"Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 29 желтоқсан N 1425
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық
жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы
Осы Заң жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырумен байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi және оны жүргiзудiң құқықтық, қаржылық және ұйымдық негiздерiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) шартсыз франшиза - белгiленген соманы шегере отырып, сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн франшиза;
2) пайда алушы - осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемiн алушы болып табылатын тұлға;
3) жеке нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлігі - жеке нотариустың "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде келтiрілген зиянды өтеуге Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мiндетi;
4) сақтанушы - сақтандырушымен жеке нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан жеке нотариус;
5) сақтандыру сыйлықақысы - сақтандырушының жеке нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiк мiндеттi сақтандыру шартында енген мөлшерде пайда алушыға сақтандыру төлемiн жасауға мiндеттеме қабылдағаны үшiн оған сақтанушы төлеуге міндеттi ақша сомасы;
6) сақтандыру сомасы - сақтандыру объектiсi сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершiлiгiнiң шектi көлемi болатын ақша сомасы;
7) сақтандыру жағдайы - басталуына байланысты сақтандыру шарты сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн жағдай;
8) сақтандырушы - сақтандыруды жүзеге асыратын, яғни сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе шартпен белгiленген сома (сақтандыру сомасы) шегiнде пайдасына шарт жасалатын өзге тұлғаға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жасауға мiндеттi тұлға;
9) үшіншi тұлға - жеке нотариустың нотариаттық iс-әрекеттер жасауға байланысты кәсiби мiндеттерiн атқару кезiнде мүлiктiк мүдделерiне зиян келтiрiлген және жеке нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының тарабы болып табылмайтын тұлға;

О проекте Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1425
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан Об обязательном страховании гражданско-правовой
ответственности частных нотариусов
Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие в связи с обязательным страхованием гражданско-правовой ответственности частных нотариусов, и устанавливает правовые, финансовые и организационные основы его проведения.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) безусловная франшиза - франшиза, предусматривающая осуществление страховой выплаты за вычетом установленной суммы;
2) выгодоприобретатель - лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
3) гражданско-правовая ответственность частного нотариуса установленная законодательством Республики Казахстан обязанность частного нотариуса возместить вред, причиненный в результате совершения отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате";
4) страхователь - частный нотариус, заключивший со страховщиком договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
5) страховая премия - сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату выгодоприобретателю в размере, определенном договором обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
6) страховая сумма - сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
7) страховой случай - событие с наступлением которого договор страхования предусматривает осуществление страховой выплаты;
8) страховщик - лицо, осуществляющее страхование, то есть обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю) в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
9) третье лицо - лицо, имущественным интересам которого причинен вред при выполнении частным нотариусом профессиональных обязанностей, связанных с совершением нотариальных действий, и не являющееся стороной договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;

10) жеке нотариус - нотариаттық iс-әрекетті жүзеге асыру құқығына арналған лицензия негізiнде заңды тұлға құрмай нотариаттық iс-әрекетті жүзеге асыратын және аумақтық әдiлет органында есепке алу тiркеуiнен өткен Қазақстан Республикасының азаматы;
11) франшиза - сақтандырушы өтеуге жатпайтын шығын сомасы.
2-бап. Қазақстан Республикасының жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру
туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыру туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнен , осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзге ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық
жауапкершілігiн мiндетті сақтандыру объектiсi
Жеке нотариустың "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының 3аңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде үшiншi тұлғаларға келтiрiлген зиянды өтеу мiндетiне байланысты мүлiктiк мүдделерi Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру объектiсi болып табылады.
4-бап. Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық
жауапкершілігін мiндетті сақтандырудың мақсаты
және негiзгi принциптерi
1. Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырудың мақсаты (бұдан әрi - жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру) жеке нотариустың "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде зиян келтiрiлген үшiншi тұлғалардың мүлiктiк мүдделерiн сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру арқылы қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
2. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандырудың негізгi принциптерi мыналар болып табылады:
үшiншi тұлғалардың мүлiктiк мүдделерiн осы Заңда белгiленген көлемде және тәртіппен қорғауды қамтамасыз ету;
жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты болған жағдайда жеке нотариустың қызметiн жүзеге асыру;
тараптардың жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты бойынша өз мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету.
5-бап. Азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi мiндетті сақтандырылуға жататын тұлғалар
1. Қызметін Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен жүзеге асыратын жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлігі мiндеттi сақтандырылуға жатады.

