Жаңа объектiлер салуға және қолда бар объектiлерді өзгертуге рұқсат беретiн рәсiмдерді өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 желтоқсандағы N 1313 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.06  N 425 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Өзгертулер қабылданған - ҚР Үкіметінің N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Жаңа объектiлер салуға және қолда бар объектiлердi өзгертуге рұқсат беретiн рәсiмдердi өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп бір ай мерзiмде ведомстволық нормативтiк құқықтық кесімдердi осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2002 жылғы 13 желтоқсандағы
N 1313 қаулысымен
бекiтілген
Жаңа объектiлер салуға және қолда бар объектілерді
өзгертуге рұқсат беретiн рәсiмдерді өткiзу
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңа объектiлер салуға және қолда бар объектiлердi өзгертуге рұқсат беретiн рәсімдерді өткiзу ережесi (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында әзiрлендi әрі тұрғын үй ғимараттарындағы (үйлердегi, жатақханалардағы) жекелеген үй-жайларды (бөлiктердi) қайта жаңғыртуды (қайта жоспарлауды, қайта жабдықтауды) қоса алғанда, жаңа объектiлер салу және бар объектiлердi өзгерту үшiн қажеттi рұқсат ететiн құжаттарды, өзге де бастапқы материалдарды ресiмдеу және беру тәртiбi мен мерзiмдерiн (беруден дәлелдi бас тартуды) белгiлейдi.
2. Ереже Қазақстан Республикасының аумағында осы қызметтi жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғаларды, шетелдiктердi және азаматтығы жоқ азаматтарды қоса алғанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң барлық субъектiлерi үшiн мiндеттi болып табылады.
Ереже жеке және заңды тұлғаларға бөлек (жеке) меншiк құқығына тиесiлi тұрғын ғимараттардағы (үйлердегi, жатақханалардағы) жекелеген тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ екi немесе одан да көп меншiк иелерiнiң жалпы мүлкi болып табылатын өзге де ғимараттардың бөлiктерiн қайта жоспарлауға (қайта жаңғыртуға, қайта жабдықтауға) рұқсат беру рәсiмдерiн өткiзу кезiнде де мiндеттi болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

Об утверждении Правил прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2002 года N 1313. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425
Сноска. Постановление Правительства РК от 13.12.2002 N 1313 утратило силу постановлением Правительства РК от 06.05.2008  N 425  (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
Вниманию пользователей!
Приняты изменения постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 г. N  352  (вводятся в действие   с 13 августа 2010 г.).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов.
2. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок привести ведомственные нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2002 года N 1313
Правила
прохождения разрешительных процедур на строительство
новых и изменение существующих объектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов (далее - Правила) разработаны в целях реализации  Закона  Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и устанавливают порядок и сроки оформления и выдачи (мотивированного отказа в выдаче) разрешительных документов, иных исходных материалов, необходимых для строительства новых и изменение существующих объектов, включая реконструкцию (перепланировку, переоборудование) отдельных помещений (частей) в жилых зданиях (домах, общежитиях).
2. Правила являются обязательными для всех субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, включая иностранные юридические лица, иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих эту деятельность на территории Республики Казахстан.
Правила также являются обязательными при прохождении разрешительных процедур на перепланировку (реконструкцию, переоборудование) отдельных жилых и нежилых помещений в существующих жилых зданиях (домах, общежитиях), принадлежащих физическим и юридическим лицам на праве раздельной (индивидуальной) собственности, а также иных частей здания, являющихся общим имуществом двух и более собственников.  <*>
Сноска. Пункт 2 в редакции - постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

3. Ереже олар бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiм қабылдайтын жаңа объектiлердi салуға және қолда бар объектiлердi өзгертуге байланысты рұқсат беру рәсiмдерiне қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) өтiнiш беруші - өзінің мақсаты үшiн (тұру, қызмет көрсету, өнiмдер шығару, пайда табу және тағы сол сияқтылар үшін) жаңа құрылысты жүзеге асыруға ниетi бар немесе қолда бар ғимараттардың (құрылыстардың) жекелеген үй-жайларын немесе өзге де бөліктерiн қайта жаңғырту, қайта жоспарлау немесе қайта жабдықтау жүргiзуге мүдделi жеке немесе заңды тұлға (меншiк иесi, тапсырысшы, құрылыс салушы);
2) рұқсат беретiн құжаттар - өтiнiш берушiге жаңа объектi салу немесе қолда бар объектiнi өзгерту жөнiнде өзiнiң ойын iске асыруға құқық беретiн құжаттар, мыналарды қамтиды:
ведомстволық бағыныстағы жер телiмiнiң аумағын өтiнiш берiлген объектiнiң құрылысына беру туралы тиісті жергiлiктi атқарушы органның шешiмiн не өтiнiш берушiнiң меншiк немесе жер пайдалану құқығында болатын телiмдi құрылысқа пайдалануға арналған рұқсатты;
қосымша жер телiмiн (аумақты) берумен (бөлiп берумен) байланысты емес қолда бар объектiге (объектiнiң жекелеген бөлiктерiне) сұратылған өзгерiстер жүргiзуге тиiстi жергiлiктi атқарушы органның рұқсатын;
осы Ереженiң 27-тармағында белгiленген тәртiппен берiлетiн жер телiмiнде (құрылыс алаңында, аумақта, трассада) осы құрылысқа арналып белгiленген нақты объект (кешен) бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге (құрылысты бастауға) арналған рұқсатты. Осы Ереженiң 5-бөлiмiнде көзделген жағдайларда, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге рұқсатты мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы бередi.
3) бастапқы материалдар - жер телiмiн пайдалану мен объектiнiң мақсаты, инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға техникалық жағдай жасау, аумақты инженерлiк жағынан дайындау шарттары, абаттандыру мен көгалдандыру жөніндегi регламенттер, объектiнiң тұрған орны және мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректерi жөнiндегi басқа да көмекшi құжаттар немесе мәлiметтер, сондай-ақ жобалауға (жобалау құжаттамасын әзiрлеуге) арналған тапсырманың ұсынымдық нысаны;

3. Правила не распространяются на разрешительные процедуры, связанные со строительством новых или изменением существующих объектов, по которым решение принимается Правительством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 3 в редакции - постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) заявитель - заинтересованное физическое или юридическое лицо (собственник, заказчик, застройщик), имеющее намерение осуществить новое строительство либо провести реконструкцию, перепланировку или переоборудование отдельных помещений или иных частей существующего здания (сооружения) в своих целях (для проживания, оказания услуг, выпуска продукции, получения прибыли и тому подобное);
2) разрешительные документы - документы, предоставляющие заявителю право на реализацию его замысла по строительству нового или изменению существующего объекта, которые включают:
решение соответствующего местного исполнительного органа о предоставлении на подведомственной территории земельного участка (территории, трассы) под строительство заявленного объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования;
разрешение соответствующего местного исполнительного органа на проведение запрашиваемых изменений существующего объекта (отдельных частей объекта), не связанных с дополнительным отводом (прирезкой) земельного участка (территории);
разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) по конкретному объекту (комплексу) на предназначенном для его возведения земельном участке (строительной площадке, территории, трассе), которые выдаются в порядке, установленном пунктом 27 настоящих Правил. В случаях, предусмотренных разделом 5 Правил, разрешение на производство строительно-монтажных работ выдает местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы), осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль;
3) исходные материалы - регламенты по использованию земельного участка и назначению объекта, технические условия для подключения к источникам инженерного и коммунального обеспечения, условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения, другие вспомогательные документы или сведения по местоположению объекта и данные государственного градостроительного кадастра, а также рекомендательная форма задания на проектирование (разработку проектной документации);

