2-бап
Осы Келiсiм мыналарға бағытталған ақпараттандыру саласындағы Тараптардың өзара қатынастарын реттейдi:
- ақпараттандыру саласында ынтымақтастықты дамыту және өзара тиiмді мемлекетаралық ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
- мемлекетаралық бағдарламаларды құру және iске асыру;
- осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттерiнiң ақпараттық ресурстарын, сондай-ақ, осы Келiсiмді iске асыру нәтижесiнде солар apқылы құрылған жалпы ақпараттық ресурстарды құру, пайдалану, қорғау;
- ақпараттық технологияларды және олармен қамтамасыз ететiн құралдарды жасау мен пайдалану;
- ақпараттар процестерге қатысушы Тараптардың ақпараттары мен құқықтарын қорғау.
3-бап
Әлеуметтiк-экономикалық және ғылыми-техникалық өзара iс-қимылды тиiмдi және сапалы ақпаратпен қамтамасыз етуге мүмкiндiк тудыратын мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыру үшін жағдайлар жасау бойынша Тараптар қажеттi шараларды қабылдайды.
4-бап
Тараптар мемлекетаралық бағдарламаларды әзiрлеу, келiстiру және iске асыру жөнiнде ынтымақтастықты жүзеге асырады. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ақпараттандыру саласындағы ынтымақтастықтың мемлекетаралық бағдарламаларын жасау жөнiндегi басым бағыттардың базалық тiзiмi аталмыш Келісiмнің ажырамас бөлiгi болып табылатын 1-қосымшасында келтiрілген.
5-бап
Ақпараттандыру, ақпараттық рынокты дамыту жөнiндегi бiрлескен iс-шаралар жүргiзу саласындағы ынтымақтастық Тараптар мүдделерінің тең құқықтығы, өзара тиімдiлiгi және есепке алу негiзiнде жүзеге асырылады.
6-бап
Тараптар осы Келiсiмнің ажырамас бөлiгi болып табылатын (2-қосымша) ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң ақпараттандыру саласындағы ынтымақтастықтың мемлекетаралық бағдарламаларын құру мен iске асыру тәртiбi негiзiнде мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыруда ынтымақтастықты жүзеге асырады.
7-бап
Тараптар ақпараттандыру саласында мынадай негiзгi бағыттар бойынша ынтымақтастықты дамытады:
- мемлекетаралық бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру;
- ақпараттық ресурстар рыногын, қызметтің келісілген салалары бойынша қызмет көрсетулердi, ақпараттық жүйелердi, технологияларды, олармен қамтамасыз ету құралдарын дамыту;
- ортақ пайдаланылатын ақпараттық ресурстар құру;
- ақпараттық технологиялар дамуының қазiргi әлемдiк үрдiстерiн ескере отырып, ақпараттандыру саласында өзара тиімдi ғылыми-техникалық және өнеркәсіптік ынтымақтастықты iске асыру;
- ақпараттық технологияларды жасау;
- нарықтық қатынас жағдайларында осы Келiсiмнiң әрбiр қатысушы мемлекетiнiң ұлттық заңдарын ескере отырып, ақпараттандырудың техникалық құралдарының, ұлттық өндірушілерін қорғау;
- ақпараттық қызмет көрсетулер үшiн өзара есеп айырысу мен төлемдердiң механизмдерi мен жүйелерiн жасау;
- ұлттық тілдерде жүйеге түсетiн ақпараттық ауқымдардың автоматтандырылған ілеспе аудармасының бағдарламаларын құру бойынша жұмыстар жүргiзу;
- БҰҰ ЕДИФАКТ халықаралық стандарттарының негiзiнде хабарлармен электрондық алмасу жүйелерiн қалыптастыру;
- қызметтің келісілген салалары бойынша ақпараттық ресурстарды қорғау;
- ақпараттандырудың техникалық және бағдарламалық құралдарын стандарттау;
- ақпараттандырудың техникалық және бағдарламалық құралдарын сертификаттау;
- ақпараттандыру саласында нормативтi құқықтық реттеудi үйлестiру;
- ақпараттың жоғалуы, ұрлануы, бұрмалануы, жылыстауы, баямалануы және оқшаулануы салаларынан меншiк иелерiне, ақпараттық ресурстарды пайдаланушыларға, жүйелер мен технологияларға қаржы зиянын өтеу мақсаттарында ақпараттық салада сақтандыру рыногын құру және дамыту;
- мемлекетаралық бағдарламалар жобаларының әзiрленуi мен iске асыруында инвестициялар тарту және ынталандыру механизмдерiн пайдалану;
- ақпарат индустриясының маркетингi;
- ақпараттандыру саласында бiлікті мамандар даярлау.

Статья 2
Настоящее Соглашение регулирует взаимоотношения Сторон в сфере информатизации, направленные на:
развитие сотрудничества в сфере информатизации и обеспечение взаимовыгодного межгосударственного информационного обмена;
формирование и реализацию межгосударственных программ;
формирование, использование и защиту информационных ресурсов государств - участников настоящего Соглашения, а также общих информационных ресурсов, сформированных ими в результате реализации настоящего Соглашения;
создание и использование информационных технологий и средств их обеспечения;
защиту информации и прав Сторон, участвующих в информационных процессах.
Статья 3
Стороны принимают необходимые меры по созданию условий для осуществления межгосударственных программ, способствующих эффективному и качественному информационному обеспечению социально-экономического и научно-технического взаимодействия.
Статья 4
Стороны осуществляют сотрудничество по разработке, согласованию и реализации межгосударственных программ. Базовый перечень приоритетных направлений по формированию межгосударственных программ сотрудничества в сфере информатизации государств-участников СНГ приведен в Приложении 1 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Статья 5
Сотрудничество в области информатизации, проведении совместных мероприятий по развитию информационного рынка осуществляется на основе равноправия, взаимной выгоды и учета интересов Сторон.
Статья 6
Стороны осуществляют сотрудничество в реализации межгосударственных программ на основе Порядка формирования и реализации межгосударственных программ сотрудничества в сфере информатизации государств-участников СНГ, являющегося неотъемлемой частью настоящего Соглашения (Приложение 2).
Статья 7
Стороны развивают сотрудничество в области информатизации по следующим основным направлениям:
разработка и реализация межгосударственных программ;
развитие рынка информационных ресурсов, услуг по согласованным сферам деятельности, информационных систем, технологий, средств их обеспечения;
создание информационных ресурсов совместного пользования;
осуществление взаимовыгодного научно-технического и промышленного сотрудничества в сфере информатизации с учетом современных мировых тенденций развития информационных технологий;
создание информационных технологий;
защита национальных производителей технических средств информатизации с учетом национального законодательства каждого государства-участника настоящего Соглашения в условиях рыночных отношений;
выработка механизмов и систем взаиморасчетов и платежей за информационные услуги;
проведение работ по созданию программ синхронного автоматизированного перевода информационных массивов, поступающих в систему, на национальные языки;
формирование систем электронного обмена сообщениями на основе международных стандартов ООН ЭДИФАКТ;
защита информационных ресурсов по согласованным сферам деятельности;
стандартизация технических и программных средств информатизации;
сертификация технических и программных средств информатизации;
гармонизация нормативного правового регулирования в сфере информатизации;
создание и развитие рынка страхования в информационной сфере в целях компенсации финансового ущерба собственникам, владельцам и пользователям информационных ресурсов, систем и технологий вследствие утраты, хищения, искажения, утечки, подделки и блокирования информации;
привлечение инвестиций и использование механизмов стимулирования к разработке и реализации проектов межгосударственных программ;
маркетинг индустрии информации;
подготовка квалифицированных специалистов в области информатизации.