10) частный нотариус - гражданин Республики Казахстан, осуществляющий нотариальную деятельность без образования юридического лица на основании лицензии на право осуществления нотариальной деятельности и прошедший учетную регистрацию в территориальном органе юстиции;
11) франшиза - сумма ущерба, не подлежащая возмещению страховщиком.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан об
обязательном страховании гражданско-правовой
ответственности частных нотариусов
1. Законодательство Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Объект обязательного страхования
гражданско-правовой ответственности
частных нотариусов
Объектом обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частных нотариусов являются имущественные интересы частного нотариуса, связанные с его обязанностью возместить вред, причиненный третьим лицам в результате совершения им отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате".
Статья 4. Цель и основные принципы обязательного
страхования гражданско-правовой
ответственности частных нотариусов
1. Целью обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частных нотариусов (далее - обязательное страхование частных нотариусов) является обеспечение защиты имущественных интересов третьих лиц, которым причинен вред в результате совершения частным нотариусом отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате", посредством осуществления страховых выплат.
2. Основными принципами обязательного страхования частных нотариусов являются:
обеспечение защиты имущественных интересов третьих лиц в объеме и порядке, установленных настоящим Законом;
осуществление деятельности частного нотариуса при условии наличия договора обязательного страхования частных нотариусов;
обеспечение выполнения сторонами своих обязательств по договору обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 5. Лица, гражданско-правовая ответственность
которых подлежит обязательному страхованию
1. Обязательному страхованию подлежит гражданско-правовая ответственность частных нотариусов, осуществляющих деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Жеке нотариустың нотариаттық қызметтi жүзеге асыруына байланысты өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігiн ерiктi сақтандыру шартын жасауы оны жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасау жөнiндегi мiндетiнен босатпайды.
6-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын
жасамай жеке нотариустың қызметтi жүзеге асыруына
жол бермеу
1. Жеке нотариустың жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасамай нотариаттық iс-әрекеттер жасауға құқығы жоқ.
2. Қызметiн жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасамай жүзеге асыратын жеке нотариус Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгіленген жауапкершілiк жүктейдi.
7-бап. Жеке нотариустарды мiндетті сақтандыру жүйесiн мемлекеттік бақылау
1. Сақтандыру ұйымдарының қызметiн мемлекеттiк қадағалауды Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi заңдарына сәйкес уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүзеге асырады.
2. Жеке нотариустың осы Заңның жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасау мiндеттiлiгiне қатысты бөлiгiндегi талаптарды орындауын бақылау және осы талапты бұзған жеке нотариустарға шаралар қолдану Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құзыретi шегiнде әдiлет органдарына жүктеледi.
2-тарау. Жеке нотариустарды мiндетті сақтандыру шарты
8-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарт
және оны жасау тәртiбi
1. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру осы Заңның талаптарына сәйкес сақтандырушы мен сақтанушы арасында жасалатын шарт негізiнде жүзеге асырылады.
2. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты үшiншi тұлғаның немесе сақтанушының пайдасына және сақтанушы арасында осы Заңда көзделген тәртiппен және шарттарда жасалған келiсiм болып табылады.
3. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында үшiншi тұлғалардың моральдық зиянды, айырылып қалған пайдасын және тұрақсыздық айыбын өтеумен байланысты талаптарын қоспағанда, сақтанушының нотариаттық iс-әрекеттер жасау кезiнде үшiншi тұлғаларға келтiрiлген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемiн жүзеге асыру көзделедi.
4. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты мiндетті сақтандырудың осы түрi бойынша қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандырушы мен ғана жасалуы мүмкiн. Осы талапты бұзу жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының жарамсыздығына әкеп соғады.

2. Заключение частным нотариусом договора добровольного страхования своей гражданско-правовой ответственности, связанной с осуществлением нотариальной деятельности, не освобождает его от обязанности по заключению договора обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 6. Недопустимость осуществления деятельности
частного нотариуса без заключения договора
обязательного страхования частных нотариусов
1. Частный нотариус не вправе совершать нотариальные действия без заключения договора обязательного страхования частных нотариусов.
2. Частный нотариус, осуществляющий деятельность без заключения договора обязательного страхования частных нотариусов, несет ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 7. Государственный контроль системы обязательного
страхования частных нотариусов
1. Государственный надзор за деятельностью страховых организаций осуществляется уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением частным нотариусом требований настоящего Закона в части, касающейся обязательности заключения им договора обязательного страхования частных нотариусов, и принятие мер к частным нотариусам, нарушившим данное требование, возлагается на органы юстиции в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Договор обязательного страхования частных
нотариусов
Статья 8. Договор обязательного страхования частных
нотариусов и порядок его заключения
1. Обязательное страхование частных нотариусов осуществляется на основании договора, заключаемого между страховщиком и страхователем, в соответствии с требованиями настоящего Закона.
2. Договор обязательного страхования частных нотариусов является соглашением, заключенным между страховщиком и страхователем в пользу третьего лица или страхователя в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом.
3. Договором обязательного страхования частных нотариусов предусматривается осуществление страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного третьим лицам при совершении страхователем нотариальных действий, за исключением требований третьих лиц, связанных с возмещением морального вреда, упущенной выгоды и уплатой неустойки.
4. Договор обязательного страхования частных нотариусов может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на право осуществления деятельности по данному виду обязательного страхования. Нарушение данного требования влечет недействительность договора обязательного страхования частных нотариусов.

5. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты жазбаша нысанда, тараптардың бiр құжатты - жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасауы арқылы жасалады және сақтандыру полисiн беру арқылы куәландырылады.
Сақтанушының өтiнiшi жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасау үшiн негiз болып табылады.
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының жазбаша нысанын сақтамау оның жарамсыздығына әкеп соғады.
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлуге тиiстi талаптардың толық болмағандығы үшiн жауапкершілік сақтандырушыға жүктеледi. Сақтандыру шартының жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан ол бойынша дау туындаған жағдайда дау сақтанушының пайдасына шешiледi.
6. Жеке нотариус өзiнiң азаматтық құқықтық жауапкершілiгiн нотариаттық iс-әрекеттер жасағанға дейiн жасауға мiндеттi.
7. Егер жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының немесе үшiншi тұлғалардың жағдайын осы Заңда көзделген талаптармен салыстырғанда нашарлататын талаптармен жасалса, онда сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы сақтанушы мен үшiншi тұлғалардың алдында осы Заңда белгiленген талаптар бойынша мiндеттемелерге жауап бередi.
9-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру
шартының қолданылуы
1. Егер жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген болса, онда ол сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген сәттен бастап, ал оны мәулетпен төлеген жағдайда - алғашқы сақтандыру жарнасын төлеген сәттен бастап күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты ол күшiне енгiзiлген күннен бастап 12 ай мерзiмге жасалады.
Сақтандыруды қорғаудың қолданылу кезеңi жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының қолданылу мерзiмiмен сәйкес келедi.
3. Егер жеке нотариустарды мiндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген болса, жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының қолданылуы Қазақстан Республикасының аумағымен шектеледi.
10-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының қолданылуын тоқтату
1. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты мынадай жағдайларда қолданылуын тоқтатады:
1) шарттың қолданылу мерзiмi өткенде;
2) шарт мерзiмiнен бұрын тоқтатылғанда;
3) жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының талаптарында белгiленген сақтандыру сомасының мөлшерiнде сақтандырушы сақтандыру төлемiн (сақтандыру төлемдерiн) жүзеге асырғанда.
11-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтату
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатудың тәртібi және шарттары, сондай-ақ оның құқықтық салдарлары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленедi.

5. Договор обязательного страхования частных нотариусов заключается в письменной форме путем заключения сторонами одного документа - договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частных нотариусов и удостоверяется выдачей страхового полиса.
Основанием для заключения договора обязательного страхования частных нотариусов является заявление страхователя.
Несоблюдение письменной формы договора обязательного страхования частных нотариусов влечет его недействительность.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования частных нотариусов, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору страхования, вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.
6. Частный нотариус обязан заключить договор обязательного страхования своей гражданско-правовой ответственности до совершения им нотариальных действий.
7. Если договор обязательного страхования частных нотариусов заключен на условиях, ухудшающих положение страхователя или третьих лиц по сравнению с тем, которое предусмотрено настоящим Законом, то при наступлении страхового случая страховщик несет обязательства перед страхователем и третьими лицами на условиях, установленных настоящим Законом.
Статья 9. Действие договора обязательного
страхования частных нотариусов
1. Если договором обязательного страхования частных нотариусов не предусмотрено иное, то он вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента уплаты страхователем страховой премии, а при уплате ее в рассрочку - первого страхового взноса.
2. Договор обязательного страхования частных нотариусов заключается сроком на 12 месяцев с даты вступления его в силу.
Период действия страховой защиты совпадает со сроком действия договора обязательного страхования частных нотариусов.
3. Действие договора обязательного страхования частных нотариусов ограничивается территорией Республики Казахстан, если договором обязательного страхования частных нотариусов не предусмотрено иное.
Статья 10. Прекращение действия договора обязательного
страхования частных нотариусов
Договор обязательного страхования частных нотариусов прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечение срока действия договора;
2) досрочное прекращение договора;
3) осуществление страховщиком страховой выплаты (страховых выплат) в размере страховой суммы, определенной условиями договора обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 11. Досрочное прекращение договора обязательного
страхования частных нотариусов
Порядок и условия досрочного прекращения договора обязательного страхования частных нотариусов, а также его правовые последствия определяются гражданским законодательством Республики Казахстан.

12-бап. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының жарамсыздығы
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының талаптары мен негiздемелерiн жарамсыз деп тану, сондай-ақ оның құқықтық салдарлары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленедi.
13-бап. Сақтанушының құқықтары мен мiндеттерi
1. Сақтанушы:
1) сақтандырушыдан жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарттарын, жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты бойынша өздерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiрудi талап етуге;
2) сақтандырушының қаржылық есебiмен танысуға;
3) жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартынан кез келген уақытта бас тартуға;
4) сақтандыру төлемiн осы Заңда көзделген тәртiппен және шарттарда алуға;
5) сақтандырушының сақтандыру төлемiн жасаудан бас тарту немесе оның мөлшерiн негізсiз азайту туралы шешiмiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен қарсы болуға құқылы.
2. Сақтанушы:
1) сақтандыру сыйлықақысын жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында белгiленген мөлшерде, тәртiппен және мерзiмде төлеуге;
2) жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандырушыға осы Заңның талаптарына сәйкес мәлiметтердi ұсынуға;
3) сақтанушының "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде келтiрiлген зиянды өтеу мiндетiмен байланысты үшiншi тұлғаның талап етуi (талап-арызы) туралы өзiне белгiлi болғаннан бастап бес жұмыс күнiнен кешiктірмейтін мерзiмде өзiне қолайлы әдiспен (ауызша, жазбаша) бұл туралы сақтандырушыға хабарлауға;
4) үшiншi тұлғалардың зиянды өтеу туралы талаптарына байланысты мәселелердi peттeугe қатысу үшiн сақтандырушыға мүмкiндiк беруге;
5) сақтандыру жағдайынан болатын шығынды азайту жөнiнде шаралар қабылдауға;
6) сақтандыру жағдайының басталуына жауапты адамға керi талап (регресс) құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге;
7) егер жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген болса, кезектi сақтандыру жарнасын уақтылы төлемегенi үшiн (сақтандыру сыйлықақысын мәулетпен төлеген жағдайда) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 353-бабында белгiленген тәртiппен және мөлшерде сақтандырушыға тұрақсыздық айыбын төлеуге мiндеттi.
3. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында сақтанушының Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына қайшы келмейтiн басқа да құқықтары мен мiндеттерi көзделуi мүмкiн.
14-бап. Сақтандырушының құқықтары мен мiндеттерi
1. Сақтандырушы:

Статья 12. Недействительность договора обязательного
страхования частных нотариусов
Условия и основания признания договора обязательного страхования частных нотариусов недействительным, а также его правовые последствия определяются Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Статья 13. Права и обязанности страхователя
1. Страхователь вправе:
1) требовать от страховщика разъяснения условий обязательного страхования частных нотариусов, своих прав и обязанностей по договору обязательного страхования частных нотариусов;
2) ознакомиться с финансовой отчетностью страховщика;
3) в любое время отказаться от договора обязательного страхования частных нотариусов;
4) получить страховую выплату в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
5) оспорить в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, решение страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера.
2. Страхователь обязан:
1) уплатить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные договором обязательного страхования частных нотариусов;
2) при заключении договора обязательного страхования частных нотариусов представить страховщику сведения в соответствии с требованиями настоящего Закона;
3) в срок не позднее пяти рабочих дней, как ему стало известно о предъявлении претензии (искового заявления) третьего лица, связанной с обязанностью возместить страхователем вред, причиненный в результате совершения частным нотариусом отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате", уведомить об этом страховщика доступным способом (устно, письменно);
4) предоставить страховщику возможность для участия в урегулировании вопросов, связанных с требованием третьих лиц о возмещении вреда;
5) принять меры по уменьшению убытков от страхового случая;
6) обеспечить переход к страховщику права обратного требования (регресса) к лицу, ответственному за наступление страхового случая;
7) если иное не предусмотрено договором обязательного страхования частных нотариусов, уплатить страховщику неустойку в порядке и размере, установленных статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан за несвоевременную уплату очередного страхового взноса (при уплате страховой премии в рассрочку).
3. Договором обязательного страхования частных нотариусов могут быть предусмотрены другие права и обязанности страхователя, не противоречащие гражданскому законодательству Республики Казахстан.
Статья 14. Права и обязанности страховщика
1. Страховщик вправе:

1) жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын жасаған кезде сақтанушыдан жеке нотариустарды мiндеттi сақтандырудың бұрын болған шарттары, сақтандыру жағдайлары, сақтандыру төлемдерi туралы ақпаратты және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартына енгiзуге қажет өзге де мәлiметтердi беруiн талап етуге;
2) сақтанушы келтiрген зиянды өтеу туралы үшiншi тұлғалардың талаптарына байланысты мәселелердi реттеуге қатысуға;
3) осы Заңның 20-бабында көзделген жағдайларда зиян келтірiлгенi үшiн жауапты адамға керi талап қоюға;
4) осы Заңның 21-бабында көзделген негіздер бойынша сақтандыру төлемiн толық немесе iшiнара жүзеге асырудан бас тартуға құқылы.
2. Сақтандырушы:
1) сақтанушыны жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарттарымен таныстыруға оның жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiруге;
2) жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатқан жағдайда, сақтанушыға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларда және тәртiппен сақтандыру сыйлықақысын толық немесе iшiнара қайтаруға;
3) сақтандыру жағдайы басталған кезде осы Заңда көзделген тәртiппен және шарттарда сақтандыру төлемiн жасауға;
4) сақтанушыға оның сақтандыру жағдайы кезiнде шығынды болдырмау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын өтеуге;
5) сақтандыру құпиясын қамтамасыз eту;
6) сақтандыру төлемiн уақтылы жүзеге асырмаған кезде пайда алушыға осы 3аңда белгiленген мөлшерде және тәртiппен тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті.
3. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында сақтандырушының Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына қайшы келмейтiн басқа да құқықтары мен мiндеттерi көзделуi мүмкiн.
3-тарау. Сақтандыру сомасы және сақтандыру сыйлықақысы
15-бап. Сақтандыру сомасының мөлшерi
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының мөлшерi оның талаптарымен белгiленедi және жеке нотариустарды мiндетті сақтандыру шартын жасау күнiне белгіленген 1000 еселенген айлық есептік көрсеткiштен кем болмауы тиiс.
16-бап. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi
Сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi тараптардың келiсiмi бойынша белгiленедi, бiрақ жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының талаптарында белгiленген сақтандыру сомасының 4,5 процентiнен аспауы тиiс.
17-бап. Сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртiбi
мен мерзiмдерi
1. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртiбi мен мерзiмдер тараптардың келiсiмiнде белгiленедi.

