Авиабағыттарға субсидияларды жұмсау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 тамыздағы N 915 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1344 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.28.  N 1344  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Авиабағыттарға субсидияларды жұмсау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 17 тамыздағы
N 915 қаулысымен
бекiтiлген
Авиабағыттарға субсидияларды жұмсау
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен авиабағыттарға субсидиялар жұмсау тәртiбiн анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе ол уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органның шешімдерi негiзінде жүзеге асырылатын авиабағыттар бойынша тұрақты тасымалдар, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың шешімдерi негiзінде жүзеге асырылатын, авиабағыттың тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн қажеттi кiрiс деңгейiн қамтамасыз етпейтiн тасымалдарға тиiстi бюджетте көзделген қаражат есебiнен субсидия берiлуге тиiс.
Авиатасымалдарды субсидиялауға авиатасымалдар кезiнде тариф пен пайдалану шығыстары көлемiнің арасында белгiленген айырма жатады.
3. Субсидиялау авиатасымалдарға әуе кемесiнің экономика сыныбы есебiнен қолданылады.
2. Субсидияларды есептеу және төлеу тәртiбi
4. Республикалық бюджеттен авиатасымалдар бойынша субсидиялар төлеу Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген тиiстi бюджеттік бағдарлама паспортына сәйкес жүргiзiледi.
5. Жергiлiктi бюджеттен авиатасымалдар бойынша субсидиялар төлеу әкiмдiк қаулысымен бекiтiлген тиiстi бюджеттiк бағдарламалар паспорттарына сәйкес жүргiзiледi.
6. Субсидияларды төлеу ай сайын авиатасымалдардың нақты орындалған және құжатпен расталған көлемi бойынша осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.20. N 362   қаулысымен .
7. Субсидиялар алу үшiн Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, ал жергiлiктi бюджеттен субсидияланған жағдайда - жергiлiктi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi органдар) мен авиатасымалдарды жүзеге асыратын авиакомпаниялар арасында осы Ереженің 2-тармағына сәйкес белгiленген авиабағытты субсидиялау туралы шарт жасалады.

Об утверждении Правил расходования субсидий на авиамаршруты
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2002 года N 915. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1344.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2002 года N 915 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 1344  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила расходования субсидий на авиамаршруты.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 августа 2002 года N 915
Правила
расходования субсидий на авиамаршруты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок расходования субсидий на авиамаршруты за счет республиканского и местных бюджетов.
2. Регулярные перевозки по авиамаршрутам, осуществляемые на основании решений Правительства Республики Казахстан или уполномоченного им государственного органа, а также перевозки, осуществляемые на основании решений местных исполнительных органов, не обеспечивающие уровень дохода, необходимый для эффективного функционирования авиамаршрута, подлежат субсидированию за счет средств, предусмотренных в соответствующем бюджете.
Субсидированию подлежит разница между установленным тарифом и объемом эксплуатационных расходов, формирующихся при авиаперевозке.
3. Субсидирование распространяется на авиаперевозки из расчета экономического класса воздушного судна.
2. Порядок начисления и выплаты субсидий
4. Выплата субсидий по авиаперевозкам из республиканского бюджета производится в соответствии с паспортом соответствующей бюджетной программы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан.
5. Выплата субсидий по авиаперевозкам из местных бюджетов производится в соответствии с паспортами соответствующих бюджетных программ, утвержденными постановлением акимата.
6. Выплата субсидий осуществляется ежемесячно по фактически выполненным и документально подтвержденным объемам авиаперевозок, соответствующим приложению 1 к настоящим Правилам.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2004 г.  N 362  .
7. Для получения субсидий между Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, а в случае субсидирования из местного бюджета - местным уполномоченным органом (далее - уполномоченные органы) и авиакомпанией, осуществляющей авиаперевозки, определенные в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил, заключается договор о субсидировании авиамаршрута.

