Acыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн беру, сондай-ақ асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердiң қызметiне аттестаттау (қайта аттестаттау) өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қыркүйектегі N 1061 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 мамырдағы № 671 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.24 № 671 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 12-бабын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн беру, сондай-ақ асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердiң қызметiне аттестаттау (қайта аттестаттау) өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 26 қыркүйектегі
N 1061 қаулысымен
бекiтiлген
Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн беру, сондай-ақ асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметiне аттестаттау (қайта аттестаттау) өткiзу
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрленген және асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн беру, сондай-ақ асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердiң қызметiне аттестаттау (қайта аттестаттау) өткiзу тәртiбiн анықтайды.
2. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн алуға, сондай-ақ малдың өсiмiн молайту жөнiнде қызметтер көрсетуге үмiткер жеке және заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттiк аттестаттау өткiзiледi.
3. Осы Ережеде көзделген талаптарға жауап беретiн, барлық жеке және заңды тұлғаларға тең негiзде және шарттарда мемлекеттік аттестаттау өткiзiледi.
4. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы, дистрибьютерлiк орталық, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың малдың өсiмiн молайту жөнiнде қызметтер көрсету мәртебесi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының (бұдан әрi - жергiлiктi атқарушы орган) шешiмiмен ведомствоаралық сараптама комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) қорытындысы негiзiнде берiледi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

Об утверждении Правил присвоения статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра, а также проведения аттестации (переаттестации) деятельности субъектов в области племенного животноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2002 года № 1061. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2012 года № 671
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.05.2012 № 671 (вводится в действие с 01.01.2012).
В целях реализации статьи 12 Закона  Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра, а также проведения аттестации (переаттестации) деятельности субъектов в области племенного животноводства.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 2002 года N 1061
Правила
присвоения статуса племенного завода,
племенного хозяйства, племенного центра
и дистрибьютерного центра, а также проведения
аттестации (переаттестации) деятельности
субъектов в области племенного животноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и определяют порядок присвоения статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра, а также проведения аттестации (переаттестации) деятельности субъектов в области племенного животноводства.
2. В отношении физических и юридических лиц, претендующих на получение статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра, а также на оказание услуг по воспроизводству животных проводится государственная аттестация .
3. Государственная аттестация проводится на равных основаниях и условиях для всех физических и юридических лиц, отвечающих требованиям, предусмотренным настоящими Правилами.
4. Статус племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра, дистрибьютерного центра, а также физических и юридических лиц на оказание услуг по воспроизводству животных присваивается решением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) (далее - местный исполнительный орган) на основании заключения межведомственной экспертной комиссии (далее - Комиссия). <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .

5. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен бiлiм және ғылым саласындағы орталық атқарушы органның бiрлескен бұйрығымен құрамына асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның және/немесе оның аумақтық басқармаларының, жергiлiктi атқарушы органның (қаралып отырған субъект орналасқан аумақтың) мамандары, ауыл шаруашылығы бейiнiндегi ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындарының ғалымдары кiретiн комиссия құрылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N  174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн беру тәртiбi
6. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы, дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн алу мақсатымен жеке немесе заңды тұлға жергiлiктi атқарушы органға мынадай құжаттарды:
1) белгiленген үлгiдегi өтiнiштi (өтiнiштiң нысанын асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi);
2) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктердiң нотариат куәландырған көшiрмелерiн немесе жеке куәлiгiнiң көшiрмесiн;
3) осы Ереженiң 3-тарауында көзделген талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжаттарды табыс етедi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
7. Жергiлiктi атқарушы орган өтiнiмдердi жинауды жүзеге асырады және оларды Комиссияның қарауына жiбередi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Комиссия табыс етiлген құжаттарды (қажет болған жағдайларда жергiлiктi жерге барып) өтiнiш берiлген күнiнен бастап 3 айдан аспайтын мерзiмде қарайды.
9. Табыс етiлген құжаттарды талдау негiзiнде Комиссия өтiнiш берушiге тиiстi мәртебе беру мүмкiндiгi туралы қорытынды дайындайды және жергiлiктi атқарушы органға тиiсiнше шешiм қабылдау үшiн барлық қажеттi құжаттармен бiрге жiбередi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
10. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы және дистрибьютерлiк орталық мәртебесi жергiлiктi атқарушы органның шешiмiмен белгiленген талаптарға жауап беретiн заңды және жеке тұлғаларға берiлiп, аттестат тапсырылады (аттестат нысанын асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi ).
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