4) объектiлер (құрылыс объектiлерi, олардың кешендерi) - ғимараттар, сондай-ақ ауқымды, жайпақ және желiлiк құрылыстар:
тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы;
инженерлiк желiлердi қоса алғанда коммуналдық мақсаттағы;
автомобиль жолдары мен темiр жолдары және олардың инфрақұрылымдары;
әуе және су көлiгi;
көпiрлер, жол құбырлары, тоннельдер, өнiм құбырлары және инженерлiк құрылыстары бар электр беру желiлерi;
телекоммуникациялық және ғарыштық байланыстар;
атом энергетикасына арналған ғимараттар мен құрылыстарды қоса алғанда, энергетика;
кен өндiру өнеркәсiбiне арналған ғимараттар мен құрылыстарды қоса алғанда, өнеркәсiптер;
ауыл шаруашылығы, су шаруашылығы, ирригациялық және (немесе) гидротехникалық мақсаттағы;
қорықтардағы, қаумалдардағы, балық питомниктерiндегi, орман, аңшылық және басқа да алқаптардағы тұрғын, өндiрiстiк және қосалқы
шаруашылық мақсаттағы;
әскери қалашықтардағы және арнайы әскери технологиялық
кешендердегi.
Өзгерiс жүргiзiлу ұйғарылып отырған объектiлерге, сондай-ақ жекелеген тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар немесе қолда бар ғимараттардың (құрылыстардың) бөлiктерi де жатқызылуы мүмкiн;
5) қайта жаңғырту - әдетте, өзгеретiн объектiнi жаңарту әрi жаңғырту қажеттiлiгiне байланысты жекелеген үй-жайларды, ғимараттардың өзге де бөлiктерiн немесе тұтастай ғимаратты өзгерту;
6) қайта жоспарлау - осы үй-жайдың (осы үй-жайлардың) шекарасын өзгерте отырып, қатар тұрған үй-жайдың (үй-жайлардың) жоспарын өзгерту;
7) қайта жабдықтау - әдетте, үй-жайдың (үй-жайлардың) функционалдық мақсатын өзгертуге байланысты оны (оларды) өзгерту, тiршiлiктi қамтамасыз ету, пайдалану, қандай да бiр өнiмдер шығару, қызмет көрсету және тағы сол сияқтылар үшiн iшкi технологиялық және (немесе) инженерлiк жабдықтардың iшкi жүйесiн толық немесе iшiнара өзгерту;
8) сындарлы шешiмдердi өзгерту - қолда бар объектiлердiң тiреу және (немесе) сыртқы қоршау құрастырмаларын (iргетастарды, негiздердi, қаңқаларды, бағандарды, тiреулердi, арқалықтарды, ригельдердi, фермаларды, сыртқы қабырғаларды, iшкi тiреу қабырғаларды, аражабындарды, баспалдақ алаңшасы мен марштарын, лифтілік шахталарды және тағы сол сияқтыларды) қамтитын өзгерiстер не құрылыс жобасында бұрын бекiтiлген сындарлы шешiмдердi өзгерту.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
5. Жep телімін құрылысқа пайдалануға рұқсат беру құрылыс-монтаж жұмыстарын жасауға рұқсат берудi алмастырмайды.
6. Жер телiмiн (аумақты, трассаны) беру (бөлiп беру), өтiнiш берушiнiң бар телiмiн жаңа объектiлер салуға немесе қолда барын өзгертуге пайдалануға рұқсат беру жөнiнде қабылданған шешiмдер туралы, сондай-ақ салынған (өзгертілген) объектілердi пайдалануға енгiзу туралы мәлiметтер тиiстi деңгейдегi мемлекеттiк қала құрылысы кадастрына енгiзiледi.

4) объекты (объекты строительства, их комплексы) - здания, а также объемные, плосткостные и линейные сооружения:
жилищно-гражданского назначения;
коммунального назначения, включая инженерные сети;
автомобильные и железные дороги и их инфраструктура;
воздушного и водного транспорта;
мосты, путепроводы, тоннели, продуктопроводы и линии электропередач с инженерными сооружениями;
телекоммуникационной и космической связи;
энергетики, включая здания и сооружения для атомной энергетики;
промышленности, включая здания и сооружения для добывающей промышленности;
сельскохозяйственного, водохозяйственного, ирригационного и (или) гидротехнического назначения;
жилого, производственного и подсобно-хозяйственного назначения в заповедниках, заказниках, рыбопитомниках, лесных, охотничьих и других угодьях;
в военных городках и специальных военных технологических комплексах.
К объектам, в которых намечается произвести изменения, также могут относиться отдельные жилые и нежилые помещения или части существующего здания (сооружения);
5) реконструкция - изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило, связанное с необходимостью обновления и модернизации изменяемого объекта;
6) перепланировка - изменение планировки помещения (помещений), сопряженное с изменением границ этого помещения (этих помещений);
7) переоборудование - изменение помещения (помещений), как правило, связанное с изменением его (их) функционального назначения, полной или частичной заменой внутренней системы технологического и (или) инженерного оборудования, необходимого для жизнеобеспечения, эксплуатации, выпуска какой-либо продукции, оказания услуг и тому подобное;
8) изменения конструктивных решений - изменения, которые затрагивают несущие и (или) наружные ограждающие конструкции (фундаменты, основания, каркас, колонны, опоры, балки, ригели, фермы, наружные стены, внутренние несущие стены, перекрытия, лестничные площадки и марши, лифтовые шахты и тому подобное) существующих объектов либо изменения конструктивных решений, ранее заложенных в проекте строительства.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. Разрешение на использование под строительство земельного участка не заменяет разрешения на производство строительно-монтажных работ.
6. Сведения о принятых решениях по предоставлению (прирезке) земельного участка (территории, трассы), разрешению на использование имеющегося у заявителя участка под новое строительство или на изменение существующих объектов, а также о введенных в эксплуатацию построенных (измененных) объектов вносятся в государственный градостроительный кадастр соответствующего уровня.

2. Жергiлікті атқарушы органдардың шешiмдерi
7. Мүдделi жеке немесе заңды тұлғаның (өтiнiш берушiнiң) жазбаша өтiнiшi бойынша жаңа объектi салуды не қолда бар объектiнi өзгертудi жүзеге асыруды ұйғарған, жергілiктi атқарушы орган өз өкілеттiгiнiң шегiнде, заңнамалық кесiмдермен белгiленген:
1) сұрау салынған объектiнiң құрылысы үшiн өтiніш берушiге жер телiмiн беру (қолда бар қосымша телiмнен бөлiп беру) туралы;
2) сұрау салынған объектiнiң құрылысы үшiн өтiнiш берушіге меншiк немесе жер пайдалану құқығына тиесiлi телiмдi пайдалануға рұқсат беру туралы;
3) қолда бар объектiлердi өзгертуге рұқсат беру туралы тиiстi шешiм қабылдайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Жаңа объектi құрылысын жүзеге асыру не қолда бар объектiнi өзгертудi ұйғарған тұлғаның жазбаша өтiнiшiнде, тиiсiнше:
1) жеке тұлғалар үшiн - өтiнiш берушінің тегi, аты, әкесiнiң аты, мекен-жайы және телефоны, салық төлеушінiң тiркеу нөмiрi (СТН);
2) заңды тұлғалар үшiн - ұйымның атауы, оның мемлекеттiк тiркеу нөмiрi, басшының тегi, аты, әкесiнiң аты, почтаның мекен-жайы мен телефоны, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi (СТН);
3) объектi құрылысына көзделетiн мақсат және негiзгi параметрлер (есептелген қуаты, жалпы алаңы, сыйымдылығы, өткiзу мүмкiндiгi және тағы сол сияқтылар);
4) жаңа құрылыс учаскесiн орналастыру болжанған (қалап алынған) жер негiздемесi;
5) өзгертуге жататын қолда бар объектiнiң (үй-жайдың, ғимарат немесе құрылыс бөлiктерiнiң) мекен-жайы (орналасқан жерi), өзгертудiң мақсаты және көзделген өзгерiстiң негiзгi параметрлерi көрсетiледi.
Қолда бар объектiлердi өзгертуге рұқсат алу үшiн өтiнiшке өзгертiлетiн объектiге өтiнiш берушiнiң меншiк құқығын растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi не белгiленген өзгерiстер мен оның параметрлерiне объектi меншiк иесiнiң (меншiк иелерiнiң) жазбаша келiсiмi қоса берiледi.
9. Егер өтiнiш берушi сұратылып отырған жер телiмiнiң нақты орнын және оның мөлшерiн (шекарасын) көрсеткен жағдайларда, онда жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдары одан телiмнiң орналасқан жерi бойынша олардың тiлектерiне және құрылысқа көзделген объектiнiң негiзгi параметрлерiне негiзделген ықшамдалған алдын ала жобалау материалдарын (нобайларды) сұратуға құқығы бар.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

2. Решения местных исполнительных органов
7. По письменному заявлению заинтересованного физического или юридического лица (заявителя), имеющего намерение осуществить новое строительство либо изменение существующего объекта, местным исполнительным органом в пределах его полномочий, установленных законодательными актами, принимается соответствующее решение:
1) о предоставлении заявителю земельного участка (прирезке к имеющемуся дополнительного участка) под строительство запрашиваемого объекта;
2) о выдаче разрешения на использование участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования, под строительство запрашиваемого объекта;
3) о выдаче разрешения на изменение существующих объектов.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. В письменном заявлении лица, имеющего намерение осуществить новое строительство либо изменение существующего объекта, соответственно указываются:
1) фамилия, имя, отчество, адрес и телефон заявителя, регистрационный номер налогоплательщика (РНН) - для физических лиц;
2) наименование организации, его государственный регистрационный номер, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон, регистрационный номер налогоплательщика (РНН) - для юридических лиц;
3) назначение и основные параметры намечаемого к строительству объекта (расчетная мощность, общая площадь, вместимость, пропускная способность и тому подобное);
4) обоснование места предполагаемого (желаемого) размещения участка нового строительства;
5) адрес (местонахождение) существующего объекта (помещения, части здания или сооружения), подлежащего изменению, цель изменения и основные параметры намечаемого изменения.
Для получения разрешения на изменение существующих объектов к заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемый объект либо письменное согласие собственника (сособственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры.
9. В случаях, если заявитель указывает конкретное место и размеры (границы) запрашиваемого земельного участка, то местные (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органы архитектуры и градостроительства вправе запросить у него упрощенные предпроектные материалы (эскизы), обосновывающие пожелание по местоположению участка и основных параметров объекта, намеченного к строительству.  <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

10. Объектілер салу үшін жер телімін сұраған кезде жергілікті атқарушы органның тапсырмасы бойынша жер телімін таңдау алдын ала жүзеге асырылады.
Объект салу үшін жер телімін таңдау жерге орналастыру және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.08.02. N  819 , өзгерту енгізілді - 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
11. Өтiнiш берiлген объектiнiң құрылысын салуға жер телiмiн (аумақты, трассаны) не өтiнiш берушiнiң меншiк немесе жер пайдалану құқығына тиесiлi телiмдi құрылысқа пайдалануға рұқсат беру туралы өтiнiш аумақтық құрылыс салу ережелерiнде белгiленген мерзімдерде қаралады, бiрақ өтiнiш берiлген сәттен бастап шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн 10 күнтізбелік күнiнен аспауға әрі қалған заңды және жеке тұлғалар үшiн 30 күнтiзбелiк күнiнен аспауға тиiс.
12. Тапсырысшыға меншiк немесе жер пайдалану құқығына тиесілi жер телімiн беру не жер телiмiн құрылыс салуға пайдалануға рұқсат беру туралы оң шешiм мүмкiн болмаған жағдайларда, жергiлiктi атқарушы органдар өтiнiш берiлген сәттен бастап он күн iшінде өтiнiш берушіге (тапсырысшыға) оның ұйғарымы қайшы келетiн заңнамалық нормаларды (ережелердi, талаптарды, шектеулерді, сервитуттарды) көрсете отырып, бас тартуды дәлелдеп жауап қайтаруға тиiс.
Өтiнiш берушiнiң жергiлiктi атқарушы органға жеткiлiксiз, дұрыс емес не заңнамаға немесе мемлекеттiк нормативтерге сәйкес келмейтiн өзге де негiздердi (өтiнiш құжаттарды) ұсынуы рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту үшiн себеп болып табылады.
Оң шешiм беруден бас тартуға өтiнiш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.
13. Өтiнiш берілген объектiнi салуға жер телімін беру (бөлiп бepу) туралы жергiлiктi атқарушы орган берген шешiм не өтiнiш берушінiң меншiк немесе жер пайдалану құқығына тиесілі телiмді құрылысқа пайдалануға арналған рұқсат заңнамалық кесiмдерде көзделген жағдайларда қайтарып алынуы мүмкiн.
3. Алдын ала жобалау рәсімдерi және жобаларды келiсу
14. Жергiлiктi атқарушы органның жер телiмін жаңа құрылыс салуға не қолда бар объектiлердi өзгертуге рұқсат беру (бөлiп бepу) (өтiнiш берушіде бар телiмдi пайдалануға рұқсат беру) туралы шешiмi тапсырысшының не оның уәкiлеттi адамының (құрылыс салушының) жобалауға арналған тапсырманы жасауы мен бекiтуi әрі олардың инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға техникалық жағдай жасауы үшiн негiз болып табылады.
Басқа да ережелер қатарында жобалауға арналған тапсырмада мемлекеттiк нормативтерде белгiленген тәртiппен тиiстi уәкілеттi органдармен (қызметтермен) жобалау шешiмдерiн келiсу жөнiндегi талаптар болуға тиiс.

10. При испрашивании земельного участка для строительства объектов предварительно осуществляется выбор земельного участка по поручению местного исполнительного органа.
Выбор земельного участка для строительства объекта осуществляется в соответствии с землеустроительными и градостроительными регламентами.  <*>
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 2 августа 2004 г.  N 819 ; внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Заявление о предоставлении земельного участка (территории, трассы) под строительство заявленного объекта либо разрешении на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования рассматриваются в сроки, установленные территориальными правилами застройки, но не более 10 календарных дней для субъектов малого предпринимательства и 30 календарных дней для остальных юридических и физических лиц с момента подачи заявления.
12. В случаях невозможности положительного решения о предоставлении земельного участка либо выдачи разрешения на использование под строительство земельного участка, принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования, местные исполнительные органы должны в течение десяти дней с момента обращения ответить заявителю (заказчику) мотивированным отказом с указанием норм (положений, условий, ограничений, сервитутов) законодательства, в противоречие с которыми вступает его намерение.
Представление заявителем в местный исполнительный орган недостаточных, недостоверных либо иных не соответствующих законодательству или государственным нормативам оснований (заявочных документов) является мотивацией для отказа в выдаче разрешительных документов.
Отказ в выдаче положительного решения может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
13. Выданное решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка под строительство заявленного объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования может быть отозвано в случаях, предусмотренных законодательными актами.
3. Предпроектные процедуры и согласование проектов
14. Решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование имеющегося у заявителя участка) под новое строительство либо разрешение на изменение существующих объектов является основанием для составления и утверждения заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) задания на проектирование и получение им технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
В числе других положений задание на проектирование должно содержать требования по согласованию проектных решений с соответствующими уполномоченными органами (службами) в порядке, установленном государственными нормативами.

15. Өтiнiштiң негiзiнде инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi жеткiзушiлер он күнтiзбелiк күнiнен аспайтын мерзiмде өтiнiш берушіге сұратылған (есептiк) параметрлер шегiнде техникалық жағдайлар жасау не сұратылып отырған техникалық жағдайлар жасаудан бас тарту туралы жауап қайтарады.
Өтiнiш берушi техникалық жағдайлар жасаудан бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.
Қызметтi жеткiзушiлердiң өтiнiштерiн қарау мерзiмдерi аумақтық құрылыс салу ережелерiмен не жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен белгiленедi.
16. Тапсырысшының өтiнiшi бойынша жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдары үш жұмыс күнi iшiнде:
1) жаңа құрылыс үшiн - жер телiмiн беру (бөлiп бepу) (қолда бар телiмдi пайдалануға рұқсат беру) туралы жергілiктi атқарушы органның шешiмi;
2) қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) үшiн - қолда бар объектiлердi өзгертуге жергiлiктi атқарушы органның рұқсаты;
3) жобалауға арналған бекiтiлген тапсырма;
4) инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға техникалық шарттар негiзiнде тапсырысшыға не оның уәкiлеттi адамына (құрылыс салушыға) сәулет-жоспарлау тапсырмасын бередi.
Қажет болған жағдайларда өтiнiш берушi құрамы мен көлемi мемлекеттiк нормативтiк құжаттармен бекiтiлген бастапқы материалдарды (деректердi) бередi.
Өтiнiштердi қарау мерзiмдерi аумақтық құрылыс салу ережелерiмен не жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерiмен белгiленедi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
17. Берiлген сәулет-жоспарлау тапсырмасы белгiленген тәртiппен жобаны әзiрлеуге рұқсат берiлгендiгiн бiлдiредi.
18. Егер сейсмикалық қауiптiлiгi жоғары аймақта (ауданда) қолда бар объектiлердi өзгерту көзделетiн болса және жоспарлаған қайта жаңғырту немесе қайта жоспарлау сындарлы шешiмдердi қайта қарауды талап ететiн болса, онда сәулет-жоспарлау тапсырмасында осы жоба бойынша сейсмикаға төзiмдi құрылыс жөнiндегi мамандандырылған ұйымдардың (тиiстi лицензиясы бар мамандардың) қорытындысын алудың қажеттiлiгi көрсетілуге тиiс.
19. Жаңа объектi салуға немесе қолда бар объектiнi қайта жаңғыртуға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, жаңғыртуға, қалпына келтiруге) жер телiмiн беру (бөлiп беру) талап етiлмеген жағдайларда, сондай-ақ бұл мақсаттар үшiн инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосу немесе жүктеменi арттыру қажет болмаса, онда сәулет-жоспарлау тапсырмасына тиiстi жазба жазылады.

15. На основании заявления поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению должны в срок не превышающий десяти календарных дней ответить заявителю о выдаче технических условий в пределах запрашиваемых (расчетных) параметров либо отказе в выдаче технических условий в запрашиваемых параметрах.
Отказ в выдаче технических условий может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Сроки рассмотрения заявлений поставщиками услуг устанавливаются территориальными правилами застройки, либо иными нормативными правовыми актами органов местного государственного управления.
16. По заявлению заказчика местные (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органы архитектуры и градостроительства в течение трех рабочих дней выдают заказчику, либо его уполномоченному лицу (застройщику) архитектурно-планировочное задание на основании:
1) решения местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование имеющегося участка) - для нового строительства;
2) разрешения местного исполнительного органа на изменение существующих объектов - для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
3) утвержденного задания на проектирование;
4) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
В необходимых случаях заявитель прилагает дополнительные исходные материалы (данные), состав и объемы которых устанавливаются государственными нормативными документами.
Сроки рассмотрения заявлений устанавливаются территориальными правилами застройки, либо иными нормативными правовыми актами органов местного государственного управления.  <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
17. Выданное архитектурно-планировочное задание означает разрешение на разработку проекта в установленном порядке.
18. В случаях если изменение существующих объектов намечается в зоне (районе) повышенной сейсмической опасности и планируемая реконструкция или перепланировка требует пересмотра конструктивных решений, то в архитектурно-планировочном задании должна быть указана необходимость получения по данному проекту заключения специализированных организаций по сейсмостойкому строительству (специалистов, имеющих соответствующую лицензию).
19. В случаях, когда для строительства нового или реконструкции (перепланировки, переоборудования, модернизации, реставрации) существующего объекта не требуется отвода (прирезки) земельного участка, а также если для этих целей отсутствует необходимость в подключении к источникам инженерного и коммунального обеспечения или увеличения нагрузок, то в архитектурно-планировочном задании делается соответствующая запись.

20. Жаңа объектi салу (қолда бар объектiлердi өзгерту) жобаларына сараптама жүргiзудiң қажеттiлiгі не сараптаманың мiндеттi еместiгi Қазақстан Республикасының заңнамасы мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтерге сәйкес сәулет-жоспарлау тапсырмасында көрсетiледi.
Бұл ретте, жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдарының келiсiмi бойынша тапсырысшының:
1) лицензиялары бар адамдар орындаған және қосымша жер телiмiн (аумақты бөлiп бepу) бөлiп берудi талап етпейтiн, құрастырмалардың есептiк берiктiгiн төмендетпейтiн, сәулет-эстетикалық, өpткe қарсы, жарылысқа қарсы және санитарлық сапаны нашарлатпайтын, пайдалану кезiнде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтiн тұрғын үй ғимараттарындағы (үйлердегі) тұрғын және тұрғын eмec үй-жайларды қайта жаңғырту (қайта жобалау, қайта жабдықтау);
2) азаматтардың жеке пайдалануына арналған техникалық жағынан күрделi емес басқа да құрылыс жобаларын сараптамаға ұсынбауға құқылы екендiгi ескеріледi.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
21. Сәулет-жоспарлау тапсырмасында мынадай жобалар бойынша сараптама жүргiзу үшiн талаптар мен шарттар белгiлеуге рұқсат берiлмейдi:
1) жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарының (қызметтерiнiң) сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес лицензиялары бар адамдар орындаған жеке тұрғын үйлер. Бұл ереже сейсмикалық қауiптiлiгi жоғары немесе өзге де ерекше геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайларды, арнайы жобалау шешiмдерi мен оларда сату кезiндегi iс-шараларды талап ететiн аудандардағы (аймақтардағы) жеке тұрғын үй құрылысына қолданылмайды;
2) маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстар, тұрғын үйлер мен тұрмыстық үй-жайлар;
3) жеке үй жанындағы телiмдердiң аумағындағы, сондай-ақ бау-бақша серiктестiктерiнiң (қоғамдарының) телiмдерiндегi шаруашылық-тұрмыстық құрылыстар;
4) жұмыс iстеп тұрған инженерлiк желiлердi өзгертудi талап етпейтiн үй жанындағы және саяжай телiмдерiн абаттандыру;
5) контейнердi және блоктарды пайдалану арқылы жасалатын ұтқыр кешендер, сондай-ақ жиналмалы-бұзылмалы құрастырмалардан тұрғызылған және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтермен келiсудi талап етпейтiн сауда, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына арналған бiр қабатты үйлер (ғимараттар);
6) саны 50 бiрлiктен аспайтын автомашинасы бар ашық үлгідегi автотұрақтар, сондай-ақ 2-ден аспайтын автомашинаға арналған бокстерi бар гараждар;

20. Необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) указывается в архитектурно-планировочном задании в соответствии с законодательством Республики Казахстан и государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
При этом учитывается, что по согласованию с местными (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органами архитектуры и градостроительства заказчик вправе не представлять на экспертизу проекты:
1) реконструкции (перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений в жилых зданиях (домах), выполненные лицами, обладающими лицензиями и не требующие отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающие расчетную прочность конструкций, не ухудшающие архитектурно-эстетических, противопожарных, противовзрывных и санитарных качеств, не оказывающие вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации;
2) других технически не сложных строений, предназначенных для личного пользования граждан.  <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
21. Не допускается установление в архитектурно-планировочном задании требований или условий на проведение экспертизы по проектам:
1) индивидуальных жилых домов, выполненным лицами, обладающими лицензиями, в соответствии с архитектурно-планировочным заданием местных органов (служб) архитектуры и градостроительства. Данное правило не распространяется на индивидуальное жилищное строительство в районах (зонах) повышенной сейсмической опасности или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующих специальных проектных решений и мероприятий при их реализации;
2) временных строений, жилых и бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3) хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных участков, а также на участках садовых и огороднических товариществ (обществ);
4) благоустройства на приусадебных и дачных участках, не требующих изменения действующих инженерных сетей;
5) мобильных комплексов контейнерного и блочного исполнения, а также одноэтажных зданий (сооружений) для предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно-разборных конструкций и не требующих согласования с санитарно-эпидемиологическими службами;
6) автостоянок открытого типа при количестве автомашин не более 50 единиц, а также гаражей с боксами не более чем на 2 автомашины;

7) қолда бар ғимараттарды жүзеге асырылатын және тiреу құрастырмаларын өзгертудi талап етпейтiн өндiрiстiк емес мақсаттағы үй-жайларды қайта жоспарлау (қайта жабдықтау);
8) инженерлiк желiлердi электр коррозиясынан сақтау;
9) желiлi инженерлiк желілер мен оларға арналған құрылыстарға олардың жағдайын, салыну белгiлерiн, құбырлардың диаметрiн өзгертудi қажет етпейтiн күрделi жөндеу жүргiзу;
10) шағын сәулеттiк нысандар мен аумақтардың қоршаулары;
11) ғимараттардың (құрылыстардың) маңындағы ашық спорт алаңдары, тротуарлар, төселген тастар;
12) технологиялық ресурстары таусылған және кәсiпорынды (цехты) қайта жаңғыртуды немесе қайта бейiндеудi талап етпейтiн бiрлi-жарым технологиялық немесе инженерлiк жабдықтарды жөндеу және ауыстыру.
Тапсырысшы осы тармақта көрсетiлген жобалар бойынша сараптама жүргiзу туралы шешiм.
22. Сәулет-жоспарлау тапсырмасына реңдiк шешімдер және ғимараттардың (құрылыстардың) қасбетiн әрлеуге материалдар пайдалану, сондай-ақ олардың көлемдiк-кеңiстiктiк шешiмдер бойынша талаптар белгілеуге рұқсат берiлмейдi.
23. Жобалауға берiлген тапсырмаға және сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес әзiрленген жоба оны бекiткенге дейiн қажеттi келiсулерден өтедi.
Объектiнiң құрылысына көзделген техникалық күрделiлiк деңгейiне немесе қолда бар объектiнiң жоспарланған өзгерiстерiне, құрылыс салу (қайта жаңғырту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) процесiнде адамдар мен қоршаған орта үшiн олардың ықтимал қаупiне, сондай-ақ кейiнiрек пайдаланған кезде тұтастай объектiнiң тұрақты жұмыс iстеуiнен күтiлетiн ықпалға, құрастырмалардың төзiмдiлiгi мен сенiмдiлiгiне, қоршаған ортаға немесе санитарлық жағдайға байланысты жобаларды:
1) өртке қарсы қызмет;
2) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет;
3) экологиялық қызмет органдарымен келiсуi қажет.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, көрсетiлген инстанцияларда келiсу мерзiмi ведомстволық нормативтермен белгiленедi.
24. Жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдары жобаның сәулет-жоспарлау тапсырмасына әрi инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға арналған техникалық шарттарға сәйкестiгi бөлiгiнде жобамен келiседi.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
25. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Ережеде өзгеше көзделмесе, келiсiлген жоба сараптамадан өтедi.
4. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру

7) перепланировок (переоборудования) помещений непроизводственного назначения, осуществляемых в существующих зданиях и не требующих изменения несущих конструкций;
8) защиты инженерных сетей от электрокоррозии;
9) капитального ремонта линейных инженерных сетей и сооружений на них, не требующих изменения их положения, отметок заложения, диаметра труб;
10) малых архитектурных форм и ограждений территорий;
11) открытых спортивных площадок, тротуаров, мощений вокруг зданий (сооружений);
12) ремонта и замены единиц технологического или инженерного оборудования, по которым исчерпан технологический ресурс и не требующих реконструкции или перепрофилирования предприятия (цеха).
Решение о проведении экспертизы по указанным в настоящем пункте проектам принимает заказчик.
22. Не допускается в архитектурно-планировочном задании установление требований по цветовому решению и использованию материалов отделки фасадов зданий (сооружений), а также их объемно-пространственному решению.
23. Разработанный в соответствии с заданием на проектирование и архитектурно-планировочным заданием проект до его утверждения проходит необходимые согласования.
В зависимости от уровня технической сложности намеченного к строительству объекта или планируемых изменений существующего объекта, их потенциальной опасности для людей и окружающей среды в процессе строительства (реконструкции, перепланировки, переоборудования), а также при последующей эксплуатации, ожидаемого воздействия на устойчивое функционирование объекта в целом, прочность и надежность конструкций, окружающую среду или санитарное состояние, необходимы согласования проекта с органами:
1) противопожарной службы;
2) санитарно-эпидемиологической службы;
3) экологической службы.
Сроки согласования в указанных инстанциях устанавливаются ведомственными нормативами, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
24. Местные (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органы архитектуры и градостроительства согласовывают проект в части его соответствия архитектурно-планировочному заданию и техническим условиям на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.  <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
25. Согласованный проект проходит экспертизу, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
4. Разрешение на производство
строительно-монтажных работ

26. Белгiленген тәртiппен бекiтiлген, жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдарымен келiсiлген жоба (нобайлық жоба), сондай-ақ сараптаманың оң қорытындысы құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге рұқсат алу үшiн негiз болып табылады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
27. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге (құрылысты бастауға) рұқсат берудi (рұқсат беруден дәлелдi бас тартуды) және өтпелi құрылыс бойынша олардың мерзiмiн ұзартуды:
1) республикалық маңызы бар құрылыс объектiлерiнiң сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган;
2) жергiлiктi маңызы бар құрылыс объектiлерiнiң сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы жүргiзедi.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
28. Осы Ереженiң 5-бөлiмiнде көзделген жағдайларда тұрғын үй ғимараттарындағы (үйлердегі, жатақханалардағы) жекелеген үй-жайларды немесе оның жекелеген бөлiктерiн қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жөнiндегi құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсатты ведомстволық бағыныстағы аумақта мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары бередi.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
29. Жаңа объектi салуға не қолда бар объектіні өзгертудi ұйғарған мүдделi тұлғалардың өтiнiшi бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге рұқсат берiледi.
Жазбаша өтiнiште:
1) жеке тұлғалар үшiн - өтiнiш берушінің тегi, аты, әкесiнiң аты, мекен-жайы және телефоны;
2) заңды тұлғалар үшiн - ұйымның атауы, оның мемлекеттiк тiркеу нөмiрi, басшының тегi, аты, әкесiнiң аты, почтаның мекен-жайы мен телефоны;
3) салынуы ұйғарылған объектiнiң мақсаты;
4) өзгертiлуi ұйғарылған объектiнiң мекен-жайы (орналасқан жерi) және оны өзгертудiң мақсаты;
5) объектiнi салуға жер телiмiн беру (жердi пайдалануға рұқсат бepу) немесе қолда бар объектiнi өзгертуге рұқсат беру туралы жергiлiктi атқарушы орган берген құжаттардың көшiрмесi;

26. Утвержденный в установленном порядке проект (эскизный проект), согласованный с местными (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органами архитектуры и градостроительства, а также положительное заключение экспертизы являются основанием для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ.  <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
27. Выдача (обоснованный отказ в выдаче) разрешений на производство строительно-монтажных работ (на начало строительства) и их ежегодная пролонгация по переходящим стройкам производится:
1) уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль за качеством строительства объектов республиканского значения;
2) местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль за качеством строительства объектов местного значения.  <*>
Сноска. Пункт 27 в редакции - постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
28. В случаях, предусмотренных разделом 5 настоящих Правил, разрешение на производство строительно-монтажных работ по реконструкции (перепланировке, переоборудованию) отдельных помещений или отдельных частей в жилых зданиях (домах, общежитиях) выдается местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), осуществляющими государственный архитектурно-строительный контроль на подведомственной территории.  <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
29. Разрешение на производство строительно-монтажных работ выдается по заявлению заинтересованного лица, имеющего намерение осуществить новое строительство либо изменить существующий объект.
В письменном заявлении указываются:
1) фамилия, имя, отчество, адрес и телефон заявителя - для физических лиц;
2) наименование организации, его государственный регистрационный номер, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон - для юридических лиц;
3) назначение намечаемого к строительству объекта;
4) адрес (местонахождение) объекта, намечаемого к изменению и цель изменения;
5) копии документов о предоставлении (разрешении на использование) земельного участка под строительство или разрешении на изменение существующего объекта, выданного местным исполнительным органом;

6) белгіленген тәртiппен келiсiлген әрi бекiтілген жоба, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жоба сараптамасының оң қорытындысы көрсетiледi.
Егер жобаланатын объектi (кешен) үшiн осы объектiнiң (кешеннiң) функционалдық мақсатының ерекшелiгiне байланысты мемлекеттiк нормативтермен, сәулет-жоспарлау тапсырмасымен немесе жобалауға арналған тапсырмамен қосымша (жоғары, арнайы) өртке қарсы, санитарлық немесе экологиялық талаптар белгiленген болса, рұқсат алуға арналған өтiнiшке тиiстi қадағалау органдарының (қызметтерiнiң) қорытындылары қоса берiледi.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
30. Мыналарды:
1) құрастырмалар мен функционалдық мақсатын өзгертпей-ақ жер телiмiнiң (аумақтың, трассаның) қазiргi шекарасында жүзеге асырылатын объектiлердi қайта жаңғыртқан, қайта жоспарлаған, қайта жабдықтаған, техникамен қайта жарақтандырған, күрделi жөндеген;
2) көшелердiң, алаңдардың, өткелдердiң жол жабындары мен көше төсемдерiне ағымдағы жөндеу жүргiзген, шағын сәулет нысандарын, ашық жасанды бассейндердi, фонтандарды, қалалық безендiру қондырғыларын, сәулет және көгалдандырудың жер бедерi элементтерiн салған және жайластырған;
3) уақытша мақсаттағы көмекшi және қосалқы құрылыстар салған кезде құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге рұқсат алу талап етілмейдi.
5. Қолда бар тұрғын үй ғимараттарындағы үй-жайларды
қайта жаңғыртуға, қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға
рұқсат беретiн pәcімдердің ерекшелiктерi
31. Ереженiң осы бөлiмiнiң қағидалары қызметтерi қолда бар тұрғын үй ғимараттарындағы (үйлердегi, жатақханалардағы) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды (жекелеген бөлiктердi) өзгертуге (қайта жаңғыртуға, қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) байланысты шағын бизнес субъектілерi үшiн рұқсат беру рәсiмдерiн өткiзудiң ерекшелiктерiн белгiлейдi.
Егер осы бөлiмде қандай да бiр мiндеттi рәсiмдердi өткiзудiң ерекше тәртiбi белгiленбесе, онда Ережеде көзделген жалпы қағидалар қолданылады.
32. Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ тұрғын үй ғимараттарының өзге де бөлiктерiн өзгертуге мүдделi және жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi шешiмi бар адам тиiстi сәулет-жоспарлау тапсырмасын алу үшiн объектiнiң орналасқан жерi бойынша сәулет және қала құрылысы республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына өтiнiш бередi.
Өтiнiшке өзгертілетiн үй-жайға өтiнiш берушiнiң меншiк құқығын растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi не үй-жайлардың немесе ғимараттардың өзге де бөлiктерiн өзгертуге меншiк иесiнiң (меншiк иелерiнiң) жазбаша келiсiмi қоса берiледi.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

6) согласованный и утвержденный в установленном порядке проект, а также положительное заключение экспертизы проекта, предусмотренное законодательством Республики Казахстан.
В случаях, если для проектируемого объекта (комплекса) государственными нормативами, архитектурно-планировочным заданием или заданием на проектирование (на разработку проекта) установлены дополнительные (повышенные, специальные) противопожарные, санитарные или экологические требования, связанные со спецификой функционального назначения этого объекта (комплекса), к заявлению на получение разрешения прилагаются заключения соответствующих органов (служб) надзора.  <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
30. Разрешение на производство строительно-монтажных работ не требуется при:
1) реконструкции, перепланировке, переоборудовании, техническом перевооружении, капитальном ремонте объектов, осуществляемых в существующих границах земельного участка (территории, трассы) без изменения конструкций и функционального назначения;
2) капитальном ремонте дорожного покрытия и мощений улиц, площадей, проездов, возведении и обустройстве малых архитектурных форм, открытых декоративных бассейнов, фонтанов, устройства городского оформления, элементов ландшафтной архитектуры и озеленения;
3) строительстве вспомогательных и подсобных строений временного назначения.
5. Особенности разрешительных процедур
на реконструкцию, перепланировку, переоборудование
помещений в существующих жилых зданиях
31. Положения настоящего раздела Правил устанавливают особенности прохождения разрешительных процедур для субъектов малого бизнеса, деятельность которых связана с изменениями (реконструкцией, перепланировкой, переоборудованием) жилых и нежилых помещений (отдельных частей) в существующих жилых зданиях (домах, общежитиях).
Если настоящим разделом не устанавливается особый порядок прохождения какой-либо обязательной процедуры, то действуют общие положения, предусмотренные Правилами.
32. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также иных частей жилого здания и имеющие соответствующее решение местных исполнительных органов, обращаются с заявлением в местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) архитектуры и градостроительства по месту нахождения объекта для получения соответствующего архитектурно-планировочного задания.
К заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемое помещение либо письменное согласие собственника (сособственников) помещений или иных частей здания на их изменение.  <*>
Сноска. В пункт 32 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

33. Жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдары өтiнiш берушi ұсынған құжаттарды қарағаннан кейiн сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен үй-жайларды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жобасын әзiрлеуге қажеттi бастапқы деректердi беру немесе оларды беруден дәлелдi бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Сәулет-құрылыс тапсырмасын беру жобаны әзiрлеуге рұқсат берiлгендiгiн білдiредi.
Ескерту. 33-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
34. Мынадай жағдайларда жұмыс iстеп тұрған тұрғын үй ғимараттарындағы үй-жайларды (оның жекелеген бөлiктерiн) өзгертуге рұқсат беруден, сондай-ақ сәулет-жоспарлау тапсырмасын және (немесе) бастапқы материалдар (деректердi) беруден дәлелдi бас тартуға негiз болып табылады:
1) өзгертiлетiн объектiге өтiнiш берушiнiң тиiстi меншiк құқығы не үй-жай меншiк иесiнiң (меншiк иелерiнiң) нотариалдық куәландырылған жазбаша келiсiмi болмаса;
2) егер жоспарланған өзгерiстерде нормативтiк құқықтық кесімдермен және нормативтiк-техникалық құжаттармен тыйым салынған әрi шектелген қызметтiң түрi үшiн үй-жайды пайдалану белгіленген болса, өзгертуге рұқсат беруден, сондай-ақ сәулет-жоспарлау тапсырмасын және бастапқы материалдарды (деректердi) беруден бас тартылуы мүмкiн.
Дәлелдi бас тарту өтiнiш берушiнiң құжаттары сәйкес келмейтiн нақты нормативтiк құқықтық кесiмдердi және нормативтiк-техникалық құжаттарды көрсете отырып, өтiнiш берушiге жазбаша түрде берiледi.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
35. Бастапқы деректер мен сәулет-жоспарлау тапсырмасын алу барысында дәлелдi бас тарту алуға негiз болған ескертпелердi өтiнiш берушi жойған кезде қайта берiлген өтiнiш жалпы негiздерде қаралады.
36. Бастапқы деректер мен сәулет-жоспарлау тапсырмасын берген кезде жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтерi) болжанып отырған өзгерiстердiң күрделілігiне байланысты мынадай тәртіппен:
1) егер техникалық жағынан күрделi емес өзгерiстерде, қосымша жер телiмiн (аумақ телiмiн) бөлiп берудi талап етпейтiн, құрастырмалардың есептiк берiктiгiн төмендетпейтiн, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитарлық және сәулет-эстетикалық сапаны нашарлатпайтын, пайдалану кезiнде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтiн, жобаларға мемлекеттiк сараптама жүргiзiлетiн объектілерге жатпайтын үй-жайларды немесе ғимараттың өзге де бөлiктерiн өзгертудi жүзеге асыру туралы шешiм қабылдаса, онда жұмыстар кез келген тұлға орындаған ықшамдалған жоба (нобай) бойынша жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органының келiсiмiмен жүзеге асырылады.
Жоспарланған өзгерiстердi техникалық жағынан күрделi еместердің қатарына жатқызу туралы шешiмдi жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтерi) қабылдайды;

33. Местные (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органы архитектуры и градостроительства после рассмотрения представленных заявителями документов принимают решение о выдаче архитектурно-планировочного задания и необходимых исходных данных на разработку проекта изменения помещений (частей здания) или мотивированном отказе в их выдаче.
Выдача архитектурно-планировочного задания означает разрешение на разработку проекта.  <*>
Сноска. В пункт 33 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
34. Основанием для отказа в выдаче разрешения на изменение помещений (отдельных частей) в существующих жилых зданиях, а также архитектурно-планировочного задания и (или) исходных материалов (данных) на это изменение являются:
1) отсутствие у заявителя соответствующего права собственности на подлежащий изменению объект, либо нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственника (сособственников) помещения;
2) если планируемое изменение предполагает использование помещения для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами.
Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и нормативно-технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.  <*>
Сноска. В пункт 34 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
35. При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче исходных данных и архитектурно-планировочного задания, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
36. При выдаче исходных материалов и архитектурно-планировочного задания местные органы (службы) архитектуры и градостроительства, в зависимости от сложности предполагаемых изменений, принимают решение об осуществлении изменения помещений или иных частей здания в следующем порядке:
1) если при технически несложном изменении, в совокупности не требующем отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающем расчетную несущую способность конструкций, не ухудшающем противопожарных, санитарных и архитектурно-эстетических качеств, не оказывающем вредных воздействий на окружающую среду при эксплуатации, не являющимся объектом, подлежащим проведению государственной экспертизы проектов, то работы осуществляются по согласованному с местным органом (службой) архитектуры и градостроительства упрощенному проекту (эскизу), выполненному любым лицом.
Решение об отнесении планируемых изменений к разряду технически не сложных принимается местными органами (службами) архитектуры и градостроительства;

2) үй-жайлардың барлық өзге де жоспарланған өзгерiстерi кезiнде жұмыстар тиiстi лицензиясы бар тұлға орындаған жоба бойынша сәулет-жоспарлау тапсырмасында белгiленген көлемде жүзеге асырылуы тиiс.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
37. Жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдары қабылдаған, осы Ереженiң 36-тармағында көрсетiлген шешiмдер нұсқаларының бiреуi сәулет-құрылыс тапсырмасында тiркеледi.
Сәулет-құрылыс тапсырмасында, сондай-ақ заңнамалық нормалармен белгiленген үй-жайлардың (ғимарат бөлiктердiң) ұйғарылған өзгерiстерiнің жобаларына сараптама жүргiзудің қажеттiлiгi де не мұндай қажеттiлiктiң болмауы да көрсетiледi.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
38. Сейсмикалық қауiптi аймақтарда (аудандарда) орналасқан елдi мекендерде жоспарланған қайта жаңғырту немесе қайта жоспарлау сындарлы шешiмдердi өзгертудi талап еткен жағдайда, онда осы Ереженің 18-тармағында көзделген тәртiп қолданылады.
Бұл ретте сейсмикаға төзiмдi құрылыс жөнiндегi мамандандырылған ұйымдардың немесе тиiстi лицензиясы бар мамандардың қорытындысында тұрғын үй ғимараттарындағы (тұрғын ғимарат бөлiктерiндегi) үй-жайларды өзгерту жобасының, ал тек сындарлы элементтердi өзгерткен жағдайда - жобаның сындарлы бөлiмi болып табылатын шешiм болуға тиiс.
39. Үй-жайларды немесе тұрғын үй ғимараттарының өзге де бөлiктерiн қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзiрлеуге бастапқы деректер мен сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру (немесе оларды беруден дәлелдi бас тарту) үшiн өтiнiш берушiлердiң жергiлiктi (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың) сәулет және қала құрылысы органдарына ұсынылған құжаттарын қарау мерзiмдерi үш жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
40. Жобаны әзiрлеушiлер үй-жайларды немесе ғимараттардың өзге де бөліктерiн өзгерту жөніндегi жұмыс процесiнде, сондай-ақ өзгертiлетiн объектiнi одан әрi пайдалануға беру кезiнде басқа меншiк иелерінің мүддесiн қозғайтын жобалық шешiмдердiң болуы немесе болмауы туралы мәлiметтердi құжаттамаларда көрсетуге тиiс.
Егер үй-жайларды жоспарланған қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру басқа меншiк иесiнiң (меншiк иелерiнiң) мүддесiне қайшы келмейтiн болса, онда жобаға осы өзгерiстер үшiн олардың нотариалдық куәландырылған жазбаша келiсiмi берiлуге тиiс.
Басқа меншiк иелерiнiң көрсетiлген келiсiмдi алу қажеттiлiгi:

2) при всех иных планируемых изменениях помещений работы должны осуществляться по проекту, выполненному лицом, имеющим соответствующую лицензию, в объеме, установленном архитектурно-планировочным заданием.
37. Один из вариантов, принятых местными (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органами архитектуры и градостроительства решений, указанных в пункте 36 настоящих Правил, фиксируется в архитектурно-планировочном задании.
В архитектурно-планировочном задании также указывается установленная нормами законодательства необходимость проведения экспертизы проекта намеченных изменений помещений (частей здания) либо отсутствие такой необходимости.  <*>
Сноска. В пункт 37 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
38. В населенных пунктах, расположенных в сейсмоопасных зонах (районах), в случаях когда планируемая реконструкция или перепланировка требует изменения конструктивных решений, то действует порядок, предусмотренный пунктом 18 настоящих Правил.
При этом, заключение специализированных организаций по сейсмостойкому строительству или специалистов, имеющих соответствующую лицензию, должно содержать решения, которые являются конструктивной частью проекта изменений помещений в жилых зданиях (частей жилых зданий), а в случаях изменений только конструктивных элементов - проектом.
39. Сроки рассмотрения представленных заявителями документов в местные (города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения) органы архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно-планировочного задания на разработку проекта реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений или иных частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не должны превышать трех рабочих дней.  <*>
Сноска. В пункт 39 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
40. Разработчики проекта должны указать в документации сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающих интересы других собственников как в процессе работ по изменению помещений или иных частей здания, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
В случаях, если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает интересы других собственников (сособственников), то к проекту должно быть приложено нотариально засвидетельствованное их письменное согласие на эти изменения.
Необходимость получения указанного согласия других собственников устанавливается в зависимости:

1) өтiнiш берушiнiң жоспарланған өзгерiстерiне - сәулет-жоспарлау тапсырмасын берген кезде жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарына (қызметтерiне);
2) қабылданған жобалау шешiмдерiне - жобаны әзiрлеушілерге байланысты белгiленедi.
41. Жобаны келiсу осы Ереженiң 23 және 24-тармақтарында көзделген рәсiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
42. Жобаның сараптамасы мiндеттi болғанда не тапсырысшы оны жүргiзу туралы өз бетiнше шешiм қабылдағанда, жоба қолданыстағы заңнамада белгiленген тәртiппен сараптамадан өтедi.
43. Келiсiлген және оң қорытынды алған жоба қолда бар үй-жайларды өзгерту жөнiнде құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге жергiлiктi ведомстволық бағыныстағы аумақта мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының рұқсат беруi үшiн негiз болып табылады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N  647 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
44. Мыналар:
1) егер қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы жергілiктi атқарушы органдардың шешiмi өтiнiштi қараған уақыт iшiнде күшiн жойса;
2) егер жоба бекiтiлмеген болса немесе белгiленген тәртiптi бұза отырып бекiтiлсе;
3) осы Ереженiң 21-тармағында көрсетiлген органдармен жобаны келiсуден бас тартқанда немесе жобалар сараптамасының терiс қорытындысында;
4) жоба нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес болмағанда ғана үй-жайларды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жөнiнде құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге рұқсат беруден бас тарту үшiн негiз болады.
45. Үй-жайларды (ғимараттардың бөлiктерiн) өзгерту жөнiнде құрылыс-монтаж жұмыстарын бастауға рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту мерзiмдерi бес жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
6. Рұқсат беру рәсімдерiн өткiзу ережесiн
бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
46. Рұқсат беру рәсiмдерiн өткiзу ережесiн бұзғаны үшiн жауапкершілiк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленедi.

1) от планируемых заявителем изменений - местными органами (службами) архитектуры и градостроительства при выдаче архитектурно-планировочного задания;
2) от принятых проектных решений - разработчиком проекта.
41. Согласование проекта осуществляется в соответствии с процедурами, предусмотренными пунктами 23 и 24 настоящих Правил.
42. В случае когда экспертиза проекта обязательна либо заказчик самостоятельно принял решение о ее проведении, то проект проходит экспертизу в порядке, установленном действующим законодательством.
43. Согласованный и получивший положительное заключение проект является основанием для выдачи местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль на подведомственной территории разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению существующего помещения.  <*>
Сноска. В пункт 43 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  647  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
44. Основанием для отказа в выдаче разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению существующих помещений (частей здания) может иметь место только:
1) если к моменту рассмотрения заявления истек срок действия решения местных исполнительных органов о реконструкции (перепланировке, переоборудовании);
2) если проект не был утвержден или утвержден с нарушением установленного порядка;
3) при отказе в согласовании проекта органами, указанными в пункте 23 настоящих Правил, или отрицательного заключения экспертизы проектов;
4) при несоответствии проекта нормативно-техническим документам.
45. Сроки выдачи разрешения на начало производство строительно-монтажных работ по изменению помещений (частей здания) или отказа в его выдаче не должны превышать пяти рабочих дней.
6. Ответственность за нарушение Правил
прохождения разрешительных процедур
46. Ответственность за нарушение Правил прохождения разрешительных процедур устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.