басқа да жұмыстар мен қызметтерді іске асырудан 106,3 млн. теңгені, негізгі қызметтен барлық кіріс 2 млрд. 642,9 млн. теңгені құрайды.
Қызметтердің өзіндік құны 949,7 млн. теңге, кезек шығыстары 794,7 млн. теңгені құрайды, операциялық қызметтен шығатын шығыстар жиыны 1 млрд. 744,4 млн. теңгені құрайды.
Бағамдық айырманы қоса алғанда, негізгі емес қызметтен нәтиже 187,5 млн. теңге шығынды құрайды.
2002 жылдың қорытындысы бойынша салық салынғанға дейінгі табыс 711 млн. теңгені құрайды. Салық төлегеннен кейін таза пайда 497,7 млн. теңгені құрайды.
Операциялық қызмет бойынша ақша қаражатының қозғалысы 2001 жылғы нақты жай-күйінің және ЕҚҚДБ заемы бойынша қабылданған пайыздар төлемдері және Несие келісіміне сәйкес Республикалық бюджет негізінде есептелген.

Перевалку зерна планируется увеличить в 2,4 раза, объем которого составит в 2002 году 200 тыс. тонн.
Доход от продаж рассчитан на основе действующих тарифов с учетом прогнозируемого снижения объема перевалки нефти и нефтепродуктов, увеличения паромных перевозок.
Общие доходы в 2002 году составят 2833,2 млн. тенге, или 76% к уровню 2001 года, в том числе от перевалки нефти с учетом доходов от портовых сборов по причалам N 4, 9 - 877,2 млн. тенге, или 47,8%, от перевалки металла - 1067,2 млн. тенге, или 93,1% и других грузов - 118,6 млн. тенге, или 283,3%.
Доходы от эксплуатации зернового терминала увеличатся в 2,7 раз и составят 85,9 млн. тенге; от эксплуатации железнодорожного паромного комплекса доходы увеличатся в 4,0 раза и составят 387,7 млн. тенге.
Доходы от неосновной деятельности, включая грант, положительную курсовую разницу и прочие доходы, снизятся по сравнению с 2001 годом на 53,2%.
Общие расходы порта на 2002 год снизятся на 11,8%, в том числе расходы периода - на 1,5%, производственная себестоимость возрастет в планируемом периоде на 1,0%.
Рост производственной себестоимости объясняется такими факторами, как рост затрат на материалы и топливо, напрямую связанных с обслуживанием импортной перегрузочной техники, срок эксплуатации которой превышает 3 года, требующей дополнительных расходов на дорогостоящие импортные материалы, запчасти, масла и качественные виды топлива, цена на которые постоянно увеличивается. Кроме того, планируются затраты по приобретению портового буксира на условиях лизинга на сумму 56,9 млн. тенге.
Среднесписочная численность персонала предприятия в связи с резким увеличением объемов работ в 2001 году возросла на 27% и составила за 2001 год 376 человек.
На 2002 год планируется увеличение численности на 10,6%, среднемесячная зарплата по сравнению с 2001 годом снизится на 11%. Расходы по оплате труда на один тенге дохода составят 14,1 тиына.
Создание новых рабочих мест в 2002 году не предусматривается.
Доход от продаж в 2002 году составит 2 млрд. 536,6 млн. тенге, от реализации других работ и услуг - 106,3 млн. тенге, всего доход от основной деятельности составит 2 млрд. 642,9 млн. тенге.
Себестоимость услуг составит 949,7 млн. тенге, расходы периода 794,7 млн. тенге, итого расходы от операционной деятельности составят 1 млрд. 744,4 млн. тенге.
Результат от неосновной деятельности, включая курсовую разницу, составит убыток 187,5 млн. тенге.
По итогам 2002 года прибыль до налогообложения составит 711 млн. тенге. Чистая прибыль после уплаты налога составит 497,7 млн. тенге.
Движение денежных средств по операционной деятельности рассчитано, исходя из фактического состояния за 2001 год и принятых выплат процентов по займу ЕБРР и Республиканского бюджета в соответствии с Кредитным соглашением.

Операциялық қызметтен 2002 жыл ішінде ақша қаражатының түсімі 2 млрд. 780 млн. теңгені құрады.
Операциялық қызмет бойынша ақша қаражатының шығуы 1 млрд. 900,8 млн. теңгені, инвестициялық қызмет бойынша 242,2 млн. теңгені, қаржылық қызмет бойынша 836,0 млн. теңгені құрайды.
2002 жылдың басынан бергі 813,1 млн. теңге сомасындағы қалдықты ескере отырып, 2002 жылдың ақша қаражатының қалдығы 614,4 млн. теңгені құрайды.
Стратегияның жергілікті міндеттері:
Портты тұтынушыларға жобалық қуаттар шеңберінде жүктердің барлық номенклатурасын ауыстырып тиеу жөніндегі қызметтердің толық тізбесін ұсынатын табысты кәсіпорын ретінде дамыту;
бар өндірістік қуаттарды толыққанды іске қосу арқылы құрғақ және сұйық жүктердің рыноктық үлесін ұстап қалу;
жаңа қызметтерді толыққанды игеру (т/ж паромымен ауыстырып тиеу, астықты ауыстырып тиеуді өсіруге жәрдемдесу);
"Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағын және оның маңайындағы аумақтарды құру. Стратегиялық мақсаты бәсекеге қабілетті ұлттық экономиканың тұрақты өсуі және оның әлемдік экономикалық жүйеге кірігуі, оны әлемдік саудаға тарту және елдің сыртқы сауда айналымын ұлғайту үшін жағдайлар жасау ретінде айқындалады;
ЕҚҚДБ алдындағы міндеттемелері бойынша пайыздарды төлеудің
уақытылылығын қамтамасыз ету;
порттық инфрақұрылымды жетілдіру, феррохромды ауыстырып тиеу үшін
мамандандырылған айлақты салу;
балама көліктік бағыттар арқылы жеке меншік және транзиттік жүктерді
тарту есебінен жүк айналымын ұлғайтумен қатар өндірістік қуаттарды одан
әрі кеңейту.
2002 жылы құрғақ жүктерді ауыстырып тиеу көлемдерінің болжамы
________________________________________________________________________
N!      Жүк түрлері       ! Пессимистік  !  Оптимистік   !  Негізгі
!                        !   болжам     !    болжам     !   нұсқа
________________________________________________________________________
1.  Металл                      500           1000            900
________________________________________________________________________
а) қазақстандық              460           800             780
________________________________________________________________________
б) ресейлік                   40           200             120
________________________________________________________________________
2.  Астық                       100           300             200
________________________________________________________________________
3.  Кокс                         5             15              10
________________________________________________________________________