5. Комиссия создается совместным приказом уполномоченного государственного органа в области племенного животноводства и центрального исполнительного органа в области образования и науки, в состав которой включаются специалисты уполномоченного государственного органа в области племенного животноводства и/или его территориальных управлений, местного исполнительного органа (территории, где находится рассматриваемый субъект), ученые научных организаций и высших учебных заведений сельскохозяйственного профиля. <*>
Сноска. Пункт 5 в редакции - постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
2. Порядок присвоения статуса племенного завода,
племенного хозяйства, племенного центра и
дистрибьютерного центра
6. С целью получения статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра, дистрибьютерного центра физическое или юридическое лицо представляет в местный исполнительный орган следующие документы:
1) заявление установленного образца (форма заявления устанавливается уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства);
2) нотариально заверенные копии свидетельств о государственной регистрации юридического лица или копию удостоверения личности;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям, предусмотренным в главе 3 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
7. Местный исполнительный орган осуществляет сбор заявок и направляет их на рассмотрение Комиссии. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
8. Комиссия рассматривает представленные документы (в необходимых случаях с выездом на место) в срок не более 3-х месяцев со дня подачи заявления.
9. На основе анализа представленных документов Комиссия подготавливает заключение о возможности присвоения заявителю соответствующего статуса и со всеми необходимыми документами направляет в местный исполнительный орган для принятия соответствующего решения. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
10. Статус племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра и дистрибьютерного центра решением местного исполнительного органа присваивается юридическим и физическим лицам, отвечающим устанавливаемым требованиям с выдачей аттестата (форма аттестата устанавливается уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства). <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .

11. Тиiстi мәртебе беруден бас тартылған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган өтiнiш берушiге табыс етiлген құжаттарды қарау үшiн белгiленген мерзiмде бас тартудың себептерiн көрсете отырып, жазбаша түрде уәждi жауап қайтарады. Бас тартуға Комиссияның тиiстi қорытындысы негiз болады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
12. Өтiнiш берушi оған тиiстi мәртебе беруден бас тартудың себептерiн жойғаннан кейiн өтiнiш жалпы негiздерде қаралады.
13. Аттестат беруден бас тарту туралы шешiмге өтiнiш берушi заңнамада белгiленген тәртiппен шағым жасай алады.
3. Асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру орталығы  және дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн алуға үмiткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар
14. Асыл тұқымды мал зауыты және асыл тұқымды мал шаруашылығы мәртебесiн алуға үмiткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) асыл тұқымды мал зауыттары мен шаруашылықтары мамандарының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзiрлеген, жануарлардың сынақтан өткiзiлген немесе жасалып жатқан тұқымдарымен, үлгiлерiмен, кростарымен селекциялық-мал тұқымын асылдандыру жұмысы жоспарының болуы;
2) мал өнiмдiлiгiнiң сан және сапа көрсеткiштерiнiң жануарлардың тиiстi тұқымдары мен үлгiлерi үшiн стандарттардың талаптарына сәйкес келуi;
3) мыналарды:
асыл тұқымды малдың сынақтан өткен тұқымдарын, iшкi тұқымдық және зауыттық үлгiлердi, зауыттық желiлер мен белгiлi бiр тұқымдар кростарын ұстау мен пайдалануды (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн);
асыл тұқымды мал төлдерiнiң сынақтан өткен тұқымдарын, iшкi тұқымдық және зауыттық үлгiлердi, зауыттық желiлер мен белгiлi бiр тұқымдар кростарын бағыттап өсiрудi (асыл тұқымды мал зауыттары үшін);
малды өз өнiмдiлiгi және ұрпағының сапасы бойынша бағалау жөнiндегi бақылау-сынақтан өткiзу аулалары мен пункттерiнiң жұмыс iстеуiн (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн) қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның болуы;
4) мыналарды:
асыл тұқымды мал өнiмiн (материалын) өндiру мен өсiру технологиясына сәйкес асыл тұқымды малды теңдестiре азықтандыруды;
малға өз өнiмдiлiгi және ұрпағының сапасы бойынша нысаналы бағалау жүргiзудi (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн) қамтамасыз ететiн жемшөп базасының болуы;
5) 5 жыл бойы белгiленген нысандар бойынша асыл тұқымды малдың тегiн, өнiмдiлiгiн және сапасын, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) растайтын үздiксiз есеп жүргiзу;

