"Қазақ мұнай және газ институты" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 23 желтоқсан N 1346
Мұнай-газ операцияларының тиімділігін арттыру, мұнай мен газды барлау, өндiру, тасымалдау және қайта өңдеу техникасы мен технологиясын озыңқы дамыту, мұнай және газ кен орындарын кешендi игерудi ғылыми-технологиялық қамтамасыз ету, жағалаулық инфрақұрылымы мен мұнай-химия өнеркәсiбiн теңдестiре дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қазақ мұнай және газ институты" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) құрылсын.
2. Қоғам қызметінің негiзгi бағыттары:
1) мұнай мен газдың ресурстарын пайдалану, ұдайы өндiрiс қарқындарын және оларды одан әрi кеңейту стратегиясын ғылыми негiздеу, мұнай және газ өнеркәсiбiн кешендi дамыту;
2) технологиялар мен техникалық құралдар саласындағы ғылыми зерттеулер:
геологиялық, геофизикалық, геохимиялық түсірулер бойынша;
бұрғылау;
мұнай мен газ кен орындарын әзiрлеу;
мұнай мен газ жинау, тасымалдау, дайындау және қайта өңдеу;
3) мұнайдың қайтарымын арттыруға, мұнай мен газдың технологиялық шығындарын, қоршаған ортаға зиянды шығарымдар көлемдерiн қысқартуға жәрдемдесетiн ғылыми зерттеулер мен әзiрленімдер;
4) теңiздiк ғылыми зерттеулер мен әзiрленiмдердi жүргiзу;
5) мемлекеттiк органдарға жүктелген өкiлеттiктер мен функцияларды қоспағанда, геологиялық-геофизикалық ақпараттың, бұрғылау тасбағандарының, жыныстардың, мұнайлар мен газдардың үлгiлерiн сақтау қоймаларының, мұнай және газ өнеркәсiбi үшiн ең жаңа технологиялар мен жабдықтардың ақпараттық базаларының деректер банктерiн құру және сүйемелдеу;
6) көмiрсутек ресурстары қалыптасуының және орналасуының геологиялық процестерiн зерделеу коллекторлар мен флюидтардың қасиеттерiн кешендi талдау;
7) мұнай және газ кен орындарын бұрғылау, өндiру мен жайластыру, мұнай-газ өңдеушi зауыттарын, мұнайдың, газдың және мұнай газын қайта өңдеу өнiмдерiнiң магистральдық көлiгi объектiлерiн салу жөнiндегi жобалау-iздестiру жұмыстары;
8) мұнай-газ саласындағы технологиялық процестер мен басқару жүйелерiн кешендi автоматтандыру және ақпараттандыру;
9) мұнай мен газды барлау, өндiру, қайта өңдеу және тасымалдау жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн нормативтiк техникалық нұсқаулықтар мен ережелердi, сондай-ақ басшылық құжаттарды (технологиялық регламенттердi) кейiннен мемлекеттiк органдарда қарай және бекіте отырып, әзiрлеу болып белгіленсiн.

О создании закрытого акционерного общества "Казахский институт нефти и газа"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 1346
В целях повышения эффективности нефтегазовых операций, опережающего развития техники и технологии разведки, добычи, транспортировки и переработки нефти и газа, научно-технологического обеспечения комплексного освоения нефтяных и газовых месторождений, сбалансированного развития береговой инфраструктуры и нефтехимической промышленности республики Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать закрытое акционерное общество "Казахский институт нефти и газа" (далее - Общество) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
2. Определить основными направлениями деятельности Общества:
1) научное обеспечение стратегии использования, темпов воспроизводства и дальнейшего расширения ресурсов нефти и газа, комплексного развития нефтяной и газовой промышленности;
2) научные исследования в области технологий и технических средств:
по геологическим, геофизическим, геохимическим съемкам;
бурения;
разработки нефтяных и газовых месторождений;
сбора, транспорта, подготовки и переработки нефти и газа;
3) научные исследования и разработки, способствующие повышению нефтеотдачи, сокращению технологических потерь нефти и газа, объемов вредных выбросов в окружающую среду;
4) проведение морских научных исследований и разработок;
5) создание и сопровождение банков данных геолого-геофизической информации, хранилищ образцов кернов, пород, нефтей и газов, реагентов, информационных баз новейших технологий и оборудования для нефтяной и газовой промышленности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением полномочий и функций, возложенных на государственные органы;
6) изучение геологических процессов формирования и размещения углеводородных ресурсов, комплексный анализ свойств коллекторов и флюидов;
7) проектно-изыскательские работы по бурению, разработке и обустройству нефтяных и газовых месторождений, строительству нефтегазоперерабатывающих заводов, объектов магистрального транспорта нефти, газа и продуктов переработки нефтяного газа;
8) комплексную автоматизацию и информатизацию технологических процессов и систем управления в нефтегазовой отрасли;
9) разработка нормативных технических инструкций и правил, а также руководящих документов (технологических регламентов) для выполнения работ по разведке, разработке, переработке и транспортировке нефти и газа с последующим рассмотрением и утверждением в государственных органах.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Қоғамның жарғысын бекiтудi, сондай-ақ оның әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн;
2) "Каспиймұнайгаз" ғылыми-зерттеу және жобалау институты" және "Қазақ мұнай мен газ ғылыми-зерттеу және жобалау институты" ашық акционерлiк қоғамдары акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн беру жолымен Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды;
3) Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiн "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамының жарғылық капиталына берілуiн;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсiн.
4. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының кейбiр шешiмдерiне енгiзілетін өзгерiстер бекiтілсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ. Мәсiмовке жүктелсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1346 қаулысымен бекiтілген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгiзiлетiн өзгерiстер
1. "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестіруі республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тізбесiнде:
"Атырау облысы" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 145-1-жол алынып тасталсын.
2. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелік ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысына :
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге және өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнiң тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiне" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 44-жол алынып тасталсын.
3. "Жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 513-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген 2006 жылға дейiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерi жекешелендiруге, оның iшiнде жекешелендiрудiң алдын ала сатыларына жатпайтын акционерлiк қоғамдардың тiзбесiнде:
реттік нөмiрi 28-жол алынып тасталсын.

3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) утверждение устава Общества, а также его государственную регистрацию в органах юстиции;
2) формирование уставного капитала Общества путем передачи государственных пакетов акций открытых акционерных обществ "Научно-исследовательский и проектный институт "Каспиймунайгаз" и "Казахский научно-исследовательский и проектный институт нефти и газа";
3) передачу государственного пакета акций Общества в уставный капитал закрытого акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз";
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2002 года N 1346
Изменения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Атырауская область":
строку, порядковый номер 145-1, исключить.
2. В постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
в разделе "Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 44, исключить.
3. В постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст. 513):
в перечне акционерных обществ, государственные пакеты акций которых не подлежат приватизации, в том числе ее предварительным стадиям до 2006 года, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 28, исключить.