8-бап
Тараптар ынтымақтастықты мынадай нысандарда дамытады:
- ұлттық және халықаралық ақпараттық ресурстарға қолайлы нысанда, арзан бағада және кепiлдiктi сапада рұқсат алуға бағытталған ақпарат берудiң ұлттық тораптарын құру мен дамыту бойынша техникалық өзара iс-қимылды жүзеге асыру және ақпараттық қызметтер көрсетудi ұсыну;
- деректер беру және ақпараттық ресурстардың ұлттық тораптарын қалыптастыру мен дамытуға жәрдемдесу;
- техникалық құжаттамамен және ғылыми-техникалық ақпаратпен, соның iшiнде ақпараттандыру саласында осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң саясатын қалыптастыру мен iске асырудағы құжаттармен өзара тиiмдi алмасу;
- осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттерiнiң мамандарын тарту арқылы ғылыми-зерттеу және тәжірибелiк-конструкторлық (құрастырушылық) салада өзара iс-қимылды жүзеге асыру;
- жаңа ақпараттық технологияларды игеруде жұмыс жүргiзетiн бiрлескен ұйымдар, бiрлестiктер, кәсiпорындар мен фирмалар құруға жәрдемдесу;
- осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң ақпараттық қауіпсiздiк жүйесiн жетілдiру бойынша өзара iс-қимылды жүзеге асыру;
- ақпараттандыру құралдары мен жүйелерiн және есептеу техникасын өзара сатып алуды кеңейтуге бағытталған нақты шараларды әзiрлеу және iске асыру.
9-бап
Мемлекетаралық бағдарламаларды дайындау және iске асыру бойынша Тараптардың ынтымақтастығы бағдарлама бойынша олардың жүзеге асырылады iс-қимылдарының шарттары ескерілген Келiсімдi жасасу жолымен жүзеге асырылады.
10-бап
Ақпараттандыру саласындағы өзара iс-қимыл жөнiнде келісiм-шарттар жасасу кезiнде осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң жүргізуші субъектілері өз мемлекеттерінің ұлттық заңдарын басшылыққа алады.
11-бап
Ашық ақпараттан басқа, бiр Тараптың екiншi Тараптан алған кез келген ақпарат, материалдар, бағдарламалық және техникалық құралдар, осыларды берушi Тараптың алдын-ала жазбаша келiсiмiнсiз, eшкімге де берiлуi мүмкiн емес.
Осы ереженi бұзған Тарап, халықаралық құқық нормаларына сәйкес жауапты болады.
12-бап
Өздерi қатысушысы болып табылатын Тараптар, олардың ұлттық заңдарына, сондай-ақ Халықаралық келісiм-шарттардың ережелерiне сәйкес осы жұмыстардың барысында бiр Тараптың екiншi Тарапқа ұсынатын, ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекетаралық бағдарламаларын iске асыру кезiнде алынған бiрлескен жұмыстардың нәтижесiндегі санаткерлік меншіктің тиiмдi қорғалуын қамтамасыз етеді.
Қандай да бiр Тараптың меншiгi болып табылатын ақпараттық ресурстарға қол жеткiзу екiншi Тарап тек ақпараттық ресурстарды меншiктенетiн Тараптың рұқсатымен ғана жүзеге асырады. Тараптар ескертілген ақпараттық ресурстарға қол жеткiзудің қағидаттары мен тетiктерiн бiрлесіп әзiрлейдi.

Статья 8
Стороны развивают сотрудничество в следующих формах:
осуществление технического взаимодействия по созданию и развитию национальных сетей передачи информации и предоставление информационных услуг, ориентированных на доступ к национальным и международным информационным ресурсам в удобной форме, по доступной цене и гарантированного качества;
содействие в формировании и развитии национальных сетей передачи данных и информационных ресурсов;
взаимовыгодный обмен технической документацией и научно-технической информацией, в том числе документами, касающимися формирования и реализации политики государств-участников настоящего Соглашения в области информатизации;
осуществление взаимодействия в сфере научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с привлечением специалистов государств - участников настоящего Соглашения;
содействие созданию совместных организаций, объединений, предприятий и фирм, работающих над освоением новых информационных технологий;
осуществление взаимодействия по совершенствованию системы информационной безопасности государств-участников настоящего Соглашения;
разработка и реализация практических мер, направленных на расширение взаимных закупок средств и систем информатизации и вычислительной техники.
Статья 9
Сотрудничество Сторон по подготовке и реализации межгосударственных программ осуществляется путем заключения соглашения, в котором оговариваются условия их взаимодействия по программе.
Статья 10
При заключении договоров о взаимодействии в сфере информатизации хозяйствующие субъекты государств-участников настоящего Соглашения руководствуются национальным законодательством своих государств.
Статья 11
Любая информация, кроме открытой, материалы, программные и технические средства, полученные одной Стороной от другой Стороны, не могут быть переданы кому бы то ни было без предварительного письменного согласия на это Стороны, от которой они были получены.
Сторона, нарушившая данное положение, несет ответственность в соответствии с нормами международного права.
Статья 12
Стороны обеспечивают эффективную защиту прав интеллектуальной собственности на результаты совместных работ, полученных при реализации межгосударственных программ научно-технической информации, предоставляемой одной Стороной другой Стороне в ходе этих работ, в соответствии с их национальным законодательством, а также положениями международных договоров, участниками которых они являются.
Доступ к информационным ресурсам, являющимся собственностью какой-либо Стороны, осуществляется другими Сторонами только с разрешения Стороны - собственницы информационных ресурсов. Стороны совместно разрабатывают принципы и механизмы доступа к оговоренным информационным ресурсам.

13-бап
Тараптар халықаралық бағдарламаларды қаржыландыру мәселелерінің шешiмiн табуға жәрдемдеседi.
Мемлекетаралық бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыру жөніндегi жұмыстарды қаржыландыру Тараптар өздерiнің қаржы мүмкіндіктерi мен мүдделерiн ескере отырып жүзеге асырады.
14-бап
Осы Келiсiмнiң орындалуын үйлестiру үшiн жауапты құзыреттi органдар - ақпараттық pecуpcтap мен ақпараттық жүйелердi дамыту мәселелерiн үйлестiретiн осы Келiсімге қатысушы мемлекеттердiң ұлттық органдары болып табылады.
15-бап
Тараптар осы бағдарламалардың жобаларын әзiрлеу мен олардың iске асуына қатысатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн бiрлескен ғылыми-зерттеу және тәжiрибелік -конструкторлық жұмыстарды орындау, ақпараттық құралдар мен жүйелердi өзара сатып алу және ғылыми-техникалық құжаттамалармен алмасу кезiнде ең қолайлы жағдайлар жасауға жәрдемдеседi.
16-бап
Осы Келiсiм өздерi қатысушы болып табылатын халықаралық келiсiм-шарттар бойынша Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерiн қозғамайды.
17-бап
Тараптаp ортақ Келiсiмi арқылы осы Келiсiмге өзгерiстер мен қосымшалар енгiзiлуi мүмкiн, олар хаттамалармен рәсiмделедi.
Хаттамалар оларды барлық Тараптар, Келісiмнің 22-бабында белгілендей Келісiмнің сол ретiмен келiскеннен кейiн күніне енеді.
18-бап
Бiр Тарап арқылы екiншi Тарапқа (Тараптарға) берілетiн бүкiл ақпарат орыс тіліне аударылады және олардың өзара келiсiмi бойынша орыс тiлiндегi жолма-жол аудармасы арқылы ақпарат Тараптың (Тараптардың) мемлекеттік тіліне аударылады.
19-бап
Осы Келiсiмнің қолданылуына немесе түсіндірілуіне байланысты даулы мәселелер осы Келiсiмге мүдделі қатысушы мемлекеттердiң құзыреттi органдары арасында жүргiзiлетiн консультациялар мен келiссөздер арқылы шешiледi.
20-бап
Тараптар осы Келiсiмге қол қойылған күннен кейiн алты айдан соң Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару Комитетiн ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердi дамыту мәселелерiн үйлестiруге жауапты органдар жөнiнде хабардар етедi.
Тараптар, сондай-ақ, өзара келiсiлген мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi үйлестiрушіні белгiлейдi.
21-бап
Осы Келiсiм өзiнiң мақсаттары мен қағидаттарын бөлiсетiн басқа мемлекеттердiң қосылуына ашық, ол үшiн барлық Тараптардың келiсуiмен осындай қосылу жөнiнде депозитарийге құжаттарды тапсыру қажет. Қосылушы мемлекет үшін осы Келiсiм осындай қосылуға келіскенi жөнiнде депозитарий соңғы хабарламаны алған күннен бастап күшiне енедi.
22-бап
Осы Келiсiм қол қоюшы Тараптар арқылы Келісiмнің күшiне eнуіне қажет мемлекетішiлік рәсімдердің орындалуы жөнiнде депозиторийге үшiншi хабарламаны сақтауға тапсырған күннен бастап күшiне енедi.
Қажеттi рәсiмдердi кейінірек орындаған Тараптар үшін Келiсiм депозиторийге тиiстi құжаттарды сақтауға тапсырған күннен бастап енедi.