Поступление денежных средств от операционной деятельности за 2002 год составит 2 млрд. 780 млн. тенге.
Выбытие денежных средств по операционной деятельности составит 1 млрд. 900,8 млн. тенге, по инвестиционной деятельности 242,2 млн. тенге, по финансовой деятельности 836,0 млн. тенге.
С учетом остатка с начала 2002 года в сумме 813,1 млн. тенге остаток денежных средств на конец 2002 года составит 614,4 млн. тенге.
Локальные задачи стратегии:
развитие Порта, как прибыльного предприятия, предлагающего потребителям полный перечень услуг по перевалке всей номенклатуры грузов в рамках проектных мощностей;
удержание рыночной доли сухих и наливных грузов с полноценным задействованием имеющихся производственных мощностей;
полноценное освоение новых услуг (перевалка ж/д паромом, содействие увеличению перевалки зерна);
создание специальной экономической зоны "Морпорт Актау" и прилегающих к нему территорий. Стратегическая цель, которой определяется как создание условий для устойчивого роста конкурентно способной национальной экономики и интеграции ее в мировую экономическую систему, вовлечения ее в мировую торговлю и увеличения внешнеторгового оборота страны;
обеспечение своевременности выплат процентов по обязательствам перед
ЕБРР;
совершенствование портовой инфраструктуры, строительство
специализированного причала для перевалки феррохрома;
дальнейшее расширение производственных мощностей, с параллельным
увеличением грузооборота за счет привлечения собственных и транзитных
грузов с альтернативных транспортных маршрутов.
Прогнозы объемов перевалки сухих грузов в 2002 году
__________________________________________________________________________
N !     Виды грузов     !Пессимистический!Оптимистический!  Базовый
!                     !    Прогноз     !    Прогноз    !  Вариант
__________________________________________________________________________
1.   Металл                    500             1000           900
а) казахстанский          460              800           780
б) российский              40              200           120
2.   Зерно                     100              300           200
3.   Кокс                        5               15            10

4.  Басқалары                    70           110              90
________________________________________________________________________
Жиыны                       675           2100             1200
________________________________________________________________________
2002 жылы темір жол паромдарымен тасымалданатын жүктерді
ауыстырып тиеу көлемдерінің болжамы
________________________________________________________________________
N!      Жүк түрлері       ! Пессимистік  !  Оптимистік   !  Негізгі
!                        !   болжам     !    болжам     !   нұсқа
________________________________________________________________________
1.  Мақта                       50            100             80
________________________________________________________________________
2.  Контейнерлер                5              7              10
________________________________________________________________________
3.  Глинозем                    50             90             70
________________________________________________________________________
4.  Жабдық                      5              10             7
________________________________________________________________________
5. Тамақ өнімдері               10             20             15
________________________________________________________________________
Барлығы:                     120            227            182
________________________________________________________________________
Мұнайды ауыстырып тиеу
Республикада 2001 жылы қалыптасқан экономикалық жағдай өнеркәсіптің барлық салаларында, оның ішінде мұнай өндіруде де өндіріс көлемдерінің өскенін көрсетеді. Мұнай өндіру деңгейін арттыруды іс жүзінде Қазақстанның барлық мұнай өндіретін компаниялары белгілейді, олар 2001 жылы өндіруді 40 млн. тонна көмірсутектік шикізатқа дейін ұлғайтуды жоспарлауда.
Бүгін қазақстандық экспорттық шикізат мынадай негізгі бағыттарды пайдалану арқылы: Қазақстандық мұнайды әлемдік рынокқа тасымалдайтын негізгі пункт - Новоросийск порты арқылы, Одесса және Феодосия порттары арқылы, сондай-ақ Атырау - Самара, Кеңқияқ - Орск, Құмкөл - Шымкент, Павлодар - Омбы құбырлары арқылы, сондай-ақ Ақтау - Баку - Новоросийск аралас темір жол - су-құбыр қатынасымен тасымалданады.
Бұл ретте, мұнай өндіретін кәсіпорындардың алдында тұтынушыларға
өндірілетін мұнайды тасымалдаудың ең оңтайлы және қолайлы бағыттарын
іздестіру өзектілігі сақталады.
2002 жылы мұнайды ауыстырып тиеу деңгейі мыналарды құрайды:
Пессимистік болжам - 2500 мың тонна мұнай;
Оптимистік болжам - 4300 мың тонна мұнай;
Негізгі нұсқа - 3150 мың тонна мұнай;
Негізгі нұсқа бойынша жоспарланған 3150 мың тонна мұнайдан N 10 мұнай
айлағы арқылы үштен бір бөлігі ауыстырып тиелетін болады, яғни 1 млн. 50

4.   Другие                     70              110            90
Итого                     675             2100          1200
__________________________________________________________________________
Прогнозы объемов перевалки грузов, перевозимые
железнодорожными паромами в 2002 году
__________________________________________________________________________
N !     Виды грузов     !Пессимистический!Оптимистический!  Базовый
!                     !    Прогноз     !    Прогноз    !  Вариант
__________________________________________________________________________
1.   Хлопок                     50              100            80
2.   Контейнера                  5                7            10
3.   Глинозем                   50               90            70
4.   Оборудование                5               10             7
5.   Продукты питания           10               20            15
__________________________________________________________________________
Всего:                    120              227           182
Перевалка нефти
Экономическая ситуация, сложившаяся 2001 году в республике, показывает рост объемов производства во всех отраслях промышленности, в том числе и нефтедобывающей. Повышение уровня добычи нефти констатируют практически все нефтедобывающие компании Казахстана, которыми в 2001 году планируется увеличить добычу до 40 млн. тонн углеводородного сырья.
Сегодня казахстанское экспортное сырье транспортируется с использованием следующих основных маршрутов: через порт Новороссийск - основного пункта транспортировки казахстанской нефти на мировой рынок, через порты Одесса и Феодосия, а также по трубопроводам Атырау - Самара, Кинкияк - Орск, Кумколь - Шымкент, Павлодар - Омск, а также смешанным железнодорожно-водно-трубопроводным сообщением Актау - Баку - Новороссийск.
При этом, перед нефтедобывающими предприятиями сохраняется
актуальность поиска наиболее оптимальных и выгодных маршрутов
транспортировки добываемой нефти потребителям.
В 2002 году уровень перевалки нефти составит:
Пессимистический прогноз - 2500 тыс. тонн нефти;
Оптимистический прогноз - 4300 тыс. тонн нефти;
Базовый вариант - 3150 тыс. тонн нефти.
Из 3150 тыс. тонн нефти планируемой по базовому варианту через
нефтяной причал N 10 будет перевалена одна третья часть, то есть 1 млн. 50

мың тонна. Қалған үштен екі бөлігі - 2 млн. 100 мың тонна көлемінде
"Қазтеңізкөлікфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-ға жалға берілген N 4 және 9 мұнай
айлақтары арқылы ауыстырып тиелетін болады, тиісінше мұнайды ауыстырып
тиеуден түскен кірістерді жалға алған ұйым алады (мың тонна).
---------------------------------------------------------------------------
Жүк түрлері          !Пессимистік болжам!Оптимистік болжам!Негізгі нұсқа
---------------------------------------------------------------------------
Мұнай:                         2500               4300           3150
оның ішінде а) "ТШО" БК         200                500            300
б) "ММГ" ААҚ                    800               1000            900
в) "Қаражанбасмұнай"            600               1000            700
ААҚ
г) "Ақтөбемұнайгаз"             300                400            350
ААҚ
д) "Hurricane Kumkol            300                600            400
Munai"
е) "ТЕКСАКО"                     50                200            100
ж) "Қазполмұнай"                 50                200            100
з) Шағын мұнай өндіретін        200                400            300
компаниялар
---------------------------------------------------------------------------
Ақтау портында жүктерді ауыстырып тиеудің болжанатын
көлемдерінің 2002 жылға арналған жиынтық кестесі
---------------------------------------------------------------------------
Жүк түрлері          !Пессимистік болжам!Оптимистік болжам!Негізгі нұсқа
!                  !                 !   2002 ж.
---------------------------------------------------------------------------
Құрғақ жүктер,            795               1652           1382
Барлығы:
Металл                         500               1000            900
а) қазақстандық                460                800            780
б) ресейлік                     40                200            120
Астық                          100                300            200
Кокс                             5                 15             10
Басқалары                       70                110             90
Пароммен                       120                227            182
тасымалданатын жүктер
Оның ішінде: Мақта              50                100             80
Контейнерлер                5                  7             10
Глинозем                   50                 90             70
Жабдық                      5                 10              7
Тамақ өнімдері             10                 20             15
Мұнай, барлығы                2500               4300           3150

тыс. тонн. Остальная две третья часть - в объеме 2 млн. 100 тыс. тонн
будет перевалена через нефтяные причалы N 4 и 9, которые переданы в аренду
ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот", соответственно доходы от перевалки нефти
получит арендуемая организация (тыс. тонн).
__________________________________________________________________________
N !     Виды грузов     !Пессимистический!Оптимистический!  Базовый
!                     !    вариант     !    вариант    !  вариант
__________________________________________________________________________
Нефть:                     2500             4300          3150
В т.ч. а) СП "ТШО"          200              500           300
б) ОАО "ММГ"                800             1000           900
в) ОАО
"Каражанбасмунай"           600             1000           700
г) ОАО
"Актюбемунайгаз"            300              400           350
д) "Hurricane
Kumkol Munai"               300              600           400
е) "ТЕКСАКО"                 50              200           100
ж) "Казполмунай"             50              200           100
з) Малые нефтедобывающие
компании                 200              400           300
___________________________________________________________________________
Сводная таблица прогнозируемых объемов перевалки грузов
в порту Актау на 2002 год
(тыс. тонн)
___________________________________________________________________________
N !     Виды грузов     !Пессимистический!Оптимистический!  Базовый
!                     !    вариант     !    вариант    !вариант 2002 г.
__________________________________________________________________________
Сухогрузы, ВСЕГО:          795              1652          1382
Металл                     500              1000           900
а) казахстанский           460               800           780
б) российский               40               200           120
Зерно                      100               300           200
Кокс                         5                15            10
Другие                      70               110            90
Грузы, перевозимые
паромом                    120               227           182
В т. ч. Хлопок              50               100            80
Контейнера           5                 7            10
Глинозем            50                90            70
Оборудование         5                10             7
Продукты питания    10                20            15
Нефть, Всего:             2500              4300          3150