11. В случае отказа в присвоении соответствующего статуса, местный исполнительный орган направляет заявителю мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в сроки, установленные для рассмотрения представленных документов. Основанием для отказа является соответствующее заключение Комиссии. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
12. После устранения заявителем причин, по которым ему отказано в присвоении соответствующего статуса, заявление рассматривается на общих основаниях.
13. Решение об отказе в выдаче аттестата может быть обжаловано заявителем в установленном законодательством порядке.
3. Требования, предъявляемые к физическим и
юридическим лицам, претендующим на присвоение статуса
племенного завода, племенного хозяйства, племенного
центра и дистрибьютерного центра
14. Требования, предъявляемые к физическим и юридическим лицам, претендующим на присвоение статуса племенного завода или племенного хозяйства, включают следующее:
1) наличие плана селекционно-племенной работы с животными апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалистов племенных заводов и хозяйств;
2) соответствие количественных и качественных показателей продуктивности животных требованиям стандартов для соответствующих пород и типов животных;
3) наличие материально-технической базы, позволяющей обеспечить:
содержание и использование племенных животных апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов);
направленное выращивание племенного молодняка апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов);
функционирование контрольно-испытательных дворов и пунктов по оценке животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов);
4) наличие кормовой базы, обеспечивающей:
сбалансированное кормление племенных животных в соответствии с технологией производства и выращивания племенной продукции (материала);
проведение целенаправленной оценки животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов);
5) непрерывное ведение учета в течение 5 лет, подтверждающего происхождение, продуктивность и качество племенных животных, племенной продукции (материала) по установленным формам;

6) жыл сайын сатылатын асыл тұқымды мал төлiне мiндеттi түрде сертификаттау жүргiзу (сәйкестiлiк сертификатының (асыл тұқымдық куәлiгiнiң) болуы), сондай-ақ сатылатын асыл тұқымды өнiмнiң аурулардан аман екендiгi туралы ветеринариялық куәлiктiң болуы;
7) тиiстi (зоотехникалық немесе ветеринарлық) бiлiмi бар мамандардың болуы;
8) ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген малдың жұқпалы аурулары (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қой эпидидимитi, хламидиоз, жылқының шағылысу ауруы, эпизоотиялық лимфангит), сондай-ақ Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның (ХЭБ) "А" тiзiмi бойынша аурулары жөнiнен амандығы туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы;
9) асыл тұқымды жануарларды ұстауға, өсiруге, пайдалануға және азықтандыруға байланысты тиiстi зоогигиеналық және ветеринариялық-санитарлық талаптардың сақталуы;
10) шаруашылық мұқтаждарына арналған аумақтардың, мал шаруашылығы үй-жайларының, сондай-ақ басқа да құрылыстардың зоогигиеналық талаптарға жауап беретiн жағдайларда ұсталуы;
11) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен асыл тұқымды жануарларға сәйкестендiру жүргiзудiң және оларға ветеринариялық паспорттар ресiмдеудiң қамтамасыз етiлуi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
15. Мал тұқымын асылдандыру орталығы мәртебесiн алуға үмiткер заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) малдың өсiрiлетiн тұқымдары бойынша асыл тұқымды мал зауыттарының селекциялық-мал тұқымын асылдандыру жұмысы жоспарының мақсаттары мен мiндеттерiне сай келетiн жұмыс жоспарының болуы;
2) енелерiнiң өнiмдiлiгi тұқым стандартынан кемiнде 50% асатын, өсiрiлетiн тұқымдардың өнiмдiлiгi жоғары асыл тұқымды еркек малы қажеттi санының болуы;
3) мыналарды:
асыл тұқымды еркек малды ұстау мен пайдалануды;
тұқым сапасы бойынша бағаланған және жақсартушы деп танылған еркек малдың мейлiнше салқындатылған ұрығын алуды, жинақтауды, ұзақ уақыт сақтауды және пайдалануды;
эмбриондарды сатып алуды, сақтауды және сатуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның (төменгi температурада мұздатуға және еркек малдың ұрықтарын сақтауға арналған арнаулы зертхананы, ветеринариялық объектiлердi, зертханалық және криогендiк жабдықтарды қоса алғанда, үлгiлiк өндiрiстiк үй-жайлар кешенiнiң) болуы;
4) асыл тұқымды еркек малға арналған нормаларға сәйкес келетiн азықтандыру деңгейiн қамтамасыз ету үшiн жемшөп базасының болуы;