Статья 13
Стороны содействуют поиску решений вопросов финансирования межгосударственных программ.
Финансирование работ по разработке и реализации межгосударственных программ осуществляется Сторонами с учетом их финансовых возможностей и заинтересованности.
Статья 14
Компетентными органами, ответственными за координацию выполнения настоящего Соглашения, являются национальные органы государств-участников настоящего Соглашения, координирующие вопросы развития информационных ресурсов и информационных систем.
Статья 15
Стороны содействуют созданию для хозяйствующих субъектов, участвующих в разработке проектов этих программ и их реализации, наиболее приемлемых условий при выполнении совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, взаимных закупок средств и систем информатизации и при обмене научно-технической документацией.
Статья 16
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон по другим международным договорам, участниками которых они являются.
Статья 17
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения с общего согласия Сторон, которые оформляются протоколами.
Протоколы вступают в силу после согласования их со всеми Сторонами в том же порядке, что и Соглашение, как это определено статьей 22 Соглашения.
Статья 18
Вся информация, передаваемая одной Стороной другой Стороне (Сторонам), будет переводиться на русский язык и по их взаимному согласию - на государственный язык Стороны (Сторон), получающей информацию, с подстрочным переводом на русский язык.
Статья 19
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между компетентными органами заинтересованных государств-участников настоящего Соглашения.
Статья 20
Стороны через шесть месяцев после подписания настоящего Соглашения информируют Исполнительный комитет Содружества Независимых Государств об органах, ответственных за координацию вопросов развития информационных ресурсов и информационных систем.
Стороны определяют также координатора по реализации взаимосогласованных межгосударственных программ.
Статья 21
Настоящее Соглашение открыто для присоединения других государств, разделяющих его цели и принципы, с согласия всех Сторон путем передачи депозитарию документов о таком присоединении. Для присоединяющегося государства настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения депозитарием последнего сообщения о согласии на такое присоединение.
Статья 22
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления Соглашения в силу.
Для Сторон, выполнивших необходимые процедуры позднее, оно вступает в силу со дня сдачи на хранение депозитарию соответствующих документов.

23-бап
Осы Келiсiм күшінe енген күннен бастап бес жыл бойы қолданылады. Осы мерзiм аяқталған бойда, егер Тараптар ортақ келісу арқылы оның әрекетiнің тоқтатылуы жөнiнде шешім қабылдамаса, онда Келiсiм өздiгiнен әр жолы бес жылдық кезеңге ұзaртылып отырады.
24-бап
Тараптың әрқайсысы шығу күнiне дейiн алты айдан кешіктiрмей бұл жөнiнде депозиторийге жазбаша хабарлама жолдап, осы Келiсiм қолданған уақыт аралығында туындаған қаржылық және басқа да мiндеттемелердi алдын ала реттеп қойып, осы Келiсiмнен шыға алады.
Мәскеу қаласында 1999 жылғы 24 желтоқсанда бiр түпнұсқа дана болып орыс тілінде жасалынды. Түпнұсқа дана осы Келісiмге қол қойған әрбiр Тарапқа Келiсiмнiң расталған көшiрмесiн жiберетiндi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару Комитетiнде сақтаулы.
ТМД Экономикалық кеңесiнiң мүшелерi:
Әзербайжан Республикасынан
Молдова Республикасынан
Армения Pecпубликасынан
Ресей Федерациясынан
Беларусь Республикасынан
Тәжiкстан Pecпубликасынан
Грузиядан
Қазақстан Республикасынан
Өзбекстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Украинадан
Ақпараттандыру саласындағы
ақпараттық ресурстар мен
жүйелердi қалыптастыру,
Тәуелсiз Мемлекеттер
Достастығына қатысушы
мемлекеттердің мемлекетаралық
бағдарламаларын iске асыру
туралы келiсiмге
1-қосымша
1999 жылғы 24 желтоқсан
ТМД қатысушы мемлекеттерді ақпараттандыру саласындағы ынтымақтастықтың мемлекетаралық бағдарламаларын құру бойынша басым бағыттардың базалық тізбесі
(экономикалық кірігудің ақпараттық құрамдас бөлігі)
--------------------------------------------------------------------
N| Әзірленетін  | Орындау. |    Күтілетін нәтижелер      |құжаттар.
р|бағдарламалар.|  шылар   |                             |ды ұсыну
с|дың атауы     |          |                             |мерзімі
--------------------------------------------------------------------
1       2            3                    4                   5
--------------------------------------------------------------------
1. Еркін сауда   ТМД Атқару     Мемлекеттерде ақпарат     2000-2002
аймағын ақпа. комитеті,     алмасудың халықаралық         жж.
ратпен        ТМД Статко.   стандарттарына (ЭДИФАКТ)
қамтамасыз    митеті, КҚ    негізделетін электрондық
ету           БК, СЭВ БК,   сауданың ұлттық орталық.
БАД және      тарын құру ұйғарылуда.
Достастықтың   Мұндай орталықтарды
басқа да      құру және оларды мемле.
мүдделі       кетаралық желіге бірік.
органдары     тіру тұтынушыларды және
өнімдер мен қызмет
көрсетулерді өндіруші.
лерді ақпараттық ресурс.
тармен қамтамасыз етуге,
Достастық мемлекеттерін.
де рынок инфрақұрылымы.
ның дамуын елеулі
ынталандыруға мүмкіндік
береді.
Достастық мемлекеттері.
нің салық және кедендік
қызметтері үшін ұлттық
заңдарға сәйкес барлық
буындар мен қызметтер.
дің жұмыс істеуін
бақылауды қамтамасыз
ететін және табыстарды
жасыру мен басқа да
теріс пайдалануларды
болдырмайтын бірікті.
рілген ақпараттық
жүйелер құрылатын
болады. Құқықтық ақпа.
раттың, кедендік ста.
тистиканың, биржалық
ақпарат пен дүниежү.
зілік баға бойынша
ақпараттың ақпараттық
жүйелері мен мәліметтер
базаларын, өнім жеткі.
зушілері мен мәліметтер
тұтынушыларының жікте.
гіштерін құру ұйғарылады.
Мыналарды:
- қазiргi төлем құрал.
дарын қолдануды қамта.
масыз ететін банкаралық
есеп айырысу жүйелерін;
- халықаралық стандарт.
таp бойынша банкаралық
есеп айырысу үшiн тиiсті
ақпараттық инфрақұры.
лымдарды;
- халықаралық туризмді
қолдау үшiн ақпараттық
жүйелерді құру
көзделеді.

Статья 23
Настоящее Соглашение действует в течение пяти лет с даты вступления в силу. По истечении этого срока Соглашение автоматически продлевается каждый раз на пятилетний период, если Стороны с общего согласия не примут решение о прекращении его действия.
Статья 24
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за шесть месяцев до даты выхода, предварительно урегулировав финансовые и иные обязательства, возникшие за время действия настоящего Соглашения.
Совершено в городе Москве 24 декабря 1999 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждой Стороне, подписавшей настоящее Соглашение, его заверенную копию.
Члены Экономического совета СНГ:
от Азербайджанской Республики   от Республики Молдова
от Республики Армения           от Российской Федерации
от Республики Беларусь          от Республики Таджикистан
от Грузии                       от Туркменистана
от Республики Казахстан         от Республики Узбекистан
от Кыргызской Республики        от Украины
Приложение 1
к Соглашению о сотрудничестве
в формировании информационных
ресурсов и систем, реализации
совместных программ государств -
участников Содружества
Независимых Государств в сфере
информатизации
от 24 декабря 1999 г.
Базовый перечень приоритетных направлений
по формированию межгосударственных программ
сотрудничества в сфере информатизации
государств-участников СНГ
(информационная компонента экономической интеграции)
-------------------------------------------------------------------
NN !Наименование !Исполните- !   Ожидаемые результаты   !Срок пред-
п/п!разрабаты-   !ли*        !                          !ставления
!ваемых       !           !                          !документов
!программ     !           !                          !
-------------------------------------------------------------------
1 !      2      !     3     !             4             !    5
-------------------------------------------------------------------
1.  Информацион-  Исполни-    Предполагается создать в   2000-2002
ное обеспе-   тельный ко- государствах национальные  гг.
чение зоны    митет СНГ,  центры электронной
свободной     Статкомитет торговли, базирующиеся на
торговли      СНГ, СРТС,  международных стандартах
Ср ВЭВ, РСС обмена информацией
и другие    (ЭДИФАКТ).
заинтересо- Построение таких центров и
ванные      объединение их в межгосу-
органы      дарственную сеть позволит
Содружества обеспечить информационными
ресурсами потребителей и
производителей продукции и
услуг, существенно
стимулировать развитие
инфраструктуры рынка в
государствах Содружества.
Для налоговых и таможенных
служб государств
Содружества будут созданы
интегрированные информа-
ционные системы, обеспечи-
вающие функционирование
всех звеньев и служб в
соответствии с националь-
ными законодательствами и
контроль, исключающий
сокрытие доходов и другие
злоупотребления.
Предполагается создать
информационные системы и
базы данных правовой
информации, таможенной
статистики, биржевой
информации и информации
по мировым ценам,
классификаторы поставщиков
и потребителей продукции.
Предусматривается создание:
систем межбанковских
расчетов, обеспечивающих
применение современных
платежных инструментов;
соответствующих информа-
ционных инфраструктур для
межбанковских расчетов по
международным стандартам;
информационных систем для
поддержки международного
туризма.

