"Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 29 желтоқсан N 1412
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ұжымдық шарт - жазбаша нысанда, бiр немесе бiрнеше жұмыс берушi (олардың өкiлдерi) және қызметкерлердiң бiр немесе бiрнеше өкілдерiнің арасында жасасқан, әлеуметтiк және еңбек қатынастарын реттейтін нормативтік акт;";
он сегiзінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қызметкерлердің өкілдерi - кәсіптік одақтардың органдары, олардың одақтары (ассоциациялары) мен олардың құрылтай құжаттарына, сенiмхатына не жиналыста қабылдаған шешiмiне сәйкес өкiлдiк уәкiлеттi басқа да қоғамдық бiрлестіктеp, сондай-ақ сенімхатпен не қызметкерлер жиналысында қабылданған шешiммен өкілдік уәкiлетті өзге де адамдар мен ұйымдар;";
жиырма екiншi абзацтағы "шартымен" деген сөз "және шарттарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағының бiріншi бөлiгiнде "осы Заңның деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының азаматтарына," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "мiндеттi." деген сөз алынып тасталсын және мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың көшiрмесiн ұсынуға;
8) басқа жинақтаушы зейнетақы қорымен мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқаны жөнінде жұмыс берушіге хабарлауға мiндеттi.";
4) 8-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жұмысқа қабылдаған кезде қызметкермен жеке еңбек шартын жасасуға, қызметкердi ұжымдық шартпен және жұмыс берушінің актiлерiмен таныстыруға;";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1412
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан
"О труде в Республике Казахстан"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года "О труде в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г. N 24, ст. 1068; 2001 г. N 23, ст. 309) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"коллективный договор - нормативный акт письменной формы, заключенный между одним или несколькими работодателями (их представителями) и одним или несколькими представителями работников, регулирующий социальные и трудовые отношения;";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"представители работников - органы профессиональных союзов, их союзы (ассоциации) и другие общественные объединения, уполномоченные на представительство в соответствии с их учредительными документами, доверенностью либо решением, принятым на собрании, а также иные лица и организации, уполномоченные на представительство доверенностью либо решением, принятым на собрании работников;";
в абзаце двадцать втором слово "договором;" заменить словами "и коллективными договорами;";
2) в части первой пункта 2 статьи 3 после слов "распространяется на" дополнить словами "граждан Республики Казахстан";
3) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) предъявлять копию договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
8) извещать работодателя о заключении договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов с другим накопительным пенсионным фондом.";
4) в статье 8:
подпункт 6) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) при приеме на работу заключить индивидуальный трудовой договор с работником, ознакомить работника с коллективным договором и актами работодателя;";

мынадай мазмұндағы 5-1), 12), 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
5-1) қызметкерге жыл сайынғы еңбек демалысын беру;
12) жұмыс орындары мен технологиялық процестерде қатерлердi болдырмау жөнінде шаралар қабылдауға, өндiрiстiк және ғылыми-техникалық прогресс ескере отырып алдын алу жұмыстарын жүргізуге;
13) қызметкерден мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты көшiрмесiн талап етуге;
14) ұстап қалған және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi қызметкерлерге ай сайын ұсынуға;
15) жұмыс уақытының, соның iшiнде жұмыс уақытынан тыс iстеген уақыттың, сондай-ақ әрбiр қызметкердiң зиянды (ерекше зиянды), қауiптi (ерекше қауіпті) және ауыр (ерекше ауыр) еңбек жағдайларында еңбек еткен жұмыс уақытының нақты есебiн жүргiзуге мiндетті";
5) 9-бапта
1-тармақтың 5) тармақшасында "ауыр қол жұмысы немесе зиянды немесе қауіпті жағдайлардағы жұмысы үшін" деген сөздер "зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) ауыр (ерекше ауыр), қауiпті (ерекше қауіптi) еңбек жағдайларында еңбек еткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жұмыс берушінің қызметкерден осы заңда және басқа заң актілерінде көзделгеннен басқа жағдайларда жеке еңбек шартында келiсiлмеген жұмысты атқаруын талап етуге құқығы жоқ.";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 3, 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Белгiлi бiр мерзiмге арналған жеке еңбек шарты, егер заң актілерінде өзгеше көзделмеген болса, атқарылатын жұмыстың сипаты немесе оны орындаудың шарттары ескеріле отырып, еңбек қатынастары белгiсiз бiр мерзiмге белгiленбейтін жағдайларда жасалады.
