5-бап
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы гидрометеорология жөнiндегi мемлекетаралық кеңесi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының үйлестiру институты ретiнде ұлттық гидрометеорологиялық қызметтер жұмысының негiзгi бағыттары бойынша:
ТМД мемлекетаралық гидрометеорологиялық жүйесiнiң құрамы (қадағалау станциялары мен бекеттерiнiң тiзiмi) мен қадағалаудың әр түрiн әдiстемелiк қамтамасыз етудi жүзеге асыру тетiктерiн анықтайды;
ТМД ХГМЖ қызмет етуiне байланысты мәселелердi шешуде ұлттық гидрометеорологиялық органдардың өзара iс-қимылдарын қамтамасыз етедi.
6-бап
Тараптар ТМД мемлекетаралық гидрометеорологиялық жүйесiн өлшеудiң белгiленген тәртiппен орындалу әдiстемесiмен аттестациялаған осы заманғы өлшеу аспаптары және құрал-жабдықтарымен, жұмыс эталондарымен, деректер беруге арналған коммуникациялармен сондай-ақ оларды өңдейтiн есептеу техникасы мен автоматизация құралдарымен, қамтамасыз етуге жәрдемдеседi.
ТМД ХГМЖ жұмыс iстеуiнiң нәтижесiнде алынған ақпараттар Тараптардың пайдалануына қолайлы түрде және еркiн берiледi.
7-бап
ТМД мемлекетаралық гидрометеорологиялық жүйесiн ұлттық гидрометеорологиялық қызмет қаржысы есебiнен, сондай-ақ Дүниежүзiлiк метеорологиялық ұйым мен басқа да халықаралық қорларды қоса алғанда, мүдделi ұйымдардың қаражаты есебiнен қаржыландыру жүзеге асырылады.
Тараптар осы Келiсiм бойынша өз мiндеттемелерiн орындау үшiн қаржы қаражатын өз бетiнше тартады.
8-бап
Осы Келiсiмнiң орындалуына жауапты ұлттық гидрометеорологиялық органдар арасындағы өзара iс-қимыл осы Келiсiм ережелерiне қайшы келмейтiн жекелеген уағдаластықтар негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн.
Тараптар өз қызметiн осы Келiсiм шеңберiнде олардың заңнамаларына
сәйкес жүзеге асырады.
9-бап
Осы Келiсiм Тараптардың бұл Келiсiмде қамтылатын мәселелерге қатысты
халықаралық шарттар бойынша немесе осы Келiсiмнiң нысаны мен мақсатына
сәйкес жасалуы мүмкiн халықаралық келiсiм-шарт құқықтары мен
мiндеттемелерiне нұқсан келтiрмейдi.
10-бап
Осы Келiсiмнiң қолданылуына немесе түсiндiрiлуiне байланысты туындаған
даулы мәселелер мүдделес Тараптардың консультациялар және келiссөздер
жолымен шешiледi.
11-бап
Осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiмнiң алып тастауға болмайтын бөлiгi болып табылатын
өзгерiстер мен толықтырулар жекелеген хаттамалармен рәсiмделедi және осы
Келiсiмнiң 12-бабында көрсетiлген тәртiппен күшiне енедi.
12-бап
Осы Келiсiмнiң күшiне енуi үшiн қажеттi оның Тараптары қол қойған
мемлекетiшiлiк рәсiмдердiң орындалуы туралы үшiншi хабарламаның
депозитарийге сақтауға өткiзiлген күнінен бастап Келiсiм күшiне енедi.
Қажеттi ресiмдердi кеш орындаған Тараптар үшiн осы Келiсiм тиiстi
құжаттардың депозитарийге сақтауға өткізiлген күнiнен бастап күшiне енедi.

Статья 5
Межгосударственный совет по гидрометеорологии Содружества Независимых Государств как координационный институт Содружества Независимых Государств по основным направлениям деятельности национальных гидрометеорологических служб:
определяет состав (список наблюдательных станций и постов) межгосударственной гидрометеорологической сети СНГ и механизмы осуществления методического обеспечения различных видов наблюдений;
обеспечивает взаимодействие национальных гидрометеорологических органов при решении вопросов, связанных с функционированием МГМС СНГ.
Статья 6
Стороны содействуют обеспечению межгосударственной гидрометеорологической сети СНГ современными измерительными приборами и оборудованием, аттестованными в установленном порядке методиками выполнения измерений, рабочими эталонами, коммуникациями для передачи данных, а также средствами автоматизации и вычислительной техники для их обработки.
Информация, полученная в результате функционирования МГМС СНГ, доступна и свободна для использования Сторонами.
Статья 7
Финансирование межгосударственной гидрометеорологической сети СНГ осуществляется за счет средств национальных гидрометеорологических служб, а также за счет средств заинтересованных организаций, включая Всемирную метеорологическую организацию и другие международные фонды.
Стороны самостоятельно привлекают финансовые средства для выполнения своих обязательств по настоящему Соглашению.
Статья 8
Взаимодействие между национальными гидрометеорологическими органами, ответственными за выполнение настоящего Соглашения, может осуществляться на основе отдельных договоренностей, не противоречащих положениям настоящего Соглашения.
Стороны осуществляют свою деятельность в рамках настоящего Соглашения в соответствии с их законодательством.
Статья 9
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон по международным договорам, относящимся к вопросам, охватываемым настоящим Соглашением, или по международным договорам, которые могут быть заключены в соответствии с предметом и целями настоящего Соглашения.
Статья 10
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон.
Статья 11
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения.
Изменения и дополнения оформляются отдельными протоколами, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступают в силу в порядке, предусмотренном Статьей 12 настоящего Соглашения.
Статья 12
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших необходимые процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию соответствующих документов.