Жастарды әскери қызметке даярлау және азаматтарды мерзiмді әскери қызметке шақыруды өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2003 жылғы 22 қаңтар N 76. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.06.30. N 623 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жастарды әскери қызметке даярлау және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 22 қаңтардағы
N 76 қаулысымен
бекiтiлген
Жастарды әскери қызметке даярлау және азаматтарды
мерзiмді әскери қызметке шақыруды өткiзу
ЕРЕЖЕСI
1-тарау. Негiзгi ережелер
1. Осы Жастарды әскери қызметке даярлау және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже мыналарды айқындайды:
1) әскер қатарына шақыруға дейiнгi және әскерге шақырылу жасындағы жастарды әскери қызметке даярлауды;
2) мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарды зерделеудi;
3) азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру тәртiбiн.
2-тарау. Әскер қатарына шақыруға дейiнгi және әскерге шақырылу жасындағы жастарды әскери қызметке даярлау
3. Әскер қатарына шақыруға дейінгi және әскерге шақырылу жасындағы жастарды әскери қызметке даярлау мыналарды қамтиды:
бастапқы әскери даярлықты;
әскерге шақырылу жасындағы жастарды әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлауды;
жоғары оқу орындарындағы студенттердi запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлауды;
дене дайындығын;
емдеу-сауықтыру жұмыстарын;
патриоттық тәрбиенi.
4. Әскер қатарына шақыруға дейiнгi және әскерге шақырылу жасындағы жастардың бастапқы әскери даярлығы Заңға және "Бастапқы әскери даярлау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 1 қарашадағы N 1340  қаулысына  сәйкес жүргiзiледi.
5. Әскер қатарына шақырылушы жастарды әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлау Заңға сәйкес даярлықтың шарттары мен сипатына байланысты өндiрiстен қол үзiп және сонымен бiрге қол үзбестен жүргiзiледi.
Даярлыққа алатын әскери-техникалық мамандығы бойынша денсаулық жағдайы жарамды әскерге шақырылушы жастар және оқуды бiтiргеннен кейiн мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жататын азаматтар тартылады.

Об утверждении Правил подготовки молодежи к военной службе и проведения призыва граждан на срочную военную службу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 76. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30 июня 2006 года N 623
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 76 утратило силу постановлением Правительства РК от 30 июня 2006 года N  623 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 19 января 1993 года "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки молодежи к военной службе и проведения призыва граждан на срочную военную службу.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 января 2003 г. N 76
Правила
подготовки молодежи к военной службе и
проведения призыва граждан на срочную военную службу
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила подготовки молодежи к военной службе и проведения призыва граждан на срочную военную службу (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 19 января 1993 года "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила определяют:
1) подготовку допризывников и призывников к военной службе;
2) изучение граждан, подлежащих призыву на срочную военную службу;
3) порядок организации призыва граждан на срочную военную службу.
Глава 2. Подготовка допризывников и призывников
к военной службе
3. Подготовка допризывников и призывников к военной службе включает:
начальную военную подготовку;
подготовку призывников по военно-техническим специальностям;
военную подготовку студентов высших учебных заведений по программе офицеров запаса;
физическую подготовку;
лечебно-оздоровительную работу;
патриотическое воспитание.
4. Начальная военная подготовка с юношами допризывного и призывного возрастов проводится в соответствии с Законом и  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 года N 1340 "О начальной военной подготовке".
5. Подготовка призывников по военно-техническим специальностям проводится в соответствии с Законом, как с отрывом, так и без отрыва от производства в зависимости от условий и характера подготовки.
К подготовке привлекаются призывники, годные по состоянию здоровья к военной службе по получаемой военно-технической специальности и подлежащие призыву на срочную военную службу после окончания обучения.

6. Өндiрiстен қол үзiп әскери-техникалық мамандықтар бойынша даярлықтан өткен әскерге шақырылушы жастар үшiн оқу кезеңiнде жұмыс орны, атқарған лауазымы сақталады және негiзгi жұмыс орны бойынша орташа жалақысы төленедi.
Өндiрiстен қол үзбей оқуға тартылған әскерге шақырылушы жастарға даярлық кезеңінде, кешкi оқыту нысаны бойынша оқитын адамдар үшiн заңнамада көзделген Ережеге үйлестiре қысқартылған жұмыс күнiнің ұзақтығы белгiленедi. Даярлық және емтихан тапсыру уақытында оларға негiзгi жұмыс орны бойынша орташа жалақысы төленіп, ұзақтығы 10-15 жұмыс күнi (мамандығына және оқу бағдарламасының көлемiне байланысты) демалыс берiледi.
7. Жоғары оқу орындарының студенттерiн әскери даярлау Жоғары оқу орындарының студенттерiн (курсанттарын) әскери даярлау туралы Заңға және Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 3 қазандағы N 1094  қаулысымен  бекiтiлген запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша жүргiзiледi.
8. Әскер қатарына шақыруға дейiнгi және әскерге шақырылу жасындағы жастардың дене даярлығы жалпы орта білiм беру оқу орындарындағы және басқа да бiлiм беру ұйымдарындағы оқу бағдарламаларына сәйкес ұйымдастырылады және жүргiзiледi.
9. Әскер қатарына шақыруға дейiнгi және әскерге шақырылу жасындағы жастардың әскери қызметке дене даярлығы жөніндегi iс-шараларды жоспарлау мақсатында аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар жыл сайын 15 қыркүйекке дейiн ұйымдардан және бiлiм беру ұйымдарынан әскери қызметке даярлауға жататын 15-16 жастағы жасөспiрiмдердің бөлек жасалған тiзiмiн (1-қосымша) сұратады.
10. Жас жiгiттердi емдеу-сауықтыру жұмыстары мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарымен емдеу және емдеу-сауықтыру ұйымдарында, оларда жасөспiрiмдер емханаларын, бөлiмшелерi мен кабинеттерiн құра отырып олардың тұрғылықты жерлерi, оқу немесе жұмыс орындары бойынша ұйымдастырылады.
11. Әскери қызмет атқаруға кедергi келтiретiн немесе оған жарамдылық дәрежесiн шектейтiн ауруы және зақым салдары бар барлық адамдарды уақтылы анықтау, азаматтарды шақыру пункттерiне тiркеу жүргiзу немесе оларды әскери қызметке шақыру мерзімдерiне дейін емдеу үшiн белсендi шаралар қабылдау жас жiгiттердi емдеу-сауықтыру жұмыстарының негiзгi мiндеттерi болып табылады.
12. Жас жiгiттердi емдеу-сауықтыру іс-шараларын уақтылы жүргiзу мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарына жүктеледi.
13. Тұрғылықты жерi бойынша ауданның емдеу-алдын алу ұйымдарында жүргiзілуi мүмкін емес арнайы ем және зерттеу түрiне мұқтаж әскерге шақырылу жасындағы жастар, аудандық (қалалық) әскери комиссариатты және денсаулық сақтау органын хабардар ете отырып, басқа да емдеу-алдын алу ұйымдарына жiберiледi.

6. За призывниками, проходящими подготовку по военно-техническим специальностям с отрывом от производства, на период обучения сохраняется место работы, занимаемая должность, и выплачивается средняя заработная плата по месту основной работы.
Призывникам, привлекаемым к обучению без отрыва от производства, на период подготовки устанавливается сокращенная продолжительность рабочего дня применительно к Правилам, предусмотренным законодательством для лиц, обучающихся по вечерней форме обучения. На время подготовки и сдачи экзаменов им предоставляется отпуск продолжительностью 10-15 рабочих дней (в зависимости от специальности и объема учебных программ) с выплатой средней заработной платы по месту основной работы.
7. Военная подготовка студентов высших учебных заведений проводится в соответствии с Законом и Положением о военной подготовке студентов (курсантов) высших учебных заведений по программе офицеров запаса, утвержденным  постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 года N 1094.
8. Физическая подготовка допризывников и призывников организуется и проводится в соответствии с учебными программами в средних общеобразовательных учебных заведениях и других организациях образования.
9. С целью планирования мероприятий по физической подготовке допризывников и призывников к военной службе районные (городские) военные комиссариаты ежегодно к 15 сентября запрашивают от организаций и организаций образования списки (приложение 1), составляемые раздельно на юношей 15 и 16-летнего возрастов, подлежащих подготовке к военной службе.
10. Лечебно-оздоровительная работа с юношами организуется по месту их жительства, учебы или работы государственными организациями здравоохранения в лечебных и лечебно-оздоровительных организациях с образованием в них подростковых поликлиник, отделений и кабинетов.
11. Основной задачей лечебно-оздоровительной работы с юношами является своевременное выявление всех лиц, имеющих заболевания и последствия травм, препятствующих несению военной службы или ограничивающие степень годности к ней, принятие активных мер для излечения к срокам проведения приписки граждан к призывным пунктам или призыва их на военную службу.
12. Своевременное проведение лечебно-оздоровительных мероприятий с юношами возлагается на государственные организации здравоохранения.
13. Призывники, нуждающиеся в специальных видах лечения и обследования, которые не могут быть проведены в лечебно-профилактических организациях района по месту жительства, с уведомлением районного (городского) военного комиссариата и органа здравоохранения направляются в другие лечебно-профилактические организации.

14. Жас жiгiттердi емдеу-сауықтыру жұмыстары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен келiсе отырып Денсаулық сақтау министрлiгi белгiлеген тәртiппен ұйымдастырылады.
15. Әскер қатарына шақыруға дейінгi және әскерге шақырылу жасындағы жастарды патриоттық тәрбиелеу бастапқы әскери даярлық кешенiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады.
Оның негiзгi мақсаты азаматтыққа және патриоттыққа, өз Отаны - Қазақстан Республикасын сүюге, мемлекеттiк нышандарды құрметтеуге, халықтың дәстүрлерiн қастерлеуге, кез келген конституцияға және қоғамға қарсы көрiнiстерге төзбеуге тәрбиелеу болып табылады.
3-тарау. Мерзiмді әскери қызметке шақырылуға
жататын азаматтарды зерделеу
16. Мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарды зерделеу әскери комиссариаттардың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жаңа буынмен сапалы түрде жасақтауды қамтамасыз ету жөнiндегi аса маңызды міндетi болып табылады. Ол шақыру комиссияларын әскерге шақырылу жасындағы жастар туралы толық объективтi деректермен қамтамасыз ету мақсатында жүргiзiледi.
Әскерге шақырылу жасындағы жастарды әскери комиссариаттарда олардың iскерлік, моральдық қасиеттерi, денсаулық жай-күйi, дене тәрбиесінің дамуы, отбасының жағдайы, жалпы бiлiмi мен арнайы дайындығы туралы мәлiметтердi жоспарлы жинақтау негiзiнде жүзеге асырылады.
Осы жұмыстың барысында әскерге шақырылу жасындағы жастарды әлеуметтiк-психологиялық зерделеу жүргiзiледi және оларды мерзiмдi әскери қызметтi өткеру кезiнде мамандықтар бойынша тиiмдi бөлу жүргiзiледi.
17. Мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жататын азаматтарды зерделеу, олардың шақыру пункттеріне тiркелуінен басталуы және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелтiлгенге дейiн жүргiзiлуi тиiс.
Әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеудi әскери комиссариаттардың офицерлерi осы мақсат үшiн жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының, кәсiптiк бастауыш және кәсіптік орта білiм беру ұйымдарының өкiлдерiн кеңiнен тарта отырып жүргiзуi тиiс.
Аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарда әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеу жөнiндегi жүйелi және жоспарлы жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жыл сайын әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеу жоспарлары әзiрленедi, онда: қандай лауазымды адам, қандай әскерге шақырылу жасындағы жастарды дербес зерделеуi қажет екені, зерделеу әдiстерi мен мерзімдерi көрсетіледi.
Әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеу:
әскерге шақырылушымен жеке әңгімелесу жолымен;
ата-аналарымен немесе әскерге шақырылушыны тәрбиелейтін адамдармен;
әскерге шақырылушы жұмыс iстейтiн (оқитын) ұйымдар мен бiлiм беру ұйымдарының басшыларымен;
тұрғылықты жерi бойынша учаскелік полиция инспекторларымен;
әскерге шақырылушымен таныс басқа да адамдармен (көршiлерi, достары) жеке сөйлесу арқылы жүргiзіледi.
Әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеу процесiнде қылмыстың және әкімшілік жауапкершілікке тартылғандар, тергеуде немесе iсi сотта қаралып жатқандар, iшкi iстер органдарында, жүйке аурулары, туберкулез, терi-жыныстық қатынас аурулары, наркология диспансерлерiнде және басқа да емдеу-алдын алу ұйымдарында есепте тұрғандар міндеттi тәртіппен анықталуы тиiс.
Осы нәтижелер әрбiр әскерге шақырылу жасындағы жасқа арналып ресiмделетiн зерделеу парағына жазылады. (2-қосымша). Жүргiзiлетiн зерделеу қорытындысы бойынша әрбiр әскерге шақырылушы жас объективтi түрде бағалануы тиiс.

14. Лечебно-оздоровительная работа с юношами организуется в порядке, определяемом Министерством здравоохранения по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
15. Патриотическое воспитание допризывной и призывной молодежи организуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в комплексе с начальной военной подготовкой.
Основной его целью является воспитание гражданственности и патриотизма, любви к своей Родине - Республике Казахстан, уважения к государственным символам, почитания народных традиций, нетерпимости к любым антиконституционным и антиобщественным проявлениям.
Глава 3. Изучение граждан, подлежащих призыву
на срочную военную службу
16. Изучение граждан, подлежащих призыву на срочную военную службу, является важнейшей задачей военных комиссариатов по обеспечению качественного комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан молодым пополнением. Оно проводится с целью обеспечения призывных комиссий полными объективными данными о призывниках.
Изучение призывников осуществляется на основе планомерного накопления в военных комиссариатах сведений об их деловых, моральных качествах, состоянии здоровья, физическом развитии, семейном положении, общеобразовательной и специальной подготовке.
В ходе этой работы проводится социально-психологическое изучение призывников и их рациональное распределение по специальностям при прохождении ими срочной военной службы.
17. Изучение граждан, подлежащих призыву на срочную военную службу, должно начинаться с их приписки к призывным пунктам и вестись вплоть до отправки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.
Изучение призывников должны вести офицеры военных комиссариатов с широким привлечением для этой цели представителей общеобразовательных учебных заведений, организаций начального профессионального и среднего профессионального образования.
В целях обеспечения систематической и планомерной работы по изучению призывников в районных (городских) военных комиссариатах ежегодно разрабатываются планы изучения призывников, в которых отражаются: какому должностному лицу, каких персонально призывников изучить, методы и сроки изучения.
Изучение призывников проводится:
путем индивидуальных бесед с призывником;
родителями или лицами, у которых призывник находится на воспитании;
руководителями организаций и организаций образования, в котором работает (учится) призывник;
участковыми инспекторами полиции по месту жительства;
другими лицами, знакомыми призывника (соседи, друзья).
В процессе изучения призывников в обязательном порядке должны быть выявлены лица, привлекавшиеся к уголовной и административной ответственности, находящиеся под следствием и судом, состоящие на учете в органах внутренних дел, психиатрических, туберкулезных, кожно-венерологических, наркологических диспансерах и других лечебно-профилактических организациях.
Эти результаты отражаются в листе изучения, оформляемые на каждого призывника (приложение 2). По итогам проводимого изучения должен быть объективно оценен каждый призывник.

18. Аудандық әскери комиссарлар әскерге шақырылу жасындағы жастарды зерделеу материалдары мен өздерiнің қорытындыларын әскерге шақырылу жасындағы жастарды мерзiмдi әскери қызмет атқару үшiн жiберу туралы шешiм қабылдайтын аудандық (қалалық) шақыру комиссияларына баяндайды.
4-тарау. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру тәртiбi
19. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысы негiзiнде Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына қажеттi санында жүргiзiледi. Шақыруды кейiнге қалдыру немесе шақырудан босату құқығы жоқ 18-ден 27 жасқа дейiнгi азаматтар шақыруға жатады.
20. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру жүргiзудi ауданның (қаланың) және облыстың жергiлiктi атқарушы органының әкiмi тиiстi әскери комиссариаттар арқылы ұйымдастырады және қамтамасыз етедi.
21. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) әкiмдерi өз құзыреттерi шегiнде әскери қызметтiң жалпыға бiрдей әскери мiндеттілiк мәселелерi жөніндегi заңнамаларды орындауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi.
22. Бiлiм беру ұйымдарының және меншiк нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың басшылары әскерге шақырылу жасындағы жастарды iссапарлардан (демалыстардан) шақырып алуды, оларды хабардар етудi ұйымдастырады және шақыру пунктiне уақтылы келулерiн қамтамасыз етедi.
Мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жататын әскерге шақырылу жасындағы жастар әскери комиссариаттың шақыруы бойынша шақыру комиссиясынан өту үшiн және осы Ереженiң 26-тармағында көзделгеннен басқа жағдайларда, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту үшiн шақыру пунктiне келедi.
23. Шетелде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын мерзiмдi әскери қызметке шақыру олардың Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келiсiмен, шақыруды кейiнге қалдыру құқығы болмаған кезде Заңға сәйкес (3-қосымша) жүзеге асырылады.
24. Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру және оларды шақыру пункттерiне келу туралы хабардар етудi хабарлау және әскерге шақырылу жасындағы жастарды iздестiру топтары жүргiзедi (4-қосымша).
Шақыру комиссиясына шақыру күнiне дейiн 18 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру құқығы аяқталған азаматтар шақырылады. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту мерзiмді әскери қызметке шақырылудан босатылған және шақыруды кейiнге қалдыруға құқығы бар адамдардан басқа әскерге шақырылушы 18 жасқа толысымен жүзеге асырылады.

18. Материалы изучения призывников и свои заключения, районные военные комиссары докладывают районным (городским) призывным комиссиям, которые принимают решения о направлении призывников для прохождения срочной службы.
Глава 4. Порядок организации призыва граждан
на срочную военную службу
19. Призыв граждан на срочную военную службу проводится в соответствии с Законом на основании указа Президента Республики Казахстан и постановления Правительства Республики Казахстан, в количестве необходимом Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям Республики Казахстан. Призыву подлежат граждане в возрасте от 18 до 27 лет, не имеющие права на отсрочку или освобождение от призыва.
20. Проведение призыва граждан на срочную военную службу организует и обеспечивает аким местного исполнительного органа района (города) и области через соответствующие военные комиссариаты.
21. Акимы областей (города республиканского значения, столицы) района (городов областного значения) в пределах своей компетенции организуют и обеспечивают исполнение законодательства по вопросам всеобщей воинской обязанности военной службы.
22. Руководители организаций образования и иных организаций, независимо от форм собственности, обеспечивают отзыв призывников из командировок (отпусков), организовывают их оповещение и обеспечивают своевременное прибытие на призывной пункт.
Призывники, подлежащие призыву на срочную военную службу, по вызову военного комиссариата являются на призывной пункт для прохождения призывной комиссии и для отправки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил.
23. Призыв на срочную военную службу граждан Республики Казахстан, временно проживающих за границей, осуществляется в соответствии с Законом, по прибытию их на постоянное место жительства в Республику Казахстан, при отсутствии права на отсрочку (приложение 3).
24. Оповещение граждан о призыве на срочную военную службу и их явке на призывные пункты проводится группами оповещения и розыска призывников (приложение 4).
На призывную комиссию вызываются граждане Республики Казахстан, которым в год призыва исполняется 18 лет, а также граждане, у которых истекли права на отсрочку от призыва на срочную военную службу. Отправка в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан осуществляется по достижении призывником 18 лет, за исключением лиц, освобожденных от призыва на срочную военную службу и имеющих право на отсрочку.

25. Аудандық (қалалық) әскери комиссарлар әскерге шақырылу жасындағы жастардың шақыру пункттерiне келуiн бақылайды және шақыру комиссиясына келмеген адамдар туралы шақыру комиссиясының төрағасына баяндайды.
Әскерге шақырылу жасындағы жастар дәлелсiз себеппен келмеген барлық жағдайлар туралы аудандық (қалалық) әскери комиссарлар оларды iздестiру үшiн Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарына хабарлайды. Шақырудан қасақана жалтарып жүрген, сондай-ақ азаматтардың шақыру пункттерiне уақытылы келуiне кедергi келтiрген адамдарға арналған материалдарды қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес оларды жауапкершілікке тарту үшiн тиiстi органдарға тапсырады.
26. Азаматтардың шақыру учаскелерiне келмеуiнiң дәлелді себептерi болып мыналар танылады:
еңбек қабiлетiн жоғалтуымен байланысты ауруы (жарақаты);
жақын туысының қайтыс болуы немесе ауыр науқастануы;
немесе азаматтың жеке өзi келуi мүмкіндiгінен айырған басқа да жағдайлар.
Келмеу себептерi тиiстi құжаттармен расталуы тиiс.
27. Заңға сәйкес азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және өткiзу үшiн аудандарда (қалаларда) ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органы әкiмiнің шешiмiмен аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары құрылады.
28. Аудандық (қалалық) шақыру комиссияларына мыналар жүктеледi:
әскерге шақырылу жасындағы жастарды медициналық куәландыруды ұйымдастыру;
мерзiмдi әскери қызметке шақыру және әскерге шақырылу жасындағы жастарды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлерi мен әскер тектерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары бойынша тағайындау туралы шешiм қабылдау Заңның 15, 16-баптарына сәйкес азаматтарға мерзiмдi әскери қызметтi кейiнге қалдыруды ұсыну және шақырудан босату.
29. Әскерге шақырылу жасындағы жастарды медициналық куәландыруды мамандығы бойынша жұмыс тәжiрибесi бар мынадай дәрiгерлер: хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, көз дәрiгерi, отоларинголог, дерматовенеролог, тiс дәрiгерi өткiзедi. Әскерге шақырылу жасындағы жастарды медициналық куәландыру үшiн қажет болған жағдайда басқа да шағын мамандықтағы дәрiгерлер тартылады.
Медициналық куәландыру жабдықталған, осы жұмыс үшiн арнайы бейiмделген шақыру (жиын) пункттерiнде жүргiзiледi.
Әскерге шақырылу жасындағы жастарды медициналық куәландыруды бастау алдында дәрiгер-мамандар емдеу-алдын алу ұйымдарынан алынған медициналық құжаттармен және ондағы мәліметтермен танысуға және оларды шақырылушылардың әскери қызметке жарамдылық дәрежесiн айқындау және дене дамуын, денсаулық жай-күйiн бағалау кезiнде ескеруге мiндеттi.
Шақыру пунктiндегi медициналық қызметкерлердің жұмысына басшылықты дәрiгер - медициналық комиссияның төрағасы әскери-дәрiгерлiк сараптама саласында қажеттi бiлiмi мен жұмыс тәжiрибесi бар, неғұрлым бiлiктi дәрiгер-мамандардың қатарынан тағайындалатын шақыру комиссиясының мүшесi жүзеге асырады.

25. Районные (городские) военные комиссары контролируют явку призывников на призывные пункты и докладывают председателю призывной комиссии о лицах, не явившихся на призывную комиссию.
Обо всех случаях неявки призывников на призывную комиссию без уважительных причин районные (городские) военные комиссары сообщают в органы внутренних дел Республики Казахстан для их розыска. Материалы на лиц, умышленно уклоняющихся от призыва, а также препятствовавших своевременной явке граждан на призывные пункты, передаются в соответствующие органы для их привлечения к ответственности согласно действующему законодательству.
26. Уважительными причинами неявки граждан на призывные участки признаются:
заболевание (травма), связанное с утратой трудоспособности;
смерть или тяжелая болезнь близкого родственника;
или другие обстоятельства, лишившие гражданина возможности лично прибыть.
Причины неприбытия должны быть подтверждены соответствующими документами.
27. В соответствии с Законом для организации и проведения призыва граждан на срочную военную службу в районах (городах) решением акима местного исполнительного органа района (города) создаются районные (городские) призывные комиссии.
28. На районные (городские) призывные комиссии возлагаются:
организация медицинского освидетельствования призывников;
принятие решения о призыве на срочную военную службу и предназначение призывников по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
предоставление отсрочек и освобождение от призыва на срочную военную службу гражданам в соответствии со статьями 15, 16 Закона.
29. Медицинское освидетельствование призывников проводят врачи, имеющие опыт работы по специальностям: хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, дерматовенеролог, стоматолог. При необходимости для медицинского освидетельствования призывников привлекаются врачи других узких специальностей.
Медицинское освидетельствование производится на оборудованных призывных (сборных) пунктах, специально приспособленных для этой работы.
Перед началом медицинского освидетельствования призывников врачи-специалисты должны ознакомиться с медицинскими документами, полученными из лечебно-профилактических организаций, и содержащимися в них сведениями, которые должны учитываться при оценке состояния здоровья, физического развития и определения степени годности призывников к военной службе.
Руководство работой медицинского персонала на призывном пункте осуществляется врачом, председателем медицинской комиссии - членом призывной комиссии, назначаемым из числа наиболее квалифицированных врачей-специалистов, обладающих необходимыми знаниями и опытом работы в области военно-врачебной экспертизы.

30. Әскерге шақырылу жасындағы жастарды денсаулық жай-күйi мен дене дамуы бойынша мерзiмдi әскери қызметке жарамдылығын, олардың Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрi мен әскер тектерi бойынша, басқа да әскерлерi мен әскер тектерiне тағайындалуын әрбiр дәрігер-маман жеке бағалау әдiсiмен айқындайды.
Әрбiр дәрiгер-маман әскерге шақырылу жасындағы жастардың мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жарамдылығы (уақытша немесе толық жарамсыздығы), денсаулық жай-күйi бойынша шектеу дәрежесi туралы қорытындыны әскерге шақырылу жасындағы жастарды есепке алу картасына енгiзедi және әскерге шақырылу жасындағы жастардың медициналық куәландырылған күнi көрсетiліп, дәрiгер маманның қолы қойылып расталады.
31. Дәрігер-маман әскерге шақырылу жасындағы жастардың денсаулық жай-күйiн тиянақты анықтауға қиналатын жағдайларда медициналық комиссия оны амбулаторлық немесе стационарлық тексерiлуге емдеу (емдеу-алдын aлу) мекемесiне жiбередi. Жолдамада болжалды диагноз және тексеру кезiнде ненi нақты анықтау қажеттiгi көрсетіледi, сондай-ақ денсаулық жай-күйiн зерттеу актiсi қоса берiледi.
Емдеу (емдеу-алдын aлу) мекемесінің дәрiгерлерi әскерге шақырылу жасындағы жастарды тексерудi аяқтасымен осы мекеменiң бас дәрiгерi мен тексеру жүргiзген дәрiгер-маман қол қоятын және емдеу мекемесiнің елтаңбалы мөрiмен бекiтілетін денсаулық жай-күйiн зерттеу актiсiн жасайды. Акт әскерге шақырылу жасындағы жастардың денсаулығы мен дене дамуының жай-күйi жөнiндегi барлық деректердi ескере отырып, оның әскери қызметке жарамдылығы туралы мәселенi шешетiн шақыру комиссиясының қарауына ұсынылады.
32. Дәрiгер-маман шақырылу жасындағы жастардың әскери қызметке жарамдылығы (уақытша әскерге немесе толық жарамсыздығы) туралы мынадай қорытындылар шығара алады:
денсаулық жай-күйi бойынша шектеу дәрежесi көрсетiле отырып, саптық қызметке жарамды;
денсаулық жай-күйi бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiн қалдыруды қажет етедi;
бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды;
әскери есептен шығарыла отырып әскери қызметке жарамсыз.
33. Әскерге шақырылу жасындағы жастар медициналық куәландырудан өткеннен кейiн медициналық қызметкерлердің жұмысына басшылық жасайтын дәрiгер, медициналық комиссияның төрағасы дәрiгер-мамандармен әскерге шақырылу жасындағы жастардың есепке алу картасына енгiзілген барлық жазбалардың дұрыстығын тексередi. Ол шақыру комиссиясының төрағасына әрбiр әскерге шақырылу жасындағы жастар бойынша оның денсаулық жай-күйi, әскери қызметке жарамдылығы және сол немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң өзге де түрi мен әскер тектерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына қабылдау мүмкiндiктерi туралы баяндайды. Науқасы бар адамдар бойынша - оларды науқасы бойынша шақыруын кейiнге қалдыру немесе қосымша тексеруге (емдеуге) жiберу қажеттiгі туралы баяндайды.

30. Годность призывников к срочной военной службе по состоянию здоровья и физическому развитию, их предназначение по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан определяется методом индивидуальной оценки каждым врачом-специалистом.
Заключения о годности (временной или полной негодности) призывников к призыву на срочную военную службу, степени ограничения по состоянию здоровья заносятся каждым врачом-специалистом в учетную карту призывника и заверяются личной подписью врача-специалиста с указанием даты медицинского освидетельствования призывника.
31. В случаях, когда врач-специалист затрудняется окончательно определить состояние здоровья призывника, медицинская комиссия направляет его на амбулаторное или стационарное обследование в лечебное (лечебно-профилактическое) учреждение. В направлении указывается предполагаемый диагноз и, что именно необходимо уточнить при обследовании, а также прилагается акт исследования состояния здоровья.
По окончании обследования призывника, врачами лечебного (лечебно-профилактического) учреждения составляется акт исследования состояния здоровья, который подписывается главным врачом этого учреждения и врачом-специалистом, проводившим обследование, и скрепляется гербовой печатью лечебного учреждения. Акт представляется на рассмотрение призывной комиссии, которая решает вопрос о годности призывника к военной службе с учетом всех данных по состоянию его здоровья и физического развития.
32. Врач-специалист может вынести одно из следующих заключений о годности (временной или полной негодности) призывников к военной службе:
годен к строевой службе, с указанием степени ограничения по состоянию здоровья;
нуждается в отсрочке от призыва на срочную военную службу по состоянию здоровья;
не годен к военной службе в мирное время, годен к нестроевой службе в военное время;
не годен к военной службе с исключением с воинского учета.
33. После прохождения призывником медицинского освидетельствования врач, руководящий работой медицинского персонала, председатель медицинской комиссии проверяет правильность внесения всех записей в учетную карту призывника врачами-специалистами. Он докладывает председателю призывной комиссии по каждому призывнику о состоянии его здоровья, годности к военной службе и возможности зачисления в тот или иной вид и род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. По лицам, имеющим заболевания - о необходимости предоставления им отсрочки от призыва по болезни или направлении на дополнительное обследование (лечение).

34. Әскерге шақырылу жасындағы жастарды медициналық куәландыру қорытындыларына және оларды зерделеу деректеріне сәйкес аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары мынадай шешімдердің бiрiн қабылдайды:
әскерге шақырылу жасындағы жастың саптық қызметке жарамдылығы және оны Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің тиiстi түрi немесе әскерлер тегiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына қажеттi әскери мамандығы бойынша жөнелте отырып мерзiмдi әскери қызметке шақыру туралы;
негiздiлiгiн көрсете отырып, әскерге шақырылу жасындағы жасты мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру туралы;
әскерге шақырылу жасындағы жастың бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыздығы, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамдылығы және әскери мiндеттiлердің әскери есебiне алынуы туралы;
әскерге шақырылу жасындағы жасты әскери есептен шығара отырып жарамсыз деп тану туралы;
шақырылуы кейiнге қалдырылған әскерге шақырылу жасындағы жастарды 27 жасқа толуына байланысты әскери мiндеттiлердiң есебiне алу туралы;
шақыру комиссиясы әскерге шақырылу жасындағы жастың денсаулық жай-күйiн анықтай алмаса оны қосымша тексеруге жiберу туралы.
35. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясы азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң тиiстi түрлерi мен тектерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына тағайындау туралы шешiм қабылдау кезiнде олардың өндiрiстiк бiлiктiлiгi мен мамандығы, денсаулық жай-күйi ескеріледi, осыған байланысты әдетте:
зымыран, авиация, броньды танк техникасын және радиотехникалық аппаратура шығаруға байланысты ұйымдарда жұмыс iстейтiн әскерге шақырылу жасындағы жастар тиiстi әскер түрлерi мен тектерiн жасақтауға жiберiледi;
режимдi және арнайы бөлiмдердi жасақтау үшiн көрсетiлген командаға алдын ала iрiктелген әскерге шақырылу жасындағы жастар жiберiледi;
әуе-десант әскерлерiн жасақтау үшiн әскерге шақырылу жасындағы жастарды бiрiншi кезекте парашютшi спортшылар қатарынан iрiктеу жүзеге асырылады. Әскерге шақырылу жасындағы жастардың ортадан кем емес бiлімi, дене бiтiмiнің жетілуi жақсы (бойы 170 см-ден кем емес) болуы тиiс;
жоғары бiлiмi бар әскерге шақырылу жасындағы жастар оқу бөлiмдерiне олардың білiмiне және әскери дайындық бейініне ұқсас мамандықтар бойынша жiберiледi;
математика, физика және инженерлiк-экономикалық факультеттерiн бiтiрген әскерге шақырылу жасындағы жастар радиотехникалық, зениттiк-зымыран бөлiмдерiне, Қарулы Күштердiң барлық түрлерінің байланыс бөлiмдерiне жiберiледi;
ауыл шаруашылығын механикаландыру және электрлендiру факультеттерiн бiтiрген әскерге шақырылу жасындағы жастар - танк, авиация, зениттiк-зымыран бөлiмдерiне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң азаматтық қорғаныс бөлiмдерiне жiберiледi;
сәулет, көркем сурет және кинотехникалық факультеттерiн бiтiрген әскерге шақырылу жасындағы жастар инженерлiк-саперлiк бөлiмдерiне жiберiледi;
медицина және фармацевтика факультеттерiн бiтiрген әскерге шақырылу жасындағы жастар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, тиiсiнше медицина және фармацевтика қызметтерiне жiберiледi.
егiз ағайындылар, егер олар мерзiмдi әскери қызметке бiр мезгiлде және бiр шақыру комиссиясымен шақырылса және бiлiмi мен арнайы дайындығы, денсаулық жай-күйi мен дене бiтiмiнің дамуы бойынша және басқа да деректерi жөнiнен бiрдей болса, бiрге бiр әскери бөлiмде қызмет ету үшiн жiберiлуге тиiс;
ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар жасаған үшiн өтелген және алынып тасталған соттылығы бар, сондай-ақ екі және одан көп соттылығы бар әскерге шақырылу жасындағы жастар әскери құрылыс жасақтарын (бөлiмдерiн) жасақтауға жiберiледi.

34. В соответствии с результатами медицинского освидетельствования призывников и данными их изучения районные (городские) призывные комиссии выносят одно из следующих решений:
о годности призывника к строевой службе и его призыве на срочную военную службу с направлением в соответствующий вид или род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан по необходимой военной специальности;
о предоставлении призывнику отсрочки от призыва на срочную военную службу с указанием основания;
о негодности призывника к военной службе в мирное время, годности к нестроевой службе в военное время и зачислении на воинский учет военнообязанных;
о негодности призывника с исключением с воинского учета;
о зачислении призывников, пользовавшихся отсрочкой от призыва, на учет военнообязанных в связи с достижением ими 27-летнего возраста;
о направлении призывника на дополнительное обследование, у которых призывная комиссия не смогла определить состояние его здоровья.
35. Районная (городская) призывная комиссия при принятии решения о призыве граждан на срочную военную службу и предназначении в соответствующий вид и род Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан учитывает их производственную квалификацию и специальность, состояние здоровья, в связи с чем, как правило:
призывники, работающие в организациях, связанных с выпуском ракетной, авиационной, бронетанковой техники и радиотехнической аппаратуры, направляются на комплектование соответствующих видов и родов войск;
для комплектования режимных и специальных частей направляются призывники, предварительно отобранные в указанные команды;
для комплектования воздушно-десантных войск осуществляется отбор призывников в первую очередь из числа спортсменов-парашютистов. Призывники должны иметь образование не ниже среднего, хорошее физическое развитие (рост не менее 170 см);
призывники, имеющие высшее образование, направляются в учебные части по специальностям, родственным их образованию и профилю военной подготовки;
призывники, окончившие математические, физические и инженерно-экономические факультеты, направляются в радиотехнические, зенитно-ракетные части, части связи всех видов Вооруженных Сил;
призывники, окончившие факультеты механизации и электрификации сельского хозяйства, направляются в танковые, авиационные, зенитно-ракетные части и части гражданской обороны Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
призывники, окончившие архитектурные, художественные и кинотехнические факультеты, направляются в инженерно-саперные части;
призывники, окончившие медицинские и фармацевтические факультеты, направляются в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан на медицинские и фармацевтические должности соответственно;
братья-близнецы, если они призываются на срочную военную службу в одно и то же время, одной призывной комиссией и имеют одинаковые показатели по образованию и специальной подготовке, состоянию здоровья и физическому развитию, и по другим данным, должны направляться, для службы вместе в одну воинскую часть;
призывники, имеющие погашенную и снятую в установленном законом порядке судимость за совершение преступлений средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления, а также имевшие две и более судимости, направляются на комплектование военно-строительных отрядов (частей).

36. Мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру азаматтарға Заңның  15-бабына  сәйкес берiледi:
отбасы жағдайы бойынша;
оқуын жалғастыру үшiн;
денсаулық жай-күйi бойынша;
басқа да себептер бойынша.
37. Мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмiмен берiледi.
38. Отбасы жағдайы бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру азаматтарға олардың отбасы жағдайын тексерудің негiзiнде Заңға сәйкес берiледi және осы мәселенi алғашқы қараған кезде бiр рет қабылданады.
Тексерудi жергiлiктi атқарушы органның, бiлiм беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың, аудандық (қалалық) әскери комиссариатының өкiлдерiнен құралған комиссиялар жүргiзедi. Тексеру қорытындылары бойынша көрсетiлген комиссия әскерге шақырылу жасындағы жастың отбасы жағдайын тексеру актiсiн (5-қосымша) жасайды. Акт әскерге шақырылу жасындағы жасқа мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыруды беру кезiнде бiр рет жасалады.
39. Отбасы жағдайы бойынша шақыруды кейiнге қалдыру құқығын жоғалтқан адамдар мерзiмдi әскери қызметке жалпы негiздерде шақырылады.
40. Азаматтарға бiлiм алуын жалғастыру үшiн шақыруды кейiнге қалдыру туралы шешiм заңға сәйкес беріледi және ол бiлiм беру ұйымдарында әскерге шақырылу жасындағы жасқа берiлетiн анықтаманың (6-қосымша) негiзiнде әскерге шақырылу жасындағы жас аудандық шақыру комиссиясынан бастапқы өту кезiнде бiр рет қабылданады.
Кейiннен бiлiмiн жалғастыру үшiн шақырылуы кейiнге қалдырылған адамдар жыл сайын 1 қазанға дейiн аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға олардың тиiстi бiлiм беру ұйымдарында оқуларын жалғастырып жүргенін растайтын анықтамаларды өзi ұсынады. Көрсетiлген анықтамалар әскерге шақырылу жасындағы жастың жеке iсiне тiгiледi.
Бiлiмiн жалғастыру үшiн шақыруды кейiнге қалдыруды ресiмдеу әскерге шақырылу жасындағы жастарды аудандық (қалалық) шақыру комиссиясына шақырумен, олар медициналық куәландырудан өтпестен жүргiзiледi. Осы әскерге шақырылу жасындағы жастардың денсаулық жай-күйi туралы деректер, олардың шақыру учаскелерiне тiркелуi кезiнде медициналық куәландырудың қорытындылары негiзiнде аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының хаттамалар кiтабына енгiзiледi (7-қосымша).
41. Заңға сәйкес денсаулық жай-күйi бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру медициналық куәландыру кезiнде әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылған азаматтарға бiр жыл мерзiмге дейiн берiледi.
42. Басқа да себептер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру азаматтарға Заңға сәйкес берiледi. Бұл ретте осы Ереженiң 19-тармағында аталған шақырылушы азаматтардың қажеттi санынан асқан жағдайда оларға басқа да себептермен аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары ресiмдейтiн мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру берiледi.

36. Отсрочка от призыва на срочную военную службу предоставляется гражданам в соответствии со  статьей 15  Закона:
по семейным обстоятельствам;
для продолжения образования;
по состоянию здоровья;
по другим причинам.
37. Отсрочка от призыва на срочную военную службу предоставляется решением районной (городской) призывной комиссии.
38. Отсрочка от призыва на срочную военную службу по семейным обстоятельствам предоставляется гражданам в соответствии с Законом на основании обследования их семейного положения и принимается один раз при первоначальном рассмотрении этого вопроса.
Обследование проводится комиссиями, состоящими из представителей исполнительного местного органа, организаций образования и иных организаций, районного (городского) военного комиссариата. По результатам обследования указанная комиссия составляет акт обследования семейного положения призывника (приложение 5). Акт составляется один раз при предоставлении призывнику отсрочки от призыва на срочную военную службу.
39. Лица, потерявшие право на отсрочку от призыва по семейному положению, призываются на срочную военную службу на общих основаниях.
40. Решение об отсрочке от призыва для продолжения образования предоставляется гражданам в соответствии с Законом и принимается один раз при первоначальном прохождении призывником районной призывной комиссии на основании справки (приложение 6), выдаваемой призывнику в организациях образования.
В последующем лица, получившие отсрочку от призыва для продолжения образования, ежегодно до 1 октября лично представляют в районные (городские) военные комиссариаты справки, подтверждающие продолжение ими обучения в соответствующих организациях образования. Указанные справки подшиваются в личное дело призывника.
Оформление отсрочек от призыва для продолжения образования производится с вызовом призывников в районные (городские) призывные комиссии без прохождения ими медицинского освидетельствования. Данные о состоянии здоровья этих призывников заносятся в книгу протоколов районных (городских) призывных комиссий (приложение 7) на основании результатов медицинского освидетельствования при их приписке к призывным участкам.
41. В соответствии с Законом отсрочка от призыва на срочную военную службу по состоянию здоровья предоставляется гражданам, которые при медицинском освидетельствовании были признаны временно негодными к военной службе, сроком до одного года.
42. Отсрочка от призыва на срочную военную службу по другим причинам предоставляется гражданам в соответствии с Законом. При этом, в случае превышения необходимого количества призываемых граждан, упомянутых в пункте 19 настоящего Правила, им предоставляются отсрочки от призыва на срочную военную службу по другим причинам, оформляемые районными (городскими) призывными комиссиями.

43. Отбасы жағдайлары бойынша, бiлiмiн жалғастыру үшiн, денсаулық жай-күйi және басқа да себептер бойынша шақыруды кейiнге қалдыруды беру туралы аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының шешiмi аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының хаттамалар кiтабына және қандай мерзiмге дейiн кейiнге қалдырылғанын, сондай-ақ оны беру үшiн негіздемесі көрсетiле отырып, әскерге шақырылу жасындағы жастардың есепке алу карталарына жазылады.
44. Шақыруды кейiнге қалдыруға құқығы бар әскерге шақырылу жасындағы жастар олардың қалауы бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылуы мүмкiн. Бұл үшiн олар өз еркiмен бас тарту туралы жеке жазған және нотариалдық расталған және ата-аналары, олардың келiскендiгi туралы басқа да мүдделi адамдардың нотариалдық расталған өтiнiшiн бередi.
45. Мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босату Заңның 16-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
46. Аудандық (қалалық) шақыру комиссияларымен бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп танылған және осыған байланысты олар 27 жасқа толғанға дейiн әскери мiндеттiлер есебiне алынған адамдар әр 3 жыл сайын міндеттi медициналық қайта куәландыруға жатады.
Медициналық қайта куәландыру кезiнде бейбiт уақытта әскери қызметке жарамды деп танылған адамдар әскерге шақырылу жасындағы жастардың есебiне қайта қоюға жатады және мерзiмдi әскери қызметке жалпы негiздерде шақырылады. Көрсетiлген адамдар есептiк-алфавиттiк кiтапқа дәрiгерлiк комиссия хаттамасының нөмiрi мен күнiне, олардың мерзiмдi әскери қызметке жарамдылығы туралы және әскерге шақырылу жасындағы жастардың есебiне қайта қою туралы шығарылған шешiмге сiлтеме жасала отырып қайтадан жазылады.
47. Шақыру комиссиясының төрағасы аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының жұмысын, оның мүшелерінің толық құрамында отырыс өткiзудi қамтамасыз етедi және азаматтарды шақыруды кейiнге қалдыруды бере отырып мерзiмдi әскери қызметке шақырумен немесе мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босатумен байланысты құжаттардың уақтылы және дұрыс ресiмделуi үшiн тұрақты бақылауды қамтамасыз етедi.
48. Шақырудан өткен адамдардың құжаттарын ресiмдеу аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмiне сәйкес мынадай талаптарды басшылыққа ала отырып жүргiзiледi:
әскери қызметшінің есептік-қызметтiк карточкасында денсаулық жай-күйi бойынша әскери қызметке жарамдылығы туралы аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмi, оның Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң қай түрi мен әскер тектерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына тағайындалғаны жазылады;
отбасы жағдайы бойынша, бiлiмiн жалғастыру үшiн, денсаулық жай-күйi бойынша және басқа да себептер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылуы кейiнге қалдыруды алған адамдар шақыру учаскесiне тiркелгенi туралы куәлiктерiндегi "Шақыру комиссиясынан өту нәтижелерi" деген бөлiмде елтаңбалы сүргілi мөрмен бекiтiлетiн тиiстi жазба жазылады;
бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды деп танылған, сондай-ақ әскери есептен шығарылуымен әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарға шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан үзiндiлер толтырылады. Үзiндiнiң негiзiнде запас бойынша есепке алу әскери құжаттары ресiмделедi. Есепке алу әскери құжаттар ресiмделгеннен кейiн үш данада тiзiм жасалады және әскерге шақырылу жасындағы жастардың есепке алу карталарымен оларға әскери билеттер жазып беретiн облыстық әскери комиссариаттардың есепке алу бөлiмiне ұсынылады. Әскерге шақырылу жасындағы жастардың есепке алу картасында әскери билеттiң сериясы, нөмiрi мен күнi белгi қойыла отырып жазылған үзiндi әскери билеттермен тiзімнiң екiншi данасы аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа қайтарылады.

43. Решения районных (городских) призывных комиссий о предоставлении отсрочек от призыва по семейным обстоятельствам, для продолжения образования, состоянию здоровья и другим причинам записываются в книгу протоколов районных (городских) призывных комиссий и в учетные карты призывников, удостоверения о приписке с указанием, до какого срока предоставлена отсрочка, а также основания для ее предоставления.
44. Призывники, имеющие право на отсрочку от призыва, могут быть призваны на срочную военную службу по их желанию. Для этого они представляют лично написанное и нотариально заверенное заявление о добровольном отказе и нотариально заверенные заявления родителей, других заинтересованных лиц об их согласии.
45. Освобождение от призыва на срочную военную службу осуществляется в соответствии со  статьей 16  Закона.
46. Лица, признанные районными (городскими) призывными комиссиями негодными к военной службе в мирное время и зачисленные в связи с этим на воинский учет военнообязанных до достижения ими 27-летного возраста, подлежат обязательному медицинскому переосвидетельствованию через каждые 3 года.
Лица, признанные при повторном медицинском освидетельствовании годными к военной службе в мирное время, подлежат восстановлению на учет призывников и призываются на срочную военную службу на общих основаниях. В учетно-алфавитную книгу указанные лица записываются заново со ссылкой на номер и дату протокола врачебной комиссии, вынесшей решение об их годности к срочной военной службе и восстановлении на учет призывников.
47. Председатель призывной комиссии обеспечивает работу районной (городской) призывной комиссии, проведение заседания при полном составе ее членов и осуществляет постоянный контроль за своевременным и правильным оформлением документов, связанных с призывом граждан на срочную военную службу, предоставлением им отсрочек или освобождением от призыва на срочную военную службу.
48. В соответствии с решением районной (городской) призывной комиссии проводится оформление документов лицам, прошедшим призыв, руководствуясь следующими требованиями:
в учетно-послужной карточке военнослужащего записывается решение районной (городской) призывной комиссии о годности к военной службе по состоянию здоровья, в какой вид и род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан он предназначен;
лицам, получившим отсрочку от призыва на срочную военную службу по семейным обстоятельствам, для продолжения образования, по состоянию здоровья и другим причинам в удостоверениях о приписке к призывному участку в разделе "Результаты прохождения призывной комиссии" делаются соответствующие записи, которые скрепляются мастичной гербовой печатью;
лицам, признанным негодными к военной службе в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время, а также признанных негодными к военной службе с исключением с воинского учета, заполняются выписки из книг протоколов призывной комиссии. На основании выписки оформляются учетно-воинские документы по запасу. После оформления учетно-воинских документов составляются списки в трех экземплярах и с учетными картами призывников представляются в отдел учета областных военных комиссариатов, где им выписываются военные билеты. Учетные карты призывников с отметкой в них серии, номера и даты выписки военного билета, второй экземпляр списка с военными билетами возвращаются в районный (городской) военный комиссариат.

49. Мерзiмдi әскери қызметке шақырылған азаматтар, олардың ата-аналары және өзге де мүдделi адамдар аудандық (қалалық) шақыру комиссиясы шығарған шешіммен келiспеген жағдайда белгiленген тәртiппен шағымдануға құқылы.
50. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмiне сәйкес мерзiмді әскери қызметке шақырылған азаматтар облыстық жинау пунктiне ұйымдасқан түрде келедi. Оларды жеткiзу үшiн аудандық (қалалық) әскери комиссариат қызметкерлерiнің ішінен ертiп жүрушiлер тағайындалады. Ертiп жүрушiлерге атаулы тiзiмнің үш данасы (8-қосымша) және жапсырылған түрде жеке iстер, есепке алу-қызметтiк карточкалар, амбулаторлық науқастың медициналық картасына жасөспiрiмге арналған қосымша парақтар берiледi.
Атаулы тiзiмнiң N 1 және 2-даналары облыстық жинау пунктiнiң бастығына берiледi, ал облыстық жинау пунктiнiң бастығы команданы қабылдап алғандығына қол қойған N 3 данасы команданы ертiп жүрушiмен бiрге аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа қайтарылады.
Атаулы тiзiмнің N 2 данасы команда облыстық жинау пунктiнен жөнелтiлген күнi аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа қайтарылады. Онда жөнелтiлетiн азаматтардың әр қайсысы аты-жөнiнің тұсына: қашан (күнi, айы мен жылы) және қандай әскери командамен жөнелтiлгенi немесе аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа қандай себеппен қайтарылғаны туралы белгi қойылады. Тiзiмнiң осы данасына облыстық жинау пунктiнiң бастығы қол қояды және сүргiлi елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
Облыстық жинау пунктiнен алынған атаулы тiзiмнiң N 2 данасы аудандық (қалалық) әскери комиссариатта кiрiс журналы бойынша ескерiледi. Осы тiзiм негiзiнде есепке алу-алфавиттiк кiтаптың тиiстi бағанында әскерге жөнелтiлген әскерге шақырылу жасындағы жастардың әрқайсысының аты-жөнiнiң тұсына: "200_ жылы __ мамырда N әскери командамен жөнелтiлді" деген белгi қойылады, одан кейiн осы тiзiм аудандық (қалалық) әскери комиссариаттағы iстерге тігіліп, 3 данада 5 жыл бойы сақталады.
Атаулы тiзiмнің N 1 данасы тiзімге енгiзілген адамдардың қашан және қандай әскери командамен жөнелтiлгенi немесе аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа қандай себептер бойынша қайтарылғаны туралы белгiлерiмен облыстық әскери комиссариаттың iсiне тiгіледi және 5 жыл бойы сақталады.
51. Заңға сәйкес аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының қызметiне басшылық жасау және бақылау үшiн облыстарда және Астана мен Алматы қалаларында тиiстi облыстық (Астана, Алматы қалаларында - қалалық) шақыру комиссиялары құрылады.
52. Облыстық (қалалық) шақыру комиссиялары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту алдында тiкелей облыстық жинау пунктiнде аудандық (қалалық) шақыру комиссиясымен мерзiмдi әскери қызметке шақырылған адамдарды медициналық бақылау тексеруден өткізеді.

49. Граждане, призванные на срочную военную службу, их родители и иные заинтересованные лица в случае несогласия с вынесенным решением районной (городской) призывной комиссии, вправе его в установленном порядке обжаловать.
50. Граждане, призванные на срочную военную службу, в соответствии с решением районной (городской) призывной комиссии организованно прибывают на областной сборный пункт. Для их доставки назначаются сопровождающие из числа работников районного (городского) военного комиссариата. Сопровождающим выдаются 3 экземпляра именного списка (приложение 8) и в опечатанном виде личные дела, учетно-послужные карточки, вкладные листы на подростка к медицинским картам амбулаторного больного.
Экземпляры N 1 и 2 именного списка передаются начальнику областного сборного пункта, а экземпляр N 3, на котором начальник областного сборного пункта расписывается в приеме команды, возвращается в районный (городской) военный комиссариат с сопровождающим команды.
Экземпляр N 2 именного списка в день отправки команды с областного сборного пункта возвращается в районный (городской) военный комиссариат. В нем делаются отметки против каждой фамилии отправленных граждан: когда (число, месяц и год) и какой воинской командой отправлен или по какой причине возвращен в районный (городской) военный комиссариат. Этот экземпляр списка подписывается начальником областного сборного пункта и заверяется мастичной гербовой печатью.
В районном (городском) военном комиссариате полученный с областного сборного пункта экземпляр N 2 именного списка учитывается по входящему журналу. На основании этого списка в соответствующей графе учетно-алфавитной книги против фамилии каждого отправленного в войска призывника делается отметка: "Отправлен __ мая 200_ г. воинской командой N___ ", после чего этот список подшивается и хранится в делах районного (городского) военного комиссариата в течение 5 лет в количестве 3 экземпляров.
Экземпляр N 1 именного списка с отметками, когда и какой воинской командой отправлены лица, внесенные в список, или по каким причинам они возвращены в районный (городской) военный комиссариат, подшивается в дело областного военного комиссариата и хранится в течение 5 лет.
51. В соответствии с Законом для руководства и контроля за деятельностью районных (городских) призывных комиссий в областях и в городах Астане и Алматы создаются соответствующие областные (городах Астане, Алматы - городские) призывные комиссии.
52. Областные (городские) призывные комиссии непосредственно перед отправкой в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан проводят на областном сборном пункте контрольный медицинский осмотр лиц, призванных районной (городской) призывной комиссией на срочную военную службу.

53. Облыстық жинау пунктiндегi медициналық бақылау тексеруi нәтижесінде әскери қызметке кедергi келтiретiн ауруы анықталған әскерге шақырылу жасындағы жастар шақырылған жерi бойынша аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа жiберiледi.
Облыстық жинау пунктiнен аудандық әскери комиссариаттарға қайтарылған әскерге шақырылу жасындағы жастар облыстық шақыру пунктiнен қайтарылған әскерге шақырылу жасындағы жастардың есеп кiтабына (9-қосымша) енгiзiледi.
Қайтарылатын әскерге шақырылу жасындағы жастардың әрқайсысына қатысты шақыру комиссиясының төрағасы аудандық әскери комиссардың атына әскерге шақырылушыны кейiн қайтару себебi көрсетiлiп қызметтiк хат (10-қосымша) жiберiледi. Бұл қызметтiк хат әскерге шақырылу жасындағы жастың жеке iсiне тiгiледi.
Аудандық әскери комиссарлар облыстық жинау пунктiнен қайтарылған барлық адамдарды облыстық жинау пунктiнен алынған жаңа деректердi ескере отырып, мерзiмдi әскери қызметке шақыру мәселесiн шешу үшiн шақыру комиссиясына қайта шақырады.
54. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясы дұрыс тағайындамаған, iріктеу талаптарына сай келмейтiн әскерге шақырылу жасындағы жастар облыстық (қалалық) шақыру комиссияларының шешiмiмен Қарулы Күштердiң өзге де түрлерi мен әскер тектерiне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына тағайындалады.
Облыстық жинау пунктiндегi дәрiгерлердiң жұмысы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа әскерлерi мен әскери құралымдары үшiн жаңа буынды медициналық тексерудің соңғы кезеңi болып табылады. Медициналық тексеру кезiнде денсаулық жай-күйi бойынша әскери қызметке жарамсыз азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды болдырмау үшiн аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының болуы мүмкiн қателерi анықталады.
55. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясымен денсаулық жай-күйi бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған әскерге шақырылу жасындағы жастарды запасқа ресiмдеу тек облыстық (қалалық) шақыру комиссиясымен бақылау медициналық куәландыру өткiзiлгеннен кейiн ғана жүргiзiледi. Бақылау медициналық куәландыру нәтижелерi әскерге шақырылу жасындағы жастың есепке алу картасына енгiзiледi, оған облыстық (қалалық) шақыру комиссиясының төрағасы қол қояды және облыстық әскери комиссардың елтаңбалы мөрiмен расталады.
56. Облыстық (қалалық) шақыру комиссиясына сонымен қатар әскерге шақырылушы азаматтардың, олардың ата-аналары мен өзге де мүдделi адамдардың шақыру мәселелерi бойынша шағымдарын қарау жүктеледi.
Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмiне әскерге шақырылу жасындағы жастың және басқа да адамдардың шағымдары бұл шешiмнің орындалуын тоқтатпайды.

53. Призывники, у которых в результате контрольного медицинского осмотра на областном сборном пункте выявлены заболевания, препятствующие военной службе, направляются в районный (городской) военный комиссариат по месту призыва. Призывники, возвращенные в районные военные комиссариаты с областного сборного пункта, заносятся в книгу учета призывников, возвращенных с областного призывного пункта (приложение 9).
На каждого возвращаемого призывника председателем областной призывной комиссии на имя районного военного комиссара направляется служебное письмо (приложение 10), в котором указывается, по каким причинам возвращается призывник. Это служебное письмо подшивается в личное дело призывника.
Всех лиц, возвращенных с областного сборного пункта, районные военные комиссары повторно вызывают на призывную комиссию для решения вопроса об их призыве на срочную военную службу с учетом новых данных, полученных с областного сборного пункта.
54. Призывники, неправильно предназначенные районной (городской) призывной комиссией, не соответствующие требованиям отбора, решением областных (городских) призывных комиссий предназначаются в иные виды и рода войск Вооруженных Сил, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.
Работа врачей на областном сборном пункте является завершающим этапом медицинского осмотра молодого пополнения для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. При медицинском осмотре выявляются возможные ошибки районных (городских) призывных комиссий, с целью недопущения призыва на срочную военную службы граждан негодных по состоянию здоровья.
55. Оформление в запас призывников признанных районной (городской) призывной комиссией негодными к военной службе по состоянию здоровья, производится только после проведения контрольного медицинского освидетельствования областной (городской) призывной комиссией. Результаты контрольного медицинского освидетельствования вносятся в учетную карту призывника, подписываются председателем областной (городской) призывной комиссии и заверяются гербовой печатью областного военного комиссара.
56. На областные (городские) призывные комиссии также возлагается рассмотрение жалоб призываемых граждан, их родителей и иных заинтересованных лиц по вопросам призыва.
Жалоба призывника и других лиц на решение районной (городской) призывной комиссии не приостанавливает выполнение этого решения.

57. Аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының жұмысы және азаматтарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына жөнелту аяқталғаннан кейiн облыстық (қалалық) шақыру комиссиялары мыналарға міндеттi:
аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары төрағаларының: шілдеде - көктемгi шақырудың қорытындылары бойынша, қаңтарда - күзгi және толықтай жылдық шақырулардың қорытындылары бойынша олардың атқарған жұмыстары туралы егжей-тегжейлi есебiн тыңдау;
аудандық (қалалық) шақыру комиссияларының әскерге шақырылу жасындағы жастарды мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босату туралы және 27 жасқа толған адамдарды запасқа шығару туралы шешімдерiнiң дұрыстығын тексеру;
бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды және әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыз деп танылған, сондай-ақ денсаулық жай-күйi бойынша шақырылуы кейiнге қалдырылған әскерге шақырылу жасындағы жастарды бақылау медициналық куәландыруды жүргiзу;
азаматтарды Заңда көзделген мерзiмдi әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдырудың дұрыстығын iшiнара тексерудi жүргiзу. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиялары қабылдаған шешiмдердi тексеру нәтижелерi облыстық (қалалық) шақыру комиссиясы хаттамалар кiтабына енгiзiледi (11-қосымша).
58. Облыстық жинау пунктінің жұмысы. Әскери комиссариаттар Заңға сәйкес жабдықталған жинау пункттерiмен мынадай мақсатта қамтамасыз етiледi:
жаңа буынмен командалар құру;
командаларды әскерлерден жаңа буынды қабылдап алу және iлесiп жүру үшiн келген өкiлдерге беру;
осы буынды қажеттi мүлiкпен және тағайындалған жерге дейiнгi жолға қажеттi тамақпен қамтамасыз ету;
командаларды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарына ұйымдасқан түрде жөнелту;
Облыстық жинау пункттерiнде шақырылғандардың iшiнен жекелеген адамдар науқастану немесе басқа да себептермен кейiнге қалдырылған жағдайда командаларды толықтыру үшiн қажеттiлiгiне қарай пайдаланылатын әскери командамен жөнелтiлетiндердің санынан 1 пайызға дейiнгi санда әскерге шақырылу жасындағы жастар резервiнің болуына рұқсат етiледi. Облыстық жинау пункттерiнде резервте тұрған әскерге шақырылу жасындағы жастарды 2, 3 күннен артық ұстауға жол берiлмейдi.
59. Облыстық жинау пунктiнде:
аудандық (қалалық) әскери комиссариаттардан келетiн жеке құрамды орналастыру үшiн үй-жай;
жеке құрамды санитарлық тазартуға арналған (монша, душ) үй-жайлар;
әскерге шақырылушы азаматтар арасында олар жинау пунктiнде болған кезде тәрбие жұмысын жүргiзуге арналған үй-жайлар;
әрбiр дәрiгер-маманға бiр бөлме есебiнен медициналық тексеруге арналған бөлме;
флюрография қондырғысы үшiн үй-жай (орын);
әскери командаларды жасақтау бөлiмшесiне арналған үй-жай;
жаңа буынды әскери бөлiмдерге қабылдау және iлесiп жүру үшiн әскерлерден келген жеке құрамды орналастыруға арналған үй-жай;
тамақтандыру пунктi, буфет;
дезинфекциялық камералары бар санитарлық өткiзушi, екi инфекция изоляторы, санитарлық тораптар;
жеке құрамды сапқа тұрғызу және онымен саптық және спорттық жаттығуларды өткiзуге арналған орын болуы тиiс.
Бұдан басқа, жинау пунктiнде жинау пунктiнiң қолбасшылығын, кезекшi қызметтi және әскери тәртiптi сақтау үшiн тағайындалатын басқа да адамдарды орналастыруға арналған орындар қарастырылуы тиiс.

57. По окончании работы районных (городских) призывных комиссий и завершении отправок граждан в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, областные (городские) призывные комиссии обязаны:
заслушать подробные отчеты председателей районных (городских) призывных комиссий о проделанной ими работе: в июле - по итогам весеннего призыва, в январе - по итогам осеннего призыва и в целом за год;
проверить правильность вынесенных районными (городскими) призывными комиссиями решений об освобождении призывников от призыва на срочную военную службу и о передаче в запас лиц, достигших 27-летнего возраста;
провести контрольное медицинское освидетельствование призывников, признанных негодными к военной службе в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время и негодными к военной службе с исключением с воинского учета, а также получивших отсрочку от призыва по состоянию здоровья;
провести выборочную проверку правильности предоставления гражданам отсрочек от призыва на срочную военную службу, предусмотренных Законом. Результаты проверки решений, принятых районными (городскими) призывными комиссиями, заносятся в книгу протоколов областной (городской) призывной комиссии (приложение 11).
58. Работа областного сборного пункта. В соответствии с Законом военные комиссариаты обеспечиваются оборудованными сборными пунктами, с целью:
формирования команд молодым пополнением;
передачи команд представителям воинских частей, прибывшим для приема и сопровождения молодого пополнения;
обеспечения этого пополнения необходимым имуществом и питанием на путь следования до места назначения;
организованной отправки команд в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.
На областных сборных пунктах разрешается иметь резерв призывников в количестве до 1 процента от числа отправляемых в воинской команде, который используется по мере надобности в нем для пополнения команд в случае отсева отдельных лиц из числа призванных по болезни или другим причинам. На областных сборных пунктах не допускается задержка призывников, состоящих в резерве, более чем на 2, 3 дня.
59. Областной сборный пункт должен иметь:
помещение для размещения личного состава, прибывающего из районных (городских) военных комиссариатов;
помещение для санитарной обработки (баня, душ) личного состава;
помещение для проведения воспитательной работы среди призванных граждан во время пребывания их на сборном пункте;
комнаты для медицинского осмотра из расчета по одной комнате на каждого врача-специалиста;
помещение (место) для флюорографической установки;
помещение для отделения формирования воинских команд;
помещение для размещения личного состава, прибывшего из войск, для приема и сопровождения молодого пополнения в воинские части;
пункт питания, буфет;
санитарный пропускник с дезинфекционными камерами, изолятор на две инфекции, санитарные узлы;
место для построения личного состава и проведения с ним строевых и спортивных занятий.
Кроме того, на сборном пункте должны предусматриваться места для размещения командования сборного пункта, дежурной службы и других лиц, назначаемых для поддержания воинского порядка и дисциплины.

60. Облыстық әскери комиссарлар мен әскери комиссарлардың тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыс жөнiндегi орынбасарлары облыстық жинау пункттерiнде әзiрленген жоспарларға сәйкес жаңа буын арасында қажеттi тәрбие-құқықтық жұмысты ұйымдастырады, олардың шығарып салуға келген ата-аналарымен түсiндiру жұмысын жүргiзедi, сондай-ақ әскери командалардың жеке құрамын жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық ұйымдардың өкілдерi мен әскерге шақырылу жасындағы жастар ата-аналарының қатысуымен салтанатты шығарып салуды ұйымдастырады.
Облыстық жинау пункттерiнде, сондай-ақ жүру жолында жаңа буынмен тәрбие-құқықтық жұмысты жүргiзу кезiнде, жоғары ұйымшылдық пен тәртiптi қамтамасыз етуге, жергiлікті тұрғындарға қатысты бұзақылық және басқа да адамгершілiкке жат қылықтар жасауға жол бермеуге назар аударылады. Жүру жолында және тоқтаған жерлерде мiнез-құлық ережелерi мен қауіпсiздiк шаралары, жеке құрамның әскери тәртiптi, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi қатаң сақтау қажеттiгi түсіндiріледi.
61. Жаңа буынды қабылдауға және iлесіп жүруге тағайындалған жеке құрам облыстық жинау пункттерiне әскери командалардың жөнелтiлуiне дейiн 2 тәулiк бұрын келуге тиiс.
Жаңа буынды қабылдау және iлесіп жүру үшiн әскерлерден келген жеке құрам облыстық жинау пунктінiң бастығына бағынады. Ол облыстық жинау пунктiнің қолбасшылығымен бiрлесiп әскери командаларды құруға, әңгімелесу жолымен, әскерге шақырылу жасындағы жастардың жеке iстерi бойынша жаңа буынды зерделеуге, жеке құрамды ас iшуге, санитарлық қараудан өтуге және облыстық жиын пунктiнің жұмыс тәртiбiне сәйкес басқа да iс-шараларға қатысу үшiн iлесіп жүруге мiндеттi.
Әскери командалардың бастықтары мен жаңа буынды қабылдау және iлесiп жүру үшiн әскерлерден келген басқа да адамдардың әскери комиссариаттарға әскерге шақырылу жасындағы жастарды iрiктеп алу жөнiнде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң бұйрықтарымен көзделмеген қандай-да бiр талаптарды қоюына тыйым салынады.
62. Команда жетекшiлерiне әскери команда құрамында жол жүретiн жаңа буынды қабылдау құқығына сенiмхат берiледi.
63. Шақырылғандарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына шақырылған азаматтарды жөнелту. Облыстық жинау пункттерiнде шақырылған азаматтар атаулы тiзiм бойынша (12-қосымша) әскери команданың бастығына тапсырылады.
Атаулы тiзiм жөнелтiлетiн әскери команданың әрқайсысына 4 данада жасалады. N 1 және 2 даналары есептiк-қызметтiк карточкаларымен, амбулаторлық науқастың медициналық картасына әскерге шақырылу жасындағы жасқа қосымша парақтарымен әскери команданың бастығына табыс етіледi. Тiзiмнің N 3 данасы әскери команда бастығының жаңа буынды қабылдағаны туралы қолхатымен облыстық әскери комиссариатта қалады. Тiзiмнiң N 4 данасы әскери билеттердi беру ведомосымен бiрге тiгiледi.
Бұдан басқа, әскери команда бастығына әскери бөлiмге дейiнгi жолда жүрудің өн бойында әскери тасымалдау құжаттары, сондай-ақ азық-түлiк аттестаты тапсырылады.

60. Областные военные комиссары и заместители военных комиссаров по воспитательной и социально-правовой работе на областных сборных пунктах организуют необходимую воспитательно-правовую работу среди молодого пополнения, проводят разъяснительную работу с родителями, прибывшими на проводы, в соответствии с разработанными планами, а также организуют торжественные проводы личного состава воинских команд с участием представителей местных исполнительных органов, общественных организаций и родителей призывников.
При проведении воспитательно-правовой работы с молодым пополнением на областных сборных пунктах, а также в пути следования обращается внимание на обеспечение высокой организованности и порядка, исключение случаев бесчинств по отношению к местному населению и других аморальных поступков. Разъясняются правила поведения и меры безопасности в пути следования и на стоянках, необходимость строгого соблюдения личным составом воинской дисциплины, сохранение сведений, составляющих государственные секреты.
61. Личный состав, назначенный для приема и сопровождения молодого пополнения, должен прибывать на областные сборные пункты не позднее, чем за 2 суток до отправки воинских команд.
Личный состав, прибывающий из войск для приема и сопровождения молодого пополнения, подчиняется начальнику областного сборного пункта. Он обязан совместно с командованием областного сборного пункта формировать воинские команды, изучать молодое пополнение путем бесед, по личным делам призывников. Сопровождать личный состав для принятия пищи, прохождения санобработки и участвовать в других мероприятиях согласно распорядку работы областного сборного пункта.
Начальникам воинских команд и другим лицам, прибывшим из войск для приема и сопровождения молодого пополнения, запрещается предъявление военным комиссариатам каких-либо требований по отбору призывников, не предусмотренные приказами Министра обороны
Республики Казахстан.
62. Старшим команд выдаются доверенности на право сопровождения молодого пополнения следующего в составе воинской команды.
63. Отправка граждан, призванных в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан. На областных сборных пунктах призванные граждане передаются начальнику воинской команды по именному списку (приложение 12).
Именной список составляется на каждую отправляемую воинскую команду в 4 экземплярах. Экземпляры N 1 и 2 вместе с учетно-послужными карточками, вкладными листами на призывника к медицинским картам амбулаторного больного, вручаются начальнику воинской команды. Экземпляр N 3 списка с распиской начальника воинской команды о приеме молодого пополнения остается в областном военном комиссариате. Экземпляр N 4 списка подшивается с ведомостью на выдачу военных билетов.
Кроме того, начальнику воинской команды передаются воинские перевозочные документы по пути следования до воинской части, а также аттестат на продовольствие.

64. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына мерзiмдi әскери қызметке шақырылған азаматтарды тасымалдау шығыстарын өтеудi, олар ұсынған шоттар бойынша республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаржы бөлулер шегiнде тiкелей тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар жүргiзедi.
65. Команда жетекшiлерi белгiленген жерге келiсiмен жеке құрамды атаулы тiзiм мен есептiк-қызметтiк карточкалар бойынша жаңа буынды қабылдау пункттерiнің бастықтарына тапсырады. Осымен бiр уақытта тиiстi бастықтарға әскери тәртiптiң жағдайы туралы және жүру жолындағы оның барлық бұзылу оқиғалары туралы баяндайды.
Жаңа буынды қабылдау пункттерiнде тiзiмнің бiрiншi данасының 8-бағанында әрбiр тегінің тұсына шақырылушының қашан және қандай әскери бөлiмге (орналасу пунктiн көрсетпей бөлiмнің шартты нөмiрi) мерзiмдi әскери қызметтi өткеруге жiберiлгенi туралы белгi қойылады. Тiзiмнің бұл данасы жаңа буынды қабылдау аяқталған соң командирлердiң (бастықтардың) өкiмiмен жаңа буынды қабылдау пунктi құрылған әскери бөлiмге берiледi. Жаңа буынды қабылдау туралы белгiсi бар, сүргiлi елтаңбалы мөрмен куәландырылған екiншi данасы жаңа аттанған келген облыстық әскери комиссариатқа жiберiледi. Әскери бөлiмдерден келген атаулы тiзiмдерi бар iстер 10 жыл сақталады.
ЕРЕЖЕГЕ
1-қосымша
19__жылы туған, мерзімді әскери қызметке даярлауға
жататын,
_________________________________________________
(білім беру ұйымының және өзге ұйымдардың атауы)
жұмыс істейтін (оқитын) жастар
ТІЗІМІ
___________________________________________________________________
Р/с|Тегі, аты,|Ұлты|Білімі (қайда| Жұмыс |Мемлекет.|Тұрғы.|Ескерту
N |әкесінің  |    | және қай    | орны  |тік тілді|лықты |
|  аты     |    | сыныпта,    | және  |меңгерген|жері  |
|          |    |курста оқиды |атқара.|   бе    |      |
|          |    | немесе неше |  тын  |         |      |
|          |    | сыныпты,    |қызметі|         |      |
|          |    |  курсты     |       |         |      |
|          |    |  бітірді)   |       |         |      |
___________________________________________________________________
1      2       3        4           5       6         7       8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                  Қолы _______
20__ ж. "____" _____________
Тiзiм жасау жөнiндегi түсiндiрме
1. Тiзiмдi меншiк нысанына қарамастан білiм беру ұйымдары және өзге де ұйымдар жасайды.

64. Возмещение расходов на перевозку граждан, призванных на срочную военную службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, производится непосредственно организациям, осуществляющим перевозку, по предъявленным ими счетам в пределах ассигнований, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете.
65. Старшие команд по прибытии к месту назначения передают личный состав по именному списку и учетно-послужным карточкам начальникам пунктов приема молодого пополнения. Одновременно докладывают соответствующим начальникам о состоянии воинской дисциплины и обо всех случаях ее нарушениях в пути следования.
На пунктах приема молодого пополнения делаются отметки в первом экземпляре списка в графе 8 против каждой фамилии, когда и в какую воинскую часть (условный номер части без указания пункта дислокации) направлен призванный для прохождения срочной военной службы. Этот экземпляр списка по окончании приема молодого пополнения передается в воинскую часть, распоряжением командиров (начальников) которых создан пункт приема молодого пополнения. Второй экземпляр с отметкой о приеме пополнения, заверенный мастичной гербовой печатью, высылается в областной военный комиссариат, из которого прибыло пополнение. Дела с именными списками, поступившими из воинских частей, хранятся 10 лет.
Приложение 1
к Правилам
Список
юношей 19__года рождения, подлежащих подготовке
к срочной военной службе, работающих
(учащихся)__________________________
___________________________________________________
(наименование организации образования и иных организаций)
___________________________________________________________________
N !Фамилия,!Нацио-! Образование !Место  !Владеет !Место!Примечание!
п/п!имя,    !наль- !(где и в ка- !работы !ли госу-!жи-  !          !
!отчество!ность !ком классе,  !и зани-!дарствен!тель-!          !
!        !      !курсе учится !маемая !ным     !ства !          !
!        !      !или сколько  !долж-  !языком  !     !          !
!        !      !классов, кур-!ность  !        !     !          !
!        !      !сов окончил) !       !        !     !          !
-------------------------------------------------------------------!
1 !    2   !  3   !      4      !   5   !    6   !   7 !     8    !
-------------------------------------------------------------------!
М.П.                   Подпись____________
"___"________20__г.
Пояснения по составлению списка
1. Список составляется организациями образования и иными организациями, независимо от форм собственности.

Жеке карточкалар (N T-2 үлгiсi), азаматтарды тiркеу кiтаптары негiзiнде алфавит тәртiбiмен 15-16 жастағы жастарға жеке жасалады.
2. Тiзiмге жоғарыда көрсетiлген ұйымдардың басшылары қол қояды және сүргiлi елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Жеке үй иелiктерi бойынша - пәтер иелерi кооперативтерi.
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21. N 761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)   қаулысымен .
ЕРЕЖЕГЕ
2-қосымша
19__ жылы туған әскерге шақырылу жасындағы жасты  ________________________________________
ЗЕРДЕЛЕУ ПАРАҒЫ
___________________________________________________________________
Әңгіменің үлгілік сұрақтары                | Әңгіме қашан,
|кіммен өткізілді
|   және оның
|    мазмұны
___________________________________________________________________
Әскерге шақырылу жасындағы жаспен әңгiмеде
оның қабiлет-бейiмi, мамандығы, қоғамдық жұмысқа
қатысуы, қандай спорттық разряды барлығы, әскери
оқу орнына түсудi қалайтындығы анықталады.
Ата-аналарымен (туған-туысқандарымен),
емдейтiн дәрiгерлерiмен әңгiмеде әскерге шақырылу
жасындағы жастың денсаулық жай-күйi, жарақат,
сынық болды ма, талма, жүйке-психикалық аурулары,
түнгi кiшi дәретiн ұстамау, туберкулез, әскерге
шақырылу жасындағы жастың мiнезi және қабiлет-бейiмi,
отбасының материалдық жағдайы, әскерге шақырылу
жасындағы жастың психофизиологиялық және өзге
қасиеттерiн сипаттайтын басқа да мәселелер
айқындалады.
Iшкi iстер органдарында шақырылушы қылмыстық
немесе әкiмшiлiк жауапкершілiкке тартылды ма, iшкi
iстер органдарында есепте тұрама, қоғамдық тәртiбi
бұзғаны үшiн айып тағылды ма, туған-туысқандары
қылмыстық жауапкершiлiкке тартылды ма - осы
мәселелер анықталады.
Жұмыс (оқу) орнындағы әңгiмеде әскерге
шақырылу жасындағы жастың жұмысқа (оқуға) қатысы
моральдық келбетi, iскерлiк қасиеттерi,
қабiлет-бейiмi, тұрмыстағы, өндiрiстегi
мiнез-құлқы, қоғамдық жұмысқа қатысуы анықталады.
___________________________________________________________________
Әскерге шақырылу жасындағы жасқа зерделеу жүргiзуші
адамның тұжырымы
___________________________________________________________________
20__ "___" ______________________________________________
(зерделеу жүргізушінің қолы)
Аудандық әскери комиссардың қорытындысы _____________________
___________________________________________________________________
____________________ аудандық әскери комиссар
____________________________
(әскери атағы, қолы)
20__ "___" ___________
ЕРЕЖЕГЕ
3-қосымша
Аудандық әскери комиссариаттың мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
___________________________________________________________________
(министрліктің, ведомствоның атауы)
кепiлдiгiне сәйкес 19__ж. туған азамат ____________________________
_____________________________________________ 20__ "___" __________
"___" __________ дейiнгi мерзiмге шет елге қызметтiк iссапарға жiберiледi.
Іссапардың аяқталуына қарай, бiрақ, 20__ "___" __________ кешiкпей,
азамат ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
"Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  негiзiнде мерзiмдi әскери қызметке шақыру үшiн әскери комиссариатқа келуге мiндеттi.
Азамат ____________________________________________________________
шақыру учаскесiне тiркелуi туралы куәлiгi _________________________
әскери комиссариатта сақтауда тұр.
________________ әскери комиссар
_______________________
(әскери атағы, қолы)
М.О.
Әскери комиссариаттың 2-бөлiмшесiнiң бастығы ____________________
(әскери атағы, қолы)
Әскерге шақырылу жасындағы жастың шет елге қызметтiк iссапарға шығуын, оның Қазақстан Республикасына оралу уақытын ресiмдейтiн министрлiктiң (ведомствоның) белгiсi. 20_ "__" ________
M.O.                                            ______________
(қолы)
ЕРЕЖЕГЕ
4-қосымша
____________________________________
(әскери мiндеттi, әскерге шақыруға
дейiнгі, әскерге шақырылу жасындағы
жастың әскери атағы, тегі, аты және
ШАҚЫРУ ҚАҒАЗЫНЫҢ ТYБIРТЕГI    әкесiнiң аты)
Серия СА N 000000          Тұрғылықты мекен-жайы _______________
Жұмыс орны және мекен жайы __________
____________________________      ШАҚЫРУ ҚАҒАЗЫ Серия СА N 000000
(әскери мiндеттiнiң, әскерге
шақыруға дейiнгінiң, әскерге   "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк
шақырылушының                  және әскери қызмет туралы" ҚР Заңының
негiзiнде Сiзге 2002 жылғы "__"_____
____________________________   сағат "__" _________________________
әскери атағы, тегі,            (қалалық) әскери комиссариатына,
аты, әкесiнiң аты)             ____________________________ аудандық
мына мекен жай бойынша:
________________ "________" бөлімше,
N __бөлме,_________________ жолдасқа
200__ жылғы "___" __________   _____________________________________
сағат "____"                   (шақырылу мақсаты көрсетілсін)
"______" бөлімшеге             _________________ мәселелерi бойынша
келудi ұсынамын.
____________________________   Өзiңiзбен бiрге: жеке куәлiк,
әскери билет (шақыру учаскесiне
мынадай мәселе бойынша         тiркелу туралы куәлiк), осы шақыру
қағазы болсын.
Әскери шақыртылу жасындағы жас
____________________________   болмаған немесе ол ауырып қалған
(шақырту мақсаты               жағдайда туысқандарынан, тұрғын
көрсетiлсiн)                   үй-пайдалану ұйымдарынан және
кәсiпорынның кадрлар бөлiмiнен бұл
____________________________   туралы аудандық (қалалық) әскери
шақырылды.                     комиссариатқа жазбаша түрде немесе
N __ телефон бойынша хабарлауды және
шақыру қағазын шақыртылушының тұрған
жерi туралы белгiсiмен қайтаруды
сұраймын.
_________________ аудандық (қалалық)
M.O.              әскери комиссар
______________________
(әскери атағы, қолы)
Шақыру қағазына қол қойған                  Кесу сызығы
____________________________                  ҚОЛХАТ
2002 жылғы "__" ____________   ___________ атына аудандық (қалалық)
Шақыру қағазы әскерге          әскери комиссариатқа 2000 ж. сағатқа
шақырылу жасындағы жасқа       келу туралы шақыру қағазын және
2002 жылғы "__" ____________   жадуалды 200_ж. сағатта алдым.
табыс етiлдi.                  ____________________________________
(шақыру қағазын алған адамның қолы -
айқын қойылсын)
ТЕРIС БЕТI
Аудандық (қалалық) әскери комиссариатта болғаны туралы белгi Жолдас ____________________________________________________________
________________________________________________ аудандық (қалалық)
әскери комиссариатында 200_ жылғы "__" ________ сағат "___"-ден
"__"-гe дейiн болды.
________________________ аудандық (қалалық)
әскери комиссар
М.О.                                  ___________________________
(әскери атағы, қолы)
ЕРЕЖЕГЕ
5-қосымша
Әскерге шақырылу жасындағы жастың (әскери қызметшiнiң)
отбасы жағдайын тексеру
AКTICI
200_ ж. "___" ________

На основании личных карточек (ф.N Т-2), книг регистрации граждан в алфавитном порядке отдельно на юношей 15-16-летнего возраста.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г.  N 761  .
2. Списки подписываются руководителями вышеуказанных организаций и заверяются мастичной гербовой печатью. По частным домовладением - кооперативов собственников квартир.
Приложение 2
к Правилам
Лист изучения
призывника_________________________
19___года рождения
__________________________________________________________________
Примерные вопросы беседы            !Когда, с кем проведена!
!беседа и ее содержание!
-----------------------------------------------------------------!
В беседе с призывником выясняются
его наклонности, специальности, участие
в общественной работе, какие имеет
спортивные разряды, желает ли поступить
в военно-учебное заведение.
В беседе с родителями
(родственниками), лечащими врачами
уточняется состояние здоровья призывника,
были ли травмы, переломы, припадки,
нервно-психические заболевания, ночное
недержание мочи, туберкулез, характер и
наклонности призывника, материальное
положение семьи и другие вопросы,
характеризующие психофизиологические и
другие качества призывника.
В органах внутренних дел выясняется,
привлекался ли призывник к уголовной или
административной ответственности, состоит
ли на учете в органах внутренних дел,
имел ли приводы за нарушение общественного
порядка. Привлекались ли близкие
родственники к уголовной ответственности.
В беседе по месту работы (учебы)
выясняется отношение призывника к работе
(учебе), моральный облик, деловые
качества, наклонности, поведение в быту,
на производстве, участие в общественной
работе.
------------------------------------------------------------------
Вывод лица, проводившего изучения призывника
__________________________________________________________________
"____"________20__г.  __________________________________
(подпись, проводившего изучение)
Заключение районного военного комиссара_____________________
__________________________________________________________________
____________________районный военный комиссар
____________________________
(воинское звание, подпись)
"___"________20__г.
Приложение 3
к Правилам
Штамп районного военного комиссариата
Справка
В соответствии с ходатайством________________________________
(наименование министерства,
____________________________________________________________________
ведомства)
гражданин___________________________________________________________
_____19___года рождения направляется в служебную командировку за
границу на срок с "__"_____20___г. до "___"______20___г.
По окончании срока командировки, но не позднее "__"____20__г.,
гр.________________________________________________________________.
На основании  Закона  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и воинской службе" обязан прибыть в военный комиссариат для призыва на срочную военную службу.
Удостоверение о приписке к призывному участку г-на___________
находится на хранении в_____________________военном комиссариате.
__________________военный комиссар
__________________________
(воинское звание, подпись)
м.п.
Начальник 2 отделения военного комиссариата
__________________________
(воинское звание, подпись)
Отметка министерства (ведомства), в котором оформляется выезд призывника в служебную командировку за границу, о времени возвращения его в Республику Казахстан "__"________20___г.
м.п.                                   ______________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам
Корешок повестки        __________________________________________________________________
Серия СА N 000000      (воинское звание, фамилия, имя и отчество
_________________       военнообязанного, допризывника, призывника)
(воинское звание,      Домашний адрес:____________________________
фамилия, имя,          Место работы и адрес:______________________
отчество
Повестка    Серия СА N 000000
На основании Закона РК "О всеобщей воинской
_________________   л  обязанности и военной службе" предлагаю Вам
______________     и  "___"______200_г. к "___" часам явиться в
военнообязанного,   н  ___________________________________________
допризывника,       и  рай(гор)военкомат по адресу:
призывника)         я  _______________в "______________" отделение
комната N___к тов.______________ по вопросам
вызван к "_" часам  о  ____________________________________________
"__"______200__ г.  т            (указать цель вызова)
в "_____" отделение р  При себе иметь: удостоверение личности,
к__________________ е  военный билет (удостоверение о прописке к
по вопросам         з  призывному участку), настоящую повестку.
________________    а  В случае отсутствия вызываемого или его
(указать цель          болезни просьба к родственникам, жилищно-
________________       эксплуатационной организации и отделу кадров
вызова)             предприятия сообщить об этом в рай(гор)
________________       военкомат письменно или по телефону N ____
________________       и возвратить повестку с отметкой о
Повестку подписал      местонахождении вызываемого.
________________                  ______________ рай(гор)военком
"___"_______200_г.     М.П.       ________________________
Повестка вызываемому                (звание, подпись)
вручена
"___"_______200__г.                  Линия отреза
РАСПИСКА
Повестку на имя ________ о явке в ____ рай
(гор)военкомат к "___"часам "___"____200_г.
и памятку N _______ получил в "__"____часов
"___"________ 200__г.
_________________________________________
(Подпись получившего повестку - разборчиво)
Оборотная сторона
Отметка о пребывании в рай(гор)военкомате
Тов. _______________________________________________
находился в ______________________________________________рай(гор)
военкомате
"___"__________200___г. с "___" до "___" часов
___________________ рай(гор)военком
М.П.           _________________________
(звание, подпись)
Приложение 5
к Правилам
Акт
обследования семейного положения
призывника (военнослужащего)
"___"______20__г.