8. Авиабағытты субсидиялау туралы келiсiм жасалғаннан кейiн авиакомпания ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-i күнiне дейiнгi мерзiмде айлық қаржы есебiн уәкiлеттi органға осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес ұйым басшысы, бас бухгалтерi қол қойған және мөрмен куәландырған мынадай құжаттарды қоса бередi:
1) сатылған билеттер тiзiлiмiн қоса, осы бағыт бойынша тасымалданған авиажолаушылар авиабилеттерi купондарының көшiрмесi;
2) әуежай, аэронавигация, метео қызметтерi шоттарының көшiрмесi;
3) жанар-жағар май материалдарын құю жөнiндегi талаптар көшiрмесi;
4) жинақтау-тиеу ведомосiнің көшiрмесi;
5) жүк құжатының көшiрмесi;
6) бiр ұшу сағаты өзiндiк құнының есебi;
7) ұшу тапсырмасының көшiрмесi.
9. Уәкiлеттi орган тiркелген құжаттары бар айлық қаржылық есебiн қабылдағаннан кейiн осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес салыстыру актісін жасайды және жүргiзілген шығыстардың мақсатты жұмсалуы мен субсидиялар сомасын бекiту туралы қорытынды жасай отырып авиатасымалдардың орындалу фактiлерiне тексеру жүргiзедi.
10. "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсіпорны, Қазақстан Республикасының әуежайлары және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны уәкілеттi органға осы Ереженің 9-тармағында көрсетiлген мерзiмде әрбiр жеке авиабағыт бойынша көрсеткен авиақызметтерi үшiн авиакомпанияларға төлеуге ұсынылған шоттар көшiрмелерiн бередi.
11. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнің немесе жергiлiктi атқарушы органның бюджеттiк ақшаны пайдалануға рұқсатына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің қазынашылық аумақтық органдарына осы Ереженiң 3-қосымшасына сәйкес субсидияланатын авиатасымалдар тiзiлiмiн, салыстыру актiлерiн және шарттардың көшiрмесiн өзiнің бюджеттiк шотынан авиакомпанияның ағымдағы шотына ақша аударуға төлем тапсырмаларымен бiрге бередi.
12. Осы Ереженің 8 және 9-тармақтарымен бекiтiлген талаптарды авиабағыттарды пайдалану процесінде орындамаған авиакомпанияларға және жолаушыларды, қолжүктерін, жүктердi және почтаны тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсету үшін авиабағыттарға арналған куәліктерді қайтарып алған жағдайда субсидияларды есептеу мен төлеу жүргізілмейді.
Авиабағыттарға субсидияларды
жұмсау ережесіне
1-қосымша
Қаржылық есеп нысаны
(ай сайын)
Күні|Бағыт.| Ұшу  |Әуе  | _____ |Әуежай.|Әуежай.| ЖЖМ|Аэро. |Метео| Рейс
| тар  |(сағ.)|кеме.|әуе    | дың   | ларда |    |нави. |қам. | бойын.
|      |      |сінің|кеме.  |қызмет.| техни.|    |гация |тама.|  ша
|      |      |түрі |сі     | тер   | калық |    |      |сыз  | барлық
|      |      |     |бойын. |көрсе. |қызмет |    |      |ету  | пайда.
|      |      |     |ша ұшу | туі   |көрсету|    |      |     |  лану
|      |      |     |саға.  |       |       |    |      |     | шығыс.
|      |      |     |тының  |       |       |    |      |     |  тары
|      |      |     |өзіндік|       |       |    |      |     |
|      |      |     |құны   |       |       |    |      |     |
___________________________________________________________________________
1     2      3      4       5      6       7      8    9     10      11
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Авиакомпания басшысы
Бас бухгалтер
М.О.
таблицаның жалғасы
теңге
______________________________________
Тариф  |Тасымал. | Рейс. |  Субси.
|данған   | тен   | диялауға
|жолаушы. | түсе. | жататын
|лар саны | тін   |  сома
| (адам)  | табыс |
________________________________________
12      13        14        15
________________________________________
________________________________________
________________________________________
Авиабағыттарға субсидияларды
жұмсау ережесіне
2-қосымша
САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
200_ жылғы "___" ____________
Біз, төменде қол қойған _____________________________________________
(Авиакомпанияның басшысы мен бас бухгалтерінің А.Ә.Т.)
бір тараптан және ________________________________________________________
(Уәкілетті орган басшысының А.Ә.Т.)
екінші тараптан, 200_ жылғы "___" _______ орындалған жұмыстар үшін өзара
есеп айырысудың осы салыстыру актісін жасадық.
теңге
___________________________________________________________________________
Жазбаның мазмұны       |  Авиакомпания      |    Уәкілетті орган
_________________________|____________________|____________________________
| дебет  |  кредит   |  дебет    |  кредит ___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Өзара есеп айырысу нәтижесінде субсидиялау сомасы _________________________
(сомасы санмен және жазумен, теңгеде)
теңгені құрады.
Тараптардың заңды мекен-жайлары:
Уәкілетті орган                              Авиакомпания
СТН                                         СТН
Банкілік деректері                          Банкілік деректері
_______________________                     ______________________
(басшының қолы, А.Ә.Т.)                    (басшының қолы, А.Ә.Т.)
М.О.                              ___________________________
(бас бухгалтердің қолы А.Ә.Т.)
М.О.
Авиабағыттарға субсидияларды
жұмсау ережесіне
3-қосымша
___________________________
сомадағы тізілімді
бекітемін
___________________________________
(қолы) (уәкілетті органның басшысы)
200_ жылғы "___" __________
Авиатасымалдарды субсидиялау
ТІЗІЛІМІ
200_ жылғы "___" __________
___________________________________________________________________________
р/с    |     Авиабағыт   |    Авиатасымал     |    Авиатасымал бойынша
N      |                 |                    |     субсидиялау сомасы
|                 |                    |          (теңге)
___________________________________________________________________________
1               2                 3                        4
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Субсидиялау сомасының жиыны: _________________________________
(сома санмен және жазумен, теңгеде)
Осы тізілімге қоса тіркелді:

8. После заключения договора о субсидировании авиамаршрута авиакомпания ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган месячный финансовый отчет согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов, заверенных руководителем, главным бухгалтером и печатью организации:
1) копия купонов авиабилетов перевезенных авиапассажиров по данному маршруту с приложением реестра проданных билетов;
2) копия счетов аэропортовых, аэронавигационных, метеоуслуг;
3) копия требований по заправке горюче-смазочных материалов;
4) копия сводно-загрузочной ведомости;
5) копия грузовых накладных;
6) расчет себестоимости летного часа;
7) копия полетного задания.
9. Уполномоченный орган после принятия месячного финансового отчета с приложенными документами составляет акт сверки согласно приложению 2 к настоящим Правилам и проводит проверку фактов выполнения авиаперевозок с составлением заключения о целевом назначении произведенных расходов и подтверждения сумм субсидий.
10. Республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация", аэропорты Республики Казахстан и республиканское государственное предприятие "Казавиамет" представляют в уполномоченный орган в сроки, указанные в пункте 9 настоящих Правил, копии счетов, выставленных авиакомпаниям за предоставленные авиауслуги по каждому отдельному авиамаршруту.
11. Уполномоченный орган в соответствии с разрешением Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан или местного исполнительного органа на использование бюджетных денег представляет в территориальные органы казначейства Министерства финансов Республики Казахстан реестры субсидируемых авиаперевозок согласно приложению 3 к настоящим Правилам, акты сверок и копии договоров вместе с платежными поручениями на перевод денег со своего бюджетного счета на текущий счет авиакомпании.
12. Авиакомпании, не выполнившей в процессе эксплуатации авиамаршрута требования, установленные пунктами 8 и 9 настоящих Правил, и в случае отзыва свидетельства на авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почты начисление и выплата субсидий не производится.
Приложение 1
к Правилам расходования
cубсидий на авиамаршруты
Форма финансового отчета
(ежемесячно)
Дата!Маршруты!Налет!Тип!Себе-!Услуги!Техобслу-!ГСМ!Аэро-!Метео- !Всего
!        ! (ч) !ВС !стои-!аэро- !живание  !   !нави-!обеспе-!эксплуа-
!        !     !   !мость!порта !в аэро-  !   !гация!чение  !тационных
!        !     !   !лет- !      !портах   !   !     !       !расходов
!        !     !   !ного !      !         !   !     !       !по рейсу
!        !     !   !часа !      !         !   !     !       !
!        !     !   !по ВС!      !         !   !     !       !
!        !     !   !____ !      !         !   !     !       !
---------------------------------------------------------------------------
1   !   2    !  3  ! 4 !  5  !   6  !    7    ! 8 !  9  !  10   !   11
---------------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы:
Тариф !Количество! Доход !  Сумма,
!перевезен-!  от   !подлежащая
!ных пасса-! рейса ! субсидии
!жиров     !       !
!  (чел.)  !       !
-------------------------------------
12  !    13    !   14  !    15
-------------------------------------
_____________________________________
Руководитель авиакомпании
Главный бухгалтер
М.п.
Приложение 2
к Правилам расходования
cубсидий на авиамаршруты
Акт сверки
"____"___________200__года
Мы, нижеподписавшиеся ________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя и гл.бухгалтера авиакомпании)
с одной стороны и __________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя уполномоченного органа)
с другой стороны, составили настоящий акт сверки взаиморасчетов за выполненные работы по состоянию на "____"____________200__г.
тенге
Содержание записи     |    Авиакомпания   |    Уполномоченный орган
|------------------------------------------------
|  дебет  |  кредит |    дебет    |   кредит
---------------------------------------------------------------------------
|         |         |             |
В результате сверки взаиморасчетов сумма субсидирования составляет
____________________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью в тенге)
Юридические адреса сторон:
Уполномоченный орган                            Авиакомпания
РНН                                          РНН
Банковские реквизиты                        Банковские реквизиты
_____________________                       ____________________
(подпись, Ф.И.О.                             (подпись, Ф.И.О.
руководителя)                                руководителя)
____________________
(подпись, Ф.И.О.
гл.бухгалтера)
М.П.                                         М.П.
Приложение 3
к Правилам расходования
cубсидий на авиамаршруты
Утверждаю:
реестр в сумме
________________________________
________________________________
(подпись) (руководитель
уполномоченного органа)
"___"__________200__года
Реестр
субсидируемых авиаперевозок
"___"__________200__года
N  |   Авиамаршрут    |   Авиаперевозка    |  Сумма субсидирования
п/п|                  |                    |  по авиаперевозке (тенге)
------------------------------------------------------------------------
1 |        2         |         3          |             4
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
Итого сумма субсидирования:__________________________________________
(сумма цифрами и прописью в тенге)
К настоящему реестру прилагаются:

1. ___________________________
2. ___________________________
3. ___________________________
Авиакомпания                             Уәкілетті орган
_____________________________             _____________________________
(басшының қолы, А.Ә.Т.)                   (басшының қолы, А.Ә.Т.)
______________________________            ______________________________
(бас бухгалтердің қолы, А.Ә.Т.)           (бас бухгалтердің қолы, А.Ә.Т.)
М.О.                                               М.О.

1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
Авиакомпания                          Уполномоченный орган
______________________________         _______________________________
(подпись, Ф.И.О. руководителя)         (подпись, Ф.И.О. руководителя)
______________________________         _______________________________
(подпись, Ф.И.О. гл.бухгалтера)        (подпись, Ф.И.О. гл.бухгалтера)
М.П.                                        М.П.