ММГ                            800               1000            900
Қаражанбасмұнай                600               1000            700
ТШО                            200                500            300
Басқа да                       900               1800           1250
Барлығы:                      3295               5952           4542
---------------------------------------------------------------------------
4.2. Тарифтік саясат
Тарифтік саясат саласында жұмыстар мен қызметтердің негізгі түрлері
бойынша мемлекеттік реттеу сақталуда.
Порт Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің 1999 жылғы 1 желтоқсандағы N 08-ОД бұйрығымен бекітілген жұмыстары мен қызметтері үшін алынатын алымдар мен төлемдер ставкаларының бағанамаларымен жұмыс істейді. Содан бері порттың жұмысы мен қызметтері үшін алынатын алымдар мен төлемдер ставкалары қайта қаралмаған және 2002 жыл ішінде оларды ұлғайту жағына қарай қайта қарау жоспарланбаған, себебі басқа жағдайда порт өткір бәсекелестік жағдайларында өз клиенттерінен айрылып қалуы мүмкін. Ағымдағы жылы төмен рентабельділік болғандықтан тарифтерді төмендетуге болмайды, себебі жоспарлы рентабельділік барлығы 17,6%-ды ғана құрайды, N 4 және 9 мұнай айлақтарынан алынатын кірістерден айрылуға байланысты 2001 жылғы IV тоқсанда шығындар 1 млн. АҚШ долларын құрады, 2002 жылы 4 млн. астам АҚШ долларын құрайды. Сондықтан порт тарифі бірқатар жылдар ішінде тұрақты болып қалуда.
Транзиттік жүктерді ауыстырып тиегені үшін алынатын алымдар мен төлемдер ставкаларына төмендеткіш коэффициентті қолдану уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесімдерінің талаптарына сәйкес жүргізілетін болады.
Паромдық тасымалдарға қатысты тарифтік саясат уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесімдерінің талаптарына сәйкес халықаралық келісімдерге сәйкес келетін тарифтерді қалыптастырудың жалпы қағидаттарын ескере отырып, көлік дәлізінің бірыңғай тарифтік режимі шеңберінде келісілген іс-қимылдарды жүргізуге бағытталатын болады.
Қазақстан Республикасының Азаматтық K941000_ кодексіндегі және K010209_ салық кодексіндегі өзгерістерге байланысты порт тарифтері ұлттық валютаға келтірілуде.
4.3. Мемлекеттік бюджетпен өзара қатынас
"АТСП" РМК-ның республикалық және жергілікті бюджеттерге 2002 жылғы салық түсімдері есептеулерге сәйкес 475,2 млн. теңгені құрайды, оның ішінде корпоративтік салық - 213,3 млн. теңге, бұл айлақтарды жалға беруге байланысты кірістердің азаюынан 2001 жылғыдан 2,2 есе кем.

ММГ                        800              1000           900
Каражанбасмунай            600              1000           700
ТШО                        200               500           300
Прочие                     900              1800          1250
Всего:                    3295              5952          4542
___________________________________________________________________________
4.2. Тарифная политика
В области тарифной политики сохраняется государственное регулирование
по основным видам работ и услуг.
Порт работает прейскурантом ставок сборов и плат за работы и услуги, утвержденный приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 1 декабря 1999 года за N 08-ОД. С тех пор ставки сборов и плат за работы и услуги порта не пересматривались, и в течение 2002 года не планируется их пересмотр в сторону увеличения, так как, в противном случае в условиях острой конкуренции порт может потерять своих клиентов. Нельзя делать снижение тарифов из-за низкой рентабельности в текущем году, так как плановая рентабельность составляет всего лишь 17,6%, в связи потери доходов от нефтепричалов N 4 и 9, в IV квартале 2001 года потери составили 1 млн. долларов США, в 2002 году составят более 4-х млн. долларов США. Поэтому тарифы порта остаются стабильными в течение ряда лет.
Применение понижающих коэффициентов к ставкам сборов и плат за перевалку транзитных грузов будет производиться в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов уполномоченного органа.
По отношению к паромным перевозкам тарифная политика будет направлена на проведение согласованных действий в рамках единого тарифного режима транспортного коридора с учетом общих принципов формирования тарифов, соответствующих международным соглашениям в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов уполномоченного органа.
В связи с изменениями в K941000_ Гражданском кодексе и К010209_ Налоговом кодексе Республики Казахстан тарифы порта приводятся к национальной валюте.
4.3. Взаимоотношение с государственным бюджетом
Налоговые отчисления РГП "АМТП" в республиканский и местные бюджеты за 2002 год составят, согласно расчетам 475,2 млн. тенге, из них корпоративный налог - 213,3 млн. тенге, что в 2,2 раза меньше чем в 2001 году, из-за уменьшения доходов в связи с передачей причалов в аренду.

4.4. 2002 жылғы инвестициялық бағдарлама және саясат
Порт "АТСП" РМК-ның 2001-2015 жылдарға арналған инвестициялық бағдарламасын әзірледі және 2000 жылғы 11 тамызда Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігімен келісті.
Инвестициялық бағдарлама.
ЕҚҚДБ заемы бойынша қайта құруға тартылмаған негізгі құралдарды қолдау жөніндегі жұмыстар 2002 жылы жалғасатын болады.
Инвестициялық бағдарлама порттың өз қаражатынан 242,2 млн. теңге сомаға, оның ішінде қалпына келтіру және жөндеу, жобалау жұмыстарын 64,9 млн. теңге сомаға жүргізу және жабдықтар мен техниканы 177,3 млн. теңге сомаға сатып алу есебінен жүзеге асырылады. Жүк көтерімі 16 тонналық 2 автотиегіш, жүк көтерімі 80 тонналық автокран, компьютерлік жабдық және бағдарламалар, ЛИАЗ автобусы, байланыс жабдығы және басқалары сатып алынады.
Жоспарланған кезеңде қаражаттың болмауынан мұнайды ауыстырып тиеу жөніндегі қуаттарды жаңарту көзделмеген. N 4, 5 мұнай айлақтарын қайта құру мүліктік жалдау шартына сәйкес "Қазтеңізкөлікфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-тың қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
Порттың 2002 жылғы инвестициялық бағдарламасына ТАСИС бағдарламасының қаражаты да тартылатын болады. Навигациялық жабдық пен байланыс құралдары 10,6 млн. теңге сомаға сатып алынады.
Инвестициялық саясат.
Порттың инвестициялық саясаты үш бағыт бойынша дамуды ұйғарады:
Ұзақ мерзімді жалға берілген аумақтарда тікелей инвестициялар есебінен ферроқорытпаларды ауыстырып тиеу жөніндегі айлақтарды және жүктерді уақытша сақтау қоймасын салу көзделген.
Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінен толқын тосқы мен тосқауылды қайта құрудың 2-кезеңіне мемлекеттік кепілдікпен ықтималды жаңа несие алу.
Қаржылық лизинг сызбасы бойынша өз қаражаты есебінен 3,5 млн. АҚШ доллары сомасына сүйрегіш сатып алу.
4.5. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар
Кәсіпорынды дамытудың 2002 жылға арналған жоспарында қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды одан әрі орындау көзделіп отыр. Мәселен, мамандандырылған кәсіпорындармен жасалған шарттар бойынша құрамында мұнай бар суларды, шаруашылық фекальдық суларды қабылдау, өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтарды әкету мен жайластыру, 2,04 млн. теңге сомасында сорбенттер сатып алу жөніндегі шығыстар көзделген.
Сондай-ақ 1,5 млн. теңге сомаға жинақтағышқа шектік-рұқсат етілген тастанды, қоршаған ортаның өндірістік мониторингі (теңіз суының, атмосфералық ауаның сапасын талдау) жөніндегі экологиялық паспортқа толықтырулар, өзгерістер енгізуді әзірлеу көзделуде.
4.6. Табыстан түскен түсімдердің нормативі
2002 жылы порт алатын "АТСП" РМК таза пайдасының 95%-ы ЕҚҚДБ заемы бойынша негізгі борышты өтеуге және 5%-ы кәсіпорынның резервтік қорына бағытталатын болады.

4.4. Инвестиционная программа и политика 2002 года
Портом разработана и согласована 11 августа 2000 г. Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан инвестиционная программа РГП "АМТП" на 2001-2015 г.г.
Инвестиционная программа.
В 2002 году будут продолжены работы по поддержанию основных средств, не подвергнутых реконструкции по Займу ЕБРР.
Инвестиционная программа будет осуществлена за счет собственных средств порта на сумму 242,2 млн. тенге, в том числе проведение восстановительных и ремонтных, проектных работ на сумму 64,9 млн. тенге и приобретение оборудования и техники на сумму 177,3 млн. тенге. Будут приобретены 2 автопогрузчика с грузоподъемностью 16 тонн, автокран с грузоподъемностью 80 тонн, компьютерное оборудование и программы, автобус ЛИАЗ, оборудования связи и другие.
Обновление мощности по перевалке нефти в планируемом периоде не намечается из-за отсутствия средств. Реконструкция нефтяных причалов N 4, 5 может быть осуществлена за счет средств ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот" согласно договору имущественного найма.
В инвестиционную программу порта 2002 года, также будут привлечены средства Программы ТАСИС. Будут приобретены навигационное оборудование и средства связи на сумму 10,6 млн. тенге.
Инвестиционная политика.
Инвестиционная политика порта предполагает развитие по трем направлениям:
За счет прямых инвестиций на территориях, переданных в долгосрочную аренду, намечается строительства причала по перевалке ферросплавов и склада временного хранения грузов.
Возможное получение нового кредита Европейского Банка Реконструкции и Развития на 2 этап реконструкции волнолома и дамбы под государственную гарантию.
Приобретение буксира за счет собственных средств на сумму 3,5 млн. долларов США по схеме финансового лизинга.
4.5. Мероприятия по охране окружающей среды
Планом развития предприятия на 2002 год предусматривается дальнейшее выполнение мероприятий по охране окружающей среды. Так, по договорам со специализированными предприятиями предусматриваются расходы по приему нефтесодержащих вод, хозфекальных вод, вывозу и размещению промышленных и твердых бытовых отходов, приобретению сорбентов в сумме 2,04 млн. тенге.
Также предусматриваются разработка дополнений, изменений к экологическому паспорту по предельно-допустимым сбросам в накопитель, производственный мониторинг окружающей среды (анализ качества морской воды, атмосферного воздуха) на сумму 1,5 млн. тенге.
4.6. Норматив отчисления от прибыли
95% чистого дохода РГП "АМТП", получаемого портом в 2002 году, будут направлены на погашение основного долга по Займу ЕБРР и 5% на резервный фонд предприятия.