1) при заключении договора обязательного страхования частных нотариусов требовать от страхователя представления информации о предшествующих договорах обязательного страхования частных нотариусов, страховых случаях, страховых выплатах и иных сведений, необходимых для внесения в договор обязательного страхования частных нотариусов, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан;
2) принимать участие в урегулировании вопросов, связанных с требованиями третьих лиц о возмещении вреда, причиненного страхователем;
3) предъявлять регрессное требование к лицу, ответственному за причинение вреда в случаях, предусмотренных статьей 20 настоящего Закона;
4) отказать в осуществлении страховой выплаты полностью или частично по основаниям, предусмотренным статьей 21 настоящего Закона.
2. Страховщик обязан:
1) ознакомить страхователя с условиями обязательного страхования частных нотариусов, разъяснить его права и обязанности, возникающие из договора обязательного страхования частных нотариусов;
2) при досрочном прекращении договора обязательного страхования частных нотариусов, в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан, возвратить страхователю страховую премию полностью или частично;
3) при наступлении страхового случая произвести страховую выплату в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
4) возместить страхователю расходы, понесенные им в целях предотвращения или уменьшения убытков при страховом случае;
5) обеспечить тайну страхования;
6) при несвоевременном осуществлении страховой выплаты уплатить выгодоприобретателю неустойку в размере и порядке, установленных настоящим Законом.
3. Договором обязательного страхования частных нотариусов могут быть предусмотрены другие права и обязанности страховщика, не противоречащие гражданскому законодательству Республики Казахстан.
Глава 3. Страховая сумма и страховая премия
Статья 15. Размер страховой суммы
Размер страховой суммы по договору обязательного страхования частных нотариусов определяется его условиями и должен составлять не менее 1 000-кратного месячного расчетного показателя, установленного на дату заключения договора обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 16. Размер страховой премии
Размер страховой премии устанавливается по соглашению сторон, но не должен превышать 4,5 процента от страховой суммы, определенной условиями договора обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 17. Порядок и сроки уплаты страховой премии
1. Порядок и сроки уплаты страховой премии по договору обязательного страхования частных нотариусов устанавливаются соглашением сторон.

2. Егер жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген болса, сақтанушы кезектi сақтандыру жарнасын уақтылы төлемегенi үшiн сақтандырушыға Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 353-бабында белгiленген тәртiппен және мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге мiндеттi.
4-тарау. Сақтандыру төлемi
18-бап. Сақтандыру жағдайын және сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн анықтау
1. Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шарты бойынша жеке нотариустың "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде үшiншi тұлғалардың мүлiктiк мүддесiне келтiрiлген зиянды өтеу бойынша сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінiң басталу фактiсi сақтандыру жағдайы деп танылады.
2. Сақтандыру жағдайы соттың сақтанушы келтiрген зиянды өтеу туралы шешiмiнiң заңды күшiне енген не сақтанушының үшіншi тұлғалардың зиянды өтеу туралы талаптарын негiзделген деп таныған және сақтанушының талаптарды тануына байланысты сақтандырушы келiсiмiн берген сәттен басталады деп есептеледi.
3. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн сақтандырушы үшiншi тұлғалардың талаптары сомасына немесе осы Заңның 8-бабы 3-тармағының ережелерiн ескере отырып, соттың келтiрiлген зиянды өтеу туралы заңды күшiне енген шешiмiне сүйене отырып айқындайды.
4. Сақтанушының шығынды болдырмау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын, егер мұндай шығыстар қажет болғанда немесе тиiстi шаралар сәтсiз болса да, сақтандырушының нұсқауларын орындау үшiн жасалса, сақтандырушы өтейдi.
Осындай шығыстар нақты мөлшерде өтеледi, алайда, егер осы шығыстар сақтандырушы сақтанушының нұсқауларын орындау нәтижесiнде туындаған болса, сақтандыру төлемiнiң және шығыстар өтемақысының жалпы сомасы сақтандыру шартында көзделген сақтандыру сомасынан аспауы үшiн олар сақтандыру сомасына қарамастан толық көлемде өтеледi.
5. Әрбiр сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру төлемiнiң мөлшерi шартсыз франшиза сомасына азайтылады, ол жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартында белгiленген сақтандыру сомасы мөлшерiнiң 5 процентiн құрайды.
19-бап. Сақтандыру төлемiн жүзеге асырудың шарттары
және тәртібi
1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтанушы немесе үшiншi тұлға сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда бередi.
2. Сақтандыру төлемi туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
1) сақтандыру шарты;
2) үшiншi тұлғалардың зиянды өтеу туралы талабы немесе "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде сақтанушы келтiрген зиянды өтеу туралы соттың заңды күшiне енген шешiмi;