6) проведение обязательной сертификации ежегодно реализуемого племенного молодняка (наличие сертификата соответствия (племенного свидетельства), а также наличие ветеринарного свидетельства о благополучии реализуемой племенной продукции от заболеваний;
7) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
8) наличие ветеринарно-санитарного заключения о благополучии животных по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям по списку "А" Международного Эпизоотического Бюро (МЭБ), выданного главным ветеринарным инспектором района;
9) соблюдение соответствующих зоогигиенических и ветеринарно- санитарных требований, связанных с содержанием, разведением, использованием и кормлением племенных животных;
10) содержание территории, животноводческих помещений, а также других сооружений для хозяйственных нужд в условиях, отвечающих зоогигиеническим требованиям;
11) обеспечение проведения идентификации племенных животных и оформления на них ветеринарных паспортов в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
15. Требования, предъявляемые к юридическим лицам, претендующим на присвоение статуса племенного центра, включают следующее:
1) наличие плана работы, соответствующего целям и задачам плана селекционно-племенной работы племенных заводов по разводимым породам животных;
2) наличие необходимого количества высокопродуктивных племенных производителей разводимых пород, у которых продуктивность матерей превышает стандарт породы не менее 50%;
3) наличие материально-технической базы (комплекс типовых производственных помещений, включая специальную лабораторию для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей, ветеринарных объектов, лабораторное и криогенное оборудование), позволяющей обеспечить:
содержание и использование племенных производителей;
получение, накопление, длительное хранение и использование глубоко охлажденного семени производителей, оцененных по качеству потомства и признанных улучшателями;
приобретение, хранение и реализацию эмбрионов;
4) наличие кормовой базы для обеспечения уровня кормления соответствующего нормам для племенных производителей;

5) ұрық пен эмбриондар алу, жинақтау, сақтау есебiнiң болуы;
6) еркек малдың өз өнiмдiлiгi мен ұрпағының сапасы бойынша бағалау жүргiзу;
7) жыл сайын сатылатын асыл тұқымды өнiмге (материалға) мiндеттi түрде сертификаттау жүргiзу;
8) тиiстi (зоотехникалық немесе ветеринарлық) бiлiмi бар мамандардың болуы;
9) ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген жұқпалы аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қой эпидидимиті, хламидиоз, жылқының шағылысу ауруы, эпизоотиялық лимфангит), сондай-ақ Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның (ХЭБ) "А" тiзiмi бойынша аурулар жөнiнен амандығы туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы;
10) асыл тұқымды жануарларды ұстауға, өсiруге, пайдалануға және азықтандыруға байланысты тиiстi зоогигиеналық және ветеринариялық-санитарлық талаптардың сақталуы;
11) шаруашылық мұқтаждарына арналған аумақтардың, мал шаруашылығы үй-жайларының, сондай-ақ басқа да құрылыстардың зоогигиеналық талаптарға жауап беретiн жағдайларда ұсталуы;
12) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен асыл тұқымды жануарларға сәйкестендiру жүргiзудiң және оларға ветеринариялық паспорттар ресiмдеудiң қамтамасыз етiлуi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
16. Дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн алуға үмiткер заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) асыл тұқымды мал зауыттары мен асыл тұқымды мал шаруашылықтарының селекциялық-мал тұқымын асылдандыру жұмысының жоспарларына сәйкес келетiн жұмыс жоспарының болуы;
2) жақсартушы деп танылған еркек малдың ұрығын және эмбриондарды сақтау мен сатуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның (соның iшiнде стационарлық биоқоймалары бар өндiрiстiк үй-жайлардың, зертханалық және криогендiк жабдықтардың) болуы;
3) еркек малдың ұрықтары мен эмбриондардың түсуiн, сақталуын және сатылуын есепке алуды жүргiзу;
4) тиiстi бiлiмi бар (зоотехникалық немесе ветеринарлық) мамандардың болуы;
5) ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген жұқпалы аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз), сондай-ақ Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның (ХЭБ) "А" тiзiмi бойынша аурулар жөнiнен аумақтың амандығы туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы.
4. Малдың өсiмiн молайту жөнiнде қызметтер көрсету бойынша жеке және заңды тұлғаларды аттестаттаудан өткiзу тәртiбi
17. Малдың өсiмiн молайту жөнiндегi қызметтер көрсетудi жүзеге асыру үшiн жеке немесе заңды тұлға жергiлiктi атқарушы органға мынадай құжатттарды:
белгiленген үлгiдегi өтiнiштi (өтiнiш нысанын асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi);
заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн немесе жеке куәлiктiң көшiрмесiн;
осы Ереженiң 5-тарауында көзделген талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжаттарды табыс етедi.