4.7. Әлеуметтік бағдарлама
Порттың өз теңгерімінде әлеуметтік сала объектілері (бала бақшалар, емханалар, қосалқы шаруашылықтар және осы тақылеттес объектілер) жоқ және оны бұдан былай ұстауды көздемейді.
Алайда, ағымдағы бизнес-жоспарларды, ұжымдық шарттарда, порттың перспективаға арналған даму жоспарларында порт қызметкерлерін және олардың отбасыларын, зейнеткерлерді әлеуметтік қолдау, мәдениет пен спортты дамыту, порт қызметкерлері балаларының жазғы сауықтыру демалысын
ұйымдастыру жөніндегі бағдарламалар көзделген.
Сонымен, 2002 жылы қызметкерлердің әлеуметтік жеңілдіктеріне 14,9
млн. теңге сомасында, әлеуметтік бағдарлама мен демеушілік көмекке 19,9
млн. теңге сомасында қаражат жұмсау күтілуде.
1-қосымша
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының
2002 жылға арналған Даму жоспары
___________________________________________________________________________
!             ! Өлшем   !2000ж.!2001ж.!2002ж. !2002 жыл тоқсандар бойынша
!             ! бірлігі ! есеп ! баға !болжам !__________________________
!             !         !      !      !       !  1  !  2  !  3    !  4
___________________________________________________________________________
1. Активтер
а) Негізгі
құралдар     млн.теңге 6685,6 7059,8 7128,5 7085,9 7130,7 7120,3 7128,5
б) Негізгі
құралдарды
амортизациялау
(жинақталған) млн.теңге  503,4  768,7 1053,7  836,5  908,6  981,1 1053,7
в) Жарғылық
капитал       млн.теңге  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6
2. Шығарылған
өнім көлемі
(жүктерді
ауыстырып
тиеу) -
барлығы:      млн.тонна   4,14   6,45  3,066  0,763  0,767  0,767  0,769
оның ішінде
түрлері
бойынша:
1) мұнай және
мұнай өнім.
дерін ауыс.
тырып тиеу    млн.тонна  3,385  4,325  1,050  0,262  0,263  0,262  0,263
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер
(жұмыстар,    бір бірлік.
қызметтер)    ке теңге     347 397,48 432,88 424,19 429,91 435,76 441,65
құны          млн.теңге   1175 1719,3 454,5  111,1  113,1  114,2  116,2
- N 4, 9
айлақтар
бойынша       кемелер        0  122,0 348,0   87,0   87,0   87,0   87,0
танкерлердің
кемелік кіруі
өнімнің бір
бірлігіне     бір бірлік.
тарифтер      ке мың
(жұмыстар,    теңгеде           991,8 1214,5 1190,1 1206,2 1222,6 1239,2
қызметтер)
құны          млн.теңге      0  121,0  422,7  103,5  104,9  106,4  107,8
2) құрғақ     млн.тонна  0,736  1,012  1,000  0,250  0,250  0,250  0,250
жүктер
оның ішінде
2.1.металл    млн.тонна  0,701  0,989  0,900   0,23   0,22   0,22   0,23
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер      бір
(жұмыстар,    бірлікке
қызметтер)    теңгеде    1096 1159,27 1185,8 1162,0 1177,7 1193,6 1209,9

4.7. Социальная программа
Порт на своем балансе не имеет и в дальнейшем не предусматривает содержание объектов социальной сферы (детских садов, поликлиник, подсобных хозяйств и аналогичных объектов).
Однако, текущими бизнес-планами, коллективными договорами, планами
развития порта на перспективу предусматриваются программы по социальной
поддержке работников порта и их семей, пенсионеров, развитию культуры и
спорта, организации летнего оздоровительного отдыха детей работников порта.
Так, в 2002 году ожидается израсходовать на социальные льготы
работникам в сумме 14,9 млн. тенге, на осуществление социальных программ и
спонсорской помощи 19,9 млн. тенге.
приложение 1
План развития на 2002 год
Республиканского государственного предприятия
"Актауский морской торговый порт"
___________________________________________________________________________
!             ! Ед.изм. !2000г.!2001г.!2002г. !2002 год по кварталам
!             !         !отчет !оценка!прогноз!__________________________
!             !         !      !      !       !  1  !  2  !  3    !  4
___________________________________________________________________________
1. Активы
Основные
средства     млн.тенге 6685,6 7059,8 7128,5 7085,9 7130,7 7120,3 7128,5
Амортизация
основных
средств
(накопленная) млн.тенге  503,4  768,7 1053,7  836,5  908,6  981,1 1053,7
Уставный
капитал       млн.тенге  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6  235,6
2. Объем
произведенной
продукции
(перевалка
грузов) -
всего:        млн.тонн    4,14   6,45  3,066  0,763  0,767  0,767  0,769
в том числе
по видам:
1)- перевалка
нефти и
нефте-
продуктов     млн.тонн   3,385  4,325  1,050  0,262  0,263  0,262  0,263
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге за
услуг)        единицу      347 397,48 432,88 424,19 429,91 435,76 441,65
стоимость     млн.тенге   1175 1719,3 454,5  111,1  113,1  114,2  116,2
- судоходы
танкеров по
причалам 4,9  судов          0  122,0 348,0   87,0   87,0   87,0   87,0
тарифы за
един.         тыс.тенге
продукции     за
(работ,       единицу           991,8 1214,5 1190,1 1206,2 1222,6 1239,2
услуг)
стоимость     млн.тенге      0  121,0  422,7  103,5  104,9  106,4  107,8
2)сухогрузы   млн.тонн   0,736  1,012  1,000  0,250  0,250  0,250  0,250
в т.ч.
2.1.металл    млн.тонн   0,701  0,989  0,900   0,23   0,22   0,22   0,23
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге за
услуг)        единицу    1096 1159,27 1185,8 1162,0 1177,7 1193,6 1209,9
стоимость     млн.

құны          млн.теңге 768,8  1146,4 1067,2  267,3  259,1  262,6 278,3
2.2. Басқа.   млн.тонна 0,035   0,023   0,100   0,02   0,03   0,03  0,02
лары
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер      бір
(жұмыстар,    бірлікке
қызметтер)    теңгеде   981,0 1834,24 1185,75 1162,20
1177,67
1193,63
1209,55
құны          млн.теңге  41,0   41,8   118,6    23,2   35,3  35,8  24,2
3) Астық
(астық
терминалы)    млн.тонна 0,015  0,841   0,200    0,05   0,05  0,05  0,05
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер      бір
(жұмыстар,    бірлікке
қызметтер)    теңгеде   430,5 381,05  429,78  421,19 426,81 432,68
438,46
құны          млн.теңге   6,2  32,0    86,0    21,1   21,3   21,6  21,9
4) Паромдық
тасымалдар    млн.тонна 0,008 0,270   0,816    0,20   0,20   0,21  0,21
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер      бір
(жұмыстар,    бірлікке
қызметтер)    теңгеде  126,9  355,95 475,11  466,14  471,81 477,86
484,40
құны          млн.теңге  0,95   96,3  387,7   93,7    96,2    98,2 99,5
Барлығы:
өнімнің бір
бірлігіне
тарифтер      бір
(жұмыстар,    бірлікке
қызметтер)    теңгеде   480,7  489,58 827,33 812,49 821,409 832,82
842,50
құны          млн.теңге  1992  3156,8 2536,6  619,9   630,0 638,8
647,9
Басқа да
жұмыстар мен
қызметтер     млн.теңге 235,5   164,8  106,3   25,2    27,0  27,3 26,7
оның ішінде
N 4 және 9
айлақтарды
жалға
беруден*      млн.теңге          29,7   94,6   23,2    23,5  23,8 24,1
Негізгі
қызмет
бойынша       млн.теңге 2227,2 3321,6 2642,9  645,2   657,1
666,1
674,6
3. Барлық
қаржыландыру
көздері
есебінен
негізгі
капиталға
инвестициялар
- барлығы:    млн.теңге  609,1 70,211  119,8 68,026    38,1   3,0 10,6
оның ішінде
мемлекеттік
бюджет
қаражаты      млн.теңге    350
сыртқы
заемдар       млн.теңге  237,9
жеке қаражат
есебінен      млн.теңге   21,2 70,211  119,8  68,03    38,10   3   10,6
4. Кірістер -    млн.теңге 2529,3 3727,9 2833,2  702,6    697,9 713,9
барлығы                                                           718,8
Негізгі
қызметтен
түсетін
кірістер -    млн.теңге 2227,4 3321,6 2642,9  645,2    657,1 666,1
барлығы
674,6
Басқа да
кірістер      млн.теңге  301,9  406,3  190,3   57,4     40,8  47,8 44,2
5. Шығыстар -
барлығы       млн.теңге 2178,3 2647,2 2335,5  624,4    573,1 577,6
560,3
Өнімнің
өзіндік құны
(жұмыстар,
қызметтер)
барлығы:      млн.теңге  598,7  939,9  949,7  229,1    238,0 244,4
238,2
оның ішінде:
Өнімнің
негізгі
түрлерінің
өзіндік
құны
(жұмыстар,
қызметтер)
- барлығы     млн.теңге  598,7  939,9  949,7  229,1    238,0 244,4
238,2
Оның ішінде:
Материалдар               8,45   91,2  117,2   29,8     28,8  29,0 29,6
қызметкерлердің
еңбегіне ақы  млн.теңге  167,7  331,5  292,9   73,1     73,1  74,2 72,5
төлеу
еңбекке ақы
төлеу аударым.

тенге     768,8  1146,4 1067,2  267,3  259,1  262,6  278,3
2.2.Другие    млн.тонн  0,035   0,023   0,100   0,02   0,03   0,03  0,02
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге
услуг)        за един.  981,0 1834,24 1185,75 1162,20
1177,67
1193,63
1209,55
стоимость     млн.тенге  41,0   41,8   118,6    23,2   35,3  35,8  24,2
3) Зерно
(зерновой
терминал)     млн.тонн  0,015  0,841   0,200    0,05   0,05  0,05  0,05
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге за
услуг)        един.     430,5 381,05  429,78  421,19 426,81 432,68
438,46
стоимость     млн.тенге   6,2  32,0    86,0    21,1   21,3   21,6  21,9
4) Паромные
перевозки     млн.тонн  0,008 0,270   0,816    0,20   0,20   0,21  0,21
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге за
услуг)        един.    126,93 355,95 475,11  466,14  471,81 477,86
484,40
стоимость     млн.тенге  0,95   96,3  387,7   93,7    96,2    98,2 99,5
Всего:
тарифы за
един.
продукции
(работ,       тенге
услуг)        за един.  480,7  489,58 827,33 812,49 821,409 832,82
842,50
стоимость     млн.тенге  1992  3156,8 2536,6  619,9   630,0 638,8
647,9
другие
работы
и услуги      млн.тенге 235,5   164,8  106,3   25,2    27,0  27,3 26,7
в том
числе от
аренды
причалов
N 4 и 9*      млн.тенге          29,7   94,6   23,2    23,5  23,8 24,1
Всего по
основной
деятельности  млн.тенге 2227,2 3321,6 2642,9  645,2   657,1
666,1
674,6
3. Инвестиции
в основной
капитал за
счет всех
источников
финансирования-
всего:        млн.тенге  609,1 70,211  119,8 68,026    38,1   3,0 10,6
в т.ч.
средств
государствен-
ного бюджета  млн.тенге    350
за счет
внешних
займов        млн.тенге  237,9
собственных
средств       млн.тенге   21,2 70,211  119,8  68,03    38,10   3   10,6
4. Доходы-всего  млн.тенге 2529,3 3727,9 2833,2  702,6    697,9 713,9
718,8
Доходы от
основной
деятельности,
всего         млн.тенге 2227,4 3321,6 2642,9  645,2    657,1 666,1
674,6
Прочие
доходы        млн.тенге  301,9  406,3  190,3   57,4     40,8  47,8 44,2
5. Расходы-
всего         млн.тенге 2178,3 2647,2 2335,5  624,4    573,1 577,6
560,3
Себестоимость
продукции
(работ, услуг)-
всего:        млн.тенге  598,7  939,9  949,7  229,1    238,0 244,4
238,2
в том числе:
Себестоимость
основных
видов
продукции
(работ, услуг)-
всего         млн.тенге  598,7  939,9  949,7  229,1    238,0 244,4
238,2
в том числе:
материалы                 8,45   91,2  117,2   29,8     28,8  29,0 29,6
оплата труда
работников    млн.тенге  167,7  331,5  292,9   73,1     73,1  74,2 72,5
отчисления
от оплаты