4. Егер жеке еңбек шартының мерзiмi аяқталғаннан кейiн еңбек қатынастары шын мәнінде одан әрi жалғасып, тараптардың ешқайсысы күнтізбелік 30 күн iшiнде оны тоқтатуды талап етпесе, онда шарттың күші белгiсiз мерзiмге ұзартылған деп есептеледi.
5. Қызметкер үшін көзделген өтемақылар мен кепiлдіктердi беруден жалтару мақсатында, жеке еңбек шартын белгілі бiр мерзiмге жасасу фактiсi анықталған болса, жұмыс берушi Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген тәртіппен жауапкершiлікте болады.";
7) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Қызметкердiң еңбек қызметiн растайтын құжаттар
Қызметкердiң еңбек қызметiн растаушы құжаттар: еңбек кiтапшасы (ол болған жағдайда), жеке еңбек шарты не жұмысқа қабылдау мен жұмыстан босату туралы бұйрықтардың көшiрмесi немесе ұйымның басшысы (жұмыс берушi) куәландырған (қол қойған) не нотариус арқылы куәландырылған қызмет тiзiмi (қызметкердiң жұмыс, еңбек қызметi туралы мәлiметтер тiзбесi) болып табылады.
Еңбек кiтапшаларының нысанын, жүргiзу және сақтау тәртiбiн, сондай-ақ оларды жасаудың тәртiбiн еңбек жөніндегі уәкілеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.";

дополнить подпунктами 5-1), 12), 13), 14) и 15) следующего содержания:
5-1) предоставлять работнику ежегодный трудовой отпуск;
12) принимать меры по предотвращению рисков на рабочих местах и в технологических процессах, проводить профилактические работы с учетом производственного и научно-технического прогресса;
13) требовать у работника копию договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
14) ежемесячно представлять работникам сведения об удержанных и перечисленных обязательных пенсионных взносах;
15) вести точный учет рабочего времени, в том числе сверхурочных работ, а также во вредных (особо вредных), опасных (особо опасных) и тяжелых (особо тяжелых) условиях труда, выполняемых каждым работником.";
5) в статье 9:
в подпункте 5) пункта 1 слова "за тяжелую физическую работу или работу во вредных или опасных условиях;" заменить словами "за работу во вредных (особо вредных) и (или) тяжелых (особо тяжелых), опасных (особо опасных) условиях труда;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Работодатель не вправе требовать от работника выполнения работы, не обусловленной индивидуальным трудовым договором, кроме случаев, предусмотренных настоящим законом и другими законодательными актами.";
6) статью 10 дополнить пунктами 3, 4 и 5 следующего содержания:
"3. Индивидуальный трудовой договор на определенный срок заключается в случаях, когда трудовые отношения не могут быть установлены на неопределенный срок с учетом характера предстоящей работы или условий ее выполнения, если иное не предусмотрено законодательными актами.
4. Если по истечении срока индивидуального трудового договора, трудовые отношения фактически продолжаются и ни одна из сторон в течение 30 календарных дней не потребовала их прекращения, то действие договора считается продолженным на неопределенный срок.
5. В случае выявления факта заключения индивидуального трудового договора на определенный срок с целью уклонения от предоставления компенсаций и гарантий работнику, работодатель несет ответственность, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.";
7) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Документы, подтверждающие трудовую
деятельность работника
Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, являются: трудовая книжка (при ее наличии), индивидуальный трудовой договор либо выписки из приказов о приеме и увольнении или послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), заверенный (подписанный) руководителем организации (работодателем) либо нотариально.
Форма, порядок ведения и хранения трудовых книжек, а также порядок их изготовления устанавливаются уполномоченным государственным органом по труду.";

8) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сынақ мерзiмiн үш айдан асыруға болмайды. Еңбекке уақытша жарамсыз кезең мен қызметкер шын мәнінде жұмыста болмаған басқа да кезеңдер сынақ мерзiмiне есептелмейдi.";
9) 18-бап мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
"Жұмыс берушінің қызметкердi оның денсаулық жағдайына қайшы келетін басқа жұмысқа ауыстыруға құқығы жоқ.";
10) 20-баптың бiрiншi бөлiмiнде "өндiрiстiк қажеттілік" деген сөзден кейiн "сонымен қатар орнында уақытша жоқ қызметкердi ауыстыру" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Ұйым мүлкiнiң меншік иесi ауысқан, ұйым бағыныстылығы өзгерген, ол қайта ұйымдастырылған жағдайдағы еңбек қатынастары";
"Меншiк иесiнiң ауысуы, ұйымның ведомстволық бағыныстылығының (уәкілеттi органның) өзгеруi немесе ұйымның (заңды тұлғаның) қайта ұйымдастырылуы (бiрiгуi, қосылуы, бөлiнуi, бөлiнiп шығуы, қайта құрылуы) еңбек қатынастарының қолданылуын тоқтатпайды. Бұл жағдайларда жеке еңбек шартын жұмыс берушінің бастамасы бойынша тоқтату қызметкерлер саны немесе штаты қысқарған кезде ғана мүмкін болады.";
12) 25-бап:
мынадай мазмұндағы 4-1 тармақшамен толықтырылсын:
"4-1. Жеке еңбек шарты осы Заңның 26-бабының 8), 9), 10), 11), 12), 14) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша бұзылған кезде қызметкерді шарттың бұзылатыны туралы ескерту талап етілмейді.";
13) 26-бапта:
3) тармақшада "шартының" деген сөзден кейiн "немесе сынақ мерзiмiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада "жұмысқа" деген сөзден кейiн "қатарынан" деген сөзбен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қызметкер еңбек мiндеттерiн бiр рет өрескел бұзған жағдайда бұзылуы мүмкiн.
Қызметкердiң еңбек мiндеттерiн бiр рет өрескел бұзуына: бір жұмыс күнi ішінде дәлелдi себепсiз үш сағат бойы жұмыста болмауы; жұмысқа алкогольдік, нашақорлық, уытты (оларға ұқсас) заттарды пайдаланып, масаң күйде келуi; жұмыс күнi iшiнде алкогольдiк, нашақорлық, уытты (оларға ұқсас) улану жағдай туғызатын заттарды пайдалану; қызметкердің еңбек қорғау немесе өрт қауiпсiздiгi не көлiктегi жүру қауiпсiздiгi ережелерiн бұзып, оның жарақат алу мен аварияларды қоса алғанда, ауыр зардаптарға әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соғу мүмкіндігі; жұмыс орнында заңды күшіне енгiзiлген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған мүлiк (оның iшiнде ұсақ заттарды) ұрлауы жатады;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) тәрбиешілік мiндетті атқарушы қызметкер аталған жұмысты жалғастырумен сыйымсыз жат қылық жасаған;";

8) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"4. Срок испытания не может превышать трех месяцев. В срок испытания не засчитывается период временной нетрудоспособности и другие периоды, когда работник фактически отсутствовал на работе.";
9) статью 18 дополнить частью следующего содержания:
"Работодатель не вправе перемещать работника на работу, противопоказанную ему по состоянию здоровья.";
10) В части первой статьи 20 после слов "производственной необходимости," дополнить словами "в том числе временного замещения отсутствующего работника,";
11) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Трудовые отношения при смене собственника
организации, изменении подведомственности
организации, ее реорганизации
Смена собственника, изменение ведомственной принадлежности организации (уполномоченного органа) или реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) организации (юридического лица) не прекращает действия трудовых отношений. Прекращение в этих случаях индивидуального трудового договора по инициативе работодателя возможно только при сокращении численности или штата работников.";
12) в статье 25:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При расторжении индивидуального трудового договора по основаниям, предусмотренным подпунктами 8), 9), 10), 11), 12), 14) статьи 26 настоящего Закона предупреждение работника о предстоящем расторжении не требуется.";
13) в статье 26:
в подпункте 3) после слова "договора" дополнить словами "или срока испытания,";
в подпункте 4) после слова "месяцев" дополнить словом "подряд";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) однократного грубого нарушения работником трудовых обязанностей.
К однократным грубым нарушениям работником трудовых обязанностей относятся: прогул в течение трех часов за один рабочий день без уважительной причины; появление на работе в состоянии алкогольного, наркотического, токсического опьянения (их аналогов); употребление в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсического опьянения (их аналогов); нарушение работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия, включая травмы и аварии; совершение по месту работы хищения (в том числе мелкого) имущества, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) совершения работником, выполняющим воспитательные функции, проступка, несовместимого с продолжением данной работы;

12) еңбек мiндеттерiн атқаруымен байланысты қызметкерге белгiлi болған мемлекеттiк, қызметтiк, коммерциялық мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияларды жария еткен;";
14) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) Осы Заңының 26-бабының 1), 5), 8), 9), 10), 11), 12), 14) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушінің бастамасымен жүкті әйелдермен, бiр жарым жасқа дейiнгi баласы бар әйелдермен (растайтын құжаты болғанда) жеке еңбек шартын бұзуға жол берiлмейді;
1-2) Осы Заңның 26-бабының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз және жыл сайынғы еңбек демалысында болған кезде жұмыс берушінің бастамасымен жеке еңбек шартын бұзуға жол берілмейдi.";
15) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Жеке еңбек шартының қызметкердiң бастамасы бойынша бұзылуы
1. Қызметкер жеке еңбек шартын бұл туралы жұмыc берушіге шарт бұзылғанға дейiн кемінде бір ай бұрын жазбаша түрде ескертіп бұзуға құқылы.
Ескерту мерзiмi бiткен соң қызметкер жұмысын тоқтатуға құқылы. Соңғы жұмыс күні жұмыс беруші қызметкерге еңбек кiтапшасын, қызметкердiң талап етуi бойынша жұмысы туралы басқа да құжаттарды беруге және заңдар мен ұжымдық шартта көзделген кепілдіктi және өтем төлемдерiн жүргiзуге міндеттi.";
2. Тараптардың келiсiмi бойынша жеке еңбек шарты ескерту мерзiмi бiткенге дейiн бұзылуы мүмкін.";
16) 31-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
1) жұмысқа алкогольдiк, нашақорлық, уытты (соларға ұқсас) масаң жағдайда келген немесе жұмыс күнi ішінде осындай масаң жағдайға апаратын заттарды пайдалану;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жұмыс процесiнде еңбектi қорғау, немесе өрт қауiпсiздiгiн, немесе көліктегi қозғалыс қауiпсiздiгiнiң ережелерiн бұзуға әкеп соқтырған, апатты жағдай затын немесе басқа ауыр зардаптар туғызуы мүмкін әрекеттер жасаған";
4-тармақта "анықталғанға" деген сөздiң орнына "жойылғанға" деген сөз жазылсын;
17) 32-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бiр немесе бiрнеше жұмыс беруші (олардың өкiлдерi) және бiр немесе бiрнеше қызметкер (қызметкерлердiң өкілдерi) ұжымдық шарттар жасасу мақсатымен келiссөздер жүргізе aлады."
Ұжымдық шарт жасасу жөнiнде келiссөздердi бастау туралы екіншi тараптан ұсыныс хабар алған тарап он күндiк мерзiм iшiнде оны қарауға және келiссөздi бастауға міндеттi.";
3-тармақ алынып тасталсын.

12) разглашения сведений, составляющих государственную, служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставшей известной работнику в связи с выполнением трудовых обязанностей;";
14) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) Не допускается расторжение индивидуального трудового договора по инициативе работодателя с беременными женщинами, женщинами, имеющими детей в возрасте до полутора лет (при наличии подтверждающего документа) за исключением случаев, предусмотренных в подпунктах 1), 5), 8), 9), 10), 11), 12), 14) статьи 26 настоящего Закона;
1-2) Не допускается расторжение индивидуального трудового договора по инициативе работодателя в период временной нетрудоспособности и пребывания работника в ежегодном отпуске, за исключением случая предусмотренного в подпункте 1) статьи 26 настоящего Закона.";
15) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Расторжение индивидуального трудового
договора по инициативе работника
1. Работник вправе расторгнуть индивидуальный трудовой договор, письменно предупредив об этом работодателя не позднее, чем за один месяц до расторжения договора.
По истечении срока предупреждения работник вправе прекратить работу. В последний день работы по требованию работника работодатель обязан выдать трудовую книжку и другие его документы, а также произвести гарантийные и компенсационные выплаты, предусмотренные законодательством и коллективным договором.
2. По соглашению сторон, индивидуальный трудовой договор может быть расторгнут до истечения срока предупреждения.";
16) в статье 31:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) появившегося на работе в состоянии алкогольного, наркотического, токсического опьянения (их аналогов) или употребление в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние такого опьянения;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) совершившего действия, которые привели к нарушению правил охраны труда или пожарной безопасности, либо безопасности движения на транспорте, создали или могли создать аварийную ситуацию или имели другие тяжелые последствия.";
в пункте 4 слово "выяснения" заменить словом "устранения";
17) в статье 32:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Один или несколько работодателей (их представители) и один или несколько работников (представителей работников) могут вести переговоры с целью заключения коллективных договоров.
Сторона, получившая уведомление другой стороны с предложением о начале переговоров по заключению коллективного договора, обязана в десятидневный срок рассмотреть его и вступить в переговоры.";
пункт 3 исключить;

18) 34-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Ұжымдық келiссөз тараптары ұжымдық келiссөздер жүргiзу үшін қажеттi, өздерiнде бар ақпаратты бір-біріне ұсынуға тиic.
1-2. Келiссөзге қатысушылардың алынған мәлiметтерді, егер бұл мәліметтер мемлекеттік, қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиялар болып табылса, жария етуге құқығы жоқ.
1-3. Егер ұжымдық келiссөз барысында тараптар қаралып отырған кейбiр мәселелер бойынша келiсiмге келе алмаса, pеттелмеген мәселелер келіспеушілік хаттамасына енгізіледі және олар бұдан арғы келiссөздердiң нысанасы болуы мүмкін.";
2-тармақ "өкiлдерi" деген сөзден кейiн "10 күнтiзбелік күн iшінде" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 35-бап мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ұжымдық шарттың күші өз атынан ұжымдық шартқа қол қойған қызметкерлерге қолданылады";
20) 49-баптың 3-тармағы: "қызметкерлер" деген сөзден кейiн "мен жүкті әйелдер... Мүгедектер, жетi жасқа толмаған баласы, (16-жасқа толмаған мүгедек баласы) бар әйелдер мерзiмнен тыс жұмыстарға олардың жазбаша келiсiмiмен тартылады." деген сөздермен толықтырылсын;
21) 50-баптың бiріншi бөлiмi мынадай мазмұндағы сөйлеммен тoлықтырылсын:
"Бұл ретте жұмыс уақытынан тыс жұмыстардың жалпы ұзақтығы айына 12 және жылына 120 сағаттан аспауы тиiс.";
22) 54-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Бiр жарым жасқа толмаған баласы бар жұмыс iстейтiн әйелдерге демалыс пен тамақтану үшін берiлетiн үзілістен басқа, баланы тамақтандыру үшін, әрбiр үш сағат сайын ұзақтығы отыз минуттан кем болмайтын қосымша үзiлiс берiледi.
Бір жарым жасқа толмаған екі немесе одан да көп баласы болғанда үзiлiстiң ұзақтығы кемінде бір сағат болып белгіленедi. Баланы тамақтандыру үшiн берілетін үзiліс жұмыс уақытына қосылады және ақы төлеуге жатады.";
23) 60-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екіншi абзацпен толықтырылсын:
"Жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысындағы қызметкер осы демалыстан шақырылып алынбайды";
24) 61-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қызметкер шын мәнiнде жұмыс iстемеген, бiрақ белгіленген тәртiппен жұмыс орны (лауазымы) мен жалақысы толық немесе iшiнара сақталған уақыт қосылады;";
3-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
25) 69-бапта "берiлуi мүмкін" деген сөз "берiледi" деген сөзбен ауыстырылсын;
26) 70-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызметкерлерге қойылатын біліктiлiк талаптары мен жұмыстардың белгілі бiр түрлерiнің күрделiлігін жұмыс берушi жұмыстар мен жұмысшылар кәсiптерiнің бiрыңғай тарифтік-біліктiлiк анықтамалығы, басшылар, мамандар мен қызметшілер лауазымдарының бiліктілік анықтамалығы негiзiнде белгiлейдi. Аталған анықтамалықтарды әзiрлеу мен оларды қолданудың тәртiбiн еңбек жөнiндегi мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлейдi. Орындалған жұмыстарды белгiлi бiр күрделi жұмысқа жатқызуды және қызметкерлерге біліктілік разрядтарын берудi жұмыс берушi жұмыстар мен жұмысшылар кәсiптерiнің бiрыңғай тарифтiк-бiлiктілік анықтамалығына және басшылар, мамандар мен қызметшiлер лауазымдарының анықтамалығына, сондай-ақ қызметкерлердiң жекелеген санаттары белгіленетiн үлгiлiк біліктілік талаптарына сәйкес дербес жүргiзедi.";

18) в статье 34:
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 следующего содержания:
"1-1. Стороны коллективных переговоров должны предоставлять друг другу имеющуюся у них информацию, необходимую для ведения коллективных переговоров.
1-2. Участники переговоров не вправе разглашать полученные сведения, если эти сведения являются государственной, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайной.
1-3. Если в ходе коллективных переговоров стороны не смогли прийти к согласию по некоторым из рассматриваемых вопросов, неурегулированные вопросы включаются в протокол разногласий и могут быть предметом дальнейших переговоров.";
пункт 2 дополнить словами "в течение 10 календарных дней.";
19) статью 35 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Действие коллективного договора распространяется на работников, от имени которых подписан коллективный договор.";
20) пункт 3 статьи 49 дополнить словами "и беременные женщины. Инвалиды, женщины, имеющие ребенка в возрасте до семи лет (ребенка-инвалида до 16 лет), привлекаются к сверхурочным работам с их письменного согласия.";
21) часть первую статьи 50 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом общая продолжительность сверхурочных работ не должна превышать 12 часов в месяц и 120 часов в год.";
22) статью 54 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"Работающим женщинам, имеющим детей в возрасте до полутора лет, предоставляются, помимо перерыва для отдыха и питания, дополнительные перерывы для кормления ребенка не реже, чем каждые три часа работы продолжительностью не менее тридцать минут каждый.
При наличии двух или более детей в возрасте до полутора лет продолжительность дополнительного перерыва устанавливается не менее часа. Перерывы для кормления ребенка включаются в рабочее время и подлежат оплате.";
23) пункт 4 статьи 60 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Работник, находящийся в ежегодном оплачиваемом дополнительном трудовом отпуске, не может быть отозван из этого отпуска;";
24) в статье 61:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) время, когда работник фактически не работал, но за ним сохранялись в установленном порядке место работы (должность) и заработная плата полностью или частично;";
пункт 3 исключить;
пункт 4 исключить;
25) в статье 69 слова "могут предоставляться" заменить словом "предоставляются";
26) пункт 5 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"5. Квалификационные требования к работникам и сложность определенных видов работ устанавливаются работодателем на основе единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих, квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих. Разработка и порядок применения указанных справочников определяются уполномоченным государственным органом по труду. Отнесение выполняемых работ к определенной сложности и присвоение квалификационных разрядов работникам производятся работодателем самостоятельно в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также другими типовыми квалификационными требованиями, устанавливаемыми для отдельных категорий работников.";

27) 75-бап 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Еңбектiң үлгілік (бiрыңғай) нормаларын ауыстыруды және қайта қарауды еңбек жөніндегi уәкiлеттi органның келiсiмiмен оларды бекiткен органдар жүзеге асырады";
28) 76-баптың 1-тapмағында:
1-тармақ "бiр рет" деген сөздерден кейiн ", келесi айдың бiрiншi онкүндігінен кешiктiрілмей" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 81-бапта:
баптың атауы "қызметкерлерге" деген сөзден кейiн "және донорларға" деген сөздермен толықтырылсын;
"қызметкердiң" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ донордың тексерiлетiн және қан құю үшін қан тапсыратын күндердегi" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 82-бап "сақталады" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ тараптардың келiсiмi бойынша басқа да шығындары өтеледi." деген сөздермен толықтырылсын;
31) 88-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
32) 92-баптың 2-тармағындағы "шарттарда" деген сөзден кейiн "немесе жұмыс берушiнің актiлерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 96-баптың 1-тармағындағы бiріншi сөйлемнің басында "94-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 103-баптың 1) тармақшасында:
1) "Жұмыс берушi мен қызметкердiң осы заңды және еңбек қатынастарын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілердi сақтауын тексерулер арқылы бақылауды жүзеге асыру.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

27) пункт 2 статьи 75 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Замена и пересмотр типовых (единых) норм труда осуществляются органами, их утвердившими по согласованию с уполномоченным органом по труду";
28) пункт 1 статьи 76 после слова "месяц" дополнить словами ", не позже первой декады следующего месяца.";
29)в статье 81:
название статьи дополнить словами ", и доноров.";
после слова "работодателя," дополнить словами "а также за донором в дни обследования и сдачи крови для переливания";
30) статью 82 дополнить словами ", а так же компенсируются другие расходы в соответствии с соглашением сторон.";
31) пункт 2 статьи 88 исключить;
32) пункт 2 статьи 92 дополнить словами "или актах работодателя.";
33) первое предложение пункта 1 статьи 96 после слова "взыскания" дополнить словами "в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 94,";
34) подпункте 1) статьи 103:
слова "в организациях" заменить словами "работодателем и работником";
слова "жалоб и обследований" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан