Инвестициялық жобаларды қарау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 18 қараша N 1219. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 245 қаулысымен
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуiрдегi  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Инвестициялық жобаларды қарау ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiрудi көздейтiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын бiр ай мерзiмде заңнамада белгіленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн.
3. Қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешімдерiнiң күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 18 қарашадағы
N 1219 қаулысымен
бекiтiлген
Инвестициялық жобаларды қарау
ережесi
1-бөлiм. Жалпы қағидалар
1-тарау. Негiзгi қағидалар
1. Осы ереже республикалық және жергілiктi бюджеттер қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаларды қарау тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ереженiң мақсаты мемлекеттiк инвестициялар шеңберiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен қаржыландыру және iске асыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу жүйесiн құру жолымен мемлекеттiк бюджет қаражатын пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) орталық уәкiлеттi орган - экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкілеттi орган;
2) қаржыны басқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк қаржысын басқаруға әкiм уәкiлеттiк берген атқарушы орган;
3) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiкті уәкiлеттi орган - жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктi экономикалық жоспарлау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыруға әкiм уәкiлеттiк берген атқарушы орган;
4) салалық уәкiлеттi орган - тиiстi салада мемлекеттік саясатты жүргiзуге Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген орталық атқарушы орган; республикалық инвестициялық жобаларды дайындау және iске асыру үшiн жауапты салалық уәкiлеттi органдар бiр мезгілде осы жобалар бойынша атқарушы агенттiктер болып табылады;

Об утверждении Правил рассмотрения инвестиционных проектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2002 года N 1219. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 марта 2005 года N 245 (P050245)
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения инвестиционных проектов.
2. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в месячный срок в установленном законодательством порядке внести в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающий приведение ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
3. Признать утратившим силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2002 года N 1219
Правила рассмотрения инвестиционных проектов
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила определяют порядок рассмотрения инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств республиканского и местных бюджетов.
2. Целью Правил является повышение эффективности использования средств государственного бюджета путем создания системы отбора инвестиционных проектов для финансирования и реализации в рамках государственных инвестиций за счет средств республиканского и местных бюджетов.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) центральный уполномоченный орган - уполномоченный орган по экономическому планированию;
2) местный уполномоченный орган по управлению финансами - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы;
3) местный уполномоченный орган по экономическому планированию - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на осуществление функций по экономическому планированию соответствующей административно-территориальной единицы;
4) отраслевой уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на проведение государственной политики в соответствующей отрасли; отраслевые уполномоченные органы, ответственные за подготовку и реализацию республиканских инвестиционных проектов, одновременно являются исполнительными агентствами по данным проектам;

5) атқарушы агенттiк - республикалық инвестициялық жобаларды дайындау және iске асыру үшiн жауапты мемлекеттiк орган, сондай-ақ жергiлiктi инвестициялық жобаларды дайындау және iске асыру үшiн жауапты жергiлiктi атқарушы орган;
6) инвестициялық ұсыныс - жобаны одан әрі зерделеудi және техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеудi талап ететiн жобалар тізбесiне енгiзу үшiн алдын ала iрiктеудi жүзеге асыру мүмкiндiгiн беретiн жоба тұжырымдамасы;
7) жобаның ақпараттық парағы - орталық уәкiлеттi орган белгiлеген нысанда атқарушы агенттiк орталық уәкiлеттi органға немесе экономикалық жоспарлау жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi органға беретiн жоба жөнiндегi негiзгi ақпаратты қамтитын құжат;
8) жобаның қисынды негiздемесi - инвестициялық ұсынысты негiздеуге бағытталған және жобаның (қойылған мiндеттер, белгiлi бiр нәтижелер мен iс-шаралар) құрылымын және күтiлетiн тиiмділігiн бағалауды қамтамасыз ететiн құжат;
9) жобаның құрылымы - жобаның шеңберiнде жүзеге асыруға жоспарланатын және жобаның мақсатына қол жеткiзудi қамтамасыз етуге бағытталған iс-шаралардың қисынды өзара байланысты кешенi;
10) инвестициялық ұсынысты салалық бағалау - жобаның тұжырымдамасын тиiстi саланы дамыту бағытына сәйкестiгi мәнiсiне бағалау;
11) жобаның техникалық-экономикалық негiздемесi (бұдан әрi - ТЭН) - инвестициялық жобаны әзiрлеушiлердiң оның жүзеге асырылуын жан-жақты зерделеу нәтижелерi бойынша және инвестициялық жобаны экономикалық талдау негiзiнде дайындаған есебi; ТЭН инвестициялық жобаның неғұрлым оңтайлы құрылымы жөнiндегi ұсыныстарды, сондай-ақ инвестициялық жобаны iске асыру шеңберiнде көзделетiн неғұрлым орынды маркетингтiк, техникалық, қаржылық, институционалдық, экологиялық, әлеуметтiк және басқа да шешiмдер жөнiндегi ұсыныстарды қамтиды; республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобалар TЭH-iнiң құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды орталық уәкiлетті орган бекiтедi;
12) жобаны дайындауға арналған техникалық тапсырма - инвестициялық жоба ТЭН-iне қойылатын талаптарды, оның ықтимал әзiрлеушісiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарды бiлдiретiн, сондай-ақ ТЭН-ді әзiрлеу жөнiндегi жұмыстардың көлемiн және осы жұмыстарды орындау мерзiмдерiн реттеушi құжат;
13) инвестициялық жобаның салалық сараптамасы - салалық ерекшелiгiне байланысты өлшемдердi бағалау бөлiгiнде жоба TЭH-iн әзiрлеу шеңберiнде жүргiзiлетiн жобаны экономикалық талдауды бағалау;
14) инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы - жоба ТЭН-iн әзiрлеу шеңберiнде жүргiзiлетiн жобаны экономикалық талдауды кешенді бағалау;

5) исполнительное агентство - государственный орган, ответственный за подготовку и реализацию республиканских инвестиционных проектов, а также местный исполнительный орган, ответственный за подготовку и реализацию местных инвестиционных проектов;
6) инвестиционное предложение - концепция проекта, предоставляющая возможность осуществления его предварительного отбора для включения в перечень проектов, требующих дальнейшего изучения и разработки технико-экономического обоснования;
7) информационный лист проекта - документ, содержащий основную информацию по проекту, представляемый исполнительным агентством в центральный уполномоченный орган или местный уполномоченный орган по экономическому планированию в установленной центральным уполномоченным органом форме;
8) логическое обоснование проекта - документ, направленный на обоснование инвестиционного предложения и обеспечивающий оценку структуры и ожидаемой эффективности проекта (поставленные задачи, определенные результаты и мероприятия);
9) структура проекта - логически взаимоувязанный комплекс мероприятий, планируемых к осуществлению в рамках проекта и направленных на обеспечение достижения цели проекта;
10) отраслевая оценка инвестиционного предложения - оценка концепции проекта на предмет соответствия направлению развития соответствующей отрасли;
11) технико-экономическое обоснование (далее - ТЭО) проекта - отчет разработчиков инвестиционного проекта, подготовленный по результатам всестороннего изучения его осуществимости и на основе экономического анализа инвестиционного проекта; ТЭО содержит предложения по наиболее оптимальной структуре инвестиционного проекта, а также предложения по наиболее целесообразным маркетинговым, техническим, финансовым, институциональным, экологическим, социальным и другим решениям, предполагаемым в рамках реализации инвестиционного проекта; требования к составу и содержанию ТЭО республиканских и местных инвестиционных проектов утверждаются центральным уполномоченным органом;
12) техническое задание на подготовку проекта - документ, представляющий требования к ТЭО инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий объем работ по разработке ТЭО и сроки выполнения этих работ;
13) отраслевая экспертиза инвестиционного проекта - оценка экономического анализа проекта, проводимого в рамках разработки ТЭО проекта, в части оценки параметров, связанных с отраслевой спецификой;
14) экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа проекта, проводимого в рамках разработки ТЭО проекта;

15) мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтары - инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепiлдiгімен тартылатын қаражатты пайдаланудың негiзгi бағыттары; мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтары Қазақстан Республикасының, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының индикативтiк жоспарларында көрсетiледi.
2-тарау. Инвестициялық жобаларды қарау жөнiндегi ic-шаралар
кешенi және инвестициялық жобаларды қарау процесiне
қатысушылардың өкiлеттiктepi
4. Инвестициялық жобаларды қарау жөнiндегi iс-шаралар кешенi индикативтік және бюджеттiк жоспарлау процестерi шеңберiнде жүзеге асырылады және мынадай негiзгi кезеңдердi қамтиды:
1) инвестициялық ұсыныстарды қарау және iрiктеу;
2) инвестициялық жобаларды дайындау;
3) инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу;
4) басым инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыру және
оны бюджет комиссияларына ұсыну;
5) тиiстi бюджет комиссияларының басым инвестициялық жобалардың тiзбесiн және оларды қаржыландыру көлемiн қарауы.
5. Инвестициялық жобаларды қарау жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру процесiнiң негiзгi қатысушылары атқарушы агенттiктер, салалық уәкiлеттi органдар, орталық уәкілетті орган, қаржыны басқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар (соның iшiнде аудандардың (қалалардың), экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар (соның iшiнде аудандардың (қалалардың), республикалық бюджет комиссиясы және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссиялары болып табылады.
6. Атқарушы агенттiктер:
1) мемлекеттiк, салалық (секторальдық) және аймақтық бағдарламалар негiзiнде инвестициялық ұсыныстарды қалыптастырады;
2) инвестициялық жобаларды дайындауды жүзеге асырады;
3) осы Ережеге сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшін талап етiлетiн құжаттаманы ұсынуды қамтамасыз етедi;
4) инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiн негiздейдi.
7. Салалық уәкiлеттi органдар:
1) инвестициялық ұсыныстарды салалық бағалауды және республикалық инвестициялық жобалардың салалық сараптамасын жүргiзедi;
2) республикалық инвестициялық, соның iшiнде облыстар мен Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары мәлiмдеген жобаларды iрiктеудi және олардың басымдық тәртiбiмен сараланған тiзбесiн орталық уәкiлеттi органға ұсынуды жүзеге асырады.
8. Орталық уәкiлеттi орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау процесiн әдiстемелiк қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
2) республикалық инвестициялық жобаларды қарау процесiне ұйымдық басшылықты қамтамасыз етедi;

15) приоритеты государственных инвестиций - основные направления использования средств республиканского и местных бюджетов, а также средств, привлекаемых под государственные гарантии Республики Казахстан, для реализации инвестиционных проектов; приоритеты государственных инвестиций отражаются в индикативных планах Республики Казахстан, областей, городов Астаны и Алматы.
Глава 2. Комплекс мероприятий по рассмотрению
инвестиционных проектов и полномочия участников
процесса рассмотрения инвестиционных проектов
4. Комплекс мероприятий по рассмотрению инвестиционных проектов осуществляется в рамках процессов индикативного и бюджетного планирования и включает следующие основные этапы:
1) рассмотрение и отбор инвестиционных предложений;
2) подготовка инвестиционных проектов;
3) оценка и отбор инвестиционных проектов;
4) формирование и представление в бюджетные комиссии перечня приоритетных инвестиционных проектов;
5) рассмотрение перечней приоритетных инвестиционных проектов и объемов их финансирования соответствующими бюджетными комиссиями.
5. Основными участниками процесса осуществления комплекса мероприятий по рассмотрению инвестиционных проектов являются исполнительные агентства, отраслевые уполномоченные органы, центральный уполномоченный орган, местные уполномоченные органы по управлению финансами (в том числе районов (городов), местные уполномоченные органы по экономическому планированию (в том числе районов (городов), республиканская бюджетная комиссия и бюджетные комиссии областей, городов Астаны и Алматы, районов (городов).
6. Исполнительные агентства:
1) формируют инвестиционные предложения на основе государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ;
2) осуществляют подготовку инвестиционных проектов;
3) обеспечивают представление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящими Правилами;
4) обосновывают объемы финансирования инвестиционных проектов.
7. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую оценку инвестиционных предложений и отраслевую экспертизу республиканских инвестиционных проектов;
2) осуществляют отбор и представление в центральный уполномоченный орган ранжированный в приоритетном порядке перечень республиканских инвестиционных проектов, в том числе заявленных местными исполнительными органами областей и городов Астаны и Алматы.
8. Центральный уполномоченный орган:
1) осуществляет методологическое обеспечение процесса рассмотрения инвестиционных проектов;
2) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения республиканских инвестиционных проектов;

3) инвестициялық ұсыныстарды бағалауды жүзеге асырады және республикалық инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады;
4) TЭH әзiрлеудi қаржыландыруды қамтамасыз ету және республикалық инвестициялық жобалар бойынша сараптама жүргiзу үшiн көзделген бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi болып табылады;
5) жергiлiктi инвестициялық жобаларды заңнамаға сәйкес республикалық деңгейде қажеттi келiсуге қатысады;
6) ағымдағы жылы iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимитiнiң республикалық бюджет комиссиясы белгілеген шегiнде инвестициялық жобаларды республикалық бюджеттен қаржыландырудың тiзбесi және көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
9. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергілiктi уәкiлеттi орган (соның iшiнде ауданның (қаланың)):
1) жергiлiктi инвестициялық жобаларды қарау процесiне ұйымдық басшылықты қамтамасыз етедi;
2) инвестициялық жобаларды бағалауды жүзеге асырады және жергiлiктi инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүргiзуді ұйымдастырады;
3) жергiлiктi инвестициялық жобаларды iрiктеудi және саралауды жүзеге асырады;
4) ағымдағы қаржы жылында iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар жөнiндегi шығыстар лимитiнiң облыстар, Астана немесе Алматы қалаларының, ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы белгiлеген шегiнде жергiлiктi бюджеттерден инвестициялық жобаларды қаржыландырудың тiзбесi және көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды қалыптастырады және оларды кейiннен облыстың, Астана немесе Алматы қалаларының, ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгiзу үшiн қаржыны басқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлетті органға (соның iшiнде ауданның (қаланың)) ұсынады.
10. Инвестициялық жобаларды қарау жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру процесiне заңнамаға, сондай-ақ осы ережеге сәйкес өзiнiң құзiретi бөлiгiнде инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптауды) жүргiзуге уәкiлеттi басқа да мемлекеттiк органдар мен ұйымдар қатысады.
2-бөлiм. Республикалық инвестициялық жобаларды қарау
3-тарау. Инвестициялық ұсыныстарды қарау және iрiктеу
11. Атқарушы агенттiктер инвестициялық ұсыныстарды мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламалар негiзiнде қалыптастырады.
12. Орталық уәкiлеттi орган белгiлейтiн нысан бойынша ресiмделген жобаның логикалық негiздемесiн қоса беру арқылы салалық бағалауды жүргiзу үшiн атқарушы агенттiктер инвестициялық ұсыныстарды салалық уәкiлеттi органға тапсырады.
13. Салалық уәкiлеттi орган инвестициялық ұсынысты салалық бағалауды жүзеге асырады және инвестициялық ұсыныс берiлген күннен бастап жиырма жұмыс күнiнiң iшiнде инвестициялық ұсынысты салалық бағалаудың қорытындысын атқарушы агенттiкке және көшiрмесiн орталық атқарушы органға жiбереді.

3) осуществляет оценку инвестиционных предложений и организует проведение экономической экспертизы республиканских инвестиционных проектов;
4) является администратором бюджетной программы, предусмотренной для обеспечения финансирования разработки ТЭО и проведения экспертиз по республиканским инвестиционным проектам;
5) участвует в необходимом в соответствии с законодательством согласовании местных инвестиционных проектов на республиканском уровне;
6) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложения по перечню и объемам финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного республиканской бюджетной комиссией лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем году проектов.
9. Местный уполномоченный орган по экономическому планированию (в том числе района (города):
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения местных инвестиционных проектов;
2) осуществляет оценку инвестиционных предложений и организует проведение экономической экспертизы местных инвестиционных проектов;
3) осуществляет отбор и ранжирование местных инвестиционных проектов;
4) формирует предложения по перечню и объемам финансирования инвестиционных проектов из местных бюджетов в пределах определенного бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы, района (города) лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов и представляет их в местный уполномоченный орган по управлению финансами (в том числе района (города) для последующего внесения им на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астаны или Алматы, района (города).
10. В процессе осуществления комплекса мероприятий по рассмотрению инвестиционных проектов участвуют другие государственные органы и организации, уполномоченные в соответствии с законодательством, а также настоящими Правилами, на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Раздел 2. Рассмотрение республиканских
инвестиционных проектов
Глава 3. Рассмотрение и отбор
инвестиционных предложений
11. Исполнительные агентства формируют инвестиционные предложения на основе государственных и отраслевых (секторальных) программ.
12. Инвестиционные предложения представляются исполнительными агентствами в отраслевой уполномоченный орган для проведения отраслевой оценки с приложением логического обоснования проекта, оформленного по форме, определяемой центральным уполномоченным органом.
13. Отраслевой уполномоченный орган осуществляет отраслевую оценку инвестиционного предложения и в течение двадцати рабочих дней с даты представления инвестиционного предложения направляет заключение отраслевой оценки инвестиционного предложения исполнительному агентству и копию - в центральный уполномоченный орган.

14. Салалық бағалаудың оң қорытындысын алғаннан кейiн атқарушы агенттiк, ал жергiлiктi атқарушы органдар бастамашылық жасаған жобалар бойынша салалық уәкілеттi орган инвестициялық ұсынысты орталық уәкілеттi орган белгiлейтiн нысан бойынша ресiмделген мынадай құжаттарды қоса беру арқылы орталық уәкiлеттi органның қарауына бередi:
жобаның ақпараттық парағы;
жобаның логикалық негіздемесi;
жобаның TЭH-iн дайындауға арналған техникалық тапсырма;
салалық уәкiлеттi органның қорытындысы.
15. Орталық уәкiлеттi орган инвестициялық ұсынысты жоба мақсаттарының Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарында көрсетiлген республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орташа мерзiмдi басымдықтары мәнiне сәйкестiгiн, сондай-ақ мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламаларға сәйкестiгiн қарайды және осы Ереженiң 14-тармағында көрсетiлген құжаттама тапсыру күнiнен бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiндегi қорытындыны атқарушы агенттiкке және көшiрмесiн - салалық уәкiлеттi органға жiбередi.
16. Орталық уәкiлеттi органның инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiндегi оң қорытындысы жоба TЭH-iн әзiрлеуге негiз болып табылады.
4-тарау. Республикалық инвестициялық жобаларды
бағалау және iрiктеу
17. Республикалық инвестициялық жобаларды бағалау жоба ТЭН-iнiң негiзiнде инвестициялық жобаның салалық және экономикалық сараптамаларын жүргізудi көздейдi.
18. Салалық уәкiлеттi органның республикалық инвестициялық жобаның салалық сараптамасын жүргiзуi үшiн заңнамада көзделген сараптамалардың оң қорытындылары, атап айтқанда:
1) құрылыс жүргiзу құжаттамасына мемлекеттiк сараптаманы жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның мемлекеттiк сараптамасы;
2) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінiң экологиялық сараптамасы;
3) "Қазақстанның Даму Банкi" жабық акционерлiк қоғамының банктiк сараптамасы;
4) Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi ұйымдастыратын мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптама;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгінiң Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiнiң санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы;
6) заңнамаға сәйкес қажеттi басқа да сараптамалар болуы қажет.
19. Инвестициялық жобаның салалық сараптамасы мынадай негiзгi мәселелердi қарауды көздейдi:
жоба TЭH-iн әзiрлеуге арналған техникалық тапсырмаға жоба ТЭН-iнiң сәйкестiгiн бағалау;
жоба iске асырылған және iске асырылмаған жағдайларда саладағы ахуалды талдау;
жобаның мақсаттарына қол жеткiзудiң балама нұсқаларын бағалау;
техникалық шешiмдердi бағалау;
жобаны iске асырудан түсетiн пайданы бөлуді бағалау.

14. После получения положительного заключения отраслевой оценки исполнительное агентство, а по проектам, инициированным местными исполнительными органами, - отраслевой уполномоченный орган представляет инвестиционное предложение на рассмотрение в центральный уполномоченный орган с приложением следующих документов, оформленных по форме, определяемой центральным уполномоченным органом:
информационный лист проекта;
логическое обоснование проекта;
техническое задание на разработку ТЭО проекта;
заключение отраслевого уполномоченного органа.
15. Центральный уполномоченный орган рассматривает инвестиционное предложение на предмет соответствия целей проекта среднесрочным приоритетам социально-экономического развития республики, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан, а также на соответствие государственным и отраслевым (секторальным) программам и в течение двадцати рабочих дней с даты представления документации, указанной в пункте 14 настоящих Правил, направляет заключение по оценке инвестиционного предложения исполнительному агентству и копию - отраслевому уполномоченному органу.
16. Положительное заключение центрального уполномоченного органа по оценке инвестиционного предложения является основанием для разработки ТЭО проекта.
Глава 4. Оценка и отбор республиканских
инвестиционных проектов
17. Оценка республиканских инвестиционных проектов предусматривает проведение отраслевой и экономической экспертиз инвестиционного проекта на основе ТЭО проекта.
18. Для проведения отраслевым уполномоченным органом отраслевой экспертизы республиканского инвестиционного проекта необходимо наличие положительных заключений экспертиз, предусмотренных законодательством, а именно:
1) государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство;
2) экологической экспертизы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан;
3) банковской экспертизы закрытого акционерного общества "Банк Развития Казахстана";
4) государственной научно-технической экспертизы, организуемой Министерством образования и науки Республики Казахстан;
5) санитарно-эпидемиологической экспертизы Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
6) других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
19. Отраслевая экспертиза инвестиционного проекта предусматривает рассмотрение следующих основных вопросов:
оценка соответствия ТЭО проекта техническому заданию на разработку ТЭО проекта;
анализ ситуации в отрасли в случаях реализации и нереализации проекта;
оценка альтернативных вариантов достижения целей проекта;
оценка технических решений;
оценка распределения выгод от реализации проекта.

20. Республикалық инвестициялық жобаның салалық сараптамасы осы Ереженiң 18-тармағында көрсетiлген құжаттаманың толық жиынтығы тапсырылған күннен бастап отыз жұмыс күнiнiң iшiнде жүргiзiледi. Республикалық инвестициялық жобаның салалық сараптамасының қорытындысы атқарушы агенттiкке және көшiрмесi - орталық уәкiлеттi органға жiберiледi. Инвестициялық жобаның салалық сараптамасының қорытындысына қойылатын талаптарды орталық уәкiлеттi орган бекiтедi.
21. Атқарушы агенттiк республикалық инвестициялық жобаның салалық сараптамасының оң қорытындысын алғаннан кейiн, ал жергiлiктi атқарушы органдар бастамашылық жасаған жобалар бойынша - салалық уәкілеттi орган экономикалық сараптама жүргiзу үшiн осы Ереженiң 18-тармағына сәйкес жоба бойынша құжаттаманың толық жиынтығын, сондай-ақ жобаның ақпараттық парағын және салалық уәкiлеттi органның салалық сараптамасының қорытындысын орталық уәкiлетті органға жiбереді.
22. Республикалық инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы мынадай негiзгi мәселелердiң қаралуын көздейдi:
жоба мақсаттарының мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтарына сәйкестiгiн бағалау;
экономикалық талдауды бағалау.
23. Осы Ереженiң 21-тармағына сәйкес құжаттаманың толық жиынтығын тапсырғаннан кейiн орталық уәкiлеттi орган республикалық инвестициялық жобаға экономикалық сараптама жүргiзудi ұйымдастырады және қырық бес жұмыс күнiнiң iшiнде жобаны iске асырудың әлеуметтiк-экономикалық мақсаттылығы туралы шешіммен бiрге экономикалық сараптаманың қорытындысын атқарушы агенттiкке және көшiрмесiн - салалық уәкiлеттi органға жiбередi.
24. Өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн орталық уәкiлеттi орган: инвестициялық жоба бойынша қосымша ақпарат талап етуге; экономикалық сараптама жүргiзу үшiн заңнамада белгіленген тәртiппен сарапшылар мен консультанттар тартуға; инвестициялық жобаны қарау барысында туындайтын жекелеген мәселелердi шешу үшiн жұмыс топтарын құру жөнiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына ұсыныстар енгiзуге құқылы.
25. Орталық уәкілеттi органның республикалық инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасына берген оң қорытындысы жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеуге негiз болып табылады.
26. Республикалық инвестициялық жоба жөнiндегі жобалау-сметалық құжаттама заңнамада белгiленген тәртiппен бекiтуге жатады.
5-тарау. Басым республикалық инвестициялық
жобалардың тiзбесiн қалыптастыру

20. Отраслевая экспертиза республиканского инвестиционного проекта проводится в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документации, указанного в пункте 18 настоящих Правил. Заключение отраслевой экспертизы республиканского инвестиционного проекта направляется исполнительному агентству и копия - центральному уполномоченному органу. Требования к заключению отраслевой экспертизы инвестиционного проекта утверждаются центральным уполномоченным органом.
21. После получения положительного заключения отраслевой экспертизы республиканского инвестиционного проекта исполнительное агентство, а по проектам, инициированным местными исполнительными органами, - отраслевой уполномоченный орган направляет в центральный уполномоченный орган для проведения экономической экспертизы полный пакет документации по проекту согласно пункту 18 настоящих Правил, а также информационный лист проекта и заключение отраслевой экспертизы отраслевого уполномоченного органа.
22. Экономическая экспертиза республиканского инвестиционного проекта предусматривает рассмотрение следующих основных вопросов:
оценка соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценка экономического анализа.
23. После представления полного пакета документации в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил центральный уполномоченный орган организует проведение экономической экспертизы республиканского инвестиционного проекта и в течение сорока пяти рабочих дней направляет заключение экономической экспертизы с решением о социально-экономической целесообразности реализации проекта исполнительному агентству и копию - отраслевому уполномоченному органу.
24. Для осуществления возложенных функций центральный уполномоченный орган вправе: затребовать дополнительную информацию по инвестиционному проекту; в установленном законодательством порядке привлекать экспертов и консультантов для проведения экономической экспертизы; вносить на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по созданию рабочих групп для решения отдельных вопросов, возникающих в ходе рассмотрения инвестиционного проекта.
25. Положительное заключение центрального уполномоченного органа экономической экспертизы республиканского инвестиционного проекта является основанием для разработки проектно-сметной документации по проекту.
26. Проектно-сметная документация по республиканскому инвестиционному проекту подлежит утверждению в установленном законодательством порядке.
Глава 5. Формирование перечня приоритетных
республиканских инвестиционных проектов

27. Басым республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесi Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының бөлiмi болып табылады және республикалық инвестициялық жобаларды iске асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың тiзбесi мен көлемiн айқындау бөлiгiнде республикалық бюджеттi әзiрлеу үшiн негiз болып табылады.
28. Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзу үшiн басым республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыруды орталық уәкiлеттi орган атқарушы агенттiктердiң, ал облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергіліктi атқарушы органдары бастамашылық жасаған жобалар бойынша - салалық уәкілетті органдардың өтiнiмдерi негiзiнде және республикалық бюджет комиссиясы белгiлейтiн жоспарланып отырған кезеңде республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландыру лимиттерiн ескере отырып жүзеге асырады.
29. Өтінiмдердi атқарушы агенттiктер, ал облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары бастамашылық жасаған жобалар бойынша - салалық уәкiлеттi органдар бiр мезгiлде барлық республикалық инвестициялық жобаларға, соның iшiнде мына талаптарды:
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен бiрге жоба бойынша (жоспарланып отырған үш жылдық кезеңнiң бiрiншi жылында қаржыландырылуы көзделетiн жобалар үшiн) белгiленген тәртiппен ресiмделген жобалау-сметалық құжаттаманың болуын;
салалық уәкiлеттi органның салалық сараптамасының оң қорытындысының болуын;
орталық уәкiлеттi органның экономикалық сараптамасының оң қорытындысының болуын қанағаттандыратын iске асырылатын жобаларға қалыптастырады.
30. Өтiнiмдер орталық уәкiлеттi органға жыл сайын мынадай құжаттарды қоса беру арқылы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 20 ақпанынан кешiктiрмей тапсырылады:
жоспарланатын үш жылдық кезеңге жобаларды қаржыландырудың жыл сайынғы болжамдық көлемiн көрсету арқылы басымдық тәртiбiмен сараланған мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламалар бөлiнiсiндегi республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесi;
қаржыландыру жоспары орындалмаған жағдайда бөлiнген қаражатты тиiмдi пайдаланбау себептерiн көрсете отырып, өткен жылы және жобалар iске асырыла бастағаннан бepгi бүкiл кезеңде республикалық инвестициялық жобалардың iске асырылуы туралы есептер;
жоспарланатын кезеңнiң әрбiр жылына арналған республикалық инвестициялық жобалар бойынша қаржыландыру көлемiнiң негiздемесi;
жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылына мәлiмделген инвестициялар көлемiн негіздейтiн құжаттама.
31. Осы Ереженiң 30-тармағында көрсетiлген мерзiмнен кейiн берiлген немесе осы Ереженiң 30-тармағының талаптарына сәйкес құжаттар толық құрамында берiлмеген өтiнiмдердi орталық уәкiлеттi орган басым республикалық инвестициялық жобалар тiзбесiне енгiзу мәнi бойынша қарамайды.

27. Перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов является разделом индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан и служит основой для разработки республиканского бюджета в части определения перечня и объемов финансирования бюджетных программ, направленных на реализацию республиканских инвестиционных проектов.
28. Формирование перечня приоритетных республиканских инвестиционных проектов для внесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом на основании заявок исполнительных агентств, а по проектам, инициированным местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы, - отраслевых уполномоченных органов и с учетом лимитов финансирования республиканских инвестиционных проектов в планируемом периоде, определяемых республиканской бюджетной комиссией.
29. Заявки формируются исполнительными агентствами, а по проектам, инициированным местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы, - отраслевыми уполномоченными органами одновременно на все республиканские инвестиционные проекты, включая реализуемые, удовлетворяющие следующим требованиям:
наличие оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта (для проектов, предполагаемых к финансированию в первом году планируемого трехлетнего периода);
наличие положительного заключения отраслевой экспертизы отраслевого уполномоченного органа;
наличие положительного заключения экономической экспертизы центрального уполномоченного органа.
30. Заявки представляются в центральный уполномоченный орган ежегодно не позднее 20 февраля года, предшествующего планируемому, с приложением следующих документов:
перечень республиканских инвестиционных проектов в разрезе государственных и отраслевых (секторальных) программ, ранжированных в порядке приоритетности, с указанием прогноза ежегодных объемов финансирования проектов на планируемый трехлетний период;
отчеты о реализации республиканских инвестиционных проектов в предыдущем году и за весь период с начала реализации проектов с указанием, в случае неисполнения плана финансирования, причин неэффективного использования выделенных средств;
обоснование объемов финансирования по республиканским инвестиционным проектам на каждый год планируемого периода;
документация, обосновывающая заявленные объемы инвестиций на первый год планируемого периода.
31. Заявки, представленные после указанного в пункте 30 настоящих Правил срока или представленные с неполным составом документов в соответствии с требованиями пункта 30 настоящих Правил, центральным уполномоченным органом на предмет включения в перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов не рассматриваются.

32. Орталық уәкiлеттi орган тапсырылған өтiнiмдердi:
мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтарына сәйкес келуi;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен бiрге белгiленген тәртіппен ресiмделген жобалау-сметалық құжаттамасының болуы (жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылында қаржыландыру көзделетiн жобалар бойынша);
құрылыс жүргiзу құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның жобалау-сметалық құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасының оң қорытындысы болуы (жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылында қаржыландырылуы көзделетiн жобалар бойынша);
салалық уәкiлеттi органның салалық сараптамасының оң қорытындысы болуы;
орталық уәкiлеттi органның экономикалық сараптамасының оң қорытындысы болуы;
жобалар бойынша қаржыландырудың сұралатын көлемiнiң объективтiлiгi мәнiне қарайды.
33. Қарау нәтижелерi бойынша орталық уәкiлеттi орган Республикалық бюджет комиссиясы белгiлеген республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландыру лимитi шегiнде басым республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастырып, мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламалар бөлiнiсiнде республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
6-тарау. Республикалық бюджет комиссиясының басым
республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесiн қарауы
34. Республикалық бюджет комиссиясы республикалық инвестициялық жобалар тiзбесiн және қаржыландыру көлемiн қараған кезiнде:
республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландыру көзiн және тетiгiн, сондай-ақ "Қазақстанның Даму Банкi" жабық акционерлiк қоғамының республикалық бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын жобаларға және мемлекеттiк кепiлдікпен тартылған қаражатқа қызмет көрсету жөнiндегi агент ретiнде қатысу қажеттiгiн айқындайды;
республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландыруға бағытталған республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн белгiлейдi.
35. Республикалық бюджеттiң жобасын қалыптастыру барысында орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландырудың тiзбесiн жетiлдiредi және көлемiн қайта қарайды.
36. Pеспубликалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламалар бөлiнiсiнде жоспарланатын үш жылдық кезеңге арналған басым республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесi Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуы индикативтiк жоспарының құрамында бекiтуге енгiзiледi.

32. Центральный уполномоченный орган рассматривает представленные заявки на предмет:
соответствия приоритетам государственных инвестиций;
наличия оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации с технико-экономическими показателями проекта (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения государственной экспертизы проектно-сметной документации юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения отраслевой экспертизы отраслевого уполномоченного органа;
наличия положительного заключения экономической экспертизы центрального уполномоченного органа;
объективности запрашиваемых объемов финансирования по проектам.
33. По результатам рассмотрения центральный уполномоченный орган формирует перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов в пределах лимита финансирования республиканских инвестиционных проектов, определенного республиканской бюджетной комиссией, и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии в разрезе государственных и отраслевых (секторальных) программ.
Глава 6. Рассмотрение перечня приоритетных
республиканских инвестиционных проектов
республиканской бюджетной комиссией
34. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении перечня и объемов финансирования республиканских инвестиционных проектов:
определяет источник и механизм финансирования республиканских инвестиционных проектов, а также необходимость участия закрытого акционерного общества "Банк Развития Казахстана" в качестве агента по обслуживанию инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств республиканского бюджета и средств, привлеченных под государственные гарантии;
определяет администраторов республиканских бюджетных программ, направленных на финансирование республиканских инвестиционных проектов.
35. В ходе формирования проекта республиканского бюджета центральный уполномоченный орган по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень и пересматривает объемы финансирования республиканских инвестиционных проектов.
36. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов на планируемый трехлетний период в разрезе государственных и отраслевых (секторальных) программ вносится на утверждение в составе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.

37. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi бекiту туралы заңды қабылдағаннан кейiн тиiстi қаржы жылына арналған басым республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесi функционалдық бюджеттiк топтар бөлiнiсiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi бекiту шеңберiнде инвестициялық жобаларды iске асыру туралы шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзiледi.
3-бөлiм. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
жергiлiктi инвестициялық жобаларын қарау
7-тарау. Инвестициялық ұсыныстарды қарау және iрiктеу
38. Атқарушы агенттiктер аймақтық бағдарламалар негiзiнде инвестициялық ұсыныстарды қалыптастырады.
39. Инвестициялық ұсыныстарды атқарушы агенттiктер орталық уәкiлеттi орган белгілейтiн нысан бойынша ресiмделген мынадай құжаттарды қоса беру арқылы облыстың, Астана және Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына бағалау жүргiзу үшiн тапсырады:
жобаның ақпараттық парағы;
жобаның қисынды негіздемесi;
жобаның ТЭН-iн дайындауға арналған техникалық тапсырма.
40. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергілiктi уәкiлеттi орган басқа мүдделi жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп инвестициялық ұсынысты жоба мақсатының аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарында көрсетiлген, аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамудың орташа мерзiм басымдықтарына сәйкестігі, сондай-ақ аймақтық бағдарламаларға сәйкестiгі мағынасын қарайды және осы Ереженiң 39-тармағында көрсетiлген құжаттаманың берiлген күнiнен бастап жиырма жұмыс күнiнiң iшiнде инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiндегi қорытындыны атқарушы агенттiкке жiбередi.
41. Экономикалық жоспарлау жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi органның инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiндегi оң қорытындысы жобаның TЭH-iн әзiрлеу үшiн негiз болып табылады.
8-тарау. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
жергілiктi инвестициялық жобаларын бағалау мен iріктеу
42. Жергiлiкті инвестициялық жобаны бағалау жобаның ТЭН-i негiзiнде инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргiзудi көздейдi.
43. Жергiлiктi инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргiзу үшiн мынадай құжаттар:
1) жобаның ақпараттық парағы;
2) осы Ереженiң 18-тармағында көрсетiлген құжаттардың тiзбесi болуы қажет.
44. Жергiлiктi инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы мынадай негiзгi мәселелердiң қаралуын көздейдi:
жобаның TЭH-iн әзiрлеуге арналған техникалық тапсырмаға жоба ТЭН-нiң сәйкестiгін бағалау;
жоба мақсаттарының мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтарына сәйкестiгiн бағалау;
жобаның iске асырылу және iске асырылмау жағдайларында аймақтағы (саладағы) ахуалды талдау;
жобаның мақсаттарына қол жеткiзудiң баламалы нұсқаларын бағалау;
техникалық шешiмдердi бағалау;
жобаның экономикалық тиiмдiлiгін бағалау;
жобаның әсерiн бағалау;
жоба бойынша тәуекелдерді бағалау.

37. После принятия Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов на соответствующий финансовый год в разрезе функциональных бюджетных групп вносится в Правительство Республики Казахстан для принятия решения о реализации инвестиционных проектов в рамках утвержденного республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
Раздел 3. Рассмотрение местных инвестиционных
проектов областей, городов Астаны и Алматы
Глава 7. Рассмотрение и отбор
инвестиционных предложений
38. Исполнительные агентства формируют инвестиционные предложения на основе региональных программ.
39. Инвестиционные предложения представляются исполнительными агентствами для проведения оценки в местный уполномоченный орган по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы с приложением следующих, оформленных по форме, определяемой центральным уполномоченным органом, документов:
информационный лист проекта;
логическое обоснование проекта;
техническое задание на разработку ТЭО проекта.
40. Местный уполномоченный орган по экономическому планированию совместно с другими заинтересованными местными исполнительными органами рассматривает инвестиционное предложение на предмет соответствия целей проекта среднесрочным приоритетам социально-экономического развития региона, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития региона, а также на соответствие региональным программам и в течение двадцати рабочих дней с даты представления документации, указанной в пункте 39 настоящих Правил, направляет заключение по оценке инвестиционного предложения исполнительному агентству.
41. Положительное заключение местного уполномоченного органа по экономическому планированию по оценке инвестиционного предложения является основанием для разработки ТЭО проекта.
Глава 8. Оценка и отбор местных инвестиционных
проектов области, городов Астаны или Алматы
42. Оценка местного инвестиционного проекта предусматривает проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта на основе ТЭО проекта.
43. Для проведения экономической экспертизы местного инвестиционного проекта необходимо наличие следующих документов:
1) информационный лист проекта;
2) перечень документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
44. Экономическая экспертиза местного инвестиционного проекта предусматривает рассмотрение следующих основных вопросов:
оценка соответствия ТЭО проекта техническому заданию на разработку ТЭО проекта;
оценка соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
анализ ситуации в регионе (отрасли) в случаях реализации и нереализации проекта;
оценка альтернативных вариантов достижения целей проекта;
оценка технических решений;
оценка экономической эффективности проекта;
оценка влияния проекта;
оценка рисков по проекту.

45. Осы Ереженiң 43-тармағында көрсетiлген құжаттаманың толық жиынын тапсырғаннан кейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегі жергiлiктi уәкілеттi орган жергiлiктi инвестициялық жобаға экономикалық сараптама жүргiзуді ұйымдастырады және қырық бес жұмыс күнi iшiнде экономикалық сараптаманың қорытындысын жобаны iске асырудың әлеуметтiк-экономикалық орындылығы туралы шешiммен қоса атқарушы агенттiкке жiбередi.
46. Жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергілiктi уәкiлеттi орган инвестициялық жоба жөнiнде қосымша ақпарат сұратуға, заңнамада белгiленген тәртiппен экономикалық сараптама жүргiзу үшiн сарапшылар мен консультанттар тартуға, инвестициялық жобаны қараудың барысында туындайтын жекелеген мәселелердi шешу үшiн жұмыс топтарын құру жөнiнде ұсыныстарды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясына енгізуге құқылы.
47. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның инвестициялық жоба экономикалық сараптамасының оң қорытындысы, ал осы Ереженiң 49-тармағының талаптарына сәйкес республикалық деңгейде келiсудi талап ететiн жобалар бойынша орталық уәкiлеттi органның жергiлiктi инвестициялық жобаны келiсу туралы оң қорытындысы жоба жөнiнде жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеу үшiн негiздеме болып табылады.
48. Жергiлiктi инвестициялық жоба жөнiндегi жобалау-сметалық құжаттама заңнамада белгіленген тәртiппен бекiтуге жатады.
9-тарау. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының
жергiлiктi инвестициялық жобаларын республикалық деңгейде келiсу
49. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары жергiлiктi инвестициялық жобаларын республикалық деңгейде келiсудi:
1) жергiлiктi инвестициялық жобаларды қаржыландыру заңды және жеке тұлғалардан қарыз алуы нәтижесiнде жергiлiктi атқарушы орган тартатын қаражаттың есебiнен көзделетiн жағдайларда - Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) жергiлiктi инвестициялық жобалардың құрамында қолданылып жүрген бағамен 100 млн. теңгеден жоғары құрылыстың сметалық құны кезiнде - орталық уәкiлетті орган жүзеге асырады.
50. Осы Ереженiң 49-тармағына сәйкес келiсуге жататын жергiлiктi инвестициялық жобаларды жергiлiктi атқарушы органдар мынадай құжаттарды қоса беру арқылы орталық уәкiлеттi органға жiбередi:
1) жобаның TЭH-i;
2) құрылыс жүргiзу құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның мемлекеттiк сараптамасының қорытындысы (заңнамада көзделген жағдайларда);

45. После представления полного пакета документации, указанного в пункте 43 настоящих Правил, местный уполномоченный орган по экономическому планированию организует проведение экономической экспертизы местного инвестиционного проекта и в течение сорока пяти рабочих дней направляет заключение экономической экспертизы с решением о социально-экономической целесообразности реализации проекта исполнительному агентству.
46. Для осуществления возложенных функций местный уполномоченный орган по экономическому планированию вправе затребовать дополнительную информацию по инвестиционному проекту, в установленном законодательством порядке привлекать экспертов и консультантов для проведения экономической экспертизы, вносить в бюджетную комиссию области, городов Астаны или Алматы предложения по созданию рабочих групп для решения отдельных вопросов, возникающих в ходе рассмотрения инвестиционного проекта.
47. Положительное заключение местного уполномоченного органа по экономическому планированию экономической экспертизы инвестиционного проекта, а по проектам, требующим согласования на республиканском уровне в соответствии с требованиями пункта 49 настоящих Правил, - положительное заключение центрального уполномоченного органа о согласовании местного инвестиционного проекта является основанием для разработки проектно-сметной документации по проекту.
48. Проектно-сметная документация по местному инвестиционному проекту подлежит утверждению в установленном законодательством порядке.
Глава 9. Согласование местных инвестиционных проектов
областей, городов Астаны и Алматы
на республиканском уровне
49. Согласование местных инвестиционных проектов областей, городов Астаны и Алматы на республиканском уровне осуществляется:
1) Правительством Республики Казахстан - в случаях, когда финансирование местных инвестиционных проектов предполагается за счет средств, привлекаемых местным исполнительным органом в результате заимствования у юридических и физических лиц;
2) центральным уполномоченным органом - в случаях превышения сметной стоимости строительства в составе местных инвестиционных проектов 100 млн. тенге в действующих ценах.
50. Местные инвестиционные проекты, подлежащие согласованию в соответствии с пунктом 49 настоящих Правил, направляются местными исполнительными органами центральному уполномоченному органу с приложением следующих документов:
1) ТЭО проекта;
2) заключение государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство (в случаях, предусмотренных законодательством);

3) "Қазақстанның Даму Банкi" жабық акционерлiк қоғамы, екiншi деңгейдегi банктердiң, осы қызметтi жүргiзу құқығына ие консалтингтік немесе аудиторлық компаниялардың, оны қайтарымды негiзде қаржыландырған кездегi жергiлiктi инвестициялық жобаның өтелiмдiлiгі туралы сараптамалық қорытындысы;
4) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның экономикалық сараптамасының қорытындысы.
51. Орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi инвестициялық жоба жөнiнде тапсырылған құжаттарды қарайды және осы Ереженiң 50-тармағында көрсетiлген құжаттаманың толық жиынын тапсырғаннан кейiн отыз жұмыс күнiнiң iшiнде жергiлiктi инвестициялық жобаны келiсу туралы қорытындыны жергiлiктi атқарушы органға жiбередi.
52. Жергiлiктi инвестициялық жобаны келiсу туралы орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысы жергiлiктi атқарушы органдардың белгiленген тәртiппен:
1) жергiлiктi атқарушы органның қарыз алуы есебiнен қаржыландыру көзделетiн жергiлiктi инвестициялық жобаны келiсу туралы Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулысының жобасын;
2) сметалық құны қолданылып жүрген бағамен 100 млн. теңгеден жоғары жергiлiктi инвестициялық жобаның құрамындағы құрылыстың жобалау-сметалық құжаттамасын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Құрылыс iстерi жөнiндегi комитетi шешiмiнiң жобасын енгiзу үшiн негiз болып табылады.
10-тарау. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының
басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесiн қалыптастыру
53. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының басымды жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесi облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтік жоспарының бөлiмi болып табылады және жергiлiктi инвестициялық жобаларды iске асыруға бағытталатын бюджеттiк бағдарламалардың қаржыландыру тiзбесiн және көлемдерiн анықтау бөлiгiнде облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджеттерiн әзiрлеу үшiн негіз қызметiн атқарады.
54. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджеттiк комиссиялары айқындайтын, жоспарланатын кезеңде инвестициялық жобаларды қаржыландыру лимиттерiн ескере отырып, атқарушы агенттiктердiң өтiнiмдерi негiзiнде экономикалық жоспарлау жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджеттiк комиссияларының қарауына енгiзу үшiн басымды жергiлiктi инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастырады.
55. Атқарушы агенттiктер мынадай талаптарды қанағаттандыратын, iске асырылатын жобаларды қоса алғанда, барлық жергiлiктi инвестициялық жобаларға бiр мезгiлде өтiнiм қалыптастырады:
жоба жөнiнде жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерi бойынша белгiленген тәртіппен ресiмделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы (жоспарланатын үш жылдық кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделген жобалар үшiн);
экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілеттi органның экономикалық сараптамасының оң қорытындысы болуы;
жергiлiктi инвестициялар жобаны келiсу туралы орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы (осы Ереженiң 49-тармағында көзделген жағдайларда).

3) экспертное заключение закрытого акционерного общества "Банк Развития Казахстана", банков второго уровня, консалтинговых или аудиторских компаний, имеющих право на проведение данной деятельности, об окупаемости местного инвестиционного проекта при его финансировании на возвратной основе;
4) заключение экономической экспертизы местного уполномоченного органа по экономическому планированию.
51. Центральный уполномоченный орган рассматривает представленные документы по местному инвестиционному проекту и в течение тридцати рабочих дней после представления полного пакета документации, указанной в пункте 50 настоящих Правил, направляет заключение о согласовании местного инвестиционного проекта местному исполнительному органу.
52. Положительное заключение центрального уполномоченного органа о согласовании местного инвестиционного проекта является основанием для внесения местными исполнительными органами в установленном порядке:
1) проекта постановления Правительства Республики Казахстан о согласовании местного инвестиционного проекта, предполагаемого к финансированию за счет заимствования местного исполнительного органа;
2) проекта решения Комитета по делам строительства Министерства экономики и торговли Республики Казахстан об утверждении проектно-сметной документации при сметной стоимости строительства в составе местного инвестиционного проекта свыше 100 млн. тенге в действующих ценах.
Глава 10. Формирование перечня приоритетных местных
инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы
53. Перечень приоритетных местных инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы является разделом индикативного плана социально-экономического развития области, городов Астаны или Алматы и служит основой для разработки бюджета области, городов Астаны или Алматы в части определения перечня и объемов финансирования бюджетных программ, направленных на реализацию местных инвестиционных проектов.
54. Формирование перечня приоритетных местных инвестиционных проектов для внесения на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астаны или Алматы осуществляется местным уполномоченным органом по экономическому планированию на основании заявок исполнительных агентств, с учетом лимитов финансирования инвестиционных проектов в планируемом периоде, определяемых бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы.
55. Заявки формируются исполнительными агентствами одновременно на все местные инвестиционные проекты, включая реализуемые, удовлетворяющие следующим требованиям:
наличие оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта (для проектов, предполагаемых к финансированию в первом году планируемого трехлетнего периода);
наличие положительного заключения экономической экспертизы местного уполномоченного органа по экономическому планированию;
наличие положительного заключения центрального уполномоченного органа о согласовании местного инвестиционного проекта (в случаях, предусмотренных пунктом 49 настоящих Правил).

56. Мынадай құжаттар қоса берiле отырып, жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 ақпанынан кешiктiрмей жыл сайын экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға өтінiмдер берiледi:
жоспарланатын үш жыл кезеңге жобаларды қаржыландырудың жыл сайынғы болжамдық көлемдерi көрсетiле отырып, басымдық тәртiбiмен сараланған, облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының басымды жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесi;
осының алдындағы жылда және жобалар iске асырыла бастағаннан бергi барлық кезеңде қаржыландыру жоспары орындалмаған жағдайда бөлiнген қаражаттың тиiмдi пайдаланылмау себептерiн көрсете отырып, облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының жергілiктi инвестициялық жобаларын iске асыру туралы есептер;
жоспарланатын кезеңнiң әрбiр жылына облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының жергiлiктi инвестициялық жобалары бойынша қаржыландыру көлемдерiн негiздеу;
жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылына инвестициялардың мәлiмделген көлемдерiн негiздейтiн құжаттама.
57. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 56-тармағында көрсетiлген мерзiмнен кейiн берiлген немесе құжаттардың толық емес құрамымен берiлген өтiнiмдердi басымды жергiлiктi инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзу тұрғысында қарамайды.
58. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынылған өтінiмдердi:
мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтарына сәйкестiгі;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен бiрге белгiленген тәртiппен ресiмделген жобалау-сметалық құжаттамасының болуы (жоспарланатын кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделетiн жобалар бойынша);
құрылыс жүргiзу құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның жобалау-сметалық құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасының оң қорытындысының болуы (жоспарланатын кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделген жобалар бойынша);
экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның экономикалық сараптамасының оң қорытындысының болуы;
жергiлiктi инвестициялық жобаны келiсу туралы орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы (осы Ереженiң 49-тармағында көзделген жағдайларда);
жобалар бойынша қаржыландырудың сұралатын көлемiнiң объективтiлігі мәселесi бойынша қарайды.
59. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган қараудың нәтижелерi бойынша аймақтық бағдарламалар бөлiнiсiнде, облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджеттiк комиссиялары айқындаған, жергiлiктi инвестициялық жобаларды қаржыландыру лимитi шегiнде облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының басымды жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесiн қалыптастырады және оны қаржыны басқару жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi органға енгiзедi.

56. Заявки представляются в местный уполномоченный орган по экономическому планированию ежегодно не позднее 20 февраля года, предшествующего планируемому, с приложением следующих документов:
перечень местных инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы, ранжированных в порядке приоритетности, с указанием прогноза ежегодных объемов финансирования проектов на планируемый трехлетний период;
отчеты о реализации местных инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы в предыдущем году и за весь период с начала реализации проектов с указанием, в случае неисполнения плана  финансирования, причин неэффективного использования выделенных средств;
обоснование объемов финансирования по местным инвестиционным проектам области, городов Астаны или Алматы на каждый год планируемого периода;
документация, обосновывающая заявленные объемы инвестиций на первый год планируемого периода.
57. Заявки, представленные после указанного в пункте 56 настоящих Правил срока или представленные с неполным составом документов в соответствии с требованиями пункта 56 настоящих Правил, местным уполномоченным органом по экономическому планированию на предмет включения в перечень приоритетных местных инвестиционных проектов не рассматриваются.
58. Местный уполномоченный орган по экономическому планированию рассматривает представленные заявки на предмет:
соответствия приоритетам государственных инвестиций;
наличия оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации с технико-экономическими показателями проекта (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения государственной экспертизы проектно-сметной документации юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения экономической экспертизы местного уполномоченного органа по экономическому планированию;
наличия положительного заключения центрального уполномоченного органа о согласовании местного инвестиционного проекта (в случаях, предусмотренных пунктом 49 настоящих Правил);
объективности запрашиваемых объемов финансирования по проектам.
59. По результатам рассмотрения местный уполномоченный орган по экономическому планированию формирует перечень приоритетных местных инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы в пределах лимита финансирования местных инвестиционных проектов, определенного бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы, в разрезе региональных программ и вносит в местный уполномоченный орган по управлению финансами.

11-тарау. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалалары
бюджет комиссияларының облыстардың, Астана немесе Алматы
қалаларының басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының
тiзбесiн қарауы
60. Қаржыны басқару жөнiндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган ағымдағы қаржы жылында iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар жөнiндегi шығыстар лимитiн облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджет комиссиялары айқындаған шегiнде жергiлiктi инвестициялық жобалардың тiзбесiн және жергілiкті бюджет қаражатынан қаржыландыру көлемдерi жөнiндегi ұсыныстарды облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджет комиссияларының қарауына енгiзедi.
61. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiкті уәкілетті орган жергiлiктi бюджет жобасын қалыптастыру барысында облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджет комиссияларының шешiмi бойынша жергiлiктi инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және қаржыландыру көлемдерiн қайта қарайды.
62. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының бюджет комиссияларының қарау нәтижелерi бойынша аймақтық бағдарламалар бөлiгiнде жоспарланатын үш жыл кезеңге басымды жергiлiктi инвестициялық жобалардың тiзбесi облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары құрамында облыстардың, Астана немесе Алматы қалалары мәслихаттарының бекiтуiне енгiзiледi.
4-бөлiм. Аудандардың (қалалардың)
жергiлiктi инвестициялық жобаларын қарау
12-тарау. Инвестициялық ұсыныстарды қарау және iрiктеу
63. Атқарушы агенттiктер аймақтық бағдарламалар негізiнде инвестициялық ұсыныстар қалыптастырады.
64. Орталық уәкiлеттi орган айқындайтын нысан бойынша ресiмделген мына құжаттар қоса берiле отырып, аудан (қала) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы бағалау жүргiзу үшiн атқарушы агенттiктер инвестициялық ұсыныстар бередi:
жобаның ақпараттық парағы;
жобаның қисынды негізделуi;
жобаны дайындаудың техникалық тапсырмасы.
65. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы жоба мақсаттарының аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарында көрсетiлген, аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi басымдықтарына сәйкестiгі, сондай-ақ аймақтық бағдарламаларға сәйкестiгi тұрғысында инвестициялық ұсыныстарды қарайды және осы Ереженiң 64-тармағында көрсетiлген құжаттама ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде атқарушы агенттiкке инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiнде қорытынды жiбередi.
66. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның инвестициялық ұсынысты бағалау жөнiндегi оң қорытындысы жобаның TЭH-iн әзiрлеу үшiн негіз болып табылады.

Глава 11. Рассмотрение перечня приоритетных местных
инвестиционных проектов области, городов Астаны или Алматы
бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы
60. Местный уполномоченный орган по управлению финансами вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астаны или Алматы предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов.
61. В ходе формирования проекта местного бюджета местный уполномоченный орган по экономическому планированию по решению бюджетной комиссии области, городов Астаны или Алматы дорабатывает перечень и пересматривает объемы финансирования местных инвестиционных проектов.
62. По результатам рассмотрения бюджетной комиссией области, городов Астаны или Алматы перечень приоритетных местных инвестиционных проектов на планируемый трехлетний период в разрезе региональных программ вносится на утверждение в маслихат области, городов Астаны или Алматы в составе индикативного плана социально-экономического развития области, городов Астаны или Алматы.
Раздел 4. Рассмотрение местных инвестиционных
проектов районов (городов)
Глава 12. Рассмотрение и отбор
инвестиционных предложений
63. Исполнительные агентства формируют инвестиционные предложения на основе региональных программ.
64. Инвестиционные предложения представляются исполнительными агентствами для проведения оценки в местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию с приложением следующих, оформленных по форме, определяемой центральным уполномоченным органом, документов:
информационный лист проекта;
логическое обоснование проекта;
техническое задание на подготовку проекта.
65. Местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию рассматривает инвестиционное предложение на предмет соответствия целей проекта среднесрочным приоритетам социально-экономического развития региона, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития региона, а также на соответствие региональным программам, и в течение пятнадцати рабочих дней с даты представления документации, указанной в пункте 64 настоящих Правил, направляет заключение по оценке инвестиционного предложения исполнительному агентству.
66. Положительное заключение местного уполномоченного органа района (города) по экономическому планированию по оценке инвестиционного предложения является основанием для разработки ТЭО проекта.

13-тарау. Ауданның (қаланың) жергілiктi инвестициялық
жобаларын бағалау мен iрiктey
67. Ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобаларын бағалау жобаның TЭН-нi негiзiнде инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргiзудi көздейдi.
68. Ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобасының экономикалық сараптамасын жүргiзу үшiн мынадай құжаттардың:
1) жобаның ақпараттық парағы;
2) осы Ереженiң 18-тармағында көрсетiлген құжаттар тiзбесi болуы қажет.
69. Ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобасының экономикалық сараптамасы аудан (қала) ауқымы шегiнде осы Ереженiң 44-тармағында көрсетiлген мәселелердiң қаралуын көздейдi.
70. Осы Ереженiң 68-тармағында көрсетiлген құжаттардың толық жиынтығы берiлгеннен кейiн ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобасының экономикалық сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және отыз жұмыс күнi iшiнде атқарушы агенттiкке жобаны iске асырудың әлеуметтiк-экономикалық орындылығы туралы шешiмiмен экономикалық сараптама қорытындысын жiбередi.
71. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн инвестициялық жоба бойынша қосымша ақпарат сұратып алуға, экономикалық сараптама жүргiзу үшiн заңдармен белгiленген тәртiппен сарапшылар мен консультанттар тартуға, ауданның (қаланың) бюджет комиссиясына инвестициялық жобаны қарау барысында туындайтын жекелеген мәселелерді шешу үшiн жұмыс топтарын құру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге құқылы.
72. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органының инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы бойынша оң қорытындысы жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеу үшiн негiздеме болып табылады.
73. Ауданның (қаланың) жергіліктi инвестициялық жобасы жөнiндегi жобалау-сметалық құжаттама заңдармен белгiленген тәртiппен бекiтуге жатады.
74. Аудандардың (қалалардың) барлық жергiлiктi инвестициялық жобалары облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органымен келiсуге жатады.
75. Осы Ереженiң 74-тармағына сәйкес аудандардың (қалалардың) жергiлiктi инвестициялық жобалары мына құжаттар қоса берiле отырып, облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына жiберiледі:
1) жобаның TЭH-нi;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi құрылыс құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасын жүзеге асыруға уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның мемлекеттiк сараптамасының қорытындысы (заңнамамен көзделген жағдайларда);

Глава 13. Оценка и отбор местных инвестиционных
проектов района (города)
67. Оценка местных инвестиционных проектов района (города) предусматривает проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта на основе ТЭО проекта.
68. Для проведения экономической экспертизы местного инвестиционного проекта района (города) необходимо наличие следующих документов:
1) информационный лист проекта;
2) перечень документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
69. Экономическая экспертиза местного инвестиционного проекта района (города) предусматривает рассмотрение вопросов, указанных в пункте 44 настоящих Правил, в пределах масштаба района (города).
70. После представления полного пакета документации, указанной в пункте 68 настоящих Правил, местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию организует проведение экономической экспертизы местного инвестиционного проекта района (города) и в течение тридцати рабочих дней направляет заключение экономической экспертизы с решением о социально-экономической целесообразности реализации проекта исполнительному агентству.
71. Для осуществления возложенных функций местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию вправе затребовать дополнительную информацию по инвестиционному проекту, в установленном законодательством порядке привлекать экспертов и консультантов для проведения экономической экспертизы, вносить в бюджетную комиссию района (города) предложения по созданию рабочих групп для решения отдельных вопросов, возникающих в ходе рассмотрения инвестиционного проекта.
72. Положительное заключение местного уполномоченного органа района (города) по экономическому планированию экономической экспертизы инвестиционного проекта является основанием для разработки проектно-сметной документации по проекту.
73. Проектно-сметная документация по местному инвестиционному проекту района (города) подлежит утверждению в установленном законодательством порядке.
74. Все местные инвестиционные проекты районов (городов) подлежат согласованию с местным уполномоченным органом по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы.
75. Местные инвестиционные проекты районов (городов) в соответствии с пунктом 74 настоящих Правил направляются местному уполномоченному органу по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы с приложением следующих документов:
1) ТЭО проекта;
2) заключение государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство (в случаях, предусмотренных законодательством);

3) қайтарымды негiзде қаржыландыру кезiнде жергiлiктi инвестициялық жобаның өзiн-өзi ақтауы туралы қызметтi жүргiзуге құқығы бар "Қазақстанның Даму Банкi" жабық акционерлiк қоғамының, екiншi деңгейдегi банктердiң, консалтингтiк немесе аудиторлық компаниялардың сараптамалық қорытындылары;
4) ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органының экономикалық сараптамасының оң қорытындысы.
76. Облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органы жергiлiктi инвестициялық жоба бойынша берiлген құжаттарды қарайды және осы Ереженiң 75-тармағында көрсетiлген құжаттамалардың толық жиыны берiлген күннен кейiн жиырма жұмыс күнi iшiнде ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілеттi органына ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобасын келiсу туралы қорытынды жiбередi.
14-тарау. Ауданның (қаланың) басым жергiлiкті инвестициялық
жобаларының тiзбесiн қалыптастыру
77. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындайтын жоспарланатын кезеңде инвестициялық жобаларды қаржыландырудың лимитiн ескере отырып, атқарушы агенттiктердiң өтiнiмдерi негiзiнде ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгiзу үшiн ауданның (қаланың) басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесiн қалыптастыруды жүзеге асырады.
78. Мына талаптарды қанағаттандыратын, iске асырылатындарын қоса алғанда, атқарушы агенттiктер сонымен бiр мезгiлде барлық жергiлiктi инвестициялық жобаларға өтiнiмдер қалыптастырады:
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен белгiленген тәртiппен ресiмделген жоба бойынша жобалық-сметалық құжаттаманың болуы (жоспарланатын кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделген жобалар бойынша);
ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергілiктi уәкiлеттi органының экономикалық сараптамасының оң қорытындысы болуы;
ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобасын келiсуi туралы облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарының оң қорытындысының болуы.
79. Өтiнiмдер жыл сайын мынадай құжаттар қоса берiле отырып, жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 ақпанынан кешiктiрмей ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкілеттi органына берiледi:
жоспарланатын үш жылдық кезеңге жобаларды қаржыландырудың жыл сайынғы көлемдерiнiң болжамы көрсетiле отырып, басымдық тәртiбiмен сараланған ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесi;
қаржыландыру жоспары орындалмаған жағдайда бөлiнген қаражаттың тиiмсiз пайдаланылу себептерiн көрсете отырып, алдындағы жылда және жобалардың iске асырыла бастауының барлық кезеңiнде ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобаларын iске асыру туралы есептер;
жоспарланатын кезеңнiң әрбiр жылына ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобалары бойынша қаржыландыру көлемдерiн негiздеу;
жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылына инвестициялардың мәлiмделген көлемдерiн негiздейтiн құжаттама.

3) экспертное заключение закрытого акционерного общества "Банк Развития Казахстана", банков второго уровня, консалтинговых или аудиторских компаний, имеющих право на проведение данной деятельности, об окупаемости местного инвестиционного проекта при его финансировании на возвратной основе;
4) заключение экономической экспертизы местного уполномоченного органа района (города) по экономическому планированию.
76. Местный уполномоченный орган по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы рассматривает представленные документы по местному инвестиционному проекту и в течение двадцати рабочих дней после представления полного пакета документации, указанной в пункте 75 настоящих Правил, направляет заключение о согласовании местного инвестиционного проекта района (города) местному уполномоченному органу района (города) по экономическому планированию.
Глава 14. Формирование перечня приоритетных местных
инвестиционных проектов района (города)
77. Формирование перечня приоритетных местных инвестиционных проектов района (города) для внесения на рассмотрение бюджетной комиссии района (города) осуществляется местным уполномоченным органом района (города) по экономическому планированию на основании заявок исполнительных агентств, с учетом лимита финансирования инвестиционных проектов в планируемом периоде, определяемого бюджетной комиссией района (города).
78. Заявка формируется исполнительными агентствами одновременно на все местные инвестиционные проекты, включая реализуемые, удовлетворяющие следующим требованиям:
наличие оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличие положительного заключения экономической экспертизы местного уполномоченного органа района (города) по экономическому планированию;
наличие положительного заключения местного уполномоченного органа по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы о согласовании местного инвестиционного проекта района (города).
79. Заявки представляются в местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию ежегодно не позднее 20 февраля года, предшествующего планируемому, с приложением следующих документов:
перечень местных инвестиционных проектов района (города), ранжированных в порядке приоритетности, с указанием прогноза ежегодных объемов финансирования проектов на планируемый трехлетний период;
отчеты о реализации местных инвестиционных проектов района (города) в предыдущем году и за весь период с начала реализации проектов с указанием, в случае неисполнения плана финансирования, причин неэффективного использования выделенных средств;
обоснование объемов финансирования по местным инвестиционным проектам района (города) на каждый год планируемого периода;
документация, обосновывающая заявленные объемы инвестиций на первый год планируемого периода.

80. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы осы Ереженiң 79-тармағының талаптарына сәйкес осы Ереженiң 79-тармағында көрсетiлген мерзiмнен кейiн берiлген немесе құжаттардың толық емес құрамымен берiлген өтiнiмдердi ауданның (қаланың) басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесiне енгiзу тұрғысында қарамайды.
81. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы берiлген өтiнiмдердi:
мемлекеттiк инвестициялар басымдықтарына сәйкестігі;
техникалық-экономикалық көрсеткiштерiмен белгіленген тәртіппен ресiмделген жобалау-сметалық құжаттаманың болуы (жоспарланатын кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделген жобалар бойынша);
Қазақстан Республикасының Үкiметі құрылыс құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасын жүзеге асыруға уәкiлеттiк берген заңды тұлғаның жобалау-сметалық құжаттамасының мемлекеттiк сараптамасының оң қорытындысының болуы (жоспарланатын кезеңнiң алғашқы жылында қаржыландыру көзделген жобалар бойынша);
ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органының экономикалық сараптамасының оң қорытындысының болуы;
облыстардың, Астана немесе Алматы қалаларының экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органының ауданның (қаланың) жергілiктi инвестициялық жобасын келiсу туралы оң қорытындысының болуы;
жобалар бойынша қаржыландырудың сұралатын көлемiнiң объективтiлігі мәнi бойынша қарайды.
82. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы қараудың нәтижелерi бойынша аймақтық бағдарламалар бөлiгiнде ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған ауданның (қаланың) жергiлiктi инвестициялық жобаларын қаржыландыру лимитi шегiнде ауданның (қаланың) басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесiн қалыптастырады және ауданның (қаланың) қаржыны басқару жөнiндегi жергілiктi уәкiлетті органына енгiзеді.
15-тарау. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының
ауданның (қаланың) жергілiктi инвестициялық жобаларының
тізбесін қарауы
83. Ауданның (қаланың) қаржыны басқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ағымдағы қаржы жылында iске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған лимит шегiнде инвестициялық жобаларды ауданның (қаланың) бюджет қаражатынан қаржыландыру тiзбесi және көлемi жөнiндегi ұсыныстарды ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
84. Ауданның (қаланың) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ауданның (қаланың) бюджет жобасын қалыптастыру барысында ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының шешiмi бойынша ауданның (қаланың) инвестициялық жобаларының тiзбесiн пысықтайды және қаржыландыру көлемдерiн қайта қарайды.

80. Заявки, представленные после указанного в пункте 79 настоящих Правил срока или представленные с неполным составом документов в соответствии с требованиями пункта 79 настоящих Правил, местным уполномоченным органом района (города) по экономическому планированию на предмет включения в перечень приоритетных местных инвестиционных проектов района (города) не рассматриваются.
81. Местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию рассматривает представленные заявки на предмет:
соответствия приоритетам государственных инвестиций;
наличия оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации с технико-экономическими показателями (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения государственной экспертизы проектно-сметной документации юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы документации на строительство (по проектам, предполагаемым к финансированию в первом году планируемого периода);
наличия положительного заключения экономической экспертизы местного уполномоченного органа района (города) по экономическому планированию;
наличия положительного заключения местного уполномоченного органа по экономическому планированию области, городов Астаны или Алматы о согласовании местного инвестиционного проекта района (города);
объективности запрашиваемых объемов финансирования по проектам.
82. По результатам рассмотрения местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию формирует перечень приоритетных местных инвестиционных проектов района (города) в пределах лимита финансирования инвестиционных проектов района (города), определенного бюджетной комиссией района (города), в разрезе региональных программ и вносит в местный уполномоченный орган района (города) по управлению финансами.
Глава 15. Рассмотрение перечня местных инвестиционных
проектов района (города) бюджетной комиссией
района (города)
83. Местный уполномоченный орган района (города) по управлению финансами вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города) предложения по перечню и объемам финансирования из средств бюджета района (города) инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией района (города) лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов.
84. В ходе формирования проекта бюджета района (города) местный уполномоченный орган района (города) по экономическому планированию по решению бюджетной комиссии района (города) дорабатывает перечень и пересматривает объемы финансирования инвестиционных проектов района (города).

85. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарау нәтижелерi бойынша аймақтық бағдарламалар бөлiгiнде жоспарланатын үш жыл кезеңге арналған ауданның (қаланың) басым жергiлiктi инвестициялық жобаларының тiзбесi аудан (қала) мәслихатының бекiтуiне енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 18 қарашадағы
N 1219 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi
жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасын әзiрлеудiң және жүзеге асырудың ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1389  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 50, 476-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1389 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 1 маусымдағы N 673  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 25, 233-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1389 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 29 қаңтардағы N 139  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 4, 58-құжат).
4. "Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуы есебiнен қаржыландырылатын аймақтық инвестициялық бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Үкiметiмен келiсу рәсiмi жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 17 шiлдедегi N 1082  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 30, 368-құжат).

85. По результатам рассмотрения бюджетной комиссией района (города) перечень приоритетных местных инвестиционных проектов района (города) на планируемый трехлетний период в разрезе региональных программ вносится на утверждение в маслихат района (города).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2002 года N 1219
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 1389 "Об утверждении Правил разработки и реализации Программы государственных инвестиций" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 50, ст. 476).
2. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 1 июня 1999 года N 673 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 1389" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 25, ст. 233).
3. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 января 2000 года N 139 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 1389" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 4, ст. 58).
4. Постановление  Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2000 года N 1082 "Об утверждении Правил по процедуре согласования с Правительством Республики Казахстан региональных инвестиционных программ, финансируемых за счет заимствования местных исполнительных органов" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 30, ст. 368).