"Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 7 қазан N 1092
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының
K010155_
Кодексiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi
Мәжілiсiнің қарауына енгiзiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының
Кодексiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
1-бап. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының K010155_ Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1) 447-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"447-бап. Жолаушыларды, теңдеме жүкті және жүктердi автомобиль көлігімен тасымалдау ережелерін бұзу
1. Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңдарымен және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен көзделген жолаушыларды, теңдеме жүкті және жүктердi автомобиль көлiгiмен тасымалдау ережелерiн бұзу -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің бестен онға дейінгі, заңды тұлғаларға - оннан жиырма беске дейiнгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгі, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады";
2) мынадай мазмұндағы 447-1, 447-2, 447-3, 447-4-баптармен толықтырылсын:
"447-1-бап. Жолаушылардың, теңдеме жүктiң немесе жүктердiң автомобиль тасымалдары кезінде жүргізушiлердің еңбек және демалыс режимін бұзу
1. Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңдарымен көзделген жағдайларда, жүргізушiлердiң еңбек және демалыс режимiн тiркейтiн бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз) немесе ағытылған осындай құрылғылармен, не толтырылмаған диаграммалық дискілермен, сондай-ақ жүргізушiлердің еңбек және демалыс режимiн күнделiктi тiркеу парақтарын жүргiзбестен жолаушылардың, теңдеме жүктің немесе жүктердің автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде автокөлік құралын басқару -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің оннан жиырмаға дейiнгi, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2002 года N 1092.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений
в Кодекс Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях"
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33) следующие дополнения и изменения:
1) статью 447 изложить в следующей редакции:
"Статья 447. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов автомобильным транспортом
1. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов автомобильным транспортом, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте и международными договорами Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) дополнить статьями 447-1, 447-2, 447-3, 447-4 следующего содержания:
"Статья 447-1. Нарушение режима труда и отдыха водителей при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов
1. Управление автотранспортным средством в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов) или с выключенными такими устройствами, либо с незаполненными диаграммными дисками, а равно без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Жолаушылардың, теңдеме жүктің немесе жүктердің автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде еңбек және демалыс режимiн автокөлiк құралдары жүргiзушілерiнiң бұзуы -
айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
447-2-бап. Жолаушылардың, теңдеме жүктің немесе жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын рұқсатсыз немесе арнайы рұқсатсыз жүзеге асыру
Шетелдiк тұлғаларға тиесiлi автокөлiк құралдары жүргiзушiлерiнің Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңдарында көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалдарын рұқсатсыз немесе арнайы рұқсатсыз жүзеге асыруы -
айлық есептік көрсеткiштің оннан жиырма беске дейінгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
447-3-бап. Жолаушылар мен теңдеме жүктiң тұрақты емес халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерінде жолаушылар тізiмінің болмауы
Жолаушылар мен теңдеме жүктiң тұрақты емес халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерінде жолаушылар тiзімiнің болмауы -
айлық есептiк көрсеткiшi үштен беске дейiнгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
447-4-бап. Шетел мемлекетiнiң аумағында тiркелген автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушылардың, теңдеме жүктiң немесе жүктердің автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру
Шетел мемлекетiнің аумағында тiркелген, оның iшінде шетел мемлекетiнің тасымалдаушыларына тиесiлi, Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiргiзiлген автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, теңдеме жүктi немесе жүктердi тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 461-бап мынадай мазмұндағы алты тире бiр бөлiгiмен толықтырылсын:
"6-1. Жолаушылар мен теңдеме жүктiң тұрақты автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде рейс алдындағы техникалық тексеруден өтпеген автобусты, шағын автобусты басқару -
азаматтарға айлық есептік көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi, лауазымды тұлғаларға оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;";
4) 463-бапта:
екіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауiптi жүктердi мамандандырылған автокөлiк құралдарымен белгiленген ережелердi бұза отырып, сондай-ақ арнайы рұқсатсыз тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң бестен онға дейiнгі, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:

2. Нарушение режима труда и отдыха водителями автотранспортных средств при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 447-2. Осуществление международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов без разрешений или специальных разрешений
Осуществление водителями автотранспортных средств, принадлежащих иностранным лицам, международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан без разрешений или специальных разрешений в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 447-3. Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 447-4. Осуществление автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан
Перевозка пассажиров, багажа или грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, в том числе временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, принадлежащими перевозчикам иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
3) статью 461 дополнить частью шесть тире один следующего содержания:
"6-1. Управление автобусом, микроавтобусом, не прошедшим предрейсового технического осмотра при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, -
влечет штраф на граждан в размере от трех до пяти, на должностных лиц - от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей;";
4) в статье 463:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Перевозка опасных грузов специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью третьей следующего содержания:

"3. Iрi көлемдi және/немесе ауыр салмақты жүктердi автокөлiк құралдарымен тасымалдау, сондай-ақ бөлiнбейтін iрi көлемдi және/немесе ауыр салмақты жүктердi мамандандырылған автокөлiк құралдарымен белгiленген ережелердi бұза отырып, сондай-ақ арнайы рұқсатсыз тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің бестен онға дейiнгі, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) мынадай мазмұндағы 467-1-баппен толықтырылсын:
"467-1-бап. Жолаушылар мен теңдеме жүктiң тұрақты автомобиль тасымалдарын көрсетілген тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиісті куәліксiз жүзеге асыру
1. Жолаушылар мен теңдеме жүктiң тұрақты автомобиль тасымалдарын көрсетiлген тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиiстi куәлiксiз жүзеге асыру -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейiнгi, заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiріншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бір жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің бестен онға дейiнгі, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 541-баптың бiрінші бөлiгiнде:
"446 (екiншi бөлiгінде)," деген сөздерден кейiн "447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4" деген цифрлармен толықтырылсын;
"461 (үшіншi бөлігінде)" деген сөздер "461 (үшiншi және алты тире бiр бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"462 (үшінші бөлiгінде)," деген сөздерден кейiн "463 (екіншi және үшіншi бөлiктерiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"467 (бірінші - үшiншi, бесiншi бөліктерiнде)," деген сөздерден кейiн "467-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
7) 549-баптың бiрінші бөлiгi "(өздерiнiң қадағалауындағы шағын кемелер мен олардың тұруына арналған құрылыстар базалары бөлігінде)" деген сөздерден кейiн "461 (алты тире бір бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 620-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көлiк бақылау органдары сақталуын бақылауды жүзеге асыратын ережелер бұзылған жағдайда - осы органдар;";
9) 630-бапта:
бiрiншi бөлігінде: "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4," деген цифрлармен толықтырылсын;
"462" деген цифрдан кейiн "463 (екінші және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлігінде "Шағын көлемдi кемелер жөніндегі мемлекеттік инспекцияның" деген сөздер "көлік бақылау органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 636-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының он тоғызыншы абзацындағы "445" деген цифрдан кейiн "447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 461 (алты тире бір
бөлігі), 463 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 467-1" деген цифрлармен және
сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екiншi абзацында "көлік бақылау инспекторының" деген
сөздер "лауазымды адамдарының" сөздерімен ауыстырылсын, "457" цифрынан

"3. Перевозка крупногабаритных и/или тяжеловесных грузов автотранспортными средствами, а также перевозка неделимых крупногабаритных и/или тяжеловесных грузов специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
5) дополнить статьей 467-1 следующего содержания:
"Статья 467-1. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок
1. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на
юридических лиц - от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после
наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой
настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на
юридических лиц - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных
показателей.";
6) в части первой статьи 541:
после слов "446 (частью второй)," дополнить цифрами "447, 447-1,
447-2, 447-3, 447-4";
слова "461 (частью третьей)" заменить словами "461 (частями третьей и
шесть тире один)";
после слов "462 (частью третьей)," дополнить словами "463 (частями
второй и третьей),";
после слов "467 (частями первой - третьей, пятой)," дополнить цифрами
"467-1,";
7) часть первую статьи 549 после слов "(в части поднадзорных им маломерных судов и баз сооружений для их стоянок)" дополнить словами "461 (частью шесть тире один)";
8) подпункт 6) статьи 620 изложить в следующей редакции:
"6) органами транспортного контроля - при нарушении правил, контроль за соблюдением которых осуществляют эти органы;";
9) в статье 630:
в части первой: после слова "статьях" дополнить цифрами "447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4";
после цифр "462" дополнить словами "463 (часть вторая и третья)";
в части второй слова "Государственной инспекции по маломерным судам" заменить словами "органов транспортного контроля";
10) в статье 636:
в абзаце девятнадцатом подпункта 1) пункта 1 после цифр "445" дополнить цифрами и словами "447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 461 (часть шесть тире один), 463 (часть вторая и третья), 467-1";
в абзаце втором пункта 2 слова "инспектор транспортного контроля"
заменить словами "должностные лица", после цифры "457" дополнить цифрами и

кейiн "477 (төртінші бөлiгi), 478, 479, 480 (үшінші, төртінші бөліктерi),
481 (автомобиль көлiгiнде және электр көлiгінде құқық бұзушылықтар
жасағаны үшін) - баптары" деген цифрлармен және сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

словами "статьями 477 (частью четвертой), 478, 479, 480 (частями третьей,
четвертой), 481 (за совершение правонарушений на автомобильном транспорте
и электротранспорте)".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Пучкова О.Я.)