2. Если договором обязательного страхования частных нотариусов не предусмотрено иное, то за несвоевременную уплату очередного страхового взноса страхователь обязан уплатить страховщику неустойку в порядке и размере, установленных статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 4. Страховая выплата
Статья 18. Определение страхового случая и
размера страховой выплаты
1. Страховым случаем по договору обязательного страхования частных нотариусов признается факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам третьих лиц в результате совершения частным нотариусом отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате".
2. Страховой случай считается наступившим с момента вступления в законную силу решения суда о возмещении вреда, причиненного страхователем, либо признания страхователем требований третьих лиц о возмещении вреда обоснованными и согласия страховщика с признанием требований страхователем.
3. Размер страховой выплаты определяется страховщиком, исходя из суммы требования третьих лиц или вступившего в законную силу решения суда о возмещении причиненного вреда с учетом положений пункта 3 статьи 8 настоящего Закона.
4. Расходы, понесенные страхователем в целях предотвращения или уменьшения убытков, подлежат возмещению страховщиком, если такие расходы были необходимы или были произведены для выполнения указаний страховщика, даже если соответствующие меры оказались безуспешными.
Такие расходы возмещаются в фактических размерах, однако с тем, чтобы общая сумма страховой выплаты и компенсации расходов не превысила страховой суммы, предусмотренной договором страхования, если расходы возникли в результате исполнения страхователем указаний страховщика, они возмещаются в полном размере безотносительно к страховой сумме.
5. Размер страховой выплаты по каждому страховому случаю уменьшается на сумму безусловной франшизы, которая составляет 5 процентов от размера страховой суммы, определенной договором обязательного страхования частных нотариусов.
Статья 19. Условия и порядок осуществления
страховой выплаты
1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо третьим лицом в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
2. К заявлению о страховой выплате прилагаются следующие документы:
1) договор страхования;
2) требование третьих лиц о возмещении вреда или вступившее в законную силу решение суда о возмещении вреда, причиненного страхователем в результате совершения им отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате";

3) пайда алушының жеке басын куәландыратын куәлiгiнiң көшiрмесi (жеке тұлға үшiн) немесе заңды тұлғаның өкiлiне берілген сенiмхаттың түпнұсқасы;
4) зиянды болдырмау және оның мөлшерiн азайту бойынша шараларды қолдануға байланысты шығыстарды растайтын құжаттар.
3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы ұсынылған құжаттардың толық тiзбесiн және оларды қабылдаған күндi көрсете отырып, өтiнiш берушiге анықтама беруге мiндеттi.
4. Сақтандырушы сақтандыру төлемiн жүзеге асырған кезде пайда алушыдан оның сақтандырушыға талап қою құқығын шектейтiн шарттар қабылдауын талап етуге құқылы емес.
5. Жеке нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жекелеген нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде зиян келтiрген үшiншi тұлға, ал үшіншi тұлға қайтыс болған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда - оның мұрагерлерi (заңды мұрагерлерi) пайда алушы болып табылады.
Сақтанушы немесе үшiншi тұлғаға (мұрагерлерге (құқықтық мұрагерлерге) осы Заңда белгiленген сақтандырушының жауапкершiлiгі көлемiнiң шегiнде келтiрiлген зиянды өтеген және сақтандырушыдан өзiнiң шығыстарын өтеуге құқығын алған өзге де тұлға пайда алушы бола алады.
6. Сақтандырушы сақтандыру төлемiн осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жетi жұмыс күнiнен кешiктiрмей төлейдi.
7. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартының тараптары немесе үшiншi тұлғалар дауласқан жағдайда сақтандырушы сақтандыру төлемiн көрсетілген тұлғалардың бiрде-бiрi дауласпаған бөлiгiн осы баптың 6-тармағында көзделген мерзiм iшiнде жүзеге асыруға мiндеттi.
Сақтандырушы сақтандыру төлемiнiң дау туғызған бөлiгiн бiтiм келiсiмiне қол қойылған және оны сот бекiткен күннен бастап не егер сот шешiмiнде оның тез арада орындалуы айтылмаса, осы дау бойынша соттың шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап үш жұмыс күнi ішінде төлеуге тиіс.
8. Жеке нотариустар шартының қолданылу кезеңiнде үшiншi тұлғалардың мүлiктiк мүдделерiне келтiрiлген зиян үшiн сақтандыру төлемi туралы талап сақтандыру жағдайы басталған сәттен бастап үш жыл iшiнде сақтандырушыға қойылуы мүмкiн.
9. Сақтандырушы сақтандыру төлемiн уақтылы төлемеген жағдайда пайда алушыға Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 353-бабында белгiленген тәртiппен және мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге мiндеттi.
20-бап. Зиян келтiрген адамға керi талап қою құқығы
1. Сақтандыру төлемiн жүзеге асырған сақтандырушының сақтанушыға төленген сома шегiнде мынадай жағдайларда:

3) копия удостоверения личности выгодоприобретателя (для физического лица) или оригинал доверенности, выданной представителю юридического лица;
4) документы, подтверждающие расходы, связанные с принятием мер по предотвращению и уменьшению размера вреда.
3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
4. При осуществлении страховой выплаты страховщик не вправе требовать от выгодоприобретателя принятия условий, ограничивающих его право требования к страховщику.
5. Выгодоприобретателем является третье лицо, которому причинен вред частным нотариусом в результате совершения им отдельных нотариальных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О нотариате", а в случае смерти (реорганизации) третьего лица - его наследникам (правопреемникам).
Выгодоприобретателем может являться также страхователь или иное лицо, возместившее третьему лицу (наследникам (правопреемникам) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленной настоящим Законом, и получившее право на возмещение своих расходов от страховщика.
6. Страховая выплата производится страховщиком не позднее семи рабочих дней со дня получения им документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
7. В случаях, когда размер страховой выплаты оспаривается сторонами договора обязательного страхования частных нотариусов или третьими лицами, страховщик обязан осуществить страховую выплату в той ее части, которая не оспаривается ни одним из указанных лиц, в течение срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи.
Оспариваемая часть страховой выплаты должна быть выплачена страховщиком в течение трех рабочих дней со дня заключения мирового соглашения и утверждения его судом либо со дня вступления в законную силу решения суда по данному спору, если судом решение не обращено к немедленному исполнению.
8. Требование о страховой выплате за вред, причиненный имущественным интересам третьих лиц в период действия договора частных нотариусов, может быть предъявлено страховщику в течение трех лет с момента наступления страхового случая.
9. При несвоевременном осуществлении страховой выплаты страховщик обязан уплатить выгодоприобретателю неустойку в порядке и размере, установленных статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Статья 20. Право регресса к лицу, причинившему вред
1. Страховщик, осуществивший страховую выплату, имеет право обратного требования (регресса) к страхователю в пределах уплаченной суммы в случае:

1) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған не оның басталуына ықпал ететiн қасақана iс-әрекеттерi;
2) сақтанушы заң актілерiнде белгіленген тәртiппен қасақана қылмыс не сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар деп танылған iс-әрекеттердi жасағанда;
3) сақтанушы зиянды азайту бойынша ақылға сыйымды және қол жетерлiк шараларды қасақана қолданбауы нәтижесiнде зиянның мөлшерiн ұлғайтқанда;
4) сақтанушы сақтандыру объектiсi, сақтандыру тәуекелi, сақтандыру жағдайы және оның салдарлары туралы қасақана жалған мәлiметтердi сақтандырушыға хабарлағанда;
5) сақтанушы сақтандыру жағдайының басталуы үшін жауапты тұлғаға өзiнiң талап қою құқығынан бас тартқанда, сондай-ақ талап ету құқығының өтуi үшiн қажеттi сақтандыру құжаттарын беруден бас тартқанда керi талап (регресс) қоюға құқығы бар.
2. Сақтанушының сақтандыру нәтижесiнде сақтандырушы өтеген шығындар үшiн жауапты адамға керi талап қою (peгpecc) құқығы сақтандыру төлемiн жүзеге асырған сақтандырушыға төлеген сомасы шегiнде ауысады.
21-бап. Сақтандырушыны сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан босату негіздемелерi
1. Зиян:
1) үшiншi тұлғалардың сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған не оның басталуына ықпал ететiн қасақана iс-әрекеттерi;
2) үшiншi тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен қасақана қылмыстар немесе сақтандыру жағдайымен себепті байланыстағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар деп танылатын iс-әрекеттерi;
3) сақтанушы Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңдарында белгiленген нотариустың функциялары мен мiндеттерiне сәйкес келмейтiн қызметтi жүзеге асырғанда;
4) сақтанушы нотариус қызметiнiң аумағына қатысты нотариат туралы заңдардың талаптарын бұза отырып жасаған нотариаттық iс-әрекеттерi салдарынан болса сақтандырушы сақтандыру төлемiн толық немесе iшiнара төлеуден бас тартуға құқылы.
2. Сақтандырушының сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан бас тартуына мыналар:
1) сақтанушының шығын келтiруге кiнәлi адамнан шығынға тиiсiнше өтемақы алуы;
2) осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтанушы өзiнiң кәсiби мiндеттерiн орындаған кезде келтiрген зиянды өтеу мiндетiне байланысты үшiншi тұлғаның шағым (шағым-талап өтiнiшiн) ұсынуы туралы сақтандырушыға уақтылы ескертпеуi немесе хабарламауы;
3) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталу жағдайларын тексеру және келтiрiлген зиянның мөлшерiн белгiлеу кезiнде сақтандырушыға кедергi жасауы негiз болуы мүмкiн.