1. Құрамында ______________________________ аудандық, әскери
комиссариат өкiлi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(әскери атағы, лауазымы, тектерi, аты-жөндерi)
бiлiм беру ұйымы және өзге ұйымдар өкiлi
___________________________________________________________________
(лауазымы, тектерi, аты-жөндерi)
___________________________________________________________________
бар комиссия ______________________________________________________
(әскерге шақырылу жасындағы жастың (әскери
қызметшiнiң), тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы)
отбасы жағдайына тексеру жүргiздi
2. Әскери бөлiмнiң шартты атауы және мекен-жайы _____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарына қандай шақыру комиссиясымен шақырылды _____________________________________________________
4. Әскери бөлiмге қашан жiберiлдi (жылы, айы) _______________
___________________________________________________________________
5. Қайда жұмыс iстедi (жоқ), оқиды (оқыған) _________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, жалақы мөлшерi, оқу орны класының, курсының нөмiрi)
6. Әскерге шақыруға дейiн асырауында кім болды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Тексерген күнгi әскерге шақырылу жасындағы жастың (әскери қызметшiнiң) отбасы _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
р/с |Тегі, аты, |Туған |Туыстық |Тұратын |Денсаулық  | Лауазымы,
N  | әкесінің  | жылы | қатысы |  жері  | жай-күйі  |  жалақы
|   аты     |      |        |        |(мүгедек.  |(зейнетақы)
|           |      |        |        | тік тобы) |  мөлшері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Әскерге шақырылу жасындағы жас (әскери қызметшi) отбасының тұрғын үймен қамтамасыз етiлуi ____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. Комиссия в составе представителя от ______________________
районного военного комиссариата ____________________________________
___________________________________________________________________,
(воинское звание, должность, фамилия и инициалы)
представителя организации образования, и __________________________                                     (должность, фамилия и инициалы)
______________________________иные организации ____________________
___________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
произвела проверку семейного положения _____________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, инициалы призывника (военнослужащего),
год рождения)
2. Условное наименование и адрес воинской части _____________
___________________________________________________________________
3. Какой призывной комиссией призван в Вооруженные Силы,
другие войска, воинские формирования Республики Казахстан _________
4. Когда отправлен в воинскую часть (год, месяц)_____________
5. Где работал (нет), учится (учился) _______________________
___________________________________________________________________
(указать должность, размер заработка, номер класса,
курс учебного заведения)
6. Кого содержит или содержал на своем иждивении до призыва
____________________________________________________________________
7. На день проверки семья призывника (военнослужащего)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
N !  Фамилия, имя,  !  Год   !Родствен-!Место  !Состояние!Должность
п/п!     отчество    !рождения!ное      !житель-! здоровья!размер
!                 !        !отношение!ства   ! (группа !зарплаты
!                 !        !         !       !инвалид- !(пенсии)
!                 !        !         !       !ности)   !
--------------------------------------------------------------------
1 !        2        !    3   !    4    !   5   !     6   !    7
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
8. Обеспеченность жильем семьи призывника (военнослужащего)
____________________________________________________________________

9. Әскерге шақырылу жасындағы жас (әскери қызметшi) отбасының күнкөріс көздерi __________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Ата-аналарынан бөлек тұратын аға-iнi және апа-қарындастары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
р/с |Тегі, аты, |Туған |Туыстық |Тұратын |Денсаулық  | Лауазымы,
N  | әкесінің  | жылы | қатысы |  жері  | жай-күйі  |  жалақы
|   аты     |      |        |        |(мүгедек.  |(зейнетақы)
|           |      |        |        | тік тобы) |  мөлшері
___________________________________________________________________
1       2          3        4       5         6          7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Әскерге шақырылу жасындағы жас (әскери қызметшiнiң) аға-iнiлерi мен апа-қарындастары тарапынан ата-анасына қандай көмек көрсетiледi _______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Әскерге шақырылу жасындағы жастың (әскери қызметшiнiң) отбасы неге мұқтаж, отбасына кiм және қандай материалдық көмек көрсеткен немесе көрсетедi ________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
13. Әскерге шақырылу жасындағы жастың (әскери қызметшiнiң) отбасы жағдайына тексеру жүргiзген комиссияның тұжырымдары мен ұсыныстары ________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия мүшелерiнiң қолдары
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
14. Аудандық (қалалық) әскери комиссардың қорытындысы _______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.       ______________ аудандық (қалалық) әскери комиссар
________________________
(әскери атағы, қолы)
200_ ж. "___" ________
15. Облыстық әскери комиссардың қорытындысы _________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
м.о.        __________________ облыстық әскери комиссар
___________________________
(әскери атағы, қолы)
200_ ж. "___" ________
ЕРЕЖЕГЕ
6-қосымша
Оқу орнының мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
19__ жылы туған әскерге шақырылу жасындағы жас ___________________
__________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
________________________________________________, берiлдi себебi,
ол 19__ жылы _____________________________________________________
____________________________________________________________түсті,
(оқу орнының толық атауы)
қазiргi уақытта күндiзгi, кешкi (сырттай) бөлiмшесiнiң __ курсында
(сыныбында) оқиды.
Оқу орнын бiтiру мерзiмi ___________________ 20 ___ж.
(айы)
Анықтама __________________________________________________________
(әскери комиссариаттың атауы)
ұсыну үшін берілді.
___________________________________________________________________
M О.                                    оқу орны басшысының немесе
орынбасарының қолы
Анықтаманы толтыру жөнiндегі түсiндiрме.

9. Источники средств к существованию семьи призывника
(военнослужащего) _________________________________________________
10. Братья и сестры, проживающие отдельно от родителей
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
N !  Фамилия, имя,  !  Год   !Родствен-!Место  !Состояние!Должность
п/п!     отчество    !рождения!ное      !житель-! здоровья!размер
!                 !        !отношение!ства   ! (группа !зарплаты
!                 !        !         !       !инвалид- !(пенсии)
!                 !        !         !       !ности)   !
--------------------------------------------------------------------
1 !        2        !    3   !    4    !   5   !     6   !    7
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
11. Какая оказывается помощь родителям со стороны братьев и
сестер призывника (военнослужащего)________________________________
___________________________________________________________________
12. В чем нуждается семья призывника (военнослужащего), какая
и кем оказана или оказывается материальная помощь семье____________
___________________________________________________________________
13. Выводы и предложения комиссии, производящей проверку
семейного положения призывника (военнослужащего) __________________
___________________________________________________________________
Подписи членов комиссии _________________________
_________________________
_________________________
14. Заключение районного (городского) военного комиссара ____
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
М.П. _________ районный (городской) военный комиссар
__________________________
(воинское звание, подпись)
"____"___________ 20___г.
15. Заключение областного военного комиссара ________________
___________________________________________________________________
М.П. _________ областной военный комиссар
__________________________
(воинское звание, подпись)
"____"___________ 20___г.
Приложение 6
к Правилам
Штамп учебного заведения
Справка
Выдана призывнику 19__ года рождения _______________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он в 19__ году поступил ________________________________
в настоящее время обучается _______________________________________
(полное наименование учебного заведения)
на ____ курсе (классе) очного, вечернего (заочного) отделения.
Срок окончания учебного заведения __________ 20___г.
(месяц)
Справка выдана для представления в __________________________
___________________________________________________________________
(наименование военного комиссариата)
М.П.                            __________________________
Подпись руководителя
или заместителя
руководителя учебного
заведения
Пояснения по заполнению справки

1. Анықтама оқу орнының қызметтiк құжаттарын есепке алу журналында тiркелген және шақырылушыға қолхат арқылы берiлген болуы тиiс.
2. Анықтаманы жыл сайын 1 қазаннан кешiктiрмей шақырылушы өзi әскери есепте тұратын әскери комиссариатқа жеке тапсырады.
3. Анықтамаға оқу орны басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, сүргiлi елтаңбалы мөрмен бекiтiледi.
4. Оқу орнында оқитындығын растайтын анықтаманы әскери комиссариатқа 1 қазанға дейiн тапсырмаған адамдар мiндеттi әскери қызметке жiберу үшiн шақыру комиссиясына шақыртылады.
ЕРЕЖЕГЕ
7-қосымша
20__ жылғы
N ____ тізімдеме бойынша
есепке алынды
___________ облысы
___________ ауданы
АУДАНДЫҚ ШАҚЫРУ КОМИССИЯСЫНЫҢ ХАТТАМАЛАР
КІТАБЫ
20__ж."____" __________ басталды
20__ж."____" __________ аяқталды
___________________________________________________________________
|         |     |   Әскерге     |             |            |
|         |     |  шақырылу     |             |            |
|         |     |жасындағы жас. |             | Шақыру     |Ес.
р/с|Тегі, аты|Туған|тың денсаулық  |  Диагнозды  | комиссия.  |кер.
N |   және  |жылы |жай-күйінің ша.|  объективті | сының      |ту
| әкесінің|     |ғымы және анам.|   тексеру   | шешімі     |
|   аты   |     |нез (әскерге   |  деректері  |            |
|         |     |шақырылу жасын.|             |            |
|         |     | дағы жастың   |             |            |
|         |     | басқа арызы)  |             |            |
___________________________________________________________________
1      2       3         4              5           6          7
___________________________________________________________________
N ____ хаттама "___" __________19___ ж.
___________________________________________________________________
Саптық
қызметке
1  Садуақасов  1979  Шағымы жоқ    Денсаулығы     жарамды
Зәкен                           жақсы. Отбасы  Мотоатқыштар
Қауасқанұлы                     жағдайы жақсы  әскеріне
мерзiмдi
әскери
қызметке
шақырылсын.
N 50
командаға
тiркелсiн.
Денсаулығы     Саптық
жақсы. Әкесi   қызметке
2  Сулейменов  1981  Денсаулық     19_ ж. өлген.  жарамды
Нұрлан            жай-күйiне    Шешесі - ІІ    Отбасы
Мэлсұлы           шағымы жоқ,   топтағы мүге.  жағдайы
отбасы        дек Әскерге    бойынша
жағдайы       шақырылу       20_ж."__"
бойынша       жасындағы жас  ________
кейiнге       анасымен бір.  дейін
қалдыруды     ге тұрады,     шақырудан
өтiнедi       жұмыс істеп,   кейінге
оны өз еңбегi. қалдырылсын.
мен асырайды.
Отбасы жағдай.
ын тексерудiң
20_ж."__" ____
N_ тексеру
актiсi.
Денсаулығы     Саптық
жақсы.         қызметке

1. Справка должна быть зарегистрирована  в журнале учета служебных документов учебного заведения и выдана призывнику под расписку.
2. Справка представляется ежегодно, не позднее 1 октября, лично призывником в военный комиссариат, в котором он состоит на воинском учете.
3. Справка подписывается руководителем или заместителем руководителя учебного заведения и скрепляется мастичной гербовой печатью.
4. Лица, не представившие справки в военный комиссариат о подтверждении обучения в учебном заведении до 1 октября, вызываются в призывную комиссию для призыва на срочную военную службу.
Приложение 7
к Правилам
Учтена по описи N _______
20____ года
Книга
протоколов районной (городской) призывной комиссии
____________________ района
___________________  области
Начата "__"________ 20__г.
Окончена "__"______ 20__г.
____________________________________________________________________
N !Фамилия, имя,! Год  ! Жалобы     !Данные     !Решение  !Приме-
п/п!  отчество   !рожде-!призывника  !объектив-  !призывной!чание
!             !ния   !на состоя-  !ного       !комиссии !
!             !      !ние здоровья!обследо-   !         !
!             !      !и анамнез   !вания,     !         !
!             !      !(другие     !диагноз    !         !
!             !      !завления    !           !         !
!             !      !призывника) !           !         !
--------------------------------------------------------------------
1 !       2     !   3  !     4      !     5     !    6    !    7
--------------------------------------------------------------------
Протокол N _________ "___"________ 19___г.
____________________________________________________________________
1   Садвакасов            Жалоб       Здоров.      Годен к
Закен         1979    нет         Семейное     строевой
Кауасканович                      положение    службе.
хорошее.     Призвать
на срочную
военную
службу в
мотострел-
ковые
войска.
Зачислить
в команду
N 50.
2   Сулейменов      1981  Жалоб на    Здоров.      Годен к
Нурлан                состояние   Отец умер    строевой
Мельсович             здоровья    в 19___      службе.
нет.        году.        Предоста-
Просит      Мать-ин-     вить отс-
предоста-   валид II     рочку от
вить отс-   группы.      призыва по
рочку по    Призывник    семейным
семейному   проживает    обстоятель-
положению.  вместе с     ствам до
матерью,     "___"_____
работает     20___г.
и своим
трудом
содержит
ее. Акт
обследова-
ния семей-
ных обсто-
ятельств
от "___"
____20__г.
N_______

3  Шмигельский 1982  Шағымы жоқ    Ақмола универ. жарамды.
Иван                            ситеті күндіз. Білім
Александрович                   гі бөлімнің    алуын
1-курсында     жалғас.
оқиды. 19__ ж. тыруы
"__" __түскен  үшін
Институттың    20_ж."__"
20__ ж. "__"   ________
______ N__     дейін
анықтамасы.    шақырудан
кейiнге
қалдырылсын.
Кейiнгi 6 ай                 N_ қалалық
iшiнде мез.      Қ/Қ         ауруханаға
4  Бостанов    1978  гіл-мезгiл    жоғарылығы     қосымша
Алданияр          басы ауыра.   айқындалды     (стационар.
тынына және   (тыныштықта    лық) тексе.
жүрек тұсы     150/90)       руге
ауыратынына                  жіберілсін.
шағынады.                    Шақыру
Дәрігерге                    комиссия.
көрінбеген.                  сына
қайтадан
20_ж."__"
________
келсін.
Денсаулық     Денсаулығы     Саптық
5  Тоқубаев    1980  жай-күйіне    жақсы. Әйелі   қызметке
Асқат             шағымы жоқ.   және 2 жасар   жарамды.
Мұратұлы          Баласын       ұлы бар.       Артиллерия.
яслиге,       Ата-аналары.   ға, оқу
әйелiн        нан бөлек      бөліміне
жұмысқа       тұрады. Әйелі  мерзімді
орналасты.    уақытша        қызметке
руды          жұмыс          шақырылсын.
өтiнедi.      істемейді.     N 70 коман.
Отбасы жағ.                  даға
дайы бойынша                 алынсын.
шақырудан                    Комиссия
кейiнге                      мүшесі
қалдырылған                  ж. _______
тапсырылсын.
Ұлын яслиге,
әйелiн
жұмысқа
алуға көмек
көрсетiлсiн.
___________________________________________________________________
Барлығы 20__ж. "___" шақырудан өттi                  _______ адам
Оның iшiнде:
а) саптық қызметке жарамдылар                        _______ адам
б) саптық емес қызметке жарамдылар                   _______ адам
в) бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс    _______ адам
кезiнде саптық емес қызметке жарамды
г) әскери есептен шығып, әскери қызметке             _______ адам
жарамсыз болғандар
д) қосымша тексеруге жiберiлдi                       _______ адам
e) денсаулық жай-күйi бойынша мерзiмдi әскери        _______ адам
қызметке шақырудан кейiнге қалдырылды.
_______ адамнан саптық қызметке жарамдысы және
саптық емес қызметке жарамдысы:
- мерзiмдi әскери қызметке шақырылғаны               _______ адам
- мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге         _______ адам
қалдырылғаны
- отбасы жағдайы бойынша мерзiмдi әскери             _______ адам
қызметке шақырудан кейiнге қалдырылғаны
Шақыру комиссиясының төрағасы әкiмнiң орынбасары __________________
(әскери атағы, қолы)
Шақыру комиссиясы төрағасының орынбасары __________________________
(қолы)
Комиссия мүшелерi:
әскери комиссар ____________________________
(әскери атағы, қолы)
дәрiгер ____________________________________
(қолы)
комиссия хатшысы ___________________________
(қолы)
Шақырылу аяқталғаннан кейін шақыру комиссиясының хаттамалар кітабында азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру нәтижелерінің жалпы қорытындысы мынадай үлгі бойынша жасалады:
___________________________________________________________________
Хаттама |Күні| Шақыру | Саптық |Кейінге| Бейбіт   |Әскери  |Тексе.
нөмірі  |    | комис. |қызметке| қалды.| уақытта  |есептен |руге
|    |cиясынан|жарамды.| рылу  | әскери   | шыға.  |жібе.
|    | өтті   |  лар   |ұсыныл.| қызметке | рыла   |рілді
|    |        |        |  ды   | жарам.   |отырып  |
|    |        |        |       | сыздар,  |әскери  |
|    |        |        |       | соғыс    |қызметке|
|    |        |        |       |уақытында | жарам. |
|    |        |        |       | саптық   | сыздар |
|    |        |        |       |  емес    |        |
|    |        |        |       |қызметке  |        |
|    |        |        |       |жарамдылар|        |
___________________________________________________________________
1       2      3        4        5       6           7      8
___________________________________________________________________

3   Шмигельский     1982  Жалоб нет   Здоров.      Годен к
Иван                              Учится на    строевой
Александрович                     1 курсе      службе.
очного       Предоста-
отделения    вить отс-
Акмолин-     рочку от
ского уни-   призыва
верситета.   для продол-
Поступил     жения об-
"___"_____   разования
19___г.      до "___"
Справка      _____20__г.
института
от "___"
_____20__г.
N _____
4   Бостанов        1978  Жалобы на   Выявлено     Направить
Алданияр              периоди-    повышенное   на допол-
ческие      А/Д          нительное
головные    (в покое     (стацио-
боли и      150/90)      нарное)
боль                     обследова-
в области                вание в
сердца в                 горболь-
течение                  ницу N___.
последних                Явиться на
6 месяцев.               призывную
К врачу не               комиссию
обращался                повторно
"__"_____
20___г.
5   Токубаев        1980  Жалоб на    Здоров.      Годен к
Аскат                 состояние   Имеет жену   строевой
Муратович             здоровья    и сына 2 лет.службе
нет. Про-   Проживает    Призвать
сит опре-   отдельно от  на срочную
делить      родителей.   службу в
сына в      Жена вре-    артиллерию,
ясли и      менно не     в учебную
устроить    работает.    часть.
жену на                  Зачислить
работу.                  в команду
Имел отсроч-             N 70. По-
ку от призы-             ручить
ва по семей-             члену
ным обстоя-              комиссии т.
тельствам.               -----------
оказать
помощь в
устройстве
сына призыв-
ника в дет-
ские ясли,
а жены на
работу.
-------------------------------------------------------------------
Всего "___"_________ 20__г. прошло призыв    ______ чел.
Из них:
а) годных к строевой службе                  ______ чел.;
б) годных к нестроевой службе                ______ чел.;
в) негодных к военной службе в мирное время,
годных к нестроевой службе в военное время______ чел.;
г) негодных к военной службе с исключением
с воинского учета                         ______ чел.;
д) направлено на дополнительное обследование ______ чел.;
е) предоставлена отсрочка от призыва на
срочную военную службу по состоянию здоровья.
Из ____ человек, годных к строевой и годных
к нестроевой службе:
призвано на срочную военную службу        ______ чел.;
предоставлена отсрочка от призыва на
срочную военную службу                    ______ чел.;
предоставлена отсрочка от призыва на
срочную военную службу по семейному
положению                                 ______ чел.
Председатель призывной комиссии, заместитель акима
______________________________
(подпись)
Заместитель председателя призывной комиссии
______________________________
(подпись)
Члены комиссии:
военный комиссар ________________________________________
(воинское звание, подпись)
врач             ________________________________________
(подпись)
секретарь комиссии ______________________________________
(подпись)
По завершении призыва в книге протоколов призывной комиссии подводится общий итог результатов призыва граждан на срочную военную службу по форме:
____________________________________________________________________
Номер !Дата !Прошло!Годных !Предос- !Негодных !Негодных!Направлено
прото-!     !призы-!к стро-!тавлена !к военной!к воен- !на обследо-
кола  !     !вную  !евой   !отсрочка!службе в !ной слу-!вание
!     !комис-!службе !        !мирное   !жбе с   !
!     !сию   !       !        !время,   !исключе-!
!     !      !       !        !годных к !нием с  !
!     !      !       !        !нестрое- !воинско-!
!     !      !       !        !вой служ-!го учета!
!     !      !       !        !бе в во- !        !
!     !      !       !        !енное    !        !
!     !      !       !        !время    !        !
--------------------------------------------------------------------
1  !  2  !  3   !   4   !    5   !    6    !    7   !     8
--------------------------------------------------------------------

1      3,5     50       45       1       1           1      1
2      4,5     50       46                                  2
3      6,5     50       44       1       1           2      1
4      7,5     50       43       2                   3      2
5      8,5     50       47                                  3
6      4,6     50       45       1       1           1
7      7,6     50       44       1                   2

1    3.5    50      45       1        1         1         1
2    4.5    50      46       -        -         -         2
3    6.5    50      44       1        1         2         1
4    7.5    50      43       2        -         3         2
5    8.5    50      47       -        -         -         3
6    4.6    50      45       1        1         1         -
7    7.6    50      44       1        -         2         -

8      8,6     50       46               2
9      9,6     48       44               1           1      2
10     10,6    47       44                                  3
11     11,6    50       45               1           1      2
___________________________________________________________________
Барлығы   545     493      12       6       7           11     16
___________________________________________________________________
Тексері.

8    8.6    50      46       -        2         -         -
9    9.6    48      44       -        1         1         2
10   10.6    47      44       -        -         -         3
11   11.6    50      45       -        1         1         2
--------------------------------------------------------------------
Всего   545   493      12       6        7        11        16
--------------------------------------------------------------------
Из направ-
ленных на
обследо-
вание

луге               8       2        2       2           2
жіберіл.
гендерден
анықталды
___________________________________________________________________
Жиынтығы  545     501      14       8       9           13
___________________________________________________________________
Пайызы
___________________________________________________________________
Аудандық шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабын жүргiзу
жөнiндегi түсiндiрме
1. Шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабы қатаң есептiлiктегi құжат болып табылады. Ол нөмiрленедi, бау тағылады, аудандық әскери комиссардың қолы қойылып, аудандық әскери комиссариаттың сүргiлі елтаңбалы мөрiмен куәландырылады және қызмет бабында пайдаланылатын құжаттар құқығында 10 жыл бойы сақталады. Тұлғалардың бұл кiтаппен жұмыс істеуіне рұқсат ету қатаң шектелуi тиіс.
2. Кiтаптағы жазуды бұл үшiн медициналық бикелердiң iшiнен арнайы даярланған комиссия хатшысы жүргiзедi. Барлық жазу анық және ұқыпты түрде жүргiзiледi. Жазулар арасында ашық жер қалдыруға, өшiруге рұқсат етiлмейдi. Жiберiлген қателер аудандық әскери комиссардың қолы қойылып және аудандық әскери комиссариаттың сүргiлi елтаңбалы мөрiмен куәландырылып түзетiледi.
3. Кiтапқа тәулiк iшiнде шақыру комиссиясынан өткен, соның iшiнде қосымша тексеруге жiберiлген барлық әскерге шақырылу жасындағы жастар енгiзiледi. Тексеруден оралған әскерге шақырылу жасындағы жастар шақыру комиссиясы оларға түбегейлi шешiм шығарған күнi қайтадан жазылады. Екі жағдайда да кiтапқа тиiсiнше мынадай жазу жазылады:
тексеруге жiберiлген кезде 6-бағанда былайша жазылады: "N__ қалалық ауруханаға қосымша тексеруге жiберiлсiн", ал шақыру комиссиясынан қайта өткеннен кейiн: "Шақырудан өттi" "___" ________ 20___ ж. Хаттама N ____";
шақырудан қайта өткенде кiтаптың 2-бағанында тегiнен, аты мен әкесiнiң атынан төмен: "Қайтадан, 20___ ж. "___" ________ N ____ хаттаманы қараңыз" деп жазылады.
4. Егер шақыру комиссиясының шешiмiн өзгерту қажет болса, онда кiтаптағы бұрынғы шешiм сызылмайды, "Шешiм өзгертiлдi, 20__ж.
"__" _______ N __ хаттаманы қараңыз" деп жазылады. Әскерге шақырылу жасындағы жас кiтапқа қайтадан жазылады. Кiтаптың 6-бағанындағы: "Шақыру комиссиясының 20___ ж. "___" ________ шешiмi, N ___ хаттама", өзгертiлсiн (өзгерту себебi көрсетiледi)" және одан әрi комиссияның жаңа шешiмi жазылады.
5. Әскерге шақырылу жасындағы жастарды арнайы командаларға есепке алу кезiнде әскер тектерi көрсетiлгеннен кейiн осы командалардың нөмiрi жазылады.
6. Хаттамалардағы рет нөмiрi мынаны көрсетедi: есептегiш - осы хаттаманың реттiк нөмiрi, бөлгiш (N 2 хаттамадан бастап) - шақыру басталған кезде шақыру комиссиясынан өткен реттiк нөмiр.
7. Мәселен, егер бiрiншi күнi шақыру комиссиясынан 50 адам өтсе, онда N 2 хаттамада бiрiншi жазылған әскерге шақырылу жасындағы жастың тұсына N 1/51, бесiншiнiң тұсына - N 5/55 қойылады және т.б.
ЕРЕЖЕГЕ
8-қосымша
Әскерлерге жіберу үшін ________ аудандық әскери комиссариатынан облыстық жинау пунктіне жіберілген N ___ әскери командаға
АТАУЛЫ ТІЗІМ
___________________________________________________________________
р/с|Тегі, аты,|Туған |  Қайда    |Қандай |Әскерге |Облыстық|Ескерту
N |әкесінің  | жылы |  бөлінген |әскери |(флотқа)|әскери  |
|  аты     |      |(ҚР Қарулы |маман. |жіберу  |комисса.|
|          |      |Күштерінің | дығы  | үшін   |риаттың |
|          |      |  қандай   | бар   |аудан.  |команда |
|          |      |түрі, әскер|       | дық    |нөмірі, |
|          |      | тегі үшін |       |әскери  |қашан   |
|          |      | көрсетіл. |       | комис. | және   |
|          |      | сін), сон.|       |сариатқа|қандай  |
|          |      |  дай-ақ   |       | келді  | әскери |
|          |      |  қандай   |       | (күні, | эшелон.|
|          |      |  әскери   |       | айы,   | мен    |
|          |      | мамандық  |       | жылы)  |(коман. |
|          |      |  бойынша  |       |        | дамен) |
|          |      |  даярлау  |       |        |әскерге |
|          |      |   қажет   |       |        |(флотқа)|
|          |      |           |       |        |жіберіл.|
|          |      |           |       |        |  ді    |
___________________________________________________________________
1      2        3         4         5       6        7       8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.        ___________________________ аудандық әскери комиссар
______________________________
(әскери атағы, қолы)
Атаулы тiзiмдi жасау жөнiндегi түсiндiрме

выявлено        8       2       2        2         2
--------------------------------------------------------------------
Итого   545   501      14       8        9        13         -
--------------------------------------------------------------------
Процент
--------------------------------------------------------------------
Пояснения по ведению книги
протоколов районной призывной
комиссии
1. Книга протоколов призывной комиссии является документом строгой отчетности. Она должна быть пронумерована, прошнурована, подписана районным военным комиссаром, заверена мастичной гербовой печатью районного военного комиссариата и храниться на правах документов для служебного пользования в течение 10 лет. Допуск лиц к работе с этой книгой должен быть строго ограничен.
2. Записи в книге ведутся специально подготовленным для этого секретарем комиссии из числа медицинских сестер. Все записи производятся разборчиво и аккуратно. Производить подчистки, а также оставлять свободные места между записями не разрешается. Допущенные неточности исправляются, подписываются районным военным комиссаром и заверяются мастичной гербовой печатью районного военного комиссариата.
3. В книгу заносятся все призывники, прошедшие в течение дня призывную комиссию, в том числе направленные на дополнительное обследование. Возвратившиеся с обследования призывники записываются повторно в день, когда по ним будет принято призывной комиссией окончательное решение. В обоих случаях в книге делаются соответствующие записи:
- при направлении на обследование в графе 6 записывается: "Направить на дополнительное обследование в городскую больницу N ____, а после повторного прохождения призывной комиссии записывается: "Призыв прошел" "__"_______20__г. Протокол N___";
- при повторном прохождении призыва в графе 2 книги ниже фамилии, имени и отчества записывается: "Повторно, см. протокол N ____ от "__"_______20__ г.".
4. Если необходимо отменить решение призывной комиссии, это решение в книге не зачеркивается, а записывается: "Решение отменено, см. протокол N_______ от "__"___20_г.". Призывник в книгу записывается повторно. В графе 6 книги записи: "Решение призывной комиссии от "___"________ 20__г., протокол N ______, отменить (указать причину отмены)" и далее записывается новое решение комиссии.
5. При зачислении призывников в специальные команды после указания рода войск указываются номера этих команд.
6. Порядковые номера в протоколах указывают: числитель -
порядковый номер данного протокола, знаменатель (начиная с протокола N 2) - порядковый номер прошедших призывную комиссию с начала призыва.
Например, если за первый день прошло призывную комиссию 50 человек, то в протоколе N 2 против первого записанного призывника ставится N 1/51, против пятого - N 5/55 и т.д.
Приложение 8
к Правилам
Именной список
на воинскую команду N _____, направленную
из _______ районного военного комиссариата
на областной сборный пункт для отправки в войска
__________________________________________________________________
N !Фамилия,!Год   !Предназна- !Какую  !Явился  !Номер     !Приме-
п/п!  имя,  !рожде-!чен (ука-  !имеет  !в рай-  !команды   !чание
!отчество!ния   !зать для   !военную!онный   !областного!
!        !      !какого ви- !специ- !военный !военного  !
!        !      !да Воору-  !аль-   !комисса-!комиссари-!
!        !      !женных Сил !ность  !риат для!ата, когда!
!        !      !РК рода    !       !отправки!и каким   !
!        !      !войск), а  !       !в войска!воинским  !
!        !      !также по   !       !(флот)  !эшелоном  !
!        !      !какой воен-!       !(число, !(командой)!
!        !      !ной специ- !       !месяц,  !отправлен !
!        !      !альности   !       !год)    !в войска  !
!        !      !необходимо !       !        !(флот)    !
!        !      !подготовить!       !        !          !
--------------------------------------------------------------------
1     2    !   3  !     4     !    5  !    6   !    7     !   8
--------------------------------------------------------------------
М.П. ______________ районный военный комиссар
_________________________
(воинское звание, подпись)
Пояснения
по составлению именного списка

1. Атаулы тiзiм әрбiр жiберiлген командаға үш данада аудандық әскери комиссариатымен жасалады.
2. Тiзiмде облыстық әскери комиссариаты әрбiр әскери команда үшiн белгiлеген нөмiр көрсетiледi.
3. 4-бағанда режимдiк бөлiмге әскерге шақырылу жасындағы жастарды жiберу кезiнде Бас штаб белгiлеген команданың нөмiрi көрсетiледi. Мысалы: "К-100, К-2000 - оқу-жаттығу".
4. 7-баған облыстық жинау пунктiнде тiзiмнiң бiрiншi және екiншi даналарында толтырылады. Бұл бағанда әрбiр тектiң тұсында облыстық әскери комиссариаттың команда нөмiрi, әскерге шақырылу жасындағы жастың қашан және қандай әскери командамен әскерге жiберiлгенi көрсетiледi.
ЕРЕЖЕГЕ
9-қосымша
20__ж. N__ тізім
бойынша есепке алынды
__________ облыстық жинау пунктінен аудандық әскери комиссариаттарға қайтарылған әскерге шақырылу жасындағы жастардың есебін жүргізу
КІТАБЫ
___________________________________________________________________
Р/с | Тегі, аты,  | Туған | Әскерге шақырылу |
N  |  әкесінің   | жылы  | жасындағы жастар |
|    аты      |       |    қайтарылған   |   Қайтарылу
|             |       | аудандық әскери  |     себебі
|             |       | комиссариатының  |
|             |       |      атауы       |
___________________________________________________________________
20___ ж. "___" ________
___________________________________________________________________
1  Cералиев                                Бас сүйегі күмбезінің
Әбиболла      1978                      6х4 см сүйек кемістігі.
Жақсылықұлы                             мен бас жарақатының
салдары
___________________________________________________________________
2  Өсербаев                                "Жалпыға бірдей әскери
Амантай       1979                      міндеттілік және әскери
Сламжанұлы                              қызмет туралы" ҚР
Заңының 15/2 бабы
бойынша кейінге
қалуға құқығы бар
___________________________________________________________________
Облыстық жиналу пунктiнiң бастығы _______________________
(әскери атағы, қолы)
Кiтапты жүргізу жөніндегі түсіндірме
1. Кiтапқа облыстық жинау пунктiнен оралған барлық әскерге шақырылу жасындағы жастар жазылады.
2. Кiтаптағы жазуды облыстық жинау пунктiнiң бастығы немесе құралым бөлiмшесiнiң бастығы жүзеге асырады.
3. Кiтап облыстық әскери комиссариатта 10 жыл сақталады.
20___ ж. "___" ________ басталды
20___ ж. "___" ________ аяқталды
ЕРЕЖЕГЕ
10-қосымша
Облыстық әскери
комиссариатының мөртаңбасы
________________________________________аудандық әскери комиссарға
Шақыру комиссиясында қайда қаралу үшін ____________________________
облыстық жиналу пунктінен әскерге шақырылу жасындағы жас
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қайтарылды ________________________________________________________
___________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Қосымша: ____________________
(құжаттар тізбесі)
________________ облыстық әскери комиссар
____________________
(әскери атағы, қолы)
ЕРЕЖЕГЕ
11-қосымша
20____ жылғы N____
тізімі бойынша есепке алынды
_________ ОБЛЫСЫ ОБЛЫСТЫҚ (ҚАЛАЛЫҚ)
ШАҚЫРУ КОМИССИЯСЫНЫҢ ХАТТАМАЛАР
КІТАБЫ
20___ ж. "___" ________ басталды
20___ ж. "___" ________ аяқталды
____________________________________________________________________
Р/|  Тегі, |     |Қандай    |Әскерге  |Объективтi |Облыстық  |Ес.
с |  аты,  |Туған|аудандық  |шақырылу |тексеру    |шақыру    |кер.
N |әкесінің|жылы |шақыру    |жасындағы|деректерi, |комиссия. |ту
|  аты   |     |комиссия. |жастың   |диагноз    |сының     |
|        |     |сы және   |шағымы,  |(орысша)   |шешімі    |
|        |     |қашан     |анамнез  |           |          |
|        |     |куәлан.   |(әскерге |           |          |
|        |     |дырған    |шақырылу |           |          |
|        |     |(орысша). |жасындағы|           |          |
|        |     |Комиссия  |жастың   |           |          |
|        |     |шешімі    |басқа    |           |          |
|        |     |          |арызы)   |           |          |
____________________________________________________________________
1     2      3      4          5          6           7        8
____________________________________________________________________
N ___ хаттама "__" _____ 20_ ж.
____________________________________________________________________
_20 наурыз Шиеленіс.  Тамақтануы    1995

1. Именной список составляется районным военным комиссариатом на каждую отправленную команду в трех экземплярах.
2. В списке указывается номер, установленный для каждой воинской команды областным военным комиссариатом.
3. В графе 4 при направлении призванных в режимные части указывается номер команды, установленный Генеральным штабом. Например: "К-100, К-900 - учебные".
4. Графа 7 заполняется на областном сборном пункте в первом и во втором экземплярах списка. В этой графе против каждой фамилии указывается номер команды областного военного комиссариата, когда и какой воинской командой призванный отправлен в войска.
Приложение 9
к Правилам
Учтена по описи N ___
20___г.
Книга
учета призывников, возвращенных с _________
областного сборного пункта в районные
военные комиссариаты
____________________________________________________________________
N !  Фамилия, имя,  !  Год   !  Наименование    ! Причина
п/п!     отчество    !рождения!районного военного!возвращения
!                 !        !комиссариата, в   !
!                 !        !который возвращен !
!                 !        !призывник         !
--------------------------------------------------------------------
"____"__________ 20__г.
1   Сералиев           1978                       Последствия
Абиболла                                      травмы головы
Жаксылыкович                                  с дефектом
костей свода
черепа 6х4 см
2   Усербаев           1979                       Имеет право на
Амантай                                       отсрочку по
Сламжанович                                    статье 15/2  РК
"О всеобщей
воинской обязан-
ности и военной
службе"
--------------------------------------------------------------------
Начальник областного сборного пункта
______________________________
(воинское звание, подпись)
Пояснения по ведению книги
1. В книгу записываются все призывники, возвращенные с областного сборного пункта.
2. Записи в книге осуществляет начальник областного сборного пункта или начальник отделения формирования.
3. Книга хранится в областном военном комиссариате 10 лет.
Начата "___"________20__г.
Окончена "___"________20__г.
Приложение 10
к Правилам
Штамп областного
военного комиссариата
_____________________________ районному военному комиссару
Возвращается с ______________________ областного сборного пункта
призывник _____________________по _________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
(указать причину)
для повторного рассмотрения на призывной комиссии.
Приложение: ______________________
(перечень документов)
___________________________областной военный комиссар
(воинское звание, подпись)
Приложение 11
к Правилам
Учтена по описи N ______
20___года
Книга
протоколов областной (городской) призывной
комиссии __________ области
Начата "___"_______20__г.
Окончена "___"_______20__г.
____________________________________________________________________
N ! Фамилия !Год   ! Какой    ! Жалобы  ! Данные    !Решение  !При-
п/п!   имя,  !рожде-! районной ! призыв -! объектив- !областной!ме-
!отчество !ния   ! призывной! ника,   ! ного об-  !призывной!ча-
!         !      ! комиссией! анамнез ! следова-  !комиссии !ние
!         !      ! и когда  ! (другие ! ния,      !         !
!         !      !освидетель! заявле- ! диагноз   !         !
!         !      !ствован   ! ния     !(по-русски)!         !
!         !      ! (по-рус- ! призыв- !           !         !
!         !      ! ски).    ! ника)   !           !         !
!         !      ! Решение  !         !           !         !
!         !      ! комиссии !         !           !         !
--------------------------------------------------------------------
1 !     2   !   3  !     4    !    5    !    6      !    7    ! 8
--------------------------------------------------------------------
Протокол N ____ от "___"_______20__г.
--------------------------------------------------------------------

1  Ахметов  1980  20_ ж.     кен жағ.   ойдағыдай.    жылғы
Талғат         Диагнозы:  дайлардан  Бойы 175 см.  ҚР ҚК
Әбішұлы        "Гиперто.  кейін      Салмағы 71    меди.
ния ауру.  аракідік   кг. Терi      циналық
ының ІІ    бас ауру.  және шырышты  куәлан.
сатысы,    ына,       қабық таза,   дыру
церебро.   кейде      қалыпты түрде.ереже.
кардиялы   жүрек      Тамыры мину.  сының
түрі,      тұсының    тына 68-72,   N 81
баяу ағы.  шаншуына   ырғақты қ/қ - бұйры.
сы". 1995  шағынады,  140/80. Жүрек ғының
жылғы ҚР   жыл бойы   қабы созылма. 28-б
ҚК меди.   ауырады,   ған, жүрек    бабының
циналық    емделмеген созу дыбысы   1-бағаны
куәланды.             бiр қалыпты,  бойынша
ру ереже.             шу жоқ.       саптық
сінің 27-б            Тыныс алуы    қызметке
бабының               үзiк-үзiк.    жарамды.
1-бағаны              Бауыры және   Мерзімді
бойынша               көкбауыры     әскери
бейбіт                ұлғаймаған    қызметке
уақытта               "_"_ 20_ж.    шақырыл.
әскери                кеуде клет.   сын.
қызметке              касы рент.    Артилле.
жарамсыз,             генге 20_ж    рияға
соғыс                 "_"__ түсi.   бөлінсін.
кезінде               рiлген;       Арал
саптық                қаны мен      шақыру
емес                  дәретiнде     комиссия.
қызметке              патология.    сының
жарамды               лық өзгерiс   20_ж. 20
жоқ.          наурыз.
Диагнозы:     дағы
Гипертония    шешімі.
түрiндегi     нің күші
нейроцир.     жойылсын.
куляторлық
дистония.
2  Сексенбаев     20_ж. 9    Төс етегі  Диагноз:      Ярцев
Шөптібай  1981 сәуір      ауруына,   "Созылмалы    қалалық
Диагнозы:  асқазан    асқазан       шақыру
"Созылмалы қыжылдау.  жарасы        комиссия.
12 елі     ына, кекі. 12 елi        сының
ішектің    рікке      iшектiң       20_ ж.
жарасы     шағынады.  тұрақсыз      9 сәуір.
тамақтану. 5 жыл      ремиссия      дегі
дың нашар. ауырады.   сатысында".   шешімі
лауынсыз   3 рет                    растал.
тұрақсыз   жатып                    сын.
ремиссия   емделген.
сатысын.   Соңғы рет
да". 1995  20_ж. "_"
жылғы ҚР   __ Ярцев
ҚК медици. қалалық
налық      аурухана.
куәландыру сында.
ережесінің Денсаулық
30-б бабы. жай-күйін
ның 1-     20_ж."__"
бағаны     __ N _
бойынша    тексеру
бейбіт     актісі
уақытта    жеке іс
әскери     қағазында.
қызметке
жарамсыз,
соғыс
уақытында
саптық
емес
қызметке
жарамды
3  Шәріпов  1980  20_ж. 5    Жүрек      Дене бiтiмi   Облыстық
Қайрат         наурыз     тұсы шан.  қалыпты.      ауруха.
Диагнозы:  шитынына,  Терiсi және   наға
"ревматизм жүгірген.  шырышты       қосымша
баяу түрі  де алқы.   қабық         тексеруге
Н-1-П-А    натынына   қалыпты       жіберіл.
митралды   шағынады,  түрде. Өкпе   сін.
қалпақша.  2 жыл      дем алысы     Шақыру
сының      бұрын      везикулярлы.  комиссия.
жетімсіз.  ревматизм. Тамыр соғысы  сына
дігі. 1995 мен ауыр.  минутына 82,  20_ ж.
жылғы ҚР   ған.       ырғақты.      "__" __
ҚК меди.   Амбулато.  Жүректiң сол  қайта
циналық    рияда      жақ шетiнде   келсін.
куәланды.  емделген.  шаншу бар,    Қайта
ру ереже.             басқасы       куәлан.
сінің 26-б            қалыпты.      дырылды.

1   Ахметов   1980  ______20   Жалобы на Нормального  По статье
Талгат           марта 20  периоди-  питания.     28-б гра-
Абишевич         ___г.     ческие    Рост 175 см. фы 1 По-
Диагноз:  непродол- Вес 71 кг.   ложения
"Гиперто- жительные Кожа и сли-  мед.осви-
ническая  головные  зистая чис-  детельст-
болезнь   боли пос- тые, обычной вования
II ста-   ле конф-  окраски.     ВС РК от
дии, це-  ликтных   Пульс 68-72  1995 г.
реброкар- ситуаций, в минуту,    годен к
динальная иногда    ритмичный.   строевой
форма,    покалыва- А/Д=140/80.  службе.
медленное ния в     Границы      Призвать
течение". области   сердца не    на сроч-
По статье сердца.   расширены,   ную воен-
27-б гра- Болен в   тоны обычной ную служ-
фы 1 По-  течение   звучности,   бу.
ложения   года, не  без шумов.   Предназ-
мед.осви- лечился   Дыхание ве-  начить в
детельст-           зикулярное.  артилле-
вования             Печень, се-  рию.
ВС РК от            лезенка не   Решение
1995 г.             увеличены.   Аральской
не годен к          ЭКГ от "__"  призывной
военной             _____20__г.  комиссии
службе в            Рентгено-    от 20
мирное              графия       марта 20
время,              (копия)      ____г.
годен к             грудной      отменить
нестроевой          клетки от
службе в            "___"______
военное             20___г.;
время               анализы
крови и мочи
без патоло-
гических
изменений.
Со стороны
других ор-
ганов и
систем па-
тологичес-
ких измене-
ний нет.
Диагноз:
"Нейроцир-
куляторная
дистония по
гипертони-
ческому
типу"
2   Сексембаев 1981  _____ 9   Жалобы    Диагноз:     Решение
Шоптыбай         апреля    на боли   "Хроническая Ярцевской
20___г.   в подло-  язвенная     городской
Диагноз:  жечной    болезнь 12-  призывной
"Хрони-   области,  перстной     комиссии
ческая    отрыжки,  кишки в ста- от 9 ап-
язвенная  изжоги.   дии нестой-  реля 20__
болезнь   Болен в   кой ремис-   г. подт-
12-перст- течение   сии"         вердить
ной кишки 5 лет.
в стадии  Трижды
нестойкой лечился
ремиссии  стацио-
без упад- нарно.
ка пита-  Послед-
ния".     ний раз
По статье с "___"
30-б гра- ___20_г.
фы 1 По-  В Ярцев-
ложения   ской го-
мед. ос-  родской
видетель- больнице.
ствования Акт ис-
ВС РК от  следова-
1995 г.   ния сос-
не годен  тояния
к военной здоровья
службе в  N __ от
мирное    "____"
время,    ___20__г.
годен к   в личном
нестрое-  деле
вой служ-
бе в воен-
ное время
3   Шарипов   1980   5 марта
Кайрат           20__ г.
Диагноз:  Жалобы    Нормаль-     Напра-
"Ревма-   на колю-  ного тело-   вить на
тизм-не-  щие боли  сложения.    дополни-
активная  в области Кожа и       тельное
фаза.     сердца,   слизистые    обсле-
Недоста-  одышку    обычной      дование
точность  при беге, окраски.     в облас-
митраль-  2 года    В легких     тную боль-
ного кла- назад     дыхание      ницу.
пана Н-I- перенес   везику-      Явиться
П-А". По  ревма-    лярное.      на при-
статье    тизм.     Пульс 82     зывную
26-в гра- Лечился   в минуту,    комиссию
фы 1 По-  амбула-   ритмичный.   повторно
ложения   торно.    Левая гра-   "__" ___
мед.осви-           ница серд-   20___г.
детельст-           ца по сре-   Освидетель-
вования             днеключич-   ствован
ВС РК от            ной линии,   повторно.
1995 г.             остальные    Протокол
не годен            в норме.     N ____

бабының               Қ/Қ: 125/80.  N хаттама
1-бағаны              Yстiңгi       "_"___
бойынша               жағында және  20__ ж.
бейбіт                нүктесуде
уақытта               қатқыл систо.
әскери                ликалық және
қызметке              қысқа нәзiк
жарамсыз,             протодиа
соғыс                 листоликалық
уақытында             шуыл бар.
саптық                Бауыр және
емес                  көкбауыр
қызметке              ұлғаймаған.
жарамды               Диагнозы:
"Ревматизмнiң
баяу түрi.
Митралды
қалпақшасы
жетiмсiз.
Жүректiң сол
жағында
атриовентри.
кулярлық
стеноз
саңылауы бар.
____________________________________________________________________
Барлығы 20_ж."__" ____ куәландырылғаны ______ адам.
Соның iшiнде:
аудандық шақыру комиссиясының ______________ шешiмi расталды;
аудандық шақыру комиссиясының ______________ шешiмi расталған жоқ;
Олардың iшiнде:
саптық қызметке жарамды _______________ адам;
бейбiт уақытта саптық қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды _______________ адам;
әскери есептен шығарылып, әскери қызметке жарамсыз болған ________
адам;
қосымша тексерiлуге мұқтаж ____________ адам;
шақырудан кейiнге қалдыруға мұқтаж ________________ адам;
Комиссия төрағасы ______________________________
(лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелерi:
әскери комиссар _______________________________
(әскери атағы, қолы)
Әкiмдiктiң iшкi iстер басқармасы
бастығының орынбасары ________________________
(қолы)
өкіл _________________________________________
(қолы)
өкіл _________________________________________
(қолы)
дәрiгерлер ___________________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы _____________________________
(қолы)
Ескерту: Облыстық шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабын жүргiзу талаптары негiзiнен аудандық шақыру комиссиясының хаттамаларын жүргiзумен бiрдей.
ЕРЕЖЕГЕ
12-қосымша
_____________________________ әскери округі ______________________ ______________ облыстық әскери комиссариатының жинау пунктінен N ____ әскери эшелонмен (командамен) ___________ әскери округінің жаңа буынды қабылдау пункті бастығының қарамағына ___________ теміржол станциясына жіберілетін жаңа буынның
АТАУЛЫ ТІЗІМІ
___________________________________________________________________
Р/|        |Туған|Қандай|Белгіленді    |Қандай|Аудандық  | Жаңа
с |  Тегі, |жылы |аудан.|(ҚР Қарулы    |әскери| әскери   |буынды
N |  аты,  |     | дық  |Күштерінің    |маман.| комис.   |қабыл.
|әкесінің|     |әскери|  қандай      |дығы  |сариатқа  |даудың
|  аты   |     |комис.|түріне, әскер |бар   |әскерге   |қандай
|        |     |сариат| тектеріне    |      |(флотқа)  |пунктіне
|        |     |шақыр.|тағайындал.   |      |бару үшін |(қандай
|        |     | ған  |  ғандығы     |      | (күні,   | әскери
|        |     |      |көрсетілсін,  |      |айы, жылы)|бөлімге
|        |     |      |  сондай-ақ   |      |  келді   | жібе.
|        |     |      |қандай әскери |      |          | рілді)
|        |     |      | мамандыққа   |      |          |
|        |     |      |даярлау қажет)|      |          |
___________________________________________________________________
1     2       3     4         5           6        7         8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________ облыстық әскери комиссар
________________________
(әскери атағы , қолы)
20_ж. "___"____________

к военной           А/Д=125/80.  от "___"
службе              На верхуш-   ____20__г.
в мирное            ке и в V
время,              точке гру-
годен к             бый систо-
нестроевой          лический
службе в            и короткий
военное             нежный про-
время               тодиалисто-
лический
шумы. Пе-
чень и се-
лезенка не
увеличены.
Диагноз:
"Ревматизм-
неактивная
фаза. Недо-
статочность
митрального
клапана.
Стеноз ле-
вого атрио-
вентрику-
лярного
отверстия
сердца?"
--------------------------------------------------------------------
Всего "___"_________20___г. освидетельствовано ____ чел.
В том числе:
подтверждены ______ решений районных призывных комиссий;
не подтверждены________ решений районных призывных комиссий;
Из них признаны:
годными к строевой службе ___________ чел.;
негодными к строевой службе в мирное время,
годными к нестроевой службе в военное время _______________ чел.;
негодными к военной службе с исключением с воинского учета ___ чел.;
нуждающимися в дополнительном обследовании ______ чел.;
нуждающимися в отсрочке от призыва _________ чел.
Председатель комиссии _____________________________
(должность, подпись)
Члены комиссии:
военный комиссар ________________________
(воинское звание, подпись)
заместитель начальника управления внутренних
дел ________________________________ акимата
(подпись)
представитель ______________________
(подпись)
представитель ______________________
(подпись)
врачи ______________________________
(подпись)
Секретарь
комиссии ___________________________
(подпись)
Примечание. Требования по ведению книги протоколов областной призывной комиссии в основном те же, что и по ведению протоколов районной призывной комиссии.
Приложение 12
к Правилам
Именной список
на молодое пополнение, отправляемое воинским
эшелоном (командой) N _____ со сборного пункта_______областного военного комиссариата_________военного округа, в распоряжение   начальника пункта приема молодого пополнения______военного
округа, станция_________ железной дороги
____________________________________________________________________
N !Фамилия,!Год  !Каким   !Предназначен !Какую !Явился в!На какой
п/п!имя,    !рож- !районным!(указать для !имеет !районный!пункт при-
!отчество!дения!военным !какого вида  !воен- !военный !ема моло-
!        !     !комисса-!Вооруженных  !ную   !комисса-!дого по-
!        !     !риатом  !Сил РК, рода !специ-!риат для!полнения
!        !     !призван !войск, а так-!аль-  !отправки!(в какую
!        !     !        !же по какой  !ность !в войска!воинскую
!        !     !        !военной спе- !      !(флот), !часть
!        !     !        !циальности   !      !(число, !отправлен)
!        !     !        !необходимо   !      !месяц,  !
!        !     !        !подготовить) !      !год)    !
--------------------------------------------------------------------
1 !    2   !  3  !    4   !      5      !   6  !    7   !     8
--------------------------------------------------------------------
______________________ областной военный комиссар
___________________________
(воинское звание, подпись)
"____"___________ 20__г.