дары          млн.теңге   43,64  72,3   61,5   15,4     15,3  15,6 15,2
өндіріс
ақауы         млн.теңге                  0,0    0,0      0,0   0,0  0,0
үстеме
шығыстар      млн.теңге   377,4 444,9  478,1  110,8    120,7 125,7
120,9
басқа да
шығыстар      млн.теңге     1,5
Кезең
шығыстар      млн.теңге   703,7 806,5  794,7  243,2    195,5 185,4
170,6
оның ішінде:
жалпы және
әкімшілік
шығыстар      млн.теңге   196,2 380,7  409,2  149,5     90,7  86,7
82,3
сату бойынша
шығыстар      млн.теңге    28,0  67,4   42,8    6,4     19,6  11,9  4,9
сыйақы
бойынша
шығыстар
(пайызбен)    млн.теңге   479,5 358,4  342,8   87,3     85,2  86,8 83,4
Әлеуметтік
салаға
арналған
шығыстар      млн.теңге
Негізгі
қызметтен
тыс шығыстар
- барлығы     млн.теңге    556  437,6  377,8  118,6     86,1  89,4 83,6
Корпоративтік
салық бойынша
шығыстар      млн.теңге    320  463,2  213,3   33,5     53,5  58,4 67,9
Басқа да
шығыстар      млн.теңге
6. Таза кіріс
(шығын)       млн.теңге  351,0  1080,7 497,7   78,2    124,7  136,3
158,5
7. Таза кірісті
бөлу, оның
ішінде:       млн.теңге
Дивидендтер   млн.теңге     0      0     0      0        0     0    0
Пайдадан
түскен
түсімдердің   млн.теңге     0      0     0      0        0     0    0
нормативі
Норматив
бойынша
бюджетке
түскен
түсімдер
сомасы        млн.теңге     0      0     0      0        0     0    0
Әлеуметтік
сала
шығыстары     млн.теңге     0      0     0      0        0     0    0
Таза кірісті
бөлудің басқа
да бағыттары
(Еуропа Қайта
Құру және
Даму Банкінің
несиесін өтеу)млн.теңге   351,0 1026,7  472,8  74,3  118,6  129,5 150,6
Резервтік
қор           млн.теңге           54,0   24,9   3,9    6,2    6,8   7,9
8. Дебиторлық
берешек -
барлығы       млн.теңге  128,54 218,31  226,7 226,7  226,7  226,7  226,7
оның ішінде
сатып алушы.
лар мен
тапсырыс
берушілердің
берешегі      млн.теңге   50,95  43,66     50    50     50     50    50
9. Кредиторлық
берешек -
барлығы       млн.теңге   10051  9575,8  9479,0  9542,9  9641,0

труда         млн.тенге   43,64  72,3   61,5   15,4     15,3  15,6 15,2
брак
производства  млн.тенге                  0,0    0,0      0,0   0,0  0,0
накладные
расходы       млн.тенге   377,4 444,9  478,1  110,8    120,7 125,7
120,9
прочие
расходы       млн.тенге     1,5
Расходы
периода       млн.тенге   703,7 806,5  794,7  243,2    195,5 185,4
170,6
в том числе:
общие и
администра-
тивные
расходы       млн.тенге   196,2 380,7  409,2  149,5     90,7  86,7
82,3
расходы по
реализации    млн.тенге    28,0  67,4   42,8    6,4     19,6  11,9  4,9
расходы по
вознаграж-
дению
(процентам)   млн.тенге   479,5 358,4  342,8   87,3     85,2  86,8 83,4
расходы на
социальную
сферу         млн.тенге
расходы,
связанные с
неосновной
деятельностью-
всего         млн.тенге    556  437,6  377,8  118,6     86,1  89,4 83,6
расходы по
корпоративному
налогу        млн.тенге    320  463,2  213,3   33,5     53,5  58,4 67,9
Прочие
расходы       млн.тенге
6. Чистый
доход
(убыток)      млн.тенге  351,0  1080,7 497,7   78,2    124,7  136,3
158,5
7. Распределение
чистого
дохода,
в том числе:  млн.тенге
Дивиденды     млн.тенге     0      0     0      0        0     0    0
Норматив
отчисления
от прибыли    млн.тенге     0      0     0      0        0     0    0
Сумма
отчисления
в бюджет по
нормативу**   млн.тенге     0      0     0      0        0     0    0
Затраты на
социальную
сферу         млн.тенге     0      0     0      0        0     0    0
Другие
направления
распределения
чистого
дохода
(погашение
кредита
Европейского
Банка
Реконструкции
и Развития)   млн.тенге   351,0 1026,7  472,8  74,3  118,5  129,5 150,6
Резервный
фонд          млн.тенге           54,0   24,9   3,9    6,2    6,8   7,9
8. Дебиторская
задолженность-
всего         млн.тенге  128,54 218,31  226,7 226,7  226,7  226,7  226,7
из нее
задолженность
покупателей
и заказчик    млн.тенге   50,95  43,66     50    50     50     50    50
9. Кредиторская
задолженность-
всего         млн.тенге   10051  9575,8  9479,0  9542,9  9641,0

9380,697
9479,0
одан:
жеткізуші.
лермен және
мердігерлермен            25,47      35    10    15      15    10    10
есеп айырысу
бойынша
банктер
несиелері
бойынша                    9449  9040,1 9079,6 9106,9  9216,8 8973,8
9079,6
10. Қызметкерлер
саны           адам        296     380    416  416      416   416  416
11. Жалақы қор   млн.теңге   215,7   429,6  400,8 100,2   100,2  100,2
100,2
12. Орташа
айлық
жалақы       мың.теңге    60,7    94,2   80,3  80,3    80,3   80,3 80,3
__________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________

9380,697
9479,0
из нее:
по расчетам
с поставщиками
и подрядчиками            25,47      35    10    15      15    10    10
по кредитам
банков                     9449  9040,1 9079,6 9106,9  9216,8 8973,8
9079,6
10.Численность
работников    человек       296     380    416  416      416   416  416
11.Фонд
заработной
платы         млн.тенге   215,7   429,6  400,8 100,2   100,2  100,2
100,2
12.Средне-
месячная
заработная
плата         тыс.тенге    60,7    94,2   80,3  80,3    80,3   80,3 80,3
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы:
_________________________________________________________

төлемі тек жұмыс істеп тұрған айлақтар үшін жүргізіледі, ол 4 және 9
айлақтар болып табылады.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

плата производится только за действующие причалы, каковыми являются 4 и 9
причалы.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)