5) наличие учета получения, накопления, хранения семени и эмбрионов;
6) проведение оценки производителей по собственной продуктивности и качеству потомства;
7) проведение обязательной сертификации, ежегодно реализуемой племенной продукции (материала);
8) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
9) наличие ветеринарно-санитарного заключения о благополучии животных по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям по списку "А" Международного Эпизоотического Бюро (МЭБ), выданного главным ветеринарным инспектором района;
10) соблюдение соответствующих зоогигиенических и ветеринарно-санитарных требований, связанных с содержанием, разведением, использованием и кормлением племенных животных;
11) содержание территории, животноводческих помещений, а также других сооружений для хозяйственных нужд в условиях, отвечающих зоогигиеническим требованиям;
12) обеспечение проведения идентификации племенных животных и оформления на них ветеринарных паспортов в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
16. Требования к юридическим лицам, претендующим на присвоение статуса дистрибьютерного центра, включают следующее:
1) наличие плана работы соответствующего планам селекционно- племенной работы племенных заводов и племенных хозяйств;
2) наличие материально-технической базы (в том числе, производственные помещения со стационарными биохранилищами, лабораторное и криогенное оборудование), позволяющей обеспечить хранение и реализацию семени производителей, признанных улучшателями, и эмбрионов;
3) ведение учета поступления, хранения и реализации семени производителей и эмбрионов;
4) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
5) наличие ветеринарно-санитарного заключения о благополучии территории по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз), а также заболеваниям по списку "А" Международного Эпизоотического Бюро (МЭБ), выданного главным ветеринарным инспектором района.
4. Порядок проведения аттестации физических и
юридических лиц по оказанию услуг по
воспроизводству животных
17. Для осуществления услуг по воспроизводству животных физическое или юридическое лицо, представляет в местный исполнительный орган следующие документы:
заявление установленного образца (форма заявления устанавливается уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства);
нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица или копию удостоверения личности;
документы, подтверждающие соответствие требованиям, предусмотренным главой 5 настоящих Правил.

Құжаттарды қарау осы Ереженiң 7, 9-тармақтарында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
18. Аттестатты жергiлiктi атқарушы орган жеке және заңды тұлғаға, өтiнiш берiлген күннен бастап екi ай мерзiмнен кешiктiрмей бередi.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
19. Егер жеке немесе заңды тұлға осы Ережеде белгiленген талаптарға сай келмесе, аттестат беруден бас тартылуы мүмкiн.
20. Аттестат беруден бас тартылған өтiнiш берушiге бас тарту себептерi көрсетiлiп, қаралған күнiнен бастап бiр ай мерзiмде жазбаша түрде уәждi жауап қайтарылады. Бас тартуға Комиссияның қорытындысы негiз болады.
21. Өтiнiш берушi өзiне ол бойынша аттестат беруден бас тартылған себептердi жойғаннан кейiн оның қайтадан берген өтiнiшi жалпы негiзде қаралады.
22. Аттестат беруден бас тарту туралы шешiмге өтiнiш берушi заңнамада белгiленген тәртiппен шағым жасауы мүмкiн.
23. Аттестат жоғалған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган аттестаттың телнұсқасын бередi.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
24. Аттестатты басқа тұлғаға беруге болмайды.
5. Малдың өсiмiн молайту жөнiнде қызметтер көрсетуге үмiткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар
25. Малдың өсiмiн молайту жөнiнде қызметтер көрсетуге үмiткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) заңды тұлға үшiн - тиiстi бiлiмi бар, қажеттi жұмыс көлемiн орындауды қамтамасыз ететiн мамандардың болуын;
жеке тұлға үшiн - өтiнiш берушiнiң тиiстi бiлiмiнiң болуын;
2) малдың өсiмiн молайту жөнiндегi нұсқаулықтар мен нормативтiк кесiмдердiң талаптарына сәйкес еркек малдың ұрықтары мен эмбриондарды сапалы түрде алуды, сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның (зертханалық үй-жайдың, бақылау-өлшеу аспаптарының, құрал-саймандардың, материалдар мен технологиялық жабдықтардың) болуын.
6. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлер қызметiне мемлекеттiк қайта аттестаттау өткiзу тәртiбi
26. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлер қызметiн мемлекеттiк қайта аттестаттау бес жылда 1 рет өткiзiлiп отырады.
27. Қайта аттестаттауды өткiзген кезде комиссия асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлердiң осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкестiгiн анықтайды, соның нәтижелерi бойынша комиссия тиiстi қорытынды жасайды.

Рассмотрение документов производится в порядке, установленном пунктами 7, 9 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
18. Аттестат физическому и юридическому лицу выдается местным исполнительным органом не позднее двухмесячного срока со дня подачи заявления. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
19. В выдаче аттестата может быть отказано, если физическое или юридическое лицо не соответствует требованиям, установленным настоящими Правилами.
20. Заявителю, получившему отказ в выдаче аттестата, в месячный срок со дня рассмотрения дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа. Основанием для отказа является заключение Комиссии.
21. После устранения заявителем причин, по которым ему было отказано в выдаче аттестата, повторное его заявление рассматривается на общих основаниях.
22. Решение об отказе в выдаче аттестата может быть обжаловано заявителем в установленном законодательством порядке.
23. В случае утери аттестата, местный исполнительный орган выдает дубликат аттестата. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
24. Аттестат не может передаваться другому лицу.
5. Требования, предъявляемые к физическим и
юридическим лицам, претендующим на оказание
услуг по воспроизводству животных
25. Требования, предъявляемые к физическим и юридическим лицам, претендующим на оказание услуг по воспроизводству животных, включают следующее:
1) для юридического лица наличие специалистов, имеющих соответствующее образование, обеспечивающих выполнение необходимого объема работы;
для физического лица наличие у заявителя соответствующего образования;
2) наличие материально-технической базы (лабораторные помещения, контрольно-измерительные приборы, инструментарии, материалы и технологическое оборудование), позволяющей в соответствии с требованиями инструкций и нормативных актов по воспроизводству животных обеспечить качественное получение, хранение и использование семени производителей и эмбрионов.
6. Порядок проведения государственной
переаттестации деятельности субъектов в области
племенного животноводства
26. Государственная переаттестация деятельности субъектов в области племенного животноводства проводится 1 раз в пять лет.
27. При проведении переаттестации комиссия определяет соответствие субъектов в области племенного животноводства требованиям, установленным настоящими Правилами, по результатам которой комиссия выносит соответствующее заключение.

28. Комиссияның оң қорытындысы негiзiнде жергiлiктi атқарушы органның шешiмiмен аттестаттың қолданылуы келесi бесжылдық мерзiмге ұзартылады.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
29. Жергiлiктi атқарушы орган асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект аттестатының қолданылуын заңнамада белгiленген тәртiппен тоқтата тұруға құқылы. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерге анықталған кемшiлiктердi жою үшiн 6 айға дейiн мерзiм берiледi.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
30. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъект қайта аттестаттау өткiзген кезде анықталған кемшiлiктердi жойғаннан кейiн  жергiлiктi атқарушы орган аттестаттың қолданылуын қайта жаңғыртады (ұзартады).
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
31. Жергiлiктi атқарушы орган асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнаманың нормалары қайтадан бұзылған жағдайда асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiнi аттестаттан айыру туралы талап-арыз қойып сотқа жүгiнедi.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.03.15. N 174 (қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

28. На основании положительного заключения комиссии, решением  местного исполнительного органа действие аттестата продлевается на следующий пятилетний срок. <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
29. Местный исполнительный орган вправе в установленном законодательством порядке приостановить действие аттестата субъекта в области племенного животноводства. Для устранения выявленных недостатков субъектам в области племенного животноводства предоставляется срок до 6-ти месяцев. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
30. После устранения субъектом в области племенного животноводства недостатков, выявленных при проведении переаттестации, действие аттестата возобновляется (продлевается) местным исполнительным органом. <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .
31. Местный исполнительный орган при повторном нарушении норм законодательства о племенном животноводстве обращается в суд с иском о лишении субъекта в области племенного животноводства аттестата. <*>
Сноска. В пункт 31 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 марта 2006 года N 174 .