1) умышленных действий страхователя, направленных на наступление страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) совершения страхователем действий, признанных в установленном законодательными актами порядке умышленными преступлениями либо административными правонарушениями, находящихся в причинной связи со страховым случаем;
3) увеличения размера вреда в результате умышленного непринятия страхователем разумных и доступных мер по его уменьшению;
4) сообщения страхователем страховщику заведомо ложных сведений об объекте страхования, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
5) отказа страхователя от своего права требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая, а также отказа передать страховщику документы, необходимые для перехода права требования.
2. К страховщику, осуществившему страховую выплату, переходит в пределах уплаченной суммы право обратного требования (регресса), которое страхователь имеет к лицу, ответственному за убытки, возмещенные в результате страхования.
Статья 21. Основания освобождения страховщика от
осуществления страховой выплаты
1. Страховщик вправе полностью или частично отказать в страховой выплате в случаях, когда вред причинен вследствие:
1) умышленных действий третьих лиц, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) действий третьих лиц, признанных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
3) осуществления страхователем деятельности, несоответствующей функциям и обязанностям нотариуса, определенных законодательством Республики Казахстан о нотариате;
4) нотариальных действий, совершенных страхователем с нарушением требований законодательства о нотариате, касающихся территории деятельности нотариуса.
2. Основанием для отказа страховщика в осуществлении страховой выплаты может быть также следующее:
1) получение страхователем соответствующего возмещения убытка от лица, виновного в причинении убытка;
2) неуведомление или несвоевременное уведомление страховщика о предъявлении претензии (искового заявления) третьего лица, связанных с обязанностью возместить страхователем вред, причиненный при выполнении им профессиональных обязанностей, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
3) воспрепятствование страхователем страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая и в установлении размера причиненного вреда.

3. Егер сақтандырушы сақтандыру жағдайының басталуы туралы уақтылы бiлгендiгi дәлелденсе не сақтандырушыда бұл туралы мәлiметтердiң жоқ болуы оның сақтандыру төлемiн жүзеге асыру мiндетiне әсер етпесе, сақтанушы өзiнiң кәсiби мiндеттерiн орындаған кезде келтiрген зиянды өтеу мiндетiне байланысты үшiншi тұлғаның шағым (шағым-талап өтiнiшiн) ұсынуы туралы сақтандырушыға уақтылы ескертпеуi немесе хабарламауы сақтандыру төлемiнен бас тарту үшiн негiз бола алмайды.
4. Егер сақтандыру жағдайы:
1) ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивтi зақымданудың әсерi;
2) соғыс қимылдары;
3) азамат соғысы, алуан түрлi халықтық толқулар, жаппай тәртiпсiздiктер немесе ереуілдер салдарынан басталса, сақтандырушы сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан босатылады.
5. Сақтандыру төлемiнен бас тарту үшiн негіздер болған жағдайда сақтандырушы осы Заңның 19-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру төлемi туралы өтiнiштi берген адамға бас тартудың дәлелдi себебiн көрсете отырып, сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi жазбаша шешiмдi жiберуге мiндеттi.
6. Сақтандырушының осы бапта көзделген негіздер бойынша сақтандыру төлемiнен бас тартуға құқығы жоқ.
5-тарау. Қорытынды ережелер
22-бап. Дауларды қарау тәртiбi
Жеке нотариустарды мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен қаралады.
23-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру
туралы заңдарын бұзғаны үшiн жауапкершілік
Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуға кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауапты болады.
24-бап. Осы Заңды күшiне енгiзу тәртiбi
Осы Заң жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Неуведомление или несвоевременное уведомление страховщика о предъявлении претензии (искового заявления) третьего лица, связанной с обязанностью возместить страхователем вред, причиненный при выполнении им профессиональных обязанностей, не может служить основанием для отказа в страховой выплате, если будет доказано, что страховщик своевременно узнал о наступлении страхового случая, либо отсутствие у страховщика сведений об этом не могло сказаться на его обязанности осуществить страховую выплату.
4. Страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай наступил вследствие:
1) воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения;
2) военных действий;
3) гражданской войны, народных волнений всякого рода, массовых беспорядков или забастовок.
5. При наличии оснований для отказа в страховой выплате, страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных статьей 19 настоящего Закона, направить лицу, подавшему заявление о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.
6. Страховщик не вправе отказать в страховой выплате по основаниям, не предусмотренным настоящей статьей.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 22. Порядок рассмотрения споров
Споры, вытекающие из договора обязательного страхования частных нотариусов, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 23. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан об обязательном
страховании
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 24. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан