Бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар, оқу-әдістемелiк кешендер, электронды оқулықтар және қосымша оқу әдебиеттерiн шығару жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлік талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2003 жылғы 19 ақпан N 171
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер, электронды оқулықтар және қосымша оқу әдебиеттерiн шығару жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкіметінің
2003 жылғы 19 ақпандағы
N 171 қаулысымен
бекiтiлген
Бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер, электронды оқулықтар және қосымша оқу әдебиетiн шығару жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары
1. Бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер және қосымша оқу әдебиетiн шығару жөнiндегi қызметке қойылатын біліктілік талаптары:
1) заңды тұлға үшiн - редакциялық-баспа қызметiн көрсету рыногында кемiнде 2 жыл жұмыс тәжiрибесiнiң болуын;
жеке тұлға үшiн - редакциялық-баспа қызметiн көрсетуге мамандандырылған ұйымның басшысы немесе редакторы лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс тәжiрибесiнiң болуын;
2) ұлттық стандарттарға сәйкес келетiн полиграфиялық орындалған кiтап өнiмдерiн шығаруға мамандандырылған полиграфиялық базаның болуын;
3) бiлiктi кадрлардың:
білім беру ұйымдары үшiн оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер, қосымша оқу әдебиетiн дайындау бойынша кемiнде 3 жыл жұмыс стажы бар редакторлардың;
пәндiк бiлiмдер саласындағы мамандардың (ғылым докторы немесе кандидаты немесе кемiнде 3 жыл педагогикалық стажы бар жоғары санат мұғалiмiнiң);
пәндердi оқыту әдiсi саласындағы мамандардың (педагогикалық ғылымның докторы немесе кандидаты немесе кемiнде 3 жылдық педагогикалық стажы бар жоғары санат мұғалiмiнiң) болуын қамтиды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
2. Бiлiм беру ұйымдары үшiн электрондық оқулықтар шығару жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктілік талаптары:
1) заңды тұлға үшiн - электронды басылымдар жасау бойынша қызмет көрсету рыногында кемiнде 2 жыл жұмыс тәжiрибесiнiң болуын;
жеке тұлға үшiн - электронды басылымдар жасау бойынша қызмет көрсетуге мамандандырылған ұйымның басшысы, программист немесе редакторы лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс тәжiрибесiнiң болуын;

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по изданию учебников, учебно-методических комплексов, электронных учебников и дополнительной учебной литературы для организаций образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2003 года N 171
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по изданию учебников, учебно-методических комплексов, электронных учебников и дополнительной учебной литературы для организаций образования.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2003 года N 171
Квалификационные требования, предъявляемые
к деятельности по изданию учебников, учебно-методических
комплексов, электронных учебников и дополнительной
учебной литературы для организаций образования
1. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по изданию учебников, учебно-методических комплексов и дополнительной учебной литературы для организаций образования включают наличие:
1) для юридического лица - опыта работы на рынке редакционно-издательских услуг не менее 2-х лет;
для физического лица - опыта работы не менее 2-х лет в должности руководителя или редактора организации, специализирующейся на предоставлении редакционно-издательских услуг;
2) полиграфической базы, специализированной на издании книжной продукции в полиграфическом исполнении, соответствующей национальным стандартам;
3) квалифицированных кадров:
редакторов со стажем работы не менее 3-х лет по подготовке учебников, учебно-методических комплексов, дополнительной учебной литературы для организаций образования;
специалистов в области предметных знаний (доктор или кандидат наук или учитель высшей категории с педагогическим стажем не менее 3-х лет);
специалистов в области методики преподавания предметов (доктор или кандидат педагогических наук или учитель высшей категории с педагогическим стажем не менее 3-х лет).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
2. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по изданию электронных учебников для организаций образования включают наличие:
1) для юридического лица - опыта работы на рынке услуг по созданию электронных изданий не менее 2-х лет;
для физического лица - опыта работы не менее 2-х лет в должности руководителя, программиста или редактора организации, специализирующейся на предоставлении услуг по созданию электронных изданий;

2) ұлттық стандарттарға сәйкес келетін электрондық оқулықтардың шығарылуын қамтамасыз ететiн компьютерлiк және ұйымдастыру техникасының болуын;
3) бiлiктi кадрлардың:
пәндердi оқыту әдiсi саласындағы мамандардың (педагогикалық ғылым докторы немесе кандидаты немесе кемiнде 3 жыл педагогикалық стажы бар жоғары санат мұғалiмiнiң);
пәндiк бiлiмдер саласындағы мамандардың (ғылым докторы немесе кандидаты немесе кемiнде 3 жыл педагогикалық стажы бар жоғары санат мұғалiмiнiң);
жоғары білiмдi программистердің;
электронды оқулық дайындау бағытында кемiнде 1 жыл жұмыс стажы бар редакторлардың болуын қамтиды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.

2) компьютерной и оргтехники, обеспечивающей издание электронных учебников, соответствующих национальным стандартам;
3) квалифицированных кадров:
специалистов в области методики преподавания предметов (доктор или кандидат педагогических наук или учитель высшей категории с педагогическим стажем не менее 3-х лет);
специалистов в области предметных знаний (доктор или кандидат наук или учитель высшей категории с педагогическим стажем не менее 3-х лет);
программистов с высшим образованием;
редакторов со стажем работы не менее 1-го года по направлению подготовки электронного учебника.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.