2. Электрондық   ТМД Атқару    ЭДИФАКТ БҰҰ ақпараттық     2000-2001
құжаттанудың  комитеті,     хабарлар стандарттары         жж.
халықаралық   ҮКК, ТМД      басқару салаларының,
стандарттары  ТКК, СЭВ БК,  материалдық өндірістің,
негiзінде     КС ТМД және   сауда операцияларының
ТМД қатысушы  Достастықтың  жақындасуын, ресурстар
мемлекеттер.  басқа да      мен тауарлардың, ғылыми
дің еркiн     мүдделі       зерттеулер және дүние
сауда айма.   органдары     жүзінің барлық мемлекет.
ғының құжат                 терінің басқа да қызмет
айналымын                   түрлерінің ауысуын
стандарттау                 қамтамасыз етеді. Бұған
және бiріз.                 дүниежүзілік ақпараттық
дендiру                     жүйелерде айналыста
болатын және осылайша,
барлығы үшін түсiнiктi
iскерлiк қатынас тiлiн
жасайтын құжаттардың
бiрыңғай нысандарының
есебiнен қол жеткiзiледі.
Сонымен бiрге, хабарла.
малар беру ондаған eceгe
жеделдейді, құжаттар мен
мүмкiн болатын қателер
саны азаяды, қорыта
келгенде бұл ақпараттық
жүйелерді құру мен
пайдалану кезінде аса ірі
үнем жасауға әкеледі.
3. Мына салалар. ТМД Атқару    ТМД ақпарат кеңістігін    2000-2002
дағы ынтымақ. комитеті,     қалыптастыру тұжырымдама.     жж.
тастықты      БАД, МАК,     сын іске асыру бойынша
қамтамасыз    ҮКК, МАК,     құжаттар мен шараларды
ету үшiн      КҚ БК, СЭВ    дайындаудың перспективті
ақпараттық-   БК, ТМД ТКК,  жоспарына сәйкес Достас.
телекоммуни.  Ресей Байла.  тық мемлекеттерінде
кациялық      ныс министр.  мүдделі ұйымдармен және
жүйелерді     лігі, ҮБА ФА  кәсіпорындармен өзара
құру:         және Достас.  іс-қимыл жасайтын және
- аграрлық-   тықтың басқа  оларды өнім өткізу
өнер-кәсіп.   да мүдделі    рыногы, баға саясаты
тік;          органдары     бойынша ақпаратпен
- отын-энер.                қамтамасыз ететін ақпарат.
гетикалық;                  тық-талдамалық орталық.
- өнеркәсiп.                тар, сондай-ақ мемлекет.
тiк және                    аралық және халықаралық
инвестиция.                 еңбек бөлінісін есепке
лық саясат;                 алатын тауарлар мен
- көлiк және                қызмет көрсетулердің
байланыс;                   жаппай өндірісі үшін
- қаржы және                ұлттық және халықаралық
банк;                       стандарттар мен сертифи.
- ғылыми-тех.               каттарды құру ұйғарылады.
нологиялық;                  Бағдарлама шеңберінде
- радиохабар                қолданыстағылар әрі қарай
және теледидар.              дамып және жаңалары құры.
латын, болады олар:
- көлiк қызметі,
электробайланыс және
почта қызметтері, теледидар
және радиохабар рыноктарын.
дағы ақпараттық
технологиялар;
- аграрлық-өнеркәсіптік
кешендер үшін ақпаратпен
қамтамасыз ету жүйелері;
- өнеркәсiп және инвести.
циялар жөніндегi деректер
базалары;
- сұраныс пен ұсынысты
зерделеудiң ақпараттық-
технологиялары;
- көліктің барлық түрлерi
үшiн ақпараттық-есептеу
жерлерi;
- сыртқы сауда жүктерін
тасымалдау бойынша
көлiктiк-логистикалық
жүйелер.

2.  Стандартиза-  Исполни-    Стандарты информационных   2000-2001
ция и унифи-  тельный     сообщений ООН ЭДИФАКТ      гг.
кация доку-   комитет     обеспечат сближение сфер
ментооборота  СНГ, КТС,   управления, материального
зоны свобод-  СЖТ СНГ,    производства, торговых
ной торговли  СР ВЭВ, КС  операций, перемещения
государств-   СНГ и дру-  ресурсов и товаров,
участников    гие заин-   научных исследований и
СНГ на основе тересо-     других видов деятельности
международных ванные      всех государств мира. Это
стандартов    органы      достигается за счет единых
электронного  Содружества форм документов,
документове-              обращающихся в мировых
дения                     информационных системах и
образующих, таким образом,
понятный для всех язык
делового общения. При этом
в десятки раз ускоряется
передача сообщений,
уменьшается количество
документов и возможных
ошибок, что в итоге
приводит к колоссальной
экономии при создании и
эксплуатации информацион-
ных систем.
3.  Создание ин-  Исполни-    В соответствии с           2000-2002
формационно-  тельный     Перспективным планом       гг.
телекоммуни-  комитет     подготовки документов и
кационных     СНГ, РСС,   мероприятий по реализации
систем для    МАК, КТС,   Концепции формирования
обеспечения   МГС, СР ТС, информационного простран-
сотрудни-     СР ВЭВ,     ства СНГ предполагается
чества в      СЖТ СНГ,    создание в государствах
сферах:       Минсвязи    Содружества информационно-
агропромыш-   России,     аналитических центров,
ленной;       ФАПСИ и     взаимодействующих и
топливно-     другие      заинтересованными органи-
энергетичес-  заинтере-   зациями и предприятиями и
кой; промыш-  сованные    обеспечивающих их информа-
ленной и      органы      цией но рынкам сбыта
инвестицион-  Содружества продукции, ценовой
ной политики;             политики, национальных и
транспорта и              международных стандартов и
связи;                    сертификатов для массового
финансовой и              производства товаров и
банковской;               услуг как в государстве,
научно-                   так и с учетом межгосудар-
технологи-                ственного и международного
ческой;                   разделения труда.
радиовещания              В рамках программы будут
и телевидения             развиваться существующие
и созданы новые:
информационные технологии
на рынках транспортных
услуг, услуг электросвязи
и почты, телевидения и
радиовещания;
системы информационного
обеспечения для агро-
промышленных комплексов;
базы данных по промышлен-
ности и инвестициям;
информационные технологии
изучения спроса и
предложения;
информационно-вычислитель-
ные сети для всех видов
транспорта;
транспортно-логистические
системы по перевозкам
внешнеторговых грузов.

4. Табиғатты     ТМД Атқару     Барлық деректер мен       2000-2002
пайдалану мен комитеті,     ақпарат жиынтығын жинау,     жж.
қоршаған ор.  МЭК және      жинақтау, талдау мен
таны қорғау,  Достастық.    тарату үшін және әлеу.
сондай-ақ     тың басқа     меттік-экономикалық,
сейсмология.  да мүдделі    гидрометеорологиялық,
лық монито.   органдары     экологиялық, сейсмикалық
ринг, төтенше               және Достастық мемлекеттері
оқиғалардың                 халықтарының қалыпты және
алдын-алу                   төтенше жағдайларда
және жою                    қауіпсіздік кепілдігін
салаларында                 қамтамасыз ету жөніндегі
ынтымақтас.                 басқа да проблемаларды
тықты қам.                  шешу үшін қолдағы барды
тамасыз                     дамыту және жаңа көп
ету мақса.                  мақсатты ақпараттық-тех.
тында                       нологиялық база құру
ақпараттық-                 ұйғарылады (бөлінген
телекоммуни.                тұрақты көшпелі ақпарат.
кациялық                    тық-өлшеуіш кешендері,
жүйелер құру                мониторингтер, ұлттық
және мемлекетаралық
телекоммуникациялық
жүйелер).
5. Әлеуметтiк-   ТМД Атқару     Әлеуметтік салада         2000-2002
еңбек сала.   комитеті,     Достастық мемлекеттерінің    жж.
сында,        ТМД қатысушы  сақтандырылған тұлғаларын
құқықтық      мемлекеттері  жеке (дербестендірілген)
ақпарат       халықтарының  есепке aлу бойынша корпо.
алмасу,       Еңбек, көші-  ративті ақпараттық жүйе.
денсаулық     қон және      лер құрылатын, сондай-ақ
сақтау,       әлеуметтік    ЭДИФАКТ халықаралық
бiлiм,        қорғау        стандарттарының негізінде
ғылым және    жөніндегі     зейнетақы тағайындау үшін
мәдениет      консульта.    деректермен жедел мемле.
салаларында   тивтік        кетаралық алмасу реттеле.
ынтымақтас.   кеңесі мен    тін болады.
тықты қамта.  Достастықтың   Жұмыспен қамту, көші-қон,
масыз ету     басқа да      әлеуметтік қорғау, халық
бойынша       мүдделі       еңбегін қорғау мен жағдай.
келiсiлген    органдары     лар және әлеуметтік-еңбек
ақпараттық-                 қатынастары саласындағы
телекоммуни.                нормативтік құқықтық
кациялық                    құжаттар жөніндегі дерек.
жүйелер                     тер банкін қоса қамтитын
құру                        ТМД елдерінің ортақ
еңбек рыногының бiрыңғай
ақпараттық жүйесін құру
көзделуде.
ТМД қатысушы мемлекетте.
рін құқықтық ақпарат
алмасумен, алыстан бiлім
алумен, оқу құралдарымен
тең құқықта және өзара
тиімді алмасумен қамтама.
сыз ету үшiн келiсiлген
ақпараттық-телекоммуника.
циялық жүйелер, сондай-ақ
халықаралық бiлiм беру
жүйелеріне қол жеткізуді
қамтамасыз ететiн
телекоммуникациялық
жүйелер, электронды
оқулықтарды, анықтамалық.
тарды, оқу құралдарын
дайындау мен қолдануға
арналған жүйелер дами
бередi.
Денсаулық сақтау саласын.
да барлық санаттар және
профильдер бойынша меди.
циналық мекемелердi
кешенді ақпараттандыру
жөніндегі автоматтан.
дырылған ақпараттық
жүйелер, қашықтық диагнос.
тика мен кеңес бepудің
қазiргi технологиялары,
аурулар мен эпидемиялардың
таралуы туралы жедел
ақпарат алмасудың түрлi
нозологиялары бойынша
тақырыптық дерекқорларын
құру дами береді және
қолданылатын болады.
Мәдениет саласында ұлттық
және халықаралық электрон.
дық мұражайлар мен галерея.
лар және Достастық мемле.
кеттерінің ұлттық мәдениет.
терi қазыналарының басқа
да электрондық болжамдарын
құру жөнiнде ақпараттық
жүйелердi дамыту көзделiп
отыр.
Достастық елдерінің өз
ресурстарын бiрлесіп қа.
лыптастыру мен пайдалану
бойынша ақпараттық кiтап.
ханалық желiлерінің өзара
iс-қимылдарын кеңейту,
ұлттық және халықаралық
электронды мұражайлар мен
галереяларды құру саласын.
дағы ынтымақтастықты, ны.
ғайту, сондай-ақ мәдениет
және өнер жөніндегi деректер.
дің бiрыңғай банктерін
құру ұйғарылып отыр.

4.  Создание ин-  Исполни-    Предполагается развивать   2000-2002
формационно-  тельный     существующие и создать     гг.
телекоммуни-  комитет     новую многоцелевую инфор-
кационных     СНГ, МЭС    мационно-технологичную
систем в      и другие    базу (распределенные
целях обес-   заинтере-   стационарные
печения       сованные    передвижные
сотрудни-     органы      информационно-
чества в      Содружества измерительные
сферах                    комплексы,
природополь-              мониторинги,
зования и                 национальные и
охраны                    межгосударственные
окружающей                телекоммуникационные
среды, а                  системы) для сбора,
также сейс-               накопления, анализа и
мологичес-                распространения всей
кого монито-              совокупности данных и
ринга, пре-               информации для решения
дупреждения и             социально-экономических,
ликвидации                гидрометеорологических,
чрезвычайных              экологических,
ситуаций                  сейсмических и других
проблем по обеспечению
гарантии безопасности
населения государств
Содружества в нормальных
и чрезвычайных ситуациях.
5.  Создание сог- Исполни-    В социальной сфере будут   2000-2002
ласованных    тельный     созданы корпоративные      гг.
информацион-  комитет     информационные системы по
но-телекомму- СНГ, Кон-   индивидуальному (персони-
никационных   сультатив-  фицированному) учету
систем по     ный совет   застрахованных лиц
обеспечению   по труду,   государств Содружества, а
сотрудни-     миграции    также налажен оперативный
чества в      и социаль-  межгосударственный обмен
социально-    ной защите  данными для назначения
трудовой      населения   пенсий на базе международ-
сфере, сфере  государств- ных стандартов ЭДИФАКТ.
обмена пра-   участников  Предусматривается создание
вовой ин-     СНГ и дру-  единой информационной
формацией,    гие заин-   системы общего рынка труда
охраны здо-   тересован-  стран СНГ, включающей
ровья, об-    ные органы  банки данных по занятости,
разования,    Содружества миграции, социальной
науки и                   защите, охране и условиям
культуры                  труда населения и норма-
тивно-правовым документам
в области социально-
трудовых отношений.
Получат развитие согласо-
ванные информационно-
телекоммуникационные
системы для обеспечения
государств-участников СНГ
обмена правовой информа-
цией, дистанционного
образования, равноправного
и взаимовыгодного обмена
учебными материалами, а
также телекоммуникационные
системы обеспечения
доступа к международным
образовательным сетям,
системы для подготовки и
применения электронных
учебников, справочников,
учебных пособий.
В сфере охраны здоровья
получат развитие и приме-
нение автоматизированные
информационные системы по
комплексной информатизации
медицинских учреждений по
всем категориям и
профилям, современных
технологий дистанционной
диагностики и консультиро-
вания, создание предметных
баз данных по различным
нозологиям оперативного
обмена информацией о
распространении болезней и
эпидемий.
В сфере культуры намечает-
ся развивать информацион-
ные системы по созданию
национальных и международ-
ных электронных музеев и
галерей и других электрон-
ных версий сокровищниц
национальных культур
государств Содружества.
Предполагается расширение
взаимодействия информа-
ционно-библиотечных сетей
стран Содружества по
совместному формированию и
использованию их ресурсов,
развитие сотрудничества в
области создания нацио-
нальных и международных
электронных музеев и
галерей, а также создания
единых банков данных по
культуре и искусству.

6. Нормативтік-  ТМД Атқару     Сақтандыру бағдарламала.  1999-2002
әдістемелік   комитеті,     рын іске асыру Достастық     жж.
база құру     БАД, Ресей    мемлекеттерінің сақтандыру
және ТМД      Байланыс      рыногының дамуын қамтама.
қатысушы      министрлігі   сыз етуге және ақпараттық
мемлекеттерде және          жүйелердің меншік иелері
ақпараттық    Достастықтың  мен пайдаланушыларының
тәуекелдердi  басқа да      бұзылған мүліктік мүдделе.
сақтандыру    мүдделі       рін қалпына келтіру
жүйесiн       органдары     кепілдігін қамтамасыз
ендіруге                    етуге мүмкіндік береді.
бағытталған
шараларды
жүргізу
7. Достастықтың  ТМД мүдделі    ТМД АААЖ жетілдіру мен    2000-2003
(қатысушы     қатысушы      дамытуды жүзеге асыру:       жж.
мемлекеттері  мемлекеттері, - Достастық мемлекеттері.
арасында      ТМД Атқару    нің мемлекеттік үкімет ор.
ақпаратпен    комитеті,     гандарының өз және ТМД
алмасудың     ТМД қатысушы  жарғылық органдарының
автоматтан.   мемлекетте.   араларында, соның ішінде
дырылған      рінің         еркін сауда аймағын қалып.
жүйесiн TМД   Парламент.    тастыру процесінде де,
АААЖ) және    аралық        ақпаратпен алмасуды ұйым.
оның шағын    Ассамблеясы,  дастыру үшін корпорациялық
жүйелерін     ТМД қатысушы  Internet желісін құру;
жетілдіру     мемлекетте.   - Достастықтың халықара.
мен дамыту    рінің Шекара  лық ақпараттық қорларын
әскерлерi     ұлғайту (тиiстi мемлекет.
қол-басшыла.  аралық келісімдерді
рының кеңесі, қабылдау шамасына қарай)
ТМД қатысушы  және осы ақпаратқа ТМД
мемлекетте.   АААЖ абоненттерінің
рінің Ішкі    қолайлы рұқсат етілген
істер         енуін қамтамасыз етіп,
министрлік.   олардың біріккен мемле.
терінің       кетаралық ресурстарға
кеңесі, ҮБА   кірігуі;
ФА және Дос.  - ТМД қатысушы мемлекет.
тастықтың     тері шекаралық әскерлері.
басқа да      нің арасында ақпаратпен
мүдделі       алмасудың шағын жүйелерін
органдары     құру (ТМД ШӘ АААЖ);
- ТМД АААЖ бірыңғай теле.
коммуникациялық негізі
және шифрленген құжаттық
байланыс жүйесі болып
табылатын "АТЛАС-ТМД"
деректер берудiң мульти.
хаттамалық (Х.25, ІР,
FR) желiсiн құру.
- ТВ-Информды телекоммуни.
кациялық орта ретінде
пайдалануды жалғастыру;
- ТМД мемлекеттерi
мемлекеттiк өкiмет орган.
дарының және ТМД жарғылық
органдарының арасында
(ТМД АААЖ және шифрленген
құжаттық байланыс жүйесін
пайдаланушылар арасында)
ақпаратпен алмасуды
ұйымдастыру үшін
"АТЛАС-ТМД" электрондық
почтаның бiрыңғай
жүйесiн құру;
- ТМД АААЖ іске асыратын
үлгілік шешімдер мен
технологиялар негiзiнде
тиiстi мемлекетаралық
келiсімдердің қабылдануына
қарай ТМД АААЖ басқа да
қосалқы жүйелерін құру
ұйғарылып отыр.
--------------------------------------------------------------------
"Орындаушы" бағанындағы аббревиатуралаp былай түсіндіріледі:
YКК - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер көлiк
министрлерінің үйлестiрушi көлiк кеңесi
МАК - мемлекетаралық авиациялық комитет
МСК - стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегi
мемлекетаралық кеңес
МЭК - мемлекетаралық экологиялық кеңес
БАД - байланыс саласындағы аймақтық Достастық
ТМД ТКК - Достастықтың қатысушы мемлекеттерiнің темiр жол көлігі
жөніндегi кеңесi
CЭB БК - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң
сыртқы экономикалық ведомстволары басшыларының Кеңесi
КҚ БК - Достастықтың қатысушы мемлекеттерi кеден қызметі
басшыларының Кеңесi
ТМД Статкомитеті - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының
мемлекетаралық статистикалық комитеті
YБ АФА - Ресей Федерациясының президенті жанындағы үкiметтiк
байланыс пен ақпарат федералдық агенттігі
Ақпараттандыру саласындағы
ақпараттық ресурстар мен
жүйелердi қалыптастыру,
Тәуелсiз Мемлекеттер
Достастығына қатысушы
мемлекеттердің мемлекетаралық
бағдарламаларың iске асыру
туралы келiсiмге
2-қосымша

6.  Создание нор- Исполни-    Реализация программ        1999-2002
мативно-мето- тельный     страхования позволит       гг.
дической базы комитет     обеспечить развитие
и проведение  СНГ, РСС,   страхового рынка
мероприятий,  Минсвязи    государств Содружества и
направленных  России и    обеспечить гарантии
на внедрение  другие      восстановления нарушенных
в государст-  заинтересо- имущественных интересов
вах - участ-  ванные      собственникам и пользова-
никах СНГ     органы      телям информационных
системы стра- Содружества систем.
хования ин-
формационных
рисков
7.  Совершенство- Заинтересо- Предполагается осущест-    2000-2003
вание и раз-  ванные го-  влять совершенствование и  гг.
витие авто-   сударства-  развитие АСИО СНГ путем:
матизирован-  участники   создания корпоративной
ной системы   СНГ, Испол- lntranet-сети для органи-
информацион-  нительный   зации информационного
ного обмена   комитет     обмена органов государст-
между госу-   СНГ, Меж-   венной власти государств
дарствами -   парламент-  Содружества между собой и
участниками   ская Ассам- с уставными органами СНГ,
Содружества   блея госу-  в том числе и в процессе
(АСИО СНГ) и  дарств -    формирования зоны свобод-
ее подсистем  участников  ной торговли;
СНГ, Совет  наращивания межгосударст-
командующих венных информационных
Пограничны- фондов Содружества (по
ми войсками мере принятия соответст-
государств- вующих межгосударственных
участников  соглашений) и их интегра-
СНГ, Совет  ции в объединенный меж-
министров   государственный ресурс с
внутренних  обеспечением удобного
дел госу-   санкционированного доступа
дарств -    к этой информации абонен-
участников  тами АСИО СНГ;
СНГ, ФАПСИ  создания подсистемы
и другие    информационного обмена
заинтересо- между Пограничными
ванные      войсками государств -
органы      участников СНГ (АСПО-ПВ
Содружества СНГ);
создания мультипротоколь-
ной (Х.25, IP, FR) сети
передачи данных "Атлас-
СНГ", являющейся единой
телекоммуникационной
основой АСИО СНГ и
системы шифрованной
документальной связи;
продолжить использование
ТВ-Информ в качестве
телекоммуникационной
среды;
создания единой системы
электронной почты "Атлас-
СНГ" для организации
информационного обмена
органов государственной
власти государств
Содружества между собой
и уставными органами СНГ
(между пользователями
АСИО СНГ и системы
шифрованной
документальной связи);
создания других подсистем
АСИО СНГ по мере принятия
соответствующих межгосу-
дарственных соглашений на
основе типовых решений и
технологий, реализуемых
в АСИО СНГ
-------------------------------------------------------------------
* Аббревиатуры в графе "Исполнители" расшифровываются
следующим образом:
КТС             Координационное транспортное совещание министров
транспорта государств-участников Содружества
Независимых Государств
МАК             Межгосударственный авиационный комитет
МГС             Межгосударственный совет по стандартизации,
метрологии и сертификации
МЭС             Межгосударственный экологический совет
РСС             Региональное содружество в области связи
СЖТ СНГ         Совет по железнодорожному транспорту
государств-участников Содружества
СР ВЭВ          Совет руководителей внешнеэкономических ведомств
государств-участников Содружества
Независимых Государств
СР ТС           Совет руководителей таможенных служб
государств-участников Содружества
Cтаткомитет     Межгосударственный статистический комитет
СНГ             Содружества Независимых Государств
ФАПСИ           Федеральное агентство правительственной связи
и информации при Президенте Российской Федерации
Приложение 2
к Соглашению о сотрудничестве
в формировании информационных
ресурсов и систем, реализации
совместных программ государств -
участников Содружества
Независимых Государств в сфере
информатизации

1999 жылғы 24 желтоқсан
ТМД қатысушы мемлекеттердiң ақпараттандыру саласында мемлекетаралық бағдарламалар жасау және iске асыру
ТӘРТIБI
I. Негiзгi ұғымдар
1. Ақпараттандыру саласында мемлекетаралық бағдарламалар жасау және оларды iске асыру кезiнде Тараптар ұлттық заңнамада және осы Тәртіпте анықталған тәртiптi басшылыққа алады.
2. Ақпараттандыру, саласындағы ынтымақтастықтың мемлекетаралық бағдарламалары (бұдан әрi - мемлекетаралық бағдарламалар) ТМД қатысушы мемлекеттерiнiң ақпараттандыру процестерiне ортақ тәсілдердi әзiрлеу мен ақпараттық өзара iс-қимылдарды қамтамасыз ету ынтымақтастықтың нысаны болып табылады және олар мынадай бөлімдерден тұрады:
- мәселенің мазмұны және оны бағдарламалық әдiстер арқылы шешудi негiздеу;
- мемлекетаралық бағдарламаның негiзгi мақсаттары мен міндеттерi, iске асыру мерзімдерi мен кезеңдерi;
- қажет болғанда жұмысқа орналастыру мен жаңа жұмыс орындарын құру шараларын қоса алғанда, бағдарламалық iс-шаралар жүйесi;
- мемлекетаралық бағдарламаны ресурспен қамтамасыз ету (бюджет қаражаттары және/немесе бюджеттен тыс көздер есебiнен);
- мемлекетаралық бағдарламаны iске асыру тетiгі;
- мемлекетаралық бағдарламаны басқаруды ұйымдастыру және оны iске асыру барысын үйлестiру;
- мемлекетаралық бағдарламаны iске асыру тиiмдiлiгiн, әлеуметтiк-экономикалық және экологиялық салдарларын бағалау;
- атауы, мүдделi Тараптар үйлестiрушiсінiң нұсқауы, сондай-ақ мақсаттары мен міндеттерi, iске асыру мерзімдерi, негiзгi iс-шараларды орындаушылардың нұсқаулары, қаржыландырудың көлемдерi мен көздерi, бағдарламаны iске асырудан күтілетiн түпкi нәтижелер мазмұндалған мемлекетаралық бағдарламаның төлқұжаты.
Әр мемлекетаралық бағдарлама бойынша барлық бағдарламалық iс-шаралардың келiсiлуін және олардың қаржы ресурстарының жобаланып отырған көлемдерiмен жүргiзiлу кезекшiлiктерiн, салалық және аймақтық мiндеттердiң келiсiмділiгi мен кешендiлiгiн қамтамасыз ету қажет. Таяудағы бiр-екi жылға бағдарламалық iс-шаралар, оларды қаржыландыру негiздеулерi бар, әлеуметтiк-экономикалық және техникалық-экономикалық бизнес-жоспар нақтылануы тиiс.
3. Мемлекетаралық бағдарлама осы Тәртiптiң V бөлiмiнде көзделген тәртiппен толығымен немесе iшiнара орындалатын және қаржыландырылатын жобалардан тұруы мүмкiн.
II. Бағдарламалық әзiрлеме үшін проблемаларды іріктеу
4. Тараптар, мемлекетаралық және үкіметаралық органдар, сондай-ақ ТМД қатысушы мемлекеттерiнің мүдделi ұйымдары мен ведомстволары мемлекетаралық бағдарламалар әзiрлеудiң бастамашылары бола алады.
5. Проблемаларды бастапқы iрiктеу ақпараттандыру саласындағы қазiргi мемлекетаралық (үкiметаралық) органдар арқылы жүргiзiледi (бұдан әрi - мемлекетаралық органдар).

от 24 декабря 1999 г.
Порядок
формирования и реализации межгосударственных
программ сотрудничества в сфере информатизации
государств-участников СНГ
I. Основные понятия
1. При формировании и реализации межгосударственных программ в сфере информатизации Стороны руководствуются порядком, определяемым национальным законодательством и настоящим Порядком.
2. Межгосударственные программы сотрудничества в сфере информатизации (далее - межгосударственные программы) являются формой сотрудничества государств - участников СНГ по выработке совместных подходов к процессам информатизации и обеспечению информационного взаимодействия и состоят из следующих разделов:
содержание проблемы и обоснование ее решения программными методами;
основные цели и задачи, сроки и этапы реализации межгосударственной программы;
система программных мероприятий, включая при необходимости меры по трудоустройству и созданию новых рабочих мест;
ресурсное обеспечение межгосударственной программы (за счет бюджетных средств и/или внебюджетных источников);
механизм реализации межгосударственной программы;
организация управления межгосударственной программой и координация хода ее реализации;
оценка эффективности, социально-экономических и экологических последствий от реализации межгосударственной программы;
паспорт межгосударственной программы, содержащий ее наименование, указание координатора заинтересованных Сторон, а также цели и задачи, сроки реализации, указания исполнителей основных мероприятий, объемов и источников финансирования, ожидаемых конечных результатов реализации программы.
По каждой межгосударственной программе необходимо обеспечить согласование всех программных мероприятий и очередность их проведения с проектируемыми объемами финансовых ресурсов, согласованность и комплексность решения отраслевых и региональных задач. На ближайшие один-два года должны быть конкретизированы программные мероприятия, их финансирование, бизнес-план с социально-экономическими и технико-экономическими обоснованиями.
3. Межгосударственная программа может включать в себя проекты, выполняемые и финансируемые полностью или частично в порядке, предусмотренном разделом V настоящего Порядка.
II. Отбор проблем для программной разработки
4. Инициаторами разработки межгосударственных программ могут выступать Стороны, межгосударственные и межправительственные органы, а также заинтересованные организации и ведомства государств-участников СНГ.
5. Первоначальный отбор проблем производится действующими межгосударственными (межправительственными) органами в сфере информатизации (далее - межгосударственные органы).

6. Әрбiр Тарап мемлекетаралық органдардағы өзiнің өкiлi арқылы нақты мемлекетаралық бағдарлама жасау туралы ұсыныспен шыға алады.
Проблеманың бағдарламалық әзiрленімі туралы ұсынысқа мыналар қоса беріледi:
- оның туу себептерiн талдау;
- проблеманы шешудiң мүмкiн тәсілдерi, ақпараттандыру, техника, технология, өнiмдi өндiру мен сату (жұмыс, қызмет көрсету), еңбек, шаруашылық және құқықтық қатынастар салаларында мәселенi шешу үшiн жүзеге асыру қажет iс-шаралардың ұсынылатын тізбесi, оны iске асырудың мүмкiн мерзімдepi;
- мүмкiн көздердi тартудан және мемлекетаралық бағдарламаның жобасын iске асырудан түсетiн күтілетін табыстарды бөлудi көрсету арқылы қаржы ресурстарындағы қажеттiлiктердi негiздеу;
- әлеуметтiк-экономикалық тиiмділік пен мемлекетаралық бағдарламаны iске асыру салдарын алдын ала бағалау, бағдарламалық iс-шаралардың экологиялық және басқа да талаптарға сәйкестiгi;
- мемлекеттік тапсырыс берушілердің, мемлекетаралық бағдарламаны әзiрлеушiлердің, негiзгi жеткiзушілер мен мердiгерлердiң тiзбесi;
- мемлекетаралық бағдарлама жобасының даярлану мерзімдерi мен құнын көрсету.
7. Мемлекетаралық органдар мемлекетаралық бағдарламалардың жобалары бойынша мемлекеттерден түскен ұсыныстарды алдын ала қарайды және қарау нәтижелерi мен олардың мүдделiлiгiн зерделеудi ескере отырып осы бағдарламаларды жасайды.
Мемлекетаралық органдар Тараптардың мүдделiлiгi және алынған материалдарды талдаудың негiзiнде мемлекетаралық деңгейде осы проблеманы шешу жөнiнде ұсыныстар дайындайды және оларды Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару комитетiне (бұдан әрi - Комитет) тапсырады.
8. Комитет белгiленген тәртіппен мемлекетаралық бағдарламалардың жобаларын жасау, оларды әзiрлеу мерзiмдерi, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнiң қарауы үшiн қаржыландыру көздерi жөнiнде мемлекетаралық органдардың ұсыныстарын енгiзедi.
Iрi масштабты және ерекше маңызды проблемалар жөнінде Комитеттiң ұсынысы бойынша мемлекетаралық бағдарламаларды орындау тұжырымдамалары әзiрленуi мүмкiн.
III. Мемлекетаралық бағдарламалаp мен жобалар жасау
9. Мемлекетаралық органдар:
- мемлекетаралық бағдарлама жобасын жасау бойынша Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесiнiң шешiмдерiн орындай отырып, олардың әзiрленуiн ұйымдастырады;
- проблемаларды шешу және жобаларды бағалау жөнiнде Тараптардың ұсыныстарын жинауды жүргiзедi;
- мемлекетаралық бағдарламаның келiсілген жобасын түсiндірме жазбамен, әлеуметтiк-экономикалық және техникалық-экономикалық негiздемесi бар бизнес-жоспармен және мемлекетаралық бағдарлама туралы үкіметаралық жобаны Комитетке жолдайды.
IV. Мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды
сараптау және бағалау

6. Каждая Сторона имеет право через своего представителя в межгосударственных органах выступать с предложениями о формировании конкретной межгосударственной программы.
К предложению о программной разработке проблемы прилагаются:
анализ причин ее возникновения;
возможные способы решения проблемы, предлагаемый перечень мероприятий, которые необходимо осуществить в сфере информатизации, техники, технологий, производства и реализации продукции (работ, услуг), организационных, трудовых, хозяйственных и правовых отношений для решения проблемы, возможные сроки ее реализации;
обоснование потребностей в финансовых ресурсах с указанием привлечения возможных источников и распределения ожидаемых прибылей от реализации проекта межгосударственной программы;
предварительная оценка социально-экономической эффективности и последствия реализации межгосударственной программы, соответствие программных мероприятий экологическим и иным требованиям;
перечень государственных заказчиков, разработчиков межгосударственной программы, основных поставщиков и подрядчиков;
указание сроков и стоимости подготовки проекта межгосударственной программы.
7. Межгосударственные органы проводят предварительное рассмотрение полученных от государств предложений по проектам межгосударственных программ и с учетом результатов рассмотрения и изучения их заинтересованности формируют эти программы.
Межгосударственные органы на основе заинтересованности Сторон и анализа полученных материалов подготавливают предложения по решению данной проблемы на межгосударственном уровне и представляют их в Исполнительный комитет Содружества Независимых Государств (далее - Комитет).
8. Комитет в установленном порядке вносит предложения межгосударственных органов по формированию проектов межгосударственных программ, сроках их разработки, источниках финансирования для рассмотрения Экономическим советом Содружества Независимых Государств.
По крупномасштабным и особо значимым проблемам по предложению Комитета могут разрабатываться концепции выполнения межгосударственных программ.
III. Формирование межгосударственных программ и проектов
9. Межгосударственные органы:
выполняя решения Экономического совета Содружества Независимых Государств по формированию проекта межгосударственной программы, организовывают их разработку;
проводят сбор предложений Сторон по решению проблем и оценку проектов;
направляют в Комитет согласованный проект межгосударственной программы с пояснительной запиской, бизнес-планом с социально-экономическими и технико-экономическими обоснованиями и проект межправительственного соглашения о межгосударственной программе.
IV. Экспертиза и оценка межгосударственных
программ и проектов

10. Комитет жобаларды таңдауды және бағалауды (сараптауды) ұйымдастырады, бұл орайда мыналарға назар аударады:
- оның проблемасының басымдылық сипатына;
- бағдарламалық iс-шаралардың негiзділігiне, кешендiлiгiне және экологиялық қауiпсiздiгiне, оларды iске асыру мерзiмдерiне;
- ең алдымен мемлекеттік мүмкiндiкпен үйлестiру арқылы орталықтандырылған ресурстар мен орындаушы ұйымдарға түрлi жеңілдiктер беру есебiнен бағдарламаны iске асыру үшiн бюджеттен тыс қаражатты тартудың орындылығына;
- мемлекетаралық бағдарламаны iске асыру тетiгінің тиiмділiгіне;
- бағдарламаның тұтас алғанда әлеуметтiк-экономикалық тиiмділiгiне, күтiлетiн түпкi нәтижелер мен олардың ТМД қатысушы-мемлекеттерi экономикасының құрылымдық қайта құрылу процестерiне ықпалы.
11. Мемлекетаралық бағдарламаны Тәуелсiз мемлекеттер Достастығы Үкiмет басшыларының кеңесi бекiтедi.
Комитет қатысушы мемлекеттер үкіметтерiнің қарауына мемлекетаралық бағдарлама мен үкiметаралық келiсiмнің жобаларын жолдайды. Мемлекетаралық бағдарламаны iске асыруға қатысу шарттары және оны қаржыландыру тәртiбi Тараптар арасында олардың қатысу еркiндiгi мен өзара тиімділік негiзінде жасалған, оған қол қойылғаннан кейiн, ол қаржыландыру мен iске асырылуға қабылданатын жеке үкiметаралық келiсiммен ресімделедi.
V. Мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыру
12. Мемлекетаралық бағдарламалар мен тұжырымдамаларды жасау бойынша жұмыстарды қаржыландыру Тараптардың келiсiмi бойынша олардың қаржылық мүмкiндiктерi мен мүдделiлiктерiн есепке ала отырып жүзеге асырылады.
13. Мемлекетаралық бағдарламаны қаржыландыру қатысушы-мемлекеттердің мемлекетаралық бағдарлама туралы үкiметаралық келiсiмiне сәйкес қатысушылардың мемлекеттік бюджет қаражатты есебiнен осы мақсаттарға көзделген қаражаты шегiнде немесе мүдделi министрліктердiң, ведомстволардың, өзге де салалық органдардың қаржыландырудың бюджеттен тыс көздерiнен және/немесе жобаға қатысушылар тартқан көздерден, сондай-ақ, құрамдастырылған қаржыландыру, соның iшінде шетел инвестициясын тарту арқылы да жүзеге асырылады. Мемлекетаралық бағдарламаларды іске асыруға шетел капиталын тарту қатысушы мемлекеттердiң шетел инвестициялары туралы ұлттық заңнамасына сәйкес орындалады.
14. Мемлекетаралық бағдарламаларды қаржыландыру тетiгiн Тараптар олардың қаржылық мүмкіндіктерi мен мүдделіліктерін ескере отырып жүзеге асырады.
Тараптар мемлекетаралық бағдарламаның құрамына кiретiн бағдарламадағы өз бөлiгiн ресурстардың қаржы және басқа да түрлерiмен қамтамасыз етедi.
VI. Мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды
iске асыруды басқару

10. Комитет организовывает анализ и оценку (экспертизу) проектов, обращая при этом внимание на:
приоритетный характер ее проблемы;
обоснованность, комплексность и экологическую безопасность программных мероприятий, сроки их реализации;
целесообразность привлечения прежде всего внебюджетных средств для ее реализации в увязке с возможностями государственной поддержки за счет централизованных ресурсов и представления различных льгот организациям-исполнителям;
эффективность механизма реализации межгосударственной программы;
социально-экономическую эффективность программы в целом, ожидаемые конечные результаты и влияние их на процессы структурной перестройки экономики государств-участников СНГ.
11. Межгосударственная программа утверждается Советом глав правительств Содружества Независимых Государств.
Комитет направляет на рассмотрение правительствам государств-участников проекты межгосударственной программы и межправительственного соглашения. Условия участия в реализации межгосударственной программы и порядок ее финансирования оформляются отдельным межправительственным соглашением, заключаемым между Сторонами на основе добровольности их участия и взаимовыгодности, после подписания которого она принимается к финансированию и реализации.
V. Финансирование межгосударственных программ и проектов
12. Финансирование работ по формированию межгосударственных программ и концепций по согласованию Сторон осуществляется с учетом их финансовых возможностей и заинтересованности.
13. Финансирование межгосударственной программы осуществляется в соответствии с межправительственным соглашением государств-участников о межгосударственной программе за счет средств государственных бюджетов участников в пределах средств, предусмотренных на эти цели, либо за счет внебюджетных источников финансирования заинтересованных министерств, ведомств и других отраслевых органов и/или привлеченных источников участников проекта, а также комбинированного финансирования, в том числе с привлечением иностранных инвестиций. Привлечение иностранного капитала к реализации межгосударственных программ осуществляется в соответствии с национальными законодательствами государств-участников об иностранных инвестициях.
14. Механизм финансирования межгосударственных программ осуществляется Сторонами с учетом их финансовых возможностей и заинтересованности.
Стороны обеспечивают финансовыми и иными видами ресурсов свою часть программы, входящую в состав межгосударственной программы.
VI. Управление реализацией межгосударственных
программ и проектов

15. Мемлекетаралық бағдарламаны iске асыруды басқару қатысушы мемлекеттердiң осы бағдарлама туралы үкiметаралық келiсiмiне сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекетаралық бағдарламаны уақытында iске асыру бағдарлама бойынша жұмыстарды орындаушыларды басқару, бағдарламаны iске асыруға бөлiнетiн қаражатты тиiмді пайдалануды қамтамасыз ету жауапкершілігi бағдарламаны үйлестiрушiге жүктеледi. Мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыру тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында әрбiр Тарап мемлекеттiк тапсырыс берушi ретiнде осы бағдарламалардың қатысушыларын белгiлейдi.
Мемлекетаралық бағдарламаның үйлестiрушiсi ретiнде мемлекетаралық (үкіметаралық) ұйымдар болуы мүмкiн.
Егер мемлекетаралық бағдарлама, iске асырылуын тиiстi Тараптар қаржыландыратын жекелеген жобалардан тұратын болса, осындай жобалардың үйлестірушісі ролін осы жобалардың ұлттық мемлекеттiк тапсырыс берушiлерi атқарады.
Қажет болған жағдайда мемлекетаралық бағдарламаны үйлестірушінің өкілеттіктерi Тараптаp арасында жасалатын жеке үкiметаралық келісiмге сәйкес бағдарлама бойынша жұмыстарды орындаушы - кәсiпорындар мен ұйымдарға, сондай-ақ қатысушы мемлекеттердің бiрiнің аумағындағы әкiмшiлiк басқару органдарына берілуі мүмкiн.
16. Мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыру конкурстық негiзде анықталатын жұмыстарды орындаушы-ұйымдармен үйлестіруші жасасатын келiсім-шарт (шарт) негізінде жүзеге асырылады.
17. Бiрлескен жұмыстардың нәтижелерін, соның ішінде тауарларды/қызмет көрсетулерді сатудан түсетін табыстарды нақты мемлекетаралық бағдарламаның қатысушы тараптары арасында бөлу, әдетте олар осы бағдарламаға үлестiк қатысуына сәйкес жүзеге асырылады және үкiметаралық келiсімде анықталады.
18. Мемлекетаралық бағдарламаларды iске асыру қорытындыларын, қажет болған жағдайда тәуелсіз сараптаманы пайдалана отырып, бағдарлама туралы үкіметаралық келісімнің шарттарына сәйкес Тараптар қарайды.
19. Мемлекетаралық органдар мемлекетаралық бағдарламалардың үйлестірушілері тапсырған есеп берулерді талдау негiзiнде жұмыстарды жалғастыру және бағдарламаларды қаржыландыру немесе оларды тоқтату туралы ұсыныстар әзірлейді және оларды Комитетке жолдайды.
Мемлекетаралық органдардың ұсыныстары бойынша мемлекетаралық бағдарламалар жаңа бағыттармен және бағдарламаның өзінің бекітілуі тәртiбіне ұқсас жобалармен толықтырылуы мүмкін.

15. Управление реализацией межгосударственной программы осуществляется в соответствии с межправительственным соглашением государств-участников об этой программе. Ответственность за своевременную реализацию межгосударственной программы, управление исполнителями работ по программе, обеспечение эффективного использования средств, выделяемых на реализацию программы, возлагается на координатора программы. В целях обеспечения эффективности реализации межгосударственных программ каждая Сторона определяет участников этих программ в качестве государственного заказчика.
В качестве координатора межгосударственной программы могут выступать межгосударственные (межправительственные) организации.
В случае, если межгосударственная программа состоит из отдельных проектов, реализация которых финансируется соответствующими Сторонами, роль координаторов таких проектов выполняют национальные государственные заказчики этих проектов.
При необходимости полномочия координатора межгосударственной программы могут быть в соответствии с отдельным межправительственным соглашением, заключаемым между Сторонами, делегированы предприятиям и организациям - исполнителям работ по программе, а также органам административного управления на территории одного из государств-участников.
16. Реализация межгосударственных программ осуществляется на основе контрактов (договоров), заключаемых координатором с организациями - исполнителями работ, определяемыми на конкурсной основе.
17. Распределение результатов совместных работ, в том числе доходов от реализации товаров/услуг, между Сторонами - участницами конкретной межгосударственной программы осуществляется, как правило, согласно их долевому участию в данной программе и определяется в межправительственном соглашении.
18. Итоги реализации межгосударственных программ рассматриваются Сторонами в соответствии с условиями межправительственного соглашения о программе, используя при необходимости независимую экспертизу.
19. Межгосударственные органы на основе анализа отчетов, представляемых координаторами межгосударственных программ, подготавливают и направляют в Комитет предложения о продолжении работ и финансировании программ или об их прекращении.
По представлению межгосударственных органов межгосударственные программы могут дополняться новыми направлениями и проектами аналогично порядку утверждения самой программы.